Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

tanrı denilmesi doğru mu?

cici05

Önerilen İletiler

Mitoloji ve diğer inançlarda geçer çok çok eskidir..

Mitolojiler çeviri değil mi?

Cumhuriyet öncesi çevirileri bakın bakalım tek bir Tanrı veya Tanrıça kelimesi bulabilecek misiniz?

Argolar geçeği değiştirmez..

İnsanların kelimeleri yanlış kullanmalarına göre kelime tasnifi yapacaksak işimiz zor..

Saygılar..

Bak ne güzel söylüyorsun.

Tanrı kelimesini de müslümanlar ısrarla "tapgu, ilah" anlamında kullanıyorlar.

O kelimeye çoğul eki, dişillik, erillik dil devriminden sonra verilmiştir.

Ondan önce ne tanrıça vardı ne tanrılar diye bir ifade.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 78
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Kişisel fikirlerden ziyade toplumca kıstas alınan TDK sanırım güvenilir kaynağımız olur şu an.

ALLAH; Kâinatta var olan her şeyi yaratan, koruyan, tek ve yüce varlık, Yaradan, Tanrı, Rab, Mevla, Hüda.

TANRI; Çok tanrıcılıkta var olduğuna inanılan insanüstü varlıklardan her biri, ilah.

Bu sözlüğü tutarlılık açısından inceleyenlerin IQ'su kaçtı acaba?

Bakalım ne yazılmış sözlükte:

Allah = eşittir = Yaradan (Türkçe, genel tanım)

Allah = eşittir = Tanrı (Türkçe)

Allah = eşittir = Mevla (Farsça)

Allah = eşittir = Hüda (Farsça)

Allah = eşittir = Rab (İbranice)

Şimdi de Tanrı kelimesine yazılanlara bakalım.

TANRI; Çok tanrıcılıkta var olduğuna inanılan insanüstü varlıklardan her biri, ilah.

Yukarıda Allah = eşittir = Tanrı (Türkçe) demişti, sözlüğün yazarı.

Eşitse şimdi Allah kelimesini koyalım Tanrı yerine.

ALLAH; Çok allahlı dinlerde, var olduğuna inanılan insanüstü varlıklardan her biri, ilah.

Ayrıca Allah başlığını yazan, bilim adamı gibi davranmamış. Kendi inancını işin içine katmış. Doğru sözlük girişi şöyle olmalıydı:

ALLAH; İslam dinine göre, kâinatta var olan her şeyi yarattığına ve tek olduğuna inanılan doğaüstü güç. Tanrı, Rab, Mevla, Hüda.

İnançlı bilim adamı, böyle tahrif eder bilgiyi de, bilimi de.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın BrainSlapper'a

Sana bu konuda katılamayacağım.

Doğrudur Sayın BrainSlapper, normaldir :)

Bir kere, Gök Tanrı inancı bugünkü kıstaslara göre daha medeni ve daha akla uygun bir inançtır.

Çünkü Doğanın kendisinden hareket ediyor. Hareket noktası doğanın kendisi. Doğaya bakıp bir bilinç sergiliyor Gök-Tanrı inancı.

Fantastico'nun dediği gibi, Gök Tanrı'yı tanımlayan bir belge yoktur.

Zira görünemeyen, duyulmayan, dokunulmayan şeyin tanımı yapılamaz, sadece inanılır.

Bütün tanımlama, ondan mesaj alma, onun adına taleplerde bulunma, onun adına kurallar koyma girişimleri kusura bakmayın kandırmacadır.

Gök Tanrı'yı niteleyen özel bir Belge yoktur lakin Belgelerde Gök Tanrıyı niteleyen ibareler vardır.

özellikle TANRI KUT METE HAN ve diğer Hakanlar "Gök Tanrı"nın buyruğuyla başa geldiklerini söylerler. Bu inanç ve nüvesi olan Ağacın Kutsallığı inancı Osmanlılara kadar gelmiş, Osman Beyin "Rüyasında Ağaç Görmesi" efsanesi ve "Padişah'ın Tanrı'nın Gölgesi Olması" kabulü, Eski Türk inancı ile İslamiyetin örtüştürülmesinden ya da örtüşmesinden gelir. Niyazi Berkes bunu belirtiyor bir kitabında.

Ayrıca Türklere göre kazanılan ya da kaybedilen her savaşın tek sebebi Tengeriin Boşig/Gök-Tanrının Takdiri'dir...

Tanrı dediğiniz gibi "Gök Yüzü" değildir. Çok daha derin ve aşkın bir niteliktedir. Türkler eski inançlarına dair bir çok bilgi aktarmışlardır. En önemlilerini Dede Korkut Hikayeleri anlatır. Gök Tanrı ve Allah inançları "İslam Öncesi Gök Tanrı İnancı"nı anlatan ve sonrasında Türklerin Gök-Tanrı ile Allah'ı nasıl aynılaştırdıklarını ya da zaten benzeştiklerini kavradıklarını ortaya koyar.

Ayrıca 2. Gök Türk devletinin Çin Esaretinden kurtulup kurulması da GökTanrı'nın isteğiyle olmuştur şeklinde ibareler vardır.

Gök Tanrı inancına sahip olanların peygamberi ve kitabı da yoktur.

Zira kimse ben Gökk Tanrı'nın özel adamı iddiasında bulunmamıştır. Böyle bir iddia absürd bir iddiadır.

Kimse ben Gök tanrı'nın özel adamıyım diyerek ego tatminine çalışmadığı için, Tanrı'dan olduğunu iddia ettiği sözleri biraraya getirip kitaplaştırmamıştır.

Sayın BrainSlapper, sizden "Gök-Tanrı'nın Kişi Seçmediği" bilgisini duymak beni şaşırttı.

Tarı Kut Mete Han'ın ve kanında Kut taşıyanların ancak hakan olabilmelerinin manası nedir peki?

Zira "Kut/İktidar" ve "Ülüğ/Kısmet" inançlarını biliyorsunuzdur.

"Kut" "Aşina Soyu"na ait "Yönetme Erki ve Yetkisi"dir ve Gök Tanrı tarafında bu soyun kanına verilmiştir.

Hak etmeyen hükümdardan da bu Kut "Ülüğ" olarak gelir alınır yani kısmetinden çıkarılır.

Bunun ayrıntısına gerek duyulmayacak kadar net bir inançtır bu.

Bugünkü "Kut(lu)" kelimesini kökeni budur zaten, Gök-Tanrı kaynaklıdır.

Mesela başa geçen her hakan öncelikle köklerinin aşina soyuna dayandığını ispat için silsileler çıkartır ve mesela 17nci yüzyılda bile, ki Türklerin Müslüman oluşlarından 700yıl kadar sonradır, Özbek Hakanları başak geçtiklerinde soylarının mutlaka Cengiz Han'a dayandığını ispatlamak zorundaydılar. Şibani Muhammed Han en güçlü Özbek Hakanı idi ve 1503 yılıydı sanıyorum, Özbekleri toplar toplamaz bunu yapmış, soyundaki Kut'u Cengiz Han'a dayandırmıştır.

Bunu iyice ayrıntılamama gerek yoktur.

Lakin bu düşünce sistemi, bugün algıladığımız İslam'daki gibi "Özgür İrade'nin Olmadığı Kader" anlayışıyla aynı değildir. Gök-Tanrı inancındaki "Kut" ve "Ülüğ" inançları "Haketmeye" dayanır ve doğal bir özellik arzeder.

Neyse, ayrıntısı uzun...

Yani Gök Tanrı inancı bir tür Deist/Panteist bir inançtır.

Bunu duyduğuma hiç şaşırmadım :)

Sanıyorum ki ben böyle adlandırmaları sevmiyorum. Çünkü Avrupa kökenli Panteizm ve Deizm ile çok farklı bir yapıları ve özellikleri var. Avrupalı tanımlardan çok daha özneller. O yüzden Panteist ya da Deist diyemem.

Gök Tanrı tanımlanmamış bir kavradır.

Gök Tanrı bana ceza verir diye kötülükten kaçınmaz insanlar.

Gök Tanrı görüyor, bu benim yaptığım utanç verici, diye kötülükten kaçınır insanlar.

Çok güzel...

Bakın bu söylediğinize noktasına kadar katılıyorum ve alkışlıyorum...

Olması gerekende böyle bir inançtır...

Gök Tanrı'nın cenneti ve cehennemi yoktur.

Hımmm...

Gök Tanrı inancındaki "Uçmak/Uçmağa Varmak", bizim anladığımız gibi "Ölmek" demek değildir. "Uçmağ" Türklere has bir "Cennet" inancıdır. Ayrıntısına girmeye gerek bıkramayacak kadar net bir öte dünya inançları vardır. "Tamu" ise karşılığını "Cehennem" olarak bulmaktadır. İyi insanlar öldüğünde "Uçmağa Bardı (Vardı/Uçtu)" denilirdi.

Gök Tanrı'nın metafizik mi, maddi mi olduğu tartışılmaz. Sadece herşeyi kapsadığı sanılan bir kavramdır. Biraz deist, biraz panteist bir inançtır. Vahdet-i vücut inancına yakındır. Mevlana, Yunus Emre, Ahmet Yesevi, Ömer Hayyam, Hallac-ı Mansur, Hacı Bektaş Veli gibi insanların Orta Asya-İran-Anadoılu hattında ortaya çıkmaları bir rastlantı değildir. Bu insanlarlar İslamın Allah'ını şahıslıktan kurtarma, Gök Tanrılaştırma ve medenileştirme mücadelesi vermişlerdir.

Gök Tanrı inancı Madde ile İçkin ve Maddeden Aşkın bir özellik sergiler. Tasavvuf/Vahdet-i Vücut ile benzeşmesi bir yana aynısıdır bana göre. Zaten itiraf etmeliyim ki beni çeken de bu olmuştur. Ama Panteist ya da Deist diyemeyeceğim. Çünkü Gök-Tanrı ya da Vahdet-i Vücut'taki Allah inancında Tanrı, madde'yi öylece "Oluş"a başı boş bırakmamıştır. Tanrı "Aşkın" yönü ile bir değişmezliğe sahiptir ve madde öyle olmaya öykünür, Tekamül ve ya bazılarına göre "Evrim" ile "O" olmaya öykünür. Lakin aynı zamanda Tanrı "Herşey" ve "İnsanın Kendisi" olmakla birlikte "Değişimin"de kendisidir... Kısaca Panteizmdeki gibi "Madde=Tanrı" inancına ek olarak Vahdet-i Vücut'ta, Aşkın ve varlığın "Olmaya Öykündüğü" bir Tanrı vardır. Panteizm ile Vahdet-i Vücut arasındaki ufan ayrıntı budur. Gök-Tanrı inancından kaynaklı olması da bir yana "Şah Damarınızdan Daha Yakınım" ve "Herşey Tekrar Ona Döndürülecektir" ibareleri, İslam'ın da aynı niteliğini sergiler. Tanrı Maddede İçkin olmakla birlikte, Maddeden Aşkındırda...

Bilirsiniz Anadoluda bir inanç vardır.

İnsan iyilik veya kötülük yaparsa, bedeli de bu dünyada ödenir.

"Kendinden çıkmazsa, çocuklarından çıkar, Yedi kuşağa kadar bu kötülüğün eciri çıkar" derler.

Gök Tanrı inancında kötülüğün cezası ve iyiliğin bedeli budur. Yani ceza ve ödül dünyevidir. Bu cezayı ve ödülü Gök Tanrı'nın verip vermediği de sorgulanmaz. Bu ödül ve cezanın icracısı Gök Tanrı'dır denmez, sadece bunun hayatın bir kuralı olduğuna inanılır.

E tabii ki İylik ve Ceza dünyevidir. Atalar Kültü'de buna dayanır zaten. Öte Dünya yani Uçmağ/Cennet ve Tamu/Cehennem tanımları bir "Ceza"dan çok kişinin "Huzur"lu olup olmamasını niteler gibi geliyor bana. "Gözlerim Açık Gider" "Gözüm Arkada Kalır" gibi tanımlamalar bu kökene dayanır. Cennet ya da Cehennem öyle acı çekilecek ya da mutlu olunacak yer olmaktan ziyade, Ölümden sonra Tanrı'ya karışmada, kişinin "Huzurlu" olup olmaması durumudur.

Bence Türklerin Gök Tanrı inançları, kesinlike küçümsenemeyecek ve yadsınamayacak kadar değerli ve özgün bir inançtır. Ve mutlaka en azından bilinmesi, incelenmesi gerekir. Kaldı ki ben benimsiyorum da...

Sayın Xlark Tades'e

Sayın Brain ve sayın Boşig..

Bir ilah-tanrı-hüda kelimesine gösterdiğiniz hassasiyeti Türk dilinin korunmasına yüklerken, diğer iletilerinizde Türkçe karşılığı olmasına rağmen bir çok İngilizce, Fransızca, Laitince ve Arapça kelime kullandığınız aşikardır..

Bunu sadece siz değil insanların geneli yapıyor..

Yani bu çıkışınızı ve bu savunmalarınızı tutarlı bulmuyorum..

Sayın Brain Sayın Boşig in verdiği bilgiler doğrudur ama eksiktir..

Örneğin Tanrı kelimesi önceleri tek bir yaratıcı için kullanılırdı evet ama aynı zamanda tanrıça kelimeside kullanılırdı..

Tanrıça kelimesini atladınız..

Sayın Xlark Tades...

"Tanrı" ADI'nın kullanılmasını "Türk Dilinin Korunması"na yüklemiyorum.

"Arapçı Zihniyet"in ART NİYETİne ve Karmaşasına/Kompleksine yüklüyorum.

Ayrıca benim yabancı dil bilgim yeterince yoktur ve kullandığım yabancı kökenli kelimeleri, o Arapçılar gibi ART NİYETLE kullanmıyorum ve her yazımda göreceğiniz gibi bir ayraç ile diğer dildeki tanımını yazarak yazıyorum mutlaka... Bir yanlış anlaşılma olmasın diye...

Şu Tanrıça konusuNU "Atlayan Kişi" olmadığım gibi, sizin bu konuYA "Atlayan Kişi" olacağınızı bildiğim için değinmedim ona. Çünkü sizin en büyük eksiğiniz bu idi zaten...

Çünkü "Tanrıça" kelimesi hiç bir zaman Türklerde bir anlam ifade etmemiştir. Çünkü Türkler "Erkek" yada "Kadın" bir Tanrı inancına sahip değillerdir. "Erkek Tanrı" inancı Çinlilerde vardır ve onların "Gök ve Yer İlahları" "Erkek"tir. Hiç bir zaman "Tanrı" ADInın "İsm-i Müennes/Dişileştirme Adı" olarak kullanımı yoktur ve olmamıştır. Çünkü Türklerde bir ismin "Dişileştirimesi" gibi bir Dil Dizgesi/Gramer Yapısı yoktur. Bu yapı Arapçada ve Fransızcada vardır. Arapçada "İsm-i Müennes/Dişileştirme" ve "İsm-i Müzekker/Erkekleştirme" vardır. Mesela "İlah" kelimesi sonuna "e" koyarsınız ve dişileştirmiş olursunuz, böylelikle "Hera" ya da "afrodit" için "İlahe" diyebilirsiniz.

Örnekler:

Ali => Aliye

Nuri => Nuriye

Cemil => Cemile

Salih => Saliha

İlah => İlahe

Azıcık Türkçe biliyorsanız, Türkçenin böyle bir özelliğinin olmadığını bilirsiniz. Dolayısıyla "Tanrı" ADInın nasıl ki "İlah" karşılığında kullanılması "Art Niyetli" "Kasıtlı" ve "Uydurmaca" ise "TanrıÇA" kelimeside aynı şekildedir ve UYDURMACAdır.

Mesela Türkçe bir ad olan "Yıldırım"a "YıldırımÇA" diyerek "Dişileştiremeyiz, çünkü öyle bir Dil Dizgesi/Grame Yapısı yok.

Ya da "Dolunay"a "DolunayÇA" deyip dişileştiremeyiz.

Bu "ÇA" eki eklenelerek GÜYA dişileştirilen "Tanrı" kelimesinden BAŞKA BİR KAVRAMIN OLMAMASIda yine bu ART NİYETİn açık ve seçik göstergesidir. Türkçede böyle bir kullanım yoktur ve böyle bir kullanım Türkçeye aykırıdır...

Dil Dizgesi/Gramer Yapısı bilgisine bakarsak, kimin bu konularda hassas ve ciddi olduğu görülmektedir.

Benim yabancı kelime kullanmam, özendiğim için değil, genelde kullanılan yabancı kelimelerin Türkçelerine dikkat çekmek içindir ve Türkçesi olduğu halde başka bir kelime kullanılmasına cidi şekilde karşıyım...

Sayın Scgksk'ye...

Biz de Müslümanız ve Araplar gibi Allah demeliyiz,doğrusu bu.....

Haklı olmak ne kadar güzel bir şey yaa...

Eğer "Müslüman Olmak" Arap Olmayı gerektiriyorsa, Araplar gibi davranmayı gerektiriyorsa...

Siz Arap olabilirsiniz Sayın Scgksk...

Ben Türk'üm...

Sevgili Sevgilim La_Bohéme'e

Celiskimi yakaladim :)

sevgili sevgilim bence bir hatan var

simdi bunu yerel bir inanc olarak dusunursen,Turklerin ve araplarin Tanri inanislari farklidir...Turkler Gok tanriya araplarda Allah'a inanirlar....Bole durumda sizin Gok Tanri Ilah olmus olur.....

Hımmm...

Arap Milliyetçileri "Allah"ı, aynen Yahudiler gibi "Milli" (örneği yukarıda var bolca) ama her nasılsa "Evrensel" bir Yaratıcı olarak gördükleri için, senin bu söylediğin bu anlamda doğru oluyor Sevgili(m) La_Bohéme'im...

Ama ben bu "Milli Yaratıcı" görüşünü bir kenarı bırakarak ele almak istemiştim, o kadar.

Ama "Ateizm" açısından ele alırsak, her ikiside "Milli" ve "Yerel" inançlar olduğu görüşüne göre, haklısın... :sweatingbullets::blushing:

Ama ben Ateist değilim ki?

Hem sen utanmıyon mu sevgilinin çelişkisini buraya taşımaya?

Hı?

Ayıp değil mi?

Alla allaa... :huh:

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben işte bu yüzden forumlara yazı yazmak istemiyorum. Ama insanı mecbur bırakıyorlar. Öyle bir cevaplar yazmışsınızki; Allah'a acıyasım geldi. Unutmuşum şunuda eklemeliyidim. Allah=yukarda bahsettiklerim + kendisini koruyamayıp kullarının avukatlığına muhtaç kalan. Baksanıza allahı korumayan kanun kalmamış nerdeyse. Allahın avukatları her zaman arap'ın medeniyetinden yanayken şimdide kalkmış gavurun kanunlarıyla allahı savumaya kalkmış.

Sayın KRAL!!! Demek bu forumun kralı olarak iletilerin ahlaki veya kanuni olup olmadığını sen belirliyorsun. Öyleyse sana bir tavsiyem olacak. Yukardaki iletimdeki allah tanımlamaları eğer allaha bir hakaretse ve bu bir suçsa veya ayıpsa sen beni bırakda ilk önce şu kuran-ı kerimi yasaklat. Çünkü ben o tanımlamaları kurandan okudum. Eğer sen bu forumun hem kralı hem hukuk danışmanı hemde ahlak bekçisiysen bende kendimi zorlayıp birilerine suç ve kabahat yükleyeyim öyleyse. Forumda biri var ve kendisini bir kral olarak görüyor. Bu bence hem etik açıdan hemde kanunlarımız açısından suçtur. Cumhuriyete karşı kraliyeti özendirmek demektir. Ve halkı yavaş yavaş kendisinin kral olduğuna alıştıra alıştıra cumhuriyetten soğutmaktır. Bunlar cumhuriyeti koruma kanunlarına aykırıdır. Nasıl oldumu şimdi? Senin yaptığını yapmış oldum beğendinmi?

Ayrıca diyelimki kuranda öyle birşey yazmıyor ve ben öyle anladım.Bak sayın fantastico sana çok güzel bir cevap vermiş.

Senin bu yazdıkların defalarca yazılıp biçildi, geeken cevaplar verildi..Neyi kabullenemiyorsun yada neye tahammul edemiyorsun.. Ön yargıdan gelen yada aTEİZMİN verdiği gazla hakaret ediyorsun..Burada Ateizmi tartışmıyoruz.. Saldırarak eline bişey geçmez dostum..Önce bişey olacaksın sonra Bilmem ne olacaksan ol, ama dedim ya adam gibi adam olmak lazım önce...

hUKUKSAL

Düşünce Özgürlüğü.

AİHS’nin 9. maddesi aynen şöyledir:

“ 1- Herkes düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne sahiptir. Bu hak, din veya inanç değiştirme özgürlüğü ile tek başına veya topluca, aleni veya özel olarak ibadet, öğretim, uygulama ve ayin yapmak sureti ile dinine veya inancını açıklama özgürlüğünü de içerir.

2- Dinini veya inançlarını açıklama özgürlüğü, ancak kamu güvenliğinin kamu düzeni, sağlığı veya ahlakının ya da başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması için demokratik bir toplumda gerekli önlem olarak ve yasa ile sınırlanabilir”

Düşünce özgürlüğü bu madde ile koruma altına alınmıştır.. Düşünce özgürlüğü yüzyıllardır tartışılan konuların başında gelmektedir. Düşünce dışarıya vurmadıkça mutlak koruma altındadır. Düşünce özgürlüğü ile düşünceyi açıklama yani ifade özgürlüğü arasında ayrım yapılamayacağı çoğunlukla kabul edilmiş bir görüştür. Kişinin iç dünyasını ilgilendiren ve dışarı vurulmayan düşünce hiçbir sistemde cezalandırılmamıştır. Düşünce özgürlüğü bu nedenle ifade özgürlüğü başlığı altında incelenmiştir.

5.8.2. İnanç Özgürlüğü

Batılı demokrasilerde düşünce, vicdan ve din özgürlüğü demokrasinin temelleri arasında sayılmıştır. Bireylerin istedikleri dini ve inancı seçmeleri, dini ve inanca sahip olmama ve dinlere karşı ilgisiz olmayı da içermektedir. Dini inanç özgürlüğü aynı zamanda dinin gereklerini yerine getirip getirmeme özgürlüğünü de kapsamaktadır. Bu özgürlüğün en belirgin özelliği devletlerin dini inançlar arasında ayrım yapılmaması yükümlülüğünü getirmesidir.

İnanç özgürlüğü ibadet yapma hakkını da kapsamaktadır. Bireyler dini inançlarını tek başına veya toplu olarak açıkça veya özel olarak ibadet, öğretme, uygulama veya ayin yolu ile açıklama hakkına sahiptirler. Bu hak aynı zamanda başkalarını kendi dini inancı yönünde ikna etme hakkını da içermektedir. Taraf devletlerin ibadet yolu ile dini inançların uygulanmasını olanaklı kılacak koşulları oluşturma yükümlülüğü de altındadır( Tezcan; Erdem; Sancakdar, 2004, 248 ).

5.8.1. Avrupa İnsan Hakları Mevzuatına Göre Düşünce, Vicdan ve Din Özgürlüğü

Çok teşekkürler sayın fantastico. krala ve kendine güzel bir cevap vermiş oldun. Kanunları okurken düşünce özgürlüğünü, vicdan özürlüğünü ve ifade özgürlüğünü atlayarak okursanız işte böyle bilmeden kendinize karşı cevap hazırlamış olursunuz. O bahsettiğiniz kanunlar inanmayanları ve azınlık inanananlarını sizden koruma kanunlarıdır. Din kutsallaştırma yoluyla kendinizi kutsallaştırmaya hakkınız yoktur.

Polemik sevmediğim için ve vaktim kısıtlı olduğu için tekrar cevap yazamazsam kusura bakmayın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kişisel fikirlerden ziyade toplumca kıstas alınan TDK sanırım güvenilir kaynağımız olur şu an.

ALLAH; Kâinatta var olan her şeyi yaratan, koruyan, tek ve yüce varlık, Yaradan, Tanrı, Rab, Mevla, Hüda.

Dikkat ederseniz tanrı kelimesi alternatifi olan mabudlar için kullanılmıştır. Misal, güçleri olduğuna inanınlan putlar, mitolojik hikayeler ürünü olan tanrılar (zeus gibi)

Çıkan sonuç şudur ki "Tanrı" kelimesi "Allah" için kullanılmaz.

Yukarıda bir arkadaş "Allah" kelimesinin "al" (lam-ı tarife) takısı ve "ilah" kelimesinin birleştiirilmesiyle oluşturulduğunu yazmış ki bu tamamen uydurma bir hadise. Arapçada bu kelime başlı başına bir kelimedir tıpkı Ayşe gibi tıpkı Fatma gibi.

Zaten bahsi geçen "al" takısı (ki aslı "al" değil "el" ) isimlere belirlilik sağlanması için başa getirilir. İlah kelimesi belirsiz bir kelime olmadığına göre bu kuralın burada uygulanması son derece anlamsız.

Seni ayıplıyorum !! Çünkü sen küfüre tenezül ettin :(

Az önce profiline baktım..Arap dili ilgi alanındaymış.

Küfür sözcüğünün anlamını biliyor olman lazım.

Ben " küfür" sözcüğünü dilim döndüğü kadar aktarayım (yanlışım varsa düzeltiniz)

Küfür = Bilgiyi çarpıtarak aktarmak...Bilgiyi sunduğunuz kişiye / lere ,vermekte olduğunuzu,kendi menfeatleriniz geregi ne ise, o kişilerin verileni o şekilde algılamalarına neden olmak..Yani yalana tenezül etmek.Ve bu konu kuranda işlenir !!"ağzınızı ,yüzünüzü yamultarak (şekilden şekile girerek)gerçeği çarıtamazsınız"

Tanrı ve Allah sözcüklerinin TDK unca açıklanmasını getirmişsiniz. neden eksilterek getirdiniz ??neden küfüre tenezül ettiniz ??TDK unun sözlüğünde hem Allah sözcüğünün,hemde Tanrı sözcüğünün iki ayrı açıklaması var.ama sen Hem Allah sözcüğünün,hemde Tanrı sözcüğünün sadece bir tanesini getirdin..tabii ki işinme geleni getirdin...Çok ayıp ettin.

Tanrı = 1. açıklama getirildi,2.açıkla getirilmedi = küfür

Allah =2. açıklama getirildi,1.açıklama getirilmedi = küfür

TDK undan getirmediğiniz,getirmek istemediğiniz açıklamalar;

Allah = Herhangi bir işte başarılı olmuş, en üst dereceye ulaşmış kimse:

Tanrı = Allah

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sonuçta tanrıça kavramı varmışki çevirmişler..

Hadi Tanrı kelimesinin orjinali tek bir yaratıcıydı ise ve çeviride çoğulluk kazandıysa haklısınız..

Ama tanrıça kelimesinde durum böyle değil..

Sayın kralx,

Tanrıça kelimesi dil devriminden sonra ÜRETİLMİŞ bir kelimedir.

Türkçe, Fince, Macarca gibi dillerde dişillik, erillik yoktur.

,İsmin arkasına bişey ekleyince dişi olmaz.

O iş Arapçada olur, İbranicede olur, Rusçada olur, İspanyolcada olur

Nuri - Nuriye

Selim - Selime

...

İlah - İlahe

Türkçede kelimelerde erkeklik dişilik yoktur.

Deniz, Yaşar, Devrim, Göksel, İlkay, Engin, vs.vs.. hem kız ismi hem erkek ismi olur.

Türkçe'de Hakan - Hakançe yoktur. Kağan - Kağançe yoktur.

Cumuriyet öncesi çevirilerde Yunan mitolojisi çevirilerinde ilahe ifadesi vardı. Türkçeleştirme furyası ile, ilahe ifadesini karşılamak için tanrıça kelimesi üretilmiştir.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu Tanrıça konusuNU "Atlayan Kişi" olmadığım gibi, sizin bu konuYA "Atlayan Kişi" olacağınızı bildiğim için değinmedim ona. Çünkü sizin en büyük eksiğiniz bu idi zaten...

Öncelikle "konuya atlayan" gibi yersiz , haksız ve hakaret içerikli ifadenizi geri iade ediyorum ve biraz daha nezaket kuralarına uymaya davet ediyorum..

Şimdi;

1- Türklerde tanrıça olmadığını idda ettiniz, kaynağınızı yeterli okumamış yada eksik kopyalamışsınız yada yanlış kaynak kulanmışsınız..

Bak sana yardımcı olayım..

Eski Türklerin Yeraltı Dünyası hakkındaki inanışlarını bir araştır..

Sümer inanışlarına benzerlik göreceksin..

2- Su içinde bir tanrıça adıda Akana..

Bunlar sana ipuçları sayın Boşig..

Araştırmalarında başarılar..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili medeni,

Hoşgeldin, ama süper geldin yani.

Ben işte bu yüzden forumlara yazı yazmak istemiyorum. Ama insanı mecbur bırakıyorlar. Öyle bir cevaplar yazmışsınızki; Allah'a acıyasım geldi. Unutmuşum şunuda eklemeliyidim. Allah=yukarda bahsettiklerim + kendisini koruyamayıp kullarının avukatlığına muhtaç kalan. Baksanıza allahı korumayan kanun kalmamış nerdeyse. Allahın avukatları her zaman arap'ın medeniyetinden yanayken şimdide kalkmış gavurun kanunlarıyla allahı savumaya kalkmış.

Ya bu süper bir tespitti. :clover:

Sayın KRAL!!! Demek bu forumun kralı olarak iletilerin ahlaki veya kanuni olup olmadığını sen belirliyorsun. Öyleyse sana bir tavsiyem olacak. Yukardaki iletimdeki allah tanımlamaları eğer allaha bir hakaretse ve bu bir suçsa veya ayıpsa sen beni bırakda ilk önce şu kuran-ı kerimi yasaklat. Çünkü ben o tanımlamaları kurandan okudum.

:clover:

Eğer varsa bir Yaratıcı, Kuran'daki kadar hakaretle hiçbiryerde karşılaşmamıştır.

Bizi Kuran'a hakaret etmekle suçlayanlar, öncelikle -eğer varsa- Yaratıcı'ya Allah adını verip, onu megaloman, narsist, işkenceci olarak gösteren ve tanıtan kişiyi, yani Muhammed'i öncelikle suçlayın.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tengeriin boşig]Sayın Scgksk'ye...

Biz de Müslümanız ve Araplar gibi Allah demeliyiz,doğrusu bu.....

Haklı olmak ne kadar güzel bir şey yaa...

Eğer "Müslüman Olmak" Arap Olmayı gerektiriyorsa, Araplar gibi davranmayı gerektiriyorsa...

Siz Arap olabilirsiniz Sayın Scgksk...

Ben Türk'üm...[/quote]

Nesiniz siz,Müslüman mı?

Müslümanlığın kökenleri ya nereden geliyor haberiniz var mı?

Allaha ,Allah demenin neresi kötü yada bununla kim araplaşmış

Irkçılığa lüzum yok derim

Saygılarımla.....

[/font]

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı ve Allah sözcüklerinin TDK unca açıklanmasını getirmişsiniz. neden eksilterek getirdiniz ??neden küfüre tenezül ettiniz ??TDK unun sözlüğünde hem Allah sözcüğünün,hemde Tanrı sözcüğünün iki ayrı açıklaması var.ama sen Hem Allah sözcüğünün,hemde Tanrı sözcüğünün sadece bir tanesini getirdin..tabii ki işinme geleni getirdin...Çok ayıp ettin.

Teşekkür ederim Orhunca.

Ben alıntıyı yapan arkadaşa güvenip doğruluğunu kontrol etmemiştim.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın KRAL!!! Demek bu forumun kralı olarak iletilerin ahlaki veya kanuni olup olmadığını sen belirliyorsun. Öyleyse sana bir tavsiyem olacak. Yukardaki iletimdeki allah tanımlamaları eğer allaha bir hakaretse ve bu bir suçsa veya ayıpsa sen beni bırakda ilk önce şu kuran-ı kerimi yasaklat. Çünkü ben o tanımlamaları kurandan okudum. Eğer sen bu forumun hem kralı hem hukuk danışmanı hemde ahlak bekçisiysen bende kendimi zorlayıp birilerine suç ve kabahat yükleyeyim öyleyse. Forumda biri var ve kendisini bir kral olarak görüyor. Bu bence hem etik açıdan hemde kanunlarımız açısından suçtur. Cumhuriyete karşı kraliyeti özendirmek demektir. Ve halkı yavaş yavaş kendisinin kral olduğuna alıştıra alıştıra cumhuriyetten soğutmaktır. Bunlar cumhuriyeti koruma kanunlarına aykırıdır. Nasıl oldumu şimdi? Senin yaptığını yapmış oldum beğendinmi?

Ayrıca diyelimki kuranda öyle birşey yazmıyor ve ben öyle anladım.Bak sayın fantastico sana çok güzel bir cevap vermiş.

Hmm hareket noktası güzel, ivme güzel, hız güzel ama bilgi yanlış, eksik ve desteksiz..

1- O kanunlar Allah'ı koruma kanunları değildir, inanç değerlerini yani kişisel tercihleri koruma ve buna saygı kanunlarıdır..

2- Ben bu forumun kralı falan değilim nickleri geçiniz, bende sizin nickinizi değerlendirirsem Arap kültürü etkisinde kalmışsınız derim..

Sebebi; medeni kelimesi Arapça bir kelimedir, Kenti anlamına gelen medine kelimesindne gelir....

Göçebe Araplara bedevi, Kentli Araplara Medeni denir..

3- Kur'an-ı Kerimle ilgili idda ettiğiniz bütün meselelere cevap verildi, Kur'an-ı Kerim eksiksiz bir kitaptır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nesiniz siz,Müslüman mı?

Irkçılığa lüzum yok derim....

Burda ırkçılık yapan yok sevgili kardeşim.

Sadece Arapçılık yapılarak, bir ulusun geçmişteki inancının aşağılanmasına itiraz var sadece.

Ben hiçbir yazımda Arapları ve Arap Kültürünü aşağılamadım.

dediğim tek şey İslam=Arap Kültürü ve Milliyetçiliğidir.

Karşı Geldiğimiz şey, inanç adı altında ulusumuzun çocuklarının Arap milliyetçilinin savunucuları yapılmasıdır.

Karşı Geldiğimiz şey, inanç adı altında bize ait olmayan bir kültürün metafizik güç zoruyla bize kabul ettirilmesidir.

Irkçılık yapan herkes yanlış yapar. Zira 10 kuşak, 20 kuşak önce ailelerimizin kim olduğunu hiçbirimiz bilmiyoruz.

Orta Asyalılardan daha çok, Araplara, Ermenilere, Rumlara, İranlılara benziyorsak, ırkçılık yapan herkes farkına varmadan kendi soy ağacında yeralan bir ırka karşı kötü söz söylemiş durumuna düşebilir.

Bunun ötesinde, hiç kimse ırkını seççmek özgürlüğüne sahip değildir. Doğustan gelen şeylerden dolay hiçkimse suçlanamaz veya hiçkimse büyüklük taslayamaz.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burda ırkçılık yapan yok sevgili kardeşim.

Sadece Arapçılık yapılarak, bir ulusun geçmişteki inancının aşağılanmasına itiraz var sadece.

Ben hiçbir yazımda Arapları ve Arap Kültürünü aşağılamadım.

dediğim tek şey İslam=Arap Kültürü ve Milliyetçiliğidir.

Karşı Geldiğimiz şey, inanç adı altında ulusumuzun çocuklarının Arap milliyetçilinin savunucuları yapılmasıdır.

Karşı Geldiğimiz şey, inanç adı altında bize ait olmayan bir kültürün metafizik güç zoruyla bize kabul ettirilmesidir.

Irkçılık yapan herkes yanlış yapar. Zira 10 kuşak, 20 kuşak önce ailelerimizin kim olduğunu hiçbirimiz bilmiyoruz.

Orta Asyalılardan daha çok, Araplara, Ermenilere, Rumlara, İranlılara benziyorsak, ırkçılık yapan herkes farkına varmadan kendi soy ağacında yeralan bir ırka karşı kötü söz söylemiş durumuna düşebilir.

Bunun ötesinde, hiç kimse ırkını seççmek özgürlüğüne sahip değildir. Doğustan gelen şeylerden dolay hiçkimse suçlanamaz veya hiçkimse büyüklük taslayamaz.

Saygılar.

Yaptığınız ırkçılıktır. Çünkü İslam tüm eski dinleri batıl kılmıştır. Siz evrensel olmayan milli bir dini savunuyorsunuz ama islam milli değildir. Herkese hitap eder. Bundan dolayı ,kendi ırkınızın dini için islamı feda ediyosunuz. Bunun başka bi açıklaması yok...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

2- Su içinde bir tanrıça adıda Akana..

Bunlar sana ipuçları sayın Boşig..

Araştırmalarında başarılar..

Sayın Xlark Tades...

Bende çok bilmiş ifadeleri sevmem hiç...

Merak etmeyin Muazzez İlmiye Çığ'ın sıkı bir takipçisiyimdir.

Ve bu ifadelerin geçtiği makaleleri okuyalı oldu bayağı...

Yine tasvip etmesenizde ben kaynağı vereceğim:

Lakin unuttuğunuz bir şey var...

Bakın "Çok İlahlı" dinlerde, Tanrılar "Dişi" ve "Erkek" nitelemeleri ile insanlaştırılmışlardır.

Lakin Türkler için Tanrı "Tek"tir...

Ve Cinsiyeti yoktur.

Muazzez İlmiye Çığ hocanın tespitinde "Tanrıça" olarak adlandırdığı tanım hatalıdır ancak orada kastettiği şey "Tin" yani "Ruh"tur.

Türklerde "Tanrı'dan başka her şey özel bir Ruh'a sahiptir ve cinsiyetleri vardır.

Lakin onlar "Tanrı" değildirler ki?!

Muazzez İlmiye Çığ hoca "Türk Dil İnkılabı"na çok sıkı bağlı olduğu ve arapça kelime kullanımını sevmediği için o kelimeyi kullanmış olmalı kanımca.

Ayrıca beni internetten bilgi edinmekle suçlarken, iki dakika da birebir aynı ifadelerin geçtiği makalelere ulaşıp alıntılamışsınız nedense, ilginç bir çelişkidir...

Şunu hatırlatayım,

Sayın BrainSlapper'ın "Konfederasyon Tanrılar Birliği" örneği vardır hep.

Erkek ve Dişi Tanrı kavramları o inançlar için geçerlidir.

Mesela Çinlilerin inançları,

Mısırlıların inançları,

Yunanlıların inançları,

Ya da Avrupa'nın diğer Paganist inançları öyledir.

Lakin Gök-Tanrı inancı Tek-Tanrılı bir inançtır.

Aynen İslam gibidir yani...

O yüzden Gök-Tanrı'nın cinsiyeti yoktur.

İslam ile tek farkı, İslam'da Meleklerinde cinsiyeti yoktur

Ama Gök-Tanrı inancında Tin/Ruh-Meleklerin cinsiyetleri vardır.

Yetenekleri ve özerklikleri vardır lakin Tanrı veyahut İlah değillerdir.

Eğer o kadar çok biliyorduysanız bunu da biliyor olmalıydınız mutlaka...

Nesiniz siz,Müslüman mı?

Irkçılığa lüzum yok derim

Saygılarımla...

Sayın scgksk...

Benim kendimi Müslüman/İslam olarak adlandırmamın nedeni öznel sebeplere bağlı.

Aynen "İnançları" öznel olmaları gibi...

O yüzden ne olduğum hiç önemli değil.

Adlara önem vermem...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Xlark Tades...

Bende çok bilmiş ifadeleri sevmem hiç...

Merak etmeyin Muazzez İlmiye Çığ'ın sıkı bir takipçisiyimdir.

Ve bu ifadelerin geçtiği makaleleri okuyalı oldu bayağı...

Yine tasvip etmesenizde ben kaynağı vereceğim:

Lakin unuttuğunuz bir şey var...

Bakın "Çok İlahlı" dinlerde, Tanrılar "Dişi" ve "Erkek" nitelemeleri ile insanlaştırılmışlardır.

Lakin Türkler için Tanrı "Tek"tir...

Ve Cinsiyeti yoktur.

Muazzez İlmiye Çığ hocanın tespitinde "Tanrıça" olarak adlandırdığı tanım hatalıdır ancak orada kastettiği şey "Tin" yani "Ruh"tur.

Türklerde "Tanrı'dan başka her şey özel bir Ruh'a sahiptir ve cinsiyetleri vardır.

Lakin onlar "Tanrı" değildirler ki?!

Muazzez İlmiye Çığ hoca "Türk Dil İnkılabı"na çok sıkı bağlı olduğu ve arapça kelime kullanımını sevmediği için o kelimeyi kullanmış olmalı kanımca.

Ayrıca beni internetten bilgi edinmekle suçlarken, iki dakika da birebir aynı ifadelerin geçtiği makalelere ulaşıp alıntılamışsınız nedense, ilginç bir çelişkidir...

Şunu hatırlatayım,

Sayın BrainSlapper'ın "Konfederasyon Tanrılar Birliği" örneği vardır hep.

Erkek ve Dişi Tanrı kavramları o inançlar için geçerlidir.

Mesela Çinlilerin inançları,

Mısırlıların inançları,

Yunanlıların inançları,

Ya da Avrupa'nın diğer Paganist inançları öyledir.

Lakin Gök-Tanrı inancı Tek-Tanrılı bir inançtır.

Aynen İslam gibidir yani...

O yüzden Gök-Tanrı'nın cinsiyeti yoktur.

İslam ile tek farkı, İslam'da Meleklerinde cinsiyeti yoktur

Ama Gök-Tanrı inancında Tin/Ruh-Meleklerin cinsiyetleri vardır.

Yetenekleri ve özerklikleri vardır lakin Tanrı veyahut İlah değillerdir.

Eğer o kadar çok biliyorduysanız bunu da biliyor olmalıydınız mutlaka...

Kaynakta versek örnekte durum değişmeyecek, bugüne kadar bir tek konuda uzlaştık o da dün gerçekleşmişti..

Konuyu kendi adıma şöyle noktalıyorum..

Bugün TDK ya göre tanrı kelimesi ek alır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanıyorum cevap hakkı doğmuş. Çok şükür cevap veremeyeceğim mevzularda yorum beyan etmem.

Tdk' yı araştıran arkadaşın gözardı ettiği nokta şu olmuş ki benim alıntı yaptığım kısmın aşşağısında da bazı açıklamalar var. Tanımın doğru olması için, o , kısımları da mı eklemem gerekliydi? Baz aldığımız nokta bu mudur yani?

Zaten bahsettiğiniz eksik kısımlar (ki asla bilerek yapılmış bir davranış değildir) benim yazımı onaylar niteliktedir. Aradaki farkı anlamanın yolu da iyi bellenmiş Türkçe dilbilgisinden geçmektedir. İsterseniz şimdi bir de "dersimiz Türkçe" olmasın.

Küfür kelimesinin manasını elbetteki bilmekteyim. Ve sizin bildiğiniz kelime manası ile Türkçe'ye hakimiyetiniz hakkında az çok fikir sahibi oldum. Eklemeden geçemeyeceğim, oraya konulması gereken kelime "küfür" değil :lol:

Size tavsiyem sözlük karıştırın...

Kendi fikirlerinizle uyuşmadığı vakit, tarafsız olduğuna inanılan eserleri inkar etmek demek değildir bir ide'ye sahip olmak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kaynakta versek örnekte durum değişmeyecek, bugüne kadar bir tek konuda uzlaştık o da dün gerçekleşmişti..

Konuyu kendi adıma şöyle noktalıyorum..

Bugün TDK ya göre tanrı kelimesi ek alır..

Saygılar..

Bana "Ça" ekinin DilBilimsel özelliğini anlatır mısınız?

Ne ekidir bu "Ça" eki?

Mesela nerelerde kullanılır?

Hangi anlamı katar?

Etken midir, edilgen midir?

Başka hangi kelimelerde kullanılabilir ve kullanılır?

Bu bilgiyi vermeniz şarttır, gereklidir...

Eğer tek bir AD için özel olarak uydurulmuşsa o ek

TDK'da Türkçe'yi bilmiyor demektir ne yazık ki...

Mesela sizin lakabınızı ele alalım...

Türkçe öyle Tersten yazılmaz öyle değil mi?

Şimdi;

Forumdaki

En kültürlü,

En zeki,

En araştırmacı,

En bilgili kişi olarak siz öyle yazdınız diye "Sedat KralX"in "Xlark Tades" halini tek örnek olmasına rağmen doğru mu kabul edelim?

Öyle mi kullanalım...

Ya da "Kral" kelimesinin sonuna artık hep "X"mi ekleyelim?

Hemde Türkçe de "X" harfi olmamasına rağmen?

Yoktur arkadaşım...

Türkçede "Dişileştirme" ekleri yoktur...

Herhangi bir Türkçe ada, "Ça" ya da başka bir ek ekleyerek onu dişileştiremezsiniz.

Türkçenin Dil yapısında böyle bir özellik yoktur.

TDK değil bu konunun piri bile böyle bir şeyi iddia edemez.

"Ça" diye bir ek yoktur, bir ada dişilik anlamı katan...

Herhangi bir Türkçe ada "Ça" ekleyip "Ahanda bu kadın adı oldu" diyemezsiniz...

TanrıÇA kelimesi uydurma ve mantıksız, Türkçeye aykırı bir kelimedir.

Türkçe'yi ne kadar bildiğiniz ayan beyan ortadadır...

Eleştirinizi ve Şaka/Latife/Esprinizi merakla bekliyorum...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaptığınız ırkçılıktır. Çünkü İslam tüm eski dinleri batıl kılmıştır. Siz evrensel olmayan milli bir dini savunuyorsunuz ama islam milli değildir. Herkese hitap eder. Bundan dolayı ,kendi ırkınızın dini için islamı feda ediyosunuz. Bunun başka bi açıklaması yok...

Sevgili arkadaşım,

İnançlarını tek doğru olarak pazarlama.

İslam'ın kendisi batıldır. İslam'ın kendisi İsrailiyattır. Semitik dindir. Semavi dindir. Gezegen tapınımı dinidir. Kabile dinidir. İsrail soyunu yüceltme dinidir. İsrail'in bütün atalarına peygamber sıfatı verip göklere çıkarma dinidir. Herkese hitap etmez. Bana hitap etmez.

Ben dinsiz bir insanım. Benim için Allah da puttur, Gök Tanrı da.

Burada karşı koyduğumuz şey, kendi semitik inancını göklere çıkarıp, diğer her inancı aşağılaman, batıldır demendir.

Seninki ne kadar değerli ise, başkalarınınki de öyle.

Bir dinsiz gözüyle, tarafsız bir bakış açısıyla bakacak olursak, Gök Tanrı inancı İslamiyetten daha medeni bir inançtır.

En azından Gök Tanrı'nın insanları haşladığına, kebab yaptığına, kızarttığına dair bir inanç yok. En azından Gök Tanrı'nın narsistik, megalomanik davranışları yok. En Azından Gök Tanrı "Büyüklük benim ridamdır, azamet de benim izarımdır. Kim, bunlardan birinde benimle iddialaşmaya kalkarsa, onu cehenıneme atarım." gibi laflar etmiyor.

Anlatabildim mi?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok teşekkürler sayın fantastico. krala ve kendine güzel bir cevap vermiş oldun. Kanunları okurken düşünce özgürlüğünü, vicdan özürlüğünü ve ifade özgürlüğünü atlayarak okursanız işte böyle bilmeden kendinize karşı cevap hazırlamış olursunuz. O bahsettiğiniz kanunlar inanmayanları ve azınlık inanananlarını sizden koruma kanunlarıdır. Din kutsallaştırma yoluyla kendinizi kutsallaştırmaya hakkınız yoktur.

Polemik sevmediğim için ve vaktim kısıtlı olduğu için tekrar cevap yazamazsam kusura bakmayın.

Biz burada iyi niyetli bir şekilde düşünce özgürlüğünün sınırlarından bahsediyoruz. .. Sana herhangibi bir saldırı geldimi ,yani senin tanrılarına senin kutsalına herhangibir saldırı geldimi...Sende sınırını bileceksin..

Çelişkilerle dolusun, sana yetişemiyorum , zamanımda yok benimde. Fakat bana kendi kanunlarından bahsedermisin, senin kriterlerin nedir..İşte seninle bir müslümanın arasındaki fark bu topicte ortaya çıkıyor dostum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanıyorum cevap hakkı doğmuş. Çok şükür cevap veremeyeceğim mevzularda yorum beyan etmem.

Tdk' yı araştıran arkadaşın gözardı ettiği nokta şu olmuş ki benim alıntı yaptığım kısmın aşşağısında da bazı açıklamalar var. Tanımın doğru olması için, o , kısımları da mı eklemem gerekliydi? Baz aldığımız nokta bu mudur yani?

Zaten bahsettiğiniz eksik kısımlar (ki asla bilerek yapılmış bir davranış değildir) benim yazımı onaylar niteliktedir. Aradaki farkı anlamanın yolu da iyi bellenmiş Türkçe dilbilgisinden geçmektedir. İsterseniz şimdi bir de "dersimiz Türkçe" olmasın.

Küfür kelimesinin manasını elbetteki bilmekteyim. Ve sizin bildiğiniz kelime manası ile Türkçe'ye hakimiyetiniz hakkında az çok fikir sahibi oldum. Eklemeden geçemeyeceğim, oraya konulması gereken kelime "küfür" değil :lol:

Size tavsiyem sözlük karıştırın...

Kendi fikirlerinizle uyuşmadığı vakit, tarafsız olduğuna inanılan eserleri inkar etmek demek değildir bir ide'ye sahip olmak.

Küfür sözcüğünün anlamı,benim yukarıdaki iletimde anlattığım gibidir.Referans (Başvurulması gereken kaynak) olarak Kuran ı aldım.Kuranda küfür sözcüğü geçer.Ve hiç bir zaman sövmek,rencide etmek manasında kullanılmamış.Hep yalancı,yanıltma,gerçekleri gizleme,çarpıtma gibi manalar içeriyor.

Allah yerine Tanrı denilir mi sorusuna dönersek.Bal gibi de denilir !!

Ve bu soruya referans (Başvurulması gereken kaynak) olarak gene kuranı gösteriyorum..Kuran bana yetiyor (ben müslüman değilim),siz neden başka kaynaklara baş vuruyorsunuz ??

Kuran nasıl kolayınıza geliyorsa " diyor..yaratanın 99 arapca isimle anılmasını hangi kaynağa güvenerek yazıyorsunuz ?

Kuran diyor ki ; Gerçek bilgiyi bırakıp,insanların yazdığı kitaplara yönelmeyin..yük (insanların allah adına yazdığı kitaplar) taşıyan eşekler gibi olmayın !!

Kuran dan ,Allah a Tanrı / ilah denildiğini okuyoruz.....Kuranda yazıyor !!!..Sizler hangi cürretle " Allaha Tanrı denilmez " diyorsunuz ?

Elmalı Hamdi meali....23/32.

Bunun üzerine, onlar arasından kendilerine, "Allah'a kulluk edin; çünkü sizin O'ndan başka bir TANRINIZ yoktur. Hâlâ Allah'tan korkmaz mısınız? (mesajını ileten) bir resul gönderdik.

Size mi inanalım,yoksa Kuran a mı inanalım ???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...
ben bir ilahiyatçı değilim ama ''tanrı'' kelimesinin doğru olmadığını düşünüyorum.Allah'ın 99 isminde tanrı diye bişey yok.peki insanlar neden bu kelimeyi tercih ederler...?tanrı denildiğinde sormam gerekir, hangi tanrı ? ateş tanrısı, su tanrısı, gök tanrı v.s birçok uyduruk tanrı var.yani bu uyduruk şeyleri ifade eden o büyük gerçeğin ismi olamaz....

allah diye bişey olmadığına inandığımız için tanrı diyoruz galiba :S

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

allah diye bişey olmadığına inandığımız için tanrı diyoruz galiba :S

Allah arapça,Tanrı türkçe kökenlidir.God ise ingilizce kullanımıdır.Yani istesenizde istemesenizde Tanrı derken Allah dersiniz..Sizin Allahınızı bilmem ama ben Kuranı gönderen,İsa nın ,Musa nın ,İbrahim in,İshak ın ,Yakup un ,Yakup oğullarının Tanrısı olan,yani Allahı olan Alemlerin Rabbine imanlıyım.Arapçılık olmasın derseniz buyrun Tanrı deyin,sonra da hatta Arapçada ki,defterun,fincanun gibi kelimeleri de türkçe adı altında kullanmaktan uzaklaşın,yapabilirseniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bazen kandil filan oluyor... Hocalar dua ediyorlar. Ben de duyuyorum. "Ya ilahi" diye sesleniyorlar. Bu, "ey ilahım" anlamına geliyor. Kimsenin hocayı bu nedenle kınadığını duymadım.

Tanrı diyenin niye kınandığını anlayamadım. Arapça değil diye olsa gerek ve bu arapçı-dincilik olsa gerek...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben bir ilahiyatçı değilim ama ''tanrı'' kelimesinin doğru olmadığını düşünüyorum.Allah'ın 99 isminde tanrı diye bişey yok.peki insanlar neden bu kelimeyi tercih ederler...?tanrı denildiğinde sormam gerekir, hangi tanrı ? ateş tanrısı, su tanrısı, gök tanrı v.s birçok uyduruk tanrı var.yani bu uyduruk şeyleri ifade eden o büyük gerçeğin ismi olamaz....

aynen katılıyorum...

allah (cc) ın 99 ismi varken bunun içine türkçe dir deyip tanrı mı diyelim allah aşkına?

tanrı diye birşey bizim kültürümüzde olmamıştır olmayacaktır...

ha belki göktürkler uygurlar tengri demiş olabilir... ama din farkı var dikkat ederseniz....

o köprünün altından çok sular geçti...

allah vardır ve birdir. muhammed (sav) onun kulu ve elçisidir...

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.