Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

''Ya sev ya terk et'' ile taçlanan Korkunun Cumhuriyeti...

mavi olmayan gökyüzü

Önerilen İletiler

Benim nelere karşı olduğumu yazılarımı okuyanlar iyi bilir. Sizi de kırmayım ve tekrar söyleyeyim :) Milliyetçiliğin her türlüsüne karşıyım. Demokrasi süsü adı altında Kürt milliyetçi-bölücü hareketini meşru gösteren yazılara da karşıyım. Özellikle de, bu ülkede tek aç insan grubu Kürt milliyetinden olanlarmış gibi gösteren ve bu insanların sözde ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüklerini, hatta ve hatta yok yere öldürüldüklerini söyleyenlere çok karşıyım. Demokrasiyi yine bir süs, bir araç olarak kullanıp nihai hedefine ulaşmayı hayal eden cemaatçilere de karşıyım. Yine aynı şekilde, milliyeti Türk olanların sanki ayrıcalıklı yaratıldığını sanan düşüncelere de karşıyım.

Ama bir taraftan da, "Ne Mutlu Türküm Diyene" sözü ile şekillenen Atatürk milliyetçiliğinin ve halkçılığının da arkasındayım!

Son zamanlarda, bu söz, Atatürk ilkelerini yıpratmak adına, sanki salt bir milliyetçi söylemmiş gibi gösterilmektedir. Bunu söyleyenlere de karşıyım. Hele hele, "Ya sev ya terk et" gibi boş bir milliyetçi söylemle "ne Mutlu Türküm Diyene" laflarını aynıymış gibi değerlendirenlere kökten karşıyım. Klasik tanımlamaları yapıp size bunu anlatmaya uğraşmayacağım. Bu farkı zaten görüp anlayacak düzeyde olduğunuzu düşünüyor ve bir taraftan da inadına anlamayanların art niyetli olduklarını açıkça söylüyorum.

Unutulmasın, tek ortak çıkarları Türkiye'nin üniter yapısını bozmak olan "bölücü" ve şeriatçı" zihniyetleri bir arada görmeye, birlikte omuz omuza verip ülkeyi yıpratma yoluna gitmelerini görmeye de dayanamazcasına karşıyım!

:clover::clover:

Harika şekilde dile getirmişsin benim düşünceleriimi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover::clover:

Harika şekilde dile getirmişsin benim düşünceleriimi.

Bu sadece benim ya da senin değil, Türkiye vatandaşı olan, sınırları içinde hayatını devam ettiren ve buna nankörlük etmeyen her insanın sesidir sevgili deniz kızı. Ne mutlu bunu yaşayabilenlere...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorunların seyircisi değil;sorunların kendisindeyim.

Evet aynen öyle bunu hep diyoruz. Sorunun kendisindesiniz.

Bu sadece bir örnekti;şimdi söyleyin bana ben ne için vicdansızlık yaptım?

Söyleyelim:

Öldürme işini asker yapınca bunun adı "faşizm" oluyor, dağdaki terörist yapınca "hakkını arayan mazlumlar" oluyor!

Siz önce bu çelişkinizden kurtulun sonra anlatırsınız bize demokrasi görüşünüzü, insanlık felsefenizi...

Su yanlislari bize bir anlatsaniz keske.

hayhay efendim. Hemen başlayalım. yazmış olduğunuz iletileri baştan okumakla başlayalım mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu sadece benim ya da senin değil, Türkiye vatandaşı olan, sınırları içinde hayatını devam ettiren ve buna nankörlük etmeyen her insanın sesidir sevgili deniz kızı. Ne mutlu bunu yaşayabilenlere...

Şunu biliniz ki Türkiye sevgisi sadece Türkiye icinden cikmaz inanin ben daha ne sevgiler gördüm onlar Türk´ten daha uzakti memleketimize..

Her Türk vatandasin ister yurt icinde olsun ister yurt disinda güzel bir Türkiye icin hepimizin yapabilecegi daha cok seyler var?

Sevgili kardesim YARASA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şunu biliniz ki Türkiye sevgisi sadece Türkiye icinden cikmaz inanin ben daha ne sevgiler gördüm onlar Türk´ten daha uzakti memleketimize..

Her Türk vatandasin ister yurt icinde olsun ister yurt disinda güzel bir Türkiye icin hepimizin yapabilecegi daha cok seyler var?

Sevgili kardesim YARASA

Canım kardeşim, çok iyi bilincindeyim yurt dışında da olsa, bu yurdun kıymetini içeride havasını teneffüs edenlerden daha iyi bilenlerin varlığını...

Cümlem sınırlarla sınırlı değildi. Tanımsaldı. Sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkemizde ne yazık ki gerçekten aşılması zor önemli sorunlar var. Bunları gerçekten de aşmamız gerekiyor, gerçekten ciddi sorunlar.

Ama sorun var diye bu sorunları sadece kendi sorunu görmek, bu sorunların aslında hallolmasını değil, daha artmasını isteyenlerle, bu sorunları kullanıp daha da artırmak isteyenlerle el ele vermek çözüm değil, adı başka bir şey olan bir durumdur...

Ne örneğin. Töre, berdel, kan davası, ağalık-maraba sistemi gibi çok ciddi sorunları olan bir bölgede bilimle, aydınlıkla elele vermek yerine bilimi engellemek isteyen dogmatiklerle elele vermek, eğitimi, aydınlanmayı istemeyen, gencecik savunmasız öğretmenleri öldüren, okulları yakan bölücülere terörist demeye dili varmamak gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkemizde ne yazık ki gerçekten aşılması zor önemli sorunlar var. Bunları gerçekten de aşmamız gerekiyor, gerçekten ciddi sorunlar.

Ama sorun var diye bu sorunları sadece kendi sorunu görmek, bu sorunların aslında hallolmasını değil, daha artmasını isteyenlerle, bu sorunları kullanıp daha da artırmak isteyenlerle el ele vermek çözüm değil, adı başka bir şey olan bir durumdur...

Ne örneğin. Töre, berdel, kan davası, ağalık-maraba sistemi gibi çok ciddi sorunları olan bir bölgede bilimle, aydınlıkla elele vermek yerine bilimi engellemek isteyen dogmatiklerle elele vermek, eğitimi, aydınlanmayı istemeyen, gencecik savunmasız öğretmenleri öldüren, okulları yakan bölücülere terörist demeye dili varmamak gibi...

Demi sayin demirefe' magaradan, dagdan el sallama buyur gel meydana is makinalarinin basina beraber cizelim köylerin kasabalarinin yollarini beraber götürelim o kasabalarin cocuklarina sevinci.. birakalim onlarda oynamasini ögrensin top pesinde kosturmanin sevincini yasasin..

Gene bir hikaye diyelimde hikaye demek beni daha mutlu ediyor!

Bakin inanin yasadigim yerlerde öyle arkadaslarimiz vardi diyorduki bir örnekleme yapayim bak sen yakinina hediye olarak bisiklet götürebiliyorsun.. bir sakat arabasi götürebiliyorsun..

belki onlarda cok istediler götüremediler.. daglar ve magaralar önlerini kesti...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yok oldugunun farkindayim..

Bakin yalanci vatandaslik örnegini vereyim.. Avrupa´ya iltica eden dogulu vatandaslar bugün itiraf ederler dünde itiraf etmislerdi bizim iltica sebemiz.. issizlik agalik seyhlik..

Türkiye cumhuriyetini hazmedemeyen bir avuc vatan hainin yüzünden iltica etmek zorunda kaldiklarini itiraf ederler..

O bir Avucun nasil Türkiye nin cirpinarak oralara götürmek istedigi yatirimlari yaktiklarini cok iyi biliyorlar.. ve kendilerininde Cirpinarak burda birikimlerini nasil doguya aktaramadiklarini herkesden cok iyi biliyorlar..

O bir avuc onlarin yatirimlarini daga yapin diyorlar onlari korkutuyorlar.. evet birilerinin Türkiye cumhuriyeti sevgisi bu.

Cesareti varsa bir dogulu vatandas doguya gercek yatirip yapsin! da görelim.

Yok olduğumun değil,yok olduğumuzun farkına varalım.Sevgili Efendi,bilmem farkında mısınız ama bizler tükeniyoruz;sen veya ben değil.Nasıl mı,buyrun gündemimizi takip ederken hep beraber toplumumuzu ve yaşananları okumaya...

Yok olduğunun farkındayım....derken;sadece düşüncelerimi kastediyorsanız;ben yok olmuyorum,umutla hergün biraz daha çoğalıyorum.Siz hiç merak etmeyin.

İltica örneğinizde çok büyük bir yanılgı var;bir taraftan yapılan yatırımların heba edilmesinden bahsederken "bir avuç vatan haini" diyerek "Doğulu" diyorsunuz,diğer taraftan "kolaysa Doğulular yapsın yatırımı" gibi çok basit bir çıkarımda bulunuyorsunuz.

Bilmeliniz ki;Kürt Sorunun en büyük mağduru Kürt vatandaşlarımız.Avrupa da yaşayan Kürt'lere de bir sorun;"neden buradasınız?"diye...

Yatırımlara gelince;bölgede yatırımların yapılmadığı büyük bir gerçek.Bunun içinde istikrar tabi ki var.Kimse malını ateşe atmak istemez.Kürt veya Türk.Bunun için biz de özel sektör yoksa kamu sektörü var diyoruz ve ekliyoruz;ekonomik anlamda sıkıntı çeken insanlar için onur,ekmekten ibarettir.

Bunun yanında,Diyarbakır'da özel sektörün yaptıklarını takip eden biri olarak da şunu söyleyebilirim ki;özel sektör dün çok kaybetti.Kimse bunu yalanlayamaz.Ama karapara yolu ile bölgede tutunan özel sektör ise Diyarbakır'ı sömürmeye devam ediyor.

İfadeleri açma gereği duymuyorum;herkes burada eminim ki belirli bir eğitim aşamasından geçmiştir.Bu aşamayla gelecek yorumları da size bırakıyorum.

Demek istediklerinizi biraz daha açarsanız;ben de demek istediğinizi daha iyi anlarım.

Bu adamlar durup dururken mi öldürüldü?

Neyse! Anlaşıldı. Sizin ezberiniz yazdıklarımızın gözlerinizdeki yansımasını bile engelliyor ve engellemeye devam edecek. Yazık...

Evet,durup dururken öldürüldü.Yazık ha,bana mı yazık.Yapmayın,lütfen olmadı mı;kahvehane muhabbetleri ile bana yanıt vermeyin.Siz,yaşananların farkında değilsiniz.Olsaydınız;yaşananlara biraz olsa tanık olurdunuz.

Kendini yok sayan ülkesini nasıl var saysın? :D

Hep derim ya, önce parçası olmayı, var olmayı öğrenin. Sonra eleştirip, düzeltiriz yanlışları hep birlikte.

Demek istediğimi anlamışken,bu cümleyi sarfetmeniz çok ilginç.Ben sorunun bir parçasıydım,sorun olarak algılanmaya devam ediyorum.Sorun varsa,eleştiri de olacak.Siz İran'da ki rejimin antidemokratlığını eleştireceklerden biri değil miydiniz?İran'da da muhalif sesler "eleştiri yapma" ayarı ile temizlenir.

Yine politik cevap ''Ben sadece kişilerden,mışlardan değil yaşadıklarımdan da çok örnek verdim'' işte bu ''da''eki sizi istediğiniz noktaya götüreceğini düşünerek politik yazıyorsun.

Oysa siz sadece gördüklerimden ve yaşadıklarımdan örnek verdim demeniz gerekirdi.

Yazdıklarınıza birdaha bakın,şemdinlideki kitap evi propagandalarını nasılda gerçekmiş gibi yazdığınızı göreceksiniz vicdan derkende pkk propagandalarını bildiğiniz belkide tavsip bile etmediğiniz olayları kınama olarak yazmadınız hep görmezden geldiniz.

vs .

Şemdinli hakkında ki düşüncelerimin arkasındayım;orada devlet vardı.Devletin verdiği silah vardı.Askeri mahkeme de yok sayılan büyük bir hukuksuzluk vardı...

Sadece yaşadıklarımdan ve gördüklerimden çok örnek verdim.Ama siz de takdir edersiniz ki;yaşananlar sadece benim yaşadıklarımdan ibaret değil.Ne yani,Irak işgalinde yaşanan vicdansızlıkları yaşamayınca orada işkence var diyemeyecek miyiz?

Şemdinli mi dersiniz;ben de derim "propaganda da olsa neden devletin adamı orada"...o da bir oyun diyeceksiniz değil mi!

Sn mavi aynadaki vicdanı bu yazdıklarımda bulabilirsiniz.

Ayrıca şemdinli olayında, Kimlik sorduğu için şehit edilen polis'e sesiz kaldığınızda -ortalığı yağmalayanan pkk yandaşlarına sesiz kalarak onları kınamayarak ve sırf insan olduğu düşünerek yapılan her hukuksuzluğu hukuğa sığdırmak ve Adaletteki Adaletsiği görürken adaletsiği yapan teröristleri-bölücüleri görmemeniz...Sırf insan olduğunu düşünerek hırsız ile ev sahibini-tecavüz eden ile edileni-bir terörist ile bir askeri aynı kefeye koymanız.

Daha nasıl vicdan diyeyim!

Bakınız hemşom,

Buna ne isim verirseniz verin;benim için hak olan insandır.Kimliğim sadece inandıklarım ve kendimi ifade edişimdir.Altını çiziyorum sadece "insan"

Şiddet kimden gelirse gelsin,kesinlikle taraf değiliz.Şemdinli de buna dahil.Yalnız,toplumsal tepkiler çıkış olarak algılanıyorsa;varolan tepki azımsanamaz.Bakın İran'a...kim ne derse desin,iradesine sahip çıkan bu insanlar alanlarda olmasaydı;irade olmazdı.

Bu cümlelerin hemen akaibinde;konuştuğumuz,yazıştığımız her yerde dediğim;kesinlikle eline taşı alıp sokağa çıkma.Al eline pankartını;tepkini insana yaraşır bir dil ile ifade et.

Öcalan'ın doğumgününde yaşanan olayları hatırlıyorsunuzdur.Orada iki kişi öldürüldü.Bunlardan biri de benim çok iyi tanımsamda okulda konuştuklarımdan biriydi.Ben,o alanda öldürülen insanın yaşama hakkına olan bu gaspı kesinlikle onaylamıyorum.Ama bu gaspı taşlarla tepkiye dönüştürenlerin de yanında asla olmam.

Ben kimseyi meşru görmüyorum;sadece nedenleri görelim diyorum.

Çocuk taşı atar;yanlıştır.Yanlış olan bu eylemin tek çıkışı ise nedendir.

Değerli forumdaşlarım,vicdansız ve yalancı yada başka bir yakıştırma...benim için içinden geçenlerinizi yazmakta özgürsünüz;ama lütfen birkez olsun benim demek istediklerimi kendinizce yorumlamayın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilmeliniz ki;Kürt Sorunun en büyük mağduru Kürt vatandaşlarımız.Avrupa da yaşayan Kürt'lere de bir sorun;"neden buradasınız?"diye...

Evet soralim neden burdalar benim cevabi duymam önemli degil ben o cevabi icinde yasiyorum ve herbirinin nasil buralara adim attigini.. heralde iyi biliyorum.

hepsinin adimlari düz olacakki onlara en büyük yardimi burda ki yerlesik Türk halki vermistir buralarda dogulu batili Türk ayricalik kavrami yoktur bu sadece geldigi yöreyi temsilen söylenir bunun baska türlü söylenis tarzida yoktur dünyada?

Bütün umutlari is burda kisa zamanda kazanacaklarini memleketlerine aktarabilmektir..

iste burda bi yanilgi vardi..

aktaramadilar aktartmadilar birileri engel oldu? cünkü onlar gelmeden önce buralarda direk barzanin bürolari vardi!

evet binler geldi zamanla yüzbinler geldi..

fakat unutma..

Bir bölücü gecesinde sadece bir otobüs zor kaldirabildiler Aponun resmi olan otobüsün arkasinda böyle otobüs bir toplanti bir gecede sadece bir otobüs kalkabildi neden? sadece bir otobüs..

Nefreti tasiyan sadece bir otobüs neden iki veya ücten fazlasi arka arkaya yol alamadi öyle binler geldi yüzbinler geldi ne oldu vatandaslarimiza.. neden bu konvoya takilmadilar öyle ya iltica sebebleri ortada? öyle ya avrupada polis asker baskisida yok!

Demekki gelme sebebleri neymis efendim? issizizlik demekki oluyorki ülkemizin sorunu ayni daha önce davet edilenlerle sonradan gelenlerle yani iltica basvurusuyla gelenlerin sorunu ortak demekki ülkemizde cok saglam ulus yaratmisiz bir otobüsle devrilmeyecek kadar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yok olduğumun değil,yok olduğumuzun farkına varalım.Sevgili Efendi,bilmem farkında mısınız ama bizler tükeniyoruz;sen veya ben değil.Nasıl mı,buyrun gündemimizi takip ederken hep beraber toplumumuzu ve yaşananları okumaya...

Yok olduğunun farkındayım....derken;sadece düşüncelerimi kastediyorsanız;ben yok olmuyorum,umutla hergün biraz daha çoğalıyorum.Siz hiç merak etmeyin.

Al bir çelişki daha...

Yok mu oluyorsun yoksa çoğalıyor musun? Biz derken neredesin? Ben derken nerede?

Sorun en çok sorun çıkarana sorun olur...

hala Avrupa da yaşayan Kürtler diyorsunuz! Duyan da Kürtler Türkiyeden kaçıyor sanır! Ya hu bırak Avrupaya gitmeyi, bu ülkede Kürt kökenli bir çok vatandaş paranın aktığı muslukların başında iken, devletin her türlü kademesinin başında iken, bütün turistik kasaba ve şehirlerde tüm barlar ve dükkanlar onların elinde iken sen daha neyden bahsediyorsun arkadaşım??? Sorun nerede? Yetmeyen ne?

Yatırımlara gelince;bölgede yatırımların yapılmadığı büyük bir gerçek.

Yapılamadığı büyük bir gerçek! Yapılmadığı ise büyük bir YANLIŞ! Gerçeğe dönün!

Bunun içinde istikrar tabi ki var. Kimse malını ateşe atmak istemez.Kürt veya Türk.Bunun için biz de özel sektör yoksa kamu sektörü var diyoruz ve ekliyoruz;ekonomik anlamda sıkıntı çeken insanlar için onur,ekmekten ibarettir.

Kamu insanlarının başına gelenleri de biliyoruz! Onlar için de sıkıntı can, can!

Demek istediklerinizi biraz daha açarsanız;ben de demek istediğinizi daha iyi anlarım.

Herşey açık ve net!

Evet,durup dururken öldürüldü.Yazık ha,bana mı yazık.Yapmayın,lütfen olmadı mı;kahvehane muhabbetleri ile bana yanıt vermeyin.Siz,yaşananların farkında değilsiniz.Olsaydınız;yaşananlara biraz olsa tanık olurdunuz.

:) Kahve muhabbeti ha? Ben her şeyin farkındayım. Bu yazıları da birşeylerin farkında olmayanlar okusun ve yazılarınızla yanlışa düşmesin diye yazıyorum. Yeterince açık mı?

Ben sorunun bir parçasıydım,sorun olarak algılanmaya devam ediyorum.

Farkındayız :)

Sorun varsa,eleştiri de olacak.

Eleştiri varsa eleştirisi de olacak!

Siz İran'da ki rejimin antidemokratlığını eleştireceklerden biri değil miydiniz?İran'da da muhalif sesler "eleştiri yapma" ayarı ile temizlenir.

İran daki sistemi de eleştiririz, ellerindekinin kıymetini bilmeyenleri de!

Buna ne isim verirseniz verin;benim için hak olan insandır.Kimliğim sadece inandıklarım ve kendimi ifade edişimdir.Altını çiziyorum sadece "insan"

İnsan evet. Ama sadece doğu kökenli olanlar değil mi?

Bu memleketin başka sorunu yok zaten! başka insanların sorunu yok! Tek sorun bu Kürtlerin ki ha?

Şiddet kimden gelirse gelsin,kesinlikle taraf değiliz.

Bırakalım şimdi bu lafları, birbirimizi kandırmayalım.

Şiddet devletten geldiğinde işin adı faşizm oluyor, milliyetçilik oluyor, insan hakları oluyor, ama dağdaki insanlardan gelince hakkını aramak oluyor!

Kurtulun artık bu çelişkiden de yazılarınızı ciddiye almaya devam edelim!

Ben kimseyi meşru görmüyorum;sadece nedenleri görelim diyorum.

Sen de şu nedenleri artık nedenlerin nedenleri şeklinde görmeye başla bence.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim nelere karşı olduğumu yazılarımı okuyanlar iyi bilir. Sizi de kırmayım ve tekrar söyleyeyim :) Milliyetçiliğin her türlüsüne karşıyım. Demokrasi süsü adı altında Kürt milliyetçi-bölücü hareketini meşru gösteren yazılara da karşıyım. Özellikle de, bu ülkede tek aç insan grubu Kürt milliyetinden olanlarmış gibi gösteren ve bu insanların sözde ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüklerini, hatta ve hatta yok yere öldürüldüklerini söyleyenlere çok karşıyım. Demokrasiyi yine bir süs, bir araç olarak kullanıp nihai hedefine ulaşmayı hayal eden cemaatçilere de karşıyım. Yine aynı şekilde, milliyeti Türk olanların sanki ayrıcalıklı yaratıldığını sanan düşüncelere de karşıyım.

Ama bir taraftan da, "Ne Mutlu Türküm Diyene" sözü ile şekillenen Atatürk milliyetçiliğinin ve halkçılığının da arkasındayım!

Son zamanlarda, bu söz, Atatürk ilkelerini yıpratmak adına, sanki salt bir milliyetçi söylemmiş gibi gösterilmektedir. Bunu söyleyenlere de karşıyım. Hele hele, "Ya sev ya terk et" gibi boş bir milliyetçi söylemle "ne Mutlu Türküm Diyene" laflarını aynıymış gibi değerlendirenlere kökten karşıyım. Klasik tanımlamaları yapıp size bunu anlatmaya uğraşmayacağım. Bu farkı zaten görüp anlayacak düzeyde olduğunuzu düşünüyor ve bir taraftan da inadına anlamayanların art niyetli olduklarını açıkça söylüyorum.

Unutulmasın, tek ortak çıkarları Türkiye'nin üniter yapısını bozmak olan "bölücü" ve şeriatçı" zihniyetleri bir arada görmeye, birlikte omuz omuza verip ülkeyi yıpratma yoluna gitmelerini görmeye de dayanamazcasına karşıyım!

Kusura bakmayin ama ne kadar celiskili oldugunuz gene kendi yazinizda belli. bakin celiskinize; "Milliyetçiliğin her türlüsüne karşıyım" diyorsunuz ve hemen arkasindan da "Ama bir taraftan da, "Ne Mutlu Türküm Diyene" sözü ile şekillenen Atatürk milliyetçiliğinin ve halkçılığının da arkasındayım! " Demekki her türlü Milliyetcilige karsi degilmissiniz.

Diger cümlelerinize baktigim zamanda aslinda sizin o kadar da net bir sekilde milliyetcilige karsi olmadiginiz rahatca görünüyor, sadece kendinize göre nelerin dogru ve yanlis oldugunu belirleyip, özünde millkiyetcilik ve irkcilik olan söylemleri bile bizlere iyi göstermeye calismissiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kusura bakmayin ama ne kadar celiskili oldugunuz gene kendi yazinizda belli. bakin celiskinize; "Milliyetçiliğin her türlüsüne karşıyım" diyorsunuz ve hemen arkasindan da "Ama bir taraftan da, "Ne Mutlu Türküm Diyene" sözü ile şekillenen Atatürk milliyetçiliğinin ve halkçılığının da arkasındayım! " Demekki her türlü Milliyetcilige karsi degilmissiniz.

Diger cümlelerinize baktigim zamanda aslinda sizin o kadar da net bir sekilde milliyetcilige karsi olmadiginiz rahatca görünüyor, sadece kendinize göre nelerin dogru ve yanlis oldugunu belirleyip, özünde millkiyetcilik ve irkcilik olan söylemleri bile bizlere iyi göstermeye calismissiniz.

Şimdi oturup sana milliyetçiliğin ne olup olmadığı ile ilgili ders veremem dünyahepimizin.

o yazımı da ne kadar okuyup anladığını gösterdiğin için ayrıca teşekkür ederim :D

Bu kadar net bir yazıyı bile bu şekilde anlayan zihniyetlerden diğer konularda ne beklenebilir ki? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünya üzerinde yikilmayan tek kale Atatürkcülüktür.Yikilmamasinin nedeni,onun birlestirici olmasindandir.Cagdas denilen tüm degerleri kapsamasindandir. Atatürk'e diktatör deme gafletine düsenler,günese balcik sivamaya kalkisanlardir.Tüm diktatörler yikilmistir,diktatör insan hayatina insani degerlere karsidir.Atatürk insanlari severdi ama ülkesinide.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Dogrucudavut, kusura bakmayin ama yukaridaki yazinizi yazmadan önce dogru dürüst arastirdinizmi benim yorumlarimi?

Ben isci ve emekciler hakkindaki yorumlarimi ilgili baslik altlarinda yazdim demistim ve siz ise sadece 1 mayis basligi disinda göremediginizi iddaa ediyorsunuz, yani arastirmissiniz ve ona göre tesbit etmissiniz.

Ben size sadece bir basligi örnek göstereyim: TUZLADA GENE ÖLÜM. Sizin bu tür tutumunuz gercekten anlasilir degil. Sanki siz her konuya egilip ayni derecede yorum yapiyorsunuzda beni elestiriyorsunuz, ama en azindan elestirirken insan bir kere dogru dürüst bir arastirma yapar ve öyle idaada bulunur.

İşçi haklarını ancak devlet gibi soyut bir kavramla gölge boksu yaparak ve liberal politikalardan hiç şikayet etmeyip, yaşadığı liberal ekonomi ile yönetilen Almanya’yı her zaman mükemmel sistem olarak tanıtan ama hükümete toz kondurmayan bir devrimci olabilir mi ?…

Emeperyalizim konusundaki ithaminizda aynisi. Diger taraftan isci ve emekcinin yaninda nasil olunacagini ve emperyalizme nasil karsi durulacagini esen rüzgara göre görüs bildirenlerden ögrenemeyiz. Biz dün ne isek bu günde aynisiyiz. Bizler dün Emperyalizma savas acanlari vatanhaini ilan edipte simdi bizden fazla Emperyalist düsmani olduklarini göstermeye calisanlarida biliyoruz, aynen isci ve emekcilerin yaninda olduklarini iddaa ettikleri gibi.

Eskiden ABD’ye karşı çıkan şimdi de karşı çıkar .

ABD’ye laf ettirmemek,

AB’ye laf ettirmemek,

Devlet suçludur, devlet şöyledir, böyledir demek,

Ama AKP’ye de laf ettirmemek. :)

Diger taraftan siz neden emperyalistlere karsi nasil durdugunuzu, iscileri nasil desteklediginizi, azinlik haklarini nasil savundugunuzu isbatlamak zorunda kalmiyorsunuzda bizler nedense devamli size bir seyler isbatlamak zorunda kaliyoruz. Lütfen birazda siz bize kendinizi isbatlayin, mesela ülkemizdeki azinliklara yapilan haksizliklara karsi ne yapiyorsunuz veya neler düsünüyorsunuz?

Çünkü biz kendimizi ‘’ devrimci ‘’ diye tanımlamıyoruz.

Bu forumda Sosyalist arkadaşlar da var. Ama hiç birinde bu kadar tutarsızlık yok.

Konuyu hemen azınlıklara getiren de yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yarasa:

Şiddet devletten geldiğinde işin adı faşizm oluyor, milliyetçilik oluyor, insan hakları oluyor, ama dağdaki insanlardan gelince hakkını aramak oluyor!

Kurtulun artık bu çelişkiden de yazılarınızı ciddiye almaya devam edelim!

Tuhaf. Ayni seyi, tersinden mantikla, MHP'li azinlik da soyluyor. Onlar da, 'Devletin askeri dagda adam oldurunce bu savunma oluyor, dagdaki adam daha az olumcul silahlarla mucadele edince adina terorist diyorlar,' diyor.

Bence ikisi de acik siddet uygulamalari. Birini digerinden daha masru gosterecek yeterli sebep yok. Insanlari daga cikaran tarihsel sebeplerle, yine yuzbinlerce gonulsuz insani istemedigi bir savasin icine, bu kez resmi uniformayla sokmak arasinda bir fark yok.

Galiba sorun gercekten de Ya sev ya terk et mantiginin resmi ideoloji kilifiyla pazarlanmasiyla basladi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunun yanında,Diyarbakır'da özel sektörün yaptıklarını takip eden biri olarak da şunu söyleyebilirim ki;özel sektör dün çok kaybetti.Kimse bunu yalanlayamaz.Ama karapara yolu ile bölgede tutunan özel sektör ise Diyarbakır'ı sömürmeye devam ediyor.

BİN ÜYESİ VAR

PKK'nın finans kaynağı Uluslararası Kürt İşadamları ve İşverenler Birliği'ne (KAR-SAZ) üye bin şirket bulunuyor. İstihbarat raporlarında bu şirketlerden 279'unun adı geçiyor. Buna göre 279 şirketten 147'si Almanya'da bulunuyor. Avrupa'da da Fransa'da 49, İsviçre'de 14, Hollanda'da 13, İngiltere'de 12, Avusturya'da 10, İsveç'te 8, Yunanistan'da 2, Danimarka, Belçika ve Romanya'da ise birer şirket var. Türkiye'de de biri İzmir, diğeri Diyarbakır'da olmak üzere iki KAR-SAZ üyesi bulunuyor. Bunlardan birinin Satranç Anonim Şirketi olduğu öne sürüldü. Raporlara göre, Diyarbakır'daki bir İşadamı Derneği de KAR-SAZ üyeleri arasında yer alıyor. KAR-SAZ üyesi şirketlerin çoğu gıda, inşaat ve tekstil şirketi. Türkiye, Hollanda ve Fransa makamlarının PKK'nın mali kaynaklarıyla ilgili raporları, KAR-SAZ'ın yılda 1 milyar Euro kara para akladığını ve bu parayı terör örgütüne gönderdiğini ortaya koyuyor.

(alıntıdır)

Yani gördüğünüz gibi Diyarbakır'da ne varmış? KAR-SAZ varmış.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yarasa:

Tuhaf. Ayni seyi, tersinden mantikla, MHP'li azinlik da soyluyor. Onlar da, 'Devletin askeri dagda adam oldurunce bu savunma oluyor, dagdaki adam daha az olumcul silahlarla mucadele edince adina terorist diyorlar,' diyor.

Bence ikisi de acik siddet uygulamalari. Birini digerinden daha masru gosterecek yeterli sebep yok. Insanlari daga cikaran tarihsel sebeplerle, yine yuzbinlerce gonulsuz insani istemedigi bir savasin icine, bu kez resmi uniformayla sokmak arasinda bir fark yok.

Galiba sorun gercekten de Ya sev ya terk et mantiginin resmi ideoloji kilifiyla pazarlanmasiyla basladi.

''Şiddet devletten geldiğinde işin adı faşizm oluyor, milliyetçilik oluyor, insan hakları oluyor, ama dağdaki insanlardan gelince hakkını aramak oluyor!''

Ne güzel söylemiş arkadaşımız.

Bu söz ne mhp nede başka bir partinin söylemidir.Bu söz teröre karşı olan ve terörü hiçbir sebeple haklı görmeyenlerin sözleridir.

''Dağdakiler daha az ölümcül silahla mücadele ediyormuş'' İşte zihniyet bu.

Ne mücadelesi ediyor? Evindeki eşi annesi açlıktan ölürken daha kendi namusuna sahip çıkamayan neyin mücadelesini veriyor?

Üstelik daha az ölümcül silahlarmış diyorsun...Son zamanlarda yine bölücülerin diline doladığı ORANTILI GÜÇ isterseniz askerde teröriste karşı orantılı güç kullansın.Sizin zihniyet bu teceavüzcüde olsa hırsızda olsa teröristte olsa orantılı olacak...Sanki burası kırkpınar güreş arenası !

Öncelikle terörü kabul etmeniz lazım ve terörün amacını bilmaniz lazım.

Terörün amacı Devleti güçsüz göstermek,insanları baskı altına alarak, yıldırma ve her türlü şiddeti uygulayarak insanların devlete olan güvebini azaltmak ve yok etmektir.O nedenle

Terör bizde olduğu gibi diğer ülkelerdede vardır, terörle mücadele etmek ise askerin görevidir.

Daha öncede söylediğimiz gibi İNSANLĞIN gölgesine sığınıp onlarda bir insan diyerek İNSANLIK adına yapılan bu terörizmi meşru gösteremesiniz.

Terörizmin amacı belli yaptıkları faliyetler belli ve sivil resmi bebek kadın demeden insanları öldürsün sonra neymiş efendim asker operasyon yapmasaymış,askerin yaptığı temizlikte haksızlıkmış.

Düşününki biri size saldırıyor ! saldıran ile kendinizi aynı görebilirmisiniz? size saldıran insan olması onu haklı kılabilirmi.

Nasıl bir mantıkdır bu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz alışığız kendini "demokrat" olarak tanımlayıp teröre terör diyenlerin milliyetçi veya faşist olarak yaftalandırılmalırına. Elinde bu tip bir malzeme olmasaydı, terör kendini nasıl meşrulaştırabilirdi ki?

Dünyahepimizin, bırak artık anlamsız yaftaları ve eleştirileri de yazacaksan sorularıma cevap ver. Bu cümleler sizi meşrulaştırmaz, yazılarınızı mizah eder ancak.

Buna gerekli cevabı Kaplan-200 vermiş sağ olsun.

Yeni bir şey daha öğrendik şimdi. Demek ki neymiş?

Daha az ölümcül silahlar kullanırsan adın teröre çıkmaz. Öldüreceksen gasp edeceksen daha az ölümcül ol ki ceza almayasın :D Ya hu siz bu cümleleri düşünerek mi yazıyorsunuz yoksa bilerek vaktimizi çalmak için mi? Ya da güldürmek için mi?

Bence ikisi de acik siddet uygulamalari. Birini digerinden daha masru gosterecek yeterli sebep yok.

Yoksa sorun ne? :D Alah alaaah, çelişkilere bak yahu!

Insanlari daga cikaran tarihsel sebeplerle,

:) Şimdi yine yeni şeyler öğreneceğiz. Anlatın bakalım şu tarihi...

Anlatmadan önce sayın "Tengeriin Boşig" arkadaşıımzın konuyla ilgili yazılarını bulun okuyun.

Hepinize tavsiyem, yazmadan önce ne yazacağınızı düşünün ki, burada ne bizim ne de okuyanın vaktini çalmayın.

Ya da dünyahepimizin'in yaptığı gibi, bizi hayallerimizle baş başa bırakıp rüyanıza devam edin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyahepimizin, bırak artık anlamsız yaftaları ve eleştirileri de yazacaksan sorularıma cevap ver. Bu cümleler sizi meşrulaştırmaz, yazılarınızı mizah eder ancak.

Sn YARASA ben sadece kendi yazinizdaki celiskiyi gösterdim, ama isinize gelmedi galiba, dolayisiyla yafta ve anlamsiz oluyor. Kusura bakmayin ama elestirileri hazm edebilmekte bir erdemliktir.

Diger taraftan hangi sorularinizdan bahsediyorsunuz. Bilerek vermemis olamam. Sorunuzu bana bir alinti ile tekrarlayabilirseniz sevinirim, cünki cevap vermemezlik gibi bir niyetim olmamaistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''Şiddet devletten geldiğinde işin adı faşizm oluyor, milliyetçilik oluyor, insan hakları oluyor, ama dağdaki insanlardan gelince hakkını aramak oluyor!''

Siddetin hic bir zaman savunulacak bir tarafi olamaz. Siddet uygulayan devlette olsa sahis veya örgütlerde olsa siddettir.

Ama dagdaki insanlarin siddet kullanmasini hakkini arama olarak nitelendiren bir yorum gösterebilirmisiniz?

Ben en azindan bu forumda aktif olarak yazan arkadaslardan hic bir kimsenin sizin iddaaniz gibi bir görüs bildirdigini okumadim. Ama tabiiki binlerce gencin neden daga ciktigi sorgulaniyor. Eger bunu sorgulamak onlari hakli göstermek oluyorsa pes dogrusu derim.

Lütfen burada söylenmeyen sözleri söyleniyormus gibi anlatmaya gerek yok, bu sadece niyetimizi belirler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hayhay efendim. Hemen başlayalım. yazmış olduğunuz iletileri baştan okumakla başlayalım mı?

Sn YARASA genelde yazilanlari dogru okumuyorlar diye elestirenlerdensiniz, ama bakin siz nasil okumussunuz beraber görelim:

"Hep derim ya, önce parçası olmayı, var olmayı öğrenin. Sonra eleştirip, düzeltiriz yanlışları hep birlikte."

Ben de cevap olarak "su yanlislari bir anlatsanizda biz de ögrensek" demisim.

Ve siz buna karsilik sanki ben sizden benim yanlislarimi anlatsanizda bir görsek olarak anliyorsunuz ve yukaridaki cevabi veriyorsunuz.

Siz o yorumun basina tekrar gidin ve kendi yazdiginizi tekrar irdeleyinki sonra bizim sorularimizida dogru anlayabilesiniz. Umarim sizin benden sorunuza beklediginiz cevabi sizde benim sorularimi ciddiye alip vermeye calisirsiniz, yoksa "hay hay efendim" yazipta gecistirerek degil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama dagdaki insanlarin siddet kullanmasini hakkini arama olarak nitelendiren bir yorum gösterebilirmisiniz?

"Dağdaki insanlar neden dağa çıktı? Ezildiler, dilleri yasaklandı, vs.vs. oldu" = "hakkını aramak"

Bu denkleme de bir itirazınız yoktur herhalde :)

Lütfen burada söylenmeyen sözleri söyleniyormus gibi anlatmaya gerek yok, bu sadece niyetimizi belirler.

Lütfen burada söylenenleri söylenmiyormuş gibi göstermeye çalışmayın. Bunca insan okuduğunu yanlış anlıyor olamaz ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Dağdaki insanlar neden dağa çıktı? Ezildiler, dilleri yasaklandı, vs.vs. oldu" = "hakkını aramak"

Bu denkleme de bir itirazınız yoktur herhalde :)

Lütfen burada söylenenleri söylenmiyormuş gibi göstermeye çalışmayın. Bunca insan okuduğunu yanlış anlıyor olamaz ;)

Pes dogrusu sayin YARASA !!! Baskalarina önce yorumlari iyi okuyun dersiniz ama siz sadece bir cümle cimbizlayip sonra baskasiyla matematik denklemi yapiyorsunuz.

Ben buradan ne yazdigimi tekrarlayayimda belki simdi tamokursunuz;

"Ama dagdaki insanlarin siddet kullanmasini hakkini arama olarak nitelendiren bir yorum gösterebilirmisiniz?

Ben en azindan bu forumda aktif olarak yazan arkadaslardan hic bir kimsenin sizin iddaaniz gibi bir görüs bildirdigini okumadim. Ama tabiiki binlerce gencin neden daga ciktigi sorgulaniyor. Eger bunu sorgulamak onlari hakli göstermek oluyorsa pes dogrusu derim." diye yazmisim. Yani, binlerce gencin neden daga ciktigi sorgulaniyor diye bir cümleyi herhalde atlamissiniz.

Dolayisiyla o genclerin 30 yildan beri hala neden daga ciktiklarini sorgulamak size göre daga ciktiklarini hakli göstermek oluyor.

"Dağdaki insanlar neden dağa çıktı? Ezildiler, dilleri yasaklandı, vs.vs. oldu" Bu cümleyi anlamak icin cok ugrasmaya hic gerek yok. Bu cümle ile daga cikan gebclerin nedenleri sorgulaniyor. Onlar daga cikipta ellerine silah almalari hakli gösterilmiyor. O insanlarin daga cikmalarinin önündeki engeller kaldirilsaydi daga cikmazlardi. Bunu anlamak o kadarmi zor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.