Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

karmaşa dünya karışık kafalar

doçent

Önerilen İletiler

Kuranı Kerim İncil ve yahut Tevratr gibi değildir. İndirildiği andan itibaren direk ezbere alınmış ve baskı peygamber efendimiz

zamanında el yazması olarak yapılmıştır. Sonradan değildir. Bu bilgi kesin net ve doğrudur.

Kuranda nasihat var evet ama bunun yanında ahlak, evrensel bilgiler, dünya ile alakalı bilgiler ve bilimsel veriler mevcut Lütfen Kuran ile İncil

Tevrat karşıtırmayınız onlar deiştirilmiştir.

Şu an vaktim kısıtlı daha sonra detaylı açıklarız inşallah.

Kitaplarımız emanet demektir,emanet yüklenen bir canlı demektir bana göre..Kuran ayetleri nasıl dirhem dirhem akıllara yüreklere yüklenirse,nasıl yavaş yavaş dolaşırken kafanda her olayda yankılanmaya başlarsa,diğer Kutsal Kitaplarımız İncil de ,Tevrat ta aynıdır kardeşim. Kur'an da Tevrat yaz arat, İncil yaz arat , her ayeti tek tek incele.. Ama yapma kardeşim, Kur'an-ı bırakıp başka öğretiler peşinden Kitaplarımıza değişmiştir deme.. Allahımızın ,"deyin ki " diye başlayan ayetlerini sakın gerine atma ve mümkün derece sen onları söyle..

Bakara(*) Sûresinin 136 . Ayetinde

Deyin ki: “Biz Allah’a, bize indirilene (Kur’an’a), İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve Yakuboğullarına indirilene, Mûsâ ve İsa’ya verilen (Tevrat ve İncil) ile bütün diğer peygamberlere Rab’lerinden verilene iman ettik. Onlardan hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz ve biz ona teslim olmuş kimseleriz.”

Rabbim değişeceğini bilmiyormuşta haşa,tekrarlı tekrarlı,defalarca bu Kitaplardaki nurdan,rehberlikten,rahmetten,yol göstericilikten bahsetmiş,defalarca bunları uygulamazsak bi yol üzerine olmadığımızı belirtmiş.. Yapmayın Allahımın aşkına yapmayın bu kadar .. Rabbimiz ,öncemizi de sonramızı da bilir,yapmayın.. Allah sözü hiç değişir mi? Olsa olsa anlamlarla oynamaya,Allahın nurunu söndürmeye kalkarlar,ama Allah nurunu tamamlamak ister,Allahın isteğinin önüne kim geçer, birileri anlamları eğer büker, Rabbim dilediğini gerçek anlama eriştirir.. Rabbim kulunu dilerse doğrusuna eriştirir.. Doğruya en yakın olanı Rabbim nasip etsin, Kitaplar Rahmet kaynıyor, onları oku ve baş tacı yap kardeşim,bütünle dinimizi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 287
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Kitaplarımız emanet demektir,emanet yüklenen bir canlı demektir bana göre..Kuran ayetleri nasıl dirhem dirhem akıllara yüreklere yüklenirse,nasıl yavaş yavaş dolaşırken kafanda her olayda yankılanmaya başlarsa,diğer Kutsal Kitaplarımız İncil de ,Tevrat ta aynıdır kardeşim. Kur'an da Tevrat yaz arat, İncil yaz arat , her ayeti tek tek incele.. Ama yapma kardeşim, Kur'an-ı bırakıp başka öğretiler peşinden Kitaplarımıza değişmiştir deme.. Allahımızın ,"deyin ki " diye başlayan ayetlerini sakın gerine atma ve mümkün derece sen onları söyle..

Bakara(*) Sûresinin 136 . Ayetinde

Deyin ki: “Biz Allah’a, bize indirilene (Kur’an’a), İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve Yakuboğullarına indirilene, Mûsâ ve İsa’ya verilen (Tevrat ve İncil) ile bütün diğer peygamberlere Rab’lerinden verilene iman ettik. Onlardan hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz ve biz ona teslim olmuş kimseleriz.”

Rabbim değişeceğini bilmiyormuşta haşa,tekrarlı tekrarlı,defalarca bu Kitaplardaki nurdan,rehberlikten,rahmetten,yol göstericilikten bahsetmiş,defalarca bunları uygulamazsak bi yol üzerine olmadığımızı belirtmiş.. Yapmayın Allahımın aşkına yapmayın bu kadar .. Rabbimiz ,öncemizi de sonramızı da bilir,yapmayın.. Allah sözü hiç değişir mi? Olsa olsa anlamlarla oynamaya,Allahın nurunu söndürmeye kalkarlar,ama Allah nurunu tamamlamak ister,Allahın isteğinin önüne kim geçer, birileri anlamları eğer büker, Rabbim dilediğini gerçek anlama eriştirir.. Rabbim kulunu dilerse doğrusuna eriştirir.. Doğruya en yakın olanı Rabbim nasip etsin, Kitaplar Rahmet kaynıyor, onları oku ve baş tacı yap kardeşim,bütünle dinimizi..

Selam.

Ftoyd,

kardesim.

Onemli olan tevrat ve incilin degistirildigi, yada degistirlmedigi degil,

onemli olan, tevrat ve incil ehlilin, son vahye, yani kurana inanmalarinin istenmesidir.

[007.157] [E1] Onlar ki yanlarındaki Tevrat ve İncil'de yazılı bulacakları elçiye, o okuyup yazma bilmeyen peygambere uyarlar. O, onlara iyilik emreder ve onları kötülükten alıkoyar, temiz, hoş şeyleri kendileri için helal, murdar şeyleri üzerlerine haram kılar, sırtlarından ağır yüklerini, üzerlerindeki bağları ve zincirleri indirir atar. İşte o zaman ona iman eden, ona tam saygı gösteren, ona yardımcı olan ve onun peygamberliği ile brlikte indirilen nuru izleyen kimseler; işte o asıl maksada ulaşan kurtulmuşlar, onlardır.

Su anki insanligin yegane kurtulusu kurana sarilmaktir.

saygi ve sevgilerimle.

Furkan Evren Nezir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Kafedengi ,

Dinler temel itibarı ile yönetim araçlarıdır.

Bu bakımdan Peygamber olduğunu iddia edenler yalancıdır , Tanrı tanımlamaları da hayal ürünüdür.

Kitapları da kendi yada bir ekip in uydurmasıdır.

Çünkü , Allah , Şeytan , Melek , Cin , peri , huri türünden varlıklar , METAFİZİKİ kavramlardır.

İspatları mümkün değildir.

Sadece inanılır. İMAN türünden inanmadır bu. Sorgulama olmadan , gözükapalı inanmadır.

Siz vardır dersiniz ve inanırsınız. Bizler yoktur deriz inanmayız.

Siz varlığının ispatını da yapamaz sınız.

Var olduğunu söyleyen ispatını da yapmak zorundadır.

Yokluğun ispatı yapılamaz , ve yapılması istenemez.

Bu nedenle , daha baştan , bilimsel olarak ispatı mümkün olmayan METAFİZİKİ bir Allah a da , peygamberiyim diyen ve insanları kandıran kişilere de onların uydurdukları kitaba da inanmayız.

Ve siz kalıp İslamdaki köleliği savunuyorsunuz.

Cihad adı altında yapılan TALAN ı savunuyorsunuz.

Dıhye tül Kelbi denen kişinin savaş sonunda safiye yi SEÇMESİNİ gururlanarak anlatıyorsunuz.

Savaş sonunda genç kızı SEÇMEK...

İnancınız bu sizin.

Talan , cariye , köle , katliam , suikast , yalancılık sizin peygamberin yaptığı ve izin verdiği şeylerdir.

Bunları görebilmek için , sorgulamak gereklidir.

Umarım birgün başlarsınız sorgulamaya.

Ezvacı Tahirat Okulu dediğiniz masal da sizleri kandırmak için uydurulmuş masaldır. Peygamberin tertemiz eşleri masalı...

Siz Ayşenin evliliğini bide karşı tarafın gözü ile bakarak okuyun da bakın.

Muhammede ve onun ekibine inanç kalacak mı. Zeynep ve safiye yi de yanına katın...

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba taklamakan

ince ve yumuşak noktaya değinmişsiniz

"Dıhye tül Kelbi denen kişinin savaş sonunda safiye yi SEÇMESİNİ gururlanarak anlatıyorsunuz.

İnancınız bu sizin.

Talan , cariye , köle , katliam , suikast , yalancılık sizin peygamberin yaptığı ve izin verdiği şeylerdir.

Bunları görebilmek için , sorgulamak gereklidir."

beni kureyza ya yapılanları ve savaşın sonunda rahmet!!! peygamberinin çocukları annelerinden ayırmamak için yahudi ve müşriklere satılmamasını sadece MÜSLÜMANLARA satılmasını İSTEMESİ GÖZLERİMİ YAŞARTTI!

NE KADAR HÜZÜNLENDİM ANLATAMAM!!!

insanları MAL gibi gören bir inanaç hatta tecavüzü caiz ve saveb sayann fakat menisini rahme değilde dışarı atmayı acaba günehmıdır diye peygamberine sorran zavallı kandırılmışların inancı.

namuslarını kirletip işi bittikten sonra pazarda HAYVAN satar gibi pazarlanan insanların onurlarını yok sayan bir dini bende yok sayıyorum.

sevgili taklamakan ben islami forumdaki MESDO adlı kişiyim.

size hakaret ederken dahi mesela köleliği ve ademin şamar oğlanlığını bize anlattığınızda size cevab veremeyip hırçınlaşmamızın sebbi çıkmada olmamızdı.

her saçmalığın ardına hikmet sünnetullah veya takdir gibi anlamsız sebebleri bulduk.

asla içimizdeki feryadı haykıramadıkki şimdi haykırıyoruz.

bir ALLAH varsa önce kendi yanlışını düzeltsin sonra bizi düzeltmeye çalışsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn donçent . svgili mesdo.

Bende orada sizin nıck ınızi kullanarak sizin kalbinizi kırdım.

Esas ben sizden özür dilerim. Kalbinizi kırdığım için.

Sanırım oradan sizi de atmışlar.

Dokuz köyden kovulmaya benzetiyorum bunu..!!!

Önemli olan . inanışımızdaki tespit ettiğimiz yanlışları bularak akıl yolu ile eleşirmek , varsa yanlışı düzeltmek ve hem inanışımızı hemde kendimizi yenilemek olsa gerek.

İyi insan olmakiçin dine grek yok.

Özgürlük gibisi de yok.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Kafedengi ,

Dinler temel itibarı ile yönetim araçlarıdır.

Bu bakımdan Peygamber olduğunu iddia edenler yalancıdır , Tanrı tanımlamaları da hayal ürünüdür.

Kitapları da kendi yada bir ekip in uydurmasıdır.

Çünkü , Allah , Şeytan , Melek , Cin , peri , huri türünden varlıklar , METAFİZİKİ kavramlardır.

İspatları mümkün değildir.

Sadece inanılır. İMAN türünden inanmadır bu. Sorgulama olmadan , gözükapalı inanmadır.

Siz vardır dersiniz ve inanırsınız. Bizler yoktur deriz inanmayız.

Siz varlığının ispatını da yapamaz sınız.

Var olduğunu söyleyen ispatını da yapmak zorundadır.

Yokluğun ispatı yapılamaz , ve yapılması istenemez.

Bu nedenle , daha baştan , bilimsel olarak ispatı mümkün olmayan METAFİZİKİ bir Allah a da , peygamberiyim diyen ve insanları kandıran kişilere de onların uydurdukları kitaba da inanmayız.

Ve siz kalıp İslamdaki köleliği savunuyorsunuz.

Cihad adı altında yapılan TALAN ı savunuyorsunuz.

Dıhye tül Kelbi denen kişinin savaş sonunda safiye yi SEÇMESİNİ gururlanarak anlatıyorsunuz.

İnancınız bu sizin.

Bunları görebilmek için , sorgulamak gereklidir.

Umarım birgün başlarsınız sorgulamaya.

Ezvacı Tahirat Okulu dediğiniz masal da sizleri kandırmak için uydurulmuş masaldır. Peygamberin tertemiz eşleri masalı...

Siz Ayşenin evliliğini bide karşı tarafın gözü ile bakarak okuyun da bakın.

Muhammede ve onun ekibine inanç kalacak mı. Zeynep ve safiye yi de yanına katın...

Saygılar.

burası muslumanların sıstemlı bı sekılde ınanclarını yıkmaya calısılan bıyermı arkadas. hakaret hakaret hakaret. yok yalancı, yok saltanat duskunu, hayal mahsulu. bızım sıze ıspatlayamadıklarımızın zıttını sızde bıze ıspatlayamıyorsunuz. dolayısı ıle bızım soyledıklerımız sızın ıcın sızın soyledıkleınız bızımıcın muglak kanıtlanmamıs seyler. burada bulundugum kısa sure ıcınde sureklı sıkayet ettıgınız muslumanlardan en ufak bır hakaret yada argoya rastlamadıgım halde muslumanları kaba olarak nıteleyen ınsanlardan duymadıgım nerdeyse kalmadı.

peygamber efendımızı cok eslı olmakla suclayanlar, forumun dıger baslıklarında ''bı 18lıkmı yoksa golfmu deseler golfu secerım ve ıyıkıde secmısım'' dıyebılıyor. ondan sonrada kalkmıs ıslam kadına deger vermıyor dıyor. ıslamın vermedıgını soyledıgın deger senın verdıgın degerden fersah fersah yukarda.

sız ınanmayabılırsınız arkadaslar, begenmeyedebılırsınız ama uslubunuz hıcte fıkırlerınıza ınancınıza saygım var dıye basladıgınız sozlerınıze uymuyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlar bu forumda ben dahil Allahın varlığını net bir şekilde kanıtlayan hikayeler anlattı.

İnanmayana artık yapacak bişi yok. Ayrıca bir önceki sayfada Hz. Muhammed (s.a.v) ın eşleri ile alakalı net bilgiler ve

hiç bir yanlışının olmadığını açıkça ortaya koyan bir makale var ama siz onu burda kötülemediğinize göre okumamuşsınız.

Çünkü ön yargılı olduğunuz için okuduğunuz an yalan hikaye bilemem ne zart zurt bişiler diyeceksiniz.

Ama imanlı müslümanları yolundan çevirmeye çalışmayınız. Sizin yolunuz yol değil doğru yolda değilsiniz, giriniz doğru yola

böyle giderse zaten günahkar öleceksiniz başkasının günahlarınıda üzerinize almayın. Biliyorum çok basit bir cümle ama

size söylemek için bu cümleyi uygun buluyorum "Diyelim ki Allah yok ve siz böyle davranıyorsunuz ve gerçekten yoksa

ölünce sorunda yok. Peki ya varsa? Namaz kılan oruç tutan iyilik yapan karda iken siz büsbütün zararda olacaksınız."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''bı 18lıkmı yoksa golfmu deseler golfu secerım ve ıyıkıde secmısım''

Sn kafedengi

Benim düşüncemde bir yanlışlık yok. Ben 18 yaşındaki kız arkadaşımla beraber olmak mı , golf oynamak mı deseler , golf oynamayı seçerim dedim.

Bu benim tercihim.

Burada dikkat edilmesi gereken konu , 18 yaşındaki kız arkadaşımın benimle rızası dahilnde birlikte olup olmadığıdır.

Ve yazımda da onu belirtmedim. Dolayısı ile bunu kadına değer verilmedi diye göstermeniz sizin , skalanızın bozuk olduğunu gösterir.

Zira sizin inancınızda , kadında değer verilmediğii yüzlerce yazı ile arkadaşlar gösterdi. Buraya almaya gerek yok.

Siz önce Ayşenin babasının kızını 5 yaşında iken bir adama nişanlamasını , sonra aynı kızı Muhammed isteiynce de ona nikahladığını , ılk regl olunca 8-9 yasında iken de Muhammedin koynuna soktuğuna bir cevap verin.

Safiye nin babasını amcasını kocasını öldürüp , nasıl koynuna aldığına bakın.

Zeynep i koynuna almak için ayet indirdiğine bakın.

Gelip beni eleştirin.

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlar bu forumda ben dahil Allahın varlığını net bir şekilde kanıtlayan hikayeler anlattı.

net bir şekilde kanıtlamak söz konusu değildir. asla kanıtlanamaz. zaten kanıtlansaydı ateizm ve atesit diye birşey olmazdı.

Allah'ın ve dinleriin varlığı kanıtlanamaz yalnızca onlara inanılır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba ali

öncelikle şu ayetleri etüd edelim ne dersiniz

ahzab suresi(resmi kurum diyanet tercümesidir)

36. Allah ve Resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.

37. (Resûlüm!) Hani Allah'ın nimet verdiği, senin de kendisine iyilik ettiğin kimseye: Eşini yanında tut, Allah'tan kork! diyordun. Allah'ın açığa vuracağı şeyi, insanlardan çekinerek içinde gizliyordun. Oysa asıl korkmana lâyık olan Allah'tır. Zeyd, o kadından ilişiğini kesince biz onu sana nikâhladık ki evlâtlıkları, karılarıyla ilişkilerini kestiklerinde (o kadınlarla evlenmek isterlerse) müminlere bir güçlük olmasın. Allah'ın emri yerine getirilmiştir.

38. Allah'ın, kendisine helâl kıldığı şeyde Peygamber'e herhangi bir vebâl yoktur. Önce gelip geçenler arasında da Allah'ın âdeti böyle idi. Allah'ın emri mutlaka yerine gelecek, yazılmış bir kaderdir.

50. Ey Peygamber! Mehirlerini verdiğin hanımlarını, Allah'ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kıldık. Bir de Peygamber kendisiyle evlenmek istediği takdirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helâl kıldık). Kuşkusuz biz, hanımları ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında müminlere neyi farz kıldığımızı biliriz. (Bu hususta ne yapmaları lâzım geldiğini onlara açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın. Allah bağışlayandır, merhamet edendir.

51. Onlardan dilediğini geriye bırakır, dilediğini de yanına alırsın. Boşadığın hanımlarından arzu ettiğini tekrar yanına almanda, senin üzerine bir günah yoktur. Böyle yapman onların mutlu olmalarına, üzülmemelerine ve hepsinin, senin verdiklerine razı olmalarına daha uygundur. Allah, kalplerinizde olanı bilir. Allah hakkıyle bilendir, halîmdir.

52. Bundan sonra artık başka kadınlarla evlenmen, elinin altında bulunan cariyeler hariç, güzellikleri hoşuna gitse bile, bunların yerine başka hanımlar alman sana helâl değildir. Allah her şeyi gözetler.

sevgili ali muhterem

sizce bir ilah yani kainatı yaratan hayatı yaşatan bir varlık bu kadar büyük bir ilme ve kuderete sahib bir varlık bu tarz İNSANCIL söylemleri edermi?

mesela köleleik cve cariyelik kurumu islam ile son buldu demekteler.

oysa yukarıda aktardığım bir kaç ayet bunun tam tersini söylemekte hatta cariye ile hür kadın ayırımı yaparak açıkça hür kadından sayılı lakin cariye(dişi köle)den sınırsızca alabilirsin demekte.

"Allah'ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri,"

bakınız ganimet savaşta elde edilen maldır.

islam inancında savaşta elde edilen malların arasında İNSAN'da sayılmıştır.

yukarıda azil noktasında ince bir detay vardı lakin atladınız.

genimetten paylarına düşen cariyelerin (dişi köle yaşları önemli değil)ırzlarına geçmek için izin istemeyen sadece meniyi gebeliğin oluşması için dışarı atsak günahmı değilmi bilmiyoruz bizi aydınlat diyerek izin isteyen sahabilerden bahsettim.

kadınların mal gibi alınıp ırzlarına geçilmekte hiç bir besi görülmediği hatta islama uygun olduğundan SEVAB beklendiği bir inanacın mensupları namuslarını kirlettikleri hanımların onurlarını değil rahme değilde dışarı attıkları pisliklerinin günahmı değilmi sorgusunu yapmaktalar.

bakınız mesele burada hadis numaraları ile kayıtlı dilerseniz resmi yayın organlarından bilgi alabilirsiniz

Ebu Said el Hudrî anlatıyor:

Peygamberle birlikte Benû Mustalık Gazası’na çıktık. Ve Arap tutsaklarından tutsaklar elde ettik. O sırada kadınlar iştahımızı çekti. Bekarlık çok güç gelmişti bize o günlerde. Ve azil yapmak istedik. İstiyorduk azil yapmayı. Ancak, ‘Peygamber aramızdayken ona sormadan nasıl azil yapacağız?’ dedik ve gidip peygambere sorduk.

Peygamber de azil yapmamakta sizin için bir sakınca yoktur. (Yapabilirsiniz de. Yapmaya bilirsiniz de.) Ama bilin ki, kıyamet gününe değin meydana gelecek bir yavru, ne olursa olsun meydana gelir.”

(Bkz. Buhari, e’s-Sahih, Kitabu’l-Itk/13; Tecrîd, hadis no: 1596;

Müslim, e’s-Sahih, Kitabu’n-Nikâh/127, hadis no: 1438;

Ebu Davud, Sünen, Kitabu’n- Nikâh/49, hadis no: 2170.)

bu imamların hadislerinin bir tanesini red eden islam alimlerinin ittifakı gereği küfr işlemekle itham edilirler.

meseleleri iyice anlamak için kaynaklara bakmak kaynaklarla beraber konuya ve ayetlere bakmak gereklidir.

tüm müslümanlara sorum şu.

BU GÜN SİZ TALİBAN VE MUADİLİ İSLAMCI MEMLEKETLERE GÖRE KAFİRSİNİZ

TÜRKİYEYİ İŞGAL ETSELER İSLAM İNANCINA GÖRE HANIMLARINIZ ANNELERİNİZ KIZLARINIZ KIZ KARDEŞLERİNİZ VE HANIM AKRABALARINIZ ONLARA GANİMET OLARAK PAY EDİLECEK.

BU SAYDIĞIM HANIMLAR YAŞLARI NE OLURSA OLSUN ONLARIN TAPULU MALI OLACAKLAR'!

DİLERLERSE TECAVÜZ EDECEK DİLERLERSE SATACAK PARAYA ÇEVİRECEKLERVEYA BAŞKASINA VERİP KULLANDIRACAKLAR !

BUNA RAZIMISINIZ?

LÜTFEN TEK KELİME İLE CEVABLAYINIZ!

NOT:KONU AYETSEL AÇIKLAMALARLA DEVAM EDECEK

Bu arada DAVKİNS'İN TANRI YANILGISI ADLI KİTABINI SİPERİŞ VERDİM

Okuyunca sizlerle paylaşırım

İslam'da her zaman için hak, hukuk gözetmek önplandadır; eğer bir düzenlemeyi abartarak ve duyguları sömürerek verirseniz "herkese adalet" söylemini bile tehlikeli hale getirebilirsiniz...

Gördüğüm üzere cümleleri kendi işinize geldiği gibi yorumladıktan sonra pembe tablolarla bezenen bir odaya gelip hani "sizinki nerde" diyorsunuz; halbuki bizimki o pembe tabloların arasında değil gerçekliğin ta içindedir...

Hiçbir merkezi otoritenin hak tanımadığı ve insanların savaş hukuku diye bir şey bilmediği zaman ve mekanda köleliği son derece insancıl bir biçimde ele alıp her zaman için önemli olanın dünyevi mevki değil Allah'a karşı durumumuz olduğunu belirten dinden kimseye zarar gelmez...

Dün de belirttiğim bir kaynağa bağlantı; kölelerle ilgili başlık da mevcuttur:

Hz. Muhammed(s.a.v) ve bazı toplum kesimleri

Ve;

Sizin gibi diyanet mealinden veriyorum, hem de bağlantı; okuyunuz:

Beled suresi

(İki sayfada mevcut, ileriki sayfaya geçmeyi unutmayınız)

Konuyla ilgili verdiğim bağlantıda kaynak olarak gösterilen bir ayet:

Nisa suresi; 92. ayet

Ve başka bazı ayetler:

Nisa Süresi; 25. ayet

Nur suresi; 32. ayet

Nur suresi; 33. ayet

Ne diyor; hiç beklenmedik noktalarda kölelere çıkış yolu açılıyor, cariyelerin namuslu hayat arzusu korunuyor...

Şimdi; tek kelimeyle cevap beklediğiniz o gerçekle bağlantısız soruya çift kelimeyle cevap verebiliriz ki o da şudur: "çarpıtma yapmayın!!!"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

net bir şekilde kanıtlamak söz konusu değildir. asla kanıtlanamaz. zaten kanıtlansaydı ateizm ve atesit diye birşey olmazdı.

İşte sorunda burada bana göre net kesin %100 deliller var ama size göre yok. Bana göre dünya üzerindeki herşey evrentıldızlar

gezegenler galaksiler pire bit hepsi net kesin deilildir bunların hepsinin her yeri Allahü Ekber! der.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşte sorunda burada bana göre net kesin %100 deliller var ama size göre yok. Bana göre dünya üzerindeki herşey evrentıldızlar

gezegenler galaksiler pire bit hepsi net kesin deilildir bunların hepsinin her yeri Allahü Ekber! der.

Allah'ın, dinin, kitabın, peygamberin, vs. vs. varlığının delili diye birşey yoktur...

bana delil olarak sadece Allah'ın kitaplarını, peygamberlerini gösterebilirsiniz...

onlar da adı üstünde 'inanılan'dır...

kesin değillerdir...

siz onun kesinliğine inanabilirsiniz...sizin gib....benim gibi...

ancak başkasına inanması için bunları delil olarak gösteremezsiniz...

ondan ancak inanmasını isteyebilirsiniz....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yukarıdaki iletime iki ayeti daha eklemek isterim:

Bakara suresi; 177. ayet

Tevbe suresi; 60 .ayet

Ve özellikle belirtmeden de geçmeyeyim; bütünlük çok önemlidir lütfen imkanı olanlar Kur'an'ın tamamını okusunlar ve bunu Peygamber Efendimiz(s.a.v)'in hayatı, İslam öncesi durum ve İslam tarihi hakkında bilgilerle(sağlam temel üzerine) desteklesinler...

Bütünlük içinde zaten bu kadar parçalı açıklamaya gerek kalmadan her şey açığa çıkacaktır; tabi bu işin uzmanlarından ayrıntlı bilgi alınmasını bir kenara bırakmak anlamına da gelmemeli...

Hayırlı okumalar ve değerlendirmeler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Su ,

Bit pire öyle kelimeler söylemez.

O sadece sizin hayal ürününüz , o kadar.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Su ,

Bit pire öyle kelimeler söylemez.

O sadece sizin hayal ürününüz , o kadar.

Saygılar.

Sn TAKLAMAKAN

Sandığınız gibi ben bu bahsettiğim Allahın kudretini bana gösteren en küçük atom u bile tabiyki sesli soluklu

cigerden "ALLAHU EKBER!" diye bağırmıyor. Sadece fiili olarak bu dünya düzenindeki paylarını gördükçe fiili ibadet

yaptıklarını düşünüyorum inanıyorum ve içimde hissediyorum. Hayal Kurmuyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğrudur. Hikayeler anlatıldı. Hikayeler ispat tan sayılmadığı için bizde hikaye olarak dinledik.

Masal kategorisine girenler de vardı. Kişisel uydurmaların eklendiği.. Onları da ekleseniz olurdu yazınıza , ispat olarak.

İnanmayana artık yapacak bişi yok.

Haklısınız. Bizim inancımızın gayet basit olan ispatı , gözünüzün önünde dururken , inanmıyorsunuz.

Hayal mahsulu , metafiziki kavramlara inanıyorsunuz. Yapacak bişey yok.

Ayrıca bir önceki sayfada Hz. Muhammed (s.a.v) ın eşleri ile alakalı net bilgiler ve

hiç bir yanlışının olmadığını açıkça ortaya koyan bir makale var

Bu sadece sizin yorumunuz. İnanmaya zorlarsanız kendinizi inanırsınız. Ve böyle gerçeklerle alakası olmayan cümleler kurarsınız.

ama siz onu burda kötülemediğinize göre okumamuşsınız.

Çünkü ön yargılı olduğunuz için okuduğunuz an yalan hikaye bilemem ne zart zurt bişiler diyeceksiniz.

Bu cümlenize yorum yapmayacağım. Ağırlığı kendi içinde var zaten. Yoruma gerek yok.

Ama imanlı müslümanları yolundan çevirmeye çalışmayınız.

Benim böyle bir çabam yok. Olmadı da.

Zamanında ANADOLU MÜSLÜMANLIĞI yaşamış biri olarak , inancımı sorguladım , kendime sorduğum soruları artık açık açık , forumda sormaya başladım.

Eleştirim varsa yaptım.

Öğreneceklerim varsada ( ki biçok şeyi de öğrendim) onları aldım.

Yazılarından birşey öğrendiğim forumdaşlara gelince , Bilimselci , Demirefe , Haksöz , BrainSlapper , Hoppa , Tengeriin Boşig , Yarasa , Gecekuşu , Dipnot , Dayı , Abraham , Notamatik bunlardan bikaçı.

Size naçizane önerim , yukarda ismi sayılan arkadaşlardan herhangi birinin yada hepisinin yazılarının tamamını okuyun.

Kendinizi bulacaksınız.

Sizin yolunuz yol değil doğru yolda değilsiniz, giriniz doğru yola

böyle giderse zaten günahkar öleceksiniz başkasının günahlarınıda üzerinize almayın.

Esas sizin yolunuz yol değil. Ben sizin yolunuzdan gittim. Hemde alasından gittim. Otobanından.

İmam hatip lisesini bitirdim , nurcuların içinde 5 sene kaldım , 2000 kişiye aynı anda cuma namazı kıldırdım , onlarca çocuğa Kuran okumasını öğrettim , dini dersler verdim. Saidi Kurdinin masal kitaplarından okumadığım kalmadı , kimisini tekarar tekrar okudum.

Ama siz bizim yolumuzu , yani özgürlüğü hiç tatmadınız.

Ananızın babanızın yönlendirmesi ile girdiğiniz dinden çıkamıyorsunuz ,hatta eleştiremiyorsunuz bile.

Yani , çocuklukta şartlandırılıdığınız yoldan bile çıkamaz sınız siz. Çocukluk şartlandırılmanız o kadar kazınmış ki kişiliğinize , korkarsınız...!!!

Bu yüzden de , el alemin yolunu eleştirmeyi bırakın da , azıcık özeleştiri yapın. Biz yaptık.

Biliyorum çok basit bir cümle ama

size söylemek için bu cümleyi uygun buluyorum "Diyelim ki Allah yok ve siz böyle davranıyorsunuz ve gerçekten yoksa

ölünce sorunda yok. Peki ya varsa? Namaz kılan oruç tutan iyilik yapan karda iken siz büsbütün zararda olacaksınız."

Ya varsa gibi bir mantık oportunist bir mantıktır. Kolaycılıktır. Fırsatçılıktır , lotary oynamaktır. İnandığınız Allaha da hakarettir.

Eğer var ise , yakasına yapışacam , Şu şeytanı neden yarattın diyecem. Yaptığı bu kadar haksızlık ve dengesizliklerin hesabını soracam.

Ne yazık ki yok. Bunları yapamayacağım.

Benim inancım belli.

Bizde her canlı gibi , doğduk , yaşıyoruz ve öleceğiz.

Vucudumuz ayrışacak , diyelim ki atomlarına kadar ayrıştı.

Bu atomlar başka canlıların vucudunda yaşamaya devam edecekler. Ama bu asla biz olmayacağız. Bu vucutla geldiğimiz tek ve son hayat bu.

Bundan sonra atomalrımız değişik yaşam formlarında , yaşam serüvenlerine devam edecekler.

Günah diye bişey yok.

Kanunlar var.

Umarım sizde birgün özeleştiri yaparsınız , özgürlüğü tadarsınız.

Saygılarımla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn TAKLAMAKAN

Sandığınız gibi ben bu bahsettiğim Allahın kudretini bana gösteren en küçük atom u bile tabiyki sesli soluklu

cigerden "ALLAHU EKBER!" diye bağırmıyor. Sadece fiili olarak bu dünya düzenindeki paylarını gördükçe fiili ibadet

yaptıklarını düşünüyorum inanıyorum ve içimde hissediyorum. Hayal Kurmuyorum...

fiili ibadet yaptıklarını düşünüyorsunuz...

Ve inanıyorsunuz...

Ve içinizde hissediyorsunuz.

Bir psikoloğa gidin , ben bit pirenin bunu yaptığını düşünüyorum diyerek dumunuzu anlatın. Ne diyecek.

En basit tanımla , hayal kuruyorsunuz diyecek.

Daha ileri tespitlerde de bunulabilir. Dikkat edin.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

fiili ibadet yaptıklarını düşünüyorsunuz...

Ve inanıyorsunuz...

Ve içinizde hissediyorsunuz.

Bir psikoloğa gidin , ben bit pirenin bunu yaptığını düşünüyorum diyerek dumunuzu anlatın. Ne diyecek.

En basit tanımla , hayal kuruyorsunuz diyecek.

Daha ileri tespitlerde de bunulabilir. Dikkat edin.

Saygılar.

Ben dayatma bir dine inanmıyorum kendi gerçeklerimi kendim buldum Allaha şükür, bende sizin sorduğunuz

ve inandığınız şeyleri kafamda oluşturdum bir zamanlar ve kendimce mantıklı olan ve doğru olan yaratıcı Allah ın

kudretini bu evrende hissettim güzümün önünde olanı gördüm.

Psikologluk bir işim yok olduğunu düşünsem zaten giderim. Ben yaratana teslim olmuşum. Sizin gibi düşünmediğim için

özgür olmadığımımı düşünüyorsunuz? Bence yanılıyorsunuz. Çünkü özgürlük inançsızlık değildir. Özgürlük dilediğinize

inanabilmenizdir. Ben istediğime inanıyorum ve kendimi böylece çook özgür hissediyorum.

Şükürler olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn TAKALMAN görüşlerinizi bana tarif edebilirmisiniz?

Kendim için ben şunu söyliyebilirim ; Muhafazakar, Müslüman, Demokratik, Özgürlükçü

Sizin için de şunları söylesek yanlış olurmu? Kominist , Faşist , Ataist

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğrusunu söylemek gerekirse , ben girişimciyim.

İşadamı olmaya çalışıyorum.

Boş zamanalrımda da , forum okuyup fikrimi yazıyorum.

Sizin Allahınıza ve dininize inanmıyorum.

Hiçbir dine inanmıyorum.

Bir yaratıcının olabileceği konusunda ise , Ateizme yakın agnostık düşünüyorum. Yani negatif ateizm de diyebilirsiniz.

Demokrasiye inanıyorum. Yaşadığım ülkenin kanunlarına uymaya çalışıyorum.

Dinlere inanmadığım için de , din in yaşamdan çıkarılması yönünde düşünüyorum. Zaten devlet ve kanunlarda asla olmamalı.

Olsa olsa kişilerin vicdanında olmalı diyorum. Sokakta bile değil.

Erdemli bir insan olmaya çalışıyorum.

Umarım sorunuzun cevabı olmuştur. Biraz detaylı açıkladım ki , yeni sorular gelmesin.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn kafedengi

Benim düşüncemde bir yanlışlık yok. Ben 18 yaşındaki kız arkadaşımla beraber olmak mı , golf oynamak mı deseler , golf oynamayı seçerim dedim.

Bu benim tercihim.

Burada dikkat edilmesi gereken konu , 18 yaşındaki kız arkadaşımın benimle rızası dahilnde birlikte olup olmadığıdır.

Ve yazımda da onu belirtmedim. Dolayısı ile bunu kadına değer verilmedi diye göstermeniz sizin , skalanızın bozuk olduğunu gösterir.

Zira sizin inancınızda , kadında değer verilmediğii yüzlerce yazı ile arkadaşlar gösterdi. Buraya almaya gerek yok.

Siz önce Ayşenin babasının kızını 5 yaşında iken bir adama nişanlamasını , sonra aynı kızı Muhammed isteiynce de ona nikahladığını , ılk regl olunca 8-9 yasında iken de Muhammedin koynuna soktuğuna bir cevap verin.

Safiye nin babasını amcasını kocasını öldürüp , nasıl koynuna aldığına bakın.

Zeynep i koynuna almak için ayet indirdiğine bakın.

Gelip beni eleştirin.

Saygılar

arkadasım ınsanlar saygılar demekle saygı gostermıs olmaz saygısızlıkta yapmamaları gerekır, skalanız bozuk, dınbılgınızde sosyal bılgınızde zayıf bu nasıl bır uslup boyle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Skalanız bozuk diye eleştiride bulundum.

Benim masumane tercihimle , Sizin hayatınızın gayesi olan din in , insaftan yoksun emir ve uygulamalarını , terazinin iki kefesine koyup karşılaştırmiş msınız.

Bu karşılaştırma yöntemi yanlış. Ne dememi bekliyorsunuz.

Atatürk ün arap alfabesi yerine latin alfabesini bir devrimle getirmesine de , Atatürk bir milletin DİLİ ni elinden aldı yorumu yapıyorsunuz.

Dil elinden alınamaz. Alınmadı da. Bu da sosyal bilginizin zayıf olduğunu gösterir demişim.

Ne diyecektim.

Alkışlasa mı idim.

Cemaat gibi karşınıza geçip sus pus dinlese mi idim , yorum yapmadan.

Siz önce fikirlerle uğraşın arkadaşım.

Görüyorum ki , şahsi sorular soruyorsunuz.

Benim de korkum olmadığı için cevap vermeme şaşmayın. Fakat , hoşlanmıyorum.

Fikrime karşı fikriniz var ise , yazın. Tartışalım.

Benim skala bozukluğu ve sosyal bilgilerdeki eksiklik tanımım doğru dur. Kullandığım araç ve mantık yöntemini de yazmıştım.

Saygılar gene de.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Skalanız bozuk diye eleştiride bulundum.

Benim masumane tercihimle , Sizin hayatınızın gayesi olan din in , insaftan yoksun emir ve uygulamalarını , terazinin iki kefesine koyup karşılaştırmiş msınız.

Bu karşılaştırma yöntemi yanlış. Ne dememi bekliyorsunuz.

Atatürk ün arap alfabesi yerine latin alfabesini bir devrimle getirmesine de , Atatürk bir milletin DİLİ ni elinden aldı yorumu yapıyorsunuz.

Dil elinden alınamaz. Alınmadı da. Bu da sosyal bilginizin zayıf olduğunu gösterir demişim.

Ne diyecektim.

Alkışlasa mı idim.

Cemaat gibi karşınıza geçip sus pus dinlese mi idim , yorum yapmadan.

Siz önce fikirlerle uğraşın arkadaşım.

Görüyorum ki , şahsi sorular soruyorsunuz.

Benim de korkum olmadığı için cevap vermeme şaşmayın. Fakat , hoşlanmıyorum.

Fikrime karşı fikriniz var ise , yazın. Tartışalım.

Benim skala bozukluğu ve sosyal bilgilerdeki eksiklik tanımım doğru dur. Kullandığım araç ve mantık yöntemini de yazmıştım.

Saygılar gene de.

sakın olun sayın saklamakan, dıl konusu baska bı baslıkta konusuluyordu

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sakın olun sayın saklamakan, dıl konusu baska bı baslıkta konusuluyordu

Benim nick imin yanlış kullanılması konusunda pek takıntım yok.

Sizin nick inizi bilerek yanlış kullanmadım.

Sanırım sizin yanlış yazmış olmanız da , bir hatadan kaynaklandı.

Aksini düşünmek , kötü niyet olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[050.031] [DI] Cennet, Allah'a karşı gelmekten sakınanlara yaklaştırılır, zaten uzakta değildir.

[050.032] [FK] İşte size vaadedilen budur. Daima tevbe ile Allah'a dönen, O'nun buyruklarını koruyan.

[050.033] [FK] Görmediği Rahman'dan korkan ve Allah'a yönelmiş bir kalble gelen sizlere, hepinize söz verilen yerdir.

saygilar.

Furkan Evren Nezir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.