Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

evet ilk defa bi başlık açıyorum ve az önce okuduğum bir yorumda yazılan mutlu olacakken neden mutsuzluğu seçiyorsunuz cümlesiydi burda ateizm hakkında inananların anlayamadığı birşey daha görüyorum ateistlerin inançsızlığı kendilerinin seçtikleri sanılıyor oysaki bvarlığı belli olmayan birşeyi kabul etmemek için birşey seçmeye gerek yoktur bu sadece mentık yolundan gitmektir ateizmin kuralları zorunlulukları yoktur sadece kişi kendini özgür bırakır ve mantığı ne söylüyorsa o olur burada insanın aklının alamıyacağı şeylerden bahsedenler olabilir bu durumda aklının alamadığına inananlardır onlar ve başka bir yol olduğunu bilmezler ne yazıkki kendilerinden hesap soracak biri olmadan iyi olamayacak kadar irdaesizlerdir onlar için mutlaka biri hesap sormalıdırki kötülük olmasın ama biz insan olmanın gereği olarak biliriz bunu

aldıgın nefesı gorebılıyor musun ?? oksıjen bunu gorebılıyor musun ?? ama ınanıyorsun degıl mı ?? bunu cevapla lutfen baska sözum yok..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 116
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

aklın yolu birdir diye bi laf wardr ,bizim müslümanlığı kabul etmemiz ve her geçen gün müslümanlığın artışını sor bakalm kendine,millet ailesinden görüpte mi müslüman olyor,o zaman sizde ileride yada şimdi çocuklarınıza savunduğunuz ataistliği mi geleneksel hale getrceksiniz.Yoksa araştırmasına izin verecek misiniz ki hç zannetmiyorum....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim cocugum kimsenin etkisinde kalmayacak....Ben onu ne ateist yaparim nede musluman onun bir beyni olacak ve yonlendirilmeyecek...Kendisi dusunup karar verecek...Kendi ailenizden gorduklerinizi herkez uygulayacak diye bir sey yok...

la_boheme arkadaşım cocuğunuz dünyaya gelince hemen rüyüyecek mi hemen konuşucakmı hemen düşünücek mi v.s v.s v.s bu cocuk için 0 yaştan en azından ayakta durana kadar sizin desteğine ihtiyacı yokmu bu süre icinde cocuk sizden bir şeyler öğrenicek kaçınılmaz

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Oksijen bir gazdir....Bitkiler karbondioksiti oksijene donusturur...Insanlarda tersini yapar...

Bulunusu Civa oksidinin isitilmasiyla elde edilmistir...

Yani tanriyi kanitlamak icin Oksijenden daha saglam kanitlar lazim...

Tanri oksijeni kanitlayabilcegimiz kadar bile kanitlanamaz....

oksıjenın tanımını bende cok ıyı bılıyorum la_boheme ..ama benım ıstedıgım yada dıledıgım cevap bu degıldı..oksıjenın elle tutulur bır yanı var mı? ya da gorebılıyor musun ? ama sen bununla yasıyorsun bunu ınkar edebılır mısın ? yanı benım lafım, inanmayanların" görmediğim birseye nasıl ınanabılırım" bahanelerıne bır cavaptı tabı anlayana..madem görmediğin elle tutamadıgın bırseye ınanmıyorsun o halde aldıgın nefese oksıjene de ınanmıyorsun..ben bu sonucu çıkarırım arkadaşım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim cocugum kimsenin etkisinde kalmayacak....Ben onu ne ateist yaparim nede musluman onun bir beyni olacak ve yonlendirilmeyecek...Kendisi dusunup karar verecek...Kendi ailenizden gorduklerinizi herkez uygulayacak diye bir sey yok...

kendi ailemden bşy görmedim bana kimse zorla şunu yap bunu yap demedi.Sadece etrafıma baktım o güzel havayı soludum,çiçekleri ağaçları izledim.Duvarları delerk çıkan o suları şelaleri izledim yıldızlrı izledim milyarlarca yıldızların nasıl birbirine çarpmadan düzenli bi şekilde işleyişine baktım baktım ama görerek sonra yağmur mesala

Yağmurun taneleri sayısınca menfaatler ve katreleri adedince rahmani cilveler ve sızıntı miktarınca hikmetler içinde bulunuyor.Hem o şirin ve latif mubarek katreler,o kadar muntazam ve güzel iniyor ki,yaz mevsiminde glen dolu,o kadar mizan ve intizam içinde gönderiliyor ve iniyor ki;fırtınalar ile çalkalanan ve büyük şeyleri çarpıştıran şiddetli rüzgarlar onun intizamını bozmuyor damaları birbirine çarptrıpbirleştirip zararlı kütleler yapmıyor.Hidrojen ve oksijen gibi basit maddeden birleşmesiyle olan bu su bize binlerce yaarar sağlıyor.VE bunlar öle sizin dediğiniz gibi tabiat yapmıyor kendiliğinden olmuyor.Bu yağmuruda tabiatı da Yaratan vardr aynı sizi bizi yarattığı gibi,yoksa bizde mi tesadüfen ortaya çıkıverdk.ewt sizinde dediğiniz gibi Biz içimize KALP VE RUH sıkıştırılmş maddeyiz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...

arkadaşlar ben bu pencereye yeni girdim ama konuşma çok ilerlemiş sadece ilk ve son sayfayı okumaya zamanım oldu ama tartışmanın hemen hemen herşeyini anladım tanrıya inanmanızın nedenini bana tam ve net olarak açıklayabilecek bir arkadaşımızın olup olmadıını merak ediyorum çünkü bizim inanmamamızın nedeni belli bu neden:tanrının varlığının kanıtlanmaması siz kanıtlanmamış birşeye inanıyorsunuz bana bunun cevabını hissediyoruz gibi cevaplala verebilirsiniz ama hislerde duygularda konuşmanın çok başında belirtildiği gibi madde olan hormonlar sayesinde olur bunları düşünerek lütfen bana neden inandığınız hakkındaki kesin bilgiyi vermenizi rica ediyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ateistlere göre, tanrının var olmadığı kesin bir doğrudur. Ateizmin felsefesel temeli, özdekçiliktir değilmidir ? Ateizm i inkarcılıkla birbirine karıştırmamak gerekir ama bu arada Ateizmin düşüncesi tanrının olmayacağına bilimsel yaklaşımlar sunmak değil mi? O halde bilimsel kanıtlar sunarak tanrının olmadığını kanıtlayın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Herkese saygılar

1- Arkadaşlar inanmak bir hakediştir, yani insanın kalbinde Allah inancının bulunması için onu haketmesi gerekir. Haketmeyenler ya müslüman değildir, ya da müslümanım dese de ecel onu alana kadar bir şekilde imanını yitirir.

2- Allah'a imanı haketmek için belirli bir mertebede bulunmak gerekir. Ateistlere tavsiyem; kalplerinin yumuşaması adına bi süre iyilik yapıp fenalık adına ne varsa uzak durmaları. Eğer bu konuda bir sıkıntıları yoksa, kalplerindeki manevi sorunlara odaklanarak, kibir, haset, egoizm ve benzeri unsurlardan kendilerini arındırmaya çalışmaları.

3- Bu sayılanları sağlamaya yanaşmayan ateistler için yapılacak fazla bir şey yoktur, oyüzden cennet yoldaşlarının iyi niyetli cevaplarını anlamakla beraber, yaptıkları işin boşa kürek çekmek olduğunu söylemeliyim. Bununla beraber, kalbi ışığa kapalı olanların varlığını sorun edip de, inancınızı anlatmayı, paylaşmayı ihmal etmemelisiniz. Ama inat çukurunda bulunmayanlara karşı daha fazla verim alırsınız.

4- Şeytanın benim için hazırladığı vesveseler ile, bazı ateistlerin yorumlarının benzerlik taşıdığını görüyorum. Bu da ateizm aldanışının kaynağını bize işaret etmeye yarayabilir. Elbette her türlü vesveseye karşı İslamın cevabı vardır, tabi anlayana.

5- Bir arkadaş bebeğin anne karnında suda nasıl boğulmadığını, bunun bir mucize olduğunu yazmış. Karıncanın adımları bile Allah'ı anlatıyor aslında. Ama görmeye göz lazım. Allah katındaki konumu belirli bir seviyenin altında kalanların kalbi ışıktan hoşlanmaz. Ellerinde hiçbir delil olmamasına karşın, "bu yol mantık yoludur" diyerek çelişkiler içerisinde boğuşurlar. Kimileri de halinden memnundur bile. Allah negüzel buyurmuş:

"O, diriltendir, öldürendir. Gece ile gündüzün birbirini takib etmesi de O’na aittir. Hâlâ aklınızı kullanmıyor musunuz?" (23/80)

"Nihayet refah ve bolluk içinde olanlarını azapla kıskıvrak yakaladığımız zaman, bakmışsın ki feryat edip duruyorlar. Boşuna feryat edip durmayın bugün. Zira bizden yardım görmeyeceksiniz. Çünkü âyetlerim size okunurdu da siz buna karşı büyüklük taslayarak arkanızı döner geceleyin toplanıp hezeyanlar savururdunuz." (23/64,65,66,67)

"Cennet Allah’a karşı gelmekten sakınanlara uzak olmayacak şekilde yaklaştırılacak. Onlara şöyle denir: İşte bu, size (dünyada) vaad edilmekte olan şeydir. O, her tövbe eden, onun emrini gözeten için, görmediği halde sırf saygıdan dolayı Rahmân’dan korkan ve O’na yönelmiş bir kalp ile gelen kimseler içindir. Oraya esenlikle girin. İşte bu, ebedilik günüdür." (26/31,32,33,34)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ateistlere göre, tanrının var olmadığı kesin bir doğrudur. Ateizmin felsefesel temeli, özdekçiliktir değilmidir ? Ateizm i inkarcılıkla birbirine karıştırmamak gerekir ama bu arada Ateizmin düşüncesi tanrının olmayacağına bilimsel yaklaşımlar sunmak değil mi? O halde bilimsel kanıtlar sunarak tanrının olmadığını kanıtlayın

Bak larsie birşeyin varlığını kanıtlıyamıyorsan o şey yoktur zaten tanrının varlığının en başından beri uydurma olmadığını kanıtlamak sizin işiniz. Zaten uydurma birşey bilimsel olarak kanıtlanamas ama gerçekten bilimsel bir kanıt istiyorsan evrim teorisi hakkında bilgi edinmeni öneririm

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak larsie birşeyin varlığını kanıtlıyamıyorsan o şey yoktur zaten tanrının varlığının en başından beri uydurma olmadığını kanıtlamak sizin işiniz. Zaten uydurma birşey bilimsel olarak kanıtlanamas ama gerçekten bilimsel bir kanıt istiyorsan evrim teorisi hakkında bilgi edinmeni öneririm

ALLAH ın varlıgını her türlü kanıtlarını ben topiclerimde anlattım bilimsel teoride bile yeri var ama olmadıgı Tanrı kavramın yok diyilip tesadüfen herşeyin oluştugu diye bir şey olamaz ve imkansızdır hiç bir şey tesadüfen sistemli biçimde oluşamaz ;) evrim teorisi hakkında bilgim var tşk ederim önerim için

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALLAH ın varlıgını her türlü kanıtlarını ben topiclerimde anlattım bilimsel teoride bile yeri var

Hangi bilimsel teoride? Bilimsel teori nedir? Hangi bilimsel teoride yeri vardır Allahın? Bu hangi bilimsel makalede yayınlandı? Ben kaçırmışım da, söylersen hemen okuyayım...

ama olmadıgı Tanrı kavramın yok diyilip tesadüfen herşeyin oluştugu diye bir şey olamaz

Tesadüf diye bir şey yoktur! Her şeyin bir nedeni vardır Larsie, hatta senin bu şekilde yazılar yamanın, "konu" veya konu başlığı yerine "topic" diyerek yarı Türkçe, yarı İngilizce yazı yazmanın dahi bir sebebi vardır...

hiç bir şey tesadüfen sistemli biçimde oluşamaz ;)

Neredeyse kaos üzerine doktora yapmış birisi kadar kesin konuşuyorsun. Umuyorum daha fazla şeyler söyleyecek ve bizi aydınlatacaksın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hangi bilimsel teoride? Bilimsel teori nedir? Hangi bilimsel teoride yeri vardır Allahın? Bu hangi bilimsel makalede yayınlandı? Ben kaçırmışım da, söylersen hemen okuyayım...

Tesadüf diye bir şey yoktur! Her şeyin bir nedeni vardır Larsie, hatta senin bu şekilde yazılar yamanın, "konu" veya konu başlığı yerine "topic" diyerek yarı Türkçe, yarı İngilizce yazı yazmanın dahi bir sebebi vardır...

Neredeyse kaos üzerine doktora yapmış birisi kadar kesin konuşuyorsun. Umuyorum daha fazla şeyler söyleyecek ve bizi aydınlatacaksın...

bizi senin topic demicem alınıyorsun konu başlıklarınla aydınlanmadık ki benim yazdıklarımla sen aydılanasın bu bir ben diyorum hiç bir şey tesadüf değildir sen onaylıyorsun bak ne güzel anlaştıgımız bi konu çıktı (:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eee ben ne diyorum tesadüf yoktur diyorum :D kimin kaos üzerine mastır yapacağı belli oldu :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Larsie, polemik yaratma diyorum zorluyorsun şartları!

Alıntıladığın iki iletimden bunumu anladın?

Bak beni yorma, önce bir tekrar et yazılanları, sonra biraz kitap oku ondan sonra tartışalım ok?

Yok ama şimdiye yapamayan artık hiç yapamaz. Gel birlikte tekrar edelim.

Allahın varlığı ya da yokluğu ile ilgili herhangibir bilimsel çalışma yoktur, olamaz da. Sen şimdi kalkıp bana inatla "bilimsel olarak ispatlandı" dersen sana "bilimsel veri nerede? nerede yayınlanmış?" diye sorarlar!

Gelelim ikinci alıntıya:

Bilim hiç bir şeyi tesadüf ile açıklamaz ok? Bu bir uydurmaca, bir karalamadır. Özellikle HY sitelerinde görürsün bu karalamayı ve hatta bir çok benzeri asılsız uydurmaları. Maddi dünyada herşey sebep-sonuç ilişkisine dayanır. Elinle bir torbadan kırmızı top çektiysen bile bu tesadüf değildir. Sen önceden kestiremediğin için tesadüf dersin. Oysa kırmızı toğu seçmen için bir sürü nedenler vardır senni farkında olmadığın, göremediğin. Biraz uzunca düşün ne demek istediğimi anlayacaksındır (umarım)...

Ve lütfen polemik yaratma ok?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

beni bilgisizbiri olarak göster bana kitap oku bilgilen de sonra de benle polemik yapma de ne güzel dünya yaa bir mıknatısın iki ayrı kutubu vardır zıt kutuplar birbirini iter sende o eksi kutuplardan ben ise o artı kutuplardanım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
beni bilgisizbiri olarak göster bana kitap oku bilgilen de sonra de benle polemik yapma de ne güzel dünya yaa bir mıknatısın iki ayrı kutubu vardır zıt kutuplar birbirini iter sende o eksi kutuplardan ben ise o artı kutuplardanım...

bak larsie tartışmayı okudum ve bence senin son soruya bir cevap vermen gerekiyordu konuyu gereksiz ayrıntılarla saptırman değil burda tartıştığımız konular hakkında cevap vermelisin bunu bi düşün ve sorulan sorulara cevap yaz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evvet, pozitivizmin tavan yaptığı bir arkadaş ile, bilimi din ile bağfdaştırma çabasına düşmüş iki arkadaş var.

Larsie, ilk önce sana ileteyim,

neden-sonuç ilşikisi bilgi gerektirir. Tanrı ise şüphesiz ki, bilgi konusu değil iman konusudur. maazallah Tanrının bilimsel ispatlara indirgenmesi demek, onun mahiyetinin de bilinebileceği demektir ki, yaratık şüphesiz ki, yaratılan hakkında herhangi bir bilgiye sahip olamaz, hatta kanıta bile sadece sezgisel bir imanla vakıftır. evet ilim dediğimiz şeyde senin dediğin mevcuttur. fakat bilimin temeli bilgi ise Tanrı Bilginin Nesnesi olamaz.

Bu sebeple bilim apaçık olan şeylerden hareketle tesis edilir.

yersoy kardeşimize de şunu sormak isterim:

evet bilim ve Tanrı konusunda dediklerinin tamamı doğru, fakat Sosyal Bilimler efsaneler destanlar mitoolojilerin arkasındaki mantığı reddetiğinde bunun sonucu olarak ortaya çıkan değer yargılarını nasıl açıklayacağız. değer yargılarını bilimden koparmak zorunda kalmıyormuyuz. o halde insan bilimin konusu ise değer yargıları da insani tabiat ise o halde bu çelişkiyi nasıl açıklayacağız

Bknz. Mehmet Fatih Doğrucan ''18. yy. Fransız Materyalizminde Baron D'Hollbach'ın yeri ve önemi'' Yök Tez Merkezi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak larsie tartışmayı okudum ve bence senin son soruya bir cevap vermen gerekiyordu konuyu gereksiz ayrıntılarla saptırman değil burda tartıştığımız konular hakkında cevap vermelisin bunu bi düşün ve sorulan sorulara cevap yaz

Boşuna beklemeyin derim... Bu gibi arkadaşlar bu gibi durumlarda en fazla hakaret edebilirler, öteye de geçemezler... :stuart:

evvet, pozitivizmin tavan yaptığı bir arkadaş ile, .....

Bu benim herhalde :)

.....

yersoy kardeşimize de şunu sormak isterim:

Buyur arkadaşım...

evet bilim ve Tanrı konusunda dediklerinin tamamı doğru, fakat Sosyal Bilimler efsaneler destanlar mitoolojilerin arkasındaki mantığı reddetiğinde bunun sonucu olarak ortaya çıkan değer yargılarını nasıl açıklayacağız. değer yargılarını bilimden koparmak zorunda kalmıyormuyuz. o halde insan bilimin konusu ise değer yargıları da insani tabiat ise o halde bu çelişkiyi nasıl açıklayacağız

Değer yargılarının tümünü, insanların sosyal biçimde yaşamaya başladıktan ve aralarında gerçek bir iletişim oluşmaya başladıktan sonra düşünürsek açıklamak çok kolay... Yani toplumsal yaşayış ve iletişimin sonuçları derim...

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değer yargılarının tümünü, insanların sosyal biçimde yaşamaya başladıktan ve aralarında gerçek bir iletişim oluşmaya başladıktan sonra düşünürsek açıklamak çok kolay... Yani toplumsal yaşayış ve iletişimin sonuçları derim...

Saygılar

Al işte...

Ben şimdi buna uyus olurum Sayın Yersoy...

Ben onlarca ileti yazdım ve bunu anlatmak istedim...

Tek cümle ve tam isabet...

Ya hu o kadar açıklamalar falan hikaye oldu beeee!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
SELAM BEN ADBA BİR NOT BIRAKMIŞSIN ATEİZM MANTIKDIR DİYE BİZ TOPLUMDA ATEİST DENİLDİĞİ ZAMAN BİR YARATICIYI KABUL ETMEYEN HER ŞEYİ TESADÜFLERE DAYANDIRAN DİYE BİLDİĞİMİZ İÇİN BU ŞEKİLDE YAZDIM YOKSA İSLAM ZATEN AKIL VE MANTIK DİNİDİR AKLIN VE MANTIĞIN KABUL ETMEDİĞİNİ İSLAMDA KABUL ETMEZ ÇÜNKÜ AKLI YARATAN ALLAH BİZİ ONUNLA YARGILAYACAK

Selam bende "Small" din her şey'i yazmış ya da yazmışız biz insalar! Kur'an-ı Kerim'in Allah İndirdiğini Kim İspatlayabiLiyor ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eee ben ne diyorum tesadüf yoktur diyorum :D kimin kaos üzerine mastır yapacağı belli oldu :)

evet Tesadüf diye bir şey yok arkadaşımıızın dediği gibi her şeyin bir sebebi varsa da Sonucları Allah'a Baglamak zorunda Değiliz ? değil mi? Sadece allah'a baglayan ınsanlar ve baglamayan ınsanlar vardır ve herkes hürdür bu konuda benim görüşüm..Ve ben hiçbir şeyi allah'a baglayamıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tam analayamıyorum söylediklerini ama.İslam tabiki allah yolundan git diyecek zaten ait olduğu şey o,aşırı dar kalıpları ise nasıl tanımladığınızı yazarsanız daha iyi anlaşabiliriz çünki hiçte dar kalıplarda tartışmadığımızı düşünüyorum kendim adına ve bütün ateistler adına dar kalıp ne demek olabilir bi tahmin yürütmeye çalışırsam,mesela bir konuda düşünürken farklı açılardan bakamamak olabilir yada bir ideolojiye bağlı kalmak veya bir çizginin öteki tarafında olan şeyleri hiç gözönüne almamak,mesela gerçek olanın kopyası olmayan resimlerin sanat olmadığını düşünmek,kurgu fotoğrafları fotoğraf olarak görmemek, fotoğrafın sadece insanın boy seviyesinden çekilmesi gerektiğini söylemek yada herhangi bir bölgenin sinemasından başka sinema izlememek bir evi boyarken tavanın beyaz olmak zorunda olduğunu düşünmek tek tarz müzik dinlemek vs. olabilir sanırım ,bunlar basit örnekler olabilir ama anlaşılabilir olmak için basit olmak gerekir ,bu ve bunun gibi dar kalıplardan bakmak dahil olduğu konuda tekdüzeliği, sebepsiz ve yersiz kuralcılığı getirir, gereksiz(bilim tarafından kanıtlanmamış)kuralları olmayan ve insanın aklının sınrlarına ulaştığı hakkında bişeyler öğrenmek için her bulduğu kanıtı değerlendirdiği aksini bile olsa kanıtlamaya çalıştığı bir konuda nasıl dar kalıplarda geziniliyor anlamıyorum,değil dar kalıplarda düşünmek bu insanların herhangi bir boyutta kalıpla hiçbir işi yoktur onlar kalıplara sığamadıkları için bu yola sürüklenirler keşke bende sizin gibi bir çırpıda kendimi tabrıya teslim edip huzur bulabilsem ve her zor anımda ona sığınabilsem bunun güçsüzlük belirtisi olduğunu biliyorum ama inançsızlık öyle bişeydirki dünyanın en korkak en güçsüz insanıda olsanız koca bir tanrıya kafa tutarsınız,ve şunu nunutmayın "eğer tanrı yoksa" bu evrendeki bilinen en zeki organizmalar bizleriz yani insanlar o yüzden aklınızı kullanmadan hiçbirşeyin sizi esir almasına izin vermeyin önce ona başvurun, :noexpression: sevgiler

Tarlabaşı Sayglarla Gerçekten Çok anlamlı konusuyorsun.. Ben Zamanında Ezan,İlahiler Okumuş ve Kur'an'ı hatim etmiş adamım ama su anda Allah inancı diye bbır şeyin oldugunu dusunuyorum ve diğer dinlerde bence dogru ve her insanın hür oldugunu. Ama sonuç itibarıyle bır sey olmayacak İnsanlar kendini sadece oyalıyor misal "dinle" insanlığı kurtarmak ıcın yapmaları gerekenler olması gerekırken her şey'in allahtan geldıgını ya da baska dınlerde putlara vs.. tapılacak bır sey olduguna ınanraktan ınanclı ınsanlar bır sey yapmıyor ilk basta burdan kaybedıyorlar insanlık gercekten yok olacak mı? Evet diyemıyorum ama kur'anda Kıyametten bahsedıyor ama ben bunada ınanmıyorum farklı farklı konulara değindim ama sonuclar yıne aynı yere varıyor.Aklım karıştı birazcık :) Yaşamak Güzel Birgün Öleceğimide biliyorum Onun için Tadını cıkarıyorum :D öldükten sonra bır sey yapamayacagım gözümüz karanlıklara ulaşacak hem de sonsuz zzz z z ....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yazılanları okudukça hayretler içinde kalıyorum kimse en azından kendim için konuşuyorum edindiği görüşleri başkaları tarafından edinmez en fazla etkilenir ama yargılar insan düşünmek üzere kodlanmıştır her insan değerlerini sorgular sorguluyordurda siz dinin doğmatik ve aile ile aktarıldığını söyliyenler kimse sizin anneniz babanızın ınancı ne onlarda mı ateist babası annesi müslüman olan kendisi ateist olan insanlar var onlar niye müslüman değil peki annesi babası ateist kendisi müslüman olan insanlar veya binlerce hiristiyan annenin babanın çoçukları müslüman ve bu bilimsel bir gerçek ve büyüzden avrupalılar islamı karalama yoluna giderek bunun önüne geçmeye çalışıyor gelelim kader kanusuna tarlabaşı kadere takılmış kader insanın elinde ve iradesinde olan şeylerdir fakat anne baba seçimi gibi değiştiremiyeceği kaderide vardır tabı bizde kader değiştirilemez bir yargı değildir.islama ters bunlar siz bu dini araştırsaydınız yani araştırdık diyorsunuz ama bence alakası yok islam alimleri bilgilerini ölçme yoluna gittiklerinde bilgilerinin kumsalda bir kum tanesi olarak ifade ederler. berat kandili gibi müslüman her insanın ve islamiyetin önemli bir kaç gününden biri olan bügünde insanların yaptıklarının ömürlerini dahi üzatıp kısalttığını başına gelecek bi belanın değişe bileceğini veya bi kötülüğünden dolayı başına ibret olsun diye bi musibet verile bileceğini bilirdin yani biz birer kukla gibi yazılanı değil yaşadıklarımızı ve tercihlerimizi yaşıyoruz böyle olmasaydı bizde melekler gibi olurduk ve hata yapabilmemiz imkansız olurdu fakat bizim hatayı seçe bilme ve seçmeme hakkımızın oluşundan doğan ve doğruyu bularak bulanlar için geçerli ALLAH a hizmetimizden dolayı meleklerden daha üstünüz buda kadeerin elimizde olduğunu gösterir.arkadaşım ve sana verilen bazı zorluklar sıkıntılar senin bağlılığını ölçmek içindir ki bu senin o olay karşısında iradenin özgür bırkıldığını gösterir yanlış tercihin senin hatandır ama ALLAH o kadar büyüktür ve insanı o kadar sever ki hata yaptın diye seni anında cezalandırmaz o yoldan dönmen için sana tövbe kapısı açmıştır ve sana bunu bildirmiştir. ve sana bi süre vermiştir ki biz buna hayat diyoruz buda dünyanın niye varolduğunu gösterir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.