Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KÜRTÇE'YE RESMİ DİL YOLU AÇILDI

kaplan-200

Önerilen İletiler

Kürt isminin kaynağı tarihsel olarak çok eskilere dayanmaktadır. Bazı araştırmacılara göre Kürt teriminin temelinde KUR kelimesi yatmakta olup Sümer kökenlidir. Sümerce'de KUR, dağ demektir.Tieki aidiyeti ifade eder. Böylelikle KURTi kelimesi dağın halkı anlamına gelmektedir. Bu ismin geçmişi M.Ö. 3000 lere kadar dayanmaktadır. Kürdistan coğrafyası bilindiği gibi dağlık bir bölgedir. O çağlarda insanlara coğrafyalarıyla veya yaşam tarzlarıyla bağlantılı adlar verilirdi. Kürtlerinde işte bu dağlık coğrafyada binlerce yıldır yaşamasından dolayı bu adı almış oldukları ileri sürülmektedir. Sümercedeki KURTi adı, Greklerede 2200 yıl önce Kurdienne (Kürt memleketi) diye geçmiştir.

Ya hu şu açıklamanızı, şöyle sağ duyu ile bir okumanızı rica ediyorum...

Ama gerçekten bir okuyun...

Sümer tabletleri konusunda, dünya çapında tanınan en ünlü kişi, elbette ki Muazzez İlmiye Çığ'dır.

Kendisi bile, Sümerlerin "Türk olup olmadığı konusunda" kesin bir ifade söylememekle birlikte, şöyle der:

"Sümer tabletlerinin %70ini okudum ve Sümerlerin Türk olmadıklarını söyleyemem"

Şunu kesinlikle biliyoruz ki;

Sümerler, Türkler ile çok yakın ilişkiler ve hatta etkileşimler içindeydiler...

Hadi bu neyse de;

Tuhafıma giden şu:

Siz, "Kürtler, adlarını, karlı dağlarda yaşamalarından ve karda yürürken 'kart-kurt' sesleri çıkarmalarından dolayı almışlardır" diyenlere bir taraftan ŞİDDETLE karşı çıkarken,

Diğer taraftan da "Kürtler, adlarını, dağlarda yaşıyor olmalarından dolayı, Sümerce 'Dağ' anlamına gelen 'Kur' adından almışlardır; bilmem ne eki de vardır falan fistan." diyorsunuz...

Ya hu biraz tutarlı olun, tutarlı...

Ne fark var, karşı çıktığınız bilgi ile bu bilgi arasında?

Sırf, birisinin, Kürtleri, Sümerlere dayandırmasından dolayı mı bu bilgi sizi tatmin ediyor yoksa?

Eğer, Kürt adının Kart-Kurt seslerinden geldiğini söyleyenler, bu adı Mısırlıların M.Ö. 5000 yıl önce verdiğini söyleselerdi, o zaman tekrar bu teoriye mi inanacaktınız?

Koyu ve sorgusuz bir pragmatizm görüyorum burada ben!

Cyrano'nun hep değindiği gibi;

Kim yazmış olursa olsun, geçmişe yönelik tarih yazdığınızda, ortaya inanması güç çelişkiler çıkıyor...

Hele birde, coğrafyanın adını "Tarihsel Olarak" 'Kürdistan' diye tanımlamışsınız!

Pardon ama "-istan" son-eki hangi dile aittir?

Hangi dilde, tarihsel olarak "Kürd-istan" tamlaması oluşturulmuş ve benimsenmiştir, söyler misiniz?

Bakın, Anadolu için kullanılan kavram çok açık ve net:

Bizans ve Avrupa kökenli kaynaklarda geçiyor, 11nci yüzyılda:

Turchia...

Abi, "Kürdistan" adını kim kullanmış ya hu o dönemde?

Ya da ne kadar geçmişten beridir o bölgeye "Kürdistan" deniyor?

Ayrıca içinde her "K-R-D" harfi geçen toplumu, kendinize mal etmeyi de bırakın artık.

Oldu canım;

KaRaDeniz'de zaten "Kürd Denizi" demek, içinde "K-R-D" geçiyor...

Hatta "KaRDak Adası"da "Kürd Adası" demek, orada da "K-R-D" var...

Ve hatta Türkler, Ergenekon'dan çıkarken de Kürdleri önder alıp çıktılar:,

Değil mi ki izledikleri canlı "Kurd"du?

Diyebiliriz ki o canlı alelade bir "Kurd" değil, bildiğin Kürdlerdi işte...

İçinde "K-R-D" var!

Ahmet Taner Kışlalı'nın, çok güzel bir tespiti vardır:

"Hiçbir toplum, ırmakların bir yerde yeraltına girip, başka yerden tekrar fışkırdıkları gibi;

Binlerce yıl önce siyasi varlıklarını yitirdikten ve dağıldıktan sonra,

Binlerce yıl sonra, hiç yok olmamış gibi ortaya çıkamazlar!"

Mezopotamya ve Anadolu, uygarlıklar mezarlığıdır...

Oralardan geçen kültürlerin, toplumların haddi hesabı yoktur.

Bugün; Sümerlerin, Akadların, Babillerin torunları kimlerdir, kesin bir biçimde bilemezsiniz;

Tespit edemezsiniz...

Kaldı ki, onların Kürt olduklarını ya da Kürtlerin, onların soyundan geldiklerini söylemek, çok havada kalan bir ifade...

Örnek vereyim:

Yunanlılar, örneğin, Helen kültürü'nü sahiplenirler.

Oysa ki bugün "Yunanlı" dediğimiz ve Yunanistan'da yaşayan insanların çoğunluğu "Aka" kökenlidirler.

Oysa Anadolu'da yaşayan ve "Helen" dediğimiz uygarlık hep bu Akalar ile savaş içindedirler.

En güzel örneğini, yıllarca süren Truva Savaşı'nda görürüz...

Aynı ya da bir değildirler;

Ancak Yunanlılar, örneğin, bu Helenlere çok sahip çıkarlar.

Oysa "Rum" başkadır, "Yunan" başkadır.

Rum, "Romalı" demektir, adamların tabiyeti, anlayışları farklıdır...

Yunanlıların, onlarla aynı olduklarını iddia etmeleri birşeyi değiştirmez.

Anadolu'daki Helenler, kültürel miraslarını, bugün Anadolu'da yaşayanlara, Bizlere bırakmışlardır.

Onların mirasları üzerinde yaşarız.

Halikarnas Balıkçısına, Truvalıların Türk olup olmadığını sorarlar...

Şöyle yanıt verir:

"Onlar Türk müdürler, bilemem;

Ancak, bugün Türkler, Truvalıların da kanlarını taşımaktadırlar"

Fakat bugün kimse çıkıp da;

"Ahanda be, biz Truva'lıyız" diyemez değil mi?

Yani arkadaşım, boşuna güdümlü tarih yazmayın...

Kürtleri dayandırdığınız o toplumlar, siyasi ve toplumsal birliklerini kaybettiler ve karışıp gittiler...

Nesilleri, o bölgede eridi, bitti, tanımlanamaz hale geldi...

Tarihsel görevlerini tamamlayıp, doğal varlıkları sona erdi...

Ardıllarındaki insanların kimler oldukları, tespit edilemez haldedir...

Kürtler ise o bölgede; Araplar, Farslar, Türkmenler, Ermeniler ve Rumlar arasında kalmış,

Onlardan etkilenmiş;

Vardı ise eğer, kendi dillerini yitirmiş;

Yoktu ise eğer, aralarında kaldıkları bu etnik-unsurların dillerini karıştırmış ve benimsemiş;

Büyük olasılıkla Avcı-Toplayıcı yaşamdan çok da uzun olmayan bir süre önce geçip,

Hayvancı-Tarımcı bir yaşamı benisemiş

Ve buna dayalı olarak yapılanmış olan Aşiret-Klan İlkel Toplumsal yaşamını hala sürdüren bir kitledir.

Bakın, hiç şüpheniz olmasın:

Eğer Kürt Toplumu, söylediğiniz kültürel öğeleri, Dünya Medeniyetine verebilmiş olsaydı

Ve hakikaten Sümerlere kadar dayanmış olsaydı,

Emin olun ki Uyum sorunu çekmezlerdi Çağdaş Toplumsallaşmalara...

Farslı bir gazetecinin, Avrupalılara çok güzel bir söylemi vardır:

"Onlar, kadınları, cadı diyerek yakarlarken;

Farslar, bu coğrafyada, satranç ve tavla oynuyorlardı!"

Kürtler, böyle bir süreç yaşamadılar...

Hala uyum gösteremiyorlar...

O değil de;

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum:

Verdiğiniz bilgiler, kesinlikten ziyade, ihtimallere dayanıyor ve hep soyunun tükendiği bilinen kavimler, Kürtlerin atası! olarak tanımlanıyor!

Nesillerinin karışıp gittiği bilindiği halde!

Arada, yüzlerce yıllık siyasi otorite ve toplumsal kopukluk olduğu halde!

Ayrıca, bölgedeki isimler hep "Kürtçe"ye dayandırılmış,

Oysa Farsça'ya dayandırılması daha inandırıcı olurdu...

Tarih, "Sanrılar" ile ve "Olasılıklar" ile yazılmaz...

"Olsaydı-Olabilir" gibi bir şey söz konusu olamaz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alınganlıkla şekillendirilen duygu sömürüsü politikalarına bir örnek daha :)

Arkadaşım iyi oku demirefe arkadaşın yazdıklarını! Kafanızdan hayali cümleler kurup suçlamaya kalkmayın birilerini...

Sizden duygusal alanda herhangi bir sey istemedim ve istemem de!

Benim gercekleri gorebilmem icin ve gercekler icin mucadele etmem icin de duygusal olmama gerek yok...

Gercekleri DUYGUSALLIK altinda saptiranlar, inkar edenler, KABULLENEMEYNELER gocunsun sizin bu lafinizdan. Ben gocunmam! :)

Tekrar deneyin, belki de bir gun basarirsiniz!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sümer tabletleri konusunda, dünya çapında tanınan en ünlü kişi, elbette ki Muazzez İlmiye Çığ'dır.

Kendisi bile, Sümerlerin "Türk olup olmadığı konusunda" kesin bir ifade söylememekle birlikte, şöyle der:

Hadi bu neyse de;

Tuhafıma giden şu:

Siz, "Kürtler, adlarını, karlı dağlarda yaşamalarından ve karda yürürken 'kart-kurt' sesleri çıkarmalarından dolayı almışlardır" diyenlere bir taraftan ŞİDDETLE karşı çıkarken,

Diğer taraftan da "Kürtler, adlarını, dağlarda yaşıyor olmalarından dolayı, Sümerce 'Dağ' anlamına gelen 'Kur' adından almışlardır; bilmem ne eki de vardır falan fistan." diyorsunuz...

.

.

.

Ya hu biraz tutarli olsakta su inkarcilik ve baskalarina tepeden bakma polotikasindan vaz gecsek.

Kürtce dili yoksa nasil anlasiyorlar acaba birbirleriyle?

Kuzey Irak'taki pesmergeler herhalde kus dili konusarak anlasiyorlar.

Ya hu ne zaman artik kendimizi dev aynasinda görmekten vazgececegiz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya hu biraz tutarli olsakta su inkarcilik ve baskalarina tepeden bakma polotikasindan vaz gecsek.

Kürtce dili yoksa nasil anlasiyorlar acaba birbirleriyle?

Kuzey Irak'taki pesmergeler herhalde kus dili konusarak anlasiyorlar.

Ya hu ne zaman artik kendimizi dev aynasinda görmekten vazgececegiz?

Ya hu anlaşamıyorlar diyoruz size...

İsterseniz hayatımda tanıdığım ve hala daha tanıyor olduğum Kürtlerin adreslerini bile vereyim size;

Diyarbakır'lı, Muş'lu, Van'lı, Bitlis'li, Mardin'li...

Bir araya geldiklerinde birbirlerini anlamazlardı bildikleri Kürtçe ile...

Türkçe konuşmak zorunda kalırlardı, kendi dilleri yetmezdi çünkü,

Biri, diğerini anlamaz...

Ya; siz haklısınız ve onlar Kürt değildi de bana, kendilerini Kürt diye tanıttılar...

Ya da ben haklıyım...

Ben kimselerin burada "Yok efendim, öyle bir anlaşamazlık yok!" demelerine prim vermem...

Kürtlerin, dillerinin, birbirleri ile bile anlaşamayacak derecede farklılıklar gösterdiğini,

Bizzay kendi yaşantılarımdan, gördüklerimden, tanıdıklarımdan biliyorum...

İkisi de anne-babalarından, anne-babalarının dillerini gayet iyi öğrenmiş olan;

Ancak farklı aşiretlerden ve illerden gelerek buluşmuş iki Kürt!

Niçin yalnız kaldıklarında bile Türkçe ile konuşur

Ve kendi dilleri ile konuştuklarında birbirlerini anlamazlar?

Ben "Kürt Dili Yok" demekten ziyade,

"Dil olarak nitelenemeyecek bir lehçe, yapı var" diyorum...

Ayrıca inkar ettiğimi söylediğiniz iletiye bir bakın;

Hem siz "Kürt" adının "Kart-Kurt" sesinden geldiğini söyleyenlerin, bu savlarını reddedeceksiniz ve onları ırkçılık ile suçlayacaksınız;

Hem de, başkası, "Kürt adı Dağ anlamına gelen Kur'dan türemiştir" diyen teoriye, sırf Sümerlere dayandırıyor diye, sahip çıkacaksınız ve ama ırkçı olmayacaksınız!

Bu; Turşu'nun limonla yapılamacağını söyleyip, Sirke ile yapmaya benzer...

Turşu; yine turşudur, yine de ekşidir...

Kürtlerin adlarının "Kart-Kurt" sesinden geldiği iddiası ne kadar doğru ise

Kürtlerin adının Sümerce "Kur"dan geldiği de o kadar inandırıcı ve gerçektir...

Neymiş efendim; bir de sonuna "Ti" diye bir ek gelmişmiş de...

Eeee!?

Hah, işte oluvermişmiş "Kürdi!"

Bak seeeen!

Sanki Puzzle, mübarek...

Ekleye ekleye ortaya çıkmışmış!

Şaka gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya hu anlaşamıyorlar diyoruz size...

İsterseniz hayatımda tanıdığım ve hala daha tanıyor olduğum Kürtlerin adreslerini bile vereyim size;

.

.

.

Ben "Kürt Dili Yok" demekten ziyade,

"Dil olarak nitelenemeyecek bir lehçe, yapı var" diyorum...

.

.

.

Ya hu dedimya mesela Kuzey Irak'taki Pesmergeler KUS DILI ile anlasiyorlar.

Ya hu madem Kürt dili yok degil ama, dil olarak degilde bir lehce yapisina sahip olarak nitelenebiliyorsa dahi, bu bizi ne ilgilendir? Onlar kendi dillerini, hayir özür dilerim lehcelerini korumak ve gelistirmek istiyorlar ve bu alanda hak talep ediyorlar. Sana, bana veya baskalarina ancak bu tip isteklere saygi göstermek gerekirken kalkiyoruz ne derece konusulabilirligini masaya yatiriyoruz. Aslinda bu tutum kisinin niyetini belirler. Madem kendi aralarinda anlasacak kadar Kürtce (dili) lehcesi gelismemeis veya cok farkli, birakalim onlarin kendi sorunlari olsun.

Kürt vatandaslari kendi aralarinda anlasamadiklari icinmi bizler burada o kadar estiriyoruz ve haklarini vermek istemiyoruz?

Sorun aralarinda anlasamamami?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya hu dedimya mesela Kuzey Irak'taki Pesmergeler KUS DILI ile anlasiyorlar.

Ya hu madem Kürt dili yok degil ama dil olarak degilde bir lehce yapisina sahip olarak nitenilebiliyorsa dahi bu bizi ne ilgilendir? Onlar kendi dillerini, hayir özür dilerim lehcelerini korumak ve gelistirmek istiyorlar ve bu alanda hak talep ediyorlar. Sana, bana veya baskalarina ancak bu tip isteklere saygi göstermek gerekirken kalkiyoruz ne derece konusulabilirligini masaya yatiriyoruz. Madem kendi aralarinda anlasacak kadar Kürtce (dili) lehcesi gelismemeis veya cok farkli, birakalim onlarin kendi sorunlari olsun.

Kürt vatandaslari kendi aralarinda anlasamadiklari icinmi bizler b urada o kadar estiriyoruz ve haklarini vermek istemiyoruz?

Sorun aralarinda anlasamamami?

Alla allaaaaaa...

Ben mi anlatamıyorum kardeşim?

Diyorum ya açıkça:

Herkes, kendi dilini konuşmakta, geliştirmekte özgürdür diye...

Bana ne, kim neyi geliştiriyorsa, geliştirsin...

Ama devletten "Benim dilimi koru, kolla, ayrıcalık ver" gibi bir şey isteyemez...

"Hak, hak" deyip duruyorsun,

Neymiş o Hak?

Ne hakkıymış?

Hangi hakkı verme yetkisindeymişiz de vermiyormuşuz?

Birşeyler söyleyip duruyorsunuz ama sadece provakatif söylemlerden ibaret...

Biraz altını doldurun olur mu?

Doldurun ki ne söylemek istiyorsunuz anlayalım...

Sanki hak verip vermeme gibi bir konumdaymışız

Ve sanki Kürtler kendi dillerini konuşamıyormuşlar gibi!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alla allaaaaaa...

Diyorum ya açıkça:

Ama devletten "Benim dilimi koru, kolla, ayrıcalık ver" gibi bir şey isteyemez...

.

.

Konuyu anlamazliktan gelmeye hic gerek yok. Madem bu konuyu tartisiyorsunuz o halde taleplerin ne oldugunuda bildiginizden yola cikiyorum. Ama bilmeden tartisiyorsaniz o ayri bir durum.

Devlet ülkede yasayan herkesindir, yani ülkenin tapulu sahibi degil. Devlet tabiiki vatandasinin egitimiyle ilgilenir ve sorumluluguda vardir. Kürtce dili (lehcesi) okullarda Türkcenin yanisira Kürt vatandaslarimizin cocuklari icin ikinci (secmeli) dil olarak verilebilir. "Laik Devlet" okullarda din dersleri icin sorumlu hissediyorda, hemde secmeli bile degil, mesela Alevi ögrencilere zorla din egitimi veriyorda, milyonlara varan Kürt vatandasinin dil egitimine el uzatmasimi yadirganiyor? Devlet halkin belirli ihtiyacina göre hizmet verir. Bu her akli basindaki devletin verdigi bir hizmettir.

Ya hu daha ne zamana kadar anlamamazlik yapacagiz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu anlamazliktan gelmeye hic gerek yok. Madem bu konuyu tartisiyorsunuz o halde taleplerin ne oldugunuda bildiginizden yola cikiyorum. Ama bilmeden tartisiyorsaniz o ayri bir durum.

Devlet ülkede yasayan herkesindir, yani ülkenin tapulu sahibi degil. Devlet tabiiki vatandasinin egitimiyle ilgilenir ve sorumluluguda vardir. Kürtce dili (lehcesi) okullarda Türkcenin yanisira Kürt vatandaslarimizin cocuklari icin ikinci (secmeli) dil olarak verilebilir. "Laik Devlet" okullarda din dersleri icin sorumlu hissediyorda, hemde secmeli bile degil, mesela Alevi ögrencilere zorla din egitimi veriyorda, milyonlara varan Kürt vatandasinin dil egitimine el uzatmasimi yadirganiyor? Devlet halkin belirli ihtiyacina göre hizmet verir. Bu her akli basindaki devletin verdigi bir hizmettir.

Ya hu daha ne zamana kadar anlamamazlik yapacagiz?

Benim bildiğim talepler:

Ayrılıkçı amaçlar güden Etnik-Kökene dayalı Demokratik olmayan ve Irkçı talepler niteliğindedir.

Bu nitelikte değilse, sözünü ettiğiniz talepleri alayım lütfen!

Provakasyonu bırakın;

Henüz tek bir bilgi ve içi dolu tek bir veri verebilmiş değilsiniz...

Yukarıdaki diğer konuyu da geçiştiriyorsunuz,

Farketmiyoruz sanmayın!

Varsa, o konuda da, en azından bu sefer içini dolduracağınızı umduğum düşüncelerinizi bekleriz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim bildiğim talepler:

Ayrılıkçı amaçlar güden Etnik-Kökene dayalı Demokratik olmayan ve Irkçı talepler niteliğindedir.

Bu nitelikte değilse, sözünü ettiğiniz talepleri alayım lütfen!

Provakasyonu bırakın;

Henüz tek bir bilgi ve içi dolu tek bir veri verebilmiş değilsiniz...

Yukarıdaki diğer konuyu da geçiştiriyorsunuz,

Farketmiyoruz sanmayın!

Varsa, o konuda da, en azından bu sefer içini dolduracağınızı umduğum düşüncelerinizi bekleriz...

Ya hu talep olarak okullarda kürtcenin (secmeli) ders olarak verilmesi diye yazmisimya!!!

Kürt vatandaslarimizin irkci talepleri neymis söyle bir siralasiniz keske.

Hangi konuyu gecistirmisiz????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alla allaaaaaa...

Diyorum ya açıkça:

"Hak, hak" deyip duruyorsun,

Neymiş o Hak?

Ne hakkıymış?

Hangi hakkı verme yetkisindeymişiz de vermiyormuşuz?

Birşeyler söyleyip duruyorsunuz ama sadece provakatif söylemlerden ibaret...

Biraz altını doldurun olur mu?

Doldurun ki ne söylemek istiyorsunuz anlayalım...

Sanki hak verip vermeme gibi bir konumdaymışız

Ve sanki Kürtler kendi dillerini konuşamıyormuşlar gibi!

ALLAH ALLAH ben anlatamıyorum heralde kardeşim....

Kimsenin devlet bizim dilimizi korusun,kollasın,geliştirsin diye bir talebi yoktur,devletten istenen bizi asimile etmeye çalışan politikalardan vazgeçsin ve kültürel kimliğimizi özgürce yaşayabileceğimiz bir ortam sağlasın başka ihsan istemez....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Basit bir kaç örnek...

Kürtler, ortadoğunun en eski halklarından olup Toros dağlarından Zagros dağlarına kadar uzanan coğrafyada yaşayan ve Hint-avrupa dil grubuna ait bir dil konuşan halkdır. Yaşadıkları coğrafyanın adı tarihsel olarak Kürdistandır, başka bir tanımla ise kuzey Mezopotamya da denilebilir. Tarihi kaynaklar Kürtlerin tarihini 5000 yıl geriye götürmektedir.

Etimoloji

Kürt isminin kaynağı tarihsel olarak çok eskilere dayanmaktadır. Bazı araştırmacılara göre Kürt teriminin temelinde KUR kelimesi yatmakta olup Sümer kökenlidir. Sümerce'de KUR, dağ demektir.Tieki aidiyeti ifade eder. Böylelikle KURTi kelimesi dağın halkı anlamına gelmektedir. Bu ismin geçmişi M.Ö. 3000 lere kadar dayanmaktadır. Kürdistan coğrafyası bilindiği gibi dağlık bir bölgedir. O çağlarda insanlara coğrafyalarıyla veya yaşam tarzlarıyla bağlantılı adlar verilirdi. Kürtlerinde işte bu dağlık coğrafyada binlerce yıldır yaşamasından dolayı bu adı almış oldukları ileri sürülmektedir. Sümercedeki KURTi adı, Greklerede 2200 yıl önce Kurdienne (Kürt memleketi) diye geçmiştir.

Hadi bu neyse de;

Tuhafıma giden şu:

Sırf, birisinin, Kürtleri, Sümerlere dayandırmasından dolayı mı bu bilgi sizi tatmin ediyor yoksa?

Eğer, Kürt adının Kart-Kurt seslerinden geldiğini söyleyenler, bu adı Mısırlıların M.Ö. 5000 yıl önce verdiğini söyleselerdi, o zaman tekrar bu teoriye mi inanacaktınız?

Koyu ve sorgusuz bir pragmatizm görüyorum burada ben!

Cyrano'nun hep değindiği gibi;

Kim yazmış olursa olsun, geçmişe yönelik tarih yazdığınızda, ortaya inanması güç çelişkiler çıkıyor...

...

Kimi Türk araştırmacılar Peygamberin kimisi kızılderililerin kimiside asyada yada afrikadaki bilmem ne kabilesinin Türk olabileceğini söylüyorlAR ee bizim Türk ilan edilmemiz çok normaldir artık...

İletiniz ve iletim bellidir...

Kimin, kimin soyunu, kime dayandırdığı zerre kadar umrumda değil...

Siz başkalarının iddialarının temelsiz olduğunu iddia ederken (ki, tartışılır...),

Sizin iddilarınızın, aslında ne kadar benzer ve çok daha tutarsız olduğunu tartışıyoruz...

Görmezden değildiğiniz şeyleri tartışıyoruz;

Geçiştirmeye çalışmayın...

Ayrıca biraz gerçekçi olun;

Bir Orta Asya Türk Kültürü'ne bakın,

Bir de...

Neyse, karşılaştırmıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALLAH ALLAH ben anlatamıyorum heralde kardeşim....

Kimsenin devlet bizim dilimizi korusun,kollasın,geliştirsin diye bir talebi yoktur,devletten istenen bizi asimile etmeye çalışan politikalardan vazgeçsin ve kültürel kimliğimizi özgürce yaşayabileceğimiz bir ortam sağlasın başka ihsan istemez....

Hocam, sen, Etnik-Kökenini "Kimlik" haline getirmek istedikçe;

Talepleriniz her zaman "Devletten Ayrıcalık İstemek" demek olacağını anlayabilmeniz lazım...

Sizin Kimliğiniz nedir?

Ulusal Türk Kimliği mi?

Etnik Kürt Kimliği mi?

Siz Etnik-Kökeninizi Kimliklendirme yani Irkçılık peşindeyseniz,

Sizin taleplerinize "demokrasidir" diyerek karşılık vermemizi nasıl isteyebilirsiniz?

Öncelikle niyetinizin ne olduğunu açıkça söyleyin...

Siz, çağdaşlaşmak niyetinde misiniz?

Yoksa hala etnik-kökenlere göre toplumsallaşma, klanlaşma, ilkel toplumsallaşma niyetinde misiniz?

Kaç kere anlattım;

Anlaşılamamış olması, benden kaynaklanmıyor diye düşünüyorum...

Ayrıca devlet ne zaman nasıl bir Asimile politikası gütmüş söyler misiniz?

Bana, bir Asimilasyon Politikası nasıl gerçekleştirilir,

Gereklilikleri ve alt yapısı nasıl olur anlatır mısınız?

Ve bundan sonra, bu Asimile Politikasının, Türkiye'de nasıl uygulandığını açıklar mısınız?

Bakalım, diğer konularda olduğu gibi;

Örneğin, Kürtlerin kökenleri konusunda bildikleriniz! gibi,

Asimilasyon konusunda neler biliyorsunuz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Meşhur tarihçi Eric Hobsbawm'ın söylediği ;

"Haşhaş tohumu nasıl afyon müptelasının hammaddesiyse, milliyetçi, köktenci ideolojilerin oluşmasında tarih aynı işlevi görür. Peki ya aradıklarını o tarihte bulamazlarsa?

Uydururlar! "

sözü , sanırım bu başlık altına yazılmadan geçilmeyecek bir söz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Meşhur tarihçi Eric Hobsbawm'ın söylediği ;

"Haşhaş tohumu nasıl afyon müptelasının hammaddesiyse, milliyetçi, köktenci ideolojilerin oluşmasında tarih aynı işlevi görür. Peki ya aradıklarını o tarihte bulamazlarsa?

Uydururlar! "

sözü , sanırım bu başlık altına yazılmadan geçilmeyecek bir söz.

Dogru yine... Turk Milliyetciligi'nize de uyarlarsaniz bu sozu, cok dogru olur! :)

Yoksa belirli milliyetciliklere uyarlayip Turk Milliyetciligi'nin dokunulmaz ve elestirilemez oldugunu dusunenlerdenmisiniz siz de?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ahmet Taner Kışlalı:

"Hiçbir toplum, ırmakların bir yerde yeraltına girip, başka yerden tekrar fışkırdıkları gibi; Binlerce yıl önce siyasi varlıklarını yitirdikten ve dağıldıktan sonra, Binlerce yıl sonra, hiç yok olmamış gibi ortaya çıkamazlar!"

Meşhur tarihçi Eric Hobsbawm;

"Haşhaş tohumu nasıl afyon müptelasının hammaddesiyse, milliyetçi, köktenci ideolojilerin oluşmasında tarih aynı işlevi görür. Peki ya aradıklarını o tarihte bulamazlarsa? Uydururlar! "

Mükemmel yanıtlar... Zaten benim de Kürt dili yok demekle söylediğim, etrafında kültür, tarih, ulus oluşturmuş özgün bir dil yok demek anlamında... Yoksa ben de hemen oturur bir dil uydururum, zor değil. Yüzüklerin Efendisi'ndeki Elfçe gibi bir dil niye uyduramayayım? Tekrar edeyim: Kürtçe diye bahsedilen, belkemiği Farsça olan ve Arapça ile takviyeli yapay bir dildir. Özgün değildir. En önemli kanıtı J harfinin hem Farsçada, hem Kürtçede yoğun kullanımıdır. Ben kendim gördüm, Kürtler Farsçayı anlamakta fazla zorluk çekmiyorlar. Çok benzerlik var...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mükemmel yanıtlar... Zaten benim de Kürt dili yok demekle söylediğim, etrafında kültür, tarih, ulus oluşturmuş özgün bir dil yok demek anlamında... Yoksa ben de hemen oturur bir dil uydururum, zor değil. Yüzüklerin Efendisi'ndeki Elfçe gibi bir dil niye uyduramayayım? Tekrar edeyim: Kürtçe diye bahsedilen, belkemiği Farsça olan ve Arapça ile takviyeli yapay bir dildir. Özgün değildir. En önemli kanıtı J harfinin hem Farsçada, hem Kürtçede yoğun kullanımıdır. Ben kendim gördüm, Kürtler Farsçayı anlamakta fazla zorluk çekmiyorlar. Çok benzerlik var...

En güzel deneyimleme yolu:

Al karşına Kürtçe bilen birisini;

Bir de eline Farsça ve Arapça birer sözlük al...

O, Kürtçe olduğunu iddia ettiği bir fiil, nesne, isim ya da sıfat söylesin...

O sözlüklerden araştırın...

Bu kadar...

Ben aynı işlemi Ferit Develioğlu'nun Osmanlıca-Türkçe Lügatı ile yaptım,

Aynı sonucu aldım...

Deniz seviyesinde ve normal şartlar altında da aynı sonuç alınıyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de süper zeka bayagi oldugu icin, hic büyük arastirmaci olmadan dahi bazi konusma dillerinin aslinda var olmadigini rahatlikla isbatlayabiliyorlar. O süper zekaya sahip olanlar ayni arstirmalari atom bombasinin aslinda Amerika'lilarin bulmadigini, bu konuda bizi aldattiklarini, Mars'a aslinda sadec Türk'lerin indigini dahi isbatlayabilirler. Mars'a inen füzeleri yan yana getirin ve icinden cikan astronotlara bakin tümünün Türkiye'nin dürt kösesinden gelen insanlar oldugunu anlayacaksiniz. Bunlar üniversite bitirmeden süper zekaya sahip olduklarindan dolayi bu tür gelismit teknelojiye hakim olabiliyorlar.

Irak'ta cikan petrolü dahi kiyaslasalar, aslinda bu petrolün Türkiye topraklarindan calindigini petrolün rengine ve tadina göre tesbit edecek dahilige sahiptirler. Ya hu bu dahilerimizi nasil hala göremeyen var?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de süper zeka bayagi oldugu icin, hic büyük arastirmaci olmadan dahi bazi konusma dillerinin aslinda var olmadigini rahatlikla isbatlayabiliyorlar. O süper zekaya sahip olanlar ayni arstirmalari atom bombasinin yapilisi, Mars'a aslinda sadec Türk'lerin indigini dahi isbatlayabilirler. Mars'a inen füzeleri yan yana getirin ve icinden cikan astronotlara bakin tümünün Türkiye'nin dürt kösesinden gelen insanlar oldugunu anlayacaksiniz. Bunlar üniversite bitirmeden süper zekaya sahip olduklarindan dolayi bu tür gelismit teknelojiye hakim olabiliyorlar.

Irak'ta cikan petrolü dahi kiyaslasalar, aslinda bu petrolün Türkiye topraklarindan calindigini petrolün rengine ve tadina göre tesbit edecek dahilige sahiptirler. Ya hu bu dahilerimizi nasil hala göremeyen var?

Bazı tespitleri yapmak için süper zekaya sahip olmak gerekmiyor.

Örneğin bir araba tamircisi, arabanın tüm parçalarını bilir;

Ancak hangisinin, ne tür fizik yasaları göz önünde bulunarak yapıldığı ile ilgilenmesi gerekmez...

Parçanın bileşiklerinde neyin kullanıldığı da onu ilgilendirmez...

Motor silindirlerinin, hangi kalıplarda ve ne kadarlık ısıda döküldüğü de onun için önemli değildir...

Kullanılan benzinin, hangi teknik materyaller ile işlendiğini de bilmesi gerekmez...

Şişirdiği lastiklerdeki havanın hangi moleküllerden oluştuğu onun zerre kadar umrunda değildir...

Tamirci, bunların hepsini alır;

Arabayı tamir eder...

Arabayı oluşturan parçaları üretmesi ya da üretimini bilmesi gerekli değildir;

Hatta çok çok büyük çoğunluğu da bilmez...

Bilselerdi zaten araba tamircisi olmaz mühendis olurlardı...

Dolayısı ile Türkçe'yi gayet iyi bilen;

Osmanlıca eğitimi almış;

Arapça Grameri eğitimi almış;

Farsça'yı da ucundan bucağından az-buz görmüş bir kimse için

(ki genelde Tarih Bölümü mezunları bu eğitimleri almıştır; hele hele Lisans ve Yüksek Lisans eğitimlerini tamamlamışlarsa...)

Dil olduğu iddia edilen Kürtçe hakkında hüküm verebilme birikimi ve yetisi vardır.

Bu bir yana;

Örneğin, Ferit Develioğlu'nun Osmanlıca-Türkçe sözlüğü gayet Bilimsel bir sözlüktür.

Şu an o sözlüğü aşabilmiş başka bir sözlük de yoktur.

Yani Bilimsel açıdan oldukça tutarlıdır.

Dolayısı ile Kürtçe hakkında hüküm verebilmek için Filolog olmanız gerekmez.

Ya da çok büyük araştırmacı olmanız da gerekmez...

Elinize bir sözlük alırsınız;

Kürtçe olduğu iddia edilen sözcüğe bakarsınız;

Karşısında, genellikle parantez içinde şu ibare yer alır (f.) ya da (a.)...

(f.) = Farsça

(a.) = Arapça

demektir...

O sözcüğün kökenin tespit etmek, bir sözlük okuyucusunun görevi değildir.

O sözcüğün kökeni zaten tespit edilmiştir.

Okuyucu, eğer gerekli eğitimi de almışsa, sözcüğü bulur ve tespitini yapar.

Şöyle düşünün:

Bir benzin istasyonunda pompacılık yapan bir kimse,

Benzin türlerini gayet iyi bilir...

Hangi benzinin, hangi araçta kullanılması gerektiğini de çok iyi bilir...

Fiyatları konusunda da oldukça bilgilidir...

Ancak, o benzin türlerinin nereden çıkarıldığı, nerede işlendiği, nasıl getirildiği,

O petrolü işleyen mühendisin karısı ile olan sorunları ya da benzini taşıyan tankerin şoförünün cinsel sorunları

O pompacıyı alakadar etmez...

Şu halde öğrenmeniz gereken şöyle bir durum var:

Madem ki, her konu hakkında konuşabilmemiz için, illa ki derinlemesine uzmanlaşmamız gerekiyor!

Ya hu siz uzman mısınız ki Sosyal Bilimler dahilinde olan Toplumsal bir konu hakkında ikide birde ahkam kesiyorsunuz?

İşinize gelmeyince "yok efendim süper zeka; atom bombası, mars'a çıkmak" falan diye laflanıyorsunuz

Ama işinize gelince de maşallah her konuda söz sahibisiniz...

İletinizi, birde kendinize yönelik okuyun isterseniz...

Size olumsuz bir sıfat bile kullanmıyorum;

Düşünün artık yani!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dogru yine... Turk Milliyetciligi'nize de uyarlarsaniz bu sozu, cok dogru olur! smile.gif

Yoksa belirli milliyetciliklere uyarlayip Turk Milliyetciligi'nin dokunulmaz ve elestirilemez oldugunu dusunenlerdenmisiniz siz de?

Satır aralarında daima etnik ayrımcılık yapıyorsunuz.Türk Milleti tarihini uydumuş mudur?

smile.gif

Tengeriin ve mouchette clover.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce kürtlerin tarihi konusunda bir başlık vardı.Zahmet edip aramayın diye ben ,size orda yazdığım iletilerin ikisini alıntıladım.Tarih ve dil konusunda.

1850 yılından beri batılılar çıkarları doğrultuasunda etnik bir kökn yaratmak için epey uğraşmışlar yaklaşık 150 yıldan bu yana yapılan araştırmaların çokluğuna rağmen ne kürtlerin kökenleri nede kürtçenin oluşumu ile ilgili her hangi bir açıklık ve netlik yok.

Bu konudaki tezler okuduğum ve araştırdığım kitaplara göre 5 başlıkta toplanıyor.

1-Guti ve Önasya Kavimleri Tezi

Bu tez de M.Ö.4000 yılından başlayarak kürtlerin yaşadığı coğrayfa olan ortadoğu cofrafyasında yaşamış olan etnik kökenleri, dilleri ve isimleri farklı bir çok kavim , bilimsel veriler yok sayılarak önce kürtlerle akraba soydaş daha sonra da kürtlerin ataları olarak ilan edilmek istenmiştir. Bu kavimler şunlardır:

Kassitler, Lulular, Hurriler, Subarular, Mannailer , Nayriler, Khaldiler, Cyrtiiler, Medler, Araratiler, ,Kardular vs. Hatta Gutiler, Sümerler, Hititliler ,Mısır daki Hiksoslar

Hiksoslar mısır hanedanı,hititlerin ne kürtlükle nede dillerinin kürtçeleyle alakası yok, Hurrice sadece Türkçeyle ilişkilendirilebilmekte Sümerce de Türkçeyle de bitişik bir dildir.Sümer ve Gutiler konusunda dünyanın en büyük otoritesisayılan Fr.Hommel sümerleri bir Türk kavmi olarak göstermekte, B.Landsberger ise " tarihte Türklerle en yakın münasebettar olan, hatat belki de ayniyet gösteren kabile Gutiler/kutlardır" der.Gutilerbilimsel verilere göre yerleşim yerleri Batı Türkistan ordan önasyaya inmişler mezopotamyayı ele geçirerek burada 125 yıl hüküm sürmüşler.

Kürtlerle ilişkilendirilmesinin nedeni ; asur kralı Tıglatplaser dönemine ait bir tablette , Quti bir diğeri de Qurtie kelimelerine rastlanmış olması. Bunun kurhi olarak telefuz edilebileceği düşünülmüş. Ancak Prof. V.Minorsky islam ansiklopedisinin ingilizce nüshasında bu tabletleri inceleyen arkeologun bu kelimenin bu şekilde telaffuz edildiğinden emin olmadığını yazmıştır.(Encyclopedia of islam, syf.1132)

Yani bir kelime ile bir topluluğu 6bin yıl önce yaşamış bir kavme bağlamaya çalışıyorlar.

2-Kardu Tezi

M.Ö.2000yılında 2sümer eşik taşında kar-da-ka diye bir ülkeye rastlanmış.Bu ülke halkından "su taifesi " olarak söz edilmiş

Yapılan araştırmada kelimenin ilk harfi okunamadığı gibi son ka ekininde işlevi açıklanamamış.

Ama zorla bir devlet yaratılacak ya

Araştırmacı Driver bunun Van ın güneyinde Bitlise yakın "Suy " kenti olabileceğini düşünmüş Yukarda bahsettiğim tabletteki Qurti kelimesinden de yola çıkılarak Güneydoğu Anadoluda yaşamış bir halk olacağı düşünülmüş kürtlerin.Ksenofon yazdığı Anabis ,Onbinlerin dönüşü adlı hatıratında Bohtan suyunun doğusunu Dicle nehrinin sol tarafı ve Cudi dağı arasında Karduk diye dağlı bir kavimden sözetmiş.

Bunların savaşçılarının ok atarken yaya sol ayakları ile basıp, yayı sonuna kadar gerdikleri, oklarının çok uzun olduğu anlatılmıştır ki, bu tipik olarak Saka Türklerinin tarzıdır. Bir çok bilim adamı kardukun saka Türklerinin bir kolu olduğu konusunda hemfikirdir.

Ayrıca "su" saka Türklerinde bir hanedan adıdır. KARDU , Kaşgarlı Mahmutun Divan-ı lügat-it Türk adlı eserinde öztürkçe bir kelime olarak yer alır ve anlamı "zemheri sırasında suda yüzen fındık büyüklüğünde buz parçalarıdır"

Qurti, kardaka kelimelerinin ses benzerliğinden ötürü kürtlerin kökeni karduklara bağlanmıştırM.Hatmann, Nöldeke ve Weisbach gibi bilim adamlarının kardu ve kürt kelimelerinineşanlamlı olmadıklarınıbu kelimelerinin köklerinin ayrılması gerektiğini ortaya koymaları üzerine geçersiz kalmıştır. ( Prof Minorsky ,The Kurs, encyclopedia of islam, sf 1133)

3-Med-İskit Tezi

Porf Minorsky bu tezi ortaya atmış ve ilk olarak 1938 de Brüksel de toplanan doğu bilimciler kongresinde kürtlerin kökenini Med -İskitlere dayandırmış.8 yıl sonrada ilk görüşün değiştirmiş. Medler kuzeyden asyadan gelmiş ve MÖ 6-7 yy lerde İran merkez olmak üzere güçlü bir devlet kurmuş ,MÖ 550 civarında da persler tarafından ortadan kaldırılmış bir kavimdir.Medlerden günümüze bir kaç kral isminden başka kalan hiç bir şey yoktur.Darius'un ünlü Busitin abidesinde bile dönemin önemliüç diline yer verilmişken Medceye rastlanmaz. Bunun olmayışını ve medlerin MÖ 535 de kendi yöneticilerinin kararıyla Persler katılmaları bu kavmin sonunu açıklamaktadır. Medler muhtemelen Persçe konuşuyorlardı ve onlarla kaynaşıp gittiler Persler İranlıların atalarıdır.

Sakalar yani iskitler kuzeyden gelip bir ara Medleri de yıkarak hüküm sürmüş 28 yıl. Güçlü bir Türk asya kavmidir.

Minorsky nın çıkış noktası kürt topluluğunun Med -İskit çökğüntüsünden sonra ortaya çıkmalrı ve bugünkü Kürt coğrafyasınınMed ve İskitlerce paylaşılmış olması oluşturmaktadır.

Kendisinden hiç bir kalıntı kalmayan medlerle kürtler arasında ilişki kurmak için epey zorlanmış.Kırmanç kelimesinin bile " kurd" ve "med" kelimelerinin .birleşimine bağlamak istemiştir.

1925 Şeyh Sait isyanında Türk ordusunda yüzbaşı iken Sait tarafına kaçan 1926-1930 Ağrı isyanına komutanlık eden Kürt milliyetçisi İhsan Nuri de "Kürtlerin kökeni" isimli kitabında yana yakıla Medlerden hiç bir iz bulunmadığını itiraf etmektedir.

sayfa :86

"Bu büyük milletin nasıl olup tarih sahnesinden kaybolduğunu adının unutulmaya terkedildiğini ve Şeyhname' de bile adının geçmeyişi ilginçtir. Bugün Med diye bir aşirette yoktur"

Daha Medlerin Saka Türklerinin bir kolu olabileceğini de ihtimal olarak kabul etmektedir.

Sayfa :96

"Aslında Herdotunda Farslardan saymış olduğı Deropiklerde Sakalardan olup Ural gölü yöresinde yaşıyorlardı. Aynı şekilde Farslardan saydıkları Dainlerde Sakalardan olup Hazr denizinin güneyinde yaşıyorlardı.

Budinlerde Medlerden sayılmışlardı.Oysa bunların adını Dariyus'un Trakya ya sevkettiği orduda Sakalar arasında görürüz .Acaba. Med ve Mitanlar , Pars taifesiyle aslında Sakalardan mı idiler?"

4-Jafedidologların Tezi

Gürcü N.J.Marr'ın ortaya attığı teze göre Kürtler, başlangıçta karveli grubuna ait bir dil konuşuyorlardı.

Marr a göre, Kürtçe jafetik halinde .Gürcü ve Khald diline akrabadır. Marr'ın tezi bir kaç dil öğesini tahlilden öte geçmemiş ve ciddiye alınmamıştır.

5-Kürtlerin Türklüğü Tezi

Bu tezi tarih, sosyal kültür,dl bilim alanlarında uzman bir çok bilim adamı geliştirmiştir.

Prof Kırzıoğlu Kürtlerin Türklüğünü Sakalaradayandırırıken diğer yandan bir çok kavmin menşeine ait belgelere dayanarak bazı tesbitlerde bulunmuştur .Buna göre Kürtler bir çok yörede Türklere bağlı tire,oymak, uruğ olarak yaşamışlardır.Ayrıca aslen Türk olan bir çok topluluk Kalaçlar ,Gürler, İğirmidörtler vs. tarih içinde zaman zaman "Kürt" olarak anılmışlardır.Birçok kürt bölgesinde Kürt coğrafyası olarak anılan yöreler mevcuttur.

Kürtlerin asli kökenlerinin Türk olduğu tezini şu belge, bulgu ve kaynaklardaki bilgiler desteklemektedir.

1-Yenisy Elegeş teki Alp Urungu yazıtı

2- Bizans arşivinde mevcut , 830 yılına ait , karadenizin kuzeyinde , batı sibiryada yaşayan Kürt isimli boyun Türk olduğunu gösteren belgeler. (Prof .dr. Kırzıoğlu ,Kürtlerin Türklüğü sf.: 29)

3- Gyula Nemeth, Prof .L..Rosanyi gibi Macar tarihçilerinin , Macar birliğinin kurulmasında önemli rol oynamış Kürt isimli boyun Türk olduğunu ortaya koymuş olmaları.

4 -Evliya Çelebinin Seyahatnamesi ve Şerefname deki veriler

5- Orta asyada ,doğu sibiryada , Kafkas -Hazar bölgesinde halkı Türk olan Kürt isimli yerleşim birimlerinin mevcudiyeti , bu bölgelerde kürt isimli ya da Kürt bilinen bir çok tire, urug ve boyun Türk olmaları.

6- 24 oğuz boyundan biri olan Peçeneklerdeki oymak kişi ve köy adlarıyla Doğu anadoluda mevcut yerleşim birimleri,

7- Anadolu da ve Orta asyada kartı isimliköylerin mevcudiyeti ve Kartıların ,Sakalarla ilişkilendirilebilir olmaları.

8- Dede Korkut Oğuznamelerindeki bilgiler

10- Kürt geleneklerinde ( ülüş , koçkatımı ) Kürt folklorunda ( müzik, oyunlar, dokuma , destan, batıl inançlar, tekerleme, b,lmece, bulmaca

vs.)

Kürt kültüründe (12 li hayvan takvimi, 12 ve 24 lü idari yapı vs) varolan Türklük öğeleri

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Rusya'nın Erzurum konsolosluğunu yapmış olan Auguste Jaba o dönemin bütün Rus konsolosları gibi Kürtler üzerinde araştırmalarda bulunmuş ve 1860 yılında Kürtçe derlemeleri yayınlamıştır. Daha sonra St.Petersburg Bilimler Akademisininisteği üzerine, F.Justi tarafından, bu kitap esas alınarak,8378 kelimedenoluşan bir Kürtçesözlük oluşturulmuştur. Bu sözlük, 146 yılöncesinin bugünden çok daha saf Kürtçesini temsil etmektedir.

V.Minorsky gibi önde gelen Kürdologlar bu sözlükteki kelimeleri menşe itibariyle tasnifetmişler ve ortaya bakın nasıl bir sonuç çıkmış:

3080 kelime Türkçe

2230 kelime Farsça (1200 ü Zend lehçesi)

370 kelime Pehlevi lehçesi

2000 kelime Arapça

220 kelime Ermenice

108 kelime Keldanice

60 kelime Çerkesce

20 Kelime Gürcüce

300 kelime menşei belli olmayan

Bu tablo gösteriyor ki kürt kimliğinin oluşumundaöncelikli unsurlar , sırasıyla Türkler, İranlılar ve Araplardır.

Arapça kelimelerin büyük ölçüde din ve Osmanlıca yoluyla girdiğini kabul edersek , baskın unsurlar Türkler ve İranlılardır. Kürtçe özgün bir dil olup düzenli oturmuş ve bütünlük arzeden bir dil değildir. Kendi lehçeleri arasında bile tutarsızlıklara yol açan ciddi sorunlar vardır.Kürtçenin 3 ana lehçesi vardır.

Sorani, Gorani ve Kırmançca

Ülkemizde yaygın olan kırmançcadır. Zazaca ise kürtçenin bir lehçesi olmayıp ,özgün bir dildir. Bu husus, konusunun dünyaca tanınmış uzmanları tarafından kanıtlanmıştır. Prof.V.Minorsky,Prof .Haddank, Prof David Mac KenziE, İngmar Sauberg, Terry L. Todd, Prof .Gouchie Kojıma gibi.

Ne yazık ki bu gerçeğe rağmen TRT halen zazacayı kürtçenin bir lehçesi olarak saymakta.

Zazaları kürtleştirince herhalde daha güçlü bir karşıt cephe olacaktır bilinmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce kürtlerin tarihi konusunda bir başlık vardı.Zahmet edip aramayın diye ben ,size orda yazdığım iletilerin ikisini alıntıladım.Tarih ve dil konusunda.

...

...

Zazaları kürtleştirince herhalde daha güçlü bir karşıt cephe olacaktır bilinmez.

Kesinlikle muhteşem veriler...

Tebrikler...

Varsa, daha ayrıntılamanı ve kaynakçaları daha genişletmeni rica edebilir miyim gelincik? :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.