Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

VAHİDEDDİN HAN

Türk

Önerilen İletiler

EGER NUTUK TA DÜZMECEYSE, SÖYLEYECEGIM YOKTUR.

Atatürk'e göre Vahdettin 'alçak ve soysuz' dur.

Vahdettin ile ilgili olarak Atatürk, Nutuk'ta şunları söylüyor:

"Saltanat ve hilafet mevkiini işgal eden Vahdettin, mütereddi (soysuzlaşmış), şahsını ve yalnız tahtını temin edebileceğini tahayyül ettiği deni tedbirler araştırmakta... Padişah ve halife olan Vahdettin, soysuz, kendini ve yalnız tahtını koruyabileceğini hayal ettiği alçakça önlemler araştırmakta...

Damat Ferit Paşa'nın başkanlığındaki kabine; aciz, haysiyetsiz, korkak, yalnız padişahın iradesi altında ve onunla beraber şahıslarını esirgeyebilecek herhangi bir duruma razı... "

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 136
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

EGER NUTUK TA DÜZMECEYSE, SÖYLEYECEGIM YOKTUR.

Atatürk'e göre Vahdettin 'alçak ve soysuz' dur.

Vahdettin ile ilgili olarak Atatürk, Nutuk'ta şunları söylüyor:

"Saltanat ve hilafet mevkiini işgal eden Vahdettin, mütereddi (soysuzlaşmış), şahsını ve yalnız tahtını temin edebileceğini tahayyül ettiği deni tedbirler araştırmakta... Padişah ve halife olan Vahdettin, soysuz, kendini ve yalnız tahtını koruyabileceğini hayal ettiği alçakça önlemler araştırmakta...

Damat Ferit Paşa'nın başkanlığındaki kabine; aciz, haysiyetsiz, korkak, yalnız padişahın iradesi altında ve onunla beraber şahıslarını esirgeyebilecek herhangi bir duruma razı... "

7614[/snapback]

aslında cuncur fazla söze hacet yok yanlız sana şu kadarını söyleyeyim faullü yorum yapıyorsun bokstaki tabirle belaltı çalıyşıyorsun önüme sanki Allah'ın kelamını sürüyormuş gibi alsana nutuk diyorsun unutmaki atatürk'te bir insandı yanılmış olmaz mı yanılma hakkı veya lüxsü yokmu yoksa atatürk insan üsüt birşeymiydide hatasız kabul ediyorsun herşeyini hangi isnanoğlu hatasız olabilir sen hatasız mısın yada ben hayatında hiç hata yapmadın mı kimseye haksızlık yapmadın mı veya çok kızgın olduğun bir anda kendinin bile inanmadığı şeyler hiç mi söylemdin biraz samimi ol elbetteki insanoğlu hayatı boyunca bir çok hata yapar mühüm olan kimsenin hakkı üzerinde kalmadan hatadan dönmektir bu sözleri sayın ecevit'te yorumladı takip ettiysen bende şöyle bir yorumlayayım bazı insanlar kızgınlık hali olayın sıcaklığı kendi iç dünyasındaki çatışmlar vçs nedeniyle içinde bulunulan buhran nedeniyle kimi zaman haksız yere birini suçlayabilirler nitekim kendi hayatımızda da böyle değilmidir bazıları yaptığı hatayı bir şekilde telafi eder etme gereği vicdanını rahatsız eder bazısı ise günahını vebalini üzerine alır ve hatayı düzeltmek için çaba sarfetmez veya fırsat bulamaz diyelim sanırım sayın atatürkte nutuğunda bu ruh hali içerisinde olduğunu tahmin ediyorum o günkü şartlar bir suçlu gerektiriyor olabilir nitekim cumhuriyet döneminde de sayın adnan mederes suçlu bulunup idam edilmişti yıllar sonra vafat etmiş insana iadei itibar verdiler.artık ne kadar trajik olduysa da.hata yanlış insan denilen varlığın herzaman içine düşebileceği bir durumdur önemli olan geç olmadan hatadan dönmektir vahdettin han'ı aşşağılayarak ne elimize geçer diğer toplumlar milletler apaçık ayıbı olmayan sıradan niteliksiz liderlerini bile yüceltirken biz değerlerimiz hor görüyoruz.umarım senin gibi düşünenler fazlalıkta değildir inşallah sende bir gün hidayet'e erersin saygı selam ve hütmetler esen kalın
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence bu konu üzerinde kesin konuşmalar yapmamak lazım

Tarih fen ilimlerine benzemez...

Deneyle tekrarlama yoluyla gözlenemez...

Değerlendirilen insan ne olursa olsun Osmanlı Hanedanlığı üyesidir...

Atatürk de bu konu hakkında kesin ithamlarda bulunmamıştır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TÜRKIYE OLGAN ÜSTÜ GÜNLER YASAMAKTA.

BIZLER DURUP DURUKEN ASLA VAHDETTIN KONUSUNU ACMADIK.

ATILAN BASLIKLARA BAKIN ARKADASLAR

:excl: TANRI YATMISTIR

:excl: SIKIYSA TARTISIN

:excl: SIKIYSA ISBAT EDIN

:excl: VAHDETTIN HAN HAIN DEGILDIR

:excl: TANRI YOK MU DIYORSUNUZ

:excl: MAYMUNDAN MI GELDIK

:excl: DARWIN YALANLARI

Görüldügü gibi bu sacma sapan forum basliklarinin hepsini dinciler tarafindan atilmistir.

Hic bir ateist ya da laik demokrat insandan böyle sacma basliklar koymaz.

Bu basliklarin hepsi kasitli, toplumda huzursuzluk yaratmak icin kurnazca ortaya atilmislardir. AKILLI OLAN BU BASLIKLARI ATTIRAN TILKILERI ARAR!!!!!

Tabiidir ki bu tür oyunlara karsi son derece sert olmak zorundayiz!

TARIHI YANLISLIKLARIYLA KENDI HALINE BIRAKMAYAN BAZI TILKI OSMANLICILARIN ARADA BIR BU KONULARI ACMASINDAI ART NIYETI COK IYI BILDIGIMIZ ICIN REFERANSLARIMIZ HAKLI OLARAK SERT OLMAKTADIR.

NEDENSE ÜLKE EN DAR BOGAZLARDAN GECERKEN; DINSEL DEGERLER; SAHTE TARIH KAHRAMANLARI BIRDEN SU YÜZÜNE CIKARILIP GÜNDEM SAPTIRILIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TÜRKIYE OLGAN ÜSTÜ GÜNLER YASAMAKTA.

BIZLER DURUP DURUKEN ASLA VAHDETTIN KONUSUNU ACMADIK.

ATILAN BASLIKLARA BAKIN ARKADASLAR

:excl: TANRI YATMISTIR

:excl: SIKIYSA TARTISIN

:excl: SIKIYSA ISBAT EDIN

:excl: VAHDETTIN HAN HAIN DEGILDIR

:excl: TANRI YOK MU DIYORSUNUZ

:excl: MAYMUNDAN MI GELDIK

:excl: DARWIN YALANLARI

Görüldügü gibi bu sacma sapan forum basliklarinin hepsini dinciler tarafindan atilmistir.

Hic bir ateist ya da laik demokrat insandan böyle sacma basliklar koymaz.

Bu basliklarin hepsi kasitli, toplumda huzursuzluk yaratmak icin kurnazca ortaya atilmislardir. AKILLI OLAN BU BASLIKLARI ATTIRAN TILKILERI ARAR!!!!!

Tabiidir ki bu tür oyunlara karsi son derece sert olmak zorundayiz!

TARIHI YANLISLIKLARIYLA KENDI HALINE BIRAKMAYAN BAZI TILKI OSMANLICILARIN ARADA BIR BU KONULARI ACMASINDAI ART NIYETI COK IYI BILDIGIMIZ ICIN REFERANSLARIMIZ HAKLI OLARAK SERT OLMAKTADIR.

NEDENSE ÜLKE EN DAR BOGAZLARDAN GECERKEN; DINSEL DEGERLER; SAHTE  TARIH KAHRAMANLARI BIRDEN SU YÜZÜNE CIKARILIP GÜNDEM SAPTIRILIR.

8005[/snapback]

senin gerçek kimliğin amacın ne bilmiyorum sadece senin fikirlerinle çelişiyor diye neden insanları birilerine hedef gösteriyorsun bu nasıl bir insanlık seceresi hangi çağda ve zamanda yaşıyoruz ayrıca başkalarını suçlarken önce bunu bir aynada dene bakalım yapabilirsen zaten insanlık adına fazla bir kazanımın olmadığını kendine ispat etmişte olursun ayrıca bu birileri kim nedir bu kardeşim yaw hoşça vakit geçirmek için foruma giriyoruz ajanmıdır casus mudur hangi mllete hangi inanca tabi olduğu cinsiyeti bile belli olmayan birisi çıkıp alengirli bir sürü cümle kurup keyfimize turp suyu sıkıyor yaw bütün forumlarda aldatıcı yanıltıcı çürük kaynaklardan beslenen düşünce özürlü yorumlarını okumama kimi zaman doğru tespitlerini de görmeme rağmen senin ne menem bir şey olduğunu ben anlamadım tahmin ediyorum anlayanda çıkmaz ama bu hareketini çok aciz bir insan davranışı olarak alıyorum sokaklardaki 2-3 yaşlarında çucukların abilerine şikayetine benziyor senin abilerin kim ne buya zehir ettin keyfimizi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinsel degerlerin yerden itme gibi birden ortaliga atilip, insanlarin alevi sünni diye bölünmesinin, inanclilarin dinsizlere saldirilarinin, kürt ve ermeni sorunlarinin sokaklarda kahvelerde tedirginlik yaratmasinin, hilafet özlemlerinin hortlamasinin nedenlerini bilmiyorsak cok yazik.

DIKKAT EDIN; SU SAYDIGIM HAYATI MESELELER TESBIH GIBI SIRALANIP ELIMIZE TUTUSTURLULMUS VAZIYETTE.

YEYIN BIRIBIRINIZI DIYORLAR!

ANLASILMIYOR MU HALA?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinsel degerlerin yerden itme gibi birden ortaliga atilip, insanlarin alevi sünni diye bölünmesinin, inanclilarin dinsizlere saldirilarinin, kürt  ve ermeni sorunlarinin sokaklarda kahvelerde tedirginlik yaratmasinin, hilafet özlemlerinin hortlamasinin nedenlerini bilmiyorsak cok yazik.

DIKKAT EDIN; SU SAYDIGIM HAYATI MESELELER TESBIH GIBI SIRALANIP ELIMIZE TUTUSTURLULMUS VAZIYETTE.

ANLASILMIYOR MU HALA?

8199[/snapback]

yaw cuncur yine aynı şeyi yapıyorsun kim diyor kime diyor sen ne diyorsun paranoyamı geçiriyorsun adam gibi yorum yap yaw farklı düşünen ve farklı eylemleri olan vardır Allah herkese akıl fikir vermiş kimsenin sadece düşüncesi kimseye zarar vermez neden bu kadar korkuyorsun anlamıyorum bu hedef göstermeden vazgeç canımı sıkıyorsun senin yüzünden forumada girmeyelim mi yani senin fikirlerinlede benim fikrim uyuşmuyor ama seni o kadar abartmıyorum senin korktuğun bu güçler nedir cin falan mı çarptılar mı yoksa seni öyle deme vallahi inanırım yapı olarak müsaitsinde
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinsel degerlerin yerden itme gibi birden ortaliga atilip, insanlarin alevi sünni diye bölünmesinin, inanclilarin dinsizlere saldirilarinin, kürt  ve ermeni sorunlarinin sokaklarda kahvelerde tedirginlik yaratmasinin, hilafet özlemlerinin hortlamasinin nedenlerini bilmiyorsak cok yazik.

ANLASILMIYOR MU HALA?

8199[/snapback]

yaw cuncur yine aynı şeyi yapıyorsun kim diyor kime diyor sen ne diyorsun paranoyamı geçiriyorsun adam gibi yorum yap yaw farklı düşünen ve farklı eylemleri olan vardır Allah herkese akıl fikir vermiş kimsenin sadece düşüncesi kimseye zarar vermez neden bu kadar korkuyorsun anlamıyorum bu hedef göstermeden vazgeç canımı sıkıyorsun senin yüzünden forumada girmeyelim mi yani senin fikirlerinlede benim fikrim uyuşmuyor ama seni o kadar abartmıyorum senin korktuğun bu güçler nedir cin falan mı çarptılar mı yoksa seni öyle deme vallahi inanırım yapı olarak müsaitsinde

8276[/snapback]

ANLADIGINIZI UMUYORDUM AMA ACIKLAYIM YINE DE.

DIN, HER DÖNEM EMPERYALIZMIN YOKSUL INSANLARIN EKMEKLERINE SÜRDÜGÜ TEREYGINDAN BASKA BIRSEY DEGILDIR.

KABEDEKI HACILARIN GÜVEN ICINDE DÖNMESINI SAGLAYAN ÖRGÜTÜN CIA OLDUGUNU DA BILMEZSINIZ HER HALDE. NEDEN HRISTIYAN KLÜBÜ KORUYOR DERSINIZ KABEYI :D

BU EMPERYALISTLERI SAYMAMI DA ISTIYOR MUSUNUZ?

BIRI YESIL SERMAYEYE YARDIMI ILE, RUSYA YA KARSI ÜLKE INSANININ EV ILE CAMI ARASINDA MEKIK DOKUMASINI SAGLARKEN; GÜZEL ÜLKEMIZIN EN STRATEJIK NOKTALARINA ÜSLER KONDURAN ABD.

DIGERI; VAHDETTIN´IN ILTICA TALEBINI KABUL EDEN GB.

AYNI OYUNLAR; SEVR MAYA TUTMAYINCA BU GÜN DAHI OYNANMAKTADIR. SIVAS KATLIAMINI BILE BIR AVUC CAHIL YOBAZIN YAPTIGI KANISINDAYSANIZ COK YAZIK. MARAS, CORUM, OLAYLARINDA DA AYNI TEZGAHA GELEN PAN ISLAMIST ÜLKÜCÜLERDIR.

(hic dikkatinizi cektimi acaba. Neden Ülkemiz her krize sokuldugunda inancli kesimler ve irkcilar galeyan getirilmekte, ve bu gücler neden emperyalistler tarafindan desteklenmekte?)

VE NEDEN ÜLKENIN VATAN HAINI DIYE SUCLANAN AYDIN KESIMI BU OYUNLARA GELMIYOR DA, TÜRBAN, CAMI, IBADET, IRK TARTISMALARINA ITILEN EN TUTUCU, EN BILGISIZ KESIMLER ÖN PLANA CIKARILIYOR, KORUNUYOR VE DESTEKLENIYOR.?

AYNI OYUNU MENDERES TE DENEDI VE BASARDI. TOPRAGI BOL OLSUN, ÜLKENIN BU DURUMDA OLMASININ ILK SORUMLUSUDUR KENDISI.

LAYIKINI DA BULMUSTUR.

KURTULUS SAVASI VERMIS BIR ÜLKE HALKINA " SIZ ISTERSENIZ HILAFETI BILE GERI GETIRIRSINIZ" DIYEREK CUMHIRIYETI SATISA CIKARAN BIR BASBAKANIN KIME HIZMET ETTIGI HALA ANLASILMIS DEGILDIR.

M.KEMEAL O DÖNEM OSMANLININ 500 MILYON DOLAR BORCUNU BILE ÖDEDIGI HALDE, MENDERES, HAZINEDEKI 160 TON ALTINI NE YAPTIGINI ACIKLAYAMADIGI ICIN ASILDI. BU ADAMIN TÜM SECMENI ZAVALLI INANCLI KESIMDI VE ÜLKEYI EL BIRLIGI ILE ABD YE PASKES CEKTILER.

simdi anladiniz mi neden ayni seyleri paranoya gibi yazma ihtiyaci duyduhgumu?

Maalesef toplumumuz son derece bilincsiz. Her olayi tanri bazinda ele alip kösesine oturuyor.

Onlari rahatsiz etmek, her vatan severin görevidir.

sevgiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Osmanli, sizin asla atniz filan olamaz, zira arastirmazsaniz sizin gibi düsünenlere artik bilgi vermeyecegim.

Ancak, osmanli döneminde osmanli mezalimine maruz kalmis, yoksul Türk halki atalarinizdir!!!!

7459[/snapback]

canugur osmanlıya bile dil uzatacak kadar yabancılaşmışsınız siz senin burdaki amacın bence tartışmak falan deyil senin siyasi düşüncelerinide az çoktahmin edebiliyorum senin derdin tartışmak değil buradaki bazı kişilerin beynini yıkamak sana tek sözüm var titre ve kendine gel

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ANLASILMIYOR MU HALA?

8199[/snapback]

8276[/snapback]

DIN, HER DÖNEM EMPERYALIZMIN YOKSUL INSANLARIN EKMEKLERINE SÜRDÜGÜ TEREYGINDAN BASKA BIRSEY DEGILDIR.

KABEDEKI HACILARIN GÜVEN ICINDE DÖNMESINI SAGLAYAN ÖRGÜTÜN CIA OLDUGUNU DA BILMEZSINIZ HER HALDE. NEDEN HRISTIYAN KLÜBÜ KORUYOR DERSINIZ KABEYI :D

BIRI YESIL SERMAYEYE YARDIMI ILE, RUSYA YA KARSI ÜLKE INSANININ EV ILE CAMI ARASINDA MEKIK DOKUMASINI SAGLARKEN; GÜZEL ÜLKEMIZIN EN STRATEJIK NOKTALARINA ÜSLER KONDURAN ABD.

AYNI OYUNLAR; SEVR MAYA TUTMAYINCA BU GÜN DAHI OYNANMAKTADIR. SIVAS KATLIAMINI BILE BIR AVUC CAHIL YOBAZIN YAPTIGI KANISINDAYSANIZ COK YAZIK. MARAS, CORUM, OLAYLARINDA DA AYNI TEZGAHA GELEN PAN ISLAMIST ÜLKÜCÜLERDIR.

(hic dikkatinizi cektimi acaba. Neden Ülkemiz her krize sokuldugunda inancli kesimler ve irkcilar galeyan getirilmekte, ve bu gücler neden emperyalistler tarafindan desteklenmekte?)

VE NEDEN ÜLKENIN VATAN HAINI DIYE SUCLANAN AYDIN KESIMI BU OYUNLARA GELMIYOR DA, TÜRBAN, CAMI, IBADET, IRK TARTISMALARINA ITILEN EN TUTUCU, EN BILGISIZ KESIMLER ÖN PLANA CIKARILIYOR, KORUNUYOR VE DESTEKLENIYOR.?

AYNI OYUNU MENDERES TE DENEDI VE BASARDI. TOPRAGI BOL OLSUN, ÜLKENIN BU DURUMDA OLMASININ ILK SORUMLUSUDUR KENDISI.

LAYIKINI DA BULMUSTUR.

KURTULUS SAVASI VERMIS BIR ÜLKE HALKINA " SIZ ISTERSENIZ HILAFETI BILE GERI GETIRIRSINIZ" DIYEREK CUMHIRIYETI SATISA CIKARAN BIR BASBAKANIN KIME HIZMET ETTIGI HALA ANLASILMIS DEGILDIR.

M.KEMEAL O DÖNEM OSMANLININ 500 MILYON DOLAR BORCUNU BILE ÖDEDIGI HALDE, MENDERES, HAZINEDEKI 160 TON ALTINI NE YAPTIGINI ACIKLAYAMADIGI ICIN ASILDI. BU ADAMIN TÜM SECMENI ZAVALLI INANCLI KESIMDI VE ÜLKEYI EL BIRLIGI ILE ABD YE PASKES CEKTILER.

Maalesef toplumumuz son derece bilincsiz. Her olayi tanri bazinda ele alip kösesine oturuyor.

sevgiler.

8301[/snapback]

sen oradaki kendini satmış arap şeyhleriyle dini aynı kefeye koyamazsın bunu anla oradaki satılık şeyhlerin müslüman oldukları bilr meçhul.bırakın artık bu komünist agızlarını Atatürkçüyüm diye geçinirsiniz ama alakanız bile yok senin gibi bi kaç kendini bilmez böyle saçma sapan konuşuyor sonra başka yerde atatürkçü takılıyonuz tabi milletimizde senin gibileri görüp Atatürk ü din düşmanı atatürkçülüğü dinsizlik olarak tanıyo nedir ulu önderin sizin gibilerden çektiği bırakın mezarında rahat uyusun sahte atatürkçüler yeter milletin sizden çektiği çıkarın artık maskelerinizide gerçek yüzünü gösterin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili caNUYGUR SON YAZINI OKUDUM GERÇEKTEN ÜZÜLDÜM. 200 YILLARDA HALA 1930 VE 40 Lrın zihniyetiyle harekwet etmek tesin. sizin en büyük sorununuz değişen dünya ya ayak uyduramayaşınız olduğunuzu düşünüyorum aslın da yaşam tarzı olarak ayak uyduruyorsunuzdur. kendi varlığını ve geçmişini inkar eden kendi kültürünü alçak gören bir yaşam siz değişimi yaşarken devrim ilkesini kabul edersimiz oysa düşünce aşlanında değişimi kabul etmezsiniz. 1940 ların mantığında dünya ya DEĞERLENDİRİRSİNİZ SADECE SİZ DEĞİL BU GÜN SESESİ ÇOK ÇOKANLARDA CUMHURİYET KURULALALI DEVLET SAYESİŞNDE MAKAM VE PARA SAHİBİ OLMUŞ İNSANLARSINIZ. BUNU YAPARKENDE ATATÜRK'Ü KENDİNİZE SİPER ETMEĞİ ÇOK İYİ BİLDİNİZ AMA BİTTİ ARTIK BUNU YAPAMIYORSUNUZ VE HALKIN KENDİSİNİN YÖNETİME GELMESİNİ VE HALKIN ÜZERİNE SERPİLMİŞ ÖLÜ TOPRAĞINDan kurtulmasını hazmedemiyorsunuz. siz 1940 larda köylünün oyu bir oy chp lilerin oyu 2 oy sayılsın değen insanlarsınız ataütrkçülüğü değişmezmiş gibi gösterip statik durgun bir fikir haline getirdiniz sizde sadece maka ve mevki için atatürk çüsünüz

din konusundaki ilk cümlenize gelince

ALLAH HERKESE İNAYET İHSAN EYLESİN

YA BUGÜN FAZLA SERT YAZDIM GALİBA ÖZÜR DİLERİM

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ANLASILMIYOR MU HALA?

8199[/snapback]

8276[/snapback]

LAYIKINI DA BULMUSTUR.

sevgiler.

8301[/snapback]

cuncur korku ve endişelerini anlıyorum gerçekten paranoya geçirme belirtileri bunlar belki de gerçek olabilir sorun zaten burda ne kadarı gerçek ve senin doğru sandıkların ne kadar doğru senin acilen bir psikoloğ desteğine ihtiyacın var iddiaların şifaen söylenmiş sözler ispat edebilrimisin hayır bende birsürü komplo teorisi üretebilirim ama ispat edemeyeceğim için bir mana ifade etmez temelsiz mesnetsiz dayanakların var ayrıca inançsızlık üzerine bina ettiğin düşüncelerinde doğal olarak birbirleriyle çelişiyor öncelikle doğru yada yanlış bir inanç sahibi olman lazım ki bu paranoyadan kurtulabilesin neyse yaw seni düzeltmek bana mı kalmış şunu meral ediyorum hastalandığın zaman ne yapıyorsun acı çektiğin zaman mesela ne yapıyorusun nereye yakarıyorsun beğendiğin insanlaramı dua ediyor onlardan mı medet umuyorsun sen deki de iyi!!!!!!!cesaret yarın bir gün başına kötü bir şey geldiğindeki dünya hali illa ki gelir o zaman hangi deliğe kaçacak kimden neyden medet umacaksın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaslar niye kisilere takili kaliyosunuz? yazdigi onca yazi hakkinda hic bi yorum yapmadan, vah vah allah kurtarsin, tripleri niye yapiyorsunuz?

öyle ya farkli düsünen hastadir!!

siz böyle kisilere takili kaldikca, yok yok paranoya bunlar dedikce, ucuruma sürüklenis kacinilmaz. istediginizi düsünün ama ülke gerceklerini saglikli yorumlayin. :excl:

ayrica ibn_i haldun, Atatürkcülük degismez! ama senin yansitmaya calistigin gibi, bu budur baska bise düsünülemez gibi mantik yoktur!

Atatürkcülük akilciliktir, yenilikciliktir. zaten Mustafa Kemal, hicbir dogmayi, hicbir degismezi miras birakmadigini, yalnizca akil, ilim ve fenni takip etmek gerektigini isaret eder.

sen halki egitimsiz birak, inanclarini sömür, sonra da halk iktidara geldi buna karsi cikiyosunuz de! yok öyle yagma. iktidara hep halk geldi bu ülkede!

makam mevki icin kimin neyin pesinde oldugu ortada!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

EXTREM EFENDI

"cuncur korku ve endişelerini anlıyorum gerçekten paranoya geçirme belirtileri bunlar belki de gerçek olabilir sorun zaten burda ne kadarı gerçek ve senin doğru sandıkların ne kadar doğru senin acilen bir psikoloğ desteğine ihtiyacın var iddiaların şifaen söylenmiş sözler ispat edebilrimisin hayır bende birsürü komplo teorisi üretebilirim ama ispat edemeyeceğim için bir mana ifade etmez temelsiz mesnetsiz dayanakların var ayrıca inançsızlık üzerine bina ettiğin düşüncelerinde doğal olarak birbirleriyle çelişiyor öncelikle doğru yada yanlış bir inanç sahibi olman lazım ki bu paranoyadan kurtulabilesin neyse yaw seni düzeltmek bana mı kalmış şunu meral ediyorum hastalandığın zaman ne yapıyorsun acı çektiğin zaman mesela ne yapıyorusun nereye yakarıyorsun beğendiğin insanlaramı dua ediyor onlardan mı medet umuyorsun sen deki de iyi!!!!!!!cesaret yarın bir gün başına kötü bir şey geldiğindeki dünya hali illa ki gelir o zaman hangi deliğe kaçacak kimden neyden medet umacaksın "

yaziniz bu.Eni boyu, icerigi, hepsi bu kadar. Ne mi anlatiyor`? bilmem ki?

EGER TÜRKIYE DE ATATÜRKCÜLERIN GERCEK VE BILIMSEL DIRENISLERI OLMASAYDI; DINCILER ÜLKEMIZI HIC DÜSÜNMEDEN ,BIR GÜNDE SERIATIN PENCESINE ATARDI. BUNDAN KIMSENIN KUSKUSU OLMASIN.

BU MU DEMOKRASI?

AMA, INANIN KONU SANDIGINIZ KADAR HAFIF DEGIL VE BU ÜLKEYI SERIATCILARA YEDIRMEYECEGIMIZE GERCEKTEN EMIN OLMALISINIZ.

HER TÜRLÜ ANTI DEMOKRATIK YÖNTEM DE KULLANILSA, ÜLKE BIR DAHA ASLA HILAFET DÖNEMINE GERI DÖNMEYECEKTIR.

SIZ BUNU BELLEYIN YETER.

Ben yine psikologa giderim; gerekirse tedavi olurum filan ama bu ülke seriata ne pahasina olursa olsun prim vermeyecektir.

Erbakan beyin canli mi kanli mi olur deyimi simdi yerine cuk oturdu.

Demokrasiye karsi; din adina hodri meydan diyenler adina inanin üzülüyorum.

Keske insanlar, artik ellerini tarihin cöplügünü karistirmaktan cekip, gelecegin huzurlu dünyasi icin calissaydi.

Ne yazik ki insanoglu, bedel ödemekten bikmadi, bikmayacak??????????

sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kişilere takılıp kalma konusundaki fikirlerinize katılıyorum. ancak Atatürkçülüğü yorumlama hususna gelince fikrimde ısrarlıyım ilim ve fenni takip ettinizde ülkemiz üniversiteleri dünyada ilk 500 bile giremiyor. üniversite trt yargı vb bir takım devlet orgamlarına yerleşen veye buralar sdayesinde zengin ooanlar ne oluyor. yolsuzluğu ispatlanan alemdaroğlunu örnek alırsanız adam ne zaman suçlansa ben atatürkçüğüm diyordu. 100 yy profesörü eser kaçakçısı yök demiyorki konu araştırılksın tam tersine onu atatürkçü ve çagdaş gösteriyor. örnekler çok atatürkçülük dersini ilkokulbirden üniversite sona kadar 80 yıl okuttuk ama hala halkından korkuyorsa insanlar burada birşeyler var. dogmatik bir atatürkçülük oluşturdunuz.

halkınızdan kormuyorsunuzda halkın seçtiği iktidarı kabullenmekte zorlanıyorsunuz. (kesişnlikle akp li değilim) siz halkınızı anlasanız çağrıyı alırsınız niye 50 yıldır sisn gibi düşünenler iktidar olamıyor. bakın bu halkın dini tutm ve davranışlarını hor ve tehlikeli gördünüz müddetçe siz iktidar olamazsınız ama akılları 1940 larda kallmış yaşlılarmız temizlendikçe yani hakka kavuştukça ülkemiz daha üretken özgür düşünene bir hal alacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aslinda yaptigin tespit kismen dogru, tesekkür ederim... ;)

ama hak verirsen ki, agzimdan alemdaroglu gercek atatürkcüdür lafi cikmadan onu korudugumu düsünmen, dogmatik Atatürkcülük yaftasini yapistirman pesin hükümlülük gibi geldi.

her kesimde oldugu gibi Atatürkcülük üstünden de rant saglamaya calisan, bunu sadece cevre edinmekte kullanan insanlar var, buna bizzat sahit oldum. ve bu beni o insanlarla da karsi karsiya getirdi. ne yazik ki, halk partisinde bile hirsiz müteahitlerin baskan adayi olarak gösterilmesine sahit oldum. bu yozlasmadir haklisin. bu Mustafa Kemal'in biraktigi halk partisi mirasini hoyratca kullanan insanlarin getirdigi noktadir.

ülke üniversitelerimizin ilk 500e girememesi, biraz farkli bir konu, burda degerlendirme egitim kistasindan ziyade, akademik calismalar, alinan ödüller (hatta nobel) gibi kistaslara dayaniyo. ama hak verirsin ki, haddinden fazla ögrenci alan üniversitelerimizde, yetersiz akademik personel var. dolayisiyla ögrencilere ders vermetkten pek de o kadar, bilimsel calisma ortami kalmiyo geriye. gercek anlamda Atatürkcü cizgide olan üniversiteler Türkiye'nin en iyi üniversiteleri hak verirsin ki. diger anlamda siyasallasan üniversiteler ise vasati asamiyor en iyi ihtimalle.

trt'de Atatürkcü kadrolasma mi? iyi arastirin derim.

Türkiye'de rüsvet, adam kayirma gibi pislikler artik her yerde malesef, kimse ben temizim diyemez. Bir ülkede bu boyutta bi yozlasma varken, bu toplumun her bireyine, her hücresine sirayet etmistir! kimse ben temizim diyemez, sen de diyemezsin, ben de......

ancak münferit örnekleri bi kenara birakirsak, ülkede en fazla güven duyulan kurumlar, 1-Cumhurbaskanligi, 2- Türk Silahli Kuvetleri.. en dürüst cizgide bu kurumlar yürüyo, ve kimse bunlarin Atatürkcülügünü sorgulamaz sanirim?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili caNUYGUR SON YAZINI OKUDUM GERÇEKTEN ÜZÜLDÜM. 200 YILLARDA HALA 1930 VE 40 Lrın zihniyetiyle harekwet etmek tesin. sizin en büyük sorununuz değişen dünya ya ayak uyduramayaşınız olduğunuzu düşünüyorum aslın da yaşam tarzı olarak ayak uyduruyorsunuzdur. kendi varlığını ve geçmişini inkar eden kendi kültürünü alçak gören bir yaşam siz değişimi yaşarken devrim ilkesini kabul edersimiz oysa düşünce aşlanında değişimi kabul etmezsiniz. 1940 ların mantığında dünya ya DEĞERLENDİRİRSİNİZ SADECE SİZ DEĞİL BU GÜN SESESİ ÇOK ÇOKANLARDA CUMHURİYET KURULALALI DEVLET SAYESİŞNDE MAKAM VE PARA SAHİBİ OLMUŞ İNSANLARSINIZ. BUNU YAPARKENDE ATATÜRK'Ü KENDİNİZE SİPER ETMEĞİ ÇOK İYİ BİLDİNİZ AMA BİTTİ ARTIK BUNU YAPAMIYORSUNUZ VE HALKIN KENDİSİNİN YÖNETİME GELMESİNİ  VE HALKIN ÜZERİNE SERPİLMİŞ ÖLÜ TOPRAĞINDan kurtulmasını hazmedemiyorsunuz. siz 1940 larda köylünün oyu bir oy chp lilerin oyu 2 oy sayılsın değen insanlarsınız ataütrkçülüğü değişmezmiş gibi gösterip statik durgun bir fikir haline getirdiniz sizde sadece maka ve mevki için atatürk çüsünüz

8372[/snapback]

HALKIN ÜZERINDEKI ÖLÜ TOPRAGINI ATMASI;

:excl: HILAFET ÖZLEMI MI?

:excl: SERIAT DEVLETI BEKLENTISI MI

:excl: YENI OSMANLI HAYLLERI MI

Su konularin hangisi demokrasiyle bagdasir? Cogulcu sistmi kullanip islam agirlikli seriati, demokrasi oyunlariyla mi oturtma düsünceniz var, bunu aciklamak durumundasiniz.

SIMDI;

BU ANA KONULARIN, 1940 LARDA BILE ASILDIGI HALDE, 2000 LI YILLARDA; HALA 1923 LERIN GERISINE GITME ÖZLEMININ ALTINDA YATAN GERCEGI ACIK YÜREKLILIKLE ITIRAF EDERSENIZ SEVINIRIM.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili caNUYGUR SON YAZINI OKUDUM GERÇEKTEN ÜZÜLDÜM. 200 YILLARDA HALA 1930 VE 40 Lrın zihniyetiyle harekwet etmek tesin. sizin en büyük sorununuz değişen dünya ya ayak uyduramayaşınız olduğunuzu düşünüyorum aslın da yaşam tarzı olarak ayak uyduruyorsunuzdur. kendi varlığını ve geçmişini inkar eden kendi kültürünü alçak gören bir yaşam siz değişimi yaşarken devrim ilkesini kabul edersimiz oysa düşünce aşlanında değişimi kabul etmezsiniz. 1940 ların mantığında dünya ya DEĞERLENDİRİRSİNİZ SADECE SİZ DEĞİL BU GÜN SESESİ ÇOK ÇOKANLARDA CUMHURİYET KURULALALI DEVLET SAYESİŞNDE MAKAM VE PARA SAHİBİ OLMUŞ İNSANLARSINIZ. BUNU YAPARKENDE ATATÜRK'Ü KENDİNİZE SİPER ETMEĞİ ÇOK İYİ BİLDİNİZ AMA BİTTİ ARTIK BUNU YAPAMIYORSUNUZ VE HALKIN KENDİSİNİN YÖNETİME GELMESİNİ  VE HALKIN ÜZERİNE SERPİLMİŞ ÖLÜ TOPRAĞINDan kurtulmasını hazmedemiyorsunuz. siz 1940 larda köylünün oyu bir oy chp lilerin oyu 2 oy sayılsın değen insanlarsınız ataütrkçülüğü değişmezmiş gibi gösterip statik durgun bir fikir haline getirdiniz sizde sadece maka ve mevki için atatürk çüsünüz

8372[/snapback]

HALKIN ÜZERINDEKI ÖLÜ TOPRAGINI ATMASI;

:excl: HILAFET ÖZLEMI MI?

:excl: SERIAT DEVLETI BEKLENTISI MI

:excl: YENI OSMANLI HAYLLERI MI

Su konularin hangisi demokrasiyle bagdasir? Cogulcu sistmi kullanip islam agirlikli seriati, demokrasi oyunlariyla mi oturtma düsünceniz var, bunu aciklamak durumundasiniz.

SIMDI;

BU ANA KONULARIN, 1940 LARDA BILE ASILDIGI HALDE, 2000 LI YILLARDA; HALA 1923 LERIN GERISINE GITME ÖZLEMININ ALTINDA YATAN GERCEGI ACIK YÜREKLILIKLE ITIRAF EDERSENIZ SEVINIRIM.

8507[/snapback]

öncelikle seviyeli tartışma ortamı sağladınız için teşekkür ederim sayın can uygur yazınızı yeni okudum. ve 3 sorunuuzu okuduktan sonra beni bir tebessüm aldı.

hilafet özlemi mi sisz vicdanınınzla başbaşa bırakıyorum, sizce ülkemizde çuanda böyle bir eylim varmı ben dünyanın bu kanuda enson ülkesi bziz diye düşüyorum. bu ülkedee hilafet özlemi diye bir şey yok.şariat devleti bence bunun zerre kadar bir belirtisi bunlar beni güldürür. ama toplumların düne sağlayıcı hukuk sistemizi toplumun huzuru ve mutluluğu adına düzenlerseniz adına ne derseniz deyin ama toplum möerkezli olmalıdır. mevcut roma hukuk merkezli sistemimiz işliyor. ama hırsızlık kapkaç suçluları için daha ağr ceza getirmemei şeriatmı olur. yani şeriatta ilk karşı çıkacak biri olarak ben buna gülüyürum. tekrara adiyorum yoplumun huzuru için şeriat kuralları bile tartışşılmalıdır. tabi bir farklı tartışma şeriat d4ediğin nedir bu konu da çok su götürür.

hilafet konusunda bir söz daha söylemek istiyorum. dünya üzerinde hilefet nerde diye sorarsaniz hilefet yüce meclisimizin manevi huzurundadır. yanibiz halk olarak hilafette kendimiz kaldırdık kendimiz getiririz ben şeriat, hişlafet,iran konularını paranoya olarak görüyürum dünya üzerinde iran a en son benzeyecek ülke türkiyedir. bu konu ile ilgili olarakdoğu batı- muhafazakar düşünce vb dergilerde akademisyenlerce yazılan makeleleri okumanızı tavsiye ederim

1923 sonrasına gelince bu ülkede patrimanyol yönetim anlayışı tamamaen tarihe karışmıştır. büyük önder mustafa kamellin yeni cumhuriywti kurara ken uygulamaları halktaki değişim anlayışı bu saltanat monarşi anlayışını yok etmiştir.ancak size bir makale önermek istiştorum.

CUMHURİYET VE MONARŞİ

Kemal GÖZLER[www.anayasa.gen.tr]

bakın mukaleyi önermedeki amacım öyle düşündüğümden değil sadece farklı bakış açılarını görmek

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SIMDI GENELLEYELIM. ÜLKEMIZDE

:excl: DIN SORUNU

:excl: HILAFET SORUNU

:excl: ALEVI-SÜNNI SORUNU

:excl: SERIAT SORUNU

VAR MIYDI?

NEDEN BU SORUNLAR; HEP ÜLKE KRIZLER ESIGINDEYKEN ORTAYA ATILIYOR?

ÜLKENIN EKONOMISININ GERCEKTEN COK ZOR GÜNLER YASADIGI DÖNEMLER BU SORUNLAR YARATILIYORSA, SORUNUN KAYNAGINI EKONOMI VE EGITIM SORUNU OLDUGUNU ALGILAYAMAZSAK, HA BIRE YAN SORUNLARLA CEBELLESIRIZ.

CUMHURIYETTEN BU YANA TÜRKIYE´DE INSANLARIN IBADET SORUNLARI OLDU MU OLMADI MI?

BU SORUYA GÖNÜLDEN YANIT VERECEK OLURSAK; ASLA OLMADI.

HATTA CAMI SAYISININ OKUL SAYISINI DAHI GECTIGI BIR ÜLKEDE DIN SORUNUNUN YARATILMASININ TAMAMEN PROVAKATIF AMACLI OLDUGU ACIKTIR.

ECEVIT-BAHCELI HÜKÜMETI SIRASINDA SULTAN AHMET VE EYÜP CAMILERINDEN, BASLARI YESIL BANTLI SERIAT ISTERIZ SLOGANLARIYLA ISTANBUL SOKAKLARINI INLETEN KALABALIKLAR, HEM POLISI, HEM DE ORDUYU DERINDEN DÜSÜNDÜRMÜSTÜR: HAFIFE ALINACAK KONULAR DEGILDIR BUNLAR.

SONUCTA HER REJIM; KENDINI HER TÜRLÜ YOLU DENEYEREK KORUR???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yazılanların hepsini okuyabilmek için çok çaba sarfettim.zira hortlak gibi aniden çıkan kimi mahluklar inançlarIna körü körüne bağlanmakla kalmıyorlar,bunu adım gibi eminim derecesine hiç çekinmeden söyleme cüretine sahip olabiliyorlar.bugüne kadar karşımda bir insan, ve o insanda da bir gurur var diyerek hareket ettim.ama görüyorum ki,osmanlı imparatorluğunun gururunu ayaklar altına almaya çalışanlar anlamayacaklar beni.amacınız ne açıkca onu söyleyin onu tartışalım.açılan konu sultan vahdettin,siz kalkmış kendi inançlarınızı dikte etmek uğruna koca bir hanedanlığa,koskoca bir tarihe sövüyorsunuz.elin ingilizinden fransızından utanın.onlar bile yiğidi öldürüp hakkını veriyorlar.canugur, sultan vahdettin hakkında tesbihe dizdiğin suçlamaların hiç önemi yok zira hiç bir suçlamada bulunamadığın sultan abdülhamit han hakkında bile bir şiire dayanarak ithamlarda bulundun.bu senin acizliğini açıkca gösteriyor zaten.yarın osman gazi ya da fatih sultan mehmed hana da küfrettiğini duymak beni şaşırtmayacaktır.zira sen bir ateist olarak dine,dinini yaşayanlara düşmansın.adam sırf adam gibi müslüman diye onu vatan haini ilan ediyorsun,sırf müslüman bir ülke diye osmanlıya küfrediyorsun.din nerede sen ona küfrediyorsun.eğer atatürkün dinsiz olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun.her düşüncende onun sözüne sığınıyorsun.unutmaki atatürk dönemin koşulları içinde halkı bir arada tutabilmek için her görüşü benimser görünmüştür.bu yüzden ataürkü kendin gibi göstermeye çalışma.ayrıca bir daha osmanlı ya küfretme.buna hakkın yok,sırf sen inanıyorsun diye koskoca cihanın önünde eğildiği bir tarihe yapılan küfre göz yumamam,YUMMAM!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saglikli, akademik ve özelestirici objektif bir egitim ile her insan; bencillikten, korkularindan, bos inanclardan, gecmisin saldirgan rejimlerinden, eziyetseverlikten, kendini aldatmaktan, kolaylikla kurtulabilir.

Ancak, böyle bir egitim; hic bir hüsnü kuruntuya yer vermeden yapilirsa, dis görünümün aldatici etkilerinden kurtulup; icsel ve ana düsünsel yönleriyle gercek, tüm ciplakligi ile karsimiza dikiliverir.

Eger böyle bir egitim gec yaslarda uygulanirsa,kiside sorunlar yaratacaktir: cevresine saldirabilir. Isirabilir; insanlari srefsizlikle suclayabilir.

Düs kirikliklari kisinin egitimimini zedelememesi icin, egitimcinin psikolojik alanda da uzman olmasi gerekir. Bunun icin uzaman pedagoglara ihtiyac vardir.

Her türlü meditasyon ve ibadet yöntemi zihni susturan, durduran, insani düsündürmeden baska bir seye baglayan beyine müthis zarar veren tehlikeli etkilerdir.

Kiliselerin devasa yükseklikteki kuleleri, son derece etkileyici, süslü, mistik ve düssel heykellerle donanmasinin altinda yatan tek gercek; isanin düsünmesini engellemek, inandirmak, onu bir katil yapmak icin hazirlanmistir ?.

Tüm insani duygular bu kisilerin icinde kilitli kaldigindan, firsatini buldukca patlama egilimleri vardir.

Din ve devlet gibi kutsal degerlerin ardina siginip her türlü kötülügü yapabilecek olan bazi psikolojik dengesi bozuk insanlardan sakinmak gerekir diye düsünüyorum.

Bunlarin ASIL sorunu; gecmisteki devletler ya da halifelerle, dinle ya da dinsizle degil; kendileriyledir????

Herkes cözümü; kendinde arasin: havale olayi sonra düsünülür herhalde???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Osmanlı-Türk ilişkileri ile ilgili olarak

bir kaynağı sizinle paylaşmak istedim.

hüsnü merdanoğlu'nun, 1999 yılında ikinci baskısı yapılan atatürkçü düşüncenin evrenselliği adlı çok önemli eserinin 102-106. sayfalarında yazılanların tam metnini, yazarından aldığımız izinle aşağıya aynen alıyoruz:

bütün tarihi kaynaklar, osmanlı devleti'nin türk ulusu tarafından kurulduğunu kanıtlamaktadır. ancak, kuruluş aşamasını tamamlayan ilk kuruculardan sonra, osmanlı padişahlarının ne denli türk oldukları kuşkuludur. çünkü, kuruluş dönemindeki koşullarda geçerli olan; komşu ülkelere saldırma ve onlardan savaş tazminatı ve ganimeti alma siyasasına dayalı olarak güçlenip zenginleştikten sonra, yatak odalarını, "harem'ler kurarak zenginleştiren padişah-halifelerin birçoğu sayesinde, ırk ve kan birliği bozulmuş olduğu görülmektedir. "...bütün kadın sultanlar, bütün padişah anaları, hep yabancı ırklardan alınan köle kadınlardan geldiler. hanedanda bu kan yabancılığı, osmanlı imparatorluğu'nun son padişahına kadar devam etti"(1)

belki bu özelliklerinden dolayı, "halife" sanlı padişahlar, bu sanın yarattığı olanaklardan yararlanarak, yönetimi altında bulunan ve özellikle "türk" kimliği taşıyan yönetilenleri tıpkı bir sürü gibi yönetmeyi yeğlemişlerdir.

henüz kuruluş dönemi olan 1466 yılında yapılan bir derlemede, "türk iti şehre gelince farisice ürer" denilmektedir.(2) osmanlı şairlerinden baki'nin, "muhteşem süleyman" olarak bilinen padişaha sunduğu bir şiirinin türkçeleştirilmiş dizeleri şöyle:

"her taç yoksulluk ve yokluk ehline baş tacı olamaz.

ey hoca türk toplumundan olanın başı kabadır.

türk, sultan olma yeteneğinden yoksundur."

yine bir osmanlı şairi olan nef'i ise; "tanrı, türke irfan çeşmesini yasaklamıştır" demiştir.

divan-ı hümayun yazmanlarından hafız hamdi çelebi 1499 yılında yazdığı şiirinde, "baban da olsa türkü öldür" nakaratını kullanmakta, üstelik bu sözün islam peygamberi hz. hz.HZ.MUHAMMET'e ait olduğunu vurgulamaktadır. sadece bir kıtasını yineleyelim:

"sakın türkü insan sanma.

bir an bile olsa türkle birlikte olma.

türk eline şeker olsa o şeker zehir olur.

türkün başını keserken sakın gam yeme.

baban da olsa türkü öldür."(3)

osmanlı tarihinde çok saygın bir konumu olan fatih bile, otlukbeli savaşından dönerken, elinde bıçak olan birisine ne yaptığını sorduğunda; öldürülen türkmenlerin kulaklarını keserek küpelerini topladığını öğrenmiş ve "işine devam et" demiştir.

hırvat kökenli, sadrazam kuyucu murat döneminde (1606-1611), 155.0000 insan doğranmış ya da diri diri kuyulara doldurulmuşlardır. aman dileyen insanlara kuyucu'nun yanıtı "vurun şu pis türkün başını" olmuştur. cellatların bile öldürmeye kıyamadığı çocuğu atından inerek öldüren kuyucu murat, osmanlı'nın yetkilisi, öldürülen çocuk da anadolu'nun evladı türktür. (olayı ayrıntıları ile osmanlı tarihçisi naima'dan öğrenmek olasıdır.) yavuz sultan selim'in, halifeliği zorla da olsa aldıktan sonra, yönetim ile türk ulusu arasındaki anlayış ve ideoloji ayrılığı açık şekilde çelişmiştir. yönetime dayalı şeriatçı anlayış üst yönetime egemen olur iken, anadolu'da yaygın olan alevilik sayesinde türk dili kendini koruma olanağı bulmuştur. yönetimin anadolu'yu dil unsuru aracılığıyla araplaştırmasına ve acemleştirmesine karşı olan bu halk, yok edilmek istenmiştir. bu nedenle anadolu'da öldürülen türk sayısı, yavuz sultan selim zamanında 40.000 kadardır. bu gerçek osmanlı imparatorluğu'nun türk halkından koptuğunun açık bir kanıtıdır.(4)

osmanlı tarihçisi naima aynı bilinç içinde şöyle yazmaktadır: "türkmen çözülüp gitmesi yamandır, cem-ü iltiyamına derman yok." yani, türk ulusu ve unsuru öylesine eriyip çözülecektir ki, bir daha birleşmesinin ve bütünleşmesinin ilacı ve dermanı olmayacaktır.

osmanlı tarihçisi naima "tarihi"nde türkler için; nadan (kaba) türk, idraksiz türk, hilekâr türk ifadelerini kullanmaktadır.(5)

aslında türkler hakkındaki kötü yargılar selçuklulardan beri yaygındır. örneğin, selçuklu yazar aksaraylı kerimeddin mahmud, şunları yazmıştır: "hunhar türkler, köpek ve kurt gibidirler, ellerine fırsat geçerse yağmayı ganimet bilirler, fakat düşman kuvvetleri gelirse kaçarlar."(6)

osmanlı düşüncesinde, "kavmi necip" olarak görülen araplar karşısında türk ulusu aşağılanmıştır. 1912 yılında sebilürreşt dergisinde çıkan bir yazıda; "türk" deyiminin kullanılması, dinsizlik, kâfirlik sayılıyordu. "türk hükümeti", "türk ordusu", "türk ülkesi" deyimlerinin osmanlı halkı üzerinde rahatsızlık yarattığı biliniyordu. 1913 tarihli "mecmuai ebuzziya" dergisinin 94. sayısında; "bizim türklüğümüz sembolizmden başka bir şey değildir. bizler yani türkler müslümanlık içinde erimişizdir. türk falan değil, sadece müslümanız. buharalı hanlar bile kendilerini türk saymazlar. zira onların cetleri de vaktiyle türkistan'ı zaptetmiş olan araplardan başka bir şey değildir," demekle, kendisini ve anadolu'da yaşayan bütün insanların kimliğini inkâr ediyordu. üniversite profesörlüğü de yapmış olan ahmet naim, 1913 yılında yazdığı "islam'da davai kavmiye" adlı kitabında, türke karşı savaş açmış ve "türkün geçmişini bilmesine ve öğrenmesine lüzum ve ihtiyaç yok... gerekli olan şeriatı öğrenmektir," demiştir. 1919-1920 yıllarında şeyhülislamlık görevine getirilmiş ve padişahla birlikte ülkeden kaçmak zorunda kalmış olan mustafa sabri efendi ise, türke türklük benliği vermek isteyenlere "soysuzlar" yakıştırmasında bulunmuştur.(7)

bu tutum ve koşullar içerisinde "türk" kimliği, yönetimin merkezi olan istanbul'dan uzak, savaştan savaşa asker toplamak için anımsanan, anadolu köylerinde kapalı bir kültür içinde dili ve töreleri ile yaşamıştır. zaman içinde "türk" yöneticisine o denli yabancılaştırılmış ki, kimi kez "osmanlı efendisine türk' demek hakaret sayılmış", "türk" sözcüğü, anadolu köylüleri için kullanılır olmuştur.(

istanbul alındıktan sonra, osmanlı yönetiminde, devletin en yüksek yürütme organları türke kapalı tutulmuş, devlet adamlarının yetiştirildiği enderun okullarına türkler alınmamışlardır.(9) istanbul'un alınmasından 4. murat'ın ölümüne dek geçen 187 yıl içinde, devşirmelerden 66, türk kökenlilerden de 10 kişinin sadrazamlığa atandığını, aynı dönemde devşirmelerin toplam 167 yıl, türk kökenli sadrazamların da 17 yıl görev yaptığı(10) gerçeği, türklere yaklaşımı gösteren ayrı bir kanıttır. padişahlar, yakın korumalarını da hep devşirme (kul-köle) olanlardan seçmişlerdir.

osmanlı yönetiminin bu tutumuna karşın halk da kendi arasında birlik ve beraberlik içinde değildi. 12. yüzyıl ortalarında ahmet yesevi'nin kurduğu; türk geleneğini, dilini ve kültürünü şamanlık ile bütünleştiren (bektaşilik gibi) tarikatlar anadolu'da yayılmaya başladı. bir taraftan yesevi yanlısı ve türk kimliğini taşıyan tarikatlar yayılır iken, öte yandan da, sünni iran kültürünü benimseyen nakşibendi tarikatı, yeniliklere karşı koyma alışkanlığını güden zeyni tarikatları ve fars diline önem verdiği için daha çok aydınlar (!) arasında yayılan mevlevilik, yaygınlık gösteriyordu. bu tarikatlar içinde, türk kökenli olanları, doğal olarak arap kültürü görmüş olan medreselilerce aşağılanmaya çalışıldı. bu koşullar altında türk halkı kendi yurdunda aşağılanmış oldu. "kaba türk", "anlayışsız türkler", "pis türkler" gibi önyargılar dönemin özelliklerinden oldu.(11)

osmanlı yönetiminde türke yaklaşım o denli aşağılayıcıdır ki, o günlerden kalan aşağıdaki şiir bu yaklaşımı özetlemektedir:

"türk değil mi, merzifon'un eşeği,

eşek değil, köpekten de aşağı."

osmanlı'nın bu yaklaşımına türkün verdiği yanıt, bir şiirin dizelerinde şu şekilde yer almıştır:

"şalvarı şaltak osmanlı

eğeri kaltak osmanlı

ekmede yok biçmede yok

yemede ortak osmanlı"(12)

kendi yöneticilerinin bu tutumu karşısında, yabancılardan da olumlu yorum beklenemezdi. yabancılar, türkleri "yaklaşık 1000 yılına kadar arapların esiri olan türkler dağ insanı niteliğinde bir kavimdir"(13) şeklinde yorumluyorlardı.

ulusçuluğun etkisi ile etnik kökenlilerin, osmanlı yönetiminden birer birer ayrılmaya başladığı 19. yüzyılın ilk yarısında hatta sonlarında bile, osmanlı yönetiminin türke olan yaklaşımı değişmemişti. 1874 yılında "dünya tarihi" kitabının yazarı, askeri okullar bakanı süleyman paşa, "osmanlı devletin adıdır, milletimizin adı türktür" görüşünü savunmasına karşın, bu düşüncesini kendi kitabında bile kullanmaya cesaret edememişti.(14)

koçu bey, 4. murat'a sunduğu risalesinde (küçük kitap) türkler hakkında şunları yazıyordu: "...mezhebi bilinmeyen şehir oğlanı, türk, çingene, tatar, kurt, ecnebi, laz, yörük, katırcı, deveci, hamal, ağdacı, yol kesen, yankesici ve diğer çeşitli kimseler..."

"harem-i hümayuna kanuna aykırı olarak türk ve yörük, çingene, yahudi, dinsiz, mezhepsiz, nice kallaş ve ayyaş şehir oğlanları girer oldu." bu sözler yazılıp türk olduğu söylenen padişaha veriliyordu.(15)

abdülhamit'in araplara ve islamiyete dayanan siyaseti, türkü, türkçüleri baş düşman olarak görmekteydi. onun zamanında "türküm demek, türkten söz etmek büyük suçtu".(16) devletin dayandığı kendi halkına bu denli yabancılaşmasından olsa gerek, osmanlı devletinde kamu ile ilgili belgelerde, türkçe sözcüğe 1876 anayasasına değin rastlanmadı.(17) zaten, dini ile dilini de değiştiren bir ulusa osmanlı devletinden başka yeryüzünde rastlanmamıştır.

osmanlı yönetimi, kendilerini türk olarak görmedikleri için, türk kökenliler "azınlık" konumunda kaldı. 1897 tarihinde, bir ingiliz gezgini şunları söylüyordu: "türk adı nadiren kullanılır, onun iki yolda kullanıldığını işittim; ya bir ırkı ayırt eden deyim olarak, örneğin bir köyün 'türk' veya türkmen' olup olmadığını sorarsın, ya da bir hakaret deyimi olarak, örneğin ingilizce söyleyeceğin 'eşek kafalı' anlamında, 'türk kafa' diye homurdanırsın."(1

aynı yıllarda, türk-yunan savaşı ortamında şair mehmet emin'in yayımladığı kitapta, "ben bir türküm dinim cinsim uludur" dizeleri yer alıyordu. ancak, üstünlüğü kanıtlamak için şiirler yeterli değildi. kendi yöneticisi tarafından aşağılanan, üst üste gelen yenilgiler sonucunda benliğini, kişiliğini yitiren ve varlığını yitirmek üzere olan türk halkı tarihin en zor dönemini yaşıyordu.

yabancıların türk imgesi ise osmanlı'nın, türke yaklaşımından farklı değildi. türkologlara göre türkler; insanlar arasında anlayış bakımından sonuncudur. inançtan ötesini kavrayamazlar; anlamaya da çalışmazlar... islam dininin türkler üzerindeki etkisi iyi sonuç vermemiştir. türkler, müslüman asya'nın avrupa'ya karşı savaşan askeri oldu. müslümanlık, türk dehasına ters düştü. islam, bu "yarı çinliler"den "acımasız iranlılar" yarattı.(19)

türk aydınının durumuna gelince; çok az sayıda olsa da uyanma belirtileri başlamıştı. bunlar arasında en önemlisi ziya gökalp adını taşıyor.

"sorma bana oymağımı boyumu,

beş bin yıldır millet gibi yaşarım...

deme bana oğuz, kayı, osmanlı,

türküm, bu ad her unvandan üstündür,"

diye haykırıyordu.

öte yandan, özgür düşüncenin olmadığı bir ortamda, kendi ulusal çıkarlarını savunma olanağından yoksun olan bir avuç kişi yurt dışında özgürlük arıyorlardı. bu aydınlar, yurt özlemi ile, ülkelerinden aldıkları yüz kızartıcı haberlerin ve kötü gelişmelerin ezikliği içindedirler. onlardan birisi, o günlerin koşullarını, şu duygusal satırlarla günümüze aktarmaktadır: "bir mayıs sonu ya da bir haziran başı idi. bağımsız fakat, bütün kalbiyle ittifak devletlerinin zaferini kutlayan bir avrupa şehrinde, başım eğik, gözlerim yaşlı dolaşıyorum. yüreğim bir derin uçurum, kafam bir cehennemdir. ...gün geçmiyor ki, bir mağazada bir lokantada türk olduğum anlaşılınca acı bir alay edilme veya ağır bir hakaretle karşılaşmayayım. ...lakabımız 'makak'tı. (bir çeşit şempanze maymun türü). ... gönül verdiğimiz genç kızlar türklüğümüzü sezince bizden iğrenip kaçıyordu.

işte, o şehrin bu cehennem atmosferi içinde, bir gün yılgın ve çekingen dolaşırken, gözlerim, ansızın, bir gazete satıcısının sergisinde, bir sürü gazete adı ve başlıkları arasında, iri harflerle dizilmiş şu satırlara ilişiverdi: 'bir türk generali itilaf kuvvetlerine karşı yeniden harbe hazırlanıyor.' titreyerek gazeteyi aldım. yürürken okuyorum; 'mustafa kemal paşa isminde bir türk generali.' "(20)

işte o mustafa kemal önce bölgesel sonra ulusal toplantılarla türke türklüğünü, dünyaya insanlığını anımsatacak uğraşısını başlatmadan önce geldiği istanbul'dadır.

ancak biz başa dönerek, osmanlı yönetiminin birinci derecede yöneticisi konumunda olan padişahların kökenlerine bir kez göz atalım. böylece, 3. padişah olan 1. murat'tan başlayarak padişah analarının kökeni öğrenilecek, türk ulusunun kanı ve canı üzerine kurulan saltanata karşın, türke düşman oluş nedeni daha iyi anlaşılacak, "ecdat" özlemi çekenlerin "ecdatları" daha iyi tanınmış olunacaktır.

dipnotlar:

1) şevket süreyya aydemir, makedonya'dan... c.2, s.440.

2) burhan oğuz'dan aktaran, şakir keçeli, a.g.y., s. 118.

3) aktaran, şakir keçeli, a.g.y., s. 121.

4) çetin yetkin, türk halkı... s.161.

5) naima mustafa efendi, tarih-i naima, türkçeleştiren: zuhuri danışman, istanbul, c.1, s.168, 238, c.2 s.536. c.3, s.1180, c.4 s.169.

6) aktaran, çetin yetkin, a.g.y., s.12.

7) mustafa coşturoğlu, a.g.y., s.278, 279.

bozkurt güvenç, türk kimliği, s.22, 23, cahen'den aktaran, bernard lewis, modern türkiye'nin doğuşu, s.1.

9) hikmet bayur, a.g.y., s.15.

10) hikmet bayur, a.g.y., s.17.

11) özer ozankaya, türkiye'de laiklik, istanbul, 1990, s. 253.

12) özer ozankaya, a.g.y., s.121.

13) warshew'den aktaran, bozkurt güvenç, a.g.y., s. 311.

14) bozkurt güvenç, a.g.y., s.26.

15) aktaran, çetin yetkin, a.g.y., s.145.

16) esat kamil erkut, a.g.y., s.63.

17) m.rauf inan, atatürk'ün evrenselliği, önder kişiliği, eğitimci kişiliği ve amaçları, ankara, 1983, s.198.

1 ramsay'dan aktaran, bernard lewis, a.g.y., s.331.

19) türkoloji uzmanı cahun'dan aktaran, bozkurt güvenç, a.g.y., s.308.

20) yakup kadri karaosmanoğlu, atatürk, istanbul, 1971, s.24, 25

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Osmanlı-Türk ilişkileri ile ilgili olarak

bir kaynağı sizinle paylaşmak istedim.

hüsnü merdanoğlu'nun, 1999 yılında ikinci baskısı yapılan atatürkçü düşüncenin evrenselliği adlı çok önemli eserinin 102-106. sayfalarında yazılanların tam metnini, yazarından aldığımız izinle aşağıya aynen alıyoruz:

bütün tarihi kaynaklar, osmanlı devleti'nin türk ulusu tarafından kurulduğunu kanıtlamaktadır. ancak, kuruluş aşamasını tamamlayan ilk kuruculardan sonra, osmanlı padişahlarının ne denli türk oldukları kuşkuludur. çünkü, kuruluş dönemindeki koşullarda geçerli olan; komşu ülkelere saldırma ve onlardan savaş tazminatı ve ganimeti alma siyasasına dayalı olarak güçlenip zenginleştikten sonra, yatak odalarını, "harem'ler kurarak zenginleştiren padişah-halifelerin birçoğu sayesinde, ırk ve kan birliği bozulmuş olduğu görülmektedir. "...bütün kadın sultanlar, bütün padişah anaları, hep yabancı ırklardan alınan köle kadınlardan geldiler. hanedanda bu kan yabancılığı, osmanlı imparatorluğu'nun son padişahına kadar devam etti"(1)

belki bu özelliklerinden dolayı, "halife" sanlı padişahlar, bu sanın yarattığı olanaklardan yararlanarak, yönetimi altında bulunan ve özellikle "türk" kimliği taşıyan yönetilenleri tıpkı bir sürü gibi yönetmeyi yeğlemişlerdir.

henüz kuruluş dönemi olan 1466 yılında yapılan bir derlemede, "türk iti şehre gelince farisice ürer" denilmektedir.(2) osmanlı şairlerinden baki'nin, "muhteşem süleyman" olarak bilinen padişaha sunduğu bir şiirinin türkçeleştirilmiş dizeleri şöyle:

"her taç yoksulluk ve yokluk ehline baş tacı olamaz.

ey hoca türk toplumundan olanın başı kabadır.

türk, sultan olma yeteneğinden yoksundur."

yine bir osmanlı şairi olan nef'i ise; "tanrı, türke irfan çeşmesini yasaklamıştır" demiştir.

divan-ı hümayun yazmanlarından hafız hamdi çelebi 1499 yılında yazdığı şiirinde, "baban da olsa türkü öldür" nakaratını kullanmakta, üstelik bu sözün islam peygamberi hz. hz.HZ.hz.HZ.MUHAMMET'e ait olduğunu vurgulamaktadır. sadece bir kıtasını yineleyelim:

"sakın türkü insan sanma.

bir an bile olsa türkle birlikte olma.

türk eline şeker olsa o şeker zehir olur.

türkün başını keserken sakın gam yeme.

baban da olsa türkü öldür."(3)

osmanlı tarihinde çok saygın bir konumu olan fatih bile, otlukbeli savaşından dönerken, elinde bıçak olan birisine ne yaptığını sorduğunda; öldürülen türkmenlerin kulaklarını keserek küpelerini topladığını öğrenmiş ve "işine devam et" demiştir.

hırvat kökenli, sadrazam kuyucu murat döneminde (1606-1611), 155.0000 insan doğranmış ya da diri diri kuyulara doldurulmuşlardır. aman dileyen insanlara kuyucu'nun yanıtı "vurun şu pis türkün başını" olmuştur. cellatların bile öldürmeye kıyamadığı çocuğu atından inerek öldüren kuyucu murat, osmanlı'nın yetkilisi, öldürülen çocuk da anadolu'nun evladı türktür. (olayı ayrıntıları ile osmanlı tarihçisi naima'dan öğrenmek olasıdır.) yavuz sultan selim'in, halifeliği zorla da olsa aldıktan sonra, yönetim ile türk ulusu arasındaki anlayış ve ideoloji ayrılığı açık şekilde çelişmiştir. yönetime dayalı şeriatçı anlayış üst yönetime egemen olur iken, anadolu'da yaygın olan alevilik sayesinde türk dili kendini koruma olanağı bulmuştur. yönetimin anadolu'yu dil unsuru aracılığıyla araplaştırmasına ve acemleştirmesine karşı olan bu halk, yok edilmek istenmiştir. bu nedenle anadolu'da öldürülen türk sayısı, yavuz sultan selim zamanında 40.000 kadardır. bu gerçek osmanlı imparatorluğu'nun türk halkından koptuğunun açık bir kanıtıdır.(4)

osmanlı tarihçisi naima aynı bilinç içinde şöyle yazmaktadır: "türkmen çözülüp gitmesi yamandır, cem-ü iltiyamına derman yok." yani, türk ulusu ve unsuru öylesine eriyip çözülecektir ki, bir daha birleşmesinin ve bütünleşmesinin ilacı ve dermanı olmayacaktır.

osmanlı tarihçisi naima "tarihi"nde türkler için; nadan (kaba) türk, idraksiz türk, hilekâr türk ifadelerini kullanmaktadır.(5)

aslında türkler hakkındaki kötü yargılar selçuklulardan beri yaygındır. örneğin, selçuklu yazar aksaraylı kerimeddin mahmud, şunları yazmıştır: "hunhar türkler, köpek ve kurt gibidirler, ellerine fırsat geçerse yağmayı ganimet bilirler, fakat düşman kuvvetleri gelirse kaçarlar."(6)

osmanlı düşüncesinde, "kavmi necip" olarak görülen araplar karşısında türk ulusu aşağılanmıştır. 1912 yılında sebilürreşt dergisinde çıkan bir yazıda; "türk" deyiminin kullanılması, dinsizlik, kâfirlik sayılıyordu. "türk hükümeti", "türk ordusu", "türk ülkesi" deyimlerinin osmanlı halkı üzerinde rahatsızlık yarattığı biliniyordu. 1913 tarihli "mecmuai ebuzziya" dergisinin 94. sayısında; "bizim türklüğümüz sembolizmden başka bir şey değildir. bizler yani türkler müslümanlık içinde erimişizdir. türk falan değil, sadece müslümanız. buharalı hanlar bile kendilerini türk saymazlar. zira onların cetleri de vaktiyle türkistan'ı zaptetmiş olan araplardan başka bir şey değildir," demekle, kendisini ve anadolu'da yaşayan bütün insanların kimliğini inkâr ediyordu. üniversite profesörlüğü de yapmış olan ahmet naim, 1913 yılında yazdığı "islam'da davai kavmiye" adlı kitabında, türke karşı savaş açmış ve "türkün geçmişini bilmesine ve öğrenmesine lüzum ve ihtiyaç yok... gerekli olan şeriatı öğrenmektir," demiştir. 1919-1920 yıllarında şeyhülislamlık görevine getirilmiş ve padişahla birlikte ülkeden kaçmak zorunda kalmış olan mustafa sabri efendi ise, türke türklük benliği vermek isteyenlere "soysuzlar" yakıştırmasında bulunmuştur.(7)

bu tutum ve koşullar içerisinde "türk" kimliği, yönetimin merkezi olan istanbul'dan uzak, savaştan savaşa asker toplamak için anımsanan, anadolu köylerinde kapalı bir kültür içinde dili ve töreleri ile yaşamıştır. zaman içinde "türk" yöneticisine o denli yabancılaştırılmış ki, kimi kez "osmanlı efendisine türk' demek hakaret sayılmış", "türk" sözcüğü, anadolu köylüleri için kullanılır olmuştur.(

istanbul alındıktan sonra, osmanlı yönetiminde, devletin en yüksek yürütme organları türke kapalı tutulmuş, devlet adamlarının yetiştirildiği enderun okullarına türkler alınmamışlardır.(9) istanbul'un alınmasından 4. murat'ın ölümüne dek geçen 187 yıl içinde, devşirmelerden 66, türk kökenlilerden de 10 kişinin sadrazamlığa atandığını, aynı dönemde devşirmelerin toplam 167 yıl, türk kökenli sadrazamların da 17 yıl görev yaptığı(10) gerçeği, türklere yaklaşımı gösteren ayrı bir kanıttır. padişahlar, yakın korumalarını da hep devşirme (kul-köle) olanlardan seçmişlerdir.

osmanlı yönetiminin bu tutumuna karşın halk da kendi arasında birlik ve beraberlik içinde değildi. 12. yüzyıl ortalarında ahmet yesevi'nin kurduğu; türk geleneğini, dilini ve kültürünü şamanlık ile bütünleştiren (bektaşilik gibi) tarikatlar anadolu'da yayılmaya başladı. bir taraftan yesevi yanlısı ve türk kimliğini taşıyan tarikatlar yayılır iken, öte yandan da, sünni iran kültürünü benimseyen nakşibendi tarikatı, yeniliklere karşı koyma alışkanlığını güden zeyni tarikatları ve fars diline önem verdiği için daha çok aydınlar (!) arasında yayılan mevlevilik, yaygınlık gösteriyordu. bu tarikatlar içinde, türk kökenli olanları, doğal olarak arap kültürü görmüş olan medreselilerce aşağılanmaya çalışıldı. bu koşullar altında türk halkı kendi yurdunda aşağılanmış oldu. "kaba türk", "anlayışsız türkler", "pis türkler" gibi önyargılar dönemin özelliklerinden oldu.(11)

osmanlı yönetiminde türke yaklaşım o denli aşağılayıcıdır ki, o günlerden kalan aşağıdaki şiir bu yaklaşımı özetlemektedir:

"türk değil mi, merzifon'un eşeği,

eşek değil, köpekten de aşağı."

osmanlı'nın bu yaklaşımına türkün verdiği yanıt, bir şiirin dizelerinde şu şekilde yer almıştır:

"şalvarı şaltak osmanlı

eğeri kaltak osmanlı

ekmede yok biçmede yok

yemede ortak osmanlı"(12)

kendi yöneticilerinin bu tutumu karşısında, yabancılardan da olumlu yorum beklenemezdi. yabancılar, türkleri "yaklaşık 1000 yılına kadar arapların esiri olan türkler dağ insanı niteliğinde bir kavimdir"(13) şeklinde yorumluyorlardı.

ulusçuluğun etkisi ile etnik kökenlilerin, osmanlı yönetiminden birer birer ayrılmaya başladığı 19. yüzyılın ilk yarısında hatta sonlarında bile, osmanlı yönetiminin türke olan yaklaşımı değişmemişti. 1874 yılında "dünya tarihi" kitabının yazarı, askeri okullar bakanı süleyman paşa, "osmanlı devletin adıdır, milletimizin adı türktür" görüşünü savunmasına karşın, bu düşüncesini kendi kitabında bile kullanmaya cesaret edememişti.(14)

koçu bey, 4. murat'a sunduğu risalesinde (küçük kitap) türkler hakkında şunları yazıyordu: "...mezhebi bilinmeyen şehir oğlanı, türk, çingene, tatar, kurt, ecnebi, laz, yörük, katırcı, deveci, hamal, ağdacı, yol kesen, yankesici ve diğer çeşitli kimseler..."

"harem-i hümayuna kanuna aykırı olarak türk ve yörük, çingene, yahudi, dinsiz, mezhepsiz, nice kallaş ve ayyaş şehir oğlanları girer oldu." bu sözler yazılıp türk olduğu söylenen padişaha veriliyordu.(15)

abdülhamit'in araplara ve islamiyete dayanan siyaseti, türkü, türkçüleri baş düşman olarak görmekteydi. onun zamanında "türküm demek, türkten söz etmek büyük suçtu".(16) devletin dayandığı kendi halkına bu denli yabancılaşmasından olsa gerek, osmanlı devletinde kamu ile ilgili belgelerde, türkçe sözcüğe 1876 anayasasına değin rastlanmadı.(17) zaten, dini ile dilini de değiştiren bir ulusa osmanlı devletinden başka yeryüzünde rastlanmamıştır.

osmanlı yönetimi, kendilerini türk olarak görmedikleri için, türk kökenliler "azınlık" konumunda kaldı. 1897 tarihinde, bir ingiliz gezgini şunları söylüyordu: "türk adı nadiren kullanılır, onun iki yolda kullanıldığını işittim; ya bir ırkı ayırt eden deyim olarak, örneğin bir köyün 'türk' veya türkmen' olup olmadığını sorarsın, ya da bir hakaret deyimi olarak, örneğin ingilizce söyleyeceğin 'eşek kafalı' anlamında, 'türk kafa' diye homurdanırsın."(1

aynı yıllarda, türk-yunan savaşı ortamında şair mehmet emin'in yayımladığı kitapta, "ben bir türküm dinim cinsim uludur" dizeleri yer alıyordu. ancak, üstünlüğü kanıtlamak için şiirler yeterli değildi. kendi yöneticisi tarafından aşağılanan, üst üste gelen yenilgiler sonucunda benliğini, kişiliğini yitiren ve varlığını yitirmek üzere olan türk halkı tarihin en zor dönemini yaşıyordu.

yabancıların türk imgesi ise osmanlı'nın, türke yaklaşımından farklı değildi. türkologlara göre türkler; insanlar arasında anlayış bakımından sonuncudur. inançtan ötesini kavrayamazlar; anlamaya da çalışmazlar... islam dininin türkler üzerindeki etkisi iyi sonuç vermemiştir. türkler, müslüman asya'nın avrupa'ya karşı savaşan askeri oldu. müslümanlık, türk dehasına ters düştü. islam, bu "yarı çinliler"den "acımasız iranlılar" yarattı.(19)

türk aydınının durumuna gelince; çok az sayıda olsa da uyanma belirtileri başlamıştı. bunlar arasında en önemlisi ziya gökalp adını taşıyor.

"sorma bana oymağımı boyumu,

beş bin yıldır millet gibi yaşarım...

deme bana oğuz, kayı, osmanlı,

türküm, bu ad her unvandan üstündür,"

diye haykırıyordu.

öte yandan, özgür düşüncenin olmadığı bir ortamda, kendi ulusal çıkarlarını savunma olanağından yoksun olan bir avuç kişi yurt dışında özgürlük arıyorlardı. bu aydınlar, yurt özlemi ile, ülkelerinden aldıkları yüz kızartıcı haberlerin ve kötü gelişmelerin ezikliği içindedirler. onlardan birisi, o günlerin koşullarını, şu duygusal satırlarla günümüze aktarmaktadır: "bir mayıs sonu ya da bir haziran başı idi. bağımsız fakat, bütün kalbiyle ittifak devletlerinin zaferini kutlayan bir avrupa şehrinde, başım eğik, gözlerim yaşlı dolaşıyorum. yüreğim bir derin uçurum, kafam bir cehennemdir. ...gün geçmiyor ki, bir mağazada bir lokantada türk olduğum anlaşılınca acı bir alay edilme veya ağır bir hakaretle karşılaşmayayım. ...lakabımız 'makak'tı. (bir çeşit şempanze maymun türü). ... gönül verdiğimiz genç kızlar türklüğümüzü sezince bizden iğrenip kaçıyordu.

işte, o şehrin bu cehennem atmosferi içinde, bir gün yılgın ve çekingen dolaşırken, gözlerim, ansızın, bir gazete satıcısının sergisinde, bir sürü gazete adı ve başlıkları arasında, iri harflerle dizilmiş şu satırlara ilişiverdi: 'bir türk generali itilaf kuvvetlerine karşı yeniden harbe hazırlanıyor.' titreyerek gazeteyi aldım. yürürken okuyorum; 'mustafa kemal paşa isminde bir türk generali.' "(20)

işte o mustafa kemal önce bölgesel sonra ulusal toplantılarla türke türklüğünü, dünyaya insanlığını anımsatacak uğraşısını başlatmadan önce geldiği istanbul'dadır.

ancak biz başa dönerek, osmanlı yönetiminin birinci derecede yöneticisi konumunda olan padişahların kökenlerine bir kez göz atalım. böylece, 3. padişah olan 1. murat'tan başlayarak padişah analarının kökeni öğrenilecek, türk ulusunun kanı ve canı üzerine kurulan saltanata karşın, türke düşman oluş nedeni daha iyi anlaşılacak, "ecdat" özlemi çekenlerin "ecdatları" daha iyi tanınmış olunacaktır.

dipnotlar:

1) şevket süreyya aydemir, makedonya'dan... c.2, s.440.

2) burhan oğuz'dan aktaran, şakir keçeli, a.g.y., s. 118.

3) aktaran, şakir keçeli, a.g.y., s. 121.

4) çetin yetkin, türk halkı... s.161.

5) naima mustafa efendi, tarih-i naima, türkçeleştiren: zuhuri danışman, istanbul, c.1, s.168, 238, c.2 s.536. c.3, s.1180, c.4 s.169.

6) aktaran, çetin yetkin, a.g.y., s.12.

7) mustafa coşturoğlu, a.g.y., s.278, 279.

bozkurt güvenç, türk kimliği, s.22, 23, cahen'den aktaran, bernard lewis, modern türkiye'nin doğuşu, s.1.

9) hikmet bayur, a.g.y., s.15.

10) hikmet bayur, a.g.y., s.17.

11) özer ozankaya, türkiye'de laiklik, istanbul, 1990, s. 253.

12) özer ozankaya, a.g.y., s.121.

13) warshew'den aktaran, bozkurt güvenç, a.g.y., s. 311.

14) bozkurt güvenç, a.g.y., s.26.

15) aktaran, çetin yetkin, a.g.y., s.145.

16) esat kamil erkut, a.g.y., s.63.

17) m.rauf inan, atatürk'ün evrenselliği, önder kişiliği, eğitimci kişiliği ve amaçları, ankara, 1983, s.198.

1 ramsay'dan aktaran, bernard lewis, a.g.y., s.331.

19) türkoloji uzmanı cahun'dan aktaran, bozkurt güvenç, a.g.y., s.308.

20) yakup kadri karaosmanoğlu, atatürk, istanbul, 1971, s.24, 25

10118[/snapback]

:clover:

hay elleriniz dert görmesin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.