Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KADINLAR TESLİM OLMAYIN..(Sizi eve kapatmak isteyn erkek egemenliği evvel eski, ama itiraf edelim, şimdi siyasal hedeflere kilitlenmiş büyük rüyasıdr)

DİPNOT

Önerilen İletiler

doğmalardan arınmış aydınlık bir gelecek yaratmak islam dinini yok etmekle olur...

ne demek O'na kalsa ? O dediğiniz kim ?

Sayın TARAFSIZ, dini yok etme gibi bir çabaya giremeyeceğimizi, bunun insani ve etik olmadığını söyledim. Ben bunu foruma ilk girdiğimden beri söylüyorum. Benim sert bir söylemim olduysa, tamamen dini kişiselleştirmekten çıkarıp, toplumun tepesine dikme gayreti gördüğümde olmuştur. Kişisel bazda yaşanan ve inanılan bir din anlayışıyla hiç bir alıp veremediğim olmadığını çok belirtmişimdir. Hatta bu yönde görüş bildiren sayın katılımcıları her zaman tebrik etmişimdir.

Dini toplumun tepesine dikmeye çalışmanın ona değer katmayacağını, tersine pazara düşürülen bir meta haline getireceğini ve tartışmaya açacağını, her türlü eleştiriye maruz kalacağını çok belirttim.

Kutsallıkların dogmatik gerçekler bildirdiği şeklinde değil, gönüllere yönelik mistik atmosferler yarattığını kabul etmek zorundayız. Bu atmosferi solumaktan huzur duyanlara bunu sağlamalı ve onların gönül huzurunu bozmamalıyız. Beni ateistlikle suçlayan çok olmuştur ama yemin ediyorum Kuran dinlerken ürperirim. Bu atmosferi solumaktan çekinmem, gocunmam. Bir çok surenin atmosferini ta içimde en dindar insandan daha fazla hissettiğimi iddia ederim! Bu bir insanlık kültürüdür, ben bunu dışlamam. Ama dini kabulleri VERİ olarak da kesinlikle kabul etmem ve kullanmam.

SAMİMİ DİNDARLARIN DA GÖNÜL HUZURU, LAİKLİĞİ SAĞLAMLAŞTIRMAKTAN GEÇER. Laikliği zedelemeye yönelik her girişim, başta samimi dindarların gönül huzurunu kaçırır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 266
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

bütün çevirileri inceledim, hepside aynı şeyi anlatıyor !

diyanet sitesinden bakabilirsiniz !

kendi köşeme çekilmedim hiç, sürekli ayet üzerinde açıklamalar yaptım, örnekler gösterdim

saygılar

Ben daha çok konuşabilme yetkinliği açısından söylemiştim onu, öyle yazmıyor demiyorum...

Diğerini de belli ki yanlış anlamışsınız; hayat uğraşısı diyorum, başlı başına zor bir şeydir ve insanın bireysel olarak dünyaya bakışıyla tüm gerçeklikler ortaya dökülmez...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Alio,

bugün bir arkadaşımla bunun tartışmasını yaptık, yobaz denilen insanlar nasıl insanlar biliyormusun, onların neye inandıkları ya da inanmadıklaro farketmiyor, onlar birşeyleri kullanıyor, biri dinin ardına saklanıp kendi felsefesini, anlayışını, inancını diğerine ve topluma yaymak istiyor, tek kurtuluş yolunu bunda görüyor, tek doğru o sanıyor... diğeri, her türlü inanca tahammülsüz, bir din düşmanı olarak kin büyüterek gelmiş işte onun için laiklik bir maske... oda kendi felsefesini, nefretini, fikrini diğerlerine ve topluma yaymak istiyor...

.

.

.

Bu yasak da bir tahammülsüzlük örneğidir işte...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demirefe çok haklısın din felsefedir zaten kim ne derse desin herkes anlamak istediğini anlar ve işine geldiği şekilde yaşamak ister işte laiklik insana bu huzuru ve güveni verir... İmam bilmem kim efendinin yorumu ile tarafsızın yorumu ile alionun yorumu ile karabekirin yorumu ile ya da sardunyamın yorumu ile inanmak zorunda değil hiç kimse... ya da inanmamak...

yaşamak istediği gibi yaşar, inanmak istediği gibi inanır, kolayına nasıl geliyorsa, hoşuna nasıl gidiyorsa öyle yaşamak özgürlüktür...

DİNDE İSTER TEFSİR YAPSIN İSTER KURANI KENDİ ORJİNALİNDEN OKUYUP ANLASIN, ANLADIĞI VE ANLATACAĞI KENDİ YORUMUDUR, ZATEN DİN FELSEFE YÖNTEMİDİR... O YÜZDEN HER DİN KENDİSİNDEN SONRA MEZHEPLER DOĞURMUŞTUR, ARDINDAN TARİKATLER, ÇÜNKÜ HEPSİ YORUM FARKIDIR...

Tek doğru şudur deme lüksüne ve hakkına sahip değil hiç kimse birine inan ya da inanma deme hakkımızda yok dinleri yeryüzünden kaldırmayı istemek öncelikle zaten gerçekleşmesi imkanlı bir düş değil... :)

O yüzden kendi yorumunu tek doğru alıp diğerlerine kafir deme hakkınsa sahip olduklarını sananlar laik sistemden nefret ediyorlar... Laiklik olmasa bunlar dünyanın en büyük eziyetlerini yaparlar... Şimdi mazlum politikası yapmak işlerine geliyor asıl mazlumluk din yüzünden, ideoloji yüzünden öldürülmektir... Ve din birilerine göre onlara bu hakkı veriyor öyle ise laiklik inansın inanmasın herkesin huzur ve barış kaynağı, kaybedilmesi hayati önem arzeden bir değer...

ÖZGÜRLÜKTÜR LAİKLİK... İran'da ki özgürlükle buradaki özgürlük kıyaslanabilir mi?

Sayın alio

bu yasak tahammülsüzlük değildir defalarca yazdık ama ilginizi çekmiyor, bu yasak güvenliktir, laikliğin güvencesidir, çünkü biliyoruz türban sevdalılarının ardından neler yapacaklarını, bizi uyutmak imkansız kusura bakma ama öyle yağma yok... Tahammülsüzlük dediğin şey üniversitelerin güvenliğidir hepsinden önce... Çünkü aşırı dinciler dinsizlerden daha tehlikelidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demirefe çok haklısın din felsefedir zaten kim ne derse desin herkes anlamak istediğini anlar ve işine geldiği şekilde yaşamak ister işte laiklik insana bu huzuru ve güveni verir... İmam bilmem kim efendinin yorumu ile tarafsızın yorumu ile alionun yorumu ile karabekirin yorumu ile ya da sardunyamın yorumu ile inanmak zorunda değil hiç kimse... ya da inanmamak...

.

.

.

bu yasak tahammülsüzlük değildir defalarca yazdık ama ilginizi çekmiyor, bu yasak güvenliktir, laikliğin güvencesidir, çünkü biliyoruz türban sevdalılarının ardından neler yapacaklarını, bizi uyutmak imkansız kusura bakma ama öyle yağma yok... Tahammülsüzlük dediğin şey üniversitelerin güvenliğidir hepsinden önce... Çünkü aşırı dinciler dinsizlerden daha tehlikelidir...

Devlet ve topluma açık kurumlar kendilerini toplumdan koruyamaz, böyle bir şey varsa orada meşruiyet sorunu vardır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendilerini toplumdan korumak değil toplumun güvenliğini ve özgürlüğünü korumak devletin asli görevidir... Meşruiyet sorunu var ne demek? Laiklik bu devletin ilkesidir... Kişilere ayrıcalık tanınmaz toplumsal yasalar bellidir ve uyulması zorunludur... İnsan kanunlar toplu halde yaşamı kolaylaştırmak için koymuştur, yoksa siz o kaostan kendinizi ya da toplumu nasıl koruyacaksınız?

Din ayrıcalık tanınmasını gerektirir mi? Nerede kalır adalet?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendilerini toplumdan korumak değil toplumun güvenliğini ve özgürlüğünü korumak devletin asli görevidir... Meşruiyet sorunu var ne demek? Laiklik bu devletin ilkesidir... Kişilere ayrıcalık tanınmaz toplumsal yasalar bellidir ve uyulması zorunludur... İnsan kanunlar toplu halde yaşamı kolaylaştırmak için koymuştur, yoksa siz o kaostan kendinizi ya da toplumu nasıl koruyacaksınız?

Din ayrıcalık tanınmasını gerektirir mi? Nerede kalır adalet?

Dediğimiz açık:

Toplumca özümsenmiş olan bir anlayışı zarar verici de olmadığı halde belirli marjinal görüşlerle özdeşleştirerek ya da onu katı bir laiklik potasında eritip laikliği tehlikede ilan ederek kısıtlamaya ve böylece bireyleri kısıtlamaya kimsenin hakkı yoktur...

Devlet milletiyle vardır ve günümüzün demokratik meşruiyet anlayışınca bu devletin elitlerinin milletle araya duvar örmesi sorun meydana getirir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın tarafsız,

sizin babanız otarite değil ve onun gözlemi sadece kendi kişisel anlayışını gösterir...

sizin düşünceniz ve gözleminizde sadece kendi kişisel anlayışınızı gösterir diyelim o zaman !

ayrıca ben otoriteden değil, babamın türban sorununun her zaman var olduğunu gözlemlediğini belirttim

dini kullananlar her zaman vardı yine olacak, her zaman olacaklar, sadece dini değil dinsizliği kullananlarda olacak...

katılıyorum

Sizin düşüncenizde olanlarda var ama bence insanların çoğu huzur ve barış istiyor... Kimsenin diğerinin huzurunu ve güvenliğini sarsmaya hakkı yok, bunu yapan dindar olsun, dinsiz olsun farketmiyor... FİKRİNİ DAYATMAYA ÇALIŞMAK VE KENDİ FİKRİNİ GENELE YAYMAK ZORBALIKTIR...

bayanları kapalı olduğu için üniversiteye alınmayan bir topluluğun huzur ve barışa katkısı düşünülemez !

siz kapalı bayanları engelleyerek (hemde yasa ile) onların zaten huzurunu çoktan kaçırmış durumdasınız

SAMİMİ DİNDARLARIN DA GÖNÜL HUZURU, LAİKLİĞİ SAĞLAMLAŞTIRMAKTAN GEÇER. Laikliği zedelemeye yönelik her girişim, başta samimi dindarların gönül huzurunu kaçırır.

Samimi dindarlara yapılacak basit gereksi bir engellemede onların gönül huzurunu bozuyor !

Sayın TARAFSIZ, dini yok etme gibi bir çabaya giremeyeceğimizi, bunun insani ve etik olmadığını söyledim

"Ona kalsa Allah bayan ve erkek kullarından, Nur suresi ve başka surelerde, öyle yenmez yutulmaz şeyler istiyor ki, bunlara karşı çıkmanın ne anlama geldiğini senden ve dogmatiklerden başka kendine dert edinen yok."

dediniz

saygılar

Diğerini de belli ki yanlış anlamışsınız; hayat uğraşısı diyorum, başlı başına zor bir şeydir ve insanın bireysel olarak dünyaya bakışıyla tüm gerçeklikler ortaya dökülmez...

bireysel bakan kim ? Kur'an bireysel bir kitap mı, herkes kafasına göre yorumlayacak öyle mi ? oradaki bir ayet niye var ? ayetin amacı nedir ?

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çünkü aşırı dinciler dinsizlerden daha tehlikelidir...

Sayın Sardunyam.

Tehlike kıyaslaması konusunda yanılmış olmayasın? Yine de sen çok aceleye getirip karar verme. Zira son pişmanlık fayda vermez.

Biz dinsizlerin tehlikelerini biliyorsundur mutlaka ama, bak ben sana tehlikelerimizi tekrar sayayımda bir daha kıyaslayıver; İnsana değer vermek, evrensel genel kabulleri ahlak edinmek, bütün dünya halklarının kardeşliği, demokrasi, laiklik, özgür düşünce, sosyal adalet, bilimsel görüş daha ne olsun..

İşte bu tehlikelerimizle baş edilmesi gerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar

ben yorum yapmak için yazmadım o ayeti (NUR 31)

yani Kur'ana göre başörtüsü bir emirdir, kanıtınıda sizlere ayetle gösterdim, aklınızda bulunsun sadece

saygılar

Sayin Tarafsiz:

Ayetleri one surerek yorum yapmanizi takdir ederim. Elinize saglik! Su ayetide okudunuz mu?

"Böylece biz sana Arapça bir Kur'an vahyettik ki, şehirlerin anası olan Mekke'de ve çevresinde bulunanları uyarasın. Hakkında asla şüphe olmayan toplanma günüyle onları uyarasın. Bir grup cennette, bir grup ise cehennemdedir. (42/7)"

Allah bu ayetleri Mekke ve cevresinde de yasayan araplara gondermis. O yuzden "arapca" dilini kullanmis.

Siz mekkelimisiniz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bireysel bakan kim ? Kur'an bireysel bir kitap mı, herkes kafasına göre yorumlayacak öyle mi ? oradaki bir ayet niye var ? ayetin amacı nedir ?

saygılar

Dediklerim yukarıdadır; ben size ne diyorum siz bana ne diyorsunuz!!!

Burada başını örtmeyen herkes peşinen cehennemlikmiş, din iradeyi saymazmış gibi hava vermeye gerek yok diyorum ve her konu popüler bilgiyle aşılamaz diyorum; "ben dedim oldu bitti" cilikle olmuyor diyorum!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böylece biz sana Arapça bir Kur'an vahyettik ki, şehirlerin anası olan Mekke'de ve çevresinde bulunanları uyarasın. Hakkında asla şüphe olmayan toplanma günüyle onları uyarasın. Bir grup cennette, bir grup ise cehennemdedir. (42/7)"

Allah bu ayetleri Mekke ve cevresinde de yasayan araplara gondermis. O yuzden "arapca" dilini kullanmis.

İslam dinini kabul edip inananlar bunuda kabul etmiş sayılırlar

Arap kültürüne göre yaşamayı benimsemek tüm müslümanların ortak inancıdır (bunun farkında değil çoğu)

yani bu konuda size tam olarak katılıyorum ama bunu bile bile insanlar bu dine kökten inanıyorlar

e bu dine inananlar zaten tüm ayetleride kabul etmek zorundalar ! isterse japon olsunlar !

saygılar

Burada başını örtmeyen herkes peşinen cehennemlikmiş, din iradeyi saymazmış gibi hava vermeye gerek yok diyorum ve her konu popüler bilgiyle aşılamaz diyorum; "ben dedim oldu bitti" cilikle olmuyor diyorum!!!

ben öyle bir şey demedim, günah işlerler dedim

söyler misin lütfen, Allah'ın ayetlerine uymayan muhalafet eden insan, ahirette ne olur ?

ama lafı dolandırmadan direkt ne olacağını söyleyin lütfen !

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben öyle bir şey demedim, günah işlerler dedim

söyler misin lütfen, Allah'ın ayetlerine uymayan muhalafet eden insan, ahirette ne olur ?

ama lafı dolandırmadan direkt ne olacağını söyleyin lütfen !

saygılar

Direkt falan söylenemez işte bunlar, dediğim gibi hayat uğraşısı; Allah bilir kimin nelerden dolayı ne hale geleceğini, ben nereden bileyim kim ne zaman tövbekar olacak kim ne zaman yoldan sapacak; Kur'an'da gerekli uyarılar yapılıyor işte ben "şunu yapmayan kesin gider gümbürtüye, şunu yapanın şansı var" diyecek değilim...

Neyse konu dini tartışmaya kayıyor gibime geldi, ben içimden gelen uyarıyı yapmış oldum sanırım iki tarafa da...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"şunu yapmayan kesin gider gümbürtüye, şunu yapanın şansı var" diyecek değilim...

onu bende bilemem ama, en azında Kur'an gibi bir kaynak var o kimin ne olacağını anlatıyor, tabi son tahlilde Allah'ın işi belli olmaz, orası ayrı konu

ben dinsizim ve dinsiz olarak ölünce cennete gideceğim, Allah'ın işi belli olmaz değil mi ali0_1

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

onu bende bilemem ama, en azında Kur'an gibi bir kaynak var o kimin ne olacağını anlatıyor, tabi son tahlilde Allah'ın işi belli olmaz, orası ayrı konu

ben dinsizim ve dinsiz olarak ölünce cennete gideceğim, Allah'ın işi belli olmaz değil mi ali0_1

saygılar

Ben bilemem; belki burada sizi son görüşümden on yıl sonra dine bu şekilde yaklaşmayacaksınız, ben bilemem...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Sardunyam.

Tehlike kıyaslaması konusunda yanılmış olmayasın? Yine de sen çok aceleye getirip karar verme. Zira son pişmanlık fayda vermez.

Biz dinsizlerin tehlikelerini biliyorsundur mutlaka ama, bak ben sana tehlikelerimizi tekrar sayayımda bir daha kıyaslayıver; İnsana değer vermek, evrensel genel kabulleri ahlak edinmek, bütün dünya halklarının kardeşliği, demokrasi, laiklik, özgür düşünce, sosyal adalet, bilimsel görüş daha ne olsun..

İşte bu tehlikelerimizle baş edilmesi gerek.

bak ne kadar haklıymışım sizin tehlikeleriniz o kadarda tehlikeli değilmiş... :)

aşırı dincilerin tehlikeleri nedir?

ben ilk üçünü sayayım gerisine gerek yok zaten... -_-

1) kafirleri öldürecekleri için cennete gideceklerine inanırlar, ulemanın kafir ilan ettiğini öldürmek onlara göre caizdir...

2) en çok kadınları ezerler, kadınların hakimi olduklarını sanarlar, onları korumak adına (kendileri gibi olanlardan) hapsederler... sözlerine uymayan şeriat hükmünce cezalandırılır...

3) din konusunda tek doğru onlara aittir, o yüzden tartışmayı bırakın fikir beyan edemezsiniz, aksi taktirde şeriat hükmünce cezası kesilir...

şeriatte insafa, özgürlüğe, tercihe, fikir beyan etmeye yer yok... çünkü şeriat kurallarını belirleyenler zaten insanlar, onlar Kuran'ı kendilerine uyduruyorlar... bugün İran'ın islam devrimini gerçekleştirmesinin 29. yıldönümüymüş ve yanıbaşımızda olanlar bizim için yeterli kanıttır... o bakımdan burada söylenenlerin pek değeri yok, çünkü aşırı dinci her yerde aynıdır...

bir ateistin bir dindarı öldürdüğünü hiç duymadık ama bir dincinin çok insan öldürdüğünü gördük, duyduk... eğer islam dini gerçekten bu kadar korkunçsa insanlar neden ona inansınlar ki?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak ne kadar haklıymışım sizin tehlikeleriniz o kadarda tehlikeli değilmiş... :)

aşırı dincilerin tehlikeleri nedir?

ben ilk üçünü sayayım gerisine gerek yok zaten... -_-

1) kafirleri öldürecekleri için cennete gideceklerine inanırlar, ulemanın kafir ilan ettiğini öldürmek onlara göre caizdir...

2) en çok kadınları ezerler, kadınların hakimi olduklarını sanarlar, onları korumak adına (kendileri gibi olanlardan) hapsederler... sözlerine uymayan şeriat hükmünce cezalandırılır...

3) din konusunda tek doğru onlara aittir, o yüzden tartışmayı bırakın fikir beyan edemezsiniz, aksi taktirde şeriat hükmünce cezası kesilir...

şeriatte insafa, özgürlüğe, tercihe, fikir beyan etmeye yer yok... çünkü şeriat kurallarını belirleyenler zaten insanlar, onlar Kuran'ı kendilerine uyduruyorlar... bugün İran'ın islam devrimini gerçekleştirmesinin 29. yıldönümüymüş ve yanıbaşımızda olanlar bizim için yeterli kanıttır... o bakımdan burada söylenenlerin pek değeri yok, çünkü aşırı dinci her yerde aynıdır...

bir ateistin bir dindarı öldürdüğünü hiç duymadık ama bir dincinin çok insan öldürdüğünü gördük, duyduk... eğer islam dini gerçekten bu kadar korkunçsa insanlar neden ona inansınlar ki?

ama sardunya'm biliyorsunkii kafirleriin öldürülmesii sadece islamlaa alakalı değildirr.. bu ortaçağ avrupasında engizsyon denen mahkemeler binlerce müslümanı yakarak öldürdüğünde görülmüştürr

kadını ezmeksee dinle alakalı değildirr.. sadece kadına bakış açısıyla alakalıdırr.. ve biz erkeklerr kadını herçekilde bir cinsel objeolarak görürüzz.. isteyen itiraf etsin isteyen etmesinn bu bizim bilinç altımızdırr....

3. ye gelincee kimsee yanlış bildiğii kabul edemezz... çünbküü kendi hayatını doğrularıı üzerine kurmuştur.. bunların yanlış olduğunu söylediğinizde hayatının bir ayağınının boşta olduğunu görürr.. ve bunuda vazgeçmesii zordur..

şeraitt laa şerii hukuğu birbirinden ayırmalıyızz aslıdnaa

şareiatt ve şer-i hukuk farklıdırr -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ama sardunya'm biliyorsunkii kafirleriin öldürülmesii sadece islamlaa alakalı değildirr.. bu ortaçağ avrupasında engizsyon denen mahkemeler binlerce müslümanı yakarak öldürdüğünde görülmüştürr

kadını ezmeksee dinle alakalı değildirr.. sadece kadına bakış açısıyla alakalıdırr.. ve biz erkeklerr kadını herçekilde bir cinsel objeolarak görürüzz.. isteyen itiraf etsin isteyen etmesinn bu bizim bilinç altımızdırr....

3. ye gelincee kimsee yanlış bildiğii kabul edemezz... çünbküü kendi hayatını doğrularıı üzerine kurmuştur.. bunların yanlış olduğunu söylediğinizde hayatının bir ayağınının boşta olduğunu görürr.. ve bunuda vazgeçmesii zordur..

şeraitt laa şerii hukuğu birbirinden ayırmalıyızz aslıdnaa

şareiatt ve şer-i hukuk farklıdırr -_-

evet elbette ortaçağda bir çok müslüman öldürülmüştür, şuanda da öldürülmektedir... ama benim sorguladığım bu değil, müslüman olduğu halde, başka bir müslümanı düşüncesini beğenmediği için, öldürmek ya da bir inançsızı sırf birileri böyle istiyor diye öldürmek, görülmemiş şeymi?

kadını ezmek erkek egemenliği ile ilgilidir, dinler bu konuda erkeklerin egemenliğindedir, işte o yüzden erkek egemen toplumlarda ister din bahane edilsin, ister kültürel yapı farketmez, erkek kadını ezmek ister... cinsel objeler tek taraflı değildir keşke erkekler bunu idrak edebilseler... yani arz/talep meselesidir eğer arz yoksa talepte bulunmak zorbalıktır... ve erkeklerin büyük çoğunluğu zorbadır...

evet herkes fikrine sahip çıkmak ister ve kati doğru olduğuna inanır, gerçekte pek çok insanın fikri yoktur, hazır düşünce kalıplarından kendisine uygun olanı alır ve üzerine giyer ama inatla doğru olduğunu savunmaya devam eder... çünkü insan düşüncesi ile eşdeğerdedir... ve fikri ile varlık gösterir... fikri olmayanın toplumda yeride olmaz, gerçi faşizmin olduğu yerde fikir üretmenin imkanı yoktur, bu faşizm ister dini olsun ister siyasi... ürettiğin fikir kendi beynin içinde dolaşır durur... -_-

şeriat uygulamasından bahsediyorum, yani sonuç itibarıyla örnekte adı geçen İran'ın islam devrimcisi Humeyni, binlerce insanı katletmesini neye dayandırmıştır? Ve Humeyni sonuçta kendi yorumunu dayatmamış mıdır? -_-

Humeyni gibi diktatörler din ile kan dökmüş, can almış ve tarih bunlara kayıt tutmuştur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet elbette ortaçağda bir çok müslüman öldürülmüştür, şuanda da öldürülmektedir... ama benim sorguladığım bu değil, müslüman olduğu halde, başka bir müslümanı düşüncesini beğenmediği için, öldürmek ya da bir inançsızı sırf birileri böyle istiyor diye öldürmek, görülmemiş şeymi?

kadını ezmek erkek egemenliği ile ilgilidir, dinler bu konuda erkeklerin egemenliğindedir, işte o yüzden erkek egemen toplumlarda ister din bahane edilsin, ister kültürel yapı farketmez, erkek kadını ezmek ister... cinsel objeler tek taraflı değildir keşke erkekler bunu idrak edebilseler... yani arz/talep meselesidir eğer arz yoksa talepte bulunmak zorbalıktır... ve erkeklerin büyük çoğunluğu zorbadır...

evet herkes fikrine sahip çıkmak ister ve kati doğru olduğuna inanır, gerçekte pek çok insanın fikri yoktur, hazır düşünce kalıplarından kendisine uygun olanı alır ve üzerine giyer ama inatla doğru olduğunu savunmaya devam eder... çünkü insan düşüncesi ile eşdeğerdedir... ve fikri ile varlık gösterir... fikri olmayanın toplumda yeride olmaz, gerçi faşizmin olduğu yerde fikir üretmenin imkanı yoktur, bu faşizm ister dini olsun ister siyasi... ürettiğin fikir kendi beynin içinde dolaşır durur... -_-

şeriat uygulamasından bahsediyorum, yani sonuç itibarıyla örnekte adı geçen İran'ın islam devrimcisi Humeyni, binlerce insanı katletmesini neye dayandırmıştır? Ve Humeyni sonuçta kendi yorumunu dayatmamış mıdır? -_-

Humeyni gibi diktatörler din ile kan dökmüş, can almış ve tarih bunlara kayıt tutmuştur...

bende demek istiyorumkii kan dökmelerinn ve ya kadını kapanın veyaa veyaa adaha başka şeylerinn dinle alakasıı yokturr

burada esas ama ç güçtürr yani erkkk

güç sahibi olan isteğini yaptırmak isterr bu kadar baistt vatikan dünyanın en zengin devletidir.. onu bu kadar güçlü kılann kendisine yapılan bağışlardırr bunula vatikan kredi verirr.. bu güç için sadece kafir dedikleri diğerlerine değil kendi bdinadaşlarını bile katlederlerr

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iyi güzel diyorsun da, bu gücü kullananların dini kendilerine alet etmelerine ne diyorsun?

yani din bu konuda onlara yardımcı olmuyor mu?

mesela bir erkeğe icap ederse 4 kadınla evlene bilme hakkı tanıyan din kadının hayatını ise daha fazla kısıtlıyor, ve yorumcularda bununla yetinmeyip kadını istedikleri gibi şekle sokabiliyorlar...

yani kadına bir kişilik vermeden, onur vermeden, sadece kendi yaptırım güçlerini onu ezmek için kullanan adamlar bahaneyi dinde bulmuyor mu? mesela ayette geçen eğer sözünü dinlemezse bir tokat vurabilirsin demek kadını küçük görmek demek olmuyor mu? yani ne demek oluyor? kadın hata yapar erkek yapmaz mı?

hata yapan erkek olursa ve söz dinlemeden yanlış yaparsa kadına erkeğe bir tokat atma hakkı tanınıyor mu?

Yahudiler daha ileri gitmişler mesela kadınları mabetlere yaklaştırmamışlar mabetler kirlenir diye... bir kadın olarak dinlerin yaklaşımı beni üzüyor, incitiyor, dolayısıyla dinci erkeklerin egemenliğinde bir dünyada yaşamak ancak huzursuzluk veriyor, herkesin bahanesi hazır... tek suçlu var oda kadın... (!)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir kadın olarak dinlerin yaklaşımı beni üzüyor, incitiyor, dolayısıyla dinci erkeklerin egemenliğinde bir dünyada yaşamak ancak huzursuzluk veriyor, herkesin bahanesi hazır... tek suçlu var oda kadın... (!)

bir erkek olarak dinlerin kadınlara yaklaşımıda beni üzüyor !

aslında suç erkeğinde, bu suçların dinlerde mübah hale gelmesi olayı dahada vahimleştirmiş !

suçlu dinler, ya inanacaksın kabul edeceksin, ya inanmayacaksın kafana göre takılacaksın

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ve bunları okuyar ve bunlara meylediyor günü yakalamakta zorlanan ve geri özlemcisi 21. yüzyıl insanı...

Utanç duyuyorum...

İslam dininde, sizin utanç duyduğunuz bütün konular mübahtır

demekki islam dinini ya yok edeceksiniz ! ya da insanların bu dine inançlarından vazgeçmesini sağlayacaksınız.

başka bir yolu yok !

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

'Başörtüsü' veya 'çarşaf' da bir semboldür...

Evet, 'İslam'ın sembolü' dür!.. Onu başında taşıyan her kadın veya kız, bir 'tercih' koymuştur ortaya... 'Sıradan bir kadın/kız' olmadığını, bir 'misyon' yüklendiğini bütün dünyaya deklâre etmiştir!..

O halde, 'söylem' lerine de, 'eylem' lerine de dikkat etmek mecburiyetindedir!.. Çünkü, 'kendisi' değildir artık!.. 'Sıradan bir fert' olmaktan çıkmıştır!..

Dolayısıyla, yapacağı bir hata, 'Ayşe, Fatma, Kübra' olarak kendisini bağlamakla sınırlı kalmayacak, 'temsil ettiği din' in hedef tahtasına oturtulmasına yol açacaktır!..

Vakit Gazetesi'inde yazmıs Hasan Karakaya

Kız çocuklarını unutmuş bu kişi... Bu minikler ne gibi bir misyon yüklendi acaba?

25425.jpg

1039149866.3825238097.jpg

457036594_3df22560fd.jpg

halkalirw9.jpg

20520016364e711d1f8gz5.jpg

1039154870.3221282903.jpg

1286000102mmt8xp2.jpg

410000202mih6ui5zn2.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet her nerden bakarsak bakalım sonuç yine aynı yerde tıkanıyor..

Bu tartışmayı okurken ne yazık ki her iki, kesiminde inancın bireysel olduğunu ve müdahale edilmemesi gerektiğini unuttuğunu (her zamanki gibi)görüyorum..

Biri çıkmış diyor ki İslam dinine inanıyorsa bir kadın örtünecek kaçarı yok..hadi yaa..

Neymiş ayet öyle diyormuş..başkaları adına sorgulamak empoze etmek sanamı kaldı..senin gibi yapanların getirdiği sonucu görmüyormusun?

Nefret ve hazmedememe bu ülkeyi içinden çıkılmaz bir iç savaşa sürüklüyor ve bazıları buna

İslam dini böyle yada Muhammet böyle diyor diyerek.. laiklikten özgürlükten tehlikeden bahsediyor..

Ben senin inanmamanı önemsemeyip kişisel tercihine saygı duyarak ve ülkem adına endişe duyduğumuz konularda fikir birliğiyle yanında yer alıyorsam..bunu kullanmadan seninde kişisel inancıma saygı duyarak yanımda yer alman gerekir ki..bu ülke bir kaosa sürüklenmesin..

Dinin ne olduğunun tartışılması özellikle türban meselesinde yarar değil zarar getirir..

Birileri yüzyıllar öncesinden fetvalar..ve kendi sapkınca düşünceleriyle dinin içine değişmez ve doğru sanılan bir takım zırvalar koymuşsa ve bu devamlılık arz ederek günümüze kadar gelmiş ve şu andaki Müslüman toplumların içinde bulunduğu içler acısı manzarayı önümüze sürmüşse.. ve bu düşüncelerden yola çıkarak kuranı ve peygamberini sorumlu tutan zihniyetlerin ekmeğinede yağ sürmekten geri durmamıştır..

Türban siyasal bir simgedir..dinle imanla alakası yoktur..inanan bir bayan inancı gereği kesinlikle örtünmek zorunda değildir..

Ki..

Dört yıllık bir üniversite hayatında örtüsüyle derse girmesine izin veren..sonrası hakkında düz ve boş bir mantıkla konuşuyorsa..

Talepler şimdiden artmaya başlamış ve daha fazlası için mücadele devam edecektir denmeye başlanmışsa..

Başbakan denen zat..almanyadan beyin göçü zırvalığıyla bunu savunmaya çalışıyorsa

Bir bakan çıkıp laiklik diye diye inanan vatandaşlarımızı laiklikten soğutuyorlar..biz bunu tersine çevirdik artık inanan vatandaşlarımızda anlayacak görecek ve laiklik ilkesini savunacaklar diyorsa..

Ortamı germeyin sağduyulu olun biz ülkenin başka sorunlarıyla ilgilenelim..ama bırakmıyorlar ki diye bir inci daha çıkarıyorsa

Ve bizler bunları bırakıp hala ve hala İslam dini şöyle böyle diyerek ekmeklerine yağ sürüyorsak..

Hepimize geçmiş ola…

:clover::clover:

Ne kadar haklısın arkadaşım ama göz lazım görmeye, vicdan lazım anlamaya...

Dinin emri kadın örtünecek demek kelimenin tam manasıyla din polisliğine soyunmaktır... Kime kalmış din ve ahlak polisi kesilmek... Kimin haddine...

Bir taraftan ateist olanlar fırsat bu fırsat içindekini döküyor, diğer tarafta islamcı döküyor, iki kesiminde uç noktalarında olanlar "ne demokrasiyi, ne özgürlüğü, nede hoşgörüyü" anlamıyor, sindiremiyor, hem inançları olup hem bunu diledikleri şekilde yaşamak isteyenlerde sıkıntı yaşıyor...

İki kesimde din polisi olmuş, şu olmazsa bu olmaz...

Ya ortada mesele olan Vatanın bütünlüğü ve güvenliği... Avaz avaz bağırıyoruz birileri duymasada bu 83 yılın ve hatta öncesinin planı, Anadolu'nun işgali... Nasıl kolay elde edeceklerse onu kullanacaklar, din, ideoloji, ırk... Farketmiyor... Demokrasi ve özgürlük naraları atıp özde faşizm getirmek isteyenler için Türkiye tren, inecekleri durağa gelince inecekler...

Tarih ve ortadoğuda yaşananlar yeterli kanıt değil mi? Bu ülkenin türbandan daha önemli meseleleri var türban gerilimi tırmandırmak için çıkarılmış bir taktik... Başbakan tıpkı bir kaç yıl önce Kürtleri kışkırttığı gibi, Türk'lük bilinci yerine, Türkiyelilik bilincini yerleştirdiği gibi, bugünde türbanı ayrıştırıcı, kargaşa çıkartıcı, kavga nedeni yapmak için kullanıyor... bu bizim namus sözümüzdür diyor, Kürtlere verdikleri tavizden rahatsız olanlardan muhafazakar Türkler şuan bundan memnun... Çünkü onlarda hak ediş sanıyorlar, oysa bunun tek nedeni var Türkiye'de laik yapıyı temelinden sarsmak...

Ya taviz verilecek ve yollarına devam edecekler ya direnilecek bu sefer laikleri düşman ilan edecekler... Yani sonuç kavga, çatışma ve kaos... Bunun ne ateiste, ne dinciye, ne dinsize, ne başka mezheptekine faydası olmayacak, suni gündem ve bir baz parçası bayraklaşmış birileri namus meselesi yapıyor... O sözü neden verdiğini iyi biliyor herkes...

Ama malesef bütün bunları idrak etmek için çok şey kaybedilecek...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[ Biri çıkmış diyor ki İslam dinine inanıyorsa bir kadın örtünecek kaçarı yok..hadi yaa..

Neymiş ayet öyle diyormuş..başkaları adına sorgulamak empoze etmek sanamı kaldı..senin gibi yapanların getirdiği sonucu görmüyormusun?

Nefret ve hazmedememe bu ülkeyi içinden çıkılmaz bir iç savaşa sürüklüyor ve bazıları buna

İslam dini böyle yada Muhammet böyle diyor diyerek.. laiklikten özgürlükten tehlikeden bahsediyor..

Ben senin inanmamanı önemsemeyip kişisel tercihine saygı duyarak ve ülkem adına endişe duyduğumuz konularda fikir birliğiyle yanında yer alıyorsam..bunu kullanmadan seninde kişisel inancıma saygı duyarak yanımda yer alman gerekir ki..bu ülke bir kaosa sürüklenmesin..

Dinin ne olduğunun tartışılması özellikle türban meselesinde yarar değil zarar getirir..

[ Türban siyasal bir simgedir..dinle imanla alakası yoktur..inanan bir bayan inancı gereği kesinlikle örtünmek zorunda değildir..

Ki..

Dört yıllık bir üniversite hayatında örtüsüyle derse girmesine izin veren..sonrası hakkında düz ve boş bir mantıkla konuşuyorsa..

Talepler şimdiden artmaya başlamış ve daha fazlası için mücadele devam edecektir denmeye başlanmışsa..

Başbakan denen zat..almanyadan beyin göçü zırvalığıyla bunu savunmaya çalışıyorsa

[çıkarıyorsa[/b]

Ve bizler bunları bırakıp hala ve hala İslam dini şöyle böyle diyerek ekmeklerine yağ sürüyorsak..

Hepimize geçmiş ola…

Evet inanıyorsa örtünecek bundan siz neden rahatsız oluyorsunuz?Çünkü inandığı için örtünmek istiyor bu kimseyi bağlamaz.

Ayet öyle diyor ve öyle inanıyor.bunun adı inanç sizin söylediklerinzin etkisi olacağınımı sanıyorsunuz Asıl empoze etmek isteyenler kadınlara akıl vermeye çalışanlar değilmi?

Olaylara aynı gözlükten baktığınız için karşı düşüncenin empoze çabalarını görmüyorsunuz.

Liklikten söz eden yok buarda akıl vermeye çalışanlardan başka laiklik Sizlerin tekelinde değildir Siz hiç merak etmeyin inanın bu insanların çoğu belki sizden daha çok laikliği düşünüyordur.

yapılan baş örtüsü anket sonuçlarına baktınızmı?sonuçlardan haberiniz varmı..vardır sanırım.

Yapılan anketlerde 0/0 75 0/0 80 baş örtüsünü yasağının kalkmasını istiyor.

Ne yani şimdi türkiyenin 0/0 75-80 Anti laik siz laiksiniz öylemi?

başkalarını inançlarından dolayı ne akpci nede gerici diyerek küçümseyemezsiniz...Demokratım diyorsunuz ama demokrasiden beyhaber demokratsan çoğunluk halka saygı duyacaksın.

Bu halk bu inaçları için yaşadılar, öldüler bugüne geldiler.ne yaparsanız nafile ancak burada 3-5 arkadaş kendi yazdıklarımızı tekrar,tekrar yazıp okuyoruz....kafayı kaldırıp şöyle bir etrafa bakalım.

''Türban siyasal bir simgedir..dinle imanla alakası yoktur..inanan bir bayan inancı gereği kesinlikle örtünmek zorunda değildir..''

Bu sizin inancınıza göredir...asıl hedef baş örtüsüne karşı gelmek olduğundan adını türban koydunuz ne fark varsa!din ile iman ile çok alakası vardır....inanan için, inandığı kitabın ayetinde açıkça yazmaktadır...tekrarr yazmayı gerek duymuyorum.

örtünmenin zorunlu olmadığı gibi, isteyeninde başını açması zorunlu olamaz..işte aradeki fark burası...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.