Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allahın varlığına deliller

mavis034

Önerilen İletiler

İnsanlar, kainat falan neden yaratıldı o zaman, öylesine mi yaratıldık ?

Bizi yaratan yakan, yaşatan her kimse, en nihayetindeki amacı nedir ?

Allah neden din yaratmıştır ?

bunların cevabını vermek gerekiyor önce

Önce Adem yaratıldı ... din olmadan her hangi bir ibadet veya benzeri bişey olmadan belki cennette yaşadı ve devamında ondan Havva yaratıldı ... ortada yaratanın bazı kuralları vardı sadece ama onlar o kurala o emre uymadı... şöyle bir gözünüzde canlandırın bakalım... sizi yaratan çok büyük bir güç var... siz o gücün karşısındasınız yani onu görüyorsunuz duyuyorsunuz ya da benzeri yollar var ... şüphesiz doğrusunu yalnızca Allah bilir malum o kata gidip gelmedik... O büyük güç size bir emir ya da bir yasağını bildiriyor... şu ağacın meyvesinden yemeyin.... siz Onun gücünü tamda bildiğiniz halde bu emre karşı çıkıyorsunuz ve yapma denilen şeyi yapıyorsunuz... sizi bilmem de bu harbi iyi cesaret ister bence... eee bunun üzerine Rabbimiz bazı olaylar falan derken "ben cehennemi bana asi insanlarla ve cinlerle dolduracağım "diyor (haşa aslını ve en doğrusunu Allah bilir)ve sözü değişmeyeceği için ,, atamızın tek bir emre karşı çıkışından dolayı insanlık bu halde?? ya kusura bakmayın da koskoca bir dünyayı ve o dünya üzerinde onca çeşidi yaratan bir varlık olacak... aynı sn içinde yarattığı her varlıktan haberi olacak... bu derece büyük bir güç sizin ibadetinize kalacak... yani siz okula falan da gitmeyin arkadaşlar... yani bir sınıf olacak... bir öğretmen ve bir sürü öğrenci olacak... bazı dersler olacak... bazı kurallar olacak ... öğretmen belli başlı bazı konuları anlatacak öğretecek ... ders çalışırsan geçersin çalışmazsan kalırsın diyebileceğimiz bazı kurallar olacak... sizde durmadan neden ben çalışmak zorundayım çalışmadan geçmek benim hakkım diyeceksiniz... öğretmen soracak ben bu konuyu sana anlatmamış mıydım? anlattın da ben çalışmadım işime gelmedi bu konu diyorsan kal sınıfta bakalım denilecek ... kısacası kurallar bizim içindir... geçeriz ya da kalırız... Allah bizim yaptığımız herşeyden münezzehtir yani ayrıdır yani onu etkilemez... siz çok büyük bir güce çok insana yaraşır basit yaklaşımlarda bulunuyorsunuz gibi geliyor bana... yani böyle bir güç karşısında çok cahil bulunuyorsak,,çok aciz bulunuyorsak,,çok az düşündüğümüzü söylüyorsa,, ne kadar nankör olduğumuzu söylüyorsa,, bunun neresi zorunuza gidiyor... biz basit yaratıklarız nihayetinde... ufacık bir mikrop bile bizi yatağa düşürüp hayatımızı yaşanmaz hale getirebilir... niye önce ne kadar az bildiğimizi kabul etmiyoruz ki? Allah neden din yaratmış?? bilmem .. sence neden arkadaşım... sonuçta herhangi bir dini duymadıysan yani sana bir elçi bir kitap gelmediyse ceza da olmayacak... ancak duyduysan gördüysen ama "işittim gördüm ve yüz çevirdim" dediysen kaybediyorsun?? hangi yaratılan hangi dine inandı inandığı dinin kurallarına göre nasıl yaşadı nasıl ibadet ettii??? hazır bir film hazır roller ve çeşit çeşit bildiğimiz bilmediğimiz onca çeşitttt ?? ve siz inanmayan arkadaşlar duydunuz mu gördünüz mü hepsine yüz çevirdiniz mi??? kısacası hak yerini buldu mu?? hepsi rabbimizden de olsa yaptığınız ve yaptığımız her bir yüz çeviriş sayesinde her bir sonucu hak ettik mi?bize de böyle hakettirirler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 196
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Allah neden din yaratmış?? bilmem .. sence neden arkadaşım...

ftt, sadece bu cümlen konuyla ilgili, sorun bu zaten

Allah bize neden din göndermiştir, bizi neden yaratmıştır ?

Allah'ın bize ihtiyacı mı varkki sürekli Allah'ım sen büyüksün, sen en güzelsin, senden başka ilah yok, senin herşeye gücün yeter, bravo afferin sana, ne güzelde yaratıyorsun bizleri deyip, Allah'ın övülme isteğini (dolayısıyla ihtiyacını) giderelim.

Hayır ihtiyaç değildir..

İstediğine zaten ulaşır mantık budur..?

xlark tades,

(örneğin) senin canın elma istiyor ve elma ağacı ekiyorsun, neden ? ihtiyacın olduğu için mi (ihtiyaç isteği), mutlu olmak için mi (mutluluk ihtiyacı), elma ağacının güzelliğini görmek için mi (güzelliği görme ihtiyacı) elma yeyip doymak için mi (doyma ihtiyacı) ?

bir şey sebepsiz yere istenmez, bu kesindir. Örneğin ben kimsesiz bir çocuğa para göndermek isterim, ihtiyaçlarını gidersin diye ve bir not yazıp,adımı belirtirim beni tanısın diye, amacım (ihtiyaç) onun mutlu olmasını ve rahat olmasını sağlamak ve kimin sayesinde olduğunu bilmesidir, neden ? çünkü iyi bir insan olduğumu göstermeye ihtiyacım var !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama cehennemde var !

Bana inanmazsan seni yakarım psikolojisi, bütün özgür düşünceyi baltalıyor

Ben veya biz cehennem tehditiyle büyüdük

Eğer dininiz gerçekse ve mantıklıysa bütün insanlara uygunsa, korkutmaya zorlamaya gerek yok ! zaten insanlar mantıklı olan kitaba inanacaklardır.

Öyle değilmişki korku ve tehdit psikolojisine büründürülüyor insan !!!!!!!

"Kim bir iyilik getirirse ona daha iyisi verilir. Kim bir kötülük getirirse o kötülükleri işleyenler ancak yaptıkları kadar caza görürler." (Kasas 84)

"Ey kullarım! Sizin yaptığınız amelleri toplayıp,, saklayacağım. Sonra kıyamet gününde karşılığını vereceğim. Kim iyi bir karşılık bulursa Allah'a hamdetsin. Kim de kötü bir karşılık bulursa nefsinden başkasını kınamasın." (Hadis-i Kudsi Müslim'den)

Sayın Tarafsız, bu dünyada öyle olaylar oluyor ki cehennemin boşuna olmadığını hissediyorsun. İyiliklerin bir karşılığı varsa kötülüklerin de bir karşılığı vardır. Tabi tüm bunlar inancın bütünlüğü içinde birşey ifade ediyor inanmayan için cehennem korkusu birşey ifade etmez. Ayrıca "özgür düşünceyi baltalayınız" diye dini bir emir yok aksine bu dünyevi menfaatlerin bir sonucudur.

Din neden var? Resuller neden gönderilmiş sorusuna gelince:

Bütün rasuller, insanları yalnızca Allah'a ibadet etmeye ve tağutları reddetmeye davet etmek, İslam dinini yeryüzünde hakim kılmak, ve insanları bu hakikatlere çağırmak için gönderilmişlerdir.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

"Biz senden önce hiçbir rasul göndermiş olmayalım ki, ona: "Benden başka ibadete layık ilah yoktur. Bana ibadet ediniz" diye vahyetmiş olmayalım."(Enbiya:25)

"Muhakkak ki her topluluğa rasul gönderdik. Allah'a ibadet etmelerini ve tağuttan sakınmalarını emrettik."(Nahl: 36)

Allah (c.c) bütün rasullerini, Allah'a ibadet edip O'na hiçbir şeyi ortak koşmayan kimseleri cennetle müjdelemek, Allah'a ortak koşanları cehennem azabından dolayı uyarmak için göndermiştir.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

"Rasulleri ancak müjdeci ve uyarıcı olarak gönderiyoruz. Kim inanır ve nefsini ıslah ederse onlara korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir. Ayetlerimizi inkar edenlere, yoldan çıkmalarından ötürü azab dokunacaktır."(En'am: 48-49)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ftt, sadece bu cümlen konuyla ilgili, sorun bu zaten

Allah bize neden din göndermiştir, bizi neden yaratmıştır ?

Allah'ın bize ihtiyacı mı varki sürekli Allah'ım sen büyüksün, sen en güzelsin, senden başka ilah yok, senin herşeye gücün yeter, bravo afferin sana, ne güzelde yaratıyorsun bizleri deyip, Allah'ın övülme isteğini (dolayısıyla ihtiyacını) giderelim.

xlark tades,

(örneğin) senin canın elma istiyor ve elma ağacı ekiyorsun, neden ? ihtiyacın olduğu için mi (ihtiyaç isteği), mutlu olmak için mi (mutluluk ihtiyacı), elma ağacının güzelliğini görmek için mi (güzelliği görme ihtiyacı) elma yeyip doymak için mi (doyma ihtiyacı) ?

bir şey sebepsiz yere istenmez, bu kesindir. Örneğin ben kimsesiz bir çocuğa para göndermek isterim, ihtiyaçlarını gidersin diye ve bir not yazıp,adımı belirtirim beni tanısın diye, amacım (ihtiyaç) onun mutlu olmasını ve rahat olmasını sağlamak ve kimin sayesinde olduğunu bilmesidir, neden ? çünkü iyi bir insan olduğumu göstermeye ihtiyacım var !

ben de diyorumki arkadaşım dinler bizim için kurallar ... o yaratmış ve kendi kurallarını koymuş o kadar ... sana sormamış ben senden şunu istiyorum ama yapabilir misin yapamaz mısın ? hayır arkadaşım ya yaparız ya yapmayız... tekrar söylüyorum.. kuralların hepsi bizim içindir... gün gelir biz ona inanmadan unutmayı mı seçtik ,o da bizi cehennemde unutacak... ne yani bizim halimize mi üzülecek... O yüce yaratan için ne değişirki... hiç birşey... o belki yaratmalarına devam edecek veya ediyor... bilemeyiz... onun katında olan hiçbir şeyi bilemeyiz o dilemedikçe... tek kavrayabildiğim şu dünyada onun yazmadığı yani izin vermediği hiçbirşeyin olamayacağı...siz Kuranda yine bir noktayı atlıyorsunuz... Kuran ayetleri inananlar için bir yol göstericidir... inanmayan ya da inanmayacak olan için zaten kavrayabileceği bir kural yoktur... ha cennet kavramı... bütün dünyanın sahibi olan bir varlık ,, bunca çeşit yaratmışta vay cennette şunu niye şöyle bunu niye böyle yaratmış ya da yaratacakmış... siz yakında şunun hesabını da sorarsınız... etrafımızdaki ağaçlar neden yeşil de açık mavi değil... gök neden tek renk mavi de renkli değil... ya da pembe olsa daha mı iyi olurdu..

yaratılan yaratıcısına durmadan beni niye böyle yarattın diyecek ... O güç neyi nasıl yaratmak istediyse öyle yaratmış sizi de böyle yaratmış bizi de böyle yaratmış...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben de diyorumki arkadaşım dinler bizim için kurallar ... o yaratmış ve kendi kurallarını koymuş o kadar ... sana sormamış ben senden şunu istiyorum ama yapabilir misin yapamaz mısın ? hayır arkadaşım ya yaparız ya yapmayız... tekrar söylüyorum.. kuralların hepsi bizim içindir... gün gelir biz ona inanmadan unutmayı mı seçtik ,o da bizi cehennemde unutacak... ne yani bizim halimize mi üzülecek... O yüce yaratan için ne değişirki... hiç birşey... o belki yaratmalarına devam edecek veya ediyor... bilemeyiz... onun katında olan hiçbir şeyi bilemeyiz o dilemedikçe... tek kavrayabildiğim şu dünyada onun yazmadığı yani izin vermediği hiçbirşeyin olamayacağı...siz Kuranda yine bir noktayı atlıyorsunuz... Kuran ayetleri inananlar için bir yol göstericidir... inanmayan ya da inanmayacak olan için zaten kavrayabileceği bir kural yoktur... ha cennet kavramı... bütün dünyanın sahibi olan bir varlık ,, bunca çeşit yaratmışta vay cennette şunu niye şöyle bunu niye böyle yaratmış ya da yaratacakmış... siz yakında şunun hesabını da sorarsınız... etrafımızdaki ağaçlar neden yeşil de açık mavi değil... gök neden tek renk mavi de renkli değil... ya da pembe olsa daha mı iyi olurdu..

yaratılan yaratıcısına durmadan beni niye böyle yarattın diyecek ... O güç neyi nasıl yaratmak istediyse öyle yaratmış sizi de böyle yaratmış bizi de böyle yaratmış...

Din kural degildir: Din yasam tarzidir. Elbette sormadi. Bunlarin hepsi Muhammedin masali. Ayrica hangi yolu secmis olursak olalim. Yaratan bizi odundan mi yaratti ki Cehennem atesinde yaksin. Muhammed'in tarif ettigi Allah insanlari Cehennem'e atip yakarken zevk duyuyor herhalde. Inanmak kavram isi degildir, inanmak bir his olayidir. Hissin sana ya inan der, ya inanma der. Elbette mantiksiz gelen seyler mantiklilardan daha fazla ise, o zaman inanmamayi tercih edersin. Gormedigimiz, bilmedigimiz bir sey icin (Cennet) sunu soyle bunu boyle yaratmis, ya da yaratacakmis diyemeyiz. Ama gozumusle gordugumuz sey icin, mesela karpuz icin, "ya daha az cekirdekli yaratamazmiydi", ya da sakat dogan bir cocuk icin "elini kolunu duzgun yaratamazmiydi" diye sordugumuz olmustur belki.

Neyi nasil yaratmak istediyse yaratmis, o halde bize hesap sormaya da hakki yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neyi nasil yaratmak istediyse yaratmis, o halde bize hesap sormaya da hakki yok.

Muki, katılıyorum

"Rasulleri ancak müjdeci ve uyarıcı olarak gönderiyoruz. Kim inanır ve nefsini ıslah ederse onlara korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir. Ayetlerimizi inkar edenlere, yoldan çıkmalarından ötürü azab dokunacaktır."(En'am: 48-49)

Magician,

ama biz özgür, irademizle, mantığımızla, aklımızla bunların gerçek olmadığını yada daha farklı bir sistem olduğunu düşünüyoruz ve size görede (islam dinine) bu düşüncemizden dolayı cehennemde cayır cayır yanacağız !

Burada bizim inanıp inanmamamız önemli değil, önemli olan bir hoşgörü dininin düşünceye olan saygısızlığıdır. Görmediğim ve hiçbir delili olmayan bir kavrama inanmamak benim en doğal durumumdur.

ben de diyorumki arkadaşım dinler bizim için kurallar ... o yaratmış ve kendi kurallarını koymuş o kadar ... sana sormamış ben senden şunu istiyorum ama yapabilir misin yapamaz mısın ? hayır arkadaşım ya yaparız ya yapmayız... tekrar söylüyorum.. kuralların hepsi bizim içindir... gün gelir biz ona inanmadan unutmayı mı seçtik ,o da bizi cehennemde unutacak... ne yani bizim halimize mi üzülecek... O yüce yaratan için ne değişirki... hiç birşey...

ftt

Hayali bir kurala inanmak zorunda değiliz, bizimde aklımız ve fikrimiz var ve sizin gibi düşünmek gerekmiyor, siz istediğiniz gibi düşünebilirsiniz ama sizin gibi düşünmeyenlerin, yanacağı tehditi en büyük zorlamadır.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

xlark tades,

Ben çilek yemeyi arzu ettim bu bir ihtiyaç değildir, istektir keyfiyettir..

Keyfiyet ihtiyaç değildir..

İhtiyaç yokluğunda zarar hissedilen yada varlığı elzem olandır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

keyif yapmak için, keyif yapmaya ihtiyacınız olduğu için

Bakın ihtiyaç sözü hacet kelimesinden gelir..

Hacet kuvetli zaruriyettir..

Eğer çilek yemedende yapabiliyorsam yada çilek yemediğim zaman bir zarar görmeyeceksem o zihtiyaç değildir..

Keyfiyet başkadır zaruret başkadır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanların yaratılması bir ihtiyaç değil midir ?

kainatın yaratılması ihtiyaç değilde nedir ?

Allah neden dini yaratmıştır ?

İstemediği ve ihtiyaç duymadığı için mi ?

İbn-i Rüşd'e göre "Varlık" Tanrı'nın varlığının zaruri sonucudur.

Tanrı "Var Olduğu" için "Varlık" Var olmak zorunda kalmıştır, yoksa Tanrı Tanrı olamazdı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar,

Varlık Allah'ın dilemesiyle var olmuştur..

Varlıktan kastım Allah'ın varlığı değildir, Allah zaten zatıyla kaimdir..

Bahsettiğim konu madde ve madde dışı alemlerin yaratılması ile ilgilidir(kainat, ruhlar alemi, cennet, cehennem, sırat vs...)

Nitekim bu konu Kur'an-ı Kerimde de bildirilmiştir..

(Bknz Göklerin, canlıların yaratılışı ile ilgili ayetler..)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din kural degildir: Din yasam tarzidir. Elbette sormadi. Bunlarin hepsi Muhammedin masali. Ayrica hangi yolu secmis olursak olalim. Yaratan bizi odundan mi yaratti ki Cehennem atesinde yaksin. Muhammed'in tarif ettigi Allah insanlari Cehennem'e atip yakarken zevk duyuyor herhalde. Inanmak kavram isi degildir, inanmak bir his olayidir. Hissin sana ya inan der, ya inanma der. Elbette mantiksiz gelen seyler mantiklilardan daha fazla ise, o zaman inanmamayi tercih edersin. Gormedigimiz, bilmedigimiz bir sey icin (Cennet) sunu soyle bunu boyle yaratmis, ya da yaratacakmis diyemeyiz. Ama gozumusle gordugumuz sey icin, mesela karpuz icin, "ya daha az cekirdekli yaratamazmiydi", ya da sakat dogan bir cocuk icin "elini kolunu duzgun yaratamazmiydi" diye sordugumuz olmustur belki.

din yaşam tarzıdır madem .,,o yaşam tarzını uygulayacak olanlar insanlardır ve insanların her bir uygulayımında hata olabilir.. benim dindar ya da inançlı olmam dört dörtlük biri olmamı ya da sütten çıkmış ak kaşık olamamı gerektirmez..ama sizler genelden özele laf söylemeye alışık olduğunuz için ,yapılan her yanlışı dine mal edersiniz... sanki etrafınızdaki bütün dinsiz arkadaşlarınız dört dörtlük müş gibi... ya da etrafınızdaki her dinden uzak yaşayan medeni gibi... cehennem miş

.. sanki cennete girmek kolay olduda biz inananlara sanki bizler ha deyince oraya sizler de ha deyince cehenneme.. yok öyle daha önce de yazdım önce bize hakettirirler yani ne olu ne biter biz gideceğimiz yeri hak ederiz ....

""Muhammed'in tarif ettigi Allah insanlari Cehennem'e atip yakarken zevk duyuyor herhalde. ""yaratanla ilgili konuşmalarda daha temkinli olmanı tavsiye ederim çünkü anladığım kadarıyla bir yaratan inancın var ama kitapla sıkıntın var... ve bu sıkıntılarından gerçekten emin olup olmadığını ... gerçekten yeterince araştırıp araştırmadığını bir düşün derim.. hangi ikinci kafaların araştırmalarıyla o kitaba yanaşıp bi de laf söylüyorsun... sana özellikle üniversitelerin arap dili ve edebiyatı mezunu yani öyle din eğitimi almamış ama arapçayı ve türkçeyi iyi kullanan insanlara danışmanı tavsiye ederim..

"" mesela karpuz icin, "ya daha az cekirdekli yaratamazmiydi", ya da sakat dogan bir cocuk icin "elini kolunu duzgun yaratamazmiydi" diye sordugumuz olmustur belki. "

ben karpuzun lezzetine şükrederken sen çekirdeğinden şikayetçi olursun... ben sakat dediğin insanların ve belki ailelerinin sınavı açısından bazen de sanslı oldukları düşünürken,,ve bu sınav anlayışı ile bana verilen her bir sağlam görüntüye şükrederken sen ayna karşısında saatlerce yüzüne nasıl makyaj yapacağını düşünüyorsundur belki( tamamen şahsi ve örnek amaçlı).. ben sağlam ayağımın şükrü açısından otobüste dolmuşta metroda bir yaşlı biniyor mu diye kapıdan gözümü ayırmazken sen etrafına bakıp biri kalkar mı diyorsun belki.. sizin hayatınızdaki herşey karpuz çekirdeği iken bizim gibi karpuz severlere zor laf anlatırsınız... tabi bizde size...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi dikkat et allah bizleri kulluk yapmak için yaratmış ihtiyacı yok ama yinede istemiş diyorsun. Sonraki bir iletine bakalım.

Allaha kulluk yapmayan milyarlarca insan var. Hani allah istediğine ulaşıyordu? Demekki Allah istediğine tam ulaşamamış.

Ben yine Vahdet'ten ele almak istiyorum Sayın Katakuta...

Varlık dediğimiz şey devamlı bir değişim ve devinim içersinde.

İbadet dediğimiz şeyin ise bence belirli kalıplara sığdırılması ve şekle büründürülmesi mantıksız.

Çünkü şu var ki

İnsan aldığı her nefeste yaşamın kıymetini tekrar tekrar anlıyor mu?

Tattığınız her zevkte yaşadığınıza şükrediyor musunuz?

İlla ki bir Tanrı'ya yakarmanız gerekmiyor: "İyi ki yaşıyorum" diyor musunuz?

İntihar, bir canlının en son çaresidir yani çaresizliğidir.

Çünkü yaşam değerlidir.

Bunun farkında mısınız?

Ve diğer yaşamlara saygı duyuyor musunuz?

Bir böceği bile incitmekten çekiyor musunuz mesela?

Ya da insani değerlere sahip çıkıyor musunuz?

İnsan hayatına saygı gösteriyor musunuz?

İyi birisi olmaya çalışıyor musunuz peki?

Yalandan, riyadan, nefretten ve kötülükten uzak durmaya çalışıyor musunuz?

"İyi" bir insan olmaya mı öykünüyorsunuz?

Hayatınızı "İyi" ve "Saygı" temelinde "Erdemli" olmaya mı adadınız...

Bence asıl İbadet budur...

Çünkü şeklen "İbadet" dediğimiz şeyin "Dinsel" tanımı şudur:

"Kendi paçanı kurtaracak eylemler dizgesi..."

Özür dilerim, belki biraz argo bir tanımlama oldu bu ama tanımına bakarsanız sadece kişinin kendisine dönük ve kendisini kurtarmaya yönelik eylemler olduğunu görürsünüz.

Ancak yukarıdaki saydığım "Erdem"lerden daha güzel bir "Paça Kurtarma Yöntemi" yoktur.

Hem kendi paçanızı "İnsan" olarak kurtarırsınız ve hem de diğer insanlara faydanız dokunur.

Ne güzel demiş Hacı Bektaş-ı Veli:

"Hararet nardadır saçta değildir,

Akıl baştadır taçta değildir,

Her ne arar isen kendinde ara,

Kudüs‘te, Mekke’de, Hac'da değil..."

Kısacası demek istediğim Sayın Katakuta...

"Varlık" var oluşu ile ve devinimi ile birlikte, her an zaten Tanrı'ya ibadet etmektedir.

Mevlana semazenliği bu yüzden ortaya atmıştır.

O'na göre "Var Oluş" ya kendi etrafında dönerek ya da başka bir merkezin etrafında dönerek yani her an bir değişimin ve bir devinimin içersinde olarak Kendisini ve yani Tanrı'yı kutsamakta ve ibadet etmektedir.

Doğru ya da yanlış...

Ben bunu benimsiyorum...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

God,Help me!!!

Biri bana bunun tercümesini yapabilir mi???

Yapayım..

Varlığı zatı ile kaim olan,

Var olmak için hiçbir şekilde diğer bir şeye muhtaç olmayan..

Bütün kemal sıfatlarıyla muttasıf olan..

Noksan sıfatlardan münezzeh olan, zaruri varlıktır..

Yaratılmışların ise var olmak için öncül bir etkene ihtiyaçları vardır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne güzel demiş Hacı Bektaş-ı Veli:

"Hararet nardadır saçta değildir,

Akıl baştadır taçta değildir,

Her ne arar isen kendinde ara,

Kudüs‘te, Mekke’de, Hac'da değil..."

Kısacası demek istediğim Sayın Katakuta...

"Varlık" var oluşu ile ve devinimi ile birlikte, her an zaten Tanrı'ya ibadet etmektedir.

Yunus Emre'den...

Nice bir besleyesin,

Bu kadd ile kameti

Düştün dünya zevkine

Unuttun kıyameti

Dürüst kazan, ye yedir,

Bir gönül ele getir

Yüz KABEden yiğrektir,

Bir gönül ziyareti

Uslu değil delidir

Halka salusluk satan

Nefsin müslüman etsin

Var ise kerameti

Yunus imdi sen dahi,

Gerçeklerden olagör

Gerçek erenler imiş,

Cümlenin ziyareti .

Bir kez gönül yıktın ise

Bu kıldığın namaz değil

Yetmişiki millet dahi

Elin yüzün yumaz değil

Yol odur ki, doğru vara

Göz odur ki, Hakkı göre

Er odur ki alçak dura

Yüceden bakan göz değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yunus Emre'den...

Nice bir besleyesin,

Bu kadd ile kameti

Düştün dünya zevkine

Unuttun kıyameti

Artı yukarda arkadaşın vurguladığı altını çizdiği ikinci mısrada çok anlamlı..

Bir gönlü fethetmek elbette güzledir..

Allah bir çok ayetinde gönüllere kalplere değinmiştir..

Kimse kimseyi kırmamalıdır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yoktan kimse varolamaz!!!

Yaratılmadı,çünkü yokluk yaratılamaz!!!

Hiç yok olanla var olan bir olur mu? Varlığın bir anlamı yok mu? Daha maddenin ne olduğunu bilmiyoruz ve asla da bilemeyeceğiz. Kainat bir açıklama zorunluluğu ile karşımızda duruyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 8 yıl sonra...

Arkadaslar einstein A kadar madde ile enerji arasında bi ilişki yoktu...ama bu teori çürüdü ve meşhur e mc2 den sonra her seyin bi enerji olduğu ve enerjinizde sonsuz olduğu kabul edildi....o zamana kadar ki bilim adamlarının nasıl bi yanılgı içinde oldukları çıktı ortaya..bilimin zamanki verilerler le algılayabildiği gerçektir onun dışındaki algılar inançlar yanlıştır mantığı acziyetir...insanın belli frekansa kadar algılayabilmesi o frekans üstü varlıkları yok saymaz....beynin sağ ve sol lobunun ayrı çalışabilmesi ve kendilerine has bilinçlerinin olduğu ve sağ lobun hücrelerinin sol lobun sahip olduğu yetkileri yerine getirebilmesi yani bilinci ,KUranın da değindiği bilinçli varlık hücrelerinden olusan insanın mükemmeliyetini ortaya koyuyor...asıl mükemmeliyetini ise bu farklı bilinçli hücre loblarından ayrı bilinçlerine rağmen iki lobun iletişime kanalları açık iken ortak karar verebilmeleri bunu sağlayan son noktayı koyan ruh ve nefsimiz oyuzden hesap var ahiret var.... O yüzden o doğmatik diye eleştirdiğiniz dinleri iyi araştırmadan kestirip algılayabildiklerinizle hükme varmayın gaflet içinde yasamayın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.