Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

AŞK / ELİF ŞAFAK

Butterfly effect

Önerilen İletiler

Elif Şafak'ın son romanı Aşk piyasaya çıktı. 2000'lerde Boston'da yaşayan Yahudi bir ailenin üyesi, orta yaşlı ev kadını Ella Rubinstein ile, 1200'lerde Konya'da yaşayan Mevlana'nın ne ilgisi olabilir? "Aşk hem bu dünyaya ait, hem de bu dünyayı aşan bir duygudur." diyen Şafak, sorunun cevabını 'Aşk'ın içinde bulacağınızı söylüyor.

Roman boyunca Mevlana'nın söylediği, "Aşk şeriatı, bütün dinlerden ayrıdır. Şeriatı da Allah'tır, mezhebi de..." sözü üzerinde düşünen ve okuru da düşünmeye yöneltiyor Elif Şafak .....(Alıntı)

Ben dün akşam okumaya başladım elimden bırakamadım... bu akşam biter kanımca...

"Ya ortasındasındır AŞK’ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde''

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konusu guzelmiş, sunum için teşekkürler arkadaşım, bugunlerde bu Mevlana konusu beni fazlaca sarıyor, eger okumadıysan Ahmet Ümit'in Bab-ı Esrar adlı kitabını da okumalısın, o da Mevlana'dan bahsediyor, çok guzel... Bu kitabı da en kısa zamanda alıyorum, zaten Elif şafak ı çok severim....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konusu guzelmiş, sunum için teşekkürler arkadaşım, bugunlerde bu Mevlana konusu beni fazlaca sarıyor, eger okumadıysan Ahmet Ümit'in Bab-ı Esrar adlı kitabını da okumalısın, o da Mevlana'dan bahsediyor, çok guzel... Bu kitabı da en kısa zamanda alıyorum, zaten Elif şafak ı çok severim....

ben de tavsiyen için teşekkür ederim .. okuycam Bab-ı Esrar'ı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana bu ara aşk demeyiniz -_- vallaha aşk yağmuruna tutuldum :D

Elif Şafak,gerçekten oldukça güzel bir kalem.Oldukça da özel bir insan.Özellikle Beyaz Süt benim için baştacı.

Yalnız,az önce bir haber de yine Adalet Ağaoğlu'ya ait bazı cümleler beni biraz şaşırttı ve üzdü.

Kitabı en kısa zamanda okuyacağım...Gloria,dediğin kitabı özellikle ben de tavsiye ediyorum...saygılar:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana bu ara aşk demeyiniz -_- vallaha aşk yağmuruna tutuldum :D

Elif Şafak,gerçekten oldukça güzel bir kalem.Oldukça da özel bir insan.Özellikle Beyaz Süt benim için baştacı.

Yalnız,az önce bir haber de yine Adalet Ağaoğlu'ya ait bazı cümleler beni biraz şaşırttı ve üzdü.

Kitabı en kısa zamanda okuyacağım...Gloria,dediğin kitabı özellikle ben de tavsiye ediyorum...saygılar:)

Benim de 'Baba ve Pıç''di... ama şimdi 'AŞK' zamanı ...

(Bab-ı Esrar alınmıştır tavsiyeleriniz üzerine.. haftasonu okuyacağımm ...)

Belki okumuşsunuzdur ama Cemil Meriç'in ''Jurnal'i.. bana eşim armağan etmişti.. kitapları çizmeyi sevmem ama bunda o kadar yeri çizip işaretledim ki.. şiddetle tavsiye edilir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim de 'Baba ve Pıç''di... ama şimdi 'AŞK' zamanı ...

(Bab-ı Esrar alınmıştır tavsiyeleriniz üzerine.. haftasonu okuyacağımm ...)

Belki okumuşsunuzdur ama Cemil Meriç'in ''Jurnal'i.. bana eşim armağan etmişti.. kitapları çizmeyi sevmem ama bunda o kadar yeri çizip işaretledim ki.. şiddetle tavsiye edilir..

Söz konusu Cemil Meriç oldu mu,Jurnal dahil olmak üzere tüm kitapları benim için düşüncenin kendisidir.Nasıl ince bir zeka,nasıl sıcacık cümleler.

Yalnız,yıılar önce okuduğuum Meriç'e bir daha dönemedim.Bir daha okunacak kadar güzel,her satırı çizilecek kadar seçkin bir kalem.

Bende şiddetle hatta deprem etkisiyle öneriyorum.

Eşiniz gerçekten çok güzel bir hediye vermiş size ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söz konusu Cemil Meriç oldu mu,Jurnal dahil olmak üzere tüm kitapları benim için düşüncenin kendisidir.Nasıl ince bir zeka,nasıl sıcacık cümleler.

Yalnız,yıılar önce okuduğuum Meriç'e bir daha dönemedim.Bir daha okunacak kadar güzel,her satırı çizilecek kadar seçkin bir kalem.

Bende şiddetle hatta deprem etkisiyle öneriyorum.

Eşiniz gerçekten çok güzel bir hediye vermiş size ;)

evet saolsunn ....

Beni ençok Lamia Hanım'a yazdığı aşk mektupları etkiledi...

"Mektuplarını üzülerek okudum. Sen ki son liman, son ümit, son dost, ilk ve son sevgilisin. Sen ki yıldızım, sen ki annem, sen ki çocuğumsun. Acılarımla hırçınlaştığına üzüldüm. Istıraplarım çok mu çirkin, çok mu çocukça? Onları senden mi gizleyeceğim? Sahneye maskeyle çıkmak! Ben aktör değilim. Sesinin tonunda minnacık bir soğuyuş hissettiğim an yokum.

Acılarımın kaynağı sensin, evet ama hayatımın kaynağı da sensin. Senin için ve seninle yaşıyorum. Sen uçuruma yuvarlanırken tutunulan dal, sen vaha, sen bütün hayal kırıklıklarımın dudaklarında ümidleştiği kadın. İki yıl önce bu akşam bir rüyaydınız, bilinmeyendiniz. Sen bütün kitaplardan daha derinsin. Sana yazdığım mektuplardan utanıyorum, kendi kendini oku. Muhammed'e nasıl iman ettiklerini anlıyorum. Tek mucize kelam. Kelam, yani sen."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet saolsunn ....

Beni ençok Lamia Hanım'a yazdığı aşk mektupları etkiledi...

"Mektuplarını üzülerek okudum. Sen ki son liman, son ümit, son dost, ilk ve son sevgilisin. Sen ki yıldızım, sen ki annem, sen ki çocuğumsun. Acılarımla hırçınlaştığına üzüldüm. Istıraplarım çok mu çirkin, çok mu çocukça? Onları senden mi gizleyeceğim? Sahneye maskeyle çıkmak! Ben aktör değilim. Sesinin tonunda minnacık bir soğuyuş hissettiğim an yokum.

Acılarımın kaynağı sensin, evet ama hayatımın kaynağı da sensin. Senin için ve seninle yaşıyorum. Sen uçuruma yuvarlanırken tutunulan dal, sen vaha, sen bütün hayal kırıklıklarımın dudaklarında ümidleştiği kadın. İki yıl önce bu akşam bir rüyaydınız, bilinmeyendiniz. Sen bütün kitaplardan daha derinsin. Sana yazdığım mektuplardan utanıyorum, kendi kendini oku. Muhammed'e nasıl iman ettiklerini anlıyorum. Tek mucize kelam. Kelam, yani sen."

Bakın şimdi hatırladım.

Ne güzel bir aşktır bu aşk.Meriç gözlerini kaybettiğinde önce korkar,ben bittim der.Sonra bir bakar ki,daha bir güzeldir artık kalemi.

Ama hayatının kaynağını yitirdiğinde,yüreğinde ki ışığı da yitirmiş o güzel kalem.Asıl bittiği an,ışıksız kaldığı an...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın şimdi hatırladım.

Ne güzel bir aşktır bu aşk.Meriç gözlerini kaybettiğinde önce korkar,ben bittim der.Sonra bir bakar ki,daha bir güzeldir artık kalemi.

Ama hayatının kaynağını yitirdiğinde,yüreğinde ki ışığı da yitirmiş o güzel kalem.Asıl bittiği an,ışıksız kaldığı an...

Düşünsenize bir yazarsınız ve gözleriniz görmüyor.. Önce masanın üstüne sandalye koymuş okuyabilmek için ışığa yakın olabilmek için sonra yavaş yavaş daha az görür olmuş.. ve bu yetiyi kaybetmiş...

''Görmek yaşamaktır. Vuslattır görmek. Görmek sahip olmaktır. Gören hangi hakla yalnızlıktan şikâyet edebilir? Mevsimler bütün işveleriyle emrindedir. Renkler bütün cilveleriyle hizmetindedir. Çiçekler onun için açılır. Şafak onun için parıldar. Gutenberg matbaayı onun için icat etmiştir. Hugo o okusun diye yazmıştır şiirlerini. Çocukların tebessümü onundur." Cemil MERİÇ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

'Aşk'ı okuyan Konya'ya gidiyor

Mevlana ve Şems'in konu edildiği Bab-ı Esrar ve Aşk romanlarını okuyanlar, Konya'ya gelip romanlarda adı geçen mekanları geziyor.

Konya Müze Müdürü Yusuf Benli, yaşanan ekonomik durgunluğuna rağmen geçen yılın aynı dönemine göre Mevlana Müzesi'ni ziyaret edenlerin sayısında azalma olmadığını söyledi.

Mayıs ayında yaklaşık 180 bin kişinin müzeyi ziyaret ettiğini anlatan Benli, özellikle hafta sonları bir günde ziyaretçi sayısının 12 binin üzerine çıkabildiğini vurguladı.

Mevlana'ya olan rutin ilginin dışında son dönemde, Ahmet Ümit'in ''Bab-ı Esrar'' ve Elif Şafak'ın ''Aşk'' isimli, Mevlana ve Şems'i konu alan popüler romanların da etkisiyle yeni bir ziyaretçi profili oluşmaya başladığına dikkati çeken Benli, şunları kaydetti:

''Son dönemde bu romanlarda anlatılanlardan etkilenen okuyucular Konya'ya gelmeye başladı. Bu kişiler, normal ziyaretçilerden farklı olarak, 13. yüzyıl Konyasındaki yaşantıyı, Mevlana'nın hangi mekanlarda bulunduğunu, bugün gördükleri yapıların Mevlana döneminde de var olup olmadığını, Mevlevilik'in ayrıntılarını soruyor. Yeni oluşmaya başlayan, çoğu üniversite mezunu araştırmayı seven bu ziyaretçilere biz de elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya, taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Ziyaretçi sayısından çok, eğitim seviyesi daha yüksek olan ziyaretçinin Mevlana Müzesi'ne gelmeye başlaması bizim için daha önemli. Çünkü, yaşadıkları yerlerde çoğu kanaat önderi olan bu kişiler, Mevlana'nın felsefesinin ve Konya'nın tanıtılmasına büyük katkı sağlayacaktır.''

Edebiyatın bir parçası olan romanların anlatım gücünün turizme reel olarak katkı sağladığını görmenin kendilerini ayrıca sevindirdiğini anlatan Benli, yazarlar Ahmet Ümit ve Elif Şafak'a, Konya ve Mevlana'yı konu alan romanlar yazdıkları için teşekkürü bir borç bildiklerini sözlerine ekledi.

AA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Bayramda bitirip anneme verdim bende..

"Hararetli hararetli ne okuyorsun, konusu nedir" dedi.Bende "Mevlana ve Şems" deyince bitirince ona vermemi istedi.

Ella'dan hiç bahsetmedim..:D hikayenin o kısmından pek hoşlanacağını sanmıyorum..:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...
Elif Şafak son romanı ‘Aşk'ta Mevlana ve Şems'in ilahi aşkı üzerinden kitabın kahramanları Ella ile Aziz’in dünyevi aşklarına uzanıyor.

İSTANBUL - Elif Şafak’ın son romanı Aşk yarın okuyucusuyla buluşuyor. ‘Aşk’, bir roman gibi görünse de aslında roman içinde bir başka romanı da sunuyor.

Şafak kitabında biri günümüze ait, diğeri 1200'lü yıllarda geçen iki öyküyü anlatıyor. Başlangıçta ayrı gibi görünen bu iki öykü, bir 'öz'de yani aşkta birleşiyor.

Şafak son romanı ‘Aşk’ı anlattı:

“Bu roman tek bir roman değil roman içinde roman, hikaye içinde hikaye, aşk içinde aşk... Ben aslında aşktan yola çıktım. Aşkı anlamaya çalışan ve anlatan bir roman yazmak istedim. Ama hem dünyevi hem ilahi boyutlarıyla, hem dününe bakan hem bugününe bakan bir roman yazmak istedim. Belki hem batıyı hem doğuyu içine alan farklı gibi duran hatta bazen zıt gibi duran unsurları buluşturan bir bağ olarak aldım aşkı ve yola çıkış noktam da bu oldu.

BU BENİN HAYAL GÜCÜM

Romanı yazarken bulabildiğim tüm Türkçe, İngilizce ve kısmen İspanyolca kaynakları okudum. Uzun süre okuyorum o benim içimde birikiyor. Ama ne olursa olsun, bu benim algıladığım kadarıyla orada Mevlana var, benim algıladığım kadarıyla Şems var. Herkes anlayabildiği kadarıyla anlıyor ve anlatıyor. Hiçbir zaman esas Mevlana budur esas Mevlevilik budur demek istemem. Bu bir roman, bir kurgu, bu benim hayal gücüm.

Kitabın önemli sac ayaklarından birisi Şems ve Mevlana arasında geçenler. Bence çok derin olan ruhani bir bağ var. Ben orada çok ciddi ve derin manevi dostluk ve yoldaşlık olduğunu düşünüyorum.

Bir yerden bakarsanız belki bu roman senelerce benim içimde pişiyordu diyebilirim. Benim tasavvufla olan ilgim bundan 14-15 sene önce başladı. Beni takip eden okurlar bilirler, her romanımda aslında bir unsur olarak, alt akıntı olarak tasavvuf vardı. Ama bu sefer belki su üstüne çıktı, belki bu anlamda kalbimi açtım. Bir anlamda belki benim içimde birikiyordu ama fiilen masa başına oturup yazmam bir sene sürdü.

KİTAP İNGİLİZCE YAZILDI

Önce İngilizce yazılan ardından Kadir Yiğit Uz tarafından Türkçeleştirilen romanın ilginç bir macerası var:

Çeviriyi aldıktan sonra resmen oturdum yeniden yazdım. Bir anlamda bu kitap iki kez yazıldı. Okurların okudukları bu anlamda çeviri bir metin ama bire bir çeviri bir metin değil. Ben diller arası yolculuk yapmayı çok heycan verici buluyorum.Bir yazar için çok ufuk açıcı bir şey bu ama kolay bir şey de değil. Çünkü hiçbir zaman kendi ana dilinizde olduğunuz kadar rahat olamıyorsunuz.

Benim söyle bir tempom var; yazmaya başladığım zaman gece gündüz kendimi ona adayarak, çok yoğun çok deli bir tempo ile ve hızlı yazıyorum. Biraz da kendimi tüketerek yazıyorum. Bittiği zaman da ordan çıkıp başka bir ruh haline gitmem gerekiyor. Her gün bir kaç saat çalışıp sonra duran bir insan değilim.yazdığım zaman çok gürül gürül o temponun içine giriyorum.

Kendi yorumum;

Kesinlikle bilgiler ve gerçekler çarpıtılmıştır bu kitapta. Ne Hazreti Şems oradaki gibi bir insan ne de kimya öyle biri. İtiraf etmeliyim ki Elif ŞAFAK'ın kalemi gerçekten kuvvetli  kuvvetli. Kitap akıcı ve okunası anacak bilgiler gerçek değil. Eğer Hazreti Mevlana hakkında bilgi edinmek ve sade bir kitap olmasını istiyorsanız Ahmet Ümit'in Bab-ı Esrar adlı kitabını öneririm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.