Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Gayb'ı sadece allah mı bilir?

BrainSlapper

Önerilen İletiler

Olay bu kadar basit yani.

Ama konuyla alakası zannedersem sadece ''maksat-laf olsun torba dolsun'' kabilinden .

Slapere gelince,

Sevgili kardeşim,

Neyi tartıştığımız ve hangi aşamada olduğumuza bak istersen.

Dikkatini çektimi bilmiyorum ama ,

iddiana dair fazlasıyla cevap verilmiş durumda.

İnşaallah istifade etmişsindir.

Feratlik yanlis mi okudum acaba???

Ama konuyla alakası zannedersem sadece ''maksat-laf olsun torba dolsun'' kabilinden.

E pes dogrusu, "maksat-laf olsun torba dolsun kabilinden", koskoca bir din ortaya atan ben peygamberim diyen bir adam da boyle diyorsa... Yoksa bu senin yorumun mu? Bu senin yorumunsa sayet, insaallah sen BrainSlapper'in yazilarindan istifade edersin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 87
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

iddiana dair fazlasıyla cevap verilmiş durumda.

İnşaallah istifade etmişsindir.

Heee, bir dakika şimdi!!

istifade filan edemedim.

Neden?

Bahsi geçen ayetlere sırayla bakıldığında görülecektirki,

Anlatım tekniklerinden biri kullanılmıştır.

Yani Kur'andaki sözleri söyleyen Allah'dır ancak Peygamberini ''konuşturmaktadır''.

Mesela bir romanı birisi yazar ve romandaki şahıslarıda ''konuşturabilir''.

Bunu zaten bildiğim için istifade edemedim.

Bilmeseydim herhalde şu cümleyi kurmazdım:

Allah ya Muhammede yalan söyletiyor, yada dünya hayatının bir imtihan olup olmadığını allah kendisi bile bilmiyor.

Bu ne demektir? Allah muhammede birşey söyletiyor demektir.

Yani aynen sizin söylediğiniz gibi;

Yani Kur'andaki sözleri söyleyen Allah'dır ancak Peygamberini ''konuşturmaktadır''.

Dolayısıyla, eğer dikkatle okusaydınız, bütün bu yazdıklarınızı yazmak zorunda kalmazdınız.

Ben "allah konuşuyor" demedim, tam aksine ne demişim?

Allah ya Muhammede yalan söyletiyor, yada dünya hayatının bir imtihan olup olmadığını allah kendisi bile bilmiyor.

Kimin kimi konuşturduğunu 20 kere daha anlatmaya gerek yok sanırım???

Bunun gibi.

Ve bu ayette ''deki'' ile başlayan (gale) cümlelere bakıldığında ,

sen bir kulsun ve bilemezsin Allah bildirmedikçe, işte bunu onlara söyle, yani ''deki''..!

İfade edilmektedir.Bakalım ,

108. De ki: “Bana ancak, ilahınızın yalnızca bir tek ilah olduğu vahyolunuyor. Artık müslüman oluyor musunuz?”

109. Eğer yüz çevirirlerse, de ki: “(Bana emrolunanı, ayırım yapmadan) size eşit olarak bildirdim. Tehdit edildiğiniz şey yakın mı yoksa uzak mı, bilmiyorum.”

110. “Şüphesiz, Allah sözün açığa vurulanını da bilir, gizlediğinizi de bilir.”

111. “Bilmem! Belki bu (mühlet) sizin için bir imtihan ve bir vakte kadar yararlanmadır.”

112. (Peygamber), “Ey Rabbim! Hak ile hüküm ver. Bizim Rabbimiz, sizin nitelemelerinize karşı yardımı istenecek olan Rahmân’dır” dedi.

Dikkat edilirse, ''deki'' kelimesine atıfla , hitap devam etmektedir.

Sevindiniz dimi? olay bu kadar basit diye?

"Deki" kelimesine atıfla hitap devam ediyor.

Buna kim itiraz etti ki zaten?

Allah paygamberini konuşturuyor, bunu biliyoruz.

Andolsunki, biz anlamayanlardan değiliz.

Ama olay bu kadar basit değil.

Çünkü devamı var.

Neden devamı var?

Çünkü allah peygamberini konuşturuyor ama ona ne söyletiyor? asıl önemli olan bu.

Siz ise asıl önemli olanı bırakmış, zaten benim söylediğim şeyden dem vurmuşsunuz.

(Tekrarlamalarımdan dolayı kimse kusuruma bakmasın, zira mecburum)

Siz ise asıl önemli olanı bırakmış, zaten benim söylediğim şeyden dem vurmuşsunuz.

Nedir o benim zaten söylediğim şey? : "Allah peygamberine birşey söyletiyor."

Siz ne diyorsunuz? : "Allah peygamberine birşey söyletiyor."

Yani aynı şeyi tekrarlamış olduğunuz halde, sanki bir cevap vermiş havasına sokuyorsunuz kendinizi.

Oysaki sorulan soru:

Yani soru allahın peygamberine ne söylettiği ????????

Buna cevap vermişmisiniz? hayır.

Yani esas soruya cevap vermeden bir sürü kıvır zıvır yazmışsınız.

Ne söyletmiş allah peygamberine? :

111. “Bilmem! Belki bu (mühlet) sizin için bir imtihan ve bir vakte kadar yararlanmadır.”

Yani peygamberine dünya hayatının bir imtihan olup olmadığını bilmediğini söyletmiş.

Niye böyle söyletmiş? siz esas ona cevap verin.

Saygılarımla..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani peygamberine dünya hayatının bir imtihan olup olmadığını bilmediğini söyletmiş.

Saygılarımla..

Ben ve siz Allah'ın vadinin ne zaman gerçekleşeceginin bilgisi konusunda eşitiz. ALA SEVA..onun yakın mı yoksa uzak mı oldugunu ben de bilmiyorum diyor peygamber başka deyişle Allah söyletiyor.

110. "Doğrusu O, sözün açığa vurulanını da bilir, örtüp gizlediklerinizi de bilir.

111.Ve [bana gelince, Hesap Günü'ndeki] bu [gecikmenin] sizin için bir sınama mı, yoksa bir süreye kadar [merhameten yapılmış] bir erteleme mi olduğunu ben bilemem."

Şayet Allah sizi denemek için, ilmine tayin ettigi belirli bir vakte kadar size mühlet vermişse, bunu bende bilmiyorum. Allah her halükarda sizin söylediklerinizi, gizli ve açık dışa vurduklarınızı hep bilmektedir, benim bütün görevim size tebliğ edip uyarmaktır, bende bunu yerine getirdim.

burda Allah degil peygamber bilmiyor ve heralde neyi bilmedigini soruyorsunuz degil mi?

zamanla alakalı birşey bu ve verilen mühlet konusunda bilinmezlik var.

ne yani Allah söylesemiydi vaktin ne zaman olacagını...

peygamberinde bunu kendi bile bilmedigini Allah tarafından söyletiliyor, bunda acaip bir durum yok

insanlar peygamber olması hasebiyle yani direk Allah'la irtibatlı olması nedeniyle bazı gaybi hadiseleri sorar ve bu normaldir.

Allah'ın sadece kendi ilminde olanları peygamber dahi olsa fark etmediginide açıklamış oluyor bu sözler.

biraz psikolojik düşünün insanların merakı ve bilinmezşer.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dolayısıyla, eğer dikkatle okusaydınız, bütün bu yazdıklarınızı yazmak zorunda kalmazdınız.

Ben "allah konuşuyor" demedim, tam aksine ne demişim?

Sevgili Evrensel, bu feraklit adlı arkadaşta ya anlama, *************.

Benim söylemediğim lafları sanki söylemişim gibi yazıp, onlara cevap veriyor. Soruya cevap vermiyor arkadaş, kendince bir cevap hazırlamış, bizim soruları, kendi cevaplarına döre deforme ediyor.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Feraklit,

Size birşey söyleyeyim mi?

Kuran'da her ne kadar dünya hayatı bir imtihandır dense de; bir ayete göre dünya hayatının bir imtihan olduğu kesin değil.

Bakınız mesela bu ayete göre, Allah ya Muhammede yalan söyletiyor, yada dünya hayatının bir imtihan olup olmadığını allah kendisi bile bilmiyor.

ENBİYÂ SÛRESİ/

105. Andolsun, Zikir’den (Tevrat’tan) sonra Zebûr’da9 da, “Yere muhakkak benim iyi kullarım varis olacaktır” diye yazmıştık.

106. Şüphesiz bunda Allah’a kulluk eden bir toplum için yeterli bir mesaj vardır.

107. (Ey Muhammed!) Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.

108. De ki: “Bana ancak, ilahınızın yalnızca bir tek ilah olduğu vahyolunuyor. Artık müslüman oluyor musunuz?”

109. Eğer yüz çevirirlerse, de ki: “(Bana emrolunanı, ayırım yapmadan) size eşit olarak bildirdim. Tehdit edildiğiniz şey yakın mı yoksa uzak mı, bilmiyorum.”

110. “Şüphesiz, Allah sözün açığa vurulanını da bilir, gizlediğinizi de bilir.”

112. (Peygamber), “Ey Rabbim! Hak ile hüküm ver. Bizim Rabbimiz, sizin nitelemelerinize karşı yardımı istenecek olan Rahmân’dır” dedi.

Diğer ayetleri yine biri gelip, cımbız demesin diye getirdim ama 111 no'lu ayete dikkat edin! O ayette hem "bilmem" yazmış ve yetmemiş gibi, bilmediğini kesin olarak belirtmek için yanına birde "belki" kelimesi eklemiş.

Kesin şimdi biri gelip bu ayete müteşebih veya mecazi diyecek?

Denmeden önce ben önlemimi alayım da ne olur, ne olmaz.

Âl-i İmrân(*) Sûresinin 103 . Ayetinde

Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. İşte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de o sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.

Muhammede apaçık ne söyletiyor? :

Saygı ve sevgilerimle..

ENBİYA SURESİ.

109. Eğer yüz çevirirlerse, de ki: “(Bana emrolunanı, ayırım yapmadan) size eşit olarak bildirdim. Tehdit edildiğiniz şey yakın mı yoksa uzak mı, bilmiyorum.

Sayın evrensel AL-İ İMRAN SURESİ 103. Ayete gitmeye gerek yok bak sizin yararlandığınız KUR’AN meali (Enbiya 109) sorunuza cevap veriyor “BİLMİYORUM” deniyor değilmi zaten Peygamber a.s.v. bilse “İMTİHAN” ın bir önemi olurmuydu. Anlaşılması dileği ile saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani esas soruya cevap vermeden bir sürü kıvır zıvır yazmışsınız.

Arkadaşım ben senin iletilerine kıvır zıvır diyor muyum ?

Seviyeli tartışalım lütfen.

Ben burada sizin BANA GÖRE ''******'' saygı çerçevesinde katlanıyorum ama.

Aynı saygıyı senden de bekliyorum.

ok.

Söyledim yine söylüyorum.

Yani ey kulum Muhammed aleyhisselam, sen ancak benim ilmimle ''bilirsin'' ötesi yok senin için.Anlamına gelen bir ayettir bu.

Kainatın efendisi burada Allah'ın ona ''DEKİ'' buyurmasıyla ''Ben bilemem, Allah bilir'' söylemektedir.

Ayırca alıntısını yaptığın ayetten bir önceki ayetlerde ''DEKİ'' kelimesiyle Peygambere ''bunu söyle'' anlamında buyurulmuştur.

Şimdi bunun neresinde ''Allah'ın bilmemesi'' var? Bunu sen uyduruyorsun sevgili dostum. :)

Allah , ''Ben bilmiyorum'' demiyor, ''DEKİ'' diyerek başlayıp '' Sen yani Peygamber bile olsan SEN'' bilmiyorsun, buyurmaktadır.

Okuduklarınızı anlayabilme dileklerimle. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''Sen yani Peygamber bile olsan SEN'' bilmiyorsun, buyurmaktadır.

Allah "sen peygamber bile olsan sen bilmiyorsun diyor" dogru mu? Ben burdan sunu cikaririm, dine inaniyor olsam. "Bak ya, peygamber bile anlamadiktan sonra bana arpa yemek duser." Ve zavallim boynu bukuk koru korune inanmaya devam ediyor, zira inanmazsa baska ayetlerdeki tehditler onu hic de istemedigi bir yere gonderecek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah "sen peygamber bile olsan sen bilmiyorsun diyor" dogru mu? Ben burdan sunu cikaririm, dine inaniyor olsam. "Bak ya, peygamber bile anlamadiktan sonra bana arpa yemek duser." Ve zavallim boynu bukuk koru korune inanmaya devam ediyor, zira inanmazsa baska ayetlerdeki tehditler onu hic de istemedigi bir yere gonderecek.

sevgili muki kafan ya çok karışık ya da söylemek istedikilerin tam anlatamıyorsun.

Peygamberin bilmedigi söz konusu bilgiyle, sizin söylediginiz arasında bir alaka yok.

alaka yok çünkü oldugu anda herşey karışır.

bişi dicem size;

eger ki siz müslüman olsanız yani varsaysak, tam bir entegrist olursunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Bak ya, peygamber bile anlamadiktan sonra bana arpa yemek duser." Ve zavallim boynu bukuk koru korune inanmaya devam ediyor, zira inanmazsa baska ayetlerdeki tehditler onu hic de istemedigi bir yere gonderecek.

Sadece Allah'ın ''Hakkıyla-tüm detaylarıyla'' bileceği bir mesele anlatılmaktadır.

Peygamber bile olsa, bazılarına vakıf olmayabilir.

Zira Allah'ın bildirmesi olmadan, Peygamberde bilemiyordu.

Ayrıca konu gayb konusuydu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hepayni seyler ayni isimler,ya Allah'i inkar edecekler ya Kur-anla dalga gececekler.cünkü baska bir meziyetleri yok.Allah'a inanmayanlardan herhalde Kur-ana saygida beklenemez.

Dünyaca taninmis ne kadar Ateist var ise hemen hemen hepsi Allah'in varligini kabul etmisler,yaradilisi kabul etmisler ama burada bazilari kabul etmiyor,birakin etmesinler o kadarda önemlimi onlarin kabul edip etmemeleri?

Ayetleri izah edersin,bir kulp takarlar,daha derin izah edersin yine bir kulp takarlar,Rahmetli Nasrettin hoca'nin ipe un sermesini bilenler Allah'i inkar edenleri fazla ciddiye almasinlar.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hepayni seyler ayni isimler,ya Allah'i inkar edecekler ya Kur-anla dalga gececekler.cünkü baska bir meziyetleri yok.Allah'a inanmayanlardan herhalde Kur-ana saygida beklenemez.

Dünyaca taninmis ne kadar Ateist var ise hemen hemen hepsi Allah'in varligini kabul etmisler,yaradilisi kabul etmisler ama burada bazilari kabul etmiyor,birakin etmesinler o kadarda önemlimi onlarin kabul edip etmemeleri?

Ayetleri izah edersin,bir kulp takarlar,daha derin izah edersin yine bir kulp takarlar,Rahmetli Nasrettin hoca'nin ipe un sermesini bilenler Allah'i inkar edenleri fazla ciddiye almasinlar.

saygilarla

Kuran dalga geçilecek kadar fantazilerle, işkence metodları ve çelişkilerle dolu bir kitapsa, bu bizim suçumuz değil. Yazanı suçla.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuran dalga geçilecek kadar fantazilerle, işkence metodları ve çelişkilerle dolu bir kitapsa, bu bizim suçumuz değil. Yazanı suçla.

Saygılar.

Amaç dalga geçmek olunca en ciddi şeylerle bile dalga geçilebilir..

Dalga geçmek için malzeme bulmak zor değildir..

Kur'an-ı Kerimde dalga geçilecek birşey yoktur..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Amaç dalga geçmek olunca en ciddi şeylerle bile dalga geçilebilir..

Dalga geçmek için malzeme bulmak zor değildir..

Kur'an-ı Kerimde dalga geçilecek birşey yoktur..

Saygılar..

Dalga gecilecek cok sey oldugu gibi, "aaaaa bu kadar da olmaz yani" dedirtecek yazilarla dolu bir kitap.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nede ben göremiyorum dalga geçecek birşey..

Neden siz görüyorsunuz..

Demekki maksat dalga geçmek olunca bulunuyor..

Saygılar..

Cunkuuuuuuu, Kur'an'in Allah'i olmayan Allah beni zorluyor buna. "Hadi gor benim hakkimda yazilan bunca asilsiz seyi de kurtar beni bu ****** edilmekten" diyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygılar.

Kur-an anlayisi<güclü olanlara hitap eder,hayatlarinda yapabilecekleri ciddi hicbir isleri olmayanlar ise onu asla anlayamazlar bu bir yetenek olayidir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur-an anlayisi<güclü olanlara hitap eder,hayatlarinda yapabilecekleri ciddi hicbir isleri olmayanlar ise onu asla anlayamazlar bu bir yetenek olayidir.

saygilarla

Kur'anı anlayan yeteneklilerin durumu bellidir, dünyanın 5 te 1 lik kısmının durumlarına baktığımız zaman bunu anlayabiliriz

Böyle genelleme yaparsanız, bende size böyle bir genelleme yaparım

Eğer hoşunuza gitmediyse, lütfen "yeteneksizsiniz" gibi bir imada bulunmayınız

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygilarla

Sayin politika, olmuyor boyle ama... Bakin simdi ben de size, "Kur'an beyinleri bos insanlara hitap eder. Hayatlarini bos islere adayan insanlarin tutunacagi bir dal gibi gordukleri bu sozde Allah'in sozlerinin yazili oldugu kitaba inanmak aptallarin isidir" desem hosunuza gider mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin politika, olmuyor boyle ama... Bakin simdi ben de size, "Kur'an beyinleri bos insanlara hitap eder. Hayatlarini bos islere adayan insanlarin tutunacagi bir dal gibi gordukleri bu sozde Allah'in sozlerinin yazili oldugu kitaba inanmak aptallarin isidir" desem hosunuza gider mi?

İyiki de demedin birde açıkca söyleseydin ya için rahatlardı belki!!!dinin ne anlama geldiğini bile bilmeyen kişiler dini tartışsa böyle olur hadi bizim tutunacağımız bir dal var senin neyin var hiiiiiççççççç

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cunkuuuuuuu, Kur'an'in Allah'i olmayan Allah beni zorluyor buna. "Hadi gor benim hakkimda yazilan bunca asilsiz seyi de kurtar beni bu ****** edilmekten" diyor.

Arkadaşlar biriniz bana şu cümleyi bir açıklayabilirmi..

Tersimmi döndü ne oldu bana, anlayamadım bu cümleyi..?

Mantık kuralları mı değişti, izan, akletmek, yorum, hüküm, değerlendirme ve izah kökten değişti mi?

Artık beyazlar kara, denizler ateş, ateş soğuk, dağlar selpak mı oldu..?

Neler oluyor..

Birşeyleri savunma uğruna izan ve izah ne denli değişebilir..

Ne anlama geliyor şimdi bu yazı..?

Bir taraftan Allah'a innamayacaksın, bir taraftan bunu yazacaksın..

İroni desen ironi değil hangi kategoriye koymalıyım ben bu sözü..

Lütfen yardım..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar biriniz bana şu cümleyi bir açıklayabilirmi..

Tersimmi döndü ne oldu bana, anlayamadım bu cümleyi..?

Mantık kuralları mı değişti, izan, akletmek, yorum, hüküm, değerlendirme ve izah kökten değişti mi?

Artık beyazlar kara, denizler ateş, ateş soğuk, dağlar selpak mı oldu..?

Neler oluyor..

Birşeyleri savunma uğruna izan ve izah ne denli değişebilir..

Ne anlama geliyor şimdi bu yazı..?

Bir taraftan Allah'a innamayacaksın, bir taraftan bunu yazacaksın..

İroni desen ironi değil hangi kategoriye koymalıyım ben bu sözü..

Lütfen yardım..

Saygılar..

Galiba ben kendimi anlatamadim. Ben yaratan yoktur demiyorum. Sadece Kur'an'da tarif edilen oyle bir Allah yoktur diyorum. Simdi anlasildim mi acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre, bir yaratıcının olup olmadığı bilinemez.

Olsa bile, bu semitik dinleri Allah'ı değildir kesinlikle.

Olsa bile, en büyük günahkar Muhammed olur, zira Tanrı'ya o kadar hakaret edilmez.

Saygılar.

Bana göre bilinir..

Bunca akla hayala sığmayan düzeni, ancak üstün bilgi sahibi ve üstün kudret sahibi yapabilir..

Boşlukta trilyonlarca ton kütleler nasıl duruyor, maddelere dört temel kuvveti veren kim...

Bunu hiç bir şekilde açıklayamassınız..

Sıfır hacimli çok yoğun nokta ne, mahiyeti ne..

O nokta nereden geldi..

O noktanın bulunduğu konum bir boşluk mu yokluk mu hiçlik mi..?

Soru çok..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.