Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KARTONDAN PROF. DARBECİ SÜHEYL BATUM

Ahmet AY

Önerilen İletiler

"Göbeğini kaşıyan adam" söyleminin bu halk ayıkmadıkça kendi görüşündeki partilere iktidarı haram edeceğini bile bile, yine de halk dalkavukluğu değil, gerçeğin, yalnız gerçeğin sözcülüğünü /

.

.

.

Ulusalcı, Kemalist biraz faşist ülküücü soslular uzaydan göbeksiz ve tırnaksız halk bulup getirsinler.

Başka yolu yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ülke bütün yanlış ve eksikliklerine rağmen oturup kalkıyor Ak Parti'ye dua ediyor.

Ülke uçurumun kenarından dönmedi mi?

unutmayın bugün üçlü koalisyonlarınızın kriz makinasınca çıkarılan uyduruk krizin 10. yılı, ne çabuk unuttunuz?

Ülke %58 den mi ibaret, şu an ülkede kriz yok mu, medyanın kriz yok, ekonomi çok iyi demesiyle her şey güllük gülistanlık mı oluyor?

O bahsettiğiniz hortumlar malesef kesilmedi, sadece yön değiştirdi; siz de o değişen taraftaysanız doğrudur, oradan kriz görünmez. Atanamayan öğretmenler için kriz var, işini kaybeden işçi için var, işyeri elinden alınıp başkalarına peşkeş çekilenler için de kriz var. Ha bana inanmıyor musunuz, o zaman o yaşandığını söylediğiniz krizlerde hiç adını anmadığınız Erbakan ın ekonomi danışmanı Osman Altuğ u dinleyin; çok sade bir dille anlatıyor hoca ekonomik durumu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1930'dan sonra mustafa kemal'in nasıl yavaş yavaş sinsice siyasetten egale edildiği, 1935'te kapatıp-kovduğu mason localarının sayın inönü ve celal bayar tarafından 1946'da tekrar ülkeye sokulduğu tüm mal varlıklarının iade edildiği, atatürk'ün ölümünden sadece altı ay sonra kurduğu tüm kabineyi alaşağı ederek kendi milli-şef dönemini nasıl başlattığını, kurulan yeni parti halk fırkasına yönelen mustafa kemal'in bu yönelişini nasıl durdurduğunu, ülkeyi adım adım amerikanın kölesi yapar hale nasıl getirdiğini; uzun başlıklar yumağı... ki -bunu doğal olarak chp politikaları ekseninde yaptı-chp, menderes hükümetine yönelik darbeyle kendi kuyusunu kazdı ve millet bunu hiç bir zaman unutmadı. onun içindir ki uzun süreli ya da tek başına iktidara hiç bir zaman taşınamadı(sayın ecevit hariç). uzun yıllardır chp bunun farkında. onun içindirki asla iktidara oynayamıyor. mevcut olan a' ya da b' iktidarlarının; oluşturdukları inönü sistemine hizmet etmesini sağlamanın muhalefetini yürütüyor. malesef mhp'de bu zeminde taşeronluğunu barizleştiriyor.

Mason localarini tekrar acanlar DP'lilerdi,birseyi duyarak degil okuyarak ve okurkende tarafli yazitlari degil objektif yazitlari okuyun.Milli Seflik dönemini iyice bir arastirin ve Milli Sefligin ne oldugunu neden olmasi gerektigini ögrenin.Menderes'e gelince:MENDERES BU MILLETI ABD'nin boyunduruguna sokan isimdir.Türkiye Cumhuriyetinin sifir olan borcunu dogmamis cocugu borclandiran isimdir.Sekeri maliyetinden ucuza satarak milletten oy kapma siyaseti güdüp devleti o dönemlerin parasi ile milyonlarca zarara sokan isimdir.Daha fazlasini yazmiyorum,tavsiyem bunlari objektif olarak okuyup ögrenin ve yalan yanlis kulaktan dolma bilgilerle ve hele de ABD'nin adami olan Erdogan'in sözleriyle gecmiste büyük isler basarmis olan ve millete bagimsizlik gibi bir nimeti hayatlari ugruna kazandirmis olanlara biraz daha adil olalim.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ülke yatip kalkip AKP'ye dua etmiyor sizler dua ediyorsunuz,cünkü AKP ile TÜRKIYE CUMHURIYETI'nin temelleri oynamaya basladi.Ve bu sizlerin 8 yil öncesine kadar sadece hayal ettiginiz seydir.

Gericilik,Türkiye'nin bir numarali sorunudur.Kökeni ta 1919'lara kadar uzanir,Ingiliz muhipligi yapanlarda gericiydi,bugünde ABD'nin kuyrugunda gezinenler gericidir.Dün ABD'ye büyük seytan diyenler bugün AKP'nin sefi tarafindan aldatilarak büyük dost olarak gösteriliyor.Cünkü AMERIKAN DOLARLARI TATLI GELIYOR.

Hortumculuk evet Türkiye'de hep vardi bunu inkar edemeyiz,su son 8 yilda Türkiye'de iktidar korumasi altinda yapilan hortumculuk gibi bir hortumculuk Türkiye'de hic olmadi.Demirel ve Ecevit havuzlu villalarda oturamadi,özel helikopterleri olmadi cünkü onlar herseye ragmen yolsuz degildiler.Bugün ise iktidarin bekleyen 300 küsur yolsuzluk dosyasi dokunulmazlik nedeniyle sorgulanamiyor.TMSF AKP'nin hortum mekanizmasidir.AKP medyasi hortumculukla satin alinmistir.Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihinde DP ve AKP disinda kendi medyasini kurmus olan baska bir iktidar yoktur buda hortumculukla olmustur.

Menderes,Atatürk düsmani Necip Fazil Kisakürek'e,örtülü ödenekten para vererek,Atatürk düsmanligi yaptiriyordu.

Kod pantolun giymek evet ilericiliktir,tarihi 1400 yil öncesine dayanmaz.Fötr sapka medeniyet sembolüdür insani adam gibi gösterir hamal gibi degil.

Salvar,türban,tek tip badem biyik,Arap tipi sakal,carsaf,pece müslüman giyimi olmadigi gibi TÜRK GIYSISIde degildir bunlari kullananlar özel zevkleri icin degil onlari kullandiklarinda daha cok müslüman olduklarina inandirilmis olan cahil cuheladir yani dolayisiyla müslümanligi kilik kiyafetle özlestirmek gericiliktir,üniversite diplomasi gericilik ilericilik kistasi degildir.Beyindir önemli olan.beyninin icinde örümcek olanlarin diplomasi olsa ne yazar olmasa ne yazar.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size samimi bir soru, çünkü ben bunun cevabını bir türlü bulamıyorum, buluyorum da bu kadar etkili olabileceğini kabul etmek istemiyorum. Size göre Türkiye de ekonomik ve siyasi durum, ayaklanma olan ülkelerden daha mı iyi, onlar ayaklandığı halde bizim halimizden memnun olmamızın nedeni nedir, en korkak millet biz miyiz?

Korkutulmusuz yillarca, sindirilmisiz. Mitinge gidiyorum dersiniz herkes sizi Komunist, bölücü, devlet düsmani,... olarak tanimlar. Sesini cikartirsin gene aynisi.

12 Eylül bizlere bu tip bir nesil birakti, arkasindan Özal iktidariki, bu iktidar kendi memuruna resmen calmayi ögretti. Özal'in ünlü söylemi "benim memurum isini bilir" cümlesiydi.

Halk herhangi bir sekilde hayatindan memnuna benziyor, tabii 12 Eylülün etkisi hala gitmemiski korkuyorlarda.

Bu benim sahsi gözlenimlerim ve düsüncem.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mason localarini tekrar acanlar DP'lilerdi,birseyi duyarak degil okuyarak ve okurkende tarafli yazitlari degil objektif yazitlari okuyun.Milli Seflik dönemini iyice bir arastirin ve Milli Sefligin ne oldugunu neden olmasi gerektigini ögrenin.Menderes'e gelince:MENDERES BU MILLETI ABD'nin boyunduruguna sokan isimdir.Türkiye Cumhuriyetinin sifir olan borcunu dogmamis cocugu borclandiran isimdir.Sekeri maliyetinden ucuza satarak milletten oy kapma siyaseti güdüp devleti o dönemlerin parasi ile milyonlarca zarara sokan isimdir.Daha fazlasini yazmiyorum,tavsiyem bunlari objektif olarak okuyup ögrenin ve yalan yanlis kulaktan dolma bilgilerle ve hele de ABD'nin adami olan Erdogan'in sözleriyle gecmiste büyük isler basarmis olan ve millete bagimsizlik gibi bir nimeti hayatlari ugruna kazandirmis olanlara biraz daha adil olalim.

saygilarla

herşeyi bildiğini zannedenler, hiç bişey bilmeyenlerdir. bunu unutmayın. malesef; tarafınızdan bakarak yorumlara dayalı okumak sizin gibi insanı agresif yapıyor. belgelere dayalı okumak da; baktığınız idoloji, din parti neyse ney, o çerçeveden yorumlamanıza sebep oluyor. onun için boşa bilgi doldurmak insanı hamallıktan ileri götüremiyor. tüm düşün yapılardan kendinizi arındırmadıkça büyük fotağrafı analize yönelik bir teferruata ulaşamazsınız. size gösterilenle okutulanla başbaşa kalmak zorunda bırakılırsınız. menderes abd boyuduruğuna sokmadı, girilen boyundurukta gelişmelere, genişlemelere imza attı. rusya'ya yönünü çevirirçevirmez ip sallanmaya başladı. dp kimdi. menderes atatürk'ün önerisiyle Chp milletvekili olmadı mı. o günün konjönktüründe muhalefet gerekiyordu. chp'den bir gurup dp'yi kurdu. celal bayar ise DP ile CHP arasında tampondu. (cum.başknlğı dahil) celal bayar hep tampondu zaten bir zamanlar atatürk ile inönü arasında da tampondu. onun içindir ki öyle çetrefilli bir dönemde ipten kurtulabildi. sayın inönü'yü çok okuyun. sağlı-sollu, yanlı-yansız...mustafa Kemal'e hakaretlerini de okuyun., ihanetini de... siyaset aşağıdakilerin agılayabildikleri kadar basit ve görünür net değildir. içteki dıştaki ergümanlar halka farklı fotoğraflar yansıtırlar. iç ve dış dinamikleri dengede tutabilmek için. ve ölümüne inanmış bir sürü genç, cahil... eminim senin yaşını binle çarptığımda okuduğum; sağlı-sollu,dinli-dinsiz kitap sayısına ulaşırım. kendinizde yapmadığınız ya da yaptığınız bişeyi başkasına hiç tanımadığınız halde yapıştırmak, hemen bir etikete ulaşmak. bu yapınızla nasıl bir objektiflikten dem vurabilirsiniz. tartışmak bu değildir. hepimizin elbetteki biçok bilmediğimiz şeyler var. buraların amacı da bu değil mi? bilmediklerimizi ve bildiklerimizi paylaşarak hatalardan yanlışlardan alabildiğine uzaklaşmak. taşları yerlerine oturtarak gerçeklere ulaşmak. yoksa birbirini yaftalamaksa, aşağılamaksa, kızmak, bağırmak-çağırmaksa, ben yokum... saygılar efendim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

herşeyi bildiğini zannedenler, hiç bişey bilmeyenlerdir. bunu unutmayın. malesef; tarafınızdan bakarak yorumlara dayalı okumak sizin gibi insanı agresif yapıyor. belgelere dayalı okumak da; baktığınız idoloji, din parti neyse ney, o .

.

.

.

alabildiğine uzaklaşmak. taşları yerlerine oturtarak gerçeklere ulaşmak. yoksa birbirini yaftalamaksa, aşağılamaksa, kızmak, bağırmak-çağırmaksa, ben yokum... saygılar efendim...

Ben size ne bagirdim ne de cagirdim sadece bir tavsiyede bulundum ha siz bu tavsiyeyi bir gözden gecirirsiniz veya aman sende dersijiz bu sizi baglar beni degil.

Yazdiklariniza baktigimda gördügüm tek sey Inönü karsitlarindan farkli bir yaninizin olmadigini görüyorum.Menderes'in ruslara dönmesi hikayesi bir zamanlar ABD'ye büyük seytan diyen simdiki ABD yandaslari tarafindan uydurulmus hikayelerdir. Kore hikayesi gercektir. DP Kore'de Türk askerini ABD ugruna heba etmis bir adamdir.Simdikilerde ,Lübnan ve Afganistan'da ABD cikarlarini korumakla mesguller.

Agressif olanda ben degilim,yukaridaki yaziniz agressiv bir yazidir.Ben yinede size ögrendiklerinizden farkli bilgiler edinmenizi salik veriyorum.Ve bu konu benim icin kapanmistir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Korkutulmusuz yillarca, sindirilmisiz. Mitinge gidiyorum dersiniz herkes sizi Komunist, bölücü, devlet düsmani,... olarak tanimlar. Sesini cikartirsin gene aynisi.

12 Eylül bizlere bu tip bir nesil birakti, arkasindan Özal iktidariki, bu iktidar kendi memuruna resmen calmayi ögretti. Özal'in ünlü söylemi "benim memurum isini bilir" cümlesiydi.

Halk herhangi bir sekilde hayatindan memnuna benziyor, tabii 12 Eylülün etkisi hala gitmemiski korkuyorlarda.

Bu benim sahsi gözlenimlerim ve düsüncem.

Bence bu korkuyla alakalı değil, bu eldekiyle yetinme, şükretme ve bal tutan parmağını yalar deyip yapılan haksızlık, yolsuzluk vs. aldırmama durumu. 12 Eylül 1980, 12 Eylül 2010 dan daha fazla bir oyla bu halk tarafından onaylandı %92; bu zorla olacak bir şey değil. Kabul etmek istemiyorum dediğim, olayların olduğundan farklı gösterilmesi galiba bunda en büyük etken; bu da dışardan makyajlanarak oluyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Halk hayatindan memnun degil fakat öyle gösteriyor.Hem korkuyor(bu tespit dogrudur)hemde düsünemiyor cünkü düsünme kapasitesi yeterli degil.Genlerdeki erkek gibi konusma sempatisi iktidarda olani desteklemeye yetiyor.Ayni millet Kibris olayinda Ecevit'i "KARAOGLAN"diye tanimliyor ve adam gibi adam diyordu.Ecevit'e olan bu sevgi askerimizin Kibris'a yaptigi cikarma nedeniydi.Yani erkeklik.Erdogan konusurken insanlar onu hayranlikla dinliyor cünkü adam gibi konusuyor diyorlar.Bu düsünme kapasitesinin yeterli seviyede olmamasindandir.Ata sözü ne diyor:"Cahilden dostum olacagina kafasi alimden düsmanim olsun."

Bugün Gaddafi'nin konusmasini dinledim.Her diktatör her despot gibi eliyle ayagiyla yumruguyla konusuyordu.Ayaklananlari "TERÖRISTLER "diye adlandirinca,bizim protesto yapan ögrencilerimize"ONLAR ÖRGÜT ELEMANI"diyenler aklima geldi.

Onlar örgüt elemani denilen ülke sözde ILERI DEMOKRASI ülkesi,protesto edenler "TERÖRISTLER"denilen ülke ise dikta ile yönetiliyor.

Buyurun siz aradaki farki cikarin.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ülke yatip kalkip AKP'ye dua etmiyor sizler dua ediyorsunuz,cünkü AKP ile TÜRKIYE CUMHURIYETI'nin temelleri oynamaya basladi.Ve bu sizlerin 8 yil öncesine kadar sadece hayal ettiginiz seydir.

Gericilik,Türkiye'nin bir numarali sorunudur.Kökeni ta 1919'lara kadar uzanir,Ingiliz muhipligi yapanlarda gericiydi,bugünde ABD'nin kuyrugunda gezinenler gericidir.Dün ABD'ye büyük seytan diyenler bugün AKP'nin sefi tarafindan aldatilarak büyük dost olarak gösteriliyor.Cünkü AMERIKAN DOLARLARI TATLI GELIYOR.

Haklisin Sayin politika

Millete dayatma ile Anayasa kabul ettirmeye calisanlarin en büyük kozu neydi.

12 Eylül degilmiydi ki..ne oldu yargiladi mi bütün komutanlar iceri alirken disarda kalmis tescillenmis bir komutan neden yargilanmaz..

Tek disarda kalmis birisini mi almak da zorlaniyor dersin..

Diyorduk ki İktidar yargiyi tamamen ele gecirmek istiyor.. AKP´ onun gibilerin demokrasi diye bir sorunlari olmaz derken.

Onlar asla 12 Eylül´ü yargilamaz derken bosuna demiyorduk..

12 Eylül´ün sahip cikilmasi gerekir derken o dönem bosuna demiyordum..

Dünde bugünde demokrasi diye diye derdi olmayanlarin sözde demokrasiye sahip cikanlarin her daim AKP nin yaninda degilmiydi.

Her alanda AKP´nin yaptiklari yanlislari ortaya koymamiz firsat verilmezken arka cikilirken..

Söylenecek fazla bir sey yok aslinda.

Aslinda herkes kendi rolünü oynamaya calisiyor AKP gibi baska ondan güzel bir bölücü masa kimse kuramadi kuramaz bu ülkede..

Asker 12 Eylül´de terörle bas basa birakilarak ABD oyununla güzel bir calim atilarak bugünlere gelinmistir..

ABD, AKP´ Terör bölücü terör bugün iktidardadir, bugün yapilan iktidarda uzun bir dönem daha kalabilmesi icin bu üclünün..

Birlikte yürütülen yogun progandasi vardir. Kimsenin Türkiye cumhuriyetinin ne özgürlügünü nede memurunu düsündügü var tek burunlarina diktileri bir yön var altlarinda ki toprak nasil olurda bu topraktan kendime pay bicerim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eminim senin yaşını binle çarptığımda okuduğum; sağlı-sollu,dinli-dinsiz kitap sayısına ulaşırım.

Pardon, özür dileyerek bir şey sormak istiyorum. Bu derece fazla olduğunu söylediğiniz okuduğunuz kitaplarda cümleler hep küçük harfle mi başlıyordu? Bu kadar çok kitapta paragraf kavramının olmayışı da hayret verici. Olsa herhalde o kadar çok okuduğunuza göre bu alışkanlığı kazanmış olurdunuz.

Bir insanın bir gücün boyunduruğunda olduğunu söylemek, o güç o insanı ilelebet koruyacak kollayacak anlamına gelmez. Kuklacılar ne zaman hizmetinden sıkıldılarsa kuklalarının iplerini bırakıverirler, kuklalar da sahnenin ortasına boş çuval gibi yığılır kalır.

Bu bahsettiğiniz kişi için de öyle olmuştur, Orta Doğu'da bu günlerde de öyle oluyor, yarın çok iyi bildiğimiz tanıdığımız kuklalar için de öyle olacaktır.

Ekilen zehirli tohumlar acı meyvelerini verdikleri zaman o kuklaları ortalıkta bulamayacaksınız. Onlar çoktan hizmetlerini tamamlamış, tarihin çöplüğüne atılmış olacaklar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gericilik,Türkiye'nin bir numarali sorunudur.Kökeni ta 1919'lara kadar uzanir

Gericiliğin üretmediği yalan neredeyse yok gibidir. Bunların allah bir dediğine bile inanılmaz. "Yunan askerini halifemiz efendimiz Kuvayı milliye zındıklarına karşı çarpışmak için çağırmıştır" diyen adamları yok rüyasında peygamberi görmüş, yok kendini savunma, yanımıza gel demiş yalanlarıyla öven, "bir Türk askerini öldürmek yetmiş gavuru öldürmekten sevaptır" diyen İngiliz yamağı şeyhleri mübarek mücahit diye yutturan bu yalancılar takımıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gericiliğin üretmediği yalan neredeyse yok gibidir. Bunların allah bir dediğine bile inanılmaz. "Yunan askerini halifemiz efendimiz Kuvayı milliye zındıklarına karşı çarpışmak için çağırmıştır" diyen adamları yok rüyasında peygamberi görmüş, yok kendini savunma, yanımıza gel demiş yalanlarıyla öven, "bir Türk askerini öldürmek yetmiş gavuru öldürmekten sevaptır" diyen İngiliz yamağı şeyhleri mübarek mücahit diye yutturan bu yalancılar takımıdır.

Türkiye'nin gericilik diye bir sorunu yoktur. Türkiye'nin ilerlemeyen sözüm ona ilericilerin, statükocu Kemalist halkını beğenmeme sorunu vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'nin gericilik diye bir sorunu var bence.İki farklı zihniyet bu bağlamda bana göre gerici bir zihniyete sahip.Kim mi bunlar:Birincisi din ağırlıklı ikincisi laiklik odaklı.Din değerli bakış açısı geliştirmiş bir kısım insanlar ki bunların temsilcileri de var gördüğüm kadarıyla, bildiğim kadarıyla yönetim sistemiyle gerçekten çatışma halindeler.Bu minvalde düşünenler mevcut sistemin eksik yanlarından, uygulanış biçiminden değil tamamıyla sistemi dinin içinde görmedikleri için, özellikle ideolojik temelde din karşıtı gördükleri için sistem düşmanlığı yapıyorlar, başka bir sistemin özlemi içindeler.

Laiklik odaklı düşünenlerden bir kısım ise Türkiye'yi 1920'li yıllardaki yönetmek, hep bu çizgide tutmak için elinden geleni yapıyor, ülkenin tek sahibinin, demokrasinin tek sahibinin kendisi olduğunu var sayıyor.Bunlara göre de bu sistem, demokrasi bu halka hiçbir zaman bırakılamayacak bir anlayış içinde ülkede en zeki bizleriz, halk cahil, inançlı bir de demokrasiden anlamaz mantığıyla sistemin kontrolü demokrasi de olsa, seçimde olsa yine bizde olmalı, bizim dediğimiz gibi yönetilmeli, halk bizim istediğimiz gibi yaşamalı, bizim düşündüğümüz gibi düşünmeli anlayışıyla hareket ediyor.Herkes kendini biliyor.

Bu bağlamda AKP gerici mi?Geldiği yer belli, sistemle ilgili düşüncelerini temsil eden sözleri belli;fakat değiştiğini ifade ediyor.Bir anda değişmesi mümkün değil tabi.Ben AKP'de rejimle alakalı olarak ülkeyi bugünkü sistemden gerisine götürecek, teokratik bir devlet sistemi kurma peşinde olduğunu düşünmüyorum.Halkın bunu desteklemediğini gördüğü için sistem anlayışını değiştirdi bence.Ha takiye yaptığına, zamanı gelince sistemi şeriat düzenine çevireceğine inananlar var haklı olarak.Ben bunu yapılabilir, gerçekçi bir korku olarak görmüyorum.Fakat AKPnin mevcut sistemle çatışması var ki halkın büyük kısmının gerçekten sisstemle çatışması var,cumhuriyetle, demokrasiyle değil, demokratik olmayan,hukukğun üstünlüğü olmayan, sadece ideolojik kaygılarla, korkularla halka tehlikeli gözüyle bakan sistemle.AKP bu sistemi daha mı demokratik hale getirmeye çalışıyor, eee bu topraklarda yetişti ve geldiği anlayış da belli, yani demokrasi tecrübemiz ortadai sıkıntılarımız ortda, demokrasi kültüründen ne kadar nasiplendiğimiz ortada.Kimse bu ülkede bir Avrupa demokrasisi tecrübesini yaşamadığı için herkesin içinde bir yerde diktatör duygusu var, bunu hepimiz bir parça taşıyoruz.Bu AKP' de de var.Herkes gibi demokrasiden bahsederken hiç de demokratik olmayan uygulamalarıyla karşılaşabiliyoruz.

Ülkemizde demokrasi,hukuk, insan hakları değerlerinde karşılaştırma yaptığımızda şu anlayış, şu siyaset uygulamalarıyla, temsil ettiği düşünceyle daha demokratik,daha hukuktan yana, insandan yana diyen, fikri olan biri varsa AKP dışında değerlendirelim,konuşalım.AKP'nin demokrasi anlayışı da ortada bugüne kadar diğerlerinin temsil ettiği bir şekilde uygulamasını gördüğümüz anlayışlar da ortada...

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkemizde demokrasi,hukuk, insan hakları değerlerinde karşılaştırma yaptığımızda şu anlayış, şu siyaset uygulamalarıyla, temsil ettiği düşünceyle daha demokratik,daha hukuktan yana, insandan yana diyen, fikri olan biri varsa AKP dışında değerlendirelim,konuşalım.

Başbakandan başka hiç kimse TBMM başkanına 'sen mi susturacaksın, yoksa ben mi susturayım' dedi mi, Bakanlar için 'kapının önüne koyarım' dedi mi? 'Şu gazeteleri almayın, bu tv leri seyretmeyin', gazete patronlarına 'parasını sen veriyorsun onu susturacaksın yoksa sonucuna katlanırsın' dedi mi? Bunlar şu anda aklıma gelenler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir zamanlar "irtica korosu";

Amaaaaaanıııınnnn Türkiye İran olacaaaaaaaaaaaaaaaak diye sahte gerilimlerle halkı korkutup bankaları boşaltıyorlardı.

Sene-i devriyesini kutladığımız! anayasa kitapçığı fırlatmasıyla başlayan krizde

bu ülkenin kaç milyar doları hortumculara gitti bilen var mı?

Peki "demokrasi elden gidiyor" diyenler o yıllarda demokrasinin tank paletleri altında inim inim inlemelerine ne tepki gösterdiler?

Bugün özgürlükçü diye ortalığı vuvuzela sesleriyle inletenlerler! ne yapıyorlardı?

Evet haklısınız efendim. Bugün de aynı şekilde; '' Amanin darbe Olacaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaak ''diye halkı korkutup yandaşların ceplerini dolduranlar, zamanında, ressamlık yapan bir paşamızı alkışlıyorlardı. Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet haklısınız efendim. Bugün de aynı şekilde; '' Amanin darbe Olacaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaak ''diye halkı korkutup yandaşların ceplerini dolduranlar, zamanında, ressamlık yapan bir paşamızı alkışlıyorlardı. Saygılar sunarım.

:alkis:

Darbe yapacaklardı diye insanları toplayıp içeri atıyorlar, hem de onurları ayaklar altına alınmak istercesine. Hazır yapılmışı varken onlara dokunamıyorlar, caktıları topluyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başbakandan başka hiç kimse TBMM başkanına 'sen mi susturacaksın, yoksa ben mi susturayım' dedi mi, Bakanlar için 'kapının önüne koyarım' dedi mi? 'Şu gazeteleri almayın, bu tv leri seyretmeyin', gazete patronlarına 'parasını sen veriyorsun onu susturacaksın yoksa sonucuna katlanırsın' dedi mi? Bunlar şu anda aklıma gelenler...

Örnek verdiğiniz sözler ve sözlerle birlikte davranışlar demokrasi anlayışına aykırı, bu bağlamda savunulmayacak, savunulmaması gereken söz ve davranışlardır, haklısınız Sayın yılmaz.Üslup olarak bütün siyasetçilerin sınıfta kaldığını söyleyebilirim kendim adına, başbakanın üslubu gerçekten sert.Bunu ben de eleştiriyorum ve eleştirilmesi gerekiyor.Sayın başbakanın eleştirilere tahammül sınırının aşağıda olduğu, ani, sert tepkiler verdiği aşikar.İşte bütün bu demokrasi zaafiyetlerininin ön plana çıkabilmesi için, buna mukabil muhalefette demokratik bir anlayışın kendini halka, inandırıcı projelerle kanıtlaması ve kendini inandırması gerekiyor.Sayın Kılıçdaroğlu'nun üslubunu beğeniyorum,cümleleri bana kırıcı gelmiyor,kırmadan söyleyeceğini söylüyor;ama CHP'nin demokrasi anlayışı için aynı yumuşaklığı, aynı hoşgörüyü ben göremiyorum arka planda.

Siz CHP'nin,MHP'nin demokrasi anlayışı için ne dersiniz Sayın yılmaz, fikirleriniz nedir?

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Laik gericiler deyimini okuyunca önce sasirdim."Neymis bu Laik gericiler diye yaziyi okuyunca kazin ayaginin ne oldugunu anladim.Laik gericilikten kasit Atatürk dönemine özlem duyanlarmis.Yani yine gericilik Atatürk'e mal edildi.

1920'ler gibi olsun isteniyormus.Aimdi 2011 oldugu icin artik 1920'ler geride kalmistir,denmeye getiriliyor.Bu arada AKP gericimi diyede soruluyor.

Atatürk Söyle diyor:"Tebaasi arasinda türlü dinlere mensup unsurlar bulunan ve her din mensubu hakkinda adil ve tarafsiz muamelede bulunmaya ve mahkemelerinde tebaasi ve yabancilar hakkinda fark gözetmeksizin adaleti tatbikle mükellef bulunan bir hükümet,fikir ve vicdan hürriyetine saygi göstermeye mecburdur."Nutuk,s.435

AKP gericimidir ilericimidir sorusuna cevap vermek icin Alevi yurttaslarimizdan baslayalim.Diyanet Isleri Kurumu Alevilerle ilgili ne gibi hizmetler vermektedir?Veya Diyanet Kurumu kimlere hizmet vermektedir.

AKP'nin basbakani Laik bir Devletin basbakani olduguna göre,Laikligin geregini mi yerine getirmelidir yoksa belirli bir dinin icaplarinimi?

Bu sorular kumbaradan atilan sorular degil ve kumbaradan atilmayan cevaplar verilmesini gerektirir.

1920'ler Türk ulusunun kölelikten efendilige gecme dönemidir.O günlerin sartlarinda ki Türkiye bugünkünden kat be kat üstündü.Millet bagimsizligini elde etmis,isgalcileri topraklarindan söküp atmis,isgalcilerle isbirligi yapan son Osmanli Hanedan'i da layik oldugu ülkeye yani Ingiltere'ye siginmistir.Ingiliz muhiplerinin siginacaklari yer ancak muhibi olduklari ülkelerdir.

Mürteciler simdik adiyla gericiler,Kurtulus Savasina bile karsi olacak kadar ihanete bulanmis kisilerdi.Ayni ihaneti bugünün gericilerindede görüyoruz.ABD dün "Büyük seytan"ken son 8 yilda "Büyük dost"a dönüsmüs bu nedenle de bizim statükocu askerimizin basina cuval gecirmislerdi.Nota ver diyenlerle alay ederek "Müzik mi ki nota verelim"diyordu büyük sef.Nota veremezdiki;Amerika'ya yaranabilmek icin onca caba sarfetmis olan birisi nasil nota verecektiki?O sadece ülkedeki muhaliflere nota verebiliyordu cünkü bütün gücler onun elindeydi.

Demokrasi'nin tarifi;AKP karsiti olmamakla noktalaniyordu.AKP yandasi olursan demokrat,degilsen terörist veya örgüt mensubu oldu insanlar.Referandumda Hayir diyenler darbeci Evet diyenler ise büyük demokrat oldular.

Laikligin gericiligi olmaz Laiklik zaten demokrasidir,Laiklige karsi olanlardir gericiler.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Laik gericiler deyimini okuyunca önce sasirdim."Neymis bu Laik gericiler diye yaziyi okuyunca kazin ayaginin ne oldugunu anladim.Laik gericilikten kasit Atatürk dönemine özlem duyanlarmis.Yani yine gericilik Atatürk'e mal edildi.

1920'ler gibi olsun isteniyormus.Aimdi 2011 oldugu icin artik 1920'ler geride kalmistir,denmeye getiriliyor.Bu arada AKP gericimi diyede soruluyor.

Atatürk Söyle diyor:"Tebaasi arasinda türlü dinlere mensup unsurlar bulunan ve her din mensubu hakkinda adil ve tarafsiz muamelede bulunmaya ve mahkemelerinde tebaasi ve yabancilar hakkinda fark gözetmeksizin adaleti tatbikle mükellef bulunan bir hükümet,fikir ve vicdan hürriyetine saygi göstermeye mecburdur."Nutuk,s.435

AKP gericimidir ilericimidir sorusuna cevap vermek icin Alevi yurttaslarimizdan baslayalim.Diyanet Isleri Kurumu Alevilerle ilgili ne gibi hizmetler vermektedir?Veya Diyanet Kurumu kimlere hizmet vermektedir.

AKP'nin basbakani Laik bir Devletin basbakani olduguna göre,Laikligin geregini mi yerine getirmelidir yoksa belirli bir dinin icaplarinimi?

Bu sorular kumbaradan atilan sorular degil ve kumbaradan atilmayan cevaplar verilmesini gerektirir.

1920'ler Türk ulusunun kölelikten efendilige gecme dönemidir.O günlerin sartlarinda ki Türkiye bugünkünden kat be kat üstündü.Millet bagimsizligini elde etmis,isgalcileri topraklarindan söküp atmis,isgalcilerle isbirligi yapan son Osmanli Hanedan'i da layik oldugu ülkeye yani Ingiltere'ye siginmistir.Ingiliz muhiplerinin siginacaklari yer ancak muhibi olduklari ülkelerdir.

Mürteciler simdik adiyla gericiler,Kurtulus Savasina bile karsi olacak kadar ihanete bulanmis kisilerdi.Ayni ihaneti bugünün gericilerindede görüyoruz.ABD dün "Büyük seytan"ken son 8 yilda "Büyük dost"a dönüsmüs bu nedenle de bizim statükocu askerimizin basina cuval gecirmislerdi.Nota ver diyenlerle alay ederek "Müzik mi ki nota verelim"diyordu büyük sef.Nota veremezdiki;Amerika'ya yaranabilmek icin onca caba sarfetmis olan birisi nasil nota verecektiki?O sadece ülkedeki muhaliflere nota verebiliyordu cünkü bütün gücler onun elindeydi.

Demokrasi'nin tarifi;AKP karsiti olmamakla noktalaniyordu.AKP yandasi olursan demokrat,degilsen terörist veya örgüt mensubu oldu insanlar.Referandumda Hayir diyenler darbeci Evet diyenler ise büyük demokrat oldular.

Laikligin gericiligi olmaz Laiklik zaten demokrasidir,Laiklige karsi olanlardir gericiler

saygilarla

Demokratik cumhuriyet sistemler içinde en iyi olanı, en ileri olanıdır hakkıyla uygulanırsa.1920'ler den kastım sistemin, devletin kuruluş yılları, kurulan sistem, padişahlığa göre ileri,zamanın şartlarına göre doğru, akılcı bir sistem ve bunu Mustafa Kemal başarmıştır; nasıl kurulduğu konusu ayrı,.Sene 2011'de 1920'deki gibi bir demokrasi anlayışını hala savunan varsa Türkiyey'yi yazımda bahsettiğim gibi görmek isteyen varsa 1920 bana göre 2011'den geridedir, matematik öyle der...Demokrasi dışında bir sistemi savunanalar da gözünü geriye çevirmiştir.

Diyanet işlerine gelince temel anlayışı bu sistemi kuranlar tarafından değiştirilmeden günümüze getirilmiştir.

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demokratik cumhuriyet sistemler içinde en iyi olanı, en ileri olanıdır hakkıyla uygulanırsa.1920'ler den kastım sistemin, devletin kuruluş yılları, kurulan sistem, padişahlığa göre ileri,zamanın şartlarına göre doğru, akılcı bir sistem ve bunu Mustafa Kemal başarmıştır; nasıl kurulduğu konusu ayrı,.Sene 2011'de 1920'deki gibi bir demokrasi anlayışını hala savunan varsa Türkiyey'yi yazımda bahsettiğim gibi görmek isteyen varsa 1920 bana göre 2011'den geridedir, matematik öyle der...Demokrasi dışında bir sistemi savunanalar da gözünü geriye çevirmiştir.

Diyanet işlerine gelince temel anlayışı bu sistemi kuranlar tarafından değiştirilmeden günümüze getirilmiştir.

Muhabbetle...

Matematik hesabiniz dogru sayin Fuzuli,2011 1920'den büyüktür bu anlamda size katiliyorum.1920'nin demokrasisi ile 2011'in demokrasisini karsilastirirsak sizin matematik hesabiniz dogru fakat demokrasi eksik cikar.Yani 1920'deki demokrasi 2011 yilinda yoktur.Basin özgürlügü siralamasinda eger yerimiz 139'lardaysa bu ülkede demokrasi gelismemis aksine gerilemistir bu da gericiligin bir eseridir.Sadece basin mi özgür degil?AKP yndasi olmayan hickimsenin yarina güvenle bakma özgürlügü bile yoktur bu ülkede.Cogunluk bende ben herseyi yaparim diyen zihniyet gerici bir zihniyettir.

Diyanet kuruldugundan bugüne onlarca yil gecti.Türkiye'yi bugünküde dahil olmak üzere yönetenler hep dinci partiler oldu.Konuyu fazla germek istemiyorum cünkü cok uzayacak.Askerin statükoculugundan sikayet edenler bu ülkenin siyasi rejimini bir türlü hak edememis olanlardir.yani gericilerdir.

Bu nedenle Diyanette asla bir degisiklige gidilmemis ve hatta diyanet hem siyasete alet edilmis ve hemde cok yakin gecmiste,diyanetin hem baskani hem kadin kurulu baskani görevlerinden alinmislardir cünkü ISLAMDA OLMAYAN BIR TÜRBANIN VARLIGINDAN BAHSETMISTILER.Iste gericilik yok denilen ülkedeki ibret vericigericilik örnekleridir bunlar fazlasini yazmama gerek yok.Yani diyanette reform yapmasi gerekenler bu reformu yapmayarak diyaneti sadece bir mezhebin mekanizmasi haline getirdiler.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Canraşit izniniz olursa muhabbete dahil olmak istiyorum.''Darbe olacak' korkusunun suni bir korku olduğunu düşünüyor,siyaseten bunun kullanıldığını, bu konu kullanılarak iktidar iktidarda kalmanın sağlandığını ve iktidarın bu sayede yandaşlarının cebini doldurduğunu vurguluyorsunuz yanlış anlamadıysam.

''Darbe olacak...'' korkusunun halkın nazarında büyük oranda karşılığı var yanılıyor muyum?Peki bu korku suni korku mu, olmayan bir tehlike, hiç gerçekliği olmayan tez üzerinden mi siyaset üretiliyor darbe üstüne?Malumunuz ülkemiz dört fiili darbe yaşadı, en son emuhtıra(Olayın iç yüzü karışık olsa da)...Yani Sayın canraşit halk nazarında her zaman bu ülkede her an darbe olabilir korkusu, algısı vardır, bu kenddiliğinden suni oluşan, oluşturulan korku değildir...Peki son on yılda bu algıda değişme oldu mu?Evet oldu Ergenekon davasıyla.Ergenekon davasında görülen hukuk dışı durumlara rağmen halkın yine büyük bir kısmı bu davanın gerçekliğine inanıyor.İnanmasının sebebi bu zamana kadar gördüğü darbeler ve siyasetin siyaset dışı sürekli yönlendirilmesi.Bu noktada sapla saman birbirine karışıyor işte.Halk darbelere, darbe girişimine karşı büyük oranda ve bakışı bu yönde, eğer bu dava tamamıyla suni değilse bu işi yapanların yargılanmasından yana düşüncesi gördüğüm kadarıyla.Hükümet de bu bağlamda halkın büyük çoğunluğu gibi düşünüyor.Fakat halkın darbe tehlikesine karşı darbeye karşı oluşan düşüncesini AKP gerçekliği olmayan, senaryo bir Ergenekon davasıyla mı halkın kendisine olan desteğini canlı tutmaya çalışıyor burası muamma...Ergenekon davasıyla şunun değiştiği görüldü Sayın canraşit.İktidar resmen askere dokundu,demek ki ordumuz eskisi kadar siyasete yön verecek, darbe yapacak kadar güçlü değil.Sayın Süheyl Batum tam da bu noktada ne demişti:'Kağıttan kaplanlarmış...''Şimdi Sayın Siheyl Batum bunu demek istemedi diyebilirsiniz, bir televizyon kanalında tam da anladığımı ifade eden cümleler kurdu,ordunun ergenekon davasına niçin müdahale etmediğinden dem vurarak...Son on yılda görüldü ki ordumuzun siyasete müdahale edemeyecek kadar güçsüz görüntü vermesinden yakınanlar da, beklentisi olanlar da hiçbir şekilde siyasete müdahale olmasın diyenler de darbe tehditinin artık eskisi kadar güçlü bir tehdit olmadığı, hatta bundan sonra bu şartlarda hiç yapılamayacağı fikrini savunanlarla beraber ortak fikir oluştu.Bu fikir de kendiliğinden oluşmadı.Ergenekon davası bir şekilde bu algıyı oluşturdu.

AKP iktidarına olan destek konusunda ''darbe'' ergümanını kullanıyor mu, evet kullanıyor.CHP buna mukabil ''Laik düzen tehlikede, şeriat geliyor.'' düşüncesini kullanıyor mu evet bunlar da bunu kullanıyor,bu algı da, bu tehlike de halk nazarında büyük oranda karşılık buluyor, temelsiz değil yani.

Evren Paşa'ya bir zamanlar alkış tutup şimdi darbe karşıtı olmak üzerinden yapılan eleştiride tutarsız davranma,güven vermeme konularında haklılık payı elbette var;lakin kimse şunu savunamaz.AKP özünde yaşadığımız darbelere sıcak bakan,darbe taraftarı bir anlayış taşıyan bir partidir.Yani kimse AKP'ye karşı darbeci parti düşüncesi üzerinden muhalefet edemez.Bu şuna benzer:CHP için de ''CHP laik düzene karşıdır, şeriat düzeni istemektedir.'' gibi bir düşünceyle CHP'ye muhalefet etmeye benzer.

''Darbe tehditi,şeriat tehditi'' farklı iki tehdit olsa da farklı partilerce seçmenlerde karşılığı olan ve siyaseten kullanılan ergümanlar.

Yolsuzluğa gelince keşke herkes eşini, dostunu sevdiği kadar hak yememeyi,adaleti,hukuğu da sevseydi, herkeste herkesi düşüncek bir vicdan olabilseydi.Bu ülke çok ama çok yolsuzluk gördü, görmeye de devam ediyor,halktan yukarıya, yukarıdan aşağıya doğru birbirini besliyor bu konu.

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birincisi din ağırlıklı ikincisi laiklik odaklı.

Dinci gericilik laiklik ilkesinin gelişip yerleşmesine sürekli bir biçimde yobazca direndiği için laiklik geliştirilemedi. O yüzden laik bir gericilikten bahsetmek abestir. Böyle bir şey yoktur. Sadece dinci gericilik söz konusudur.

Yıkım taşeronlarının görevi ise elbette şeriat devleti kurmak filan değil. Dünyada icat edilmiş en şiddetli bölücülük olan, bölücülükte ırkçılığın bile eline su dökemeyeceği dinciliği kullanıp toplumu düşman kamplara bölerek emperyalist efendilerine lokmalar halinde yutması için takdim etmek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

halk nazarında her zaman bu ülkede her an darbe olabilir korkusu, algısı vardır,

Yo hiç öyle bir algı ve korku yok. Ne o hayırdır, şeriat gelecek korkusu ile korkutmakla suçlayanlara ne oldu böyle birden bire? Korkulara sığınmaya, korkuları kullanmaya ve "öcüüüü" avutmacasına başvurmaya başladılar? :D

Halk arasında kimseyi kınama, kınadığın kendi başına gelir diye bir inanış vardır! Doğruymuş!!! :lol:

En son darbe otuz sene önce oldu, onları da yargılayacağız diye oyları toparladılar, ses yok seda yok! "Otuz sene önce amcamın yeğeninin eniştesine yumruk vurmuşsun" un hesabı peşine düşenler, dün enselerine atılan şamarın hesabını sormaktan aciz...

Birlikte bahçede dolma partisi yapacağına sorsaydı madem hesabını?

Gülünç ülke, komik insanlar ve acınası bir manzara, bir kara mizah tiyatrosu yaşıyoruz. Bu ülke bu kadar reziline de layık değildi...

Hayır sözü yasa olan, anayasayı kaldırmış ve ülke avucunda olan Evren'in mi serveti var, Forbes dergisinin sekizinci zengin ilan ettiği ileri demokrat'ın mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz CHP'nin,MHP'nin demokrasi anlayışı için ne dersiniz Sayın yılmaz, fikirleriniz nedir?

Ben daha önceki yazılarımda da liderlik diye bir şey olmamalı, başkan olmalı dediğimde eleştirildim. Burada kastettiğim bir baskı kurmadan sadece görevlerin yapılması. Evet AKP de bu baskının biraz daha fazla olduğunu düşünmekle beraber tüm partilerde aynı olduğunu, parti içi demokrasinin uygulanmadığını düşünüyorum. CHP de bunun son örneği, 'askeri sadece ben eleştiririm' oldu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.