Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

YUNANISTAN'DA CUNTAYI AGIR CEZALAR BITIRDI

dominik

Önerilen İletiler

Gercekten hic birseyin farkinda degilsin Sayin Dostum..

Daha ülkemde birileri Adiloş Bebe(Rahmi Saltuk)lerle uyutuluyor.

Cünkü kacanlar 18.yasi altiydi zannediyormusun o dönem örgütler 18.yasi üstü? belki kemik kadrolar ücü besi..

Gerisi kullanilan gencler..

12 Eylül darbesinden sonra 30,000 kişi, yasadışı yollarla Türkiye'den çıkıp, siyasi mülteci olarak Avrupa ülkelerine kaçmıştır.

Darbeden sonra Avrupa ülkelerine kaçan Türklerin hepsinin 18 yaş altında olduğu gibi bir iddianın hiç kusura bakma dostum ciddiye alınacak yanı yoktur :)

Tabi sen bize bu bilgiyi nereden duyduğunu söyleyerek yardımcı olabilirsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 76
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

12 Eylül darbesinden sonra 30,000 kişi, yasadışı yollarla Türkiye'den çıkıp, siyasi mülteci olarak Avrupa ülkelerine kaçmıştır.

Darbeden sonra Avrupa ülkelerine kaçan Türklerin hepsinin 18 yaş altında olduğu gibi bir iddianın hiç kusura bakma dostum ciddiye alınacak yanı yoktur :)

Tabi sen bize bu bilgiyi nereden duyduğunu söyleyerek yardımcı olabilirsin.

Vallahi kusura bakma Dostum Türkiye´de gizli taniklardan yola cikiyorsun gizli imzalardan yola cikarak sahte belgeleri inaniyorsun.. Adliye Adliye ye basiyor o gercekleri görmüyorsun..

Türkiye Tarihinde ilk defa cumhuriyet savcisi tutuklaniyor..

EEE Dostum sen baska yerlerdesin.. ama ben o dönemden gelen cocuklarla birlikte yasamim devam ediyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vallahi kusura bakma Dostum Türkiye´de gizli taniklardan yola cikiyorsun gizli imzalardan yola cikarak sahte belgeleri inaniyorsun.. Adliye Adliye ye basiyor o gercekleri görmüyorsun..

Türkiye Tarihinde ilk defa cumhuriyet savcisi tutuklaniyor..

EEE Dostum sen baska yerlerdesin.. ama ben o dönemden gelen cocuklarla birlikte yasamim devam ediyor.

Ne yani simdi, siz AB ülkelerine kacan tüm 30 bin kisi ile berabermi yasiyorsunuz ve bunlarin tümü geldiklerinde 18 yasi altindamiydi ve gercektende siyasi mülteci olarakmi kactilar yoksa 80 den sonra AB ükleleride yasayan Tük göcmenlerin ailelerini isci alilesi antlasmalari cercevesinde Türkiye'den yanlarina getirilenlermi?

Bakin Efendi arkadas, kusura bakmayin ama bu konuda da malesef gercekleri hic yansitmayan bilgiler veriyorsunuz.

1980 in basindan itibaren Avrupa ülkelerinde yasayan Türk göcmenler artik ailelerinden ayri degilde birlikte yasama dönemine gecmislerdir ve daha dogrusu 2. generasyon dedigimiz kesim genelde 1979 ile 1980 ve sonrasinda isci baba vaya anneleri tarafindan gelenler. Bunlarin ezici cogunlugununda siyaset ile zerre kadar alakalari yoktu. Gelme nedenleri sadece Türkiye'de is ve ekmek bulma kanlari sifir denecek durumda oldugu icin aileleri tarafindan yanlarina getirilen genclerdi. Mesela ben de bu generasyona aitim ve darbeden 2 hafta sonra geldim, liseyi bitirmistim ve üniversite imtihanlarini kazanmistim. Pasapostum 12 Eylüden önce ailem tarafindan alinmisti, hemde bana sormadan. Kendileri ülkenin siyasi durumundan korktuklari icin benim icin böyle bir yok sectiler. Ben de o dönem 18 olmadigim icin ve babamda orada isci oldugu icin aile birlesimi kanunundan yararlanarak isci ailesi olarak gelebiuldim. 1980 lerde Almanya'ya 18 alti gencler icin vize yoktu.

benim gibi binlercesi geldi ve ben dahil hic kimse illtica falan etmedi, gerekte yoktu. O dönem binlerceside iltica ederek gelmeye calisti, kimiis gercekten siyasi calismalarindan dolayi kimiisde hatta o dönem baski altinda olan "Sol görüsün" özel durumunu degerlendirip Alman mahkemeleri önünde birden solcu oldular. Ben buna kendimde sahit oldum cünki, ben o dönemler sol görüslü oldugum icin kacan bir cok sol görüslü mültecilerin yanina destek amaciyla mahkemelerde yanlarinda tercüman olarak bulundum. Ve mahkeme koridorlad´rinda sayisiz insanla karsilastim hayatinda asla ben solcuyum dememis ama Almanya'da kalabilme adina mahkemelerde ve iltica dilekcelerinde kendilerini solcu ilan etmislerdir. Bu arkadaslarin amaci sadece ekonomik nedenlerle kalabilmenin yollarini aramaktir. yanlis anlasilmasin ben o arkadaslari elestirmiyorum, insan gibi yasamak herkesin hakkidir. ÜLkesinde as, ekmek ve is bulamayanlar degil onlara bu imkanlari vermeyenler utansin. Benim yaptigim sadece bir tesbit. Bu arkadaslarinda hic birisi sizin abhsettiginiz gibi 18 yasi alti falan degildi.

Diger taraftan binlerce insan gene o dönemlerde ve sonrasinda aileleriyle birlikte toplu ilticalarda bulundular, tabiiki dogal olarak ane veya baba siyasi baski altinda oldugu icin kactiklari icin, cocuklari dogal olarak 18 yasi alti olabiliyor. Burada bir cok birbirinden farkli unsurlari ayni kazana koyup yorum yapmakmkadar yanlis bir bakis acisi olamaz.

Size tavsiyem 12 eylül ve getirilerini iyice arastirmaniz ve irdelemeniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Valla ben lafı evirip çevirmem. 12 Eylül'ü sonuna kadar savunurum. Öyle dün şimale, bugün cenuba bakan rüzgar gülü olmam. Savunduğum neyse odur.

Eğer bir mengenenin iki çenesi arasına sıkışmış ve kabuğu çatlamış, ezilmek üzere olan bir midyenin, mengenenin kolunu kendisinin çevirdiğine ikna olmamı isteyen olursa da ikna olmam olası değildir.

Türkiye 11 Eylülde Sovyet ve ABD çenelerinin oluşturduğu emperyalist mengenede son nefesini vermek üzereydi. Ülke büyük bir çatışmanın, ardından iç savaşın, ardından Sovyet ve Amerikan müdahalesinin, işgalin eşiğindeydi.

12 Eylül olmasa sonumuz aynen Afganistan gibi olurdu...

Ayrıca sağ sol gibi kavramlar, hangisinin önü kesildi, hangisi budandı hangisi kırpıldı filan gibi durumlar yoktur. Ülke iç savaş ve işgalden son anda kurtulmuştur, o kadar!

diyelimki haklıydılar ve müdahale ettiler peki niye ortalık sakinleşince yönetimi tekrar sivillere devretmediler o zaman.

siz darbeyi savuna durun tsk da bile artık darbeciler sevilmiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

diyelimki haklıydılar ve müdahale ettiler peki niye ortalık sakinleşince yönetimi tekrar sivillere devretmediler o zaman.

siz darbeyi savuna durun tsk da bile artık darbeciler sevilmiyor.

Ülkeyi o hale getirenleri temizledikten sonra devrettiler. Bu temizlik öyle iki, üç günde olabilecek olsa siviller yapardı.

Yalnız benim kafamı karıştıran Prf.Dr. Süheyl Batum oldu. Fikirlerine çok değer verdiğim Süheyl Hoca bir TV programında 12 Eylülü ABD güdümündeki TSK yaptı dedi. Bugün verilen mücadelenin de o günkü TSK olmadığı için, yani ABD nin istediği şekilde yönlendiremediği orduyu tasfiye etme planına karşı yapıldığını 12 Eylülü yapan TSK ile bugünkü TSK nın farklı olduğunu söyledi.

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onlar yargisiz infazi iskenceyi yasamadi nasil anlatsin anlatmasi icin hapisaneden kacmalari lazim darbeden sonra smile.gif

Onlarin anlattiklari onlar ki 16.yasinda cocuklar cünkü o dönem 18.yasini dolduran gencler vize almak zorundaydi o dönem 16.yasina kadar Avrupa´da vize istenmiyordu Türk vatandaslarindan..

Siz 1979 larda ve devaminda Tück göcmenelrin cocuklarinin is konuusnda Türkiye'de geleceklerinin olmadigini gördükten sonra ailelerinide yanlarina almalariyla 1980 darbesinden sonra haksizliga ugramaktan kurtulmak isteyenleri birbirine karistirmisiniz. Bizler bu kadar konulari basite indirebiliyoruz ya beni cok sasirtiyor.

Elma ile armutu daha bu 21. yüzyilda dagi hic cekinmeden rahatca karistiriyoruz ve bu durumuda herkese bilgi olarak sunuyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkeyi o hale getirenleri temizledikten sonra devrettiler. Bu temizlik öyle iki, üç günde olabilecek olsa siviller yapardı.

Yalnız benim kafamı karıştıran Prf.Dr. Süheyl Batum oldu. Fikirlerine çok değer verdiğim Süheyl Hoca bir TV programında 12 Eylülü ABD güdümündeki TSK yaptı dedi. Bugün verilen mücadelenin de o günkü TSK olmadığı için, yani ABD nin istediği şekilde yönlendiremediği orduyu tasfiye etme planına karşı yapıldığını 12 Eylülü yapan TSK ile bugünkü TSK nın farklı olduğunu söyledi.

saygılar...

o günki tsk ile bu günki tsk farklıdır .ama halkda farklıdır.sanırım kimse kapısının önüne nöbete gelen askere alkış tutmaz şimdi.alkış tutmazda ne olur . orası meçhul işte ne olabileceği kestirilemediğinden cuntacıların fikirleri planda kalıyor zaten.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Darbe iddialarina o kadar inanilmis ki-normaldir,AKP ve yandaslari öyle diyorlar-artik askerin yapmis oldugu her plan darbe cephesinden yorumlaniyor.Asker stratejik planmi yapti,aha darbe yapacaktilar.Asker ileriy dönük askeri calismalarmi yapiyor;AHA darbe hazirligi var.En komigide;Gecenlerde Erzincan'da tutuklanan Albayla ilgili olarak,tesadüfen o esnada bir askeri konvoy görevden dönüyordu,tabiiki akli-darbeciler icin bu kacirilmaz bir firsatti;Aha askeri konvoy gidiyor,balans ayari yapiliyor tarzi yakisiksiz sözlerle aslinda amac TSK ile halkin arasina bir korku sokmak TSK'yi potansiyel darbeci gösterme cabasidir.Türkiye'de televizyonlarda hicbir tartisma programinda herhangi bir subaya yer verilmez.Avrupa'da ülkeyi ilgilendiren önemli konularda tartismalara subaylarda cagrilir:Bunun en yakin örnegi gecen hafta Alman tv kanallarindan birinde Nato'nun Alman Generalininde bulundugu bir tartisma vardi.Amerika'da bunlar hep oluyor.Türkiye'de askersen insandan veya vatandastan sayilmiyorsun.Konusma hakkin yok.Ülke sorunlari ile ilgili beyanlarda bulunamazsin,hemen yafta hazirdir;ASKER SIYASET YAPTI NE DEMEK ISTEDI tarzi bir yaklasim sergilenir.

Son olarak birsey daha söyleyeyim:Benim bildigim Türk halki muhakkak ki degismis 1980'lerdeki gibi degildir.Ama kapisinin önünde nöbet tutan askeri alkislamaz derken herhalde baska birsey söylenmek istenmistir.Türk halki askerini sever,kapisinin önünde nöbette tutsa hic gocunmaz.Belki gocunanlar olabilir.Bu tarz yaklasimlarla sözümona halkimizin darbelere karsi bilinclendigini vurgulamaya calisiyorsunuz bence degisik bir örnek vermis olsaydiniz daha uygun olurdu.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birisini digerine tercih edemeyiz.

Tercih olabilmesi için önce kıyas kabul eder olması gerek. Ben fillerle sümüklüböcekleri kıyas etmem ki birini birine tercih edeyim...

Birinde iç savaş, işgal ve bölünmeyi durduranlar, diğer tarafta bunların taşeronluğunu yapanlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Prf.Dr. Süheyl Batum oldu.

Ben de izledim. Batum değerli bir fikir insanıdır. Şimdi bakın, Türkiye bir Nato ülkesidir. Hele o zaman soğuk savaşın kesin bir tarafıydı. Nato etkisinin olmaması olanaksızdır. Askeri bir ittifakın içinde olup ordunuzun o ittifak etkisinden tamamiyle yalıtılmış olduğunu iddia tabii ki edemezsiniz. O yüzden kafa karışacak bir durum yok. Ben de 12 Eylül öncesi Türkiye iki süper güç arasında mengeneye sıkışmıştı diyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabii ki 12 Eylül öncesi siyasi durumun analizini yapmadan saglikli bir sonuca varamayiz.Sayin Demirefe'nin "Türkiye iki cephe arasinda mengenede kalmisti"sözüne katiliyorum.12 Eylül öncesi'nin tahlilini yapabilmek icin M.Emin Deger'in CIA KONT-GERILLA adli kitabinin okunmasi yararli olur kanisindayi,O kitapta Türkiye'yi yöneten iktidarlarin nasil bir Amerikan yandasi oldugu acik acik belgelenmistir.Yani bu Amerikan yandasligi,Amerika'dan icazet alma aliskanligimiz yeni birsey degildir.Bugün yasadiklarimiz ABD'nin ve de AB'nin Türkiye'ye üstü kapali degilde acik acik müdahale etmesidir.Ama özünde bu ülkeyi yönetenlerin Amerikan güdümünde oldugu vardir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o günki tsk ile bu günki tsk farklıdır .ama halkda farklıdır.sanırım kimse kapısının önüne nöbete gelen askere alkış tutmaz şimdi.alkış tutmazda ne olur . orası meçhul işte ne olabileceği kestirilemediğinden cuntacıların fikirleri planda kalıyor zaten.

12 Eylül öncesi ortamı hatırlarmısın bilmem. Kapının önünde bombalar patlarken, gece sokağa çıkamazken, okullarda sağ, sol kavgalarından dersler yapılmazken halk ne yapabilirdi? Bu gün aynı durum olsa siz ne yaparsınız? Bugün liberal geçinenlerin o günkü yazılarına da bakarsak alkış tutanların önde gelenleri olduğunu görürüz. Halk aynı halk, değişen hiçbir şey yok. Hükümetler değişiyor, meclisteki insanlar değişiyor ama particilik, menfaatçılık, liderlik sultası hiç bitmiyor. Siyasi sistemde bir değişiklik olmazsa bu seçim sistemiyle gelenlere hiçbir devlet kurumu güven duymaz. Bütün sorunda buradan kaynaklanıyor zaten. Mecliste hükümeti denetleyecek kurum olmadığı için yargı, asker, üniversite herkes bir yerden olaylara karışıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz 1979 larda ve devaminda Tück göcmenelrin cocuklarinin is konuusnda Türkiye'de geleceklerinin olmadigini gördükten sonra ailelerinide yanlarina almalariyla 1980 darbesinden sonra haksizliga ugramaktan kurtulmak isteyenleri birbirine karistirmisiniz. Bizler bu kadar konulari basite indirebiliyoruz ya beni cok sasirtiyor.

Elma ile armutu daha bu 21. yüzyilda dagi hic cekinmeden rahatca karistiriyoruz ve bu durumuda herkese bilgi olarak sunuyoruz.

Gayet iyi biliyorsun iltica olayi 86.dan sonra Almanya´ya Türkiye´den iltica edenlerle gündeme gelir bunlarin da cogunlugu kürt asilli Türk vatandasimiz bunu bilmemezlik olmaz. Onlarin zaten 80.darbesiyle ilgisi yok gelme kosullari baska özel getirilmisti diyebiliriz herneyse konumuz o degil..

Almanya onlarin gelmesini 95.lerden sonra tamamen önledi bakti niyetler baska gelen lobi olusturmak degil Türkiye´ye karsi normal yasama geciyorlar!Baktilar izin zamani izine bavul ise bavul bavul.. Bir kisim ufak azinlik haric onlarda zaten sorun üzerine sorun olmaktan öte gidemediler..

Bir sürü olayi burda da imza attilar otoban da polisleri ezecek kadar.. Terör heryerde Terördür Alman arkadaslarimiz nihayet bunu kavradilar.

Benim bahsettigim 80.darbesinden önce Avrupa´ya gelen cocuklardan 18.yasini doldurmamis genclerden bahsediyorum. Onlar burda 12,Eylül hatiralaridir.

Onlari anliyamazsin!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gayet iyi biliyorsun iltica olayi 86.dan sonra Almanya´ya Türkiye´den iltica edenlerle gündeme gelir bunlarin da cogunlugu kürt asilli Türk vatandasimiz bunu bilmemezlik olmaz. Onlarin zaten 80.darbesiyle ilgisi yok gelme kosullari baska özel getirilmisti diyebiliriz herneyse konumuz o degil..

Almanya onlarin gelmesini 95.lerden sonra tamamen önledi bakti niyetler baska gelen lobi olusturmak degil Türkiye´ye karsi normal yasama geciyorlar!Baktilar izin zamani izine bavul ise bavul bavul.. Bir kisim ufak azinlik haric onlarda zaten sorun üzerine sorun olmaktan öte gidemediler..

Bir sürü olayi burda da imza attilar otoban da polisleri ezecek kadar.. Terör heryerde Terördür Alman arkadaslarimiz nihayet bunu kavradilar.

Benim bahsettigim 80.darbesinden önce Avrupa´ya gelen cocuklardan 18.yasini doldurmamis genclerden bahsediyorum. Onlar burda 12,Eylül hatiralaridir.

Onlari anliyamazsin!

Sayin Efendi kusura bakmayin ama sizin yukarida bahsettiginiz konu ile benim yazdiklarim arasinda tek bir tane dahi ortaklik yok.

Ben ne demisim, 1980 öncesi ve devaminda gelen 18 yasi alti cocuklarin büyük cogunlugu ilticaci falan degildi, onlar aile birlesimi cercevesinde anneleriyle beraber babalarinin yanina gittiler. Nedenleri ise en basta ülkedeki issizligin cok olmasi ve dolayisiyla insanlarin cocuklarina bir gelecek bulamayacaklarindan korkmalari ve 12 eylül öncesi de gene ailelerin cocuklarini belirli olaylardan korumak amaciyla yaptiklaridir. Ama bunlarin asla sizin bahsettiginiz gibi 18 yasi altinda ilticacilar olarak algilayamayiz.

Nereden biliyorsun benim onlari tanimadigimi? Ben özellikle bahsetmisim, benim de ayni dönemde geldigimi ve ayni yas gurubuna ait oldugumu. Sadece siz mi bulundugunuz yerde 2. generasyon ile iliskidesinizde bana onlari anlayamayacagim ithaminda bulunuyorsunuz?

Önce neyi anlatmak istediginizi net bir sekilde aciklarsaniz daha saglikli olur.

1986 lardan bahsettiginiz konular daha farkli. O dönemi dahi basit ve ön yargilarla degerlendirdiginiz yorumunuzdan cok net bir sekilde gözüküyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Efendi kusura bakmayin ama sizin yukarida bahsettiginiz konu ile benim yazdiklarim arasinda tek bir tane dahi ortaklik yok.

Ben ne demisim, 1980 öncesi ve devaminda gelen 18 yasi alti cocuklarin büyük cogunlugu ilticaci falan degildi, onlar aile birlesimi cercevesinde anneleriyle beraber babalarinin yanina gittiler. Nedenleri ise en basta ülkedeki issizligin cok olmasi ve dolayisiyla insanlarin cocuklarina bir gelecek bulamayacaklarindan korkmalari ve 12 eylül öncesi de gene ailelerin cocuklarini belirli olaylardan korumak amaciyla yaptiklaridir. Ama bunlarin asla sizin bahsettiginiz gibi 18 yasi altinda ilticacilar olarak algilayamayiz.

Nereden biliyorsun benim onlari tanimadigimi? Ben özellikle bahsetmisim, benim de ayni dönemde geldigimi ve ayni yas gurubuna ait oldugumu. Sadece siz mi bulundugunuz yerde 2. generasyon ile iliskidesinizde bana onlari anlayamayacagim ithaminda bulunuyorsunuz?

Önce neyi anlatmak istediginizi net bir sekilde aciklarsaniz daha saglikli olur.

1986 lardan bahsettiginiz konular daha farkli. O dönemi dahi basit ve ön yargilarla degerlendirdiginiz yorumunuzdan cok net bir sekilde gözüküyor.

Anlasilmasi zor arkadas biz önceki iletilerde bunu yazdik gene geliyorsun ayni noktaya geldik anlasilir gibi degil..

Kisaca tekrar belirteyim 1980.darbesi öncesi Avrupaya 18.yas alti vize yoktu.. gelenlerde 18,yas alti oldugu icindir ki iltica etmelerine gerek yoktu.. zaten bundan faydalinarak o dönem bir cok gencimiz Avrupaya geldi burda Ailesi olacak diye herhangi bir sart da söz konusu degildi cünkü 18,yas alti diye vize yoktu..

Tabii ki gelenlerin cogunlugu burda uzaktan yakindan bir yakini olanlar daha iyi bu imkani degerlendirmis oldular..

Ve geldiler onlar Askeri darbeyi görmediler ve on binler bunlarin gördükleri sadece o dönem anarsinin icinde yasadiklari yasatildiklari felaket ve o yasta lenin l sini bilmeyenler stalinin s bilmeyenler 9.isigin ne oldugunu bilmeyen hatda demokrasinin d sini dahi bilmeyen bu cocuklar nasil felaketin icinden siyrildiklarini buraya gelince anladilar..

Eger askeri darbe bir sene daha gecikseydi belkide bu cocuklarinda yarisi hayatda olmayacakti.. O dönem öldürende ölende cocuktu.

Ama o dönem bütün örgütler askeri darbeyi istiyordu ve istediklerini aldilar.. Onlarin günahi bu dönem yasadiklarimiz irtica artiysa diyelim?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlasilmasi zor arkadas biz önceki iletilerde bunu yazdik gene geliyorsun ayni noktaya geldik anlasilir gibi degil..

Kisaca tekrar belirteyim 1980.darbesi öncesi Avrupaya 18.yas alti vize yoktu.. gelenlerde 18,yas alti oldugu icindir ki iltica etmelerine gerek yoktu.. zaten bundan faydalinarak o dönem bir cok gencimiz Avrupaya geldi burda Ailesi olacak diye herhangi bir sart da söz konusu degildi cünkü 18,yas alti diye vize yoktu..

Tabii ki gelenlerin cogunlugu burda uzaktan yakindan bir yakini olanlar daha iyi bu imkani degerlendirmis oldular..

Ve geldiler onlar Askeri darbeyi görmediler ve on binler bunlarin gördükleri sadece o dönem anarsinin icinde yasadiklari yasatildiklari felaket ve o yasta lenin l sini bilmeyenler stalinin s bilmeyenler 9.isigin ne oldugunu bilmeyen hatda demokrasinin d sini dahi bilmeyen bu cocuklar nasil felaketin icinden siyrildiklarini buraya gelince anladilar..

Eger askeri darbe bir sene daha gecikseydi belkide bu cocuklarinda yarisi hayatda olmayacakti.. O dönem öldürende ölende cocuktu.

Ama o dönem bütün örgütler askeri darbeyi istiyordu ve istediklerini aldilar.. Onlarin günahi bu dönem yasadiklarimiz irtica artiysa diyelim?

Malesef gene ayni yanlislari tekrarliyorsunuz. 1980 sonuna gelen 18 yas alti genclerin 90% ni sag sol olaylarina karisanlar degil, sirf anne veya babasindan dolayi ülkedeki iszizligin ve is bulma umutlarinin son buldugu icin avrupa ülkelerine göc edenler. Tabiiki o genclerde Türkiye'deyken "anasig" olaylardan rahatsiz olmuslardir, ama burada onlarida bu olaylarin icindeymis gibi göstermek cok yanlistir. 1980 lere kadar gelen 18 yasi alti genclerin cogu tasradan gelen ve cogu 0rtaokul mezunu bile degildi. Burada karmasalikliga bir son vermek gerek.

1980 darbesinden sonra siyasi suclarindan dolayi kacip gelen insanlarin ezici cogunlugu sizin tanidiklarinizdan degil anlasilan. O insanlar hic bir zaman cunta geldi diye tesekkürlerini belirtmezler cünki, cunta ülkeye huzur degil savas getirdi, genclerimizi gerilestirdi, irkcilastirdi. Geldigimiz noktadan baktigimizda cuntanin nimetlerini yasadigimizi cok rahat anliyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Malesef gene ayni yanlislari tekrarliyorsunuz. 1980 sonuna gelen 18 yas alti genclerin 90% ni sag sol olaylarina karisanlar degil, sirf anne veya babasindan dolayi ülkedeki iszizligin ve is bulma umutlarinin son buldugu icin avrupa ülkelerine göc edenler. Tabiiki o genclerde Türkiye'deyken "anasig" olaylardan rahatsiz olmuslardir, ama burada onlarida bu olaylarin icindeymis gibi göstermek cok yanlistir. 1980 lere kadar gelen 18 yasi alti genclerin cogu tasradan gelen ve cogu 0rtaokul mezunu bile degildi. Burada karmasalikliga bir son vermek gerek.

1980 darbesinden sonra siyasi suclarindan dolayi kacip gelen insanlarin ezici cogunlugu sizin tanidiklarinizdan degil anlasilan. O insanlar hic bir zaman cunta geldi diye tesekkürlerini belirtmezler cünki, cunta ülkeye huzur degil savas getirdi, genclerimizi gerilestirdi, irkcilastirdi. Geldigimiz noktadan baktigimizda cuntanin nimetlerini yasadigimizi cok rahat anliyoruz.

Hadi canim sende gene basmissin ters imzaya demek ki bütün gencler bekledi bütün Aileler bekledi ekonomik sikintilarini o zaman farkettiler yani 80.darbesi olacagi bir kac ayini.

Aksine o dönem gelen genclerin hepsi en az ortaokul mezunuydu.. yapmayin ya!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hadi canim sende gene basmissin ters imzaya demek ki bütün gencler bekledi bütün Aileler bekledi ekonomik sikintilarini o zaman farkettiler yani 80.darbesi olacagi bir kac ayini.

Aksine o dönem gelen genclerin hepsi en az ortaokul mezunuydu.. yapmayin ya!

Ne alakasi var. Siz Avrupa ülkelerine göclerin nedenlerini ve zamanini iyi arastirinki görün gercekleri. Abrupa ülkelerine göc, yani isci ailelerinin göcü, 1979 larda baslamistir ve 1980 de de hizla devam etmistir. Yani göcler cunta gelmeden 1,5 yil önce baslamistir.

Arkadasim var olan durumu baska göstermekle elimize hic bir sey gecmez. O dönem gelen gencelin cogu tasradan gelenlerdi. Türk göcmenlerimizinde agirlikli sayisi tasradandir. Bu gercekleri konusmak kimseye zarar vermiyor. Ben 17, yasindaydim ve liseyi bitirmistim. Üniversite imtihanlarini kazanmistim ve buirada okmaya devam ettim. Ama o dönem benim durumumda cok az genc vardi, malesef diyorum cünki tabiiki cogumuz en azindan lise mezu olsaydik durumumuz daha degisik olurdu burada. Bizlerin cogu tasra kökenli oldugu icin, köylerden falan geliyorduk ve cogumuzda ortaokuldan sonra devam etmemistik.

Türkiye gercegini ve Türk göcmenlerimizin gelis nedenlerini dahi dogru dürüst burada tartisamiyoruz ve bilgi kirliligiyle yaygara yapiyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne alakasi var. Siz Avrupa ülkelerine göclerin nedenlerini ve zamanini iyi arastirinki görün gercekleri. Abrupa ülkelerine göc, yani isci ailelerinin göcü, 1979 larda baslamistir ve 1980 de de hizla devam etmistir. Yani göcler cunta gelmeden 1,5 yil önce baslamistir.

Arkadasim var olan durumu baska göstermekle elimize hic bir sey gecmez. O dönem gelen gencelin cogu tasradan gelenlerdi. Türk göcmenlerimizinde agirlikli sayisi tasradandir. Bu gercekleri konusmak kimseye zarar vermiyor. Ben 17, yasindaydim ve liseyi bitirmistim. Üniversite imtihanlarini kazanmistim ve buirada okmaya devam ettim. Ama o dönem benim durumumda cok az genc vardi, malesef diyorum cünki tabiiki cogumuz en azindan lise mezu olsaydik durumumuz daha degisik olurdu burada. Bizlerin cogu tasra kökenli oldugu icin, köylerden falan geliyorduk ve cogumuzda ortaokuldan sonra devam etmemistik.

Türkiye gercegini ve Türk göcmenlerimizin gelis nedenlerini dahi dogru dürüst burada tartisamiyoruz ve bilgi kirliligiyle yaygara yapiyoruz.

Türk göcmenlerimizinde agirlikli sayisi tasradandir. Bu gercekleri konusmak kimseye zarar vermiyor. Ben 17, yasindaydim ve liseyi bitirmistim. Üniversite imtihanlarini kazanmistim ve buirada okmaya devam ettim. Ama o dönem benim durumumda cok az genc vardi

Bak kendini nasilda onlardan ayri tutmussun tek okuyan arkadas!

Hadi canim sende gene birakmissin kendine suyun akisina gidiyorsun..

En son isci göcü 1974.de sona ermistir mecburen ermistir Almanya en son olmak sartiyla Avrupa da 1974.de bu Türkiye´den gelen göcü kaldirmistir sona erdirmistir en son tarih 1974. onun üzerine bir kisi dahi gelememistir.. gelenlerde 1986. dan sonra iltica icin basvuranlar gelen K Irakli kürtler basta olmak üzere bir takim belirsiz iltica tipleri gelmistir..

Coguda zaten bunlarin mafya hirsizlik adi suclar da burlarda bayrak dikmistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak kendini nasilda onlardan ayri tutmussun tek okuyan arkadas!

Hadi canim sende gene birakmissin kendine suyun akisina gidiyorsun..

En son isci göcü 1974.de sona ermistir mecburen ermistir Almanya en son olmak sartiyla Avrupa da 1974.de bu Türkiye´den gelen göcü kaldirmistir sona erdirmistir en son tarih 1974. onun üzerine bir kisi dahi gelememistir.. gelenlerde 1986. dan sonra iltica icin basvuranlar gelen K Irakli kürtler basta olmak üzere bir takim belirsiz iltica tipleri gelmistir..

Coguda zaten bunlarin mafya hirsizlik adi suclar da burlarda bayrak dikmistir.

Gercekten cok ilginc bir tesbit!!!!

Kendi yorumlarinizla celiskiye düstügünüzü dahi göremiyecek bir durum ortada malesef. 1980 den sonra gelen mültecilerin cogunun 18 yasi altinda oldugunu söyleyende sizsiniz, yukaridaki yorumunuzda ise 1986 larda K. Irakli vatandaslarin (tabii sizin güzel tesbitinize göre bunlarin tümü mafya, .....)mülteci olarak göc ettiginden bahsediyorsunuz. madem bu kadar eminsiniz herhalde elinizde AB ülkelerine ait istatistikler ve belgeler var bu konularda, kimlerin hangi dönemde iltica ettigine dair. Hadin gösterin bizlere. Yoksa onlarindami hepsini siz taniyorsunuz?

1974 ten sonra asla Türki'den göcler bitmedi sayin efendi. AB ülkeleri 1974 ten sonra isci getirmeyi durudurdu, ama gelen iscilerin aileleri ve cocuklari her dönem geldi. Siz gercekten konulari bayagi karistirmissiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gercekten cok ilginc bir tesbit!!!!

Kendi yorumlarinizla celiskiye düstügünüzü dahi göremiyecek bir durum ortada malesef. 1980 den sonra gelen mültecilerin cogunun 18 yasi altinda oldugunu söyleyende sizsiniz, yukaridaki yorumunuzda ise 1986 larda K. Irakli vatandaslarin (tabii sizin güzel tesbitinize göre bunlarin tümü mafya, .....)mülteci olarak göc ettiginden bahsediyorsunuz. madem bu kadar eminsiniz herhalde elinizde AB ülkelerine ait istatistikler ve belgeler var bu konularda, kimlerin hangi dönemde iltica ettigine dair. Hadin gösterin bizlere. Yoksa onlarindami hepsini siz taniyorsunuz?

1974 ten sonra asla Türki'den göcler bitmedi sayin efendi. AB ülkeleri 1974 ten sonra isci getirmeyi durudurdu, ama gelen iscilerin aileleri ve cocuklari her dönem geldi. Siz gercekten konulari bayagi karistirmissiniz.

Birkere yazilari tespitlere iyi bakmalısınız hangi iletiler de 1980. sonrasi gelen 18.yas altinda ki gencler demisim cikarın ortaya... böyle adim adim gidelim.

Ve de onlarin Mülteci olduguna dair herhangi bir tespitde bulunmadim onu da ortaya koyun?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birkere yazilari tespitlere iyi bakmalısınız hangi iletiler de 1980. sonrasi gelen 18.yas altinda ki gencler demisim cikarın ortaya... böyle adim adim gidelim.

Ve de onlarin Mülteci olduguna dair herhangi bir tespitde bulunmadim onu da ortaya koyun?

Benim gördügüm Almanya´da o yillarda 80.darbesinden kacip gelenlerin bunlar onlar degil binler onbinler bunlarin burada nasil rahat nefes aldiklarini sahit olmus.. ve zaman icinde o dönemi hatirlamak ismediklerini gözlemlemisim..

Ve asla o dönemi yasamak istemedikleri ve o dönemin korkunc izlerini hale bugün anilarinda yasamaktadirlar..

Kisaca bir not düseyeyim onlar Askerin geldigini görmediler onlar asker gelmeden bir gün öncesine kadar yurdu terkedenler yani kaos ortaminda anarsinin icinde yasayanlar ve ortamin icinde yer alanlar..

Bu yüzbinler bir günde neden! Zaire'den bahsediyorsun evet bu yüzbinler zaman icinde yüzbinleri bulan bu kitle zaire´den kacmis gibi mutluydu.

Bunun disinda bir de sayin CYRANO'nun size verdigi cevaplara bakin ve görün.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum genelde senle tartışmalarımız şöyle oluyor; Birşey iddia ediyorsun, sana bunu nereden duyduğunu soruyorum ve doğrusunu yazıyorum. Sonra senden iddia ettiğin şeyi nereden duyduğunu yazmanı rica ediyorum. Ve bu tarz cevaplar alıyorum.

evet:

650 bin kişi gözaltına alındı.

**1 milyon 683 bin kişi fişlendi.

**Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı.

**7 bin kişi için idam cezası istendi.

**517 kişiye idam cezası verildi.

**Haklarında idam cezası verilenlerden 50'si asıldı (18 sol görüşlü, 8 sağ görüşlü, 23 adli suçlu, 1'i Asala militanı).

**İdamları istenen 259 kişinin dosyası Meclis'e gönderildi.

**71 bin kişi TCK'nin 141, 142 ve 163. maddelerinden yargılandı.

**98 bin 404 kişi ''örgüt üyesi olmak'' suçundan yargılandı.

**388 bin kişiye pasaport verilmedi.

**30 bin kişi ''sakıncalı'' olduğu için işten atıldı.

**14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı.

**30 bin kişi ''siyasi mülteci'' olarak yurtdışına gitti.

**300 kişi kuşkulu bir şekilde öldü.

**171 kişinin ''işkenceden öldüğü'' belgelendi.

**937 film ''sakıncalı'' bulunduğu için yasaklandı.

**23 bin 677 derneğin faaliyeti durduruldu.

**3 bin 854 öğretmen, üniversitede görevli 120 öğretim üyesi ve 47 hâkimin işine son verildi.

**400 gazeteci için toplam 4 bin yıl hapis cezası istendi.

**Gazetecilere 3 bin 315 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

**31 gazeteci cezaevine girdi.

**300 gazeteci saldırıya uğradı.

**3 gazeteci silahla öldürüldü.

**Gazeteler 300 gün yayın yapamadı.

**13 büyük gazete için 303 dava açıldı.

**39 ton gazete ve dergi imha edildi.

**Cezaevlerinde toplam 299 kişi yaşamını yitirdi.

**144 kişi kuşkulu bir şekilde öldü.

**14 kişi açlık grevinde öldü.

**16 kişi ''kaçarken'' vuruldu.

**95 kişi ''çatışmada'' öldü.

**73 kişiye ''doğal ölüm raporu'' verildi.

**43 kişinin ''intihar ettiği'' bildirildi.

Cumhuriyet, 12 Eylül'ün Bilançosu

Neymiş? 30.000 kişi darbeden sonra mülteci olarak Avrupa'ya kaçmış.

Ben de 31 yıldır, yani doğduğumdan beri Türkiye'de yaşıyorum. Darbeden sonra, abisi, babası, kocası, kardeşi, amcası, eniştesi gizli yollardan yurtdışına kaçıp geri dönmeyen insanlarla büyüdüm. İçlerinde benim akrabalarım da var.

Birşey iddia etmeden önce konuyla ilgili şöyle bir gözatsan, iddia ettiğin faraziyeyi savunmak için argümanlar üretmek zorunda kalmazsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neymiş? 30.000 kişi darbeden sonra mülteci olarak Avrupa'ya kaçmış.

Ben de 31 yıldır, yani doğduğumdan beri Türkiye'de yaşıyorum. Darbeden sonra, abisi, babası, kocası, kardeşi, amcası, eniştesi gizli yollardan yurtdışına kaçıp geri dönmeyen insanlarla büyüdüm. İçlerinde benim akrabalarım da var.

Birşey iddia etmeden önce konuyla ilgili şöyle bir gözatsan, iddia ettiğin faraziyeyi savunmak için argümanlar üretmek zorunda kalmazsın.

Bu argümanlar gercekten ici bos..

Cem karaca Melike demirag bunlarin hepsi geri döndü yani anliyacagin 80.sonrasi gidenlerin hepsi geri döndü..Malüm izah ettim 80 den önce gelen genclerin de onlarin geri dönüp dönmemek diye sorunlari yok, yoktu yas itibariyle 18.yas alti Avrupada vize olmadigindan o dönem onlarin iltica gibi sorunlari yoktu öyle birseye gerek yoktu onlar burda normal yasantiya gectikten sonra her daim ülkelerine gelip gitmislerdir..

Belki o dönem askere kursun sikanlarin cani acimis olabilir bu gencleri örgütleyip militanlastiranlarin cani acimis olabilir bunlar kücük bir azinklik..Büyütelecek birsey degil.. Onlarla birlikte cani aciyanlarin fakat hayatta olan ve sizin de siraladiginiz onbinler, yüzbinler 12 Eylül´ü hicde zannetmiyorum birileri gibi nefretle ansin..

Ansalar bugün yer yerinden oynar? Yerlerinde duramazdi.. Onun icindir ki dünün solculari bugünün Milliyetcileri oldu denir?

Burda o dönemi yasayan genclerin nasil 12 Eylül´den sonra yüzleri güldüyse nasil mutlu hayata basarili hayata kucak actiysalar inaniyorum onlarda ayni sekilde bugün ülkemizde mutlu yasantiya kucak acip herbiri belli noktalarda ülkemizi basariyla temsil ettiklerini inaniyorum..artik baska ugurda mücadele ediyorlar!

Ülkenin bekasi icin.. yerlerinde civili kalanlarda vardir zaten onlarin yüzüne 12 Eylül vurmamistir...

Terörün o dönem bel kemigi 18 yas alti genclerdi iscinin yetiskinlerin militanlasmasi zor. onlar hak pesinde?. fakat genclerin bu tuzagin icinde yer almasi gayet kolaydi bunlar demokrasi haklari, aramadan uzak sadece Atatürk devrimlerinden kalan devrimin sesi hos oldugundan Tek Yol Devrim sloganin pesine düsmüs cocuklardir. Terör eylemin bireysel eylemlemlerin icine atacak kadar kendinden gecmis cilginlasmis bu gencler..Birseyleri devirmenin pesinde olan gencler neyi devirecekler dahi bilmiyorlardi ki? Biz nelerden bahsediyoruz bursa nutukunu mu ezberlemis bu gencler. Hayir bildikleri sadece manifosta arkasi yok..

Benden davet terörün gölgesinde ki ordumuza sahip cikalim teröre degil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.