Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

biz kişiliksiz bir halk mıyız

Misafir taunus

Önerilen İletiler

.

Çerkes Ethem'e kurulan komplonun baş mimarlarından biri olan Topal Osman, Atatürkü öldürmek için ellerinde silah adamlarıyla beraber Atatürk'ün köşkünü basmış ve çıkan çatışmada ölmüştür.

Çerkes Ethem Paşalarla komutanlık yarışına falan girmemiştir. O Kuvay-ı Seyyare'nin dağıtılmamasını. ve her zaman bir güç olarak hazırda bulunmasını istemiştir.

Çerkes Ethem Vakasına bakıp bir şeyi göremeyenlerede göstereyim. Çerkes Ethem'in Kuvay-ı Seyyaresinin Cumhuriyetten sonraki adı "Özel Harp Dairesi" dir.

Çerkes Ethem vakası dünyada eşine az rastlanan bir vakadır. Resmi olarak "hain" ilan edilip. Kimsenin "hain" diye bahsetmediği. Hain ilan edenlerin dahi, yazılarında, anılarında Çerkes Ethem'den bahsetmekten kaçındığı. Bu ülkenin başkentinde, "itibarının iadesi" için nice devlet adamı, nice askerin yıllardır kulis faaliyetleri yürüttüğü. Ülkenin hiçbir tarihçisinin "hain" diye bahsetmediği bir kişidir.

Yada Çerkeslerin her göçettikleri ülkeyi vatanları bilip, o ülke uğruna savaştıkları için. Göç ettikleri ülkelerde devletlerin en güvendikleri tebaası oldukları için. Askerlik ve savaş sanatının büyük ustaları oldukları için. Göç ettikleri ülkelerin ordularında çerkes subay ağırlığı vardır.

Arkadaşım çarpıtma, moğollar ve kazaklari için kullanırlar bu kelimeyi. Türk oldukları içinde değil. Hem Moğollar hem kazaklar, Çarlık rusya yıkılana kadar Çarın en yakın adamları oldukları için. Ve ruslar kafkasyaya saldırdığında en önde savaştıkları için. Rusyada Çarlık yıkılıncada herkesten önce karşı saldırıya geçenlerde kazaklardır.

Arkadaşım sen Balkanları Türk toprağı saymıyormusun ? Çerkesler bozguna uğradıktan sonra, Rus Ordusu balkanlara saldırmadımı. Ruslar Türk topraklarını işgale karstanmı başladı ? Ruslar karsa girmeden önce Balkanlara saldırdılar, Sivastoplu ele geçirdiler.

Şeyh Şamil yenilene kadar Ruslar asla orada hakimet sahibi olamadı.

Halkının kişiliksiz olup olmamasını Youtube da küfür edip etmemesine bağlayan birisi için fazla iddiacısın. devam edicem.

çerkesler hakkında bir çerkesin yapacağı yorumla çerkes olmayanın yapacağı yorum farklı olur.

çerkesler türklerden çok farklı olarak toprağa bağlı yaşayan, özel mülkiyetin geliştiği, doğal olarak sınıflı toplum yapısına sahip çiftçi bir toplum. bu yüzden de pşiler verkler ,çiftçiler ve köleler vs vs gibi toplumsal sınıflar hatta kastlar oluşmuş.bu kastlar birbirini dışlayan yapılar...çerkesler ne kadar asi ruhlu ve savaşçı olsalarda birbirini küçümseyen kastlı toplum yapıları yüzünden zaten kaybetmeye mahkumdular. çerkeslerin ruslara yenilmesi kötü savaştıkları için değil,siyaseti ve savaşı teknik olarak bilmedikleri içindi.

silahlı güçlerinin başında imamlar, rusların başında ise akademi bitirmiş generaller vardı.kafkasyalılar iyi savaşçıdır ama asi ruhlu olduklarından emir komutaya pek gelemezler.iyi eğitim almaları gerekir.(gititkleri ülkelerde iyi eğitim aldıkları için asker olrular)iyi savaşçı olmak iyi asker olmak anlamına gelmez.çerkes ethem iyi savaşçıydı ama iyi asker değildi. sen de askerlik yapmışsındır. paşaya kafa tutan başçavuşun hayatını yerler.

topal osman da karadeniz kültüründen gelen tıpkı çerkes ethem gibi sahip olduğu bir alay seviyesindeki silahlı güç ve popülariteyi taşıyamamış hazmedememiş, iyi savaşçı ama kötü askerdi.(hatta o asker bile değildi, belediye başkanıydı)

rus kazakları ve tatarlar konusunda sana katılıyorum. bunlar ya ruslara direnip yok olacak ya da ruslarla bir olup komşularını ezeceklerdi ezmeyi tercih ettileri..rusyada sakal bırakma yasağı olunca osmanlıya sığınıp çerkeslerle beraber ruslara karşı savaştılar.özellikle rus kazakları dünyanın en ilginç halkıdır onları ruslar bile zevmez.

rusların balkanlardan saldırması yeni bişey de değil. orada sırp bulgar makedon slavları olduğu sürece hep karıştırdılar oraları.osmanlı gücünü kaybetmese hiç bişey yapamazlardı.düşene tekme vuran çok olur. güçlü olmak zorunda her toplum.osmanlı güçlü olamadı.zamanında kırımı ve azağı kaybetmeseler sen de buraya göç etmemiş ,,,,,rusyada maksime içen , wored söyleyen ve türkiyeden haberi bile olmayan bir çerkes olacaktın şimdi.hayat bu......savuruyo insanı bir yerlere işte.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 87
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Buda akp hükümetinin lugatımıza eklediği bir söz "Türkiyeli kürd"Allah aşkına bu kadar zormu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım demek?

Bazılar tukuz diyen insanlara hadi siz devsirmesiniz diyebiliyor .. enazından acık acık diyorum ben turkiyede dogan kurdum die...

bunuda diyebilirim turk cumhuriyeti vatandaşıyım.. ama bence dunyanın her yerinden turk vatandası olunabilir ama unemli olan bence burda yasayıp turkiyelim diye bilmek...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buda akp hükümetinin lugatımıza eklediği bir söz "Türkiyeli kürd"Allah aşkına bu kadar zormu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım demek?

kürtler 4 ülkede yaşar. türkiye kürdü ,iran kürdü,suriye kürdü normal sosyolij yanımlamalar. bence sorun bunlarda değil. tuncelilinin dersimliyim demesi, diyarbakırlının amedliyim demesi sorun.adam hala orda.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bır ınsan kokenını degıstıremez ve secemez.ama ben turkun ben ınglızım ben fransızım deme hakkına sahıptır.kendını nereye yakın buluyosa hangı kulture yakın hıssedıyosa.bu kısının hıcbır baskı altında kalmadan vıcdanen verecegı bır karardır.ıllakı bır ınsan turkıyede dogup turkıyede yasıyor dıye ben turkum demek zorunda degıldır.kendını bır turk gıbı hıssetmezde bı ıtalyan gıbı hısseder ve ben ıtalyanım dıyebılır.buna kımse karısamaz.ve kısı bu kararı kendı ozgur hur ıradesıyle verır.bızede saygı duymak duser.

zedan arkadasım ben turkum de veya deme kokenın de ne olursa olsun kurt ermenı rum laz hıc farketmez.cunku bız, bır ınsanı severken ınsan oldugu ıcın severız kokenıne falan da asla bakmayız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle kabul edilmesi geeken bişey var o da türkiye bir türk ülkesidir.

daha 1500lerde daha türkler bile kendilerine türk demezken ,anadolu türklerin çoğunlukta olduğu bir türk ülkesi olduğu için türkiyeye TURCHİA adını italyanlar verdi.(o günki italyan tüccarların hazırladığı türkçe italyanca sözlüklerde turchia adı geçer.)

türkiyede selçuklulardan beri tüm etnik yapıları bir arada tutan ortak payda türk kültürüdür.özellikle de türk dilidir.türk kültürü ve dili olmasa arnavutla kürt, arap ile çerkes anlaşamaz.anlaşamadığı da osmanlının yıkılma döneminde acı tecrübeler yaşanarak anlaşılmıştır.askerler savaşın ortasında birbrilerinin dilini bile anlamıyordu.

bir ortamda arap ben arabım, kürt ben kürdüm, çerkes ben çerkesim arnavut ben arnavutum diye bağırırsa biz diye bişey olmaz.

türkiyeyi kuran insan kitlesinin çoğunluğu olduğu için de ülkeye türkiye cumhuriyeti adı verildi.türkiye türklerindir lafına kızılmasına hiç anlam veremiyorum. yunanistan ne kadar yunanlılarınsa, almanya ne kadar almanlarınsa, macaristan ne kadar macarlarınsa türkiye de o kadar türklerin. bu neden rahatsız ediyor bazı bünyeleri anlamıyorum.kötü niyetli oldukları için heralde.türkiye türiç bir türklerindir sözünde dieğr etnik yapıların ülkede hiç hakkı yok anlamına da gelmez ayrıca. cumhurbaşkanı bile oluyorlar.

türkiyeyi çözüp kukla devletler yaratabilmenin tek yolu türk kültürünü ve dilini rendelemek ufak ufak çözmek ve yok etmektir.ayrıca gericiler osmanlı kimliğini geri isteriz diyemedikleri için aynı anlama gelen türkiyelilik kavramını pek beğenmişlerdir.türkiyelilik kavramı osmanlılık kavramının modernize dilmiş kılıfıdır.gericilerinde bu terimi beğenmeleri pkklıları pek mutlu etmiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle kabul edilmesi geeken bişey var o da türkiye bir türk ülkesidir.

daha 1500lerde daha türkler bile kendilerine türk demezken ,anadolu türklerin çoğunlukta olduğu bir türk ülkesi olduğu için türkiyeye TURCHİA adını italyanlar verdi.(o günki italyan tüccarların hazırladığı türkçe italyanca sözlüklerde turchia adı geçer.)

Yazılarınızın tiryakisi oldum desem yeridir.Büyük büyük kocaman büyük Türk taunus :D:D:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onemli olan Turk olmak degildir....Bunu yasatabilmek,Turkler Yillarca karisik irklarla kardes gibi yasamisdirlar...Hatta Osmanli doneminde

bu insanlarin onlara birakilmis emanet olduklarina inanip onlari koruyup kollamislarken sizin yaptiginiz bu irkcilik gercekten kotu bir davranis...

Turkseniz Turklugunuzu bilinderim....

Sayin Taunus.....

:clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onemli olan Turk olmak degildir...sizin yaptiginiz bu irkcilik gercekten kotu bir davranis...

Turkseniz Turklugunuzu bilinderim....

Sayin Taunus.....

valla ben türk çocuğuyum atatürkün torunuyum sein için türklük önemli olmayabilir ama benim yaşama sebebim.

ırkçılık yapan ben değil, türkleri anadoluda fazlalık görüp türkelri orta asyaya göndermek isteyenlerdir.

zaten sn yıllarda kürdüm demek "in" türküm demek "out" oldu.

kürdüm,çerkezim, arnavutum deyince aaa renklilik, mozik zenginlik

türküm deyince tu ****,faşist deniyor böyle bir ******* böyle bir türk düşmanlığı olabilir mi ya.türk kimliği anadolu için herhangi bir kimlik değil, türklük anadolu kültürünün harcı ,,,, temel taşıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben turk cocuguyum benım annem de babamda turk atalarım turk benım kanımda turk kanı var demekle falan turk olunmaz.kısının vıcdanen verecegı bır karardır.ataurkun sozu sade acık kısa ve nett degılmı.ne mutlu turkum dıyene.

kurdun cerkesın arnavutun ermenının lazın ulkemızde bunca yıl yasamasının bıze katmıs oldugu cok buyuk degerler var.ıyıce kaynasmısız zaten bırbırımıze.senın yaptıgın gıbı sen ben degıl bız olmusuz bırlesmısız bır butun olmusuz.bırbırımızden hıc bır farkımız yok ayrım gayrım yok.bız neden anadolu kulturu cok zengın bır kulturdur derız hatta ovunuruz bu kulturumuzle.hıc dusundun mu.sadece turk kokenlılerın yasadıgı bır ulke olsaydık bu kadar fazla kulturumuz olurmuydu.sadece tek rengın oldugu bır ulke.sana gore cok guzel olurdu degılmı boyle olsak.ermenısı lazı cerkezı kurdu hepsı bır kultur bır neşe bır renk katmıstır.ınsanlar bırbırıne kaynastıgı gıbı kulturlerde bırbırıne kaynasmıstır.bızım cok sevdıgımız ovundugumuz anadolu kulturunun bu kadar zengın bu kadar guzel olmasının nedenı de budur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben turk cocuguyum benım annem de babamda turk atalarım turk benım kanımda turk kanı var demekle falan turk olunmaz.kısının vıcdanen verecegı bır karardır.ataurkun sozu sade acık kısa ve nett degılmı.ne mutlu turkum dıyene.

kurdun cerkesın arnavutun ermenının lazın ulkemızde bunca yıl yasamasının bıze katmıs oldugu cok buyuk degerler var.ıyıce kaynasmısız zaten bırbırımıze.senın yaptıgın gıbı sen ben degıl bız olmusuz bırlesmısız bır butun olmusuz.bırbırımızden hıc bır farkımız yok ayrım gayrım yok.bız neden anadolu kulturu cok zengın bır kulturdur derız hatta ovunuruz bu kulturumuzle.hıc dusundun mu.sadece turk kokenlılerın yasadıgı bır ulke olsaydık bu kadar fazla kulturumuz olurmuydu.sadece tek rengın oldugu bır ulke.sana gore cok guzel olurdu degılmı boyle olsak.ermenısı lazı cerkezı kurdu hepsı bır kultur bır neşe bır renk katmıstır.ınsanlar bırbırıne kaynastıgı gıbı kulturlerde bırbırıne kaynasmıstır.bızım cok sevdıgımız ovundugumuz anadolu kulturunun bu kadar zengın bu kadar guzel olmasının nedenı de budur.

anadoluda türkler dışında kimse yok demedik.onların türk kültürüne katkıları da olmuştur. ancak onların kültüründe türklerden bir çok ritüeller var, dillerinde k türkçe kelimeler var.ısrarla ve inatla hakim doku olan türk kültürünü küçük gösterip,alt kimlikleri ön plana çıkarmaya çalışıyosunuz

çünkü hakim doku olan türk kültürüne alerjiniz var.türk kültürünün onlara olan etkisinden ısrarla ve inatla bahsetmiyorsunuz.yugoslavyada da hakim doku sırp kültürüydü onu zayıflattıkları anda o ülke göçtü. bizde oynanan oyun da bunun aynısıdır.

sadece türklrin yaşadığı bir ülke olsak çok daha huzurlu ve mutlu olurduk. çünkü ulusal çıkarları çatışan farklı farklı etnik gruplar olarak karşı karşıya gelmezdik.(ermeni-kürt vs vs vs )

anadolu türk kültürünün zengin olması sadece yabancı etnik gruplar yüzünden değildir.türkiyeye çinin uygur bölgesinden de, kazakistandan da, afganistandan da, iran ırak suriye, türkmleneri de,polonya ve kırımdan da , kafkasyadan da balkanlardan da türkler göç etti. hiç bir türki cumhuriyette bizim kadar farklı türk boyu yok.hepsinde en fazla bir kaç boy var.kültürel zenginliğmizin %50 si bundandır.%50 si de transit geçiş bölgesi olması ve çok uluslu imparatorluktandır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover::clover::clover: bukadar güzel acıklanabilir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anadoluda türkler dışında kimse yok demedik.onların türk kültürüne katkıları da olmuştur. ancak onların kültüründe türklerden bir çok ritüeller var, dillerinde k türkçe kelimeler var.ısrarla ve inatla hakim doku olan türk kültürünü küçük gösterip,alt kimlikleri ön plana çıkarmaya çalışıyosunuz

çünkü hakim doku olan türk kültürüne alerjiniz var.türk kültürünün onlara olan etkisinden ısrarla ve inatla bahsetmiyorsunuz.yugoslavyada da hakim doku sırp kültürüydü onu zayıflattıkları anda o ülke göçtü. bizde oynanan oyun da bunun aynısıdır.

sadece türklrin yaşadığı bir ülke olsak çok daha huzurlu ve mutlu olurduk. çünkü ulusal çıkarları çatışan farklı farklı etnik gruplar olarak karşı karşıya gelmezdik.(ermeni-kürt vs vs vs )

anadolu türk kültürünün zengin olması sadece yabancı etnik gruplar yüzünden değildir.türkiyeye çinin uygur bölgesinden de, kazakistandan da, afganistandan da, iran ırak suriye, türkmleneri de,polonya ve kırımdan da , kafkasyadan da balkanlardan da türkler göç etti. hiç bir türki cumhuriyette bizim kadar farklı türk boyu yok.hepsinde en fazla bir kaç boy var.kültürel zenginliğmizin %50 si bundandır.%50 si de transit geçiş bölgesi olması ve çok uluslu imparatorluktandır.

ben dıyorum kı bırbırımıze kaynasmısız kulturlerımız kaynasmıs.sen bu laftan benım turk kulturunu kucuk gosterdıgımımı sanıyosun.pes dogrusu.kaynastık dıyorum ne demek kaynasmak.bız onların kulturunden aldık onlar bızden aldı ve kaynastık degılmı.kaynasmak tek taraflı olmaz sadece onlar bıze kultur vermedı bızde onlara verdık senın bunu anlıyacagını umuyodum.

vermıs oldugun yugoslavya ornegıne gelınce.eger turkıyede herkez senın gbı dusunseydı bız de coktan parcalanmıstık bıle.yugoslavya gıbı olmustuk.ama parcalandık mı hayır.neden cunku bızı bıze baglayan cok onemlı bır unsur var.sevgi..sen bu aramızdakı sevgı bagını koparmaya calısıyosun.eger bu sevgı bagı koparsa zaten ıc savas anında cıkar kacınılmazdır ve ıste o zaman bolunur o zaman parcalanırız.bızım parcalanmamaızın tek bı nedenı varsa oda bırbırımıze olan sevgımızdır.bunu hıcbır zaman unutma.

zaten dıs guclerın en buyuk amacı turkıyede bı kargasa yaratmak ve ıc savas olması.yasanan olaylara baktıgın zman hep dıs guclerı gourusun.sag-sol catısmalarından tut madımakın yakılması hrant dınkın oldurulmesı dıger aydınlarımızın olduruulmesı gıbı.hep bu halk bırbırıne dusurulmek ıstendı ama bu halk hıc bır zaman bu oyunlara gelmedı bu galyena gelmedı.ama bu oyunlara bu galyena yugoslavya geldı ırak geldı fılıstın geldı ve hepsı bırbırlerını olduruyo kardes kavgası yapıyorlar.neden cunku aralarında artık onları bırbırıne baglıyacak bır sevgı kalmamıs.ve sende bu sevgının kalmaması ıcın cok tehlıkelı yazılar yazıyosun.hem cok tehlıkelı hemde cok ayıp bu yaptıgın..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

türkiye cumhuriyeti dünyanın en belalı yerinde bulunmaktadır.petrollerin doğal gazın, su yollarının ,bir çok farklı bölge arasındaki ulaşım yollarının tam göbeğindedir.bu kadar hassas bir bölgede 75 milyonluk güçlü bir devlet dünyada kimsenin işine gelemz. bu yzüden içimzideki gerici ve bölücüleri hep desteklerler.bu yzüden türkiye hem geri kalır hiç bir zaman adam olmaz.

ancak bu kadar kritik bir bölgede ırakta olduğu gibi karmaşa da istemezler.kontorlü ellerinde tutmak isterler. o yüzden de destekledikleri gerici ve bölücüler çok azıttığında da orduyu desteklerler.

yani türkiye bir fidandır.fazla uzatmazlar uzadıkça budarlar,

kurudukça sularlar.

ülkemiz kurulduğu günden beri başına gelen her belada her provakasyonda genelde yabancı ülkelerin gizli servislerinin parmağı vardır bu çok kesin. ancak bu kadar başarılı olmalarında, türk toplumunun osmanlıdan beri hiç de kaynaşmamış, zaten bölünmüş bir toplum olması yatar.

bu ülkede alevi sünni soğukluğu, türk kürt soğukluğu,laik antilaik soğukluğu,sağcı solcu soğukluğu zengin fakir soğukluğu,kentli köylü soğukluğu,okumuş alaylı soğukluğu, soğukluğı gibi binlerce soğukluk hatta çatışma vardır.biz hiç bri zaman o kadar da kaynaşmış bir toplum olmadık.kendinizi kandırmayın.osmanlı zamanında sopayla, cumhuriyet zamanında da kanunla bir arada tutulduk.yabancılar bunları çok iyi bilir ve kullanır.o yzüden de bize farklılıklarınız zenginliğinizdir dolmasını yutturmaya çalışıyolar.birbirini benimsememiş bu kadar farklılık olan toplumda tek kimlik olmadan uyum olmaz.o da tüm etnik yapıların ortak iletişim kültürü olan türk kimliği dili ve kültürüdür. bunda kötü bişey yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

soyledıklerıne katılmıyorum.lafı donup dolastırıp yıne aynı seylerıde soylemek ıstemıyorum.sana tek dıyecegım sudur.senınde elestırdıgın dıs guzlerın ısıne gelecek sekılde yazıyosun.onlarda bızım bırbırımıze olan bu sevgımızı gordukten sonra bızı bolemıyecklerını hatta bızım ulkemızde kargasa cıkarmak ıcın oynadıkları bu oyunların tam tersıne bu halkı bırbırıne dahada cok sevdıgını dahada cok kaynastırdıgını elbet mutlaka anlayacaklardır.tek sevındıgım nokta herkesın senın gıbı dusunmemesıdır.

sana ıyı gunler dılerım sen kavga etmeye devam et ama bızlerı bu kavgaya suruklemeye calısma.cunku bızım ıcımızde kın nefret yok barıs ve sevgı var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yiğidi ***** hakkını yeme...

Biz birbirimizden öğrenmişiz almayı vermeyi. Dedikodu bol da olsa, komşunun kapısını çalıp eksiğimizi gidermeyi. Bu cennet vatanda yaşayanlar etnik kavgaları yapıp ülkeyi böleceklerine bu vatanın yaşanmaya değer bir vatan olmasına katkıda bulunmaları daha akıllıca olur. Bölmeler. bölünmeler bu vatanda yaşayanların işine yaramayacağı gibi bazılarının ekmeğine yağ sürülmüş olur.

Havasına suyuna taşına toprağına

Bin can feda bir tek dostuma

Her köşesi cennetim ezilir yanar içim

Bir başkadır benim memleketim

Anadolum bir yanda yiğit yaşar koynunda

Aşıklar destan yazar dağlarda

Kuzusuna kurduna Yunus'una Emrah'a

Bütün alem kurban benim yurduma

Mecnun'a Leyla'sına erişilmez sırrına

Sen dost ararsan koş Mevlana'ya

Yeniden doğdum dersin derya olur gidersin

Gözü pek yanık bağrı türkü söyler çobanı

Zengin fakir hepsi de sevdalı

Ben gönlümü eylerim gerisi Allah kerim

Bir bayrak altında yeri gelir hepimiz Kürt, yeri gelir hepimiz Laz, yeri gelir hepimiz Çerkez, yeri gelir hepimiz Ermeni, yeri gelir hepimiz Rum, ama öyle bir yeri gelir ki, hepimiz gene o bayrak altında, bir can bir kan olup Türk oluruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yiğidi ***** hakkını yeme...

Biz birbirimizden öğrenmişiz almayı vermeyi. Dedikodu bol da olsa, komşunun kapısını çalıp eksiğimizi gidermeyi. Bu cennet vatanda yaşayanlar etnik kavgaları yapıp ülkeyi böleceklerine bu vatanın yaşanmaya değer bir vatan olmasına katkıda bulunmaları daha akıllıca olur. Bölmeler. bölünmeler bu vatanda yaşayanların işine yaramayacağı gibi bazılarının ekmeğine yağ sürülmüş olur.

Anadolum bir yanda yiğit yaşar koynunda

Aşıklar destan yazar dağlarda

Kuzusuna kurduna Yunus'una Emrah'a

Bütün alem kurban benim yurduma

Mecnun'a Leyla'sına erişilmez sırrına

Sen dost ararsan koş Mevlana'ya

Yeniden doğdum dersin derya olur gidersin

Gözü pek yanık bağrı türkü söyler çobanı

Zengin fakir hepsi de sevdalı

Ben gönlümü eylerim gerisi Allah kerim

Bir bayrak altında yeri gelir hepimiz Kürt, yeri gelir hepimiz Laz, yeri gelir hepimiz Çerkez, yeri gelir hepimiz Ermeni, yeri gelir hepimiz Rum, ama öyle bir yeri gelir ki, hepimiz gene o bayrak altında, bir can bir kan olup Türk oluruz.

:clover::clover: işte bu... Evet artık birbirimizin farklılılklarını kabul edip, kenetlenmeliyiz..Bu ülkemiz için daha hayırlı olur..Hepimiz aynı gemideyiz değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim akıllı ve dürüst arkadaşım.yine güzel şeyler yazmışsın.yine alnından öptürmüşsün..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bazılar tukuz diyen insanlara hadi siz devsirmesiniz diyebiliyor .. enazından acık acık diyorum ben turkiyede dogan kurdum die...

bunuda diyebilirim turk cumhuriyeti vatandaşıyım.. ama bence dunyanın her yerinden turk vatandası olunabilir ama unemli olan bence burda yasayıp turkiyelim diye bilmek...

Peki öyle olsun....

Ama bir soru daha sormadan geçemiyceğim profilinizin altında gönderen kısımda neden Diyarbakır değil,Diyarbekir yazıyor açıklarmısınız Diyarbakır ismini tanımayışınızı ve red edişinizin sebebini nedir?

Merağımı maruz görerek...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki öyle olsun....

Ama bir soru daha sormadan geçemiyceğim profilinizin altında gönderen kısımda neden Diyarbakır değil,Diyarbekir yazıyor açıklarmısınız Diyarbakır ismini tanımayışınızı ve red edişinizin sebebini nedir?

Merağımı maruz görerek...

efendim bakın diyarbekir diyarbakır sivesi oldugu icin oda turkce ama şiveli yazdım yani ''amed'' deseydim haklı olabilirdiniz lütfen samimi olun nasıl diyarbakır ismini tanımam ben ''geliyorsun yerine gelisen'' diyorum

simdi bu ''geliyormusunu'' tanımamak mı oluyor .... umarım anlasılmıstır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu tür saldırılara cevap vermek marifet değildir. Birey olarak bütünlüğümüzü kabul edip, yaptığımız işi en iyi şekilde yaparak farklı şeyler icat ederek, üretim yapıp satarak, ekonomik bir güç haline dönüşmemiz gerekiyor. Burada yazıp çizip konuşanların cevap vermek adına asli görevi bu olmalı. Sizin bahsettiğiniz lafa lafla karşılık vermek gibi basit cevaplarda, daha vasıdsız kişilerin işi olmalı. Zira ekonomik ve politik gücü olan bir ülkenin her yönden yaptırımıda olur, tarihide değiştirir (hatta değiştirtir).

Bu arada dilbilgisi kurallarına göre şive yazıda olmaz "Diyarbakır" özel isimdir. Yazılışı böyle olmalıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aslında onlara vereceğimiz cevaplar değil de, bundan sonra yapacaklarımız Türklüğümüzü yüceltecektir, bence sorun burada yatıyor,

yapamıyoruz

çünkü eğitimimiz yok, hayatı olması gerektiği gibi algılayamıyoruz

çünkü insan eğitimi uzun zaman alıyor

ama Türkiye'de nesiller değiştikçe bu "yapma" işi olacak gibi

şimdiye kadar hep yattık hep başkalarından bekledik

ama şimdi güzel işler yapma zamanı

Türkler olarak hepimiz güzel işler yapalım, bu onlara en iyi cevap olacaktır eminim buna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.