Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İslam Toplumları Olarak Nerede Yanlış Yapıyoruz

halukgta

Önerilen İletiler

Komik bir savunma. smile.png Özgür birey devleti pratikte seküler değil midir ?

Nerden vardin bu algiya?

İlla ki kağıt üstünde yazması mı gerek ? BK'nın bir Anayasası da yok zaten. Kağıt üstünde Sekülerdir gibi bir ifade olması şart değil ki zaten. BK'nın köklü demokrasi geleneğinde var olan devletin işleyişi ve kuralları belli, Anayasa'ya da, Seküler Devlettir ibaresine de gerek yok.

Ozgur birey devleti demek, hic bir ideolojik inancsal etik gorusun tarafinda olmamak demektir. Sekulerlik te bir taraftir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 127
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

laughing.gif Şimdi, BK pratikte Seküler değil mi yani ? Tarafsızlık bilimsellikte ise, Sekülerlik de Bilimsellik ise, Özgür Birey devleti nasıl Seküler olmayacak ?

BK ozgur birey devletine sahiptir.

Tabi bunu algilayamayanlar illa devlete bir inancx ideoloji etik yuklemek isteyenler icin, boyle bir algi noncognitivisttir. Cunku ihtiyaci yok. Her bireyinin hak ve ozgurlugu ne ise hangi inanc ve ideolojide ise onu korur ve savunur. Kimsenin kimseye "sen su ol" baskisina izin vermez bu hak ve ozgurluklere mudaheledir ve suctur.

Anlatabildim mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sekülerliğin kimseye "sen su ol" baskisi mı varmış ? laughing.gif​  Sekülerlik bilinmeyince böyle olduğunu sanmak normal tabii, bu algıya noncognitivism gibi bir şey demiyorum.

Neyse bosuna konuyu "sulandirma." Ben verecegim yaniti verdim. Evet ne oldu SSCB'n de dinin uzerine baski ile gidilmedi mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sulandırmak tam olarak bu cümle oluyor. SSCB Seküler değildi, Ateist bir devletti.

Buna guleyim mi aglayayim mi? Neye gore iddia ediyorsun sekuler olmadigini, ya da hangi ateizm sekulerligi icermiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buna guleyim mi aglayayim mi? Neye gore iddia ediyorsun sekuler olmadigini, ya da hangi ateizm sekulerligi icermiyor.

Neye göre mi ? smile.pngSSCB'de ateizm propagandası yapıldığını bilmeyen bir burada mı varmış ? Onu da öğrendik.

Seküler devlet Ateizm propagandası, dayatması yapmaz. Her inanca eşit mesafededir.

Ateizm Sekülerliği içerir ama Sekülerlik Ateizm değildir. Farkın farkı smile.png

İstenirse ağlanır, istenirse gülünür, kişi kendi bilir. Bilgi ve algı düzeyi yukarıdaki iletlerde ortada, " gözlem veriyor " .:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neye göre mi ? smile.pngSSCB'de ateizm propagandası yapıldığını bilmeyen bir burada mı varmış ? Onu da öğrendik.

Seküler devlet Ateizm propagandası, dayatması yapmaz. Her inanca eşit mesafededir.

Ateizm Sekülerliği içerir ama Sekülerlik Ateizm değildir. Farkın farkı smile.png

İstenirse ağlanır, istenirse gülünür, kişi kendi bilir. Bilgi ve algı düzeyi yukarıdaki iletlerde ortada, " gözlem veriyor " .smile.png

Bu algiya baglidir. Ben eminim sen o devirdeki SSCB yonetiminde kime sorsan sekuler misin diye "evet" yaniti alirdin.

Laiklikleri bizim gibi carpik olmadi da "biraz fazla kacti" yani devlet dinin ustune gitti, bizde din devletin bir kolu oldu.

Iste o yuzden laiklik ile sekulerlik sistem ve yonetim olarak paraleldir. Mesela ingiltere de ikisi de yoktur. Cunku ihtiyac yoktur. Ozgur birey devleti zaten dini devlete yamamaz ve zaten idare edenler politik degildir. Sadece hak ve ozgurluk temelindedir.

Kraliceyi bile sikayet edebilirsin!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu algiya baglidir. Ben eminim sen o devirdeki SSCB yonetiminde kime sorsan sekuler misin diye "evet" yaniti alirdin.

Laiklikleri bizim gibi carpik olmadi da "biraz fazla kacti" yani devlet dinin ustune gitti, bizde din devletin bir kolu oldu.

Değildir. Ona bakarsak, Türkiyeli bir şeriatçıya göre, devlet hep dinsiz olmuştur, çünkü hukuk İslam huku değildir ve baş örtülülere zülum yapılmıştır.

Sekülerlik Anglosakson Protestan ülkelere ait bir kavramdır. Kişisel bazda Sekülarizm Ateizm değildir. Böyle bir algı varsa da zaten yanlıştır.

SSCB Ateist bir devletti. Bu bütün kaynaklarda yazar. Komünist veya Sosyalist olmak için Ateist olmak şart değildir o başka.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iste o yuzden laiklik ile sekulerlik sistem ve yonetim olarak paraleldir. Mesela ingiltere de ikisi de yoktur. Cunku ihtiyac yoktur. Ozgur birey devleti zaten dini devlete yamamaz ve zaten idare edenler politik degildir. Sadece hak ve ozgurluk temelindedir.

BK Hukuku Seküler hukuktur. Yani, hiç bir dini esas almaz. Yalnızca aklı ve bilimi esas alır. TC hukuku da Diktatöre kadar Sekülerdi( Laikti ).

Laikliğin, devlet bazında Sekülerlikten tek farkı, Katolik ülkelerde, Protestan ülkelerdeki gibi Hristiyan olsun olmasın halkta Seküler bilincin olmasının tersine bir durum olması nedeniyle, dini kontrol altına almak ve reforme etmek zorunluluğunun olmasıdır.

Fransa'da bu nedenle hep Katolikliği baskı altında tutmuş, süreç içerisinde Katoliklikte bile bazı konularda ( Latince yerine Fransızca ibadet gibi ) reformlar yapılmak zorunda kalınmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değildir. Ona bakarsak, Türkiyeli bir şeriatçıya göre, devlet hep dinsiz olmuştur, çünkü hukuk İslam huku değildir ve baş örtülülere zülum yapılmıştır.

Sekülerlik Anglosakson Protestan ülkelere ait bir kavramdır. Kişisel bazda Sekülarizm Ateizm değildir. Böyle bir algı varsa da zaten yanlıştır.

SSCB Ateist bir devletti. Bu bütün kaynaklarda yazar. Komünist veya Sosyalist olmak için Ateist olmak şart değildir o başka.

Ateizm ile sekulerligi baglayan sensin. SEKULERLIK TEOLOJIK BIR IDEOLOJIK DURUS DEGILDIR. BIR BILINC DUZEYIDIR Bir algidir. Bir cesit poilitiktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BK Hukuku Seküler hukuktur. Yani, hiç bir dini esas almaz. Yalnızca aklı ve bilimi esas alır. TC hukuku da Diktatöre kadar Sekülerdi( Laikti ).

Laikliğin, devlet bazında Sekülerlikten tek farkı, Katolik ülkelerde, Protestan ülkelerdeki gibi Hristiyan olsun olmasın halkta Seküler bilincin olmasının tersine bir durum olması nedeniyle, dini kontrol altına almak ve reforme etmek zorunluluğunun olmasıdır.

Fransa'da bu nedenle hep Katolikliği baskı altında tutmuş, süreç içerisinde Katoliklikte bile bazı konularda ( Latince yerine Fransızca ibadet gibi ) reformlar yapılmak zorunda kalınmıştır.

Sen birak su B.B.'yi de baska ulkelerden ornerk ver. Cunku duyduklarin ile yasananlar ayni degil.

Sana daha once izah ettim ve son defa ediyorum. Burada laiklige ve sekulerlige devlet olarak ihtiyac yoktur. Cunku devlet ozgur birey devletidir. Tum hukuk ta ozgur bireyin hak ve ozgurlugu ya da isledigi sucu temelindedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki Ate diyeyim o zaman. Bağlayan da ben değilim. Sekülerlikte " dünya ötesi yoktur " inancı var diyen ben değilim. smile.png

Degilsen, degilsin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada laiklige ve sekulerlige devlet olarak ihtiyac yoktur. Cunku devlet ozgur birey devletidir. Tum hukuk ta ozgur bireyin hak ve ozgurlugu ya da isledigi sucu temelindedir.

Sekülerliğe isim olarak devletin ihtiyacı var demedim. Özgür bireyin işlediği suç neye göre cezalandırılacak, bu önemli.

Ayrıca yine bir ön yargı dile getirilmiş. Yaşamadığım için bilemezmişim. Nereden biliniyor ? Gözlemsel değil, Akılcı mantık burada gözlenen. Bir de çok okuyan değil, çok gezen bilir mantığı. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sekülerliğe isim olarak devletin ihtiyacı var demedim. Özgür bireyin işlediği suç neye göre cezalandırılacak, bu önemli.

Ayrıca yine bir ön yargı dile getirilmiş. Yaşamadığım için bilemezmişim. Nereden biliniyor ? Gözlemsel değil, Akılcı mantık burada gözlenen. Bir de çok okuyan değil, çok gezen bilir mantığı. smile.png

Genelde gecmisteki benzer islenmis suclara gore.

Ikincin cumlen benim icin bir anlam ifade etmiyor.

Akilci mantigin gozlemi sadece gozlemi alan icin gecerlidir, ayni akilciligi yurutmeyen icin degil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

E nolmuş, geçmişte benzer işlenen suçların cezası neye göre verilmiş de şimdi de ona göre verilirmiş ?

Tavuk mu yumurtadan cikmis yumurta mi tavuktan?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu yanıt sorumun cevabı değil.

Soru da benim icin anlasmsiz. Benim yanitima yanit verirsen, kendi soruna da yanit vermis olursun.

cilex.org.uk/abaut_cilex_lawyers/the_uk_legal_system.aspx

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.