Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Tanrı Egoisttir...

Hitman92

Önerilen İletiler

evet arkadaşlar allah neden dünyada ve özellikle türkiyede saçma olan dini hakim kılmak istemektedir görüşü olan varsa bekliyorum.

Sevgili raif ;

Tam yerinde, sorulması, sorgulanması gereken soruları soruyorsun ve kendi içinde bunları sorguluyorsun da...

Bu bence çok önemli...

Ancak şöyle bir şey var örneğin sorduğun bu soruda...

Soyut bir varlığı ele alarak sorulacak bir soru konunun muhatapları tarafından çok kolaylıkla çarpıtılabilir....

Çünkü herhangi bir dini hakim kılmaya çalışan -kişi, grup, hakim güçler ve yönetimi ellerinde tutan sınıflar- zaten -o dini ve tanrısını- kullanarak, kendi çıkarlarını, siyasetlerini yaşadıkları topluma dayatarak iktidar erkini ellerinde tutmaya çalışıyorlar.

Bence soruyu şu şekilde sormamız daha doğru olurdu..

"Evet arkadaşlar bir takım "kişi, grup, hakim güçler ve yönetimi ellerinde tutan sınıflar" neden dünyada ve özellikle türkiyede saçma olan dini hakim kılmak istemektedir."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Beş fonksyonlu bir kamera gibidir İNSAN..beş ayrı özellikte kayıt yapabiliyor..bu kayıtlar daha sonra ne oluyor bilen varmı..görüyoruz kayıtta..işitiyoruz kayıtta,gördüğümüzü işittiğimizi algıladığımız lezzeti yada ısıyı kaydediyoruz beynimizde..sonunda beynimizde toprak oluyor..kayıtlara ne oluyor acaba?.. :D

BİLGİ,de kayıtta..eğer o Bilgiyi aktaramadıysak başka bir beyine beyinde toprak bilgide.. :D

Size katılıyorum sevgili dayı; çok çarpıcı bir şekilde ele almışsınız ( İnsan-Bilgi-Deneyim-Paylaşım ) ilişkisini...

Konfücyüs gibi yani... :)

"Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var.

Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta, sende 1 yumurta olur.

Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var.

Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur."

Konfücyüs

Saygı ve Sevgilerimle... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili raif ;

Tam yerinde, sorulması, sorgulanması gereken soruları soruyorsun ve kendi içinde bunları sorguluyorsun da...

Bu bence çok önemli...

Ancak şöyle bir şey var örneğin sorduğun bu soruda...

Soyut bir varlığı ele alarak sorulacak bir soru konunun muhatapları tarafından çok kolaylıkla çarpıtılabilir....

Çünkü herhangi bir dini hakim kılmaya çalışan -kişi, grup, hakim güçler ve yönetimi ellerinde tutan sınıflar- zaten -o dini ve tanrısını- kullanarak, kendi çıkarlarını, siyasetlerini yaşadıkları topluma dayatarak iktidar erkini ellerinde tutmaya çalışıyorlar.

Bence soruyu şu şekilde sormamız daha doğru olurdu..

"Evet arkadaşlar bir takım "kişi, grup, hakim güçler ve yönetimi ellerinde tutan sınıflar" neden dünyada ve özellikle türkiyede saçma olan dini hakim kılmak istemektedir."

bu sorunuda dünyanın böylesi saçma bir inanca boğulmasını asıl allah istediği için ben direk allah olarak zikrettim tabi yandaşlarıda bunu istemekte ama bunu niçin istemekteler şayet allah yarattığı için bu varetmesine bir şükür ve minnnettarlık olarak allaha tapan insanlar üretmekse maksat bu adaletin ruhuna aykırıdır adalet eşitlik demektir neden eşitlik kimsenin istekleri diğerinin istek ve arzularını bastırıp ona zulmetmesin ve herkesin eşit söz hakkı olsun diye ama allah tek söz sahibi oldumu ozaman onun istek ve arzuları diğerlerinin istek ve arzularını bastıracaktır buda yanlış bişiydir yani kulluk yani kölelik yanlıştır ve yanlış olmasındaki nedende budur işte bu yüzden bu yapılan insan haklarına aykırıdır ve insanları yalan yanlış bilgilere inanmalarını sağlamakta doğru değildir cennet cehennem gibi burada yapılmak isteneni anlamış değilim açıkçası.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

allahın bizi yaratması ve yememiz için çaşitli şeyler yaratması bize haksızlık yapmasını haklı çıkartmaz allah ne kadar bizi yaratmış olsada kimseye haksızlık yapamaz bu adalete aykırıdır ve kimseyi kölesi yapmaz bu insanlığa adalete insan haklarına aykırıdır kimseye işkence yapamaz bu insanlığa adalete ve insan haklarına aykırıdır dolayısıy dini inanç bir saçmalıktır ama her nedense bunu yaygınlaştırmak istemekteler bunun nedenini anlamış değilim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba;

Bu konuların bu kadar tartışılmasındaki asıl sebebin Tanrı kavramı olduğunu düşünüyorum. İslam dininde Allah insanlara La İlahe İllah dedirttiriyor ki buda = "İlah = Tanrı yoktur. Ancak Allah vardır". yani aslında kendine ateist diyen arkdaşlar nasıl Tanrı yoktur diyorsa islam da tanrı yoktur demektedir. İslam dediğimiz aslında ve özünde sistemin işleyişidir. Sisteme uygun davranırsanız oda size pozitif döner aksi takdirde negatif ki evrenin pozitif negatif değerlerede ihtiyacı vardır. Yani ikiside adildir, ihtiyaçtır. Bizim canlı otları yolup yememiz ne kadar doğalsa, hayvanları kesip yememiz ne kadar doğalsa Cehennem denen olgununda bizden negatif olanları kendine yakıt yapması o kadar doğaldır. Biz sistemin çalışmasını idrak yöntemiyle ve tefekkürle zuhrunda açığa çıkartabilen Efendim Muhammed Mustafa s.a.v bu ilmi hiç bir karşılık olmadan insanlar ile paylaşmıştır. Sistemi çözdüm diyecek olan arkadaş Efendimizin bir açığını bulabilirse (ki bulamaz çünkü oda aynı şeyi görecektir.) eleştirebilir. Ancak o seviyeye yaklaşması bile mümkün olmayan insanların aciz ve düşük bakış açısı ile o mükemmelliyeti eleştirmesi abese tekabül eder. İslam sistem ve sistemin açıklamasıdır dedik ancak Allah haşa evrenin vücudu değildir. Herşey ondan var olmuştur ama hiç bir şey o değildir. Her nasıl ki bir ressamın resmine baktığımız zaman ressamı göremeyeceğimiz ve tanıyamıyacağımız gibi.

Allah yukarıda oturan bir tanrı değildir. Allah'ı hiç bir yerde aramayın, o bize kalbimize bakmamızı tavsiye etmiştir, ötede bir yerlerde aramak bizi şirke götürür.

Dolayısı ile aslında ALlah Muhammed s.a.v ve islama inanan birisi olarak ataistlerin bir çok söylediğine hak verebiliyorum. Sembolik ifadeler insanları böyle direnişlere itebilir ki buda doğaldır onların fıtratı sorgulama, özgürlük üzre yaratılmıştır. Ve özünde doğru kanalize edilebilirse çok güzel bir fıtrattır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

işkence yapmak bir suçtur modern devletlerde insan her ne suç işlerse işlesin ona işkence yapılamaz çünkü işkence insanlık dışı bişiydir ama dine göre allah dediğini yapmayanlara işkence yapmaktadır yani insan allahın her dediğini yapmak zorundadır yani insan allahın kölesidir insanın hiç bir hakkı yoktur özgürlüğü mözgürlüğü yoktur sadece allahın istekleri önemlidir biz hiç bir şey isteyemeyiz eskiden krallıklarda olduğu gibi yada kölelik düzeninde olduğu gibi ve allah bu inanca göre sadece kendi isteklerini düşünmektedir insanın isteğinin önemi yoktur yani bencildir ve dediğini yapmayanlarada işkence yapmaktadır yani insanlık dışı zorbalık yapmaktadır bu ise insanlığa insan haklarına ve adalete aykırıdır ama inananlara göre allah adildir ama inanca göre adil olmadığı gözükmektedir yani tamamen saçmalıktır işte derin dünya devleti bu saçmalığı yaymaya çalışmaktadır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

işkence yapmak bir suçtur modern devletlerde insan her ne suç işlerse işlesin ona işkence yapılamaz çünkü işkence insanlık dışı bişiydir ama dine göre allah dediğini yapmayanlara işkence yapmaktadır yani insan allahın her dediğini yapmak zorundadır yani insan allahın kölesidir insanın hiç bir hakkı yoktur özgürlüğü mözgürlüğü yoktur sadece allahın istekleri önemlidir biz hiç bir şey isteyemeyiz eskiden krallıklarda olduğu gibi yada kölelik düzeninde olduğu gibi ve allah bu inanca göre sadece kendi isteklerini düşünmektedir insanın isteğinin önemi yoktur yani bencildir ve dediğini yapmayanlarada işkence yapmaktadır yani insanlık dışı zorbalık yapmaktadır bu ise insanlığa insan haklarına ve adalete aykırıdır ama inananlara göre allah adildir ama inanca göre adil olmadığı gözükmektedir yani tamamen saçmalıktır işte derin dünya devleti bu saçmalığı yaymaya çalışmaktadır.

''Sınırsız özgürlük'' var mıdır?İnsan kendince aklına gelen, kendince doğru bulduğu, zevk aldığı her fiili yapabiliyor mu dünya sisteminde?İnsan bir kere özgürdür derken gerçekten özgür müdür özünde?İnsan bulunduğu toplumun bireyi olarak onun kurallarına tabi olarak farkında olmadan o toplumun kölesi değil midir?Hangi devletin vatandaşıysa o devletin kurallarını kabul etmek zorunda değil midir, kendine ters gelen, uymak istemediği kurallar olsa bile?Ben şuna uyarım şuna uymam gibi sınırsız bir özgürlüğü mü vardır?Toplumun yazısız kurallarına ve devletin yazılı kurallarına uymakla yükümlüdür en başta insan.İnsana en fazla değer veren demokrasi sistemi bile kendine zarar gelmesini istemeyecek, kendisini yok etme isteği düşüncesinde olanlara karşı egoistçe bir tavır takınmaz mı, kendini düşünmez mi, kendini korumak için kendine karşı geleni düşman ilan etmez mi?Ben demokrasiye karşı gelip, demokrasiyi yok edecek kadar yine demokrasinin vermesi gereken bir özgürlüğe sahip miyim?Demokrasiye bir düşmanlığım yok tabi bunları söylerken.Devlet kendini ayakta tutmak için kendi değerlerini savunan, kendi vatandaşını oluşturan bir sistemle insanını yetiştirmez mi?Bu bulunduğun devletin kendi egosu için seni kölesi olarak yetiştirmesi değil midir?Bulunduğun devlet hangi devlet olursa olsun kendi sitemine karşı fikri mücadeleyi hoş görecek, kendisini fikri mücadelelerle yıkacak olana egoistçe davranmayıp senin mutluluğun önemlidir, ben bencil değilim sen ne dersen o mu demektedir?

İnsan sadece kendi isteklerini düşünerek her istediğini yapacak bir özgürlüğe sahip değildir.İnsan kendisi egoistçe davrandığında bulunduğu sistemin egoistliğine çarpar.İnsan dünyaya zarar verdiğine dünya kendi egositliğiyle kendine zarar vereni zarara uğratır.Sen ne kadar egoistçe davranırsan evrendeki düzen de sana o kadar egoistçe davranır, işkence eder.smile.gifSistemle işkence eder, insanla işkence eder, hayatla işkence eder.

Tanrı egoist midir?Kime karşı egoist midir?Tanrıyı neye karşı yargılayacağız, kime karşı suçlayacağız ki egoisttir değildir diyebilelim?Eeeeee benim istediğim sistemi kurmamış, kendince bir sistem kurmuş şunu yapacaksın yapmazsan cezanlandıracağım seni diyor.Ne diyeceksin sen kendini düşünüyorsun yarattığın sistemin sözünü dinle bak ne diyor, beni özgür bırak o özgürlüğü de sen verdin ya hiç dokunma bana mı diyeceksin?Eeeee de bakalım nolacaksa?Tanrıyı geçtim velev ki tanrısız düşünelim evreni insansın, dünyadasın, evrende bir sistemin parçasısın ve istediğin her şey olmuyor, bel ki dünyaya gelmek istemiyordun, dünyaya geldin ölmek istemiyorsun, evrendeki sistemin parçası olmak istemiyorsun, evrene, sisteme karşı geliyorsun nasıl karşı geliyorsun egositçe kimin için karşı geliyorsun, hareket noktan kendin eee bu egoistlik değil mi?Senin egoistliğin doğru da evrenin egoistliği mi suçlu?Nolacak şimdi kim egoist, kendin değilsin sistem kendisi için seni kullanıyor, sistem egoist, evrendeki bütün kanunlara kaçamayacak kadar tabisin nolacak şimdi?

Sistem egoist, eee yok mu oldu şimdi sistem, mahkemeye mi verelim siste mi, ben senin bir parçan olmuyorum deyip sistemin bize vermediği hangi fiille tepki gösterelim, nasıl kaçalım bundan?

Tanrı kime karşı suçlu sisteme karşı mı?Komik oldu ya!Tanrıya inanmıyorsan, Tanrı bana işkence yapamaz diyorsan sistem, istediği gibi davranmazsan sistem sana işkence yapıyor zaten, yakıyor seni farkında değilsin.

Velev ki Tanrı yok, evren isteminin içindesin evren de sana egoist geliyor ki baktığın açıya göre gerçekten de öyledir haydi insan hakları mahkemesine verelim sistemi, yargılayalım,karşı koyalım sisteme bu sistemi alt edecek kendi egoistliğimizi tatmin eden bir sistemle cevap verelim.smile.gifKim egoist?

Muhebbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım sınırsız özgürlük yoktur bütün insanlar birbiri hakkına saygı duymalıdır insan hakkı ve özgürlüğün tanımı,insanların başkalarına zarar vermeden hayatınbı istediği gibi yaşamasıdır yani ben kendi hayatımı istediğim gibi yaşarım istersem eşcinsel yada transeksüel olurum istersem istediğim elbiseyi giyer yada çıplak bile dolaşma hakkına sahibim çünkü hayat benim hayatım beden benim bedenimdir ama başkalarının hayatına karışamam nasıl yaşamaları gerektiğini belirleyemem yada malını ,parasını çalamam yani sınırsız özgürlük yoktur siz özgürlüğü sınırsız algılıyorsanız bilemem.demokratik devletlerde insanın hayatını başkalarına zarar vermeden istediği gibi yaşamasını güvence altına alır ve bu temel kavrama göre kurallar çıkarır ve bu kurallar insan haklarını korumak içindir kuralda insanların özgürlüğünü kıstlama diye bişiy yoktur kuralların amacı insan haklarını korumaktır ve kimse toplumun kuralları her zaman haklıdır mantığı yanlıştır insan hakları ve özgürlüğe en gel olan bir sürü toplumsal inanış,değer ve dinsel inanışlar vardır nitekim bizim toplumumuzda kimi yerlerde kızların erkeklerle beraber gezmesine bile kötü gözle bakılıyor ve kızlar istediği elbiseyi giyememektedirler.yetişkin kız ve erkekler istedikleriyle cinsel ilişkiye girme hakkına sahiptir tabiki tecavüzetmeden gönül rızasıyla ama günümüzde yetişkin kızlar sevgilisiyle cinsel ilişkiye girdi diye öldürülmektedir işte sizin savunduğunuz kültür ve dini inançlar bunlardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

efendim şimdi siz çıplak dolaşmanızın başkalarına zarar vermeyeceğinimi söylüyorsunuz mesela çocukların psikolojisini düşündünüzmü hiç ayrıca siz hiç çıplaklar kampına gittinizmi oradaki katı kurallardan haberiniz varmı dünyanın uzay filmlerindeki kozmopolit barlar gibimi olmasını istiyorsunuz saygılar sunarım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

asıl -Allah'ı tanımayanlar- onlar özgürlükleri engelliyorlar,

şimdi ben zorunlu eğitim almayacağım deseydim, herkes kıyameti koparırdı

efendim sizce zorunlu eğitimi allahı tanımayanlarmı koymuştur allahı tanısalar eğitimi serbestmi bırakmaları lazım geliyor saygılar sunarım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.