Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

YUNANISTAN'DA CUNTAYI AGIR CEZALAR BITIRDI

dominik

Önerilen İletiler

Liberalizm; devletin piyasaya, üretim ilişkilerine müdahele etmemesi, ülke güvenliği ile icrası sonucunda kar ortaya çıkmayan hizmetlerin devlet tarafından sağlanması. Bunun dışında devletin hiçbir üretim faaliyetinde olmaması. Ürün fiyatlarından, ücretlere kadar hiçbir konuda devletin piyasaya müdahele etmemesini savunan ekonomik görüş.

Sosyalizm; Üretim araçları üzerinde özel mülkiyetin olmaması. Üretimin toplumun ortak mülkiyetinde olan üretim araçları eliyle, toplumun ihtiyaçlarına göre üretilmesini savunan ekonomik görüş.

Sağcılık: Toplumda henüz veya geçmişte (yeni değerler üretimini yadsır) varolan milli, dini, geleneksel değer ve normların değişimden muaf olarak muhafaza edilmesi. Toplumsal düşün, felsefe, sanat, ideoloji üretiminde bu değerlerin merkezde olması. Ekonomik, demografik, bilimsel değişimler karşısında henüz veya geçmişte varolan milli, etnik, dini, geleneksel değerleri değiştirmemesini. Devletin piyasaya düzenleyici müdahelelerde bulunmamasını. Üst ve alt gelir grupları arasındaki ilişkinin karşılıklı arz talebe göre belirlenmesini savunan görüş.

Solculuk: Toplumda henüz veya geçmişte varolan milli, dini, geleneksel değer ve normların, bilim, düşün, felsefe, sanat alanındaki değişimlerle birlikte yenilenmesi, çağa uygun yeni değerler ve normlar üretilmesi. Devletin, piyasaya düzenleyici olarak müdahele etmesi. Toplumda alt ve üst gelir grupları arasında uçurum oluşmayacak, devletin üst gelir gruplarının serveti ile, alt gelir gruplarının ücret, çalışma koşulları, sosyal haklar gibi kazanımlarını belli bir standartta tutacak önlemler almasını savunur.

Örnekler bazında ;

Avrupalı sağcılar, Avrupanun beyaz hristiyan olduğunu. Avrupanın hristiyan tarihi ve değerlerinin mutlaka korunması gerektiğini. Bunların tüm değerlere önceliğinin olduğunu savunurlar.

Avrupalı solcular, göçle birlikte demografinin değiştiğini. Dini veya etnik kimliğin, artık avrupanın temel kimliği olamayacağını. Göçle birlikte avrupada yaşayan asyalı, afrikalı insanların değerleri ile, avrupanın halihazırda bulunan etnik, milli, dini değerleri arasında öncelik bulunmadığını savunurlar.

Solculuk = sosyalizm, sağcılık =liberalizm şeklindeki tanımda, yine dünyayı 30 yıl geriden takip etmekle alakalı. Zira kapitalist Avrupa'nın, ülkelerinin yönetiminin yarısı sol ve komünist partilerden oluşmaktadır.

İsa ile şeytanın ringde boks yaptığı South Park bölümünü kriter alan insanların. Mustafa belgeseli ile ilgili eleştirilerini bir okuyun :) Acaba merak ediyorum, bu ülkede bir adam Atatürk ile birinin ringde boks yaptığı ve Atatürk'ün bir yumrukta nakavt olduğu çizgi film hazırlasa aynı zihinler ne tepki verir ? Ya da aynı çizgi filmde aynı şekilde Atatürk konu alınsa ?

O çizgi filmi hazırlayanlar, bu yaptıklarının insanları incitmeyeceğini, izleyenlerin İsa'yı aşağıladıklarını düşünmeyeceğini bildikleri için yaparlar. Önemli olan, ele alınan objenin, kişinin, konunun belli bir insan topluluğu için ne ifade ettiğidir.

Hz Muhammed'in köpek olarak tasfir edilmesi ile, Atatürk'ün köpek olarak tasfir edilmesi arasında bir fark var mıdır ? Bir belgeselde kuran yaprağı yırtılması ile, Türk bayrağı yırtılması arasında bir fark var mıdır ?

Türk bayrağına karşı saygısılık, Atatürk'e karşı saygısızlık içeren eylem ve görsel sunumlara "vay efendim böyle şey olur mu, bunlar şöyle bunlar böyle" diyenler, Hz Muhammed'in benzer şekilde tepki görmeden kullanılabilmesini, çağdaşlık emaresi olarak görüyorsa, ciddiye alınacak yanı yoktur.

Çağdaşlık toplumlar için önemli simgelerin, aşağılanması değildir. Belli bir insan topluluğunu incitecek eylemlerin bilerek ve kasten icra edilmesi değildir.

Çizgi Film'de Abraham Lincoln heykelinin kafasını koparıp yerine ekmek takan adam, aynı şekilde Atatürk heykelini kullansa "dur" deriz. Bu heykelin tasfir ettiği kişi kendi halkı tarafından, Lincoln'un ABD halkı tarafından taşıdığı anlam ve değerden daha farklı bir anlam ve değer taşıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 76
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Hitler,milli iradeyle iktidara geldi.O dönemlerde Almanya'da erken secimler oluyordu hep.Ilk secimde Hitler'in partisi 3 milletvekili cikartabildi,Ikinci secimde 51 milletvekili cikarabilen Hitler ancak ücüncü secimde 264 milletvekili cikararak parlamentoyu ele gecirdi.Ondan sonra olanlari anlatmanin nedeni yok.Hitler döneminde Almanya'da issizlik had safhaya ulasmisti.Yani insanlar artik yasam mücadelesinden cok ekmek kavgasi veriyordu.Herkese is herkese as slogani Hitler'in sloganiydi.Sadece Almanya ve Alman halkini degil tüm dünyayi perisan eden,milyonlarca insanin hayatina mal olan Hitler dönemi iste özetle böyleydi.Yani milli irade lafina cok takilanlar oluyor arada bir o nedenle Hitler'in de milli irade ile secildigini anlatmaya calistim.Milli Irade ile is basina gelmek demokrasidir ama zihniyetleri demokrat olmayanlar iste Hitler gibi ülkesini ve halkini ve de dünyayi atese bogar.

Beni halk secti,senin hicbir hakkin yok diyenler en anti demokrat olanlardir.Halkin sectigi iktidar diyerek "BENI HALK SECTI"diyenlere sözümona demokrasiyi savunur gibi arka cikanlarda anti demokrat düsünenlerdir.Menderes'in bizi halk secti demesi ile Erdogan'in bizi halk secti demesi ayni sloganlardir.DP dönemiyle ilgili okuduklarima ve AKP dönemine baktigimda aralarinda hicbir fark olmadigini,halk secerse biz herseyi yapma hakkina sahibiz tarzi bir anlayis icersinde olduklarini görüyorum.Zaten tehlikeli olanda budur.Referandumu moda haline getirmek parlamenter rejimi gölgeler,muhalefeti yok sayar bir durum cikar ortaya.Eger referandum diyorsaniz o zaman sadece isinize gelen konulari degil hemen her konuda referanduma gitmelisiniz.Örnegin Öcalan'in Imrali'da yattigi odanin rutubetini önlemek icin Italya'dan özel duvar kagidi getirtirken,o'na özel F tipi cezaevi yapmak icin 5 milyon dolar harcarken de referanduma gitmeniz gerekirdi.Sonucta babanizin parasi degildi harcadiginiz paralar.Milletin parasiydi.

Cunta sadece askerden olmaz,bugün ülkemizde SIVIL CUNTA vardir,bunlarin cezasini kim verecek peki?

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hitler,milli iradeyle iktidara geldi.O dönemlerde Almanya'da erken secimler oluyordu hep.Ilk secimde Hitler'in partisi 3 .

.

.

.

saygilarla

Arkadasim AKP iktidarikaybedecek oy alipta Hitler gibi antrikalar yaptidami hala iktidarda? Ne bu senaryolar yaratmak? Hitler dönemi Almanya'si ile günümüz Türkiye'sini nasil karsilastirabilirsiniz? Hele AKP'ye alternatif partiler iktidari ele gecirecek derecede oy alsinla ondan sonra konusalim. Buna karsilik üylekizde kac defaya mahsus olarak atanmislar tarafindan cuntalar yapilmis ve hatta son dönemlerde tesebbüs dahi yapilmis. Cunta yapan atanmislar ve onlari koruyan kurumlarini halaa destekliyoruz ama diger taraftan sivil diktadan bahsediyoruz. Ne istiyoruz? Sivil dikta kötü askeri diktami olsun diyoruz, yoksa ikisinedemi karsi cikiyoruz? Kilit cevap burada.

Sivil cuntayi neye göre tesbit ediyorsunuz, bunu aciklamaniz gerekli. hangi iktidar secimi kaybettide koltugundan gitmedi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cunta sadece askerden olmaz,bugün ülkemizde SIVIL CUNTA vardir,bunlarin cezasini kim verecek peki?

saygilarla

Ülkemiz hic bir zaman askeri bir Cuntanin varligini yasamamistir..

Askeri bir Cunta arayisinda olanlar bugün ülkemizde Türk demokrasisi üzerinde pek cok oyunlar oynamayla birlikte bir Sivil Cunta yaratmistir. Burda sayin politika haklidir..

Darbe pesinde kosanlar bugün Sivil Cuntayla basbasadir bu su anlama gelir oturmus paylarini beklemekteler..akbabalar

Pay verilmedigi taktirde bu Sivil Cuntaya karsi gelecek bir askeri darbeyle.. askerin zayif düstügü an o payi kendileri alma savasina girecektir.

Askeri darbe herzaman onlarin beklentisi icindeydi ama beklemedikleri Sivil bir Cuntayla karsi karsiyalar..

Onun icindir ki mecliste kiran kirana bazen üstü acik bize söz vermistiniz dialoglari gecer!

Siyasi tepede ülkemiz üzerinde paylasim savasi söz konusudur..

Askerimiz geregi neyse onu yapacaktir.. yapmalidir ve bunu da sivil halkiyla birlikte cünkü Dünyanın ve Türkiye´nin bugünkü kosullarinda artik darbeler devri kapanmistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

12 Eylül 1980 de yasananlar demokrasinin alasiydi galiba? Öncekileri hatirlatmaya gerek yok bile.

Görüyoruzki ülkemizde bazi zihniyetler hala cunta heveslisi ve cuntayida bizlere demokratik bir olguymus gibi göstermeye calisiyor.

Inadina gözümü kapatacagim, agzimi acmayacagim ve kulaklarimida tikayacagim diyene söyleyecek laf bulunmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

12 Eylül 1980 de yasananlar demokrasinin alasiydi galiba? Öncekileri hatirlatmaya gerek yok bile.

Görüyoruzki ülkemizde bazi zihniyetler hala cunta heveslisi ve cuntayida bizlere demokratik bir olguymus gibi göstermeye calisiyor.

Inadina gözümü kapatacagim, agzimi acmayacagim ve kulaklarimida tikayacagim diyene söyleyecek laf bulunmaz.

Böyle bir darbeyi ülkemizde yapmaya sevk eden nedir?

Bunu hic düsündünüz mü?

O dönem cok acik sekilde, görünen o ki darbe istenmistir ve darbe de gelmistir bundan rahatsiz olacak ne var

isteyenler o dönem bugün ki gibi doguda cocuklari öne sürenlerdir!

Esnafi zorla kepenk kapatanlardir..

Esnafi o dönem haraca bagliyanlardir onlar darbe icin mücadele vermistir ve onda da basarili olmuslardir bunda bir tuhaflik yok.

Darbe gelmistir ve cocuklarin öne sürülen cocuklarin anne babalari rahat bir nefes almistir..

Bir arkadasin bahsettigi gibi cocuklar da feda edilir anneler babalar severek feda ediyor demistir doguda ki cocuklar icin!

Fakat 12.Eylül´ün Anne Babalari cok farkli?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir darbeyi ülkemizde yapmaya sevk eden nedir?

Bunu hic düsündünüz mü?

O dönem cok acik sekilde, görünen o ki darbe istenmistir ve darbe de gelmistir bundan rahatsiz olacak ne var

isteyenler o dönem bugün ki gibi doguda cocuklari öne sürenlerdir!

Esnafi zorla kepenk kapatanlardir..

Esnafi o dönem haraca bagliyanlardir onlar darbe icin mücadele vermistir ve onda da basarili olmuslardir bunda bir tuhaflik yok.

Darbe gelmistir ve cocuklarin öne sürülen cocuklarin anne babalari rahat bir nefes almistir..

Bir arkadasin bahsettigi gibi cocuklar da feda edilir anneler babalar severek feda ediyor demistir doguda ki cocuklar icin!

Fakat 12.Eylül´ün Anne Babalari cok farkli?

Sorularinizin cevabi gene bu baslik altinda ev 12 eylül cuntasi basligi altinda degisik yorumcular tarafindan defalarca verldi, tekrar okumanizi tavsiye ederim.

Siz direk olarak benim yorumuma cevap vermissiniz, ama malesef sizin yorumunuz ile benim yorumum arasinda hic bir iliski yok. isterseniz ben tekrar hatirlatayim, konu nasil baslamisti:

Siz

demissiniz.

Arkasindan ben cevap olarak

yazmisim.

Siz ise benim cevabima karsilik "Böyle bir darbeyi ülkemizde yapmaya sevk eden nedir? Bunu hic düsündünüz mü?" sorusunu sormussunuz.

Anlayamadigimiz bir önceki yorumunuzda ülkemizin hic bir zaman askeri cuntanin varligini yasamadigini yaziyorsunuz ve arkasindan bana askeri cuntanin gelis nedenlerini soruyorsunuz.

Umarim celiskinizi görmüssünüzdür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir önceki yorumunuzda "Ülkemiz hic bir zaman askeri bir Cuntanin varligini yasamamistir.." diye yaziyorsunuz ama. Hem cunta olmadi diyorsunuz hemde ne yani cuntanin gelmesini isteyenler vardi ve gelmistir deyip bundan rahatsiz olacak ne var diye soruyorsunuz. Bir söyleminiz diger söyleminizi cürüttügü icin en söyleyecegimi bilmiyorum dogrusu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cuntayida bizlere demokratik bir olguymus gibi göstermeye calisiyor.

Böyle bir şey yok. Suda boğulmak üzere olan birini görünce "boğulmak bir özgürlüktür, isteyen tabii ki paşa paşa boğulur, karışamayız. Memlekette demokrasi var kardeşim!" demezsiniz. Saçından tutar, çeke çeke çıkarırsınız. Sonra yine demokrasi geçerli olur. Yine suya düşerse yine çıkarırsınız. Belki üçüncü dördüncü kurtarıştan sonra ertesi gün yine suda çırpındığını görürseniz, "eee, yetti artık" diyebilirsiniz, orasına karışamam...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

South Park ile ilgili örneklemem üzerine çok belirgin çarpıtmalar var. :)

Bir kere "Mustafa" bir çizgi film değil. Bir belgesel olma iddiasında bir yapım. Bir belgeselden, South Park'tan beklediğinizden öte şeyler beklersiniz. Bu kadar bariz bir gerçeğin görülememiş olabileceğini sanmıyorum. Sandığım, ne dersem mutlaka karşı çıkmanın üzerine vazife olduğunu sandığı...

İkincisi, ben hakaret ve aşağılama ile ilgili bir şey söylemedim. Muhammed'i tasvir eden normal, hiç bir aşağılama ve hiciv içermeyen bir tasvir çizip bir gazeteye basın dedim. Ya da bir aktörün Muhammed rolünü oynadığı, hiç eleştrir içermeyen bir film yapın, bir tiyatro oynatın, bir adam sahneye çıkıp "ben Allahın elçisi Muhammed! Lat ve Uzza'ya tapmayın" diye rol yapsa dedim.

Anlaşıldı? Zahmet buyururlarsa bir kez daha baştan okunması tavsiye olunur. Yine anlaşılmazsa unut gitsin, önemi yok...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir şey yok. Suda boğulmak üzere olan birini görünce "boğulmak bir özgürlüktür, isteyen tabii ki paşa paşa boğulur, karışamayız. Memlekette demokrasi var kardeşim!" demezsiniz. Saçından tutar, çeke çeke çıkarırsınız. Sonra yine demokrasi geçerli olur. Yine suya düşerse yine çıkarırsınız. Belki üçüncü dördüncü kurtarıştan sonra ertesi gün yine suda çırpındığını görürseniz, "eee, yetti artık" diyebilirsiniz, orasına karışamam...

Son 50 yildir belirli araliklarla cunta yasayan ve cuntacilari öven bir sistemden gectigimiz icin ülkemizde hala bazilarimizin cuntayi "bogulmaktan kurtaran" olarak görmemiz gayet normal. Hele hele 12 Eylül nesilleri bu tip egilimleri ülke icin her dönem gerekli olan bir olgu olarak yetistirildiler.

Nedense bizi sözüm ona "bogulmaktan kurtaranlara" neden önce kurtarmak istedigi kuyuya attiklarini hic sormuyoruz.

Herkes hak ettigi gibi yönetilir, bizim insanimizda bence cuntalar ile yönetilmeyi hak edenlerden cünki, hala cuntacilari kurtaricimiz olarak görüyoruz. Kazamiz mübarek ola.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorularinizin cevabi gene bu baslik altinda ev 12 eylül cuntasi basligi altinda degisik yorumcular tarafindan defalarca verldi, tekrar okumanizi tavsiye ederim.

Siz direk olarak benim yorumuma cevap vermissiniz, ama malesef sizin yorumunuz ile benim yorumum arasinda hic bir iliski yok. isterseniz ben tekrar hatirlatayim, konu nasil baslamisti:

Siz

demissiniz.

Arkasindan ben cevap olarak

yazmisim.

Siz ise benim cevabima karsilik "Böyle bir darbeyi ülkemizde yapmaya sevk eden nedir? Bunu hic düsündünüz mü?" sorusunu sormussunuz.

Anlayamadigimiz bir önceki yorumunuzda ülkemizin hic bir zaman askeri cuntanin varligini yasamadigini yaziyorsunuz ve arkasindan bana askeri cuntanin gelis nedenlerini soruyorsunuz.

Umarim celiskinizi görmüssünüzdür.

Arkadasim bakin bir diktadör vardir bir ülkenin basinda.. secimle gelmiste olabilir.

Birde bir ülkenin basinda bir basbakan vardir secimle gelen..

Arada ki farki cözebilirmisin.. Ben söyleyeyim yardimci olayim fark yoktur?

Evet ülkenin bekasi icin, ülke icinde görev zamani gelmis bir ordu vardir verilen görevini yapar yerine döner.

Görevide veren Türkiye´nin bütün istihbarat kurumlari ve ilgili kuruluslar Basbakanin emrinde olduguna göre o dönemin basbakanidir.

Bilgisi dahilindedir..

O dönemin basbakani bugün ordusuna sahip cikiyor mu cikmiyor mu..

Görevini yapan görevi bittikten sonra görev yerini terk eden asker nasil cunta oluyor.

Bakin cuntayi baska yerde arayalim..

Son 7.yilda nasil oluyorda demokrasi havaresi kesilen bir parti basimizdayken..Türkiye, basın özgürlügü acisindan dünyada ilk ondan 121. siraya geriliyor.

30.yildir Askerimizi sorgulayacagimiza 7.yildir nerelere sürükleniyoruz onu arastirin..

Tabii bu ülke umrumuzdaysa.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim bakin bir diktadör vardir bir ülkenin basinda.. secimle gelmiste olabilir.

.

.

.

Tabii bu ülke umrumuzdaysa.

Ne anlamadim, simdide 1960, 1970, 1980 dönemelrinde yasdigimiz askeri cuntayi "Evet ülkenin bekasi icin, ülke icinde görev zamani gelmis bir ordu vardir verilen görevini yapar yerine döner." diyerekmi acikliyoruz?

Bu söyledikleriniz ciddiye alinamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne anlamadim, simdide 1960, 1970, 1980 dönemelrinde yasdigimiz askeri cuntayi "Evet ülkenin bekasi icin, ülke icinde görev zamani gelmis bir ordu vardir verilen görevini yapar yerine döner." diyerekmi acikliyoruz?

Bu söyledikleriniz ciddiye alinamaz.

Alinamazsa Anarsi nedir bilirmisin siyasetide esir almis tüm ülkeyi esir almis anarsiyi bilirmisin?

Avrupada dahi ciddi anlamda terör olgusu varsa polisin yaninda askerde devreye girmiyormu?

Arkadasim istersen 80.dönemine geri dön sokaklari bir dolas? tabii bir kafa yapisinla öbür kafa yapisina sahip sokaga girebilirsen!

Türkiye 12 Eylüle nasil geldi? bir tahlilin var mi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alinamazsa Anarsi nedir bilirmisin siyasetide esir almis tüm ülkeyi esir almis anarsiyi bilirmisin?

Avrupada dahi ciddi anlamda terör olgusu varsa polisin yaninda askerde devreye girmiyormu?

Arkadasim istersen 80.dönemine geri dön sokaklari bir dolas? tabii bir kafa yapisinla öbür kafa yapisina sahip sokaga girebilirsen!

Türkiye 12 Eylüle nasil geldi? bir tahlilin var mi..

Bakin sayin Efendi Türkler, sizi anlamakta gercekten zorluk cekiyorum. 12 eylül ile sorunuza cevabi önceki yorummumda vermistim ve bu konuda ben ve diger yorumcu arkadaslarin sayisiz yazilari oldugunu belirttim. Isterseniz yazilanlari okursunuz. Ama hala soruyorsunuz.

Biz herhangi bir olay icin yardima cagrilan askeriye gücünden degil bir cuntadan bahsdiyoruz.

Siz abyagi karsitiriyorsunuz, bir taraftan ülkenin asla cuntayi yasamadigindan bahsederken, simdide kalkiyorsunuz hala 12 eylülün gelis sebeblerini soruyorsunuz. Hani Türkiye asla cunta yasamamisti?

Neyi anlatamya calisiyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakin sayin Efendi Türkler, sizi anlamakta gercekten zorluk cekiyorum. 12 eylül ile sorunuza cevabi önceki yorummumda vermistim ve bu konuda ben ve diger yorumcu arkadaslarin sayisiz yazilari oldugunu belirttim. Isterseniz yazilanlari okursunuz. Ama hala soruyorsunuz.

Biz herhangi bir olay icin yardima cagrilan askeriye gücünden degil bir cuntadan bahsdiyoruz.

Siz abyagi karsitiriyorsunuz, bir taraftan ülkenin asla cuntayi yasamadigindan bahsederken, simdide kalkiyorsunuz hala 12 eylülün gelis sebeblerini soruyorsunuz. Hani Türkiye asla cunta yasamamisti?

Neyi anlatamya calisiyorsunuz?

12 Eylül 1980’de Türk Silahli Kuvvetlerinin yönetime el koymasi bunun adi cunta yönetimi degildir..

Anarsi ve terör yüzünden ülke cökme asamasina gelmisken Türk Silahli Kuvvetlerinin yönetime el koymasi bu ülkeye tekrar verilen kan yeni bir nefesdir ve halka gercekten nefes aldirmistir.

Bunu o günün büyükleri ve o dönem bir yakinini kaybeden de söylüyorsa bunu iyi tahlil etmekte yarar var!

Ve o dönemde yasananlar ortada.. bir okulda boykot olabilir ama o dönem okullarda hergün boykot vardi boykota giden okullarin cogunlugu ortaokul lise dengi okullardi yani ortalama 15.yasinda ki cocuklar.. Hergün esnaf kepenk indiriyordu bunlar abartma degil gercegin ta kendisi hergün bir örgüt esnafin ensesine yapisiyordu yardim altinda para isteniyordu vermeyenler cezalandiriliyordu o dönemi yazmakla bitiremezsin..

O dönem kisaca ufacik sempatizan bi cocuk dahi insanlarin önünü kesip kimlik kontrolu yapabiliyordu..polis dahi güvenligini kaybetmisti..onu birak ikiye bölünen polis karsilikli kayiplar veriyordu.

O dönemi Türk silahli kuvvetlerinden baskasi dur diyemezdi ve yapmasi gerekeni yapmistir onun icin o gelisin ve yönetime el koymasi onun adi cunta olamaz ülkeyi yasanmaz hale getiren anarsi ve terörü bitirmek icin gelmistir vazifesi icin gelmistir ülkeyi yönetmek icin degil.

Cuntayi google den bak ne anlama geliyor! o zaman gercegi daha iyi göreceksin..

Türkiye´nin 12 Eylüle nasil geldigi iyi tahlil edilmelidir. Ben sizden tahlil bekliyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

12 Eylül 1980’de Türk Silahli Kuvvetlerinin yönetime el koymasi bunun adi cunta yönetimi degildir..

Cuntayi google den bak ne anlama geliyor! o zaman gercegi daha iyi göreceksin..

Cunta, yönetime kuvvet kullanarak el koyan askeri ya da siyasi grup.[1]

Cunta kendi başına sadece belirli bir komite ve yahut idarî kurulun yönetimi anlamında kullanılırken, eğer cunta yönetimi askerî bir karaktere sahipse, yani komite veya kurul ordu mensuplarından oluşuyorsa (veya çoğunluğu ordu mensuplarıysa) yönetime "askerî cunta" denir. Bununla birlikte askerî cuntalar için de salt cunta ifadesi kullanılabilir

http://tr.wikipedia.org/wiki/Cunta

A military or political group ruling a country after taking power by force

http://www.askoxford.com/concise_oed/junta?view=uk

A military junta (pronounced /ˈhʊntə/ or /ˈdʒʌntə/) is a government led by a committee of military leaders. The term derives from the Spanish junta meaning committee, specifically a board of directors. Sometimes it becomes a military dictatorship, though the terms are not synonymous.

http://en.wikipedia.org/wiki/Military_junta

Bir ülkede yönetime el koyan kimselerden oluşan kurul.

TDK

Şimdi Efendim dostum dediğini yaptık google'a baktık. Sen cuntanın tanımını nereden okuduysan onu göster de bize 12 Eylül 1980 tarihinde askerlerin silahla yönetime el koyarak kurdukları yönetim nasıl cunta olmuyormuş görelim.

12 Eylül 1980 tarihinde ordu silah zoruyla yönetime el koymuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni kapatmış, ülkenin idaresi darbeci generallerden oluşan Milli Güvenlik Konsey'inin eline geçmiş ve ülkeyi Milli Güvenlik Konseyi yönetmiştir.

Ve Efendi arkadaşımıza göre bu cunta değilmiş. Bu cunta değilse, dünyada bugüne kadar hiç cunta yönetimi olmamıştır. Hiçbir yönetim cunta olarak adlandırılamaz.

Anarsi ve terör yüzünden ülke cökme asamasina gelmisken Türk Silahli Kuvvetlerinin yönetime el koymasi bu ülkeye tekrar verilen kan yeni bir nefesdir ve halka gercekten nefes aldirmistir.

Bunu o günün büyükleri ve o dönem bir yakinini kaybeden de söylüyorsa bunu iyi tahlil etmekte yarar var!

Ve o dönemde yasananlar ortada.. bir okulda boykot olabilir ama o dönem okullarda hergün boykot vardi boykota giden okullarin cogunlugu ortaokul lise dengi okullardi yani ortalama 15.yasinda ki cocuklar.. Hergün esnaf kepenk indiriyordu bunlar abartma degil gercegin ta kendisi hergün bir örgüt esnafin ensesine yapisiyordu yardim altinda para isteniyordu vermeyenler cezalandiriliyordu o dönemi yazmakla bitiremezsin..

O dönem kisaca ufacik sempatizan bi cocuk dahi insanlarin önünü kesip kimlik kontrolu yapabiliyordu..polis dahi güvenligini kaybetmisti..onu birak ikiye bölünen polis karsilikli kayiplar veriyordu.

O dönemi Türk silahli kuvvetlerinden baskasi dur diyemezdi ve yapmasi gerekeni yapmistir onun icin o gelisin ve yönetime el koymasi onun adi cunta olamaz ülkeyi yasanmaz hale getiren anarsi ve terörü bitirmek icin gelmistir vazifesi icin gelmistir ülkeyi yönetmek icin degil.

Efendi arkadaşımız da 1981 yılındaki bilgilerde kalmış. Zira 1981 yılında sokaktaki insana anlatılan buydu. Farklı birşey anlatmak isteyenlerin ise ağzını açacakları platform yoktu ortada.

Ama biz 1981 yılında değiliz. Biz memleketin kan gölüne dönmesi için büyük provakatif eylemler, suikastler, katliamlar gerçekleştirenlerin 1980 yılında yönetime el koyan cuntacılara bağlı yapılar olduğunun ortaya çıkarıldığı yılları da geçtik. Biz Maraş'ta, 77 1 Mayıs'ında, Çorum'da katliamların kimlerin emri, kimlerin bilgisi ve izni dahilinde gerçekleştiğinin ortaya çıkarıldığı yılları da geçtik.

Türkiye´nin 12 Eylüle nasil geldigi iyi tahlil edilmelidir. Ben sizden tahlil bekliyorum..

Türkiye'nin 12 Eylül'e nasıl geldiği çok tahlil edildi. Bence sen bu tahlilleri biraz oku. Böylece, darbeyi yapanların, yaptıkları faşist darbeye mazeret olsun diye zikrettikleriyle sınırlı kalmaz söylemlerin.

Uğur Mumcu neden öldürüldü biliyor musun ? İnsanlar senin gibi, 12 Eylül darbecilerinin ve onların kalemşörlerinin ağzından çıkan argümanlarla kandırılırken, 1970'lerin ortasından itibaren 12 Eylül darbesine zemin hazırlamak, ülkede iç savaş çıkarmak için Kenan Evren'in komutanı olduğu stay-behind kuvvetlerinin, yani kontrgerillanın neler yaptığı, kimleri kullandığını araştırdığı ortaya koyduğu için.

Halk nefes almış, memlekete kan gelmiş. İnsanlar ağzını dahi açamaz hale gelmiş. Okumayan, sorgulamayan, araştırmayan bir nesil yetiştirilmiş. Bilimsel, çağdaş, aydınlık fikirler ve insanlar eğitim kurumlarından atılıp yerleri, geri kafalı kadrolarla doldurulmuş. Hadi diyecem 80'li yıllar Almanya'dan, memlekete kan gelmiş, halk nefes almış gibi görünüyor mu acaba diye ama. Bırakalım Almanya'yı, Zaire'den bakan insan bile 80'li yılların Türkiye'sinde, askeri rejim altında sindirilmiş, susturulmuş, silikleştirilmiş bir halktan başka birşey görmemiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Halk nefes almış, memlekete kan gelmiş. İnsanlar ağzını dahi açamaz hale gelmiş. Okumayan, sorgulamayan, araştırmayan bir nesil yetiştirilmiş. Bilimsel, çağdaş, aydınlık fikirler ve insanlar eğitim kurumlarından atılıp yerleri, geri kafalı kadrolarla doldurulmuş. Hadi diyecem 80'li yıllar Almanya'dan, memlekete kan gelmiş, halk nefes almış gibi görünüyor mu acaba diye ama. Bırakalım Almanya'yı, Zaire'den bakan insan bile 80'li yılların Türkiye'sinde, askeri rejim altında sindirilmiş, susturulmuş, silikleştirilmiş bir halktan başka birşey görmemiştir.

Benim gördügüm Almanya´da o yillarda 80.darbesinden kacip gelenlerin bunlar onlar degil binler onbinler bunlarin burada nasil rahat nefes aldiklarini sahit olmus.. ve zaman icinde o dönemi hatirlamak ismediklerini gözlemlemisim..

Ve asla o dönemi yasamak istemedikleri ve o dönemin korkunc izlerini hale bugün anilarinda yasamaktadirlar..

Kisaca bir not düseyeyim onlar Askerin geldigini görmediler onlar asker gelmeden bir gün öncesine kadar yurdu terkedenler yani kaos ortaminda anarsinin icinde yasayanlar ve ortamin icinde yer alanlar..

Bu yüzbinler bir günde neden! Zaire'den bahsediyorsun evet bu yüzbinler zaman icinde yüzbinleri bulan bu kitle zaire´den kacmis gibi mutluydu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

12 Eylül 1980’de Türk Silahli Kuvvetlerinin yönetime el koymasi bunun adi cunta yönetimi degildir.. Anarsi ve terör yüzünden ülke cökme asamasina gelmisken Türk Silahli Kuvvetlerinin yönetime el koymasi bu ülkeye tekrar verilen kan yeni bir nefesdir ve halka gercekten nefes aldirmistir. Bunu o günün büyükleri ve o dönem bir yakinini kaybeden de söylüyorsa bunu iyi tahlil etmekte yarar var! Ve o dönemde yasananlar ortada.. bir okulda boykot olabilir ama o dönem okullarda hergün boykot vardi boykota giden okullarin cogunlugu ortaokul lise dengi okullardi yani ortalama 15.yasinda ki cocuklar.. Hergün esnaf kepenk indiriyordu bunlar abartma degil gercegin ta kendisi hergün bir örgüt esnafin ensesine yapisiyordu yardim altinda para isteniyordu vermeyenler cezalandiriliyordu o dönemi yazmakla bitiremezsin.. O dönem kisaca ufacik sempatizan bi cocuk dahi insanlarin önünü kesip kimlik kontrolu yapabiliyordu..polis dahi güvenligini kaybetmisti..onu birak ikiye bölünen polis karsilikli kayiplar veriyordu. O dönemi Türk silahli kuvvetlerinden baskasi dur diyemezdi ve yapmasi gerekeni yapmistir onun icin o gelisin ve yönetime el koymasi onun adi cunta olamaz ülkeyi yasanmaz hale getiren anarsi ve terörü bitirmek icin gelmistir vazifesi icin gelmistir ülkeyi yönetmek icin degil. Cuntayi google den bak ne anlama geliyor! o zaman gercegi daha iyi göreceksin.. Türkiye´nin 12 Eylüle nasil geldigi iyi tahlil edilmelidir. Ben sizden tahlil bekliyorum..

Bu Forum ortaminda ben dahil bir cok arkadasin 12 Eylül cuntasinin gelis nedenlerini tahlil edip defalarca yazilmasina ragmen, Siz hala basa dönüyorsunuz. Amaciniz ne anlasilir degil. 12 eylül geldikten sonra binlerce kisi iskencelere cekildi, stadyumlar toplama kampina cevrildi, tutuklulara insan diskisi yedirildi, mesela Erdal Eren kesin kanit olmamasina ragmen ve yasi daha 17 olmasina ragmen bir celsede yasini büyültüp idam edilmesinin yolu acildi ve idamda edildi. Binlerce kisi vatandasliktan cikartildi, ülkesini terk etmek zorunda kaldi,......

Siz hala 12 Eylül cunta degil diyorsunuz. Malesef benim buradan defalarca iddaa ettigim 12 Eylülün kendisine sadik yeni nesiller yetistirdigini bir kere daha kanitlamis oluyorsunuz. Daha diyecek bir sözüm yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Valla dominik, yine aynı şeyi söyleyeceğim: Öyle bir şey yok!

Terörü körükleyen SSCB, anti terörü örgütleyen de ABD idi. Türkiye'nin her ama her kurumu bu iki güç arasında bölünmüştü. İç savaş çıkmak üzereydi, çünkü ordu içinde de devrimin üç yoldan biriyle gerçekleşebileceğini, ya iktidara gelerek, ya halk ayaklanmasıyla, ki bunların ikisinin de olmayacağını düşünen üçüncü yolcular: Yani ancak ve ancak askeri darbe ile gelebileceğini, bunun Türkiye şartlarında tek devrim çaresi olduğunu savunanlar ile buna karşı ABD nin karşı örgütlemeleri, iç savaş için son kalan adım olan ordunun da bölünmesini sağlamak üzereydi.

Aynen Atatürk'ün yaşadığı şartlar da böyleydi. Kenan Evren hiç bir babayiğitin cesaret edemeyeceği bir cesaretle tüm vebali yüklendi, tüm günahı omuzlarına aldı ve çok acı yaşandı ama ülke düze çıktı.

Zorunlu din dersi hatadır. Ama terör ortamında köylere adım atamayan dinci örgütler terör sona erince büyük bir seferberlik başlattı. Devletin maliyesini katlayan paralar topladılar. Halkın iradesi esas diyenler halk ezilip geçilmeliydi diyemezler. Halk bunlara para yağdırdı. Sonuçta Evren diktatörlük heveslisi değildi. Demokrasiye tekrar geçecekti. Türk ordusu demokrattır, çağdaştır. Cemaatleri durdurmak için devlet kontrolünde dini faaliyet olmasını düşündü.

Esasen koyduğu "din kültürü" dür. Yani din kavramının ne olduğunun dersidir. Yoksa din dersi değildir. O sizin hep iradesini esas aldığınız halkın para yağdırdığı dini cemaatler, din kültürünü sure ezberletilen, namaz öğretilen din dersine çevirdiler. Yani halkın iradesi böyleydi, halkını tanklarla ezemez bir ordu.

Bu işte ordunun suçu yok. Bu konjonktür gereği bir gelişmedir, zorla önü alınamaz. Tüm dünyada din büyük bir yükselişe geçmişti.

Yok ben yine insaf, mantık beklemiyorum da, ben doğruyu söyleyeyim yine, üzerime düşeni yapmak adına...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Valla dominik, yine aynı şeyi söyleyeceğim: Öyle bir şey yok!

.

.

.

Yok ben yine insaf, mantık beklemiyorum da, ben doğruyu söyleyeyim yine, üzerime düşeni yapmak adına...

Evet sayin demirefe, siz ve benzeri zihniyete sahip olanlar her dönem üzerlerine düsen görevi yapmak adina bizlere burada cuntacilarin agziyla neyin iyi neyin kötü ve gerekli oldugunu söylüyorsunuz. Sizi yanlis düsüncenizden caydirmak gibi bir derdimde yok. Siz bildiginiz gibi düsünün, ama Türkiye'nin gercekleri sizin algiladiginizin cok ötesinde.

Bakin Yunaistan'da dahi cuntalar yasaniyordu ve orada da zamaninda aynen sizin gibi düsünenler sayesinde YSK rahatlikla cunta eylemlerine bavurabiliyordu, ama halk uyanipta artik cuntacilara sahip cikmadiktan sonra cok rahatlikla her cuntaci hareket elestirilebildigi ve yargi önünde hesap verdigi icin son buldu. Bizde ise hala bizi bu hallere getiurenleri kurtaricimiz olarak görüyoruz, deyim yerindeyse ellerini dahi öpmek istiyoruz.

Her millet hak ettigi sistemle yönetilir, bizde aynen hak ettigimiz sistemlerle yönetildik ve yönetiliyoruzda. Bu anlamda kimse hayatindan sikayet etmesin. TSK mesuplarinin cuntalarini ve tesebbüslerini bizlere kurtaricilik anlaminda ifa edenlerin AKP iktidarinada sivil darbe yapiyor gibi sikayet etmeye hakki yok. Birisini digerine tercih edemeyiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim gördügüm Almanya´da o yillarda 80.darbesinden kacip gelenlerin bunlar onlar degil binler onbinler bunlarin burada nasil rahat nefes aldiklarini sahit olmus.. ve zaman icinde o dönemi hatirlamak ismediklerini gözlemlemisim..

Ve asla o dönemi yasamak istemedikleri ve o dönemin korkunc izlerini hale bugün anilarinda yasamaktadirlar..

Kisaca bir not düseyeyim onlar Askerin geldigini görmediler onlar asker gelmeden bir gün öncesine kadar yurdu terkedenler yani kaos ortaminda anarsinin icinde yasayanlar ve ortamin icinde yer alanlar..

Bu yüzbinler bir günde neden! Zaire'den bahsediyorsun evet bu yüzbinler zaman icinde yüzbinleri bulan bu kitle zaire´den kacmis gibi mutluydu.

Dostum valla yazdığından hiçbirşey anlamadım.

80 darbesinden sonra Almanya'ya, diğer avrupa ülkelerine kaçan insanlar, senin "halk nefes aldı" "memlekete kan geldi" dediğin darbeden sonra, işkenceden, yargısız infazsan vs kurtulmak için kaçtı oralara.

İstersen onlarla bir konuşta, sana 12 Eylül'ün nasıl birşey olduğunu anlatsınlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum valla yazdığından hiçbirşey anlamadım.

80 darbesinden sonra Almanya'ya, diğer avrupa ülkelerine kaçan insanlar, senin "halk nefes aldı" "memlekete kan geldi" dediğin darbeden sonra, işkenceden, yargısız infazsan vs kurtulmak için kaçtı oralara.

İstersen onlarla bir konuşta, sana 12 Eylül'ün nasıl birşey olduğunu anlatsınlar.

Onlar yargisiz infazi iskenceyi yasamadi nasil anlatsin anlatmasi icin hapisaneden kacmalari lazim darbeden sonra :)

Onlarin anlattiklari onlar ki 16.yasinda cocuklar cünkü o dönem 18.yasini dolduran gencler vize almak zorundaydi o dönem 16.yasina kadar Avrupa´da vize istenmiyordu Türk vatandaslarindan..

O dönem onlardan kücük olsam da onlarla birlikte büyüdüm herhalde 5. 6 . yas farki fark degildir ayni takimlarda futbol oynadik ayni diskolari paylastik lüppen olmuslardi birden :)

Neyse mutluluk güzel birsey gencler icin.. öyle mi Sayin CYRANO

Onun icin darbe gelmeden o darbeyi sirtlarinda hissedecek olanlar 80.darbesinden bir gün öncesine kadar yurdu terketmislerdir bu terkedenler bu yüzbinler 18,yasin altiydi?..

Simdi onlarin anlattigi asil iskence illegal örgütlerin icinde yer alip nasil bir felaketin icine sürüklendikleri..

Bunlari anlatmayayim saygi icabi!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onlar yargisiz infazi iskenceyi yasamadi nasil anlatsin anlatmasi icin hapisaneden kacmalari lazim darbeden sonra :)

Onlarin anlattiklari onlar ki 16.yasinda cocuklar cünkü o dönem 18.yasini dolduran gencler vize almak zorundaydi o dönem 16.yasina kadar Avrupa´da vize istenmiyordu Türk vatandaslarindan..

Bak dostum gerçekten malumat sahibi olmadığın konularda çok uç faraziyeler yürütüyorsun sürekli.

Sen 12 Eylül'de yurt dışına kaçan insanların vize alarak gittiklerini mi sanıyorsun ? Siyasi mülteci diye birşey duymadın mı ? 12 Eylül'den sonra Avrupa ülkelerine kaçan insanlar, yasadışı yollardan Türkiye'den çıkış yapmış, ulaştıkları ülkelerde siyasi mülteci olarak sığınmış insanlardır. Hayır sanki Almanya vize verse, Türkiye pasaport verecek.

Onun icin darbe gelmeden o darbeyi sirtlarinda hissedecek olanlar 80.darbesinden bir gün öncesine kadar yurdu terketmislerdir bu terkedenler bu yüzbinler 18,yasin altiydi?..

O dönem onlardan kücük olsam da onlarla birlikte büyüdüm herhalde 5. 6 . yas farki fark degildir ayni takimlarda futbol oynadik ayni diskolari paylastik lüppen olmuslardi birden

Yani şu forumda çok faraziye duydum da bu kadarını duymadım be :)

12 Eylül'de Avrupa ülkelerine kaçan insanların hepsi 18 yaş altı gençlermiş, çünkü onlara vize uygulanmıyormuş :)

12 Eylül'den sonra Avrupa'ya kaçan insanlar yasadışı yollardan kaçtı.Ne vizesi. Kamyon kasalarında, tekne ambarlarında yolculuk ederek. Sınır köylerinde dereleri aşarak gittiler. Gittikleri ülkelerde siyasi mülteci oldular. Elçiliklerden vize alıp gitmediler. Söylediğin şey tamamen gerçek dışıdır. Saygı icabı "yalan" demiyorum :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak dostum gerçekten malumat sahibi olmadığın konularda çok uç faraziyeler yürütüyorsun sürekli.

Sen 12 Eylül'de yurt dışına kaçan insanların vize alarak gittiklerini mi sanıyorsun ? Siyasi mülteci diye birşey duymadın mı ? 12 Eylül'den sonra Avrupa ülkelerine kaçan insanlar, yasadışı yollardan Türkiye'den çıkış yapmış, ulaştıkları ülkelerde siyasi mülteci olarak sığınmış insanlardır. Hayır sanki Almanya vize verse, Türkiye pasaport verecek.

Yani şu forumda çok faraziye duydum da bu kadarını duymadım be :)

12 Eylül'de Avrupa ülkelerine kaçan insanların hepsi 18 yaş altı gençlermiş, çünkü onlara vize uygulanmıyormuş :)

12 Eylül'den sonra Avrupa'ya kaçan insanlar yasadışı yollardan kaçtı.Ne vizesi. Kamyon kasalarında, tekne ambarlarında yolculuk ederek. Sınır köylerinde dereleri aşarak gittiler. Gittikleri ülkelerde siyasi mülteci oldular. Elçiliklerden vize alıp gitmediler. Söylediğin şey tamamen gerçek dışıdır. Saygı icabı "yalan" demiyorum :)

Gercekten hic birseyin farkinda degilsin Sayin Dostum..

Daha ülkemde birileri Adiloş Bebe(Rahmi Saltuk)lerle uyutuluyor.

Sen 12 Eylül'de yurt dışına kaçan insanların vize alarak gittiklerini mi sanıyorsun ?

Cünkü kacanlar 18.yasi altiydi zannediyormusun o dönem örgütler 18.yasi üstü? belki kemik kadrolar ücü besi..

Gerisi kullanilan gencler..

Siyasi mülteci diye birşey duymadın mı ?

Duydum onlar 86.dan sonra gelmeye basladilar gelme nedenleri amaclari farkli bir topluluk..80.darbesiyle ilgisi yok!

Hayır sanki Almanya vize verse, Türkiye pasaport verecek.

Evet o dönem 18.yasi alti hic bir cocuga Türkiye disina cikarken zorluk cikarilmamistir..Türkiye tarafindan.

Ve gelenlerin yarisindan cogunun burda ki bir yakini yardimci olmustur..

O kadar yazilacak sey var ki bende uc kisimlara gitmiyorum.. uyardigin icin tesekkür!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.