Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ateist ölmez mi?

xprensesx

Önerilen İletiler

bir müslüman olarak ölümden korkuyorum..

neden mi..

o kabre yalnız başıma nasıl gireceğimi düşünüyorum?

peki ateistlerin hali ne olacak.....

ve ben ne zaman öleecğimi bilmeyerek yaşıyorum..

1 sn sonra ne olacağını bilmeyerek....

bu belirsizlik korkutuyo beni...

o azaplara dayanabilecekmiyiz?

ALLAH(c.c.) azap çektirmeyenlerden eylesin

gençlik rehberi..

ölüm her vakit başını kesmek için gelebiliyor..

ve genç ihtiyar farkı yoktur..

ben merak ediyorum..

ateistler ölüm hakkında ne düşünüyo?????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 103
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sayın Külkedisi;

Bu endişe ve korkuları yaşamanıza üzüldüm. Ne yazık ki bu korkular çok vahim sonuçlara da yol açabilmektedir. Bunlar içinde "filan partiye oy vermezsem Allah bana sorar"a kadar varan sapmalar da bulunmaktadır. Bundan daha vahimi birileri "filan partiye oy vermezsen Allah sorar"ı alenen televizyona çıkıp söyleyebilmektedir. Bu adamları susturup hapse atacak halimiz yok. Ama bunlara kulak verilmesi sizin bu korkularınız yüzünden ouyor.

Acaba korkunun ecele faydası olmadığını düşünerek bu korkulardan sıyrılma cesaretine sahip olamaz mısınız? Korku, siz yaşadığınız sürece geçerli olan bir duygudur.

Ölüm ise, kendi kendini çözümleyen bir sorun olması nedeniyle gerçek bir sorun değildir. Ölmediğiniz sürece, ölüm zaten yok, sorun da yok, yaşıyorsunuz. Öldüğünüz zaman da zaten ölmüşsünüz, ölmekten korkmanız için bir neden kalmamış.

Ayrıca mezara yalnız girmekten korkuyorsunuz, hayatta yalnız olmadığınızı nerden çıkarıyorsunuz? Hepimiz yalnızız, bizimle nedensellikleri bir süre için kesişen başkaları ile hiç bir zaman beyin örüntülerimizin aynı olması düşünülemez. Hepimizin ayrı ayrı nedensellikleri vardır. İçtiğiniz su ayrı da gitmese, bu gerçeği hiç kimse ile değiştiremezsiniz. Birey olmanın tadını çıkarın, destek aradığınız sürece sömürüleceksiniz...

Niye kendinize işkence edip sürekli korku ile yaşıyorsunuz? Hiç olmazsa korkularınızın sömürüldüğünün farkına varın ve biraz daha bilinçlenmeyi deneyin, korkunuzu yenmeye başladığınızı göreceksiniz.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ateistler neden ölümden korkmazlar ?

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Evrendeki her madde gibi kendisininde bir gün nitelik değiştireceğini, başka maddesel oluşumlara geçeceğini çok iyi bilmektedirler.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Din denilen uydurma şeylerle inanıp, insan aklına, mantığına tamamen aykırı yaptırımlara uyarak insanlar aleyhine hata işlememişlerdir. Bu yüzden vijdanları çok rahattırlar.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Masallardaki ölüm ve sonrasındaki azap ve işkence masallarına inamadıkları için bir endişeleri yoktur.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Yaşamları masallarla mücadele olup, onların insanlar üzerindeki sömürü etkisine izin vermezler, vijdanları rahattır.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Din ve mezhep adına insanları bölüp, "benim dinim gerçek ve son dindir" diyerek insanları guruplara ayırıp, feleket katliamlarına yol açmamışlardır. Endişeleri yoktur.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Onlar için insan ve insanın değeri ön plandadır. İnsan değerini köle, cariye, eşit olmama, çok evlilik, miras farkı gibi insan onuruna gururuna ve eşit yaşam hakkına aykırı suç fiillerine katılmamışlar, aksine bu suç fiillerine karşı mücadele vermişlerdir. Vijdanları rahattır.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Teistler gibi her attığı adım için günah, sevap ve onun hesabını düşünmezler. Onun doğal ve dürüstçe yaşamının ölçüsü, yine insan değeridir. Tüm insanların eşit ve özgür yaşam hakkının olduğuna inanır. Sahip olduğu haklara diğer insanların da sahip olması gerektiğini da pek ala bilirler.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Yaşam sırasındaki pratikleri diğer dünyadaki zevk eğlence çıkarları uğruna değilde, sadece kendisi ve eşit şekilde diğer insanlar için olduğundan daha gerçekçi, daha az hatalıdır. Teistlerin uyduğu tüm kurallar, insan değeri ön planda olmadığından yanlışlarla doludur. Dolayısıyla pratikleride hatalarla doludur. Kişilerin pratikleri bildikleri ile uyumludur.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Ölüm yaşamın alternatifidir. Doğada hiç bir şey alternatifsiz olamayacağı gibi, ölümsüzlük olduğunda yaşamın olmayacağını da bilimsel olarak pek ala bilmektedirler. Bu nedenle korkusuzdurlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neden mi..

gençlik rehberi..

ben merak ediyorum..

evet ateistler ölümden korkmazlar,çünkü onlar dünya hayatına tapıp sanki onda ebedi yaşayacaklarmış gibi başlarına geleceklerden bi haberdirler,onlara ne zaman olacaklar söylense tıpkı eskiler gibi"bir yığın kemik olduktan sonra mı diriltileceğiz?" derler... onlar yaratılmışlıklarını boş yere sananların ta kendileridir... yer yüzünde hiç bir canlı olamaz ki boşuna yaratılmış olsun,,ama görmezler anlamazlar... sebepsiz boş yere var olmadıklarını kavramazlar...

gelelim bizim korkularımıza arkadaşım... unutmaki her halimizden haberdar olan,ilmi herşeyi kapsamış olan yaratan,mümin kullarına yardımcıdır merhametlidir... bizler günlük hayatımızda çoğu zaman farkında olmadan günah işlemeye devam ederiz... bu günahlar başımızı eğer gün be gün...hatta dönem dönem namazlarımızdaki anlamlar değişir... ama yüreğinde ne kadar inandığın Allah ın seni doğru yola ileteceğine dair ümidi beslemeye devam edersen ,o derece hayatını onun yardımıyla ve sapmadan ümitle geçirirsin... Evet ,o korkunç gün mezarlarımızdan çekirgeler gibi fırlatılıp akın akın huzura çıktığımızda...evet düşünmesi ve gözde canlandırması hepimizin kalbini titretiyor... ama bize düşen titreyen o kalpten ötürü şükretmek ve minnetimizi ,hamdımızı sunmak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ateistler kormazlar(!)Çünkü sadece bu dünyada yaşayacaklarına inanırlar.Ölümden sonraki hayata kesinlikle inanmazlar.Fakat onların korkuları kabir de melekler gelince başlar.Kabir azabı başlayınca gerçekten Allah varmış derler ve korkuları kat kat artar.Çünkü onlara gidecekleri mekan gösterilmiştir ve burası sonsuz cehennemdir.İster inansınlar ister inanmasınlar.

Bugün insan aklı,insan mantığı ve bilim Allah'a inanmaya zorlar.Ateistler ise bilime,mantığa ve akla ters düşerler.Onlar için varsa yoksa materyalist felsefedir.Oysa Allah Akılla bilinir.Materyalistleri akıllı düşünmeye davet ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Evrendeki her madde gibi kendisininde bir gün nitelik değiştireceğini, başka maddesel oluşumlara geçeceğini çok iyi bilmektedirler.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Din denilen uydurma şeylerle inanıp, insan aklına, mantığına tamamen aykırı yaptırımlara uyarak insanlar aleyhine hata işlememişlerdir. Bu yüzden vijdanları çok rahattırlar.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Masallardaki ölüm ve sonrasındaki azap ve işkence masallarına inamadıkları için bir endişeleri yoktur.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Yaşamları masallarla mücadele olup, onların insanlar üzerindeki sömürü etkisine izin vermezler, vijdanları rahattır.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Din ve mezhep adına insanları bölüp, "benim dinim gerçek ve son dindir" diyerek insanları guruplara ayırıp, feleket katliamlarına yol açmamışlardır. Endişeleri yoktur.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Onlar için insan ve insanın değeri ön plandadır. İnsan değerini köle, cariye, eşit olmama, çok evlilik, miras farkı gibi insan onuruna gururuna ve eşit yaşam hakkına aykırı suç fiillerine katılmamışlar, aksine bu suç fiillerine karşı mücadele vermişlerdir. Vijdanları rahattır.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Teistler gibi her attığı adım için günah, sevap ve onun hesabını düşünmezler. Onun doğal ve dürüstçe yaşamının ölçüsü, yine insan değeridir. Tüm insanların eşit ve özgür yaşam hakkının olduğuna inanır. Sahip olduğu haklara diğer insanların da sahip olması gerektiğini da pek ala bilirler.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Yaşam sırasındaki pratikleri diğer dünyadaki zevk eğlence çıkarları uğruna değilde, sadece kendisi ve eşit şekilde diğer insanlar için olduğundan daha gerçekçi, daha az hatalıdır. Teistlerin uyduğu tüm kurallar, insan değeri ön planda olmadığından yanlışlarla doludur. Dolayısıyla pratikleride hatalarla doludur. Kişilerin pratikleri bildikleri ile uyumludur.

Ateistler ölümden korkmazlar çünkü; Ölüm yaşamın alternatifidir. Doğada hiç bir şey alternatifsiz olamayacağı gibi, ölümsüzlük olduğunda yaşamın olmayacağını da bilimsel olarak pek ala bilmektedirler. Bu nedenle korkusuzdurlar.

Bravo... Dikkatle okunup özümsenmesi gereken bir yazı olmuş.

Teşekkürler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

güzel bi tartışma olduğuna inanıyorum..

ayrıca sayın demirefe benim korkum asla beni yanlış şeylere itmedi şu ana kadar..

bilakis, kendimi allah katında hissetmeme yardımcı oldu..

benim orada sarf ettiklerim sadece bir iç yansımamdı..

ve korkum bu dünyadan değil...

toprak olmaktan değil...

ALLAH (c.c.) 'tan.....

tartışmaya devam arkadaşlar eminim birilerinin düşünce dünyasını.. kalbini zenginleştirebilir, manen cihadla onların yüreklerindeki maddeciliği söküp atabiliriz...

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

güzel bi tartışma olduğuna inanıyorum..

ayrıca sayın demirefe benim korkum asla beni yanlış şeylere itmedi şu ana kadar..

bilakis, kendimi allah katında hissetmeme yardımcı oldu..

benim orada sarf ettiklerim sadece bir iç yansımamdı..

toprak olmaktan değil...

ALLAH (c.c.) 'tan.....

tartışmaya devam arkadaşlar eminim birilerinin düşünce dünyasını.. kalbini zenginleştirebilir, manen cihadla onların yüreklerindeki maddeciliği söküp atabiliriz...

saygılar..

Ne komik, sanki ateistlerin düşünce dünyası yoz ve kalpleri fakir. Manen cihadda başarılı olamayınca ne yapacaksınız merak ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

toprak olmaktan değil...

ALLAH (c.c.) 'tan.....

saygılar..

Ön kabul ve taraflı açılmış bir tartışma başlığı. Ama olsun önemli değil. Gerçekler tartışılarak gün gibi açığa çıkıyor zaten.

İnsan psikolojisi araştırıldığında korkulan şeyleri sevmedikleri ortaya çıkıyor.

İnsanlar korktukları nesneleri, hayvanları, insanları ve mefhumları sevmezler. Mesela Azrail uydurması diğer 3 melekten daha itici olmuştur insanlar için.

Hakeza işkenceci, adaletsiz ve yarattıklarını koruyamayan bir yaratıcıyı insanlar asla sevmezler.

Sevilebilmesi için yaratıcının bu niteliklerinin aksine sahip olması gerekmezmiydi?

"manen cihadla onların yüreklerindeki maddeciliği söküp atabiliriz..."

İnsanoğlu öyle nankör ve gariptirki yaşantısının tümünü maddeye borçlu olduğu halde, ortalama 25 bin günlük yaşamında en ufak manevi bir emareye rastlamadığı halde bile maddeye karşı bir nankörlük ve düşmanlık içerisindedir.

İnsanlığın bu iyilik bilmezliği, özünde var olan nankörlüğü ile ilgilidir. Manen cihad denilen şey uydurulan masallar peşine düşülerek, maddeye karşı açılan bilinsiz bir savaş.

Cihatçılara şunu düşünmelerini öneririm:

Doğruları temsil eden bir Allah yada Tanrı, asıl insanların varolma ihtiyaçları olan madde ve en önemli değer olan insan değerine nankörlük edenleri cezalandıracaktır diye düşünsünler.

Ama nerde o sorgulama cesareti, "korkarım" diyor ya vatandaşımız....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanoğlu öyle nankör ve gariptirki yaşantısının tümünü maddeye borçlu olduğu halde, ortalama 25 bin günlük yaşamında en ufak manevi bir emareye rastlamadığı halde bile maddeye karşı bir nankörlük ve düşmanlık içerisindedir.

:clover:

İlla birşeylere Tanrı demek şartsa, o Tanrı maddeden başkası değildir.

Bütün yaşam, bütün mevcudat maddedir.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ön kabul ve taraflı açılmış bir tartışma başlığı. Ama olsun önemli değil. Gerçekler tartışılarak gün gibi açığa çıkıyor zaten.

İnsan psikolojisi araştırıldığında korkulan şeyleri sevmedikleri ortaya çıkıyor.

İnsanlar korktukları nesneleri, hayvanları, insanları ve mefhumları sevmezler. Mesela Azrail uydurması diğer 3 melekten daha itici olmuştur insanlar için.

Hakeza işkenceci, adaletsiz ve yarattıklarını koruyamayan bir yaratıcıyı insanlar asla sevmezler.

Sevilebilmesi için yaratıcının bu niteliklerinin aksine sahip olması gerekmezmiydi?

İnsanlığın bu iyilik bilmezliği, özünde var olan nankörlüğü ile ilgilidir. Manen cihad denilen şey uydurulan masallar peşine düşülerek, maddeye karşı açılan bilinsiz bir savaş.

Cihatçılara şunu düşünmelerini öneririm:

Doğruları temsil eden bir Allah yada Tanrı, asıl insanların varolma ihtiyaçları olan madde ve en önemli değer olan insan değerine nankörlük edenleri cezalandıracaktır diye düşünsünler.

Ama nerde o sorgulama cesareti, "korkarım" diyor ya vatandaşımız....

Babamdan da korkuyorum ama bi o kadar da seviyorum .. nolcak şimdi... ha elbet alakasız bir örnek belki ama siz karşınızda sizden üstün biri olunca sakınırsınızda ,bi türlü hepsini yaratandan sakınmanın anlamına varamazsınız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu konuyu ben çok düşünürüm herşeye hazırlıklıyım inandığım gerçek ölüm ise bu dünyayı hiç hatırlamayacağımdır yani ben olmayacağım ama bir ot olurum ama başka bir canlı ama hiçbirşey önemli olan bu dünyada yaşadığım şeyleri hatırlayamayacağımdır.

sizin açınızdan düşünürsek diyorsunuzki allahın huzuruna çıkınca korkmayacakmısınız. valla ben korkmam gereken hiçbirşey yapmadım İNKAR söz konusu değildir çünkü görmedim duymadım bilmiyorum. bilseydim veya görseydim inkar etmezdim ama sanıyorum genede kendi doğrularımla hareket ederdim. çünkü bir tarafta cehennem birtarafta cennet olduğuna inanırken yaşamımı çıkarlarım dışında sürdürebilirim yalanını ne ben nede allah yemezdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) Bizde inandık öylemi?

Herkes ölümden korkar,ama en az korkması gerekenler bana göre müslümanlardır,çünkü bize göre ölüm bir son değil başlangıçtır......

Peki ya ateistler!!!! asıl korkması gerekenler onlar değilmi?yok olacağını bir hiç olacağını bile,bile ölümden korkmayacağını söylüyorsun ******* *** **********

Birde ölümü ateist bir bakış açısı ile yorumlarsak ciddi bir adaletsizlik çıkıyor ortaya bakın,95 yaşında kişi öldü püüff yok oldu 20 yaşında kişi öldü püüff oda yok oldu eeee ne oldu şimdi hani arada ki 75 sene bu haksızlık değilmi :D

Xanthippe;

İnancın temelinde birazcıkta korku vardır ki olmasıda gerekir,korkunun suçta yaptırımı etkilediği bir gerçek bunun aksini kimse inkar edemez....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Herkes ölümden korkar,ama en az korkması gerekenler bana göre müslümanlardır,çünkü bize göre ölüm bir son değil başlangıçtır......

Peki ya ateistler!!!! asıl korkması gerekenler onlar değilmi?yok olacağını bir hiç olacağını bile,bile ölümden korkmayacağını söylüyorsun ********** ***** ****....

Birde ölümü ateist bir bakış açısı ile yorumlarsak ciddi bir adaletsizlik çıkıyor ortaya bakın,95 yaşında kişi öldü püüff yok oldu 20 yaşında kişi öldü püüff oda yok oldu eeee ne oldu şimdi hani arada ki 75 sene bu haksızlık değilmi :D

Xanthippe;

İnancın temelinde birazcıkta korku vardır ki olmasıda gerekir,korkunun suçta yaptırımı etkilediği bir gerçek bunun aksini kimse inkar edemez....

zoruna gitmesin ama böyle şeylerden korksaydık zaten müslüman veya başka bir dine mensup olurduk.

siz galiba olayın ciddiyetini anlamamışsınız inanmayanlar gırgırınamı inanmıyor sanıyorsunuz nedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki ya ateistler!!!! asıl korkması gerekenler onlar değilmi?yok olacağını bir hiç olacağını bile,bile ölümden korkmayacağını söylüyorsun *** ********** *************

Xanthippe;

Korku başa bela, sarıl dine, sarıl kitaba. Bir insanda suçluluk duygusu olursa elbette korkar. Ve din kitapları da insanda o kadar çok suçluluk duygusuna neden oluyorlar ki, gel de korkma.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki ya ateistler!!!! asıl korkması gerekenler onlar değilmi?yok olacağını bir hiç olacağını bile,bile ölümden korkmayacağını söylüyorsun **** ******** ***********

Seni tatmin edemem ama, diğer arkadaşlar için yazıyorum merak edileni. Biz demokrasi ve özgürlük sevdalıları, insan değeri için yaşamımızda da, mücadelemizde de asla ölümden korkmayız. Tıpkı geçmiştekiler gibi. Haklı mücadelemiz için de, yaratıcınız da dahil, hiç kimseye hesap verme durumunda değiliz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ölümden herkes korkar.

Ölümden korkmak ayıp değildir.

Önemli olan ölüm korkusunun insana ne yaptırdığıdır.

Bu korkunun insana yaptırdığı şeyler ayıp, günah, suç, saçmalık, saygıdeğer vs. olabilir.

Kurşuna dizilecek bir adamın durumu kabullenip, mağrur bir şekilde durması da bir tutumdur,

Başka birinin ağlayıp, sızlayıp, debelenmesi de bir tutumdur.

Ölümden korkmayı değil, ölümün kaçınılmazlığının insanda yarattığı tepkiyi değerlendiririz.

Ölüm korkusuyla yapılan itaat ayrıdır.

Sevgi ile bağlanma ayrıdır.

Bir evliliğin sevgi-saygı olduğu için yürümesi başkadır.

Ancak sevgi-saygı olmayan bir evliliğin, karının veya kocanın ailesi mafya olduğu için yürümesi ayrı bir vakadır.

*

Benim dini bir inancım yok.

Ama ölüm gerçek.

Ölümden korkarım.

Ama bu korku bana, dini masallara inanmam için bir sebep teşkil etmiyor.

Bu korku bende, hayali şeylerden meden ummama yolaçmıyor.

Öldüğümde biliyorum ki, madde olacağım.

Atomlarım, bir birkide çiçek, bir ağaçta yaprak, bir böcekte hücre, bir kuşta tüy olacak.

Yaparsam en fazla yapacağım şey, ömrümü uzatabilmek için doktora gitmek, tıbbi yardım almak, okumadığım kitapları okumak, seyretmediğim filmleri seyretmek, gezmediğim yerleri gezmek olacaktır.

Hiçbir şekilde ölümden sonra bir yaşam olduğuna inanmıyorum.

Eğer müslümanlar gibi bir öbür dünyaya inansaydım, azaplara nasıl katlanabileceğimi düşünmez, o işkenceleri yapanlara bir psikoloğa görünmelerini tavsiye ederdim.

*

İnanç ve ölüm korkusu bağlamında irdelenecek husus, korkudan dolayı mı insanlar inanmkatadırlar.

Mesela hiç ölmeyeceğinizi bilseydiniz, Allah'a inanırmıydınız?

Bir gerekçeniz kalırmıydı inanmak için?

*

Bu arada Sevgili Suheda,

Kaba, sert kelimeler bir yana da, "ayıp" deyimler kullanman yakışık almamış.

Suç değil, hakaret değil, günah değil, ama özetle "ayıp" yani.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ölümden herkes korkar.

Önemli olan ölüm korkusunun insana ne yaptırdığıdır.

Bu korkunun insana yaptırdığı şeyler ayıp, günah, suç, saçmalık, saygıdeğer vs. olabilir.

Kurşuna dizilecek bir adamın durumu kabullenip, mağrur bir şekilde durması da bir tutumdur,

Başka birinin ağlayıp, sızlayıp, debelenmesi de bir tutumdur.

Ölümden korkmayı değil, ölümün kaçınılmazlığının insanda yarattığı tepkiyi değerlendiririz.

Ölüm korkusuyla yapılan itaat ayrıdır.

Sevgi ile bağlanma ayrıdır.

Bir evliliğin sevgi-saygı olduğu için yürümesi başkadır.

Ancak sevgi-saygı olmayan bir evliliğin, karının veya kocanın ailesi mafya olduğu için yürümesi ayrı bir vakadır.

*

Benim dini bir inancım yok.

Ama ölüm gerçek.

Ölümden korkarım.

Ama bu korku bana, dini masallara inanmam için bir sebep teşkil etmiyor.

Bu korku bende, hayali şeylerden meden ummama yolaçmıyor.

Öldüğümde biliyorum ki, madde olacağım.

Atomlarım, bir birkide çiçek, bir ağaçta yaprak, bir böcekte hücre, bir kuşta tüy olacak.

Yaparsam en fazla yapacağım şey, ömrümü uzatabilmek için doktora gitmek, tıbbi yardım almak, okumadığım kitapları okumak, seyretmediğim filmleri seyretmek, gezmediğim yerleri gezmek olacaktır.

Hiçbir şekilde ölümden sonra bir yaşam olduğuna inanmıyorum.

Eğer müslümanlar gibi bir öbür dünyaya inansaydım, azaplara nasıl katlanabileceğimi düşünmez, o işkenceleri yapanlara bir psikoloğa görünmelerini tavsiye ederdim.

*

İnanç ve ölüm korkusu bağlamında irdelenecek husus, korkudan dolayı mı insanlar inanmkatadırlar.

Mesela hiç ölmeyeceğinizi bilseydiniz, Allah'a inanırmıydınız?

Bir gerekçeniz kalırmıydı inanmak için?

*

Bu arada Sevgili Suheda,

Kaba, sert kelimeler bir yana da, "ayıp" deyimler kullanman yakışık almamış.

Suç değil, hakaret değil, günah değil, ama özetle "ayıp" yani.

Saygılar.

Sevgili Brain;

Ben yazdığım iletide kullandığım kelimenin ayıp olduğunu kabul etmiyorum bu bir,muhtelif yerden kim ne anlamışsa onu yorumlamış kendine göre buda umurumda değil....

Diğerine gelince hiç bir şekilde ölümden korkmadığını ifade edenler o zaman dünyada ki tüm tehliklerdende korkmuyorlardır değilmi?Fobilerimizin kaynağı nedir?

Bir insan yüksekten neden korkar?Düşüp ölmekten değilmi?

Bir insan kansere yakalanmaktan neden korkar?ölümcül olduğundan değilmi?

Bir insan denizde açılmaktan neden korkar?boğulmaktan değilmi?

Bir insan sevdiklerinin başına birşey gelmesinden neden korkar?onları kaybetmekten değilmi?

Bu böyle uzar gider sonuçta bütün korkuların altında neticesinde gelecek ölüm korkusu yokmudur?

Bu korkusuz arkadaşlarımız hayatta ki tüm korkularını nasıl yenmişler ateist olarakmı?

Ve bizde kalkıp buna inanıcağız öylemi?Gene gülesim geldi :D

Yahu insan bir konuda yorum yaparken bile inançlı gözükürüm korkusumu taşırmı?herkes ölümden korkar bu kadar basit,bunu itiraf etmekte ne gibi bir sakınca var?

Dünya tıp otoriteleri tarafından yüzyılın hastalığı seçilen panik atak nedir?

Müslümanların ölüme bakış açısında tabiki cehennem faktörünün yeri inkar edilemez ama sonuçta bizim en azından Allah inancı ile ümid ettiğimiz bir cennet var yaz sizin?

Birde ilk iletimdeki yazdığım adaletsizlik konusu var?Tabi seviyeli!!!arkadaşlarımız muhtelif yerlerimle ilgili kısma takılınca o kısımla ilgili bir yorum yapılmadı....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neden mi..

gençlik rehberi..

ben merak ediyorum..

biz sizin sormak istediğiniz konuda cevap verdik öldürülmekten değil ölüm anından değil ölümden sonrasını sormak istediniz bizde cevap verdik. ama terbiyenizi ve kıvırma yeteneğinizi birkere daha görmüş olduk.

sadece yazık diyorum sen hep kapansan kara çarşaflara donansan ne olacak gerçekleri görüyoruz biz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diğerine gelince hiç bir şekilde ölümden korkmadığını ifade edenler o zaman dünyada ki tüm tehliklerdende korkmuyorlardır değilmi?Fobilerimizin kaynağı nedir?

Bir insan yüksekten neden korkar?Düşüp ölmekten değilmi?

Bir insan kansere yakalanmaktan neden korkar?ölümcül olduğundan değilmi?

Bir insan denizde açılmaktan neden korkar?boğulmaktan değilmi?

Bir insan sevdiklerinin başına birşey gelmesinden neden korkar?onları kaybetmekten değilmi?

Bu böyle uzar gider sonuçta bütün korkuların altında neticesinde gelecek ölüm korkusu yokmudur?

Bu korkusuz arkadaşlarımız hayatta ki tüm korkularını nasıl yenmişler ateist olarakmı?

Ve bizde kalkıp buna inanıcağız öylemi?Gene gülesim geldi :D

Yahu insan bir konuda yorum yaparken bile inançlı gözükürüm korkusumu taşırmı?herkes ölümden korkar bu kadar basit,bunu itiraf etmekte ne gibi bir sakınca var?

Sevgili Suheda,

Yukarıda da söyledim, hatta kırmızı ile renklendirdim:

Ölümden herkes korkar.

Ölümden korkmak değil, korkmamak anormalliktir.

Ölümden korkmak ayrı şeydri, ölüm korkusunun insana yaptırdığı eylemler ayrı şeydir.

Burada anlaşmazlık konusu olan şey, konuyu açan kişi ve buna cevap veren arkadaşlarımız, ölümün kendisinden bahsetmiyorlar. Ölümden sonrasından veya ölüm korkusunun insanlar üzerindeki etkisinden bahsediyorlar.

Yani sen ve onlar farklı şeylerden bahsediyorsunuz.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu kadınların cennetten ne anladığını ne beklediğini bir öğrensem

bir anlasam..kadınlara ne var orada,ben aradım kuranda bişeyden

bahsetmiyor,hatta kadınlar sanki orada hiç yoklar.

Olmaz olurmu? Otur masal dinle...

Yani Cennet ehli kadınlar güzellikte o kadar ileride bulunuyorlar ki, sadece bir tek tırnağı dünyaya görünse güneşin ışığını kapatacak kadar parlaklıkta olan hurilerden daha güzel olacaklar. Bir kadının bundan daha güzel bir şey tahayyül etmesi mümkün müdür?

Bunlar arap fantezileri. Hadislerden bulunabilir.

Not: Kaynak için, cümle yada birkaç kelime dizini kopyalayıp yapıştırılarak arama yapılabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.