Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

tanrı bu durumda ne yapar (varsa tabi)

binyamin

Önerilen İletiler

@ kötünün kötüsünün yanında kötünün iyisi makbul olandır...tabiki de ikisi kötüdür ama birinin yanında iyi kötü var birinin yanında kötünün kötüsü var hangisi makbul hikaye bu...

Dogma hiç bitmez bu dünyada ama biz ne için varız...antidogma olmak ayrıcalıktır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O yüzden zaten özünde olan bir konuyu dışardan sonradan ithalmiş gibi İsrailiyat diye damgalamak anlamsızdır. 

O halde neden Mehdi konusunda bu argümanı kullanmadınız ? Mehdi Kuran’da yok, İsrailiyattır diyorsanız-ki demişsiniz ilgili konuda alıntısı aşağıda-, bu rivayetteki anlatılanlara dayanarak İslam’da böyle bir ceza da vardır denilemez demeniz gerekir.

Mehdi bu  kadar önemliyse Kuran'da hakkında küçücük bir ima bari niye yok sorusu havada kaldıkça mehdi kitabı yazılsa yararı yok.

Mehdi, Arapların özgün efsanesi olsa yine içim yanmaz. Mehdi bir İbrani efsanesidir. İslama da Yahudilerden geçmiştir. Yani İsrailiyattır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buna göre, felsefe zor ve çözülemeyen yaşam problemleriyle karşılaşmaktan, bu problemlerle uğraşmaktan korkmayan bir yaklaşım, düşünsel bir tavır olmak durumundadır. Felsefe insan yaşamının anlamıyla, varlık, bilgi ve değerle ilgili sorulara bir yanıt getirmeye, bu konularda ortaya çıkan problemleri çözümlemeye çalışırken, işe sıfırdan başlamayıp, belli bir bilgi birikimine sahip olunduğunu varsayarak çözüm getirmeye çalışır. Çünkü insanların yaşamlarında neyin önemli olduğunu değerlendirebilmeleri için, hayatla ilgili bazı deneyimlere sahip olmaları gerekir. Demek ki, felsefe insan yaşamının anlamıyla ilgili sorulara yanıt verirken, başka bilgi türleri tarafından sağlanan bilgilerden yararlanarak, genel, bütüncül ve kuşatıcı yanıtlar getirmeye çalışır.

Bununla birlikte, felsefeyi felsefe yapan şey, insan yaşamının anlamıyla ilgili sorulara yanıt vermekten çok, sorular sormak, problem görebilmektir. Zira, insan için önemli olan, yalnızca felsefe okumak ve felsefeyi bilmek değildir, felsefe yapmaktır, felsefi davranabilmektir. Felsefe yapmak ise, felsefi hissetmeyi ve felsefi düşünmeyi gerektirir. Felsefe yapmak, varlığı ve bilgiyi bir bütün, insan yaşamıyla ilgili olay ve problemleri çok boyutlu olarak görmek ve her yönüyle kavramaya çalışmak anlamına gelir.

Felsefi düşünce, araştırmaya ve eleştirel bir tavra dayanan bir düşüncedir. Yani, felsefi düşünce, kendisine veri olarak aldığı her tür malzemeyi aklın eleştirici süzgecinden geçirir. Her şeyi olduğu gibi kabul eden, merak etmeyen ve kendisine sunulanla yetinen bir insan için felsefe söz konusu olamaz. Felsefi düşünce, şeylerin niçin oldukları gibi olduklarını merak eden, hayatı bütün boyutlarıyla görmeyi, yaşamın bütün boyutlarını göz önünde bulundurmayı bilen, açık ve sorgulayan bir zihnin ürünüdür.

-Alıntı-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@ kötünün kötüsünün yanında kötünün iyisi makbul olandır...tabiki de ikisi kötüdür ama birinin yanında iyi kötü var birinin yanında kötünün kötüsü var hangisi makbul hikaye bu...

Dogma hiç bitmez bu dünyada ama biz ne için varız...antidogma olmak ayrıcalıktır

Dostum uzatmamak için mesaj vermiştim ama olmadı. Peki devam edelim. Ama sakın seninle temelde çeliştiğimiz anlamında alma.

"İyi kötü" kavramını ben bu güne kadar duymadım. Tercihimiz az kötüyü veya kötünün kötüsünü değil iyiyi doğruyu seçmek olmalı. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tartışılan konu din ise orada akıl aramak ve o aklı dünya yaşamına uygulamak tam bir dogma işidir ...istisnasız tek kabul ise dindir

Dini kabuller dogma olduğu gibi, etik ve etnik konularda da yüzlerce dogmalar vardır. Bu tür dogmaların tümü insanların yaşamını olumsuz şekilde etkilerler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışmasız kabul edilen, tartışılsa bile tartışıldıktan sonra dondurulan, tartışmaya kapatılan mutlaklık atfedilen her fikir dogmadır.

Tartışmasız kabul ettiğin, tartışılsa bile tartıştıktan sonra dondurduğun, tartışmaya kapatarak mutlak adettiğin bir fikir var mıdır?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiçbir şey tartışılmaz değildir. İnanç ve dogmayı da ayırmak gerekir. Her inançlı dogmatik olmayabileceği gibi, her inançsız da dogmatik olmayan değildir. Ölçüt, bir yargıyı bilim ve mantık çerçevesinde temellendirebilmektir. Kişinin, bir otorite dediği için değil, bilim ve mantık çerçevesinde kendi aklıyla karar vermesi esastır dogmatik olmamak için.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@ dostum şöyle düşünmen lazım...

İki tane kötülük var fakat birisi yetenekli birisi beceriksiz bu iki kötülüğün hangisi kötünün iyisi anlamında dedim

Tabiki sadece iyiyi aramak lazım ama elimizde iyi yoksa en kötünün en iyisini almak lazım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiçbir şey tartışılmaz değildir. İnanç ve dogmayı da ayırmak gerekir. Her inançlı dogmatik olmayabileceği gibi, her inançsız da dogmatik olmayan değildir. Ölçüt, bir yargıyı bilim ve mantık çerçevesinde temellendirebilmektir. Kişinin, bir otorite dediği için değil, bilim ve mantık çerçevesinde kendi aklıyla karar vermesi esastır dogmatik olmamak için.

Bu yazıda bir çok çıkmazlar görüyorum.

1- İnanç zaten dogma demektir. Zira inançta ne gözlem ne de gözlenen vardır.

2- İnanılan zaten otoritedir. Zira inandıracak kadar hakimdir.

3- İnanç, kendi aklıyla karar verilen değildir. Başkasının düşüncesidir.

4- İnanç tartışılmazdır. Tartışılabilirliği aldatmacadır. Tartışılsa bile aynı fikre gelinmesi zorunludur. Gelinmemesi inançsızlıktır.

5- İnançlar bilim ve bilimsel mantık temelli değerlendirilemez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1- İnanç zaten dogma demektir. 

" İnak(dogma) ile inan arasındaki fark , inan’ın asla kanıtlanamayacak olanı kabul etmesi, inak’ın ise herhangi bir yetkeye bağlanan bir veriyi kanıtlamış olarak kabul etmesidir. Yukarıda da belirtildiği gibi bunun en güzel örneği ortaçağ skolastiğinde herhangi bir sözün, eğer Aristoteles tarafından söylendiği tanıtlanırsa, doğru olduğunun da tanıtlandığı fikridir. "

( tr.wikipedia.org )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@ dostum şöyle düşünmen lazım...

İki tane kötülük var fakat birisi yetenekli birisi beceriksiz bu iki kötülüğün hangisi kötünün iyisi anlamında dedim

Tabiki sadece iyiyi aramak lazım ama elimizde iyi yoksa en kötünün en iyisini almak lazım

Devam ediyoruz dostum smile.png

"Yetenekli kötülük" kavramını da yeni duyuyorum. Kötünün iyisi olmaz demiştik. Az zararlısı demek daha tutarlı olur.

Kötülüğün alternatifi her zaman vardır. Genel geçer insan yararına olan her zaman iyidir.

Misal: Dogmaların tümü insan yararına değildir. İyi olan dogma karşıtı bilimselliktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

" İnak(dogma) ile inan arasındaki fark , inan’ın asla kanıtlanamayacak olanı kabul etmesi, inak’ın ise herhangi bir yetkeye bağlanan bir veriyi kanıtlamış olarak kabul etmesidir. Yukarıda da belirtildiği gibi bunun en güzel örneği ortaçağ skolastiğinde herhangi bir sözün, eğer Aristoteles tarafından söylendiği tanıtlanırsa, doğru olduğunun da tanıtlandığı fikridir. "

( tr.wikipedia.org )

İki tanım arasında bir fark göremiyorum. İkisinde de bilimsel yanlışlanaMAmazlık var. Bu, ikisinin de dogma olduğunu gösteriyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendi kararı ile inananların inandığı için  benimsediği otorite, onun her dediğini de akıl süzgecinden geçirir, öyle kabul eder. Etmezse de etmez.

(2)

İnanmak kişinin kendi kararı ile olmaz. Çünkü alınan bilgi, kendi edindiği(gözlemi) değildir. Başkasına aittir. Zaten tanımda da görüldüğü gibi tartışılmazıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.