Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kurandaki çelişkiler

haksöz

Önerilen İletiler

Selam Ve Saygılarımla

Bahtiyar bey;

Yazmış olduğunuz İleti doğrudan beni ilgilendirmemesine karşın,

Bu formu okuyan ve takip eden bir kişi olarak,

üstü kapalı yapmaya çalıştığınız benzetmeyi aynen size iade ediyorum...

Karşısında kim olursa olsun inanışlarından dolayı,kendi düşüncelerine ters düştü diye

Yanlış gördükleri düşünce ve yaklaşımları, doğru görüşleri ileterek çürütmek yerine,

Karşı görüş ve eleştirilere tahammülsüz yanıtlar üreten...

Kötü örnek olacak bu tür yaklaşımlar gösteren ve gösterecek herkesi kınıyorum...

Forumdaş olmak düşüncesinden uzakta samimiyetsiz benzetmelerinizden sonra

Ben kendi adıma iletinin altına ilave ettiğiniz "Selam Ve Saygılarımla" ifadenizi,

anlamsız ve yapmacık buluyor ve kabul etmiyorum...

Size bey diyorum...Çünkü başka ifadeler kullanmak istemiyorum...

Hitap ettiğiniz arkadaşın bu seviyeden uzak davranışınızı muhatap almamasını da taktir ve saygıyla karşılıyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bahtiyar bey;

Yazmış olduğunuz İleti doğrudan beni ilgilendirmemesine karşın,

Bu formu okuyan ve takip eden bir kişi olarak,

üstü kapalı yapmaya çalıştığınız benzetmeyi aynen size iade ediyorum...

Karşısında kim olursa olsun inanışlarından dolayı,kendi düşüncelerine ters düştü diye

Yanlış gördükleri düşünce ve yaklaşımları, doğru görüşleri ileterek çürütmek yerine,

Karşı görüş ve eleştirilere tahammülsüz yanıtlar üreten...

Kötü örnek olacak bu tür yaklaşımlar gösteren ve gösterecek herkesi kınıyorum...

Forumdaş olmak düşüncesinden uzakta samimiyetsiz benzetmelerinizden sonra

Ben kendi adıma iletinin altına ilave ettiğiniz "Selam Ve Saygılarımla" ifadenizi,

anlamsız ve yapmacık buluyor ve kabul etmiyorum...

Size bey diyorum...Çünkü başka ifadeler kullanmak istemiyorum...

Hitap ettiğiniz arkadaşın bu seviyeden uzak davranışınızı muhatap almamasını da taktir ve saygıyla karşılıyorum..

Konunun seni ilgilendirmesi yada ilgilendirmemesi diye birşey yok katkılarınızdan dolayı sizede teşşkür ederim.Bana muhattap olması yada olmaması diye bir şey yok ortada yazarsa yazar yazmazsa yazmaz.

Ben kimseye bir yakıştırma yapmıyorum imada da bulunmuyorum. Kuranda ki ayetleri ancak bir insan tersinden okursa arkadaşın yapmış olduğu yorumu yapabilir, ben konunun hayvanları aşağılamak olmadığını söyledim, orada konu hayvanları aşağılamak değil inanamayanları *****maktadır. Bakın tırnak içinde yine söylüyorum bunu ben sizin düşündüğünüz anlamda karşımdaki insana hakaret etmek için değil verdiği örneklerdeki anlamın o olmayacağını dile getirmek için söyledim. Ben inançlı yada inançsız hiç kimseye hakaret etmem etmemek için de kurduğum cümlelere dikkat ederim. benim yapmadığım bir yorum benim yazdığım sadece ayetin yorumu arkadaşta kendisince bir yorum yapmış. Benim sizin dediğiniz anlamda bir imam yok verilen ayetler ortada siz okuyun Tanrı ne demek istiyor siz yorumlayın hayvanlarımı hakaret var yoksa başka bir şeyemi siz söyleyin

Eyvallah.

Selam Ve Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendilerine kitap verdiğimiz liyakatlı kimseler onu, tilavetinin hakkını vererek okurlar. İşte onlar ona iman ederler. Kim de onu inkar ederse hüsrana uğrayanlar işte onlardır. ( Bakara ;121 )

Ey kendilerine kitap verilenler, neden göz göre göre Allah'ın ayetlerini inkar ediyorsunuz? (Ali İmran; 70 )

İnkar etmiş ve inkarcı olarak ölüp gitmiş kimselerin her biri kendini kurtarmak için dünya dolusu altın verecek de olsa, bu onların hiçbirinden asla kabul edilmeyecektir. Onların hakkı elim bir azaptır ve kendilerini kurtaracak da yoktur. ( Ali İmran; 91 )

De ki: "Ey kitap verilenler, niçin Allah'ın ayetlerini inkar ediyorsunuz? Allah yaptıklarınızı görüp duruyor." ( Ali İmran;98)

Şüphesiz inkara sapıp Allah yolundan alıkoyanlar, büyük bir sapıklığa dalmışlardır. ( Nisa ;167 )

Andolsun ki, söyledikleri lafın seni gerçekten incittiğini biliyoruz. Ancak onların yalancı dedikleri sen değilsin. Fakat zalimler Allah'ın ayetlerini inkar ediyorlar. ( Enam ; 33 )

Ki, Allah'ın yolundan alıkoyarlar ve onu eğip bükmek isterler ve onlar ahireti de inkar eden kafirlerdi." ( Araf; 45 )

Ve sakın Allah'ın ayetlerini inkar edenlerden olma ki, hüsrana düşenlerden olmayasın! ( Yunus; 95 )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben kimseye bir yakıştırma yapmıyorum imada da bulunmuyorum.

(...)

Bakın tırnak içinde yine söylüyorum bunu ben sizin düşündüğünüz anlamda karşımdaki insana hakaret etmek için değil

verdiği örneklerdeki anlamın o olmayacağını dile getirmek için söyledim.

Ben inançlı yada inançsız hiç kimseye hakaret etmem etmemek için de kurduğum cümlelere dikkat ederim.

Selam Ve Saygılarımla

"Ben inançlı yada inançsız hiç kimseye hakaret etmem etmemek için de kurduğum cümlelere dikkat ederim. "

Bu konuda anlaştığımıza, aynı şeyleri düşündüğümüzü ifade etmenize sevindim..

Umarım mesajlar hepimize ulaşmıştır...

Yazınız için kendi yorumunuzu bu şekilde açıkladığınıza göre

Benim yanlış anladığımı kabul edelim...

O nedenle o iletimi geri çekiyorum...

Selam ve Saygılar benden...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda anlaştığımıza, aynı şeyleri düşündüğümüzü ifade etmenize sevindim..

Umarım mesajlar hepimize ulaşmıştır...

Yazınız için kendi yorumunuzu bu şekilde açıkladığınıza göre

Benim yanlış anladığımı kabul edelim...

O nedenle o iletimi geri çekiyorum...

Selam ve Saygılar benden...

Anlayışınız için teşekkürler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...ben konunun hayvanları aşağılamak olmadığını söyledim, orada konu hayvanları aşağılamak değil inanamayanları *****maktadır. Bakın tırnak içinde yine söylüyorum bunu ben sizin düşündüğünüz anlamda karşımdaki insana hakaret etmek için değil verdiği örneklerdeki anlamın o olmayacağını dile getirmek için söyledim. Ben inançlı yada inançsız hiç kimseye hakaret etmem etmemek için de kurduğum cümlelere dikkat ederim.

Sayın bahtiyar,

Aşağılamak için "inanmayanlar" hayvanlara benzetiyorsa, demek ki hayvanlar aşağılık görülüyor, bu nedenle inanmayanlar onlara .........iliyor. Yani katakuta'nın dediği doğru, bir tarafta o hayvanlar aşağılık görülüyor, diğer tarafta o hayvanların Allah'ı zikrettiği söyleniyor.

Benim asıl söylemek istediğim, sizin cevabınızın "özrü kabahatinden büyük" niteliğinde bir cevap olması. Sizin dediğiniz gibi, hayvanlara hakaret edilmiyor olsa bile, İnanmayanları aşağılamak serbest mi yani? Bakın bu size bile yanlış geliyor ki, "ben inançlı veya inançsız hiçkimseye hakaret etmem" diyorsunuz. Ama Muhammed, görünmez toteminin ağzından inanmayanlara hakaret ediyor.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne güzel bir Tanrı kendisini tanımayan inkar edeni hayvanlara benzetmiş, Ne güzel bir tanım ne güzel sözler söylemiş sen hayvana bezetmeyi bırak hayvandan da aşağı benzetmesini de yapmış Tanrı hayvandan aşağı demiş.

Şimdi sen tanrının, hayvanları aşağılamasından şikayetçisin asıl şikayetçi olabileceğin konuyu pas geçmişsin hayvanları orada aşağılamıyor kendisne inanamayanları *****lıyor. Bu noktada bir eleştirin varsa onu yaz bırak hayvanları sen asıl Teşbihe bak sonra iyice düşün

Selam Ve Saygılarımla

Mustafa bey, hayvanları aşağılamıyor deyip konuyu geçiştiremezsiniz.Daha öncede söyledim. Kuran mentalitesine göre insanların ***** olmasını anlıyorum. Çünkü doğru yol olarak tarif edilen kuran var.Bu kurana inanmayanlarda doğru yoldan sapmış oluyorlar.Herhangi bir sorun yok değilmi ?

Mesela;

Ben eşime sen, mankenlerden daha güzelsin dediğim zaman mankenlerinde güzel olduğunu otomatikmen itiraf etmiş oluyorum.Mankenlerin güzelliğini kabul etmekle beraber, eşime iltifat olsun diye sen daha güzelsin diyorum..Eğer mankenlerin güzelliğini kabul etmemiş olsam, Onlardan örnek vermemim hiç bir anlamı olmaz.

Bunun terside mümkün

Ben eşime sen, cadılardan daha çirkinsin dediğim zaman cadılarında çirkin olduğunu otomatikmen itiraf etmiş oluyorum.Cadıların çirkinliğini kabul etmekle beraber, eşime hakaret olsun diye sen daha çirkinsin diyorum..Eğer cadıların çirkinliğinii kabul etmemiş olsam Onlardan örnek vermemin hiç bir anlamı olmaz.

Gelelim ayetlerdeki ifadeye

Araf 179 Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da ****tırlar. İşte asıl gafiller onlardır

Ayette görüldüğü gibi. hayvanlardan örnek verilerek, onlardan daha ****tır deniliyor.Eğer hayvanların sapık olduğu kabul edilmemiş olsa onları zikretmenin hiç bir anlamı olmazdı.

Furkan 44 Yoksa sen, onların çoğunun gerçekten (söz) dinleyeceğini yahut düşüneceğini mi sanıyorsun? Hayır, onlar hayvanlar gibidir, hatta onlar yolca daha da sapıktırlar. *

Bakınız bu ayette durum dahada net ortaya çıkıyor.Kafirler hayvanlardan daha sapık bir yolda.Ayette yol kelimesi bile geçiyor. Baştada belirttiğim gibi insanların neden sapık yolda olduklarını anlayabiliyorum diyorum. Çünkü insanlara gönderilen kitaplar var. Bunlara inanmayan ve uymayanlar sapık olmuş oluyor.

Peki hayvanların doğru yolu nedir,hayvanlar nasıl doğru yoldan sapmış oluyor? İlk iletimde hayvanların allahı tesbih etttiklerine, zikir ettilerine dair bir çok ayeti vermiştim onun için tekrar burda yazmaya gerek görmüyorum

Bir cümlelik soru soruyorum.

Eğer müslümanlardn biri bana bunu cevaplarsa söz veriyorum, adminlerden hayvanlarla ilgili yazdıklarımın tamamının silinmesini rica edeceğim . Ayrıca herkesten yazdıklarım için özür dileyeceğim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim asıl söylemek istediğim, sizin cevabınızın "özrü kabahatinden büyük" niteliğinde bir cevap olması. Sizin dediğiniz gibi, hayvanlara hakaret edilmiyor olsa bile, İnanmayanları aşağılamak serbest mi yani? Bakın bu size bile yanlış geliyor ki, "ben inançlı veya inançsız hiçkimseye hakaret etmem" diyorsunuz. Ama Muhammed, görünmez toteminin ağzından inanmayanlara hakaret ediyor.[/b]

Saygılar.

Daha önce bir arkadaşada söyledim gene tekrar edeyim belkide defalarca kez daha tekrar etmem gerekebilirde,

Slapper Ebu Talip'te iman etmemişti Ebu Cehl'de ikiside Allah Resulunun amcaları biri göz bebeği diğeri lanetlemiş,kurandaki aşağılanmalara bakarsanız orda kast edilen kimlerdir görürsünüz.

Şimdi size bir soru ben inançsızım diyorsunuz siz yada sizler kendinizi Ebu Cehl'in yerinemi koyarak konuşuyorsunuz yoksa Ebu Talip olarakmı konuşuyorsunuz yani siz "evet biz o tüm kötülükleri yapan o sözü geçen sapıklardanmıyız"diyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selam arkadaslar,

birkac gündür burayi takip ediyorum ve anlayamadigim bazi seyler var, yardimci olursaniz sevinirim...

Bakara,Araf,Enfal,Furkan,Ayet...vs. gibi kelimeler geciyor yazilarinizda ve belirli bakara olsun araf olsun enfal olsun furkan olsun ayet olsun... aciklamalari1,2,3...12,13,,27,28 vs.

Bir arkadas bakara (1....22) söyle yaziyor derken ve o bakara`yi aktardiginda ..."bakaranin icerikligi" kötülerken (herhangi bir seyi)... diyer arkadas yok Furkan (1....22) böyle yaziyor tam tersi diyor...

Bu benim verdigim sayilar ve isimler bakara araf enfal... sirf misal olarak verdiklerim.

ve yalnisda anlasilmasin bakaranin icerikligi diyorum kötülerken... yada arafinin yada enfalin..... arkadasin yazdigi degil.

Nasil oluyorda bir ayet diyeyim ben simdi, iyimser yazarken bir diyeri ayni konu üzerine kötülestiriyor....

ve sonucta yok bu dogru yada bu dogrusu deniliyor... hangisi tam dogru ben bilemedim. Sanirimki bircogumuzda bilmiyoruzki oncasi yok bu dogru yok bu yalnis diyebiliyor.

Bir diyer konu ise su an tartisilan hayvanlar üzerine olan yazilar, daha cok bu yüzden buraya yazmaya kalkisdim ben aslinda...

nasil oluyorda bu ayetler hayvanlari kücümsüyor yada ("....liyor"), bu yazilar Kuranda gercekten varmi...? yoksa oradan buradan alinmis ve yazili mis gibi gösterilmektemidir...?

Bir Hayvani hor gören düsünmezmi hic onlardan neler alabildigini, tabiki ben et yemem yumurta yemem diyenler olabilir icimizde ...az bucuk benim gibi misal :) fakat oncasinda yediklerimizsin olsun ictiklerimizsin olsun... bu hayvanlarin katkisi ile oldugunu sanirim biliyoruz.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce bir arkadaşada söyledim gene tekrar edeyim belkide defalarca kez daha tekrar etmem gerekebilirde,

Slapper Ebu Talip'te iman etmemişti Ebu Cehl'de ikiside Allah Resulunun amcaları biri göz bebeği diğeri lanetlemiş,kurandaki aşağılanmalara bakarsanız orda kast edilen kimlerdir görürsünüz.

Şimdi size bir soru ben inançsızım diyorsunuz siz yada sizler kendinizi Ebu Cehl'in yerinemi koyarak konuşuyorsunuz yoksa Ebu Talip olarakmı konuşuyorsunuz yani siz "evet biz o tüm kötülükleri yapan o sözü geçen sapıklardanmıyız"diyorsunuz?

Ben kendimi onun veya bunun yerine koysam sonuç değişmez, peygamber yaşamıyor, gidip ona iyilik veya kötülük yapabilecek durumda değiliz.

Buradaki sorun "evrensellik" iddiasından kaynaklanıyor. Everensellik iddiası olunca, sözkonusu hitap sadece Muhammed zamaındaki muhalifleri kapsamıyor, bugün Muhammed'e inanmayanları da kapsıyor.

Evernsellik ve tüm zamanları kapsayıcılık iddiası olmasa sorun yok, Muhammed hangi amcasına nasıl hitap ederse etsin, bizi ilgilendirmez, kendi terbiyesiyle ilgili bir durum.

Sıradan bir iktidar mücadelesi, mal kavgası, din diye piyasaya sunulunca, biz bugün hala o iktidar mücadelesinde kullanılan ve Tanrı'dan olduğu ileri sürülen saloganları/söylemleri tartışıyoruz.

Olayın sıradan bir iktidar mücadelesi olduğu görülebilse, herşey yerli yerine oturacak.

Arapları devlet haline getiren adam, Araplarca kutsanacak, onun tarihini onlar öğrenecek.

Yahudileri Devlet haline getiren adamlar, Yahudilerce kutsanacak, onların tarihini yalnızca Yahudiler öğrenecek.

Ama her iki örnekte de birileri iktidar mücadelesindeki sloganları Tanrı'dan aldığını iddia edince, kavgaları bugünlere kadar geldi, Arap/Yahudi olanı da olmayanı da kapsadı.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasil oluyorda bir ayet diyeyim ben simdi, iyimser yazarken bir diyeri ayni konu üzerine kötülestiriyor....

ve sonucta yok bu dogru yada bu dogrusu deniliyor... hangisi tam dogru ben bilemedim. Sanirimki bircogumuzda bilmiyoruzki oncasi yok bu dogru yok bu yalnis diyebiliyor.

Ben işi, o işin ehlinden öğrenmek gerekir diyorum..

Her ayet her kafada farklı yorumlanıyor..

Yapılan bu yorumların altında çeşitli ideoller yatabiliyor..

Bu sebeple, din kimin işiyse, tefsir kimin işiyse kaynak ta o olmalıdır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Sizin dininiz size, benim dinim banadır."

mı acaba;

Nisa/89 : Sizin de kendileri gibi inkar etmenizi istediler ki onlarla eşit olasınız. O halde Allah yolunda göç edinceye kadar onlardan hiçbirini dost edinmeyin. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın, bulduğunuz yerde öldürün ve hiçbirini dost ve yardımcı edinmeyin.

Tevbe/5 : Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekatı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir.

Yalandır !.

nisa suresinde verdiğin ayet müşriklerin Hz. Muhammed'e ve ona inananlara yapmış oldukları kötü muamele ve düşmanca davranışlara istinaden gelmiştir. O ana kadar Hz. Muhammed kendisine indirileni (Kuranı) beyan ediyor ve şimdiki deyimle düşünce özgürlüğü çerçevesinde bilgiyi paylaşıyordu. Ancak inanmayanlar hoşgörü ve tahammül gösteremediler müslümanlara saldırdılar peki siz bunları gözardı mı ediyorsunuz? Sizlere de düşünce ve inançlarınızdan ötürü saldırıda bulunulsa eliniz kolunuz bağlı oturur musunuz? Allah Müslümanlara kendilerini savunmaları için yetki vermiştir.

Tevbe suresindeki ayette de bir savaş ortamından sözediliyor, haram aylarda savaşmak müslümanlara yasaklanmıştır. Bu zaman çıktığında "savaş hakları/savaş şartları" çerçevesinde bir galibiyet duellosu yapılmıştır. İşte size ağır gelen bunları kabullenmektir. Bütün şartları yok sayıyor, Kuran'ı çarpıtmaya ve dini karalamaya çalışıyorsunuz. Bütün savaşlarda olan İslam yayılırkende olmuştur.

Eğer o ayette geçenler ezeli olsaydı ve savaş dışında da geçerli olsaydı bugün inkarcılar böyle rahat olamazlardı. Ancak düşünce özgürlüğü İslam'da vardır. Savaş dışında insan öldürmek dinimizim haram kıldığı ve büyük günah saydığı bir eylemdir. Kabul etsenizde etmesenizde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ifade kocaman bir aldatmaca ve politik bir yaklaşımdır...

Tarih sahnesinde ve insanlar arası ilişkide hiç bir zaman bu söz doğruluk anlamında yerini bulamamıştır...

Alıntılanan "AYET'İ KERİMEDE BUYURDUĞU GİBİ" ifadelerindeki o beş madde

dinlerin başka inanışlara o günkü, daha sonraki, ve bugünkü, bakışını göz önüne alırsak

sadece ve sadece kendilerini gücsüz hisettikleri anda karşı tarafa ifade edilen politik içi boş bir yaklaşımdır...

Güçlü olduklarını anladıkları anda bırakın başka inançlardaki insanları...

Kendi inançlarındaki insanlara karşı bile açımasızca yaklaşımları hep göstermişlerdir...

Şu anda kullandığınız "Sizin dininiz size, benim dinim banadır." ifadesi

forumda çok yeni olduğunuz için kullandığınız ve ne kadar iyi niyetli olsanız da İçi boş bir ifadedir...

Karşı tarafın haklılığı yada inandırıcılığı yada güçlülüğü karşısında onu önce susturmaya,

Sonra unutturmaya, hakimiyet elde edildikten sonra da, en ufak haklılık ifadesinde bulunulsa bile,

Hatta "Sizin dininiz size, benim dinim banadır." deselerde

başlarını koparacak olan bakış açısının "politik, aldatmacı" yaklaşımıdır...

*tna

"Sizin Dininiz Size, Benim Dinim Banadır" Dediğiniz gibi, bu yaklaşım, politik bir yaklaşım olarak ta kullanılabilir ancak bunun böyle kullanımı İslam'a mal edilmemelidir. Yani İnsanlar bu anlayışı Siyasi olarak "Menfi" yada "Makyevelist" duygular doğrultusunda yapıyorlarsa eğer, bundan İslam'ı sorumlu tutmak biraz abes kaçıyor gibime geliyor. Çünkü o bakış açısını "kullanan" kimseler "Dinler" değil, insanlar ve kendisini "Şer'i" olarak tanımlayan yönetim ve devletler olabilir ancak. Dinler kişilik olarak bir şey ifade edemezler... Eğer "Dinlerin Politik Yaklaşımı" olarak ele alırsanız, kişisel olarak "Biz Sizin İnancınızla Uğraşmıyoruz, Kişisel İnançlara Saygılıyız" deyipte, insanları "bu müslümanlar ne anlar" "inandıklarınız saçmalık" "müslüman terörü" gibi bir çok ithamlarla suçlayan insanların yaptıkları nasıl bir anlam kazanıyor? Aynı açıdan "Sizin Dininiz Size" deyipte politika yapan kimselere nazaran, "Sizin inancınız bizi ilgilendirmiyor" deyipte habire ithamlarda, küçümsemelerde hatta çoğu zaman hakaretlerde bulunan kimselerin yaptıkları daha seviyesiz olmuyor mu? Siyasi ve Politik olarak o tümce bir "kullanılmaya" maruz kalabilir, işte bu gibi kullanımların olmaması için biz de "İlle de Laikilk" diye bağırıyoruz ya. Unutmayın ki "Dünya Halklarının Kardeşliği" ve "Özgürlük" sloganlarıyla kurulan "Komünist" rejiminde ilk yaptığı şey, Rusya'da Kültürel ve Dini Devrimle toplumu bunlardan soyutlamak olmuştu ve tüm "İnsani" deyişlerle "Hümanist" ve "Özgürlükçü" çığırtkanlıklar yapmalarına karşın, Kafkasya'da katlettikleri Türklerin haddi hesabı bile tutulamamıştı... Yani bu tür Kullanışlar "Bireysel" değilde, dediğiniz gibi "Politik" olduğu sürece bu tür kıyımlar her sistemde görülmektedir. Şunu tahmin ediyorum ki, yönetim erki, bu forumdaki Ateist arkadaşlara verilmiş olsa, onlarda "İnançlarınız bizi ilgilendirmiyor" nidalarına rağmen, toplumu inançsızlaştırmak için ellerinden geleni ardlarına koymayacaklardır. Çünkü Yönetim vew İDeolojiler dünya içindir ve sonuçta başta olan kimseler, mutlak doğru olarak yalnızca kendilerini görmektedirler... Sonuçta Demokratik olduğu iddia edilen ülkelerde (Fransa, Amerika, İngiltere vs.) bile, karşıt bir sese yaşam hakkı dahi tanınmamaktadır hala... Fransanın, sözde Ermeni Tasarısını Kabul Etmesi en son örnektir mesela yada ABD'nn bir dönemler "Demokrasi" diye bağıra bağıra "Komünist" avlaması ve daha 80lere kadar Siyahilere ikinci sınıf insan muamelesi yapılması örnektir. Sonuçta Kur'an-daki bu söylem "Kişisel" olarak algılanması gereken bir söylemdir. Eğer bu "Şeriat Düzeni" özlemiyle "Politik" olarak anlamlandırılırsa, sizin dediğiniz gibi güç elde edildikten sonra, yine o dini kullananlar elinde anlamını tamamen yitireceğinden şüphe yoktur. Oysa din ve inanç bireyseldir ve hiç bir yönetim şekline temel oluşturamazlar. Bunu ele alırken sizin tek yaptığınız yanlış bence, Şeriat özlemi duyan insanlar nasıl ki Kur'an-ı bir Siyasi Manifesto olarak algılıyorsa, sanırım sizinde öyle algılamanızdan kaynaklanıyor olabilir...

Kurandaki çelişkilere bende bir katkıda bulunayım

..................

..................

Bir tarafta hayvanları kendisini zikretmekle, tesbih etmekle öven Allah, diğer tarafta onları aşağılıyor, sapık diye hakaret ediyor.

Gerçekten tuhaf bir tanrı

Siz yıllardır Tasavvufla ilgilenip, çok iyi anladığınızı iddia etmiştiniz değil mi? Anlıyorum...

Sayın bahtiyar,

Aşağılamak için "inanmayanlar" hayvanlara benzetiyorsa, demek ki hayvanlar aşağılık görülüyor, bu nedenle inanmayanlar onlara .........iliyor. Yani katakuta'nın dediği doğru, bir tarafta o hayvanlar aşağılık görülüyor, diğer tarafta o hayvanların Allah'ı zikrettiği söyleniyor.

.............

Saygılar.

Şimdi öncelikle hayvanların "Tesbih Etmesi" meselesine gelelim... Kur'an-a göre, sadece hayvanlar değil, dağlar, taşlar yada kısaca yaratılmış olan herşey Allah'ı tesbih eder. Nasıl tesbih eder peki? Mesela Mevlana "Herşeyin kendi etrafında dönerek" tesbih ettiğini keşfetmiş ve Kendi içimizdeki Hakk'a yönelerek, ilk kıble olarak kendimizi belirtmiş ve Semazenliği ortaya çıkarmıştır. İnsan niçin İbadet yapar yada niçin gerek semazenlikle, gerek diğer meditasyon halleriyle kendine yönelir? Çünkü kendine yöneliş, Hakk'a yöneliştir ve "Yönelmiş" olmak "Tesbih Etmek" demektir... Yani İnsanlar bir "Bilinç"e sahip oldukları ve Allah'ı kavrama sezgisine sahip oldukları için, Hakk'ı kendileri bulmakla yükümlüdürler. Oysa diğer varlıklar böyle bir yapıya sahip değillerdir. O yüzden onların varlıkları yani var olmaları direkt olarak Allah'ı tesbih eder haldedir. Bakın İslam'da devamlı Allah'ı tesbih etmekle görevli meleklerin olduğu bilgisi mevcuttur... Bildiğimiz gibi melekler Nur'dandırlar ve günahsız, üstün varlıklardır. İnsanlar onların altında gelir ama Allah'ı kendi özgür bilinçleri ile bulabilme yetisine sahip oldukları için bilgileri kıymetlidir ve Meleklerin insanlara saygı duymaları istenmiştir. Bundan başka Hayvanlar ve Diğer varlıklarda Allah'ı devamlı tesbih eder niteliktedir? Öyleyse, yine KataKuta'nın meşhur erdem olarak adlandırdığı Düz Mantık'a başvurursak:

Melekler (sürekli tesbih edenler) = Hayvanlar (sürekli tesbih ederler)

Ancak bu böyle algılanmaz... Varlık her haliyle Allah'ı tesbih eder haldedir. Ancak varlık yine de kategori kategoridir. Melekler, Cinler, İnsanlar, Hayvanlar, Madde... Bunların tümü Allah'ı tesbih ederler. Ancak Tesbih etmek ayrıdır, birinin diğeriniden üstün yada alçak olması ayrıdır. Bakın yukarıda sıralandırma, "Varlık" olaraktır. Ancak mana olarak sıralandırmada ise Bilinç önemlidir. Melekler Allah'ı her an tasbih ederler ve her an bunun farkındadırlar. Cinler ve İnsanlarda varlık olarak her an tesbih ederler ama bilincinde iseler bunun farkına varırlar, bilincinde değilseler farkına varamazlar. Hayvanlar ve Madde ise Bilinçsiz olduğu için, Allah'ı tesbih ettiklerinin farkına varamazlar. Şimdi İslam'a göre ele almaya devam edelim. Bir insanın Allah inancı yoksa, bedeni işleyişi ile ve içinde Hakk'ın bulunması ile zaten Allah'ı tesbih etmektedir, ancak Allah inancına sahip olmayan insan bir bilince sahip olduğu halde bunun farkına varamadığı için hayvandan daha aşağı seviyede gösterilmektedir. Çünkü Hayvan bir bilince sahip olmadığı halde Allah'ı tesbih eder ve farkında olup olmaması bu yüzden önemli değildir. Ama insanın Bilince sahip olduğu halde varlığın Allah'ı tesbih ettiğini anlamaması onu küçültür. Kavrayış bu şekildedir. İslam'daki Hayvanların nitelemeleri de bu açıdan ele alınmalıdır. Tesbih etmenin ne olduğunu anlamadan "Hayvanlar Hem Tesbih Ediyormuş, Hemde Hayvanları Aşağılıyor, Ahanda Bak Çelişki" diyemezsiniz... Hadi bunu diyebildiniz, bari "Ben Yıllardır Tasavvufla İlgileniyorum, Biliyorum" demeyin... Bakın bunlar madem düz mantıkla kavranıyor, Düz Mantık açısından bir örnek vereyim: Ordu mensubu herkes, temelde aynı ordunun menfaati için çabalar değil mi? Ama hepsinin Rütbeleri ve Sınıfları falan farklı farklıdır. Şimdi bunu "Ama kimisi ihraç olabiliyor, kimisi ihanet edebiliyor, savaştan kaçabiliyor" gibi tanımlamalarla saçmalaştırmaya kalkanlar olacaktır, önceden söyleyeyim, sadece yüzeysel ve düz mantıkla kavranabilecek bir örnek vermek istedim o kadar, bu örneği ayrınlandırmaya gerek yok yani...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Sizin Dininiz Size, Benim Dinim Banadır" Dediğiniz gibi, bu yaklaşım, politik bir yaklaşım olarak ta kullanılabilir ancak bunun böyle kullanımı İslam'a mal edilmemelidir. Yani İnsanlar bu anlayışı Siyasi olarak "Menfi" yada "Makyevelist" duygular doğrultusunda yapıyorlarsa eğer, bundan İslam'ı sorumlu tutmak biraz abes kaçıyor gibime geliyor.

.

.

.

Ordu mensubu herkes, temelde aynı ordunun menfaati için çabalar değil mi? Ama hepsinin Rütbeleri ve Sınıfları falan farklı farklıdır. Şimdi bunu "Ama kimisi ihraç olabiliyor, kimisi ihanet edebiliyor, savaştan kaçabiliyor" gibi tanımlamalarla saçmalaştırmaya kalkanlar olacaktır, önceden söyleyeyim, sadece yüzeysel ve düz mantıkla kavranabilecek bir örnek vermek istedim o kadar, bu örneği ayrınlandırmaya gerek yok yani...

Saygılarımla...

Soruma cevap vermeyi becerebilrisen memnun olacağım.Gerçi hiç ümidim yok ama yinede şansımı deneyeyim.

Mesela;

Ben eşime sen, mankenlerden daha güzelsin dediğim zaman mankenlerinde güzel olduğunu otomatikmen itiraf etmiş oluyorum.Mankenlerin güzelliğini kabul etmekle beraber, eşime iltifat olsun diye sen daha güzelsin diyorum..Eğer mankenlerin güzelliğini kabul etmemiş olsam, Onlardan örnek vermemim hiç bir anlamı olmaz.

Bunun terside mümkün

Ben eşime sen, cadılardan daha çirkinsin dediğim zaman cadılarında çirkin olduğunu otomatikmen itiraf etmiş oluyorum.Cadıların çirkinliğini kabul etmekle beraber, eşime hakaret olsun diye sen daha çirkinsin diyorum..Eğer cadıların çirkinliğinii kabul etmemiş olsam Onlardan örnek vermemin hiç bir anlamı olmaz.

Gelelim ayetlerdeki ifadeye

Furkan 44 Yoksa sen, onların çoğunun gerçekten (söz) dinleyeceğini yahut düşüneceğini mi sanıyorsun? Hayır, onlar hayvanlar gibidir, hatta onlar yolca daha da sapıktırlar. *

Bakınız bu ayette göre kafirler hayvanlardan daha sapık bir yolda.Ayette yol kelimesi bile geçiyor. Baştada belirttiğim gibi insanların neden sapık yolda olduklarını anlayabiliyorum diyorum. Çünkü insanlara gönderilen kitaplar var. Bunlara inanmayan ve uymayanlar ***** olmuş oluyor.

Peki hayvanların doğru yolu nedir,hayvanlar nasıl doğru yoldan sapmış oluyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Furkan 44 Yoksa sen, onların çoğunun gerçekten (söz) dinleyeceğini yahut düşüneceğini mi sanıyorsun? Hayır, onlar hayvanlar gibidir, hatta onlar yolca daha da sapıktırlar.

[/size]

Şimdi birkaç örnek vererek konuyu açıklığa kavuşturmaya çalışayım;

Sayın Katakuta sizin dünyaya getirdiğiniz evladınız bir gün sizi karşısına alıp sizler benim annem ve babam değilsiniz; beni dünyaya siz getirmediniz, buna ben inanamıyorum, beni siz doğurmadınız

inanmıyorum ve sizi reddediyorum dese peki siz bir anne baba olarak ne tepki verirdiniz.

Anneyi duyar gibi oluyorum –Seni doğuracağıma çeşke taş doğursaydım kedi doğursaydım köpek doğursaydım vb. gibi gibi…

Dünyaya binbir umutla getirdiği yavrusu anasını babasını inkar etse söylenmedik kelime bırakılmaz hepsi söylenir.

O yüce Allah’ta sizleri bir insan olarak yaratmış düşünüp akıl edesiniz diye ruhunu nakletmiş zekayla donatmış dünyadaki bütün nimetleri ayağınıza sermiş sadece sizden beklediği Rab olan Allah’ı birlemeniz gönderdiği Peygamberlerine inanmanız onlara uymanız peki siz ne demişsiniz –Hayır hayır-hayır bu doğru değil.!!! Sadece Her şey tesadüften ibaret..?

Tanrıda Her şey tesadüften ibaret diyen kendisinden yüz çeviren doğruyu söylemeyen kendisini inkar eden insanı bilinçsiz ve ruhsuz olan sadece yemek yiyen çiftleşen hayvana benzetmiş.

Bir baba ve anne olarak ta evladınız ben hata yaptım bu konuda baba anne beni affedin dediğinde sizin yanınıza ve kapınıza gelmiş evladınızı sizde affeder ve bağışlarsınız..

Tabiî ki Allah’ta kendisine inanları kendisinden af dileyenleri hatalarından pişman olmuş, kendisine yönelmiş olanları affeder bir adım yaklaşana on adım, on adım yaklaşana 100 adım yaklaşır. Allah’ın Rahmeti geniştir. Allah affetmeyi sever.

Allah kendisine yöneleni sever.

Şimdiden söyleyeyim konuyu çarpıtıp lastik gibi sağa sola esnetmeyin.

Selam ve Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi birkaç örnek vererek konuyu açıklığa kavuşturmaya çalışayım;

Sayın Katakuta sizin dünyaya getirdiğiniz evladınız bir gün sizi karşısına alıp sizler benim annem ve babam değilsiniz; beni dünyaya siz getirmediniz, buna ben inanamıyorum, beni siz doğurmadınız

inanmıyorum ve sizi reddediyorum dese peki siz bir anne baba olarak ne tepki verirdiniz.

Anneyi duyar gibi oluyorum –Seni doğuracağıma çeşke taş doğursaydım kedi doğursaydım köpek doğursaydım vb. gibi gibi…

Dünyaya binbir umutla getirdiği yavrusu anasını babasını inkar etse söylenmedik kelime bırakılmaz hepsi söylenir.

Soruma cevap değil.Kendi adınıza konuşun,herkesin hakkında ahkem kesmeyin.Çocuklar anne babanın mülkü değildir. Eğer dediğiniz gibi bir saygısızlık yaparsa ben üzülürüm o kadar, Allah gibi sobayaa tıp cayır cayır yakmam. Ben sadist değilim.

Seni doğuracağıma çeşke taş doğursaydım kedi doğursaydım köpek doğursaydım vb. gibi gibi…

Dünyaya binbir umutla getirdiği yavrusu anasını babasını inkar etse söylenmedik kelime bırakılmaz hepsi söylenir

Bravo tebrik ederim,müthiş bir müslüman portresi çizmişsiniz.Aynen allah gibi kin ve nefret dolu

Soruma cevap olmadığı için tekrar soruyorum

hayvanların doğru yolu nedir,hayvanlar nasıl doğru yoldan sapmış oluyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben işi, o işin ehlinden öğrenmek gerekir diyorum..

Her ayet her kafada farklı yorumlanıyor..

Yapılan bu yorumların altında çeşitli ideoller yatabiliyor..

Bu sebeple, din kimin işiyse, tefsir kimin işiyse kaynak ta o olmalıdır..

Saygılar..

onca sorularima karsi tek cevap sizden gelmis kralx tesekkürler... :clover:

bir cümleniz..." Her ayet her kafada farkli yorumlaniyor"

sonucta bu yorumlar yaziliyor... kitap oluyor...ve bizler burada furkan, enfal..vs. bu farkli yorumlari burada okuyoruz... dogrumu anladim?

Öyle kelimeler geciyorki bu furkan enfal vs...ben okurken sasiyorum acikcasina...

birde su var , bir kitap aliriz okuruz icerikligini beyenmezsek bir kenara koyariz .. ya okuruz birdaha ya okumayiz....

Lakin burada böyle olmuyor...devamli tüm icerikligi bastan sona kadar yaziliyor, ve dogruda bulunuyor...

misal vermek isterim su an fakat sizler daha iyi biliyorsunuz, benim anlayamadigim nasil oluyorda onca kücük düsürtücü kelimeler yer almasina ramen ister insana karsi ister hayvanlara karsi....bu böyledir bu böyle yazili denilebiliyor.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Müteşabih ayetler hakkında müfessirlerin görüşlerini şöyle sıralayabiliriz.

* Müteşabih ayetler, lafzen birbirine benzemekle birlikte olagandışı anlamlar taşır.

* Bunlar mensuh ayetlerdir.

* Helal, haram ve diger hükümleri açıklayan ayetlerin dışında kalan ayetlerdir.

* Allah( cc)'ın gerçek manasını kendisini ayırdıgı ayetlerdir.

* Kıyametin zamanını ve şartlarını belirleyen ayetlerdir.

* Bir takım hikayeler, anlatımlar ve örneklemelerdir.

*Mecaz ve benzetmelerdir.

* Birden fazla manayı ifade edecek özellikte ayetlerdir.

* Sürelerin başlarında bulunan mukattaa harfleridir.

* Anlaşılması için muhkem ayetlere başvurulması gerekenler.

Siz burdaki sayılan yada başka bildiginiz hangi müteşabih ayetlerden bahsediyorsunuz.

Bu açıklamaların yanıda daha bir çoklarını sıralamak mümkün.

Müteşabih ayetler, gerek lafzen gerekse insan anlayışına hitap ettigi hususlarda degişik anlatıma müsait, üzerinde tartışma zemini oluşabilecek ayetlerdir.Aynen şimdi oldugu gibi.

Art niyetliler sınırı zorlarken, ilimde yüksek aşamalar elde etmiş olanlar, hakka karşı iyi niyetli ve samimi olduklarından hile alanlarına girmezler.

Asıl olan muhkem ayetlerdir.İkincisi ; bir takım araç, sebep ve destek durumunda olan '' müteşabihler'' dir. Müteşabih ayetler ; benzetme, örnekleme, korkutma, özendirme, nasihat etme, hatırlatma, kınama ve reddetme gibi üslüpları taşıyabildikleri gibi, gayba dair bazı şeyleri kapsamakta ve bu hususta degişik yorumlara imkan tanımaktadır...

Aslan bey,sürekli bir yerlerden alıntı yapıyorsunuz.Bunları bende biliyorum. Zamanında defalarca okuduk.Sizin kendi görüşlerinizi alalım.

Ama yinede cevap vereyim. Müfessirlerin görüşü delil sayılmaz. Çünkü Ayette ;Halbuki onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez Diyor.Hiç bir kimse kalkıpta şu ayet müteşabihtir diyemez. Çünkü hangi ayetlerin müteşabih olduğuna dair listede yok demiştim kuranda. Durum böyle olunca müslüman olan herkese susmak düşer

Allah ne diyor bu konuda ona bakalım.

Zümer 23. Allahü nezzele ahsenel hadısi kitabem müteşabihen mesaniye takşeırru minhü ccüludüllezıne yahşevne rabbehüm sümme telınü cüludühüm ve kulubühüm ila zikrillah zalike hüdellahi yehdı bihı mey yeşa' ve mey yudlilillahü fe ma lehu min had

Zümer 23 Allah sözün en güzelini, müteşabih bir kitap olarak indirdi. Rablerinden korkanların, bu Kitab'ın etkisinden tüyleri ürperir, derken hem bedenleri ve hem de gönülleri Allah'ın zikrine ısınıp yumuşar. İşte bu Kitap, Allah'ın, dilediğini kendisiyle doğru yola ilettiği hidayet rehberidir. Allah kimi de saptırırsa artık ona yol gösteren olmaz.

Bu ayete göre, kuranun tamamı müteşabih

Hud 1. Elif lam ra kitabün uhkimet ayatühu sümme füssılet mil ledün hakımin habır

Hud 1 1- Elif-Lâm-Râ. Bu öyle bir muhkem kitaptır ki, âyetleri herşeyden haberdar olan hikmet sahibi Allah tarafından âyetleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Bu ayete göre, kuranın tamamı muhkem

Ali imran 7. Hüvellezı enzele aleykel kitabe minhü ayatüm muhkematün hünne ümmül kitabi ve üharu müteşabihat* fe emmellezıne fi kulubihim zeyğun fe yettebiune ma teşabehe minhübtiğael fitneti vebtiğae te'vılih* ve ma ya'lemü te'vılehu illellah* ver rasihune fil ılmi yekulune amenna bihı küllüm min ındi rabbina* ve ma yezzekkeru illa ülül elbab

Ali imran Ali imran 7- Sana bu kitabı indiren O'dur. Bunun âyetlerinden bir kısmı muhkemdir ki, bu âyetler, kitabın anası demektir Diğer bir kısmı da müteşabih âyetlerdir.Kalblerinde kaypaklık olanlar, sırf fitne çıkarmak için, bir de kendi keyflerine göre te'vil yapmak için onun müteşabih olanlarının peşine düşerler. Halbuki onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez. İlimde uzman olanlar, "Biz buna inandık, hepsi Rabbimiz katındandır." derler. Üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez.

Bu ayete görede bir kısmı müteşabih, bir ksımı muhkem.

Haydaaa

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir diyer konu ise su an tartisilan hayvanlar üzerine olan yazilar, daha cok bu yüzden buraya yazmaya kalkisdim ben aslinda...

nasil oluyorda bu ayetler hayvanlari kücümsüyor yada ("....liyor"), bu yazilar Kuranda gercekten varmi...? yoksa oradan buradan alinmis ve yazili mis gibi gösterilmektemidir...?

Bir Hayvani hor gören düsünmezmi hic onlardan neler alabildigini, tabiki ben et yemem yumurta yemem diyenler olabilir icimizde ...az bucuk benim gibi misal :) fakat oncasinda yediklerimizsin olsun ictiklerimizsin olsun... bu hayvanlarin katkisi ile oldugunu sanirim biliyoruz.

saygilar

Sevgili akadaşım,

İlk önce bilmemiz gereken şey ayetlerin hemen hepsinin bir olay neticesinde geldiğidir,sırf insanları yaşanan olaylar karşısında aydınlatmak için yani kuşkuların giderilip durumun netliğe kavuşması.

Burda ki yazılar seni yanıltmasın öyle cımbızlama usulu ayet yorumu yapılmaz bu bir,bir ikincisi herkes ayet yorumlayamaz ayet yorumlayabilmesi için bir insanın ayetin iniş nedeninide bilmesi gerekir düz mealden ayet yorumlamaya kalkmak büyük yanılgılara meydan vermektir.Aklınıza takılna soruların tüm cevaplarını çok sağlam kaynaklardan öğrenebilirsiniz isterseniz size tavsiyede edebilirim.

Şimdi yukarıda aklına takılan şey Allah teala hayvanlarımı küçümsüyor hayır Allah hiç birşeyi küçümsemez yaratılmışların içerisinde en kutsal olan insandır burda küfrün batağına sapmış kişiler için hayvandan daha aşağıdır tabiri kullanılmış.İnsan yapı itibari ile hayvandan daha üstün bir varlıktır özellikle kast edilen şey düşünme kabiliyetidir bizi hayvanlardan ayıran en belirgin özelliğimiz düşünme,idrak edebilme sevgi,merhamet,aklımız tüm bunları bir insandan sıyırıp çıkardığımızı düşün geriye ne kalır?Hayvandan daha aşağı bir yaratık değilmi?sonuçta hayvanlarda eğitilebilir.Ayette kast edilen şey işte budur.

Bazı ateist arkadaşlar ısrarla Allah burda inançsızları kast ediyor demiş değil yanılıyorlar yukarda sessizgece çok güzel bir örnek vermiş bakın Ebu Talip'te inanmamıştı Ebu Lehb'te her ikisini aynı kefeye koyabilirmiyiz asla....

Peygamberler küfrün batağına sapmış kavimlere gelmiştir burda kast edilen küfür aklınızın alabileceği tüm kötülüklerin özetidir.

Ateist arkadaşlar kendilerini o ayetlerde geçen kişiler ile mukayese ederek nasıl büyük bir yanlışın içinde olduklarının bile farkında değil ne yazıkki,ama bunun nedeni ne biliyormusun?Kendi kafalarınca ayet yorumlamaya kalkmaları oysa işin gerçek yüzünü bilip konuşsalar bu yakıştırmaları asla kendilerine yapmazlar.

Umarım yardımcı olabilmişimdir sevgilerimle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili akadaşım,

İlk önce bilmemiz gereken şey ayetlerin hemen hepsinin bir olay neticesinde geldiğidir,sırf insanları yaşanan olaylar karşısında aydınlatmak için yani kuşkuların giderilip durumun netliğe kavuşması.

Doğru. Muhammed, giriştiği iktidar mücadelesi sırasında, her muhalife, her itiraz edene, doğaçlama yoluyla cevap vermiştir.

Burda ki yazılar seni yanıltmasın öyle cımbızlama usulu ayet yorumu yapılmaz bu bir,bir ikincisi herkes ayet yorumlayamaz ayet yorumlayabilmesi için bir insanın ayetin iniş nedeninide bilmesi gerekir düz mealden ayet yorumlamaya kalkmak büyük yanılgılara meydan vermektir.Aklınıza takılna soruların tüm cevaplarını çok sağlam kaynaklardan öğrenebilirsiniz isterseniz size tavsiyede edebilirim.

Yusuf Suresi-1: Elif, Lâm, Râ. O apaçık, apaydınlık Kitap'ın ayetleridir bunlar.

Şuara Suresi-195: Açık-seçik Arapça bir dille indirdi.

Zümer Suresi-28: Bunu, eğri-büğrüsü olmayan Arapça bir Kur'an olarak indirdik ki, korunup sakınabilsinler.

Meryem Suresi-97: Biz onu; senin dilinle kolaylaştırdık ki, sakınanları onunla müjdeleyesin, inatçı bir kavmi de onunla uyarasın.

Dühan Suresi :58: Biz o Kur'an'ı senin dilinle/senin diline kolaylaştırdık ki, düşünüp öğüt alabilsinler.

Kamer Suresi-17: Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?!

Kamer Suresi-22: Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?

Kamer Suresi-32: Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?

Kamer Suresi-40: Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?

Şimdi na'apacak müslümanlar, "herkes yorumlayamaz" mı diyecekler, yoksa Kuran'a bakıp "apaçıkmış, anlaşılmayacak bişey yokmuş" mu diyecekler?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslan bey,sürekli bir yerlerden alıntı yapıyorsunuz.Bunları bende biliyorum. Zamanında defalarca okuduk.Sizin kendi görüşlerinizi alalım.

Ama yinede cevap vereyim. Müfessirlerin görüşü delil sayılmaz. Çünkü Ayette ;Halbuki onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez Diyor.Hiç bir kimse kalkıpta şu ayet müteşabihtir diyemez. Çünkü hangi ayetlerin müteşabih olduğuna dair listede yok demiştim kuranda. Durum böyle olunca müslüman olan herkese susmak düşer

Allah ne diyor bu konuda ona bakalım.

Zümer 23. Allahü nezzele ahsenel hadısi kitabem müteşabihen mesaniye takşeırru minhü ccüludüllezıne yahşevne rabbehüm sümme telınü cüludühüm ve kulubühüm ila zikrillah zalike hüdellahi yehdı bihı mey yeşa' ve mey yudlilillahü fe ma lehu min had

Zümer 23 Allah sözün en güzelini, müteşabih bir kitap olarak indirdi. Rablerinden korkanların, bu Kitab'ın etkisinden tüyleri ürperir, derken hem bedenleri ve hem de gönülleri Allah'ın zikrine ısınıp yumuşar. İşte bu Kitap, Allah'ın, dilediğini kendisiyle doğru yola ilettiği hidayet rehberidir. Allah kimi de saptırırsa artık ona yol gösteren olmaz.

Bu ayete göre, kuranun tamamı müteşabih

Hud 1. Elif lam ra kitabün uhkimet ayatühu sümme füssılet mil ledün hakımin habır

Hud 1 1- Elif-Lâm-Râ. Bu öyle bir muhkem kitaptır ki, âyetleri herşeyden haberdar olan hikmet sahibi Allah tarafından âyetleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Bu ayete göre, kuranın tamamı muhkem

Ali imran 7. Hüvellezı enzele aleykel kitabe minhü ayatüm muhkematün hünne ümmül kitabi ve üharu müteşabihat* fe emmellezıne fi kulubihim zeyğun fe yettebiune ma teşabehe minhübtiğael fitneti vebtiğae te'vılih* ve ma ya'lemü te'vılehu illellah* ver rasihune fil ılmi yekulune amenna bihı küllüm min ındi rabbina* ve ma yezzekkeru illa ülül elbab

Ali imran Ali imran 7- Sana bu kitabı indiren O'dur. Bunun âyetlerinden bir kısmı muhkemdir ki, bu âyetler, kitabın anası demektir Diğer bir kısmı da müteşabih âyetlerdir.Kalblerinde kaypaklık olanlar, sırf fitne çıkarmak için, bir de kendi keyflerine göre te'vil yapmak için onun müteşabih olanlarının peşine düşerler. Halbuki onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez. İlimde uzman olanlar, "Biz buna inandık, hepsi Rabbimiz katındandır." derler. Üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez.

Bu ayete görede bir kısmı müteşabih, bir ksımı muhkem.

Haydaaa

Allah tözün en gözelini, ikizli (uyumlu ve ahenkli) bir kitap olarak indirdi. Ondan Rablerine saygısı olanların derileri (tüyleri) ürperir. Sonra derileri de kalpleri de Allah'ın zikrine karsı yumuşar: işte bu, Allah'ın rehberidir. Allah onunla dilediğin; doğru yola çıkarır. Her kimi de Allah şaşırtırsa, artık ona hidayet edecek yoktur. ( Zümer; 23 )

Bu ayetde geçen MÜTEŞABİHEN ; Kur'an'ın nazım ve muhtevasında ahengin ve sözün gelişindeki üslübun güzelligi.Burda tercih edilen anlam budur.

Al-i İmran süresi 7. ayette kasdelilen MÜTEŞABİHAT ifadesinden degildir.

Elif, Lam, Ra. Bu, hikmet sahibi ve herşeyden haberdar olan Allah tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış,sonra da ayrıntılı olarak açıklanmış bir Kitaptır, ( Hud ; 1 ) .

Muhkem, '' hayvanı menettim ( hayvana gem taktım, onu gemledim ) '' anlamından alınmıştır. '' Hüküm '' ise; iki şeyi ayırmak, yani hükme baglamaktır. '' Hakim '', zalimi menedip iki hasmın arasını ayırır, yani hak ile batılı, dogru ile yalanı ayırd ederek meseleyi hükme baglar.

Hikmet de böyledir. O da sahibini uygun olmayan şeylerden men eder.Bir şeyin '' ihkamı'', o şeyin saglam yapılmasıdır.''Muhkem'' ise, mütkan, yani saglam yapılmış, saglamlaştırılmış şey demektir.Dogruyu yanlıştan, işlerde ise dogrulugu sapıklıktan ayırd etmele sözü saglamlaştırmadır.İşte sözün muhkem olanı böyle olandır.

Allah(cc), Kur'an'ın hepsini bu anlamda muhkem diye vasıflandırıp şöyle buyurmuştur:

Elif, Lam, Ra. Bu, hikmet sahibi ve herşeyden haberdar olan Allah tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış,sonra da ayrıntılı olarak açıklanmış bir Kitaptır, ( Hud;1 )

Bir yerlerden alıntı yapmak neyi degiştirir.Siz soru ve cevaplara bakın .

Bir şeyi bilmek, yada çokca dinlemek ; onun degerini düşürmez.

Benim kendi görüşlerim bunlar ve bunların arasında olanlardır.Parmaga degil, işaret ettigi yere bakalım.

Müfesirlerin görüşü delil sayılmaz diyen sizsiniz. Bu beni baglamaz. ( hem insan kendi bile müfessirdir. bu ayrı )

Tevilini Allahtan başka bilmez denilen ayetler vardır ve '' kesinlikle Allahtan başka kimse hakkı ile bilemez ''

Kur'an'da şu yada bu ayet müteşabihdir diye geçmez tabiki.Müteşabihin tanımlarına iyi bir bakın derim ben size.

Zümer süresini ise yanlış tefsir ediyorsunuz, ve ben sizin müfessir olarak görüşlerinizi delil olarak almıyorum !

Unutmadan bu kadar Kur'an ilimleriyle alakalı görüşlerde ben bir çok kaynaktan yararlanmayı tavsiye ederim, bu işin senin, benim görüşüm diye, kafadan sıkma yazacak degilim.

İş sizin açınızdan temelde bazı eksikliklerden kaynaklanıyor. Siz görmek istediklerinizi görebilirsiniz Kur'an'da.Bu benim açımdan da böyle, bir ayrıcalık söz konusu degil kimse için.Biz ne kadar ugraşırsak ugraşalım, size göre bir çelişki bulmak zor olmaz.Tersinde ise, siz ne kadar ugraşırsanız ugraşın çelişkiler için, biz bunları sizin anladıgınız manada çelişki olmadıgını söyleriz. Bu böyle devam eder gider.....yaaaa

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah tözün en gözelini, ikizli (uyumlu ve ahenkli) bir kitap olarak indirdi. Ondan Rablerine saygısı olanların derileri (tüyleri) ürperir. Sonra derileri de kalpleri de Allah'ın zikrine karsı yumuşar: işte bu, Allah'ın rehberidir. Allah onunla dilediğin; doğru yola çıkarır. Her kimi de Allah şaşırtırsa, artık ona hidayet edecek yoktur. ( Zümer; 23 )

Bu ayetde geçen MÜTEŞABİHEN ; Kur'an'ın nazım ve muhtevasında ahengin ve sözün gelişindeki üslübun güzelligi.Burda tercih edilen anlam budur.

Al-i İmran süresi 7. ayette kasdelilen MÜTEŞABİHAT ifadesinden degildir.Elif, Lam, Ra. Bu, hikmet sahibi ve herşeyden haberdar olan Allah tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış,sonra da ayrıntılı olarak açıklanmış bir Kitaptır, ( Hud ; 1 ) .

Muhkem, '' hayvanı menettim ( hayvana gem taktım, onu gemledim ) '' anlamından alınmıştır. '' Hüküm '' ise; iki şeyi ayırmak, yani hükme baglamaktır. '' Hakim '', zalimi menedip iki hasmın arasını ayırır, yani hak ile batılı, dogru ile yalanı ayırd ederek meseleyi hükme baglar.

Hikmet de böyledir. O da sahibini uygun olmayan şeylerden men eder.Bir şeyin '' ihkamı'', o şeyin saglam yapılmasıdır.''Muhkem'' ise, mütkan, yani saglam yapılmış, saglamlaştırılmış şey demektir.Dogruyu yanlıştan, işlerde ise dogrulugu sapıklıktan ayırd etmele sözü saglamlaştırmadır.İşte sözün muhkem olanı böyle olandır.

Allah(cc), Kur'an'ın hepsini bu anlamda muhkem diye vasıflandırıp şöyle buyurmuştur:

Elif, Lam, Ra. Bu, hikmet sahibi ve herşeyden haberdar olan Allah tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış,sonra da ayrıntılı olarak açıklanmış bir Kitaptır, ( Hud;1 )

Bir yerlerden alıntı yapmak neyi degiştirir.Siz soru ve cevaplara bakın .

Bir şeyi bilmek, yada çokca dinlemek ; onun degerini düşürmez.

Benim kendi görüşlerim bunlar ve bunların arasında olanlardır.Parmaga degil, işaret ettigi yere bakalım.

Müfesirlerin görüşü delil sayılmaz diyen sizsiniz. Bu beni baglamaz. ( hem insan kendi bile müfessirdir. bu ayrı )

Tevilini Allahtan başka bilmez denilen ayetler vardır ve '' kesinlikle Allahtan başka kimse hakkı ile bilemez ''

Kur'an'da şu yada bu ayet müteşabihdir diye geçmez tabiki.Müteşabihin tanımlarına iyi bir bakın derim ben size.

Zümer süresini ise yanlış tefsir ediyorsunuz, ve ben sizin müfessir olarak görüşlerinizi delil olarak almıyorum !

Unutmadan bu kadar Kur'an ilimleriyle alakalı görüşlerde ben bir çok kaynaktan yararlanmayı tavsiye ederim, bu işin senin, benim görüşüm diye, kafadan sıkma yazacak degilim.

İş sizin açınızdan temelde bazı eksikliklerden kaynaklanıyor. Siz görmek istediklerinizi görebilirsiniz Kur'an'da.Bu benim açımdan da böyle, bir ayrıcalık söz konusu degil kimse için.Biz ne kadar ugraşırsak ugraşalım, size göre bir çelişki bulmak zor olmaz.Tersinde ise, siz ne kadar ugraşırsanız ugraşın çelişkiler için, biz bunları sizin anladıgınız manada çelişki olmadıgını söyleriz. Bu böyle devam eder gider.....yaaaa

Müslüman: Allah öyle demek istemiyor!

Allah: hayır,öyle demek istiyorum!

Müslüman: Yok yok, kesin başka birşey diyorsun!...

Allah: İncire, zeytine and olsun ki öyle demek istiyorum!

Müslüman: Yok yok, sen bana bırak.. walla başka birşey diyorsun!

Allah; Sen benden iyimi bileceksin,bu kuran apaçık ve kolay anlaşılır diye kaç tane ayet indirdik.

Kamer 17. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Kamer 32. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

kamer 40. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Müslüman; Ama bize alimler kuranı herke anlayamaz , tefsirlere bakmanız gerekir dediler

Allah;Kuranı açıklayanda benim, onlar kendi kendine gelin güvey olmuş, Aracılara gerek yok.

Bakara 242 Allah size işte böylece ayetlerini açıklar ki düşünüp hakikati anlayasınız.

Müslüman; Yaw olurmu ama senin dediğin şekilde anlaşılınca , ateistler kurana saldırıyor.

Allah; Ben kimseyi avukat olarak tayin etmedim ?

Maide 105 Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda olunca sapan kimse size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah'adır. Artık O, size yaptıklarınızı bildirecektir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Müslüman: Allah öyle demek istemiyor!

Allah: hayır,öyle demek istiyorum!

Müslüman: Yok yok, kesin başka birşey diyorsun!...

Allah: İncire, zeytine and olsun ki öyle demek istiyorum!

Müslüman: Yok yok, sen bana bırak.. walla başka birşey diyorsun!

Allah; Sen benden iyimi bileceksin,bu kuran apaçık ve kolay anlaşılır diye kaç tane ayet indirdik.

Kamer 17. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Kamer 32. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

kamer 40. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Müslüman; Ama bize alimler kuranı herke anlayamaz , tefsirlere bakmanız gerekir dediler

Allah;Kuranı açıklayanda benim, onlar kendi kendine gelin güvey olmuş, Aracılara gerek yok.

Bakara 242 Allah size işte böylece ayetlerini açıklar ki düşünüp hakikati anlayasınız.

Müslüman; Yaw olurmu ama senin dediğin şekilde anlaşılınca , ateistler kurana saldırıyor.

Allah; Ben kimseyi avukat olarak tayin etmedim ?

Maide 105 Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda olunca sapan kimse size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah'adır. Artık O, size yaptıklarınızı bildirecektir

O, sizi yeryüzünün halifeleri yapan ve sizleri verdiği şeylerle denemek için kiminizi kiminize üstün kılandır. Şüphe yok ki, Rabbin çabuk cezalandıran ve yine şüphe yok ki, O tek bağışlayan, tek merhamet edendir. ( En'am ; 165 )

Ey Davut , gerçekten biz seni yeryüzünde bir halife yaptık. Artık insanlar arasında doğrulukla hükmet, keyf(in)e uyma ki, seni Allah yolundan sapıtmasın; çünkü Allah yolundan sapanlar hesap gününü unuttukları için kendilerine pek şiddetli bir azap vardır. ( Sad; 26 )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[Dühan Suresi :58: Biz o Kur'an'ı senin dilinle/senin diline kolaylaştırdık ki, düşünüp öğüt alabilsinler.

Kamer Suresi-17: Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?!

Kamer Suresi-22: Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?

Kamer Suresi-32: Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?

Kamer Suresi-40: Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?

Müthiş bir noktaya değinmisin slapper teşekkür ederim.

Bakınız her ayetin sonunda düşünen varmı demiş.Kuranı kerimi okuyup,anlayıp,düşünüp mantık içerisinde yorumlamak lazım değilmi?

Düz bir mantıkla okuyup yorumlamaya kalkarsan "Allah,Allah Ebu Leheb ne yapmış ki hakkında ayet inip lanetmiş herhalde inanmadığı için" dersin,yada kalkarsın daha önceki yaptığın gibi Azhab suresinin 50.ayetini okuyup Peygamber kendine ne çok kadınla evlenme hakkı tanıdı dersin,yada kalkıp "yahu burda inançsızları hakaret ediyor Allah"diye yorumlarsın.....v.s v.s

Neymiş slapper DÜŞÜNEN VARMI?

Düşünmekten kasıt iyi anlaşılması içindir slapper peki sen hiç bizim gibi düşünmeyi denedinmi ön yargısız???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.