Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

VAHİDEDDİN HAN

Türk

Önerilen İletiler

Sultan Vahideddin Han denildimi, aklimiza her zaman Mustafa Kemal Atatürk ve Istiklal Savasi gelir. Vahideddin taraftarlari onun hayatini böyle forumlarda uzun uzun yazarlar, Mustafa Kemal'i tutanlar veya sempati duyanlarda, Vahideddin'in hain oldugunu her cümlelerinde belli etmek icin adeta kendilerini parcalarlar. Ama aslina bakilirsa Vahideddin hakkinda hic birsey bilmiyoruz.

Ben sahsen ne Vahideddin ne de Mustafa Kemal taraftariyim, özellikle Sultan ile Reis-i Cumhur arasinda hic bir zaman mukayese yapmakta istemem, cünki her biri kendine göre bir sahsiyetti.

Simdi Vahidedin Han'in ne zaman dogup, ne zaman vefat ettigini, ne zaman Padisah oldugunu, hangi tarihte ne yaptigini asagi yukari türk toplumunun 50% ile 60% bilir. Son Padisah oldugunu 80% bilir. Fakat sahsi hayatini hemen hemen hic kimse bilmez. Mesela Vahideddin nasil bir insandi? Veya Vahideddin'in aile hayati nasildi? Esleri kimdir? Cocuklari ile nasil bir münasebeti vardi? Peki bunlari kim biliyor? Iste asil soru. Vahideddin'i tanimiyoruz, belki Istanbul'u terk ettigi icin bir cogumuzda tanimakta istemiyoruz, ama nasil bir insan oldugunu ögrendigimiz takdirde aldigi kararlarida anlayabiliriz diye düsünüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 136
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

bizi ilgilendiren onun aile yaşamı, ya da insan ilişkisi değikl magazin boyutuyla ilgilenmiyorum. beni ilgilendiren kısım, sevr anlaşmasıdır, kuvay-ı inzivatiye çapulcualrıdır. atatürk ve arkadaşları hakkıdna verdiği ölüm emirleridir. osmanlı ve ingilzi arşivelrinden çıkan ihanet belgeleridir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bizi ilgilendiren onun aile yaşamı, ya da insan ilişkisi değikl magazin boyutuyla ilgilenmiyorum. beni ilgilendiren kısım, sevr anlaşmasıdır, kuvay-ı inzivatiye çapulcualrıdır. atatürk ve arkadaşları hakkıdna verdiği ölüm emirleridir. osmanlı ve ingilzi arşivelrinden çıkan ihanet belgeleridir.

Vahideddin in bu dönemde ne kadar etkili bir şahıstı ki???

Daha önce de belirttiğm gibi 2. Abdulhamid den sonra padişah etkisi nerdeyse tamamen ortadan kalkmıştır...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevr anlaşmasını imzalatacak kadar yetkisi vardır ama. padişahların en büyük yetkisi manevi gücüdür. halkı işgalcilere karşı savaşırken padişahlarının göstereceği kişilikli ve dirayetli tavır onalra güç verir. halk kendisi düşmana karşı savaşırken padişahlarının düşmanla el sıkıştığını görürse, o padişahın verebileceği en büyük zarardır. daha öcnede örnek verdim.

Anadolu Timur zorbalığının tehdidini hissederken ve tüm kıtada korku salan timur orduları kapıarla yaklaşırken " bre timur denen kudurmuş köpek" diye cevap veren Yıldırım bir osmanlı padişahıdır Vahdetinde.

Naziler norveçi işgal ettiğinde Norveç kralı nazilerle anlaşmayı reddetmiş sonuna kadar savaşma emri vermiş. naziler ülkeye girincede ingiltereye geçerek. her gün BBC de norveç halkına konuşmuş ve norveç direnişi için bu en büyük motivasyon desteği sağlamıştır. şüophesizki bu kral onurludur gerçek bir kraldır. Yıldırım da öyledir. Karşısındaki düşmanın azametine bakıp, kendi tebasına karşı onu destekelyen bir haindir han falanda değildir. onun sırf osmanoğulları soyundan gelmesi onu han yapmaz. eski usul taht sistemi oslaydı yani en güçlü şehzadenin tahta oturması Vashdettin o tahtın yamacında bile duramazdı.

bir kismenin hain olması için illa çok güçlü olmasına gerek yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Verdiğiniz örneklerin hiç birinin öncesinde hanedan ailesi etkisiz hale getirilmiş değil...

Vahideddin in etkisini kim ne yapsın???

Vahideddin şöyle dedi desen hee derler o şartta...

Kim ne sorgulayacak gerçekten böyle mi diye???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne demek etkisini kim ne yapsın ya. adam atatürk ve kuvay-ı milleycilerin üstüne kuvay-ı inzibatiye ve aznavur çapulcualrını saldı bunların yaptığı katliamlar ve zulumler egede hala anlatılır. bir padişah düşmana karşı savaşan halkının üstüne bunları yolluyor. ne demektir padişahın sevri imzalaması. sevre itiraz eden meclis-i mebusanı fesedip mebusları tutuklatması. daha ne etkisi olacak ya. bırakın bu işleri.

aç bırak osmanlı arşivini onu geçtim ingiliz resmi arşivlerinde sarayla londra arasındaki mektuplaşmaları oku.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne demek etkisini kim ne yapsın ya. adam atatürk ve kuvay-ı milleycilerin üstüne kuvay-ı inzibatiye ve aznavur çapulcualrını saldı bunların yaptığı katliamlar ve zulumler egede hala anlatılır. bir padişah düşmana karşı savaşan halkının üstüne bunları yolluyor. ne demektir padişahın sevri imzalaması. sevre itiraz eden meclis-i mebusanı fesedip mebusları tutuklatması. daha ne etkisi olacak ya. bırakın bu işleri.

aç bırak osmanlı arşivini onu geçtim ingiliz resmi arşivlerinde sarayla londra arasındaki mektuplaşmaları oku.

Bana da durumu işine geldiği gibi anlatıp imzala deseler haklısınız galiba deyip imzalarım...

Anlamıyorsunuz galiba...

2.Abdulhamid den sonra ülke ittihatçıların eline geçti...

Zaten tarihçiler de Vahideddin in zor durumlar için yetişmediğini kabul eder...

Rahat içinde yetişmiş özel nitelikleri olmayan bu adam yapmıyorum deyip de ne kazanacaktı...

Bana İngiliz kaynağı da demeyin ayrıca...

Siz ne zamandan beri Anglosaksonlaa güveniyorsunuz???

Sayın sosyalist CYRANO...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben anglosaksona inanmam. üstünde osmanlı devletinin tuğrasının mührünün olduğu mektuba inanırım ama. karşılığı kendi arşivimde de varsa.

yahu padişah bir antlaşmanın içeriğini bilmiyordu öyle mi :)

ittihatçıların 1918 den sonra ülkede hiç bir gücü ve etkisi kalmadı. kimisi kafkasyaya kimisi almanyaya kaçtı. bir çok ittihatçı paşa alşmanyada ermeni militanlarca öldürüldü. vahdettinin ihaneti olduğu dönemde ittihatçıalrın esamesi yoktu. kalanlar da cezaevindeydi zaten.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben anglosaksona inanmam. üstünde osmanlı devletinin tuğrasının mührünün olduğu mektuba inanırım ama. karşılığı kendi arşivimde de varsa.

yahu padişah bir antlaşmanın içeriğini bilmiyordu öyle mi :)

ittihatçıların 1918 den sonra ülkede hiç bir gücü ve etkisi kalmadı. kimisi kafkasyaya kimisi almanyaya kaçtı. bir çok ittihatçı paşa alşmanyada ermeni militanlarca öldürüldü. vahdettinin ihaneti olduğu dönemde ittihatçıalrın esamesi yoktu. kalanlar da cezaevindeydi zaten.

Meşhur olanlar;ele başları yoktu...

Ama etkileri kalmadı diyemeyiz...

Kimse padişah kararları tek başına alıyordu diyemez...

Kurtuluş mücadelesi dönemlerinde bile Enverciler olduğunu biliyoruz...

İngilizlere yalakalık yapan birçok insan vardı Vahideddin in çevresinde...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tekrar söylüyorum ittihatçıların ülke içinde hiç bir etkisi kalmamıştı. birinci dünya savşaındaki hezimetten sonra halk faturayı itihatçıalra kesti ve, ittihatçı kurmaylar , fikir adamları ya cezaevine kondu ya da kaçtı. yok ittihatçıalrın elindeydi ülke vahdettinin etkisi yoktu demek gerçekten komik olur. Vahdettin sevrin ne hükümler içerdiğini gayet iyi biliyordu. gizli bir yanı yok zaten. herşey sevr antlaşmasında açık açık beyan edilmiş.

Kurtuluş savaşı sırasında Atatürk hiç bir enverciyi yanına almadı. hatta zaferden sonra bile sağ kalan ittihatçı şeflerin, ülkeye girişlerine uzun süre izin vermedi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vahideddin'i büsbütün suclamak bence yalnistir, zira düsman elinde bulunan bir Istanbul'da Padisahlik sürmeye calisiyordu. Unutmayin ki Ingiliz Istanbul'u ele gecirmis, ermeni ve rum'a istediklerini yapma hürriyetini vermisti. Ayrica Damad Ferid'i de hatirlayalim, o degilmiydi Ingiliz'e Osmanli Topragini parca parca satan!

En önemli nokta ise Vahideddin'in emri üzerine M.Kemal Atatürk Anadolu'ya gecti. Tarih'e tarafsiz yaklasmak lazim, eger saf tutulursa mevzubahs olan hadise objektifligini kaybeder. Ayrica Vahideddin Han Ittihatcilardan nefret ediyordu, saltanati esnasinda Ittihatcilar yurdu terk etmis bulunuyordu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tekrar söylüyorum ittihatçıların ülke içinde hiç bir etkisi kalmamıştı. birinci dünya savşaındaki hezimetten sonra halk faturayı itihatçıalra kesti ve, ittihatçı kurmaylar , fikir adamları ya cezaevine kondu ya da kaçtı. yok ittihatçıalrın elindeydi ülke vahdettinin etkisi yoktu demek gerçekten komik olur. Vahdettin sevrin ne hükümler içerdiğini gayet iyi biliyordu. gizli bir yanı yok zaten. herşey sevr antlaşmasında açık açık beyan edilmiş.

Kurtuluş savaşı sırasında Atatürk hiç bir enverciyi yanına almadı. hatta zaferden sonra bile sağ kalan ittihatçı şeflerin, ülkeye girişlerine uzun süre izin vermedi.

Vahideddin anlaşmanın içeriğini biliyor muydu, bilmiyor muydu onu bilemem...

Bilse de bir şey değişmez zaten...

Ben size çevre faktörünün önemini es geçmeyin diyorum...

Kurtuluş savaşı döneminde bile Enverciler vardı,hatta mecliste olanları bile vardı...

Çıkar ilşkilerini bir kenara bırakmayın...

Atatürk ün eski arkadaşları onu öldürmek istedi unutmayın...

O dönemler karışıktı...

Kimin ne olduğunu o dönemlerde yaşayanlar bile bilmezken siz kesin bir dille bir adama hain diyemezsiniz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayatinda hata yapmayan bir insan varmidir? Yoktur; ben sahsen Vahideddin haindi demiyorum, ama onun da hatalari oldu. Yalnis kararlar aldigi kanitlanmistir, Arsivlerde bulunan dökümanlara bakmak kafi. En önemli hatasi yurdu terk etmek oldu. Eger kalsaydi idam edilirdi, buda kesindir, ama hic yoktan masumlugunu böylece isbat etmis olurdu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayatinda hata yapmayan bir insan varmidir? Yoktur; ben sahsen Vahideddin haindi demiyorum, ama onun da hatalari oldu. Yalnis kararlar aldigi kanitlanmistir, Arsivlerde bulunan dökümanlara bakmak kafi. En önemli hatasi yurdu terk etmek oldu. Eger kalsaydi idam edilirdi, buda kesindir, ama hic yoktan masumlugunu böylece isbat etmis olurdu.

Ben de hatayı tek başına yapmadığını; bu hataları tek başına yapacak kadar etkin bir insan olmadığını anlatmaya çalışıyorum sevgili Jülide...

Bir insanın kendini aklamak için idama koşarak gitmesi de saçma olur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hımm. sevri kabu letmek. kuvayı milliyecilerin katli için fermanlar ve fetvalr yayınlatmak, kuvay-ı inzibatiye, ve aznavur sürülerini halkın üstüne salmak. ingilzilerin emriyle meclis-i mebusan üyelerini tutuklatmak. ve bir ingiliz gemisiyle ülkeden kaçmak.

gerçekten "hata" denilebilecek şeyler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hımm. sevri kabu letmek. kuvayı milliyecilerin katli için fermanlar ve fetvalr yayınlatmak, kuvay-ı inzibatiye, ve aznavur sürülerini halkın üstüne salmak. ingilzilerin emriyle meclis-i mebusan üyelerini tutuklatmak. ve bir ingiliz gemisiyle ülkeden kaçmak.

gerçekten "hata" denilebilecek şeyler

Tek başına sorumlu tutulamaz(kaçması hariç)...

Kırk defa söyledik nerdeyse...

Israrla aynı şeyler üzerinde durmayın lütfen...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sacmalikla alakasi yok, görünüse bagli. Bir mukayese et lütfen, kacan bir Hükümdarmi halki tarafindan sempati kazanir, yoksa kendini halki icin feda edenmi? Aslinda Vahideddin de kendisini bir nevi feda etmistir, yurd disina giderek bütün musibetleri üzerine cekmistir. Yeni kurulan Cumhuriyete de böylece engel olmamistir. Fakat yüzünü ebedi olarak kaybetti, bunu sen bile inkar edemessin ali0_1

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir nevi fedakarlik, yazdim dikkatini cekerim Cyrano. Vahideddin isteseydi Istanbul'da kalip Istiklal harbinin sona ermesini bekleyebilirdi, zira Türk birliklerinin Savasi kazanacagi malumdu, bunu ingilizler de anlamisti. Simdi Istanbul'da kalip Saltanatin ilga kararini bekledi, Refet Pasa gelip bunu teblig edince, yeni kurulan sisteme engel olmamak icin yurdu terk etti, bu bugün kanitlanmis bir mevzudur, sasirmamani tavsiye ederim. Eger kalsaydi idam edilirdi. Böyle bir durumda, halk yillar sonra Vahideddin'in masum olduguna inanip, Meclisi suclayacakti. Bu yüzden Meclis gidecegini tahmin ettigi halde engellemedi. Kisaca Meclis sucsuz, Padisah ise hain olarak kabul edildi. Durum bundan ibaret.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne güzel bir başlık

ve ne de güzel yorumlar;

Vahidettin

Tarihin karaladığı büyük han,

ve de yüzyılın en fedakar insanı

Çok doğru

Yüzyıllardır kendi kaderine terkedilmiş bir halkı

son olarak da düşmanın merhametine terketmek için

ve onlar

onca çıplaklığa, yoksulluğa ve yorgunluğa rağmen

vatan ve namus için

İnönü'de Sakarya'da Antep'te

toprağa düşerken

insanın "İNSANIN"

hakkaten fedakar olması gerekiyor.

Yüce Padişahınızın bu fedakarlığını takdir edemiyoruz işte,

Ne yaparsınız, o toprağa düşen baldırıçıplak köylülerin

soyundan geliyoruz ne de olsa.

Sahi padişahınızın yaptığı şey fedakarlıksa

peki onların yaptığı ne ola ki

sakın ona da fedakarlık demeyin,

fedakarlık sözü bile

bu yükü taşıyamaz,

yüzü kızarır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir de tek bşaına suçlanamazmış. iyide biz zaten onun haricindekileri konuşamya değer bulmuyorz ki. dalkavuklar ne zamandan beri tarihte anılır oldu.

İstanbulu fetheden kim deyince Fatih diyoruz. tek başına mı yapmış demiyoruz. hain kim deyince yok tek suç onun mu demek oportunizm olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Örtbazliga gerek yok, halkin ayaklanmasini ve direnisini Vahideddin'in yaptiklariyla mukayese edemezsin. Bunu Vahideddin'i savundugum icin yazmiyorum, Halk en nihayet kendi eliyle topragini Düsmanin elinden kurtarmistir ve yüceligini böylece isbat etmistir. Burada mevzubahs olan halkin direnisi degil Vahideddin'in tarih önünde olan hatalari.

bir de tek bşaına suçlanamazmış. iyide biz zaten onun haricindekileri konuşamya değer bulmuyorz ki. dalkavuklar ne zamandan beri tarihte anılır oldu.

İstanbulu fetheden kim deyince Fatih diyoruz. tek başına mı yapmış demiyoruz. hain kim deyince yok tek suç onun mu demek oportunizm olur.

Bir olayi arastirmak, anlamak icin bütün gercekleri göz önünde bulundurmak lazim, ancak o zaman anlanabilinir gecmis. Yekten hüküm vermek yalnistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Örtbazliga gerek yok, halkin ayaklanmasini ve direnisini Vahideddin'in yaptiklariyla mukayese edemezsin. Bunu Vahideddin'i savundugum icin yazmiyorum, Halk en nihayet kendi eliyle topragini Düsmanin elinden kurtarmistir ve yüceligini böylece isbat etmistir. Burada mevzubahs olan halkin direnisi degil Vahideddin'in tarih önünde olan hatalari.

Bir olayi arastirmak, anlamak icin bütün gercekleri göz önünde bulundurmak lazim, ancak o zaman anlanabilinir gecmis. Yekten hüküm vermek yalnistir.

en büyük Vahdettin başka büyük yoktur diyorsun yani :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Juldie biz araştırdıklarımız ve okuduklarımız üzerinden konuşuyoruz. ve vahdettinin neler yaptığını anlatıyoruz. ha şayet senin bunun aksine bizi ikna edebielcek bilgielrin varsa sende onları sunarsın. tartışma böyle olur.

- Kazım Karabekir' e Atatürk ü yakalaması ve istanbula göndermesi, direnemsi halindeyse kendisinin öldürmeye yetkili olduğunu bildiren bir emirname göndermiştir. Karabekir emri reddetmiş ve Atatürkün huzuruna çıkıp bğalılığını bildirmiştir.

- Sevr anlaşmasını kabul ederek türk yurdunun parçalanmasına boğazların uluslararası komisyonların denetimine verilmesine. Türk devletinin asker sayısının mütefiklerin belirlediği sayının aşılmayacağına. ve Türkiyenin istanbul ve bursanın bir kısmından ibaret oalcağını kabul etmiştir.

- Bu anlaşmaya karşı çıkan ve protesto eden Meclis-i Mebusan'ı fes etmiş ve üyelerini tutuklayarak ingilizlere teslim etmiştir.

-şeyhülislam a yayınlattığı fetvayla İngilizlere ve fransızlara kurşun sıkanın kafir olduğunu beyan etmiştir.

- Aznavur adluı çapulcuyu silahlandırmış ve direnişi kırmak için özellikle ege ve doğu marmarada halkın üzerien salmış ve onun katliamlar yapmasına köyleri basmasına izin vermiştir.

- Damat Ferite kurdurduğu Kuvay-ı inzibatiye ile tam bir terör estirmiş ve kuvay-ı milliyeyi destekleyen kıöylerde baskınlar ve katliam lar yaptırmıştır. iki çetede kuvay-ı inzibatiye ve aznavur ayaklanması, Çerkes Ethemin kuvay-seyyareleri tarafından bastırılmıştır.

- İngiliz arşivlerinde ortaya çıkan ve osmanlı hanedan tuğrasıyla mühürlenmiş mektuplarında, İngiliz kraliyet ailesine bağlılığını ve güvenini bildirmiş. kendisinin tek kişisel güvencesinin ingiliz kraliyet ailesinin insafı olduğunu yazmıştır

- Anadoluda Kuvay-ı millyiecilere ve ardından Ankara hüküemtien karşı gerici ayaklanmalar düzenletmiş ve desteklemiştir.

- ve en nihayetinde, savaşı türk halkı kazanınca ingilizlerle beraber bir gemiye atlayıp ülkeyi terketmiştir.

O tarihlerde İngiltere'nin Karadeniz Orduları Komutanı General Milne, 16 Aralık 1918 günü Londra'ya şu raporu gönderir: ''VI. Mehmet, Türkiye'de idareyi mümkün olduğu kadar süratle ele almamızı istiyor.'' Yüksek komiser yardımcısı Amiral Webb 30 Aralık 1918 günkü raporunda da, ''Dışişleri Bakanı M. Reşit Paşa 'kendim, kabinedeki arkadaşlarım, sultan ve geniş bir halk kitlesi adına, kesinlikle sizi temin ederim ki, umumun arzusu', İngiltere tarafından idare edilmektir" denmektedir. Amiral Calthorpe 10 Ocak 1919 günü İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Balfour 'a şu mektubu yazar: ''Ben (padişah) Britanya'nın istediği herkesi, İngilizlerin isteklerine uygun olarak tutuklayıp cezalandırmaya hazırım. Yalnız bir şeyden korkarım. Eğer geniş ölçüde tutuklamalar yaparsan bu durum bir ihtilal nedeni olur ve beni öldürürler.'' Calthorpe'un yardımcısı Amiral Webb' in bakanlığa yazdığı 19 Ocak günkü rapor: ''Politikamız süngünün keskin ucuna dayanıyor. Halife elimiz altında bulundukça, İslam dünyası üzerinde ek bir denetleme aracına sahibiz demektir. Padişah bizi buraya yerleştirmek istiyor.''

Vahdettin 21 Ocak'ta İngiltere'den güvence istemek üzere Damat Ferit 'i Carlthorpe'a gönderir ve kendisine 5 Şubat'ta bu güvence verilir. Aynı Damat Ferit yüksek komiserlik danışmanlarından Hohler 'e 5 Mart 1919 günü "Bütün umudunun Allah'ta ve İngiltere'de olduğunu... istedikleri herhangi bir kimseyi tutuklamaya hazır olduğunu" bildirir. Sadrazam Damat Ferit 30 Mart 1919'da yüksek komiser De Robeck 'i ziyaret ederek ''Babası Abdülmecit 'in onu (Vahdettin'i) İngiliz devletine ve İngilizlere dostluk duygularıyla yetiştirdiğini, bugün takip ettiği amacın Osmanlı hükümetini, İngiltere devletine mutlak bir teslimiyetle bağlamak olduğunu'' söyler ve sultanla birlikte Osmanlı Devleti'ni bir İngiliz sömürgesi yapmayı amaçlayan bir proje hazırladıklarını ve sunmak istediklerini ilave eder. Padişah, Atatürk'ün Samsun'a çıkışından 1.5 ay sonra Amiral Calthorp'a ''Osmanlı İmparatorluğu 15 yıl süreyle İngiliz sömürgesi olmalıdır'' önerisinde bulunur.

Metin Kale

söylermisinzi yuakrıdakielre bakıp bir insanın vatan haini oalbilmesi için başka neler yapması gerekmektedir

Bunu başka bir ülkede bir kral yapsaydı halkı tarafından paramparça edilirdi. Musta Kemal Atatürk devrin türkçüleri, mebusları, aydınları tarafından Vahdettinin kaçmasına izin verdiği için sitemlere maruz kalmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.