Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kürt Sorunu ve Türkiye'nin geleceği hakkında

cozunurluk

Önerilen İletiler

Önce yıldızsız konuşalım olur mu?

Milyonları takip etmek doğruyu takip etmek değildir!

Kaybedecek olan tek zihniyet, temeli gerçeklere dayanmayan, hurafelerden ya da birilerinin oyunları üzerine kurulan zihniyetlerdir. Gerçek kaybetmez!

Yaz kardeşim yaz, ne bu öyle.

Bana tarihi yaz.

Bölyle böyle oldu de.

Biz burda yanlış şurda doğru yaptık de..

Düne kadar savunduğun zihniyet Kürt Yok Türk Var diyordu.

Bugün Kürt var ama Kürt Sorunu yok diyorsunuz.

Bu sorunuda kabul edeceksiniz..

Eyvallah...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizde benim bölücülükle ilgili bir iletimi gösterin!

Üç beş ileti öncesinde bu hareketi meşrulaştırdığınızı söylemiştim (yanlış anlaşılmasın; bilerek ya da bilmeyerek) ? :stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Üç beş ileti öncesinde bu hareketi meşrulaştırdığınızı söylemiştim (yanlış anlaşılmasın; bilerek ya da bilmeyerek) ? :stuart:

Tamam,anladım...başka iletilerde görüşmek üzere...anlamak,anlaşılmak güzel

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size söyleyebileceğim son şey şu:

Sabahleyin ez-kürdüm (sanırım böyle idi; ben kürtüm demek istiyor sanırsam...) adında bir kullanıcı bir ileti yazdı ve ne kadar haklı olduğumu gösterdi. İletisi aşırı siyasi uçlarda propaganda içerdiği için kaldırıldı sanırım. Keşke kaldırılmasaydı da sorunun ne olduğu hemen oracıkta görülebilseydi. bu konuda yönetimi eleştirmiyorum; yanlış anlaşılmasın. O arkadaşımız Kürdistanın kurulacağından ve sorunların biteceğinden bahsetti. Gördünüz mü? Sorun ne imiş? Kürdistan :) Gerçek olsa gam yemeyeceğim... Sermayenin oyununa nasıl da gelmişler ve hayal kuruyorlar: "Kürdistan kurulacak, halkımız sefaletten kurtulacak" :D Hadi ordaaan! Sermaye elini ayağını çeksin, alacağını aldıktan sonra bir yüzüstü bıraksın, göreceğiz açlıktan kırılmıyor mu o halk orada. Bu insanlar PKK'yı meşru göstermeye çalışıyorlar yahu! Meşruluğa bakın! Eroin kaçıran adam öldüren devrimci bir örgüt... Hem de sosyalist :) Bari bunu deme be! Sosyalistmiş... Hangi sosyalist hareket miili duygularla hareket eder, millitetçidir? Neyse konuyu değiştirmeyelim...

uzun lafın kısası, iddialarımda ne kadar haklı olduğumu göstermiş oldu PKK yanlısı arkadaşımız... Siz de demokrasi ve hak-hukuk-özgürlük savunacağım derken, istemeden de olsa bu insanların tarafında yer almayın derim. Bunların derdi başkadır! Bu da gün gibi ortadadır...

Evet Ez Kurdum demek yani "Ben Kurdum" anlamina geliyor. Simdi adam adini oyle koydu herhalde zorunuza gitti, yazma tarzinizdan malum! Hani "Turkiye'de Kurtler Kurtce konusamasin, konusamasin!" zihniyetiniz varya ondandir. Ama bakin, Kurtce konusulsa dahi yine kimseye bir seyler olmuyor. Hic kimse yaralanmiyor ya da hasta olmuyor! ***

Size tavsiyem, iki uc kelime Kurtce de siz ogrenin, ufkunuz acilir ve hic kaygilanmayin, hic bir seyler olmaz size iki uc kelime Kurtce konusabilseniz. Dedigim gibi: ufkunuz acilir! Alisin artik bu dilin varligina! Zira siz inkar etseniz na yazar etmeseniz ne yazar, VAR ve HEP VAROLACAK KURTCE VE KURTLER! :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover:

hurafe yaratmayalım somut konuşalım lütfen! İspat ediniz...

Ne kökene göre değerlendirmek ne ayrımcılık? arkadaşım iletileri okumuyor musun?

Siz iletilerime cevap verin ezber sorulardan önce lütfen...

Demogojiye devam!...

Siz ona buna cevap yetistireceginize kendinizin hangi fikirde oldugunu bir ozetleyin madem. Sanki herkes yanlis okuyor da bir tek siz dogru yaziyorsunuz! Ne dedigini kimse anlamiyor, ondan bundan alinti yapip herkesin YANLIS oldugunu gosterme cabanizdan ziyade!

Ve benim en son iletim size cevap degildi! Sayin Jon'e cevapti...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz ona buna cevap yetistireceginize kendinizin hangi fikirde oldugunu bir ozetleyin madem. Sanki herkes yanlis okuyor da bir tek siz dogru yaziyorsunuz! Ne dedigini kimse anlamiyor, ondan bundan alinti yapip herkesin YANLIS oldugunu gosterme cabanizdan ziyade!

Ondan bunda alıntı yapıp, cümleleri birbirine mi katıyorum da rahatsız oluyorsunuz?

Yazılanları cümle cümle değerlendirip eleştirmem neden sizi bu kadar rahatsız ediyor anlamış değilim :D

Ayrıca benim hangi fikirde olduğum ortadadır. Duymak istediğiniz sağ yada sol gibi bir etiket mi sadece :)

Yazılan fikirler üzerinden ileti yazınız. Sıkıldım artık bu şekilde tartışmaktan. Ne yazdığım ise bir kaç sayfa ötede durmaktadır!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana tarihi yaz.

Tarih yazılmaz... Yaşanmıştır ve ders çıkarılır. Ben mi sana tarih anlatacağım?

Düne kadar savunduğun zihniyet Kürt Yok Türk Var diyordu.

hangi zihniyeti savunuyor muşum?

Kendi kendinize ortaya attığınız suçlamalar/etiketler ile tartışmayın lütfen...

Tekrar söylüyorum. Ben söyleyeceğimi söyledim. Konu üzerinden tartışın. Demogoji, suçlama, çarpıtma, karalama ve tekrar yapmayın lütfen...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ortada Kürt sorunu var diyen arkadaşlar hala bun meselenin neden "Kürt sorunu" olduğunu açıklayabilmiş değiller. Kürt sorunu vardır diyen, SON bir kaç sayfalık tartışmayı okusun (tekrar ettirmemek adına) ve bana açıklasın lütfen... Görelim bakalım sorun kürtlere has fakirlikmiymiş, kürtlere has asimilasyonmuymuş; yoksa birilerinin oyunlarına gelip acındırma politikaları üzerinde büyütülen ve sol-devrimci, sosyalist süsü verilen milliyetçi ve bölücü bir hareketin sonuçlarımıymış. polemik yaratacak iletilere cevap vermeyeceğim artık.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ortada Kürt sorunu var diyen arkadaşlar hala bun meselenin neden "Kürt sorunu" olduğunu açıklayabilmiş değiller. Kürt sorunu vardır diyen, SON bir kaç sayfalık tartışmayı okusun (tekrar ettirmemek adına) ve bana açıklasın lütfen... Görelim bakalım sorun kürtlere has fakirlikmiymiş, kürtlere has asimilasyonmuymuş; yoksa birilerinin oyunlarına gelip acındırma politikaları üzerinde büyütülen ve sol-devrimci, sosyalist süsü verilen milliyetçi ve bölücü bir hareketin sonuçlarımıymış. polemik yaratacak iletilere cevap vermeyeceğim artık.

:clover:

Sayin 'YARASA' diyemezler?

Burasi Türkiye cumhuriyeti? 70.Millet bir arada yasiyor? Burasi Türkiye Irkci parti olmadigi icin 70.Milletin kimligine bakilmiyor bu Millet Irkci partiyi kabul etmez? Burasi Türkiye,, bu cumhuriyeti bu 70.Millet bu cumhuriyeti bu Türkiyeyi yarattigi icin kimlik sorulmaz sorulamaz.. bir Terör sorunu varsa terörün arkasindan kimlik aranmaz teröre bu ülkede lanet yagar fakat terörün arkasina kimlik sokmaya zorla calisanlara... cabalayanlara orda burda heryerde,, buna ragmen Tepki kimedir? Avrupada Avrupa ülkelerinde bir ülkede 140.cesit Millet yaşasada!!! HADI BUYRUN EZILIYORUZ DEYIN...

:shuriken:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tek Türkiye de bir örnek fakat Vali Yazıcıoğlu'nun hayatının çevrildiği filim örnek verilebilir, Kurtlar vadisi örnek verilebilir. Filmilere güvenmek veya güvenmemek ayrı bir tartışma konusu ama filimde geçen olaylar gerçekten alınmadır. Dolayısıyla tamamı gerçek olmasa da gerçeklerden alıntılar mevcuttur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nasıl ne olacak o zaman türkiyede türkçe yasaklasınlar millet kürtçe konuşsun ne olacak dersin halk kültürünü unutur be ..nasıl ne olacak...insan türk olduğunu unutur...her halk kendi kültürünü yaşatma hakkına sahiptir.ama türkiye bu hakkımızı engelliyor..sen dillerin ırkların neden kaybolduğunu sanıyorsun...mesela türkiye allah korusun amerikanın himaye sine girse..türkiyede türkçe konuşmayı yazışmayı yasaklasa yani türkiyede türkçe hakkında herşeyi yasaklasa ne olur sen onu uzun uzun düşün..türk kürt laz denen bir ırk ortada kalmaz.

Kürt irki diye bir irk tarih boyunca yasamamistir,yine senaryolara basladiniz.Kürtcülükle bir yerelere varamazsiniz,gercekleri gerceklerin penceresinden görmeye calisin,sizin bugün KÜRT tarihi diye satmaya calistiklariniz Türk tarihinin farkli bir versiyonudur.Kürtcve diye bir dilde yoktur diller kategorisinde olmadigi halde bugün Kürtce adina dörtte ücü Türkce olan bir dili konusmaniz bile serbesttir.Kültür derken Anadolu kütürü vardir ve kendini farklöi gören her toplum bu farkli sandigi kültürü yasar.Lazlar demissiniz Laz irki vardir tsrihte buna ragmen Lazlar asimile olmadan Türkiye Cumhurieti devletinin bir vatandasi olmaktan sikayetci degillerdir.Siz tsrihi saptirmaktan ve saptirdiginiz bu tarih üzerinden huzursuzluk yaratmaktan yanasiniz.Avrupadan Amerikadan medet umarak hakkiniz olmayan bir devlete sahip olmak istemektesiniz.Türkce yasaklanamaz cünkü Türkce bir dünya dilidir,bakmayin bizdeki Bati dilleri sevdalilarina.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilimsel ölcüde ve uluslararasi kabulle bir ülkenin etnik yapisinin MOZAIK olarak tanimlanabilmesi icin 2 sartin birlikte var olmasi gerekir.Bunlar;

a-Etnik cesitlilik,b-ülkede yasayan etnik unsurlarin nüfusunun ülke nüfüsunun yüzde 35 ini olusturmasidir ki,

Türkiyede böyle bir durum mevcut degildir.Türkiye'nin yüzde 90 a varan bir cogunlug Türk kökenlidir,iste Kürtlerin nüfüsü bu kadardir diyerek neredeyse 40-50 milyon rakamina cikanlarin beyinlerinin icindeki sinsi plan Türkiyenin bölünmesidir.demokrasi,dil kültür bunlarin hemen hepsi bir paravanadir.

Türkiye üst kimligin Türk yerine Türkiye'li olarak degistirilmek istenmesi herseyden önce Türk milletine cok haksizca yakistirilan "KARISIK MILLET"zihniyetini,maksatli mozaik dayatmasini pekistirir.ulusal kimlik bilincini zedeler,ulsal direnci zaafa ugratir ve bu ülkeye sevkle hizmet edenleri kayitsizliga iter.Iste aslinda Ergenekon denilen senaryonun amacida budur,ulus icin calisanlari saf disi tutmak onlari ceteci ve birer adi suclu olarak tanimlamaktir.

Türkiye'ye daytilan bu kimlik olgusu Dünyani hicbir ülkesinde mevcut degildir ortak olmaya calsitigimiz Avrupa birligi ülkelerinde bile ulus devlet yasar,ve o ülkelerin insanlari o ülkenin vatandasidirlar kökenleri ne olursa olsun.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tek Türkiye de bir örnek fakat Vali Yazıcıoğlu'nun hayatının çevrildiği filim örnek verilebilir, Kurtlar vadisi örnek verilebilir. Filmilere güvenmek veya güvenmemek ayrı bir tartışma konusu ama filimde geçen olaylar gerçekten alınmadır. Dolayısıyla tamamı gerçek olmasa da gerçeklerden alıntılar mevcuttur.

Tek Türkiye'yi arkadaşım çok ısrar ettiği için bir kere seyretmiş,anlattıklarını inandırıcı bulmadığım için bir daha izlememiştim.Kurtlar Vadisini hiç seyretmedim,sadece sinema da Kurtlar Vadisi Irak filmini tesadüfen izlemiş,kuru kuru yapılan insani dersler serisi beni çok sıkmıştı...Haklılık payı var mı?Konuya hangi pencereden baktığınıza bağlı.Ben medya ve medyaya dair tüm gerçeklik savsatalarını yok sayıyorum.Benim medyam kapitalizmin gölgesinde olduğu sürece ben onda gerçeği aramam.

Bakın benim yaşadıklarım dizi,film değil;hayatın kendisi.Ben bunları yaşadıktan sonra bana yabancı olmayan,tanıdık kaderimi asla başkalarında aramam.Bir dinlense,bir anlaşılsa...insanın canı acır!

Kürt Sorunu yoktur diyen arkadaşlar;KÜRT SORUNU VARDIR DİYORUM.SAYIN POLİTİKA'NIN YAZDIKLARINI OKUYUN.O KÜRTLERİ YOK SAYIYOR.İŞTE KÜRT SORUNU BUDUR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki neden karadenizde, egede akdenizde koyler yakilip bosaltilmadida doguda bunlar yapildi..

belki kotu bir ornek olacak ama saddam huseyinden bahsetmek isterim..

saddam huseyin bir diktatordu ve kotu bir liderdi.halkina kotuluk yapti oldurdu.ama kotuluk yaparken hic bir ayrimcilik yapmadi.yaptiyssa hepsine yapti.sadece turkmenlere ve siilere degil bu konuda ayrim gayrim yapmadi hepsine yapti bu kotulugu.ve bu yuzdendir ki kimseyi kimseye dusurmeden bir arada tutabiliyodu insanlari.neden ayrimcilik yapmadigi icin..

vee bende polemik yaratacak iletilere cevap vermiyorum bir onceki bana yazmis oldugunuz iletinize cevap vermedigim gibi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki neden karadenizde, egede akdenizde koyler yakilip bosaltilmadida doguda bunlar yapildi..

belki kotu bir ornek olacak ama saddam huseyinden bahsetmek isterim..

saddam huseyin bir diktatordu ve kotu bir liderdi.halkina kotuluk yapti oldurdu.ama kotuluk yaparken hic bir ayrimcilik yapmadi.yaptiyssa hepsine yapti.sadece turkmenlere ve siilere degil bu konuda ayrim gayrim yapmadi hepsine yapti bu kotulugu.ve bu yuzdendir ki kimseyi kimseye dusurmeden bir arada tutabiliyodu insanlari.neden ayrimcilik yapmadigi icin..

vee bende polemik yaratacak iletilere cevap vermiyorum bir onceki bana yazmis oldugunuz iletinize cevap vermedigim gibi..

Neden batida hücre evleri basilir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neden insanlar dogudan batiya goce(ve ayni zamanda suca) devlet tarafindan zorlanir tesvik edilir

Devlet tarafindan zorlanmaz,, devlet tarafindan yatirimlara tesvik verilir! tamam ,, birakin hükümetimiz tarafindan doguya verilen önemi, yapilan yatirimi? bati tarafindan bilhassa dogu icin verilen krediyi bile? dikkat evet doguya büyük olanaklar saglandi... oranin önde gelenleri aldiklari tesvik yatirim paralarini batiya gelip yatirdilar yani bir nevi tüydüler... yeme icme dünyasi ya,, buyrun iyi arastirin,, bodrumda egede istanbulda Akdenizde bu beylere dogu icin verilen yatirim izlerini bula bilirsiniz... hatda brakin önde gelenleri hollanda ineklerini alanlar bile ineklerini satip batiya tüymüslerdir... sakin sakin baski filan demeyin??? baski oraya giden is makinalari yola kavusup batiyla birlesecekdi ya??? bunlar ufak konular bir arastirin 5.Milyon kürt kardesimize neden eline silah verir! Amerikan abileri??? sonra bu kardeslerimiz bu silahlari neden eline alir? devamini bulursunuz!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

devlet tarafindan nasil goce zorlanmiyo ben bunu anlamadim.korucu olacaksin diyen devlet degilmi.korucu olmayanlarin evlerini yakan orda yasama hakkini vermeyen batiya goc etmesine neden olan ve zorlayan devlet degilmiydi.kendi kendilerine mi yakti bu insanlar evlerini..

doguya hangi olanaklar saglandi dogru duzgun egitim bile verilmiyo..

devlet kisilere sahislara vermicek o zaman kendisi yapacak yatirimi.asiret sorununu goz onunde bulundurarak..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

devlet tarafindan nasil goce zorlanmiyo ben bunu anlamadim.korucu olacaksin diyen devlet degilmi.korucu olmayanlarin evlerini yakan orda yasama hakkini vermeyen batiya goc etmesine neden olan ve zorlayan devlet degilmiydi.kendi kendilerine mi yakti bu insanlar evlerini..

doguya hangi olanaklar saglandi dogru duzgun egitim bile verilmiyo..

devlet kisilere sahislara vermicek o zaman kendisi yapacak yatirimi.asiret sorununu goz onunde bulundurarak..

dagdakiler eger devrimciyse gelir ilk önce asiret (şeyh) sorununu kazir... sonra gelir topragini isler??? doguda ne cöl topragi var nede afrikanin cocuklarini akbabalara teslim eden topragi var???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dagdakiler eger devrimciyse gelir ilk önce asiret sorununu kazir... sonra gelir topragini isler??? doguda ne cöl topragi var nede afrikanin cocuklarini akbabalara teslim eden topragi var???

Aşiret sorunu dediğiniz sorun nedir,varsa neyin ürünüdür.Aşiret sorunu adı altında orada açlık,orada sefalet,orada eğitimsizliği meşrulaştırmayı da bu forumda gördüm.Ne diyorlar,aman efendim hepsinin on beş çocuğu var,sürü mübarek;ne diyorlar yok efendim oradakiler cahil...vs.Ben bunu o kadar çok kişinin ağzından duyudum ki.Önce söylerlerdi,sonra sen dışında ve ya özür dilerim erbabında bir düzeltmeye koşarlardı.

Doğuda çöl toprağı yok.Dicleyle,arasla,fıratla vücud bulan bereket var.Ama sulara bile kan bulayınca orada bereket kaçtı.Ve doğuyu yaşamadan gözü kapalı yorumlarda bulunmayan.Köyleri yakılmış,evlerinden edilmiş,göçe zorlanmış,koruyuculuğa alınmış,kendi insanıyla küstürülmüş bir coğrafya.Neresinden bakarsanız bakın açlık,yıkım,eğitimsizlik.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dagdakilerin devrimci oldugunu soyleyen de kim.kurtlar vadisinin etkisinde kaldiniz galiba..

ortada bir asiret sorunu var peki bunu dagdakilerin mi cozmesi gerekir yoksa devletin mi..

bak ben kimsenin etkisinde kalmam bunu aklina koy tamam kurtlar vadisini seyredecek zamanim yok! eger onlar terörist ise onlar bir kasabayi ele gecirmisse o kasaba atese verilir! tamam demekki senin bahsettigin kasabalar???

Devlet herseyi cözemez? birikimi olmayan birseyi kafana göre ceviremezsin? yani devlet artik doguda feodalizm den kapitalizme geciyoruz demesinimi bekliyordun??? demin götürülmek istenen yatirimlardan bahsettik... baslarina gelen akibetleri bir arastir kitap yap oku tamam.. sonra Devlet baba Devlet babaya el acma devrini afrikalilar bile kapatti varmi ellerin? bu elleri,, herseye ragmen kisitli olanaklari olan Devletimiz elinden geldigince genede acikta birakmadi? Batida o elleri kirarlar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.