Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

evet ilk defa bi başlık açıyorum ve az önce okuduğum bir yorumda yazılan mutlu olacakken neden mutsuzluğu seçiyorsunuz cümlesiydi burda ateizm hakkında inananların anlayamadığı birşey daha görüyorum ateistlerin inançsızlığı kendilerinin seçtikleri sanılıyor oysaki bvarlığı belli olmayan birşeyi kabul etmemek için birşey seçmeye gerek yoktur bu sadece mentık yolundan gitmektir ateizmin kuralları zorunlulukları yoktur sadece kişi kendini özgür bırakır ve mantığı ne söylüyorsa o olur burada insanın aklının alamıyacağı şeylerden bahsedenler olabilir bu durumda aklının alamadığına inananlardır onlar ve başka bir yol olduğunu bilmezler ne yazıkki kendilerinden hesap soracak biri olmadan iyi olamayacak kadar irdaesizlerdir onlar için mutlaka biri hesap sormalıdırki kötülük olmasın ama biz insan olmanın gereği olarak biliriz bunu

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 116
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

aslında süylediklerin mantık açısından doğru olabilir.bence ataist insanlar aciz insanlardır.dediin gibi yaptkları yanlş bir harakatin k,cezasını hemen almak isteyen yetersiz kişilikler yane.oysa bu insanlar araştırma ruhuna sahip olmayan kişilerdir.araştırıp da kolaya kaçmadan inansalar keşke birşeeiya ataisizm bana çok saçma geliyor.insan inançsız nasıl yaşar ya.kendini neye nasıl bağlar.bu tamamen ..... ve bilgisi yetersiz insanların yapabilecei bir şey bence.birşeyleri araştırsa da kendince yeterli cevaplar bulup o yolda ilerlese.ama ataistlik çok mantıksız ve boş bir durum benceeeeeeeeee......

aslında süylediklerin mantık açısından doğru olabilir.bence ataist insanlar ..... insanlardır.dediin gibi yaptkları yanlş bir haraketin cezasını hemen almak isteyen yetersiz kişilikler yane.oysa bu insanlar araştırma ruhuna sahip olmayan kişilerdir.araştırıp da kolaya kaçmadan inansalar keşke birşee.ya ataisizm bana çok saçma geliyor.insan inançsız nasıl yaşar ki.kendini neye nasıl bağlar ya da.bu tamamen ..... ve bilgisi yetersiz insanların yapabilecei bir şey bence.birşeyleri araştırsa da kendince yeterli cevaplar bulup o yolda ilerlese daha doüru olur kendi çapında.ama ataistlik çok mantıksız ve boş bir durum benceeeeeeeeee......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aslında süylediklerin mantık açısından doğru olabilir.bence ataist insanlar aciz insanlardır.dediin gibi yaptkları yanlş bir harakatin k,cezasını hemen almak isteyen yetersiz kişilikler yane.oysa bu insanlar araştırma ruhuna sahip olmayan kişilerdir.araştırıp da kolaya kaçmadan inansalar keşke birşeeiya ataisizm bana çok saçma geliyor.insan inançsız nasıl yaşar ya.kendini neye nasıl bağlar.bu tamamen ..... ve bilgisi yetersiz insanların yapabilecei bir şey bence.birşeyleri araştırsa da kendince yeterli cevaplar bulup o yolda ilerlese.ama ataistlik çok mantıksız ve boş bir durum benceeeeeeeeee......

aslında süylediklerin mantık açısından doğru olabilir.bence ataist insanlar ..... insanlardır.dediin gibi yaptkları yanlş bir haraketin cezasını hemen almak isteyen yetersiz kişilikler yane.oysa bu insanlar araştırma ruhuna sahip olmayan kişilerdir.araştırıp da kolaya kaçmadan inansalar keşke birşee.ya ataisizm bana çok saçma geliyor.insan inançsız nasıl yaşar ki.kendini neye nasıl bağlar ya da.bu tamamen .... ve bilgisi yetersiz insanların yapabilecei bir şey bence.birşeyleri araştırsa da kendince yeterli cevaplar bulup o yolda ilerlese daha doüru olur kendi çapında.ama ataistlik çok mantıksız ve boş bir durum benceeeeeeeeee......

yazdıklarım tam anlaşılamamış galiba ben inananların ..... olduklarını söylüyorum.Çünki kendi iradeleri yoktur, inandıkları şey ne isterse onu yaparlar ama kendi varlıklarının farkında değildirler, tamamen cennete gitme isteğine odaklanmış topluluklar oluşur böylece ve yapılması söylenen her iyi şeyin yanında cennete gitme vaad edilir ki bir insan korkudan yapıyorsa bir şeyi o ne bir sevap nede bir günah olmalıdır bence çünki zaten ona mecbur edilmiştir(inananlar için söölüyorum tabiki).Ateist olmak ne araştırma gerektirir nede kanıt hiçbişeye bağımlı kalması gerekmez insanın.Araştırma ve öğrenme yani kolaya kaçmama ateistlerin yaptıkları şeyin adıdır yani ateizm dendiğinde işin doğrusunu bulma akla gelir benim için ve ateizm için araştırmadan öğrenmeden kolaya kaçarlar demek bana fazlasıyla ..... geliyor, zaten iki kavramı yanyana koyduğunuzda inanmak hiçbir sorumluluk almamaktır zaten inanarak er yada geç cenneti garantilediniz ama ateistler bunu reddeder ve sizin en yüce değerinizin onlar için hiç bir önemi yoktur doğruyu bulmak en büyük ödüldür ve kimse gerçeğin peşinden gittiği için yargılanamaz.Burda bence önce tanrının yargılanması gerekir,onun vaad ettikleri fazlasıyla çekicidir doğru ama aklı kulanmayı bilenler bunun saçmalık olduğunu ve dünyada ne gibi felaketlere sebep olduğunu görürler inananlar bir an için tanrı olmadan acaba nasıl yaşarım diye düşünmeye cesaret edebilirlerse anlıyacaklardır bunu.Aslında hiçbirşeyi kanıtlamaya gerek yoktur insan olmanın gereği zaten köle olmamaktır her insan özgür olmalıdır.Biri size birşey dayatıyorsa bilinki o iyiliğinizi istememektedir insan herzaman seçme hakkına sahip olmalıdır bunu ortadan kaldırmaya çalışan her nesne yok edilmelidir ve ateizm ile bilim birlikte başaracaklardır bunu,işte benim inandığım şeyde bu.Son olarak soruyorum size ve herkesin nereye gideceğini allah bilir gibi bi cevap istemiyorum sizin fikrinizi soruyorum tamam cennetten siz sorumlu deiğilsiniz ama bir an için tanrı olduğunuzu düşünün eğer cesaret edebilirseniz.Eğer tanrı varsa ve hiçkimsenin hakkını gasp etmeyen bir ateist hesap verme durumuna düşerse sizce tanrıyı inkar ettiği için cehennememi gitmeli yoksa hiçkimseye bir zarar vermeden hiçkimsenin hakkını yemeden yaşadığı için cennetemi gitmelidir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam da Allah yolundan git der...

Felsefeye bakarsan hep bir ulaşılacak nokta;gerçeklik;en güzel vs. görürsün...

İnananalarda da Allah var...

Acziyet var...

Bence siz aşırı dar kalıplarda yakaşıyorsunuz...

Bu yaptığınız hakarettir o ayrı...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam da Allah yolundan git der...

Felsefeye bakarsan hep bir ulaşılacak nokta;gerçeklik;en güzel vs. görürsün...

İnananalarda da Allah var...

Acziyet var...

Bence siz aşırı dar kalıplarda yakaşıyorsunuz...

Bu yaptığınız hakarettir o ayrı...

tam analayamıyorum söylediklerini ama.İslam tabiki allah yolundan git diyecek zaten ait olduğu şey o,aşırı dar kalıpları ise nasıl tanımladığınızı yazarsanız daha iyi anlaşabiliriz çünki hiçte dar kalıplarda tartışmadığımızı düşünüyorum kendim adına ve bütün ateistler adına dar kalıp ne demek olabilir bi tahmin yürütmeye çalışırsam,mesela bir konuda düşünürken farklı açılardan bakamamak olabilir yada bir ideolojiye bağlı kalmak veya bir çizginin öteki tarafında olan şeyleri hiç gözönüne almamak,mesela gerçek olanın kopyası olmayan resimlerin sanat olmadığını düşünmek,kurgu fotoğrafları fotoğraf olarak görmemek, fotoğrafın sadece insanın boy seviyesinden çekilmesi gerektiğini söylemek yada herhangi bir bölgenin sinemasından başka sinema izlememek bir evi boyarken tavanın beyaz olmak zorunda olduğunu düşünmek tek tarz müzik dinlemek vs. olabilir sanırım ,bunlar basit örnekler olabilir ama anlaşılabilir olmak için basit olmak gerekir ,bu ve bunun gibi dar kalıplardan bakmak dahil olduğu konuda tekdüzeliği, sebepsiz ve yersiz kuralcılığı getirir, gereksiz(bilim tarafından kanıtlanmamış)kuralları olmayan ve insanın aklının sınrlarına ulaştığı hakkında bişeyler öğrenmek için her bulduğu kanıtı değerlendirdiği aksini bile olsa kanıtlamaya çalıştığı bir konuda nasıl dar kalıplarda geziniliyor anlamıyorum,değil dar kalıplarda düşünmek bu insanların herhangi bir boyutta kalıpla hiçbir işi yoktur onlar kalıplara sığamadıkları için bu yola sürüklenirler keşke bende sizin gibi bir çırpıda kendimi tabrıya teslim edip huzur bulabilsem ve her zor anımda ona sığınabilsem bunun güçsüzlük belirtisi olduğunu biliyorum ama inançsızlık öyle bişeydirki dünyanın en korkak en güçsüz insanıda olsanız koca bir tanrıya kafa tutarsınız,ve şunu nunutmayın "eğer tanrı yoksa" bu evrendeki bilinen en zeki organizmalar bizleriz yani insanlar o yüzden aklınızı kullanmadan hiçbirşeyin sizi esir almasına izin vermeyin önce ona başvurun, :noexpression: sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SELAM BEN ADBA BİR NOT BIRAKMIŞSIN ATEİZM MANTIKDIR DİYE BİZ TOPLUMDA ATEİST DENİLDİĞİ ZAMAN BİR YARATICIYI KABUL ETMEYEN HER ŞEYİ TESADÜFLERE DAYANDIRAN DİYE BİLDİĞİMİZ İÇİN BU ŞEKİLDE YAZDIM YOKSA İSLAM ZATEN AKIL VE MANTIK DİNİDİR AKLIN VE MANTIĞIN KABUL ETMEDİĞİNİ İSLAMDA KABUL ETMEZ ÇÜNKÜ AKLI YARATAN ALLAH BİZİ ONUNLA YARGILAYACAK

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendini Allah a teslim edebilmek için ona ulaşabilmek gerekir...

Bu da en zor işlerden biridir...

Yapılan en zor yolculuktur...

Babadan gelme müslümanlardan yola çıkarak;kendi gördüğünüz kadarıyla önyargılı yaklaşıyorsunuz tarlabaşı...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendini Allah a teslim edebilmek için ona ulaşabilmek gerekir...

Bu da en zor işlerden biridir...

Yapılan en zor yolculuktur...

Babadan gelme müslümanlardan yola çıkarak;kendi gördüğünüz kadarıyla önyargılı yaklaşıyorsunuz tarlabaşı...

Saygılar...

babadan gelme müslümanlar demişsiniz bence onlar hala dünyada hükün sürmekteler, etrafımda o kadar çok müslüman varki her türlüsünü inceleme fırsatım oluyor önyargılı yaklaşmamak içinde elimden geleni yapıyorum ama farklı birşey göremiyorum ne yazıkki gerçekten dindar olup çok değerli insanlarda var etrafımda ama insanların dinleri hakkında yeterinca hassas olamadıklarını düşünüyorum çünki konuyu kendilerine yontmaktan başka bir şey yapmaları mümkün değil, inanmanın nasıl bir reddedememe olduğunu biliyorum çünki bende mantığı reddedip inanmakta çaresizim ve bu konuyu canlı olarakta insanlarla konuşuyorum inanan ve inanmayanlarla.Herşeyin dinde varolduğunu,biliminde mantığında dinde yeri olduğunu söylüyorlar bi kısmı bizim dini sorgulamaya hakkımız ve yetimiz olmadığını söylüyor,bi kısmı inançsız yaşanmıyacağını söylüyor, bi kısmı neye inandığının bile farkında değil dine dair hiçbirşey yapmıyorlar sadece inandıklarını söylüyorlar.Aslında bunların içinde dine en kapsamlı ve geniş açıdan bakanlar yine babadan kalma müslümanlardır diye düşünüyorum çünki artniyetsiz yaşıyorlar onların tanrının olup olmadığıyla ilgili bi soruları yok sadece inanıyorlar ve ona göre yaşıyorlar akıllarınada gelmiyor yokluğunu sorgulamak ve sorgulamasınlarda zaten bence sorun kimin neye inandığı değil kimsenin neye inanacağına karışamam,sadece elimden gelen yardımı yapmak insanlara daha geniş açılar sunmak derdim ve birilerinden ardım almak siz inançlı biri olarak bana inancınız konusunda yardım edebilirsiniz belki ,yani inandığınız şeyin varolma olasılığını kanıtlayabilirsiniz ama öyle sanıyorumki burda kanıtlanabiecek birşeyden bahsetmiyoruz yani bilime güvenirsek tanrı yoktur en basit fizik kuralları bile bunu söyler ama biryandanda inananlardan nasılki diğer taraftanda bakabilmelerini istiyorsak bizde aynı şekilde diğer taraftan bakabilmeliyiz ve bilim neyi kanıtlarsa kanıtlasın tanrının yokluğunu kanıtlayamıyacağının görmeliyiz,benim sorunum burda başlıyor,ben iki tarafında yeterli kanıtı bulunmadığını düşünüyorum ve sanki hiçbizamanda bulunamıyacakmış gibi hissediyorum ama bilmin tarafını tutmak zorundayım çünki onu reddetmek mümkün değil,benim içimdede korkular var bi takım dine dair ama buna rağmen yindede ateist olmak bir seçim değil zaten bir mecburiyet oluyor artık.korkunun ne büyük bir güç olduğunu biliyorum ve dinin bunu kullanması bence kendi açısından bir dezavantajdır ne kadar insanların inanmalarını sağlasada yeterince düşünce sahibi olan birinin bu korkuya aldırmayacağını biliyorum ve siz eğer inancınızda bu korkunun payı olup olmadığını sorgulayın lütfen eğer yoksa neden korkutulmak istendiğinizi bir düşünün

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SELAM BEN ADBA BİR NOT BIRAKMIŞSIN ATEİZM MANTIKDIR DİYE BİZ TOPLUMDA ATEİST DENİLDİĞİ ZAMAN BİR YARATICIYI KABUL ETMEYEN HER ŞEYİ TESADÜFLERE DAYANDIRAN DİYE BİLDİĞİMİZ İÇİN BU ŞEKİLDE YAZDIM YOKSA İSLAM ZATEN AKIL VE MANTIK DİNİDİR AKLIN VE MANTIĞIN KABUL ETMEDİĞİNİ İSLAMDA KABUL ETMEZ ÇÜNKÜ AKLI YARATAN ALLAH BİZİ ONUNLA YARGILAYACAK

merhaba ateist tanımlaman bence fazlasıyla dar olmuş ateist herşeyi tesadüflere dayandıran yaratıcıyı kabul etmeyen gibi bir cümleyle tanımlanamz o olasılığı en yüksek olanın tarafındadır kabul etmemek değil neyin doğru olduğunu bulmaktır derdi ama çoğunuz biliyorumki onları körü körüne herşeyi reddedenler olarak biliyorsunuz ama başlıkta yazdığım gibi ateistlik seçilmez o sizin aklınızdır ve aklınızın tamamını dine değil bir kısmınıda dinsizliğe ayırırsanız doğru olana daha çok yaklaşırsınız her konuda olduğu gibi tarafsız olmak gerekir ve burdada basit bi mantık vardır dine inanmayan biri otomatikmen ateist olur ama dini reddeden biride ateisttir ayırırsak birinci grup inanmaz ama aksini iddia etmez zaten, hangi tarafın düşüncesini olursa olsun kanıtlamaya çalışır bence gerçek mantıkta budur. islam aklın ve mantığın kabul etmediğini kabul etmeyecek tabiki ama akıl ve mantıkta ne yazıkki islamı kabul etmez hepimiz akıl ve mantığın ne söylediğini gayet iyi biliyoruz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En zararlı korku ölüm korkusudur...

Dinde işte bu yok...

Allah korkusu ise ahlak dedikleriniz ile alakalı...

İnsan kendini ne kadar güçlü görürse görsün;zaafları vardır...

Bu zaaflar ancak sevgiden sonra gelecek korkuyla zayıflatılabilir...

Ama önce Allah a ulaşma arzusu;Allah sevgisi vardır...

Aşkı vardır...

Allah tan gerçekten korkabilen maddi hiçbir şeyden korkmaz...

Ama buradaki korku kesinlikle altı ıslatma değildir...

Biraz da sevgiliye kırmamaya yönelik özen gibidir...

Öyle ki ne yaparsanız yapın karşı tarafın sizden kazanacağı bir şey yok;kazanan siz olacaksanız...

Bu kadar saf;temiz;karşılıksız bir sevgi...

Zor bir sevgi;zor korkutur;ister istemez korku getirir,gerektirir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

alio dediklerine tamamen katılıyorum seviyorum demek kolaydır fakat her şeyin bir bedeli var derler ya dost kötü günde belli olur gerçek olan dostluklar böyledir sevdiğinin hatırına onun yolunda kendinden birşey feda edebiliyorsan işte o zaman dostsun yok eğer kuru kuruya kılını bile kıpırdatmıyorsan bu kabir kapısına hatta oraya bile varmadan biten sevgidir ferhata bak sevdiğinin hatırına şirin için dağı deler züleyha ya bak yusuf as kavuşmak için tüm servetini harcar leyla ile mecnuna bak akıl ve mantığı burdayürütülmez yürüyemezde sevgi rakamla ifade edilemez bir cisim değildirki görülsün o bir duygudur onun yeri ise gönüldür allah buyurur ben alemlere sığmam fakat bir mümin kulumun kalbine sığarım akılcılar bundan hemen kalb deyince hemen et parçası sanarlar öyle yorum yaparlar fakat kalb deyince demin bahsettiğimiz gönüldür batındaki kalptir işte kimi insanlar her şeyi akıl ve mantıkla çözeceğini sanıyor fakat görüldüğü gibi nerelere sapıyorlar oysa akıl ve mantık sadece bize allahı bilmemize onu kudretini kavramamıza yarayan bir alettir allahın varlığını onunla biliriz bunu akılcılara sorduğun zaman cevab veremezler yaşamayan bilmez bilmesi için yaşaması lazım birisi elmanın tadı nasıldır diye sorsa soruyu soran hiç elma yememişse onu tadını nasıl tarif edilir işte bunu akılcılara aklına güvenenlere sorulsa verecek cevabları yoktur neyse kardeş tanıştığımıza sevindim allaha emanet ol

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

alio dediklerine tamamen katılıyorum seviyorum demek kolaydır fakat her şeyin bir bedeli var derler ya dost kötü günde belli olur gerçek olan dostluklar böyledir sevdiğinin hatırına onun yolunda kendinden birşey feda edebiliyorsan işte o zaman dostsun yok eğer kuru kuruya kılını bile kıpırdatmıyorsan bu kabir kapısına hatta oraya bile varmadan biten sevgidir ferhata bak sevdiğinin hatırına şirin için dağı deler züleyha ya bak yusuf as kavuşmak için tüm servetini harcar leyla ile mecnuna bak akıl ve mantığı burdayürütülmez yürüyemezde sevgi rakamla ifade edilemez bir cisim değildirki görülsün o bir duygudur onun yeri ise gönüldür allah buyurur ben alemlere sığmam fakat bir mümin kulumun kalbine sığarım akılcılar bundan hemen kalb deyince hemen et parçası sanarlar öyle yorum yaparlar fakat kalb deyince demin bahsettiğimiz gönüldür batındaki kalptir işte kimi insanlar her şeyi akıl ve mantıkla çözeceğini sanıyor fakat görüldüğü gibi nerelere sapıyorlar oysa akıl ve mantık sadece bize allahı bilmemize onu kudretini kavramamıza yarayan bir alettir allahın varlığını onunla biliriz bunu akılcılara sorduğun zaman cevab veremezler yaşamayan bilmez bilmesi için yaşaması lazım birisi elmanın tadı nasıldır diye sorsa soruyu soran hiç elma yememişse onu tadını nasıl tarif edilir işte bunu akılcılara aklına güvenenlere sorulsa verecek cevabları yoktur neyse kardeş tanıştığımıza sevindim allaha emanet ol

bakın yine anlatamadığım bişey var tanrı özünde iydir tabiki kabul ediyorum ve hepimiz onun varlığını isteriz çünki bağımsız bir yargılayıcı olacaktır o her haksızlığın hesabını soracaktır tabiki ve gücünün yetmediği hiçbirşey olmayacaktır ama varlığı ve yokluğudur mesele zaten eğer varsa zaten dünyada kaybedilen veya kazanılan birşey olmayacaktır çünki o zaman ölümden sonra hesap vaktidir ve asıl hayat o zaman başlar tamam ama eğer yksa ve her değeriniz bi koca yalandan ibaretse inandığınız sığındığınız herşeyin hesabını ona bıraktığınız varlık ya yoksa sizde basbaya biliyosunuzki kimse onun varlığını kanıtlayamaz sevgiye gelince sevgikime sevmeyi öğretmeya çalıştığınızı söyliyeyim bu dünyadan sonrası olmadığına inana ve burdaki sevdiklerini kaybederse birdaha onlara sahip olamıyacağına inanan birine söylüyosunuz bunları siz sonsuz yaşama inanıyorsunuz ve svgi sonsuz olacak sizin için ama ben herşeyimi bu dünyada bırakacağım sevdiklerimin öldükten sonra sadece yok olacağına inanıyorum onlar ve benim için devamı yok şimdi söyleyin bana sizce hangisi daha fazla sevgi ve kaybetme korkusu ister hangisi daha fazla irade ister daha fazla güç ister tanrıya ulaşmak çok zor bir yolsa siz nasıl ulaştınız bu yolda nelerle karşılaştınız anlatın bana ne gördüğünüzü değil o tepeye nasıl çıktığınızı anlatın bende geröekten tepeye çıktınızmı yoksa kendizimi kandırıyosunuz göreyim.şu hastane odasında cam tarafında oturan adamın hikayesini bilirsiniz sanırım adam odadaki duvar tarafında oturan hastaya sürekli camdan gördüklerini anlatır ve duvar tarafında oturan adamda o yatağa geçebilmek için diğerinin ölümüne sebep olur ve onun yerine geçer ama gördüğü şey yan binanın duvarıdır size anlatılanlara mı inanıyorsunuz yoksa o pencereden gerçekten güzel bir manzara görünüyomu.birde eklemek istedim hep insan lar tabiiki kendileri gibi düşünen insanlara katılacaklardır bende ateist olan her arkadaşımın söylediğine katılıyorum nerdeyse ve bunu yine karşı taraftan bakamamya yoruyorum insanlar hep kendi fikirlerini destekleyici şeyler ararlar ama biraz aksini kanıtlayabilecek şeyler aramak gerekir bence düşüncenizdeki eksikliği ve yanlışlığı böyle bulabilirsiniz.herzaman maddeci olarak değerlendiriliyorum ama madde herşeyin aslıdır maddeden ve enrjiden başka bişey yoktur evrende ve enrjide maddeden oluşur duygularınız yine bir madde olan hormonlarınız tarafından yaratılır yani maddeyi reddetmenize neden ola şeyler bunu herkes bilir tamam duygular bi yaşamın tadıdır ama sadece onlara teslim olmak sonucunda birileri tarafından kullanılmaya kadar gider bu yüzden yargıda duygu yoktur.

akıl ve mantık islamda neyi kabul etmiyo bana bir örnek ver

en büyük değer olan tanrısını

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarlabaşı her mesajda daha bir yumuşadınız(Yanlış anlamayın sakın)...

Demek ki önyargı ile sadece kendinde olanın zıttını alarak inananları aciz göstermek doğru değilmiş...

Bizlerde eksik gördüğünüz yan tabi olur ama tamamen aşağılamak doğru olmaz...

O sizin inancınız;bu bizim...

Ortamı germediğiniz için teşekkür ederim...

SAygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarlabaşı her mesajda daha bir yumuşadınız(Yanlış anlamayın sakın)...

Demek ki önyargı ile sadece kendinde olanın zıttını alarak inananları aciz göstermek doğru değilmiş...

Bizlerde eksik gördüğünüz yan tabi olur ama tamamen aşağılamak doğru olmaz...

O sizin inancınız;bu bizim...

Ortamı germediğiniz için teşekkür ederim...

SAygılar...

yo ben hiçkimseyi aciz gösterme çabasında olmadım yumuşamaksa iletişimin gereğidir insanların fikirlerine saygı göstermeden onlarla iletişim kuramazsınız dediğim gibi benim derdim doğru olandır ben hiçbirşeyi körü körüne savunmam sebepsiz hiçbirşeye prim vermem bu yüzdende saygılı ve yumuşak olmak kendi fikirlerini dayatmamak herkesin herşeyi yanlış bilebileceğini öğrenmek gerekir bende bunu yaşayarak öğrendim,doğru bildiğim birçok şeyin aksini düşünüyorum bugün ama düşüncelerde zamanla sağlamlaşıyor ve değişmesi zorlaşıyor. ben yumuşadım veya ortamı germedim diye bunları yeni öğrendiğimi sanmayın lütfen ,bu yüzden "demekki doğru değilmiş" gibi bir cümleyi kabul etmiyorum çünki bana bildiğim ve yaptığım birşeyi öğretmiş olma duygusuyla kendinizi üstün görür oldum sizi keşke bu ibareyi kullanmasaydınız öğrenmem gereken yığınla şey var ama bu onlardan biri değilmiş demekki :) sevgiler

birisi elmanın tadı nasıldır diye sorsa soruyu soran hiç elma yememişse onu tadını nasıl tarif edilir işte bunu akılcılara aklına güvenenlere sorulsa verecek cevabları yoktur neyse kardeş tanıştığımıza sevindim allaha emanet ol

selam sonradan dikkatimi çeken bişey daha eklemek istedim hiç elma yememiş birine elmayı analatamazsınız sadece maddeciler değil maddeci olmayanlarda anlatamaz bunu sadece ona elma vererek anlatabilirsiniz buda yine maddeciliğe girer bence çünki maddecilik sadece gerçekle tatmin olur

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demekki hoş değilmiş nasıl???

Orda bir bilgiden falan bahsedilmiyor...

Başta kullandığınız üslubun hoş olmadığını dile getirdim...

Elmanın tadını bilmeyip de anlatanlar nedir bu arada???

En kötüsü bu mudur???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar gördüğüm kadarıyla ateşli bir tartışma var burda buna seviniyorum,ama şu ana kadar bundan haberim olmadığı içinse çok üzgünüm,neyse devam edelim bakalım...

:excl: tarlabaşı sanırım ben senin tarafındayım.sorulacak çok şey var dini savunan arkadaşlara.mesela şöyle bişeyle başlayabiliriz..bana şunları açıklamaya çalışsınlar,doğduklarından itibaren kendilerine DİNİ BİLGİLER yüklenen,ve bu yüklenen bilgileri HİÇ SORGULAMADAN KABUL EDEN kendileri değil mi??kendileri bulundukları çevre ortamından(aile,komşu..)dolayı müslüman olarak büyümediler mi??acaba SEÇTiKLERİ DİNİ KENDİLERİMİ SEÇTİ,YOKSA AİLELERİ Mİ??acaba müslüman olarak DOĞDUKLARI için ŞANSLILAR MI diğer insanlardan??şunu kabul etsinler bari,bugün burda değilde hristiyan bir ailede doğup büyümüş olsalardı,kiliseye gidiyor ve incil okuyor olacaklardı,değil mi????. :clover: durum bu arkadaşlar,üzgünüm ama durum bu..

devam ederiz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öğrenmek de dinin esaslarındandır femi...

Allah a ulaşmak kolay değildir dedik zaten...

Okumadan;araştırmadan müslüman olarak doğduğumuzdan belki de biz daha şanssızız...

Çünkü sonradan inananlar belki de dinimizi bizden daha iyi biliyorlar;çünkü seçim yapmadan önce araştırmış oluyorlar...

Düşünmek...

Kilit bu galiba...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar gördüğüm kadarıyla ateşli bir tartışma var burda buna seviniyorum,ama şu ana kadar bundan haberim olmadığı içinse çok üzgünüm,neyse devam edelim bakalım...

:excl: tarlabaşı sanırım ben senin tarafındayım.sorulacak çok şey var dini savunan arkadaşlara.mesela şöyle bişeyle başlayabiliriz..bana şunları açıklamaya çalışsınlar,doğduklarından itibaren kendilerine DİNİ BİLGİLER yüklenen,ve bu yüklenen bilgileri HİÇ SORGULAMADAN KABUL EDEN kendileri değil mi??kendileri bulundukları çevre ortamından(aile,komşu..)dolayı müslüman olarak büyümediler mi??acaba SEÇTiKLERİ DİNİ KENDİLERİMİ SEÇTİ,YOKSA AİLELERİ Mİ??acaba müslüman olarak DOĞDUKLARI için ŞANSLILAR MI diğer insanlardan??şunu kabul etsinler bari,bugün burda değilde hristiyan bir ailede doğup büyümüş olsalardı,kiliseye gidiyor ve incil okuyor olacaklardı,değil mi????. :clover: durum bu arkadaşlar,üzgünüm ama durum bu..

devam ederiz...

doğada yaşayan insanların kendi dinleri de olsa bir şey hakkında akıllarına soruların gelmesi normaldir. inanmış insanların hepsini sorgusuz, akıldan mantıktan uzak sanmak yanılgıdır. herkes bir düşünme yetisine sahiptir. yaşamak öyle kolay değildir; inanmışlar da ister istemez bu zorluklarla karşılaşıyuorlar ve akıllarına gelen sorulara cevap buldukça iman tazelemiş oluyorlar. ama imtihan dünyası işte ne cevaplar biter ne sorular; bu belki insan olmanın bir onurudur(yaratılma hikmeti). ateist ahbaplarımızın da herhalde komşuları vardır. bir şekilde bir çevrede elbette inanmışlar gibi düşünerek bir sonuca varmışlardır; ama farklıdır. bir ateist kendini ne kadar şanslı görüyorsa bir inanmış da o kadar şanslı görüyordur. hristiyan anne babadan dünyaya gelenler bir sosyolojiyi devam ettirenlerdir; bu sosyolojiyi başlatanların da belli bir vebali vardır; kaldı ki İslam'ı araştırma imkanından yoksun bir hristiyan, dininde tevhidi bulmuşsa onun peşinen mahkum olacağına

dair elimizde bir veri yoktur. biz semavi dinlere inanmışları topyekun mahkum etmiyoruz. ama birbirimizi uyarmak ve bu doğrultuda eleştirmek de görevimizdir. birbirimizden sorumluyuz. bir hristiyanın mükafat mı yoksa ceza mı göreceğini bilemeyiz; çünkü bir yaratıcıya inanmaktadır ve nasıl öldüğüne de şahit değiliz; zahiren şahit olduklarımızı eleştiririz; aslını bilen Allah'tır. Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demekki hoş değilmiş nasıl???

Orda bir bilgiden falan bahsedilmiyor...

Başta kullandığınız üslubun hoş olmadığını dile getirdim...

Elmanın tadını bilmeyip de anlatanlar nedir bu arada???

En kötüsü bu mudur???

kusura bakmayın başta kaba bi üslup kullandıysan herkesten özür dilerim ama insanlar istemedende olsa önyergı ile yaklaşıyor bazen bunun sebebi daha önce konuştuğum anlayıştan yoksun insanlar olabilir insan objektif bakabilmeyi zor öğreniyor biraz ve istemedende olsa anlayışsızlığa kaçabiliyor tavrı benim başıma gelmesinden çok karktuğum birşeydir anlayışsızlık anlayış beklerken anlayışsız olduğunun farkına varmak üzücü birşey.elmanın tadını bilmeyip anlatanlara karşı yapıyorum herşeyi ben zaten. ama iş bu konuya gelince elmanın ne olduğu biraz göreceli oluyor biz elmayı inanmamak siz inanmak olarak tanımlıyorsunuz yani bize göre siz size göre biz bilmiyoruz elmanın tadını.bu çok yerinde bi örnek gerçektende, onu yaşamadan içine girmeden anlayamıyacağınız şeyler bunlar yani elmanın temsil ettiikleri.din şahsi bi konudur bu yüzden herkes kendi için emek verir bu konuda herkes kendi kazancını, kendine ne ekleyebileceğini düşünür ve doğru yada yanlış herkes kendi bildiği yoldan gidecektir yani herkesin bildiği doğrudur, belkide dünyada insan sayısı kadar doğru vardır her insanın doğru bildiği doğrudur diyorum çünki kimsenin iki doğrusu yoktur herkes için bir doğru vardır ve insan doğru bildiğinden başkasını göremez(tabiki içinde bulunulan an için geçerli budoğrular değişebilir ).biraz anlaşılmaz oldu galiba ama bukadar anlatabildim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

devam ederiz...

merhaba cevap geç geldiği için kusura bakmayın sınavlar dolayısıyla internete vakit ayıramadım.bende bir ara hep bunu düşünürdüm çünki insanlar dine öylesine bağlıydıki bu kadar önemli olan bişeyin ne kadar çabuk değişebileceğini kanıtlamak istedim ,aslında bu cümle kanıtlıyor bunu doğru ama insanlar kendilerinin seçip seçmediklerine önem vermiyolar dinle ilgili çünki onlar için tanrı var ve herşey onun istediği gibi oluyo yani biz hiçbişey seçmiyoruz zaten o nasıl isterse öyle oluyoruz ve bunu değiştirmek neden bu kadar zor derseniz onlar kendilerinin değersiz olduklarını ve hiçbizaman ulaşılamıyacak bir seviyede görüyorlar tanrılarını tanrı demekte bu zaten ama işte genelde unutulan şey onlardan bu kadar büyük bir şeyin neden itaat beklediği sorusu oluyor insanın itaatine neden ihtiyacı var tanrının,bunu sorsalar keşke kendilerine.şimdi diğer konuya gelirsek. nasılki din seçimini ailelere ve çevreye yüklediysek onları sorgulamadan kabul etme sorumluluğunuda onlara yüklemeliyiz öyle bir çevrede yetişen birinin zaten din seçme yetisi yoksa bunu sorgulama yetiside yoktur çevrenin yarattığı bu seçim yapamama durumu seçimleri sorgulayamama içinde geçerlidir yani.insanların bir konuda yorum yapabilmeleri için gene çevrenin buna izin vermesi gerekir istisnalar dışında.bende ailemin yetiştirme tarzından dolayı dinsiz olduğumu biliyorum ve merak ediyorum acaba bende farklı bir çevrede büyüseydim inançlı ve sorgulamazmı olurdum çoğu inanan gibi.çoğu inanan diyorum çünki sorgulayanlarda var biliyorum gerçekten tanrılarını iyimi kötümü sınamasından geçirenler var kimileri bunun sonucunda ateist oluyor kimileri daha fazla inanıyor .şans meselesine gelirsek müslüman olduğu için kendini şanslı sayan biri zaten yorum yapacak kadar düşünemiyordur bence ve ben o insanla sohbet etmemeyi yeğlerim eğer inanıyorsa zaten bütün dinler tanrıdan gelmiştir.ve şunu düşünmelerini istiyorum şimdi bende.eğer kendileri daha önceki dinlere değilde müslümanlığa inanıyorlarsa her mesih olarak ortaya çıkan kişi neden büyük tepki alıyor deli olarak değerlendiriliyor bu durumda müslümanlık geldiği zaman onu kabul etmeyenlerden bi farkları yok ama onlar kafir oluyor sizler bilinçli her an yeni bir dinin ortaya çıkması inanan biri için ihtimal dahilinde olmalıdır. tanrı nasılki müslümanlığı getirdiyse şimdide onu yerini alacak bir din gönderebilir tanrı neyi uygun görürse o olmalıdır. neyse inanaların inançlarını burada onlarında yardımıyla sorgulamak gereği duyuyoruz çünki bizler tersini düşünüyoruz en doğruyu bulmak her iki tarafın katkılarıyla olacaktır herzaman iki kafa bir kafadan daha iyidir, bunu neden söylediğime gelirsek bazen inancın sorgulanmasını doğru bulmayanlar çıkabiliyor herkes istediğine inanır benim(şahsen)derdim kendimi geliştirmektir kafamdaki soruları çoğaltmaktır. herşeyden şüphe edin sevdiklerinizdende ama onları sevmeye devam edin.ben birde gerçekten dini olanların şanslı olduğunu düşünüyorum çünki insan eğer bi sorgulama gereği duymuyorsa huzur içinde yaşayıp ölecektir bundan güzel ne var ama bir kere aklına sorgulamak gelirse işte o zaman huzur yok demektir.gerçekten sorgulamayı başaranlar herzaman ortada duracaklar çizginin üzerinde ve iki tarafada bakacaklar bir tarafta huzur bir tarafta gerçek duracak ve elini uzatsan dokunabileceğin kadar yakın olan huzurla arada çizginin diğer tarafı kadar mesafe var aslında gerçek sevdası kadar

En zararlı korku ölüm korkusudur...

Dinde işte bu yok...

Allah korkusu ise ahlak dedikleriniz ile alakalı...

İnsan kendini ne kadar güçlü görürse görsün;zaafları vardır...

Bu zaaflar ancak sevgiden sonra gelecek korkuyla zayıflatılabilir...

Ama önce Allah a ulaşma arzusu;Allah sevgisi vardır...

Aşkı vardır...

Allah tan gerçekten korkabilen maddi hiçbir şeyden korkmaz...

Ama buradaki korku kesinlikle altı ıslatma değildir...

Biraz da sevgiliye kırmamaya yönelik özen gibidir...

Öyle ki ne yaparsanız yapın karşı tarafın sizden kazanacağı bir şey yok;kazanan siz olacaksanız...

Bu kadar saf;temiz;karşılıksız bir sevgi...

Zor bir sevgi;zor korkutur;ister istemez korku getirir,gerektirir...

merhaba bu mesaja cevap vermem gerktiğini yeni farkettim kusura bakmayın dinde ölüm korkusu yoktur demek mümkün değildir çünki ölüm korkusu kişiden kişiye değişir ben inanmayan biri olarak ölümden korkmam,kendim için tabiki bir sevdiğimi kaybetmektense ölümü tercih ederim yaşamın anlamsız olduğunu düşünürüm çünki yaşam benim omuzlarımdaki en ağır yüktür ölümün nesinden korkar insanlar anlama zaten "ölüm varken ben yokum ben varken ölüm yok"değilmi. birde kazanan biz olacağız madem peki neden sorgulanıyoruz neden varız tanrı bunu söylemiştir heralde onun kazanacağı bişey yoksa neden yaratmış acaba insanlığı öğrenebilirmiyiz ve yarattığı şeyin ne yapacağını nasıl yaşayacağını her davranışını kendi yazmışsa alnına hesabı nasıl bizden sorar herşeyi bilir her olacağı ve olmuş olanı değilmi bu durumda sorgu biraz adaletsiz olmuyomu tanrının kendini sorgulayıp cezalandırması gerekmezmi
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fani zamanı aşabilirseniz belki bu soruya kesin cevap verebilirsiniz...

Bu da sanırım mümkün değil...

Düşündüğünüz kadarıyla varsınız ve her şeyde olamayacaksınız;bazı noktaları insanın anlayabilmesi gerçekten imkansız...

Felsefeciler ideayı göstermiş ama idea şudur dememiş;diyememiş...

Bize düşen bize verileni en iyi şekilde kullanmaya çalışmak...

Öyle ki en iyi şekilde kullanmak bile bir ütopi aslında...

Düşmez kalkmaz bir Allah...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fani zamanı aşabilirseniz belki bu soruya kesin cevap verebilirsiniz...

Bu da sanırım mümkün değil...

Düşündüğünüz kadarıyla varsınız ve her şeyde olamayacaksınız;bazı noktaları insanın anlayabilmesi gerçekten imkansız...

Felsefeciler ideayı göstermiş ama idea şudur dememiş;diyememiş...

Bize düşen bize verileni en iyi şekilde kullanmaya çalışmak...

Öyle ki en iyi şekilde kullanmak bile bir ütopi aslında...

Düşmez kalkmaz bir Allah...

size verileni en iyi şekilde kullanmak istiyorsanız lütfen bağımsız olunuz kullanmaktan bahsettiğiniz şeyin bile size bahşedildiğini düşünüyorsunuz bu durumda onu size veren için kullanmaktan başka bir yol seçmeniz çok zor oluyor size verilen şey diye bahsettiğiniz gerçekten sizin kolay kolay anlıyamayacağınız kadar güçlüdür tabiki bir sınırı vardır ama o sınırı zorlamak hepimizin görevi diye düşünüyorum tanrıdan mutlaka ama mutlaka uzaklaşmak gerekmektedir gerçek sizi o zaman tanıyabilirsiniz ancak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah tan uzaklaşmanız imkansızdır...

Tabi siz uzaklaşmak isteyip;bunun için çaba gösterebilirsiniz...

Ama gerçekleri görebilmekle Allah tan uzaklaşmanın bir alakası yok bence...

Allah ı tabu olarak görmüyorum ben...

Bunu söyleyene de kesin karşı olurum...

En büyük tabu bu dünyadır...

Ne kadar gerçekse o kadar yalan;ne kadar güzelse o kadar çirkin...

Allah ın yarattığı ve bizi yaşattığı bu dünyayı aşmaktır bence gerekli olan...

Bunun için her şeyiyle dünyayı tanımak;layıkıyla dünyayı yaşamak ve daha üstünü aramak gerekir...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.