Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İslamiyet ortaya çıkışıyla ilgili bazı bilgiler.

Önerilen İletiler

"ALLAH c.c."

Kâinatın ve kâinatta bulunan tüm varlıkların yaratıcısı, koruyucusu olan tek varlık, ibâdet edilmeye lâyık tek Rab, Mevlâ, Huda'ya ait özel isim. En yüce varlık olarak inanılan, bütün kemâl sıfatları şahsında bulunduran ve her türlü noksan sıfatlardan uzak olan gerçek Ma'bud. Varlığı zorunlu olan tek yaratıcıya ait yüce bir isim. Bu isimle çağrılan bir başka varlık olmamıştır, olmayacaktır da.

İsim, ifade ettiği ilâhî manasıyla yalnız Allah'a aittir ve hiçbir kelime bu ismin manasını ve muhtevasını ifade gücüne sahip değildir. Bu isim başkası için de kullanılamaz

Allah; kendi iradesiyle evreni yoktan var eden, ona belli bir düzen veren, gökleri ve yerleri ve bunlarda en küçüğünden en büyüğüne kadar canlıları yaratan, onlara hayat ve rızık veren, öldüren-dirilten, dilediğini dilediği şekilde idare ve tasarrufu altında bulunduran, varlığı bir başka etkenle değil, kendinden olan, her şeyi bilen, gören, işiten, yarattıklarında en ufak bir çarpıklık ve dengesizlik bulunmayan, herşeye gücü yeten, bütün mülkün gerçek sahibi, emir ve hüküm koymaya tek yetkili; övülmeye, itaat edilmeye, şükredilmeye gerçek lâyık, bir benzeri daha bulunmayan, bütün varlıkların, güneşin, ayın, gök ve yer cisimlerinin itirazsız itaat ettiği, boyun eğdiği, ismini ululadığı, ibadet edilmeye lâyık Hak mabud. Allah, mabud olduğu için Allah değil, Allah olduğu için mabudtur. Onun İlâh oluşu, ibadete lâyık oluşu, bir başka sebepten değil; kendi 'zat'ının yüceliğindendir. insanlar zaman zaman putlara, ateşe, güneşe, yıldızlara, millî kahramanlara veya hakkında korku ve ümit besledikleri herhangi bir şeye tapınmışlar; bu hâlleriyle de onları ilâh ve mabud edinmişler, bilâhare bunlardan cayarak, onları tanımaz ve tapınmaz olmuşlardır. O zaman da daha evvel mabudlaştırdıkları varlıkların mabudluk vasıfları yok olur. Hülâsa Allah'ın dışındakiler ancak insanların mabudlaştırmalarıyla mabud telâkki edilebildikleri hâlde Allah, bütün beşer ona inansa da, inanmasa da; ibadet etse de etmese de o, zatıyla Allah olduğu için ibadete lâyıktır. Beşerin inkârı onu Allah olmaktan uzaklaştıramaz.

a) Vâcibu'l-Vücûd: Varlığı mutlak gerekli olan, olmaması mümkün olmayan varlık. Bu da sadece Allah Teâlâ'dır.

B) Mümkinu'l-Vücûd: Varlığı mümkün olan, yani, varolması da, olmaması da mümkün olan varlıklardır ki Allah'ın dışında tüm yaratıklar böyledir .

c) Mümteniu'l-Vücûd: Varlığı mümkün olmayan. Allah'ın eşi ve benzerinin olması gibi. Allah'ın eşi ve benzerinin olması mümkün değildir.

HAŞR.

O Allah ki, O'ndan başka ilah yoktur. Gaybı da, müşahede edilebileni de bilendir. Rahman, Rahim olan O'dur. (22)

O Allah ki, O'ndan başka ilah yoktur. Melik'tir; Kuddûs'tur; Selam'dır; Mü'min'dir; Müheymin'dir; Aziz'dir; Cebbar'dır; Mütekebbir'dir. Allah, (müşriklerin) şirk koştuklarından çok yücedir. (23)

O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, 'şekil ve suret' verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir. (24)

YA RAB SENİ TENZİH EDERİM...

;)

Evet,

Ben "KANIT" demiştim, arkadaş kopyala/yapıştır yapıp, bunu ********** kanıt diye sunmuş.

Ben sebep sonuç ilişkisine dayanan, somut bir veri sundum ve buna aksi bir kanıt istedim.

Senin verdiğin cevaba bak..

Düşünmek, fikir yürütmek, sorgulamak ne kadar zor değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"AHURA MAZDA"

Kâinatın ve kâinatta bulunan tüm varlıkların yaratıcısı, koruyucusu olan tek varlık, ibâdet edilmeye lâyık tek TANRI, için ait özel isim. En yüce varlık olarak inanılan, bütün yetkin sıfatları şahsında bulunduran ve her türlü noksan sıfatlardan uzak olan gerçek TANRI. Varlığı zorunlu olan tek yaratıcıya ait yüce bir isim. Bu isimle çağrılan bir başka varlık olmamıştır, olmayacaktır da.İsim, ifade ettiği ilâhî manasıyla yalnız AHURA MAZDA’ya aittir ve hiçbir kelime bu ismin manasını ve muhtevasını ifade gücüne sahip değildir. Bu isim başkası için de kullanılamaz

AHURA MAZDA; kendi iradesiyle evreni yoktan var eden, ona belli bir düzen veren, gökleri ve yerleri ve bunlarda en küçüğünden en büyüğüne kadar canlıları yaratan, onlara hayat ve rızık veren, öldüren-dirilten, dilediğini dilediği şekilde idare ve tasarrufu altında bulunduran, varlığı bir başka etkenle değil, kendinden olan, her şeyi bilen, gören, işiten, yarattıklarında en ufak bir çarpıklık ve dengesizlik bulunmayan, herşeye gücü yeten, bütün mülkün gerçek sahibi, emir ve hüküm koymaya tek yetkili; övülmeye, itaat edilmeye, şükredilmeye gerçek lâyık, bir benzeri daha bulunmayan, bütün varlıkların, güneşin, ayın, gök ve yer cisimlerinin itirazsız itaat ettiği, boyun eğdiği, ismini ululadığı, ibadet edilmeye lâyık Hak mabud. AHURA MAZDA, mabud olduğu için AHURA MAZDA değil, AHURA MAZDA olduğu için mabudtur.

Onun İlâh oluşu, ibadete lâyık oluşu, bir başka sebepten değil; kendi 'zat'ının yüceliğindendir. insanlar zaman zaman putlara, ateşe, güneşe, yıldızlara, millî kahramanlara veya hakkında korku ve ümit besledikleri herhangi bir şeye tapınmışlar; bu hâlleriyle de onları ilâh ve mabud edinmişler, bilâhare bunlardan cayarak, onları tanımaz ve tapınmaz olmuşlardır. O zaman da daha evvel mabudlaştırdıkları varlıkların mabudluk vasıfları yok olur. Hülâsa AHURA MAZDA'nın dışındakiler ancak insanların tanrılaştırmalarıyla mabud telâkki edilebildikleri hâlde, Bütün beşer ona inansa da, inanmasa da; ibadet etse de etmese de o, zatıyla AHURA MAZDA olduğu için ibadete lâyıktır. Beşerin inkârı onu TANRI olmaktan uzaklaştıramaz.

a) Varlığı mutlak gerekli olan, olmaması mümkün olmayan varlık. Bu da sadece AHURA MAZDA'dır.

b ) Varlığı mümkün olan, yani, varolması da, olmaması da mümkün olan varlıklardır ki, AHURA MAZDA’nın dışında tüm yaratıklar böyledir .

c) Varlığı mümkün olmayan. AHURA MAZDA'nın eşi ve benzerinin olması gibi. AHURA MAZDA'nın eşi ve benzerinin olması mümkün değildir.

AHURA MAZDA Gerçek yaratıcıdır. O'ndan başka yaratıcı yoktur. Görünemeyeni de, görüneni de de bilendir. Tüm herşeyin shibi olan O'dur.

AHURA MAZDA yaratandır, en güzel bir biçimde kusursuzca var edendir, 'şekil ve suret' verendir. En güzel isim O'nundur. Göklerde ve yerdekilerin tümü O'nu tesbih etmektedir. O, tüm evrenin hakimidir. O'na emsal göstermek günaha girmektir. Siz günaha girenlerden, bedelini ödeyenlerden olmayın.

AHURA MAZDA SENİ TENZİH EDERİM...

?????????????????????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben "KANIT" demiştim, arkadaş kopyala/yapıştır yapıp, bunu ********** kanıt diye sunmuş.

Ben sebep sonuç ilişkisine dayanan, somut bir veri sundum ve buna aksi bir kanıt istedim.

Sevgili tavşan,

Sen bilimsel yöntemden haberdar olduğun için, doğal olarak nedensellik bağı olan akla, mantığa uygun, ölçülebilir, gözlemlenebilir kanıt istiyorsun.

Dinci arkadaşlarımız bu nedensellik bağı konusuna inseler zaten din kalmaz ortada.

Onlar için tek bir açıklama vardır. Allah ister ve olur herşey.

Musa, halüsinasyonlar görür, denizleri yardığını sanır, bu olabilir mi, nasıl olabilir diye kafa yormaz dinci.

Muhammed, halüsinasyonlar görür, Ay'ı ordadan ikiye böldüğünü sanır, katırla ilahlara seyahat yapar, bu olabilir mi, nasıl olabilir diye kafa yormaz dinci.

İsa, halüsinasyonlar görür, ölülüleri dirilttiğini sanır, bu olabilir mi, nasıl olabilir diye kafa yormaz dinci.

Dinci için, fizik yoktur, biyoloji yoktur, kimya yoktur, matematik yoktur, kısacası bilim yoktur.

Alışırsııın :D

Bu espriyi tuttum :clover:

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"AHURA MAZDA"

.

.

.

Kâinatın ve kâinatta bulunan tüm varlıkların yaratıcısı, koruyucusu olan tek varlık, ibâdet edilmeye lâyık tek TANRI, için ait özel isim. En yüce varlık olarak inanılan, bütün yetkin sıfatları şahsında bulunduran ve her türlü noksan sıfatlardan uzak olan gerçek TANRI. Varlığı zorunlu olan tek yaratıcıya ait yüce bir isim. Bu isimle çağrılan bir başka varlık olmamıştır, olmayacaktır da.İsim, ifade ettiği ilâhî manasıyla yalnız AHURA MAZDA?ya aittir ve hiçbir kelime bu ismin manasını ve muhtevasını ifade gücüne sahip değildir. Bu isim başkası için de kullanılamaz

AHURA MAZDA; kendi iradesiyle evreni yoktan var eden, ona belli bir düzen veren, gökleri ve yerleri ve bunlarda en küçüğünden en büyüğüne kadar canlıları yaratan, onlara hayat ve rızık veren, öldüren-dirilten, dilediğini dilediği şekilde idare ve tasarrufu altında bulunduran, varlığı bir başka etkenle değil, kendinden olan, her şeyi bilen, gören, işiten, yarattıklarında en ufak bir çarpıklık ve dengesizlik bulunmayan, herşeye gücü yeten, bütün mülkün gerçek sahibi, emir ve hüküm koymaya tek yetkili; övülmeye, itaat edilmeye, şükredilmeye gerçek lâyık, bir benzeri daha bulunmayan, bütün varlıkların, güneşin, ayın, gök ve yer cisimlerinin itirazsız itaat ettiği, boyun eğdiği, ismini ululadığı, ibadet edilmeye lâyık Hak mabud. AHURA MAZDA, mabud olduğu için AHURA MAZDA değil, AHURA MAZDA olduğu için mabudtur.

.

.

.

Allah kendini tanıttırmak için peygamberler göndermiş. Kutsal kitaplar göndermiş.

Peygamberlere mucizeler ihsan etmiş. Mucizeleri sihir diyerek sindiremeyenlerden anlıyoruz ki bu mucizeler gerçek, yani olmuş ama hazmedilemiyor bazıları tarafından.

Ahura Mazda ne göndermiş ?! Bir de niye taklitçi, bu kadar yeteneksiz mi bu Ahura Mazda

Ayrıca Ahura Mazda denince vücutta meydana gelen mucizeleri gösterir misiniz ? Allah kelimesindeki sırları elin adamı bile çözdü ... :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah kendini tanıttırmak için peygamberler göndermiş. Kutsal kitaplar göndermiş.

Peygamberlere mucizeler ihsan etmiş. Mucizeleri sihir diyerek sindiremeyenlerden anlıyoruz ki bu mucizeler gerçek, yani olmuş ama hazmedilemiyor bazıları tarafından.

Ahura Mazda ne göndermiş ?! Bir de niye taklitçi, bu kadar yeteneksiz mi bu Ahura Mazda

Ayrıca Ahura Mazda denince vücutta meydana gelen mucizeleri gösterir misiniz ? Allah kelimesindeki sırları elin adamı bile çözdü ... :D

Ahura Mazda (bilginin efendisi) Tüm diğer peygamberleri ve son peygamber Zerdüşt'ü ve son kitap Avestayı göndermiş, tüm diğer peygamberlere mucize ihsan etmiştir. Tüm mucizeler AHURA MAZDA'nın dır.

Tüm dinler AHURA MAZDA'nın dinini taklit etmişlerdir. Elin adamlarının çözdükleri, vücuttaki ve evrendeki tüm mucizeler, AHURA MAZDA'ya aittir. Ondan önceki inançlar değiştirilmiş, sonrakiler ise Zerdüştlüğün taklitidir.

???????????

Empati örneklemeye devam.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ahura Mazda ne göndermiş, sevgili maraba yazmış.

Ben başka bir boyutuna değineyim:

Taklitçi olan, Ahura Mazda değil, Allahtır.

Zira Zerdüştlük İslam'dan yüzyıllarca önce ortaya çıkmıştır.

Tarih öğren önce, sonra kim taklitçiymiş ondan sonra yaz buraya.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ahura mazda'nın ateşi İran feth edildiği zaman "DÜŞTÜ"...

Şimdi " komada"...

"ATEŞ" yok...

"KÜL" var...

Geçmiş olsun...

:D

İnsanların kutsalları ile dalga geçmeyin. Saygılı olun. Sizlere yapıldığında dayanamıyorsunuz. İslam dinindeki tüm öğeler kopya yapılmış zerdüştlükten. İnceleyin biraz. Ezbere yol almayın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanların kutsalları ile dalga geçmeyin. Saygılı olun. Sizlere yapıldığında dayanamıyorsunuz. İslam dinindeki tüm öğeler kopya yapılmış zerdüştlükten. İnceleyin biraz. Ezbere yol almayın.

Doğru kimsenin kutsalı ile dalga geçilmez,geçilmemesi gerek...

"KOPYA" oda sizin sui zannınız...

Saygı; karşılıklı...

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1.De ki: O Allah, birdir.

2.Allah, Samed'dir (herşey O'na muhtaçtır, daimdir, hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır).

3.O, doğurmamıştır ve doğurulmamıştır.

4.Ve hiçbir şey O'nun dengi değildir.

Fark,farkedenlerce bilinir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğru kimsenin kutsalı ile dalga geçilmez,geçilmemesi gerek...

"KOPYA" oda sizin sui zannınız...

Saygı; karşılıklı...

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1.De ki: O Allah, birdir.

2.Allah, Samed'dir (herşey O'na muhtaçtır, daimdir, hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır).

3.O, doğurmamıştır ve doğurulmamıştır.

4.Ve hiçbir şey O'nun dengi değildir.

Fark,farkedenlerce bilinir...

"Kimsenin kutsalıyla dalga geçilmemesi gerek" anlayışı bir müslüman için ilk olumlu adım. Yine empatiye devam ederek şu ikinci empatiyi de yapacağını umuyorum kendimce.

Neden olmasın?

1. De ki: AHURA MAZDA, birdir.

2. Herşey AHURA MAZDAYA muhtaçtır, daimdir, O hiçbirşeye ihtiyacı olmayandır.

3. AHURA MAZDA doğmamıştır, doğurulmamıştır.

4. Hiçbirşey AHURA MAZDA'nın dengi değildir.

5. O, tüm bilgilerin efendisidir.

6. Gelecekteki hesap için şüpheyle bakanlardan olmayın.

??????????????

"Farkı farketmenizi umuyorum."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Farkı farketmenizi umuyorum."

Kalpleri ve kulakları mühürlü, gözlerinde perde olanlar, farkı farkedemezler.

Zerdüştlükte de cennet-cehennem inanışı mevcut. Bu dinin kutsal kitabı "Avesta"ya göre, insan öldükten sonra bu dünyada yaptıklarından dolayı sorguya çekilecek ve yaptıklarının fayda ve zararlarını kabirden itibaren görmeye başlayacak. Zerdüştlüğe göre ölen kişinin ruhu, ölümünün dördüncü gününde ahirete gidiyor. İyiler için geniş, kötüler için kıldan ince kılıçtan keskin ilk sırat köprüsü de yine Zerdüştlükte! Ahirete giden ruh, Ahura Mazda'nın huzurunda muhakeme edildikten sonra dünya ile ahireti birleştirdiğine inanılan Sinvat (Cinvat) Köprüsü'nden (Ayrılık ya da Sırat Köprüsü de deniyor) geçmesi isteniyor. Yaşarken iyilikler yapmış ve Ahura Mazda'ya inanmışsa köprüyü kolaylıkla geçiyor. Aksi takdirde geçemeyip cehenneme düşüyor. Avesta'da cehennem, kızgın eritilmiş maden ve ateş çukurlarının bulunduğu bir yer olarak tanımlanıyor.

Sayın Sarıgöl kopya mı değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

o el resmindeki Allah lafzının alt kısımları neden yuvarlanmış sonradan ?

ben elime baktım aynı şekilde altları oval değil !

ancak yukarıdaki resimdeki gibi kalemle çizersem zorlama bir şekilde olur !

öyle üç beş çubuğu yana yana getirip orasını burasını kıvırmakla milyonlarca farklı nesneden Allah lafzı çıkartabiliriz !

zaten çok basit bir şekildir !

Türkçe olarak Allah lafzı bulunda ibret alalım !

İngizcede olur , yada başka dillerde !

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o el resmindeki Allah lafzının alt kısımları neden yuvarlanmış sonradan ?

ben elime baktım aynı şekilde altları oval değil !

ancak yukarıdaki resimdeki gibi kalemle çizersem zorlama bir şekilde olur !

öyle üç beş çubuğu yana yana getirip orasını burasını kıvırmakla milyonlarca farklı nesneden Allah lafzı çıkartabiliriz !

zaten çok basit bir şekildir !

Türkçe olarak Allah lafzı bulunda ibret alalım !

İngizcede olur , yada başka dillerde !

saygılar

Bana göre demiştim sayın Tarafsız!Olaylara bakış açısındaki düşünce temelinin izafiliğini vurgulamak adına verilmiş küçük bir örnek...

Biri kürekle bir çukur kazıyor:Bana göre define niyetiyle kazıyordur,sana göre mezar kazıyordur belki.Uzaktan bakıyorsun soramıyorsun neylersin...

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre demiştim sayın Tarafsız!Olaylara bakış açısındaki düşünce temelinin izafiliğini vurgulamak adına verilmiş küçük bir örnek...

Biri kürekle bir çukur kazıyor:Bana göre define niyetiyle kazıyordur,sana göre mezar kazıyordur belki.Uzaktan bakıyorsun soramıyorsun neylersin...

MUHABBETLE...

Bizim IRANli komsularimiz, IRANda yasarken, halkin bu "AY" a bakip

full_moon_large.jpg

Ayetullah Humeyni nin resmini gorduklerini iddia edenler vardi dediler. Goremiyenler iyi Musluman degilmis olarak biliniyordu. Bende baktim ve bir benzerlik vardir diyebilirim.

Ayatollah%20Khomeini.jpg

Siz ne dersiniz Sayin FUZULI?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

bak efendimizin soyu h.zibarahime kadar uzanır artı efendimizin ailesi(aralarında inanmayanlarda olabilir amcası gibi) Allaha ve Allahın hanif dinine inanan h.z ibrahime bağlıydılar.hz. ibrahim ise ne yahudi nede hristiyandı çünkü hz.ibrahim yaşadığı vakit ne hristiyanlık vardı nede yahudilik vardı.h.z ibrahim tek bir olan Allah a inanıyordu.h.z ibrahim ve onun getirdiği inançla hz.ibrahim aleyhisselamın soyundan Allah ın bir ve tek olduğu inancını hatırlatan Abdullah yani Allahın kulu gibi isimlerin gelmesi gayaet doğaldı.ayrıca cahiliye dönemindeki insanlarda zaten h.z ibrahimi biliyorlardı ayrıca apdullah isminde birçok kişide cahiliye devrinde yaşıyorlardı.ve artı kabeyi inşa edende h.z ibrahimdir.h.z ibrahim en önce Allah birdir Allah tektir demiştir zaten.Allah ismi onunla beraber Dünyaya yayılmıştır zaten.yok alilah mış yok i harfi gitmişte Allah olmuşmuş yokya :) )) dediğim gibi hz.ibrahim Allah ismini ilk söleyendir.Allah ismi zamanla yobazlaşıp yada yıllar sonra değişikliğe uğrayıp o zamki insanların dilinde aillah olmuş olabilir buda gayet doğaldır.bilip bilmeden sallayıp durmayın siz gerçektende insanların Allah a körü körüne inandığınımı sanıyorsunuz sizin aklınız varda inanan insanların aklı yokmu sanıyorsunuz inanan insan inanmayan insandan daha çok inancını sorgular sakın merak etmeyin yanlız inanan insanla inanmayan insan arasındaki tek fark inanmayan insan: nefsinin ona yaşattığı daralma sıkıntısına kanarak kendi zannına yani kafasına esen kuruntulara inanır . inanan insan ise nefsin daraltma yada sıkıntısına kulak asmadan zanna değil kuruntulara değil kulaktan doğma bilgilere hiç değil bilime ama yorumsuz saf bilim ile araştırır somut gerçeklere fenne bakar aklıyla sorgular ve nitekim aklı ile bulduğu verileri kalbi ile iman eder işte fark bu.insan zaten herşeyi en iyi bilenin kendisi olduğunu zanneder oysa bilmiyorki madem herşeyi kendisi biliyor o zaman neden kendisi einstein olmamış :) ) bu insanın özünde var herşeyi ben bilirim benden başkası bilmez kullanışlı görünen ama kullanılması kesinlikle tavsiye edilmeyen *******.Allah herkeze hidayet nasip etsin.gerçeğe yanlız ve yanlız tek gerçeğe ancak ne kadar bilgisiz olduğumuzu anlayınca ulaşırız....saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam semavi bir din değildir.

Biliyorum okurken "hadi ordan kafir!" diye içinizden saydırıyosunuz:)

Lütfen aşağıdaki yazııyı üşenmeden okuyun

-- Bildiğiniz gibi, İslamda Allah'ın eski adı Al-ilah'dır. Bunda bütün ilahiyatçılar hemfikirdir. Muhammed'in babasının adı ise; Abdullah'dır. manası ise Allah'ın kuludur.

Şimdi akla hemen şu sorular geliyor:

1- Muhammed'in peygamberlik iddiasından önce Mekke ve çevresinde hangi din veya dinler vardı?

2- Semavi din dedikleri, musevilik veya hristiyanlık varmıydı?

3- Muhammed ve babası ve diğer aile eşrafı dinsizmiydi? Dinsiz değillerdiyse hangi dine mensuplardı?

4- Eğer bir dine mensuptuysalar, bu din musevilikmiydi? hristiyanlık mıydı? Yoksa putperest bir dinmiydi?

Geçelim cevaplara:

Muhammed'in peygamberlik iddiasından önce Mekke ve çevresinde hangi din veya dinler vardı?:

Sadece ve sadece çeşitli putperest dinler vardı. Buna hiçbir İslamcı itiraz edmez çünkü bu zaten kendilerinin de iddia ettiği birşey. Hatta o dönem, o bölgede bulunan bütün dinlerin putperest din olması sebebiyle, o deviri oranın cahiliye devri olarak nitelerler. Bununla da yetinmeyip, onların bu putlara tapma cehaletini İslamın geliş sebebi sayarlar.

Netice: O bölgede putperest dinlerden başka bir din yoktu.

Mekke ve çevresinde semavi din dedikleri, musevilik veya hristiyanlık varmıydı?:

Yoktu dedik ya! Bu konuda İslamcılarla da anlaştık.

Muhammed ve babası ve diğer aile eşrafı dinsizmiydi? Dinsiz değillerdiyse hangi dine mensuplardı?

Dinsiz olamazdılar. Zaten bunun en büyük kanıtı Muhammed'in babasının adının abdullah olmasıdır.

Abddulah "Allah'ın kulu" demektir. Muhammed'in babası birşeyin kulu olduğuna göre, demekki zaten dinsiz olamazdı.

Zaten o devirde o bölgede zaten dinsiz insanlar yoktu.

Eğer bir dine mensuptuysalar, bu din musevilikmiydi? hristiyanlık mıydı? Yoksa putperest bir dinmiydi?

Kesinlikle musevilik veya hristiyanlık olamaz çünkü o devirde, o bölgede hristiyanlık ve/veya musevilik olduğuna dair hiçbir iz, hiçbir belirti ve hiçbir hadis yoktur. Hiçbir söylenti ve buna benzer iddia da yoktur. Ayrıca bölgede, o tarihten kalma ne bir havra nede bir kilise kalıntısı vardır. Dolayısıyla o bölgede bu iki dinden de eser yoktur.

Peki geriye ne kalıyor? Muhammed'in babasının bir putperest olması kalıyor değil mi? Çünkü diğer bütün alternatifleri denedik, uymadı.

Evet, Muhammed, babası ve eşrafı putperest olduklarına göre, bir putları olması gerekir değil mi? Putsuz putperest tabiki olamaz.

Peki onların putu neydi acaba?. Ne olacak tabiki Muhammed'in babasının adından da anlaşıldığı gibi, putları Allah'dı.

Zaten putu Allah olduğu için Muhammed'in babasının adı "Allah'ın kulu"dur.

Peki şimdi bir deneme daha yapalım, belki yanılmışızdır değil mi?

Diyelim ki Allah put değildi. Peki öyleyse Muhammed'in babasının putu hangisiydi?

Diyelimki Muhammed'in babasının bir putu yoktu. O halde dini neydi? Yahudi değildi, hristiyan da değildi, dini neydi peki?

Diyelimki dinsizdi; o halde adı neden "Allahın kulu"? Dinsiz biri, birşeyin kulu olurmu hiç?

............................

Siz bunlari diyorunuz..Yani islam ortaya cikmadan, Muhammed'in peygamberlik iddiasından önce hristiyanlik, musevilik gibi dinler yoktu..

Celiski..

Varaka Hıristiyandı ve bilimle ilgiliydi. Aynı zamanda Nasturi rahibi olan Varaka Mekkenin de rahibi ve vaiziydi. Tevrat ile İncil'ide iyiden iyiye incelemiş ve arapçaya tercüme etmişti.Çok bilgili ve Filozof bir adamdı. Dinler tarihini çok iyi biliyordu. O araştırmaları sonucunda puta tapıcılığı bırakıp hıristiyanlığı kabul etmişti.

Türk tarihçisi Enver Behnan Şapolyo'ya göre, Muhammed 15 sene boyunca Varaka bin Nevfel tarafından eğitilmiş ve Tevrat ve İncil'de yer alan bilgiler ona öğretilmiş ve yetiştirilmiştir.

Kaynak: İbni Hişam, Sîre: 1/254; İbni Kesîr, Sîre: 1/404

Muhammed'in Kuran'ı (kendisinin) yazmasını nasıl açıklayabilirsin diyenlere..

Anlaşılan o ki Muhammed öğrendiklerini pratiğe dönüştürme kararı almıştı. Ve bunu gerçekleştirdi. Tek ayıbı, KAYNAK olarak Varaka Bin Nevfel'i Değil; Allah'ı göstermesi..

(Bu arada bu aciklama bir arkadasin yorumundan alintidir)

Hangisi dogru?

1-Sizin putlara dayanarak yaptiginiz aciklamaniz mi? yoksa islamin diger dinlerden kopyalanmis olmasi mi?

2-O zamanlar bu dinlerin (hristiyanlik,musevilik vs.) yok oldugundan emin misiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz bunlari diyorunuz..Yani islam ortaya cikmadan, Muhammed'in peygamberlik iddiasından önce hristiyanlik, musevilik gibi dinler yoktu..

Celiski..

Varaka Hıristiyandı ve bilimle ilgiliydi. Aynı zamanda Nasturi rahibi olan Varaka Mekkenin de rahibi ve vaiziydi. Tevrat ile İncil'ide iyiden iyiye incelemiş ve arapçaya tercüme etmişti.Çok bilgili ve Filozof bir adamdı. Dinler tarihini çok iyi biliyordu. O araştırmaları sonucunda puta tapıcılığı bırakıp hıristiyanlığı kabul etmişti.

Türk tarihçisi Enver Behnan Şapolyo'ya göre, Muhammed 15 sene boyunca Varaka bin Nevfel tarafından eğitilmiş ve Tevrat ve İncil'de yer alan bilgiler ona öğretilmiş ve yetiştirilmiştir.

Kaynak: İbni Hişam, Sîre: 1/254; İbni Kesîr, Sîre: 1/404

Muhammed'in Kuran'ı (kendisinin) yazmasını nasıl açıklayabilirsin diyenlere..

Anlaşılan o ki Muhammed öğrendiklerini pratiğe dönüştürme kararı almıştı. Ve bunu gerçekleştirdi. Tek ayıbı, KAYNAK olarak Varaka Bin Nevfel'i Değil; Allah'ı göstermesi..

(Bu arada bu aciklama bir arkadasin yorumundan alintidir)

Hangisi dogru?

1-Sizin putlara dayanarak yaptiginiz aciklamaniz mi? yoksa islamin diger dinlerden kopyalanmis olmasi mi?

2-O zamanlar bu dinlerin (hristiyanlik,musevilik vs.) yok oldugundan emin misiniz?

kaynakların bile yalanlandığı bir durumla karşı karşıyayız

bahsettiğiniz kaynağı arkadaşınızdan alıntı yapmadan önce bir araştırıp inceleseydiniz yararınıza olacaktı..

bahsettiğiniz kaynakta:

peygamber efendimize ilk vahiy gelmesi hz haticenin onun bu konudaki korkularını yatıştırması olayı

mânasız değildi ve bir şeyler ifade ediyorlardı. Sorup soruşturup, öğrenmek ise, Hz. Hatice'ye düşüyordu.

Kime gidebilirdi? Bu işlerden kim anlayabilirdi ve kime itimad edebilirdi? Hazret-i Hatice, uzun uzadıya düşündü ve sonunda danışacağı adamı tesbit etti: Amcası oğlu Varaka bin Nevfel.

Varaka bin Nevfel, oldukça yaşlanmış saf bir Hıristiyandı. Gözleri görmez olmuştu, ama gönlü aydınlıktı. Tevrat ve İncil'i okumuş, onlardan pekçok şeyler öğrenmişti.

Hazret-i Hatice vakit kaybetmeden Peygamber Efendimizle amcası oğluna gitti.

Varaka, önce Resûl-i Ekrem Efendimizi dinledi. O, başından geçenleri anlattıkça Varaka, renkten renge giriyordu. Efendimiz sözlerine son verince, Varaka haykırdı:

"Kuddûs! Kuddûs! Bu gördüğün melek, yüce Allah'ın Mûsa Peygambere gönderdiği Rûhu'l-Kudüs'tür, Nâmûs-u Ekber'dir. Sen ise bu ümmetin peygamberisin.

Ah! Ne olurdu, yeni dine halkı çağırdığın günlerde ben de genç olaydım. Kavmin seni yurdundan çıkaracakları zaman, sağ olsaydım."

İbni Hişam, Sîre: 1/254; İbni Kesîr, Sîre: 1/404

olayından bahsetmektedir.

putperestliğin hakim olduğu bir toplumda herkest putperest olacak gibi bi kanunmu varki o dinlerden değilse muhakkak putperesttir die bi idda atıyorsunuz ortaya.

hz ibrahimin hayatını incelerseniz putperest bi toplumda kendisini yaratanın bu aciz putlar olamayacağı aklı ile idrak etmiş ve Allah'ın varlığını uzun arayışlar sonucunda keşfetmiştir.ve herkesi bu keşfe davet etmiştir..tevhid kökenli olan bu inanış putperest bir toplumda kendi ihiyaçlarını bile karşılayamayan putların ilah olamayacağını idrak eden her insanda kendini göstermiştir.

peygamber efendimizin annesi ve babasıda Allah ın varlığını ve birliğini kabul eden tevhid kökenli bu inanca mensuplardı.onlar hiç bir zaman

bir puta taparak Allah a ortak koşmamış ve bütün hayatlarını birer hanif olarak sürdürmüşlerdir...

islamiyet en son din olduğuna bütün dinlerden sonra indirildiğine göre hristiyanlık ve mysevilik tabiki o dönemdede vardı.kim kaynakları yalanlayarak yok diyebilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.