Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Müslümanlar neden geri kaldı?

Misafir magician

Önerilen İletiler

Bakın Mehmet Akif Ersoy ne diyor?

“MÜSLÜMANLAR NEDEN GERİ KALDI?

Hocalara da şiddetli hücumlarda bulunurdu. Birgün bizde konuşurken söz hocalara intikàl

etti. Keskin hücumlara başladı. Birçok yerde haklı idi. Müfrit noktalarını biraz tâdîl etmek

istedim. Münâkaşa uzadı. En son bana dedi ki: “Hoca, İhyau Ulûm’un var mı?”, “Var” dedim.

Birinci cildini istedi. Kudretli bir müdâfa’a silâhına sarılacağını anlamakta gecikmedim. İlim

bahsini açtı, lâzım gelen yerlerini okudu. Dedi ki:

“Hayât-ı beşere âid ilimleri, meselâ tıp ilmini öğrenmek farz-ı kifâye mi?”

“Evet” dedim.

“Bunun istinâd ettiği ilimler de farz-ı kifâye olur mu?”

“Evet”

“Cemiyet hayatına âid ilimler, fenler, meselâ en basiti lüks olmayan mensucat imâlini

öğrenmek ve dokumak farz-ı kifâye mi?”

“Evet öyle olması lâzım. Gazâli öyle söylüyor.”

‘Ya müdâfa’a vesâiti? Meselâ balistik ilmi ve bu ilmin istinâd ettiği yüksek riyazi, fizik,

kimya, makine ilimleri farz-ı kifâye mi?”

“Evet.”

“Senin mesleğin olan hey’et ilmine istinâd ettiği ilimlerle beraber farz-ı kifâye demez

misin?”

“Evet, derim.”

“Ee, farz-ı kifâyenin hükmü ise ihtiyaç mevcut olduğu takdirde farziyyetin herkese şâmil

olması değil mi?

“Öyle.”

“Peki, din ilimlerinin zarurî olan hâcet mikdarından ilerisi, yâni din âlimi olmak da farz-ı

kifâye değil mi?”

“Evet öyle.”

“Öyle ise, yüzlerce din âlimine karşı memleketin bir hekimi yok iken, din âlimi olmanın

farz-ı kifâyeliği kalmadığı, fakat bir tabib yetiştirmenin farz-ı ayın olduğu zamanlarda niçin

medrese farzın îfâsına koşmamıştır? Acaba ulemâ sınıfı bu gibi dînî emirlere kulak assalardı, başımıza bu haller gelir miydi? Müslümanlık bu za’fa uğrar mıydı? Bu vaziyet maskaralık değil de nedir? Gazâlî’nin haykırmasına niçin kulak verilmedi?”

“Doğru” dedim, sustum, Çünkü yerden göğe kadar haklı idi.”

Peki günümüzde ne yapmaktayız?

Ulkemizde, Din görevlisi memur sayısı.. 87.000,

Cami sayısının... 77.000

Her 345 kişiye bir cami düşüyor

Halen inşaatı devam 1140 cami var

BUNA KARSILIK......

Ulkemizde, Okul sayısı 67.000

Eğitim SEN'e göre 200 bin, Hükümete göre 96 bin öğretmen açığı var

Hastane sayısı 1220,

60 bin kişiye bir hastane düşüyor ,

Sağlık Ocağı sayısı 6300 (Alt yapıdan yoksun, çoğunda

hekim yok) ,

Doktor sayısı 77.344

Her 870 kişiye 1 doktor düşüyor,

Türkiye'de hastanelerde sadece 189 bin yatak kapasitesi var,

aynı anda 26 milyon kişi ise camilerde namaz kılabiliyor.

Buna rağmen önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde yeni yapılması gereken

sağlık kuruluşu/hastane sayısı 30-40 arası ifade edilirken,

inşaatı sürmekte olan cami sayısının 1340'a ulaşmış.

Türkiye'de her 345 kişiye bir cami düşüyor, 60 bin kişiye bir hastane.

Almanya'da 70 bin Sağlık Kuruluşuna karşı sadece 8 bin kilise,

Fransa'da ise 60 bin sağlık kuruluşu ve sadece 9 bin kilise var.

Almanya'da 11 bin 332, Fransa'da 4 bin kütüphane varken, 70 milyon

nüfusu olan Türkiye'de bu sayı sadece 1435

Turkiye'de sadece 13 ilde Devlet Tiyatrosu var

Diyanete bağlı Kuran Kursu sayısı ise 82 ilde mevcut olup sayısı, 3 bin 852

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) yaptığı araştırmaya göre, 14..403 tane

cami yaptırma derneğimiz mevcut.

Şimdi Akif’in sözlerini tekrar okuyalım acaba neye ihtiyacımız var?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

“MÜSLÜMANLAR NEDEN GERİ KALDI?

Hocalara da şiddetli hücumlarda bulunurdu. Birgün bizde konuşurken söz hocalara intikàl

etti. Keskin hücumlara başladı. Birçok yerde haklı idi. Müfrit noktalarını biraz tâdîl etmek

istedim. Münâkaşa uzadı. En son bana dedi ki: “Hoca, İhyau Ulûm’un var mı?”, “Var” dedim.

Birinci cildini istedi. Kudretli bir müdâfa’a silâhına sarılacağını anlamakta gecikmedim. İlim

bahsini açtı, lâzım gelen yerlerini okudu. Dedi ki:

“Hayât-ı beşere âid ilimleri, meselâ tıp ilmini öğrenmek farz-ı kifâye mi?”

“Evet” dedim.

“Bunun istinâd ettiği ilimler de farz-ı kifâye olur mu?”

“Evet”

“Cemiyet hayatına âid ilimler, fenler, meselâ en basiti lüks olmayan mensucat imâlini

öğrenmek ve dokumak farz-ı kifâye mi?”

“Evet öyle olması lâzım. Gazâli öyle söylüyor.”

‘Ya müdâfa’a vesâiti? Meselâ balistik ilmi ve bu ilmin istinâd ettiği yüksek riyazi, fizik,

kimya, makine ilimleri farz-ı kifâye mi?”

“Evet.”

“Senin mesleğin olan hey’et ilmine istinâd ettiği ilimlerle beraber farz-ı kifâye demez

misin?”

“Evet, derim.”

“Ee, farz-ı kifâyenin hükmü ise ihtiyaç mevcut olduğu takdirde farziyyetin herkese şâmil

olması değil mi?

“Öyle.”

“Peki, din ilimlerinin zarurî olan hâcet mikdarından ilerisi, yâni din âlimi olmak da farz-ı

kifâye değil mi?”

“Evet öyle.”

“Öyle ise, yüzlerce din âlimine karşı memleketin bir hekimi yok iken, din âlimi olmanın

farz-ı kifâyeliği kalmadığı, fakat bir tabib yetiştirmenin farz-ı ayın olduğu zamanlarda niçin

medrese farzın îfâsına koşmamıştır? Acaba ulemâ sınıfı bu gibi dînî emirlere kulak assalardı, başımıza bu haller gelir miydi? Müslümanlık bu za’fa uğrar mıydı? Bu vaziyet maskaralık değil de nedir? Gazâlî’nin haykırmasına niçin kulak verilmedi?”

“Doğru” dedim, sustum, Çünkü yerden göğe kadar haklı idi.”

.....

Şimdi Akif’in sözlerini tekrar okuyalım acaba neye ihtiyacımız var?

Arkadaşım,

Mehmet Akifin tesbitleri doğrudur ancak güzel tesbitlerden sonra örneklerinde bazı hususları dikkate almadığınızı gözlemledim.

Ülkemizde %80 civarında vatandaşımız cuma namazı kılmakta ve cuma namazında gördüğünüz gibi cemaat hamdolsun yollara taşmaktadır.Bu yollara taşan halkın isteği ve parasıyla camiler yapılmaktadır devletin cami yapımına bir kuruş yardımı yoktur.Devlet gitsin hastahane yapsın.Hortumlanan milyar dolarlara göz yumulmasaydıda okul ve hastahane yapılsaydı.Cami ihtiyacını görmezden gelemeyiz.Burda minare sayıları israfa neden olmakta ve aşırı lükse kaçılmamalı.

Bu gün doğu ve güneydoğuda bir yığın hastahaneye doktor gitmiyor.O kadar para almasına rağmen...Avukat, savcı, hakim, öğretmen,polis gidiyorda doktor onlar 2-3 kat maaş verilmesine rağmen gitmiyor.

İslamın emrettiği dini ve fenni eğitimlerin paralel yapılmasıdır.Dini eğitim verilirken fenni eğitimin verilmemesi ne kadar yanlışsa..Fenni eğitim verilirken dini eğitimden uzak durulmasıda o kadar yanlıştır.

Okullarımızda yaklaşık 70-80 yıl fenni eğitim verilirken dini eğitim küçümsendi ve verilmedi.Bu gün 70-80 yılda gelinen noktada ilk 500 e giren bir tek üniversitemiz bile yok.Bu kadar genç nufusa sahip ülkenin bu noktadaki başarısızlığı üzerinde durulmalıdır.Bu 70-80 yılda eğitilen çocuklara okuma sevgisi aşılanamamış ve var olan kütüphanelere bile öğrenciler yönlendirilememiş ve bu kütüphaneler bile içi boş durmaktadır.

Almanya ve fransadaki kiliselerden örnekler verilmekte...Unutmayınki bugün avrupada kiliseler boşalmıştır ve bazı kiliseleri müslümanlar camiye bile cevirmektedir.Halktan klise yapılması noktasında bir talep yoktur.Onlar şimdi kilise değil bar açma yarışında..

Ankara Ticaret Odası (ATO) 5-6 yaşındaki cocuğun baleye gitmesinin serbest olduğu ama 14 yaşındaki cocuğun bile Kur'an kursuna kayıt yaptırmasının yasak olduğunu hiç araştırmış mı?

Devlet tiyatroları ile Kur'an kurslarını karşılaştırmasınıda kınıyorum.Kur'an Kursundaki eğitimde hem fenni hemde dini eğitim bir arada olacak şekilde düzenlenmeli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ulkemizde, Din görevlisi memur sayısı.. 87.000,

.

.

.

Şimdi Akif?in sözlerini tekrar okuyalım acaba neye ihtiyacımız var?

Sayın magician, güzel bir derleme. Eline sağlık.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Urfa'nin Siverek ilcesine bagli 90 haneli bir koyde iki tane camiyi gordugumde hayret etmistim. Yanlis duymadiniz, 90 haneli ve iki buyukce cami... Ayni koyun sadece bir dersligi olan bir de okulu vardi. Ogretmen arkadaslarim bu yuzden birlestirilmis egitim veriyorlardi; 1,2,3. siniflar bir arada, 4 ve 5. siniflar da bir arada. Her seferinde dersligin icinde 70'i askin ogrenciye ayni anda ders verilmeye calisiliyordu. Siralar kirik dokuk, yazi tahtasi eski mi eski, ilkel bir soba, kitapligi yok, lojmaninda fareler cirit atiyor... Gormeliydiniz o ogretmenlerin cilesini... Camilerse pahali halilarla dosenmis, herseyi muntazam bir halde. Benzer ornekler o kadar cok ki.

Turkiye'de bu carpikliktan bahsedenlere vurulacak yafta hazirdir: Din dusmani! Bu cehalet nedeniyledir ki, hem politikacilar hem de uyanik sahtekarlar surekli olarak dini duygulari kullanip dururlar. Kimi camiyi tesvik edip oy avciligi yapar, kimi cami yaptirma dernegi adi altinda paralari cebe indirir. Yasli bir amca anlatiyordu: "Yahu su bizim mahalledeki camiye her cuma giderim ve her gittigimde de para toplanir caminin eksikleri icin. Kac yil oldu hatirlamiyorum, hala bitmedi caminin eksikleri..." Her hafta camiye yardim icin para verenler, kapi kapi dolasip dini faaliyetler icin yardim dilenenlere para verenler, Kur'an kurslarina, vakiflara, derneklere para verenlerden kac kisi okul yapimi icin, kitap icin, fakir ogrenciler icin yardimda bulunmustur?

Ne yazik ki insanlarimiz din istismarina karsi hep acik olagelmistir. Magician'in verdigi ornekler tuyler urperticidir. Bu tamamen egitimsizligin bir sonucudur kanaatimce.

Sikca ziyaret ettigim bir koyde insanlar bag, bahce ekemiyorlar, bostanlarindan, meyve agaclarindan gerekli verimi alamiyorlardi. Sebebi cok ilginc gelebilir size: Cocuklar her tarafi altust ediyordu. Daha olgunlasmadan koparilan meyveler, sirf eglence olsun diye bostanlardan sebze calmalar ve zarar vermeler, fidanlari koparmalar, hayvanlari tarlaya surmeler... Koyluler bu nedenle tahil uretimine agirlik veriyordu. Cok iyi hatirliyorum, koyden bir fakir kendisine seracilik yapmasi icin iyi bir imkan verildigi halde bunu red etmisti. Emeklerim bosa gider demisti. Uzatmayayim.. O koye birkac yil once 8 yillik yepyeni bir okul yapildi. Herseyi dort dortluk. Aradan sadece birkac yil gecti, gecen sene Turkiye ziyaretimde ugradigimda cok sasirmistim. Her taraf bahce, bircok insan seraciliga baslamis, meyve agaclari dikmis... Koyluler, cocuklar artik eskisi gibi degil diyordu. Arkadaslar, bu degisimin, bu uygarlasmanin nedeni egitimdir, okuldur! Onyillardan beridir cami vardir o koyde oysa...

Kimsenin yanlis anlamasini istemem, ama kabul etmek gerekiyor ki, hersey dinle olmuyor. Insanimizin bunu anlamasi gerek. Kisa yoldan cennete gitmeyi "insan yararini" dislayarak yola koyulan zihniyetin ne kendisine ne de baskasina faydasi vardir. "Cami yerine okul yapalim", "imam yerine ogretmen atayalim" demek din karsitligi, cami karsitligi degildir. Bunun onemini kavrayip etrafimizdakileri bilinclendirmek gerekiyor. Yoksa verilen rakamlar daha da urkutucu boyutlara varabilir.

Selam ile..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence ikisindende vazgeçilmemeli..hatta din eğitimi öyle bi entegre edilmeli ki insanlar iki alanda da bilgi sahibi olmalı.. yada en azından din eğitimine karışılmamalı.. bir yazarın bir sözü vardı sanıyorum cemil meriçin; "avrupa dini terkedip özgürleştikçe medeniyet sahibi olmuş, bizler ise dinimize sarıldıkça..""

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakınız değerli arkadaşlar...

Soru yanlış sorulmuş vaziyette...

Bugün pek çok yerde ilim sahibi olan, kendine yetebilecek maddi ve manevi durumu olan bir çok Müslüman mevcuttur...

Soru Müslümanlar neden geri kaldı değil Doğu toplumu neden geri kaldıdır ki aslında bu da çözülmeye başlanmıştır ve özellikle Uzakdoğunun ekonomik yükselişi, Arapların bazılarının kendine gelme belirtileri, Türkiye'deki Müslüman bazı grupların Ortadoğuya örnek olacak atılımları gösterilebilir;ama hala katedilmesi gereken uzun mesafeler vardır...

Ve yine aslında batının yanıbaşında olan bir çok toplumda sorunlarıyla boğuşmaktadır...

Saygılar...

Sevgiler...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de tevhid-i tedrisatla beraber geldi galiba bu kıyaslama.

Arkadaşlar okulla, sağlıkla dini niye kıyaslıyorsunuz. Ne camiler okullara karşı açılıyor ne de sağlık ocaklarına karşı camii açan var.

İkisi arasında bir kıyas yapılması hatalıdır. Bir insan hem dini ilimler ve hemde beşeri ilimler konusunda ilerleyebilir...Buna din engel değil ve hatta yukarda bahsi geçen alıntıya göre zorlayıcıdır da...

Neden cami sayısı bu kadar fazla da niye okul sayısı az, niye öğretmen sayısı az gibi meseleler devletin çözmesi gereken meselelerdir. Camii meselesi ise devletin meselesi değildir. İnsanlar okulla camiyi kıyas etmeye devam ettikçe zannımca bu halk camilere yardım etmeye okullara ise ancak ve ancak zorla bağış yapmaya devam edecektirler...

Ne zaman ki, biz bu kıyastan vazgeçeceğiz; işte o zaman herşey aslına rücu etmiş olacak zaten...

Artık bundan vazgeçilsin. Yok şu kadar imam var niye öğretmen azlığı var, yok şu kadar camii açılmış niye okul az...Bunları aşmamız gerekiyor...İnsanların din duyguları zorlanıp onlardan bağış istenmiyor mu? Tabiki isteniyor bunu kabul etmemek mümkün değildir ama bu oluyor diye bu insanlar niye okullara yardım yapmıyor diye sorulmaz. Sorulamaz, insanların nereye yardım yapacaklarını soramazsınız. İsteyen istediği yere yardım eder...

Uzattım sanırım...Selamlar ile.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

?MÜSLÜMANLAR NEDEN GERİ KALDI?

istedim. Münâkaşa uzadı. En son bana dedi ki: ?Hoca, İhyau Ulûm?un var mı??, ?Var? dedim.

.

.

.

Şimdi Akif?in sözlerini tekrar okuyalım acaba neye ihtiyacımız var?

:clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence ikisindende vazgeçilmemeli..hatta din eğitimi öyle bi entegre edilmeli ki insanlar iki alanda da bilgi sahibi olmalı.. yada en azından din eğitimine karışılmamalı.. bir yazarın bir sözü vardı sanıyorum cemil meriçin; "avrupa dini terkedip özgürleştikçe medeniyet sahibi olmuş, bizler ise dinimize sarıldıkça..""

haklısınız din konusunda eğitim şart yoksa nasıl inanır gelecek nesil

Soru Müslümanlar neden geri kaldı değil Doğu toplumu neden geri kaldıdır

nedense aklıma tereyağı geliyor

insanların dinini öğrenmesi için bir kuranı kerim yeterlidir bundan ötesi israftır.

aileler kendi çocuklarına isterse din eğitimini evde ve günlük yaşamda verebilir

yoksa inanmak veya inandırmak bukadar zormuki kuran kursları camiler hocalar şıhlar bukadar çok?

yeri geldimi hepiniz diyorsunuz islamı kuranı kerimden öğrenin

yeri geldimide hocalardan kurslardan öğrenmeli din entegre edilmeli diyorsunuz

nedense doğru olduğunu savunduğunuz din sizi bir ortak noktada buluşturamıyor her müslümanın farklı yorumları var herkes kafasına göre çizmiş yaratanı kafasına görede savunuyor çocuklar hanginize inansın?

kuranı kerimden öğrenin diyenleremi yoksa kurslarda öğrenin diyenleremi

abraham süresi :

ey ateistler onlar bu yazımı okuduklarında şöyle diyecekler "kuranıda okumalı derslerede gitmeli ancak her duyduğunada inanmamalı doğruyu yanlışı seçebilmeli" sizde onlara şöyle deyin "çocuklara baskı yapıldığında onlar her duyduğuna inanlardır doğruyu yanlışı seçebilenler ise haliyle dinden imandan çıkanlardır"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanların dinini öğrenmesi için bir kuranı kerim yeterlidir bundan ötesi israftır.

aileler kendi çocuklarına isterse din eğitimini evde ve günlük yaşamda verebilir

yoksa inanmak veya inandırmak bukadar zormuki kuran kursları camiler hocalar şıhlar bukadar çok?

yeri geldimi hepiniz diyorsunuz islamı kuranı kerimden öğrenin

yeri geldimide hocalardan kurslardan öğrenmeli din entegre edilmeli diyorsunuz

nedense doğru olduğunu savunduğunuz din sizi bir ortak noktada buluşturamıyor her müslümanın farklı yorumları var herkes kafasına göre çizmiş yaratanı kafasına görede savunuyor çocuklar hanginize inansın?

kuranı kerimden öğrenin diyenleremi yoksa kurslarda öğrenin diyenleremi

abraham süresi :

ey ateistler onlar bu yazımı okuduklarında şöyle diyecekler "kuranıda okumalı derslerede gitmeli ancak her duyduğunada inanmamalı doğruyu yanlışı seçebilmeli" sizde onlara şöyle deyin "çocuklara baskı yapıldığında onlar her duyduğuna inanlardır doğruyu yanlışı seçebilenler ise haliyle dinden imandan çıkanlardır"

yanlış... her ikisi de demiyeceğim...

şüphesiz yalnızca ana kitaplar diyeceğim.. Kuran ,İncil,Tevrat ,Zebur...

özellikle cuma ve dini günlerimiz düşünüldüğünde camiler inananların toplu ibadet etmesi gereken yerlerdir gibi düşünsekte,diğer islam ülkelerinde erkeklerin gece bile toplu halde camiye gittikleri düşünülürse ve bizim camilerimizin özel günler dışında boş olduğu düşünülürse,,,bu konuda yorum yapamayacağım çünkü olması gereken o mekanların dolup taşması..

İslam ülkeleri neden geri kaldı demek??yazdığınız şıhlar yüzünden... yazdığınız hocalar yüzünden... hatta daha da ileri gideyim... mesela bizim ülkede en çokta imam hatip eğitimi yüzünden... imam hatip lisesinde okuyan gencimiz,okul tatili eve varınca namaz bile kılmıyor ... çünkü bu ibadeti Allah için yaptığını bile fark ettirememişler... o kadar çok hocalara falana filana göre davranış varki ülkemizde... ve gelişmemiş bir çok ülkede...yani erkeklerimize bakıp bi genelleme yapsak kendi isteğiyle cumaya giden mi çok.. patronunun arkadaşının falanın filanın peşine takılıp giden mi... yaşlılar için bile bir toplanma sohbet yeri olmuş camiler de neyse..

bu arada dinden imandan çıkan arkadaşlar da kitabı ,hoca yerine inanmayanların öğretilerinden yola çıkarak okuduklarından ,yine iki gurup arasında çok fark görmüyorum.. kutsal kitaplar mükemmeldir... tek başlarına herşeyi değiştirebilecek güce sahiptirler...ve hiç bir kutsal kitap ilerleme yönünde engel değildir... tam tersine insanı insan yapan ve Rabbin secde etmesi için meleklere emrettiği nokta onun aklı ve öğretileni tekrarlama ve hafızada tutma noktasıdır ki,bu nokta yaratanın ruhundan gelir.. bizi biz yapan değer öğrenme kabiliyetimizdir ki bu dünyadaki hiç bir canlıda bu kadar gelişmiş bir sistem yoktur... dinlerde bu nokta bu kadar önemli vurgulanırken ,insanlar aklını gereği gibi kullanmıyorsa bunda ne islamın ne diğer dinlerin suçu yoktur...

ülkemizdeki cami sayısına gelince,başımıza geçen iktidarlar çok mu hacı hoca şıh ya da dinleriyle öne çıkmış kesimdi ki bu konuya bu kadar taktınız... dinli de olsa dinsiz de olsa dini yarım da olsa cami sayısının durumu bizim ülkede değişmemiştir.. siz yapılana değil yapılmayana odaklanında iktidarda kim varsa yapmadığı okulun,söz verip yapmadığı hastanenin ,söz verip yapmadığı işsizlik politikasının hesabına düşün.. ancak malesef çabalarımız bikaç forum kanalından öteye geçemez... geçmesi için çalışmaya kalksak onu da bölücü olmadan,saçma eylemlere dalmadan,kısacası bana göre vatan hainliği yapmadan yapamayız... eylemlerin bile seviyesinin olmadığı bi ülkede,, tv de ,tartışma kanallarında bile insanların birbirine daldığı bi ülkede

dinimizden çok daha önemli mevzular var bence... yıllarca biz bize düşman biz bize tepkili biz bize ayrı uyutulduk ,özellikle de tv sayesinde... ne bi kültür kavramımız kaldı ne bi milliyetçilik ne bi bütünlük... herkes herkese saygısız özünde...

neyse bu mevzu da uzar gider buralarda...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Beş vakit namazlarımızı camide cemaatle kılarak halkla bütünleşmenin camide olabileceğini, Cuma namazları bunun en güzel örneği olduğunu hiç bir kurum veya kuruluşun her hafta otuz milyon insanı bir araya getiremediğini Cuma namazının ise bunu başardığını insanlar görmeli.

Allah’ın bir tek emri her hafta bizi birleştiriyorsa diğer emirlerinin tamamı yapılmaya başlanırsa Milli birliğimizin sağlanıp dirliğe dönüştüğünü görürüz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
yanlış... her ikisi de demiyeceğim...

şüphesiz yalnızca ana kitaplar diyeceğim.. Kuran ,İncil,Tevrat ,Zebur...

özellikle cuma ve dini günlerimiz düşünüldüğünde camiler inananların toplu ibadet etmesi gereken yerlerdir gibi düşünsekte,diğer islam ülkelerinde erkeklerin gece bile toplu halde camiye gittikleri düşünülürse ve bizim camilerimizin özel günler dışında boş olduğu düşünülürse,,,bu konuda yorum yapamayacağım çünkü olması gereken o mekanların dolup taşması..

İslam ülkeleri neden geri kaldı demek??yazdığınız şıhlar yüzünden... yazdığınız hocalar yüzünden... hatta daha da ileri gideyim... mesela bizim ülkede en çokta imam hatip eğitimi yüzünden... imam hatip lisesinde okuyan gencimiz,okul tatili eve varınca namaz bile kılmıyor ... çünkü bu ibadeti Allah için yaptığını bile fark ettirememişler... o kadar çok hocalara falana filana göre davranış varki ülkemizde... ve gelişmemiş bir çok ülkede...yani erkeklerimize bakıp bi genelleme yapsak kendi isteğiyle cumaya giden mi çok.. patronunun arkadaşının falanın filanın peşine takılıp giden mi... yaşlılar için bile bir toplanma sohbet yeri olmuş camiler de neyse..

bu arada dinden imandan çıkan arkadaşlar da kitabı ,hoca yerine inanmayanların öğretilerinden yola çıkarak okuduklarından ,yine iki gurup arasında çok fark görmüyorum.. kutsal kitaplar mükemmeldir... tek başlarına herşeyi değiştirebilecek güce sahiptirler...ve hiç bir kutsal kitap ilerleme yönünde engel değildir... tam tersine insanı insan yapan ve Rabbin secde etmesi için meleklere emrettiği nokta onun aklı ve öğretileni tekrarlama ve hafızada tutma noktasıdır ki,bu nokta yaratanın ruhundan gelir.. bizi biz yapan değer öğrenme kabiliyetimizdir ki bu dünyadaki hiç bir canlıda bu kadar gelişmiş bir sistem yoktur... dinlerde bu nokta bu kadar önemli vurgulanırken ,insanlar aklını gereği gibi kullanmıyorsa bunda ne islamın ne diğer dinlerin suçu yoktur...

ülkemizdeki cami sayısına ge,lince,başımıza geçen iktidarlar çok mu hacı hoca şıh ya da dinleriyle öne çıkmış kesimdi ki bu konuya bu kadar taktınız... dinli de olsa dinsiz de olsa dini yarım da olsa cami sayısının durumu bizim ülkede değişmemiştir.. siz yapılana değil yapılmayana odaklanında iktidarda kim varsa yapmadığı okulun,söz verip yapmadığı hastanenin ,söz verip yapmadığı işsizlik politikasının hesabına düşün.. ancak malesef çabalarımız bikaç forum kanalından öteye geçemez... geçmesi için çalışmaya kalksak onu da bölücü olmadan,saçma eylemlere dalmadan,kısacası bana göre vatan hainliği yapmadan yapamayız... eylemlerin bile seviyesinin olmadığı bi ülkede,, tv de ,tartışma kanallarında bile insanların birbirine daldığı bi ülkede

dinimizden çok daha önemli mevzular var bence... yıllarca biz bize düşman biz bize tepkili biz bize ayrı uyutulduk ,özellikle de tv sayesinde... ne bi kültür kavramımız kaldı ne bi milliyetçilik ne bi bütünlük... herkes herkese saygısız özünde...

neyse bu mevzu da uzar gider buralarda...

imam hatipli ne yapmış da geri kalmışız merak ettim biraz açar mısınız... ailesi tarafından zorla gönderilmiş olanların dışındaki samimi ihl lieri tenzih etmeyi unuttunuz galiba...bu ülke imam hatip liselerine çok şey borçludur... yoksa sahte şeyhlerin sayısı çok daha fazla olurdu.. halkın dinini öğrenme ihtiyacını karşılamadıkça onlar gayrı resmi kurumlara yönelecektir... devlet de kuran kurslaryla kontrolü elinde bulundurmak istiyor... imam hatipler ve kuran kusları mili eğitim bakanlığına bağlıdır.. sizce neden... bu arada fft biraz insaf... bir imam hatipli olarak söylüyorum. yüzlerce binlerce arkadaşımla beraber bu ülke için, islam dünyası için neler yapabiliriz, nasıl toparlanır da ayağa kalkarız diye düşünüyor, bunun sancısını çekiyoruz...siz bu çabaları görmediğiniz gibi birde geride kalmamızın sebebi olrak gösteriyorsunuz... lütfen biraz insaf... sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.