Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kenan Evren Yoğun Bakımda

Odris

Önerilen İletiler

konu Kenan Evrenin konusumu Türkan Saylanın mı anlamadım ama 91 yaşına gelmiş bir adam için yargılansın demeniz çok komik... Bu adamı istesesnizde yargılayamssınız yaş haddi var:)

Fanatiklikle verilen cevaplar bir çoğu sayfalar dolsu yok darbeciler şöyle olsun böyle olsun diyerek veryansın edene kadar ki Türkiyede iki büyük darbe olmuştur bir 60 diğer 80 darbeleridir emin olun ki 60 darbesinde de 80i aratmayacak ölümler oldu ama kimse 60 darbesini yapanlar hakkında ileri geri konuşmadı hatta Menderesin asılmasını destekleyenler bile çıktı ... 60 darbesinde de dış güçlerin etkisi vardı yaşyan var ise o dönemleri yaşayanlara sorun ...Sorun derbenin yapılması yada darbenin şekli değildir ...Adı üstünde ihtilal yapıyorsunuz hiç bir ihtilal kansız olmaz rejimi koruyorsunuz ve bir düzeni yıkıyorsunuz bunun mutlaka bir bedeli olacak ancak olayı nedense sadece tek taraflı eleştiriyor bazı çağdaşız demokratiyiz diyen insanlar ...Darbe onlara göre demokrasinin bitmesi demek çünkü.Bütün hukuk sisteminin kabul ettiği değiş vardır benim gibi hukukçu arkadaşlarım bilirler "en kötü demokrasi sistemine en iyi darbe yeğidir" darbeyi eleştirene kadar darbeye sebep olan ortam neden ortaya çıktı bir de onları sorgulamak lazım ...Önce iğneyi kendimize batıralım sonra kalkıpta 91 yaşına gelmiş ahı gitmiş vahı kalmış bir adam için "ölsede kurtulsak" gibisinden laflar çok çocuksu boş laflar ....

Bir gün Atatürk İsmet paşanın yanında sessizden şu soruyu soruyor "ya ismet ordunun bize karşı bir darbe girişimi varmış senin bir duyumun var mı " diyor , İsmet Paşa gülerek ve "Paşam siz bu ülkeyi nasıl kurdunuz(tarih bilmeyen vaar ise hatırlatayım Türk halkıda doğusundan batısına ayaklanmış ve isyan etmiştir orduda yönetimi eline almıştır savaşlar kazanarak ordunun bilek gücü kurulmuş isyanı ile kurulmuş bir ülkeyiz, ve bence bu gurur duyulacak bir meseledir), askerin kafasında her zaman bir darbe fikri vardır iyi de olsan kötüde olsan sorun darbenin olması değil sorun o darbenin olmasına sebep olan zemini yaratmakta, sen o zemini yaratma orduda yerini bilsin" Siz sanki AKP hükümetinin geleceğini çok mu parlak görüyorsunuz ....Ben menderesinin sonuna benzer bir son görür gibiyim ha darbe iyi mi olur valla eğer sizin demokrasi dediğiniz yada demokratik açılım dediğiniz şuanki durum şuanki siyasi ortam ise bir hukukçu olarak okulda Anayasa Hukuku hocamızında söylediği gibi "eğer sistemi korumak istiyorsan bazı kafaları keseceksin, keseceksin ki niyeti bozanlar adam olsun bozmak isteyenlerde akıllı olsunlar" yani en kötü demokrasi ile yönetilmektense ben o darbe riskini göze alırım , İster Kenan Paşa ister diğerleri 91 yaşında bile olsa da.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

konu Kenan Evrenin konusumu Türkan Saylanın mı anlamadım ama 91 yaşına gelmiş bir adam için yargılansın demeniz çok komik... Bu adamı istesesnizde yargılayamssınız yaş haddi var:)

Fanatiklikle verilen cevaplar bir çoğu sayfalar dolsu yok darbeciler şöyle olsun böyle olsun diyerek veryansın edene kadar ki Türkiyede iki büyük darbe olmuştur bir 60 diğer 80 darbeleridir emin olun ki 60 darbesinde de 80i aratmayacak ölümler oldu ama kimse 60 darbesini yapanlar hakkında ileri geri konuşmadı hatta Menderesin asılmasını destekleyenler bile çıktı ... 60 darbesinde de dış güçlerin etkisi vardı yaşyan var ise o dönemleri yaşayanlara sorun ...Sorun derbenin yapılması yada darbenin şekli değildir ...Adı üstünde ihtilal yapıyorsunuz hiç bir ihtilal kansız olmaz rejimi koruyorsunuz ve bir düzeni yıkıyorsunuz bunun mutlaka bir bedeli olacak ancak olayı nedense sadece tek taraflı eleştiriyor bazı çağdaşız demokratiyiz diyen insanlar ...Darbe onlara göre demokrasinin bitmesi demek çünkü.Bütün hukuk sisteminin kabul ettiği değiş vardır benim gibi hukukçu arkadaşlarım bilirler "en kötü demokrasi sistemine en iyi darbe yeğidir" darbeyi eleştirene kadar darbeye sebep olan ortam neden ortaya çıktı bir de onları sorgulamak lazım ...Önce iğneyi kendimize batıralım sonra kalkıpta 91 yaşına gelmiş ahı gitmiş vahı kalmış bir adam için "ölsede kurtulsak" gibisinden laflar çok çocuksu boş laflar ....

Bir gün Atatürk İsmet paşanın yanında sessizden şu soruyu soruyor "ya ismet ordunun bize karşı bir darbe girişimi varmış senin bir duyumun var mı " diyor , İsmet Paşa gülerek ve "Paşam siz bu ülkeyi nasıl kurdunuz(tarih bilmeyen vaar ise hatırlatayım Türk halkıda doğusundan batısına ayaklanmış ve isyan etmiştir orduda yönetimi eline almıştır savaşlar kazanarak ordunun bilek gücü kurulmuş isyanı ile kurulmuş bir ülkeyiz, ve bence bu gurur duyulacak bir meseledir), askerin kafasında her zaman bir darbe fikri vardır iyi de olsan kötüde olsan sorun darbenin olması değil sorun o darbenin olmasına sebep olan zemini yaratmakta, sen o zemini yaratma orduda yerini bilsin" Siz sanki AKP hükümetinin geleceğini çok mu parlak görüyorsunuz ....Ben menderesinin sonuna benzer bir son görür gibiyim ha darbe iyi mi olur valla eğer sizin demokrasi dediğiniz yada demokratik açılım dediğiniz şuanki durum şuanki siyasi ortam ise bir hukukçu olarak okulda Anayasa Hukuku hocamızında söylediği gibi "eğer sistemi korumak istiyorsan bazı kafaları keseceksin, keseceksin ki niyeti bozanlar adam olsun bozmak isteyenlerde akıllı olsunlar" yani en kötü demokrasi ile yönetilmektense ben o darbe riskini göze alırım , İster Kenan Paşa ister diğerleri 91 yaşında bile olsa da.....

Sirf idam edebilmek icin cocuk yastakilerin yasini buyutmus olan;

Binlerce insanin olumunden sorumlu;

Milyonlarin iskence gormesinden sorumlu;

Milyonlari adeta psikopata donduren biri degil 90 yasinda 190 yasinda olsa y ine yargilanacaktir!

Hem bu hayatta hem de Allah katinda!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:huh: Birinin birşey yazdığını görünce ben de ölüveedi sandım. ters köşeye yattık :ermm:

Sayin Rua... Ben Kenan Evren olse uzulurum, ama oldugu iocin degil. Cezasini cekip ibret edilmedigi icin!

Hala "yaslidir" diyip onu dlayli yoldan destekleyenler koryuanlar var. Adamin IBRET icin cezalandirilmasi SART!

Ki bundan sonrakiler bu halka bir daha eziyet cektirmesinler!

IBRET EDILMESI lazim Evren'in!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın taypa,

Bir çok kişinin katlinden sorumlu, emperyalist güçlerle el birliği yapmak ve yasadışı yollarla ülkenin yönetimine el koyarak tC Anayasası'nı değiştirmiş bir darbecinin yargılanmasını istemek komik değildir.

Yargılama yaş haddi olmaz! Suç işleyen herkes isterse 120 yaşında olsun bizim hukukumuza göre (ki dünyada aksi olduğunu hiç duymadım) yargılanabilir, suçlu bulunabilir. Fakat bir takım özel nedenlerden dolayı cezai yaptırımda farklılıklara gidilebilir. Ama yargılama yaş haddi diye bir şey yoktur. Hatta ölümünden sonra bile suçlu bulunabilir.

60 Darbesi meselesi çok tartışmalı bir konudur. bazıları bu hareketi darbe olarak nitelemiyor. Bizim konumuz 80 Darbesi ve Darbecisi. Bu tipik tartışma tekniği demekki artık iyice yerleşti: 80 de böyle olmuştu ama bakın daha önce de böyle olmuştu. Fakat ne olursa olsun 60'ta böylesine bir katliam ve gerici hareket görülmemiştir.

80 darbesine karşı ılımlı hatta sevecen fikirlerinize şaşmamak elde değil. ama ben bazı hataları düzeltmek isterim. İhtilal 8devrim) ile darbe ayrı şeylerdir. 80 darbesi rejimi falan korumamış tam tersine rejimi delik deşik etmiş, gericiliği hortlatmış, ülkenin düşünsel yapısına büyük zararlar vermiştir.

Tarih dersi vermişsiniz ama söyledikleriniz yanlış. Cumhuriyet Devrimi bir askeri darbe değildir. Askerler tarafından yönetime el konulup isyan eden halk bastırılmak suretiyle gerçekleştirilmemiştir. tam tersine haklın desteğiyle verilmiş bir bağımsızlık mücadelesi dahilinde gerçekleştirilmiştir.

not: günlük negatif repimi veren arkadaş için çok üzgünüm, sanırım bugünkü hakkını kullanmış. artık yarına inşallah, malum 24 saat beklemek gerekiyor :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Rua... Ben Kenan Evren olse uzulurum, ama oldugu iocin degil. Cezasini cekip ibret edilmedigi icin!

Hala "yaslidir" diyip onu dlayli yoldan destekleyenler koryuanlar var. Adamin IBRET icin cezalandirilmasi SART!

Ki bundan sonrakiler bu halka bir daha eziyet cektirmesinler!

IBRET EDILMESI lazim Evren'in!

sayın Diyarbakırlı, biliyorsunuz ki darbeci'nin yargılanması sadece bir temenni. Böyle bir şey hiç olmayacak. bu nasıl bir şer odağıysa, bakıyorum ne sağcılar destekliyor ne solcular. yaşlıdır deyip dolaylı yoldan destekleyenler meseleden habersiz olanlardır.

yine de kimse yargılamadı yargılanmasını isteyenlerin başları belaya girdi. onun için ben ölmesini isterim. umarım ölüm haberini ilk veren ben olurum. gözüm haberlerde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın taypa,

Bir çok kişinin katlinden sorumlu, emperyalist güçlerle el birliği yapmak ve yasadışı yollarla ülkenin yönetimine el koyarak tC Anayasası'nı değiştirmiş bir darbecinin yargılanmasını istemek komik değildir.

Yargılama yaş haddi olmaz! Suç işleyen herkes isterse 120 yaşında olsun bizim hukukumuza göre (ki dünyada aksi olduğunu hiç duymadım) yargılanabilir, suçlu bulunabilir. Fakat bir takım özel nedenlerden dolayı cezai yaptırımda farklılıklara gidilebilir. Ama yargılama yaş haddi diye bir şey yoktur. Hatta ölümünden sonra bile suçlu bulunabilir.

60 Darbesi meselesi çok tartışmalı bir konudur. bazıları bu hareketi darbe olarak nitelemiyor. Bizim konumuz 80 Darbesi ve Darbecisi. Bu tipik tartışma tekniği demekki artık iyice yerleşti: 80 de böyle olmuştu ama bakın daha önce de böyle olmuştu. Fakat ne olursa olsun 60'ta böylesine bir katliam ve gerici hareket görülmemiştir.

80 darbesine karşı ılımlı hatta sevecen fikirlerinize şaşmamak elde değil. ama ben bazı hataları düzeltmek isterim. İhtilal 8devrim) ile darbe ayrı şeylerdir. 80 darbesi rejimi falan korumamış tam tersine rejimi delik deşik etmiş, gericiliği hortlatmış, ülkenin düşünsel yapısına büyük zararlar vermiştir.

Tarih dersi vermişsiniz ama söyledikleriniz yanlış. Cumhuriyet Devrimi bir askeri darbe değildir. Askerler tarafından yönetime el konulup isyan eden halk bastırılmak suretiyle gerçekleştirilmemiştir. tam tersine haklın desteğiyle verilmiş bir bağımsızlık mücadelesi dahilinde gerçekleştirilmiştir.

not: günlük negatif repimi veren arkadaş için çok üzgünüm, sanırım bugünkü hakkını kullanmış. artık yarına inşallah, malum 24 saat beklemek gerekiyor smile.gif

Senin rengi siyah diye ben beyaz olmak zorunda değilim öncelikle.Heralde yargılanır benim yargılanamazdaki kastettiğim 91 yaşına gelmiş olan bir insandan medet ummak bence içi gözükmeyen çukura boş atmaktır.Şuanda mecliste bulunan ve hatta dılşarıda da bulunan binlerce insanı da suçsuz yere katleden devlet yetkilileri var aşırı sol örgüte zamanında üye olup bir çok faili meşhulu işlemiş olan onlarca insan var ama bugün hepsinin maşallahı var....

60 darbesinden önce de emin olun kıyımlar oldu, sokak çatışmaları oldu, benim ailemden yaşayanlar var...Ben menderes taraftarı bir insan değilim sdece bu ülkede sadece sosyal demokratiz kapitalizm düşmanıyız diyerek laf cambazlığı yapan ben demokratım diyerek laf cambazlığı yapan adamlar sadece darbeye karşı çıkmıştır.Kaçınılmaz son ise yapacak bir şey yok.Ha anayasamız güzel mi tartışılır ...Doğru askeriyenin getirdiği bir anayasa ve kurucu anayasa idi .Artık kuruculuğu kalmadı.Sizin yeniden kurucu anayasa yapmanız için devleti yeniden kurmanız lazım.Eee o zaman napacaksınız.Anayasadaki değişmesi gereken hükümleri değiştirirsiniz çağın medeniyetin uygarlığın gerektirdiği ne ise ona göre refüze etmeniz gereken maddeleri çıkarırsınız modifiyeliyeceğiniz maddeleri belirlersiniz.Ama bunu yapacak cesaret şuanki sistemi yönetenlerde yok ise kendi elinle getirirsin.

Cumhuriyet devrimi bir askeri darbe değildir doğruda benim yazdığım olay Cumhuriyetin İlan edilmesinden önceyi kapsıyordu Milli Mücadele olayı hakkında ne kadar bir bilgi birikimiz var bilmiyorum.Siz osmanlıyı ortadan kaldırıp yeni bir devlet kuruyorsunuz.

Atatürkün çok güzel bir sözü vardır.Saltanatın kaldırılması ile ilgili toplantıda

"Hakimiyet ve saltanat hiç kimse tarafından hiç kimseye, ilim icabıdır diye müzakereyle, münakaşa ile verilemez. Hakimiyet, saltanat kuvvetle, kudretle ve zorla alınır. Osmanoğulları zorla Türk Milletinin hakimiyet ve saltanatına vaziülyed olmuşlardı (zorla el koymuşlardı). Bu tasallutlarını altı asırdan beri idame eylemişlerdir. Şimdi de, Türk milleti bu mütecavizlerin hadlerini ihtar ederek, hakimiyet ve saltanatını isyan ederek kendi eline bilfiil almış bulunuyor. Bu bir emrivakidir."

Yalnız dikkatinizi çekeyim Türkiyedeki darbeler Cumhuriyet rejimini korumak amacı ile yapılmıştır.Benim bahsettiğim olguda Türkiyenin bağımsızlık mücadelesini kazanmada geçen o isyandır.İsyan ihtilali ateşler.Ordu devlete isyan eder ve kendi rotasını çizer.Bu kadar dar bir mantıkla bakana kadar olaya birazda içsel bir mantalite çizmeniizi beklerdim.

80 Darbesini ılımlı ve sevecen yaklaşım şeklinde fikirleriniz ifadelerinizede ben şaşıyorum.Belirttiğim gibi hukukta bir söz vardır en kötü demokrasi ile yönetilmektense en iyi darbeyi tercih ederim.Şuanki ne demokratik sistem nede şu her gün laf salatası olan demokraitk açılım benim ülke rejimime vereceği zararı düşündükçe ve şuanki hükümetin basiretsizliği düşünüldükçe benim görüşüm en iyi çözüm darbedir dedim.

ha eğer kan olaylarını söz ediyorsanız.adı üstünde siz ihtilal yapıyorsunuz ve tarihte bir tane ihtilal yoktur ki kansız olsun.Çok ilginçtir sol görüşlü bir çok kişi sürekli che yi örnek aldığını ve devrimci diyerek niteler.Ama adamın kıydığı canlardan akıttığı kanlardan bahsetmez.Ama olay bize gelince paso cana kıydınız katil ilan ettiniz bilmem ne yaptınız....Bu ifadem sadece bir veryansındır...

Ha gelince küçük yaşlardaki çocukların yaşının büyültülmesi olayına bunu bütün bir şekilde ispatlayan bir kişi çıkmadı.Bunlar sadece dedikodu bence ve ben daha böyle bir olayın iddia edilipte ispatlandığını görmedim.Benim ailemde 80 darbesi döneminde de hukukçuluk yapmış olan büyüklerimden duyduğum tek şey o dönemde darbeden başka bir çözüm yoktu ve halk bunu beklyiordu ne zaman olacak acaba diyerek her günü geçiriyordu.Benim yaşım görmedi ama şunu söyleyim askerin darbe yapmasını istemiyorsan darbe ortamı yaratmayacaksın.Sen kozu verirsen oda seni yer.Hayalci değil gerçekçi olmakta fayda var.

Olumsuz yorumlarınızı yazarken sizinle aynı görüşte olmayacak zihniyeti ile yazarsanız sevinirim.Dediğim gibi herkesin rengi aynı olmak zorunda değil.Ben darbeyide darbeciliği de övmedim.En kötü sistemin elinde çürümektense en iyi darbeyi tercih ederim ve o riski göze alacak kadar cesurum...Ne demişler aslanlardan korkuyorsan ormana girmyeceksin....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın Diyarbakırlı, biliyorsunuz ki darbeci'nin yargılanması sadece bir temenni. Böyle bir şey hiç olmayacak. bu nasıl bir şer odağıysa, bakıyorum ne sağcılar destekliyor ne solcular. yaşlıdır deyip dolaylı yoldan destekleyenler meseleden habersiz olanlardır.

yine de kimse yargılamadı yargılanmasını isteyenlerin başları belaya girdi. onun için ben ölmesini isterim. umarım ölüm haberini ilk veren ben olurum. gözüm haberlerde.

Hayir o kadar insanin olumnden ve o kadar vahsetten sorumlu birinin ADIL sekilde yargilanmasi gerekir. Ayni sekilde Ocalan bugun 70-80 yasina gelseydi herhalde Evren gibi bir katili savunanlar ve yargilanmamasini isteyenler ayni tutum da bulunmazdi!

Yargilansin! Evren'in yargilanmadan olmesi buyuk b ir utanc kaynagi olur! Ve adinin verildigi her kurum her bina her mahallenin adlarinin degistirilmesi de sarttir bu arada!

Bu topraklar buraya LAYIK insanlarin adiyla anilmalidir. AYIP ve GUNAH isleyenlerin adiyla degil!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bir şey söyleyeyim, ülke o günkü zor durumlara bir daha umarım düşmez, düşmeyecektir. Ama dünya bu, gün döner devran döner, keser döner sap döner. Gelecek ne getirir çok da kesin bilmek olası değil.

Eğer ülke yine o 12 Eylül öncesi kaoslara, çıkmazlara sürüklenirse, tüm günahları sırtına yükleyip tüm veballeri ile birlikte görevi omuzlayacak bir Kenan Evren daha bulamayacaksınız. Bu gidişle bulamayacaksınız. Umarım o zor günler bir daha gelmez. Çünkü gelirse bir Kenan Evren daha olmayacak. Adamı tüm günahları ve sırtına binen veballerle birlikte rahat bırakın! Tüm bunları yüklenmeyi kimse istemezdi, o yüklendi. Çıbanı birinin deşip cerahati akıtması gerekiyordu, o neşteri eline almayı üstlendi.

Kimse istemezdi, kimse hoşlanmazdı bu işten. Hasta kesildi, biçildi, sadece cerahati değil, kanı da bolca aktı, evet. Ama iyileşti ve doğruldu. Yanlış ilaçlar da verildi, ateşi düşsün derken zatürre de oldu. Hata da var, günah da var. Ama hepsinde niyet hasta iyileşsin idi. Araya başka niyetleri olanlar girmedi mi, elbette girdi. Kullanılan antibiyotikler zararlıların yanında faydalı bakterileri de yok etmedi mi, etti.

O gün ülkenin nasıl bir uçurumun kenarında sendelediğini takdir edemiyorsunuz. Görevin nasıl ağır bir vebal yüklediğini, ama bu işi birinin yapması gerektiğini takdir edemiyorsunuz. Türkiye korkunç bir iç savaşın eşiğinde idi. Akan kan, akacak olanın yanında hiç kalırdı.

Kenan Evren'i rahat bırakın!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

12 Eylül ne 'sag'i adam etmistir,ne de 'sol'u.Edemezdi,cünkü 12 Eylül'ün amaclari cok farkliydi.Evren sadece kendisine verilmis olan piyonluk rolünü oynadi,bence 12 Eylül'ün gelecegini bile bile buna ön verenler,önlem almayanlarin siyasetcisinden yazarina kadar o dönemde parmagi olan herkesin yargilanmasi gerekir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugun Turkiye ic savasin esigine gelmisse, bunun en buyuk nedeni Kenan Evren'dir!

Bugün iç savaşın eşiğinde olma durumu filan yok. Hayal görüyorsunuz. Türk Ordusu gücünün zirvesindedir. İç savaştan söz bile edilmesine fırsat bile tanımaz.

12 Eylül öncesi ise Türkiye uçurumun tam kenarında düştü düşecek sallantı halindeydi. Kenan Evren'in yaptığı görevi birinin yapması gerekiyordu, o kaçınmadı, görevi yerine getirmeyi tüm veballeriyle birlikte üstlendi.

Cafer yapacağını yapmıştır, biri bez getirmezse iş temizlenmeyecektir. Kimse getirmek istemez, getiren o işe bulaşacaktır çünkü. Ama birinin bezi getirip işi temizlemesi gerekir. Bu bir fedakarlıktır.

Kenan Evren kaçınmamış, bezi getirmiştir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Senin rengi siyah diye ben beyaz olmak zorunda değilim öncelikle.Heralde yargılanır benim yargılanamazdaki kastettiğim 91 yaşına gelmiş olan bir insandan medet ummak bence içi gözükmeyen çukura boş atmaktır.Şuanda mecliste bulunan ve hatta dılşarıda da bulunan binlerce insanı da suçsuz yere katleden devlet yetkilileri var aşırı sol örgüte zamanında üye olup bir çok faili meşhulu işlemiş olan onlarca insan var ama bugün hepsinin maşallahı var....

.

.

Öncelikle geç gelen cevap için özür dilerim.

Ben kimsenin renginin belirlemeye falan çalışmıyorum. Düşüncelerimi aktardım. Beğenirsin beğenmezsin bu senin sorunun. Ben kendimi beğeniyorum smile.gif

Bir zamanlar suç işleyip de serbest bırakılanlar var diye darbecileri kuş sütüyle besleyecek değiliz. Serbest bırakılanların hesabını git muhatabı olan mercilerden sor. Ayrıca biz Darbeci Evren’den hiçbir zaman medet ummadık; darbeyi yaparken de şimdi de… Ondan medet umanlar forumda yazılarıyla bellidir.

Atatürk’ten bir alıntı yapmışsınız: "Hakimiyet ve saltanat hiç kimse tarafından hiç kimseye, ilim icabıdır diye müzakereyle, münakaşa ile verilemez. Hakimiyet, saltanat kuvvetle, kudretle ve zorla alınır. Osmanoğulları zorla Türk Milletinin hakimiyet ve saltanatına vaziülyed olmuşlardı (zorla el koymuşlardı). Bu tasallutlarını altı asırdan beri idame eylemişlerdir. Şimdi de, Türk milleti bu mütecavizlerin hadlerini ihtar ederek, hakimiyet ve saltanatını isyan ederek kendi eline bilfiil almış bulunuyor. Bu bir emrivakidir." Burada da görüldüğü gibi bizim Cumhuriyet Devrimi’mizin temelinde halkçılık ve demokrasi anlayışı yatmaktadır.

80 Darbesi sözde, cumhuriyet rejimini korumak için yapılmış olabilir ama özde ne idüğü belirsiz bir karmaşık adamın dış güçlerle birlik olup yönetimi anayasaya aykırı yollarla ele geçirmesi ve Türkiye’nin o güne kadar olan ekonomik, siyasal ve düşünsel kazanımlarını ortadan kaldırma çabası şeklinde gelişen bir girişimdir. Ayrıca ben olaya dar bir açıdan bakmıyorum gayet geniş bir vizyondan bakıyorum. Bahsettiğiniz tabir sizin için geçerli olabilir.

Ben onur ve gurur sahibi bir insan olarak en iyi darbedense en kötü demokrasiyi tercih ederim. Nitekim askerin işi devlet yönetmek değildir. Devlet ve tolumları yönetmek üzerine vazife olmayanlar benim gibi düşünen üreten birini yönetemezler; Buna hakları da yoktur.

Tekrar söylüyorum 80 darbesi bir ihtilal bir devrim değildir. Adı üstünde bu bir darbedir. Dökülen kanlar insanlık adına meşru karşılanamaz. Che ile Darbeci Evreni bir mi tutuyorsunuz. Che bir bağımsızlık ve özgürlük savaşçısıydı; evren ise bir emperyalist beslemesi.

Eğer aslanlardan korkmayıp ormana girmek isteyen varsa gidip ormandaki çeşitli canlılarla yaşayabilir. Ben şehirde insanlarla yaşamayı tercih ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün iç savaşın eşiğinde olma durumu filan yok. Hayal görüyorsunuz. Türk Ordusu gücünün zirvesindedir. İç savaştan söz bile edilmesine fırsat bile tanımaz.

12 Eylül öncesi ise Türkiye uçurumun tam kenarında düştü düşecek sallantı halindeydi. Kenan Evren'in yaptığı görevi birinin yapması gerekiyordu, o kaçınmadı, görevi yerine getirmeyi tüm veballeriyle birlikte üstlendi.

Cafer yapacağını yapmıştır, biri bez getirmezse iş temizlenmeyecektir. Kimse getirmek istemez, getiren o işe bulaşacaktır çünkü. Ama birinin bezi getirip işi temizlemesi gerekir. Bu bir fedakarlıktır.

Darbeci'ye sarılıp ağlayasım geldi. Hayret yahu! Diyecek bir şey bulamıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O gün ülkenin nasıl bir uçurumun kenarında sendelediğini takdir edemiyorsunuz.

Kenan Evren'i rahat bırakın!

Darbenin olgunlaşması için uygun koşulların kendileri tarafından beklendiğine dair kendi açıklamasınıda göz ardı etmemek gerekir...

Ayrıca ülkenin uçurumun kenarına gelmesi aşamasında nasıl bir katkıda bulunduklarını durup bir düşünmek gerekir...

Ve bence oldukça rahattır, gereğinden fazlasıyla kollanmış, korunmuş hatta şımartılmış ve rahat bırakılmıştır...

Halkın arasında ezildiğinin, sömürüldüğünün, aldatıldığının farkında olanların dışında kimse adını kötü eklemelerle anmaz onu zaten...

Ve onların da yargılanması gerektiği konusunda bir yaptırım gücleri yoktur zaten, isteseler de rahatsız edemezler...

Bütün bunları bir yana bırakırsak eğer..

Popilist politikalarla görüş alanı daralmış, global tüketim ekonomisinin beyinlerini uyuşturduğu, gözlerini bağladığı yaşamda tek yapılması gerekenin, 12 saat çalışıp akşam yatağa yarı huzurla yatmak olduğunu sananların artık gözlerini açıp o temizlik bezinin hangi ülkelerde üretilip "Evren" gibilerinin eline tutuşturulduğunu kavramaları lazım artık...

Haa... Tuzu kuru olanlar şunu düşünebilirler, tamam o bez "Evrenin" eline tutuşturuldu ama o bunun farkın değildi ve iyi niyetliydi gibi haklı noktalar arama çabası içinde olabilirler... Ama gerçek şu ki, yaşananlara hangi kılıf geçirilmeye çalışılsa da sonuçta bir arpa boyu yol alınmadığı görülüyor... Bez problemli olmalı ki, sorunları çözmek bir yana üzerini örtmek amaçlı kullanıldığı için bu gün hala işsizlerin ve geçim standartının altında kalanların sayısı her geçen gün artarak o günlerden bu günlere gelindi...

Geleçek korkusu altında yaşamayanların sayısı bir avuç zümre ve onlar paranın ve onun getirdiği yönetimi elde tutmanın gücünü bildikleri için geçmişte zor kullanmak gerektiğinde "Evren" gibileri, bugün "AKP" yi kullanarak yönetim erkini ellerinde olsun istiyorlar... Yöntemleri ne mi dersiniz? Zamana, koşula ve ortama göre değişiklik göstersede kullandıkları argümanlar hala aynı... "Vatan, millet, bayrak... Din, ümmet, ahiret..." Nüfusun çoğunluğunu oluşturanların ellerinde kalansa bir lokma ekmek için asgari üçretle çalışma zorunluluğu... İnsan gibi yaşamanın koşulları, kişisel hak ve özgürlükler kavramı ise çok gerilerde kalmış, çoğunluk bunu hatırlamıyor ve ne anlama geldiğini bile bilemiyorlar artık...

Örnek mi dersiniz? Örnek İMF' yi protesto edenlere TV'de zavallı bir annenin "neyi protesto ediyorsunuz siz. Gidin evde dersinizi çalışın, bir gün halkın elinde kalınca anlayacaksınız!" ifadeleri... Çok geçmedi üzerinden Parayı elinde tutanların, global anlamda sömürülenlerin boğazını, onların canını almadan, çaktırmadan nasıl sıkarız toplantısı geçen hafta İstanbul'da yapıldığını hatırlayanlar vardır aramızda...

Bu arada hatırlatmak lazım, Onların Global politikalarına etkili olacak düzeyde karşı çıkanlar olursa, onların ömüğünü sıkmak için kimin eline nasıl bir temizlik bezi veririz toplantıları genelde kapalı kapılar ardında yapılmaktadır...

Gerçek olan şu ki, esas "Evren" gibiler bu kitlenin aymazlıktan kurtulup bölünmüşlüklerinin farkına vardıkları ve akılıcı bir yolda birleştikleri zaman rahatsız olmaktan korkmaları gerekir...

O nedenle rahat bırakılmasını istemek gereksiz bir muhabettir...

Yani bu başlıkta yazılanlar, toplum içinde dillendirilenler.. O bezin sahiplerine ve eline tutuşturulanlara sinek vızıltısı gibi gelir...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayni sözümü yineliyorum:12 Eylül askeri darbesinin olusmasinda asker,siyasetci,gazeteci yazar sivil resmi kimin parmagi varsa hepsinin yargilanmasi gerekir,sadece Evren'i yargilamak digerleri icin bir iltifattir.Bugün bazi gazete köselerinde devlete ulusalcilara saldiran hakaretler eden orduya dil uzatan bölücü yandasligi yapan onca isim var ki bunlar dün Evren'in arkasinda kuyrugunu tutuyordular.Ya hep ya hic.Birilerini es gecip sadece birini yargilamak adalet degildir.Evren'in yargilanmasini isteyen coklari var ki dün bir numalarili Evrenci'ydiler.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Gecekuşu;

“Darbenin olgunlaşmasını beklemek” moda terimle ucu açık bir söylem. Ben bu sözden, darbe gerekliliği tam olarak hissedilmeden harekete geçip de ondan sonra darbe heveslisi, darbe için bahane arayan konumuna düşmemek düşüncesini anlıyorum. Yoksa “darbe amaç, bu darbe yapılacak. İdareye el konulacak. Ama bunun şartlarını hazırlamak lazım önce” yi hiçbir şekilde anlamıyorum. Böyle bir anlam çıkarılamaz.

Tabii bu düşünceme paralel olarak Kenan Evren’in ülkenin uçurumun kenarına gelmesinde hiçbir katkısı olduğuna da inanmıyorum. Böyle bir iddianın hiçbir mantığı da yoktur. Kenan Evren niye ve nasıl ülkeyi uçurumun kenarına getirsin? Böyle bir şey yoktur.

“Kenan Evren’in eline bez tutuşturuldu” diye bir şey de yok. Böyle bir söylem, onu bir maşa, bir piyon durumuna sokar, ben böyle bir düşüncede kesinlikle değilim. Yani Kenan Evren’i aklamak için “ne yapsın, eline bez tutuşturuldu, temizle bu işi denildi” anlamında atmadım ortaya bu “bez” örneğini. Tam tersine, işi temizlemek için herkes Evren’in gösterdiği cesareti gösteremezdi dedim.

Ben Kenan Evren’e saygı duyuyorum. Eleştireceğim çok yanı vardır, yüklendiği çok vebal vardır. Ama bunları yüklenmek bile cesaret ister. Ben cesur adamlara saygı duyarım. Bu ülkede görülen en cesur adam Atatürk idi… Kenan Evren de onun izinden gitmiştir.

Bakın bu ülkede terör sadece PKK terörü değildir. PKK’yı 12 Eylül yarattı gibi söylemler duyuyorum. Böyle bir şey yoktur. PKK filan 12 Eylül öncesine göre hiç kalır, PKK filan vız gelir tırıs geçer, feriştahı gelse bir şey yapamaz. Bu ülke on PKK yı darmadağın edecek güce sahiptir.

PKK sadece Marksist ideolojiden sıyrılıp işi etnik teröre dökmüş, devrimci artığı, döküntü bir örgüttür. Öncesinde Sovyet güdümündeydi, bakmayın şimdi AB tarafından finanse edildiğine…

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Gecekuşu;

.

.

.

PKK sadece Marksist ideolojiden sıyrılıp işi etnik teröre dökmüş, devrimci artığı, döküntü bir örgüttür. Öncesinde Sovyet güdümündeydi, bakmayın şimdi AB tarafından finanse edildiğine…

Yahu PKK ile Evren'in ne alakasi var simdi isi yine PKK'ya getirdiniz dolanip donderip! PKK'nin varolmasinin en buyuknedeni Kenan Evren ve 12 Eylul Cuntasi degil mi kardesim?

Yani hem adami savunuyorsunuz burada hem de onun neden oldugu PKK gibi orgutu hemen ortaya atiyorsunuz anlamsizca. Sorun bakalim su forumda PKK neden var bugun? Onun en buyuk MIMARI kim? Kenan Evren iste!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yahu PKK ile Evren'in ne alakasi var

onun neden oldugu PKK

Alakası var mı yok mu bir karar verseniz? Biraz daha dikkatli okuyun, ben de tam da Evren'in PKK'yı yaratması gibi bir durumun sözkonusu olmadığını, PKK nın zaten var olduğunu, ama etnik değil, Marksist bir örgüt olarak var olduğunu anlatıyorum.

Şimdilerde ise PKK da eskiyip dinci bir etnik oluşum tasarlanıyor... "Böyle buyurdu Zerdüşt" Yeni talimatlar bu yönde... Büyük patrondan gelen talimatlar doğrultusunda ilk kafile teslim olma şovu yapıyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Gecekuşu;

“Darbenin olgunlaşmasını beklemek” moda terimle ucu açık bir söylem. Ben bu sözden, darbe gerekliliği tam olarak hissedilmeden harekete geçip de ondan sonra darbe heveslisi, darbe için bahane arayan konumuna düşmemek düşüncesini anlıyorum. Yoksa “darbe amaç, bu darbe yapılacak. İdareye el konulacak. Ama bunun şartlarını hazırlamak lazım önce” yi hiçbir şekilde anlamıyorum. Böyle bir anlam çıkarılamaz.

Tabii bu düşünceme paralel olarak Kenan Evren’in ülkenin uçurumun kenarına gelmesinde hiçbir katkısı olduğuna da inanmıyorum. Böyle bir iddianın hiçbir mantığı da yoktur. Kenan Evren niye ve nasıl ülkeyi uçurumun kenarına getirsin? Böyle bir şey yoktur.

“Kenan Evren’in eline bez tutuşturuldu” diye bir şey de yok. Böyle bir söylem, onu bir maşa, bir piyon durumuna sokar, ben böyle bir düşüncede kesinlikle değilim. Yani Kenan Evren’i aklamak için “ne yapsın, eline bez tutuşturuldu, temizle bu işi denildi” anlamında atmadım ortaya bu “bez” örneğini. Tam tersine, işi temizlemek için herkes Evren’in gösterdiği cesareti gösteremezdi dedim.

Ben Kenan Evren’e saygı duyuyorum. Eleştireceğim çok yanı vardır, yüklendiği çok vebal vardır. Ama bunları yüklenmek bile cesaret ister. Ben cesur adamlara saygı duyarım. Bu ülkede görülen en cesur adam Atatürk idi… Kenan Evren de onun izinden gitmiştir.

Bakın bu ülkede terör sadece PKK terörü değildir. PKK’yı 12 Eylül yarattı gibi söylemler duyuyorum. Böyle bir şey yoktur. PKK filan 12 Eylül öncesine göre hiç kalır, PKK filan vız gelir tırıs geçer, feriştahı gelse bir şey yapamaz. Bu ülke on PKK yı darmadağın edecek güce sahiptir.

Sayın demirefe yazdıklarınızı hayretle okuyorum özellikle altını çzidiğim yerleri. Bu ülke de darbelerin kimin tekelinde olduğu bellidir ve ne amaçla yapıldığı. Hiç kimse idda edemez ki amerikanın isteği dışında bu ülkede darbe yapılsın. Önce ortam hazırlanır. İnsanlar birbirine düşürülür. Bu kimi zaman sağ, sol, kimi zaman etnik ve dini kimlik olur. Ama hazırlanır ve insanlara darbenin haklı olduğu inandırılır.12 eylül darbesinin nelere ve hangi odaklara zemin hazırladığı açıktır. Bunları görmezden gelmek ve inkar etmenin adına nedir onun siz koyun.

Kenan Evreni hele Atatürk le özdeşleştirmeye ne denir onu da söylemek istemiyorum. Herhalde Atatürk bu durumda mezarında ters dönmüştür.

Kenan Evren bu ülkenin genelkurmay başkanıdır. Onun eline tutuşturulan bez,15-16 yaşındaki çocukların ellerine bez tutuşturulup "bunu temizle "demeye benzemez. Eline bez tutuşturulduğunda bunun sonuçlarını ve hangi odaklara hizmet edildiğini öngörebilecek konumdadır ve öngörebilmek zorundadır.

Ha mesele 90 yaşındaki adamın yargılanması ise ; bu saatten sonra yargılanmasa da olur yaş haddi itibariyle. Ama devlet devletse eğer ; yaşı uygun olan bir sürü insan var ortada bu konuda yargılanacak. Onlar yargılanmıyorsa Kenan Evrenin 90 yaşında yargılanmasının hiç bir anlamı yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın demirefe yazdıklarınızı hayretle okuyorum özellikle altını çzidiğim yerleri. Bu ülke de darbelerin kimin tekelinde olduğu bellidir ve ne amaçla yapıldığı. Hiç kimse idda edemez ki amerikanın isteği dışında bu ülkede darbe yapılsın. Önce ortam hazırlanır. İnsanlar birbirine düşürülür. Bu kimi zaman sağ, sol, kimi zaman etnik ve dini kimlik olur. Ama hazırlanır ve insanlara darbenin haklı olduğu inandırılır.12 eylül darbesinin nelere ve hangi odaklara zemin hazırladığı açıktır. Bunları görmezden gelmek ve inkar etmenin adına nedir onun siz koyun.

Kenan Evreni hele Atatürk le özdeşleştirmeye ne denir onu da söylemek istemiyorum. Herhalde Atatürk bu durumda mezarında ters dönmüştür.

Kenan Evren bu ülkenin genelkurmay başkanıdır. Onun eline tutuşturulan bez,15-16 yaşındaki çocukların ellerine bez tutuşturulup "bunu temizle "demeye benzemez. Eline bez tutuşturulduğunda bunun sonuçlarını ve hangi odaklara hizmet edildiğini öngörebilecek konumdadır ve öngörebilmek zorundadır.

Ha mesele 90 yaşındaki adamın yargılanması ise ; bu saatten sonra yargılanmasa da olur yaş haddi itibariyle. Ama devlet devletse eğer ; yaşı uygun olan bir sürü insan var ortada bu konuda yargılanacak. Onlar yargılanmıyorsa Kenan Evrenin 90 yaşında yargılanmasının hiç bir anlamı yoktur.

:clover::clover:

Ama yine de sembolik olarak dahi olsa yargilansin derim. Pasif olarak dahi olsa. Adam zaten yasli ve isledigi suclardan sonra nasil mutlu olabilir ki? Vijdani zaten rahat degildir ve bir de bundan sonrasi var onu yargilayacak.

Ama dediklerinize tamamiyla katiliyorum Sayin Gelincik!

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın gelincik, bu ülkede darbe tekeli filan yoktur. Darbe istenmeden, başka çıkar yol kalmayınca başvurulan eski deyimle ehveni şer bir durumdur. 12 Eylül öncesi ülkenin nasıl bir kaos içinde yuvarlandığını takdir edemiyorsunuz. İç savaşın yanında darbe kötünün iyisidir. Kenan Evren'in eline bez filan da tutuşturulmadığını tekrarlıyorum. Atatürk'le ise özdeş tutmadım. Ben Atatürk ile kimseyi özdeş tutmam. Söylemediğim sözleri bana maletmezseniz sevinirim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.