Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allahın gücünün yetmediği an

qwerasdf

Önerilen İletiler

a evet artık bugün israilin müslümanları hatta günahsız müslüman bebeklerini haince bombalarla öldürürken allahın bbunu seyretmesi bana gücünün tükendiğini anlatıyor.yoksa adaletli bir yaratıcı masum bebeklerin bötle katlesilmesine göz yumamaz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 125
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

İnsanların beynini sulandırmak için ne kadar güzel örnekler veriyorsunuz?

Allah'ın gücünün tükenmesi diye bir olay söz konusu değildir. Yaratıcının gücü sonsuzdur.Zaten sonsuz gücü olmasaydı bu SONSUZ kainatı, insanları, canlıları yaratamazdı.

Allah tarihte birçok sefer böyle katliamların, kötü olayların durdurulmasını sağlmıştı. Çünkü çoğu insan Allah'a inanmıyordu (Müslümanlık yeni geldiğinden). Fakat şimdi bu israil askerlerini filistine misket bombalarını atarken taşa çevirse (örneği var) bütün insanlar artık Allah'a ve gücüne inanır, iman ederdi ve artık iman denen duygunun bir önemi kalmazdı. Çünkü artık o durumda Allah, ben varım-işte bu gücüm diye bize göstermiş olurdu.

Şuanda da filistin halkını topluca imtihan ettiğini düşünüyorum.Bunun da tarihte örneği var.

(tabi kime anlatıyorum Allah'a inanmayan bir kişi bunlara da inanmaz zaten. Yine muhalefet edicek bir yer bulursunuz şüphesiz.)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

a evet artık bugün israilin müslümanları hatta günahsız müslüman bebeklerini haince bombalarla öldürürken allahın bbunu seyretmesi bana gücünün tükendiğini anlatıyor.yoksa adaletli bir yaratıcı masum bebeklerin bötle katlesilmesine göz yumamaz

Bir de şöyle düşün, aklımızın alamayacağı kadar büyük bir sabrı var ve aklımızın alamayacağı kadar merhameti,rahmeti var.Ama bir de tek bir sözü üzerine belirlediği şu an yaşanan yaşamlarımız var. Belki o sabrın sonunda büyük bir felaket bekliyor İsraili ya da belki orada ölenlerin gerçekten ölmesi gerek ve belki İsrailden hoşnut Yaratıcı.Ha neden ölüyorlar, İncil de yazılı mesela, "senin uğruna her gün öldürülüyoruz,kasaplık koyunlar sayılmışız".Belki her inananın büyük sıkıntılar yaşaması sandığınız gibi kötü değildir.

Peki mesela ben neden imanlıyım,çünkü bunu bana kendisi nasip etti. Beni bana bırakmadı,ben tutup imanlı olmamla övünme hakkına bile sahip değilim, en ufak bir övünmeyi bile kulunda sevmeyeceğinden emin olabiliriz kısacası.

Senin şüphede olduğun Allah, kendi kullarının ufacık günahlarını bile burnundan getiriyor.Öyle senin düşündüğün gibi, rahat rahat gerine gerine istediğimizi yapamıyoruz ölümlü dünya tantanalarıyla. Hadi yap yerse,ben şahsen yemem. Ben şahsen acayip korkarım.Ve bu durum için de ayrıca minnet ve şükran duyarım.Ya benimlede hiç ilgilenmeseydi,şu an kendi haline bıraktığı siz gibi. Allah esirgesin..

Allahın gücü olayına gelince, kavradığımız kadarı aklımızı sıyırttırıyor bu yüzden ben şahsen artık düşünmemeye çalışıyorum.Kavrayamadığımız kısmını zorlamak, bu dünyalık aklın işi değil.Kendisi çok yakın bir zamanda bu dünyaya gelecek. Biz şu an büyük bir merakla beklemedeyiz,sizde bekleyin. Nasıl olsa o zaman mutlak gerçek olacak..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sonuna kadar katılıyorum ftoyd.

olaya ben de bu açıdan bakmıştım fakat ateistlerin sabır duygusuna inanmadığını düşndüğümden dolayı yazmak istememiştim. Çünkü gerçekten sabretmeyi bilseler belki de dünyada sabredip, kötü olan şeyleri yapmayıp, o güzelim cennet hayatına kavuşacaklar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hangi sabır sayın ftoyd orada atılan bombaların koordinatlarını bile tanrı yazmış sizin dininize göre. Kime sabır kendinemi sabır...

Özür dilerim,arada yazmak gibi olacak ama...

Abraham,farzedelim ki Tanrı yok.Peki tüm bu yaşananlarda insanı nereye koyacağız?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Abraham,farzedelim ki Tanrı yok.Peki tüm bu yaşananlarda insanı nereye koyacağız?

Düşündürücü sorunun sahibine saygılarımla!

Öncelikle Tanrının yok farzedilmesi ilerlemeklte olan bi trenin onu çeken lokomotifinin bi an da yok olması demektirki bu durumda lokomotifle birlikte ilerleyen trenlerin uçsuz bucaksız bi yerde amaçsız bi şekilde eylemsizlik kanunun onu ne kadar ileri götürebilecekse o kadar ileri götürebilecek olması ve dahası kaldığı yerden bir daha asla hareket edemeyecek trenleri tabiri caizse insanlar olarak görüyorum tahminimce bi dahaki sorun 'ne alaka lokomotif Tanrı' diyeceksin ki cevabım muhteşem bi sistemde bulunan biz insanlar her oluşu bir kanuna bağlamış durumdayız. peki bu sonsuz kanunlar teorilerin sonu nereye varıyor? bu kanunları belirleyici hükümleyici bi sistem nasıl varolmuş? soruları doğal olarak aklına gelecektir ki bu sorular tek bir yaratıcı olan Allah ı ( Tanrı ) güzel bir şekilde işaret etmektedirler. Şimdi senin sorduğun soruyu bi de bu bilgiler doğrultusunda bakacak olursak Tanrının olmamasını farzetmek bu kaninatı, kanunlar ve biz insanları yok saymak demektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün üç yavrunun daha cansız bedenlerini çıkardılar enkaz altlarından...

Ve çocuklar;

"Binlerce yıl önce inanç öğretileriyle "hangi tanrıya nasıl inanılmalı,

hangi koşul ve şartlarda kulluk yapılmalı" kavram kargaşası ile

insanlar arasında yüz yıllardır süren çatışma ve savaşlara neden olan dinsel inanışların üç kurucusunun adını taşıyorlardı..."

Birinin adı Musa...

Diğerinin İsa...

En küçüğünün ise Muhammed...

Onlar binlerce yıl önce öldüler...

Şimdi adlarını taşıyan bebecikler...

Aynı coğrafyada....

Aynı karmaşada...

İnanç sömürüsünün en katı en bağnaz olarak başlatılıp ve sürdürüldüğü topraklarda...

Acımasızca, sorumsuzca yaşamlara son veriliyor...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Düşündürücü sorunun sahibine saygılarımla!

Öncelikle Tanrının yok farzedilmesi ilerlemeklte olan bi trenin onu çeken lokomotifinin bi an da yok olması demektirki bu durumda lokomotifle birlikte ilerleyen trenlerin uçsuz bucaksız bi yerde amaçsız bi şekilde eylemsizlik kanunun onu ne kadar ileri götürebilecekse o kadar ileri götürebilecek olması ve dahası kaldığı yerden bir daha asla hareket edemeyecek trenleri tabiri caizse insanlar olarak görüyorum tahminimce bi dahaki sorun 'ne alaka lokomotif Tanrı' diyeceksin ki cevabım muhteşem bi sistemde bulunan biz insanlar her oluşu bir kanuna bağlamış durumdayız. peki bu sonsuz kanunlar teorilerin sonu nereye varıyor? bu kanunları belirleyici hükümleyici bi sistem nasıl varolmuş? soruları doğal olarak aklına gelecektir ki bu sorular tek bir yaratıcı olan Allah ı ( Tanrı ) güzel bir şekilde işaret etmektedirler. Şimdi senin sorduğun soruyu bi de bu bilgiler doğrultusunda bakacak olursak Tanrının olmamasını farzetmek bu kaninatı, kanunlar ve biz insanları yok saymak demektir.

Teşekkür ederim,saygılar benden Sayın Forumdaşım :)

Tanrı'nın olmaması;amaçsızlıktır diyorsunuz.Katılıyorum bu noktada size.İzninizle Tanrı'nın varlığını kabul eden biri olarak,açıklama getirmeye çalıştığım bir soruyu size sorayım,tabi ki izninizle.

Peki,insanın yaratılmasında ki amaç nedir?Bunu gerçekten anlamak istiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Özür dilerim,arada yazmak gibi olacak ama...

Bence siz müslümanlar önce tanrıyı hakettiği yere bir koyun önce. İnsanların yerini ondan sonra ayarlarız...

Tanrıyı ukalamı etmediniz, megalomanmı etmediniz, canimi etmediniz, övünmekten hoşlanan basit bir kişilikmi yüklemediniz? dahasıda var. Ben illede tanrı yoktur demiyorum bana göre tanrı = varoluşumuza sebep olan demektir gücü kuvveti varsa veya artık herneyse tanışırsak öğreniriz. Ondan korkmamı gerektiren bir iş yapmadım. Sadece diğer dinler gibi bu dini çıkaranlarında yalancı olduğuna inanıyorum...

Şimdi insanın yeri neresi diyorsunuz. Bende size sizin gibi bekleyin ve görün diyorum kanun çıkartmıyorum bekleyin ve görün umarım görürsünüz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence siz müslümanlar önce tanrıyı hakettiği yere bir koyun önce. İnsanların yerini ondan sonra ayarlarız...

Tanrıyı ukalamı etmediniz, megalomanmı etmediniz, canimi etmediniz, övünmekten hoşlanan basit bir kişilikmi yüklemediniz? dahasıda var. Ben illede tanrı yoktur demiyorum bana göre tanrı = varoluşumuza sebep olan demektir gücü kuvveti varsa veya artık herneyse tanışırsak öğreniriz. Ondan korkmamı gerektiren bir iş yapmadım. Sadece diğer dinler gibi bu dini çıkaranlarında yalancı olduğuna inanıyorum...

Şimdi insanın yeri neresi diyorsunuz. Bende size sizin gibi bekleyin ve görün diyorum kanun çıkartmıyorum bekleyin ve görün umarım görürsünüz...

Müslümanların Tanrısını yok farzedin demiştim,siz bana sert bir tepki ile yine Tanrı dediniz.

Özür dilerim,sizi bu kadar rahatsız edeceğimi düşünseydim sormazdım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Müslümanların Tanrısını yok farzedin demiştim,siz bana sert bir tepki ile yine Tanrı dediniz.

Özür dilerim,sizi bu kadar rahatsız edeceğimi düşünseydim sormazdım.

Pardon sert bir tepki dediğiniz şeyi hep istemeden yapıyorum. Buda etrafımda yaşayan müslümanlarla herkesi bir kefede tutmamdan kaynaklanıyor. Özür dilerim...

Aslında niyetim cevap vermekti :) Bekleyin görürsünüz veya göreceğimizde malum demiştim. Diğer türlü verebileceğim herhangi bir cevap uydurmadan veya varsayımdan öteye geçmeyecektir. Ancak kesin bir bilgi elime ulaşırsa gökten bir kitapta bana düşerse ozaman dönerim size. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı'nın olmaması;amaçsızlıktır diyorsunuz.Katılıyorum bu noktada size.İzninizle Tanrı'nın varlığını kabul eden biri olarak,açıklama getirmeye çalıştığım bir soruyu size sorayım,tabi ki izninizle.

Peki,insanın yaratılmasında ki amaç nedir?Bunu gerçekten anlamak istiyorum.

İnsan maddeten ve manen en güzel şekilde yaratılmıştır. Ancak sadece vücudu itibariyle bir hiçtir. Fakat insan, Allah' ın verdiği kabiliyetlerle şu haşmetli kainatın bir seyircisi; yaratıklara bakıp yaratana inanan; her yaratığı, ilahi bir mektup gibi okuyan ; İslami terbiyeyle üstün bir makama varan; bu gerçekleri anlatan şerefli bir mahluktur.

İnsan şu kainat sarayının aziz bir misafiridir. Ev sahibine itaat ederse rahat eder( ne de olsa kalplerdeki imanı bilen Allahtır. filistinde olanlara gelince şer dahi olsa her işte bir hayır vardır. Allah kullarını varlıklada yokluklada test eder.) Zaten görülüyorki, itaat eden de etmeyen de gidiyor. Elbette ki zalimlerle mazlumlar mahkemeye gider. Orada zalimler cezalandırılır, mazlumlar mükafat görür.

( ALINTI )

Bunların neticesinde İnsanın yaratılışındaki amaç bizleri yaratan ve yaşatan Allaha inanmak ve Yüce varlığını iyi tanıyabilmektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan maddeten ve manen en güzel şekilde yaratılmıştır. Ancak sadece vücudu itibariyle bir hiçtir. Fakat insan, Allah' ın verdiği kabiliyetlerle şu haşmetli kainatın bir seyircisi; yaratıklara bakıp yaratana inanan; her yaratığı, ilahi bir mektup gibi okuyan ; İslami terbiyeyle üstün bir makama varan; bu gerçekleri anlatan şerefli bir mahluktur.

İnsan şu kainat sarayının aziz bir misafiridir. Ev sahibine itaat ederse rahat eder( ne de olsa kalplerdeki imanı bilen Allahtır. filistinde olanlara gelince şer dahi olsa her işte bir hayır vardır. Allah kullarını varlıklada yokluklada test eder.) Zaten görülüyorki, itaat eden de etmeyen de gidiyor. Elbette ki zalimlerle mazlumlar mahkemeye gider. Orada zalimler cezalandırılır, mazlumlar mükafat görür.

( ALINTI )

Bunların neticesinde İnsanın yaratılışındaki amaç bizleri yaratan ve yaşatan Allaha inanmak ve Yüce varlığını iyi tanıyabilmektir.

''Kolay yoldan sonuca varmak'' adına bir yazı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden allah bizi ona inanmak için yaratsın? Ona inanan yokmuydu?

Neden allah onu yüceltmemizi istesin? Kişilik kompleksimi var?

Bizden önce yarattığı meleklerin ona inanıp önünde eğilmesi egolarını tatmin etmeye yetmiyormuydu?

Öyle bir yüce varlığın böyle aciz durumda olabileceğine hangi mantıkla inanabiliyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pardon sert bir tepki dediğiniz şeyi hep istemeden yapıyorum. Buda etrafımda yaşayan müslümanlarla herkesi bir kefede tutmamdan kaynaklanıyor. Özür dilerim...

Aslında niyetim cevap vermekti :) Bekleyin görürsünüz veya göreceğimizde malum demiştim. Diğer türlü verebileceğim herhangi bir cevap uydurmadan veya varsayımdan öteye geçmeyecektir. Ancak kesin bir bilgi elime ulaşırsa gökten bir kitapta bana düşerse ozaman dönerim size. :)

Rica ederim :) bekleyip görelim o zaman...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

( ALINTI )

Peki,o zaman ceza ve mükafat bu inancın neresindedir? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla

Ve lâ tahsebennallâhe gâfilen ammâ ya’meluz zâlimûn(zâlimûne), innemâ yuahhıruhum li yevmin teşhasu fîhil ebsâr(ebsâru).

Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah, onları ancak gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor. İBRAHİM 42

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden allah bizi ona inanmak için yaratsın? Ona inanan yokmuydu?

Neden allah onu yüceltmemizi istesin? Kişilik kompleksimi var?

Bizden önce yarattığı meleklerin ona inanıp önünde eğilmesi egolarını tatmin etmeye yetmiyormuydu?

Öyle bir yüce varlığın böyle aciz durumda olabileceğine hangi mantıkla inanabiliyorsunuz?

yarattığı kulunun onu tanımaması ve bilmemesimi gerekir? O na inanan var diye başka inananlarda olmasınmı?

O benzersizliği ve bilgisiyle yüceltilmemesimi gerekir? Zamanı geldiğinde amirlerine hiç olamayan vasıfları yükleyip o amire(amirlerimize) iyi yağ çeken bizler değilmiyiz? kişilik kompleksi insanlar için geçerlidir. O yaratıcının daha yüksek sıfatları vardır.

egosu olduğunu sana kim söyledi ki sen O nu egolu görüyosun

kusura bakma ama sen kendin Tanrıyı aciz gibi görüyosun Haşa O aciz değildir. Aciz olan biz insanlar ve diğer yarattıklarıdır.

sen nerden öğrendin bizlerin öyle bi mantığa inandığımızı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanız, ölümlüyüz, aciziz.Acizlikten mi inanıyoruz?İnanmayacak kadar kendini güçlü görenlerde acizlikten inandıkları düşünülenler aynı hayatı yaşayıp aynı nihayatle nihayetleniyorlar.Sorgular, sualler, geliş gidişler...Olmak ya da olmamak arası bir hayat.An dediğimiz an varız an be an yokuz.Hayat bir o kadar gerçek bir o kadar yok ve yalan.Varlıkla yokluk yan yana.Yaşamla ölüm kol kola...Baki miyiz peki bu baki olduğunu bilmediğimiz zamanda ve alemde?Hangi dünyalık cevap içimizdeki derin sualin karşılığı?Nihayet aynı sonsa ve geliple gitmek arası, varla yok arasıysa inancın geldiği yeri düşünmek gidilecek yerdeki karşılaşacağımız olasılıklar arasındaki en mantıklısı olanı inancı çıkarmaz mı karşımıza?

Esasında denklem çok basit:En basit en çıkarcı ve faydadan doğan mantıki yaklaşımla ölüm gerçek ve sonrasında ne olduğu olasılıkları arasında ya bir hiç ya da dini inancın söyledikleri çıkacak karşımıza.Bir hiç inancı olasılığının gerçek olması sonucunda hiçbir kaybınız olmayacak hiçin bir değeri yok o zaman yaşam da bir hiçe eşit. İkinci olasılık varsa inanan kurtlulacak hiçe inanaın kaybı hayatından daha da değerli olacak ve telafisi olmayacak.İnanan için hiç olasılığı olsa bile kaybı hiçbir şey olacak hiç kadar değersiz olacak.İnanmak zordur esasında.İnançsızlığın inanca karşı üstünlüğünün değerli olduğunu kanıtlayacak mantık değerleri olasılığından daha belirgindir ve mantıklıdır inançla bakmak hayata.En basit ve faydacı mantık yukarda.Yanlışlığını ispatlayan çıkmadı daha...

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tam olarak anlamadım sorunu biraz daha açarsan sevinirim?

Şöyle ki :) mesela inanç konusunda,kendisine inanması için yarattığı kullara,verilen ceza ve mükafatlar;inancın hangi yönüyle açıklanabilir?

Bu arada Sevgili Dayı'ya sevgiler ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yarattığı kulunun onu tanımaması ve bilmemesimi gerekir? O na inanan var diye başka inananlarda olmasınmı?

O benzersizliği ve bilgisiyle yüceltilmemesimi gerekir? Zamanı geldiğinde amirlerine hiç olamayan vasıfları yükleyip o amire(amirlerimize) iyi yağ çeken bizler değilmiyiz? kişilik kompleksi insanlar için geçerlidir. O yaratıcının daha yüksek sıfatları vardır.

egosu olduğunu sana kim söyledi ki sen O nu egolu görüyosun

kusura bakma ama sen kendin Tanrıyı aciz gibi görüyosun Haşa O aciz değildir. Aciz olan biz insanlar ve diğer yarattıklarıdır.

sen nerden öğrendin bizlerin öyle bi mantığa inandığımızı?

O eşten arkadaştan acizdir anadan babadan acizdir sevgiden acizdir (çapına göre sevgide bulamaz) ondan korkmadan eşit bir şekilde baskı altında kalmadan onunla muhabbet edebilecek bir arkadaşı bile yok. İstesede yapamaz acizdir bunlardan.

Karadenizli hemşerim benim anlatmak istediğim şey tanrının varlığı veya yokluğu değil. Bir tanrı mutlaka var tabiki kendi kendimize oluşmadık. Varoluşumuz elbette başka bir güce bağlı. Ama bu güç nedir nasıl birşeydir kimse birşey bilmiyor. Bu konuların ençok merak konusu olduğu zamanlarda düşünen insanlar çıkmış ortaya herbiri birşeyler uydurmuş. Ancak bu uydurulan şeyler bas bas bağırıyor biz uydurmayız diye. Tanrı diye yarattıkları hayali bile insan sıfatlarıyla yaratmışlar. Hatta

örneğin bazısı onu amir gibi düşünür bazısı ana gibi bazısı baba gibi. İnsanları böyle ayrı ayrı dinlemekten bende artık egolu psikolojik sorunlu bir hasta sanmaya başladım.

Bu arada amirlerimizin bazılarıda onu sevip etrafında ona yağcılık etmemizi isteyenini ve etmeyeni işten kovanını(ateşlerde yakanını)da bir düşünün.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mesela inanç konusunda,kendisine inanması için yarattığı kullara,verilen ceza ve mükafatlar;inancın hangi yönüyle açıklanabilir?

yapılan iyiliğe verilen karşılık ''mükafat'' ; işlenen kötülüğün karşılığı da cezadır.

Allah' ın emirlerini yerine getiren, yasak ettiği şeylerden sakınan ve insanlara iyilik yapanlar dünyadaki imtihanlarını kazanmış olacak ve karşılığında kendilerine büyük mükafat verilecektir. Herkes dünyada yaptığının karşılığını ahirette eksiksiz olarak görecektir.

Yüce Allah şöyle buyuruyor:

'' Kıyamet günü doğru teraziler kurarız: hiç kimse, hiç bir haksızlığa uğratılmaz.'' Enbiya suresi 47.

'' Kim zerre kadar iyilik yapmışsa onu görür. Kim de zerre kadar kötülük yapmışsa onu görür.'' Zilzal suresi 7-8.

'' İman edip iyi, yararlı işler yapan kimseler cennetlik olanlardır; onlar orada ebedi kalacaklardır'' Bakara suresi 82.

'' Orada onlar için diledikleri her şey var ve yanımızda fazlası da var '' Kaf suresi 35.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O eşten arkadaştan acizdir anadan babadan acizdir sevgiden acizdir (çapına göre sevgide bulamaz) ondan korkmadan eşit bir şekilde baskı altında kalmadan onunla muhabbet edebilecek bir arkadaşı bile yok. İstesede yapamaz acizdir bunlardan.

Her defasında yaratıcıyı, yaratılanla karıştırıyorsun.

Kıyam binefsihi: Allah hiç bir şeye muhtaç değildir, herşey O'na muhtaçtır.

Muhalefetün Li'l-havadis: Allah yarattıklarından hiçbirine benzemez. (senin görüşlerinden bahsediyor )

Bizler için eşleride arkadaşlarıda ana babayıda o uçsuz bucaksız duygularımızıda O yarattı.

Onun senin dediğin gibi muhabbete de ihtiyacı yok.

anladığıma göre sen Allah'ı epeyi yanlış tanımışsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.