Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"ŞERİAT" KUR'AN DEĞİLDİR... (Din bireysel, şeriat toplumsaldır. Din bir vicdan meselesi iken, şeriat dini de içine alacak şekilde bir siyasal yapı ve)

DİPNOT

Önerilen İletiler

.

"ŞERİAT" KUR'AN DEĞİLDİR...

* Kuran, Allah'ın peygambere vahiy yolu ile ulaştırdığı mesajların toplamıdır. Şeriat ise din adına kendi kendilerini yetkilendiren, birtakım unvan ve statülere büründüren kimselerin sözüm ona Kuran'a dayanarak, yorumları ile ürettikleri kurallar bütünüdür.

* Sade bir insana göre Kuran, icapları yerine getirilmesi gereken mükemmel bir kutsal bir din kitabı iken, şeriatçılara göre, şahsi çıkarlara hizmet eden şeriat düzeninin en güzel bir kılıfıdır.

* Din temsilcileri Allah için iş yaparak insanı mutlu etmemişler, Allah'ın yerine iş yapmaya kalkarak kitleleri perişanlığa itmişlerdir. Allah'ın elinden çıktığı şekliyle mutluluk ve ahenk kurumu olan din, bu ''saptırıcı temsilciler''in elinde bir ıstırap ve kahır kurumu haline gelmiştir.

* Laiklik, din gerçeğini egoları hesabına kullanmak için Allah'ın iradesini saptırarak din adı altında keyiflerini egemen kılmak isteyen güçlere karşı bir savunma ve nefes alma çaresi olarak keşfedilmiştir. Bu gelişme sayesindedir ki, ilahi iradeyi saptıran din sömürücüsü egoist odakların hiç değilse zulümlerini devletleştirmeleri çığırı kapatılmıştır.

* Hz. Muhammed'in ölümünden sonra din yozlaştırılmaya ve ilahi irade saptırılmaya başlandı. İslamın doğuşundan dört-beş asır sonraki zamanda ise mezhep ve tarikat adı altında yirmiye yakın birbirinden az veya çok farklı olan oluşumlar zuhur etti. Böylece, Kuran'ın ve Hazreti Peygamber'in son söz sahipliği yaşayan bir realite olmaktan adeta çıkarılmış oldu. Kuran sadece mezarlıklarda, ölülere Cennet vizesi vermek için okunan bir ilahiler kitabı durumuna düşürüldü. Bunun sonucunda, Kuran dininde asla bulunmayan engizisyon, sömürü ve cemaatten kovma, Müslüman kitlelerin yakalarına yapıştı. Bilgisizlik, uyuşukluk, birbirini acımasızca cehennemlik ilan etme, İslam dünyasının adeta kaderi haline geldi.

* Kuran, Allah'ın mesajlarını, şeriat insanların yorumlarını ve kurallarını içerir. Din bireysel, şeriat toplumsaldır. Din bir vicdan meselesi iken, şeriat dini de içine alacak şekilde bir siyasal yapı ve ideolojidir. Dinde serbestlik var, şeriatta yoktur.

Harp Akademileri Komutanlığı'nın ''İrticayla Mücadele'' kitabı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 91
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Şeriat ı anlamıyorsunuz siz...

Şeriat radikal dini inanç ve bunun siyasete aleti gibi gösteriliyor;YANLIŞ...

Buna gidin başka isimler koyun...

Ama şeriat dediğin İslami bir yaşam...

:zorro:

Arkadaşım;

Bir şeriat düzeninden söz edilebilmesi için, aynı inanca sahip insanların oluşturdukları toplumların, aynı düzene ya da en azından benzer düzenlere sahip olmaları gerekir.

Oysaki, kendilerince şeriat düzeni olduklarını iddia eden ülkelerde, birbirine hiç benzemeyen düzenler egemendir ve çoğu kez, bu tür devletlerin halkları birbirinden nefret eder.

Örneğin Libya'nın, Suudi Arabistan hakkındaki görüşleri ya da Suudilerin, İran hakkındaki görüşleri vs., vs. hiç de olumlu değildir.

Sizcede doğru değilmi?...

O zaman nasıl bir şeriat ve neyin, kime göre şeriati bu...

Diyeceksiniz ki Kurana göre...

E adi öyle olsun...

Coğrafi yapılarından özlerinden Kuran çıkan bu toplumlar neden uyguluma çabası içinde değiller peki...

Bu Ne yaman çelişkidir... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım;

Bir şeriat düzeninden söz edilebilmesi için, aynı inanca sahip insanların oluşturdukları toplumların, aynı düzene ya da en azından benzer düzenlere sahip olmaları gerekir.

Oysaki, kendilerince şeriat düzeni olduklarını iddia eden ülkelerde, birbirine hiç benzemeyen düzenler egemendir ve çoğu kez, bu tür devletlerin halkları birbirinden nefret eder.

Örneğin Libya'nın, Suudi Arabistan hakkındaki görüşleri ya da Suudilerin, İran hakkındaki görüşleri vs., vs. hiç de olumlu değildir.

E adi öyle olsun...

Coğrafi yapılarından özlerinden Kuran çıkan bu toplumlar neden uyguluma çabası içinde değiller peki...

"Bu Ne yaman çelişkidir..." bunu bi yerden hatırlıyorum sen haksözün kopyası olmayasın !! örneğini verdiğin ülkeler tam şer'i kurallara göre mi yönetiliyor buna bakman gerek yoksa senin dediğine göre bakarsak amerika ingiltere vs. ülkeler medeniyet adı altında nice canavarlıklar işliyor şimdi biz buna medeniyet diyebilirmiyiz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım;

E adi öyle olsun...

"Bu Ne yaman çelişkidir..." bunu bi yerden hatırlıyorum sen haksözün kopyası olmayasın !! örneğini verdiğin ülkeler tam şer'i kurallara göre mi yönetiliyor buna bakman gerek yoksa senin dediğine göre bakarsak amerika ingiltere vs. ülkeler medeniyet adı altında nice canavarlıklar işliyor şimdi biz buna medeniyet diyebilirmiyiz..

Pekala...

Fakat biz ne Avrupaya, ne Amerikaya, Ne Rusya'ya ve Nede Araplara benzeriz...

Bizi bize benzer kılan Türkiye'de Mustafa Kemal ATATÜRK ile yapılan devrimin başka bir ülkelerde bir örneği olmaması ve tek olmasıdır...

Bizim çıkış yolumuz ilke ve inkilaplarla kurulan ve emperyalizme karşı kazanılmış bir ülkenin çocukların devrime olan inançları ve kararlılığı var...

Bizim geçmişimi saydığınız ülkelerin geçmişi ile hiçbirşekilde örtüşmemektedir...

Kurulan bu genç cumhuriyet ile;

Bizim kendimize özgü değerlerimiz...

Kendimize özgü kültürümüz...

Kenimize ögür duruşumuz...

Kendimize özgü inancımız var...

Ve bütün bunlar bü ülkenin çağdaşlaşma, aydınlanma yolundaki temel taşlarıdır...

Ama hiçbirzaman geriye gitmeyecek bir zeminde bulunmaktadır...

Bence bunu hiçbirzaman unutmayalım...

Dost sevgilerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

"ŞERİAT" KUR'AN DEĞİLDİR...

* Kuran, Allah'ın peygambere vahiy yolu ile ulaştırdığı mesajların toplamıdır. Şeriat ise din adına kendi kendilerini yetkilendiren, birtakım unvan ve statülere büründüren kimselerin sözüm ona Kuran'a dayanarak, yorumları ile ürettikleri kurallar bütünüdür.

* Sade bir insana göre Kuran, icapları yerine getirilmesi gereken mükemmel bir kutsal bir din kitabı iken, şeriatçılara göre, şahsi çıkarlara hizmet eden şeriat düzeninin en güzel bir kılıfıdır.

* Din temsilcileri Allah için iş yaparak insanı mutlu etmemişler, Allah'ın yerine iş yapmaya kalkarak kitleleri perişanlığa itmişlerdir. Allah'ın elinden çıktığı şekliyle mutluluk ve ahenk kurumu olan din, bu ''saptırıcı temsilciler''in elinde bir ıstırap ve kahır kurumu haline gelmiştir.

* Laiklik, din gerçeğini egoları hesabına kullanmak için Allah'ın iradesini saptırarak din adı altında keyiflerini egemen kılmak isteyen güçlere karşı bir savunma ve nefes alma çaresi olarak keşfedilmiştir. Bu gelişme sayesindedir ki, ilahi iradeyi saptıran din sömürücüsü egoist odakların hiç değilse zulümlerini devletleştirmeleri çığırı kapatılmıştır.

* Hz. Muhammed'in ölümünden sonra din yozlaştırılmaya ve ilahi irade saptırılmaya başlandı. İslamın doğuşundan dört-beş asır sonraki zamanda ise mezhep ve tarikat adı altında yirmiye yakın birbirinden az veya çok farklı olan oluşumlar zuhur etti. Böylece, Kuran'ın ve Hazreti Peygamber'in son söz sahipliği yaşayan bir realite olmaktan adeta çıkarılmış oldu. Kuran sadece mezarlıklarda, ölülere Cennet vizesi vermek için okunan bir ilahiler kitabı durumuna düşürüldü. Bunun sonucunda, Kuran dininde asla bulunmayan engizisyon, sömürü ve cemaatten kovma, Müslüman kitlelerin yakalarına yapıştı. Bilgisizlik, uyuşukluk, birbirini acımasızca cehennemlik ilan etme, İslam dünyasının adeta kaderi haline geldi.

* Kuran, Allah'ın mesajlarını, şeriat insanların yorumlarını ve kurallarını içerir. Din bireysel, şeriat toplumsaldır. Din bir vicdan meselesi iken, şeriat dini de içine alacak şekilde bir siyasal yapı ve ideolojidir. Dinde serbestlik var, şeriatta yoktur.

Harp Akademileri Komutanlığı'nın ''İrticayla Mücadele'' kitabı.

Şu balonu da patlatalım artık, epeydir gözüme çarpıp duruyordu, ee fırsat olmuyor ki çılgınlarla uğraşmaktan...

Sevgili dostum, bak senin şeriattan ne anladığını anlamıyorum amma ki şeriat senin düşündüğün gibi bir şey değil ve hatta düşündüğün hiçbir şey değil...

Şeriat Kurandır, kuranın özüdür, ama şeriat senin korkularının bir adı değildir, korkularının adını değiştir, gülünç duruma düşülebilir ...Şeriat kelime olarak açık seçik düz geniş yol anlamındadır, ayrıca ıstılahi olarak da bir kurallar manzumesidir. Bu kurallar manzumesi de bir özettir, o özetin anlamı da insanlar arasında bir yargıda bulunurken adaletli olmak ilkesidir. Yani bu kadar dostum.. Adaletli olma ilkesi...

Senin korktuğun o kafa kesen, göz patlatan, adam yiyen, korkunç insanlara gelince sayıları ne kadardır bilemem amma bu kadar fanatik moloz, kemalistlerin içinde de, siyonistlerin içinde de hatta seydişehir aliminyum sporda da vardır...Kelimeleri yanlış kullanıyorsun dostum..Şeriata lanet etmekle, şeriatı kötülemekle taraftar değil, yalnızca fanatik karşıt kazanılır...

Senin samimi olduğuna inanmayı çok isterdim, bu konuda inan kendimi zorluyorum, ama ben yine de sana şunu bir kere hatırlatıyorum böyle kes yapıştırlarla olmuyor, birlik beraberlik hiç olmuoyr, elin keferesi bak aya çıktı, şeriate ne olduğunu yani adaletli davranma ilkesi olarak ne olduğunu gayet iyi bilenlere bu şekilde başlıklar atarak gol attığını falan mı zannediyorsun ? Herkesi bilemem ama ben bu yazılardan sonra artık mizah mecmuası okumuyorum, senin de böyle yaptığını düşünüyorum eee tabi kendin pişir kendin gülll.

Sağlıcakla ve sevgiyle kal dostum. saygılar..

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım;

E adi öyle olsun...

Şeriat ın bunlarla alakası ne???

Benim söylediklerimle bunların alakası ne???

Şeriat nasıl tanımlanıyor biliyor musun???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şeriat ın bunlarla alakası ne???

Benim söylediklerimle bunların alakası ne???

Şeriat nasıl tanımlanıyor biliyor musun???

Alakası var var sevgili ali0_1...

Bal gibi var...

Ve şeriat balgibi yukarıda belirtiğim yazımın genel hatlarında gizli...

Ama almıyor, okumuyo, araştırmıyor, sorgulamadan hemen tepki veriyorsunuz..

Yılarımızı verdik ve bu işin dini, ekonomik, sosyal ve kültürel boyutuna, ki bunu evrensel anlamda mevcud durumu çok iyi algıladık. Doğurabileceği sonuçlarınıda...

Bu nedenledir ki yazdıklarımızı anlamaya çalışın lütfen...

Dost sevgilerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şeriat sizin bildiğiniz gibi değil;bunu anlamak için sizin kadar "derin bilgili" :lol: olmaya gerek yok...

Girin tdk nın sitesine bakın;hatta buraya aktarın bakalım neymiş :D ...

Açık ve net yazmışlar ki daha derinlemesine ne şekilde olacağı da tartışılabilir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Kur'an'daki ayetlere, Hz. Muhammed'in sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku."

www.tdk.org.tr

den...

Sözlük anlamı bile bize net bir tablo çizebiliyor...

Şimdi baştaki yazıyı bir daha oku ve Şeriatın nasıl saptırılmış bir tanımlamasının yapıldığını gör...

Uygulamalar çok konuşulur daha;bunca farklı insan oldukça...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

siz şeriat'in sözlük anlamından bahsediyorsunuz ısrarla.peki ya uygulamadan ne haber.

sevgili bozan haklısın bende artık ''mizah mecmuası''okumaya gerek duymuyorum senin yazılarını okumak bana yetiyor ama bir farkla ben ne yazıkki traji komik buluyorum.

Yeterki sen oku dostum sen okumaya devam ettikçe ben yazmaya devam ederim. Yazılarımı okuduğunu biliyorum, zira ben okunan bir adamım. bozan'ı Okudukça kendinizi geliştireceğinize inancım sonsuz, baksanıza cümleleri birleştirmeye başlamışsınız bile !!!

Yukarıda yazmıştım dostum senin uygulama dediğinle ilgili, tekrar yazayım istersen ;

Atatürk'ün milliyetçilik fikrini faşistlik olarak algılayan çemiş kemalistler de çıkacaktır, laiklik düşüncesini dinsizlik olarak algılayan tırt kemalistler de karşına çıkacaktır, günde beş defa Bursa nutku okuyan papağanlar da.. Tüm bunlara bakıp kemalizm dunkofluktur denebilir mi ? bence hayır ama sen yukarıda verdiğin cevapla bu soruya da evet diyorsun..

Sen bilirsin sevgili frozen sana göre kemalizm dunkofluk olabilir ama bana göre değil...

Sevgiyle kal sevgili dostumm

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yeterki sen oku dostum sen okumaya devam ettikçe ben yazmaya devam ederim. Yazılarımı okuduğunu biliyorum, zira ben okunan bir adamım. bozan'ı Okudukça kendinizi geliştireceğinize inancım sonsuz, baksanıza cümleleri birleştirmeye başlamışsınız bile !!!

Yukarıda yazmıştım dostum senin uygulama dediğinle ilgili, tekrar yazayım istersen ;

Atatürk'ün milliyetçilik fikrini faşistlik olarak algılayan çemiş kemalistler de çıkacaktır, laiklik düşüncesini dinsizlik olarak algılayan tırt kemalistler de karşına çıkacaktır, günde beş defa Bursa nutku okuyan papağanlar da.. Tüm bunlara bakıp kemalizm dunkofluktur denebilir mi ? bence hayır ama sen yukarıda verdiğin cevapla bu soruya da evet diyorsun..

Sen bilirsin sevgili frozen sana göre kemalizm dunkofluk olabilir ama bana göre değil...

Sevgiyle kal sevgili dostumm

bozan

geçmişten gelen kafaları artık değiştiremiyeceğimizi bildiğimden dolayı sizede kızmıyorum.

keşke sizi okuyarak kendimi geliştirebilseydim sevgili bozan ama hem uslup çirkin,hemde görüşler bana

uymuyor.

ayrıca sizi geçmişten bir ses olarak gördüğümden bırakında ATATÜRK'ün'' milliyetçilik fikrinide'',''laiklik

düşüncesinide''biz gençler yorumlayalım.malumunuz bize bırakılan bu ülkeyi bu hale getirenler bizler

değiliz,ama inanın düzeltmeye çalışacak olan bizleriz,siz nekadar inanmasanızda. sevgiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şeriat sizin bildiğiniz gibi değil;bunu anlamak için sizin kadar "derin bilgili" :lol: olmaya gerek yok...

Girin tdk nın sitesine bakın;hatta buraya aktarın bakalım neymiş :D ...

Açık ve net yazmışlar ki daha derinlemesine ne şekilde olacağı da tartışılabilir...

TÜRK DİL KURUMUNA GÖRE...

Şeriat; Kur'an'daki ayetlere, Hz. Muhammed'in sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku....

Evet şeriat aynen TDK'na göre yukarıdaki gibi sözlük anlamı ile ifade edilmektedir...

Sizi anlıyorum..

Fakat siz şunu anlayamıyorsunuzu, ezberci ve mantıksal bir sorgulama tekniği ile bakmıyorsunuz...

Bakın sevgili arkadaşım;

Siyasal bir düzenden söz edilebilmesi için,

''Kim yönetecek'' ,

''Yöneticiler nasıl seçilecek'' ,

''Seçim ne zamanlar yapılacak'' ,

''Yasama gücü kimde olacak'' ,

''Yargı nasıl yapılacak'' vs., vs. binlerce sorunun yanıtının verilmesi gerekir.

Fakat sözde şeriat düzenleri, bu sorulardan hiçbirini yanıtlayamaz.

Ve çoğu kez eli kanlı diktatörlükler biçiminde karşımıza çıkan şeriat düzenleri krallık, şeyhlik, cumhuriyet vb. gibi farklı isimlerle karşımıza çıksalar bile ortak özellikleri, ''demokrasi olmamalarıdır'' .

Ve bunun tek mutlu istisnası, Mustafa Kemal 'in Türkiyesi'dir.

...

Hakikaten şimdi anlamış olmalısınız...

Yaksa gerçekten sizinle ilgili düşüncelerimi TÜRK DİL KURUMU'muza göre "VAHİM" olarak değerlendirmekten başka çarem kalmayacak gibi...

...

Dost sevgilerimle... :):clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yapmacıklıktan vazgeç...

Senin bahsettiklerin yine uygulamalar ve burada oturduğun yerden ahkam kesmekle konuşulacak şeyler de değil...

Benim durumum hakkında yorumlarını kendine sakla...

Uydurma haberler;bir yerden alıntı yapılıp kesin doğru gösterilmek istenenleri;ırkçı söylemlerini de unutmadık;kimse unutmadı "dipnot" kardeş... :D

Bana laf atana kadar şu gerçeği göremedin yine...

Şeriat değil sorun;Şeriatı kendine göre kullananlar...

Yayınladığın yazı ise insanlar arasına kin sokar nitelikte ve aşırı kalıpçı diye düşünüyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yapmacıklıktan vazgeç...

Senin bahsettiklerin yine uygulamalar ve burada oturduğun yerden ahkam kesmekle konuşulacak şeyler de değil...

Uydurma haberler;bir yerden alıntı yapılıp kesin doğru gösterilmek istenenleri;ırkçı söylemlerini de unutmadık;kimse unutmadı "dipnot" kardeş... :D

Yayınladığın yazı ise insanlar arasına kin sokar nitelikte ve aşırı kalıpçı diye düşünüyorum...

Aksine;

Dipnot arkadaşımızın yazıları bizlere ışık tutuyor.

Benimsediğimiz, ve asla vazgeçmeyeceğimiz yurtseverliğimize, çok büyük katkıları oluyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabi "sizlere" ışık tutuyor olabilir...

Ama "ben" hala uydurma arşivin uydurma haberini;bir kaynaktan alıntı yapıp konuları nerelere çektiğini ve insanlık mesajlarının ardından nasıl ırkçı değerlendirmeler yaptığını unutmuyorum...

Neyse fazla kişisele indirgemeyelim olayı...

"Şeriat değil sorun;Şeriatı kendine göre kullananlar...

Yayınladığın yazı ise insanlar arasına kin sokar nitelikte ve aşırı kalıpçı diye düşünüyorum..."

Diye yazdıklarımla tamamlayım bu mesajı da belki vurgu işe yarar... :devil:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yapmacıklıktan vazgeç...

+1 devam ali0 destekciniz :) bu adamlar şer'i hükümleri kanunları bilseydi sorgulamak zorunda kalmazlardı :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TÜRK DİL KURUMUNA GÖRE...

Şeriat; Kur'an'daki ayetlere, Hz. Muhammed'in sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku....

Evet şeriat aynen TDK'na göre yukarıdaki gibi sözlük anlamı ile ifade edilmektedir...

Sizi anlıyorum..

Fakat siz şunu anlayamıyorsunuzu, ezberci ve mantıksal bir sorgulama tekniği ile bakmıyorsunuz...

Bakın sevgili arkadaşım;

Siyasal bir düzenden söz edilebilmesi için,

''Kim yönetecek'' ,

''Yöneticiler nasıl seçilecek'' ,

''Seçim ne zamanlar yapılacak'' ,

''Yasama gücü kimde olacak'' ,

''Yargı nasıl yapılacak'' vs., vs. binlerce sorunun yanıtının verilmesi gerekir.

Fakat sözde şeriat düzenleri, bu sorulardan hiçbirini yanıtlayamaz.

Ve çoğu kez eli kanlı diktatörlükler biçiminde karşımıza çıkan şeriat düzenleri krallık, şeyhlik, cumhuriyet vb. gibi farklı isimlerle karşımıza çıksalar bile ortak özellikleri, ''demokrasi olmamalarıdır'' .

Ve bunun tek mutlu istisnası, Mustafa Kemal 'in Türkiyesi'dir.

...

Hakikaten şimdi anlamış olmalısınız...

Yaksa gerçekten sizinle ilgili düşüncelerimi TÜRK DİL KURUMU'muza göre "VAHİM" olarak değerlendirmekten başka çarem kalmayacak gibi...

...

Dost sevgilerimle... :):clover:

Aksine;

Dipnot arkadaşımızın yazıları bizlere ışık tutuyor.

Benimsediğimiz, ve asla vazgeçmeyeceğimiz yurtseverliğimize, çok büyük katkıları oluyor.

+1 devam ali0 destekciniz :) bu adamlar şer'i hükümleri kanunları bilseydi sorgulamak zorunda kalmazlardı :)

Yorumsuz bir yazı...

Lütfen Dikkat!...

Yazı "Prof. Dr. İlhan ARSEL" e aittir...

... Bizdeki şeriat yönlüsü partiler, şiddet siyasetine başvurma açısından, Batı'daki bu partileri aratmayacak yeterliktedirler.

Tek fark, uygulama usullerini kullanmadaki kurnazlıktadır.

Çünkü kurnazlık konusunda Batı'daki bu partiler bizimkilerle boy ölçüşecek kerteye henüz erişememişlerdir.

Şu bakımdan ki onlar, daha iktidara gelmeden iç yüzlerini belli etmişlerdir; şiddeti açıkça tahrik etmek, ya da şiddete başvurmak suretiyle saldırı eylemlerine geçmişlerdir.

Bizim şeriatçılar ise kuzu postuna bürünmüş olarak, şiddet siyasetini gerçekleştirebilecekleri günlerin gelmesini beklemektedirler.

Bu nedenle; ''Güçsüz iken eğil, bükül, el öp; güçlenince kılıç çek, gürle'' parolasına sarılmış, pusuya yatmışlardır. Ellerindeki şeriat verileri, onlara bu olasılığı sağlayacak esnekliktedir...

Çünkü bu veriler arasında ''Dinde zorlama yoktur'' biçiminde hoşgörü kılığındaki kandırmalar yanında, ''Müşrikleri nerede bulursanız öldürün'' , ya da ''Dinden çıkmanın cezası öldürülmektir'' biçiminde kan ve dehşet saçıcı nice buyruklar vardır.

Güçsüz iken birinci tipteki, güçlenince ikinci tipteki buyrukları kullanmak gibi kolaylıklardan yararlanırlar.

Yine bu veriler arasında ''Senin dinin sana, benim dinim bana'' biçiminde ve hani sanki başka din ve inançlara hoşgörüyle bakarmış gibi olanlar yanında ''Başka dinlere yönelenler sapıktırlar'' şeklinde ya da ''Yalnız Allah'ın dini kalana kadar onlarla savaşın...''

şeklinde olmak üzere, farklı inançtakilere karşı vuruşmalı saldırılara yer verenleri vardır.

Güçsüz durumda iken birincileri, güçlenince ikincileri uygulamaktan kolay ne vardır ki?

Yine bu veriler arasında şeriatın ''öğüt verici'', ''uyarıcı'' ve ''rahmet kaynağı'' olduğunu belleten buyruklar yanında, kan ve dehşet saçar nitelikte olmak üzere:

''Allah ve resulüne karşı savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuk yapmaya çalışanların cezası, ya boyunları vurularak öldürülmeleri, ya asılmaları, ya ellerinin ve ayaklarını çapraz kesilmeleri ya da bulundukları yerden sürülmeleridir'' şeklinde olanları vardır.

Güçsüz iken birincileri ve güçlü iken (yani iktidarı ele geçirince), ikincileri uygulayıp toplum düzenini koruma bahanesiyle, akılcılığı ve aklı vahyin önüne geçiren uygar kafaları yok etmekten daha rahat ne olabilir ki?

Ve bundan dolayı değil midir ki şeriat ülkelerinde, şeriatı eleştirme denemesine girişenler, örneğin ''Şeriat artık bu uygarlık çağında uygulanamaz'' diyerek fikir özgürlüğünün en zararsız şekline yönelenler bile, dinden çıkmış olarak kabul edilmekte ve öldürülmektedirler.

(Örneğin 1992 yılında Mısır'da, Farac Fuda adındaki bir yazarın ''Şeriat artık uygulanmamalıdır'' şeklindeki konuşması, ölüm cezasını gerektiren bir suç olarak görülmüştür)

Örnekleri çoğaltmak kolay (*).

Söylemek istediğim şudur ki, şeriatın yumuşak ve hoşgörünüşlü hükümleri, şeriatçılarımızı ''demokrasi havariyyünu'' ya da ''siyânet meleği'' görünüşüyle insanlarımızı kandırma sanatında başarılı kılmaya yeterlidir. İktidara ulaşana kadar ''özgürlük isterük'' ya da ''Bu ülkede insan hakları yok, her şey hiçe sayılıyor'' diyenler, iktidara gelip de güçlendikleri an, şeriatın şiddet siyasetine ağırlık veren buyruklarıyla kılıç sallayan birer cellat kesileceklerdir...

Ne dersiniz arkadaşlar...

Yorum sizin...

Dost sevgilerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şeriat islamın devlet eliyle yürütülmesidir. Bir başka ifadeyle bir islam devletinde uygulanan kuralların tamamını ihtiva eden bir kavramdır. Bu nedenle Din konusunda pek de iyiniyetli olduklarına inanmadığım Kemalist arkadaşların bu konuyla ilgili yorum yapmalarını Fizikten hiç anlamayan ve fakat fizik problemi çözmeye çalışan arkadaşların durumuyla bir tutarım. Ve din konusunda konubilmek için en azından cahil denmeyecek kadar bilgiye sahip olmak gerektiğine inanırım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yorumsuz bir yazı...

Lütfen Dikkat!...

Yazı "Prof. Dr. İlhan ARSEL" e aittir...

... Bizdeki şeriat yönlüsü partiler, şiddet siyasetine başvurma açısından, Batı'daki bu partileri aratmayacak yeterliktedirler.

Tek fark, uygulama usullerini kullanmadaki kurnazlıktadır.

Çünkü kurnazlık konusunda Batı'daki bu partiler bizimkilerle boy ölçüşecek kerteye henüz erişememişlerdir.

Şu bakımdan ki onlar, daha iktidara gelmeden iç yüzlerini belli etmişlerdir; şiddeti açıkça tahrik etmek, ya da şiddete başvurmak suretiyle saldırı eylemlerine geçmişlerdir.

Bizim şeriatçılar ise kuzu postuna bürünmüş olarak, şiddet siyasetini gerçekleştirebilecekleri günlerin gelmesini beklemektedirler.

Bu nedenle; ''Güçsüz iken eğil, bükül, el öp; güçlenince kılıç çek, gürle'' parolasına sarılmış, pusuya yatmışlardır. Ellerindeki şeriat verileri, onlara bu olasılığı sağlayacak esnekliktedir...

Çünkü bu veriler arasında ''Dinde zorlama yoktur'' biçiminde hoşgörü kılığındaki kandırmalar yanında, ''Müşrikleri nerede bulursanız öldürün'' , ya da ''Dinden çıkmanın cezası öldürülmektir'' biçiminde kan ve dehşet saçıcı nice buyruklar vardır.

Güçsüz iken birinci tipteki, güçlenince ikinci tipteki buyrukları kullanmak gibi kolaylıklardan yararlanırlar.

Yine bu veriler arasında ''Senin dinin sana, benim dinim bana'' biçiminde ve hani sanki başka din ve inançlara hoşgörüyle bakarmış gibi olanlar yanında ''Başka dinlere yönelenler sapıktırlar'' şeklinde ya da ''Yalnız Allah'ın dini kalana kadar onlarla savaşın...''

şeklinde olmak üzere, farklı inançtakilere karşı vuruşmalı saldırılara yer verenleri vardır.

Güçsüz durumda iken birincileri, güçlenince ikincileri uygulamaktan kolay ne vardır ki?

Yine bu veriler arasında şeriatın ''öğüt verici'', ''uyarıcı'' ve ''rahmet kaynağı'' olduğunu belleten buyruklar yanında, kan ve dehşet saçar nitelikte olmak üzere:

''Allah ve resulüne karşı savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuk yapmaya çalışanların cezası, ya boyunları vurularak öldürülmeleri, ya asılmaları, ya ellerinin ve ayaklarını çapraz kesilmeleri ya da bulundukları yerden sürülmeleridir'' şeklinde olanları vardır.

Güçsüz iken birincileri ve güçlü iken (yani iktidarı ele geçirince), ikincileri uygulayıp toplum düzenini koruma bahanesiyle, akılcılığı ve aklı vahyin önüne geçiren uygar kafaları yok etmekten daha rahat ne olabilir ki?

Ve bundan dolayı değil midir ki şeriat ülkelerinde, şeriatı eleştirme denemesine girişenler, örneğin ''Şeriat artık bu uygarlık çağında uygulanamaz'' diyerek fikir özgürlüğünün en zararsız şekline yönelenler bile, dinden çıkmış olarak kabul edilmekte ve öldürülmektedirler.

(Örneğin 1992 yılında Mısır'da, Farac Fuda adındaki bir yazarın ''Şeriat artık uygulanmamalıdır'' şeklindeki konuşması, ölüm cezasını gerektiren bir suç olarak görülmüştür)

Örnekleri çoğaltmak kolay (*).

Söylemek istediğim şudur ki, şeriatın yumuşak ve hoşgörünüşlü hükümleri, şeriatçılarımızı ''demokrasi havariyyünu'' ya da ''siyânet meleği'' görünüşüyle insanlarımızı kandırma sanatında başarılı kılmaya yeterlidir. İktidara ulaşana kadar ''özgürlük isterük'' ya da ''Bu ülkede insan hakları yok, her şey hiçe sayılıyor'' diyenler, iktidara gelip de güçlendikleri an, şeriatın şiddet siyasetine ağırlık veren buyruklarıyla kılıç sallayan birer cellat kesileceklerdir...

Ne dersiniz arkadaşlar...

Yorum sizin...

Dost sevgilerimle...

Bakın yukarıdakki şeriat ile ilgili olarak akadamik çalışma denilebilecek ölçüde Şeriat'ı anlatmış...

Bunun toplumsal yapı üzerindeki etkisinden,

O toplumsal yapı içerisinde sergiledikleri davranış biçimlerinden,

Sistemi değiştirmek için izledikleri yol ve yordamlarının kurnazlığından,

Güçlenince nasıl da davrandıklarından,

Yeri geldiğinde DİNDE ZORLAMA YOKTUR'u kullanmalarından,

Yeri geldiğinde iset DİNDEN ÇIKANIN CEZASI ÖLÜMDÜR gibi fetvalardan,

Ya da yeri geldiğinde BAŞKA DİNLERE YÖNELENLER SAPIKTIR GİBİ suçlamalara varana kadar basiretsis, anlamsız ve tamamiyle insanlıktan, demokrasiden, tartışmadan, düşünceye saygıdan uzak ve allahın adına insanları kesmekten, taşlamaktan ve öldürmekten geri kalmayan bu düşünce yapısına bürünmelerinden,

İnsanlarımız nasıl kandırdıklarından bahsediyor ve bizlere ışık tutuyor...

şeriat islamın devlet eliyle yürütülmesidir. Bir başka ifadeyle bir islam devletinde uygulanan kuralların tamamını ihtiva eden bir kavramdır. Bu nedenle Din konusunda pek de iyiniyetli olduklarına inanmadığım Kemalist arkadaşların bu konuyla ilgili yorum yapmalarını Fizikten hiç anlamayan ve fakat fizik problemi çözmeye çalışan arkadaşların durumuyla bir tutarım. Ve din konusunda konubilmek için en azından cahil denmeyecek kadar bilgiye sahip olmak gerektiğine inanırım.

Birde bu nizamülmülk denen arkadaşın düşüncelerine bakalım...

1- Şeriat islamın devlet elinden yürütülmesini savunuyor...

2- Tamamıyla islam devletinin kurallarının uygulanacağından/uygulanması gerektiğinden bahsediyor...

3- Bizleri bilgisizlikle suçluyor ve sanki dini bilginin bir ölçütü olması gerektiğinden ve gerisinin inansa bile müslüman olamayacağından bahsediyor..

4- Kemalis arkadaşların Dini yorum yapmalarını dini anlamamak olarak değerlendirebiliyor...

5- Kendisinin dini bilgiye sahip olduğunu bizlerin cahil olduğumuzu falan iddia etmeye kadar giden bir düşünce biçimi sergilemiş...

ŞİMDİ SORARIM SİZE SEVGİLİ ARKADAŞLARIM...

TÜRKİYE DİNCİLİĞE VE TERÖRE MİNTARAFİLLAH (ALLAH TARAFINDAN) MAHKUM EDİLMİŞ BİR ZAVALLI ÜLKEMİ?...

Dost sevgilerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nizamulmulk bey, sanırım din, laiklik ve tarih konusunda otarite, :excl:

siz nereden biliyorsunuz şeriat hükümlerine karşı olanların din konusunda sizden daha az bilgiye sahip olduklarını? bu konuda tespitleriniz mi var yanılıyor olmayın?

Sevgili Dipnot'un gönderdiği yazıyı okudunuz mu? Bir Profesörün tespitleri, sizce bir şey ifade etmiyor olabilir ama gerçekler böyle malesef.

Sizin savunduğunuz şekilde yönetiliyor olsaydık siz bugün o yönetimi tartışıyor bile olamazdınız, ne kadar özgürsünüz anlayabiliyor musunuz? Ve size o özgürlüğü sağlayanlara karşı tutumunuz ne kadar da anlamsız.

Siz özgür ve bağımsız olmaktan şikayetçi olabilirsiniz ancak biz inancımızı kimsenin tekeline sokamamaya kararlıyız ve bir şekilcilikten uzak, samimi şekilde içimizde yaşıyoruz o inancı. Ve bu özgürlükten, bağımsızlıktan, bize tanınan haklardan vazgeçmek gibi bir niyetimiz de yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nizamulmulk bey, sanırım din, laiklik ve tarih konusunda otarite, :excl:

siz nereden biliyorsunuz şeriat hükümlerine karşı olanların din konusunda sizden daha az bilgiye sahip olduklarını? bu konuda tespitleriniz mi var yanılıyor olmayın?

Sevgili Dipnot'un gönderdiği yazıyı okudunuz mu? Bir Profesörün tespitleri, sizce bir şey ifade etmiyor olabilir ama gerçekler böyle malesef.

Sizin savunduğunuz şekilde yönetiliyor olsaydık siz bugün o yönetimi tartışıyor bile olamazdınız, ne kadar özgürsünüz anlayabiliyor musunuz? Ve size o özgürlüğü sağlayanlara karşı tutumunuz ne kadar da anlamsız.

Siz özgür ve bağımsız olmaktan şikayetçi olabilirsiniz ancak biz inancımızı kimsenin tekeline sokamamaya kararlıyız ve bir şekilcilikten uzak, samimi şekilde içimizde yaşıyoruz o inancı. Ve bu özgürlükten, bağımsızlıktan, bize tanınan haklardan vazgeçmek gibi bir niyetimiz de yok.

Nedir bize tanınan, vazgeçemeyeceğimiz o inasani değerler.

Siyasi değerlerimiz;

Cumhuriyet,

Demokrasi,

Laiklik,

Bağımsızlık,

Anti emperyalizm,

Demokratik evrensel dayanışma.

İnsani öz değerlerimiz;

Özgür düşünce,

İnsan sevgisi,

Eşitlik ilkesi,

Bilimsel görüş,

İnsan hakları,

Emeğe saygı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.