Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bunlar laikçi de değil, Stalinci

xenesx

Önerilen İletiler

Sizin cepheniz bellidir,Islam Türk CUmhuriyeti bu nedenle sizlerle ülkenin bütünlügünü,Laikligi Atatürkü tartismak gereksizdir bence.Amacinizi cok acik ve net olarak ortAya koymussunuz liderinizde Recep Tayyip Erdogan olduguna Cankayayida fethettigineze bakilirsa Allahta sizin adimlarinizi desteklemektedir,bu ülkeni artik dindar olmasi gerekiyor,Laiklikmis Atatürkcülükmüs Cumhuriyetmis bunlar bosseylerdir sizce,Hedef Islam Cumhuriyetidir gazaniz mübarek olsun.

Ben hicbikrseye degil,bu ülkenin bagimsizligi icin hayatlarini feda eden Canakkalede,Sakaryada topraga düsen binlerce vatan evladina aciyorum.onlar bosubosuna hayatlarini feda etmislerdir.***

varin saglicakla kalin.

ben bu akp oy falan vermedim.

akp yi savunmam ise tamamen konjöktürel yani baskıcılara karşı ...

sevgili politika ezbere konuşmakdan vazgeçin, ya okuduklarınızı anlamaya çalışın ya da cevap olarak kendi fikirlerinizi anlatmayın.

çanakkalede, sakaryada şehit düşenler sana acıyordur, ben buna eminim.

Onlar ilk İslam için öldüler, İslam'ı vatansız yaşamamak için. bu toprakları bin yıl önce neden ve nasıl vatan kıldılar sevgili politika, siz ne söylediginizi bilmiyorsunuz. İnsanların inandıgı degerler olmayınca bagımsızlık ne olaki..

şehit diyoruz biz onlara, bu kavramın nereden ve ne için geldigine iyi bakın lütfen, kendinizi bu kadar inkar etmeyin.

sizin savundugunuz degerlerdir bizi gerileten ve dünya karşısında aciz kılan..

selametler dostum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben bu akp oy falan vermedim.

akp yi savunmam ise tamamen konjöktürel yani baskıcılara karşı ...

sevgili politika ezbere konuşmakdan vazgeçin, ya okuduklarınızı anlamaya çalışın ya da cevap olarak kendi fikirlerinizi anlatmayın.

çanakkalede, sakaryada şehit düşenler sana acıyordur, ben buna eminim.

Onlar ilk İslam için öldüler, İslam'ı vatansız yaşamamak için. bu toprakları bin yıl önce neden ve nasıl vatan kıldılar sevgili politika, siz ne söylediginizi bilmiyorsunuz. İnsanların inandıgı degerler olmayınca bagımsızlık ne olaki..

şehit diyoruz biz onlara, bu kavramın nereden ve ne için geldigine iyi bakın lütfen, kendinizi bu kadar inkar etmeyin.

sizin savundugunuz degerlerdir bizi gerileten ve dünya karşısında aciz kılan..

selametler dostum.

Canakkalede,Sakaryada sehit olanlar bu vatan icin sehit oldular,yani Osmanlinin yani Müslümanlarin sözüm ona halifesinin ve ortaklarinin Ingiltereye sattiklari bu vatan icin sehit oldular,siz tarikat tarihlerini tarikat ve tekke seyhlerinin anlattiklarini tarih olarak almayin ,onlarin sadece Allah birdedikleri dogrudur gerisi ise kocaman bir karalamadir.müslümanlik icin sehit oldu diyerek siz o sehitlerinin ne icin sehit oldugu gercegini ortadan kaldiramazsiniz.Onlar sehit olurken sizin müslümanlar düsmanla isbirligi yapiyorlardi.Bunlari söylemeye diliniz ve cesaretiniz yetmiyor cünkü bunlari söylediginiz zaman artik sizlerin inanilacak hicbir yaniniz kalmayacaktir bunu bildiginiz icin Kurtulus tarihini altüst ederek kendi ideolojilerinize uydurma savasi vermektesiniz.

Sehitler bana aciyorlardir tabiiki,cünkü ben onlarin ne icin sehit olduklarini cok iyi ve tarih süzgecinden gecirerek degerlendirebiliyorum.Ve odegerleri inkar eden zihniyete karsi savasiyorum .Ya siz ne yapiyorsunuz,onlarin savasmalarina ve sehit olmalarina neden olan degerleri inkar etmektesiniz..Ve su tarihi gercegi asla unutmayin.Onlarin sayesinde onlarin topraga kanlarini akitmalari sayesinde bugün Ayyildizli bayragimiz özgürce dalgalanmakta(onun dalgalanmasi bile sizlere agir gelmektedir.)Minarelerde ezanlar özgürce okunmaktadir,herkes gögsünü gere gere *Ne mutlu Türk'üm diyene*diyebilmektedir.(Nekadar sürecek oda bilinmiyor.***********.)

Türk olmaktan gurur duyarim ve hep duymusumdur.Bu üllkeyi bize emanet edenlerin izinden gidemeyen dinci yönetimler yüzünden bu ülke geri kalmistir,halk egitimsiz birakilmis ve dincilere sömürtülmüstür. .Cünkü yapilan her atilim sekteye ugratilmis,dine karsi bulunmus,25 yildan fazladir bu ülke türbanla mesgul edilmis ve ülkenin acil sorunlari ihmal edilmistir.1923 den sonraki bütün sanayi atilimlari iptal edilmis ve basta Menderes hükümeti olmak üzere bu ülkeyi bu ulusu Amerikaya sömürge yapmislardir simdi birde AB nin kapilarinda sürünmekteyiz hemde ne pahasina olursa olsun anlayisiyla.

Sehit Vatani icin ölen herkese denir,sizin sehit kavramini farkli yorumlamaniz sizi baglar Allah vatanlari icin sehit olanlarin yerlerinin cennet oldugunu müjdelemistir,birakin yarim kafiye yorumlari.Siz cogunlugu müslüman bir ülkenin müslüman askerlerinin vatanlari icin isgalcilere karsi savasmasini müslümanlik icin savastilar diye yorumlamaya devam edin.O savasanlarin icersinde müslüman olmayanlarda vardi ve onlarda bu vatani vatan bildikleri icin savastilar.

Ben düsünebilen ve dogruyu egriyi ayirt edebilen bir insanim bu nedenle fikirlerimi anlatmam kadar dogal hicbirsey olamaz,cünkü benim fikirlerim Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasi icin insanüstü bir gayretle calisanlarin nekadar büyük bir is yaptiklarini ve 80 yildir din tacirllerinin Islami degil tarikat seyhlerinin dinini yasayanlarin nasil bu devleti yikmak icin caba sarfettiklerini görebilecek kadar aklim basimdadir,bu nedenle kendi fikirlerimle tartisirim,devleti yikmaya calisanlarin fikirleri ile degil.

varin kalin saglicakla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gerçekten tam bir demogoji ürünü yazı peki "LAİK" ne demektir ve Akit gazetesi,bir tarikatın "LAİK" olması gerekiyormu üstelik şartmı gerçek bir "DEMOKRASİDE". B)

Eğer gerçek Demokrasiden bahsediyorsanız...

Elbette ŞART...

Olamadıkları içindir ki;

İnsanlarımızın dini esaslara göre yönetilmeleri için her türlü çaba ve yaklaşım içindeler...

Gerçek demokrasilerde toplumu dini esaslar ve kendi inanışları doğrultusunda yönetmek isteyen tarikatlar olamaz...

Neden mi?...

Çünkü;

Tarikatın iç yapısını oluşturan kişiler ve onların düşünce yapısı laik değildir ve olamazlar...

Neden mi Laik olamazlar?...

Çünkü;

Çünkü; İslam Dininin esaslarına göre...

"Allah'ın yarattığı insan toplumları, Allah'ın emirlerine göre yönetilir, insanların yaptığı yasalara göre değil."

Ve gerçek demokrasilerin temel taşlarından biri de herkesin ve her kesimin koşulsuz olarak uyması gereken laiklik ilkesidir...

Oysa burada gerçek demokrasi gibi bir kavramdan söz ederek,

Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetinde yaşayanların...

insanların yaptığı yasalara göre değil "Allah'ın emirlerine göre" yönetilmesini sağlamak olan,Akit gazetesi ve tarikatlarla ilgili olarak...

"laik olmaları şart mıdır?" diyebilen yaklaşım ve düşünce yapınızın ortaya koyduğu gibi...

Aslında yanıt vermeye çalıştığınız yazı değil..."Şart mıdır?" diye yönelttiğiniz soru ve ifadeleriniz dediğiniz gibi tam bir demogojidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Canakkalede,Sakaryada sehit olanlar bu vatan icin sehit oldular,

yerlerinin cennet oldugunu müjdelemistir,birakin yarim kafiye yorumlari.varin kalin saglicakla

tabi ki bu vatan için şehit oldular.

bu vatanın onlara ne ifade ettigini iyi ögrenmelisin, vatan demek sadece ekmek demek degildir..

bu topraklar İslamlaştırdıgımız topraklardır, santim santim, milim milim.

halifenin bu toprakları 'sattıgı' efsanesine sen inana dur, bunları bu ülkede Başbakanlık yapmış insanlar bile çıktı açıkladı.

ben hiç bir tarikate, şeyhe gitmedim ve İslamın ruhuna aykırılıkları baskın oldukları için her zaman eleştiri konusu yaptım.

tasavvuf İslamın dogru ama bir kısmıdır, İslamın hepsi degil..

ben okumalarımı herhangi bir zorunlu okulda da yapmadım, işim icabı ise hiç yapmadım. okumaktan en ufak bir maddi menfaatım olmadı, olmayacak.

sevgili politika, sana diyorum ki ezbere konuşma, yorumlarım sizin ezberinizde olan şeyler degil.

Şehitlik konusunu tartışmak istersen, buyur ben hazırım her zaman.

İlkin İslam için şehit olmuşlardır, vatanlarını canı pahasına savunmalarını söyleyen İslamdır onlara, apaçık gerçekleri çarpıtma istersen.

Şehitligi tanımı Kur'an'da açık bir şeklide yer alıyor, oraya müracaat et istersen.

ama farklı bir tanımın varsa ben dinlerim, buyur..

müslümanlara iftira atma, müslüman cografyasında ki bütün bagımsızlık hareketlerinin altında İslami şuur vardır, başka bir şuurda mümkün degildir.

delil istersen söyle yazalım lakin mesnetsin, anlamsız, ***** konuşmayın.

müslümanlar derken milyonlarca insanı kapsadıgını unutma ve tarihi çarpıtma..

İslam bir ideoloji degil, hayat nizamıdır..

şehitlerin sayesinde tabiki bu ülke kurtuldu, bu ülke zaten tarihinde hiç sömürge olmadı, ne bundan evvel ne de bundan sonra.

bir kaç dogru söz yazıp, muhatabınız tersini iddia ediyor izlenimi yaratmak hoş degil. bagımsızlık İslamın karakteridir.

Türk olmak Allah'ın bir takdiri, ne senin ne de benim seçme iradem.

İslam ırkı yüceltme anlayışlarını ayaklar altına almıştır, ne bir kimse ırkından dolayı yerinir ne de üstündür.

İslama göre seçilmiş bir ulus, ırk yoktur, bunlar İslama göre ****** adetlerdir.

Kur'an, tüm müslümanlar kardeşdir anlayışı ile ırkı aşan prensipler vaaz eder.

ırka dayalı siyaset, ırkçılık İslamda yokdur ve müslümanlara bu tarz siyaset yasaklanmışdır.

Türk milletide müslüman bir millet, büyük çogunlugu ile..

öyle 'dinci' 'minci' söylemleri ile bunu maskeleyemezsiniz.

25 yıldır bu ülke başörtüsü ile neden meşgul olmuş?, müslüman milletin degerleri kim ugraşmış?

işte onlardır asıl bu toplumu geren ve oyalayan.

Osmanlı durdurulmuşdur ve Türkiye'den de onun evrensel misyonuna sahip çıkması engellenmektedir.

sömürü düzeni ne zaman ki Osmanlıyı alt etti, işte o zaman bu kadar semirdi.

şehit vatanı için ölen herkese denir ama Kur'an'ın şehit dedigi degildir o.

dedigim gibi bu konuda kaynak Kur'an ve istersen görüşlerini Kur'an ışıgında yazabilirsin.

başımız üstüne

İslam için savaşılması neden bu kadar agrınıza gitti anlamadım aslında??

''insanlar degersiz şeyler için savaşmaz, degerlerinde o insanlara bir şey sunması lazımdır''

kim ne ugruna savaşmışsa onu bulacakdır, bunu kimse inkar etmez.

selametler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu gercekleri kabul edememek insanlari kendi görüslerinin dogrulugu konusunda kücük görmek ve insanlarin yazdiklarini siyaha beyaz denmesi gibi carpitmak.Ben dinci yazmisim biriside bana müslümanlardan bahsediyor.Ben müslümanlardan bahsetmedim,müslüman ülkesine Kötülük düsünmez,Islam irkciligi reddeder ama vatanini bölde baskasina da ver demez.Yani Canakkalede Sakaryada carpisan askerler müslüman olmasaydilar savas yapmayacaklardi demekki düsmana karsi,bu nekadar anlamsiz bir iddiadir,Türk ulusunun askeri tesadüfen müslümandi ama vatani icin carpisti.Eger vatan yoksa özgürce ibadette yoktur,önce vatan demis atalarimiz.25 yildir bu ülkede türban savasi verilmektedir,ülkenin acil sorunlari türban savasi verenlerce önemsenmemistir.Türbani bu ülkenin gündemine sokanlar Türklügü sorgulayanlardir,Türkiyenin gelecegini Türban siyasetiyle karartmaya calisanlar Türk olmayada dil uzatabiliyordular.Dinciler degilmidir bu ülkede Allahin adının arkasina saklanip bu devleti yikmaya calisanlar,hangi müslüman bunu yapar?Dincilerden bahsewtmem birilerine dokunuyor hweraldeki dinci yok müslpman var diyorlar,bu ülkede müslümande var dincide var,müslüman Allahina inanan,ülkesinin müreffeh bir seviyeye cikmasi icin caba sarfeder,ülkesinin gündemini kisisel davalarla isgal etmez,Ülkesinin tarihi düsmanlari ile oturup 80 yil öncesinin tartismalarini yapmaz.Bu ülkenin dinci yönetimi *Sevr'i kabul edin'*diyenlerle elele calismaktadir.Bu ulus Sevr'i 84 yil önce yirtmistir,bagimsizligi icin bedel ödemistir,kim olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti iktidarina Sevr'i kabul edin diyemez,eger birileri bunlari isteyenlerle hala birlik ve beraberlik icinde calismak istiyor ve kendinede müslüman diyorsa yalandir.Bu ülkede 84 yildir bir savas verilmektedir,bu savasi müslümanlar vermiyor.bu savasi kendilerine müslümanlik süsü verenler veriyor.Savas Laikllige karsidir,amac Laikligin ortadan kaldirilmasidir onun yerine Amerikanin Ilimli Islaminin getirilmesidir

Osmanliya< atifta bulunuluyor,güya Osmanli durdurulmus,kim durdurdu Osmanliyi?Osmanli kendi kendini durdurdu,Osmanli kendi kendini icten zayiflatip hasta bir adam oldu.Osmanlinin son dönemlerinde baslayan yabanci kadinlarla evliiliklerden tutunda,zevke sefaya düskünkügün artmasi,devlet isleriyle gerektiigi sekilde ilgilenilmemesi,padisah eslerinin veliaht kavgalari,ve daha farkli nedenlerle Osmanli kendi kendini kipirdayamiyacak bir konuma getirdi.Kendini ilme karsi kapatti,Bati nedeniyet alaninda ilerleme kaydederken Osmanlida bize birsey olmaz umursamazligi vardi,bunun sonucu olarakta Almanyadan Ordumuz icin egitmen istedik.Koca bir Osmanli Ordusu Almanlara teslim edildi.Hele o dönemlerdeki Alman hayranligi aynen bugünkü AB hayranligina benziyordu.Kapitülasyonlar bugün ayni o günleri yasiyor Türkiye.Köhnemis bir imparatorlugun kalintilarindan bir vatan yaratanlar bugün unutturulmaya calisilmakta ve demokrasiye engel diye gösterilmektedirler.Milli bayramlarimiz dincilerin hosuna gitmemektedir.Ellerinden gelse o bayramlari bile kaldiracaklardir.Ama Yunanli heryil Osmanlidan kurtulusunu kutluyor,demekki kurtuluslar kutlanabilirmis.

Kisacasi,benim yazdiklarimi carpitmakla biryerlere varamazsiniz.Islam bana hic dokunmadi bunu söylemeniz bile benim dinci sözümden daha agirdir,ama tabiiki herkes kendi kültürünü yansitirmis.

Vahdettin bu ülkeyi resmen Ingilizlere satmistir,bunu inkar etmekle Rahmetli Ecevitin arkasina saklanmakla degistiremezsiniz.Vahdettinin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu gercekleri kabul edememek insanlari kendi görüslerinin dogrulugu konusunda kücük görmek ve insanlarin yazdiklarini siyaha beyaz denmesi gibi carpitmak.Ben dinci yazmisim biriside bana müslümanlardan bahsediyor.Ben müslümanlardan bahsetmedim,müslüman ülkesine Kötülük düsünmez,Islam irkciligi reddeder ama vatanini bölde baskasina da ver demez.Yani Canakkalede Sakaryada carpisan askerler müslüman olmasaydilar savas yapmayacaklardi demekki düsmana karsi,bu nekadar anlamsiz bir iddiadir,Türk ulusunun askeri tesadüfen müslümandi ama vatani icin carpisti.Eger vatan yoksa özgürce ibadette yoktur,önce vatan demis atalarimiz.25 yildir bu ülkede türban savasi verilmektedir,ülkenin acil sorunlari türban savasi verenlerce önemsenmemistir.Türbani bu ülkenin gündemine sokanlar Türklügü sorgulayanlardir,Türkiyenin gelecegini Türban siyasetiyle karartmaya calisanlar Türk olmayada dil uzatabiliyordular.Dinciler degilmidir bu ülkede Allahin adının arkasina saklanip bu devleti yikmaya calisanlar,hangi müslüman bunu yapar?Dincilerden bahsetmem birilerine dokunuyor heraldeki dinci yok müslüman var diyorlar,bu ülkede müslümanda var dincide var,müslüman Allahina inanan,ülkesinin müreffeh bir seviyeye cikmasi icin caba sarfeder,ülkesinin gündemini kisisel davalarla isgal etmez,Ülkesinin tarihi düsmanlari ile oturup 80 yil öncesinin tartismalarini yapmaz.Bu ülkenin dinci yönetimi *Sevr'i kabul edin'*diyenlerle elele calismaktadir.Bu ulus Sevr'i 84 yil önce yirtmistir,bagimsizligi icin bedel ödemistir,kim olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti iktidarina Sevr'i kabul edin diyemez,eger birileri bunlari isteyenlerle hala birlik ve beraberlik icinde calismak istiyor ve kendinede müslüman diyorsa yalandir.Bu ülkede 84 yildir bir savas verilmektedir,bu savasi müslümanlar vermiyor.bu savasi kendilerine müslümanlik süsü verenler veriyor.Savas Laikllige karsidir,amac Laikligin ortadan kaldirilmasidir onun yerine Amerikanin Ilimli Islaminin getirilmesidir

Osmanliya< atifta bulunuluyor,güya Osmanli durdurulmus,kim durdurdu Osmanliyi?Osmanli kendi kendini durdurdu,Osmanli kendi kendini icten zayiflatip hasta bir adam oldu.Osmanlinin son dönemlerinde baslayan yabanci kadinlarla evliiliklerden tutunda,zevke sefaya düskünkügün artmasi,devlet isleriyle gerektiigi sekilde ilgilenilmemesi,padisah eslerinin veliaht kavgalari,ve daha farkli nedenlerle Osmanli kendi kendini kipirdayamiyacak bir konuma getirdi.Kendini ilme karsi kapatti,Bati nedeniyet alaninda ilerleme kaydederken Osmanlida bize birsey olmaz umursamazligi vardi,bunun sonucu olarakta Almanyadan Ordumuz icin egitmen istedik.Koca bir Osmanli Ordusu Almanlara teslim edildi.Hele o dönemlerdeki Alman hayranligi aynen bugünkü AB hayranligina benziyordu.Kapitülasyonlar bugün ayni o günleri yasiyor Türkiye.Köhnemis bir imparatorlugun kalintilarindan bir vatan yaratanlar bugün unutturulmaya calisilmakta ve demokrasiye engel diye gösterilmektedirler.Milli bayramlarimiz dincilerin hosuna gitmemektedir.Ellerinden gelse o bayramlari bile kaldiracaklardir.Ama Yunanli heryil Osmanlidan kurtulusunu kutluyor,demekki kurtuluslar kutlanabilirmis.

Kisacasi,benim yazdiklarimi carpitmakla biryerlere varamazsiniz.Islam bana hic dokunmadi bunu söylemeniz bile benim dinci sözümden daha agirdir,ama tabiiki herkes kendi kültürünü yansitirmis.

Vahdettin bu ülkeyi resmen Ingilizlere satmistir,bunu inkar etmekle Rahmetli Ecevitin arkasina saklanmakla degistiremezsiniz.Vahdettinin Ingilizlere yazdigi mektuplar hala güncelligini korumaktadir.Ben yine ayni seyi söylüyorum birakin yarim kafiye yorum yapmayi,gercekleri söylemekten korkmayin.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben ne diyorum siz ne diyorsunuz.

yazdıklarınızdan kimi görüşlere katılmayacak degilim.

sorun bu degil.

kutsal degerler olmadan hiç bir şeyin degerinin olmayacagı,

insanları harekete geçirenin manevi güçler oldugu vb.

önemli olan bunlar.

3-5 istisna olabilir, bunlar sonuca etki etmez.

müslümanları vatanlarını korumaya iten İslamdır, bu kadar basit.

başka insanlar, başka vatanlarını başka degerler adına koruyabilir, bu şimdilik bizi ilgilendirmez.

önemli olan manevi olarak bir toplumu dagıttıgınız zaman, onu çekemeyeceginiz yer yokdur.

çünkü o dayanaklarını kaybetmişdir.

şehitlik meselesini ise Kur'an'a müracaat ederek çözebiliriz.

bu zamanda herkes öleni için şehit diyor, diyebilir ama bizi baglayan Kur'an'dır.

şimdi konuyu dagıtmadan bu özden gidelim.

çünkü sorun burada, yani sizin önceki iletilerde söylemiş oldugunuz ve yanlış temellendirdiginiz fikirler için söylüyorum.

salt toprak kimseye bir şey ifade etmez, ardında manevi bir itici güç yoksa.

genel durum budur, genelin dışında kalan ise başka bir sorundur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o dönemlerdeki Alman hayranligi aynen bugünkü AB hayranligina benziyordu.

Alman hayranlığı da değil politika ya, öyle olsa belki o adamların azminden ve çalışkanlığından biraz örnek alırlardı. Tamamen savaş ganimetine dayalı ekonomi, kazanmayı bırak, toprak kaybedilip çıkmaza girince, tek çözümün kaybedilen toprakları geri almak olduğunu düşünüp güçlü görünen Almanlara yanaşarak beleşten bize de düşer hesabı yaptılar. Yazlık elbiseleriyle fedakar ve kahraman askerimizi sırf Almanlara yaranmak için Allahuekber dağlarının karlı yamaçlarına acımasızca sürdüler...

Bindörtyüz yıl öncesinin ganimet yağmalamayla devlet yönetme yöntemlerini sürdürmekte inat edince böyle oluyor işte...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yumurtalarını pişirmek için memleketi yakarlar

Şu malum zümreden söz ediyorum. Özellikleri belli: Karınlarından konuşuyorlar. Dillerinin altında **** baklası var. Bir türlü esas hedeflerini söylemiyorlar. İdeolojik yobazlıkta üzerlerine yok. Cehaleti saadet biliyorlar. En beteri, dine ve dini değerlere karşı giderilemez bir önyargıları, saklı bir hınçları, maskelenmiş bir düşmanlıkları var.

Onların halini tasvirde “devşirme psikolojisi” dahi yetersiz kalıyor. Aytmatov'un romanında tasvir ettiği “mankurtlaştırma” ameliyesine tabi tutulmuş gibiler. Düşman adına öz anasına, babasına, kardeşlerine, milletine ve değerlerine düşman edilmişler. Can dostlarına düşman, can düşmanlarına dost gözüyle bakıyorlar.

Adeta kortekslerinin alınlarına gelen kısmı alınmış gibiler. Hastalar. Kafaları fobi imalathanesi gibi çalışıyor. Korkularıyla yüzleşmek yerine korkularıyla özdeşiyorlar. Ve HİV virüsü kapmış bir sokak kadınının virüsünü bulaştırmaktan zevk alması gibi, hastalıklarını yaygınlaştırmaktan özel bir zevk alıyorlar. En tehlikeli azınlık hastalığı bu: Azınlık psikolojisinden kurtulmanın tek yolunun hastalıklarını yaygınlaştırmak olduğunu düşünüyorlar.

Bilmedikleri alanlarda konuşurken cesaret abidesi kesiliyorlar. ******* cür'eti cehaletinin rüşveti imiş. Cehaletlerini ancak böyle gizliyorlar. Hepsinden beteri çıkar, güç ve şehvete tapıyorlar. Çıkarları gerektirdiğinde olmayacakları şey yok.

Yumurtalarını pişirmek için memleketi yakacak kadar gözleri dönmüş bir zümre bu.

Ama etkililer. Baksanıza, memleketi suni gündemlerle oyalamayı ne de güzel başarıyorlar. Bir deli bir kuyuya bir taş atıyor, binlerce akıllı o taşı çıkarmak için kuyruğa giriyor.

Son günlerdeki “mahalle baskısı” saçmalığı da, “Türkiye Malezya olur mu?” saçmalığı da, bunun en son örnekleri.

Mevhum “mahalle baskısı” üzerinden, millete baskı yapmanın daniskası değil de nedir bu?

Bak şu konuşana? Mahalle baskısından dem vuranlar, bu ülkede on yıllardır devlet baskısına çanak tutanlardı. Darbeleri alkışlayanlardı. Asker sopasına selam duranlardı. Yasakları savunanlardı. Özgürlüklerin budanmasına ses çıkarmayan, hatta bazen alkışlayanlardı. Farklılıkların bir arada barış içinde yaşaması için atılan her adımı “laiklik elden gidiyor” naralarıyla jurnalleyenlerdi.

Mahalle baskısından dem vuranlar, rejim sopasının milletin sırtındaki izlerini ne çabuk unuttular? Başbakan ve bakan asan darbecileri ne çabuk unuttular? Temenna çakmak için sıraya girdikleri 12 Eylül darbecilerinin cinayetlerini ne çabuk unuttular? Millete dışkı yedirenleri kahraman diye takdim ettiklerini ne çabuk unuttular? Fail-i meşhur cinayetler ve boşaltılan köyler konusunda sustuklarını ne çabuk unuttular?

Onlara sormak gerek: “Hainleri tanıyalım” başlıklı yazılar döşendikleri andıçlar ne baskısıydı? 28 Şubat zorbalıkları, Sincan'da yürütülen tanklar, görevini yapıp iddianame yazdı diye bir savcıya yapılanlar, darbe günlüklerini yazdı diye Nokta dergisine ve Alper Görmüş'e yapılanlar ne baskısıydı?

Bunlar gibi daha yüzlercesini, hatta binlercesini sayabiliriz.

Mahalle baskısı, bu milletin yaşadıkları yanında çok masum kalıyor. Acaba diyorum, “mahalle baskısı” kavramını, ucuz kurtulmak için mi bayraklaştırıyorlar?

Kaldı ki, o da yok. Hangi mahalle, kimin mahallesi?

Bizim, bin yıldan beri farklı inançları barış içinde yaşattığımız bir coğrafyamız vardı. Bu coğrafyada, farklı dinlerden, ırklardan, milletlerden insanlar huzur içinde yaşardı. Fakat önce sizi devşirenler geldi, işgalci olarak. İşgalci olarak var olamayacaklarını anlayınca, sizi devşirdiler ve bin yıllık sitemizin içine bir fildişi kule inşa ettiler. Oraya devşirmelerini yerleştirdiler. Bu “bizim mahalle” dediler. Bu mahalle, mahalle değil Truva atıydı. O atın içinden çıkanlar değerlerimizi yağmaladı ve işgal etti. Şimdi işgal edilmiş değerlerimize ucundan kıyısından sahip çıkmaya başlayınca vaveylayı koparıyor bu “ecnebi mahalle”:

Mahalle baskısı!..

Hadi ordan! Mahalle baskısıymış. Biz salyangozu Müslüman mahallesinde sattırmayacak kadar değer sahibi, gâvur mahallesinde satılmasına izin verecek kadar da özgüven sahibiydik. Siz geldiniz, salyangozla yetinmeyip domuz çiftlikleri kurdunuz. Onunla da yetinmeyip, provoke etmek için bizim mahallemizde domuzlarınızı pazarlamaya kalktınız. O da yetmedi, zaman zaman domuzunuzu bize zorla yedirmeye kalktınız. “Domuz haram” diyene “mürteci, gerici” yaftası vurdunuz. “Sen de yemesen iyi olur” diyecek bir cesuryürek çıktıysa, onu “hayat tarzınıza müdahale” etmekle suçlayıp laiklik aşkına tepelediniz.

Millet size diyor ki: Alın gidin şu domuzcuklarınızı, ille de zıkkımlanacaksanız kendi mahallenizde zıkkımlanın!

Basıyorsunuz çığlığı: mahalle baskısı!

Mahalle baskısı değil bu. Aksine, malum mahallenin millete baskısına “dur” demektir.

SAmi Hocaoğlu

Yeni Şafak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu üsluplar darbe çığırtkanlığından da beterdir. Bu üsluplar iç savaş çığırtkanlığıdır ve ihanettir. Bu insanların gözlerini kin ve nefret bürümüş. Cumhuriyetin kuruluşunun intikamını almak istiyorlar, köhnemiş din düzenini yıkan rejimden o kokuşmuş düzenin intikamını almak istiyorlar. Bunlar dinci de değil, resmen kinci...

Bu toplumda ille de bir ayrışma olsun istiyorsanız, saflar ayrılsın, öte geçen öte geçsin, beri geçen beri geçsin diyorsanız, bu yaptığınızın ihanet olduğunu söyleyerek sizi uyarabiliriz ancak. Siz şu anda %47 sarhoşluğunu yaşıyorsunuz ama bu %47 içinde bile küçük bir azınlık olduğunuzu biliyorsunuz. Bu ülkeyi iç savaşa sürükleme hevesinizin de kursağınızda kalacağını biliyorsunuz.

Yapabileceğiniz hiç bir şey yok. İçinizdeki kin sizi eritip bitirecek. Size acımaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok. Umarım AKP yönetimi bu köşe yazarlarını okuyor ve şişenin içindeki çıkarmayı düşündüğü cinin ne olduğunu görüyordur. Şişeden çıksa da bir şey yapabileceği yok. Saklanacak başka şişe arayacaktır. Ama en azından bu çirkin yüzü görür de bu şişeyi ellerinden atıp ülkenin asıl sorunlarına bakarlar. Tüm mesele bu. Ülkenin zaman kaybetmemesi. Yoksa Atatürk cumhuriyetini kimse sarsamaz. Bizler buradayız.

İyi de oldu bu seçim sonuçları. Cumhuriyetçi ve Atatürkçüler pek bir rehavete kapılmışlardı. "Nasılsa yapamaz, nasılsa yüzlerine gözlerine bulaştırırlar, nasılsa cesaret edemezler" diye işi iyiden gevşetmişlerdi. Biraz sarsılıp uyansınlar, iyidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de siyaset, cuntacılıgın makus talihini aşmaya çalışıyor.

yavaş da olsa mesafede alıyor.

toplumun üstüne gerilmiş korku perdelerini yırtmaya çalışıyor, 3 dünyalık artıkları temizlemeye çalışıyor bünyesinden.

bu topluma olumlu anlamda hiç bir şey katmamışdır darbeler ve failleri...

kendi çocuklarını diri diri topraga gömen bir anlayış zaten bu yer için degildir, olsa olsa başka yerler içindir.

siyaset etme tarzı her ne olursa olsun, hangi dünya görüşünü eksen alırsa alsın, ülke için çırpınanlar saygıya layıkdır.

sadece kendi ve başkalarının çıkarı için bagıranlar ise saygıyı hak etmezler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dün Laik olduğunu söyleyenlere "dinsiz" diye saldıranlar. Bugünde "Darbeci" diye saldırıyor.

"Dün laik'im diyenler bu gün darbeci olmadıklarını kimseye ispat edemezler'ki dünün (laikçi) kesimininde ne matah oldukları zaten meydanda değilmi.

ÖRNEK.

Pişkin geçiyor kameraların karşısına, sanki çok merak ediyormuşuz gibi, bizi ‘çeşitli konular’ hakkında bilgilendiriyor.

Pişkin’in dert ettiği konular, önem sıralamasına göre, anayasa taslağı, laiklik, Kemalizm, başörtüsü.

Pişkin, anayasanın değiştirilmesine ve ‘daha demokratik bir anayasa’ yapılmasına karşı... ‘Böyle bir şey olduğu takdirde, kurum olarak tüm gücümüzle mücadele ederiz’ diyerek parlamentoya gözdağı veriyor.

Oysa ‘böyle bir şey’i vaktiyle kendisi önermiştir.

Bir işadamları derneğinin siparişi üzerine, ‘böyle bir şey’in de ötesine geçerek, tamamen Kemalizm’den arındırılmış bir anayasa hazırlığına girişmiştir. Yanına da, bugüne kadar ağzından ‘özgürlükler’le ilgili bir tek cümle duymadığımız pişkin çömezini almıştır.

Bu anayasada, apaçık bir ‘anayasa ayıbı’ olan ‘değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez’ türünden ifadeler katiyetle yer almayacaktır.

Zırt pırt ‘laiklik’ telaffuz edilmeyecektir.

Kemalizm hiç olmayacaktır.

Hele, ‘Atatürk milliyetçiliği’ lafı zinhar geçmeyecektir.

Sadece ama sadece ‘hukuk ve özgürlükler’ gözetilecektir.

Bunları söyleyen adam, şimdi kalkmış, kendi önerisinin de gerisinde olan bir hazırlık için, parlamentoya tehditler yağdırıyor: ‘Böyle bir şey yaparsanız, kurum olarak tüm gücümüzle mücadele ederiz.’

Ahmet kekeç.

İşte böyle bir şey dünün "LAİK" geçinenleri ve bu günün darbe severleri. :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.