Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kardelen Elif'in tokat gibi sözleri: Ben de kürdüm "KIZIM DA ASKER OLACAK"

Efendi Türkler

Önerilen İletiler

Eleştirilerimizi toptancı bir yaklaşımla yaptığımız zaman tespitlerimiz anlamını yitiriyor.

Genelde yaşamın sosyal olgularına sadece bulunduğunuz yerden baktığımızda sonuçlarını algılamakta zorlanıyoruz.

Buna birde eksik bilgi ve deneyimlerimizin doğal sonucu olarak, bize anlatılanlarla yetinmeyi eklediğimizde...

Sosyal olgularda karşımıza çıkan durumları hep aynı algılayıp benzer ama eksik sonuçlara ulaşıyoruz...

Bu başlıktaki tartışmalarda geçtiği gibi "şucu" yada "bucu" olmak bir anlam ifade etmediği gibi karşımızdakileri aynı şekilde kategorize etmek son derece anlamsız.

Önemli olan Atatürkçü olmak yada birilerinin öyle olduğunu ifade etmek olmasa gerek.

Önemli olan herhangi bir '..ci' ya da '...çü' olmaktan çok "O" şahsiyetin ifade etmek istediklerini kavrayabilmek.

Burada kavramak öne sürdüklerini kabullenmek anlamında değil, düşüncelerini ve yaptıklarını eleştirebiliriz elbette.

Ama bunu yaparken birinci şart katılsak da eleştirsek de onu ve düşüncelerini iyi anlamış ve kavramış olmamız gerekiyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkenin bu hale gelmesinin nedeni ruhlarini baskalarina vermis olanlardir,milliyetciler degil.Milliyetciler olmasaydi Türkiye olmazdi.Bos ideolojilerin kuyruguna sarilip rüzgara göre savrulmaz milliyetciler.Asil en büyük tehlike milliyetsizliktir.

saygilarla

Kimmis o ruhlarini baskalarina vermis olanlar? Kusura bakmayin ama ülkeyi gecmiste ve günümüzde yönetenlerden haberiniz yok galiba. Gelmis gecmis tüm iktidarlar "Atatürkcü, Milliyetci ve dinciydi". Ehh artik onlarda ruhlarini baskasina verdiyseler daha ne diyelim. Bu saatten sonra sunu söylemek gerekli. Ülkeyi bu hale getirenler "Atatürkcüler, Milliyetciler ve Dinciler" olmustur. Onlarda artik ellerini halkin yakasindan biraksinlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir insan ne tartıştığını bilmezse, okuduğunu anlamak yerine bazı değerlere gözü kapalı saldırmaya çalışırsa böyle olur:

Ama bu ülkede bazi halklari inkar edenler ve herkesi zorla Türk ilan edenler var.

Türkiye'de bir cok halklar vardir ve tümünede saygili olmamiz gerkli.

Biz ne demişiz?

Bu ülkede kaç tane arı Türk var? Yüzyıllardır birbiriyle kız alıp vermiş, iç içe kardeşçe yaşamış bu ülkede?

Lazı, çerkezi, kürtü, arapı...

............

Türk kimliği, havasını soluyup suyunu içtiğin, sınırları içinde yaşadığın TÜRKİYE ülkesinin vatandaşlarının ortak adıdır! Nüfus cüzdanında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yazar!

Ama arkadaşımız ısrarla ne diyor? (gözü kapalı okuyor sanırım)

Kendi yaptiginiz milliyetciligi dahi göremeden, ben milliyetci degilim diyorsunuz.

Halbuki bir tane milliyetçi yazımı göster diyorum, cevap yok :)

Bana bir tane, beni suçladığın anlamda "bir ırkı başka bir ırktan üstün gördüğüm" yazımı göster diyorum, cevap yok...

Ama bütün bu yazdıklarımdan sonra şunu diyebiliyor ise:

Neymis o "Atatürk Milliyetciligi" ile "Türk Milliyetciligi" arasindaki fark?

Adama, "kardeşim yazılanları oku, ne bahsettiğimizi bir anla, farkı öğren ondan sonra tartış" deriz.

Ancak tıpkı Taraf gazetesi gibi bir misyon yüklenmiş bir kimsenin yazacaklarını şimdiden tahmin edebilirsiniz.

Taktiri okuyucuya bırakıyor ve bu tartışmayı kendi adıma sonlandırıyorum.

Lafımıza bakmadan, içeriğini anlamadan, her başlıkta yaptığınız gibi konuyu aynı yere getirip, (1) ulus anlayışını, (2) Türk Silahlı Kuvvetlerini ve (3) Atatürk ilkelerini yıpratıcı propaganda fırsatı buluyorsunuz!

Yukarıda "Gecekuşu" arkadaşımız çok güzel bir noktadan yaklaşıyor tartışmaya ve "...ci" leri bırakın diyor... Ve ertesinde gelen yazıya bakın!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkeyi bu hale getirenler "Atatürkcüler.......... olmustur. Onlarda artik ellerini halkin yakasindan biraksinlar.

Bu aralar Atatürk'ü ve Atatürkçüleri eleştirmek çok moda. "in" yani...

Türkiye'de her dönem bu ve buna benzer moda akımlar gelişmiştir. Şimdi de Atatürk'ü eleştirme modası var.

Biliyor musunuz; sizin başınıza Mussolini, Pinoşe ya da bir Hitler lazımmış aslında.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu aralar Atatürk'ü ve Atatürkçüleri eleştirmek çok moda. "in" yani...

Türkiye'de her dönem bu ve buna benzer moda akımlar gelişmiştir. Şimdi de Atatürk'ü eleştirme modası var.

Biliyor musunuz; sizin başınıza Mussolini, Pinoşe ya da bir Hitler lazımmış aslında.

Bakin sayin Rua, ben dikkat edersen tirnak icerisine alarak sunlar , bunlar sorumlu diyorum. Ne anlatiulmak istendigini kavrayamiyorsaniz, yani tirnak icerisine alinmanin manasini anlayamiyorsaniz yapacak bir sey yok.

Bu ülkeiy yönetenler degilmi bu hale getirenler?

O halde kimdi bunlar? "Atatürkcüler, milliyetciler ve dinciler" degilmiydi? Tarihimizde sosoyalist bir iktidar olduda benimmi haberim yok? Hatta bunularin icerisine TSK'nide ekleyebiliriz, cünki onlarda ne yaptilarsa darbeleriyle tümünü "Atatürkcülük" adina yaptilar. Yoksa yaniliyormuyum sayin Rua.

Herhalde simdi diyeceksiniz onlarin hicbirisi ne gercek Atatürkcü ne de gercek Milliyetciydi. Demezseniz sasarim zaten. Aynen dincilerin seriati savunurken, örnek rejimleri gösterince, onlarinda o rejimlerin seriati dogru uygulamiyorlar iddasi gibi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir insan ne tartıştığını bilmezse, okuduğunu anlamak yerine bazı değerlere gözü kapalı saldırmaya çalışırsa böyle olur:

Biz ne demişiz?

Ama arkadaşımız ısrarla ne diyor? (gözü kapalı okuyor sanırım)

Halbuki bir tane milliyetçi yazımı göster diyorum, cevap yok :)

Bana bir tane, beni suçladığın anlamda "bir ırkı başka bir ırktan üstün gördüğüm" yazımı göster diyorum, cevap yok...

Ama bütün bu yazdıklarımdan sonra şunu diyebiliyor ise:

Adama, "kardeşim yazılanları oku, ne bahsettiğimizi bir anla, farkı öğren ondan sonra tartış" deriz.

Ancak tıpkı Taraf gazetesi gibi bir misyon yüklenmiş bir kimsenin yazacaklarını şimdiden tahmin edebilirsiniz.

Taktiri okuyucuya bırakıyor ve bu tartışmayı kendi adıma sonlandırıyorum.

Lafımıza bakmadan, içeriğini anlamadan, her başlıkta yaptığınız gibi konuyu aynı yere getirip, (1) ulus anlayışını, (2) Türk Silahlı Kuvvetlerini ve (3) Atatürk ilkelerini yıpratıcı propaganda fırsatı buluyorsunuz!

Yukarıda "Gecekuşu" arkadaşımız çok güzel bir noktadan yaklaşıyor tartışmaya ve "...ci" leri bırakın diyor... Ve ertesinde gelen yazıya bakın!

Güzel bi taktik dogrusu, önce siz susunuz busunuz diye karsi ataga gecin, sonra yok efendim ben su degilim deyin ve bizde hadi bakalim madem milliyetci degilsen nasil atatürkcü oluyorsun diye sunca ve isin icerisinden cikamaz hale gelince bakin illada bir örnek gösterin dedimde arkadas gösteremiyor, hep ayni seyleri takrarliyor falan filan diye ekleyip sonunda tartismaya nokta koymak. Bu taktik yeni degil. Tabiiki kimseyi zorla tartisma ortamina cekemeyiz. Buyurun sizde bu taktik hakkinizi kullanin derim.

Devletin yanlislarini görmemezlikten gelmek, devlete, Atatürke, TSK'ne karsi yapilan elestirileri ciddiye alipta cevap vermek yerine saldiriyorsunuz, yipratiyorsunuz demek sadece milliyetci zihniyetlerin yapilarinda vardir. Siz hala milliyetci oldugunuzu dahi inkar ediyorsunuz birde kalkip bizlerden yazilanlari tersen okuyr diye yakiniyorsunuz.

"Gecekusu" arkadasin yazdiklarini iyi kavramis olsaydiniz önce kendinizi elestirirdiniz.

Bakin kim baslatmis sen sucun bucusunu:

Ben de tam diyordum ki nerede bu DEMOKRAT GEÇİNEN Kürt milliyetçileri :D

Arkdaşım ben çerkesim. Çerkeslerin de alfabesi yok!

Siz burada "Gecekusu" arkadasin söylediklerini bire bir uygulamissiniz. Sonrasindada kardesim ben Kürt degilimki Kürt milliyetcisi olayim diyenede su cavabi yaziyorsunuz:

E bu daha kötü... :D Bu çelişkiyi bi zahmet sen açıkla :D

Yani siz burada kendi milliyetciliginizi öyle ön plana cikartiyorsunuzki, benim gibi bir Türk'ün Kürt'lerin haklarini savunmasi bile size göre en büyük felaket ve celiski oluyor.

Hala benim bir milliyetci yazimi göster diyorsunuz. Bakin bu sadece bir örnegi. Ben demisimki sizin tüm yorumlariniz burum burum Milliyetcilik kokuyor.

Evet madem "Gecekusu" arkadasin isaret ettiklerini gercekten ciddiye aliyorsaniz önce kendinizi bir irdeleyin derim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakin sayin Rua, ben dikkat edersen tirnak icerisine alarak sunlar , bunlar sorumlu diyorum. Ne anlatiulmak istendigini kavrayamiyorsaniz, yani tirnak icerisine alinmanin manasini anlayamiyorsaniz yapacak bir sey yok.

Bu ülkeyi yönetenler degilmi bu hale getirenler?

O halde kimdi bunlar? "Atatürkcüler, milliyetciler ve dinciler" degilmiydi? Tarihimizde sosoyalist bir iktidar olduda benimmi haberim yok? Hatta bunularin icerisine TSK'nide ekleyebiliriz, cünki onlarda ne yaptilarsa darbeleriyle tümünü "Atatürkcülük" adina yaptilar. Yoksa yaniliyormuyum sayin Rua.

Herhalde simdi diyeceksiniz onlarin hicbirisi ne gercek Atatürkcü ne de gercek Milliyetciydi. Demezseniz sasarim zaten. Aynen dincilerin seriati savunurken, örnek rejimleri gösterince, onlarinda o rejimlerin seriati dogru uygulamiyorlar iddasi gibi.

sayın dominik, siz tarihi meseleleri okuyup irdeleyemiyorsanız ve hangi darbenin -söyleminin dışında- hangi amaçla yapıldığının ayırdına varamıyorsanız bu konuda sadece benim değil hiç kimsenin yapacağı birşey yok.

Türkiye'nin durumunun Atatürkçülerle ya da Atatürkçülükle ne ilgisi var. Bu ülkeyi hangi Atatürkçüler ne zaman yönetti ayrıca?

Atatürk'e bir yabancı devlet görevlisi "şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz" diye sorduğunda "biz bir devlet sosyalizmi kuracağız" demiştir. ama bu konulardan sizin haberiniz olsa asıl ben şaşarım. zaten böyle kavramları duyduğunuz anda ezberiniz bozulur, tutarsız tepkiler verirsiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın dominik, siz tarihi meseleleri okuyup irdeleyemiyorsanız ve hangi darbenin -söyleminin dışında- hangi amaçla yapıldığının ayırdına varamıyorsanız bu konuda sadece benim değil hiç kimsenin yapacağı birşey yok.

Türkiye'nin durumunun Atatürkçülerle ya da Atatürkçülükle ne ilgisi var. Bu ülkeyi hangi Atatürkçüler ne zaman yönetti ayrıca?

Atatürk'e bir yabancı devlet görevlisi "şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz" diye sorduğunda "biz bir devlet sosyalizmi kuracağız" demiştir. ama bu konulardan sizin haberiniz olsa asıl ben şaşarım. zaten böyle kavramları duyduğunuz anda ezberiniz bozulur, tutarsız tepkiler verirsiniz.

Ne alaka simdi canim. TSK Atatürkcü degilmi ve ne yaptiysa Atatürk adina yapmadimi?

Hangi siyasi parti iktidari Atatürkcü degilim dedi?

En azindan CHP (SHP), DSP gibi partiler sanki hic iktidara gelmemis gibi soru soruyorsunuzda ona sasiyorum.

Size göre Atatürkcü bir siyasi parti iktidara gelmediggine göre bize Atatüprkcü parsi hangisi onu söylermisiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne alaka simdi canim. TSK Atatürkcü degilmi ve ne yaptiysa Atatürk adina yapmadimi?

Hangi siyasi parti iktidari Atatürkcü degilim dedi?

En azindan CHP (SHP), DSP gibi partiler sanki hic iktidara gelmemis gibi soru soruyorsunuzda ona sasiyorum.

Size göre Atatürkcü bir siyasi parti iktidara gelmediggine göre bize Atatüprkcü parsi hangisi onu söylermisiniz?

Yani siz 80 Darbesi'nin Atatürk adına yapıldığına inanıyorsunuz. Ya da Menderes'in de ne yaptıysa Atatürk adına yaptığını düşünüyorsunuz. Yahut Erdoğan çıkıp ben bu ülkede Atatürk adına ılımlı islam politikasını uygulayacağım dese ona da inanacaksınız.

CHP bu ülkede kaç kez iktidara geldi sayın dominik?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani siz 80 Darbesi'nin Atatürk adına yapıldığına inanıyorsunuz. Ya da Menderes'in de ne yaptıysa Atatürk adına yaptığını düşünüyorsunuz. Yahut Erdoğan çıkıp ben bu ülkede Atatürk adına ılımlı islam politikasını uygulayacağım dese ona da inanacaksınız.

CHP bu ülkede kaç kez iktidara geldi sayın dominik?

Benim inanmala alakası yok. Kurumlar bu yapılanların hala arkasındaysa ve bizde hala bu kurumları Atatürkçü olarak savunuyorsak olay böyledir. Atatürk adına kim ne yapmadıki? 12 Eylül için TSK kurum olarak yapılanlardan kendisini soyutladımı, halktan özür diledimi? Cevap koskoca bir hayır!!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim inanmala alakası yok. Kurumlar bu yapılanların hala arkasındaysa ve bizde hala bu kurumları Atatürkçü olarak savunuyorsak olay böyledir. Atatürk adına kim ne yapmadıki? 12 Eylül için TSK kurum olarak yapılanlardan kendisini soyutladımı, halktan özür diledimi? Cevap koskoca bir hayır!!!!!!

Böyle bir mantık olur mu yahu?

Sırf tartışma anında altta kalmamak için kendinizin bile inanamayacağı şeyler iddia ediyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne Menderes,ne de Evren Atatürk adina calistilar,tam aksine Atatürk adina calismadiklari icin Türkiye bu hale geldi.Erdogan evet arada bir Atatürk'ten bahsediyor;Atatürk söyle dedi böyle dedi diyor diyorda uygulamalarina baktigimizda Atatürk'ün yaptigi ne varsa hepsini ortadan kaldirma cabasi icinde oldugunu görüyoruz.Olaylari incelemeden daha dogrusu sirf Atatürk'e karsi olmak adina ASLI ASTARI olmayan görüslerle sözümona Atatürk'ü elestirip kendilerince Atatürk'ü kücük düsürdüklerini saniyorlar.Atatürk büyük bir adamdi o kücük insanlarla tartilamayacak kadar büyüktü. .... Kervan yürür diye bir atA sözü vardir tam bunlar icin söylenmistir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.