Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah'a hala inanmıyor musunuz?

Müslüman_

Önerilen İletiler

Kar tanesini bende zaten Bilimsel açıklamasını istiyordum yoksa mucizedir zaten smile.png Ve evet mucizedir açıklaması yapılamaz . Kanıt .

.

.

.

Siz bilimsel kanıta da inanmamakla ısrarlısınız , Arafta gibi.  , çünkü din kadar inançsızlıkta inatçıdır...

Nasil bir bilimsel aciklama istiyorsun?

Mucize bir kanit degil, aklin kendisini inandirmasidir.

Benim yazdiklarimin hic bir yerinde inanc yok. Sadece gozleme tasinmamis bir teori var.

Ayricaben hic bir yerde "gercek" diye bir kavram da kullanmadim.

Evrenin boyutlarinin henuz insanoglu tarafindan sekilsel ve ebat olarak ortaya konmadigini da biliyorum.

Bilimde inanc yoktur, gozlem vardir.

Zeka insanoglunun beyninin bir yetisidir.

Ben evrenin genisledigini de soylemedim. Boyutlari henuz bilinmeyen bir mekan nasil genisler?

Bilimin  tek kaniti, gozlemdir.

Akil bilimsel olarak kanitlamaz, gozlem olarak bilim kanitlanir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kar tanesi açıklanamıyorsa eğer mucizedir ama kendi kendine olamaz. Bilimin tam zıttı yani .

Bilim zaten söylüyor her bir kar tanesinin aynı yere düşmediğini..

Bilimsel açıklaması olmadığını sizde biliyorsunuz evet. İnsan tarafından ebat olmadığını da biliyosunuz.

Zaten inançsal konuşmuyoruz Gözlemci edat gözüyle bakıyoruz.

İki kişinin düşüncesi elbette farklı olabilir, ama burada bir nokta var açıklanayamayan bir şey...

Ateizm Allah'ı görmediği için değil nasıl var olduğunu çözemediği için kurulmuştur. Buda ona benziyor.

Bilim o kadar büyük o kadar geniştir ki einstein bile o konu da eksiktir. Bizler hiç bir şey bilmiyoruz sayılır. Ama dünyanın en zeki insanının bile deist olduğunu unutmayınız.

Din konusu çok tartışılır ama yine çoğu insan kendisini yaratan varlığa inanıyor.

''Mucize bir kanit degil, aklin kendisini inandirmasidir.'' demişsiniz. Ben de zaten bilimsel açıklama istemiştim, siz kapalı konuşuyorsunuz bilimde din yok diye bir şey yoktur inançsız için bilim tek nedendir. Diyorum ya hep tembelliğin önüne inançsızlık serilmemeli kesinlikle...

Ve kesinlikle bilim de din vardır... Bunu einstein söylüyor. Makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Omar Kardeş smile.png ''islamı öğrenmek için islamdan çıkacaksın'' diyorsun sahte Müslümanlara inanmak için mi yoksa, dünyanın akışına kapılıp gitmek için mi? original.gif

Ben hayatımda toplum içinde namaz kılan çok ateist gördüm . Her gördüğüme işittiğime inanmıyorum laughing.gif

Hayat yalanlarla dolu peygamberimiz dışında yobazların islamı yaydığı bu dünyadan her şey beklenir...  islik.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kar tanesi açıklanamıyorsa eğer mucizedir ama kendi kendine olamaz. Bilimin tam zıttı yani . Bilim zaten söylüyor her bir kar tanesinin aynı yere düşmediğini.. Bilimsel açıklaması olmadığını sizde biliyorsunuz evet. İnsan tarafından ebat olmadığını da biliyosunuz. Zaten inançsal konuşmuyoruz Gözlemci edat gözüyle bakıyoruz. İki kişinin düşüncesi elbette farklı olabilir, ama burada bir nokta var açıklanayamayan bir şey... Ateizm Allah'ı görmediği için değil nasıl var olduğunu çözemediği için kurulmuştur. Buda ona benziyor. Bilim o kadar büyük o kadar geniştir ki einstein bile o konu da eksiktir. Bizler hiç bir şey bilmiyoruz sayılır. Ama dünyanın en zeki insanının bile deist olduğunu unutmayınız. Din konusu çok tartışılır ama yine çoğu insan kendisini yaratan varlığa inanıyor. ''Mucize bir kanit degil, aklin kendisini inandirmasidir.'' demişsiniz. Ben de zaten bilimsel açıklama istemiştim, siz kapalı konuşuyorsunuz bilimde din yok diye bir şey yoktur inançsız için bilim tek nedendir. Diyorum ya hep tembelliğin önüne inançsızlık serilmemeli kesinlikle... Ve kesinlikle bilim de din vardır... Bunu einstein söylüyor. Makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Peki senin Allah'in nasil oldu "kendi kendine mi" oldu? Yoksa onu da bir olduran mi var?

Bilimde "kendi kendine olmak" diye bir algi yoktur. Sadece mustakil var olan varliklarin verdigi gozlemin mustakilligi vardir. Burada kar tanesi de mustakil var olan bir  varliktir, yani fenomen. Bilim zaten bu fenomeni degil, onun gozlemini olgusunu teorisini ortaya koyar. Onun fenomen olarak ne oldugunun tartismasi ya da olduranin tartismasi, metafizigin ontolojik/teolojik tartismasidir. Bilim bunu icermez.

Ayrica bilimin bilimselligin, inanc ideoloji iman din tanri v.s. den farki; daimi olan yenilenimi gelisimi ve degisimidir. O yuzden de bilim cagdastir, digerleri ise dogmadir, tutucudur gericidir.

Iste bu temelde bilim epistemolojiktir. Yani aciklamasi sadece anliktir ve bu aciklamanin "bittisi/oldusu" yoktur. Yani bilim hic bir zaman "ben herseyi acikladim" demez. Derse bilim olmaz. Bunu sadece inanc ve ideoloji soyler.

"Kapali konusmak" derken, neyi kastediyorsun.

Adi ustunde bilim bildigini bildirir ve bu daimidir. Bugun bildigi yarin eskiyebilir, yeni bildirimler olabilir ve boylece bilim teknik cag durmadan degisir ve yenilenir.

Bir bilim kisisinin inanci v.s. onun sadece kisisel konusudur, onun  bilimini ve bilimselligini ilgilendirmez.

Einstein de kisisel olarak deist ya da baska inancta olabilir, bu onun bilimsel degil; kisisel tarafidir.

Iste butun bunlardan cikan sonuc; bilmek baska inanmak baskadir. Bilimde inanmak yoktur ve sadece bilmek/bildirmek vardir.

Bilimde din olmamasi da bu yuzdendir. Cunku din inanc ve iman uygulamasi demektir. Bilim ise iman ve inanc ile degil; bilgi bilinc bilissellik olgu teori ile uygular.

Beni Einstein'in kisisel yonu degil, bilimsel yonu ilgilendiriyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''Senin Allahın nasıl oldu'' ''kendine kendine mi'' oldu ?

Senin evrenin kendi kendine mi oldu ? kendi kendine mi şekle girdi . Bahaneler uydurmayınız lütfen. Bunu açıklayamıyorsanız bilginize yetersizdir.  Teorileri kabul etmiyorsun bari açıkla da soru işareti kalmasın madem.

Açıklarsan ve şiir yazmayı bırakır ''izah'' edersen 5 yıldız vereceğim  .   

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ah Müslüman kardeşlerim Ah canlarım . Bunlara anlatarak bir şey kazandırmış olmazsınız çünkü onların kalpleri mühürlenmiştir yazılanlar onlara komedi ve hikaye gibi gelir.

Açıklayan kişinin de kesinlikle şiir yazdığı düşüncesine katılıyorum... Ama her insanın kendi tercihi kendi fikridir bırakın uğraşmayın .. Tartışarak nice kalpler kırılmasın.

Anlayacakları zaman geç olamaz çünkü asla anlayamayacaklarını kuranı kerim yazıyor.... Bu kısır döngü devam eder.. Yine açıklamalar gelir. .. Selametle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''Senin Allahın nasıl oldu'' ''kendine kendine mi'' oldu ?

Senin evrenin kendi kendine mi oldu ? kendi kendine mi şekle girdi . Bahaneler uydurmayınız lütfen. Bunu açıklayamıyorsanız bilginize yetersizdir.  Teorileri kabul etmiyorsun bari açıkla da soru işareti kalmasın madem.

Açıklarsan ve şiir yazmayı bırakır ''izah'' edersen 5 yıldız vereceğim  .   

Sana tek bir cumle ile ilklik kisir dongusunu aciklayacagim.

Her bir ilkin kendinden oncelik sorunu vardir.

Cunku ilk zamansal bir belirlemedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ah Müslüman kardeşlerim Ah canlarım . Bunlara anlatarak bir şey kazandırmış olmazsınız çünkü onların kalpleri mühürlenmiştir yazılanlar onlara komedi ve hikaye gibi gelir.

Açıklayan kişinin de kesinlikle şiir yazdığı düşüncesine katılıyorum... Ama her insanın kendi tercihi kendi fikridir bırakın uğraşmayın .. Tartışarak nice kalpler kırılmasın.

Anlayacakları zaman geç olamaz çünkü asla anlayamayacaklarını kuranı kerim yazıyor.... Bu kısır döngü devam eder.. Yine açıklamalar gelir. .. Selametle.

Dusunc e akil ve buna benzer tum yeti ve fonksiyonlarin kaynagi, kalb degil; beyindir.

Bunu beyin yerine kalbte aramak, basli bassina cagdisi ve bilim disidir.

Beyinlerin muhurlenmis olmasi da, beynini isletmeyen dusunmeyen sorgulamayan arastirmayan sadece beynini hafiza olarak kullananlar icin gecerlidir. Yani her turlu bilgi ve dusunceye beyin algilarini kapatmislar icin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar allah aslında güneş kadar belli onu bulmak görmek insanın kendi elinde inanmayanlarla yapılacak tartışma burda dinmizi zedeler.

sadece allahın varlığı ve birliği için inanmayanlara düzügün bir çağrıda bulunursun senin görevin budur. inanırlar inanmazlar

onların bileceği iştir. allahın izniyle bir taş buldum. taşın üzerinde doğol minerallerden allah yazıyor. ama öle benzeme değil gerçekten allah....

ben allaha zaten inanıyordum ama imanım kuvvetlendi inşallahta bişey olmaz çok korkuyorum. ağlayarak namaz kılıyorum .

inanmayanlar... yemin olsun kendinize yazık edersiniz

Haklısın... Özellikle ilk cümleniz çok doğru... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kalp inanır beyin tasdikler. bilimsel olarak Allahın varlığını beyin kabul etmiyorsa kalbin yapacak bir şeyi yoktur. mühürlenmek budur. Bilimi beyinde buldun ..peki bu yeterlimi.. inanmak için kalbin onayı gerekir. kalbin inanmazsa tüm bilimleri beyin anlasa ne işe yarar.. Nichola Tesla Niagara şelalesini görünce ben bu şelaleden elektrik üretirim demiş. kalbiyle bunu yapacağına inanmış.. sonucu biliyoruz..

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilinmeyen olmayan bir şeye inanmamak saçma..mantığa ters düşer.. Bilmediğin bir şeye nasıl inanmazsın yada inanırsın..

hayatı boyunca gözleri görmeyen bir kişiye en basitinden renkleri nasıl anlatırsın. neyi örnek verirsin.. renklere inanmıyorum demesi bunun yok anlamına gelmez ki..görmeyen kişi beyninde renkleri kendince bulmaya çalışır nedir bu elle tutulur mu şekil vermek gerekir mi. bir giysi midir gibi gibi.. Ama bilir ki renk diye bir şeyler vardır. görmediği için inanmaması mı gerekir.. onca kişiler var dese de.. bu basit bir örnek.. çoğaltılabilir de.. İnanmamak : birşey var ama ben buna inanmak istemiyorum mantığıma ters demektir.çok araştırdım bana uyan tarafı yok diyebilir. kurallarına uymak benim yaşam biçimime hiç uymuyor diyebilir.  

yoktur diyemez.. yok olmasına inanmak kendi seçimidir sadece.. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...

Konu hayvanin, insanoglu algisina aci cekmesi degil; sadece anlamsiz yere telef olmasi, bunun ulu orta coluk cocugun gozu onunde yapilmasi ve cocuklar ve hatta yetiskinler uzerindekji yarattigi sosyo-psikolojik etki.

Insanoglu neden kendi cocugunu kewssin, bu neyin mantigi?

Bu mantik zaten ilkcaglarda insanoglunun korktugu temelde adadigi kurban algisidir.

O yuzden kurban bir bayram degil, aksine vahsetin ulu orta hem de coluk cocugun ve de toplumun gozu onunde gerceklesmesi, hayvanlarindagereksiz yere katledilmesidir.

Insanoglunun akli var dsa, bunun farkinda bile degil. Cunku aklini sorgulamak icin degil de; ona dayatilanlari uygulamasi ve kul/kole olmasi icin kullaniyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

yazdıklarının hepsini geçtim evrenin mükemmelği filan onları istersen daha sonra açıklarımda hayvanların hissetmediği kanısına nasıl vardın merak ettim hayatın boyunca hiç bi koyun inek gördünmü görmediysen sölim senin düşündünün zıttına her şeyi fazlasıyla hissediyolar sevgi yada korku bilimsel olarak sölemiyorum bunu bilimsel açıklamasıda var tabi ama deneyimlerimden konuşuyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yazdıklarının hepsini geçtim evrenin mükemmelği filan onları istersen daha sonra açıklarımda hayvanların hissetmediği kanısına nasıl vardın merak ettim hayatın boyunca hiç bi koyun inek gördünmü görmediysen sölim senin düşündünün zıttına her şeyi fazlasıyla hissediyolar sevgi yada korku bilimsel olarak sölemiyorum bunu bilimsel açıklamasıda var tabi ama deneyimlerimden konuşuyorum.

Hayvanin hissetmedigi dedigimi de nerden cikardin?

Ben sadece "hayvanlarin her turlu davranisinin, insanoglu algi ve yansitmassi ile ortaya kondugunu" soyledim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Mükemmel olarak savunduğumuz şey İslamiyettir. Biz Müslümanlar değil. Hiçbir insan mükemmel değildir ki,mükemmel olan bir varlığın sorgulanması söz konusu olamazdı zaten. Yani mensupları dinle bağdaştırmak yanlış bir uygulamadır. Mükemmel olan Müslüman değil,İslamiyettir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Bilinmeyen olmayan bir şeye inanmamak saçma..mantığa ters düşer.. Bilmediğin bir şeye nasıl inanmazsın yada inanırsın..

hayatı boyunca gözleri görmeyen bir kişiye en basitinden renkleri nasıl anlatırsın. neyi örnek verirsin.. renklere inanmıyorum demesi bunun yok anlamına gelmez ki..görmeyen kişi beyninde renkleri kendince bulmaya çalışır nedir bu elle tutulur mu şekil vermek gerekir mi. bir giysi midir gibi gibi.. Ama bilir ki renk diye bir şeyler vardır. görmediği için inanmaması mı gerekir.. onca kişiler var dese de.. bu basit bir örnek.. çoğaltılabilir de.. İnanmamak : birşey var ama ben buna inanmak istemiyorum mantığıma ters demektir.çok araştırdım bana uyan tarafı yok diyebilir. kurallarına uymak benim yaşam biçimime hiç uymuyor diyebilir.

yoktur diyemez.. yok olmasına inanmak kendi seçimidir sadece..

Kardesım sana sonuna kadar katılıyorum cok guzel bır ornekleme yapmıssın :)

Evrensel ınsan gel gelelım sımdı senın konuna

Herseyın bır yaratıcısı olmalı dıyosun kımse yoktan varolamaz dıyorsun guzel dıyorsun fakat herseyın cevanını bulmamız mumkun degıl sen hayatındA hıcmı bıseye ınanmadın veya guvenmedın bıngbangla berAber evren olustu dıyosun pekı hıc dusunmedınmı bu bıgbang nasıl oldu veya bıgbangdan once ne vardı kendılıgınden nasıl olabılır olusabılır en onemlısı sen ben nasıl olduk takılmıssınız kar tanesının guzellıgıne.. Yapmayın arkdaslar kar tanesının dısında bınbır turlu guzellık var boyle bunlar hep kendı kendılıgınemı oldu hep bu zaman dılımı ıcın dusunuyorum pekı ya gelecekte ne olcak öldük dıyelım olumden sonra bız nereye gıtcez hıc dusunmedınmı bunları dusunduysen bıle cevap bulabıldınmıı?? Hayır beynımız boyle soruların cevaplarına kapalı cunku yuce Allah(cc) yalnızca ve yalnızca kendıne kulluk edelım dıye bızı ve cınlerı yarattı lutfen bu tteorılerı arastırdıgın gıbı azıcık Islamıyetıde arastır. Kuranı arastır cınlerı arastır hepsını ıncele senden tek ıstedıgım bu hep bı ayrıntıya saplanıp kalmıssın ufkunu genısletmelısın ılerde Insallah anlarsın neyın ne oldugunu 3 yıldan berı buraya duzenlı olarak yazıyosun en bastan berı okudum yorumları

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesım sana sonuna kadar katılıyorum cok guzel bır ornekleme yapmıssın smile.png

Evrensel ınsan gel gelelım sımdı senın konuna

Herseyın bır yaratıcısı olmalı dıyosun kımse yoktan varolamaz dıyorsun guzel dıyorsun fakat herseyın cevanını bulmamız mumkun degıl

Ben hic boyle seyler dedigimi hatirlamiyorum. Nerde demisim, bunlari?

sen hayatındA hıcmı bıseye ınanmadın veya guvenmedın bıngbangla berAber evren olustu dıyosun

Ben oyle bir sey demiyorum.

pekı hıc dusunmedınmı bu bıgbang nasıl oldu veya bıgbangdan once ne vardı kendılıgınden nasıl olabılır olusabılır en onemlısı sen ben nasıl olduk takılmıssınız kar tanesının guzellıgıne..

Benim buitun yanitlarim, bilimsel ve bilisselnitelikte ve gozlem ve de bilgiye ve de bilginin surekli degisimine dayanir.

Yapmayın arkdaslar kar tanesının dısında bınbır turlu guzellık var boyle bunlar hep kendı kendılıgınemı oldu hep bu zaman dılımı ıcın dusunuyorum pekı ya gelecekte ne olcak öldük dıyelım olumden sonra bız nereye gıtcez hıc dusunmedınmı bunları dusunduysen bıle cevap bulabıldınmıı?? Hayır beynımız boyle soruların cevaplarına kapalı cunku yuce Allah(cc) yalnızca ve yalnızca kendıne kulluk edelım dıye bızı ve cınlerı yarattı lutfen bu tteorılerı arastırdıgın gıbı azıcık Islamıyetıde arastır. Kuranı arastır cınlerı arastır hepsını ıncele senden tek ıstedıgım bu hep bı ayrıntıya saplanıp kalmıssın ufkunu genısletmelısın ılerde Insallah anlarsın neyın ne oldugunu 3 yıldan berı buraya duzenlı olarak yazıyosun en bastan berı okudum yorumları

Bilim bir seyin olusum nedeni ile ilgilenmez. Bilim gozleminin nasilsorusuna yanit verir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

inancsız insan yoktur bu mümkinde degildir 1 tane dogru din vardır yani adem peygamberimizden buyana olan dinin adı islamdır  1 tanedir gerisi insanlıgın oluşturdugu dindir cünki allah tektir eşi ve benzeri yoktur onun dengi de yoktur dogmamıştır dogrulmamıştır herşey ona muhtactır o ise hiç bir şeye muhtac degildir 

iallah hın varlıgını ispatlamak kadar afaki bir durum yoktur aklı başında her kes bunu bilir ebu cehilde bilir firavunda bilir ateiste bilir fakak gel gelelim iş insanın içi ile dışı bir olmaz nefsini konuşturmaktır bunun adı inkar edenler nefislerinin  heva ve heveslerini tatmin için böyle diyorlar peygamberlerin hepsi allah ın tek oldugunu ve ortagı olmadıgının mücadelesini vermişlerdir 

islam niçin tek dogru dindir çünki adem peygamberden buyana gelen tüm kitapları ve peygamberleri kabul eder ve onaylar diger dinler asla kendinden önce veya sonraki dine asla baglamazlar buda onların insanların kendisinin oluşturdugu din oldugu ortaya cıkar kuran ise kendinden önceki allah ın gönderdigi tüm peygamberleri ve opeygamberin kitabını kabul eder reddetmez allah hın dini bir sanraki kitaba atıfta bulunur baglantısı vardır fakat diger dinler allah ın dini olmayıp bizzat insanların kndisinin oluşturdugu dinlerdir  işte bu yüzden dinsiz bir insan yoktur fakat sorum lu oldugumuz din hangisidir tabikide tek molan allah ın dinidir herkes inancını yaşamak  ister allah insanı secim konusunda özgür bırakmıştır dileyen kabul deder dileyen reddederherkes inancını yaşamakta özgürdür 

Besinlerini temin edemeyen nice canlılar vardır. Onları da sizi de besleyen Allah'tır. O, her şeyi duyar, her şeyi bilir. Ankebut 29/60

Onlara, “Gökleri ve yeri kimin yarattığını, güneşe ve aya kimin boyun eğdirdiğini” sorsan, kesinlikle “Allah” diyecekler. Nasıl döndürülüyorlar? Ankebut 29/61

Allah, kullarından dilediğine bol rızık verir, dilediğine de kısar. Allah her şeyi bilir. Ankebut 29/62 

Onlara, “Gökten yağmur indirip, ölümünden sonra onunla toprağı dirilten kimdir?” diye sorsan, kesinlikle “Allah” diyecekler. De ki: “Bütün övgüler Allah'a aittir. Fakat onların çoğu bunu akletmezler.” Ankebut 29/63 

Bu dünya hayatı oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Şüphesiz âhiret yurdu ise, çok uzun süreli yaşanacak yerdir. Keşke bilseler! Ankebut 29/64

Gemiye bindikleri zaman, içten inanarak Allah'a yalvarırlar. Ama Allah, onları kurtarıp karaya çıkarınca bir de bakarsın ortak koşarlar.Ankebut 29/65 

Böylece kendilerine bahşettiğimiz nimetlere karşı nankörlük yapar ve dünyadaki hayatlarından zevk almaya devam ederler. Fakat yakında bileceklerdir.

Ankebut 29/66 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yaratıcı diyoruz neden çünki adı üstünde yaratıcı iddia ediyor ve iddiasını ispatlıyor biz kullarını yaratarak akıl vererek düşündürterek sorgulatarak bir yaratıcının var ve tek oldugunu  bu muhteşem kainat düzenini bizlere seyrettirerek aklımızı calıştırtıyor istemedende olsa insan oglu  bu aklı ona dikta ediyor akıl dile geliyor bu muhteşem kainatı biri var etmiştir mutlaka dedirtiyor  bu akıl biz insan ogluna işte bir ressam nasıl ki resim yapmadan ressam olamaz sa bir berber nasıl berberlik yapmadan berber olamazsa bir mühendis nasıl bir saray yapmadan mühendis olamazsa işte o yüceler yücesi olan allah yaratma sanatıyla biz aciz kullarına bak ve gör  ve verdigim akıl ile aklet ve tasdik et diyor ister et ister etme kişiye kalmış bir şey ederse mükafatını alacak etmezse yine mükafatını alacak bir farkla biri sevindirici diggeri ise üzücü sonuc itibari ile işte gercek özgürlük yoksa bizleride arı misali tek yönde görev verir  bizi sorumlu tutmazdı fakat öyle yapmadı akıl verdi sorgulama kabiliyeti verdi reddetme kabiliyeti verdi kabul etme kabiliyeti verirdi yani kısacası hertürlü kabiliyetle donatarak biz kulları sorumlu tuttu digger mahluklardan farklı olarak  yani yüce ler yücesi allah  yarattıgı şu muhteşem kainat kitabını gör ve sorgula kendin olan kitabını gör ve sorgula vede kitabımız olan kuranı oku ve sorgula diyor kendisini sorgulattırıyor ve sonucunu biz aciz kullarına bırakıyor tabiki sonuclarına katlanmak tan başka bir yolda bırakmıyor iki yol diyor secimini yap diyor yani aklet diyor akletmiyormusunuz diyor hala akletmeyecekmisniz diyor  aklını kullanmayanların üstüne pislik yagdırırım diyor  hep verdigi aklı kullanarak bilgiye dayalı gercek sorgulama ile  fakat serbest bırakarak bizleri sorumlu tutacagını söylüyor 

1 kainat kitabı

2 insanın kendisi olan kitab

3 kitabımız kuran ı

bu üçünü aynı anda iç içe degerlendirin asla bir celişki bulamayacaksınız diyor net bir şekilde bu üç kitabtanda  biz kullarına peygamberimiz aracılıgı ile  gönderdigi  kuranda bu üç kitabtanda örnek ayetler vererek inçeleyin araştırın test edin bilgiyi dogrulayacaksınız diyor  cünki hepsini yaratan o  o bilmezmi yarattıgını tabikide bilir işte net bir sorgulama sistemi tabiki sorgulamaderken gercek sorgulama dogru bilgiyye dayalı sorgulama vicdanlı sorgulama takım tutargibi degil idoolojik sorgulama degil dogru bir  sorgulama ile insan dogruyu bulur  bulmaması ise mümkin degildir tabikide inanmama inancına saygılıyım bunu allah bizzat serbest bırakıyor

De ki: Ey kâfirler! Sizin taptıklarınıza ben tapmam. Siz de benim taptığıma tapıcılar değilsiniz. Ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz. kafirun 109/1,2,3,4,5.

Sizin dininiz size, benim dinim banadır. kafirun 109/6 

Cinleri ve insanları ancak Bana kulluk etmeleri için yaratmışımdır. zariyat 51/56

Gökleri ve yeri altı evrede yaratan Allah'tır. Onun kudret tahtı suyu kullanmasında idi. Hanginizin davranışça daha iyi olduğunu tesbit etmek için sizi imtihan etmektedir. Eğer sen, “Ölümden sonra diriltileceksiniz” desen, kâfirler hemen, “Bu, apaçık sihirden başka bir şey değildir” diye karşılık verirler. hüd 11/7

Hanginizin daha güzel/iyi amel yapacağınızı denemek için yoklukla varlığı yaratan, O'dur. O mutlak galiptir; affedicidir. mülk 2

“Sen inkâr edenleri korkutsan da, korkutmasan da birdir. Onlar iman etmezler. Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Ve gözlerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır.” (Bakara Suresi, 2/6-7)

İNSANI BİZ YARATMAKTAYIZ. ONUN İÇİN NEFSİNİN KENDİSİNE NELER FISILDADIĞINI, NELER TELKİN ETTİĞİNİDE İYİ BİLİRİZ.

ÇÜNKÜ BİZ O’ NA (insana) ŞAH DAMARINDAN DAHA YAKINIZ.  (Kaf 16 )

Biz ona iki göz, bir dil ve iki dudak vermedik mi? Ona hak ve bâtıl şeklinde iki yolu göstermedik mi? beled 90/8.9.10

kalın saglıcakla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...
Misafir kızgınadam

herkez bir hikaye yazmış inancı doğrultusunda davranmış , bir kişide allahın adaleti hakkında konuşsunbe kardeşim terazi hep güçlünün zenginin yanına ağır basmış adam beş vakit namazında ama çalmadan duramıyor bırakın allahı ya ahiret denen bişey varsa asıl sorgu meleklerini ben sorhuluycam bana ne verdinizki ne istiyorsunuz bir can vermeyle yüce olunmaz erkek olarak dişiye tohum veriyoruz ana olarak doğum yapıyor bizde dünyaya canlı getiriyoruz o zaman biz insanoğlu daha kutsalız siz allahınıza tapın 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.