Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

***ÇANKAYA'DAN ADD'YE MİTİNG YARDIMI***

ROLLAND

Önerilen İletiler

Ankara’da 14 Nisan’da “Cumhuriyet Mitingi” adı altında gösteri yapıp, Köşk’e çıkacak ismi etkilemeye hazırlanan Atatürkçü Düşünce Derneği’ne, Çankaya’dan 150 bin YTL yardım yapıldığı ortaya çıktı. Derneğin “Atatürk” ismi için İçişleri Bakanlığı’ndan resmi izin almadığı da tespit edildi

Ankara'da "Cumhuriyet Mitingi" adıyla 14 Nisan'da yüksek katılımlı bir gösteri düzenlemeye hazırlanan Atatürkçü Düşünce Derneği'nin, "Atatürk" ismini gayr-ı yasal kullandığı ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından yapılan incelemelerde, Ocak ayı sonundaki Olağanüstü Genel Kurul'da emekli Orgeneral Şener Eruygur'un başkan seçilmesinin de dernek tüzüğüne aykırı gerçekleştiği belirlendi.

GENEL SEKRETER YATIRMIŞ

"Atatürkçü" Düşünce Derneği'nin incelenen kayıtları, Köşk seçimlerinde etkin olma arayışındaki derneğe, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in makamından 150 bin YTL'yi aşkın yardım yapıldığını da gün yüzüne çıkardı. Yardımların 100 bin YTL'lik kısmı son 7 ay içinde yapılmış. Sonuncusu 25 Aralık 2006'da 50 bin YTL olarak Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri tarafından yatırılmış. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevini yaparken Çankaya'ya seçilen Sezer, görev süresi boyunca bir "hukukçu" gibi davranmak ve veto ettiği yüzlerce yasa ve kararname için "hukukçu" gibi şerhler düşmekle eleştirilmişti.

Hukuk konusunda bu kadar hassas olan Sezer'in nasıl olup da hem ismi hem de başkanlık seçimi gayr-ı yasal olan bir derneğe bu kadar yüklü yardımlarda bulunduğu merak konusu. 1997'de yürürlüğe giren bir yasa, "Atatürk", "Cumhuriyet" ve "Türk" gibi isimlerin kullanılmasını resmi izne bağladı. Dernek, bu tarihten itibaren adındaki "Atatürkçü" ismini tescil ettirmediği için hukuken gayr-ı yasal kullanım söz konusu. Derneğin adı aslında şu an, "Düşünce Derneği". Dernek, "Atatürkçü" ismini yasal izin olmadan kullandığı için hem para cezası alacak hem de suistimal davasına muhatap olacak. Bu arada, Eruygur'un başkanlığının düşmesi ve yeniden Olağanüstü Genel Kurul'a gidilmesi de söz konusu.

ERUYGUR’A DARBE İDDİASI

"Atatürkçü" Düşünce Derneği Başkanı Eruygur, Nokta dergisinde geçtiğimiz ay yayınlanan "2004'te İki Darbe Atlatmışız" kapak dosyasında, "Ayışığı" ve "Sarıkız" isimli iki farklı darbeyi planlayan isim olarak zikredilmişti. O dönemde, Jandarma Genel Komutanı olarak görev yapan Eruygur, dönemin Genelkurmay Başkanı'nı hiyerarşik olarak aşmak ve halihazırda Genelkurmay Başkanı olan Yaşar Büyükanıt'ı da engellemeye çalışmakla suçlanıyor.

AB FONLARINDAN YARDIM

"Ayışığı" darbe planında, AK Parti'yi iktidardan uzaklaştırmak ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkmasının önünü kesmeyi hedefleyen Eruygur, o dönemde hükümete karşı sivil toplum kuruluşlarını da devreye sokmak, üniversiteleri sokağa dökmek ve işçi sendikalarını harekete geçirmekten bahsediyor. Eruygur, söz konusu darbe planında bir alternatif olarak da, Sezer'in görev süresini uzatmayı kaydediyor. Dernek Başkanı seçilme süresinde Eruygur'a karşı çıkan isimler, Prof. Nur Serter'le birlikte 2004'te yönetiminde yer aldıkları Çağdaş Eğitim Vakfı'nın, Avrupa Birliği fonlarından "Bir Kucak Sevgi" projesi için 71 bin 856 euro, "Yaşama Geri Bakış" adlı projesi için de 498 bin 385 euro mali yardım aldığını ileri sürmüşlerdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 79
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Yani ADD nin yaptığı bu mitingin sizi ve AKP yi bu kadar korkutacağı aklıma gelmemişti...

Dikkat ediyorum son bir iki aydır heryerde saçma sapan şeylerle ADD'nin yapacağı bu mitingi insanlarımızın gözünde küçük düşürmeye çalışıyorsunuz.

Ama uyanık olmakta fayda var...

Genede bu korkunun nedenini merak ettim birde onu açıklasanız diyorum...

Saygı ile

Asıl saçma olan sizin Cumhuriyetin tehlikede olduğunu düşünmeniz.

Bence gelin gerçek düşüncenizi açıklayında herkes rahatlasın.

Bence korkusu olan bizler değil sizlersiniz çünkü halkımızın dini inançlarına bağlı olması dinine sahip çıkması sizleri korkutuyor.Ha şimdi birde dersinizki şimdi şeriat istiyorsunuz siz ama ben buna sadece gülerim neyin ne olduğunun sizde farkındasınız ama bazı şeyleri açıklamak işinize gelmiyor.Sizlerin yaptığı sayın Baykalın yaptığı gibi gerçekleri görmeden sırf muhalefet olsun diye muhalefet yapmaktır.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TIKLAYIN VE OKUYUN

ben bu başlıkta yazmak istediğimi yazdım..başka söze gerek yok bir zahmet okuyun...insan kimi savunduğunun farkında olmalı...her iktidar için geçerli fakat şu an iktidarda olan belli başka kimi konuşacaktık..bu miting ten rahatsız olanlar sizlere diyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence gelin gerçek düşüncenizi açıklayında herkes rahatlasın.

Bence korkusu olan bizler değil sizlersiniz çünkü halkımızın dini inançlarına bağlı olması dinine sahip çıkması sizleri korkutuyor.

Gerçek düşüncelerimizi açıklayayım da sende bizler de rahatlayalım.

Mertçe yaşayan insanları kurnazca arkalarından avlayan insanlardan korkuyoruz !..

İnsanların mutluluğunu hazmedemeyen sinsi davranışlardan korkuyoruz !..

Din'i siyasete alet edip rant sağlayan kurnazlardan korkuyoruz !..

Emeğe ve üretime saygısı olmayanlardan korkuyoruz !..

Cumhuriyet, düşmanlarından korkuyoruz !..

Din istismarından korkuyoruz !..

Sömürüden korkuyoruz !..

Şerden korkuyoruz !..

Ama sinsi davranışlara karşı demokratik mücadele vermekten asla korkmuyoruz !..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mertçe yaşayan insanları kurnazca arkalarından avlayan insanlardan korkuyoruz !..

Sömürüden korkuyoruz !..

Şerden korkuyoruz !..

:clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sömürüden korkuyoruz !..

Şerden korkuyoruz !..

Korkuyu hissettiğiniz zaman yaşamsal bir çok şeyi kaybetmenize neden olur.

Demekki öyle oluyorki,gereksiz laflar ediyorsun yada gereksiz şeyler yazıyorsun.

Gerçi korktuğunu söylemesende başkaları nasıl bilecek,

karanlık odadan öksürerek çıkan kedi olurmu.!

Bu şekilde beyninde yarattığın belirsizliklerin senin hayatındaki yansımasıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sömürüden korkuyoruz !..

Şerden korkuyoruz !..

:clover:

+ Bu ülkede sizin gibi karanlık zihniyetlerin çoğalmasından korkuyoruz

% 25 lik oy ile çoğunluğu ele geçiren zihniyetlerin ***** halka , bunun demokrasi diye yutturulması ile bizlerin ve bu ülkenin başına gelecek felaketlerden korkuyoruz

Emperyalistlere karşı yapılmış Kurtuluş Savaşından sonra bu noktaya gelinmiş olmasından büyük üzüntü duyuyoruz.Ülkenin din simsarlığı yapılarak emperyalistlere peşkeş çekilmesinden ve bunun sonunun gelmeyeceğinden korkuyoruz.

Ama Sevgili bilimselcinin dediği gibi mücadeleden korkmuyoruz.

Nasıl rahatladın mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Genede bu korkunun nedenini merak ettim birde onu açıklasanız diyorum...

Saygı ile

erdoğan korkunun açıklaması aşağıdaki gibidir,

özellikle androfobi korku yaşamı çok kısıtlayıcı nedenlerden biridir.

Korkuyu hissettiğiniz zaman yaşamsal bir çok şeyi kaybetmenize neden olur.

Demekki öyle oluyorki,gereksiz laflar ediyorsun yada gereksiz şeyler yazıyorsun.

Gerçi korktuğunu söylemesende başkaları nasıl bilecek,

karanlık odadan öksürerek çıkan kedi olurmu.!

Bu şekilde beyninde yarattığın belirsizliklerin senin hayatındaki yansımasıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

erdoğan korkunun açıklaması aşağıdaki gibidir,

özellikle androfobi korku yaşamı çok kısıtlayıcı nedenlerden biridir.

Merhaba _KArPE_,.,

Bu Cumhuruyetten korkan bu Cumhuriyeti kurmazdi bu Cumhuriyeti korumakta bizlere düser

vede koruyacagiz,,,

Saygilar _KArPE_

:shuriken: yamyam frankfurt

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

% 25 lik oy ile çoğunluğu ele geçiren zihniyetlerin ***** halka , bunun demokrasi diye yutturulması ile bizlerin ve bu ülkenin başına gelecek felaketlerden korkuyoruz

Emperyalistlere karşı yapılmış Kurtuluş Savaşından sonra bu noktaya gelinmiş olmasından büyük üzüntü duyuyoruz.Ülkenin din simsarlığı yapılarak emperyalistlere peşkeş çekilmesinden ve bunun sonunun gelmeyeceğinden korkuyoruz.

Nasıl rahatladın mı?

Siz nasıl oluyorda Türk halkına ***** diyebiliyorsunuz anlamış değilim.Kendi halkını ***** gören bir kişinin ********

Bu iletini gördükten sonra daha çok inandım sizin ve AKP nin bu mitingden çok korktuğunuza... ;)

Hadi bakalım göreceğiz nasıl kurtaracaksınız cumhuriyeti merakla bekliyorum. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sömürüden korkuyoruz !..

Şerden korkuyoruz !..

Nasıl rahatladın mı?

:clover: :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cumhuriyetiin nesi ağır geliyor size..

Ve onu yıkmak istemenizdeki sinsi emelin nedeni ne...

Cumhuriyet yerine, Hümmetiyet mi getireceksiniz...

Ben de size şunu söyleyeyim...

Hadi getirin bakalım nasıl getireceksiniz....

İnanın bende merakla bekliyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz nasıl oluyorda Türk halkına ***** diyebiliyorsunuz anlamış değilim.Kendi halkını ***** gören bir kişinin *******

Çarpıtıyorsun.

Bir defa, sevgili Gelincik'in ithamı genel değil.

Genel olmadığı için de, kendisini o kesimin içinde kabul etmeyerek cevap vermiş.

Ayrıca, az da olsa halkımızın içinde nitelenen şekilde istismarcılar elbette mevcut.

Bizim mücadelelerimiz onlarla.

Senin gocunman da dikkat çekici bay Siyahx.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok ****** arkadaşım biliyormusun kelimeler üzerinden demogoji yapılarak geliştirilen savunma olsa olsa sizin ********* ortaya koyuyor. :D

Söyleyin ondan sonrada aklını***ca espiri yaptığınızı sanıp gülün ne güzel iş.

Cumhuriyetiin nesi ağır geliyor size..

Ve onu yıkmak istemenizdeki sinsi emelin nedeni ne...

Cumhuriyet yerine, Hümmetiyet mi getireceksiniz...

Ben de size şunu söyleyeyim...

Hadi getirin bakalım nasıl getireceksiniz....

İnanın bende merakla bekliyorum...

Ben bişey getireceğiz demedim anlamadınız galiba sadece sizlere fırsat vermeyeceğiz dedim

Çarpıtıyorsun.

Bir defa, sevgili Gelincik'in ithamı genel değil.

Genel olmadığı için de, kendisini o kesimin içinde kabul etmeyerek cevap vermiş.

Ayrıca, az da olsa halkımızın içinde nitelenen şekilde istismarcılar elbette mevcut.

Bizim mücadelelerimiz onlarla.

Senin gocunman da dikkat çekici bay Siyahx.

:D siz onun avukatımısınız bilimselci bey

Ben gocunmam ama sizin damarınıza basılmış belli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gelelim asıl konumuza beni bırakında birazda konu hakkında yorum yapın arkadaşlar :D

Bu konuda birde sizin yorumlarınızı görebilseydik daha da mutlu olacaktık.Yoksa yorum tarzınız geliştirdiğiniz savunma tarzı gibimi öyleyse ki öyle olduğunu düşünüyorum.Zahmet edip boşuna yazmayın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda birde sizin yorumlarınızı görebilseydik daha da mutlu olacaktık.Yoksa yorum tarzınız geliştirdiğiniz savunma tarzı gibimi öyleyse ki öyle olduğunu düşünüyorum.Zahmet edip boşuna yazmayın.

Çok espirilisiniz sayın gelincik :D

Bunlarda belgeler

59213wa9.jpg

Bakalım cumhurbaşkanlığından nasıl bir açıklama gelecek merakla bekliyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bişey getireceğiz demedim anlamadınız galiba sadece sizlere fırsat vermeyeceğiz dedim..

Vermeyeceğinizi bilmezmiyiz hiç..

O taliban önünde diz çöken, 21. yüzyıl dünyasında tarikatlarla iktirdada olan ve sadece din baronluğuna soyunup dini ticarete döken...

Bakın sizin başbakanınız (benim hiçbirzaman olmadı) bakın bir konuşmasında ne diyor...

Ülkemin başında hak etmediği bir kişilkle ve politikası gibi de tam bir karikatürize...

gidenyolwo4.jpg

DEMOKRASİ BİZİM İÇİN AMAÇ DEĞİLDİR, ARAÇTIR... Recep Tayıp Erdoğan (başbakan)

21. yüzyıl dünyasında böyle bir başbakanı asla hak etmiyor ülkem ve ülkemin en zayıf ve en tehlikeli sürecini yaşattı bizlere...

Tarih onu hiçbir zaman affetmeyecek..

Hele biz asla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vermeyeceğinizi bilmezmiyiz hiç..

O taliban önünde diz çöken, 21. yüzyıl dünyasında tarikatlarla iktirdada olan ve sadece din baronluğuna soyunup dini ticarete döken...

Bakın sizin başbakanınız (benim hiçbirzaman olmadı) bakın bir konuşmasında ne diyor...

Ülkemin başında hak etmediği bir kişilkle ve politikası gibi de tam bir karikatürize...

gidenyolwo4.jpg

DEMOKRASİ BİZİM İÇİN AMAÇ DEĞİLDİR, ARAÇTIR... Recep Tayıp Erdoğan (başbakan)

21. yüzyıl dünyasında böyle bir başbakanı asla hak etmiyor ülkem ve ülkemin en zayıf ve en tehlikeli sürecini yaşattı bizlere...

Tarih onu hiçbir zaman affetmeyecek..

Hele biz asla...

Kabul etmesenizde bu ülkenin bir vatandaşı olarak sizinde başbakanınız sayın Dipnot.

Ben şunu merak ediyorum nasıl olurda şeriat tehlikesinden bahsedebiliyorsunuz şu içinde bulunduğumuz dönemde anlayamıyorum.

Başka tehdit unsurlarınızdan bahsetseniz anlayacağım ama bu hususta bir tehlikenin olduğunu düşünmüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:D siz onun avukatımısınız bilimselci bey

Evet ben onun avukatıyım.

Ben aydın insanlar; Atatürk, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Çetin Emeçlerin, Gelinciklerin avukatıyım.

Çünkü bu memlekete ve aydın insanlarına aşıkım.

Onları savunmadan geri kalamam.

Bu böyle biline..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

..........

DARBE TEŞEBBÜSÜ SORUŞTURMASI

Darbe teşebbüsünün soruşturulmasında ortaya çıkan karmaşa, çekingenlik ve bulanıklığın en önemli nedeni yukarıda açıklandığı üzere askeri yargının sivil yargı aleyhine tabii hakim ve yargılama birliği ilkelerini ortadan kaldıracak şekilde genişlemesidir. Darbe teşebbüsü soruşturmasında görev konusundaki bulanıklığın nedenlerinden biri yargıda çift başlılık olmakla birlikte, diğer neden Ferhat Sarıkaya olayından ürken sivil savcıların askerle ilgili işlere bulaşmama refleksidir. Somut olaydaki suç eski TCK 146, yeni TCK 309. maddedeki suçtur. Bu suç anayasal düzene yönelik bir suç olduğundan Askeri Ceza Kanunu'na alınmamış ve askeri bir suç haline getirilmemiştir. Suçu işleyen asker kişiler bu suçu askeri mahalde işlemiş olmalarına rağmen, emekli olduklarından askeri yargı ile olan bağlantı kesilmiştir. 353 sayılı Askeri Usul Kanunu'nun 17. maddesi bu hususu öngörmektedir. “Askeri mahkemede yargılanmayı gerektiren ilginin kesilmesi daha önce işlenen suçlara ait davalara bu mahkemelerin bakma görevini değiştirmez. Ancak suçun askeri bir suç olmaması, askeri bir suça bağlı bulunmaması halinde askeri mahkemenin görevi sona erer.”

Aslında Şemdinli olayında da yaşanan yargıdaki çift başlılık sorunuydu. Suçu işleyenlerin asker kişi olmaları nedeniyle Şemdinli'nin gerisine gidilemedi. “Tabii hakim” ilkesi uyarınca asker kişiler sırf askeri suçları (firar, emre itaatsizlik, askeri malzemeyi hasara uğratmak gibi) dışında TCK'na giren suçları nedeniyle sivil yargıda yargılanabilselerdi bir mesafe alınabilirdi. Dosya Genelkurmaya'a gitti ve olayın gerisine gidilemedi. Aslında Şemdinli önemli bir kırılma noktasıydı. Hükümet bu fırsatı kaçırdı. Bize bir yol açan ve önemli bir görev yapan savcıya sahip çıkmadı. Üstelik bu kararın anayasal engel nedeniyle hukuki denetimi de yapılamadı.

Öncelikle demokratik bir hukuk devletinde askeri vesayet olmaz. Mevcut rejimin demokratik olmadığı ve devletin de hukuk devleti olmadığı açık. Bu fiili durumu yani rejimi bu anlamda korumaya çalışanların neyi koruduklarını tekrar düşünmelerinde yarar var. Demokratik bir hukuk devletinde ordu siyaset yapamaz, sivil siyasetin emrinde sadece yurt savunmasından sorumludur. Ordunun darbe yapması tasavvur edilemez, askerin böyle bir kültürü, eğitimi ve anlayışı yoktur. Bizde bunun tam tersi bir durum olduğu için darbe teşebbüslerini dahi soruşturamıyoruz. Kuşkusuz demokratik bir hukuk devletinde bu iddialar yargıda derhal soruşturulurdu, çift başlı yargı olmadığından bu soruşturmayı kimin yapacağı tartışma konusu olmazdı, bu iddiayı ortaya atan basın organı soruşturulmaz, iddia çok ciddiye alınırdı, parlamento hemen bu konuyu araştırmaya başlardı, muhalefet partileri ortalığı ayağa kaldırıp hükümetle işbirliği yaparak demokrasiyi korumaya çalışırlardı.

Başbakan'ın savcıları darbe konusunda göreve çağırması Şemdinli olayında yaşananlardan sonra acı bir çelişkiydi. Artık hiçbir savcı ucu askere dokunan bir soruşturmaya girmek istemeyecektir. Nokta'nın durumu da Şemdinli olayı ile bire bir benzerlik göstermektedir. Bu tabloda hukuk ve demokrasi yoktur. Gücün ve baskının egemenliği vardır.

Milletin iradesi yoktur.

Emekli Askeri Hakim (Albay)

DR. ÜMİT KARDAŞ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili siyahx belgeli ödemeleri bulmak ne kadar kolay değil mi? belgeli ve kime verildiği belli... Ya belgesiz ve kime verildiği belli olmayan, nasıl ve niçini belli olmayan ve bütçesi bu belgedeki rakamları kat kat aşan ödeneklerden ne haber?

ADD açılımı Atatürkçü Düşünce Derneği... Bende üye olmayı düşünüyorum ve en kısa zamanda girişimde bulunacağım... Çünkü bu dernek gibi ne olduğu, ne hedeflediği belli olan kuruluşların içinde yer almak bir vatandaşlık görevidir diye düşünüyorum... Ayrıca Cumhurbaşkanlığının bu tür derneklere ödenek ayırması gayet yerinde, normal ve faydalı bir şeydir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

başkanı ülkeyi karanlıklara götürecek darbe planları yapmış ve bu konu hakkında kendisi için soruşturma açılmış bir derneğe üye olmak eğer vatandaşlık görevinizse geç bile kaldınız ablacımm...

Cumhurbaşkanlığının bu derneklere ödenek ayırması ne manaya geldiğini artık anlamıyacak bir insan düşünemiyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben anlayamadım sen ne anladıysan bir anlatta bizde bilelim Empati kardeşim...

ADD'nin başkanları da tıpkı partilerin başkanları gibi, devletlerin başkanları gibi gelip geçicidir, adı her türlü yolsuzluğa karışmış bir başbakanın yönettiği Türkiye'de bir dernek başkanının adı bir şeylere karışmış çok şaşırmamak lazım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.