Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah'a hala inanmıyor musunuz?

Müslüman_

Önerilen İletiler

Allah zaten kendisine inanmayacaklari da bizzat yaratacagim demiyor mu ? 

adam delil gosteriyor inandiramiyor diye kendini paraliyor 

halbuki tum tutarli izahlara ve apacik kanitlara ragmen bi turlu inandiramamak Kuran ayetidir - Kuran harikalarina ispat olur .. Karsinda Allahin ozel yarattigi biri var iste - Allaha hamd etsene !

buna ragmen kendini paralayan insan Kurandan kafi olcude nasiplenemiyor demektir

ben goruyorum kucuk bi tartisma ile karsi fikri kirip adami musluman yapma telasina giriyorlar .. olmaz ! cok cirkin .. hatta bu tavir kisiyi kendi dininden bile cikaricak bir tavirdir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tebligden maksat ozendirip, merak uyandirip akla giden yollari temizleyip birakmaktir - herkez teblig de yapamaz - nasil ki herkez iyi ogretebilen bir ogretmen olamaz ise herkez teblig de yapamaz ..

ama gordugum kadariyla teblig yapcam diye ayetlerle suslu hadsiz bir sukse yapma var - cabuk netice alma istegi ile surekli muhattabina yaptirimda bulunma var .. iste bu gibi insanlar bana gore dinden cikmis insanlardir cunku en temel ahlak kurallarini cignediklerini defalarca gordum ... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'a inanmak icin bir sebep mi var?

Ayrica insanoglu tarihinde binlerce ilah,put, tanri v.s. ortaya atmis, Allah'in bu binlercesinden inanmak adina farki nedir?

Neden "Alah'tan baska ilah yoktur, inanacak?

Allah'a inananlar, neye gore ve neden diger tanrilara inanmiyorlar?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden "Allah'tan baska ilah yoktur, inanacak?

olmaz olur mu tabi ki var

kisi kendine tapabilir - bi insana tapabilir(Hz.isa, hz.Meryem,Buda) - arabasina isine tapabilir veya gunese vs ya da tarihteki birbirinden cok tanriya da tapabilir ..

ama Allaha gerektigi gibi inanacagim derse diger taptiklarindan arinmalidir - daha dorusu hayatinin merkezindeki herseyi feda edebilecek ozgurluge ulasabilmelidir ki ozgur olsun ..

Allah insan ozgurlugunu sinirlayan herseyi put ilan etmistir ... iste o yuzden Allahtan baska birseye tapan-hayatinin merkezi haline getiren kisi aklini ozgur birakamaz ..

Allah kendine inanip inanmamamizin ona bisey katmayacagini soluyor - ayriyetten de kendisinden baska hayatinin odagi haline getirilicek(tapilacak) bir deger yaratmadigini soluyor .. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

olmaz olur mu tabi ki var

kisi kendine tapabilir - bi insana tapabilir(Hz.isa, hz.Meryem,Buda) - arabasina isine tapabilir veya gunese vs ya da tarihteki birbirinden cok tanriya da tapabilir ..

ama Allaha gerektigi gibi inanacagim derse diger taptiklarindan arinmalidir - daha dorusu hayatinin merkezindeki herseyi feda edebilecek ozgurluge ulasabilmelidir ki ozgur olsun ..

Allah insan ozgurlugunu sinirlayan herseyi put ilan etmistir ... iste o yuzden Allahtan baska birseye tapan-hayatinin merkezi haline getiren kisi aklini ozgur birakamaz ..

Allah kendine inanip inanmamamizin ona bisey katmayacagini soluyor - ayriyetten de kendisinden baska hayatinin odagi haline getirilicek(tapilacak) bir deger yaratmadigini soluyor ..

Benim bir birey olarak, kimseye ya da bir seye tapma ve inanma ihtiyacim yok.

Kendime ait bir vucudum, beynim ve zihnim var.

Bununla her turlu dusunce ve davranisimin kontrolu bana ait.

O yuzden benim ozgurlugumu kimse benim istemim olmadan kisitliyamaz.

Eger zorla kisitlarsa da bu zaten etik olmaz.

Benim ozgurlugumun siniri da baskasinin ozgurlukler hakkidir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allaha inanan birine sormak gerek

Aynen.

Yalniz neden inandigini korku ve biat disinda bilebilecegini zannetmiyorum.

Cunku inanan, inancini sorgulamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynen.

Yalniz neden inandigini korku ve biat disinda bilebilecegini zannetmiyorum.

Cunku inanan, inancini sorgulamaz.

ama boyle derseniz kendi bakis acinizin kriteri ile yargilamis olursunuz

Allah bile kullarinin gercekten inanip inanmadigini Ahirette haber verecegini soyluyor - yani musluman son ana kadar gevsemiyor

bence ayni sekilde; insanin kendi kendisine ''ben bilimsel ve bilissel biriyim'' demesine de bakilmaz .. illa kendinden yana taraf tutmaktadir diye dusunuyorum cunku bu sadece kendisini baglar :)

Kurandaki bircok hakikatin insan aklindan daha ustun kriterlerde oldugunu dusunuyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir sey oldum demek ile bir sey olunmaz.

Bilim bilmek ve bildiginin bilincinde olmak, bu bilincinde bilisselliginde olmaktir.

Olgusal gecerlilik ve gozlemsel yanlislanabilirlik bilimde esastir.

Yani bilimin gecerliligi gozlem ile yanlislanabilior.

Bilimde gozlemi olmayan ilkler, tekler, mutlaklar ve supheler yoktur.

Inanc ise yanlislanamaz, tartismasiz gozleme tasinamaz ve gecerliligi sadece inanan icin vardir.

Ayrica gercek olgu degildir ve degisken ve de gorecelidir.

Bilimin tarafi yoktur, bilim gozlemi alir ve bildirir.

Bilim felsefe de degildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Inanc ise yanlislanamaz

iste bu yuzden de inanc temelini oyle dogru bir temele oturtmak gerekiyor ki 

kendi kendini isletebilen bir mekanizma icinde kisinin kafasi rahat olsun ..

oyle bir inanc olsun ki bir kere kabul et ve kafan rahat olsun smile.png

cunku bilim kendi kendini put gibi yikip yeni bir bilime donusebilir . ama inanc oyle degil - iste bu guzel bisey

Peygambere din nedir diye soruyorlar - yurudugun yoldur diyor ... o halde insan ateist te olsa bilimci de olsa kafasinin icindeki hayat gorusu onun dini olmus oluyor ... dini illa kitap ve peygamber destekli bir ogreti olarak ele almak olmazdi ..

insan dinsiz yasayamaz, ben dinsizim diyen kisi bile kafasindaki kendi dinine tabidir ; dusunce butunlugu din demektir ...

Kuran ise dogru dusunce butunlugunu ortaya koymasi bakimindan hakiki bir dindir .. tabi bu bizim kendi iddiamiz degil .. Allahin iddiasi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ie o dedigine "sorgusuz sualsiz iman ve inanilana teslim olmak" deniyor.

Asil puta donusen inanctir.

Cunku bilim gozlem ile yanlislanabilir.

Inanc sadece verileni aynen sorgusuz sualsiz uygulayan kullarin biat edenlerin ve teslim olmuslarin beynini hic bir zaman dusundurtmeyenlerin sadece sigindigi ve de korkularina akillarinca kalkan yaptigi bir duvar.

Insan dinsiz de imansiz da inancsiz da yasar.

Ayrica sadece bunlarsiz yasamak ile kalmaz, kendi varligini kendisi yasatir ve bunlarin tamamen disina cikar.

Yani beyninde sorgulayarak bu savastirici ayrimci bolucu kutuplastirici deger very ve abulardan kurtulur.

Iste serbest dusunce de budur.

Tamamen bilgiye bilime bilimsellige ve bilissellige dayanir.

Allah'i da tum tanrilarida kendi akillarinin inanclarinca dile getiren insdanogludur.

Allah kavrami ve tum inancsalkavramlar zaten insanogflunun yaratimidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asil puta donusen inanctir.

peki ya inancin kendisi, ''puta donusursen kendi kendini yik'' diyorsa ;

o zaman da mi ? 

peki ya inancin kendi degismez yasasi bizi degisip gelismeye ve yenilenmeye mecbur birakiyorsa ?

o zaman da mi ?

o zaman da mi inanc puta donusmeye mahkumdur diyecegiz ?

ama simdi durust olmak gerek :) inanc deyip te gecmeyin - bu hersey icin gecerli, genelleme yapmak her zaman ozel olan birseyin ozunu iskalattiricaktir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Inanc bir kavram olarak, her kavramda oldugu gibi (insanoglu yapilandirilmisliginin geregi) davranis ve dusunce olarak hem kendine yani inanmaya hem de karsitina yani inanmamaya acilir.

Iste inancin kiskaci budur.

Serbest dusunce ise inanc kisakaci disindadir ve "Tanri, Allah v.s. birer kavramdir ve benim bu kavrami inanc ya da varlik karsitligina tasima ihtiyacim yok" der.

Her kavrambir puttur.

Onemli olan kavramin taraflarindan birini tutmak degil, kavramin ne oldugunu ve ihtiyac olarak kullaniminin kisiye ne sagladigini sorgulamaktir.

Burada insanoglunun neyi neden ve nasil yapilandirdiginin bilisselligi gerekir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

serbest dusunce mi ? 

bence serbest dusunce de bir sistemdir smile.png dusunce sistemidir ... tamam sinirlari cok genis ve esnek olabilir ama beyni bu ozgurluge yonelten kucuk bir bios vardir ..

bios koca bir Windows'u nasil ki baslatip isletiyorsa

serbest dusunce de bir dusunce sisteminin sinirlarini ciziyordur 

ben bu dusunce sistemine ''din'' diyorum hepsi bu ..  insan dinsiz yasayamaz - yani dusunce sistemi tamamen cokerse insan olmaktan cikar smile.png 

ama siz taraf tutuyorsunuz ve dini terimler yerine kendi terimlerinizi tercih ediyorsunuz - dine karsi serbest degil tutucu bir genel uslubunuz var 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ideolojik ve Inancsal Siniflandirma-Qua Felsefesi/Nonizm

evrensel-insan zihniyeti, serbest dusunurluk, yapilandirmaci epistemoloji, qua felsefesi ve bilimsel/bilissel/kavramsal olarak her turlu gelmisgecmis ve gunumuzdeki her konu ve kavramdaki metafizigin varliksal ontolojik ve teolojik temelindeki ve etigin her konu ve kavramindaki (milli, dini, toresel, politik, geleneksel, ahlaki v.s.) yonlendirim ve yaptirimlarin; kisaca insanoglu eliyle, adina, ait, icin ongorulen her turlu "bu budur/bu boyledir/bu boyle olur" temelli emirsel dayatilan numenal yeti deger, veri ve tabularinin siniflandirilmasini verecektir.

Bu siniflandirmaya gecmeden once tum ideolojik ve inancsal numenal yeti verilerinin dogrusal ve gerceklik temelindeki bitmisliklerinin ve belirtilmisliklerinin daimi ve suresiz kaliciligini goz onune almak ve bunun bilimselligin yanlislanabilirlik temelli; gozlemine, olgusuna, bilgisine, kavramina ve algisina ters dustugunu soylemek ve bilimselligin bilissel ve bilincli ve farkinda olarak kendisini ideolojik inancsal dogru ve gerceklerden farkli kilmasini bilmek ve hatirlamak gerekir.

Bu siniflandirma da temel insanoglunun yarattigi ve kendi disi bir guc olarak tanrilastirdigi, yaratilissal, tanrisal, ve teleolojik icerikli akilli tasarimci, programlayici, planlayici temelde tanrilastirilan her soyut/somut insanoglu disi bir guc ve bunun yine insanoglu eliyle, adina, ait ve icin olarak dunyaya indirilen; sistemsel, duzensel, kurumlasmis, kuramsallasmis her turlu insanoglunu toplumsal, ulkesel, bir cografi butun temelinde yasatan, yonlendiren, yoneten, egiten ve yetistiren dini yapilanmanin her turlu etik yonlendirim ve yaptirimlari temelinde olacaktir.

Bu konuda her seyden once bazi carpik algi veren kavramlarin aciklanmasi gerekir.

Teizm genelde poly yani coklu, ya da mono yani tek icerikteki polyteizm ve monoteizm olarak hem insanoglunun tanrilasstirdigi soyut tanrilari hem de bunlarin dunyevi uzantisi dini sistemleri, duzenleri ve yonlendirim yaptirimlari icerir.

Bu acidan siniflandirmanin basini her iki temelde de teizm cekmektedir.

Teizm-mono, poly ve dinli/tanrili

Ikincisi deizmdir. Yine kavramsal olarak ve tanrilastirma bazinda teizm ile deizm karismaktadir. Deizmin teizmden farki; tanri olarak fizik otesi fakat somut bir deity ve divinity soz konusudur.Yanliz burada onemli olan dini bir icerigin olmamasidir. Yani ideoloji ve inanc sadece deity ye divinity temelinde tapinmadir.

Deizm-dinsiz/tanrili

Buna her turlu tasavvuf, mistisizm, varolusculuk, ve hatta belirsiz olabilen bir tanri inancini ekleyebiliriz. Belirli olarak ornekler;

Hyloteizm-maddenin tanrilastirilmasi

Panteizm-evrenin tanrilastirilmasi

Panenteizm-evren-tanri iciceligi

varolusculuk-mistisizm.

Ucuncu olarak; basta budizm olmak uzere butun etik temelli izmleri verebiliriz. Buradaki fark bir insanoglunun tanrilastirilmasi ve onun dediklerinin yonlendirim ve yaptirim halini almasidir.

Buna soyle bir ornek verelim. Mesela eger islam inanci Muhammed tarafindan Allah'a tasinmayip; Muhammed'de kalsa ve adi da Muhammerdizm olsa iste o zaman bu sinifa girecekti.

Kisaca burada budha gibi tanrilastirilan ve dini icerigi olmayan bir ideolojik inancsal soz konusudur.

Buna kavramsal siniflama olarak te ve de on ekleri yerine izm demek en tutarlisi olacaktir.

Bu da ikiye ayrilir. izmin ortaya aticisi olan insanoglu degil de; sadece onun yonlendirim ve yaptirimlari takip edilir ve ele alinir ve algilandigi bicimde uygulanir.

Bu izm cesidi de; tanrisiz fakat dini izm cesididir. Marxizm, kemalizm, fasizm, anarsizm, liberalizm, v.s. temelli etik (milli, dini, ahlaki v.s.) bir sistem duzen kurumlasma iceren ve bunun icin savasilan izmler.

Siniflamayi art arda siralamadan once sunu hatirlatmak gerekir. Analojik ve abductive reasoning temelindeki tum cikarsama farkliliklari temelinde hic bir izmin ideolojik inancsal olarak algisi dusuncesi ve uygulanisi; ayni izmi savunan ve takip eden ist ler arasinda bile farklilik gosterir. Cunku her bir ist kendi beyin duzeyinin, bilinci, farkindaligi, bilgisi, algisi ve kendine verileni veya kendi kendine aldigini kendi algisiyla algilama duzeyine gore cografi, toplumsal ve hatta ayni cografya ve toplumda farklilik gosterir.

Buna en guzel ornek Islam inancini takip eden muslumanlarin muslumanligidir. Hem kendi arasinda mezheplere ayrilir, hem de Muhammed'den sonra tarihsel karakterleri kendine temel alir. Ayrica diyelim bir indonezya muslumani ile malezya, bengaldes, Arabistan, Turkiye muslumani arasinda her turlu muslumanlik algisi farki vardir.

Bu durum diger dinlerde de diger izmlerde de ve var kilinan tanrilastirilan her turlu tanri algi ve anlayisinda da boyledir.

Iste bu aklin ayni izm temelindeki ist ic celiskisidir.

Aklin farkli izm temelindeki ist celiskisi de dis celiskidir.

Bu hatirlatmalarimizdan sonra aklin kendini inandirak ve bu inancini kendine dogrulayarak gerceklestirdigi ideolojik, inancsal siniflandirma soyledir.

Teizm-tekli-coklu, dinli-tanrili

Deizm-dinsiz/tanrili

izm-tanrisiz/dinli,

Bunlarin disinda sadece tanri temelinde ki bu tanri genelde insanoglu eliyle, adina, ait ve icin soyut ve insanoglu ustu ve disi tanrilastirilan tanridir. Iki farkli ideolojik inancsal daha vardir. Bunlar

Agnostisizm-tanrinin bilinemezligi; tanrilastirmaya yatkinlik-teist; tanrilastirmaya uzaklik-ateist

Ateizm- dinsizlik/tanrisizlik.

Buradaki ateizm de iki turludur bir teizm/deizm karsiti olan ateizm (toplumsal mucadele) bir de teist/deist olmayan (bireysel durus) ateizm.

Son olarak evrensel-insan zihniyetinin, dogal zihniyetin her turlu her konu ve kavramda ideolojik inancsal dogrusal ve gerceksel sorunlarini insanoglu temelli ve numenal insanlik adina dile getirisinin ve serbest dusunurluk, qua felsefesi temeli isiginda dilin elverdigi aciklama ve kullanim temelindeki secimi ise NONIZM dir.

Yani her turlu izm temelli ideolojik inancsal, dogrusal ve gerceksel ist olmanin disinda bir durustur. Cunku temeli bilgisel/bilimsel/kavramsal dir.

Bu temel hic bir seyi kalici, mutlak, degismez, sabit bir sekilde "bu budur, bu boyledir" v.s. yapmaz ve yapamaz. Yaparsa bilimsel/bilissel ve kavramsal olamaz.

Zaten bu her turlu izm ve takipcileri ist; kendi izmlerini mutlak, kesin, sabit, degismez v.s. bir akilci inanca tasidiklari icin; bilimsel degil; varliksal, inancsal ve ideolojiktir. Dogruluklari ve gerceklikleri de; bu degismez, mutlak v.s. aklin tatmini temeline dayanir. Bilimin bilimsel olarak yanlislanabilirliginin ve gecereliliginin degisimi yenilenimi temelinde de cagdisilardir.

Biribirileri ile mucadele ederken; cagi ve bilimselligi yakalamak ve izmlerini sorgulamak yerine, buyuk bir inatla cagin getirdigi bilimsellige de karsi cikarlar.

Buradaki ana sorun da; bu felsefi ve ist bilimcilerin bilime, inanc ve ideolojiyi katmak ve bulastirmak cabalaridir. Ustelik bunu felsefe degil; bilim adina yapmak gafletine ve delaletine duserler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buradaki ana sorun da; bu felsefi ve ist bilimcilerin bilime, inanc ve ideolojiyi katmak ve bulastirmak cabalaridir. 

siz de kendi dininize bilimi karistiriyorsunuz 

serbest dusunmek te bir dindir - bir serbest dusunurluk sistemidir en nihayetinde demistim ..

kendi dusunce sisteminize bilimi nasil ki referans alabiliyorsaniz - Gokleri ve yeri ve bunlarin ikisi arasindakili Yaratan ve iyice bakip ibret alin(derin inceleyin derin tefekkur edin) diyen Allaha inanan kisi de bilimi referans alicaktir ... bu gayet normal smile.png hatta namaz kilmak gibi de farzdir :) 

Darvin nasil ki guclu gucsuzu ezer demeden once bilimdeki maymunlari referans aldi unutmayin .. arkasindaki en onemli guc bilimdi ... Darvin serbest dusunur muydu ?

bilim iste asil bilimin kendisi serbest birakilmalidir - siz bilimi kimseye vermek istemeyen sanirim biraz da tutucu bir serbest dusuncedesiniz 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu arada bilimin gelismesini biz de tesvik ediyoruz bunda sikintimiz yok ...

ama bilimsel verilerin bize gore baska bir yorumu olabilecegi gibi size gore de baska bir yorumu olabilir 

bilimi bir kuran ayetine referans vermekle bilimi saptirmis olursak iste o zaman biz hata yapariz ..

neticede dine de saygi duyulmali .. bilimsel veriler dindeki butun izahlari aciga cikariyorsa sirf dini kokten reddediyoruz diye dinle bilimi birbirine dusmanmis gibi lanse etmek olmaz .. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hatta bilimsel bir teori atayir ortaya 

Quantum teorisi Evrim teorisinden once hayat bulsaydi batida

Osmanli devleti yikilmayacakti .. 

cunku Kurandaki iman esaslari ile maymundan gelinen bir fen ogretisi birkac jenerasyonun iman gucunu kirdi !

Quantum teorisi ise tam anlami ile Kurandaki iman gucunu, dua, tevekkul, husnu zan vs konularindaki enerji akimini cok iyi izah etmesi ile tam bir guven ortami olusturucakti .. 

su an elbette ki dunyanin en guclu devleti ve islamiyetin son kalesi olarak en hakiki bir temsilcisi olucaktik ... 

bunu bilim insani olarak cok rahat ongorebiliyorum .. Evrim ve sosyal darvinizm butun komunistlerin beyin yikamak icin kullandigi ortak ogretidir .. Pkk bile stalinizmden once evrimi ve cekisme ruhunu ogreniyor .. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her seyin bir ...e goresi vardir.

Serbest dusunurluk un de ...e goresi; İnsanoğlu zihniyet ve davranisini insanlasmasi, bunun icin beyinde dogumdan itibaren yer etmis, insanoglunu insanlastirmayan tum deger veri ve tabularinin arinmalidir ve tum insanlarin yararına olacak sekilde bilgi temelinde bilissel ve bilimsel birey bilincine erismek.

Brad dinden farkli olan hi bir degeri verinin ve tabusu kimseye zorla baski İle verilmemesi ve herkesin kendi degeri saygi duymak ve kimsenin hak ve ozgurlugunu muamele etmemek

Sonucta her din bir baski muamele ve zorlamadir.

Gerci bu mesaji, bir onceki aciklamasina algilayamadigixni gosteriyor

Sonucta her seyi din ile algilandigi ndan zihin ufkunda dindisiligi algilayamiyor.

Bilimde yaratir yaratan v.s. temelli ozellik yoktur.

Darwin serbest dusunurluk degildi.

Bilim ne kimsenin maliki ne de bir oznelik vardir.

Ben sana bilimsel yontem acikladim.

Adi ustunde serbest, tutucu luk ne alaka

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz derken dini mi kastediyorsun.

Din ile bilim hic bir konu ve acidan bagdasmaz.

Bilim yorum yapmaz, bilimsel veri ortaya koyar.

Bir seye degil, saygi kisinin degerlerine duyulur.

Senin inancini saygi duyarım, ama inanca duymam

Konu red ya da kabul tikanikligi degil, neyin ne olarak ortaya kondugu ve bu dusunce ve davranisinin insanlara verdigi zarar.

Konu dusmanlik dostluk ta degil.

Dedim ya ikilem ufkundan cikip serbest dusunebilmen lazim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen evrim teorisinden ne anliyorsun.

Bugun artik evrim bilimsel bir olgudur ve darwin'i coktan asmistir.

Konu evrimsel biolojidir.

Birincisi maymundan gelme diye bir soylem evrimde yoktur.

Bence senin evrim ile ilgili bildiklerin artik cagdisi

Quantum ile kuran arasinda nasil bir bag kurduğunu merak ettim.

Bilim de biat, teslimiyet, Dogma, inanc, metafizik bulunmaz.

Bilim sadece gozlemi ile bilir ve bildirir.

Varlık ile degil, onun fonksiyonu ve davranisinin gozlemini dile getirir.

Anlasilan sen klasik felsefi bilimde kalmissin

Hangi dalda bilim kisisisin onu da merak ettim

Cunku yazdiklarinin hic biri bilimsel nitelik tasimiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilimde yaratir yaratan v.s. temelli ozellik yoktur.

tabi ki yoktur 

bilim kendi kendine ispat olan ozerk bi platformdur ..

aksi taktirde dinden yana taraf tutmasi ya da dini reddetmesi gerekirdi ..

din icin bilim; adaletli ve tarafsiz bir yargic gibidir smile.png

din disiligi algiliyorum ... dini tercih etmeden once din disilik icinde yasadim .. sonsuzlugu , zamansizlik ve yok olusu algiladiktan sonra kurulan senaryoru kavradim ... bilinc ve kokenine indigimi hatirliyorum , dunyanin yaratilmis oldugunu ve yok olacagini anladiktan sonra da bilincin bedene ihtiyaci olmayacagi ama kendini muhafaza edecegini idrak ettikten sonra sanirim Kurandaki on uyarilari kestirebiliyorum .. tabi bu beni baglar smile.png

din disilik bana gore tanimlamasi cok daha agir ve yuzlesilmesinden kesinlikle korkacaginiz birsey .. o konuya burada girmeyeyim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah zaten kendisine inanmayacaklari da bizzat yaratacagim demiyor mu ?

adam delil gosteriyor inandiramiyor diye kendini paraliyor

halbuki tum tutarli izahlara ve apacik kanitlara ragmen bi turlu inandiramamak Kuran ayetidir - Kuran harikalarina ispat olur .. Karsinda Allahin ozel yarattigi biri var iste - Allaha hamd etsene !

buna ragmen kendini paralayan insan Kurandan kafi olcude nasiplenemiyor demektir

ben goruyorum kucuk bi tartisma ile karsi fikri kirip adami musluman yapma telasina giriyorlar .. olmaz ! cok cirkin .. hatta bu tavir kisiyi kendi dininden bile cikaricak bir tavirdir

Konuyu okudum. Güzel bir konu. İyi ki rast gelmisim. Cok guzel seyler anlam ifade ediyor, anlayana. Fakat anladigim kadariyla soruyu yıllar önce açan kişi sinir ve öfkeyle oturup bu başlıgı açmış. Ufacık bir hata yuzunden konu sahibesinin uzerine cok gidilmiş. Bunu anlamak zor değil. Eğer kişi bile bile bu konuyu öyle açtıysa bile onu dinden çıkarmaz dini onun gözünde aydınlatıcı ve doğru yola gidiyordur oda buna inandirmak istemiş insanları. Kïşi birisine dinden çıkmış, kafir derse, kendisi dinden çıkmış olur hatta, bu kusurlu yorumuna diger kardeşlerini şahit etmiş olur. SAYGILARLA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya kardesim Allah'a inanacaksiniz illaha inanmassaniz soyle olur boyle olur demiyorum deme hakkimda yok kimsenin baskasinin fikrine dil uzatip hakaret etmeye hakki yok ama sorarim size diyelim ki bende ateistim hadi ya sizi yanlizca mantikli dusunmeye davet ediyorum ya sizce mukemmel duzen icerisinde ki evren nasil olustu hadii diyelim bu basit peki nasil Ay ve gunes dunya duzenine cm hesaplarla yerlesti ya nasil ya nasil nasil kafayi yiycem nasil isik girmeyen beynimizin icine 576 megapiksel goruntu veren bi et parcasi olur bi gulun icinde nasil matematiksel bi sayi dizisi olur hemde tum bitkilerde nasil ya nasil insanin bagirsaginda bulunan bakteri insana fayda sagliyor eksiliginde hasta oluyoruz nasil yaa hadi diyelim ben inancsizim evren biraz hizli buyuse uzay icine cokecek biraz yavas olsa evrende hareket duracak kim bunu hesapliyo kardesim,ve ve bir et parcasi nasil anliyor ruya goruyor dusunuyor inanamiyorum hadi yaa daha lotoda bile 6 rakamin arda arda cikma ihtimali 100000 de 1 ken nasil oluyorda bu ayrintili duzen ve nizam icindeki evrendeki hersey nasil oluyorda tesadufen olusuyor,ağzın iyi laf yapiyor haa diyebilirsiniz yok yemin ederim yok o tarafa gidiyom bu tarafa gidiyorum soyle dusunuyorum boyle yok yok yok nasil yaparsam yapayim bi yaratici "bak gozu kapali ben varim" diyor anliyacağiniz tuzlu su ile okyanuslarda tatli suyu arada hic bir engel yokken karismamasina tesaduf demek bana biraz saflik gibi cahillik gibi geliyor bilmem sizde de oylemi....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tabi ki yoktur 

bilim kendi kendine ispat olan ozerk bi platformdur ..

aksi taktirde dinden yana taraf tutmasi ya da dini reddetmesi gerekirdi ..

din icin bilim; adaletli ve tarafsiz bir yargic gibidir smile.png

din disiligi algiliyorum ... dini tercih etmeden once din disilik icinde yasadim .. sonsuzlugu , zamansizlik ve yok olusu algiladiktan sonra kurulan senaryoru kavradim ... bilinc ve kokenine indigimi hatirliyorum , dunyanin yaratilmis oldugunu ve yok olacagini anladiktan sonra da bilincin bedene ihtiyaci olmayacagi ama kendini muhafaza edecegini idrak ettikten sonra sanirim Kurandaki on uyarilari kestirebiliyorum .. tabi bu beni baglar smile.png

din disilik bana gore tanimlamasi cok daha agir ve yuzlesilmesinden kesinlikle korkacaginiz birsey .. o konuya burada girmeyeyim

Dunya yaratilmadi ve yok olup olmayacagi da ancak bir tahmin.

Evet, din ilim altinda bilimi her zaman metafizik olarak sabote eder ve carpitir.

Cunku dinin hic bir ogesi bilimin hic bir ogesi ile uyusmaz.

Bilim bilimsel olarak ne dini ne de metafizigi gale almaz.

Cunku bilim bil kokunden gelir.

Bilimin bilmesi de gozleme dayanir ve bildirdigi tartismasizdir.

Evet,  insanoglu ancak bilmediginden korkar ve korkusunu yenmek icinde kendince bilim disi aklina uyan dogrular bulur.

Bilimin ise boyle bir algisi yoktur.

Bilim, ne bilirse onu bildirir ve bildigi hic bir seyi metafizige tasimaz.

Kisaca insanoglu disinda bir ozne ozellik ve ozsellik aramaz.

Benim bahsettigim dindisilik, insanoglu beyninin dusunce olarak dini serbest birakmasi ve din ile ilgili bir kavram deger ya da veride herhangibir olumlu ya da olumsuz bire deger yuklenmemesidir.

Zaten aksi serbest dusunce olmaz.

Dusuncvenin serbestligi adi gecen kavramdan bagimsizliktir ve kavramin kisiyi degil, kisainin kavrami yonlendirmesini getirir.

Yani ben herhangi bir dini genelde ya da islam gibi ozelde, din yanlisi ya da karsiti olmadan tum resmi ile ortaya koyabilirim. Yani dine disardan bakarak ve notr algilayarak.

Buradaki ... e gorem de insanoglu temelli ve din kavraminin ve her turlu dusunce ve davranis degerlerinin insanoglu uzerindeki her turlu olumlu ve olumsuz sorununu sosyo-psikolojik olarak dile getirmektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.