Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Gayb'ı sadece allah mı bilir?

BrainSlapper

Önerilen İletiler

İslam inancında şöyle bir iddia vardır: Gaybı sadece Allah bilir.

En'am Suresi -59: Gaybın anahtarları O'nun yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde olanı da bilir. O'nun bilgisi dışında bir yaprak bile düşmez. Toprağın karanlıklarındaki bir dâne, yaş ve kuru her şey apaçık bir Kitap'ın içindedir.

Fatır Suresi-38: Allah, göklerin ve yerin gaybını bilendir/Âlim'dir. O, göğüslerin özündekini de çok iyi bilir.

Haşr Suresi-22: Öyle Allah ki O, tanrı yok O'ndan başka. gaybı da görünen âlemi de bilen O! Rahman O, Rahîm O.

Cin Suresi: 26. gaybı bilendir O. Gaybı konusunda hiç kimseyi yardımcı yapmıyor.

Sebe Suresi-14:....eğer cinler gaybı bilmiş olsalardı, o alçaltıcı azap içinde bekleyip durmazlardı.

Bu ayetlerden alıyoruz ki gab'ı sadece Allah biliyor. Gayb'ı ondan başkası bilmez.

Bakalım öyle mi?

Cin Suresi-26: gaybı bilendir O. Gaybı konusunda hiç kimseyi yardımcı yapmıyor.

Cin Suresi-27: Seçtiği bir elçi müstesna. Çünkü O, resulünün önünden ve arkasından gözetleyiciler yürütür.

Cin-27 ile birisine istisna tanıyor. Meallerden bu istisnanın Muhammed olduğu anlaşılıyor. Cebrail de olabilir. (Sadece diyanet ve Ali Bulaç peygamber olarak çevirmiş). Farketmez. Bizim üstünde durduğumuz konu istisna. Bu istisnanın kime tanındığı değil.

Başka?

Bakara Suresi-33: Allah buyurdu: "Ey Adem, haber ver onlara onların adlarını."Adem onlara onların adlarını ha- ber verince, Allah şöyle buyurdu: "Dememiş miydim ben size!Ki ben, göklerin ve yerin gaybını en iyi bilenim.Ve ben, sizin açığa vurduklarınızı da saklayageldiklerinizi de en iyi biçimde bilmekteyim."

Hmm. Demek ki O sadece en iyi bilen. Başka bilenler de var, ama O, bilenlerin en iyisi.

Devam edelim.

Bakara Suresi -30: Bir zamanlar Rabbin meleklere: "Ben, yeryüzünde bir halife atayacağım." demişti de onlar şöyle konuşmuşlardı: "Orada bozgunculuk etmekte olan, kan döken birini mi atayacaksın? Oysa ki bizler, seni hamd ile tespih ediyoruz; seni kutsatıp yüceltiyoruz."Allah şöyle dedi: "Şu bir gerçek ki ben, sizin bilmediklerinizi bilmekteyim."

Gayb hakkında bilgileri var demek ki!!

Daha insan yokken, Allah meleklerle istişare yaparken, melekler ne hikmetse, insanların nasıl varlıklar olacağını biliyorlar!!

Burada da müslümanlar "neresinden tutsak dökülüyor islamiyet" deyince kızıyorlar!!

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 87
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Eee müslüman arkadaşların buna bir cevabı yok mu?

Bu çelişkiyi nasıl rasyonelize ettiklerini merak ettim de onadan soruyorum.

Saygılar.

Sevgili BrainSlapper onların yerine ben cevap vereyim. Zira müslüman iken, uzmanı olduğun şeylerdendir,ayetlerdeki çelişkileri yok etmeye çalışmak

Bakara Suresi -30: Bir zamanlar Rabbin meleklere: "Ben, yeryüzünde bir halife atayacağım." demişti de onlar şöyle konuşmuşlardı: "Orada bozgunculuk etmekte olan, kan döken birini mi atayacaksın? Oysa ki bizler, seni hamd ile tespih ediyoruz; seni kutsatıp yüceltiyoruz."Allah şöyle dedi: "Şu bir gerçek ki ben, sizin bilmediklerinizi bilmekteyim."

Efendim bu ayette meleklerin gaybı bildikleri anlamı çıkmaz.Zira melekler gördükleri olaylardan haber vermektedirler.Oda adem dünyaya halife atanmadan önce yeryüzünde insan ve hayvan arası ama son derece vahşi canlılar yaşıyorlardı.Melekler bu olaylara şahit oldukları için yeni atanan ademin de aynı öncekiler gibi kan dökücü olacağını sandıklarından böyle bir soru yöneltmişlerdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ayetlerden alıyoruz ki gab'ı sadece Allah biliyor. Gayb'ı ondan başkası bilmez.

Bakalım öyle mi?

Cin-27 ile birisine istisna tanıyor. Meallerden bu istisnanın Muhammed olduğu anlaşılıyor. Cebrail de olabilir. (Sadece diyanet ve Ali Bulaç peygamber olarak çevirmiş). Farketmez. Bizim üstünde durduğumuz konu istisna. Bu istisnanın kime tanındığı değil.

Başka?

Hmm. Demek ki O sadece en iyi bilen. Başka bilenler de var, ama O, bilenlerin en iyisi.

Devam edelim.

Gayb hakkında bilgileri var demek ki!!

Daha insan yokken, Allah meleklerle istişare yaparken, melekler ne hikmetse, insanların nasıl varlıklar olacağını biliyorlar!!

Burada da müslümanlar "neresinden tutsak dökülüyor islamiyet" deyince kızıyorlar!!

Saygılar.

CİN- SURESİ.

23) eğer Allah'ın mesajlarını ve O'ndan [bana ulaşan ay-dınlığı dünyaya] duyurmamış olsaydım." Allah'a ve Elçisi'ne isyan edenlere gelince, şüphe yok ki onları içinde sonsuza dek kalacakları cehennem ateşi beklemektedir.

24) [Öyleyse bırak,] önceden uyarıldıkları [akibet]i görecekleri an gelinceye kadar [beklesinler]: o zaman anlayacaklar kim, hangi [tür] insan daha çaresiz ve daha kimsesizdir!

25) De ki: "Önceden uyarıldığınız bu [akibet]in yakın olup olmadığını yahut Rabbimin onun için uzun bir vade koyup koymadığını bilemem"

26) [Yalnız] O bilir yaratılmışların kavrayış sınırlarının ötesindekini ve hiç kimseye açmaz Kendi erişilmez derinlikteki sırlarını

27) seçmekten hoşnutluk duyduğu elçisi hariç: o zaman Allah hem o'nun gözü önüne serilmiş olan her konuda, hem de aklının ermeyeceği her alanda o'nu gözetlemek için [semavî güçler] gönderir

28) böylece bu[elçi]lerin tebliğ ettikleri şeyin [yalnızca] Rablerinin mesajları olduğunu açıkça gösterir: çünkü onların [söyleyebilecekleri] her şeyi [bilgisi ile] kuşatan O'dur; ve [mevcut olan] her şeyi bir bir hesaplayandır.

AÇIKLAMA.

Cin suresinin 23. Ayetinden alınırsa olay zaten anlaşılır burada izahata gerek te yok.

BAKARA-30.AYET.

Hani Rabbin meleklere: "Muhakkak Ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim" demişti. Onlar da: "Biz Seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kanlar akıtacak birini mi var edeceksin?" dediler. (Allah:) "Şüphesiz sizin bilmediğinizi Ben bilirim" dedi

BAKARA-33.

Allah:) "Ey Adem, bunları onlara isimleriyle haber ver" dedi. O, bunları onlara isimleriyle haber verince de dedi ki: "Size demedim mi, göklerin ve yerin gaybını gerçekten Ben bilirim, gizli tuttuklarınızı ve açığa vurduklarınızı da Ben bilirim.

AÇIKLAMA.

Kan dökmek fesat çıkarmak.

Biz seni hamdin ile teşbih ve takdis edip dururken orada fesat çıkartacak,kanlar dökecek bir kimsemi yaratacaksın? Buyruğundaki

Kimse, “Yaratacaksın” anlamındaki birinci fiilin birinci mefulü olarak nasb mahallindedir. Orda kelimesi de ikinci mefulün yerini

Tutmaktadır.Fesat çıkartacak anlamındaki fiilin tekil olması,”kimse” anlamındaki edatın lafzı gözönünde bulundurulması dolayısıyladır. Kur’an dışında bu fiilen çoğul getirilmeside mümkündür. Yine Kur’an ı Kerimde; (İçlerinde seni dinleyen vardır 6/25

Buyruğunda) fiil,” en lafzına göre tekil gelmiştir.” (Aralarında seni dinleyenler vardır 10/ 42 buyruğunda) ise fiil mana göz önünde

Bulundurularak çoğul gelmiştir. Dökecek “fiili” de bir önceki fiile atfedilmiştir. Buradada bu fiilin her iki şekilde (tekil ve çoğul) gelmesi caizdir. Esid, el-a’rec den ibaresinde fiili nasb ile okuyup fiilin başındaki “vav” ile sonunun cevabı kabul etmiştir.(Yani ; orada fesat çıkartacak birisinimi yaratacaksın? O takdirde o kanlar dökecektirdemek olur.)

Yukarıdaki açıklamayı anlayamayanlar için ileride daha bir kolay izahat veririm İnşaallah.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

(Yani ; orada fesat çıkartacak birisini mi yaratacaksın? O takdirde o kanlar dökecektir demek olur.)

Yukarıdaki açıklamayı anlayamayanlar için ileride daha bir kolay izahat veririm İnşaallah.

Sayın sarıgöl, teşekkür ederim. Bakara Suresi*30. ayettin "gelecek zaman" vurgusunu iyice ortaya çıkararak, benim tezimi desteklediğin için.

Evet soru devam ediyor:

En'am Suresi-59: Gaybın anahtarları O'nun yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez...

Cin Suresi-26: Gaybı bilendir O. Gaybı konusunda hiç kimseyi yardımcı yapmıyor.

Burada sadece Allah'ın gaybı bildiği belirtiliyor.

sarıgöl'ün belirginleştirdiği hali ile, Melekler Allah'a şöyle diyor: orada fesat çıkartacak birisini mi yaratacaksın? O takdirde o kanlar dökecektir

Melekler daha yaratılmamış bir insanın, yaşanmamış bir zamanda yapacağı eylemleri biliyorlar. Gayb'ı biliyorlar.

Hangisi doğru?

Allah mı yalan söylüyor "gaybı sadece ben bilirim" diye?

Yoksa, Muhammed mi, kitabı yazarken, konjünktüre göre mi konuşuyor? Yoksa bu çelişkinin farkına varamamış mı?

Ey müslümanlar,

Allah'ı mı yalan söylüyor, yoksa Allah'ın elçisiyim diyerek insanları kandıran Muhammed mi?

Karar verin!

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın sarıgöl, teşekkür ederim. Bakara Suresi*30. ayettin "gelecek zaman" vurgusunu iyice ortaya çıkararak, benim tezimi desteklediğin için.

Evet soru devam ediyor:

Burada sadece Allah'ın gaybı bildiği belirtiliyor.

sarıgöl'ün belirginleştirdiği hali ile, Melekler Allah'a şöyle diyor: orada fesat çıkartacak birisini mi yaratacaksın? O takdirde o kanlar dökecektir

Melekler daha yaratılmamış bir insanın, yaşanmamış bir zamanda yapacağı eylemleri biliyorlar. Gayb'ı biliyorlar.

Hangisi doğru?

Allah mı yalan söylüyor "gaybı sadece ben bilirim" diye?

Yoksa, Muhammed mi, kitabı yazarken, konjünktüre göre mi konuşuyor? Yoksa bu çelişkinin farkına varamamış mı?

Ey müslümanlar,

Allah'ı mı yalan söylüyor, yoksa Allah'ın elçisiyim diyerek insanları kandıran Muhammed mi?

Karar verin!

Saygılar.

Yüce ALLAH’ın; “ Hani rabbin meleklere; muhakkak ben yeryüzünde bir “ HALİFE” yaratacağım demişti”...Bakara-30.

AÇIKLAMA.

Kelime olarak (halife) başkasının yerine geçen başkasını temsil eden hatta yerine geçtiği kimsenin yolunu izleyen demektir. Burada sözü

Geçen (halife) kelimesi ile kastedilen “Adem” a.s. dır. ALLAH ın Meleklere sormasının manası; eğer “ Cenab ı ALLAH meşverette (konuşma) bulunmaya muhtaç bulunmaktan münezzeh olduğu halde meleklere ben yeryüzünde bir “halife” yaratacağım” demesinin faydası nedir. Buna iki yönden cevap verilir. 1) Cenab ı ALLAH onların bu sırra müttali oldukları zaman kendisine bu soruyu soracaklarını biliyordu. Maslahat ( fayda,maksat) meleklerin bu cevabı ihata ( geniş bilgi ile anlamak) etmeleri gerektiği için, onlar bu suali sorupta bu cevabı duysunlar diye onlara bu vakıayı tarif etti öğretti. 2) Hak Teala, bununla kullarına müşaverede ( bir iş hususunds iki veye daha fazla kimseler arasında konuşma,danışma) bulunmayı öğretmiştir.

Orada bozgunculuk yapacak kan,dökecek birinimi yaratacaksın?. Bakara- 30.

Meleklerin, İnsanların fesad çıkarıp,kan dökeceğini haber vermeleridir. Bu ise onlara ya vahiyle bildirilmiştir (melekleri elçiler kılan

Fatır-1) yahutta onlar bunu istidlal (delil getirmek,bir delile dayanarak netice çıkarmak “halife”) ederek söylemişlerdir. Veya Melekler

Adem a.s. dan önce yeryüzünde bulunan (ve fesat çıkaran) cinlerin haline kıyas ederek bunu söylemişlerdir. Yahut O Melekler Adem a.s.

In yaratılışını İnsanın mutlaka şu dört karışımdan mürekkeb oluşunu İnsanın terkibinde bulunan şehvetten fesadın, gazaptan kan döküleceğini biliyorlardı.

ŞİMDİ GELELİM “KAN” VE “TOPRAĞA.

Ey insanlar, eğer dirilişten yana bir kuşku içindeyseniz, gerçek şu ki, Biz sizi topraktan yarattık, sonra bir damla sudan, sonra bir alak'tan (embriyo), sonra yaratılış biçimi belli belirsiz bir çiğnem et parçasından; size (kudretimizi) açıkca göstermek için. Dilediğimizi, adı konulmuş bir süreye kadar rahimlerde tutuyoruz. Sonra sizi bebek olarak çıkarıyoruz, sonra da erginlik çağına erişmeniz için (sizi büyütüyoruz). Sizden kiminizin hayatına son verilmekte, kiminiz de, bildikten sonra hiçbir şey bilmeme durumuna gelmesi için ömrün en aşağı ucuna (yaşlılığa) geri çevrilmektedir... (Hac Suresi, 5.

AÇIKLAMA.

Ayette bir insanın yaratılış aşamaları tarif edilmektedir. Birinci aşama olan toprak, insandaki temel mineralleri ve elementleri içeren hammaddedir. İkinci aşama ise bu elementlerin, anne karnındaki yumurtayı döllemek için gerekli yapıya ve genetik bilgiye sahip olan spermleri içeren ve Kuran'da karmaşık bir su tabiriyle tarif edilen menide biraraya gelmesidir. Kısacası insanın temel hammaddesi topraktır.

Toprağın özü, bir damla menide o insanı meydana getirecek bir şekilde toplanmıştır.

Anlamayan olursa yukarıdaki (açıklama) 1) e baksınlar yok yine anlamazlarsa zaten anlamadıklarından bu soruları soruyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yüce ALLAH’ın; “ Hani rabbin meleklere; muhakkak ben yeryüzünde bir “ HALİFE” yaratacağım demişti”...Bakara-30.

AÇIKLAMA.

Kelime olarak (halife) başkasının yerine geçen başkasını temsil eden hatta yerine geçtiği kimsenin yolunu izleyen demektir. Burada sözü

Geçen (halife) kelimesi ile kastedilen “Adem” a.s. dır.

Meleklerin, İnsanların fesad çıkarıp,kan dökeceğini haber vermeleridir. Bu ise onlara ya vahiyle bildirilmiştir (melekleri elçiler kılan

Fatır-1) yahutta onlar bunu istidlal (delil getirmek,bir delile dayanarak netice çıkarmak “halife”) ederek söylemişlerdir. Veya Melekler

Adem a.s. dan önce yeryüzünde bulunan (ve fesat çıkaran) cinlerin haline kıyas ederek bunu söylemişlerdir. Yahut O Melekler Adem a.s.

In yaratılışını İnsanın mutlaka şu dört karışımdan mürekkeb oluşunu İnsanın terkibinde bulunan şehvetten fesadın, gazaptan kan döküleceğini biliyorlardı.

ŞİMDİ GELELİM “KAN” VE “TOPRAĞA.

Bu ise onlara ya vahiyle bildirilmiştir
Sayın sarıgöl,sonra gelen ayetler meleklerin bu sözleri vahiyle söyledikleri iddianızı çürütüyor

31- Ve Âdem'e isimlerin hepsini öğretti, sonra onları meleklere gösterip: "Haydi davanızda doğru iseniz bana şunları isimleriyle haber verin." dedi.

32- Dediler ki: "Yücesin sen (ya Rab!). Bizim, senin bize öğrettiğinden başka bir bilgimiz yoktur. Şüphesiz sen bilensin, hakîmsin".

Eğer melekler bu bilgiy, vahiyle söylemişlerse o zaman allahın;Haydi davanızda doğru iseniz bu sözü kendi kendini çürütmek anlamına gelir.Çünkü meleklerin iddiası apaçık çürütülüyor.

Veya Melekler

Adem a.s. dan önce yeryüzünde bulunan (ve fesat çıkaran) cinlerin haline kıyas ederek bunu söylemişlerdir.

Cinler kimin kanlarını dökmüş olabilirlerki. Zira dediniz ki;

Burada sözü

Geçen (halife) kelimesi ile kastedilen “Adem” a.s. dır.

İlk önsan adem olduğuna göre cinlerin insanların kanlarını akıtması olanak dışı. Kendi olmayan kanlarını nasıl akıtıyor bu cinler?Cinlerin etten kemikten olduğunu ilk defa sizden duyuyorum.

ŞİMDİ GELELİM “KAN” VE “TOPRAĞA

Hiç boşuna gelmeyin,kurana göre adem topraktan,cinler ise ateşten yaratılmıştır.İlla cevap verecem diye ateşten yaratılan cinlerin bile kanını akıttın yahu. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlamayan olursa yukarıdaki (açıklama) 1) e baksınlar yok yine anlamazlarsa zaten anlamadıklarından bu soruları soruyorlar.

Konuyla alakalı cevap verdiğinde anlarız, endişen olmasın.

"Melekler nereden biliyorlardın insanın kötülük yapacağını" sorusuna ilk kez cevap vermişsiniz. Soruyu anlayıp, soruya cevap vermişsiniz. :clover:

İlk kez soruya doğrudan cevap vermeyi denemişsiniz bunu takdir ettim, ancak verdiğiniz cevap, doğru değil. -_-

Zira, istidlal edecek bir materyal yok henüz ortada. Ayrıca cinler ile kıyaslamak mümkün değil. Zira katakuta'nın yazdığı gibi, cinler ateşten varlıklar ise, "kan dökme" sözü imkansızlaşır.

Öte yandan, katakuta'nın alıntıladığı gibi: Allah meleklere "iddianızda doğru iseniz" diyor. Yani onlara Adam konusunda herhangi bir vahy falan vermediğini burada söylüyor Allah.

Farklı bir konu ama, yeri gelmişken değinmeden edemeyeceğim:

Allah'ın melekler ile bilgi yarışına girmesi de ilginç yani.

Bu tür yarışlara genelde kendinden emin olmayan, ama hırs küpü bireyler tenezzül eder.

Ayrıca, inanca göre Allah herşeyi ve herkesin aklındakini biliyor. Meleklerin bu soruya cevabı olmadığını bilmiyormuymuş da "iddianızda doğru iseniz" diye meydan okuyor? Yada, meleklerin ne bildiklerini bildiği için, onların cevap veremeyeceklerinini bildiği için, bu bilgiden yararlanıp onlara karşı "ucuz zafer " peşinde mi?

Sürekli yeni birşeyler dikkatim çekiyor bu Kuran'da.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlamaya başlıyorsun brainslapper de "İstidlal,Halife" işine gelmiyor.Biraz daha anlayarak okursanız olayın doğruluğu anlaşılır.

Seninle "işime geliyor, gelmiyor, işime neden gelmesin, ne kaybediyorum, huriden mi oluyorum, nuriden mi oluyorum polemiğine" girmeyeceğim.

Soruyla ilgili cevaplar verirsen, okurum ve cevabımı yazarım.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili BrainSlapper,

Ben dindar bir çevrede yetişmedim.

Bu yüzden de, son yıllara kadar, kuranı bir kere bile açıp okumamıştım.

Ama hep, içinde ne yazıyor diye merak edip dururdum.

Okumaya ise bir türlü cesaret edemezdim, zira içinde işime gelmeyen şeyler okuyup uygulamak zorunda kalacağımı düşünürdüm.

Fakat felsefi açıdan da dinlerden şüphe duymaktan da geri kalmazdım.

Bu felsefi düşüncelerim pekiştikten sonra da dinden çıkmaya karar verdim.

Bunu yaparken bile kuranı okumaya gerek bile duymamıştım.

Lakin sonraları Kuranı parça, parça sürekli okumaya başladım, zaten korkum da kalmamıştı.

Kuranı belki 5-6 kere okumuş kadar olmuştum ama baştan başlayıp sonuna kadar hiç okumamıştım.

Son zamanlarda ise bunu yapmaya karar verdim ve yaptım.

Bırakın, neresinden tutsanız dökülmeyi, aslında okumanın bile vakit kaybı olduğu bir kitapmış meğerse.

O kitabı baştan sona okuyupda hala bu dine inananlara şaşmamak imkansız.

Okuduğum her sayfada (Ama her sayfada) mantıksızlık ve daha başka kötü şeyler diz boyu.

Ben ateist kaynakları hiç gezmem ve okumam.

Zira çok önceleri birkaç kez okumuştum.

Ve zannediyordum ki, Kurandaki çelişkiler ve mantıksızlıklar sadece o ateist sitelerde yazanlar.

Meğerse iş o kadarla da kalmıyormuş.

Rastgele!! hangi sayfasını açarsanız açın, içinde çelişki ve mantıksızlık kaynıyormuş.

604 sayfada, normal olan tek bir sayfa bile göremedim.

Malesef gaybı allah bile bilemiyor.

Buyrun:

MUHAMMED SÛRESİ/31:

Andolsun, içinizden, cihad edenleri ve sabredenleri belirleyinceye ve durumlarınızı ortaya koyuncaya kadar sizi deneyeceğiz.

""Belirleyinceye kadar"".

Demekki allah, kimin ne yapacağını önceden bilmiyor. Belirlemek ve denemek zorunda kalıyor.

Ayete çok dikkat edin: "belirleninceye" kadar demiyor, "belirleyinceye" kadar diyor.

İkisi arasında çok fark var.

Mesele, ispatlama açısından kimin ne yapacağının belirlenmesi olsa; ""belirleninceye" kadar" derdi.

Demekki kimin ne yapacağını ispatlamak da sözkonusu değil.

Kim "belirleyecek"?

Allah be-lir-le-ye-cek.

Neden? çünkü henüz be-lir-le-me-miş.

Yani gaybı bilmiyor.

En güzel dileklerimle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

MUHAMMED-SURESİ.

29)Yoksa, kalplerinde hastalık olanlar zannederler mi ki Allah onların ahlakî zaaflarını açığa çıkarmayacak?

30)Eğer dileseydik onları sana açıkça gösterirdik ki görünür/dış işaretlerine bakıp onları kesin olarak teşhis edebilesin: ama [öyle olsa bile,] sen onları seslerinin tonundan mutlaka tanırsın. Ve Allah yaptığınız her şeyi bilir [ey insanlar:]

31)ve hepinizi mutlaka sınayacağız ki [bizim yolumuzda] üstün gayret gösterenleri ve sıkıntılara göğüs gerenleri (diğerlerinden) ayırabilelim: çünkü biz, bütün iddialarınızı[n doğruluğunu] deneyeceğiz.

32)Gerçek şu ki, hakikati inkara şartlanmış olan ve [başkalarını] Allah yolundan alıkoyanlar ve doğru yol rehberliği kendilerine tevdî edildikten sonra [bu şekilde] kendilerini (Allah'ın) Elçisi'nden koparanlar hiçbir şekilde Allah'a bir zarar veremezler; ama Allah, bunların bütün fiillerini değersiz kılacak, boşa çıkaracaktır.

Görüldüğü üzere açıklamayada gerek yok Ayetler durumu açıklıyor "cımbız ve kişisel yorum" buradada devrede. (Belirleyecek,deneyecek) neden; ceza veya ödül de "ADALET" esas. Bazı yerdede ateist ler şöylede diyorlar madem "ALLAH" Gayb ı

biliyor dolayısı ile de İnsanların ne yapacağını o zaman "İmtihan" niye? (belirleyecek, sınayacak,deneyecek) nedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın katakuta.

Artık yazacağın şeyler kendinden olsun "araştırmacı)sın ya. Zaten "ALLAH" Gayb ı bilir yaratan o çünkü. itiraz edende kendi bilir akıntıya karşı kürek çeker ne yapalım.

Bu ne demek şimdi? Linkini verdiğim topic bana ait bir yazı,Hiç bir yerden alıntı yapmış değilim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

önce gayb kelimesinden ne anlıyorsun açıklarmısın?

gayb ne demektir?

yaratılan insan,yaratıcı olan Allahın şu an ne yaptığı nasıl bilecektir?

Allah senin aklını alsa kim sana aklı verecektir?

Acaba Allahın ne olduğunu biliyorsunda,onunla boy mu ölçüşüyorsun?

Senin aklına göre haşa Allah yarattığı galakside oturan mı?

Mars gezegeni gaybdir,orda hangi canlılar yaşıyor neyle besleniyorlar hakkında sana bilgi geldi mi?

ya jüpiterde kimler yaşıyor,neye yeyiyorlar,

bize gösterebilir misin?

gaybı allah bildirirse,resul,nebi bilir.

Bildirmezse kim ne bilecektir.

hamile kadınlara bilgisayrada bakıyorlar çoçuğun cinsiyeti ne diye..

peki çoçuk nasıl bir ahlak sahibi olacak,şekli nasıl olacak,saçları,eli ,ayağı nasıl olacak,hele başparmağındaki mühür nasıl olacak

BUNU KİM BİLECEKTİR,KİM?

daha aklının bile ne olduğunu bilmiyorsun ey insancık..

anlatacaksan aklı bana bir elmayı anlatacağın gibi anlat..

aklın şekli böyle,kütlesi böyle,şu şu atomdan yapılmış vesaire..

anlatacak kadar bilgin yoksa

bil ki bu sana gaybdır..

hele ruhunu anlat ey insancık...

oda sana gaybdır..

bilen var mı bu dünyada...

demek Allah bildirirse insan bilir...

yatıyorsun yataksa,uyanacağın kesin bile değil..

demek allah seni uyabdırırsa uyanırsın...

yoksa bütün insanlar biraraya gelse elmayı sana rızık olarak veremediği gibi,seni o yatakda uyandıramazlar..

kendine gel,,,

seni yaratanı düşün...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

önce gayb kelimesinden ne anlıyorsun açıklarmısın?

gayb ne demektir?

yaratılan insan,yaratıcı olan Allahın şu an ne yaptığı nasıl bilecektir?

.

.

.

yoksa bütün insanlar biraraya gelse elmayı sana rızık olarak veremediği gibi,seni o yatakda uyandıramazlar..

kendine gel,,,

seni yaratanı düşün...

Gayb konusunda felsefe yapmak istiyorsan, aç bir konu yapalım.

Ben bu başlıkta, Kuran'daki bir çelişkiye dikat çekiyorum.

O çelişki hakkında lafın vara söyle.

Lafın yoksa, konuyu saptırma, Kuran'ın konu saptırma metoduna başvurma.

Git Allah gaybı bilir diye bir konu aç, orda vaaz ver.

Yada git bir camiye yazıl, orada vaaz ver. Bu vaaza hüngür hüngür ağlayacak çok adam bulursun.

Sonuna bir iki de "Ey melun, kendini bilmez falanca!!!!" diye ciyakla, o cemaaten birkaç gönüllü de çıkartırsın o melun dediğin şahsı temizleyecek.

Bu konunun başlığı, Gayb'ı sadece allah mı bilir?

Llafın vara söyle.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Melekler aslında 'halife''nin ne anlama geldigini ve neyi ifade ettigini biliyorlardı, yani en azından ayetlerin ifade ettigi irade sahibi birinin yeryüzünde neler yapabilecegini az çok tahmin etmişlerdir. Yani insandan önce yeryüzünde başka varlıklar bulunmuş olsun ya da olmasın, irade sahibi bir varlıgın iyilik yapabilecegi gibi , kötülükde yapabilecegi kolayca anlaşılır.İrade sahibi olmak halife kelimesinin kapsamı içindedir ve melekler insanın fesat çıkarıp kan dökecegini burdanda anlamış olabilirler.( Tabi burada melekler hakkında ki bilgimizde önem arzediyor)....

İŞTE O ZAMAN Rabbin meleklere: "Bakın, Ben yeryüzünde ona sahip çıkacak birini yaratacağım!" demişti. Onlar: "Seni övgüyle yüceltip takdîs eden bizler dururken, orada, bozgunculuğa ve yozlaşmaya yol açacak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?" dediler. [Allah:] "Sizin bilmediğiniz (çok şey var, onları) Ben bilirim!" diye cevapladı. (Bakara;30)

Allah, ''yeryüzünde ona sahip çıkacak birini yaratacagım'' diyor ve melekler ''seni övgüyle yüceltip kabul eden bizler dururken'' yani Allah'tan yeryüzüne indirilmelerini istiyorlar bir anlamda melekler..

Ve O, Âdem'e her şeyin ismini öğretti, sonra onları meleklerin önüne koydu ve "Dedikleriniz doğruysa haydi bu [şey]lerin isimlerini bana söyleyin bakalım!" dedi (Bakara;31)

''haydi o zaman madem öyle söyleyin bakalım şunların, şunların isimlerini'', safiyetinizden dolayı kendinizi "yeryüzüne sahip çıkma"ya daha layık gördüğünüz iddiasında haklıysanız söyleyin bakalım hadi...

Onlar: "Sen kudret ve egemenlikte kusursuz ve eksiksizsin! Senin bize bildirdiğin dışında bir bilgimiz yoktur. Doğrusu yalnız Sensin her şeyi bilen, gerçek hikmet Sahibi!" diye cevap verdiler.(Bakara;32)

''Yarab, biz bir hata ettik, bize ÖGRETTİGİNDEN başka bilgimiz yoktur, sensin ancak her şeyin iç yüzünü zerresine kadar bilen '' dedi melekler

O: "Ey Âdem, bu [şey]lerin isimlerini onlara bildir!" buyurdu. [Âdem] isimleri onlara bildirince [Allah]: "Size, göklerin ve yerin gizli gerçekliğini, açıkladıklarınızın ve gizlediklerinizin tümünü yalnız Ben bilirim' dememiş miydim?" dedi.(Bakara;33)

''sizin bildiginizi, bildiginizi sandıgınızı ve bilmediklerinizi Ben bilirim dedi'' Allah

Sonra Meleklere "(Haydi!) Â-dem'in önünde yere kapanın!" dediğimizde İblis dışında hepsi yere kapandı, o ise reddetti ve (üstelik) küstahça böbürlendi: böylece hakkı inkar edenlerden oldu. (Bakara;34)

''Ve Allah Adem'e ve Adem'in soyuna ve gelecek tüm soylara ibret alsınlar diye, bilmedikleri hakkında ya da çok az bildikleri hakkında nefislerine göre konuşup tavır almasınlar diye bu kıssaları anlatıyoruz'', ''belki düşünüp ibret alırlar diye''.. '' ''yoksa ben meleklerle olanları insanlara neden anlatayım ki''? ''onlarda düşünülmesi gerekenleri degilde inanılmaması gerekenleri anlıyorlar ''!!!!...

En iyisini Allah bilir....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

name='BrainSlapper' date='Feb 21 2007, 05:16 AM' post='481396']İslam inancında şöyle bir iddia vardır: Gaybı sadece Allah bilir.

Bakalım öyle mi?

Slaper,

Gaybı Allah'dan başkası bilemez.

Allah dilerse başkalarıda bilebilir.

En'am suresindeki ayet meselenin sırf bu boyutunu anlatırken(gaybı Allah bilir)

Cin suresindeki ayetlerde ise Allah'ın bildirdiklerininde bileceği anlatılmış.

Kısaca esas bozulmamış.

Esasa ilaveler yapılmış.

Yani temel ''gayb'' ve bunun Allah tarafından bilinebilirliği.

Üzerine bina edilense,

Allah'ın bildirdiklerininde ''bilebilirliği''.

Bu çelişki değil.

Allah'ın bildirmesi olmsaydı , bilemezlerdi ...manasını bozmuyor.

Başka yerde konuya başka bir bakış açısı veriyor.

Mesela ,

Anayasamızın ilk maddesine bakalım.

MADDE 1. – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

Burada devletin şekli anlatılmış, kısaca vasfedilmiş.Akabinde

MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

Teferruata girilmiş.

Şimdi 1. maddede 2. madde yok bu çelişki demek,sence akıl karımı ?

Bu son derece doğal bir durum arz ediyor.

Bir yerde ''esas''lar belirtilmiş,

başka bir yerde ,

teferruata girilmiş.

Esas : Gaybı ancak Allah bilir.

teferruat:ALLAH dilerse başkalarıda bilebilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Slaper,

Gaybı Allah'dan başkası bilemez.

Allah dilerse başkalarıda bilebilir.

En'am suresindeki ayet meselenin sırf bu boyutunu anlatırken(gaybı Allah bilir)

Cin suresindeki ayetlerde ise Allah'ın bildirdiklerininde bileceği anlatılmış.

Kısaca esas bozulmamış.

Esasa ilaveler yapılmış.

Yani temel ''gayb'' ve bunun Allah tarafından bilinebilirliği.

Üzerine bina edilense,

Allah'ın bildirdiklerininde ''bilebilirliği''.

Bu çelişki değil.

Allah'ın bildirmesi olmsaydı , bilemezlerdi ...manasını bozmuyor.

Başka yerde konuya başka bir bakış açısı veriyor.

Mesela ,

Anayasamızın ilk maddesine bakalım.

Burada devletin şekli anlatılmış, kısaca vasfedilmiş.Akabinde

Teferruata girilmiş.

Şimdi 1. maddede 2. madde yok bu çelişki demek,sence akıl karımı ?

Bu son derece doğal bir durum arz ediyor.

Bir yerde ''esas''lar belirtilmiş,

başka bir yerde ,

teferruata girilmiş.

Esas : Gaybı ancak Allah bilir.

teferruat:ALLAH dilerse başkalarıda bilebilir.

Sevgili feraklit,

Anayasının 1. maddesinde, "Türkiye devleti bir Cumhuriyetir" dedikten sonraü 2. Maddede "Türkiye Cumhuriyetin başında Osmanlı Hanedanından bir padişah olur" derse, bu çelişki olur. Kuran'da yapılan bu.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili feraklit,

Anayasının 1. maddesinde, "Türkiye devleti bir Cumhuriyetir" dedikten sonraü 2. Maddede "Türkiye Cumhuriyetin başında Osmanlı Hanedanından bir padişah olur" derse, bu çelişki olur. Kuran'da yapılan bu.

Saygılar.

Bu senin iddian.

Gaybın sınırları esasları belirtilmiş.

Ardından, tafsilata girilmiş.

Olay bu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.