Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ŞARAP FABRİKASINDA ÇALIŞMAK GÜNAH MI?... (Diyarbakır'da kurulacak olan Türkiye'nin en büyük şarap fabrikasında, Karabaş köyünde yaşayanlar 'günah' d)

DİPNOT

Önerilen İletiler

arkadaşlar konuyu ne kadar çok saptırmışsınız...üretim yapan bir fabrikada çalışmak neden günah olsun... içmek günahtır..içmedikten sonra günahı yok bence... bu haberden çıkardırdığım yorum sadece şu hala ..... düşüncelerle yaşıyoruz... ve biz geri kalmaya ve gelişmemeye mahkumu bir milletiz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 66
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Valla sizinle tartışmak büyük hata aslında biliyorum

zerre kadar anlamıyorsunuz vermek istediklerimi...

İstediğiniz gibi yapın ister için ister içmeyin,eşimle dostumla

şöyle keyifle sohbetle neşeyle bi çilingir sofrası kurup kırkyılınbaşında

çakırkeyif oldum diye cehennemde yanacaksam yakınsınlar beni nediyim..

Şu doktorlar ilaç niyetine vermiyor diyen arkadaşıma; konuyu biraz daha

araştırırsa 2 günde bir bardak alkollü içkinin kan dolaşımını düzenlemedeki

ve sindirim sistemine yardımcı rolünü hiçbir doktorun yadsımadığını bilir.

sitemini..sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar ben islamın bir hükmünü hatırlattım..

Vei bir hadis-i şerif yazdım..

İsteyen kabul eder isteyen reddeder..

İslamda keyfe göre hüküm yoktur..

Her isteyen hüküm koyamaz..

Belir bir süzen vardır, belirli hükümler vardır..

Ben sadace bunu hatırlattım..

İnkar etmedilmediği müddetçe sadece günahkar olunur..

İsteyen çilingir sofrası açsın, isteyen gitsin çalışsın ama haram olduğunu inkar etmeden, reddetmeden..

İnkar ve red dinden çıkmaya kadar götürür..

Saygılar..

İslamda canlı tasviri şirk olarak kabul edilirken. ve şirkte cehennemden hiç bir zaman çıkmamayı gerektiren tek günahken. Bir internet cafe işletmecisi olarak sende kendini Şirke yardımcı olan birisi olarak görüyor musun ?

İnternet kafelerde canlı tasviri mi yapılıyormuş Cyrano..? :)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir taurusmutis
Ayrıca şarapla ilgili bir arkadaşımızında naklettiği bir hadis-i şerif vardır..

"Allah, içkiyi, onu içeni, sunanı, satın alanı, satanı, sıkanı ve kendisi için sıkılmasını isteyeni, taşıyanı, kendisi

için taşınanı lanetlemiştir."

Ancak birde ızdırar hali vardır.. (çok şiddetli zorunluluk-ölüme yakın durum)

Izdırar durumunun bu konuyla alakalılığı hakkında bir hüküm belirtmek istemiyorum.

Açlıktan öleceğini kestirdiysen bir kez daha araştırırsın hükümleri..

Benden bu kadar..

Modern arkadaşlarımız beni kınayabilirler onur duyarım..

Saygılar..

Bu hadisi ben de biliyorum.Bu inancımızla alakalı.İnanıyoruz diye eleştirenler kendileri inanmadıkları için eleştirdiklerinde niye fevaran ediyorlar.Ayrıca verev ki biz inananlar da bu günahlardan birini işledik,hesabını vereceğimiz merci kullar olmayacaktır sanırım..

Valla sizinle tartışmak büyük hata aslında biliyorum

zerre kadar anlamıyorsunuz vermek istediklerimi...

İstediğiniz gibi yapın ister için ister içmeyin,eşimle dostumla

şöyle keyifle sohbetle neşeyle bi çilingir sofrası kurup kırkyılınbaşında

çakırkeyif oldum diye cehennemde yanacaksam yakınsınlar beni nediyim..

Şu doktorlar ilaç niyetine vermiyor diyen arkadaşıma; konuyu biraz daha

araştırırsa 2 günde bir bardak alkollü içkinin kan dolaşımını düzenlemedeki

ve sindirim sistemine yardımcı rolünü hiçbir doktorun yadsımadığını bilir.

sitemini..sevgiler...

Zevk için içersiniz içmezsiniz sizi bağlar elbette ama bu dediğinizi bir bardak suya karıştırılmış 1 çorba kaşığı elma sirkesi de yapar..

;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar konuyu ne kadar çok saptırmışsınız...üretim yapan bir fabrikada çalışmak neden günah olsun... içmek günahtır..içmedikten sonra günahı yok bence... bu haberden çıkardırdığım yorum sadece şu hala cahil düşüncelerle yaşıyoruz... ve biz geri kalmaya ve gelişmemeye mahkumu bir milletiz..

neye göre konuşuyorsunuz, size inanmamız için bize ne tür ikna edici argümanlar sunuyorsunuz.

bence şöyle sence böyle demekle hiç birşey açıklamış olamıyoruz.

Size şunu sormak isterim ; içmek neden günah....bu hükmü nerden elde ettiniz....günah olanın üretiminin helal olmasını nerden elde ettiniz.samimi olarak soruyorum, belki ben yanlış düşünüyor olabilirim.

yalnız ''cahil düşünceler'' gibi ifadelerle açıklama yapacaksanız hiç yapmayın....

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu haberden çıkardırdığım yorum sadece şu hala ..... düşüncelerle yaşıyoruz... ve biz geri kalmaya ve gelişmemeye mahkumu bir milletiz..

Geri kalmamızın sebebini şarap fabrikalarına bağlayan fikre ilk kez rastlıyorum.. :)

Birde arkadaşımız bu haberden cahil düşünenler yorumunu çıkarmış..

Bu durumda bizde yada bende cahil düşünen olmuş oluyorum..

Şimdi irdeleyelim..

Cahil ne demek?

Cahil: Arapça kelimedir, bilgisiz demektir..

Burada cahil suçlaması yapıldığına göre o insanlar bu konuda bilgisizdir anlamı çıkar..

Konu neydi..?

Konu şarap fab. iş. çalşm.

Köylülerin çalışmak istemeyişlerine gerekçeleri nedir..

İçki üretilen bir yerde çalışmanın haram olduğu bilgisi (ızdırar hali hariç) ..

Dinde hüküm nedir..

Yukarda yazdık (haramdır)..

ee..?

Demekki köylüler cahil değil..

Yani dini hükmünü bildikleri için çalışmak istemiyorlar..

Sonuç: Cahil değiller..

Milletin inancını cahillik diye nitelendirmek ne kadar kötü..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Köylülerin çalışmak istemeyişlerine gerekçeleri nedir..

İçki üretilen bir yerde çalışmanın haram olduğu bilgisi (ızdırar hali hariç) ..

Dinde hüküm nedir..

Yukarda yazdık (haramdır)..

ee..?

Demekki köylüler cahil değil..

bir müslümanın şarap fabrikasında

çalışmayı istememesini

cehalet olarak yorumlayanların

cehaletine şaşıyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak sevgili politika ; eleştiri yaparken asgari entellektüel sınırlara riayet edersek daha verimli oluruz.

Ben bir müslüman olarak İsalamı savunuyorum diyelim (üstüme aldıgım için ) ki bu gayet dogaldır, savunmayacakmıyız.

Allah adına insanları yargılayanlar da ne demek oluyor bu tam anlaşılır degil.Kim laikligi kafirlik olarak görüyor, bu yargılar anlaşılır şeyler degil.Siz okuduklarınıza bir cevap degil, içinizden geçen bir takım yanlı fikirleri yazıyorsunuz.Kulaktan dolma bilgilerle din hakkında hükümler veriyorsunuz farkındamısınız, yazdıklarınız çelişkilerle dolu

İslam adına bir takım görüşleri yanlış buluyorsanız siz çıkarsınız dogruları savunursunuz.Kur'an dışı yorumlar varsa sizde çıkarsınız bunları Kur'an'a göre yorumlar ve yanlış olduklarını söylersiniz.Dini huraferlerden arındırırsınız.

Siz ne yapıyorsunuz hiç; yanlış oldugunu söylediginiz görüşlerin dogrusunu yazarsınız ve neyin ne oldugunu belirtirsiniz.Yapabiliyorsanız bunu yapın...Bıçak gibi kesme diye birşey de duymadım İslam Hukukunda....

saygılar.

Sayin Aslan 34 Islami savunmakla Allah adina hüküm vermek ayri konulardir.Islami kimse elestirmiyor en azindan ben elestirmiyorum,elestirilerim sadece Allah'in ayetlerini bileninde bilmeyeninde bu forumlarda fetva verircesine hüküm koymasinadir.Kulaktan dolma dediginiz fikirler Islam alimlerinin fikirleridir,sizin alimleriniz farkli ise ona bir diyecegim yoktur.Beni ve daha bircok arkadasi burada bilgisizlikle suclarken ayni zamanda onlari inancsizlillada suclamis oldugunuzun farkinda degilsiniz.icimden gelen seyleri yazdigimi iddia etmektesiniz buna gülmüyorum sadece sizler gibi düsünenler oldugu sürece Islamiyet asla hurafelerden kurtulamiyacaktir diye üzülmekteyim.

Evet Allah adina insanlari yargilamaktasiniz,nasilmi?onun ayetlerini tersine cevirerek.

SAYGILARLA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Aslan 34 Islami savunmakla Allah adina hüküm vermek ayri konulardir.Islami kimse elestirmiyor en azindan ben elestirmiyorum,elestirilerim sadece Allah'in ayetlerini bileninde bilmeyeninde bu forumlarda fetva verircesine hüküm koymasinadir.Kulaktan dolma dediginiz fikirler Islam alimlerinin fikirleridir,sizin alimleriniz farkli ise ona bir diyecegim yoktur.Beni ve daha bircok arkadasi burada bilgisizlikle suclarken ayni zamanda onlari inancsizlillada suclamis oldugunuzun farkinda degilsiniz.icimden gelen seyleri yazdigimi iddia etmektesiniz buna gülmüyorum sadece sizler gibi düsünenler oldugu sürece Islamiyet asla hurafelerden kurtulamiyacaktir diye üzülmekteyim.

Evet Allah adina insanlari yargilamaktasiniz,nasilmi?onun ayetlerini tersine cevirerek.

SAYGILARLA

Bakın hala lafı dolandırıp duruyorsunuz.

Konu gayet açık ve bu noktada bizzat Kur'an'ın görüşü ve hadisler çok net ve yıllardır tartışma kabul edilmez bir alanda duruyor. Bu dinin kendisi) ( bazı Kur'an'i hükümlerde fetvaya gerek yok lütfen karıştırmayalım )

Eger bu konudaki Kur'an ayetlerini ve sünneti siz yada başka birileri farklı yorumluyorsa, delilleriyle beraber paylaşın bizimle.Yani bu kadar açık, neden olmadık ithamlara gerek duyuyorsunuz.

Müslümanlar kendi dini hükümlerine alalade, kendi alakasız görüşleri çerçevesin de ( bence şöyle vb. ) yaklaşamazlar.

Tamamen duygusal yaklaşımlarla kişiler kendi şahsi görüşlerini söyleyebilirler , lakin bunu İslam adına söyleyemezler.

Birşeyin yapılmasıyla, kesinkes savunulması arasında mahiyet farkı vardır ve bu fark öyle böyle degildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanların kendi inançlarının gerektirdiği şartları uygulaması ve yapması neden başkalarını bu kadar rahasız ediyor, anlayamadım.

şarap fabrikasında çalışmak istemiyorlar diye insanları gereksiz ve anlamsız itamlarda bulunmak ne kadar doğru bir durum o da tartışılır.

bana kalırsa insanların kendi düşünceleri ve inançalrının gerektirdiğini yapması gayet normaldir.

ayrıca insanın rızıklarını şarap fabrikasına bağlamakta doğru değil !

Allah tüm insanlara ve canlılara rızkını vermiştir. Saygılar...............

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın hala lafı dolandırıp duruyorsunuz.

Konu gayet açık ve bu noktada bizzat Kur'an'ın görüşü ve hadisler çok net ve yıllardır tartışma kabul edilmez bir alanda duruyor. Bu dinin kendisi) ( bazı Kur'an'i hükümlerde fetvaya gerek yok lütfen karıştırmayalım )

Eger bu konudaki Kur'an ayetlerini ve sünneti siz yada başka birileri farklı yorumluyorsa, delilleriyle beraber paylaşın bizimle.Yani bu kadar açık, neden olmadık ithamlara gerek duyuyorsunuz.

Müslümanlar kendi dini hükümlerine alalade, kendi alakasız görüşleri çerçevesin de ( bence şöyle vb. ) yaklaşamazlar.

Tamamen duygusal yaklaşımlarla kişiler kendi şahsi görüşlerini söyleyebilirler , lakin bunu İslam adına söyleyemezler.

Birşeyin yapılmasıyla, kesinkes savunulması arasında mahiyet farkı vardır ve bu fark öyle böyle degildir.

Sevgili Aslan 34,bence bu konuyu fazla germeye gerek yoktur.Dinin hükümleri tabiiki tartisilmaz,buna kimsenin itirazi olamaz.Ben derimki bu konuyu en iyisi uzmanlara yani ayetlerin ve hadislerin yorumlanmasinda söz sahibi olanlara birakirsak birbirimizi buralarda daha fazla yipratmaya gerek kalmaz.

saygilarla :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Aslan 34,bence bu konuyu fazla germeye gerek yoktur.Dinin hükümleri tabiiki tartisilmaz,buna kimsenin itirazi olamaz.Ben derimki bu konuyu en iyisi uzmanlara yani ayetlerin ve hadislerin yorumlanmasinda söz sahibi olanlara birakirsak birbirimizi buralarda daha fazla yipratmaya gerek kalmaz.

saygilarla :D

sevgili politika;

konun uzaması yada kısalması sorun degil.

Dinin hükümleri derken yorumu gerektirecek çıkarımlar zamanına göre tekrar gözden geçirilir.

Sadece temellerde tartışma olamaz.

aynen içki de oldugu gibi.

yüzyıllardır müslümanlar bu konuda ''haram'' olarak inanmışlardır.Kim gelirse gelsin bu kanıksanmış durumu degiştirimez.

bu Dinin amacına da tersdir.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Çalıştığınız fabrika en son kimyasal silahları yapıyor ve bunlar üçüncü dünya ülkelerinde binlerce sivilin ölümünden sorumlu.Hadi bakalım çıkın işin işinden

Bunlar mı yargılanacak yada irdelenecek ?

tekstil sektöründe üretilen kumaş,bikini sektörüne hitap ediyorsa durum ne olaçaktır?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.