Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KOMPLO TEORİLERİ

sardunyam

Önerilen İletiler

varmısınız arkadaşlar, bu sayfada "komplo teorileri" üretelim...

ben başlıyorum, mesela....

danıştay olayı, bence Türkiye'de yükselen "ulusalcı bilincin" etkilerinden korkan emperyalist güçler, içeride bir kargaşa ortamı yaratarak, laik/dinci kesimin hassas değerlerine dokunarak, gerilim çıkarmak istiyorlar...

Ve hatta bu güçler "milliyetçi, dindar, ulusalcı, Atatürkçü" diye tanımlanan bu kişilere bu terörü işleterek "bakın işte bu ulusalcılarda terörü destekliyor" mantığı oluşturmaktadırlar...

benim ki bir teori, aslı varmı bilemem...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 78
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Komplo teorileri üretirken birilerini pratikleştirirsek ne olacak sevgili sardunyam:) Azmettiricilikten dolayı ciddi bir suçtan yargılanmak zorunda kalırsak?

Özellikle müthiş teorilerin üretilebileceği bir cografyada yaşıyor isen.Gel en iyisi bu sevdadan vazgeç

Vinci'nin şifresi adlı kitapta harika bir cümle var hakikaten buraya çok yakışacak

"ne zamandan beri kuyruklar köpeği sallıyor?"

Biz en iyisi o kuyruklara köpeği sallattırmayalım ne olur ne olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

danıştay olayı, bence Türkiye'de yükselen "ulusalcı bilincin" etkilerinden korkan emperyalist güçler, içeride bir kargaşa ortamı yaratarak, laik/dinci kesimin hassas değerlerine dokunarak, gerilim çıkarmak istiyorlar...

Ve hatta bu güçler "milliyetçi, dindar, ulusalcı, Atatürkçü" diye tanımlanan bu kişilere bu terörü işleterek "bakın işte bu ulusalcılarda terörü destekliyor" mantığı oluşturmaktadırlar...

evet güzel bir fikir olabilir aslında teori üretmek.. mesala ABD düşünce kuruluşlarında hertürlü teori üretiliyoo hemde iyi kötü olur olmazına bakmadan amaç ortaya fikirler atmak düşünmek.. biz TÜrk gençliğ olarak bizde bişeyler yapabiliriz... ünv. gösterilen teorilerde genellikle bu toriler batılı güçler tarifından üretilen teorilr bizlerde öğrenmek zorunda kalıyoruz........ sizlerde bunları inceliyorsunuz yapılan bu teorilerde hep bir merkez......... var sizce neresi olabilir bu merkez!!!!! evet doğru bildiğiniz tabiki Türkiyee. yani özetle heryerde biz varız...................................

Danıştay konusunda benim teorim araya nifak toğumları sokmak. Devletin kurumlarını yıpratmak ve bu ülkedeki bazı kesimleri karşıkarşıya getirmek birbirine kırdıtarak ülkenin gerilemesini sağlamak aynı sağ-sol veya sunni-alevi çatışması gibi ..... . tabiki Allağın izniyle biz bu oyunlara gelmiycez Atatürk ilkeleinden ödün vermiycez NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

:shuriken::chris:;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet güzel bir fikir olabilir aslında teori üretmek.. mesala ABD düşünce kuruluşlarında hertürlü teori üretiliyoo hemde iyi kötü olur olmazına bakmadan amaç ortaya fikirler atmak düşünmek.. biz TÜrk gençliğ olarak bizde bişeyler yapabiliriz... ünv. gösterilen teorilerde genellikle bu toriler batılı güçler tarifından üretilen teorilr bizlerde öğrenmek zorunda kalıyoruz........ sizlerde bunları inceliyorsunuz yapılan bu teorilerde hep bir merkez......... var sizce neresi olabilir bu merkez!!!!! evet doğru bildiğiniz tabiki Türkiyee. yani özetle heryerde biz varız...................................

Danıştay konusunda benim teorim araya nifak toğumları sokmak. Devletin kurumlarını yıpratmak ve bu ülkedeki bazı kesimleri karşıkarşıya getirmek birbirine kırdıtarak ülkenin gerilemesini sağlamak aynı sağ-sol veya sunni-alevi çatışması gibi ..... . tabiki Allağın izniyle biz bu oyunlara gelmiycez Atatürk ilkeleinden ödün vermiycez NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

:shuriken::chris:;)

tebrikler ve teşekkürler... armanın deyimiyle +1

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bundan sonrakı hukumetın basına mhp gececek.gecmıste dıyarbakırdakı olayları goz onune alarak(dıyarbakırdakı bır cok kurt un bulunması) dıyarbakırı verıp kerkugu (bır cok turk mıllıyetcısının bulunması) almak gıbı bır sey olabılırmı acaba.gecmıste fbı ve cıa baskanları ulkemııze geldıgınde devlet bahcelıyle bu konuları mı gorustuler. zaten bu baskanların turkıyeye gelmesınden sonra dıyarbakırda bır cok olaylar yasandı.sankı bırılerı dugmeye bastı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bundan sonrakı hukumetın basına mhp gececek.gecmıste dıyarbakırdakı olayları goz onune alarak(dıyarbakırdakı bır cok kurt un bulunması) dıyarbakırı verıp kerkugu (bır cok turk mıllıyetcısının bulunması) almak gıbı bır sey olabılırmı acaba.gecmıste fbı ve cıa baskanları ulkemııze geldıgınde devlet bahcelıyle bu konuları mı gorustuler. zaten bu baskanların turkıyeye gelmesınden sonra dıyarbakırda bır cok olaylar yasandı.sankı bırılerı dugmeye bastı.

hmm hükümetin başına mhp geçebilir çünkü Ülkemizde yaşanan olaylar insanların milliyetçilik duygularını kabartmıştır bence bu olumlu bir etkii(bence)) öteki cümlen diyarbakırı vermek gibi bir niyet bence veya teori yanlış olabilir hangi Türk evladı kanla aldığı bu yerleri ona buna peşkeş olsun diye verebilir ki genelde biz onlara hain diyoruz bence bu olmaz ve uzak bir fikir jön arkadaşım bence sen bu fikirden vazgeç kişileri zan altında bırakmayalımm

saygılarımlaaa..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence çok yakın bir zamanda sağ görüşlü bir yazar yada sağ görüşle öne çıkmış bir zat öldürülecek, yada İslami değerler fena şekilde bir gazete yada bir programda hakarete uğrayacak.

Sol görüşün aldığı darbe sonucu şimdide sağ görüşe geldi, sol görüş tepkisini dile getirdi ve hala tepkili şimdide sağcıları azdırmakta sıra...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle güncel ve anlamlı bir konuyu buraya taşıyarak bizlere öngörüsel yaklaşımımıza hizmet edebileceğini düşünerek sevgili sardunya'ya teşekkür ediyorum...

Bana göre 'KOMPLO TEORİSİ ŞU;

Siyasette temel stratejiyi 'Hükümet - Devlet' çatışmasına oturtan ilk Başbakan bugün iktidardadır...

Hal ve gidişinden açıkça anlaşılıyor ki şöyle düşünüyor:

Hükümetin başına geçtim..

Devletin başına geçeceğim!..

Çoğu kişinin aklı fikri askeri darbe kuşkusunu yayarak asıl darbeyi gözlerden saklamak...

4'te 1 oyla Meclis'in 3'te 2'sini ele geçirip Başbakanlığa ve de hükümete oturan takıyyeci iktidar, Çankaya'da Cumhurbaşkanlığı makamına da AKP damgasını vurduğu gün sivil dinci darbe gerçekleşmiş olacak...

Hal ve gidiş bunu gösteriyor...

Sevgiyle kalın...

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili DİPNOT yazdıkların teori olmaktan çıkıp ispatlanmaya çalışılıyor sanki...

Ayrıca metal fırtınadaki teori de gerçeğe oldukça yakın bence...

Galiba öyle olacak gibi sevgili profesör matematik hastası...

Maalesef gidişat sanki onu gösteriyor...

Sevgilerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence hersey gun gibi acik. Soguk savas doneminde, sadece Turkiye'de degil tum Nato uyesi Avrupa ulkelerinde Galdio turevi olusumlar kurdurulmus. Bu danistay cinayetinide tezgahliyan, iste bu Gladiolardan geriye kalan supruntuler.

Ha, kim var perde arkasinda diye bir soru varsa... Herkesin gonlu rahat olsun. Askeri ya da sivil burokrasiden ust duzeyde sorumlularin varoldugunu sanmam. Ama, ikinci-ucuncu derecede gorevli, bazi kizilemaci tayfa kesin vardir. Dava, orduyu, yuksek yargiyi, universiyteleri bir cepheye , hukumetide diger cephye koyup birbirine kirdirmak, nihayetindede, post-modern bir ara hukumeti goreve getirip tez elden birilerini zengin etmektir. Yoksa nasil faizleri %70 lere cikarirsisn, nasil dovizi emme-basma tulumba gibi oynatip birileri bir gecede zengin edersin, yoksa nasil bankalarin icini bosaltirsin?

Bahtsizlik, asker-yargi-universite uclusunun gaza gelip alalacele deklarasyonlar yayinlamalari, bir nevi hukumete aciktan aciga savas acmalaridir. Iyi olmamistir. Bu kurumlarin kendi sayginliklarina zarar vermistir.Sans ise, sorusturmanin ilk sonuclarinin ortaya cikmasiyla, bu kurumlarin basiret gosterip, hatada israr etmemis olmalaridir. Haa, bu bugun boyledir, ama yarin nasil olur, oda bilinmez tabii...

Simdi, Turkiyenin onunde iki yol vardir. Eger, bu cumhuriyet, Ataturk'un kurdugu ve hedefini muhassir medeniyet koydugu cumhuriyetse, yuksek yargida dokulen kan yerde kalmaz; Sorumlari, planlilayilari, logistic destek saglayicilari, velhasil kelam tum sorumlular yargi onune gelir. Yok eger biz kendimizi bir ********* saniyormusuzda, aslen alalade bir muz cumhuriyetiysek, bu isin ucu ara rejime kadar uzanir.

Bekleyin, gorun. Ama, gozunuzu dort acmayida ihmal etmeyin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birbirimize daha çok sarılacağız

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye’de yaşanan son olayların ülkedeki huzur ve istikrarı bozmayı, herkesi birbirine düşürmeyi hedeflediğini belirterek,

"Madem bizleri birbirine düşürmek için uğraşanlar var, biz de birbirimize daha çok sarılacağız, birbirimizin farklılıklarını daha çok tolere edeceğiz, daha çok anlayışla karşılayacağız" dedi.

Ankara Sanayi Odası’nın aylık meclis toplantısına katılan Gül, özetle şunları söyledi: "Polis Danıştay’a saldırıyla ilgili çok dikkatli biçimde çalışmalarını yürütüyor. Biz de bu işin karanlıkta kalmaması için ne gerekiyorsa yapılması talimatı verdik. Kim suçludur, kim değildir, nasıl bir yapı vardır, bunlar muhakkak çıkacaktır"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birbirimize daha çok sarılacağız

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye’de yaşanan son olayların ülkedeki huzur ve istikrarı bozmayı, herkesi birbirine düşürmeyi hedeflediğini belirterek,

"Madem bizleri birbirine düşürmek için uğraşanlar var, biz de birbirimize daha çok sarılacağız, birbirimizin farklılıklarını daha çok tolere edeceğiz, daha çok anlayışla karşılayacağız" dedi.

:clover:

Suan için oluşması gereken durum budur...Fakat nedense hala bazı kesimler siz, biz ayrımı yapıp bu karısık ortamı iyice germeye çalışıyor...

Onca ortak bir varken neden bu komplolara kurban gidelim?

Selametle....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence bu komplo teorileri'in arkasında her zamanki gibi, yahudiler var Türkiye'yi iç çatışmalara doğru yönlendirneye çalışıyorlar. sol'cuyu sağ'cıya laik'leri islamcı'lara Kürt'leri türk'lere düşürüp dışardan ellerini ovuşturuyorlar.

bunların amacı bizi yugoslavya gibi 4 5 parçaya bölüp öyle yutmak yugoslavyaya yaptıkları gibi ama bu ülke öyle olmayacak bunu türk halkı izin vermez vermeycekte.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle güncel ve anlamlı bir konuyu buraya taşıyarak bizlere öngörüsel yaklaşımımıza hizmet edebileceğini düşünerek sevgili sardunya'ya teşekkür ediyorum...

Siyasette temel stratejiyi 'Hükümet - Devlet' çatışmasına oturtan ilk Başbakan bugün iktidardadır...

Çoğu kişinin aklı fikri askeri darbe kuşkusunu yayarak asıl darbeyi gözlerden saklamak...

4'te 1 oyla Meclis'in 3'te 2'sini ele geçirip Başbakanlığa ve de hükümete oturan takıyyeci iktidar, Çankaya'da Cumhurbaşkanlığı makamına da AKP damgasını vurduğu gün sivil dinci darbe gerçekleşmiş olacak...

Sevgiyle kalın...

.

Ben bu şekilde bir hükümet devlet çatışması olayını nasıl normal bişeymiş gibi söylediğinizi anlamıyorum , hükümet halk tarafından seçilen bir temsilci grubunun devleti yönetmesi için görevlendirilmiş bir teşkilattır zaten. eğer atanmışlarla seçilmişler arasında bir çatışma varsa atanmışlar herzaman suçludur , çünkü %35 lik bir oyda alsa kanuna göre iktidar iktidardır , sonuçta %35 lik bir oyla meclisin üçte 2 sini kaplamanın gerekçesi %10 barajıdır , bunuda 82 de çok akıllı zeki , ülke yönetmeyi herkesden iyi bilen darbeci generallerimiz yasalaştırmıştır. Unutmayınki , halkların arzuları istekleri fikirleri değşebilir. Sonuçta şuanda Devlet olarak konuştuğumuz koltuklarda bundan önceki başarısız iktidarlarların yaptığı atamalarla doludur , halkın fikri iktidarı değiştirmiş ama , iktidar korkusundan o koltuklara kendi adamlarını koyamamıştır, halbuki bundan önce hep böyle olmuştur. ama dediğim gibi yıkılan iktidarların artıkları atanmışlar , halkdan %35lik bir oy alan iktidardan daha önemli ve daha fazla söz sahibi olamaz... Aynı zamanda ben dindar bir insan olarak akp nin dinci olduğunu düşünmüorum çünkü verdğimiz oyların karşılığını bize din açısından veremedi, hatta parti tabanının bu konudaki beklendileri için adım bile atmaya kalkamadı malesef korkusundan.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Komplo teorileri, Türkiye'de bilen bilmeyen herkes tarafından sıkça kullanılan kavramlardan birisidir. Sözlüklere göre 'komplo teorisi' iç politika, uluslararası ilişkiler, ekonomi, kısacası ve sosyal sorun ya da olayları gerçekte olduğundan farklı/uydurma parametrelerle değil, açık ya da özel kaynakların yayınlarında ortaya konan argümanları kullanarak bir mantık çerçevesinde değerlendirmektedir. 'Komplo teorileri' aslında senaryo yazmaktır. Dünyadaki hemen tüm istihbarat örgütleri ya 'komplo' kurar ya da 'komplo teorisi' yazarlar. Ülkemizde de komplo teorisi yazmak önemlidir çünkü bu, beyni boşaltmak, kuşku ve endişeleri paylaşmaktır. Yazılacak senaryolar politik aktörler ile karar vericilere yol gösterici olursa -ki olmalıdır- bundan tüm toplum kazançlı çıkacaktır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgiyle kalın...

.

İlhan Selçuk okuduğun ortada... İlhan Selçuk'a ve dolayısıyla sana katılıyorum... Bugüne kadar eğitim politikaları,kadrolaşma anlayışıyla bunun alt yapısını oluşturdular bunu yaparkende takiyye de ne kadar uzman olduklarını gösterdiler... Bu komplo teorisi değil böle giderse Laik Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılmış bi komplo olucak... Son olarak şunu sölemek istiorum; lütfen Cumhuriyetimize sahip çıkalım!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlhan Selçuk okuduğun ortada... İlhan Selçuk'a ve dolayısıyla sana katılıyorum... Bugüne kadar eğitim politikaları,kadrolaşma anlayışıyla bunun alt yapısını oluşturdular bunu yaparkende takiyye de ne kadar uzman olduklarını gösterdiler... Bu komplo teorisi değil böle giderse Laik Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılmış bi komplo olucak... Son olarak şunu sölemek istiorum; lütfen Cumhuriyetimize sahip çıkalım!!!

Aramıza hoş geldiniz sevgili cuwanch...

İlhan Selçuk ve Cumhuriyet ile büyüdük biz...

Ekmeksiz, susuz nasıl olunmuyorsa;

Cumhuriyet'siz asla...

Dost sevgilerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle Artos32'ye katılıyorum.Komplo teorileri,yapılabileceklerin önünü keseceğinden çogunlukla yeni teorilerin oluşmasına yol açacaktır.Gerçek muhalefet aslında budur.Teknik açıdan bu tip teorileri üretebilme sanatı,küçük bir kareden tabloyu tahmin etme kabiliyetinde yatar.

Küçük bir mesaj ya da büyük yığınlar tarafından farkedilmeyecek bir gaf,açılımın ilk malzemesi olabilir.

Bir zaman sayın ECEVİT'in bir mesajı harika bir açılımdı.

"Siyasi hayatımda hiç tahminde bulunmadım ama bu seçimde birinci parti biz olacağız"

Gerçekten de birinci parti oldular.

Gelelim benim teorime:)

İktisadi olarak sürekli dalgalanıp duracagız.Faiz-kur makasında çok ciddi yaralar alınacak ve piyasalar denetlenemez duruma gelecektir.

Üretici pozisyonundaki firmalar bu açmazdan kurtulabilmek için yabancı sermayeye büyük ödünler verecek şirket evlilikleri daha hızlanacak

İktisadi karmaşa siyasi karmaşa ile büyürken dogu sorunu İran -ABD restleşmesi ile gerilecek iç sorunlarla uğraşan hükümete daha kolay yaptırımlar uygulanabilecek

Netice olarak önümüzdeki 6 ay akıllarımızın karmakarışık olacagı bir gebelik dönemi olacak ama ne doğacak onu bilen yok.

Bu pastadan avrupa da payını alacak Avrupa birliğine olan yakınlaşmayı zaten sindiremediklerinden bu durum onların,tam üyeliği yarım asır ertelemelerine sebep olacak.

Biz birbirimizi sevemiyorsak affedersiniz el niye bizi sevsin ki?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bir teori ürettim yanlis dogru bilmem;bu tür olaylari cogaltarak,AKPyönetimini malum bir konuda güclendirmek ve bakin halk bile bunu istiyor istedigi icinde gözü hicbir sey görmüyor.bu tip olaylarin önüne gecmenin tek bir cözümü olabilir buda bazi konularda Laiklikten taviz vermektir.Bu teoriyi R.T.Erdogan'in gecenlerde söylemis oldugu Egemenligin halkta olacagi günler cok yakindir sözüne dayanarak kurguladim.

Saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bir teori ürettim yanlis dogru bilmem;bu tür olaylari cogaltarak,AKPyönetimini malum bir konuda güclendirmek ve bakin halk bile bunu istiyor istedigi icinde gözü hicbir sey görmüyor.bu tip olaylarin önüne gecmenin tek bir cözümü olabilir buda bazi konularda Laiklikten taviz vermektir.Bu teoriyi R.T.Erdogan'in gecenlerde söylemis oldugu Egemenligin halkta olacagi günler cok yakindir sözüne dayanarak kurguladim.

Saygilarla

bence ne olursa olsun laik'likten vaz geçilmemeli laik'likten vaz geçtiğimizde neyimiz kalacakki bu tür olayların hepsi bizi yıpratmak ve içerdeki adamlarıyla bu vatanı parçalamak amaçları bu..

ama yapamacaklar. buna izin vermyeceğiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aramıza hoş geldiniz sevgili cuwanch...

İlhan Selçuk ve Cumhuriyet ile büyüdük biz...

Ekmeksiz, susuz nasıl olunmuyorsa;

Cumhuriyet'siz asla...

Dost sevgilerimle...

Saolasın!!! Söylediklerine aynen katılıyorum "Cumhuriyet'siz asla"!!! Bizde Cumhuriyet ile büyümeye çalışıyoruz ama bazıları bizim Cumhuriyetimize el uzatmaya kalkıyor bunlarıda nefretle kınıyoruz!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

19 mayıs 1919/17 mayıs 2006

bugün kutuluş mücadelesi verdiğimiz o yıllardan çok daha zor şartlarda mücadele veriyoruz. karşımızda gözle görülür düşman yok, maşalar var biz maşalarla boğuşurken, onlar amaçlarına biraz daha yakınlaşıyorlar.O yıllarda düşman çizmeleriyle topraklarımızı işgal etmişti, bugün sivil ve görünmez olarak, kanlarının son damlasına kadar düşmana direnen dedelerimiz gibi bizde aklımızı işleterek, düşmanın sivil işgalini farketmeli ve onun mücadelesini vermeliyiz. iki kişinin kavgasına sebeb olan asıl nifakçının cezalandırılması gerektiğini bilmeliyiz...

benim şahsi kanaatim, AB bize hiç bir şey kazandırmayacak, zaten bize hiç bir şeyde vaadetmiyorlar. biz başımızı batıdan, doğuya çevirmeliyiz. Büyük Türk birliğini kurmalıyız. Eğer ayakta kalmak istiyorsak, bizden tüm değerlerimizi alan ve karşılığında bizi içi boş bir çuval gibi bir kenarda bırakacak olan sözde "batı medeniyetinden" uzak durmalıyız. Doğuda bizi bekleyen Türk kardeşlerimiz ile kuracağımız birlik ileride bize dünyada yeni bir güç oluşturma şansı getirecektir. Rusya, Çin ve Hindistan üç farklı millet olmalarına karşın bir araya gelebiliyorlar, biz kendi öz kardeşlerimizle bir araya gelemiyoruz... Ab ve abd'nin istediği gibi yönlendirdiği "kukla" olma sevdamızdan ne zaman vazgeçeceğiz.

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.