Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

NAMAZINDA NİYAZINDA KATİL / LER... (Din adına tarih boyunca sayısız cinayet işlendi... uzak ve yakın tarihimizde de din adına sayısız cinayet işlenmi)

DİPNOT

Önerilen İletiler

Arkadaşım

İslam'ın kuşatıcılığından kastınız nedir açarmısınız?

Milliyetçilik ile ulusalcılık doku uyuşmazlıgı olan iki kavramdır.

Milliyetçiligin siyasi öznesi milletin kendisidir, sivildir ve halk egemenliginin üstünde egemenlik tanımaz, reddeder.

Ulusalcılık ise dogrudan militarist nitelikli degerlerden beslenir, görünürlerin de pek çok örnek mevcuttur. Ulusalcılık, seçkinlere ait bir projedir ve merkezde tek güç olarak bürokratik devleti savunur.

Milliyetçilik, dogal olarak muhafazakar bir yapıdadır. ( tutucu olmamalı) Milliyetçilik ile ulusalcılık manevi dünya algısın da kesin çizgilerle ayrılır. Manevi hassasiyetlerinden ayrılmış olanı ulusalcılıktır.

Ulusalcılık saptırılmış bir milliyetçilik algılamasıdır, alabildigine dogmatikdir.

İslamın evrensel karakterli inanç sistemiyle güçlenecegi kesin olan ve yaşanmış geniş tarihi tecrübeler gün gibi ortadayken neyin örnegini sunmam gerekir ki ?

sakın son dönemlerde ki bir takım ulusalcı ( iddia edilen ) politakaları milliyetçilik anlayışıyla karıştırmayasınız.

Dini düşünceye sahip olanların zilleti kendi şahsiyetlerini baglar, bu İslamın evrensel karakterli olmasını zerre etkilemez.

Milliyetçili en geniş anlamı ile degerlendiriyorum.

Milliyet aslında İslami bir kavramdır ve Musa milleti, İbrahim milleti gibi durum belirtir. Türk milleti ya da İslam milleti algılamaları Türk ulusu algılamasından daha kapsayıcıdır. Kendi tarihimize dönüp bakarsak yeterince bilgi elde ederiz .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 153
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Marcus'u kutluyorum, Muki'ye katılıyorum.

''Dinlisi'', ''dinsizi'', başı sıkışan herkes Atatürk'e sarılıyor.

Tapusuz arazisine belediye girip evini yıkmasın diye bahçeye büstünü yaptıranlar,

yaptığı üçkağıtçılıklar ortaya çıkınca, ''Atatürkçüyüm diye bana saldırıyorlar.'' diyenler,

''Sağ olsaydı O da bizim partiye girerdi.'' diyenler.

Spor salonuna ''içki öldürür, sigara süründürür, spor güldürür. İmza:M.K.Atatürk'' yazanlar.

Daha neler, neler...

Rahat bırakın adamı yaa..

Böylece kim samimi, kim nemalanıyor ortaya çıksın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayın iletisi budur derim ve ben bozan bir şeyi boşa demem....

Bence ayin en anlamsiz iletisi olmus.

Taşlar yerine oturacak tabiiki, oturmalıdır da.

Ne derler; küp yuvarlanır kapağını bulur.

Gerici gericinin yanında, aydın da, aydın kişinin yanında yer alacak elbet.

Onu savunacak, destekleyecek, hiçte sürpriz değil benim için. Çok doğal.

Kişilik gelişiminde en son olarak, ya aydın olmak, yada aydınlığa karşı olmak kalacak.

İlerici ve aydın olabilmeyi sevgili gecekuşu arkadaşımız çok güzel anlatmış: Bakınız

Düşünce yapısı, entellektüel olabilmenin erdemliğini kavrayamayan kişi elbetteki ;

Paris'in renkli şaraplarını yudumlayıp, insan olabilmenin farkına varabilmeyi,

İnsan olabilmenin farkına varabildiği içinde, ekmek kuyruğundakilerle birlikte olunmasının gerektiğini,

Atatürkçülük ve onun değerlerine bağlı kalınmasını,

Bir bilimsel çalışma olan evrim teorisine destek vermeyi,

Elbetteki kavrayamaz.

Bu mefhumlar çok yabancıdır ona ve yandaşlarına.

Anlayabilmeleri için önce insanı ve insan değerini farkedebilmeleri gerekir.

Farkedebilmenin gereği de, asgari düzeyde bile olsa içerisinde ufak tefek insani kıpırdanmaların olması gerekir.

Vatandaşın zihniyetine bakınız;

Çünkü tiksinmeye başladım....Bunları gördükçe ben ATATÜRKÇÜ değilim diyorum....

Bazı kişilerin Cumhuriyeti ve Atatürkü savunmasından dolayı imzasından bile silmek, tiksinti duymak ;

Yanlışların olmasından dolayı, doğruları görmemek için kafayı kuma sokmak değilmidir ?

Bu şekilde bir insan mantığı olabilirmi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Milliyetçilik ile ulusalcılık doku uyuşmazlıgı olan iki kavramdır.

Milliyetçiligin siyasi öznesi milletin kendisidir, sivildir ve halk egemenliginin üstünde egemenlik tanımaz, reddeder.

Ulusalcılık ise dogrudan militarist nitelikli degerlerden beslenir, görünürlerin de pek çok örnek mevcuttur. Ulusalcılık, seçkinlere ait bir projedir ve merkezde tek güç olarak bürokratik devleti savunur.

Milliyetçilik, dogal olarak muhafazakar bir yapıdadır. ( tutucu olmamalı) Milliyetçilik ile ulusalcılık manevi dünya algısın da kesin çizgilerle ayrılır. Manevi hassasiyetlerinden ayrılmış olanı ulusalcılıktır.

Ulusalcılık saptırılmış bir milliyetçilik algılamasıdır, alabildigine dogmatikdir.

İslamın evrensel karakterli inanç sistemiyle güçlenecegi kesin olan ve yaşanmış geniş tarihi tecrübeler gün gibi ortadayken neyin örnegini sunmam gerekir ki ?

sakın son dönemlerde ki bir takım ulusalcı ( iddia edilen ) politakaları milliyetçilik anlayışıyla karıştırmayasınız.

Dini düşünceye sahip olanların zilleti kendi şahsiyetlerini baglar, bu İslamın evrensel karakterli olmasını zerre etkilemez.

Milliyetçili en geniş anlamı ile degerlendiriyorum.

Milliyet aslında İslami bir kavramdır ve Musa milleti, İbrahim milleti gibi durum belirtir. Türk milleti ya da İslam milleti algılamaları Türk ulusu algılamasından daha kapsayıcıdır. Kendi tarihimize dönüp bakarsak yeterince bilgi elde ederiz .

Birincisi ulus demek bir devletin tüm vatandaşları demektir, milliyette ulustan ayrıştırılamaz, hepimizin bir tek kimliği var değil mi? Pasaport aldığınızda sizi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak tanımlıyorlar, yoksa pasaportunuzda İslam Milleti vatandaşı mı yazmalı, sap ile samanı ayırmak çok mu zor?

Miliiyetin İslami bir kavram olduğu sonucuna, İbrahim Milleti, Musa Milletinden mi varıyorsunuz, bu ikiside sonuçta İsrailoğullarıdır. Yani özünde İsrail Milletidirler. Din ise kimlik değildir, bir seçimdir, hangi milletten olursan ol dinini seçebilirsin, dindaşlık ayrıdır, ulusalcılık ayrıdır. Vatandaşlık hususunda kendi milletinle bir bütünü oluşturursun, dindaşlıkta aynı dili bile konuşmadığın insanlarla ancak ortak ibadette bulunabilirsin...

Ulusalcılığın nesinden rahatsız oluyorsunuz, milliyetçiliğin nesi saptırılmış? Irak'ta şii, sünni kan gövdeyi götürürken, ne sünni arablardan, ne şii İranlılardan bir dindaşlık yaptırımı ya da sorumluluğu görmekte misiniz? Ha diyebilirsiniz ki, orada Abd'nin komplolarıdır bunlar, olasıdır ama ortaya çıkan manzarada, ulus bilincinden uzaklaşmanın ve etnikleşmenin, mehhepleşmenin nelere mal olacağını görmekteyiz... bu dindaşlık olayı o kadar kolay saptırılıyor ve kullanılıyor ki, önüne geçilemiyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Emperyalizm gerçekte bir arpa boyu yol gidememiştir.

Hepimiz hayatta olduğumuz sürece bunun milyonlarca örneğini göreceğiz.

O kafayla bir dairenin içinde dönüp durmaktadır.

Devreden bakiyeler bırakarak.

Çünkü o borçlarını ödemek istemez.

Öderse azalacağını düşünür.

Hatta iflas edeceğini.

Cumhuriyetin yetiştirdiği yüksek ahlaklı kişilerin endişelenmediklerini biliyorum.

Çünkü onlar gerçekten ne yaptıklarını biliyorlar. Hepsini saygıyla selamlıyorum.

Cumhuriyet çocuklarına verilen güzel emek elbette hak ettiği yeri bulacaktır.

Çok güzel hatıralar var; Türkçe öğretmenime çok teşekkür ediyorum.

Güzel oldu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birincisi ulus demek bir devletin tüm vatandaşları demektir, milliyette ulustan ayrıştırılamaz, hepimizin bir tek kimliği var değil mi? Pasaport aldığınızda sizi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak tanımlıyorlar, yoksa pasaportunuzda İslam Milleti vatandaşı mı yazmalı, sap ile samanı ayırmak çok mu zor?

Miliiyetin İslami bir kavram olduğu sonucuna, İbrahim Milleti, Musa Milletinden mi varıyorsunuz, bu ikiside sonuçta İsrailoğullarıdır. Yani özünde İsrail Milletidirler. Din ise kimlik değildir, bir seçimdir, hangi milletten olursan ol dinini seçebilirsin, dindaşlık ayrıdır, ulusalcılık ayrıdır. Vatandaşlık hususunda kendi milletinle bir bütünü oluşturursun, dindaşlıkta aynı dili bile konuşmadığın insanlarla ancak ortak ibadette bulunabilirsin...

Ulusalcılığın nesinden rahatsız oluyorsunuz, milliyetçiliğin nesi saptırılmış? Irak'ta şii, sünni kan gövdeyi götürürken, ne sünni arablardan, ne şii İranlılardan bir dindaşlık yaptırımı ya da sorumluluğu görmekte misiniz? Ha diyebilirsiniz ki, orada Abd'nin komplolarıdır bunlar, olasıdır ama ortaya çıkan manzarada, ulus bilincinden uzaklaşmanın ve etnikleşmenin, mehhepleşmenin nelere mal olacağını görmekteyiz... bu dindaşlık olayı o kadar kolay saptırılıyor ve kullanılıyor ki, önüne geçilemiyor...

O kadar çok açılıyorsunuz ki bir kaç cümleyle cevap vermek imkansız, lakin bende uzun yazmayı sevmiyorum

milliyetçilik ile ulusçulugun dışa-pratige yansımalarını tartışmak isterken konu çok farklı yönlere gidiyor.

İbrahimi millet, Musa milleti israil ogullarını niteledegi kadar İslam milletini de niteler ; ne dedik bir durum bildirir. İbrahim (as) israilogullarının atası oldugu kadar Müslümanlarında atasıdır, lakin uluscu düşüncelerden olsa gerek hemen ırki nitelikde düşünmeniz sizi yanıltıyor. Kur'an'ın millet kavramını anladıgınızı sanmıyorum yaptıgınız degerlendirmelerden sonra, burayı kesiyorum, pasaport falan ne alaka...

Türk ulusu ya da Türk milleti aynı niteleme olsada yansımaları ve siyasetleri farklıdır, anlatılmak istenen budur.

Dinin kimlik olmadıgını söyleyebilmek milyonlarca insanın kendisini dini kimlikleriyle tanımlamalarını yok saymak demektir.

Dindaşlık ayrıdır, ulusalcılık ayrıdır, vatandaşlık hususunda kendi milletinle bir bütünü oluşturursun, dindaşlıkta aynı dili bile konuşmadığın insanlarla ancak ortak ibadette bulunabilirsin... ...

Evet, din daha kapsayıcı oldugu için aynı dili ve yeri paylaşmasanda ortak payda olan 'Din' ile ilişkilerini geliştirebilirsin.

Bilakis ulus bilincinden uzaklaşma degil daha çok alt kimliklerin öne çıkarılmasıdır kaosa sebep olan.Avrupayı unutmayın Avrupa bugünlerine çok acı tarihi süreçlerden ulaştı...

Irak örnegini veriyorsunuz ama Irak'da yaşanan mezhep savaşı degildir ( çıkarılmaya çalışılıyor ama ufak tefek şeyleri saymazsak Elhamdulilah beceremiyorlar, ama sürekli deniyorlar), eski Baas partisinin ve Tikrit sülalesinin varoluş mucadelesi demek daha dogrudur.... Çok farklı paradigmalara sahip oldugumuz için özel durumları başka başlıkta tartışmak lazımdır.

Milliyetçilik ve ulusçuluk ekseninde kalırsak memnun olurum....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nisa 91- Diğer birtakım kimseleri de bulacaksınız ki; hem sizden emin olmak, hem de kavimlerinden emin olmak isterler. Fitne için her davet olunuşlarında onun içine baş aşağı dalarlar. Eğer bunlar sizden çekinmezlerse, kendilerini bulduğunuz yerde yakalayın ve öldürün. İşte bunlar aleyhinde size açık bir ferman verdik.

Nisa 89- Onlar, küfür işledikleri gibi, sizin de küfür işleyip kendileriyle bir olmanızı arzu ettiler. Onun için, onlar Allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin. Eğer bundan yüz çevirirlerse onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün; Onlardan ne bir dost, ne de bir yardımcı edinmeyin.

Tevbe 5- Şu haram aylar bir çıktı mı artık o müşrikleri nerede bulursanız öldürün, yakalayın, hapsedin ve bütün geçit başlarını tutun. Eğer tevbe ederler ve namaz kılıp zekâtı verirlerse onları serbest bırakın. Muhakkak ki, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Tevbe 12. Eğer verdikleri sözden sonra yeminlerini bozar ve dininize dil uzatırlarsa, o küfür öncülerini hemen öldürün. Çünkü onların yeminleri yoktur. Ola ki, vazgeçerler.

İslam dini öldürmeyi yasaklamıştır, fakat bu yasaklama Müslümanların birbirini öldürmesinin yasağıdır. Müslüman olmayanlar Müslüman olmalıdır, eğer olmazlarsa sonu ölümdür.

Nisa 92- Hata dışında bir mümin, diğer bir mümini öldüremez. Ve kim bir mümini yanlışlıkla öldürürse, mümin bir köle azad etmesi ve ölenin ailesine (varislerine) teslim edilecek bir diyet vermesi gerekir…

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tüm bunlardan sonra imzamdaki o yüce insanın sözlerini kaldırmak zorunda kalacağım.

Çünkü tiksinmeye başladım....

Bunları gördükçe ben ATATÜRKÇÜ değilim diyorum....

..

Bu değişim nedir kavramaya çalışıyorum sevgili marcus...

Birilerinin kişiliğine...

Diğerinin inançlarına bakarak öz değerlerini değiştirmek anlamında bir sonuca varabilir mi?

Özetle; kızarak, yadsıyarak, inanç farklılıklarını öne çıkararak kendini tam olarak ifade edememişsin...

Bence de bugüne değin yazdığın en garip yazılardan biri olmuş...

Bütün bunlardan sıyrılarak kendini tekrardan ifade etmelisin...

Çünkü, bu yaklaşımını ve yazını eleştiriyor olsakta, hepimiz seni anlamak ve hak vermek istiyoruz...

Yine bu anlamda, bir başka başlıkta sana şu soruyu yöneltmiştim...

"Sence ve bence bu ne kadar kabul edilebilir bir durumdur.?"

gözünden kaçmış olmalı ki bir yanıt alamadım...

Kendilerini ifade etmekten yoksun yada sırf işlerine öyle geldiği için

(yazılanların içinden maksadını aşan değerlendirmeleri) sahiplenme kolaycılığına kalkışan kişiler...

Ve yine bir çok başlıkta olduğu gibi...

Birilerinin arkasına saklanıp, laf etmek, yumruk sallamak alışkanlığına sahip bazılarımız...

Bu davranışlarını, senin de yazılarının altına çiçekler kondurarak devam ettirecekler...

" Sence ve bence bu ne kadar kabul edilebilir bir durumdur... Asla Öyle Değil mi? "

Ama görüyorsun işte tam da anlatılmak istendiği gibi hemen, bu başlıktaki yazın alıntılanıp...

Altına da Şöyle yazılmış...

"Bu sözlerin üzerine eklenecek başka bir söz yok mükemmel bir yazı olmuş tebrikler."

Ve tekrar aynı ifadeyi yöneltmek istiyorum... Haklı olduğumuz noktalarda birbirimizi anlamak ve kavramak adına...

" Sence ve bence bu ne kadar kabul edilebilir bir durumdur... Asla Öyle Değil mi? "

Atatürkçülük içi boş bir heykelden veya gösteriden ibaret bir maske değildir.

''Ben Atatürkçüyüm'' deyip de gerisini getirmeyenler, onu bir maske gibi kullananlardır.

Hem de kendi pisliklerini örtmek için...

Yerinde ve doğru bir tespit..

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tekrar belirtiyorum..

Bu başlık aslında biz demokrasiye inanan, 1923'te yakılan o meşaleyi ellerinden indirmemeyi felsefe kişiler insanlar olarak bir mienk taşıdır diyorum..

Cünkü;

Cumhuriyet Devrimi Şehitleri yaşadığınız süre içinde Cumhuriyet Devrimlerine sadık, onlar için canını feda eden ve onları her şart altında savunan insanlar olduk çoğu kez.

Ve hayrıca Cumhuriyetin temel ideolojilerinden “Ne Mutlu Türküm Diyene”yi savunduğumuz için ve o uğurda da bazılarının 1998 yılında ortak eylemde buluştukları şeriatçı, tarikatçı, ırkçı, etnik milliyetçiler ve ayrımcıların kurşunlarına hedef olduk..

Hepimiz biliyoruz ki yakın tarihte Kalpaksız Kuvvacı, sevgili Uğur Mumcu,

Bir türlü ama birtürlü içlerine ısınmayan Cumhuriyetimizin kazanımlarının nimetlerinden faydalanarak Türkiye Cumhuriyeti’nin üniversitelerinde çalışan ve oradan da maaşını alan devlet memurları bile, senin öldürülmenin üzerinden 14 yıl geçtikten sonra katledilen Hrant Dink’in katilini sen ve senin düşüncen olduğunu yazdılar...

Fakat bugün ne acıdır ki;

Kalpaksız Kuvvacı, (Uğur MUMCU ve onun gibi demokrasi şehitleri) gerçek katillerin nerelerden çıkacaklarını çok iyi biliyoruz aslında.

Bugün de tepkileri bu yüzden bize..

Ve bizleri de susturmak isteyeceklerdir..

Ama bizi ancak halka ihanet öldürür...

Kurşun değil...

Bende buradan yoksul halkları birbirine düşürecek ve aslında kendi kendini yok etme planının uygulayıcısının maşası olan ve bu gibi canilikleri dine mal eden ve dini kullanarak yapanlar aslında emperyalistlerin tetikçiliğini yaptıklarını hatırlatmak istiyorum.

Sevgiyle kalın..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Türk anadan, Türk babadan doğmuş, soyunda dönme olmayan Türk oğlu Türküm ben. Kuvay-ı Milliye’nin bir üyesi olmaktan sonsuz bir gurur duyuyorum. Aynı zamanda üzerime aldığım, tarihi sorumluluğun da bilincindeyim. Türk milletini dünyanın efendisi yapmak uğrunda....''

Kuvvay-ı Milliyeciler bu yemini duysalardı herhalde kahrolurlardı.

Anlamı Milli kuvvetler olan, Türk, Çerkes, Arnavut, Laz, Kürt vs. her ırktan insanı barındıran bir hareketin ismini kullanarak,

kendi söylemlerini haklı çıkartmaya çalışmışlar.

Bu ülkede Kuvvay-ı milliye'ye karşı çıkan bir İnsan evladı yok ki.

Bu ülkede kimin dost, kimin düşman olduğu,

Kimin gerçek vatansever, kimin hain olduğu birbirine karişmış.

Komünisti, Atatürkçüsü, Milliyetçisi, Dincisi, Müslümanı, hepsi ülkeyi en çok ben seviyorum, böyle düşünmeyenler cehennemin dibine diyorlar. Asgari müştereklerde uzlaşmak için herhalde yeniden düşman işgali gerekiyor. O zaman göreceğiz gerçekten vatansever misiniz, yoksa tatlısu milliyetçisi misiniz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O kadar çok açılıyorsunuz ki bir kaç cümleyle cevap vermek imkansız, lakin bende uzun yazmayı sevmiyorum

milliyetçilik ile ulusçulugun dışa-pratige yansımalarını tartışmak isterken konu çok farklı yönlere gidiyor.

İbrahimi millet, Musa milleti israil ogullarını niteledegi kadar İslam milletini de niteler ; ne dedik bir durum bildirir. İbrahim (as) israilogullarının atası oldugu kadar Müslümanlarında atasıdır, lakin uluscu düşüncelerden olsa gerek hemen ırki nitelikde düşünmeniz sizi yanıltıyor. Kur'an'ın millet kavramını anladıgınızı sanmıyorum yaptıgınız degerlendirmelerden sonra, burayı kesiyorum, pasaport falan ne alaka...

Türk ulusu ya da Türk milleti aynı niteleme olsada yansımaları ve siyasetleri farklıdır, anlatılmak istenen budur.

Dinin kimlik olmadıgını söyleyebilmek milyonlarca insanın kendisini dini kimlikleriyle tanımlamalarını yok saymak demektir.

Dindaşlık ayrıdır, ulusalcılık ayrıdır, vatandaşlık hususunda kendi milletinle bir bütünü oluşturursun, dindaşlıkta aynı dili bile konuşmadığın insanlarla ancak ortak ibadette bulunabilirsin... ...

Evet, din daha kapsayıcı oldugu için aynı dili ve yeri paylaşmasanda ortak payda olan 'Din' ile ilişkilerini geliştirebilirsin.

Bilakis ulus bilincinden uzaklaşma degil daha çok alt kimliklerin öne çıkarılmasıdır kaosa sebep olan.Avrupayı unutmayın Avrupa bugünlerine çok acı tarihi süreçlerden ulaştı...

Irak örnegini veriyorsunuz ama Irak'da yaşanan mezhep savaşı degildir ( çıkarılmaya çalışılıyor ama ufak tefek şeyleri saymazsak Elhamdulilah beceremiyorlar, ama sürekli deniyorlar), eski Baas partisinin ve Tikrit sülalesinin varoluş mucadelesi demek daha dogrudur.... Çok farklı paradigmalara sahip oldugumuz için özel durumları başka başlıkta tartışmak lazımdır.

Milliyetçilik ve ulusçuluk ekseninde kalırsak memnun olurum....

Din sizin bakış açınıza göre bir kimliktir peki hangi geniş kapsayıcılıkla hangi birliktelik söz konusudur örneklermisiniz?

İbrahim ve Musa peygamberler müslümanların manevi anlamda atası sayılırlar, ama soyları İsrailoğullarındandır.

Bir millet dışarıdan bakıldığında bir bütün olarak algılanır, zaten etnik özelliklerin farklılık gibi yansıtılmaya çalışılmasının asıl sebebide millet bilincinden ayrıştırmak istenmesidir. Anladığım kadarıyla siz ümmetçisiniz, bu durumda ben size herhangi bir baskı yapamam, kendinizi nasıl tanımlıyorsanız öylesiniz. Sadece sormak isterim, herhangi bir İslam ülkesine gittiğinizde onlar sizi bir müslüman olarak mı görecek, yoksa Türk ve müslüman olarak mı tanıyacaklar.

Alt kimliklerin ön plana çıkartılması kaosa sebeb olur elbette, bizler türlü özelliklere sahip ancak binlerce yıldır birlikte yaşamış ve ortak gelenekler geliştirmiş bir milletiz, eğer etniklik bu kadar ön plana çıkartılırsa ve bu bir ayrılık unsuru olmaya başlamışsa bu millet infilak eder. Ama zaten emperyalizmin hedefide bu, dünyanın heryerinde milletlerin içinde farklı kökenliler var ama hiç bir yerinde bu topraklarda olduğu gibi bir bölünme mücadelesi vermiyorlar... Tabi dünü saymalıyız, Rusya, Yugoslavya, Irak bunun acısını yaşamış milletler...

Irak konusunda sizin kadar masumane bakmamıyorum, Türkiye'de ayrılıkçı örgütün içindeki militanlarında bir çoğu müslüman ama Mehmetçiğin kanını dökerken hiç öyle değiller. Irak'tada mutlaka Abd tuzakları ve oyunları var bunun farkındayız, ama zaten Irak'ın başına gelenlerden ve devam eden işgalin sebeb olduğu tecavüz ve katliyamlardan Irak halkı birlik olamayarak en büyük sorumlu değil mi? Oysa Iraklıların hemen hepsi müslüman ama farklı etnik köken ve farklı mezhepleri var ne güzel bir bölünme sebebi değil mi?

Milliyetçilik ve ulusçuluk öncelikli olarak milli meselelerde ulusçu bir görüş sergilemektir. Şimdilerde onunda tanımı farklı yapılmakta ama bu kapının da nereye çıkacağı belli değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din sizin bakış açınıza göre bir kimliktir peki hangi geniş kapsayıcılıkla hangi birliktelik söz konusudur örneklermisiniz?

İbrahim ve Musa peygamberler müslümanların manevi anlamda atası sayılırlar, ama soyları İsrailoğullarındandır.

herhangi bir İslam ülkesine gittiğinizde onlar sizi bir müslüman olarak mı görecek, yoksa Türk ve müslüman olarak mı tanıyacaklar.

Irak konusunda sizin kadar masumane bakmamıyorum, Türkiye'de ayrılıkçı örgütün içindeki militanlarında bir çoğu müslüman ama Mehmetçiğin kanını dökerken hiç öyle değiller. Irak'tada mutlaka Abd tuzakları ve oyunları var bunun farkındayız, ama zaten Irak'ın başına gelenlerden ve devam eden işgalin sebeb olduğu tecavüz ve katliyamlardan Irak halkı birlik olamayarak en büyük sorumlu değil mi? Oysa Iraklıların hemen hepsi müslüman ama farklı etnik köken ve farklı mezhepleri var ne güzel bir bölünme sebebi değil mi?

Milliyetçilik ve ulusçuluk öncelikli olarak milli meselelerde ulusçu bir görüş sergilemektir. Şimdilerde onunda tanımı farklı yapılmakta ama bu kapının da nereye çıkacağı belli değil mi?

Din benim bakış açıma göre degil, bilakis milyonlarca insanın sosyolojik gerçegi bu kimlik. farklı düşünüyorsanız yazınız..

siz şimdiden çıkıp kapsayıcı kimliklerin olmadıgını ya da olamayacagını söyleyemezsiniz. Siz Dinin, ulus mantıgından daha az kapsayıcı oldugunu söyleyebilirsiniz ve açılımlarsınız bizlere.

soyların israilogulları olmasına neden takdınız ki,onlardan öncede bir çok kavme peygamber gelmiştir. Nasıl hıristiyan milleti varsa ve ulusları her ne olursa olsun bu millet anlayışı din temelli tanımlamadır, aynı İslam milleti gibi

her hangi bir islam ülkesinde beni tabiki Müslüman Türk olarak tanıyacaklar, gayet dogal degil mi? sormanızı anlamadım, müslüman Alman gibi, aslında hangisi daha genişletici bu ifade kalıplarından bile belli..

Irak konusunda ben bir tespit yapıyorum siz masumane olmadıgımı söylüyorsunuz, bu ne demek şimdi ?

tabiki Irak halkı ki bunlar müslüman halklardır neden acaba birlik olamadılar, müslüman olduklarından dolayı mı ? hiç sanmıyorum. Tam tersi, alt kimliklerin üstte konma çabaları ...

Nedir milli olan meseleler, çözecek olan ulusçu düşünceler somut ifadeler degil bunlar...Dinin nasıl alet oldugunu kabul ediyorsak bu türden argümanların da alet edilecegi dogal olarak bellidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Emperyalizm hedefine herne şekilde olursa olsun ulaşıyor bu yazıda bana onu gösterdi...

Hadi bayram edin... Marcus imzasını değiştirecekmiş...

Artık değiştirmesede Marcus Marcusluğunu benim gözümde kaybetti...

Forumda okduğum en garip yazılardan birisi olmuş...

Yani bazılarına şirin görüneceğim diye yazmak sa o zaman eleştirinin ne anlamı kalıyor...

Devam et sevgili Marcus devam et...

Ayrıca yıldızlı yerleri görmedim ve öm le sordum ve öğrendim....

söylenmiş artık bir şey de değişmez... o zaman devam edin...

Dedim ya Emperyalizm sonunda istediğini alacak... Siz hiç merak etmeyin bir sonraki siyasi cinayet gene bir 17 lik delikanlı tarafından işlenecek ve gene Ailesi o namazında niyazında bir gençti diyecekler...

Devam et sevgili Marcus devam et....

Bu size yazdığım ikinci yazı.Emperyalizmin hedefine ulaşmasında benide etkenler arasına koymuşsunuz.

Şimdi beni bir dinleyin byxman.

Ben bu forumda 2005 den bu yana yazı yazıyorum. ******* ********** *************.

Yeniden hatırlatayım istedim.Yazılarımda din,dil,ırk ayrımı gözeten bir yazı varsa beni istediğiniz gibi dövün.Foruma girdiğimden

bu yana her zaman ayrımcılığın ve onun uzantısı olan faşizmi yerden yere vuran yazılar yazdım.Ancak faşizan bir kafaya

sahip olmak için sağ görüşlü olmak gerekmiyor. Bazen en büyük faşist sol cenahtan çıkıyor. Bu güne kadar dedikki bu

ülkenin parçalanmasına yönelik ciddi tehditler var. Parçalanmadan kazançlı çıkan bir ülke yoktur dünya üzerinde.

Emperyalizmin kuranazlığıda buradadır. Küçük ve aciz devletlere her dediklerini yaptırabilme gücü.Bu gücü kullanmak

için ayrışamnın her türlüsünü deneme cihetine giderler. Ayrılmanın Türk ulusu üzerinde derin yaralar ve acılar getireceğini

bilen Mustafa Kemal bunun önüne geçmek için dahiyene bir fikirle farklı kültürlerin liderleriyle görüşmüş,onları ikna etmiş

ve istiklal harbine top yekün dahil etmiştir. Şimdi kabul etsenizde kabul etmesenizde bu ülkede yaşayan insanlar inançlarına

önem veren insanlar.Sizin kadar kafaları çalışmıyor olabilir.Sizin kadar bilimsel vede fevkalade Atatürkçülükten nemalanmıyor

olabilir. Bir kişi çıkıpta bu namaz kılanlar işte böyledir.Önca namaz kılıp sonra cinayet işlerler diyorsa.O zaman bu size göre

kafası çalışmayan kalabalıktan çıkar biriside derki namaz kılmasaydı ateist olsaydı o zaman tüm ateistler canimi olurdu?

Bu soruyada karşılık yine aynı şekilde bildik basma kalıp laflarla ve bildik 12 eylül rejim ağzıyla cevap verenlere siz

ne derdiniz? Bu forumda yazılarım silindiği için can abiyle tartışmalarımızı hatırlamıyor olabilirsiniz.Ancak bir tartışmadan

sonra marcus sizi üzdüysem özür dilerim.Bende hata yapabilirim,bende etten kemikten insanım.Senin inancınla değil

senin yazdıklarınla ilgiliyim.Ve keşke her inançlı türk senin gibi olsa derdi. Bende cevaben,beni mahçup ediyorsun abi

keşke her atesit senin gibi olsa derdim. Can abi ateistliğini hiç bir zaman bazıları gibi nefret tohumlarıyla dillendirmedi.

O düşüncelerini anlatırdı.O sanatçıydı,bilgiliydi,hassastı ama herşeyden önce insandı... Ve ben o insanı şimdi çok özlüyorum.

Neden acaba?? foruma bakarmısınız birde diyorlarki bu ülkenin %99 u müslüman.. Külliyen yalan.. Bir tartışma ortamında

sevgili dostum adrenalin belki haklısın ama bu forum türkiyenin bir aynası demişti. Şimdi adrenalinin söylediğine katılıyorsak

bu ülkede ateistlerin inananlardan fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ancak klikleşme modası buradada geçerli olduğundan

3 silahşörler ellerinde kılıç yakıyor,yıkıyor,kesiyor,biçiyorlar.. Ben bu forumdan bir yere gitmeye niyetli değilim.Bizim

insanları kucaklama ve Mustafa Kemalin gerçekliliğini anlatmamıza kimse mani olamaz.Sadece bu kin ve nefret dolu

insanların Sevgili Mustafa Kemalimize sığınmamalarını istiyoruz.Perdeleme denilen şey budur.ABD ve israilin hedefide budur.

Adam uğur mumcunu resmini koyuyor.Uğur mumcunun mücadelesinden ve inançlarından bir haber.Zannediyorki yada

bilinçli olabilir. Uğur Mumcu bir takım tarikatlarla ilgili yazılar araştırmalar yapıyor. İşte bizim adamımız bu...HAYRİYETTEN

hayretler içinde kalıyorum beyin sulanması bu olmalı diyorum.ABD ve israil tarafından mamalanan Doğu Perinçek'in

dilini kullanıyorlar.Bu doğu perinçekin kimlerle istişare ettiğide bellidir.Ben imzamı falan değiştirmem.Bu iki yüzlü ABD

çırağı işbirlikçi sözüm ona Atatürkçülere bir tepkiydi. Tüm bir ulus kurban oluruz onun aydınlattığı yola.En önemli

hedefimiz parçalanmanın ve ekonomik kirlenmişliğin önüne geçmektir.Biz bildiğimiz doğru yolda ilerleriz.

Not:Marcus marcusluğunu gözümde yitirdi demişsin. Canın sağolsun byxman ben seni her zaman seveceğim. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Forum'un ve üyelerinin demokratik yapısına güvenerek;

Ateistsem, elbetteki o anlayışımla, fikirlerimi belirtip tavrımı koyacağım.

Elbetteki yurtseverliğimi kimseden çekinmeden ortaya koyacağım.

Elbetteki bilimsel görüşümü ulu orta açıklayıp bazı görüşlerle uzlaşmadığını savunacağım.

(Bazı arkadaşlarım bilimsel olabilmenin sadece pozitif bilimlerle alakalı olduğunu savunmaktalar.

Bu yüzden de “bilim adına ne yaptın” diye sormaktalar. Profesyonel uğraşım zaten pozitif bilimin bir dalıdır.)

Elbetteki Atatürk’ün aydınca görüşlerine bütün kararlılığımla savunup sahip çıkacağım.

Aksini yapmam, dünya görüşüme aykırı davranmam, benim yalancı olduğumu göstermez mi ?

Forumda dünya görüşümü yansıtan insanlara övgüm doğal değimli ?

Bazı üyelerin bundan gocunacağını da peşinen kabullenmiş bulunuyorum.

Bu tavrımın beni yok etmekten başka nasıl önüne geçilebilir ?

İki bilimsel görüşün bile ayrı nicel farklı tahlilleri olabiliyor.

İşte bilimsel kabulün, aydın olabilmenin yolu budur. Bunu kabullenmektir.

İnsanları "tektip" kabullenmek hangi mantıktır biliniyormu ?

Kişilerin şahıslara da fikirlere de övgüleri/yergileri olacaksa söyleyeceklerinin değerlerini iyi ölçümlemesi gerekir.

Hele de o kişi; Aydın olduğunu iddia ediyorsa.

Aydın kimlikli insanlar somut, objektif, bilimsel görüşlü olmak zorundadırlar.

Bu nitelikleri taşımayanlar aydın olamazlar. Aydın olmak, insan olmak için gerekliliktir.

Aydın görüşün iki ayrı doğru nitelikte olması mümkün değildir.

Daha önce “aydın olabilmenin ilkeleri”ni sevgili Gecekuşu arkadaşımızın iletisinde bulabileceğimizi yazmıştım.

Önemli olduğu için bir kez daha belirtiyorum.

Bir bakalım, objektif olalım lutfen.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BEN ÜZÜLÜYORUM,,

Okuyor ,,inceliyor,,düsünüyor,,bön bön bakip ,,bir anlam cikarmaya calisiyorum

Düsünüyor,,düsünüyor,,düsünüyor ,,gine düsünüyorum,,

Niye bizler takilip kaldik,,insanlarimizi ,,genc,,dinamik,,nüfusumusu,,harekete,,gecrimeyen,,

SIYASI KADROLAR YÜZÜNDENMI,,bu yilginlik basladi,,

Oldugumuz yerde saymak ,,sinirlerimizi gerip,,cilginligima,,dönüstü,,daha önce,,yillar önce

genc,,nesil,.sokaklara,,dökülerek.,biraz,,rahatlamis.,.düsüncelerini.,haykirarak benligini ortaya koymustu

sagcisiyla,,solcusuyla,,.Amac,lar birdi.,Türkiyeden yeni atilimlar isteniyordu.,.büyük basarilar bekleniyordu

cünkü,,hareket halinde,.,olan,.,bir toplum.,.olarak,.,genlerimiz,de var di.,.durgunluk bize göre degil

TÜRKE DURMAK YAKISMAZ,.,.hareket istiyordu,.,AMA,,ne yazik,ki bu siyasi kadroyla birakin biraz

hareke,ti.,. cakili kaldik,.,!!!Bey efendiler bir bes sene daha istiyorlar.,.,inanilir gibi degil

cakili kalmanin meyvelerini toplamak icin.,

!!!EVET TIKSINME,LER ARTACAK,.,!!!

ya simdi.,.,bu acilim,.,cok,,degisik sonuclar,,vermeye.,.calisiyo,YILGINLIKLAR TARIKATLARA DÖNÜSÜYO

Yani karanliklara yelken acanlar.,.Bu cagda bu kafayla.,.inanilirgibi degil.,.,

sanki birseylerin intikami gibi ,,birseylerin inati gibi,,yanibasimizdaki oynanan filmmi bile görmüyor kurulmus

gibi ayni kareler etrafinda dönüyoruz.,.,

Türkiye cumhuriyetiz kuruldugndan beri hep cumhuriyetimizi savunmak zorunda birakilmis tabiki savunacagiz

yurdumuzun dört bir yaninda sehit düsmüs dedelerimiz ruhu icin bagimsizlik kolay kazanilmiyor bu ülkeyi

bize bosuna armagan etmediler etrafimiza bakarsak hic de kolay olmadigini görürüz .,.gözlükte sart degil

Hisler,,hisler,,duygularinla,,insan sezgisiyle bile anliyabilir.,.!!!

yükümüz hafiflemedi,ki .,.,simdiye kadar eger siyasi kadrolarimiz yükümüzü ,,hafifletecek basariyi göstermis olsalardi

belki bugün burda konular biraz daha degisik eglenceli olacakti,.,biz gencler icin,.,

Bugün kore halki daha eglenceli,,japonlar,,i ,,söylemeye gerek yok,,depremle alay ediyorlar.,.

Eger ATAMIZIN yeni tertemiz acmis oldugu sayfayi birileri doldurup onun üzerine yeni yeni sayfalar acsaydi

ÖRNEGIN.,.,!!! bizde,de Arnstein yetistirseydik.,Bir otomobil devi yetistirseydik.,.kore gibi.,,

Tip dalinda mucuziler yaratsaydik.,.,hersene yüzbinler mezun veren IMAM hatip liselerinden gercek ilahetciler

cikarsaydik.,.yanlislara dur diyecek.,.

Dünyadaki basarilarin arkasinda birazda bizim katkimiz olsaydi bügün !!!.,.,.

BUGÜN ATAMIZI YATTIGI YERDE BUKADAR RAHATSIZ ETMEZDIK.,,.,

Saygilar

:shuriken: yamyam frankfurt

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Forum'un ve üyelerinin demokratik yapısına güvenerek;

Ateistsem, elbetteki o anlayışımla, fikirlerimi belirtip tavrımı koyacağım.

Elbetteki yurtseverliğimi kimseden çekinmeden ortaya koyacağım.

Elbetteki bilimsel görüşümü ulu orta açıklayıp bazı görüşlerle uzlaşmadığını savunacağım.

(Bazı arkadaşlarım bilimsel olabilmenin sadece pozitif bilimlerle alakalı olduğunu savunmaktalar.

Bu yüzden de “bilim adına ne yaptın” diye sormaktalar. Profesyonel uğraşım zaten pozitif bilimin bir dalıdır.)

Elbetteki Atatürk’ün aydınca görüşlerine bütün kararlılığımla savunup sahip çıkacağım.

Aksini yapmam, dünya görüşüme aykırı davranmam, benim yalancı olduğumu göstermez mi ?

Forumda dünya görüşümü yansıtan insanlara övgüm doğal değimli ?

Bazı üyelerin bundan gocunacağını da peşinen kabullenmiş bulunuyorum.

Bu tavrımın beni yok etmekten başka nasıl önüne geçilebilir ?

İki bilimsel görüşün bile ayrı nicel farklı tahlilleri olabiliyor.

İşte bilimsel kabulün, aydın olabilmenin yolu budur. Bunu kabullenmektir.

İnsanları "tektip" kabullenmek hangi mantıktır biliniyormu ?

Kişilerin şahıslara da fikirlere de övgüleri/yergileri olacaksa söyleyeceklerinin değerlerini iyi ölçümlemesi gerekir.

Hele de o kişi; Aydın olduğunu iddia ediyorsa.

Aydın kimlikli insanlar somut, objektif, bilimsel görüşlü olmak zorundadırlar.

Bu nitelikleri taşımayanlar aydın olamazlar. Aydın olmak, insan olmak için gerekliliktir.

Aydın görüşün iki ayrı doğru nitelikte olması mümkün değildir.

Daha önce “aydın olabilmenin ilkeleri”ni sevgili Gecekuşu arkadaşımızın iletisinde bulabileceğimizi yazmıştım.

Önemli olduğu için bir kez daha belirtiyorum.

Bir bakalım, objektif olalım lutfen.

Sayın bilimselci Aydın olma kelimesini ne kadar basit bir ifade ile anlatıyorsunuz. Ben bu forumda aydın bir kişi göremedim bugüne kadar.

Aydın kelimisin üstümüze yakıştırmak yada birine maletmek için epey bir düşünmemiz gerekmektedir. Aydın,yani yol gösteren yani

toplumun ve klasik düşüncenin önünde kimsenin göremediğini gören,kimsenin yorumlayamadığını yorumlayan kimsenin bilmediğini

bilebilen insan tipi....Bırakın sizin aydınlığınıza başkaları karar versin. Ben Atesitlere bir ön yargı getirmiyorum.Aksine benim için

önemli değil diyorum.Zaten dini insanları kandırma ve kendi kişisel ihtirasları için kullananlara karşıda çevremizdekilere bunların

dediklerine bakmayın.İnanç Allah ile insan arasındaki özel bir alandır diyoruz.Bu alana üçüncü şahısları sokmayın diyoruz.Bu

ülkede kendisini peygamber ilan bir kadının peşinden gidenleri görünce diyorumki.Bu insanlara inançlarından ötürü hiddetlenemeyiz.

En doğrusubu insanların inançlarını sağlam temellere oturtmakdır.Buda ancak eğitimle ve topyekün toplumun bütün katmanlaraının

dinamiklerini harekete geçirmesiyle mümkündür.Bu ülkede asla doğru tek değildir sayın bilimselci.Gericiliğe karşı olalım insanların

inançlarının sömürülmesine karşı duralım ama birde madalyonun öbür yüzü var.Belki girmiş görmüş ziyaret etmişsinizdir.Ben girdim

ve gördüm.Ateist forumlarda birileri oturmuş resmen ölü eti yiyorlar. Allaha,peygambere,inançlara,topluma,değerlere sınırsız bir

saygısızlıkla küfrediliyor.Bunu niçin yapıyorlar dersiniz.Bu insanların böyle inandıkları içinmi yaptıklarını düşünüyorsunuz.sizce

inancı olmayan insanlar yukarıda saydığım değerlere bu denli paralize olabilirmi? Yani diyorumki Ateistimizde doğru dürüst ateist değil.

Oda arabesk ateist.Oda ateistliğini elinden gelse minübüsün arkasına yazdıracak. "atesit dediler sevdiğimi vermediler" :D

Buna bir itirazınız olmalı....Yoksa sapla samanı karıştırmamamız mümkün değil.....

Not: Sevgili bayxman inanki admin bazı kelimelerimi neden yıldızlıyor bende anlamaıyorum. Yoksa o yıldızlı kelimelerde küfür

yada kötü sözler yok...Bundan emin olabilirsiniz.Ancak forumun filtresi bunları kötü olarak algıyor olabilir.Bazen osmanlıca

kelimeler kullanıyorum.Nede olsa bilgisayar programı bu,osmanlıca kelimeleri farklı algılıyor olabilir.M.Kemalde zaten

dil devrimini bu yüzden yapmıştı. Biraz daha günümüz türkçesine dönsem iyi olacak. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın bilimselci Aydın olma kelimesini ne kadar basit bir ifade ile anlatıyorsunuz.

Aydın olabilmeyi, zor ve ulaşılmaz göstermekle elimize ne geçecek ?

İnsanları korkutmayalım. Aydın olmak çok basittir aslında.

Ölçüsü "insan"dır. Herşeyini insana endekslersen, aydınsın demektir.

Bu kadar basit...

Ben bu forumda aydın bir kişi göremedim bugüne kadar.

Bu görüşün hiç te hoş değil. Ben ise çoğunluğu aydın görüyorum.

Aydın kelimisin üstümüze yakıştırmak yada birine maletmek için epey bir düşünmemiz gerekmektedir. Aydın,yani yol gösteren yani

toplumun ve klasik düşüncenin önünde kimsenin göremediğini gören, kimsenin yorumlayamadığını yorumlayan kimsenin bilmediğini bilebilen insan tipi....Bırakın sizin aydınlığınıza başkaları karar versin.

Fazla abartmışsın. Her insanın bir aydın yönü vardır.

Kiminde çok, kiminde az.

Kimse yapamaz derken yorumun metafiziğe kaçmış.

Her aydın, aydın yanıyla bir yol göstericidir.

Ben Atesitlere bir ön yargı getirmiyorum. Aksine benim için önemli değil diyorum.

Benim için çok önemli.

Aydın olmak ateist olmak demektir.

Ateist olmakta aydın olmaktır.

Zaten dini insanları kandırma ve kendi kişisel ihtirasları için kullananlara karşıda çevremizdekilere bunların

dediklerine bakmayın.İnanç Allah ile insan arasındaki özel bir alandır diyoruz.Bu alana üçüncü şahısları sokmayın diyoruz.

Forumun yarısından fazlası bu bilgiyle dolu.

Hiç rastlamadınmı? Galiba rastlamadın. Yineleyim :

Dini özelinde tutanlara değil, dayatmacılara karşı olunuldu sürekli.

En doğrusubu insanların inançlarını sağlam temellere oturtmakdır. Buda ancak eğitimle ve topyekün toplumun bütün katmanlaraının

dinamiklerini harekete geçirmesiyle mümkündür.

İnanç eğitimi gibi bir sorunumuz yok o sizin sorununuz.

Bizler her türlü boş inanca karşıyız.

Bu ülkede asla doğru tek değildir sayın bilimselci.

Bu da metafizik bir görüş.

İki doğru olamaz.

Gericiliğe karşı olalım insanların inançlarının sömürülmesine karşı duralım ama birde madalyonun öbür yüzü var.Belki girmiş görmüş ziyaret etmişsinizdir.Ben girdim ve gördüm.Ateist forumlarda birileri oturmuş resmen ölü eti yiyorlar. Allaha,peygambere,inançlara,topluma,değerlere sınırsız bir saygısızlıkla küfrediliyor. Bunu niçin yapıyorlar dersiniz.Bu insanların böyle inandıkları içinmi yaptıklarını düşünüyorsunuz.sizce inancı olmayan insanlar yukarıda saydığım değerlere bu denli paralize olabilirmi? Yani diyorumki Ateistimizde doğru dürüst ateist değil. Oda arabesk ateist.Oda ateistliğini elinden gelse minübüsün arkasına yazdıracak. "atesit dediler sevdiğimi vermediler" :D

Buna bir itirazınız olmalı....Yoksa sapla samanı karıştırmamamız mümkün değil.....

Nihayet bakla çıkmış ağzından.

Söylenecek başka neki.

İşte emperyalizmin ayak sesleri..

İşte emperyalist taktikler..

Bilime karşı, aydına karşı, gerçeğe...

Doğruyu dokuz köyden kovarlar ya...

Meyveli ağacı taşlarlar ya...

Mutlak çamur atılacak tabiiki...

Bu bir taktik, bu bir savaş, bilim cephesiyle.

******** başkalarına saklayın.

Bilimsel insanları ilgilendirmiyor.

Bizler bunlarla savaşıyoruz.

İnsanız, insani değerleri savunuyoruz.

Doğa sevgisini, Hayvanı korumayı savunuyoruz.

Sapla samanı ayıran bilimdir. Bilimi savunan aydındır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aydın olduğunu iddia eden insanların tartışmaları bu kadar mı sığ ve samimiyetsiz olmalı...

aydın olmak ateistlik gerektirirse, buyrunuz o tanımladığınız "aydınlık" size kalsın...

hangi meseleye tutarlı ve samimi bir yaklaşım getiriyorsunuz, insanları germekten başka ne gibi faydalı söylemler gerçekleştiriyorsunuz, birazda özeleştiri yapın ve birazda bırakın göstermiş olduğunuz tutum ve yaklaşımlardan ötürü sizi "aydın" olarak başkaları değerlendirsin...

görülen o ki, inanç sizler için her zaman bir sorun ve hiçte söylediğiniz gibi dayatmacı olması gerekmiyor inançlı olması yeterli sizler için "aydın" olamamaya...

gerçekten havanda su dövmekten başka bir şey değil "bu aydınlık"...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''Eğer ateistler adam öldürüyorsa ve annesi babası o ateistir o iyi insandır diyorsa, o böyle şeyler yapmaz diyip üstünü kapatmaya çalışıyorlarsa ben aynı tepkiyi onlarada göstereceğime inanmıyorsan ben sana ne diyeceğimi bilemiyorum...''

Nihayet konu başlığına döndük galiba.

By_x_man,

Katilin annesi, babası veya komşuları konuyu kapatmaya çalışmıyor ki..

Sadece, şaşkınlıklarını dile getiriyorlar. Olayda bir inkar söz konusu değil yani.

Hani derler ya ''Namazında, niyazında, kimseye zararı olmayan biriydi, nasıl yaptı anlayamadık.'' işte öyle birşey.

Kimse çıkıpta namaz kılmış, öyleyse yaptığı şey doğruydu demiyor ki.

Üstelik de kıldığı namaz cuma namazıymış. Yani 5 vakitle ilgisi olmayan hatta hiç dindar olmayanların dahi, dostlar alışverişte görsün misali kıldığı bir namaz.

Adliye olayında da, Hrant Dink suikastinde de katilleri harekete geçiren etmen, dindarlıktan ziyade, milliyetçi unsurlar.

Neden bu açık gerçek ortadayken, kasıtlı bir şekilde cinayetlerin namazla ilişkisi kurulmaya çalışılıyor acaba.

Sardunyam belki kızacak ama, ben ülkeyi bekleyen büyük tehlikelerden birinin de kontrolsüzce örgütlenen kuvvay-ı milliye özentileri olduğunu düşünüyorum. Ulusalcı olarak nitelendirilebilecek bu hareketin de bu tarz provokasyonlara çok açık olduğu ortada.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

trevize söylediğiniz son cümleye ancak gülebilirim... Tıpkı 80 yıl öncede Kuvvayimilliyeciler, yani ulusalcılar provakatör ilan edilmişti... dindarlar (!) tarafından üstelik... bir zamanlar Yunana sığınmayı bile, kuvvayi milliyecilerden yeğ görenlerle, Ankaranın adaletinden, Brükselin adaletine sığınanlar genetik olarak aynı...

korkmak lazım, kuvvayimilliyecilerden, ulusalcılardan çok provake olurlar... hatta aslında onları tıkmalı içeri, nede olsa potansiyel tehlike unsuru içeriyorlar... :rolleyes:

din kalpazanları ise hiç galeyana gelmezler... (!) :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

trevize söylediğiniz son cümleye ancak gülebilirim... Tıpkı 80 yıl öncede Kuvvayimilliyeciler, yani ulusalcılar provakatör ilan edilmişti... dindarlar (!) tarafından üstelik... bir zamanlar Yunana sığınmayı bile, kuvvayi milliyecilerden yeğ görenlerle, Ankaranın adaletinden, Brükselin adaletine sığınanlar genetik olarak aynı...

korkmak lazım, kuvvayimilliyecilerden, ulusalcılardan çok provake olurlar... hatta aslında onları tıkmalı içeri, nede olsa potansiyel tehlike unsuru içeriyorlar... :rolleyes:

din kalpazanları ise hiç galeyana gelmezler... (!) :)

Haydaaaa..

Benim söylediğimle bunun ne alakası var şimdi?

Kafanızdan uydurup bana mı atfediyorsunuz?

Ulusalcıların provakatör olduğunu söylemedim ki.

Çerkes Ethem'i kastediyorsanız, din saikiyle hareket eden biri değildi ve Kuvva'nın kendisiydi zaten..

Yunanı kendine mi tercih etti yani.

Kuvvay-ı milliyeye ''dindarlar (!)''ın karşı olduğunu söylemeye çalışmanız, bu hareketten bîhaber olduğunuzu gösterir sadece.

İncelerseniz ne kadar aktif müslümanların bu hareketin içinde olduğunu görürsünüz.

''Din kalpazanlarının'' galeyana gelmeyeceğini de söylemedim.

Ortada Sivas örneği varken, bu iddia safça olurdu.

Provokasyon konusunu daha iyi anlamanız için size Milliyet'ten Taha Akyol'un bugünkü yazısını okumanızı öneririm.

Yine de gülmeye devam etmek isterseniz, devam edebilirsiniz, ne de olsa ''demokratik'' bir ülkedeyiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dindarların yanına ünlem koydum dikkat ederseniz bende bir dindarım bu arada...

Sardunyam belki kızacak ama, ben ülkeyi bekleyen büyük tehlikelerden birinin de kontrolsüzce örgütlenen kuvvay-ı milliye özentileri olduğunu düşünüyorum. Ulusalcı olarak nitelendirilebilecek bu hareketin de bu tarz provokasyonlara çok açık olduğu ortada.

büyük tehlikelerden biri olarak neyi tanımladığınıza dikkat edin... Kuvayimilliye provakasyona gelmez, gelseydi şartlar başka olurdu...

kuvvayimilliyenin kurucusunu ve mücadelecilerini iyi biliyorum... samimi müslümanlar ve bütün vatansever insanlar vardı içerisinde... karşılığında dindar (!) görünen bazı maskelilerin kime nasıl sığındığınıda tarih kaydetmiştir... bizde aklımıza kaydettik...

şükür ki demokratik bir ülkedeyiz yoksa nasıl gülecektik değil mi? tavsiyelerinize teşekkür... :original:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kelimeler özenti kokuyor,şayet aydın olmak ateist olmayı gerektiriyorsa elimin tersi ile itiyorum aydınlığı ve size bağışlıyorum hayrını görün.....

.,.YAPMAYIN YA,.,

Allah,,Allah,.Ne garip insanlar türemis ülkemde yapmayin,ya siz böyle yaparsaniz bizim burlarda vay halimize

Biz sizlere hayranlik duyuyoruz.,,.,burda herzaman haykiriyoruz.,,bizim ülkemiz..her medeni ülke ,,gibi medenidir

YAPMAYIN,,her kizan ,,basini alip giderse ,,AH CANIM TÜRKIYEM,,yapmayin

Olurmu böyle seyler,,,SIZLER BIZIM GÜCÜMÜZ KUVVETIMIZSINIZ,,,sizlerden güc kuvvet aliyoruz,.,

Tabiki degisik düsünceler olacak ,,tartismalar,,fikir,,mücadeleleri,,olacak,,.bunlarin,,!!!üzerinde,,bir,,bulut gibi

yükselecek,,CANIM ÜLKEM.,.Fikirlerden,,,ÖCÜ,,gibi korkmayin,..!!!

irak,ta,,vatandasimiz,,Allah,,adina,,kilicla,,öldürülürken,,.Müslümanligi terk edip,,kacmalimiydim,.!!!

Yapmayin,ya.,.,

Saygilar

:shuriken: yamyam frankfurt

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dindarların yanına ünlem koydum dikkat ederseniz bende bir dindarım bu arada...

büyük tehlikelerden biri olarak neyi tanımladığınıza dikkat edin... Kuvayimilliye provakasyona gelmez, gelseydi şartlar başka olurdu...

kuvvayimilliyenin kurucusunu ve mücadelecilerini iyi biliyorum... samimi müslümanlar ve bütün vatansever insanlar vardı içerisinde... karşılığında dindar (!) görünen bazı maskelilerin kime nasıl sığındığınıda tarih kaydetmiştir... bizde aklımıza kaydettik...

şükür ki demokratik bir ülkedeyiz yoksa nasıl gülecektik değil mi? tavsiyelerinize teşekkür... :original:

''Dindar(!)'' derken ki kinayenizi yanlış anlamışım, özür dileriz..

Siz benim ''demokratik ülke'' mi anlamışsınız galiba:))

Kuvvay-ı milliyenin provoke edildiğini söylemedim, bir kez daha hatırlatmak isterim.

Söylemek istediğim, İslamcısı, müslümanı, ateisti, milliyetçisi, solcusu, Atatürkçüsü vs. herkesin Kuvva'ya sempatiyle fakat birbirlerine husumetle bakmasından dolayı, günümüzdeki özenti hareketlerin kolay provoke edilebileceği yönündeydi ve bu fikrimde ısrarcıyım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.