Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Hrant DİNK öldürüldü...

burble

Önerilen İletiler

Bir insan öldürüldü ; dini, dili , ırkı, düşüncesi, kimliği ne olursa olsun bir insan öldürüldü..Yaşam hakkı elinden alındı, hem de kalleşçe arkadan vurularak..Ailesine ve dostlarına sabır diliyorum..

sevgili gloria, umarım kısada olsa bu yorum olaya sadece milliyet açısından bakmadığımı ifade edebilmiştir...

Görsel ve yazılı basında ki yorumlar beni biraz üzüyor, her yerde başlık alt yazı vs de Türkiye'nin imajı ön plana geçti.Bizim için olumsuz bir izlenim evet , ama sanki bir insanın yaşam hakkı ikinci planda kaldı adeta...

hatta yetmemiş 2. defa serzenişte bulunmuşum..bu cevaplarda da eleştireceğin noktalar varsa yazabilirsin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 383
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz çok merak ediyorum gerçekten de... Tartışılması gereken sizce cenazede atılan sloganlar mıydı? Bir kişinin düşünceleri yüzünden öldürülmesi miydi? Düşüncesine göre Türklüğe hakaret etti diye öldürülmesi gerekli miydi? Vatanın büyütüp beslediği kişi, gerçekten de vatana ihanet etmiş miydi? Biliyor muydunuz? Okudunuz mu? Takip ediyor muydunuz? Öldürülmeden önce hakkında çok şey duymuş muydunuz? Yoksa siz de birçokları gibi öldürüldükten sonra mı öğrendiniz vatana ihanet ettiğini!!!

]Ermeni misiniz yoksa Türk müsünüz? Hepimiz Ermeniyiz diye haykıran kalabalığı, o pankartı hazırlayan kişileri kınarken, Ben Türk’üm demek de aynı mantıkla ters değil midir Bu ülkede yaşayan ama Türk olmayanlar bu ülkenin vatandaşları değil midir? Sizin mantığınızla “Hepimiz Ermeniyiz” diyen Türkler, şimdi Ermeni oldu da Türküm diyince Ermeni neden Türk olamıyor? Türk olabilmenin şartları nelerdir? Bir coğrafyada etnik kimliğin bu kadar ön plana çıkarılmış olmasının bir insanın canına mal olduğunun bilmiyorum farkında mısınız? Neden bu ülkenin insanları kardeş gibi yaşayamıyorlar? Yaşayamıyorlar çünkü kardeş değiller değil mi? Onlar ayrı, biz ayrı, biz üstünüz değil mi?

Buyurun sevgili arkadaşlar,

Türk'ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni'nin Ermenistan'la kuracağı asil damarında mevcuttur. Yeter ki, bu mevcudiyetin farkında olunsun (13 şubat 2004 tarihli Agos gazetesi..Hrant Dink) diyen mantık mı doğru?

“Tamam artık yaşamıyor, Türklerin kanı zehirli demiş... Ohh kurtulduk bi pislikten, öldü bitti...” diyen mantık mı doğru?

Birisi Ermeni, birisi de Türk, diğerine haksız diyen ötekine de demeli, Ötekine haksız diyen de diğerine... Ya da haklıysa ikisi de haklıdır...

Ermeni olmak, Türk olmak değil mesele... Mesele İnsan olmak, insan gibi yaşamak, insan gibi düşünmek, insan gibi davranmak... Burada tartışılması gereken konunun insaniyet boyutuydu bence, benim fikrim... ırkları değil, mezhepleri, dinleri değil, milletleri değil...

Ayrıca neden hep öldürülen kişi ve söyledikleri tartışılıyor, neden cenazesinde insanların hepimiz Hırant’ız hepimiz Ermeniyiz dediği tartışılıyor neden 17yaşında bir insanın eline silah alıp da gelip bir adamı vurması tartışılmıyor, Neden Yasin Hayal denilen kişinin daha önceden Mcdonalds’ın bombalanması olaylarına karışıp 1 yıl sonra hapisten çıkarılması tartışılmıyor, tek suçları McDonalds’ta oturmak olan gencecik insanların hayatlarına mal olması konusulmuyor, Neden şimdi “Orhan Pamuk akıllı olsun akıllı” diye tehditler savuruyor olması tartışılmıyor arkadaşlar... Orhan Pamuk da mı ölsün...Aranızda Orhan Pamuk’u öldüremezler diyen var mı? Ben demiyorum şahsen, O da mı ölsün arkadaşlar, Bu mu yani? Neden Hırant Dink’in söyledikleri tartışılıyor da Yasin Hayal’in yaptıkları, düşündükleri, kafa yapısı, söyledikleri tartışılmıyor? bunlar tartışılmaya değmiyor mu? Gereksiz mi bunların tartışılması... Yapana değil yaptırana bak mantıgı, en nefret ettiğim mantıktır. Burada da sanki ölen suçlu, öldüren suçsuzmuş gibi hareket etmeyin Allah aşkına ya... Ha ayrıca dün televizyonlarda tartışılan bir konu daha vardı bununla ilgili olarak, Trabzon meselesi... Neden bir kişi yüzünden koskoca Trabzon zan altında bırakılıyor, gördünüz mü medyanın yeni saldırı biçimini, O adam orada yaşıyorsa, Trabzonun ne günahı var... Trabzonda yaşayanların ne günahı var? Aramızda hiç mi Trabzonlu yok? Bu olaya da tepkinizi gösterin lütfen... Trabzonlu olmanız demek, bu olayların faili olmanız anlamına gelmez... Tıpkı Hırantız demekle Hırant olunamaması gibi... Ermeniyiz demekle Ermeni olunamaması gibi...

devam edersek:

Arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz çok merak ediyorum gerçekten de... Tartışılması gereken sizce cenazede atılan sloganlar mıydı? Bir kişinin düşünceleri yüzünden öldürülmesi miydi? Düşüncesine göre Türklüğe hakaret etti diye öldürülmesi gerekli miydi?
bu eleştiriyi acımasızca buluyorum, sanki insana değer vermeyen gözü dönmüş , bilinçsiz ,bazı kişiliklerle bir tutulmuşuz..teşekkürler Ogünü de sizmi yolladınız diye sormadığın için...

Hrant Dink ismine gelince ilk defa ölünce duymadım, ermeni gazeteci diye önüne bir sıfat ekleyerek asla içimden geçirmedim, vatan haini diye de fikrimde en ufak bir yerleşimi dahi yoktu...

Ermeni misiniz yoksa Türk müsünüz? Hepimiz Ermeniyiz diye haykıran kalabalığı, o pankartı hazırlayan kişileri kınarken, Ben Türk’üm demek de aynı mantıkla ters değil midir?

pankartı kınadım çünkü dayatmaydı, o insanlar orada Türkiye adına acı paylaşmak için , kimi mihraklara tepki vermek için oradaydılar...

Gereksiz mi bunların tartışılması... Yapana değil yaptırana bak mantıgı, en nefret ettiğim mantıktır. Burada da sanki ölen suçlu, öldüren suçsuzmuş gibi hareket etmeyin Allah aşkına ya...
bu yorumu yapmana neden olabilecek yazıyı merak ettim açıkçası..her neyse ilk yazımın altına aynen imzamı atıyorum, ve hepimiz ermeniyiz yazılı pankart taşımaya itiraz etme hakkım var diye düşünüyorum..

.. Ben sokakta ermeniyiz diye bağıranlara hoşgörüyle bakmayıp, Ben Türküm demesini anlamaya çalışıyorum sadece... Çelişkili gibi geliyo da ondan...

Türk vatandaşı olarak ben Türküm demenin neresi çelişkili?Kusura bakma, şirinlik adına her dayatmayı kabullenmek zorunda değiliz. gloria, inan etnik köken, fikir vs yüzünden hiç cinayetim yok, azmettirmedim de , hele aferin hiç demedim canilere...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neden yazdıklarımı bu kadar üstünüze alındığını anlayamadım inanın İlyada, özellikle üstünüze alınmayın ben düşüncelerimi yazıyorum demiştim... Burada siz dediğimde sizden bahsetmiyordum ki, her siz kelimesi yazdıklarımda anlattığım gibi düşünenler içindi... Siz oyle dusunmuyorsanız üstünüze alınmanıza da gerek yok bence...Hem ayrıca Ben niye size diyeyim ki "Ogün'ü de siz mi gonderdiniz?" diye... Bunu soylemem, oncelikle birbirimizi tanımıyoruz elbet tanısırız tanısınca da anlarsınız nasıl bir insan oldugumu ve boyle sozler sarfetmeyeceğimi... ben çünkü hiçbir zaman uçlardan bakmam ki olayları sadece bir yanından algılayayım.. Uzaktan, geniş açıdan bakarım ki, olayları tüm çıplaklığıyla görebileyim ve hoşgörülü olabileyim... Orda "Hepimiz Ermeniyiz" diyen insanlar Ermeni değildi ki bunu hepimiz biliyoruz... Onlar da bu sözleri söylerken tabiki Ermeni olduklarını dusunmuyorlardı... Hatta ve hatta ordaki insanların bir çoğu hatta buyuk cogunluğu Ermeni soykırımını kabul eden insanlar bile değildi... Ama "Hepimiz Ermeniyiz" dediler, "Hepimiz Hırant'ız" dediler... Ermeniyiz dediler cunku Ermeni olduğu için katledildi, Hırant'ız dediler cunku dusunceleri yuzunden katledildi... Yani ordaki insanlar aslında Ermeni olduklarından veya Ermeni soykırımını kabul ettiklerinden ya da Hırant gibi dusunduklerinden demediler bu sozu, sadece katledilme sebebine tepki gostermek için soylediler... O bir tepkiydi işte sadece... oraki altyazı suydu: "Eger Ermeni olduğu için, bir insanın öldürülmesi gerektiğini düşünüyorsanız ve bunu Türklük olarak algılıyorsanız, o halde bizi sizin gibi düşünmüyoruz"... Hepimiz Ermeniyiz derken siz ne anlıyordunuz ki? Yani kimse kimseye bişeyi dayatmadı... Eğer tepkinizi o pankartı elinize verdiklerinde kafalarına iade ederek gosteriyorsanız, siz sanırım bu sozun niye soylendigini anlamamışsınız... O halde "Bir insan öldürüldü ; dini, dili , ırkı, düşüncesi, kimliği ne olursa olsun bir insan öldürüldü..Yaşam hakkı elinden alındı, hem de kalleşçe arkadan vurularak..Ailesine ve dostlarına sabır diliyorum.." şeklinde ifade ettiğiniz cümleyle diğer cümleniz arasında bir çelişki yok mu? Burası sizin içindi İlyada burayı üstünüze alınabilirsiniz...

Bu topic son 3 sayfadır benim yazdıgım bir yazının ustunde donup duruyor artık sıkıldım ben... Benim dusuncem belli tekrar tekrar anlatmaktan da sıkıldım artık... Kimseyi kendime hedef almış degilim... Dedim ki bu olaya bakarken Türk'üm diye bakmıyorum, Türklüğümü azıcık geri plana itiyorum, insan olarak bakıyorum... Daha ne soyleyeyim arkadaşlar, isteyen Türk gibi bakmaya devam etsin, isteyen Ermeni gibi bakmaya devam etsin, isteyen de kendini tüm bu yargılardan ve soylemlerden soyutlamış bir insanın gözüyle baksın... Benden bu kadar...

(Çok sevgili İlyada,isterseniz cevap yazabilirsiniz, isterseniz yazmayabilirsiniz ama ben artık yazmayacağım... Cevap hakkınız doğmuştur, cevap verme hakkınızı da tabiki kullanabilirsiniz ama sizi hiç tanımadığım için ne hakkımda onyargılara kapılmanızı, ne de hakkınızda önyargıya kapılmayı istiyorum... tartıştığım insanları tanımayınca, onları anlamam bazen zor olabiliyor, gereksiz tartışmalar doğabiliyor, Daha once yazdıklarım sahsınıza degildi, ama burada sahsınıza yazılmış bir yazı var doğrudur, sadece ismime atıf yapıldığı içindi)

Sevgiyle kalın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neden yazdıklarımı bu kadar üstünüze alındığını anlayamadım inanın İlyada, özellikle üstünüze alınmayın ben düşüncelerimi yazıyorum demiştim... Burada siz dediğimde sizden bahsetmiyordum ki, her siz kelimesi yazdıklarımda anlattığım gibi düşünenler içindi... Siz oyle dusunmuyorsanız üstünüze alınmanıza da gerek yok bence...Hem ayrıca Ben niye size diyeyim ki "Ogün'ü de siz mi gonderdiniz?" diye... Bunu soylemem, oncelikle birbirimizi tanımıyoruz elbet tanısırız tanısınca da anlarsınız nasıl bir insan oldugumu ve boyle sozler sarfetmeyeceğimi... ben çünkü hiçbir zaman uçlardan bakmam ki olayları sadece bir yanından algılayayım.. Uzaktan, geniş açıdan bakarım ki, olayları tüm çıplaklığıyla görebileyim ve hoşgörülü olabileyim... Orda "Hepimiz Ermeniyiz" diyen insanlar Ermeni değildi ki bunu hepimiz biliyoruz... Onlar da bu sözleri söylerken tabiki Ermeni olduklarını dusunmuyorlardı... Hatta ve hatta ordaki insanların bir çoğu hatta buyuk cogunluğu Ermeni soykırımını kabul eden insanlar bile değildi... Ama "Hepimiz Ermeniyiz" dediler, "Hepimiz Hırant'ız" dediler... Ermeniyiz dediler cunku Ermeni olduğu için katledildi, Hırant'ız dediler cunku dusunceleri yuzunden katledildi... Yani ordaki insanlar aslında Ermeni olduklarından veya Ermeni soykırımını kabul ettiklerinden ya da Hırant gibi dusunduklerinden demediler bu sozu, sadece katledilme sebebine tepki gostermek için soylediler... O bir tepkiydi işte sadece... oraki altyazı suydu: "Eger Ermeni olduğu için, bir insanın öldürülmesi gerektiğini düşünüyorsanız ve bunu Türklük olarak algılıyorsanız, o halde bizi sizin gibi düşünmüyoruz"... Hepimiz Ermeniyiz derken siz ne anlıyordunuz ki? Yani kimse kimseye bişeyi dayatmadı... Eğer tepkinizi o pankartı elinize verdiklerinde kafalarına iade ederek gosteriyorsanız, siz sanırım bu sozun niye soylendigini anlamamışsınız... O halde "Bir insan öldürüldü ; dini, dili , ırkı, düşüncesi, kimliği ne olursa olsun bir insan öldürüldü..Yaşam hakkı elinden alındı, hem de kalleşçe arkadan vurularak..Ailesine ve dostlarına sabır diliyorum.." şeklinde ifade ettiğiniz cümleyle diğer cümleniz arasında bir çelişki yok mu? Burası sizin içindi İlyada burayı üstünüze alınabilirsiniz...

Bu topic son 3 sayfadır benim yazdıgım bir yazının ustunde donup duruyor artık sıkıldım ben... Benim dusuncem belli tekrar tekrar anlatmaktan da sıkıldım artık... Kimseyi kendime hedef almış degilim... Dedim ki bu olaya bakarken Türk'üm diye bakmıyorum, Türklüğümü azıcık geri plana itiyorum, insan olarak bakıyorum... Daha ne soyleyeyim arkadaşlar, isteyen Türk gibi bakmaya devam etsin, isteyen Ermeni gibi bakmaya devam etsin, isteyen de kendini tüm bu yargılardan ve soylemlerden soyutlamış bir insanın gözüyle baksın... Benden bu kadar...

(Çok sevgili İlyada,isterseniz cevap yazabilirsiniz, isterseniz yazmayabilirsiniz ama ben artık yazmayacağım... Cevap hakkınız doğmuştur, cevap verme hakkınızı da tabiki kullanabilirsiniz ama sizi hiç tanımadığım için ne hakkımda onyargılara kapılmanızı, ne de hakkınızda önyargıya kapılmayı istiyorum... tartıştığım insanları tanımayınca, onları anlamam bazen zor olabiliyor, gereksiz tartışmalar doğabiliyor, Daha once yazdıklarım sahsınıza degildi, ama burada sahsınıza yazılmış bir yazı var doğrudur, sadece ismime atıf yapıldığı içindi)

Sevgiyle kalın...

sevgili gloria, önyargılı değilim , öyle bir bakış açısıylada yaklaşmam hiç bir arkadaşıma.. yazınızın sanki kimse olayı kınamıyor , sadece milliyetçi açıdan bakıyor ve hunhar cinayeti tasvip ediyormuşçasına bir havası vardı, bence tabii ..

yukarda sarfettiğiniz sözde dediğiniz gibi, anlamamış değilim pankartın ne demek istediğini..insanların olayların yerlerini değişsek, sanırım kimse bize bu jest ötesi şeyi yapmazdı... sevgiler;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

HEPİMİZ ERMENİYİZ

Bu pankartı hazırlayıp onbinlere dayatan zihniyeti KUTLUYORUM, buna alet olanları da KINIYORUM.

Ben ermeni değilim, kabul etmiyorum TÜRK'üm ben...Dün cenaze törenin de bir ulus yok sayıldı!!!!Herkes ermeniyse Türkler nerede bu memlekette???

Ermenisi, kürdü,Türk ü çerkezi vs vs hepimiz bu ülkenin evlatları ,hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız, şeklinde olmalıydı taşınacak pankart ille de olması gerekiyorsa...

Hrant Dink in ölümüne çok üzüldüm, üzüldüm cehaletimiz açısından..Herkesin fikri zikri kendini bağlar sonuçta... Bir aile babası , bir eş, bir gazeteci, bir insan öldürüldü sonuçta...Yaşam hakkı sonlandırıldı kalleşçe..

Ama eğer dün ben o cenaze de olsaydım, o pankartı kimse elime tutuşturamazdı çünkü iadesi direkt kafasına olurdu....

yani gerçekten bravo siz bu pankarttan bu sonucumu çıkardınız.

yani o pankartı açanlar "biz artık türk değiliz ermeniyiz kendimizi böyle hissediyoruz" mu demek istedi.

yoksa "siz Hrant Dink'i ermeni olduğu için katletdiyseniz, bugün hepimiz onun gibi ermeniyiz bizide katledin" demek için mi.

bu pankart amerikada ku klux klan zencileri katledince proteste etmek için yürüyen beyaz amerikalıların açtığı hepimiz zenciyiz" pankartıyla aynı ruhtadır. ve emin olun hiç bir beyaz amerikalı o pankartın arkasında yürüyünce bir anda ten renkleri siyaha dönüşmemiştir. Çünkü o pankartın arkasında beyaz insan olarak yürümektediler ve bundan utanmamaktadırlar.

bu ülkede "Hepimiz Iraklıyız" "Hepimiz Filistinliyiz" diye pankartlar taşınmadımı filistinde ve ırakta yapılan katliamları proteste etmek için ? o zaman niye kimse bu sonuca varmadı. niye biz türküz bu ne pankartı demedi. çünkü o zaman anlatılmak isteneni herkes anlıyordu değilmi. peki şimdi ki bu tavır ne ?

bu kadar sığ bakmak çok yanlış bence. mantıklı insanlarız hepimiz. Hrant Dink in katledilmesini timsah gözyaşı dökenler bu safsatayı pazarlamaya çalışabilir. ama sizde böyle yorumluyorsunuz. "aaa pankarta bak hepsi biz ermeniyiz diyor" o pankartı böyle yorumlamak gerçekten yürütülebilecek en mantıksız yaklaşım olur

orada anlatılan başka bir şeydir. oradaki bir tepkidir bir meydan okumadır.

bu bir karşı koyuş tarzıdır "hepimiz Taner Kışlalıyız" pankartı açılınca herkes kişiliğinden vazgeçip taner kışlılaının bütün kişiliğini mi benimsemiş oluyor.

biraz izan lütfen.

yazılan iletilerin hepsini okudum, ve genel olarak görüğüm tarz. gerçekten üzücü,

açık söyliyeyim gloria arkadaşımız bir söylediğindede çok haklı" geniş bakmak" hiç biriniz bir parça bile geniş bakamıyorsunuz. İnsanlar bir tepkiyi ortaya koymak için böyle bir pankart açmış. ve buradan siz onların kendilerine ermeni dedikleri sonucuna varıp ardından sloganlar döşemişsiniz. arkadaşımız açıklamaya çalıştıkçada, bir cümleye takılıp kalmaktan öteye gidememişsiniz ve hamasete dayanmışsınız.

mahkeme önlerinde, hatta mahkeme salonlarında linç edilmeye kalkmış. binlerce tehdit almış, bizzat vali yardımcısı tarafından kendisinin hayatının tehlikede olduğu bilindiği halde korunmak yerine. vali yardımcısı tarafından "akıllı ol" şeklinde uyarılmış ve tehdit edilmiş. bir kişi hiçte şaşılmayacak bir şekilde katledildi.

Merak etmeyin oraya 100,000 lerce türk katıldı. ve hiç biri kendilerini türk değilde ermeni olarak görmüyorlar. Arkadaşın dediği gibi, çoğunluğu Hrant Dınk!ın fikirlerinede katılmıyor. O pankart bir tepkidir. bir meydan okumadır. Bende oradaydım o pankartın arkasında yürüdüm. ve kendimi ermeni olarak hissetmiyorum. rahat olun enaz sizin kadar türk hissediyorum.

ama ne yazıkki siz bunu anlıyamadığınız gibi, üstüne üstlük lanetlemişsinizde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet ben yazımda izanı kullandım.

1946 da zenci olduğu için Harward'a alınmayan öğrencinin beyaz arkadaşlarının okula "bende zenciyim" tişörtleriyle geldiğinde, bir amerikalı beyaz olsam, beyazlar yoksayıldı vs demezdim.

şimdide o pankarttaki cümleyi okuyup buradan bu sonuca varmıyorum.

bence siz bir düşünün. bir protesto gösterisinde "hepimiz filistinliyiz" pankartı açıldığında bu tepkiyi verirmiydiniz. yapın bir muhasebesini.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet ben yazımda izanı kullandım.

1946 da zenci olduğu için Harward'a alınmayan öğrencinin beyaz arkadaşlarının okula "bende zenciyim" tişörtleriyle geldiğinde, bir amerikalı beyaz olsam, beyazlar yoksayıldı vs demezdim.

şimdide o pankarttaki cümleyi okuyup buradan bu sonuca varmıyorum.

bence siz bir düşünün. bir protesto gösterisinde "hepimiz filistinliyiz" pankartı açıldığında bu tepkiyi verirmiydiniz. yapın bir muhasebesini.

Herkesin sizinle aynı noktada , virgül de birleşmesini nasıl beklersiniz anlayamadım doğrusu...Siz orada imişsiniz taşımışsınız , ben de

orada olurdum ama taşırmıyım taşımaz mıyım bu benim bileceğim bir konudur...

Destek verirken sadece tek kelimeye odaklanılmasını siz doğru bulmuşsunuz ben bulmadım.. Hrant Dink bu ülkede öldürülen ilk gazeteci değil, başka gazeteciler de öldürüldü hemde kendi vatandaşları tarafından...Maalesef sadece ölen öldüğüyle kalmakta sonuçta..

Ermenisi, kürdü,Türk ü çerkezi vs vs hepimiz bu ülkenin evlatları ,hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız, şeklinde olmalıydı taşınacak pankartlar ille de olması gerekiyorsa...

benim zihnimden geçenler, sanırım destek değil köstek olacak düşüncelermiş...sayenizde anladım...

Olaylara da bakmak lazım biraz ,uzun yıllar aşağılandı zenciler insan yerine konmadılar bende demezdim hatta gerekirse giyerdim bile o tişörtü...

Filistin halkıda İsrail mezalimi altında gittikçe yok olan bir halktır , Ermenistan gibi pek çok devleti arkasına almamıştır...

bahsettiğiniz lanetlemeyi de çok aradım bulamadım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anlız sevgili İlyada,

Belki CYRANONUN yazısını bir kez daha okursanız bunun bir bakış açısı olduğunu anlayacaksınız...

Sizin kişiliğinizle bir ilgisi yok....

Yazılarınızı zevkle izliyor ve okuyorum....

Bence siz bu yönü kaçırdınız gibime geliyor çünkü tanıdığım ilyada CYRANO'nun söylediklerinede katılacak birisi...

bende CYRANONUN keyifle okurum ama biraz sert geldi sanki...;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eklenecek başka bir şey kalmışmı diye çok düşündüm ama bulamadım...

Bu kadar güzel bu kadar akılcı nasıl yazılırdı...

Teşekkürler CYRANO ....

Sadece kafamda geçenleri tam olarak yansıtan bir yazı olduğu için altına imza atmaktan başka yapacak bir şeyim yok...

Yanlız sevgili İlyada,

Belki CYRANONUN yazısını bir kez daha okursanız bunun bir bakış açısı olduğunu anlayacaksınız...

Sizin kişiliğinizle bir ilgisi yok....

Yazılarınızı zevkle izliyor ve okuyorum....

Bence siz bu yönü kaçırdınız gibime geliyor çünkü tanıdığım ilyada CYRANO'nun söylediklerinede katılacak birisi...

Saygılar... :)

by_x_man

yorumun ilk yolladığına göre biraz değişerek geri dönüş yapmış ama:))

burada ben kimsenin direkt kişiliğine bişey demedim , demem de...burada tartışanlar kişilikler değil üslup ve fikirlerdir bence..kimse kimseyi tanımadan kişiliği hakkında konuşamaz zaten...

sadece tek kelimeye odaklanmaya karşıydım... saygılar herkese...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu çağrıyı yapan arkadaş, kendi yazısında da kullansaydı keşke izanı..

Sevgili 'iLyAdA';

Biraz daha sakin lütfen… Kişiliklerimizi çatıştırmanın hiç gereği olmadığı gibi… Hiç birimize de yararı yok…

Konuyu ırkçılık temelinde yorumlayarak ele alan değerli arkadaşlar…

Bakın biri eş, biri ana olayın merkezinde bulunan iki yürek duygularını nasıl seslendiriyorlar…

“Sevgili dostlar, bugün bedenimin yarısını, sevgilimi,

çocuklarımın babasını, sizin kardeşinizi uğurluyoruz.

Sağdakine, soldakine, öndekine, arkadakine rahatsızlık, saygısızlık vermeden,

sloganlar atmadan, pankartlar açmadan, sessiz bir saygı yürüyüşü gerçekleştiriyoruz.

Bugün sessizlik ile büyük bir ses yükselteceğiz.

Bugün derinliklerin ışığa yükseldiği günün başlangıcıdır.

Yaşı kaç olursa olsun; 17 veya 27...

Katil kim olursa olsun, bir zamanlar bebek olduklarını biliyorum.

Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz kardeşlerim.

Hrant bugün bir milat; sizler de mührü oldunuz.

Onunla manşetler, onunla konuşmalar, onunla yasaklar değişti.

Onun için dokunulmazlar veya tabular yoktu. Büyük bir bedel ödedi.

Bedellerin ödendiği gelecekler Hrantlar’ı severek, Hrantlar’a inanarak olur.

Nefretle, hakaretle, kanı kandan üstün tutarak olmaz.

Bu yükseliş karşısındakini kendin gibi görerek, kendin gibi sayarak olur.

Yaptıklarını, konuştuklarını kim unutabilir sevgilim? Hangi karanlık unutturabilir sevgilim?

Olmuşları, olanları kim unutturabilir? Korku unutturabilir mi sevgilim?

Yaşam mı, zulüm mü, dünyanın zevkü sefası mı sevgilim? Yoksa ölüm mü unutturacak sevgilim?

Hayır, hiçbir karanlık unutturamaz. Ben de sana yazdım aşk mektubunu sevgilim.

Bana da ağır oldu bedeli sevgilim. Sevdiklerinden ayrıldın, çocuklarından, torunlarından ayrıldın,

burada seni uğurlayanlardan ayrıldın, kucağımdan ayrıldın, ülkenden ayrılmadın sevgilim.”

Sevgilisini, Eşini, Çocuklarının babasını kaybetmeyen sizler bu söylemler içindeyken…

Bütün bu değerlerini yitiren bu yürekten eşini uğurlarken tüm acılarına karşın ırkçı bir söylem algılayabiliyor musunuz?

Ve birde, yüreği evlat acısıyla yanan bir ananın neler hissettiğine bir göz atalım…

Oğulcuğu bu ırkçı söylemlere kurban edilmiş ananın parçalanan yüreğine…

Havva Samast, Dink’in televizyon kanallarından yayınlanan cenaze törenini, Pelitli’deki evinde izledi.

Samast, Dink’in eşi Rakel Dink’in törende yaptığı konuşmayı izlediği sırada baygınlık geçirdi.

Olanlar nedeniyle çok üzgün olduğunu ifade eden Havva Samast, sürekli ağladı.

Yakınları ve komşularının sakinleştirdiği Samast,

“Yaşananlar bizi perişan etti. Hepimiz mahvolduk. Gazetecinin ailesine baş sağlığı diliyorum.

Çok acı çekiyoruz. Oğlum yandı, başkaları yanmasın."

Yazık,cinayet asıl amacına ulaşmaya başlamış bile,yada her olaydan kendilerine pay çıkarmasını bilen kesim gene işbaşında..

Oysaki bu iletiyi yazan arkadaşımız eminim Hrant Dink'i tanımıyordur bile şayet öyle olsaydı bu açıklamayı yapmazdı.

Bakın bu sözler Hrant Dink'e ait

Irkçılık, ayrımcılık yaşamayalım. İç içe farklılıklarımızı da rahatlıkla yaşayalım.

Birbirlerimize saygılı bir şekilde yaşayalım. Türkleri aşağılayacaksam ben niye bu ülkede yaşıyorum?

Aşağılayacaksam gider uzaktan aşağılarım, başıma da bu belalar gelmez. Alnıma bir leke sürülmüş…

Türklüğü aşağılamışım. Benim için dünyada en büyük suç ırkçılıktır. Eğer ben bu suçu işlediysem bu ırkçılıktır.

Bir insan nasıl aşağıladığı bir insanla beraber yaşar?

Bütün Ermenilerin dünyasında Türk ötekiydi.

Ama beraber yaşadıkça o ötekilik ortadan kalkıyor. Benim Türklerle bir kavgam yok ki…

Ben Türklerle yaşamayı şans sayarım. Beraber yaşamak bizim içimizdeki zehire panzehir olur.

Diaspora Ermenileri Türklerle yaşarlarsa görecekler ki bu öfke yersiz…” Hrant Dink

Süper çok beğendim bu yorumu aynen bende katılıyorum :clover:

hepimiz ermeniymişiz!!! buyursun isteyen alsın bizler almayalım,çünkü biz Türk'üz

İlk yazında her ikimizin de tepki duyduğu bir bakış açısına aklı başında sağduyulu bir yanıt üretirken…

Nasıl oluyor da!

Bir Ermeni’nin beyninde ve yüreğinde özümseyerek dillendirdiği söylemlerini görüşlerine destek olarak kullanıp…

Ardından yazılan ırkçı söylemlere destek olmak amaçlı, Ermeni karşıtı yaklaşım sergileyebiliyorsun?

Belki anlar, kavrar, çelişkilerini düzeltirsin düşüncesiyle...

Alıntı yaptığın ırkcılık yapmayan Hırant'ın yazısıyla...

Senin yazında ki Irkçı söylemlerle süslediğin ilgili yerleri kalınlaştırdım...

Daha önce hiçte doğru olmadığı halde yazılarında belirttiğin gibi...

İnsanların; Senin kişiliğine, ibadetlerine karşı durup eleştiri yapmadığını...

Düşünce, söylem ve çelişkilerinin eleştirildiğini artık anlamaya çalışırsın umarım!..

Bu başlıkta görüşlerini ırkçı söylemlerle açıklayan sevgili bayanlar…

Aynı acı gerçeği paylaşan biri eş biri ana iki kadının

İçinde bulundukları durumu yaratan koşulların arkasındaki gerçekleri...

Öncesinde yaratılan ırkçı söylemlerin sonuçlarını değerlendirin lüfen.!..

Geleceğimizi şekillendirecek bebeklerinizi onları bekleyen karanlıklardan koruması kollaması gereken…

Analarımız, anne adaylarımız biraz daha sağduyu lütfen.!..

Birinizin bebeğinin, diğerinin bebeği tarafından bu söylemler nedeniyle katledilebileceği gerçeğini…

Acısını yüreğinizde yaşatmaya çalışıp biraz da empati yapın lütfen.!...

Bebeklerinizi ırkçı söylemlerle zehirlemek yerine…

Onların yüreğine insanları sevmenin Ayrıcalığını…Yüceliğini KAZIYIN.!

Lütfen ama lütfen karşıtlığı değil, kavgayı değil… Kardeşliği, sevgiyi üretin.!

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vay be bazı arkadaşlar olayı abartıp nerdeyse hrant dink'i Atatürk ilan edip hepimiz ermeniyiz diyenleride onun izinden giden vatanseverler olarak ilan edecek.

Dediğim gibi cinayeti işleyeni kınıyorum ve hrant dink'e yapılanları tasvip etmiyorum ama nedense adam kahraman ilan edilmeye çalışılıyor bunun için uğraşanlara söylüyorum geçmişi unuttunuz galiba..? atalarımız vatanını korumak için savaşırken bu kahraman ilan etmeye çalıştığınız insanın vatandaşları atalarımızı sırtından vurmanın ve katletmenin planlarını yapıyorlardı vede yaptılar zaten ben hala şunu savunuyorum o cenaze töreninde hepimiz ermeniyiz pankartları taşıyan ve slogan atanlar T.C.'nin onurunu ayaklar altına almışlardır ve hepsini kınıyorum...

Saygılar,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne tuhaf taşınan bir pankartı,atılan sloganları eleştirdik hemen yaftalar vuruldu hemen adımız konuldu,ırkçı,faşist ilan edildik.

Cenaze törenine katılanlar katil devlet diye slogan atıp devleti hedef gösterdi devletin en üst kademesinde ki şahıs (başbakan)topu milliyetcilerin üzerine atıp onları hedef gösterdi,dar alanda kısa paslaşmalar devam ediyor.

Savunma yapmayacağım hala cenazenin şova dönüştürülme olayını tenkid ediyorum,beğenmiyorum kınıyorum,kim rahatsız olursa olsun bu benim fikrim ve birilerinin hoşuna gitmeyecek diye susamam.

Yıllarca canımızı acıtmış bir ülke ile yıllarca mağdur edilmiş ülkeleri kıyaslayıp Ben Filistinim derken birşey olmuyorduda neden hepimiz ermeniyiz demek zorunuza gitti diye soru sormak ermenistanla Filistini aynı kefeye koymaktır.

Bu cinayet sonrasında bütün Türk halkını katil ilan edip Türklüğünden utandığını söyleyen bir arkadaşa Hrant Dink'in hoşuma giden bir yazısını yazdım,sonrasında bana önce neden böyle dedin şimdi niye böyle yazıyorsun diye soruluyor ben beğendiğim yazının altına kim olursa olsun imzamı atarım ve hala aynı şeyi söylüyorum ben o pankarta ve sloganlara tepki gösterdim orada o cenaze töreninde yaşananlar ülkemiz adına utançtır.Dün akşam ki haberlerde cenaze töreninden sonra Ermenistan bize sıcak diplomatik mesajlar göndermiş denildi düne kadar bizi tüm dünyaya katil diye lanse edenler nasıl olduda bir cenaze töreninin ardın birden dostluk havası estirmeye başladılar?Çünkü amaçlara giden yol çok hızlı katediliyor onu gördüler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din,dil,ırk,mezhep gözetmeksizin sonuçta bir insan hayatına katledildi...Vicdanı olan herkesin yüreği sızlamıştır...Allah'tan Rahmet ailesine sabırlarlar diliyorum....

Konuyu ırkçılık temelinde yorumlayarak ele alan değerli arkadaşlar…

Bakın biri eş, biri ana olayın merkezinde bulunan iki yürek duygularını nasıl seslendiriyorlar…

Sevgili Gece Kuşu...Sanırım yazımı tam olarak okumadan yorum yaptınız...En başta da belirttim ''Din,dil,ırk,mezhep gözetmeksizin'' diyerek...Herşeyden önce bir insan hayatına,bir cana kıyıldı...Bu kimse tarafından onaylanacak bir durum değildir...Sevgili Taurus abiminde dediği gibi ''Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüştür'' diyor H.Z Peygamberimiz...Evlatlarının acısını yürekten yaşadım...Herşeyden önce bir eş bir Babaydı...Babasını kaybeden evlatlarının göz yaşını,yüreğindeki o tarifsiz acıyı ben ekranlarda bir kez daha yaşadım...Siz bunun adına ırkçılık mı diyorsunuz? Konuyu temelinden ırkçılık olarak asla yorumlamadım...Konunun başka mecralara çekilişini kınadığımı ve onaylamadığımı belirttim..Kaldı ki ben burda düşünce özgürlüğümü paylaştım.... Daha öncede belirttim o pankartları o sloganları atanların hemen hepsi Türk üstelik...Ermeni soykırımını tanımamız için gözümüze gözümüze sokmaya çalıştılar o pankartları... Bu olay bir cinayet,insan hayatına katlediliş,bir cana kıyımdan daha çok siyasete dönüştü...Cenazeye katılan Leyla Zana'nın terör örgütü PKK ile aynı platformda yer aldığını hepimiz bilmekteyiz...Bunun gibi bir çok isim bölücü terör örgütün yandaşıdır...Hepimiz Ermeni de değiliz Hepimiz Hrantta değiliz....Orda bulunup bu sloganları atanlarında neden niçin veya hangi manada bu sloganları attığını iyi niyetle asla anlayamam...Çünkü onların niyetleri açıkça ortadadır...

Eğer beni bir Atatürk-Türk Milliyetçisi olduğumdan dolayı,Türk halkına Türk bayrağına Türk kanına hakaret edenleri vatan haini olarak gördüğüm için ve ordaki sloganları açılan pankartları kınadığım için Irkçılık yapmak ile tabir ediyorsanız...Evet IRKÇIYIM.....

-http://www.koxuz.biz-

İsterseniz bir kez daha düşünün...Hrant Dink'in kimlerle aynı platformda olduğunu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALINTI : gecekuşu(25.01.2007); Konuyu ırkçılık temelinde yorumlayarak ele alan değerli arkadaşlar

bu cinayetin ne kadar canice ve vahşice olduğu konusunda zaten hem fikiriz... bunu asla onaylamıyorum ve hrant dink'in eşine ve çocuklarına sabır diliyorum... benim honestin ve gece yağmurunun yazdıklarında tamamen katıldığım ve altına imzamı attığım konu ''hepimiz ermeniyiz, hepimiz hrantız'' pankartlarıydı tabi ki... bende size şehit edilen sayısız askerimizin ve polisimizin eşlerinin, çocuklarının yazdığı mektupları buraya kopyalayıp hatırlatmak isterdim ama bir tane değil ki, o kadar çok ki -_-

''HEPİMİZ MEHMETÇİĞİZ, HEPİMİZ TÜRK'ÜZ''

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazılanları takip etmeye çalışırken bazı arkadaşların aslında derinde bir yerlerde insan öldürülmesi son derece kötüdür ve öldürülen kalem adamıydı derken bile bilinç altında aslında böyle olmadığını ifade ettiklerini gördüm. Burada atılan "HEPİMİZ ERMENİYİZ" sloganını anlama tarzı bunu açık ve net biçimde göstermekte.Burada ki asıl amaç ermeni olmak değil bütün etnik kimliklerle birlikte tek vücut olduğunu göstermektir.

Ermeni sorunu ile ilgili tartışılacak çok şey vardır bu konuda Hrant Dink in her yaptığının doğru olduğunu savunmuyorum .ANCAK KÖTÜLÜĞÜ ADALETLE İYİLİĞİ DE İYİLİKLE KARŞILAMAK GEREKİR.Özellikle kalemleri ile mücadele edenlerin öldürülmesi ve ayarlı basın tarafından hedef konumuna getirilmelerinin hiç bir haklı mazareti olamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cenazeye katılanlar "Hepimiz Hrant'ız Hepimiz Ermeniyiz!" diye pankart taşıdılar.

Geçtiğimiz cumarteside burada 15-20 kişi toplanmış aynı sloganla gösteri yaptılar.

Elbetteki hedef kim olursa olsun hiç bir cinayeti tasvip ediyor değiliz. Bu işlenen cinayette ********* tıpkı diğerleri gibi.

Ancak hiç kimsede bu cinayet yüzünden bana Ermeniyim dedirtemez. Tarihteki ihanetlerini bir kenara bıraktık hala Dünyada en büyük Türk ve Tükiye düşmanlığını Ermeniler yapıyor. Siz orada Ermeniyiz dediniz diye bu düşmanlıklarından vazgeçecek değiller.

Tarihte de bazı İttihat ve Trakkiçilerde İngiliz hayranlığı öyle bir boyuta ulaşmış ki, İstanbula atanan İngiliz büyükelçisini karşılamaya giden bu aydınlarımız! adamın faytonundaki atları çıkartıp, faytonu elçilik binasına kadar kendileri taşıyorlar.

Bu kompleksmidir, yoksa duygusallaşıp çoğu zaman inanılmaz abartılaramı kaçıyoruz?

İlginç dimi "Hepimiz Hrant Dink'iz, Hepimiz Ermeniyiz"

Ne çok Ermeni/Ermeni sempatizanı varmış..

Hepimiz ermeniyiz.

İyide neden arkadaşım hangi nedenle hepimiz ermeniyiz?

-Ya hani gazeteci var ya hrant dink o öldürüldü o nedenle bir nevi tepki

Peki asala türk diplomatlarına suikast düzenlerken bir ermeni çıkıp hepimiz türküz demişmi?karabağ da binlerce azeri ermeni işgalciler tarafından yerlerinden yurtlarından edilirken ve cinayete kurban giderken çıkıp biz azeriyiz dedinmi?

Cinayete üzüldüm dileğim bu tip olayların hiç olmaması kimsenin düşünceleri yüzünden saldırıya maruz kalmaması.Bir yandan da şakşakcı medyaya lafım var yeter artık kendinize gelin bu milletin gerçeklerinin farkına varın.

Orhan pamuk denilen arkadaş sen ne hakla hrantın katili devlettir diyorsun?Karala arkadaşım karala böyle devam et nasılsa ağzının payını verecek kimse yok meydanda böyle devam edersen bakan olursun sen bu ülkeye.

Medyaya yeni bir malzeme çıktı evet ama bu işten daha fazla menfaat sağlanayanlar kim acaba?

İlginç değilmi 17 yaşında birisi Trabzondan geliyor Agos gazetesini buluyor, adamı öldürüyor. Sonrada o günün akşamına bir sürü insan orada toplanıyor, organize olmuş gibi yurdun bir çok ilinde aynı slogan içeren gösteriler yapılıyor.

Elbette işlenen cinayete tepkiliyiz. Onaylamamız mümkün değil. Hrant Dink'in görüş ve tezlerini tartışabiliriz. Sözde soykırıma verdiği/vermediği desteği tartışabiliriz. Yada bir televizyon kanalına verdiği mülakatta, 4 bin yıldır biz bu topraklara medeniyet getirdik, ne zamanki halkım yo edildi medeniyette yok oldu diyerek bizlere hakaretinide tartışabiliriz.

Ama tartışılmaz olan, düşünülmesi gereken, şahsın ölümü üzerine hemen organize olan kişiler, hazırlanan sloganlar ve afişlerin varlığı.

Gerçektende taktir edilecek düzeyde hızlılar. Ve onbinlerce insana "hepimiz Ermeniyiz" dedirtebildiler. Ve daha neler gelecek göreceğiz.

düne kadar fikirleri hakkında kınama yapan diaspora ve fransız hükümeti dün gördümki cenazede tam kadro salya sümük aglıyolardı..

onun dışında atılan sloganlar..

Hrant Dink vasiyetinde slogan atılmadan ugurlanmak istiyordu ama osmanbeyden balıklıya kadar hiç kimse bu vasiyete uymadı zaten orda olmalarının nedenide cenazeye katılm ak değildi bu ülkede yapılmaması gereken şeyleri yapmaktı..

hele hele Ulu önderimiz ve onun düşüncelerinin benimsendiği Kemalizm aleyhinde slogan atanları kimse susturmadı daha çok alkışladılar..

Kim ne derse desin çoşkulu bir cenaze töreni oldu diyenlar yanılıyor..

bu tören yaşadışı bir mitingden farklı değildi..

ne yazıkki sırf bunun için kurban ettikleri bir adamın vasiyetine uymadan yapmak istediklerini yaptılar..

onlar için Hrant Dink in bir önemi yoktu..

amaçları kaos ortamı yaratmak ve kendi oyunlarına içlerinden birini kurban ederek gerçekleştirmeti..

bu ülkede sermayenin aga babası olan azınlığın sermaye aleyhine slogan atması işe çelişkili bir durumdur..

bkz: Üzeyir Garih ve İshak Alaton cinayetleri..

kimler öldürdü?

birini ne idüğü belirsiz bir tinerci

peki nerde?

gecenin bir yarısı mezarlıkta..

diğeri ise kendi gizli servisi krallar gibi bi operasyon ile öldürüp ülkede ekonomik dengeye müdahele etmeye çalıştı..

bu arada Hrant Dink i öldüren ve öldürtenleri Milliyetçi Duygu ile milli menfaatleri korumak için öldürdü denmesin lütfen!!

ve kimse bu cinayet için türklüğü karaladı hak etti demesin kendinizi kandırıyosunuz..

siyaset akıl oyunları ile yapılır..

bu8güne kadar milli menfaatlere laf söyleyenler neden ortada o zaman?

peki neden bir soruşturma yapılmadı bugüne kadar..

milliyetçiliği bahane etmesinler..

etmeyin..

bunu yapanlar ve yaptıranlar milliyetçilik ile uzaktan yakından ilgisi olmayan milli duyguları olmayan insanlardır..

Hrant Dinkin nasıl bir adam olduğunu tartışmıyorum ve zaten umurumda da değil.. Yaşarkende tanımazdım öldüğünde de ilk kez ismini duydum.. Derdim ; bulabildikleri her fırsatta '' nasıl yapsak da TÜRK milletinin tarihine örfüne adetine çamur atsak '' düşüncesinde ki it sürülerinin çakallarla işbirliği yapıp sözüm ona okları bizlere fırlatmalarıdır.. Ya adam öldürmek çok mu zor sanıyor bu aptallar.. Ogün Samast denilen çocuk iyi bir aile eğitimi almamış ( yüzde yüz eminim ki ) ilaç kullanan gelecekten yana bi beklentisi olmayan boş gezenin boş kalfası bir çocuk.. Haliyle böylesi bir çocuğun eline silah verip git falancayı vur sana şu kadar para vericem dedikten sonra emin olun gidip papayı dahi vurabilir.. Bunun altında ****** cartel medyasının ısrarla ''örgüt '' arama isteği reyting kaygılarından ve insanlarımızın merak duygularını taciz etmek isteğinden başka bişi değildir.. Yazık ki günlerdir bazı ****** gazete ve televizyon kanalları Ogün Smast yüzünden neredeyse koskoca Trabzonumuzu teröristlerin yetiştirildiği bir yer gibi göstermeye çalışmışlardır.. Allah onların belasını versin.. Üç senem geçti Trabzonda ve tanıdığım en delikanlı en hakiki insanları o dönemlerde tanıdım.. Mileltine vatanına devletine sahip çıkan insanlarla dolu bir şehrimizi böylesine sinsice bir karalama kampanyasıyla karalayıp insanların bilinçlerine sokmaya çalışan bazı adi medya çalışanlarının Allah defalarca kez belasını versin.. Evet hemen her evde silah bulunur evet hemen her delikanlı kanı kaynayan bir miroğludur belki ama hiç biri ne Orhan pamuklar gibi ne de Elif şafaklar gibi ekmeğini yediği ülkenin kuyusunu kazımayı aklından geçirmez.. Bakın dün Hrant Dinki gömdüler ama başımızda bu ****** cartel medyası olduğu sürece o Hrant dinki bunlar her gün öldürüp her gün yeniden gömerler.. Böyle zamanlarda yapılması gereken en doğru şey bu şerefsizlere prim vermemek olacaktır.

Türklere yönelik, başta ASALA olmak üzere Ermeni terör örgütlerinin saldırıları, 1973 yılında başladı ve aralarında diplomatlar, güvenlik görevlileri ve işadamlarının da bulunduğu 41 Türk vatandaşı katledildi. Bir Türk diplomatının yetişmesi kolay mı? Büyük emeklerle yetiştirdiğimiz diplomatlarımızı gözünü kırpmadan kimin dedeleri öldürdü dersiniz?... İşte bizim şehitlerimiz, işte Türkiye'nin şehitleri... Ruhları Şad Olsun...

Yüzlerini başka yöne çevirip, kendi şehitlerini gormeyenlere …

27 Ocak 1973 Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ve Konsolos Bahadır Demir, 78 yaşındaki Amerikan uyruklu Ermeni Gurgen (Karakin) Yanikiyan tarafından öldürüldü. Yanikiyan, Baydar ve Demir'i Türk-ermeni dostluğunu geliştirme bahanesiyle kendi evine yemeğe çağırmıştı.

22 Ekim 1975 (Avusturya) Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Daniş Tunalıgil 3 saldırgan tarafından makamında öldürüldü.

24 Ekim 1975 (Fransa) Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Erez ve makam şoförü Talip Yener, büyükelçilik yakınlarında pusuya düşürülerek öldürüldü.

16 Şubat 1976 (Lübnan) Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği Başkatibi Oktar Cirit, bir salonda otururken öldürüldü. ASALA ilk kez bu cinayetle adını ortaya attı.

9 Haziran 1977 (İtalya) Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Taha Carım, büyükelçilik ikametgahının önünde iki örgüt üyesinin açtığı ateş sonucu öldürüldü. Saldırıyı bu kez "Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları" adlı örgüt üstlendi.

2 Haziran 1978 (İspanya) Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Zeki Kuneralp'in makam aracına 3 terörist tarafından ateş açılması sonucu büyükelçinin eşi Necla Kuneralp ile emekli büyükelçi Beşir Balcıoğlu, hayatlarını kaybettiler. Saldırıyı "Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları" adlı örgüt üstlendi. Bu olayda makam Şoförü İspanyol Atonyo Torres de kurşunlara hedef oldu.

12 Ekim 1979 (Hollanda) Türkiyenin Lahey Büyükelçisi Özdemir Benler'in oğlu Ahmet Benler, silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Olayı bu kez hem "Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları" hem de ASALA ayrı ayrı üstlendi.

22 Aralık 1979 (Fransa) Türkiye'nin Paris Turizm Müşaviri Yılmaz Çolpan bir saldırı sonucu öldürüldü. Saldırıyı "Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları" adlı örgüt üstlendi.

31 Temmuz 1980 (Yunanistan) Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği İdari Ataşesi Galip Özmen ile 14 yaşındaki kızı Neslihan Özmen, bir silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Galip Özmen'in eşi Sevil Özmen ve oğulları Kaan Özmen olaydan yaralı olarak kurtuldular. Saldırıyı ASALA üstlendi.

17 Aralık 1980 (Avustralya) Sidney, Türkiye'nin Avustralya Başkonsolosu Şarık Arıyak ile koruma görevlisi Engin Sever öldürüldü.

6 Şubat 1980 (İsviçre) Türkiye'nin İsviçre Büyükelçisi Doğan Türkmen, Bern'de uğradığı saldırıdan yara almadan kurtuldu.

17 Nisan1980 (Vatikan) Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Vecdi Türel'in makam aracına ateş açıldı. Türel ve koruma görevlisi Tahsin Güvenç saldırıdan yaralı olarak kurtuldular.

26 Eylül1980 (Fransa) Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği Basın Danışmanı Selçuk Bakkalbaşı, uğradığı silahlı saldırıda yaralandı.

4 Mart 1981 (Fransa) Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği Çalışma Ataşesi Reşat Moralı ile din görevlisi Tecelli Arı, Çalışma Ataşeliği' önünde saldırya uğradılar. Moralı saldırı sırasında hayatını kaybederken, din görevlisi Arı, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede öldü. Saldırıyı ASALA üstlendi.

9 Haziran 1981 (İsviçre) Türkiye'nin Cenevre Başkonsolosluğu Sözleşmeli Sekreteri Mehmet Savaş Yergüz uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Saldırıyı ASALA üstlendi. Olaydan sonra yakalanan Lübnan uyruklu Mardiros Camgozyan, 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

24 Eylül 1981 (Fransa) Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğu ile Kültür Ataşeliği'nin bulunduğu binayı işgal eden 4 örgüt üyesi, 56 Türk görevli ve vatandaşı rehin aldı. Teröristler, kendilerine müdahale etmek isteyen güvenlik görevlisi Cemal Özen'i öldürdüler, Başkonsolos Kaya İnal'ı yaraladılar. Olayı ASALA üstlendi. Saldırıyı gerçekleştiren 4 kişi, Vasken Sakosesliyan, Kevork Abraham Gözliyan, Aram Avedis Basmaciyan ve Agop Abraham Turfanyan, 31 Ocak 1984'de Fransa'da 7'şer yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Mahkemenin sonucu Türkiye'de tepkiyle karşılandı.

2 Nisan 1981 (Danimarka) Türkiye'nin Kopenhag Çalışma Ataşesi Cavit Demir, oturduğu apartmanın asansöründe uğradığı silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtuldu.

25 Ekim 1981(İtalya) Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği İkinci Katibi Gökberk Ergenekon yolda yürürken uğradığı saldırıdan hafif yaralarla kurtuldu.

28 Ocak 1982 (ABD) Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan öldürüldü. Arıkan'ın katili Taşnak militanı Hampig Sasunyan, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

5 Mayıs 1982 (ABD) Türkiye'nin Boston Fahri Başkonsolosu Orhan Gündüz, uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

7 Haziran 1982 (Portekiz) Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay otomobilinde uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü; eşi Nadide Akbay yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

27 Ağustos 1982 (Kanada) Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Atilla Altıkat silahlı saldırı sonucu öldü.

9 Eylül 1982 (Bulgaristan) Türkiye'nin Burgaz Başkonsolosluğu İdari Ataşesi Bora Süelkan öldürüldü.

8 Nisan 1982 (Kanada) Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Kani Güngör, uğradığı silahlı saldırıda yaralandı.

21 Temmuz 1982 (Hollanda) Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Kemal Demirer'e konutu önünde silahlı saldırıdan yara almadan kurtulurken, saldırgan yaralı olarak yakalandı.

7 Ağustos 1982 (Türkiye) 2 ASALA örgüt üyesinin Ankara Esenboğa Havalimanında düzenlediği silahlı baskında 8 kişi öldü, 72 kişi yaralandı. Bu örgütün Türkiye'deki ilk eylemi oldu.

9 Mart 1983 (Yugoslavya) Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Galip Balkar'a 2 örgüt üyesi tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Olayda ağır yaralanan Balkar, 11 Mart'ta hayatını kaybetti. Olayda bir Yugoslav öğrenci de öldü. Saldırıyı yapan Kirkor Levonyan ile Raffi Aleksandr, olaydan tam bir yıl sonra 9 Mart 1984'de 20'şer yıl ağır hapis cezasına çarptırıldılar.

14 Temmuz 1983 (Belçika) Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği İdari Ataşesi Dursun Aksoy silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

27 Temmuz 1983 (Portekiz) Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği, 5 örgüt üyesi tarafından basıldı ve bina içindekiler rehin alındı. Baskın sırasında büyükelçilik Müsteşarı Yurtsev Mıhçıoğlu'nun eşi Cahide Mıhçıoğlu hayatını kaybetti. Portekiz polisi, düzenlediği operasyonla rehineleri kurtardı, 5 teröristi de öldürdü. Saldırıyı, "Ermeni Devrimci Ordusu" adlı örgüt üstlendi. Örgüt, üyelerinin öldürülmesi nedeniyle Portekiz Başbakanı Mario Soarez'i ölümle tehdit etti.

16 Haziran 1983 (Türkiye) İstanbul Kapalıçarşı'da bir terörist tarafından halkın üzerine ateş açıldı. Olayda 2 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı. Saldırgan, olay yerinde öldürüldü.

15 Temmuz 1983 (Fransa) THY'nin Paris Orly havalimanındaki bürosu önünde bomba patladı. Olayda, 2'si Türk, 4'ü Fransız, 1'i Amerikalı, 1'i de İsveçli olmak üzere 8 kişi öldü, 28'i Türk, 63 kişi de yaralandı. Bu olay tarihe "Orly Katliamı" olarak geçti.

28 Nisan 1984 (İran) Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Sekreteri Şadiye Yönder'in eşi, İran ile Türkiye arasında ticaret yapan işadamı Işık Yönder, bir ASALA militanı tarafından öldürüldü.

20 Haziran 1984 (Avusturya) Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği Çalışma Ataşesi Erdoğan Özen, otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldü. Olayı, "Ermeni Devrimci Ordusu" adlı örgüt üstlendi.

27 Mart 1984 (İran) Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Ticaret Müşavir Yardımcısı Işıl Ünel'in otomobiline bomba yerleştirmeye çalışan bir terörist, bombanın elinde patlaması sonucu öldü.

28 Mart 1984 (İran) Tahran'da Büyükelçilik Başkatibi Hasan Servet Öktem ve Büyükelçilik Ataşe Yardımcısı İsmail Pamukçu, evlerinin önünde uğradıkları silahlı saldırıda yaralandılar.

19 Kasım 1984 (Avusturya) Türkiye'nin BM temsilciliğinde görevli Enver Ergun, aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldü. Bu olayı da, "Ermeni Devrimci Ordusu" adlı örgüt üstlendi.

“Hepmimiz Hirantiz hepimiz ermeniyiz” slogani atanlar, bu yaziyi okuduktan sonra da “hepiniz birer TURK olurmusunuz? “

BUYRUN SİZ ERMENİ OLMAYA DEVAM EDİN VE NE OLUR ÖYLE DE KALIN...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cenazeye katılanlar "Hepimiz Hrant'ız Hepimiz Ermeniyiz!" diye pankart taşıdılar.

.

.

.

“Hepmimiz Hirantiz hepimiz ermeniyiz” slogani atanlar, bu yaziyi okuduktan sonra da “hepiniz birer TURK olurmusunuz? “

:clover::clover::clover::clover::clover::clover:

İmza: Anakonda

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazılanları takip etmeye çalışırken bazı arkadaşların aslında derinde bir yerlerde insan öldürülmesi son derece kötüdür ve öldürülen kalem adamıydı derken bile bilinç altında aslında böyle olmadığını ifade ettiklerini gördüm. Burada atılan "HEPİMİZ ERMENİYİZ" sloganını anlama tarzı bunu açık ve net biçimde göstermekte.Burada ki asıl amaç ermeni olmak değil bütün etnik kimliklerle birlikte tek vücut olduğunu göstermektir.

Ermeni sorunu ile ilgili tartışılacak çok şey vardır bu konuda Hrant Dink in her yaptığının doğru olduğunu savunmuyorum .ANCAK KÖTÜLÜĞÜ ADALETLE İYİLİĞİ DE İYİLİKLE KARŞILAMAK GEREKİR.Özellikle kalemleri ile mücadele edenlerin öldürülmesi ve ayarlı basın tarafından hedef konumuna getirilmelerinin hiç bir haklı mazareti olamaz.

bu yazıya kendi adıma cevap verme gereği duydum. parmaklarımdan dökülenlerle bilinç altımda olanlar hiç bir zaman çakışmaz, ben eğer bu cinayetin vahşet olduğunu söylüyorsam bilinç altımda da öyle hissediyorumdur... eğer öyle hissetmeseydim bunu da açık yüreklilikle söyleyecek cesarete sahibim... tekrar tekrar söyleniyor ama, neden bizim Türk aydınlarımızın canına kastedildiğinde ermeni halkı ''etnik kimliklerle birlikte tek vücut olduğunu'' göstermedi öyleyse... tek vücut olmak sadece Türklere özgü bir duygu mudur? neden aynı birlik ve beraberliği, kardeşlik gösterisini Asala örgütü bizim aydınlarımızın canına kıydığında da görmedik... böyle tek taraflı tek vücut olunmaz, bunun altında başka şeyler aranır o zaman.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Geçtiğimiz cumarteside burada 15-20 kişi toplanmış aynı sloganla gösteri yaptılar.

.

.

.

:clover::clover::clover:

bu yazıya kendi adıma cevap verme gereği duydum. parmaklarımdan dökülenlerle bilinç altımda olanlar hiç bir zaman çakışmaz, ben eğer bu cinayetin vahşet olduğunu söylüyorsam bilinç altımda da öyle hissediyorumdur... eğer öyle hissetmeseydim bunu da açık yüreklilikle söyleyecek cesarete sahibim... tekrar tekrar söyleniyor ama, neden bizim Türk aydınlarımızın canına kastedildiğinde ermeni halkı ''etnik kimliklerle birlikte tek vücut olduğunu'' göstermedi öyleyse... tek vücut olmak sadece Türklere özgü bir duygu mudur? neden aynı birlik ve beraberliği, kardeşlik gösterisini Asala örgütü bizim aydınlarımızın canına kıydığında da görmedik... böyle tek taraflı tek vücut olunmaz, bunun altında başka şeyler aranır o zaman.

:clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

19 Kasım 1984 (Avusturya) Türkiye'nin BM temsilciliğinde görevli Enver Ergun, aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldü. Bu olayı da, "Ermeni Devrimci Ordusu" adlı örgüt üstlendi.

:clover::clover::clover::clover::clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayne katılıyorum İLyAdA,

Tartışmak güzeldir insana görmedikleri yönleri gösterir...

Pardon Yazıyı gönderdikten sonra eklemek istediklerim aklıma geldi ve döndüm ekledim...

sanırım 5 dakika falan yazdıklarınızı düzeltebiliyorsunuz...

Seninle olan bölümü senin yazını okuduktan sonra ekledim...

Saygılar...

Not: Senin kadar hızlı yazamıyorum heralde hızına yetişemedim... :sweatingbullets::stuart:

ah keşke dediğin gibi olsaydı , hızlı yazabilseydim:))) bende dönerim hatalarımı düzeltmeye ,umarım esprimi yanlış anlamadın.. yapmaya çalıştığının farkındaydım, ortam yumuşatma;) çok düşüncelisin :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne tuhaf taşınan bir pankartı,atılan sloganları eleştirdik hemen yaftalar vuruldu hemen adımız konuldu,ırkçı,faşist ilan edildik.

Cenaze törenine katılanlar katil devlet diye slogan atıp devleti hedef gösterdi devletin en üst kademesinde ki şahıs (başbakan)topu milliyetcilerin üzerine atıp onları hedef gösterdi,dar alanda kısa paslaşmalar devam ediyor.

Savunma yapmayacağım hala cenazenin şova dönüştürülme olayını tenkid ediyorum,beğenmiyorum kınıyorum,kim rahatsız olursa olsun bu benim fikrim ve birilerinin hoşuna gitmeyecek diye susamam.

Yıllarca canımızı acıtmış bir ülke ile yıllarca mağdur edilmiş ülkeleri kıyaslayıp Ben Filistinim derken birşey olmuyorduda neden hepimiz ermeniyiz demek zorunuza gitti diye soru sormak ermenistanla Filistini aynı kefeye koymaktır.

Bu cinayet sonrasında bütün Türk halkını katil ilan edip Türklüğünden utandığını söyleyen bir arkadaşa Hrant Dink'in hoşuma giden bir yazısını yazdım,sonrasında bana önce neden böyle dedin şimdi niye böyle yazıyorsun diye soruluyor ben beğendiğim yazının altına kim olursa olsun imzamı atarım ve hala aynı şeyi söylüyorum ben o pankarta ve sloganlara tepki gösterdim orada o cenaze töreninde yaşananlar ülkemiz adına utançtır.Dün akşam ki haberlerde cenaze töreninden sonra Ermenistan bize sıcak diplomatik mesajlar göndermiş denildi düne kadar bizi tüm dünyaya katil diye lanse edenler nasıl olduda bir cenaze töreninin ardın birden dostluk havası estirmeye başladılar?Çünkü amaçlara giden yol çok hızlı katediliyor onu gördüler.

inan suheda ne ilan edildiğimiz hiç önemli değil, benim gönlümden geçen sadece kardeşlik imgesi idi , toplu iltica değil..Benim şimdiye dek hiç bir sağ partiye tek oyum bile gitmedi, yanlarında olmadım hiç alınmıyorum..(.Olabilirdi de ama olmadı..)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover:

bazıları burada hepimiz ermeniyiz diye slogan atarken ki hangi duygularla olursa olsun farketmez...bazılarıda bakın neleri seslendiriyor düşmanlıktan ve yalandan bir an bile vazgeçmeyerek ki bu sadece bir açı.....gazeteleri okuyorsanız kaç koldan saldırdıklarınıda görüyorsunuzdur..

Papalık Ermeni Koleji Rektörü: Umarım soykırımın tanınmasını sağlar 21 Ocak 2007

A.A.

Ermeni soykırımını tanıyan ülkeler arasında yer alan Vatikan'a bağlı Papalık Ermeni Koleji Rektörü Piskopos Mikael Muradyan, gazeteci Hrant Dink'in ölümünün Türkiye'nin "soykırım"ı tanımasını sağlamasını umduğunu söyledi.

Piskopos Muradyan, Vatikan Radyosunun Ermenice yayın bölümünde çalışan gazetecilerle birlikte, radyonun şapelinde düzenlediği ayinden sonra yaptığı konuşmada, “Bu cinayetin, soykırımın tanınmasını sağlamasını umuyorum. Bu, Ermeni halkının tarihsel hakkıdır” diye konuştu.

“Bu cinayetin Türkiye'nin gerçek yüzünü gösterdiği” ve “Hitler'in Yahudileri ortadan kaldırma girişiminde Türklerin Ermenilere yaptıklarından esinlendiği” gibi ağır ifadeler kullanan Muradyan, “Ben Türklere veya Türkiye'ye karşı değilim” dedikten sonra, sözlerini şöyle sürdürdü: “Benim demek istediğim şudur: Geçen yüzyıl başında Türkiye'de yaşananları tanımak, sadece Ermeni halkı değil, tüm insanlık açısından adaletin gereğidir. Eğer dünya zamanında Ermeni soykırımını tanımış olsaydı, Yahudilerin soykırıma uğramaları diye bir hadise yaşanmayacaktı.”

Vatikan'a bağlı bir kurum olan Papalık Ermeni Koleji, Katolikliği benimsemiş Ermeni papaz adaylarının yetiştirildiği bir eğitim kurumu olarak tanınıyor.

Sen ne kadar ben Laik"im ben batı değerlerini savunuyorum,ben halkların kardeşliğine ve evrensel olan insan hak ve özgürlüklerine inanıyorum dersen de sonuç hep aynı olacaktır.. Dünya üzerindeki ülkeler tarihlerini biliyorlar(yanlışta olsa doğruda). buradan yola çıkarak bir takım ulusal politikalar üretip bunları adım adım hayata geçiriyorlar.. tarihsel hesaplaşmaları ve düşmanlıkları ayakta tutuyorlar....... bizimkiler ise halkların kardeşliği yok barış güvercinleri (bunlara karşı değilim herkesin temennisi ama Gerçekte böyle birşey Yok olamıyor....tek tarafın çabasıyla o güvercin yaşatılamıyor) Türk olmak ve İslam olmak bile en barışçı olanların size karşı olumsuz duygu ve düşünceler beslemelerine yeterli sebep oluştururken siz burada "hepimiz ermeniyiz" diye garip bir davranış kalıbının çığırtkanlığına soyunuyorsunuz. Evet frozen bunları göremiyor bazıları temelde iyi niyetli ve barışçı olsalarda(ki bu hepsi için söylenemez hesaplı ve bilinçli olarak böyle davrananlar var) göremiyorlar...

Türkiye gibi uzun ve köklü bir tarihe sahip onlarca imparatorluk ve devlet kurmuş,bir zamanlar dünya'ya hükmetmiş imparatorluk geleneğne sahip, Atatürk gibi tüm Dünya'nın önünde saygı ile eğildiği liderler çıkarmış bir ülkenin halkının düştüğü ve düşürüldüğü durumlara bakıp bakıp hüzünlenmemek mümkün değil..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.