Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İSRAİL KATLİAMI

Misafir CYRANO

Önerilen İletiler

Hep laf salatasi ile gercekler sümen alti ediliyor.Gercek nedir?Israil askerleri sivil bir gemiye(mi?)saldirdilar...9 ölü var.Simdi tartismanin püf noktasi Israil'in uluslararasi sularda bu saldiriyi gerceklestirmesi.Yani hukuk disi bir davranis.Peki, ayni Israil kendi karasularinda bu saldiriyi gerceklestirseydi,alkis mi tutulacakti Israil'e yoksa bugün edebiyat yapanlar Israil'e hak mi verecektiler?Hayir hicbiri degil.Amac bagcinin dögülmesidir.Basbakan dögüyor ya avaneside dögmelidir bagciyi...!

Israil katil olabilir,cani olabilir,hukuk dinlemez olabilir ama ortada olan bir gercek var:(Günlerdir uyardigi halde birileri isgüzarlik adina Israil'e cihad ilan eder gibi o gemiyi Gazze'ye yönlendirmistir.Bu yönlendirme, sevgili hanimiyla ve etrafindaki agir zevatla Güney Amerika seyahatina cikmis olan Kasimpasa'li basbakanin bilgisi dahilinde olmus ve hicbir tereddüte yer vermeyecek sekilde bir provakasyonu baslatmistir.Israil'in bu anlamda hicbir taviz vermeyecegi veremiyecegi bile kaale alinmadan Hamas yandasi IHH'nin organize ettigi,gemi güvertesinde bulunan AKP yandasi medyanin Israil karsiti yayinlariyla,bu yardim kampanyasi bir provakasyona dönüsmüstür.Halbuki eger istenseydi hükümet yetkilileri ile Israil arasinda bir dialog baslatilabilir ve bu olay kansiz bir sekilde sonuclandirilabilirdi.

Hayir,bu olay öyle kinamakla gecistirilemez.Bu olaya yol acan,ön veren,siyasi destek veren herkesin hesap vermesi kacinilmazdir.Sadece Israil degildir hesap vermesi gereken.O gemiyi oralara götürecegiz,Israil blokadini delecegiz,kim oldugumuzu gösterecegiz diyen herkesten hesap sorulmalidir.Yok öyle yagma.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Cyrano, ben bu sozleri size yakistaramadim. Islam hakkinda ki dusuncelerimden cekinmem ama benim agzima "Pis Türkler" koymak ile cok ayip ettiniz. Cok! Size boyle bir sebep vermedim.

Eger Turk Deniz kuvvetleri gelecek sefer bir sivil gemisine muhafizlik yaparsa, bence Turk halkini savasa girmesini istersiniz? Bu Turk halki icin iyimidir? Turk hukumeti Turk Milletinin cikarini, menfaatlerini bu sekildemi savunuyor? Bu hareket Turk Milletine nasil fayda veriyor? Bir terrorist gurup Hamas icin bu Savasa girmek istiyormusunuz?

Acaba hangimiz Turk Milletini daha fazla dusunuyoruz?

Ben PKK yi kinarim. Hamasi'da kinarim. Bunlar terrorist guruplardir. Siz belki birisini desteklersiniz, digerini degil. Bu celiski sizin, benim degil.

Cyrano'ya kesinlikle hak veriyorum, hiç kusura bakmayın...

Bizim bu forumda yazan Suheyla adlı forum üyesinin bugüne kadar yazdıklarından gördüğümüz, bu arkadaşımız Müslümanlar'a, Türkler'e, Ortadoğulular'a yönelik ırkçı katliamları, saldırıları kınamaz. Kendisinden daha önce de bir tane örnek vermesini istemiştik bunca sene bu forumda yazan birisi olarak. Öyle ya, insan haklarına, demokrasiye önem veren bir insanın beyaz ırkçılığa tepki göstermemesi mümkün mü ? Fakat bir netice alamamıştık.

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi bu allahın topraklarını,sularını,havasını,ormanlarını ve canlılarını sanki kendisi yaratmış gibi toplumların sahiplenmesi tam bir haksızlıktır çünkü torakların oluşumunda hiç bir kimse emek sarfetmemiştir ki toprakları sahiplensin.bir insanın bir şeyi sahiplenebilmesi için ona emek vermesi lazımdır mesela bir işçi çalışarak ay sonunda alacağı maaşı haketmektedir şayet emek vermezse bu parayı hakedemez,toprakların oluşumunda emek sarfeden allahtır ve dünyayı hiç bir topluma vermemiştir dünyayı tüm insanlık için yaratmıştır ve dünaya tüm insanlığın ortak ,siz dağdaki allahın ormanını sahiplenebilirmisiniz elbetteki hayır ama günümüzde her millet allahın toprağı olan belli bir bölgenin kendisinin olduğunu söylemekte bu tamamen haksızlıktır.

dünyada demokrasiyle yönetilen ve kuralları insan haklarına göre ve insan haklarını korumak için çıkan devletlerin topraklar için insan öldürmenin ve insalara yardım etmek için yola çıkan kişilerin engellenmesinin ve silahsız kişilere saldırmanın onlara karşı şidet uygulamanın ve hatta onları öldürmenin insan haklarına aykırı olduğunu bilir ama bunu israil bilinçli olarak yapmıştır çünkü dünya üzerinde oyunlar oynanmaktadır ve bu oyunları oynayanda tüm dünyayı devletlere bölen ve dünyadaki tüm devletleri yöneten yani tüm dünyayı yöneten derin dünya devletidir. bence derin dünya devleti müslümanların filistin aracılığıyla birleşmesi ve müslümanlığa sahip çıkmaları için böyle bir girişim yapılmıştır yani bu girişim bilinçli olarak yapılmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cyrano'ya kesinlikle hak veriyorum, hiç kusura bakmayın...

:clover:

Dostum sanırım çok saf sanılıyoruz. Evanjelist hristiyan sitelerinde, fanatik yahudilerin forumlarında, çeşitli ırkçı sitelerde yayınlanan argümanları buraya kopyalayınca "orjinal" olduklarını düşüneceğimiz sanılıyor. Ortadoğu halklarına beslenen nefreti ve bu nefreti yansıtan argümanlar insan hakları, demokrasi gibi ulvi kavramların arkasına saklanınca tanımayacağımız sanılıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hamas sadece bir terör örgütü degil ayni zamanda Amerika'da bircok ortakligi olan bir örgüttür.Filistin Kurtulus Örgütü Lideri Yasser Arafat'a karsi Israil tarafindan kurulmus ve Arafat'in Israil'le her anlasma zemini buldugu anda bu anlasma zeminini baltalamistir.

Halkin her sectigi dogrudur diye bir sart yoktur.Halk hamasi konusmalara cok hassastir.Ardini önünü bilmeden o konusmalari yapanlara kapilir.Hamasi secen halkin durumuda aynen böyledir.Hamas o halki Israil'in zulmüne acik bir hale getirmistir.Hamas oldugu sürece Filistin'de baris asla olamaz.

saygilarla

Ne yani Filistin konusundaki çözümsüzlüğün temel sebebi İsrail değil de Hamas mı? Benim bildiğim Hamas 25 yıllık bir örgüt Filistin sorunu ise 60. Hamas'tan önce Araplarla İsrailliler eşit şartlarda ve barış içinde yaşamıyordu o topraklarda.

İsrail'in mülteci sorunu üzerindeki aynı zamanda BM'in kararlarını hiçe sayan tavrı bu çözümsüzlüğün sebebidir. Bu sorunu anlamak için Filistin halkının sosyal durumunu bilmek gerek. Şu an 4 milyona yakın Filistinli mülteci var, nüfusun yarısı eder. Bir halkın yarısının göz ardı edildiği ve doğal olarak kabul etmeyeceği anlaşmaların nasıl sorunu çözüme kavuşturucağına inanıyorsun ki? Bir de İsrail'in Oslo ve Camp David'teki dayatmacı tavrının sonuçlarını, Hamas tarafından baltalanma olarak göstermek de ilginç. Hiç kimse yaşadığı yerden zorla sürülemez ardından mallarına el konamaz, geri dönüş hakkı engellenemez. Bu konuda ne Arafat'ın gücü yeter pazarlığa girişmeye ne de Halid Meşal'in.

Gazze'de daracık bir şeritte 1.4 milyon insan yaşıyor ki bunların 850.000 i mülteci. Sen olsan kime oy verirdin? Halkın hatası tabi; sürülmek ardından da her türlü ırkçı muameleye maruz kalmak ve sandığa gidip Hamas'a oy vermek kendi hataları her türlü bombayı ve insanlık dışı muameleyi hak ediyorlar.

Sivilleri kasıtlı olarak hedef alan her örgüt teröristtir. İntihar saldırıları ve kassam füzeleri Hamas'ı terörist bir örgüt yapıyor. Peki bu konuda Hamas hiç İsrail'in eline su dökebilir mi? İsrail'den daha büyük bir terör örgütü var mı o bölgede?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O sulardan Gazzeye nasil gidiyor, Israil sularindan gecmeden? Bu kelimeye bakin "Blockade" ... Deniz Kuvvetleri bunu 1909 Londra anlasmasindan beri, kendilerini savunmak icin yapar. Israil bunu 3 senedir yapiyor. Herkes bu blockade'i taniyor. Yalniz Turk Gemisi tanimiyor. Polat Alemdar gibi.

MISIR devletinin de Gazzeye 3 senedir yaptigi blockade'i biliyormuydun?

İsrail'in ablukasını yasal mı zannediyorsun? Hadi yasal oldu, insani boyutunu görmezden mi gelicez o zaman?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarihsel sürecler birsey ifade etmiyor.Bu süreclerde neler yasandigini herkes bilmektedir az cok.Hamas,Arafat'in verdigi hakli mücadeleyi baltalamak icin mümkün olan her yola basvurmus ve bütün anlasma süreclerini baltalayarak Israil'e, Filistinlilere saldiri icin bütün olanaklari vermistir.Arafat asgari düzeyde Israil ile anlasma yollarini denerken Hamas bu yollari tikayan eylemlere basvurmustur.Bugün bile Filistin Cumhurbaskani ile Hamas yönetimi ayni frekansta degildir.Radikal secenekler sonuc getirmez ancak kan dökülmesine yarar.Birlikte yasama olanaklarinin arastirilmasi varken "SEN GIT BEN KALAYIM"tarzi bir yaklasim saglikli degildir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bende ayni dertten sikayaetciyim vallahi. Ben bölücü oldum, terör destekcisi oldum, Ermeni diasporasi destekcisi oldum, AKP'li de oldum,.....

Artik ben beni nasil görmek isetyenlere gönüllerini alayim diye evet gördügünüz gibiyim diyorum ve arkadaslari rahatlatiyorum. Sizede tavsiyem arkadaslarimizi rahatlatmaniz.

Merak etme Dominik, seni olduğun gibi görebilecek kapasitedeyiz.

Zira, insanın ne olup olmadığını, yazdıkları ortaya koyuyor...

Örneğin;

Atatürk'ü gidip de 50'lerin Toprak Reformunu katleden ve sistemi Feodal Ağaların kucağına bırakan, şeriatla kucaklaştıranların uygulamalarından sorumlu tutmanız, sizin yetkinliğiniz konusunda oldukça net bilgiler vermektedir bizlere.

Dostum sanırım çok saf sanılıyoruz. Evanjelist hristiyan sitelerinde, fanatik yahudilerin forumlarında, çeşitli ırkçı sitelerde yayınlanan argümanları buraya kopyalayınca "orjinal" olduklarını düşüneceğimiz sanılıyor. Ortadoğu halklarına beslenen nefreti ve bu nefreti yansıtan argümanlar insan hakları, demokrasi gibi ulvi kavramların arkasına saklanınca tanımayacağımız sanılıyor.

Açıkça söylemek gerekirse Cyrano;

Batı kaynaklı hiçbir yargıya güvenmiyorum ben...

Batı'nın algısı, Doğu'nun doğuştan günahkar olduğu yönünde ne yazık ki...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ooo, anlaşılan özür metnine ulaşamamak hatasını işlemekle önü alınmaz bir coşkuya neden olmuşum!

İnsan arada bir insanları sevindirmeli böyle. Sevap oluyor. Böyle sevapları kaçırmamak lazım.

Eh, bilmemek değil öğrenmemek ayıpmış derler. Ayalon'un gerçekten özür dilemiş olduğunu öğrendiğime sevindim, bilgi için teşekkür ediyorum

İsrail katliamını kutladığım iddiasına ise ortam çok vahim olduğu için gülemiyorum, yoksa gülerdim. Bu da Türkiye'nin İsrail'e savaş açacağı türünden bir halisünasyon olmalı deyip geçiyorum.

Savaş açtı Dışişleri bakanımız sağolsun: Tutuklular bırakılmazsa derhal İsrail ile "ilişkilerin gözden geçirileceği" tehdidini savurunca telaşa kapılan İsrailliler Birand'ın deyimiyle tutukluları sıcak patates gibi aceleyle bıraktılar. Yine üzgün olduğum için buna da gülemiyorum, yoksa son derece komikti aslında. Bu kadar vahim bir durum yaşıyor olmasa ülkem, gerçekten iyi gülerdim.

Adam senin hakaret etmedik kimseni, yedi sülaleni bırakmasa, sen "bak eğer bir de sekizinci kuşağı bu işe karıştırırsan fena yaparım" desen buna normal şartlarda gülünürdü.

Türkiye bir akıl tutulması yaşıyor olmalı. Bu kadar çapsızlığın, bu kadar aymazlığın ve bu kadar öngörüsüzlüğün hesabını sorumlusundan kimse sormayacaksa ben bu ülkenin çivisi çıkmıştır derim.

Ben kan ağlıyorum, ülkemin bu kadar itibarının yerlere düşürülmesine kahroluyorum, asıl kutlama yapanların "sonunda Türkiye'yi aymaz yönetimlerin sayesinde bu işe bulaştırmayı, onurunu iki paralık ettirmeyi başardık" diye coşkularının önüne geçilmiyor.

Ben buradan katliamı kimlerin kutladığını, coşkularından kaplarına sığamayıp yerlerinde duramadıklarını çok iyi görüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cyrano'ya kesinlikle hak veriyorum, hiç kusura bakmayın.

Ben de Süheyla'ya kesinlikle hak veriyorum, siz de hiç kusura bakmayın.

Ben kimsenin "vur vur İsrail" temposu tuttuğunu göremiyorum. Ama afyon halisünasyonlarını aratır hayallerle kişiler hakkında böyle zanlar, sanrılar üretiliyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet Yunan gemisinin kaptanı da Polat Alemdar'a özenmiş, o yüzden o gemiye de silahla saldırmış İsrail.

Uluslararası sularda ne İsrail otoritesi ? Ege'deki açık denizde bir Türk hücümbotu bir ABD gemisine çıkarma yapsa ve gemidekiler dirense ABD'yi, Türk otoritesini tanımamakla mı suçlayacaksın?

O kadar arayıp İsrail propaganda makinesinin ürettiği, İsrail'deki gazetelerin bile ciddiye almadığı argümanlardan başka bir şey bulamadın mı katliamı meşrulaştırmak için ?

Bir ülkenin kendi karasularında seyreden yabancı bandıralı gemilere müdahele hakkını öngören bir anlaşma maddesini alıp, uluslararası sularda gerçekleşen bir olaya mazeret olarak sunmak gibi ?

Evet "Pis Türkler" kaşındı İsrail gerekeni yaptı değil mi ?

...

Daha artık, bir dine inanmamak bir dine karşı olmak ile, o dine mensup halklara nefret beslemek, düşman olmak arasındaki farkı anlayamayan varsa

Bu gemi İsrail Karasuları nda bile katliam meşru olamaz; insanlar silah kullanmadan da etkisiz hale getirilebilirdi. Yalnız sayın Chrano siz burada bir ihmal görmüyor musunuz, bu olaya bilerek göz yumulma ihtimali olamaz mı? Eğer böyle birşey söz konusuysa bunun İsrail in yaptığından bir farkı var mı?

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İsrail geminin ambargoyu delmeye gittiğini bal gibi, buz gibi biliyorken uluslararası sular, karasuları tartışması yapmanın fazla bir anlamı yok.

Bunun iki anlamı olabilir:

Ya İsrail karasularına girmeden müdahale etmekle meydan okumak, savaş ilan etmek istemiştir.

Ya da karasularına girmeden dönmeleri için gözdağı vermek istemiş, fakat oraya "şehit olmaya" giden mücahitler "illa da bizi şehit edin" diye ısrar etmişlerdir.

Bıçak mutfakta ekmek kesmek için bulundurulurken masum bir alet, ama mutfaktan çıkarılıp insanlara doğru uzatıldığında bir silahtır. Demir sopalar da öyledir. Bayrak direği olarak çok masumdur. Ama insanların kafasına vurulduğunda ölümcüldür.

İsrail aptal da değildir. "Ambargo bir kez delinmekle bir şey olmaz canım ne olacak?" diyecek kadar saf değildir. İsrail'e Hamas tarafından fırlatılan füzeler gökten paraşütle inmiyor, herhalde ambargo delinerek Gazze'ye sokuluyor. Gazze'de füze fabrikası olmadığına göre?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İsrail geminin ambargoyu delmeye gittiğini bal gibi, buz gibi biliyorken uluslararası sular, karasuları tartışması yapmanın fazla bir anlamı yok.

Ya İsrail karasularına girmeden müdahale etmekle meydan okumak, savaş ilan etmek istemiştir.

Ya da karasularına girmeden dönmeleri için gözdağı vermek istemiş, fakat oraya "şehit olmaya" giden mücahitler "illa da bizi şehit edin" diye ısrar etmişlerdir.

Bıçak mutfakta ekmek kesmek için bulundurulurken masum bir alet, ama mutfaktan çıkarılıp insanlara doğru uzatıldığında bir silahtır. Demir sopalar da öyledir. Bayrak direği olarak çok masumdur. Ama insanların kafasına vurulduğunda ölümcüldür.

İsrail aptal da değildir. "Ambargo bir kez delinmekle bir şey olmaz canım ne olacak?" diyecek kadar saf değildir. İsrail'e Hamas tarafından fırlatılan füzeler gökten paraşütle inmiyor, herhalde ambargo delinerek Gazze'ye sokuluyor. Gazze'de füze fabrikası olmadığına göre?

Sayın demirefe yapmayın, bu cinayetlere sopa, bıçak mazeret olarak gösterilemez. Profesyonel komando silah kullanmadan bunları etkisiz hale getiremez mi? Burada bizim bilemediğimiz gizli bir güç gösterisi yaşandı ve bu olaya da şehit olmaya giden insanlar, bebekler alet edildi gibime geliyor.

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kilicdaroglu'nun estirdigi rüzgarla sisen CHP yelkenleri AKP'yi ürkütmüstür.AKP;bu rüzgari arkasina alabilmek icin Marmara Gemisini Gazze'ye gönderdi.Hayir yalan degil, bu söyledigim bir gercektir.AKP iktidarda kalabilmek icin her yolu mübah sayan bir dikta partisidir.

Israil,gemiyi durduracak,müdahale edecek ve Erdogan böylece ic siyasette yine Israil'in sirtindan oy avciligi yapacakti ve yaptida,yani basarili olduda sayilir.Öyleki biriki gazete disinda NE KADAR GAZETE VE YANDAS TV var ise Iskenderun'da sehit edilen 6 askerimizi önemsemedi bile.Mansetler Marmara Gemisine yapilan saldiri ile doluydu.Sanki askerler baska bir ülkenin askeriydi de,Marmara Gemisinde ölenler Türk'tü.Hayir:Marmara Gemisinde ölenleri Israil öldürdü,6 askerimizi ise PKK sehit etti.Iste aradaki fark budur.Israil düsman PKK ise dosttur Marmara Gemisine agit yakanlar icin.Siz hic sehitlerimiz icin Taksime cikan onbinlere rastladinizmi?Siz hic Anadoludaki fakir fukara icin yardim konvoylari düzenlendigine sahit oldunuzmu?Nedir bu Hamas sevdasi?Kimdir bu Hamas icin kelleyi ortaya koyanlar?Irak'ta ki müslümanlarin öldürülmesi icin tezkere cikaranlar neden Hamas icin Türkiye'nin seref ve haysiyeti ile bu denli oynayabiliyorlar.

Marmara Gemisi bile bile Gazze'ye gönderildi.Terör örgütü HAMAS'in isbirlikcilerinden IHH anlasmali olarak bu eylemi gerceklestirirken,HÜKÜMET TARAFINDAN SIYASI DESTEK verildi.AKP bal gibi biliyordu bunlarin olacagini,buna kimse hayir bilinemezdi demesin.Türkiye üzerinde cok oyunlar oynanmaktadir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu cinayetlere sopa, bıçak mazeret olarak gösterilemez.

Mazeret göstermiyorum. "Suyumu bulandırıyorsunuz!" diyen kurda: "bak su senden bu yana akıyor, kuzuya ilişemezsin, ona göre ha!" deyip kuzuyu önüne koyma, kuzunun da "ya bak gördün mü, su senden bu yana akıyormuş, ilişemezmişsin, hadi iliş de görelim!" demesi aymazlığından bahsediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben de Süheyla'ya kesinlikle hak veriyorum, siz de hiç kusura bakmayın.

Ben kimsenin "vur vur İsrail" temposu tuttuğunu göremiyorum. Ama afyon halisünasyonlarını aratır hayallerle kişiler hakkında böyle zanlar, sanrılar üretiliyor...

DemirEfe;

Konu ile ilgili bir yorum yapmadım...

Cyrano'nun Suheyla ile ilgili yargısına,

Ve Suheyla'nın tavrı ile ilgili doğru tespitine katılıyorum...

Kimsenin İsrail adına hevesle savaş tam tamları çalmadığını biliyorum elbette ama Cyrano'nun tespiti başka idi ve haklı idi, doğru idi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mazeret göstermiyorum. "Suyumu bulandırıyorsunuz!" diyen kurda: "bak su senden bu yana akıyor, kuzuya ilişemezsin, ona göre ha!" deyip kuzuyu önüne koyma, kuzunun da "ya bak gördün mü, su senden bu yana akıyormuş, ilişemezmişsin, hadi iliş de görelim!" demesi aymazlığından bahsediyorum.

sayın demirefe ben size demiyorum; cinayeti işleyen siz değilsiniz ki, İsarail için demiştim; birkaç kere de yazdım zaten bu argümanı. Bu saldırıya ortam hazırlandığını zaten ben de kabul ediyorum ve bunun hiç gündeme alınmamasına da şaşıyorum. Bence bu cinayete sebebiyet vermektir ve hesabı sorulması gereken bir olaydır.

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın yılmaz, ben de cinayeti bana yıkmaya çalıştığınız iddiasında bulunmadım. Aramızda bir ihtilaf göremiyorum. Var diyorsanız, samimiyetle gidermeye çaba gösteririm. Tersine, önemle parmak bastığım aymazlığın hesabı sorulmalı konusuna vurgu yaptığınız için teşekkür ederim. Bu konuda asıl vurgulanması gereken budur.

Boşig, tabii ki herkesin haklı olduğu yanlar ve haksız olduğu yanlar olabilir. Biz de zaten kimse sütten çıkmış ak kaşık ve madenden taze çıkmış kömür ilan edilmesin diyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

8- Savaş ilan edilmeyen bir ülkenin topraklarında saldırı , operasyon, eylem düzenleyen askerler ya adi suçlu olarak o ülkeye iade edilir, ya da bu eylem ile savaş ilan edildiği o ülkenin büyükelçisine bildirilir.

İsrail ordusunun saldırı düzenlediği gemiler, Türkiye Cumhuriyeti'nin topraklarıdır. İsrail askerleri'nin Hakkari'ye girip, insanları rehin almak isteyip, karşı çıkan 16 kişiyi öldürmesi ile, bu gemilere yapılan saldırı arasında hiçbir fark yoktur.

İsrail televizyonlarının verdiği bilgiye göre 16 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, uluslararası sularda Türk bandırası taşıyan gemilerde İsrail ordusu tarafından öldürülmüştür.

İşin hukuk boyutu budur. İsrail Türkiye'ye fiilen ve hukuken savaş ilan etmiştir.

Artı, İsrail sevdalılarının israil vandalizmini ve faşizmini meşrulaştırmak, şirinleştirmek, gerekçelendirmek için tüm çabalarına rağmen, İsrail ne kadar vahşi bir devlet olduğunu bizim için son derece acı bir örnekle göstermiştir. İsrail'in vandalizmini ve barbarlığını, İsrail sevdalıları kadar gizleme gayreti yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti bu sabah itibariyle İsrail tarafından askeri saldırıya uğramıştır...

İHH Gazze’ye gitmek üzere kiralık gemi bulamayınca gemi satın alma yoluna gitmiş, Mart ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.’den (İDO) 1 milyon 800 bin TL’ye satın aldığı Mavi Marmara gemisini, satın alma işleminin hemen ardından Komor Adaları bandırasına geçirmişti.

Değişiklik olmasaydı?

Peki ne anlama geliyor bu değişiklik? Eğer gemi Türk bandırası olarak kalsaydı, uluslararası sularda gemiye yapılan bir saldırı, uluslararası hukuk uyarınca Türkiye topraklarına yapılmış sayılacaktı.

Bu durum, sadece duygusal bir öneme sahip değil. Türkiye, bir NATO üyesi. NATO’nun ünlü 5. Madde’si gereği askeri bloğa üye olan devletlerden birisinin topraklarına başka bir ülke tarafından yapılan saldırıda, blok üyeleri yapılan saldırıya topluca yanıt veriyor.

Bandıranın değiştirilmesiyle Türkiye, bir saldırı durumunda uluslararası hukuğun sunacağı yolları, hatta NATO müdahalesi ihtimalini dahi sınırlamış görünüyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın yılmaz, ben de cinayeti bana yıkmaya çalıştığınız iddiasında bulunmadım. Aramızda bir ihtilaf göremiyorum. Var diyorsanız, samimiyetle gidermeye çaba gösteririm. Tersine, önemle parmak bastığım aymazlığın hesabı sorulmalı konusuna vurgu yaptığınız için teşekkür ederim.

Boşig, tabii ki herkesin haklı olduğu yanlar ve haksız olduğu yanlar olabilir. Biz de zaten kimse sütten çıkmış ak kaşık ve madenden taze çıkmış kömür ilan edilmesin diyoruz...

Sayın demirefe, mazeret gösterilemez dediğimde siz üzerinize alınmışsınız; ben de size demediğimi belirtmiştim. İsrail bunu zaten hep yapıyor ama sizin de dediğiniz gibi bu ölümlere sebeb olanların sorgulanması gerek, bundan niye hiç bahsedilmiyor?

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DemirEfe:

Ahmet Taner Kışlalı'nın, tutarlılıkla ilgili bir sözü vardır ve her fırsatta söylerim:

"Eğer Türkiye'de bir din devleti kurmak istiyorsanız, Mustafa Kemal'e saldırmanız elbette ki tutarlıdır.

Eğer türkiye'nin bir bölgesini ayırıp ırkçı bir devlet kurmak peşindeyseniz, Mustafa Kemal'e saldırmanın elbette tutarlı bir yanı vardır. Ama 'Çağı Yakalama' arayışında görünürken aynı şeyi yapmaya kalkarsanız; belki -her garip şeyi yapanlara olduğu gibi- bazı dikkatleri üzerinize çekersiniz, ama inandırıcı olamazsınız."

Şimdi İsrail, dediğin açıdan, yani Gazze'ye silah yardımı! yapılmasına engel olmak açısından, o gemiye saldırmakla tutarlı bir davranış sergilemiştir, doğrudur.

Ve anladığım kadarıyla, senin dikkati çekmek istediğin nokta budur...

Yani Ahmet Taner Kışlalı'nın Mavilediğim ifadesindeki türden bir düşünce sergiliyorsun...

Fakat Cyrano'da, Ahmet Taner Kışlalı'nın Kırmızıladığım ifadesindeki türden bir düşünceyi ifade ediyor.

İsrail kendi siyasası açısında tutarlı bir davranış sergilemiştir;

Zaten Filistin'de gerçekleştirdiği katliamlara ve PKK ile eşgüdümlü çalışmasına bakarsak,

Çok farklı bir tutum da bekleyemezdik...

İsrail, katliam gerçekleştirmeyi ve uluslarası hukuku gözardı etmeyi;

İnsani değerleri gözardı etmeyi tutarlı bir davranış haline getirmiştir;

Alışkanlık haline getirmiştir.

Filistin'e bombalar atılırken, ilkokul çocuklarını toplayıp,

O bombalara sloganlar yazdırabilecek zihniyete sahip olması da bunu ortaya koyuyor zira...

Fakat İsrail'in bu tutumları, kendi açısından tutarlı da olsa;

Haklı değildir.

İşte Cyrano'da buna dikkati çekmeye çalışıyor...

Orta Doğu'da İsrail istediği kadar, oranın eski bir halkının süreğeni olsun;

İstediği kadar kendisini koruma güdüsüne sahip olsun...

Kendisini koruyamayan insanları katletme hakkına sahip değildir...

O gemilere çıkartma yapmaktan başka yolları da vardı:

Alır, kıyıya çeker ve güvende hissedene kadar bırakmayabilirdi...

Çok daha kolay aşılabilecek ve normal karşılanabilecek bir gerilim yaşanırdı;

O kadar...

Fakat bunu yapmadı...

Bıçak belki bir silah! ancak onlara ateşli silahlarla saldırdı...

Ayrıca silahlar arasında sopalar, İngiliz anahtarı, bıçak eğesi, tornavida var!

Belli ki bulabildikleri her demir aleti silah olarak tanımlamışlar!

Öyle tabii ki DemirEfe;

Fakat ne yazık ki, çokça örneğini gördüğümüz üzere, insanlar bazı şeyleri anlamamak ve kendi pavlovvari koşullanmışlıklarına büyük bir saplantı ile kapılarak, bu doğrultuda bir çok ön yargılara sahip olabildikleri gibi, bilmedikleri en küçük konularda bile çok büyük ahkamlar kesebiliyorlar. Koşullanmışlık çerçevesinde geliştirilen argümanlar her ne kadar çok kolay çürütülebilir ve çeliştirilebilirse de; o ifadeleri sunanların inatları son derece sinir bozucu olabilmektedir. Ki ben bu çerçevede iki örneğe özellikle dikkat ederim her zaman...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İHH Gazze’ye gitmek üzere kiralık gemi bulamayınca gemi satın alma yoluna gitmiş, Mart ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.’den (İDO) 1 milyon 800 bin TL’ye satın aldığı Mavi Marmara gemisini, satın alma işleminin hemen ardından Komor Adaları bandırasına geçirmişti.

Değişiklik olmasaydı?

Peki ne anlama geliyor bu değişiklik? Eğer gemi Türk bandırası olarak kalsaydı, uluslararası sularda gemiye yapılan bir saldırı, uluslararası hukuk uyarınca Türkiye topraklarına yapılmış sayılacaktı.

Bu durum, sadece duygusal bir öneme sahip değil. Türkiye, bir NATO üyesi. NATO’nun ünlü 5. Madde’si gereği askeri bloğa üye olan devletlerden birisinin topraklarına başka bir ülke tarafından yapılan saldırıda, blok üyeleri yapılan saldırıya topluca yanıt veriyor.

Bandıranın değiştirilmesiyle Türkiye, bir saldırı durumunda uluslararası hukuğun sunacağı yolları, hatta NATO müdahalesi ihtimalini dahi sınırlamış görünüyor.

Gemi satın alınması ayrı sorgulanması gereken bir konu, nasıl satın alındı, niye bu işe İstanbul Belediyesi karıştı? Bandıra değişikliği de ayrıca sorgulanması gereken bir konu, niye gerek görüldü?

Sanki bu olay birileri tarafından önceden planlanmış gibi...

Umarım hafiyeler, dedektifler bu işi çözeceklerdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır boşig, yanlış anlamışsın.

Ben su bulanma iddiasında kurt ve dayılanan, arkalanan kuzu örneğini verirken nasıl böyle yanlış anlayabilirsin?

Bak dostum, illa bir zalim, bir mazlum bulmaya çalışmak arabesk tavırdır.

Ben olayların nedensellikleri ile ilgilenirim. Bir elimde "zalim" diğer elimde "mazlum" yaftası tutup "acaba şunu şuna, bunu buna mı yapıştırmalıyım, yoksa şunu buna, bunu da şuna mı?" diye düşünmem...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır boşig, yanlış anlamışsın.

Ben kurt kuzu örneğini verirken nasıl böyle yanlış anlayabilirsin?

Yanlış anladıysam özür dilerim;

Fakat konuyu net bir biçimde kavramaya çalışıyorum sadece...

Çünkü gerek Cyrano ve gerek sen, düşüncelerini dikkate değer bulduğum arkadaşlarımsınız...

Net bir ifade ile:

Sen, anladığım kadarı ile, o geminin, İsrail'in takınacağı tavır belliyken, bile bile gönderilmesi konusuna dikkati çekiyorsun ve bundan yakınıyorsun.

Bu çerçevede, İsrail'in, zaten ondan beklenen tavrı gösterdiğine işaret ediyorsun...

Yanlış mı anlamışım, yoksa daha öz bir ifadesi var mıdır?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.