Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Tanrı Egoisttir...

Hitman92

Önerilen İletiler

Arkadaşlar size felsefe hocamdan aktarıyorum ve yorumlarınızı bekliyorum: (Ben Ateist biri değilim xD)

-Tanrının ibadete,kulluğa v.s ihtiyacı yoktur.

-İnsanın her türlü ibadete ihtiyacı vardır.

-Tanrı gücünü,kudretini,yüceliğini her yerde ve her zaman kanıtlamak ister.

-İnsanları bu amaç için yaratmıştır, ve bu yüzden Tanrı egoisttir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar size felsefe hocamdan aktarıyorum ve yorumlarınızı bekliyorum: (Ben Ateist biri değilim xD)

-Tanrının ibadete,kulluğa v.s ihtiyacı yoktur.

-İnsanın her türlü ibadete ihtiyacı vardır.

-Tanrı gücünü,kudretini,yüceliğini her yerde ve her zaman kanıtlamak ister.

-İnsanları bu amaç için yaratmıştır, ve bu yüzden Tanrı egoisttir...

Felsefe öğretmeninizin sizin öğrendiğiniz bilgilere ihtiyacı var mı..? Sizin bu dersi verebilmek için var..Felsefe öğretmenin sizi sınava tabi tutuyor değil mi..? Acaba egosundan mı yoksa sınıfı daha doğrusu felsefe dersinden geçip geçemeyeceğinizi tespit etmek için mi yapıyor bu sınavları..;)

Sor bakalım felsefe öğretmenine, ne diyecek..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konularım 2. sayfaya düşmeden döndüm foruma, herkese merhaba :)

Derler ya babası bağ bağışlamış, oğlu bir salkım üzüm vermemiş diye.

Allah sana varlığı vermiş. Sana sonsuz cennet vermiş. Senden geriye bir salkım üzüm istiyor. Sen diyorsun ki senin üzüme mi ihtiyacın var?

Tabi ki yok. Ama verebileceğini görmek istiyor. Seninde verebilecek iyilikte olduğunu.

Bence böyle :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konularım 2. sayfaya düşmeden döndüm foruma, herkese merhaba :)

Derler ya babası bağ bağışlamış, oğlu bir salkım üzüm vermemiş diye.

Allah sana varlığı vermiş. Sana sonsuz cennet vermiş. Senden geriye bir salkım üzüm istiyor. Sen diyorsun ki senin üzüme mi ihtiyacın var?

Tabi ki yok. Ama verebileceğini görmek istiyor. Seninde verebilecek iyilikte olduğunu.

Bence böyle :)

Bence tabiki öncelikle tanrı diye bir kavram sadece insanların yarattığı bir şeydir.

Eğer "var" ise de sadece egois değil aynı zamanda çok zalim, çok gaddar, kabadayı bir tanrıdır da..

Zalimdir;

Aranan: derileri

Nisâ(*) Sûresinin 56 . Ayetinde

Şüphesiz âyetlerimizi inkar edenleri biz ateşe atacağız. Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için onların derilerini yenileyeceğiz. Şüphesiz, Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Me’âric Sûresinin 15,16 . Ayetinde

Hayır (ne mümkün)! Şüphesiz, cehennem derileri kavurup çıkaran alevli ateştir.

İbrahim Sûresinin 16 . Ayetinde

Hüsranın ardından da cehennem vardır. Orada kendisine irinli su içirilecektir.

Kabaddayıdır;

A’râf Sûresinin 166 . Ayetinde

Yasaklandıkları şeylerden vazgeçmeye yanaşmayınca da onlara “aşağılık maymunlar olun” dedik.

Bakara(*) Sûresinin 171 . Ayetinde

İnkar edenleri imana çağıran (peygamber) ile inkar edenlerin durumu, bağırıp çağırmadan başka bir şey duymayan hayvanlara seslenen (çoban) ile hayvanların durumu gibidir. Onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Bundan dolayı anlamazlar.

A’râf Sûresinin 179 . Ayetinde

Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir.26

Furkân Sûresinin 44 . Ayetinde

Yoksa sen onların çoğunun (söz) dinleyeceklerini yahut akıllarını kullanacaklarını mı sanıyorsun? Onlar hayvanlar gibidirler, belki yolca onlardan daha da şaşkındırlar.

Nisâ(*) Sûresinin 14 . Ayetinde

Kim de Allah’a ve Peygamberine isyan eder ve onun koyduğu sınırları aşarsa, Allah onu ebedi kalacağı cehennem ateşine sokar. Onun için alçaltıcı bir azap vardır.

Tehtid etmekten çekinmez;

Mâide(*) Sûresinin 86 . Ayetinde

İnkar edenlere ve âyetlerimizi yalanlayanlara gelince işte onlar cehennemliklerdir.

Yâsîn Sûresinin 63 . Ayetinde

“İşte bu, tehdit edildiğiniz cehennemdir.”

ayrımcı ve önyargılıdır; cehennemi doldurmak için insan yaratmış!!!

Hûd Sûresinin 118-119 . Ayetinde

Rabbin dileseydi insanları (aynı inanca bağlı) tek bir ümmet yapardı. Fakat Rabbinin merhamet ettikleri müstesna, onlar ihtilafa devam edeceklerdir. Zaten onları bunun için yarattı. Rabbinin, “Andolsun ki cehennemi hem cinlerden, hem insanlardan (suçlularla) dolduracağım” sözü kesinleşti.10

Ra’d Sûresinin 5 . Ayetinde

Eğer şaşacaksan, asıl şaşılacak olan onların, “Biz toprak olunca yeniden mi yaratılacakmışız?” demeleridir. İşte bunlar Rablerini inkar edenlerdir. İşte onlar boyunlarına demir halkalar vurulanlardır ve işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır.

Mizahi yönüde vardır:

Kâf Sûresinin 30 . Ayetinde

O gün Cehenneme, “Doldun mu?” deriz. O da, “daha var mı?” der.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sürekli birbirine benzeyen iletiler, aynı yada benzer ayetler. Cevaplar veriliyor birkaç gün içinde başka biri aynı konularla tekrar sahnede.

Sebepsiz sonuç olmaz, Kuran birçok ayette iman edip güzel ve makbul işler yapanlara cenneti müjdeler.

Kendine ortak uyduranları, kendine, peygamberlerine yada ayetlerine inanmayanları, zalimleri, kötülük yapanları ise cehennemle müjdeler.

İstediğinizi seçmekte serbestsiniz kendi seçimlerinizden dolayı yaratanı gaddar yada zalim olarak nitelendiremezsiniz. Size yol göstermiş, seçenekler sunmuş, kurtuluşuda, azabıda anlatmış. Siz seçiminizi yaparsınız fakat kendi yaptığınız seçimi yaratıcıya yükleyemezsiniz.

Allah ayetlerinde belirtmiştir, kendisine karşı gelmekten sakınanları, iyilik edenleri, sabredenleri, güzel davrananları, adil davrananları ve temiz olanları sever. İnkar edenleri, nankörleri, bozguncuları, zalimleri, kibirlenen ve övünenleri, hainleri, haddi aşanları, israf edenleri, büyüklük taslayanları, böbürlenip şımaranları sevmez. Kuranın çeşitli ayetlerinde bunları görebilirsiniz.

Zalim, kabadayı ve önyargılı diye kendi düşüncenize göre iddia ettiğiniz yaratıcı, ayetlerinde sizin belirttiğiniz sıfatlarda olanları sevmediğini söylüyor.

Siz nasıl anlamak istiyorsanız öyle anlayın sonuçta buda sizi bağlar, herkes istediği seçimi yapmakta özgürdür fakat ölümden sonra insana kendi seçimini yapma şansı maalesef bir kez daha verilmeyecektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

B) İşte başlıyoruz yeniden maratona...

@ bastarko,

Tanrı yok diyorsun. Sana sonuna kadar herşeyi anlatsam da amaaan zaten yok ki diyeceksin.

Tanrı zalimdir diyorsun. Buna da ayetleri delil gösteriyorsun.

O zaman yasalarda zalim. Onlar da "Müebbet" diyor bir çokzaman.

Tanrı Sana 24 lira vermiş 1 lirasını geri verebilecekmisin diye bakıyor. Sen değil 1 lira 5 kuruş geri vermiyorsun. Ondan sonra "tanrı beni dvvdü veya tanrı beni tehdit etti."

Sana yoktan yere 24 lira verdi sen 5 kuruş geri veremiyorsun. Üstelik 5 kuruş geri vermeyene müebbet yazınca da beni tehdit etti diyorsun.

Hangi banka sana -99,9% faizle para veriyor?

Tanrının ihtiyacı olmadığı halde senden 5 kuruş istemesi egoistlikse senin 5 kuruş geri ödememen neylik acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayet cımbızlamakta çok iyisinizdir bilirim..:) Bakalım cımbızladığınız ayetlerden başka hangi ayetlerde varmış o surelerde:

Nisâ(*) Sûresinin 56 . Ayetinde

Şüphesiz âyetlerimizi inkar edenleri biz ateşe atacağız. Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için onların derilerini yenileyeceğiz. Şüphesiz, Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

57.İman edip salih ameller işleyenleri ise, içinden ırmaklar akan, içlerinde ebedi kalacakları cennetlere koyacağız. Onlara orada tertemiz eşler vardır. Onları, koyu gölgeler altında bulunduracağız.

Me’âric Sûresinin 15,16 . Ayetinde

Hayır (ne mümkün)! Şüphesiz, cehennem derileri kavurup çıkaran alevli ateştir.

17.Yüz çevirip arkasını döneni çağırır-durur.

18.(Durmaksızın mal ve servet) Toplayıp bir yerde (üstüste) yığmakta olanı.

19.Gerçekten, insan, 'bencil ve haris' olarak yaratıldı.

20.Kendisine bir şer (kötülük) dokunduğu zaman feryadı basar.

21.Ona bir hayır dokunduğunda engelleyici olur (veya cimrilik eder).

22.Ancak namaz kılanlar hariç;

23.Ki onlar, namazlarında süreklidirler.

24.Ve onların mallarında belirli bir hak vardır:

Anlamadıysan anlatayım:Zekat vermeyenleri eleştirip, zekat verenleri övüyor..İyiliğe,yardımlaşmaya teşvik ediyor..;)

İbrahim Sûresinin 16 . Ayetinde

Hüsranın ardından da cehennem vardır. Orada kendisine irinli su içirilecektir

23. İnanan ve salih ameller işleyenler, Rablerinin izniyle, ebedi kalacakları ve içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokulacaklardır. Oradaki esenlik dilekleri "selam" dır.

24. Görmedin mi Allah güzel bir sözü nasıl misal getirdi? (Güzel bir söz), kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.

25. Bu ağaç Rabbinin izniyle her zaman meyvesini verir. Öğüt alsınlar diye Allah insanlara misaller getirir.

A’râf Sûresinin 166 . Ayetinde

Yasaklandıkları şeylerden vazgeçmeye yanaşmayınca da onlara “aşağılık maymunlar olun” dedik.

Aşağılık maymun ne demek hiç araştırayım demedin değil mi..? Varsa hazır ağaç kovuğuna, yoksa özel açılan kavuğa fındık,fıstık vs.koyar avcı ve kenara çekilir bekler..Maymunlar o yeme gelir, elini sokar ve avuçlayıp hepsini almak ister..Açık eli kovuğa girip çıkarken, avuçladığı şekli kavuktan çıkmaz çünkü dardır..Avcı sakince yaklaşır, ama maymun elini açıp o yiyecekleri bırakmaya kıyamadığı için yada tek tek almak yerine avuç dolusuna göz diktiği için öylece yakalanır..İşte aç gözlü maymunun durumudur, aşağılık maymunun özü..Ayet de yazayım hadi:

168. Biz onları yeryüzünde parça parça topluluklara ayırdık. Onlardan iyi kimseler vardır. İçlerinden öyle olmayanları da vardı. Belki dönüş yaparlar diye de onları güzellikler ve kötülükler ile sınadık.

170. Kitaba sımsıkı sarılanlara ve namazı dosdoğru kılanlara gelince, şüphesiz biz, iyiliğe çalışan (erdemli) kimselerin mükafatını zayi etmeyiz.

Bakara(*) Sûresinin 171 . Ayetinde

İnkar edenleri imana çağıran (peygamber) ile inkar edenlerin durumu, bağırıp çağırmadan başka bir şey duymayan hayvanlara seslenen (çoban) ile hayvanların durumu gibidir. Onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Bundan dolayı anlamazlar.

Gerçi tam ayetini bulup çekmişsin cuk oturmuş, ama yine de önünde arkasında ne var bakalım:

168. Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helal ve temiz olanlarından yiyin! Şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.

169. O, size ancak kötülüğü, hayasızlığı ve Allah'a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi emreder.

172. Ey iman edenler! Eğer siz ancak Allah'a kulluk ediyorsanız, size verdiğimiz rızıkların iyi ve temizlerinden yiyin ve Allah'a şükredin.

Hûd Sûresinin 118-119 . Ayetinde

Rabbin dileseydi insanları (aynı inanca bağlı) tek bir ümmet yapardı. Fakat Rabbinin merhamet ettikleri müstesna, onlar ihtilafa devam edeceklerdir. Zaten onları bunun için yarattı. Rabbinin, “Andolsun ki cehennemi hem cinlerden, hem insanlardan (suçlularla) dolduracağım” sözü kesinleşti.10

''Allah herşeyi bilendir'' derken boşuna söylemiyoruz bunu..Bak kendin bulup koymuşsun ayetini, e ispatı da sizsiniz..;) Cevabın da durumunuza uygun olsun hadi:

121.İman etmeyenlere de ki: "Elinizden geleni yapın, biz de yapacağız."

122."Bekleyin, biz de bekleyeceğiz."

Elbette hepsine yanıt hem Kuran'da bizzat cımbızladığın ayetlerde ve bende mevcut..

Elbette herkes kendisini ilgilendiren bölümleri işaretler değil mi..? Biz iyilikleri, düzgün ahlakı emreden ayetler üstünde yoğunlaşıyoruz..O Allah kelamı sözler içindeki ceza ve ödül vaadleri gerçek inananlar için üstünde durulan ayetler değildir..Ne cezadan korkmamız gerekir, ne de yaptığımız iyiliğin karşılığını bekleyecek zayıf imandayız..Cennet'te, hurilerde isteyenlerin olsun..Bizim istediğimiz Allah rızasıdır..

Bunu anlayabilmek imkansız değil, ama anlayabilmek için anlamaya niyetlenmek gerek değil mi..?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı konusu ile ilgili mücadele etmemin tek bir sebebi var; insanların yaşam biçimlerini seçme özgürlüklerinin olduğuna inanmam ve evlatlarım içinde bu özgürlüklerini kullanabilecekleri bir dünya bırakmak, yoksa benim umrumda bile değil kimin neye inandığı nasıl yaşadığı, taki benimkine karışasıya kadar.

Dinlerin tamamına yakını insanların toplumsal hayatlarına karışmaktan çekinmezler, herkesin, belirledikleri kuralların içinde yaşamalarını isterler. İslamiyetle ilgili binlerce örnek verebilirim.. sen de aslında öyle değil insanlar yanlış yorumlamış vs hikayeler "eskilerin hikayeleri" ni anlatırsın.

bir tanrıya inanmamak çok basit değil mi ? size öyle geliyor.. Türkiye gibi bir ülkede yetişip ateist olmak çok kolay öyle değil mi?

ama biraz kafanı çalıştırıp acaba bazı şeyler bana anlatıldığı yada öğretildiği gibi olmayabilir mi?

bu uygulama kafama yatmıyor acaba eksik veya yanlış bir şeyler olabilir mi?

çok klasik diyeceksin ama olsun ... neden bir tane çağı yakalayabilmiş müslüman bir ülke yok.. neden ? biliyorum "neden" kelimesini duymak sizin "dna" nızı bozuyor ama ben "vardır bir hikmeti" yada "bu bilgiler allah katında saklıdır" gibi hikayeler duymak istemiyorum.

ben kızımın "kara çarşaflar" içinde "perdelerin arkasında" yaşamasını istemiyorum. kocasının seks objesi, çocuk tarlası olmasını istemiyorum.

Arapların adetleri ile yaşamasını istemiyorum. Müslümanlıktan önceki Türk toplumunda kadınlar erkek ile her zaman eşit olmuş, insan yerine konulmuştur.

Gösterdiğin tüm ayetlerde iyi polis – kötü polis açmazı var. Bu ne demek?

Ben tanrıyım beni kabul et, bana –daha doğrusu peyganberime- itaat et sana cennetler, huriler, vs,

Etmez isen sana irinler, sana derilerini yakacak işkenceler..

Eee özgür iradeni kullanıp irin içmeyi, derilerini kızartmayı seçme özgürlüğün var.. değil mi?

Hem de karşıda huriler seni beklerken..

Tüm bunlar neden peki?

Tanrı bilinmek istemiş??? melekler biliyormuş .. cinler biliyormuş.. bir sen öğrenmeseydin ne olcaktı.. bir parçası eksik mi kalacaktı?

cevap: bunu biz bilemeyiz.. allah bilir .. vardır bir hikmeti..

ben kimseden 24 lira istemedim.. ayrıca verdiklerinin karşısında bir şeyler istemek ne kadar yakışır bir yüce tanrıya..

karşılıklı alışveriş yapamak .. aynı arapların çıkarcı, bencil, fırsatçı kültür ve anlayışlarıyla uyuşuyor..

isa dan 600 yıl sonra yeni bir peyganber göndermek zorunda kalıyor.. yüce tanrı sadece 600 yıl sonra ..

neden :blushing: insanlar bozdu..

pekii :unsure:

son din geleli 1500 sene oldu iki katından fazla bir süre geçti.. yenisi yok.. son 50 yılda insanlığın yaşadıkları insanlık tarihinde binlerce yılda kat edemedi.. fakat yeni kurallar yok..

:excl:

peki insanlar durdu mu. Hayır..

ne oldu mezhepler.. tarikatlar.. onbinlerce sünnet, hadis.. vs.

bunların hepsi tanrının ve dinlerin acizliğinin göstergeleridir.. anlayan için.. tanrıda aciz olamayacağına göre yoktur.. :sweatingbullets:

küçük çocuklara ne yapılır.. şunu yaparsan sana istediğin çikolatayı yada şekeri alıcam.. eğer yapmaz isen dayağı yiyeceksin..

çocukta dayak korkusu ile yada alacağı hediyenin sevdasıyla istenileni yapar.. ama niçin neden yaptığını bilmez..

sadece büyükleri öyle istiyordur.. bence bu hikayenin içinde ders çıkacak çok şey var.. tabi "düşünenler" için?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı konusu ile ilgili mücadele etmemin tek bir sebebi var;

Sadece 200 yıl kadar önce Avrupa da dünya yuvarlak diyenler yakılıyordu. Bu gerçeği 1400 sene önce Kur'an ı Kerim in açıklamasına o muhteşem, sıradışı araştırma kabiliyetinizle nasıl bir cevap vereceksiniz? Biz anamızdan, babamızdan az çok aldığımız eğitimden inandık, iman ettik demekten başka birşey yapamıyoruz. Eğer sizin dedğiniz gibiyse bizim kaybedecek birşeyimiz yok ( tabii inşallah, bizim de bir garantimiz yok), ama bizim dediğimiz gibiyse...

Şeytan da aynı yolu izlemiş, ben ateşten yaratıldım topraktan yaratılana biat etmem demiş. Sade vatandaş tabii ki dinini araştırma gereği hissetmez, buna gerek duyanlar çok şey bildiğini sanıp, kendilerinin sıra dışı olduğunu ispat etme gereği duyanlardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece 200 yıl kadar önce Avrupa da dünya yuvarlak diyenler yakılıyordu. Bu gerçeği 1400 sene önce Kur'an ı Kerim in açıklamasına o muhteşem, sıradışı araştırma kabiliyetinizle nasıl bir cevap vereceksiniz? Biz anamızdan, babamızdan az çok aldığımız eğitimden inandık, iman ettik demekten başka birşey yapamıyoruz. Eğer sizin dedğiniz gibiyse bizim kaybedecek birşeyimiz yok ( tabii inşallah, bizim de bir garantimiz yok), ama bizim dediğimiz gibiyse...

Şeytan da aynı yolu izlemiş, ben ateşten yaratıldım topraktan yaratılana biat etmem demiş. Sade vatandaş tabii ki dinini araştırma gereği hissetmez, buna gerek duyanlar çok şey bildiğini sanıp, kendilerinin sıra dışı olduğunu ispat etme gereği duyanlardır.

bu konu defalarca yazıldı kuranın hiç bir yerinde yuvarlak olduğu yazmaz, tepsi biçimindedir.

Kehf Sûresinin 86 . Ayetinde

Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar (gibi) buldu. Orada (kâfir) bir kavim gördü. “Ey Zülkarneyn! Ya (onları) cezalandırırsın ya da haklarında iyilik yolunu tutarsın” dedik.

yuvarlak bir dünyada güneşin battığı yer olmaz.. :lol:

klasik arap mantığı işte kayıp - kazanç yaklaşımı,

olması gerekeni kendin belirlemek varken; "ya varsa?" paronayası ile ne dediğini bile bir çok müslümanın anlamadığı bir dine sadece "varsa" çıkarı ile, öbür tarafta ne olur ne olmaz mantığı..

biraz seviye yahu..

bedevi pazarında değiliz..

din sade vatandaşlara değil de kimlere geldi?

onlarca ayet var kuran "apaçık" diye.

asıl dinlere inananlar kendilerini bir şey sanıp doğadaki diğer canlılardan ayırıp üstünlük taslamakta sadece bu dünyada yaşamak gibi basit bir şey onları tatmin etmemekte kendilerine sonsuz hayatı vaat etmektedirler..

hayatından ve tabiki sevdiklerinin hayatından da sen sorumlusun.. kendinin ve sevdiklerinin daha insanca, birey olarak yaşayabilecekleri bir dünya yaratmak senin elinde ..

kendine ve çevrendekilere hayatı "eskilerin hikayeleri" ile "cehenneme" çevirip "cennete" gideceğini hayal etmek sadece üstün insanlara has bir şey olsa gerek..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu konu defalarca yazıldı kuranın hiç bir yerinde yuvarlak olduğu yazmaz, tepsi biçimindedir.

Kehf Sûresinin 86 . Ayetinde

Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar (gibi) buldu. Orada (kâfir) bir kavim gördü. “Ey Zülkarneyn! Ya (onları) cezalandırırsın ya da haklarında iyilik yolunu tutarsın” dedik.

yuvarlak bir dünyada güneşin battığı yer olmaz.. :lol:

klasik arap mantığı işte kayıp - kazanç yaklaşımı,

olması gerekeni kendin belirlemek varken; "ya varsa?" paronayası ile ne dediğini bile bir çok müslümanın anlamadığı bir dine sadece "varsa" çıkarı ile, öbür tarafta ne olur ne olmaz mantığı..

biraz seviye yahu..

bedevi pazarında değiliz..

din sade vatandaşlara değil de kimlere geldi?

onlarca ayet var kuran "apaçık" diye.

asıl dinlere inananlar kendilerini bir şey sanıp doğadaki diğer canlılardan ayırıp üstünlük taslamakta sadece bu dünyada yaşamak gibi basit bir şey onları tatmin etmemekte kendilerine sonsuz hayatı vaat etmektedirler..

hayatından ve tabiki sevdiklerinin hayatından da sen sorumlusun.. kendinin ve sevdiklerinin daha insanca, birey olarak yaşayabilecekleri bir dünya yaratmak senin elinde ..

kendine ve çevrendekilere hayatı "eskilerin hikayeleri" ile "cehenneme" çevirip "cennete" gideceğini hayal etmek sadece üstün insanlara has bir şey olsa gerek..

37. Gece de onlar için bir delildir. Gündüzü ondan çıkarırız, bir de bakarsın karanlık içinde kalmışlardır.

38. Güneş de kendi yörüngesinde akıp gitmektedir. Bu mutlak güç sahibi, hakkıyla bilen Allah’ın takdiri(düzenlemesi)dir.

39. Ayın dolaşımı için de konak yerleri (evreler) belirledik. Nihayet o, eğrilmiş kuru hurma dalı gibi olur.

40. Ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzmektedir.

Yasin Suresi/ Diyanet mealinden

Bunlar 1400 sene önce yazılmış, sizi hiç mi düşündürmüyor? Kendini üstün görmeye gelince, yine atmışsınız, biraz araştırsanız veya düşünseniz çünkü bildiğinize eminim İslam Dini nde kibir, gurur en büyük günahlardandır; biz üstünlüğün ancak takva ile olacağına inanırız, onun takdiri de yüce Allah ındır.

Dünya yuvarlak değil mi, Batı ve Doğu kavramları neye göre verilmiş, güneşin doğduğu ve battığı yere göre değil mi?

Ya varsa mantığı çok basit mi geldi? O zaman şöyle düşünelim, bir yoldan geçip gitmek istiyoruz ama o yolun tekin olmadığını, hayati tehlikenin olduğu söyleniyor. İlla o yoldan gidip, şartları ben belirlerim mi dersiniz yoksa can tatlı deyip vaz mı geçersiniz? Ama belki de siz Rus Ruleti oynamayı seviyorsunuzdur, onda da aynı mantık var, Ya mermi rastlarsa...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı konusu ile ilgili mücadele etmemin tek bir sebebi var; insanların yaşam biçimlerini seçme özgürlüklerinin olduğuna inanmam ve evlatlarım .

.

.

Çelişkilerini, sorularını ve cevaplarını yukarıdaki alıntında bulabilirsin..

İmanın kendisi soyut bir kavramdır..Aşk gibi, nefret gibi ya da çeşitlendirmey kalktığımızda bulacağımız onlarca diğerleri gibi..İmanı bilmeyen birine imanı anlatmanın yada anlamasını beklemenin boşa olduğunu çoktan öğrendim..Merak ediyorum, acaba kim sana illa inan dedi..Yada kara çarşafa bürünmüş bir hanımın islamı temsil ettiğini düşünecek kadar, ''İnanırsam benim kızımı da kara çarşafa, örtüye büründürürler'' paranoyası oluşturan bir ateiste ilk defa rastlıyorum..

Bu forumda da dahil olmak üzere bir çok ateist arkadaşım var..Sandığının aksine islamiyet= 100 metreden anlaşılacak kimlik görüntüsü değildir..Tıpkı ateistin anlaşılamayacağı gibi..Ateist-Teist ayrımı özünde yok-var iddiası kadardır.Bunun adı inançtır..Ben olduğuna sen olmadığına inanırsın ki Türkiye değil tüm Dünya'da yaşanan bir tartışmadır..Lokal düşünerek ülkeni aşağılamaktan öteye geçemezsin..

Kurallara, ceza ve ödül sistemine fena takmış durumdasın..Bunların hayatın her alanında rastladığın şeyler olduğunun farkında değil misin..? Aslında farkındasın ki örneklendirmişsin yada daha kötüsü yazdığının bile farkında değilsin..

Onbinlerle andığın hadis, sünnet vs. için dur da bir düşün bakalım..Ne kadar da ilahi bir örnek olsa, bu genel olarak bir harekettir, organizasyondur..Tarihi 1400 yıla dayanan bir organizasyonda ben olsam onbinleri değil milyonları anarım..Her hareketi takip edilmiş ve karşı olmasına rağmen tüm sözleri ve hareketleri kayıt altına alınmış bir peygamber 10.000'den fazla söz söylemiş, harekette bulunmuştur..Bunun neresinde abes var..?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence tabiki öncelikle tanrı diye bir kavram sadece insanların yarattığı bir şeydir.

.

.

.

Kâf Sûresinin 30 . Ayetinde

O gün Cehenneme, “Doldun mu?” deriz. O da, “daha var mı?” der.

bu yazıları yazan elini öpeyim tebrik ederim.insanın hayatını başkalarının hayatına karışmadan ve başkalarına zarar vermeden istediği gibi yaşama hakkı vardır kimse insana kendi hayatını nasıl yaşayacağını emredemez,onu dediğini yapmadığı zaman işkence yapmakla tehdit edemez(cehennem misali)ve sonunda ahiret inancına göre dediğini yapmadı diye ona işkence yapamaz şayet ona dediğini yapmadı diye işkence yaparsa o varlık tam bir zalimdir çünkü insanın başkalarına zarar vermeden hayatını istediği gibi yaşama hakkı vardır şayet bir kişi onun nasıl yaşayacağını emreder ve yapmadı diyede işkence yaparsa o kişi zalimdir ama dine göre tanrı adildir kimsenin hakkını çiğnemez ama insanın başkalarına zarar vermeden istediği gibi yaşama hakkını elinden almakta ve kendi istediği gibi yaşamasını mecbur kılmaktadır,şimdi arkadaşlar diyeceklerki seni zorlamıyor istersen yaparsın istersen yapmazsın şimdi sorarım ateşte yanarak işkence görmek kim ister bu zorlama değilmidir yada zorbalık.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi niyetimi koruyarak düşüncelerimi tam ifade edemediğimi söyleyerek başlamak istiyorum.

Benim burada yazışmamım temel sebebini tekrar daha açık olarak yazmaya çalışayım.

Ben kimsenin yaşam tarzıyla ilgilenmiyorum. Öyle yaşar böyle yaşar. İnandığı dinin gereklerine göre yaşar ya da yaşamaz. Allah'a inanır, maymuna inanır, ineğe inanır benim derdim değil.. Nereye kadar, benim yaşam tercihlerim konusunda karışılmaya başlayıncaya kadar...

Toplumsal düzeni ilgilendiren kararlar veya kurallar tanrıdan geldiği iddia edilen sözlerden hareket edilerek oluşturulmaya başlandığında. Yaptığın yada söylediğin yada yediğin şey dinimize göre haram, günah vs. diyerek toplumda inanan ve inanmayan olarak bölmeleri. konu tanrı olunca da tartışma şansın yok.. çünkü tanrı kelamının üzerine söz söylemen mümkün değil.

Hal böyle olunca toplumun içinde yaşayan bir birey olarak, toplumu ve dolayısıyla beni ilgilendiren konuların din temelinde belirlenmesinin hem benim hem de toplumun sağlığı için doğru olmadığını düşünüyorum. bunu engellemek içinde insanların bi haber oldukları dinleri konusunda bilgilendirmek, kendilerine ve topluma sağlıklı düşünebilen bir birey olmaları için bir yol açmak.

Bence öncelikle ezbere bildiğiniz şeyleri tekrar akıl ve mantığın süzgecinden geçirerek değerlendirmeye başlamak lazım.

-devam edecek..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu yazıları yazan elini öpeyim tebrik ederim.insanın hayatını başkalarının hayatına karışmadan ve başkalarına zarar vermeden istediği gibi yaşama hakkı vardır kimse insana kendi hayatını nasıl yaşayacağını emredemez,onu dediğini yapmadığı zaman işkence yapmakla tehdit edemez(cehennem misali)ve sonunda ahiret inancına göre dediğini yapmadı diye ona işkence yapamaz şayet ona dediğini yapmadı diye işkence yaparsa o varlık tam bir zalimdir çünkü insanın başkalarına zarar vermeden hayatını istediği gibi yaşama hakkı vardır şayet bir kişi onun nasıl yaşayacağını emreder ve yapmadı diyede işkence yaparsa o kişi zalimdir ama dine göre tanrı adildir kimsenin hakkını çiğnemez ama insanın başkalarına zarar vermeden istediği gibi yaşama hakkını elinden almakta ve kendi istediği gibi yaşamasını mecbur kılmaktadır,şimdi arkadaşlar diyeceklerki seni zorlamıyor istersen yaparsın istersen yapmazsın şimdi sorarım ateşte yanarak işkence görmek kim ister bu zorlama değilmidir yada zorbalık.

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

konu tanrı olunca da tartışma şansın yok.. çünkü tanrı kelamının üzerine söz söylemen mümkün değil.

Tartışıyorsun işte, maşallah hiçbir söz de söylemiyorsun.

insanların bi haber oldukları dinleri konusunda bilgilendirmek

Bu konudan siz ne kadar haberdasınız ki insanlara dinleri konusunda bilgi verme yetkisini kendinizde buluyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışıyorsun işte, maşallah hiçbir söz de söylemiyorsun.

Bu konudan siz ne kadar haberdasınız ki insanlara dinleri konusunda bilgi verme yetkisini kendinizde buluyorsunuz.

arkadaşımızın dediği lafı anlamadan hemen cevabı yapıştırdın.adam diyorki toplumu ve dolayısıyla herbir bireyi ilgilendiren kuralar tanrı böyle istiyor diyerek şekillendirmek yanlıştır diyor ve insanları dinin haram ve günah,namz gibi kurallarına uymaya zorlamak yanlıştır diyor kimse sizin islam dininize göre yaşamak zorunda değil toplumu ve bireyleri ilgilendiren kurallar insan haklarına göre ve insan haklarını ve özgürlükleri korumak için çıkarılmalıdır ve insanın başkalarına zarar vermeden hayatını istediği gibi yaşama hakkı vardır bu manada devlet insanların özgürce başklarına zarar vermeden hayatlarını istedikleri gibi yaşamalarını güvence altına almak zorundadır insanlara insan haklarını ihlal eden ne olduğu belli olmayan dine göre yaşamalarını zorlamak yanlıştır ve insan hakkı ihlalidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşımızın dediği lafı anlamadan hemen cevabı yapıştırdın.adam diyorki toplumu ve dolayısıyla herbir bireyi ilgilendiren kuralar tanrı böyle istiyor diyerek şekillendirmek yanlıştır diyor ve insanları dinin haram ve günah,namz gibi kurallarına uymaya zorlamak yanlıştır diyor kimse sizin islam dininize göre yaşamak zorunda değil toplumu ve bireyleri ilgilendiren kurallar insan haklarına göre ve insan haklarını ve özgürlükleri korumak için çıkarılmalıdır ve insanın başkalarına zarar vermeden hayatını istediği gibi yaşama hakkı vardır bu manada devlet insanların özgürce başklarına zarar vermeden hayatlarını istedikleri gibi yaşamalarını güvence altına almak zorundadır insanlara insan haklarını ihlal eden ne olduğu belli olmayan dine göre yaşamalarını zorlamak yanlıştır ve insan hakkı ihlalidir.

Arkadaşın demek istediklerini ben gayet iyi anlıyorum, tercümana gerek yok!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anladıysan karşı tepki niye gösteriyorsun söylediğinde tamamen haklı adam.

Sana göre ve senin gibi düşünen üç, beş kişiye göre haklı. Onun dediklerini anlıyorum da senin ne demek istediğini veya neye inanıp neye inanmadığını bir türlü anlayamadım. Allah a ve Kur'an a inandığını söylüyorsun ama İslam Dini saçma diyorsun, seni anlamak için bana hakikaten bir tercüman gerekiyor.

"konu tanrı olunca da tartışma şansın yok..çünkü tanrı kelamının üzerine söz söylemen mümkün değil." Bunları ben yazmadım, arkadaş yazdı. Ben de buna cevaben önceki yazdıklarına dayanarak tartışılabildiğini ve tanrı kelamının üzerine de söz söylenebildiğini belirttim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen ne kadar ADİL isen Tanrıda o kadar.. :)

Sen ne kadar cömert isen Tanrıda o kadar.. :)

Sen ne kadar egoist isen Tanrıda o kadar.. :)

Fazlasını, yani daha egoistini daha cömertini daha adilini alıgılayamayyız.. :)

Yüzde yüz katılıyorum...:clover: Dün bir kitap başladım okurken altını çizdiğim bölümü buraya aktarmak istiyorum...:)

Çoğu zaman mesele Tanrı'nın ne olduğu değil, bizim onda ne gördüğümüzdür.Sevgi dolu olanlar merhameti görür, zalim olanlar şiddeti.Zeki olanlar aklı görür, aptal olanlar kör inancı; alimler bilimi görür, cahiller mucizeyi"

BAB-I ESRAR kitabından...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sana göre ve senin gibi düşünen üç, beş kişiye göre haklı. Onun dediklerini anlıyorum da senin ne demek istediğini veya neye inanıp neye inanmadığını bir türlü anlayamadım. Allah a ve Kur'an a inandığını söylüyorsun ama İslam Dini saçma diyorsun, seni anlamak için bana hakikaten bir tercüman gerekiyor.

"konu tanrı olunca da tartışma şansın yok..çünkü tanrı kelamının üzerine söz söylemen mümkün değil." Bunları ben yazmadım, arkadaş yazdı. Ben de buna cevaben önceki yazdıklarına dayanarak tartışılabildiğini ve tanrı kelamının üzerine de söz söylenebildiğini belirttim.

muhammed,isa,musa gibi şahsiyetlerin allahın kendi varlığını bildirmeleri için gtörevlendirildiklerine inanıyorum yalnız onlar sadece allahın varlığını bildirmek için vardılar ama allahın insanlığa emirleri ve yasakları yoktur ve dediğini yapmayanları ateşe atarak işkence yapan bir zalim değildir allah ve işkence için hazırladığı cehennem diye bişiyde yoktur bunlar sadece insanların kitabı yorumlayarak inandıkları şeylerdir ama gerçekle bir ilişkisi yoktur çünkü insanın hayatını istediği gibi yaşama hakkı vardır ve allahta insanın bu hakkını ihlal ederek hayatlarını kendi istediği gibi yaşamalarını zorlayacak yapmayanları işkence yapacak bir zalim değildir öyle adil bir tanrı olmaz çünkü adil olmak insanların istedikleri gibi yaşamalarına müdahale etmekle değil onların istedikleri gibi yaşamalarına saygı duymakla olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

muhammed,isa,musa gibi şahsiyetlerin allahın kendi varlığını bildirmeleri için gtörevlendirildiklerine inanıyorum yalnız onlar sadece allahın varlığını bildirmek için vardılar ama allahın insanlığa emirleri ve yasakları yoktur ve dediğini yapmayanları ateşe atarak işkence yapan bir zalim değildir allah ve işkence için hazırladığı cehennem diye bişiyde yoktur bunlar sadece insanların kitabı yorumlayarak inandıkları şeylerdir ama gerçekle bir ilişkisi yoktur çünkü insanın hayatını istediği gibi yaşama hakkı vardır ve allahta insanın bu hakkını ihlal ederek hayatlarını kendi istediği gibi yaşamalarını zorlayacak yapmayanları işkence yapacak bir zalim değildir öyle adil bir tanrı olmaz çünkü adil olmak insanların istedikleri gibi yaşamalarına müdahale etmekle değil onların istedikleri gibi yaşamalarına saygı duymakla olur.

Allah c.c ın hiç bir emri yoksa kendi varlığını bildirme gereği niye duysun, bir de bu iş için peygamber göndersin. Peygamberlerin dedikleri mi, sizin dediğiniz mi, inandığını söylediğin Kur'an ı Kerim mi doğru söylüyor yoksa istediğine inanınıp, istemediği ne inanmayan siz mi? Biraz tutarlı olmanız gerekir. Kur'an Allah ın Kelamıysa her harfi doğrudur, istediğimiz gibi yorum yapamayız; bir harfini inkar eden dinder çıkar, ama sizin zaten böyle bir derdiniz yok. Cennet, Cehennem yok diyorsanız Hz. Muhammed de peygamber değil, Kur'an da onun getirdiği, Allah c.c ın Kelamı değil dersen savunduğun fikirler tutarlı olmuş olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.