Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KÜRTÇE'YE RESMİ DİL YOLU AÇILDI

kaplan-200

Önerilen İletiler

Ya hu bana ne Gökçe Fırat'tan kardeşim, o kimdir, bana ne?

Onu okuyacak olsam, size sormazdım değil mi?

O zaman bırakın tartışmayın ve Gökçe Fırat'ı çağırın, onunla tartışalım...

Hayret birşey yaaa...

Böyle birşey görmedim daha önce!

Simdi Gökce Firat'tan bana ne oldu. Ama önceki yorumunuza bakalim ve görelim ne demissiniz;

Çürütemediğini ve söylemlerinin gerçek olmadığını kanıtlamadığınız sürece,

Söyledikleriniz hep havada kalır...

Buyrun, yanıtlayın ve demokrat olduğunuzu kanıtlayın...

Yazı, Kürt Irkçılığının, PKK'nın, DTP'nin ve sizin tavırlarınızın haksızlığını ortaya koymaktadır.

Size düşen, yazıyı olumsuz itham etmek yerine,

Yazının imlediğinin doğru olmadığını kanıtlamaktır;

Bu yazinizdan cikan anlam dogrudan Firat Gökcek'in irkci yazisinin dogrulugunu kabul etmenizdir, aksi taktirde ici irkcilik ve nefret dolu bir iddaanin yanlisligini kanitlamami beklemezdiniz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Açıkçası ben, sayfalarca yazmaktan usandım...

.

.

.

Sanırım yeterince açık ve net...

Vallahi ayni seyi siz de bizlere tekrar tekrar soyletiyorsunuz ama biz bikmayiz smile.gif

Tekrarliyayim size:

Turkiye'deki Kurtlerin Turkiye Cumhuriyeti vatandaslari olduklari ve bu durumun aynen devam etmesi: DOGRU

Kurtler Turktur: YANLIS

Bizlerin sorunumuz Turkiye Cumhuriyeti vatandasi olup olmamakla degil. Biz Kurtlere ait olan haklari, esit haklari yasaklayanlardan almaktir!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pardon ?

"20 Milyon Kürt" Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının %25'i eder. DTP'nin aldığı oy oranı; %5. Senin verdiğin rakama göre, DTP'nin yaptığı etnik siyaseti doğru bulan ve destek verenler "20 Milyon Kürt"ün %25'i.

Bu seferde "matematik" dersi vermeyeyim smile.gif

yahu bari sen yapma yahu Cyrano kardes, zira saygi duydugum birisin forumda.

Iki gercek var ortada:

1 - Sizin daha dune kadar "5-6 milyon Kurt var" diyen kaynaklarinizin aynilari gecen yil "13 milyon Kurt var Turkiye'de" dediler mi demediler mi?

2 - Ayni tarafli kaynaklar yine tarafli sonuclar atabilir mi ortaya atamaz mi?

Ben siz ematematik degil biraz amntik dersi versem nasil olur?

Sizin yani karsi tarafin (ki oyle davraniyorsunuz) 13 milyonuna neden guveneyim ben Kurt olarak? 5-6 milyon diyip YALAN atan da ayni kaynak degilmiydi?

Sonuc: Kurtlerin nufusu isteseniz de istemeseniz de 20 milyon ve hatta fazla bile olabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen ABD'de yaşayanlardan bahsedebilirsin ama bu ülke yani Türkiye hakkında hiçbir fikre sahip olmadığını görebiliyorum. Bu ülkede düşünce dünyalarını ayrılıkçılık üstüne kurmuş insanlar dışında, kürtler, türkler, çerkezler, lazlar, arnavutlar kardeşçe yaşamaktadır.

....

Burası bizim ülkemiz, doğduğumuz ve yaşadığımız ülkemiz. Türkiye'yi, roj tv'den, pkk yayın organlarından "takip" edenlerin kafalarında oluşturdukları "Türkiye" ile, bizim içinde yaşadığımız Türkiye aynı ülke değildir.

Ama şaşırmıyorum. Bir arkadaşım, sırf oturma izni alabilmek için bazı insanların yazdığı dilekçelerin örneklerini göstermişti. Görünen o ki, yazdıklarına kendiside inanamya başlayan insanlar var.

Türkiye'de sokaklarda insanların asıldığı kancaların olduğundan, kürtlerin oturduğu evlerin kapılarına, Nazi Almanya'sındaki yahudilerin kapılarına çizildiği gibi çarpı işaretleri çizildiğine kadar ne efsaneler.

Bizlerde o topraklarda buyup yetistik. Ve hic te kardesce bir yasam tarzi yok. Sizler daha bir Kurtceye ya da Kurt kimligine tahammu8l edemezken bana kalkip ta Allah askina kardeslikten soz etmeyin!

Ben Diyarbakirda 16 yasima kadar gorduklerime inanirim. Onun bunun yazdigina degil arkadas! O ya da bu TV kanalinin ya da O ya da bu gazetenin yazdigina degil! Acaba hangimiz daha iyi haberdariz olan b itenden Kurtlere? Merak ediyorum!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vallahi ayni seyi siz de bizlere tekrar tekrar soyletiyorsunuz ama biz bikmayiz smile.gif

Tekrarliyayim size:

Turkiye'deki Kurtlerin Turkiye Cumhuriyeti vatandaslari olduklari ve bu durumun aynen devam etmesi: DOGRU

Bizlerin sorunumuz Turkiye Cumhuriyeti vatandasi olup olmamakla degil. Biz Kurtlere ait olan haklari, esit haklari yasaklayanlardan almaktir!

Olayin sizin acikladiginiz gibi oldugunu bilmeyen yokta, etnik milliyetcilik iisn icerisinde olunca resmi ideoloji ve onun savunuculari herkesi zorla "TÜRK" ilan ediyorlar.

Türklük etnik bazda degilde vatandaslik bazinda diyorlar ama ant icerken, marslar söylenirken etnik bazda türklügü ön plana cikaiyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olayin sizin acikladiginiz gibi oldugunu bilmeyen yokta, etnik milliyetcilik iisn icerisinde olunca resmi ideoloji ve onun savunuculari herkesi zorla "TÜRK" ilan ediyorlar.

Türklük etnik bazda degilde vatandaslik bazinda diyorlar ama ant icerken, marslar söylenirken etnik bazda türklügü ön plana cikaiyorlar.

Iste sozde ULUS ama gonulde TURK MILLIYETCILIGI yapiyorlar, ve bizden de buna kanmamizi bekliyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yapma yahu Cyrano

Belki karışmak üstüme vazife olmayabilir ama, Cyrano'nun dediğini hiç anlayamamışsın. 20 milyon Kürt olması senin hiç hayrına bir veri değil. Ki daha fazla da olsa bizim için sakıncası yok. Değil mi ki vatandaşız. Biz zaten vatandaşlarımızın etnik kökenini dikkate almıyoruz. Etnisiteyi dikkate alan, hatta elinizden gelse herkesin gözüne sokmaya kalkışan sizsiniz.

Fakat şu nedenle senin hayrına değil: O kadar ayrı bir kimliğe sahip olduklarını ve bu kimliğin tanınmadığını iddia ettiğin Kürt vatandaşlarımızın ezici çoğunluğu PKK sözcülerine oy vermiyor, yani bölücü politikalarına destek vermiyorlar demektir bu, yani devletlerinden, yani Türkiye Cumhuriyetinden yana tavır alıyorlar demektir.

Boşuna uğraşmayın, ne panik yapar, ne Kürtleri düşman belleriz. Bizim düşman bellediğimiz eline silah alıp askerimize, öğretmenimize, işçimize mühendisimize, polisimize kurşun sıkan parayla tutulmuş kan tüccarı, ölümü geçim yapan PKK lı hainler. Onlara da Kürt olsalar da olmasalar da farketmez, terörist oldukları için düşmanız. Kürt veya başkası olup teröre destek vermeyenler kardeşimizdir. Onca Kürt kökenli askerimiz var, korucumuz var PKK ile çarpışan...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tekrarliyayim size:

Bakın, ben size tarihsel süreç içerisinde, Türk Ulus Kimliğinin ve Kürt Etnik-Kökeninin geçmişini, edinimlerini ve farklılıklarını anlattım...

Dolayısı ile Kürtler, Türktürler...

Türk Kimliğine sahiptirler...

Tüm anlattıklarımı tekrar okuyun...

Şimdiye kadar tek bir iletime bile aynı karşılığı verip de çürütemediniz savlarımı...

Ve yine de hala çıkıp, Yanlış-Doğru diye niteleme yapıyorsunuz...

Ben, Kürtlerin niçni Türk olduklarına dair temellendirmeler yapabiliyorum.

Siz de bana, Kürtlerin niçin Türk olmadıklarına dair temellendirme yapabilir misiniz?

Örneğin, size göre Kürtlük bir Etnik-Köken'dir ve "Türk" olmayı da aynı kefeye koyuyorsunuz.

Bana, Türklüğün, gerçekten bir Etnik-Kökeni ifade ettiğini ve Ulus anlamı taşımadığını

Tarihsel olarak tanıtlar mısınız?

Çok merak ediyorum, şimdiye kadar çürütemediğiniz savlarımı, nasıl çürüteceğinizi!

Ayrıca: "Eşit Hak"tn kastınız nedir?

Örneğin, ülkenin adında "Türk" adının geçip geçmemesi ile ilgili bir eşitlik talebiniz olacak mı?

Ya da örneğin, Anayasa'nın "Türk Anayasası" olarak adlandırılmasında bir eşitlik talebiniz olacak mı?

Hatta tarihi metinlerde, Anadolu'ya hep "Turchia" biçiminde rastlanır,

O metinler konusunda da bir eşitlik talebiniz olacak mı?

Ve daha, Kürtleştirilen Türkmenlere, yeniden eski Etmik-Kökenlerinin kazandırılması

Ve yeniden Türkçe konuşmaları ile ilgili bir eşitlik talebiniz de olacak mı?

Çok merak ediyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iste sozde ULUS ama gonulde TURK MILLIYETCILIGI yapiyorlar, ve bizden de buna kanmamizi bekliyorlar.

Ulus ile Millet aynı anlama geliyor zaten!

"Sözde" dediğiniz "Ulus" kavramının, yüzlerce yıllık kökeni, birikimi, süreci var...

Öyle iki günde ortaya çıkmadı.

Kürt Irkçılığı ile aynı kefeye koyamazsınız.

Türkçülük, bir Ulusçuluk hareketidir, çünkü, Ulus olabilmenin koşullarını

Tarih içerisinde yerine getirmiştir.

Aşiret/Beylik sistemini yıkmış, modern bir toplumsallaşmaya açık hale gelmiş, Irk kimliğinden ayrılmıştır.

Kürtçülük ve Kürtlük ise Irkçılıktır...

Irk kimliğinden, Aşiret sisteminden, modern olmayan toplumsallaşma biçiminden kopamamıştır.

Türkçülük ile Kürtçülüğü aynı kefeye koyamazsınız.

Sözde olan birşey yok;

Olan şey:

Sizin, söylediklerimi çürütememiş olmanızdır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kimsenin Kürtçeyi Türkiye Cumhuriyetinin resmi dili yapma çabası yoktur,Dolayısı ile bu söylemler boştur...

Tabi canım, tabii ki öyledir...

Zaten siz ne söylerseniz hep bu ülke yararınadır!

Laz asıllı vatandaşlarımız karadeniz bölgemizde yaşarken bu araştırmaların başka bir bölgede açılması ne kadar faydalı olabilirki? Oysa KTÜ'de açılması bölgede bulunması dolayısı ile daha faydalı olacaktır sayın Kaplan-200,ancak sizin amacınız üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğundan bu söylemlerimizi hep bölücü amaçlı gibi göstermeye çalışıyorsunuz...

Siz neyi nasıl uygun görürseniz, onu yapalım, olur mu?

Ne de olsa siz söyleyince Bölücülük ya da Kürtçülük olmuyor ama biz birşey söylediğimizde Türk Irkçılığı oluyor!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabi canım, tabii ki öyledir...

Zaten siz ne söylerseniz hep bu ülke yararınadır!

Siz neyi nasıl uygun görürseniz, onu yapalım, olur mu?

Ne de olsa siz söyleyince Bölücülük ya da Kürtçülük olmuyor ama biz birşey söylediğimizde Türk Irkçılığı oluyor!

Nasıl bakarsanız öyle görürsünüz bölücülük size göre içinde KÜRT ismi olan herşeyse sizin için yapacak bişey kalmamış demektir....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl bakarsanız öyle görürsünüz bölücülük size göre içinde KÜRT ismi olan herşeyse sizin için yapacak bişey kalmamış demektir....

Hayır, hayır; içinde "Kürt" adı geçen herşey bölücülük değildir.

Bu bir yana;

Kimin hangi etnik kökene sahip olduğu da umrumda değil.

Kendi Etnik-Kökenimi de, sizin, kendi Kürtlüğünüzü önemsediğinizden çok çok daha az önemsiyorum.

Bir ülke de Eğitim Bütünlüğü olur.

Eğitim, bireyleri, topluma kazandıran en temel öğedir.

Siz, bir Etnik-Dilin, eğitim dili olarak okutulmasını isteyeceksiniz,

Sonra da o Etnik-Kökenden olmayan diğer insanlarla iletişim kurabilmelerini,

Bir bütünlük oluşturabilmelerini dilediğinize bizi inandırmayı umacaksınız!

Sonra da bana gelip "Şoven" diyeceksiniz...

Devletin, hiçbir Etnik-Kökenin dilinde eğitim verme, o dili geliştirme, kollama ya da koruma gibi bir yükümlülüğü yoktur.

Dil, o dili konuşanların yükümlülüğünde gelişir ve gelişmelidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır, hayır; içinde "Kürt" adı geçen herşey bölücülük değildir.

Bu bir yana;

Kimin hangi etnik kökene sahip olduğu da umrumda değil.

Kendi Etnik-Kökenimi de, sizin, kendi Kürtlüğünüzü önemsediğinizden çok çok daha az önemsiyorum.

Bir ülke de Eğitim Bütünlüğü olur.

Eğitim, bireyleri, topluma kazandıran en temel öğedir.

Siz, bir Etnik-Dilin, eğitim dili olarak okutulmasını isteyeceksiniz,

Sonra da o Etnik-Kökenden olmayan diğer insanlarla iletişim kurabilmelerini,

Bir bütünlük oluşturabilmelerini dilediğinize bizi inandırmayı umacaksınız!

Sonra da bana gelip "Şoven" diyeceksiniz...

Devletin, hiçbir Etnik-Kökenin dilinde eğitim verme, o dili geliştirme, kollama ya da koruma gibi bir yükümlülüğü yoktur.

Dil, o dili konuşanların yükümlülüğünde gelişir ve gelişmelidir.

Şunu bilmeniz gerekir bir insanın annesinden,ailesinden öğrenebileceği toplam 400-450 kelimedir bunları doğru kullanmayı ve geriye kalan kelimeleri öğrenmek ancak eğitimle olabilir,bu demek değildir ki Kürtçe Türkiye Cumhuriyetinin resmi dili olsun sadece her dil yaşamalıdır bu ülkede ayrıca kimsenin devlet gelsin Kürtçeyi yaşatsın diye bir söylemi yoktur.Devletimizin yapması gereken x-q,Q,w gibi harflerin kullanımın önünü açmaktır ilk etapta,daha sonrada okullarımızda anadilde eğitimin önünü açmaktır buda dil bilgisi eğitimi şeklindedir kimse kalkıpta bütün dersler kürtçe verilsin demiyor zaten...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya arkadaşım gerçekten sıktı bunalttı artık bu konu!

Şimdi bir de kalkıp bizim adımıza söylemler mi yaratıyorsunuz? Ooh ne ala!

Arkadaşım, devletin her kademesinde kürtlerin yer alabildiği, her şehrinde her türlü işlerde yer alabildiği bu ülkede siz daha neyden bahsediyorsunuz? Ayrımcılık da sizde milliyetilik de sizde, siz-biz mantığı da sizde! Biz de artık kalkıp siz-biz diyoruz, neden? Kendinizi öyle bir soyutlaştırdınız ki ülkeden ve ulustan, bölücülüğün ve etnik milliyetçiliğin alasını yaptınız. Yok arkadaşım yok işte! Kendisini Türk olarak gören ne çerkesin, ne lazın ne de başkasının kürtlerle sorunu yok! Kürtlerin kendisiyle sorunu var! Kürtlerin Türkiye ve adında "Türk" kelimesinin geçtiği herşeyle sorunu var! Anlayın ve kabul edin artık!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şunu bilmeniz gerekir bir insanın annesinden,ailesinden öğrenebileceği toplam 400-450 kelimedir bunları doğru kullanmayı ve geriye kalan kelimeleri öğrenmek ancak eğitimle olabilir,bu demek değildir ki Kürtçe Türkiye Cumhuriyetinin resmi dili olsun sadece her dil yaşamalıdır bu ülkede ayrıca kimsenin devlet gelsin Kürtçeyi yaşatsın diye bir söylemi yoktur.Devletimizin yapması gereken x-q,Q,w gibi harflerin kullanımın önünü açmaktır ilk etapta,daha sonrada okullarımızda anadilde eğitimin önünü açmaktır buda dil bilgisi eğitimi şeklindedir kimse kalkıpta bütün dersler kürtçe verilsin demiyor zaten...

Ya hu sen diyorsun ki "Şu şu harflerin kullanımının önünü açsın"...

Ee bu ne demek?

Bir kere Abece'nin tümden değiştirilmesi demektir...

Türkçe'de yani Resmi dilde kullanılmayan harflerin, kullanılıyormuş gibi kabul edilmesi demek...

Siz, özel olarak bu harfları kullanabilirsiniz, devletin ve başka bir kurumun buna karışmaya hakkı yoktur.

Kaldı ki klavyenizde bu harflerin olmasına da karışmıyor değil mi?

Ancak resmi bir tanımlama getirilmesini isteyemezsiniz.

Ha, ama devlet şuna karışmamalı;

Bir dile özgü açılacak sivil kurslara, kültürel faaliyetlere ya da yazınlara karışmamalı ve engellememeli...

Karışması da yalnızca Ulusal Güvenlik çapında olmalı...

Ve şu "İlk Etap" lafına da bitiyorum...

"Son Etap" nedir peki?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani Kürtçe diye bir dil olsa, Kürt diye bir ulus olsa içim yanmaz. Kürtçe diye bir dil yoktur. Farsça Arapça karışımı ve Türkçeden de yardım almadan konuşulamayan karma bir dildir. Tarihte hiç bir zaman bir Kürt ulusu olmamıştır. Yani gidip İrani bir halk olan Medlere yamanma gayretlerine ben ne diyeyim... Medlerin Kürtlerin ataları olduklarına dair hiç bir ciddi bulgu yoktur.

Yani bunda bir eksiklik de yok. Tarihte hiç bir zaman bir Laz devleti de olmamıştır. Bir Laz ulusu da olmamıştır. Ama bunu Lazlar hiç dert etmezler. Lazca diye ayrı bir dil vardır. Çok az Gürcüceye benzer, ama çok az. Özgün bir dildir. Buna rağmen Lazlar hiç bir zaman ayrı bir ulus, ayrı bir kültür iddiasında bulunmazlar. Türkiye Cumhuriyeti mensubiyetiyle de iftihar ederler. Aslen Rum olan, Ermeni olan bir çok vatandaşımız da bu mensubiyetle iftihar eder. Tarihte bir devlet olmuş, ulus olmuş olmanın övünülecek bir yanı da yoktur. Yani olmayınca insanlığınızdan bir şey eksilmez. Tarihin cilvesi, nedensellik bazılarına öyle rol biçmiş, bazılarına başka... Bunda ne övünülecek, ne yerinilecek bir şey yok.

Ama bir ulus birliği kurmak için bir tarih bilincine ihtiyaç duyar, tarihe bazı atamalar yaparsınız. Türk ulusu devletler kurmuş, tarihe malolmuş bir ulus. Bir ulus bilinci oluşturmaya uygun bir tarihi var. Ama Kürtlere böyle bir tarih uyduramayız kafadan yani... Olmayan şeyi zamanı geriye çevirip yaratamayız... Hepimiz, etnik kökenimiz ne olursa olsun, Türk adı altında bir ulus oluşturmuşuz. Saf kalmış, Orta Asya kanı, geni taşıdığını iddia edebilecek hiç kimse de yoktur. Türkün adından ve tarihinden başka bir şeyi de kalmamış. Irkçılık yapmamış, kaynaşmış, bütünleşmiş. Adını bırakmış yadigar... Bundan gocunanın, rahatsız olanın aklından şüphe ederim. Belli küçük bir azınlık dışında rahatsız olan da yoktur zaten.

Durum böyleyken, bu kadar açık seçik ve netken, ayrı kültür, ayrı etnik, ayrı dil ayrı bilmem ne iddiaları öyle ilkel ve basit ki, ne diyeyim... Çok bir şey demeye bile değmez... Basitlik, ilkellik, ve daha başka şeyler işte...

Fakat bu etnik ayrımcılıkla dini ayrımcılığı birleştirme çabaları yok mu... İşte işin dikkat çeken yanı burası... Burada tezgahın boyutu büyüyor ve ihanet çemberi biraz kapanır belki diye birileri umuda kapılıyor. İşi ciddileştiren ve ihanet boyutuna taşıyan, tezgah kokusu gelen yanı burası! Yoksa PKK silahsızlandırılacakmış. Ey, iyi, memnun oluruz. Yani "yok yav, iyi adrenalin oluyor, stres atıyorduk. Silahsızlandırmayın, biraz daha ramboculuk oynayalım" diyecek halimiz yok! Yani iyi tamam da bizden istenen ne? Bizim bunun karşılığında verecek hiç bir tavizimiz yok, olamaz da. Bizde bir yanlışlık yok! Yanlışlık eline silah alıp suçsuz insanların kanı ile geçinen, bunu kendine geçim kaynağı yapan kanlı, kan ile beslenen terör örgütünde!

Ben ona yanarım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

her defasında ezilme politikası ile gündeme geliyorsunuz bir tanede ezildiğiniz nokta yok.Dilimiz yasaklandı diyorsunuz....Senin dilinin neden yasaklandığınıda söyle biz bunu yaptık sizde yasakladınız de ...Ayrıca dilinizin yasaklandığı noktada bile olsa sokak ortasında istediğiniz dili konuşabiliyor ve şarkıyı söyleyebiliyordunuz kimsede karışmıyordu.sadece resmi yazışmalarda kullanılması yasak dilinizin.Oda sadece size özgü değil.Anayasada açık açık yazan Türkçeden başka bir dil kullanılamaz şeklindedir.Ha sen diyorsan bunu değiştir senin bütn o söylediğin bizim cumhuriyetede bayrağada lafımız yok v.s. bunlar boş sözlerdir.Bir taraftran sağ gösterip sol vurma hareketidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mesele eğer gerçekten bir etnik ayrım sorunu olsaydı çoktan çözülürdü. Bakınız Ermeni söylemlerine ne demek istediğimi anlayacaksınız. Kürt halkı adına barış ve demokrasi isteyenlere bakıldığında bu kişilerin söylemlerine bakıldığında mesele gayet net anlaşılıyor. Tek amaç Kürdistan. Şarlanmışlık bundan kaynaklanıyor yoka herkes gayet iyi biliyor Kürt kimliğinin bir yere çıkmayacağını.

Türkiye'de gerçek bir etnik kavga olsaydı siz sanıyor musunuz ki Kürtçülük bu kadar körüklenirdi? Avrupalılaşan milletler bir yanda ayrıştırılan Türk Halkı diğer yanda birleşenler neden birleşiyor, ayrıştıranlar neden ayrıştırıyor varın siz düşünün. Ama iyi düşünün.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani Kürtçe diye bir dil olsa, Kürt diye bir ulus olsa içim yanmaz. Kürtçe diye bir dil yoktur. Farsça Arapça karışımı ve Türkçeden de yardım almadan konuşulamayan karma bir dildir. Tarihte hiç bir zaman bir Kürt ulusu olmamıştır. Yani gidip İrani bir halk olan Medlere yamanma gayretlerine ben ne diyeyim... Medlerin Kürtlerin ataları olduklarına dair hiç bir ciddi bulgu yoktur.

.

.

.

Ben ona yanarım...

Tabii siz dediniz diye Kurtler YOK...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani Kürtçe diye bir dil olsa, Kürt diye bir ulus olsa içim yanmaz. Kürtçe diye bir dil yoktur. Farsça Arapça karışımı ve Türkçeden de yardım almadan konuşulamayan karma bir dildir. Tarihte hiç bir zaman bir Kürt ulusu olmamıştır.

...

Fakat bu etnik ayrımcılıkla dini ayrımcılığı birleştirme çabaları yok mu...

her defasında ezilme politikası ile gündeme geliyorsunuz bir tanede ezildiğiniz nokta yok.

.....

Ayrıca dilinizin yasaklandığı noktada bile olsa sokak ortasında istediğiniz dili konuşabiliyor ve şarkıyı söyleyebiliyordunuz kimsede karışmıyordu.sadece resmi yazışmalarda kullanılması yasak dilinizin.Oda sadece size özgü değil.Anayasada açık açık yazan Türkçeden başka bir dil kullanılamaz şeklindedir.Ha sen diyorsan bunu değiştir senin bütn o söylediğin bizim cumhuriyetede bayrağada lafımız yok v.s. bunlar boş sözlerdir.Bir taraftran sağ gösterip sol vurma hareketidir.

Mesele eğer gerçekten bir etnik ayrım sorunu olsaydı çoktan çözülürdü. Bakınız Ermeni söylemlerine ne demek istediğimi anlayacaksınız. Kürt halkı adına barış ve demokrasi isteyenlere bakıldığında bu kişilerin söylemlerine bakıldığında mesele gayet net anlaşılıyor. Tek amaç Kürdistan. Şarlanmışlık bundan kaynaklanıyor yoka herkes gayet iyi biliyor Kürt kimliğinin bir yere çıkmayacağını.

Türkiye'de gerçek bir etnik kavga olsaydı siz sanıyor musunuz ki Kürtçülük bu kadar körüklenirdi? Avrupalılaşan milletler bir yanda ayrıştırılan Türk Halkı diğer yanda birleşenler neden birleşiyor, ayrıştıranlar neden ayrıştırıyor varın siz düşünün. Ama iyi düşünün.

:clover::clover::clover:

Teşekkürler arkadaşlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alınganlıkla şekillendirilen duygu sömürüsü politikalarına bir örnek daha :)

Arkadaşım iyi oku demirefe arkadaşın yazdıklarını! Kafanızdan hayali cümleler kurup suçlamaya kalkmayın birilerini...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben, Kürtlerin, 21nci yüzyılda hala Ortaçağ Aşiret Sistemi ile yaşadıklarını bilirim...

Geçmişte vardılar ya da yoktular...

Ben, güçlü ve köklü medeniyetlerin, öz hallerini, binlerce yıla karşın koruyabildiklerini biliyorum.

Hint, Çin, Türk, Mısır, Arap, Fars, Yunan/Helen, Roma...

Özgün hallerini ve kültürlerini, büyük oranda, olumlu ve uyumlu değişmelerle korurlar...

Kürtler?

Yani "şu, evet evet şu Kürtlere özgüdür!" diyebileceğimiz!

Kürtçe ya da Kürt Kültürü, ne kadar özgündür?

Çerçevesi, tipolojisi nedir?

Yoktur...

Ayrıntılamak istemiyorum...

Gördüğünüz gibi, bir Kürt, Kürt Irkçılığı yaptığı zaman Demokrat oluyor ve kendisini de öyle niteliyor...

Ancak bir Irkçı olmaMAmıza karşın, bir gerçekliği söylediğimizde, biz, Demokrat olmamakla suçlanıyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Basit bir kaç örnek...

Kürtler, ortadoğunun en eski halklarından olup Toros dağlarından Zagros dağlarına kadar uzanan coğrafyada yaşayan ve Hint-avrupa dil grubuna ait bir dil konuşan halkdır. Yaşadıkları coğrafyanın adı tarihsel olarak Kürdistandır, başka bir tanımla ise kuzey Mezopotamya da denilebilir. Tarihi kaynaklar Kürtlerin tarihini 5000 yıl geriye götürmektedir.

Etimoloji

Kürt isminin kaynağı tarihsel olarak çok eskilere dayanmaktadır. Bazı araştırmacılara göre Kürt teriminin temelinde KUR kelimesi yatmakta olup Sümer kökenlidir. Sümerce'de KUR, dağ demektir.Tieki aidiyeti ifade eder. Böylelikle KURTi kelimesi dağın halkı anlamına gelmektedir. Bu ismin geçmişi M.Ö. 3000 lere kadar dayanmaktadır. Kürdistan coğrafyası bilindiği gibi dağlık bir bölgedir. O çağlarda insanlara coğrafyalarıyla veya yaşam tarzlarıyla bağlantılı adlar verilirdi. Kürtlerinde işte bu dağlık coğrafyada binlerce yıldır yaşamasından dolayı bu adı almış oldukları ileri sürülmektedir. Sümercedeki KURTi adı, Greklerede 2200 yıl önce Kurdienne (Kürt memleketi) diye geçmiştir.

Dicle isminin etimolojisi:

Kürtçede Tij kelimesi sivri ve keskin demektir. Tir kelimesi ise ok demektir. Dicle nehride keskin ve sivri bir nehir ve ok gibi giderek vurduğunu devirir. Tij-Dij-Dijle-Dicle kelimelerinden türemiş. T>D dönüşümü olmuş.

Dünyada Diclenin bilinen adı Tigrisdir. Dünya dillerinede Yunancadan geçmiştir. Yunancada kelimelerin sonuna gelen is eki gelir ve Tigrisden çıkarılınca geriye kök kelime Tigr kalıyor.

Yunanca da J harfi yoktur. Kürtçe deki J, Yunanca ya G olarak geçer.

Tij-Tir-Tig-Tigr-Tigris

Tij-Dij-Dijle-Dicle

Her ikiside Kürtçedeki Tij - Tir kelimelerinden türemiştir. Dicle ismi binlerce yıllık Kürtçe bir isimdir, belkide on bin yıllık.

Kürtçe iki isim: Dicle ve Fırat

Fırat isminin etimolojisi

Batı dillerinde Fırat nehri, Euphrates olarak geçer. Euphrates adı Yunanca'dan gelen bir sözcük olup, asıl kaynak Kürtçedeki Fere Re ve Hat kelimeleridir.

Kürtçede: Fere Geniş, - Re Akan su,- Hat Akan gelen

Fere Re Hat = geniş akan su. iki tane Re olduğu için teki kullanılmıyor. Ferehat Geniş akan su demektir. Yunancada –s eki kelimelerin sonu gelir bunu çıkarınca Euphrate kalır.

Ferehat = Euphrate = Fırat

Fırat nehride geniş akan bir nehirdir. Bu nehire neden Kürtler tarafından Fırat adının verildiği nehrin bu özelliği çok iyi göstermektedir. Fırat ismi Hint-Avrupa kökenli Proto-Kürtçe bir isimdir. Medeniyetin ilk kurulduğu Mezopotamyadaki Dicle ve Fırat nehirlerinin adlarını Kürtler vermiş olması yüksek olasılık olarak görülmektedir.

Anadolu-Mezopotamya Kaynakları

Bir Sümer tabletinde Kurtie adı altında yer alan halkın veya Kardakalar ın eski tabletlerde adı geçen Proto-Kürt kavimler olduklarına bilim adamlarının inançları var. G.R. Driver göre bu yöre Van gölünün güneyidir. Fakat bunlar Kürt boylarının sadece bazılarını teşkil eder.

Lagaş kralı M.Ö. 2400 yıllarında Karda kabilesinden söz eder ve M.Ö. 2200 yıllarında Ur padişahı Kmil Sin (Kemil Sin), Kurde toprağını prens Verdenner e bırakmıştır. 1370 te Hitit Padişahı Subilkubme, Gurde adında bir topluluğun adını anar. Daha sonraları Asur Kitabelerinde Karadaka Yaylasından ve kurtie, kurti topluluğundan söz edilir. (Kürtler ve Kürtlerin Tarihi, sayfa 15)

Asurlulardan kalan bir tablette bugün Kurti veya Qurtie diye okunan bir kavim adına rastlanmıştır. G.R. Driver bu bölgenin Bitlis yöresini kapsayan güneydoğu Anadolu olabileceğini düşünmüştür. Asur tabletleri Kurtiler için -Dağların Cini yani Efendisi- diye yazıyor.

Tarihçi Speiser, Mesopatamian Origins adlı eserinde Kürtleri Gutiler le ilişkilendirir.

Bu tezine kanıt olarak Asur kralı Tukulti-Ninurta (Enurta) I (1244-1208 M.Ö in kayıtlarından başlayarak Quti (Guti lerle bağlantılı olarak sık sık Qurti/Kurti adıyla karşılaşıldığını, Quti ve Qurti denenlerin Uqumani (Kummuhi) adlı aşiretlerin komşuları olarak sık sık birlikte anıldıklarını ve yazıtlardaki bu referanslarda Quti (Guti) denenler ile Qurtiler i birbirinden ayırmanın pratik olarak imkansızlığını öne sürüyor.

Asur kralı Tiglath-pileser in (M.Ö. 1114-1076) zafer silindiri Kürt adının geçtiği en eski kayıtlardandır. Kurti veya Qurtie adındaki yerin kral tarafından feth edildiğini ve bu bölgenin Van gölünün cıvarları olduğu anlatılmaktadır. Kurti adı verilen yerin adının günümüzdeki adı ise şaşırtıcı bir şekilde halen aynıdır. Fakat son 60 yılda değiştirilmiştir.

Asur kralı Tiglath-Pileser II (M.Ö. 745-727) Kur-ti-e diye adlandırılan bir kabileyle savaş yapdığı görülmektedir.

Salmaneser 1 in yazıtında Kirkhular, Kurkhiler gibi adlar, Tiglat-Pileser 1 in bir yazıtında onun zapettiği yerler arasında Mekhri (Mikhri) ve Bisri bölge adları, Tukulti-Ninib 1 in fetihleri arasında Kurti (Kur-ti-i), Tiglat-Pileser 2 nin yazıtlarında Quru halkı gibi adlar geçer. Şerefname Kürdistan da Mekri adında bir vilayet ve Şehrizor da bu adda bir aşiret sayar. (Seyfi Cengiz, Kürtlerin orijini)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.