Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ÖLÜM! YOK OLMAK MIDIR / Ölüm var ölüm müjdeler olsun ölümü de öldüren Rabbe secdeler olsun

halilim

Önerilen İletiler

Ben öldüm..

Beni yıkıyorlar..

Kefenliyorlar..

Tabuta koydular..

Selamı okudular..

Musallaya koydular..

Namazıma durdular..

Helallik aldılar..

Omuzlara yüklediler..

Mezarlığa yürüdüler..

Kabire indirdiler..

Üzerimi kapattılar..

Her yer karanlıııık..

Kurtaran ancak ALLAH(C.C.)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 128
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Ben öldüm..

Beni yıkıyorlar..

Kefenliyorlar..

Tabuta koydular..

Selamı okudular..

Musallaya koydular..

Namazıma durdular..

Helallik aldılar..

Omuzlara yüklediler..

Mezarlığa yürüdüler..

Kabire indirdiler..

Üzerimi kapattılar..

Her yer karanlıııık..

Kurtaran ancak ALLAH(C.C.)

:clover: Bencede...

Yok olmak insanı ürpertiyor..

Sonumuz ne olursa olsun..

Var olmalıyız..

Yokluğu düşünmek gerçekten tırlattıracak derecede zorluyor insanı..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Var olmalıyız..

Sözünü ettiğin takıntıların bedelini niye tüm insanlara ödetiyorsunuz.Korkularınız sizinle kalsın.Sizin bu korkularınızı kullanarak uydurulan dinlerin binlerce seneden beri dünyayı cehenneme çevirdiğini görüp utanmanız gerekmez mi ?

İşte bir müslümanın itirafı ve dinlerin uyduruluş sebebi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Var olmalıyız..

Neden var olmalıyız hep?

Bir kelebek nasıl birkaç hafta yaşayıp yok oluyorsa

biz de yok olacağız, bu kadar basit.

Bu gerçeği bilmek beni hiç rahatsız etmiyor

hatta kelebeğin binlerce katı uzun yaşadığımıza şükredebiliriz.

Ölümden sonra ruhumuzun yaşamaya devam edeceği hoş bir ütopya

doğru ya da yanlış demek için elimizde hiç veri yok (Ku'ran objektif bir kaynak değildir)

Biz yok olacakmışız gibi ölelim de yok olmazsak

eşeğini kaybedip bulan hoca gibi sevinelim.

Yok olmak insanı ürpertiyor. savı bir sosyolojik araştırma konusu olabilir

neden sizi ürpertiyor da beni rahatlatıyor????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar ben kendi fikrimi söyledim..

Ben yokluğu hamedemiyorum, sizi bilmem..

Diğer tarafta neler olup bitiyor, ölenlerden bir haber yok..

Ancak vahiy var hadis var..

Bunların dışında bir veri yok..

Varsada kişisel keşfler var..

Tabi bu ledün ilmi konusu..

Sonuçta bu bir inanç..

İnanırsınız yada inanmazsınız..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yokolmak beni de hep ürkütür ama ne yapayım kelleyi karartıp dogmalara mı dalayım.Dinlerin ortaya çıkış sebebide budur geriye dönen konuyu bilen olmadığı halde fütursuzca dağıtılan nimetler.Hadi Muhammet bunları bir amaç için yaptı kariyer,para,cariye vs.vs ne derseniz diyin.Benim asıl aklımın almadığı insanların yok olma korkusu yüzünden bir takım dogmalarla hem kendi hemde başkalarının hayatını zehir etmesi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Özellikle Brainslapper, Saklıgerçek ve diğer arkadaşlarıma selamlar sevgiler. Yeniden beraber beyin fırtınasına gireceğim için mutluyum. Ayrıca diğer mümin arkadaşlarada saygılarımı sunuyorum.

Diğer tarafta neler olup bitiyor, ölenlerden bir haber yok..

Ancak vahiy var hadis var..

Bunların dışında bir veri yok..

Varsada kişisel keşfler var..

Tabi bu ledün ilmi konusu..

Sonuçta bu bir inanç..

İnanırsınız yada inanmazsınız..

Saygılar..

xlark kardeş, vahiy ve hadis veri olamaz, veri ancak deneylenebilir bir ortamdan alınabilir. Deneylenmeyen bir şeyden veri alamayız, birisi bize birşey anlatıyorsa bu veri değil, veri almak için bir seçenek oluşturmaktır. Yani anlatılan şeyler veri değil veriye ulaşmak için bir mantık başlangıcıdır. Bu nedenle sen elimizde vahiy ve hadis gibi veriler var dersen yanılgıya düşmüş olursun. Çünkü veri olan bir şeyden alınır.

Ayrıca demişsinki, "inanırsınız yada inanmazsınız sonuçta bu bir inanç"

Evet sana katılıyorum ve böyle düşündüğün için seni tebrik ediyorum. Ama böyle söylemek aslında biraz mantık kargaşası yaratır. Çünkü ben sana herşey tesadüfen oluşmuştur desem sen bana hayır sen yanılıyorsun herşeyin bir yaratıcısı var diceksin. Bende sana dicemki inanırsın yada inanmazsın sonuçta bu bir inanç. Ne senin dediğinin ne de benim dediğimin doğru olup olmadığı belli değil. Yani ne sallarsan salla elimizde bir gerçek bir veri olmadıktan sonra yanlışlayamayız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Valla ölüm bir sonmudur değilmidir bilemem ama bedenimiz için bir son olduğu kesin,

ruhumuz içinse onu bilemem;yanlızca şu kesin ki öyle birbirinden güzel hurilerin ve hatta

''genç güzel oğlanların!!!''bize şaraplar sunduğu sonsuza kadar hiçbir uğraşımız olmaksızın

yangelip yatacağımız sınırsız sekse boğulacağımız bir cennet yok!Aksi bir cehennem de yok

korkmayın hiçkimse altı üstü 60 yıllık bir ömürde günah işledi diye sonsuza kadar

hiçbiryerde yanmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''genç güzel oğlanların!!!''bize şaraplar sunduğu sonsuza kadar hiçbir uğraşımız olmaksızın

yangelip yatacağımız sınırsız sekse boğulacağımız bir cennet yok!Aksi bir cehennem de yok

korkmayın hiçkimse altı üstü 60 yıllık bir ömürde günah işledi diye sonsuza kadar

Olur korkmayalım.. :)

Hayırdır nereden aldın bu haberleri..?

Yoksa yeni bir Müseyremet-ül Kezzap çıktıda sana o mu söyledi bunları..?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yoksa yeni bir Müseyremet-ül Kezzap çıktıda sana o mu söyledi bunları..?

sayın kral bak güzel bir nokta yakalamışsın.

Muhammed'e "vahy veren" şu Müseyremet-ül Kezzap'ı, "islam dinine ismini veren" namı diğer Müslim'i, tek ilah olarak tanımladığı Allah'a kendi adını veren namı diğer Rahman beyefendiyi araştırıver biraz :devil:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed'e "vahy veren" şu Müseyremet-ül Kezzap'ı, "islam dinine ismini veren" namı diğer Müslim'i, tek ilah olarak tanımladığı Allah'a kendi adını veren namı diğer Rahman beyefendiyi araştırıver biraz

Araştırdım..

Hz. Muhammed (s.a.s) e vahy eden Allahtır..

İslam dinine islam adını veren Allahtır..

Rahman Allahtır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...xlark kardeş, vahiy ve hadis veri olamaz, veri ancak deneylenebilir bir ortamdan alınabilir. Deneylenmeyen bir şeyden veri alamayız...

sana göre veri olmayan bana göre veri olur mantıkla gidersek renklerde göreceldir benim kırmızı dediğime sen tutar mavi dersin

hayır anlamadığım "deneylenmeyen birşeyden veri alamayız" sözüne takıldım peki bugüne kadar ruh denilen metafizik bir varlığı kim kaç kere denedi ki veri alınmış yoksa ruh çağırma seansları mı yapılıyo veri alabilmek için :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Araştırdım..

Hz. Muhammed (s.a.s) e vahy eden Allahtır..

İslam dinine islam adını veren Allahtır..

Rahman Allahtır..

"El imanu Yemamin"(Iman Yemenli'dir)-Feyz Murtaza Zebiidi,Ehadisul Mutevatire 41-43

Muhammed zamaninda Yemen'de cok onemli bir kabile reisi vardir ve peygamberlige soyunmustur. Adi Yemame Rahman'idir.

Bu Yemame Rahman'i oldukca kulturlu,zeki ve saygin bir kisidir. Araplar arasinda oldukca nufuzludur. Muhammedin bu kisiyle diyaloglari olmus, ona buyuk saygi duymustur. Hatta onunla iliskisi oyle bir dereceye gelmisti ki, Mekkeli inanmayanlar, "Bize ulasan bilgiye gore,Yemame'deki su adam, Rahman denen kisi ogretiyor sana muslumanligi. Kuskun olmasin ve yemin ederiz ki, biz hicbir zaman Rahman'a inanmayiz."-Siratu Ibn Ishak,Muhammed Hamidullah 180/254-

Evet, mekkeli araplar muhammedin islam kelimesini bile Bu Rahman denen kisiden aldigini iddia ediyorlardi.

Bu Yemameli Rahman, peygamberlik savinda bulundugu zamanlar bir diger adi da "Muslim" di. Yani islam olusturulmadan once adamin bir adi da Muslim! Tabii, daha sonra peygamberlik savinda muhammed basarili olunca, muslumanlar alay etmek icin "Mseylime" yani "cok yalanci" anlaminda "Kezzab" ismini de eklerler. Daha sonra da islamin tarihi derlenirken, bu rahman ile ilgili bilgilerin buyuk cogunlugu imha edilmistir, ilerde sorun cikmasin diye.

Yemen, o zamanlarda Misir dahil ortadigu ve hindistana kadar ki uygarliklar icin onemli ticaret noktalarindan biriydi. Ayni zamanda din olarak ta musevilik,hristiyanlik ve muslumanligin temeli olan sabiilik (yildiz,gunes ve ay tapimi)vardi. Bunun yaninda musevilik ve hristiyanlik ta sonradan yerlesmisti, tipki,Medinede yahudiligin yerlesmis olmasi gibi. Yemen bu yuzden ticari oldugu gibi bir dinsel merkezdi de ayni zamanda.

Rahman denen kisi Yemen'in Ezd kabilesinden, bilgelik ve nufuzuyla saygi goren bir baskandi.

Muhammed,peygamberligini ilan etmeden once, karisi Hatice tarafindan ticari amacli olarak Yemen'e de gonderilmisti. Yemen'de o zamanlar cok onemli olan Hubase fuarina kaytilmisti. Zaten Rahman'la da burada tanismisti. Buna kaynak: Muhammed Hamidullah,Islam Peygamberi 1/61

Muhammedin icinden ciktigi Evs ve hazrec kabileleri de,o zaman ki arap kabileler toplulugundan bir cogunu icine alan Ve Rahman isimli kisinin de icinden ciktigi Ezd kabilesinden ayrilmaydi.

Yani kisacasi, Muhammed ve rahman uzak ta olsalar sonucta akrabaydilar.

Yemen kokenli bu Ezd kabilesi muhammed icin cok onemliydi. Buna ornek olarak cok saglam yani mutevatur hadislerden bir iki adet aktaralim:

"Emanet (guven) Ezd'dedir."-Tirmizi,Sunen,no 3936-

"Ezd kabilesinden olanlar, allahin ueryuzundeki arslanlaridirlar.Insanlar onlari alcaltmak isterlerken, allah onlari yukseltir. oyle bir zaman gelecektir ki, kisi hep 'keske babam bir Ezd'li olsaydi, keske anam bir Ezd'li olsaydi'diyecek"-Tirmizi,no:3937-

Iste bu yuzden, bu Yemen ve Ezd kabilesi sevgisinden Muhammed,"iman Yemenlidir" demistir. Sadece sevgisinden degil tabii, Yemenin o zamanlar bir dinsel merkez olmasi, butun dinlerin kaynagi olan sabiiligin orada merkezi din olmasidir. Evet, Muhammede gore iman dolayisiyla dini olusturan hersey,ibadetlere kadar Yemenlidir, Sabiilik kokenlidir. Rahman Bosuna onemli bir insan degildi Muhammed icin.

Sevgili haksöz'ün açtığı bir başlıktan alıntı. Sevgili hasöz, Rahman kelimesinin Sanksritçe olduğunu da söylemiş orda, bu alıntıyı yaparken aklıma geldi, acaba bu Rahman kelimesi, Brahman kelimesinin bozuk telaffuzundan başka birşey değilmiydi?

Bakınız.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sana göre veri olmayan bana göre veri olur mantıkla gidersek renklerde göreceldir benim kırmızı dediğime sen tutar mavi dersin

hayır anlamadığım "deneylenmeyen birşeyden veri alamayız" sözüne takıldım peki bugüne kadar ruh denilen metafizik bir varlığı kim kaç kere denedi ki veri alınmış yoksa ruh çağırma seansları mı yapılıyo veri alabilmek için :)

senin kırmızı dediğine benim mavi demem tercih meselesi olsada sonuçta ikimizin gördüğü renk aynı renktir. Yani durum sabit ve gerçektir. Değişen sadece isimlerdir.

Veri konusunda ise şunu söyleyeyim, deneylenemeyen herşey bir iddiadır yani doğruluğu kanıtlanmamıştır. Doğruluğu kanıtlanmayan bir şeyden veri almaya çalışılır bu normaldir. Ama veri o olay gerçekse alınır. Yani ruh(dini tanıma göre) kavramı bir iddiadır, deneylenemez ama veri almak için uğraşılır, eğer gerçekse zaten bir gün mutlaka veri alınacaktır. Sanırım yukarıda tam olarak ne demek istediğimi anlamadın. Orada "elimizde hadis ve vahiy gibi veriler var" denmiş, bende onların bir iddia olduğunu veri almak için uğraşılabileceğini ama gerçek olması için şimdiye kadar bir veri alınmış olmalı, demek istedim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın ÖDÜL-CEZA yöntemi sadece ******** kendi aklı ve iradesiyle

iyiye doğruya onurlu bir yaşama yönelecek erdemleri kendi içinde yaratamamış

varlıklar içindir.düşünün birkere neden dini inanışlarınıza bukadar bağlısınız??

Ben size cevaplayayım;kendi çıkarınız için!Şöyle ki cennet nimetlerini kaçırmak istemiyor

ve aynı zamanda sonsuza kadar işkence görmekten korktuğunuz için.Yani aslında çoğu

insanın imanının temeli yine kendi psikolojisinde saklı bu bukadar basit.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dini inanışlarınıza bukadar bağlısınız??

Yukarıda kalınlaştırıp belirttiğim cümle şu şekilde değiştirebilir sevgili LUCAS,dini inançlara neden bu kadar karşısınız?ölümden sonra kurulacak mahkem-i kübramı ürkütüyor sizi ve sonrasında ki cehhenmmi?Dini red ederek bundan kaçılacağını sanmanızda cabası tabi bizlere cennet nimetleri için çıkar peşindeler diyorsunuz bence sizlerden cehennem korkusu yüzünden inkar ediyorsunuz,ama birşeyi unutuyorsunuz ki zararın neresinden dönerseniz kardır.

Ölüm bir yok oluş değil tam tersi yeniden doğuş sonsuzluğa açılan kapı bana göre,ruh'un var olduğuna göre bunun nesinden şüphe ediliyor anlayabilmiş değilim,peki insan ruhu beden öldükten sonra ne olacak?Bunu hiç düşünme zahmetinde bulundunuzmu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Var olmalıyız..

yokluğu düşünmek beni ürkütmüyor sevgili xlark tades keşke yok olunabilseydi...ölümden sonraki sonsuz hayat -ki cennet yada cehennem hiç farketmiyor-beni asıl ürküten...cevabını arayıpta bulamadığım yada bulamayacağım soru...sonsuz hayat?

Sözünü ettiğin takıntıların bedelini niye tüm insanlara ödetiyorsunuz.Korkularınız sizinle kalsın.Sizin bu korkularınızı kullanarak uydurulan dinlerin binlerce seneden beri dünyayı cehenneme çevirdiğini görüp utanmanız gerekmez mi ?

İşte bir müslümanın itirafı ve dinlerin uyduruluş sebebi.

ne kadar büyük konuşuyorsunuz sayın katakuta...dünyanın cehenneme dönüşümünü sadece dinlere bağlarsanız bence sizin utanmanız gerekir..

Bakın ÖDÜL-CEZA yöntemi sadece ***********

varlıklar içindir.düşünün birkere neden dini inanışlarınıza bukadar bağlısınız??

Ben size cevaplayayım;kendi çıkarınız için!Şöyle ki cennet nimetlerini kaçırmak istemiyor

ve aynı zamanda sonsuza kadar işkence görmekten korktuğunuz için.Yani aslında çoğu

insanın imanının temeli yine kendi psikolojisinde saklı bu bukadar basit.

nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz ve nasıl her insanı aynı kefeye koyabiliyorsunuz..dini inanışlara kişilerin neden bu kadar bağlı olduğunu bilemem çünkü herkes adına sizin kadar emin konuşamam..kendi adıma konuşmam gerekirse neden bağlı olduğumu bu sabit fikirlerle anlatsamda anlayamazsınız sayın LUCAS..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yokluğu düşünmek beni ürkütmüyor sevgili xlark tades keşke yok olunabilseydi...ölümden sonraki sonsuz hayat -ki cennet yada cehennem hiç farketmiyor-beni asıl ürküten...cevabını arayıpta bulamadığım yada bulamayacağım soru...sonsuz hayat?

:clover:

Truva filminde en çok sevdiğim söz Aşil'in, tapınakta rahibelik yaparken esir düşen kıza söylediği, filmin içeriği ile alakasız bir sözdü: Sana bir sır vereyim. Ama bunu tapınaklada öğretmezler: Tanrılar bizi ölümlü olduğumuz için kıskanıyorlar.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne kadar büyük konuşuyorsunuz sayın katakuta...dünyanın cehenneme dönüşümünü sadece dinlere bağlarsanız bence sizin utanmanız gerekir..

nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz ve nasıl her insanı aynı kefeye koyabiliyorsunuz..dini inanışlara kişilerin neden bu kadar bağlı olduğunu bilemem çünkü herkes adına sizin kadar emin konuşamam..kendi adıma konuşmam gerekirse neden bağlı olduğumu bu sabit fikirlerle anlatsamda anlayamazsınız sayın LUCAS..

Kendin de diyorsun ben bilemem diye bense sana bu konudaki kendi bildiğimi yazıyorum;

sen bana bilmediğin konuda önyargılısın diyorsun?Ben çevremdeki insanları ve kendimi sorguladım

bu sonuca vardım,sen de sorgula derim ben,unutma ki asıl önyargı sorgulamadan kabul etmektir.

sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Acaba yokluğu düşündünüz mü gerçekten..?

sevgili xlark tades

evet gerçekten düşündüm yokluğuda,sonsuzluğuda bana sonsuzluk daha ürkütücü geliyor..belkide insan olarak hayatta herşeyin bir sonu olduğunu düşündüğüm için anlamlandıramıyorum...

Kendin de diyorsun ben bilemem diye bense sana bu konudaki kendi bildiğimi yazıyorum;

sen bana bilmediğin konuda önyargılısın diyorsun?Ben çevremdeki insanları ve kendimi sorguladım

bu sonuca vardım,sen de sorgula derim ben,unutma ki asıl önyargı sorgulamadan kabul etmektir.

sevgiler...

sayın LUCAS

ben başka kişilerin dini inanışlarına bağlanma sebebini bilemem dedim...siz çoğul konuşmuşsunuz yazınızda ''Bakın ÖDÜL-CEZA yöntemi sadece ***********

ve aynı zamanda sonsuza kadar işkence görmekten korktuğunuz için.'' demişsiniz..çevremde ve kendimde gördüğüm kadarıyla diye belirtmemişsiniz..belkide burdan kaynaklanmıştır yanlış anlamam..

bakın yine önyargılı konuşmuşsunuz..sorgulamadığım fikrine nereden kapıldınız acaba... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili xlark tades

evet gerçekten düşündüm yokluğuda,sonsuzluğuda bana sonsuzluk daha ürkütücü geliyor..belkide insan olarak hayatta herşeyin bir sonu olduğunu düşündüğüm için anlamlandıramıyorum...

Sonsuzluk neden ürkütücü geliyor size sevgili frozen..

Hayatınızda hiç bitmesini istemediğiniz bir an yok mu..?

Çok mutlu olduğunuz bir zaman dilimi yok mu..?

Peki o zaman dilimi hiç bitmese ne güzel değilmi..

Sonsuzluk ne zaman ürpertir biliyor musunuz..

Sonsuza dek azap göreceğimizi bildiğimiz zaman ürpertir..

Allah affetsinde sonsuz azaba düşmeyelim.. (bu temenni inananlar içindi)

Yokluk neden ürpertiyor beni bilmiyorum, ancak düşündüğüm zaman ürperiyorum ve o durumu anlatamıyorum..

Düşünüyorum yokum, sevdiklerim yok, sevdiklerimin yok olduğunu bile idrak edemiyorum çünkü yokum, ruhum nerede, neden yaşadımya peki, elimi uzatamıcakmıyım, kimseyi duyamıcakmıyım, sessizlik, sonsuz karanlık..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.