Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allahın eline ne geçecek.

Rastlantı

Önerilen İletiler

Bak, tasarımı yapanın tasarımcısının tasarımcısı olduğu da delilidir

Evet bu noktada uluhiyet teklik ve kudret kavramları devreye giriyor, daha öteye geçemiyoruz..

Ama bu demek değildirki bizlere herşey bildirilmiştir..

Sizde maddeye ezeliyet yüklüyorsunuz ama yüklerken bu nasıl olur demiyorsunuz.

Dedimya işin aslı öldükten sonra anlaşılacak..

Varsa ve yoksaya kesin cevap ancak o zaman bulunacak..

Ama şunuda belirteyim Allah'a inanmakla hiç bir şey kaybetmiyorum..

Benimde yiyecke lokmam var seninde, benimde arabam var seninde..

Bende bazen mutluyum bazen mutsuz sende..

İnancımın hayatımda eksileri yok aksine artıları var..

Hani bir çok inanmayanın muallakta bırakan ve canlarını sıkan o müthiş "ya varsa" meselesi varya işte aynen o..

Beni bir başka tanrı neden sen bir başka tanrıya inandın diye cezalandıracak değil..

Çünkü bir başka tanrının yada tanrıların olması olanaksızdır..

Değilse hergün gök savaşları izlerdik..:)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 64
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Hani bir çok inanmayanın muallakta bırakan ve canlarını sıkan o müthiş "ya varsa" meselesi varya işte aynen o..

Bu ya varsa meselesi sadece müslümanlara özgü birşey. Mükafat ve ceza bekleyenlere has bir düşüncedir. Önce ya yoksa der. Sonuçları düşünür. Sonra da ya varsa der. Sonuçları düşünür, kendini inanmaya zorlar, inandığı konusunda kendini ikna etmekle geçirir ömrünü.

Beni bir başka tanrı neden sen bir başka tanrıya inandın diye cezalandıracak değil..

Bak buna çiçek veririm. :clover:

Tanrı'nın gökte olduğuna dair bilinçaltına yerleşmiş olan düşünceyi ifşa ettiğin için.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ya varsa meselesi sadece müslümanlara özgü birşey. Mükafat ve ceza bekleyenlere has bir düşüncedir. Önce ya yoksa der. Sonuçları düşünür. Sonra da ya varsa der. Sonuçları düşünür, kendini inanmaya zorlar, inandığı konusunda kendini ikna etmekle geçirir ömrünü.

Olay açık ve net kelime dizelerine gerek yok..

Tek cümleyle..

Ya varsa..?

Benim zerre kadar şüphem yok..

Tanrı'nın gökte olduğuna dair bilinçaltına yerleşmiş olan düşünceyi ifşa ettiğin için.

Gök yüzünden şuan üzerimizdeki göğü mü anlıyorsun.. :)

Oysa dünyamızın her ciheti göktür uzaydır..:)

Yerin altını gözlemleyemeyeceğimize göre, tanrıların savaşı için yeryüzü dar geleceğine göre (kurgu olarak)..! :)

Tanrılar kavramını konunun belirgin ve anlaşılır olması için yazıyorum, tanrılar diye bir şey yok olamazda..

Bir tek yaratıcı ve güç sahibi vardır o da Allah (cc) dir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet bu noktada uluhiyet teklik ve kudret kavramları devreye giriyor, daha öteye geçemiyoruz..

Ama bu demek değildirki bizlere herşey bildirilmiştir..

Sizde maddeye ezeliyet yüklüyorsunuz ama yüklerken bu nasıl olur demiyorsunuz.

Dedimya işin aslı öldükten sonra anlaşılacak..

Varsa ve yoksaya kesin cevap ancak o zaman bulunacak..

Ama şunuda belirteyim Allah'a inanmakla hiç bir şey kaybetmiyorum..

Benimde yiyecke lokmam var seninde, benimde arabam var seninde..

Bende bazen mutluyum bazen mutsuz sende..

İnancımın hayatımda eksileri yok aksine artıları var..

Saygılar..

Tipik bir müslüman düşüncesi. En büyük benim dinim başka din yok,en büyük benim tanrım başka tanrı yok. Bu sloganı söylerken başka din mensuplarınada aynı şekilde düşünme hakkı,aynı şekilde onlarında kendi dinlerini savaunma hakkını verdiğini bir türlü aklına getirmez. Sonra tarihin şahid olduğu gibi başlasın din savaşları,milyonlarca insan canından olsun. ne için? re rere ra ra ra cim bom cim bom çok yaşa

Bu düşünce sahipleri ister istemez,tanrılarıda kendileri gibi slogancı,birbirine dişbileyen varlıklar olarak algılamak zorunda kaldıkları için,paylaşım,hoşgörü,işbirliği olsalığını bir türlü hazmedemezler.

Eğer tanrılar varsa neden medenice iş birliği yapmış olmasınlar ki? İnsanlar bile işlerini aralarında taksim edip anlaşabilirken bunu tanrılara yakıştıramamak, son derece sığ bir düşünceden başka ne olabilirki

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendi argümanınızı kendiniz bozuyorsunuz. Motor ne oldu ? motorun tasarımcısı varken böyle şeyler söylemiyorsunuz !!!

motor kendine kendi olmaz derken, kafanıza göre sınır koymuyorsunuz

ama iş inandığınız şeye gelince, orada yeni kavramlar devreye giriyor ! neden ? siz öyle inanıyorsunuz diye argümanı istediğiniz gibi bozabilirsiniz ! yok böyle bir şey !

Ya varsa diye bizde mi inanalım ? yani ne olur ne olmaz ben inanayımda belki bir kazancım olur kaybedeceğim bir şey olmaz !!! buna iman mı diyeceğiz sonra ! böyle imanmı olur ?

bu ya varsa kavramı imana çok ters, ya varsa diye inanılmaz

zaten biz inananlara her zaman saygı duyuyoruz, kimseye inanamyın demiyoruz, sadece gerçeğin ne olduğunu arıyoruz. Yani siz ya varsa diye istediğiniz kadar inanabilirsiniz, sizin inancınız bizi bağlamaz ve size inanmayın diyemeyiz, inançlar özgürdür kimse kimseye karışamaz ve ceza veremez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başka bir din mensubunun yada bir ateisttin düşüncesiyle halim yoktu dimi..

Elbette kendi beynimle ve içinde bulunduğum şartlarla düşüneceğim artık tipik midir nedir orasını bilmem..

Peki niye öyleyse tüm dinlere hoşgörü ile yaklaşan Yunus emre,Mevlana gibi düşünürleri örnek müslümanlar olarak gösteriyorsun ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aşk imamdır bize, gönül cemaat,

Kıblemiz dost yüzü, daimdir salat

Gönül secde kılur DOST mihrabında

Yüzün yere vurup kılur münacaat

Beş namaz tertibi bir vakkte geldi

Beş bölük oluben kim kıla taat

Şeriat der sakın şartı bırakma

Şart ol kişiye kim ede hıyanet

Doğruluk bekleyen dost eşiğinde

Gümansız ol bulur ilahi devlet

Bir kimse dinine hilaf (batıl) demeziz

Din tamam olucak doğdr muhabbet

DOST yüzün görücek şirk yağmalandı

Onun için kapıda kaldı şeriat

Gerçek aşık oldun ise, cihan nakşi nendir senin?.

DOST aynasın baktın ise, suret nakşı nendir senin?.

Humhane ile puthane, mescit olmuş gerçek cane;

Gel işin verme ziyane, yalancılık nendir senin?

Bir kez gönül yıktın ise

Bu kıldığın namaz değil.

Yetmiş iki millet dahi

Elin yüzün yumaz değil.

Yol oldur ki doğru vara,

Göz oldur ki Hakk’ı göre

Er oldur alçakta dura,

Yüceden bakan göz değil.

Aşık kendiliğinden kıyar mı bu tatlı cana

Hele ben dost yoluna cana kıyarım kime ne,

Can verir aşık olurum, aşk ile Dost bulurum,

Mansur gibi Hak yoluna, berdar olurum kime ne.

Oruç, Namaz, haccu zekat, zühd ü taat kadru berat

Ben bunların hepsini aşka veririm kime ne,İsterim aşta pişesin, fikrederim endişedesin,

Ben burda namus şişesin taşa çalarım kime ne.

Ar u namus verdim yele, melametlik aldım ele

Aşk i,le girdim ben yola, ben giderim kime ne

Aşıkım diyen canların, nişanı vardır onların,

Giyib melamet hırkasın, aşık olurum kime ne?

Yunus Emre

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başka bir din mensubunun yada bir ateisttin düşüncesiyle halim yoktu dimi..

Elbette kendi beynimle ve içinde bulunduğum şartlarla düşüneceğim artık tipik midir nedir orasını bilmem..

Tipik müslüman düşüncesi şu oluyor: Sürekli kavga.

uzlaşma, medenice sorunları halletme gibi bişey yok.

Birisi buraya bir misal yazdı.

Cennete girerken, alimler "neden şehitler en öndeki koltuklara oturuyorlar, halbuki şehitliğin meziyetlerini biz öğrettik" diye homurdanmışlar. Bunun üzerine Muhammed "Haklısınız, siz öne oturun" demiş.

Müslümanın cennete gideni bile orada yer kavgası yapıyor.

Müslüman hiçbir yerde kavgasız yapamıyor.

İlla kavga olacak.

İlla "ötekiler" olacak.

Tipik müslüman mantığı bu oluyor.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Allah bir ateist öldüğü zaman onu sonsuza kadar cehennemde yaksa eline ne geçecek?

Ayrıca diyebiliriz ki Allah düşünce özgürlüğü diye bir kavram tanımıyor. Ateistin düşüncesine saygısı yok. Düşünce özgürlüğü alanında insan Allahtan daha ileri.

Allah ateisti cehennemde yaktığı zaman eline ne geçecek...? bu şöyle bişey bak..öğretmen öğrenciye kötü not verince eline ne geçecek....?....=) öğretmene ne geçecek bilmemde...öğrenciye geçecek olan belli...

Allah ın varlığına inanıyorsun yani...aklının almadığı ateiste saygısının olmadığı öyle mi...?....Allah ın yarattığı ateistin ona saygısı yok ki....sen nasıl yaratanın yarattığına saygı göstermesini beklersin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahın eline ne geçcek...işe yaramyan eşyalari atarız biz.....çalışmayan işlevini yitirmiş gayesine hizmet etmeyen en basit bir saatte olsa....işlevini görmezse atarizzzzz...en kıymetli eşyamiz bile iş görmesin işlevini yitirsin ....onu atarizzz......kıymetten düşer...işlevini yapmaz görevini yapmaz.....işlevini yitirmiş insanı da Allah atar elbet cehenneme işlevini yitirmiş işe yaramaz artikin.....dedi deyuuu olar mıııııı...

:stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah ateisti cehennemde yaktığı zaman eline ne geçecek...? bu şöyle bişey bak..öğretmen öğrenciye kötü not verince eline ne geçecek....?....=)

Öğretmen görevini yapmış olacak !!!

öğretmene ne geçecek bilmemde...öğrenciye geçecek olan belli...

Öğretmene para geçecek

Sürekli Allah'a şirk koşuyorsunuz, örnekleriniz bunu gösteriyor, sanki aynısı yada benzeriymiş gibi !!!

Öğretmen öğrenci not örneğinin, Allah'ın eline ne geçeceğiyle hiçbir ilgisi yok. Çünkü Allah baştan sona insanın her halini nereye gideceğini nasıl davranacağını bilerek yaratandır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 9 yıl sonra...

Öncelikle Allah'ı bulalım: Allah'ın varlığını inkar edenlerin dayandığı teori evrim teorisidir. Bir big bang sonucu evren oluştu. Bu big bang ne akıllıca bir patlamaymış ki patlamadan sonra üç tarafı denizlerle kaplı bir dünya, içindekiler dökülmesin diye yer çekimi, canlılar, patlama sonucu gezegenler, yıldızlar.. Ve tüm bunlar olduktan sonra tesadüfi bir şekilde bunlar görevlerini her gün en ufak bir aksama olmadan yerine getiriyor.

Dünya üzerine güneş belirlenen vakitten önce doğmuyor, batmıyor. Gezegenler yörüngelerinden şaşmıyor dünyaya yanlışlıkla çarpmıyor. Yıldızlar yoruldum diyip düşüp dünyaya denk gelmiyor. Patlama sonucu canllılar meydana geliyor vs.. Ne hikmetse bu patlama dünyayı yaşatmak için olmuş bir patlamaymış smile.png Tüm bu olayların tesadüfi bir şekilde olduğunu düşünmek tamamen bilime ve akla aykırıdır. Bir insan bunlar tesadüfi bir şekilde oldu diyorsa Aynştayn bile olsa kusura bakmasın dünyanın en aptalıdır, en akıl dışı yaratığıdır.

Gelelim Allah ona inanmayanları niye cezalandırıra: Allah'a inanmamak ona her an yarattıklarını göz göre göre yalan söylemek demektir. Yarattıklarını inkar etmek demektir. Verdiklerine karşı(evren,canlılar,gıdalar) bunları sen vermedin demektir. En büyük nankörlüğü yapmak demektir. Yani şimdi siz düşünün anne sen beni doğurmadın ben kendi kendime oldum ya da başka bir anneden oldum ya da maymundan çıktım deseniz bunlar da tamamen akla ve bilime aykırı olur. İnsanın yaratılışı zincirleme olarak bir erkek bir kadına dayanır bilimsel olarak. Öyleyse ilk insan nasıl oldu sorusuna cevabı bilim veremez. Burada da yoktan var eden bir yaratıcı devreye girer. Bir şey olduysa ve o yoktan var olduysa bunu bir yaratanın olduğu bilimle açıklanamasa bile bir yaratıcının varlığı bilimle de inkar edilemez. Bilime göre hiç bir şey yoktan var olmaz. Gelelim son sorumuza: Allah niye ona inanmayanları sonsuza dek ahirette azab edere.

Eğer inkar eden kişi dünyada sonsuza dek yaşasaydı zaten sonsuza dek inkar edecekti. İnsan zaten hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamaz mı? Hal böyle olunca Allahın vereceği azab da sonsuz olacaktır. Bir de şöyle bir durum var. Diyelim ki çok hastasın ya da biri seni öldürmek üzere üstüne geliyor ve sen eli kolu bağlı çaresiz bir şekilde duruyorsun. Böyle bir durumda Allaha inanmayan bile birine sığınma ihtiyacı hisseder, bir şey olsa da kurtulsam der içinden.

Allaha inanmayan hangi güce sığınacak ki onu oradan kurtarsın. Ama illaki bir sığınma, kurtulma ihtiyacını hiç bir şeyi istemediği kadar isteyecek. Dolayısıyla Allaha inanmayan ben kendime yeterim demektir. Allaha inanmamak aynı zamanda kibirli olmak demektir. Son sözüm; Firavunun ölüşüne hiç bakıp ibret almaz mısınız? Firavun ölüm anında secdeye kapandı, lakin Allah artık çok geç dedi.. Çok geç olmadan seni, sizleri, her şeyi yaratan bir Yaratan'ın olduğunun farkına varın bile bile inkar etmeyin, kibirlenmeyin, itaat edin ve sonsuza dek kurtuluşa erin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

içindekiler dökülmesin diye yer çekimi

İşte sizler konulara böyle kendiniz merkezli, bencilce ve taraflı bakıyorsunuz. Yerçekimi sadece dünya üzerindekileri yerin çekmesi değildir. Tüm kütleler evrensel olarak birbirlerini çekerler, kütleçekimi diye bir şey var. Yerçekimi bunun sadece bizim gördüğümüz yansıması. Dolayısıyla yer üzerindekiler dökülmesin diye yerçekimi yaratılmış diye bir mevzu yok.

Gezegenler sistemin ilk oluşma döneminde yoğun biçimde çarpışmışlardır. Sonra sistemde büyük kütleli birleşmeler oluşarak bu çarpışmaların sona erdiği kararlı bir dönem oluşmuş, yaşam da zaten bu kararlı dönem sayesinde filizlenmiştir. Her şeye siz merkezli bakmaktan vaz geçin. Bu sizin yaratılış dogmasına saplanmanıza ve gerçekçi bilimsel bakıştan mahrum kalmanıza yol açıyor.

Size göre hayvanlar sizin onlardan faydalanmanız, kesip yemeniz için allahın yarattığı hizmetkarlar. Ne kadar bencilce, sömürgen, ilkel ve dogmatik bir yaklaşım! Halbuki gerçekte hayvanlar bizim öz be öz evrimsel kardeşlerimiz. Hepimiz aynı soydan geliyoruz. Maydanoz ile bile, çok uzak da olsa geçmişte akrabalığımız var. Hiç iki canlı yoktur ki uzaktan da olsa akraba olmasın! 

Sizin bencil sömürgen bakış açınız nerde, insanın keşfettiği en yüksek ahlak olan canlıların kardeşliği gerçeği nerde... Biri bencilce dogmatik bir inanç, diğeri gerçeğin ta kendisi.

Asıl sizin bu inancınız kibirin ta kendisi. Tüm canlılar kardeştir diyen insanda kibir olmaz ve allah gibi uyduruk sanal bir güce sığınmakla hiç bir şey olmayacağını bilmek kadar yüksek bir bilinç durumu yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle Allah'ı bulalım: Allah'ın varlığını inkar edenlerin dayandığı teori evrim teorisidir.

Allahı bulduğunda haber ver olur mu? İlahi dinlerdeki Tanrı sistemi, evrim sonucu ortaya çıkan evrensel varlığı sahiplenme üzerine kurulmuştur. Bunu anladığın zaman allah'ı aramaktan kendiliğinden vazgeçeceksin zaten. Olmadığı aşikar çünkü.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.