Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

Somut bir örnek vererek kök içinde -1 i bulamazsın...

Zaten bu sayılar imaginal ve reel olarak iki kısımdan oluşuyor...

Arama motorları gelişti;ayrıntı için klavyeye biraz daha dokun...

:zorro:

aslında bu matematik konusundan birşey çıkabileceğini düşünüyodum ama bütün örnekler böyle olacaksa zor kök içinde -1 bulamaman sana matematiğin varlığıyla ilgili hiçbirşey söylemez bu sana yaptığının yanlış olduğunu söyler yani derki kardeşim kök içinde -1 bulamazsın ve matematik madde için işlem yapıyorsa buda demek oluyorki maddenin kurallarına göre işlem yapıyor yani maddeden kaynaklanıyor.söylermisin bana matematik sayıları neden kullanır?? sayı ne işe yarar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 116
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

merhaba ama ben bu soruya cevap verdim.yine veriyim aynaya bakarsan o üçüncü kişiyi görürsün dedim o üçüncü kişi kendinsin insan yani kılıcıda kınınıda insan yapmıştır çünki ihtiyaç duymuştur ve kılıç olmadan kın iğne olmadan iplik işe yaramaz dielim. noolur,ne çıkar ki bundan onu soruyorum bende sana.eynı anda iki kişiye cevap verildiği zaman cevaplar aynı sayfada gösterilir dikkatli okursan bunu daha öncede yazdığımı görürsün.lütfen sen ne düşündüğünü söyle ama eğer gerçekten kendi fikrinse söyle çünki değilse büyük ihtimalle tartışmaya gerek duymadığım(ama tabi düşünerek karar verdim buna) klasik tartışmanın dışına çıkamıyacağını sanıyorum. ama sen söylemek istediğini yaz lütfen.cevapta eksiklik olmasın die şunuda ekliim bunları birisinin yaptığını bilmen için hiçbi bilim dalına gerek yok senn aklın kendini geçindirebilecek güçte zaten bunlar refleks olarak anladığın ve kabul ettiğin şeyler neredeyse.ama illada bilim diyorsan kılıçı ilk kimin yaptığını öğrenmek için tarih okuyabilirsin mesela yada gider bi kalem fabrikasına kalemin yapılışını izlersin ve kimin yaptığını görürsün.

peki tarlabaşı şu ağzındaki dişlerle ağaçtaki elmayı bir üçüncü varlık yapmadımı ağaçtaki elma ile ağzındaki dişlerde birbiri için yapılmış elma yada başkası olmadan diş bir işe yaramaz,göz ile ışık birbiri için yaratılmış ışık olmazsa göz bir işe yaramaz kadın ile erkek aynı kın ve kılıç gibi birbiri için yapılmış vücutları işte bizim söylemek istediğimiz bunlar nasılki kılıç ve kına bakınca onu yapanın varlığından şüphe etmiyorsak kadın ve erkeğe göz ile ışığa diş ile elmaya bakınca bunları yapanın varlığından şüphe etmiyoruz.işte bizim sana söylemek istediğimiz bunları bilmek için illada kimya matematik fizik yada ne bileyim diyer ilimleri bilmeye gerek yok inan seninle tartışmak istemiyorum ancak akıl ve fikrin sadece gözümüzde büyüttüğümüz yada gözümüze büyük gösterdikleri filozoflarda olmadığını göstermek istedim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aslında bu matematik konusundan birşey çıkabileceğini düşünüyodum ama bütün örnekler böyle olacaksa zor kök içinde -1 bulamaman sana matematiğin varlığıyla ilgili hiçbirşey söylemez bu sana yaptığının yanlış olduğunu söyler yani derki kardeşim kök içinde -1 bulamazsın ve matematik madde için işlem yapıyorsa buda demek oluyorki maddenin kurallarına göre işlem yapıyor yani maddeden kaynaklanıyor.söylermisin bana matematik sayıları neden kullanır?? sayı ne işe yarar

Arkadaşım matematiği üçle beşle yapılan toplama-çıkarma olarak algılarsan haklısın...

Sen araştırmayı fiilileştirmedin galiba...

Peki maddenin sonu var mıdır???

Sen bunu söyler misin önce...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki tarlabaşı şu ağzındaki dişlerle ağaçtaki elmayı bir üçüncü varlık yapmadımı ağaçtaki elma ile ağzındaki dişlerde birbiri için yapılmış elma yada başkası olmadan diş bir işe yaramaz,göz ile ışık birbiri için yaratılmış ışık olmazsa göz bir işe yaramaz kadın ile erkek aynı kın ve kılıç gibi birbiri için yapılmış vücutları işte bizim söylemek istediğimiz bunlar nasılki kılıç ve kına bakınca onu yapanın varlığından şüphe etmiyorsak kadın ve erkeğe göz ile ışığa diş ile elmaya bakınca bunları yapanın varlığından şüphe etmiyoruz.işte bizim sana söylemek istediğimiz bunları bilmek için illada kimya matematik fizik yada ne bileyim diyer ilimleri bilmeye gerek yok inan seninle tartışmak istemiyorum ancak akıl ve fikrin sadece gözümüzde büyüttüğümüz yada gözümüze büyük gösterdikleri filozoflarda olmadığını göstermek istedim.

teşekkürler uğraşın için ama dediğim gibi klasik bir her resmin bir ressamı vardır tartışmasından öteye gidemedi ne yazıkki ben kılıcın bir üçüncü kişi tarafından yapıldığını biliyorum ama sen o üçüncü kişiye inanıyorsun bilim o üçüncü kişinin varolduğunu bana söylemio kanıtlıyo madem öyle bende sana o üçüncü kişinin yine insan olduğunu düşün ve dinin insanın yarattığı birşey olma ihtimalini düşün diyorum reddetmezsen kanıtlayamazsın...

Arkadaşım matematiği üçle beşle yapılan toplama-çıkarma olarak algılarsan haklısın...

Sen araştırmayı fiilileştirmedin galiba...

Peki maddenin sonu var mıdır???

Sen bunu söyler misin önce...

tabiki matematik üçle beşle yapılan toplama çıkarma işlemidir ama o üçün beşin neyi temsil etiiği mesele matematiğin bulduğu şey herzaman madde miktarıdır eğr sen olmayan bir meyve uydurup toplar çıkarırsan o zaman yaptığın işlem hiç bi işe yaramaz.maddenin sonu ise vardır tabiki ama her sonu gelen maddeden sonra bir yenisi başlamalı konu buraya geldiğinde tıkanıyor ve o zaman çözüm istiyorsak ilahi yöne kaymaktan başka çaremiz kalmıyor sonsuzluk mümkün değil ama sonlulukta mümkün değil gibi geliyor insana..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

teşekkürler uğraşın için ama dediğim gibi klasik bir her resmin bir ressamı vardır tartışmasından öteye gidemedi ne yazıkki ben kılıcın bir üçüncü kişi tarafından yapıldığını biliyorum ama sen o üçüncü kişiye inanıyorsun bilim o üçüncü kişinin varolduğunu bana söylemio kanıtlıyo madem öyle bende sana o üçüncü kişinin yine insan olduğunu düşün ve dinin insanın yarattığı birşey olma ihtimalini düşün diyorum reddetmezsen kanıtlayamazsın...

tabiki matematik üçle beşle yapılan toplama çıkarma işlemidir ama o üçün beşin neyi temsil etiiği mesele matematiğin bulduğu şey herzaman madde miktarıdır eğr sen olmayan bir meyve uydurup toplar çıkarırsan o zaman yaptığın işlem hiç bi işe yaramaz.maddenin sonu ise vardır tabiki ama her sonu gelen maddeden sonra bir yenisi başlamalı konu buraya geldiğinde tıkanıyor ve o zaman çözüm istiyorsak ilahi yöne kaymaktan başka çaremiz kalmıyor sonsuzluk mümkün değil ama sonlulukta mümkün değil gibi geliyor insana..

DİKKAT EDERSEN BİLİM, KILIÇLA KINI KALEMLE DEFTERİ BİR ÜÇÜNCÜ KİŞİ TARAFINDAN YAPILDIĞINI AÇIKLAYAMAZ NEDEN AÇIKLAYAMAZ NE YAPACAK KALEMDEN BİR PARÇA YADA KILIÇTAN BİR PARÇA ALIP MİKROSKOP ALTINA KOYSA SANA NE BİLGİ SUNACAK SÖYLERMİSİN SEN BUNUN BİR ÜÇÜNCÜ KİŞİ TARAFINDAN YAPILDIĞINI YAPI İTİBARİ İLE YAPTIĞI İŞ İTİBARİ İLE YAPILAN İŞİN İRADE TAŞIDIĞINDAN BİLDİN YOKSA BİLEMEZDİN. İKİ VARLIK YANİ KALEMLE DEFTER BUNLARI YAPANIN İRADESİNİ BİLİM NEYLE GÖSTERCEK BUNLARI YAPANIN EMEĞİNİ BİLİM NEYLE GÖSTERECEK

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DİKKAT EDERSEN BİLİM, KILIÇLA KINI KALEMLE DEFTERİ BİR ÜÇÜNCÜ KİŞİ TARAFINDAN YAPILDIĞINI AÇIKLAYAMAZ NEDEN AÇIKLAYAMAZ NE YAPACAK KALEMDEN BİR PARÇA YADA KILIÇTAN BİR PARÇA ALIP MİKROSKOP ALTINA KOYSA SANA NE BİLGİ SUNACAK SÖYLERMİSİN SEN BUNUN BİR ÜÇÜNCÜ KİŞİ TARAFINDAN YAPILDIĞINI YAPI İTİBARİ İLE YAPTIĞI İŞ İTİBARİ İLE YAPILAN İŞİN İRADE TAŞIDIĞINDAN BİLDİN YOKSA BİLEMEZDİN. İKİ VARLIK YANİ KALEMLE DEFTER BUNLARI YAPANIN İRADESİNİ BİLİM NEYLE GÖSTERCEK BUNLARI YAPANIN EMEĞİNİ BİLİM NEYLE GÖSTERECEK

heyır ben bunları yapanın iradesiyle falan bilmedim yani tahmin etmedim hiçbişeyi kılıcı yapan insandır bunu biliorum ve söylüyorum sadece bu kadar

Matematik sonsuzuzay üzerinde işlem yapar...

Yani matematik senin kalıplara pek sığmıyor...

sonsuz uzay üzerinde işlem yapmak neyi değiştirir sonsuzlukla işlem yapabilmek matematiğe ne verir söylermisiniz matematik elma toplamaya yaramazmı sonsuzlukla ilgili herşey belirsizliktir matematikte.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım...

Sonsuzlukta işlem yapıyorsun...

Sonu olanda bir şeyleri bunun yardımıyla üretebiliyorsun...

O zaman nasıl sadece sonu olan made var olabiliyor...

Anlatamadım galiba...

burda sorduğun sorunun cevabını bilmiyorum arkadaşım ve bulabileceğimide pek sanmıyorum ama matematiğin sonsuzlukla işlem yapması sonsuzluğu kanıtlayamaz.çünki mesele pratik olarak kanıtlamaktır matematik bunu yapabilirmi sayılar varolmayan simgelerdir matematik sayılardan başka neyin sonsuzluğunu kanıtlayabilir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

defterle kalem,iğne ile iblik,kılıç ile kın her biri görünürde birbiri için yapılmış biri olmadan diğeri bir işe yaramayan iki ayrı varlıktır.her iki varlıkta bir iş için yapılmıştır.o bir iş bir zatın işidir.yani üçüncü varlığın işidir.iki ayrı varlık yapı itibarı ile yaptığı iş itibari üçüncü varlığın mülküdür.onun tasarrufundadır.buna kıyasla

ağzımızdaki dişlere birinci varlık dersek ikinci varlık ağaçtaki elmadır her ikiside görünürde birbiri için yapılmış biri olmadan diğeri bir işe yaramayan iki ayrı varlıktır.her iki varlıkta bir iş için yapılmıştır.o iş bir zatın işidir.yani allahın işidir.dişide yapan elmayıda yapan bir zattır.her ikisi bir iş için o bir işde bir zatın işi olduğundan zorunlu olarak herkezin anlayabileceği açık bir delil allahın varlığına

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

defterle kalem,iğne ile iblik,kılıç ile kın her biri görünürde birbiri için yapılmış biri olmadan diğeri bir işe yaramayan iki ayrı varlıktır.her iki varlıkta bir iş için yapılmıştır.o bir iş bir zatın işidir.yani üçüncü varlığın işidir.iki ayrı varlık yapı itibarı ile yaptığı iş itibari üçüncü varlığın mülküdür.onun tasarrufundadır.buna kıyasla

ağzımızdaki dişlere birinci varlık dersek ikinci varlık ağaçtaki elmadır her ikiside görünürde birbiri için yapılmış biri olmadan diğeri bir işe yaramayan iki ayrı varlıktır.her iki varlıkta bir iş için yapılmıştır.o iş bir zatın işidir.yani allahın işidir.dişide yapan elmayıda yapan bir zattır.her ikisi bir iş için o bir işde bir zatın işi olduğundan zorunlu olarak herkezin anlayabileceği açık bir delil allahın varlığına

madem verdiğim her cevaba sanki anlamıyormuşum gibi aynı iddiayla cevap veriyorsunuz öyleyse bundan sonra sizi ciddiye almamaya karar verdim,üçüncü kişi teorisi bence saçmalıktır evrim teoriside elma yemek için dişin varlığını açıklar doğru vaya yanlış yanlış bile olsa tanrı teorisinden çok daha geçerli bir iddia olacaktır herzaman.bide galiba siz yazılanları tam okumadan cevap veriyorsunuz çünki aynı şeyleri yazıyorsunuz sürekli.

Her şey madde değildir...

Burada anlaşmış olduk...

Matematiğin hedefi de sonsuzluğu kanıtlama olmaz sanırım...

Ona da matematikçiler cevap versin;bana derin geldi...

herşey madde değildir varolan herşey maddedir burada anlaşalım bence.madde ve enerji diyor bilim,ama metafiziğide bi nebze kabul etmiş bilim adamları vardır.mesela freud rüya yorumları isimli kitabında (insanlar üzerinde yaptığı araştırmalar sonucu yazılmış bir kitaptır bu) haberci rüya adını verdiği rüyalardan bahsetmiştir,yani gelecekten haber veren rüyalar. ama insan kendisi yaşamadan buna inanması zor olur biraz,eğer diyorsanızki oda bilim adamı noolcak şimdi,bilim adamı olmak yetmez bu durumda kanıt gerekir insanların ifadeleri kanıt olabilirmi olabilir tabiki neden olmasın ama herzaman değil bunun bir kıstası vardır ve bunuda yine bilim söyler.uzatmadan bilime güvenin acele etmeyin derim ben. saygılar herkese

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

madem verdiğim her cevaba sanki anlamıyormuşum gibi aynı iddiayla cevap veriyorsunuz öyleyse bundan sonra sizi ciddiye almamaya karar verdim,üçüncü kişi teorisi bence saçmalıktır evrim teoriside elma yemek için dişin varlığını açıklar doğru vaya yanlış yanlış bile olsa tanrı teorisinden çok daha geçerli bir iddia olacaktır herzaman.bide galiba siz yazılanları tam okumadan cevap veriyorsunuz çünki aynı şeyleri yazıyorsunuz sürekli.

konun daha iyi anlaşılması için bu örnekte ısrar etmekteyim yoksa ne diye aynı şeyleri yazayımki.

konuyu anlayınca bunun üçüncü bir kişiden başka şıkkı olmadığını öğrenirsin.benim kastım iki varlıkla yapılan işi üçüncü bir varlığın yaptığını vurgulamak dikişi iğne ipliğin değil terzinin yaptığı gibi sen burda allahın varlığını inkar edersen terzinin yazarın varlığınıda inkar etmek zorundasın yada benim varlığımı çünkü şu anda okuduğun yazı bana dalalet eder ama sen bunu kabul etmez ben senin varlığını kabul edemem dersen bu senin bileceğin iş.şu yazı bir ilimdir ilim ise bir zatla kaimdir yani birisine alim dendiğinde o kimseni ne cismi aklına gelir ne kaşı ne gözü onun diriliği onun bilgisi onun iradesi muradı akla gelir bunların ise maddeyle hiç bir alakası yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Varolan her şey???

Var olmayan ne var???

Var olmadığı nasıl açıklanabilir???

bilim ne derse o olur birşeyin varolmadığı değil varolduğu anlaşılır..

konun daha iyi anlaşılması için bu örnekte ısrar etmekteyim yoksa ne diye aynı şeyleri yazayımki.

konuyu anlayınca bunun üçüncü bir kişiden başka şıkkı olmadığını öğrenirsin.benim kastım iki varlıkla yapılan işi üçüncü bir varlığın yaptığını vurgulamak dikişi iğne ipliğin değil terzinin yaptığı gibi sen burda allahın varlığını inkar edersen terzinin yazarın varlığınıda inkar etmek zorundasın yada benim varlığımı çünkü şu anda okuduğun yazı bana dalalet eder ama sen bunu kabul etmez ben senin varlığını kabul edemem dersen bu senin bileceğin iş.şu yazı bir ilimdir ilim ise bir zatla kaimdir yani birisine alim dendiğinde o kimseni ne cismi aklına gelir ne kaşı ne gözü onun diriliği onun bilgisi onun iradesi muradı akla gelir bunların ise maddeyle hiç bir alakası yoktur.

murada ilme bilgiye sebep maddedir.burda mesele insandır bu nedenle kaşı gözü değil aklı,ilmi gelir akla ama konu bir kedi olduğunda aklı ilmi muradıyla yoktur o kedi basbaya varlığıyla vardır sadece yani maddesiyle,kütlesiyle,yarattığı değişimle vardır sadece..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

murada ilme bilgiye sebep maddedir.burda mesele insandır bu nedenle kaşı gözü değil aklı,ilmi gelir akla ama konu bir kedi olduğunda aklı ilmi muradıyla yoktur o kedi basbaya varlığıyla vardır sadece yani maddesiyle,kütlesiyle,yarattığı değişimle vardır sadece..

ya bana açıklarmısın ilmi olarak madde nasıl sebeb oluyor sen bunu söylerken bile bile mi söylüyorsun yoksa böyle bir inanışa körü körüne bağlandığından mı geriye dönemiyorsun bak tarlabaşı aklın yolu birdir yüksek ile alçak eşit olmaz on gibi bir sayı ikiden büyüktür bir insanın bir tane annesi vardır bak bu saydıklarıma kafa tutan adama ne dersin sen iyice düşünürsen senin söylediklerin bu saydıklarıma kafa tutman gibi bi şey oluyor sen benim dediklerimi de bırak şimdiye kadar öğrendiklerinide bir kenara bırak gerçekten tarafsız olarak kendi halince bi düşün istersen çünkü ömür kısa sanki bir gün bir daha istesekte bizi dünyaya göndermeyecekler her şeyi burda kazanılıyor cennette cehennemde burda kazanılıyor diyeceksinki inanmıyorum iyice düşünürsen cennetinde cehenneminde var olduğunu anlarsın sen zeki birine benziyon diyeceğimi düşün anlarsın bak her mevcut olanın bir yaşı var ve her mevcut yeni bir günle bir gün daha yaşlanıyor öyle mi o halde her mevcut olan yaşından bir gün önce nerdeydi ?yada şunu düşün bak günler ardı ardına geliyor insan ve diğer mahluklarda ardı ardına geliyor bu gelenler nerden geliyor önce gelen ardındakine sebeb gibi gözüküyor halbuki öyle olmuş olsa önceki sebebsiz kalır bu ise imkansız senin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kedi köpek yada at yada fil her birinin kendine has lisanı erzakı yaşama yeri ayrı ayrı tipleri eşleri var tıpkı onlarda insanlar gibi ayrı ayrı ümmetlerdir fakat yaratılış gayeleri onların bizimkinden farklı at yada deve bildiklerimden örnek vereyim at insana binek olarak yapılmış yaratılmış bir hayvandır hatta dellillerden bi taneside budur sırf insana binek olsun diye yaratıldı sen gördünmü ata insandan başka binek olarak kullanan başka bi varlık develere bak çöl ortamına göre yaratılmış sen rusyada deve gördünmü hayır çünkü devenin yeri çöl ortamıdır ordaki insanlara hizmet etmek için yaratıldı.sen arabayla benzine bakıyorsun hiç o arabayı yapana yada o arabayı sürene bakmıyorsun sana göre arabalar şoförsüz gelip gidiyorlar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

kedi köpek yada at yada fil her birinin kendine has lisanı erzakı yaşama yeri ayrı ayrı tipleri eşleri var tıpkı onlarda insanlar gibi ayrı ayrı ümmetlerdir fakat yaratılış gayeleri onların bizimkinden farklı at yada deve bildiklerimden örnek vereyim at insana binek olarak yapılmış yaratılmış bir hayvandır hatta dellillerden bi taneside budur sırf insana binek olsun diye yaratıldı sen gördünmü ata insandan başka binek olarak kullanan başka bi varlık develere bak çöl ortamına göre yaratılmış sen rusyada deve gördünmü hayır çünkü devenin yeri çöl ortamıdır ordaki insanlara hizmet etmek için yaratıldı.sen arabayla benzine bakıyorsun hiç o arabayı yapana yada o arabayı sürene bakmıyorsun sana göre arabalar şoförsüz gelip gidiyorlar!

açıkçası bu mesaja cevap vermek bana çok zor geliyor çünki cevap vermeye değer görmüyorum atların insanlar binsin diye yaratıldığına inanan birine söyliyecek pek birşeyim yok ne yazıkki

ya bana açıklarmısın ilmi olarak madde nasıl sebeb oluyor sen bunu söylerken bile bile mi söylüyorsun yoksa böyle bir inanışa körü körüne bağlandığından mı geriye dönemiyorsun bak tarlabaşı aklın yolu birdir yüksek ile alçak eşit olmaz on gibi bir sayı ikiden büyüktür bir insanın bir tane annesi vardır bak bu saydıklarıma kafa tutan adama ne dersin sen iyice düşünürsen senin söylediklerin bu saydıklarıma kafa tutman gibi bi şey oluyor sen benim dediklerimi de bırak şimdiye kadar öğrendiklerinide bir kenara bırak gerçekten tarafsız olarak kendi halince bi düşün istersen çünkü ömür kısa sanki bir gün bir daha istesekte bizi dünyaya göndermeyecekler her şeyi burda kazanılıyor cennette cehennemde burda kazanılıyor diyeceksinki inanmıyorum iyice düşünürsen cennetinde cehenneminde var olduğunu anlarsın sen zeki birine benziyon diyeceğimi düşün anlarsın bak her mevcut olanın bir yaşı var ve her mevcut yeni bir günle bir gün daha yaşlanıyor öyle mi o halde her mevcut olan yaşından bir gün önce nerdeydi ?yada şunu düşün bak günler ardı ardına geliyor insan ve diğer mahluklarda ardı ardına geliyor bu gelenler nerden geliyor önce gelen ardındakine sebeb gibi gözüküyor halbuki öyle olmuş olsa önceki sebebsiz kalır bu ise imkansız senin

oartaya attığın soruların cevabını şu anda vermek mümkün değil ne yazıkki ama gelecekte benim ömrüm yetsin yada yetmesin elbet bulunacaktır eğer tanrıysa herşeyin sebebi oda bulunacaktır bu iş öyle acaba ne vardıyla olacak birşey değil bence.ilerde belki bi gün zaman makinesi diye birşey bulunur ama şimdiden bulunup bulunamıyacağını söylemek mümkün değil bence.dimi bilimi bekleyin bilim bulmadan birşeyi anlamak mümkün değildir sadece inanmak mümkündür

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Düşüncelerim: Sadece yaratıcıya inanıyorum.Allah yada Tanrı demiyorum. Yaratıcı diyorum. Bu nedenle hiçbir dine de inanmıyorum. Mantığıma ters. Felsefem şudur ki; o bizi yarattı ve bıraktı. Hiçbirşeye karışmıyor. Sadece yaptıklarımız ve yapmadıklarımızdan sorumluyuz. Bu dünyada en kötü insan bile olsak yaratıcı bize dur demez, yada tam tersi bizi sürekli dua edip vb şekilde ona yakarsak bile istediğimiz yere çıkartmaz yada getirmez.

Kısacası bu dünyada yalnızız. Yani ne yaratıcıya sırıtmızı dayayıp dualarımızda istekler isteyip bişeyler yapmalıyız nede yaptıklarımızdan doalyı başımıza bişeyler gönderebileceğini düşünüp tedirgin olmalıyız. Yapmamız gereken tek şey bize "hayat verdiği ve bu yaşamda yer bulabildiğimiz için, yarattığı sonsuz güzellikler için ona sürekli şükretmemiz ve istediğimiz seviyeye gelmek için (her ne olursa) çaba sarfedip çalışmalıyız. Bence O bizden bunu istiyor. Dualarımızda ona şükredelim. Ve bu benzersiz güzellikleri yarattığından dolayı ona hayranlığımızı belirtelim. Aracı olmadan, dinler, peygamberler, anlamadığımız dualar vb şeyler olmadan O na varmaya çalışalım. Zaten bu dünyada geçiciyiz. Eğer cennet ve cehennem varsa -ki bence bu dünyada cezalandırılıp ödüllendirilmiyorsak öldükten sonra olması gerekir- amacımız cennet gidebilmek için İyi şeyler yapmaya çalışalım... Bu arada "Cennet ve cehennem" kelimeleri yerine "O'nun yanı" demek geliyor içimden.Orası bizi cezalandıracağı yada ödüllendireceği yer diye tahmin ediyorum.

Bir diğer düşüncem "peygamber" dediğimiz insanların bence çok zeki insanlar olması. Ve onların bu zekalarını insanları yola getirmek için iyi yönde kullandıkları gerçeği. Onları bazı şeylere inandırıp ortamı düzeltme, insanlığı düzgün ve dürüstlük yoluna sokma çabası...

Kısacası ben ezan okunduğunda muzigi kısmıyorum, oruç tutmuyorum, namaz kılmıyorum, onun yerine dualarımı içimden ediyorum, kabeye gitmem, kitapların O'nun kitapları olduguna inanmıyorum, bismillahirrahmanirrahim yerine "O'nun adıyla, O'nun sayesinde" diyerek başlıyorum, yemekten sonra "Elhamdülillah"yerine "O'na şükürler olsun ki bu güzellikleri bize verdiği için" diyorum. Kısacası; ben O'nun varlığına inanıyorum, bizi yarattığına ve O'ndan başka yaratıcı yada O'na denk hiçbirşey olmadığına inanıyorum.

Söyleyin şimdi. Ben ATEİST miyim. Yoksa bu inancım farklı bir dinmi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım sen İslam;Peygamberler ve İslam felsefesi konusunda daha fazla araştırma yapmalısın;ve en önemlisi önyargıları kırmalısın...

Bu tür aşırıya giden belirsizlik var olduğuna inandığını da sert bir dönemeçte unutturabilir;bu hepimizin başına gelebilir;namaz kılanın da kılmayanın da;ama namaz kılmak da bir başkadır;denemelisin...

İslam ın getirdiği anlayış bugün hiç bir ideolojide,hiç bir özgürlük vaatçisinde olmadığı kadar insana uygun...

Bence tabi;gerisini hissedecek olan sensin... ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...
evet ilk defa bi başlık açıyorum ve az önce okuduğum bir yorumda yazılan mutlu olacakken neden mutsuzluğu seçiyorsunuz cümlesiydi burda ateizm hakkında inananların anlayamadığı birşey daha görüyorum ateistlerin inançsızlığı kendilerinin seçtikleri sanılıyor oysaki bvarlığı belli olmayan birşeyi kabul etmemek için birşey seçmeye gerek yoktur bu sadece mentık yolundan gitmektir ateizmin kuralları zorunlulukları yoktur sadece kişi kendini özgür bırakır ve mantığı ne söylüyorsa o olur burada insanın aklının alamıyacağı şeylerden bahsedenler olabilir bu durumda aklının alamadığına inananlardır onlar ve başka bir yol olduğunu bilmezler ne yazıkki kendilerinden hesap soracak biri olmadan iyi olamayacak kadar irdaesizlerdir onlar için mutlaka biri hesap sormalıdırki kötülük olmasın ama biz insan olmanın gereği olarak biliriz bunu

ben hayatımda asla bir kötülük yapmadığım konusunda seni temin ederim ve ben bir ateistim.....

kendi irademle iyilik yapmayı seçiyorum ve ben yine bir ateistim...

peki o zaman size göre yerim cennet mi cehennem mi?

inancınızda buna cevap verebilecek kadar güçlü bir yanıt yoksa bir daha düşünmenizi rica edeceğim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

tarlabaşı yaa, böyle soru mu sorulur... Ateistlik Seçilirmiş mi?

Bakın, öncelikle felsefe konusunda ne olacağınızı tercih rehberinden seçer gibi seçemezsiniz ki?

Canım kardeşimi öncelikle gözlerini böööle etrafa dikersin tamam mı! sonra sorarsın kendine: bu ne? şu ne? o ne?

Sonra bunlara bissürü bissürü cevaplar bulursun, buraya kadar tamam mı?

Hah, şimdi seç o cevaplardan işine gelenleri, sana akıllıca gelenler ayıkla...

Tamam mı?

Şimdi onları birleştir, ne çıktı ortaya?

Metafizik? din? ateizm? bilinemezcilik? hangisi...

İşte böyledir. öyle keyfince felsefe, görüş seçemezsin. sadece "olur"sun anladın, kapiş?

bak mesela niçe ne demiş: "Tanrı Öldü, İnsanlar Öldürdü Onu..."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
tarlabaşı yaa, böyle soru mu sorulur... Ateistlik Seçilirmiş mi?

Bakın, öncelikle felsefe konusunda ne olacağınızı tercih rehberinden seçer gibi seçemezsiniz ki?

Canım kardeşimi öncelikle gözlerini böööle etrafa dikersin tamam mı! sonra sorarsın kendine: bu ne? şu ne? o ne?

Sonra bunlara bissürü bissürü cevaplar bulursun, buraya kadar tamam mı?

Hah, şimdi seç o cevaplardan işine gelenleri, sana akıllıca gelenler ayıkla...

Tamam mı?

Şimdi onları birleştir, ne çıktı ortaya?

Metafizik? din? ateizm? bilinemezcilik? hangisi...

İşte böyledir. öyle keyfince felsefe, görüş seçemezsin. sadece "olur"sun anladın, kapiş?

bak mesela niçe ne demiş: "Tanrı Öldü, İnsanlar Öldürdü Onu..."

foruma uğramayalı epeyce zaman geçmiş çok birşey değişmemiş gibi henüz dolaşmadım ama ilk bakışta bu başlık dikkatimi çekti tabii, birşeyler eklemeye çalışırsam..

bu cevaptaki üslup bana ciddiyetsiz ve cevabı haketmemiş gibi göründü, birşey anlatılacaksa tarafsızlık öngörülmeli ve tabii karşı tarafa her anlamda saygı, ha ben yapmamışmıyımdır aynı saygısızlığı yapmışımdır ve o zaman bende cevabı haketmem, muhattap olunmaması gerekir benimle de...

peki bu yazı da söylenen nedir alıntıladığı görüşten farklı olarak ne söylemektedir, bende seçimlerden değil mecburiyetlerden sözetmişim, konunun en başına dönüp tekrar açıklama mı yapmam gerekiyor..

nietzsche görüşüne kıyısından giriş yaptığım tek felsefecidir, ki o da giriş sadece, burada yazılanlar hali hazırda var olan herhangi bir felsefi, siyasi ya da dini görüş izinden gitmedi, en azından bilinçli olarak yapmadı bunu, sadece ne düşünülüyorsa söylendi..

ben hayatımda asla bir kötülük yapmadığım konusunda seni temin ederim ve ben bir ateistim.....

kendi irademle iyilik yapmayı seçiyorum ve ben yine bir ateistim...

peki o zaman size göre yerim cennet mi cehennem mi?

inancınızda buna cevap verebilecek kadar güçlü bir yanıt yoksa bir daha düşünmenizi rica edeceğim...

evet bu soruyu ben de inananlara sorarım yeri geldikçe, ve bu soruya genelde "orasını tanrı bilir" şeklinde cevap verilebilir, ki bu sadece en iyi ihtimalle sorulabilecek sorudur, bunun şöyle sorulması her ne kadar karizmasını zedelese de, "ben hayatım boyunca kötülük de yaptım iyilik de ama eğer inansaydım cennete gidecek biri olurdum ama ateistim, şimdi ben cennete mi gideceğim cehenneme mi", daha doğrudur, inanan biri buna kendi cevabını vermeye yahut üzerinde düşünmeye değer bulmayacaktır çünkü tanrının işine karışmak olur, gerçekten suçlu olanın kim olduğuna karar vermek onun işidir çünkü, ama ben veya benim gibiler bu soruya da cevap üretmeye çalışırlar, fakat bu beyhude bir çabadır zira cevaplanması mümkün değildir bence, kişi sadece kendini tanrının yerine koyar ve kendi cevabını verir, biri sadece tanrıyı inkar ettiği için cehenneme gidebilir mi?(ki cevap olarak sunulan şey yine bir sorudur), eğer cevap evet ise bu tanrının da egosunun varlığına işarettir, eğer hayır ise asıl meselenin tanrının varlığı veya yokluğu olmadığı anlaşılır, bu bakımdan sadece etkili bir soru olarak kalması daha doğrudur...

Düşüncelerim: Sadece yaratıcıya inanıyorum.Allah yada Tanrı demiyorum. Yaratıcı diyorum. Bu nedenle hiçbir dine de inanmıyorum. Mantığıma ters. Felsefem şudur ki; o bizi yarattı ve bıraktı. Hiçbirşeye karışmıyor. Sadece yaptıklarımız ve yapmadıklarımızdan sorumluyuz. Bu dünyada en kötü insan bile olsak yaratıcı bize dur demez, yada tam tersi bizi sürekli dua edip vb şekilde ona yakarsak bile istediğimiz yere çıkartmaz yada getirmez.

Kısacası bu dünyada yalnızız. Yani ne yaratıcıya sırıtmızı dayayıp dualarımızda istekler isteyip bişeyler yapmalıyız nede yaptıklarımızdan doalyı başımıza bişeyler gönderebileceğini düşünüp tedirgin olmalıyız. Yapmamız gereken tek şey bize "hayat verdiği ve bu yaşamda yer bulabildiğimiz için, yarattığı sonsuz güzellikler için ona sürekli şükretmemiz ve istediğimiz seviyeye gelmek için (her ne olursa) çaba sarfedip çalışmalıyız. Bence O bizden bunu istiyor. Dualarımızda ona şükredelim. Ve bu benzersiz güzellikleri yarattığından dolayı ona hayranlığımızı belirtelim. Aracı olmadan, dinler, peygamberler, anlamadığımız dualar vb şeyler olmadan O na varmaya çalışalım. Zaten bu dünyada geçiciyiz. Eğer cennet ve cehennem varsa -ki bence bu dünyada cezalandırılıp ödüllendirilmiyorsak öldükten sonra olması gerekir- amacımız cennet gidebilmek için İyi şeyler yapmaya çalışalım... Bu arada "Cennet ve cehennem" kelimeleri yerine "O'nun yanı" demek geliyor içimden.Orası bizi cezalandıracağı yada ödüllendireceği yer diye tahmin ediyorum.

Bir diğer düşüncem "peygamber" dediğimiz insanların bence çok zeki insanlar olması. Ve onların bu zekalarını insanları yola getirmek için iyi yönde kullandıkları gerçeği. Onları bazı şeylere inandırıp ortamı düzeltme, insanlığı düzgün ve dürüstlük yoluna sokma çabası...

Kısacası ben ezan okunduğunda muzigi kısmıyorum, oruç tutmuyorum, namaz kılmıyorum, onun yerine dualarımı içimden ediyorum, kabeye gitmem, kitapların O'nun kitapları olduguna inanmıyorum, bismillahirrahmanirrahim yerine "O'nun adıyla, O'nun sayesinde" diyerek başlıyorum, yemekten sonra "Elhamdülillah"yerine "O'na şükürler olsun ki bu güzellikleri bize verdiği için" diyorum. Kısacası; ben O'nun varlığına inanıyorum, bizi yarattığına ve O'ndan başka yaratıcı yada O'na denk hiçbirşey olmadığına inanıyorum.

Söyleyin şimdi. Ben ATEİST miyim. Yoksa bu inancım farklı bir dinmi.

açıkçası kütüphaneden çıkmayan, bir fikir hakkında söylenmiş her şeyi okuyup ona göre karar veren birine ben ateistim desem herhalde soracağı birkaç sorudan sonra hayır sen ateist değilsin şöyle şöyle bir dine mensupsun diyecektir, ben ne din felsefesi hakkında ne de ateizm hakkında felsefi kaynaklardan ilham almayan bir izleyici olarak nasıl bir dine mensup olduğunuzu ya da ateist olup olmadığınızı söyleyemem, benim ateistim dememdeki sebep ise inanmamamdır ve üzerime en uygun gördüğüm tanım odur, ve eğer ortamlarda ben şöyleyim demem gerekmese o tanıma da ihtiyaç duymam, siz de kendi tanımınızı yapıp ne olduğunuza karar verebilirsiniz şayet gerçekten bu tanıma ihtiyacınız varsa...

yazdıklarınıza bakınca etrafımda yine çokca bulunan bireylerden biri olduğunuza karar verdim, çünkü o kadar çok, "hayır illa ki kutsal kitapların anlattığı şekliyle bir yaratıcının olduğuna inanmıyorum ama kendi içimde hesap verdiğim sığındığım birileri var" diyen insan var ki çevremde, ben de buna sıklıkla ihtiyaç duyarım ama maddecilik bana daha gerçekçi geldiğinden içimde ne sığınabilceğim ne de hesap verebileceğim bir başka kişi bulundurmam, hesabı yalnızca vicdanıma veririm, ki bu bir inanç olarak algılanamaz nasıl ki aşk insanın kontrolünde değilse vicdan da hesap sormak için iradenin çarpıklıklarını gözönüne almaz, benim bugüne kadar anlatmaya çalıştıklarım hep tabağına koyduğu yemeğin yarısını yemeyip gönül rahatlığıyla çöpe dökebilenlere karşıydı ve bunun, onun inancına göre günah, inançsız birine göre ise yanlış olduğunu anlatabilmekti derdim, bir kimsenin inancının ne olduğu değil nasıl uyguladığı ilgilendirir beni ve onun üstüne kafa yorarım, orucunu tutan namazını kılan ama hala açlıktan ölen insanlar varken, sürekli daha fazlasına sahip olma isteğiyle hareket edenlerin, benim onların dini hakkında yaptığım tarafsız yoruma, verdikleri cevaplar, ve yine aynı inanca sahip gerçekten akıllı insanlar, inancın değil uygulanışının zararlı olduğunu göstermiştir...

peki tanrı inancıyla niye böylesine uğraşıyoruz?, neden onun varlığı ya da yokluğu üzerine düşünmek ihtiyacı hissediyoruz?, çünkü bu kontrolsüz bir hissiyat, ve eğlenceden farklı değil...

ben dinin faydalı olduğu konusunda hala olumlu düşünmüyorum, hala insanların düşüncelerini hapsetmiş bir sebep olarak bakıyorum, ama eğer olmasaydı neler yaşanabilirdi dünya ne halde olurdu bilemiyorum ki varlığı da sadece din sebebiyle kaybedilenler düşünüldüğünde yokluğunun verebileceği zarara göre az zarar vermemiştir bence..

ve ben en ufak şüphe duymadan ateistim diyorken, içimde tanrının varlığını diliyorum, çünkü gerçekten adaleti ancak o sağlayabilir ve adaletin öngördüğü herşey uygulanmalıdır, adalet tüm evrenin en önemli olgusudur, bu sebeple her ne kadar tanrıyla aram iyi olmasa da, dinin değil ama onun varlığı mutlak olması gerekenler listesinin başında durmaktadır, ama bunları dilerken de eğer varsa onun gerçek bir adalet sağlayıcısı olup olmayacağı düşüncesi aklımdan hiç çıkmıyor

saygılar..

Bilim çoğu zaman varsayımdan öteye gidemez...

Çok ufak görünen yeni bir buluş insanlığı farklı yollarla düşünmeye sevkedebilir...

söylediğiniz özellik bile bilimin en güvenilir kaynak olarak algılanmasına yetiyorsa varsayımlardan daha geçerli fikirler üretilemiyor demektir, söylediğim gibi eğer sonuç tanrıya çıkacaksa onu da bulacak olan yine aynı mercii olacaktır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.