Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Atatürk’ün Sansürlenen Fotoğrafları

Önerilen İletiler

Geçenlerde basında çıkan haberlere göre Arşiv Antik adlı bir şirketin düzenlediği ilkyaz müzayedesinde Atatürk’ün TBMM’nin açılışında dua ederken çekilen fotoğrafın orijinali satışa çıkarılacakmış.

Gerçi bu epeyce tanıdık bir resim ama bilmediğimiz, daha doğrusu gözümüzden saklanan o kadar çok ‘öteki’ Atatürk resmi var ki!

Merak ediyoruz: Bunlar ne zaman satılacak veya gün yüzüne çıkacak?

Mesela mı? Mesela Çankaya Köşkü’nde çekilen çarşaflı kadın fotoğrafları… En başta da Latife Hanımın ve ailesininkiler.

64735.jpg

1923-1924 yıllarında o zaman için normal sayılan kapalı, yalnız türbanlı değil, üstelik çarşaflı kadın misafirlerin fotoğrafları nedense ısrarla saklanmaktadır bazı çevreler tarafından. Hatta eski adı Akit olan Anadolu’da Vakit gazetesinin birkaç hafta önceki bir haberine göre, Cumhurbaşkanlığının internet sitesinden bile itinayla temizlenmiştir bu zamanını şaşırmış fotoğraflar.

İkinci olarak Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sona ermesinden sonra çıktığı ünlü yurt gezisinde Konya’da çekilmiş (muhtemelen 1923 başları) bir fotoğrafını görüyoruz. Solda Latife Hanım, Atatürk’e şiir okuyan bir kız öğrenciyi ilgiyle dinliyor. Sağdaki yüzleri peçeli ve çarşaflı kadınlar ise öğretmen.

64734.jpg

İşte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çekilmiş ünlü ‘âyetli’ fotoğraf…

64732.jpg

Başbakan İsmet İnönü kürsüde konuşuyor ve başının üzerinde irice bir hat levhası asılı göze çarpıyor. Levhadaki yazıyı dahi okuyabiliyoruz buradan. Şûra suresinin 38. ayeti yazılıdır fotoğraftaki talik levhada. Bir zamanlar TBMM’nin Kur’an’ın gölgesinde çalıştığını bilmekten yüzü kızarıyor olmalı birilerinin.

Ve işte 1923 yılının başlarındayız. Günlerden 26 Şubat 1923’tür. Lozan görüşmelerine ara verilmiş, dış ilişkiler trafiği iyice yoğunlaşmıştır.

64731.jpg

Bu defa o devrin, yani Hakkı Tarık Us’un Vakit gazetesi Mustafa Kemal Paşa’nın ziyaret ve görüşme haberlerine geniş yer verirken ilginç bir fotoğraf da yayınlar.

Alt yazısına “Hususi fotoğrafçımızın aldığı resim” kaydı düşülen bu fotoğrafta TBMM Reisi Mustafa Kemal Paşa’yı başında kalpağıyla Eskişehir taşından mamul uzun bir tespihi seçerken görüyoruz. Hem de öyle böyle değil, görüntüye bakılırsa tekkelerde çekilen 999’luk tespihlere benziyor Paşa’nın elindeki.

Satın alıp almadığını bilmiyoruz tabiatıyla. Buraya fotoğrafın altındaki yazıyı da alıyorum: “Mustafa Kemal Paşa Eskişehir taşından mamul tespih vesaire satın alırken.”

64736.jpg

Arayın bakalım bu fotoğraflara rastlayabilecek misiniz elinizdeki yayınlarda? Pek sanmıyorum. Hele sonuncusunu temin edebilmek için epeyce ter döktüğümü söylemeliyim.

İşimiz uzun ve zor anlayacağınız… Atatürk’ün resimlerine bile sansür konuluyorsa varın gerisini siz düşünün…

(Haber7 - www.haber7.com/artikel.php?artikel_id=138186)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar mustafa kemal istediği cumhuriyeti kuramadı maalesef birileri onu çankayaya hapsedip kendi istediklerini yaptılar,mustafa kemal halkın gözünde bir kahraman olduğu için onu yokedemezlerdi bu yüzdende onu çankayaya hapsederek onu pasif bir konuma getirdiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mustafa Kemal dinsiz degildiki,yani anlayamadim,o fotograflar derken neyi kasteddiginizi,Mustafa Kemal'in dinsiz olmadigini aksine cogu müslümandandahada dindar oldugunu yazan ve kitapcilarda satilan onlarca kitap var,eger resimler sansürlenerek Atatürk'ün dinle ilgisi yok edilmeye calisilmis diye iddia ediyorsaniz ben size katilmiyorum,o zaman kitaplarinda sansürlenmesi gerekirdi.Siz o fotograflari nesil buldunuzsa herkeste bulabilir yani sizin özel bir konumunuzmu var ki o fotograflari ele gecirmis anlaminda yaziyorsunuz.

Diger yanda Atatürk'ü herkes kendine göre kullaniyor,dinciler iste böyle resimler ve abuk sabuk iddialarla Atatürk'ü kullanirlarken karsi kesimde daha farkli olarak kullaniyor,ama Atatürk'ün bize gösterdigi yolda yürüyen kimse yok maalesef.

Atatürk halkimiz dinini ögrenmelidir demistir,ögrenmelidir ve bunun yeride mekteptir demistir.Ne varki simdi dini ögrenenler mektepten degil tarikat seyhlerindenm ögreniyor ve ögrendikleri icinde dini saptirrmaktan öte birse yapmiyorlar.Bakin bizim halkimiz yillarca Kurani arastirmis ilim yapmis Kuran kelamini gercek anlamiyla ögrenmis olanlara degil camideki hocaya inanir.Iste bizim dinde geri kalmisligimizin baslica nedenide budur.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eee? Ne olmuş? Atatürk devrimlerini Atatürk uyurken uzaylılar yapmış diyorsunuz yani! Ya da Atatürk Eskişehir'de 99 luk tesbih seçmekle uğraşırken uzaylılar Arap harfleri yerine çaktırmadan Latin alfabesini koyuvermişler. Atatürk elinde 99 luk la tesbih çekerek geri dönüp bakmış, süphanallah, süphanallah, süpha... aaa bu ne ya? Kim değiştirdi bu harfleri? Neyse canım, olan olmuş. Vay uyanık uzaylılar... Neyse boşver, geri değiştirmeye kim uğraşacak şimdi? Süphanallah, süphanallah...

Yok Atatürk'ün elinde sihirli değnek vardı. Bir hareket, hooop, bütün çarşaflar bir anda uçsun, kadınlar baleye başlasın!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşimiz uzun ve zor anlayacağınız? Atatürk?ün resimlerine bile sansür konuluyorsa varın gerisini siz düşünün?

Bu fotoğraflara olsa olsa sizin gibiler yüzünden sansür koyulmuştur.

Atatürk'ü dindar etme tehlikeniz var çünkü!!!

Onun devrimlerinin içini boşaltma amacınız var çünkü!!!

*********** Trajikomik halinizi, Atatürk'ün böyle resimlerini günyüzüne çıkararak daha da trajikomik hale getirmeyiniz! Demirefenin de dediği gibi: EEEE?? NE OLMUŞ?? Amacın ne???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Amma da traji-komik bir yaklaşım.

Civ-civ yumurtadan çıkar ve hiçte yumurta'ya benzemez.

Sahanda yumurta pişirmek için 4 adet civciv kıramayız değil mi?:)

Birşeyleri iddia ederken birşeyleri de bilmek gerekiyor.

İyi ki o dönemlerde yuksek teknoloji yoktu.

S.Arabistan'a gitmiş olsa idi bu düşünce isminin önüne hemen bir Hacı lakabını takıverirlerdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu fotoğraflara olsa olsa sizin gibiler yüzünden sansür koyulmuştur.

Atatürk'ü dindar etme tehlikeniz var çünkü!!!

Onun devrimlerinin içini boşaltma amacınız var çünkü!!!

EEEE?? NE OLMUŞ?? Amacın ne???

Amaclari ne olabilir? **** insan ariyorlar onlar icin yaşi başi önemlimi!!! yakinda bunlar haci da demeye baslar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin politikanin disinda diger arkadaslar guya kendince mantiklica birseyler yazdiklarini dusunmusler ama cevaplari malesef yobaz hocalarin verecegi cevaplardan hic bir farki yoktur... Sanirim bu arkadaslar Ataturkun neden devrim yaptiklarini yine dayali aciklama yaparak cevap verilerki aslinda unutuklari bir sey varki Ataturk turkiye cumhuriyetinde laikligi ilan ettiginde halkinin huzurunu ve ferahini dusundugunden yapti ne yobaz hocalar halki somursun nede yobaz insanlar baskalarini ezsin diye ama zamanla tabiki Ataturkun kurdugu ulkede carklar farkli donmeye basladi ve cikarlar amaclar daha cok on plana cikti Ataturkun ilkelerinden uzaklastirildi insanlar ama ataturkun ismi herzaman bos islerde kullanildi insanlarin kotu emellerine cikarlarina alet edildi tipki simdi oldugu gibi yok uzaylilarmis dincilerin ataturku dindar etme gibi sozleri nasil yazarsiniz belliki cok cahilce bir soz Ataturk zaten dindardi, Ataturke dinsiz diyen once kendini bir sorgulasin

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ataturk dindar olsa ne olur olmasa ne olur inanci ne olursa olsun bu bizi ilgilendirir mi.inanclar kisinin kendisini ilgilendirir.insanlari inanclarina gore degerlendirmekte cok yanlistir

insanlarin inanclari bir baskasini ilgilendirmemeli heleki bir ulkeyi bir milleti bir devleti hic ilgilendirmemeli

mesela mehmet akif ersoyun inanci sadece kendisini ilgilendirmeli bir ulkeyi ilgilendirmemeli

istiklal marsinda gecen dini terimlerden bahsediyorum

m.akif ersoyun sairligine ve inancian saygi duyaarim

ama onun inanci kendinedir turk halkina mal edilmemesi gerekir

nazim hikmetin de dedigi gibi

mesela bakin gelecektir vaadettigi gunler sana hakkin

hayir gelecek gunler icin gokten ayet inmedi bize

onu biz kendimiz vaad ettik kendimize...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ilginç resimler

Atatürk'ün etrafında bu kadar kapalı ve açık insanın bulunması ne kadar geniş düşündüğünün bir göstergesi olabilir, yani her türlü kıyafete saygı gösterdiğinin !

gerçeği bilemem tabi, ama zaten kapalı kadınların açılması veya açık kadınların kapanmasına dair öyle çok önemli ve büyük yankı uyandıran bir yaptırımını duymadım şimdiye kadar, kılık kıyafet kanunlarında ise erkekler üzerine bir tavsiyesi var diye biliyorum.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Geçenlerde basında çıkan haberlere göre Arşiv Antik adlı bir şirketin düzenlediği ilkyaz müzayedesinde Atatürk?ün TBMM?nin açılışında dua ederken çekilen fotoğrafın orijinali satışa çıkarılacakmış.

.

.

.

(Haber7 - www.haber7.com/artikel.php?artikel_id=138186)

ne yapalım atatürkün öyle fotoğrtafları var diye. siz gibi radikal islamcıların atatürkün yaptığı hareketler, söylediği şeyler veyas çektirdiği fotoğrafları çarpıtarak onun etkisini azaltmaya çalışmanıza kanmayacağız, sizin oyunlarınıza gelmeyeceğiz. siz ancak sizin ve sizin gibi düşünenlkerin vakit gazetesi gibi çarpıtmalarına, yalanlarına kanar ve bunlara itibar edersiniz.

zira vakit gazetesinin geçmişteki bir haberine göre laiklik atatürk hastayken, ondan habersiz bir şekilde ismet inönü tarafından kabul edilmişmiş. hadi diyelim laikliği atatürk istemiyordu da, ismet inönü atatürkün istemediği bu şeyi kabul ettikten sonra yetkileri geniş atatürk ismet inönünün boynunu vurdurmaz mıydı ? veya atatürk ülkenin lideri olduğundan dolayı ve eğer laikliği istememesi dolayısyla bu yasayı daha sonradan kaldıramaz mıydı ? buna gücü yetmez miydi ? ancak maksat bunun ve bunun gibilerine ne kadar mantıksız olduğu göz ardı edilerek insanların kafalarını karıştırmak. size ve sizin giblere bu yolda başarılar diliyorum ama atatürkü ve onun devrimlerini ortadan kaldırmaya gücünüz yetmeyecek....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne yapalım atatürkün öyle fotoğrtafları var diye. siz gibi radikal islamcıların atatürkün yaptığı hareketler, söylediği şeyler veyas çektirdiği fotoğrafları çarpıtarak onun etkisini azaltmaya çalışmanıza kanmayacağız, sizin oyunlarınıza gelmeyeceğiz. siz ancak sizin ve sizin gibi düşünenlkerin vakit gazetesi gibi çarpıtmalarına, yalanlarına kanar ve bunlara itibar edersiniz.

zira vakit gazetesinin geçmişteki bir haberine göre laiklik atatürk hastayken, ondan habersiz bir şekilde ismet inönü tarafından kabul edilmişmiş. hadi diyelim laikliği atatürk istemiyordu da, ismet inönü atatürkün istemediği bu şeyi kabul ettikten sonra yetkileri geniş atatürk ismet inönünün boynunu vurdurmaz mıydı ? veya atatürk ülkenin lideri olduğundan dolayı ve eğer laikliği istememesi dolayısyla bu yasayı daha sonradan kaldıramaz mıydı ? buna gücü yetmez miydi ? ancak maksat bunun ve bunun gibilerine ne kadar mantıksız olduğu göz ardı edilerek insanların kafalarını karıştırmak. size ve sizin giblere bu yolda başarılar diliyorum ama atatürkü ve onun devrimlerini ortadan kaldırmaya gücünüz yetmeyecek....

Gorunen o ki zaten siz bunlara kanmis ve ulkede bir kutuplastirma olusturmussunuz sozde laikligi savunuyorsunuz Ataturkun tabiriyle ama halen yazdiklarinizdan laikligin ne oldugunun farkinda degilsiniz.. Cunku Laiklik ozgurluktur insanlarin dusuncelerine ve giyimine kusamina saygi gostermektir gazetedeki resimlerdende anlasilan sudurki Ataturkun nekadar aydin ileri goruslu birisi oldugunu gostermektedir ama siz halen bunlari anlamiyor ve halen ataturkun uzerinden prim yapmaya calisiyorsunuz.. Koskoca Turkiye Cumhuriyetinin kurucusu halki arasinda ayirim yapmazken sizler buna tahammul edemiyorsunuz yok ismet inonu cikarmis yok ... Eger sizler Ataturk gibi dusunmus olmus olsaydiniz bu kutuplasmalar olmazdi insanlara saygi gosterirdiniz birbirinizi radikal islamcilkla veyahut dinsizlikle suclamazdiniz birakin bu palavralari.. Ne radikal islamci olabilirsiniz nede laik olabilirsiniz olsa olsa cikarcisinizdir..

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk dine karsi degil dincilere karsiydi,bunun bir tespitini yapmaliyiz,eger bu ülkenin kaderinde en büyük rolü oynamis bir büyük insanin hakkinda iddialarda bulunuyorsak gercekciligi elimizden birakmamaliyiz.Atatürk dincilige yani sahtekarlara karsiydi,ve Atatürk ilerde dincilerin oynacaklari oyunu önceden gördügü icin dinle devlet islerini birbirinden ayirmayi ilerleme ve cagdaslik yolunda gerekli görmüstür.Bugün Atatürk'ün dün korktugu degilde düsündügü ne varsa hepsi gerceklesmis din siyasete dolayisiyla yönetimdeki dincilerin eliyle iktidara karismistir.Bugün derken yaklasik son 60 yildan bahsediyorum.

Atatürk'ün 16 Ocak 1923 de söyledigi su söz cok anlamlidir **ISLAMCILIK VE TURANCILIK SIYASASININ BASARI KAZANDIGINA VE DÜNYAYI UYGULAMA ALANI YAPABILDIGINE TARIHTE RASTLANMAMISTIR.**Söylev,II,s.305

Bu konusma Atatürk'ün halki aldatan ve cikar saglayan dincilere karsi yapilmis bir konusmadir.Atatürk halkin dinin dogru olarak ögrenmesini ve hurafelerden kurtulmasini istiyordu.Ne varki hurafelerin sosyal temelleri yikilmadigi icin günümüze kadar devam ederek ve artarak gelmistir.Dindar Allaha ibadet eder dinci ise Allahi kullanir,aradaki fark budur.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanların bu derece akıl ve mantık yoksunu olabileceklerine ihtimal vermiyorum. Olsa olsa efsaneler, şişeden çıkan cinlerin hoop diye saraylar inşa etmesi masallarıyla büyümenin ve dini afyonların etkisiyle bu masalları gerçek sanmaya, uyanıkken rüya görmeye alışmanın etkisidir.

Sanki Atatürk'e gökten bir sihirli değnek inmişti de bir dokundu, ülke baştan aşağı bir anda değişti, laik oluverdi diye iddia edilmişti de, "aa bu çarşaflılar ne o zaman yav?" deniyor.

Garip, çok garip doğrusu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gorunen o ki zaten siz bunlara kanmis ve ulkede bir kutuplastirma olusturmussunuz sozde laikligi savunuyorsunuz Ataturkun tabiriyle ama halen yazdiklarinizdan laikligin ne oldugunun farkinda degilsiniz.. Cunku Laiklik ozgurluktur insanlarin dusuncelerine ve giyimine kusamina saygi gostermektir gazetedeki resimlerdende anlasilan sudurki Ataturkun nekadar aydin ileri goruslu birisi oldugunu gostermektedir ama siz halen bunlari anlamiyor ve halen ataturkun uzerinden prim yapmaya calisiyorsunuz.. Koskoca Turkiye Cumhuriyetinin kurucusu halki arasinda ayirim yapmazken sizler buna tahammul edemiyorsunuz yok ismet inonu cikarmis yok ... Eger sizler Ataturk gibi dusunmus olmus olsaydiniz bu kutuplasmalar olmazdi insanlara saygi gosterirdiniz birbirinizi radikal islamcilkla veyahut dinsizlikle suclamazdiniz birakin bu palavralari.. Ne radikal islamci olabilirsiniz nede laik olabilirsiniz olsa olsa cikarcisinizdir..

saygilar

anlaşlan sen benim yazdıklarımı önyargılı bir biçimde okumuşsun. ben kimsenin giyimine kuşamına hiçbir şey demedim. ben atatürk'ün zamanındaki fotoğrafları sanki çok alağanüstü bir durummuş gibi gösterenlere "atatürkün etkisin, azaltmaya çalışıyorlar " biçiminde cümle kullandım. kimseye türban, cüppe, çarşaf vs. giydikleri için laf etmedim. giysinler tabi ki. toplumda her kesimden insan olacaktır. ancak ben bu gibi kişilere de asla cumhuriyetin değişmez ilkelerini zayıflatma veya değiştirme fırsatı vermemek ve bu devrimleri korumak için elimden gelen her şeyi yapacağım. ülkede kutuplaşmanın, çatışmanın yaşaması gerektiğini düşünüyorum. ancak eğer onlar eğer benim devletimin ilkelerini değiştirmeye çalışırlarsa ben de hiç düşünmeden Atatürk'ün Bursa Nutku'nu dikkate alarak hareket ederim....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Latife Hanımda çarşaflıymış eee napıcaz şimdi çarşafa onay vericez öyle mi?

Ne maksatla ekledi arkadaş bunu buraya?

Osmanlı'nın ne ile yönetildiği belli değil mi, bilinmiyor mu? O zamanlar çarşaf giymemek tuhaf şimdi tersi...

Atatürk'ün Cumhuriyeti kurduktan sonra ki 10 yılda yaptığı devrimleri ne yapmalı? yok saymalı herhalde...

Atatürk'ün anneside başörtülüydü derler ya, o zamanlar başörtüsüz var mıydı?

Bunlar neyi onaylıyor ya da neyi onaylamamız gerekiyor?

1900'lerin başı ortası ve sonu hatta 2000'ler merak etmeyin kara çarşaf günden güne sokakları istila ediyor bu demek oluyor ki demokratikleşiyor ve gelişiyoruz ben burka giyecek kadar gelişmek istiyorum... :P

Osmanlı'da peçede var dı değil mi? en modernide o!!!

Osmanlı hayranlarına bir dipnot: "Osmanlı hayali kurmak padişaha kul olmayı istemek ve talep etmektir yani ben kendi rızamla esir olmak istiyorum, padişahımız efendimiz ne buyurursa ben onu hiç düşünmeden yerine getiririm demektir."

Ama demokrasilerde gönüllü esarette serbest olmalı % 47 oy alıysanız siz isterseniz laiklik gider isterseniz hilafeti bile geri getirirsiniz demektir... yanisi efendicilik birilerinin kanında var kula kulluk damarlarında geziyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1920 li yıllarda bile dini siyasete alet edip halkı kandırma yoluna gidenler bu fotografları kullanmadılar... Hilafetin kaldırılmasına karsı olanların bile o zaman icin ellerinde kendilerince mantıklı acıklamaları vardı... Hilafet dısında, kul olmak dısında baska birsey bilmedikleri icin özgurluk onlara olmayacak birsey gibi masal gibi ruya gibi geliyordu... insanlara ruyalarının gercek olabilecegine her zaman inandıramazsınız... Bu yuzden o gunlerde hilafet isteynleri şeriatla yonetilmek isteyenleri anlıyorum...

Ama 80 yıl bu ruyayı yasamısların, kul köle olmak dısında, birilerinin uşağı kölesi olmak dısında, hür ve bagımsızlığı tatmıs olanların, bugun kalkıp o gunleri özlemlemesi bana tuhaf geliyor...

Bugun anladıgım o gunleri en cok özleyenlerin aslında özlediklerinin efendi olma hevesleridir.. Mantıklı ve aklı basında bir insan nasıl köle olmayı arzular? Bugun kalkıp o, Atatürk'ün yıktıgı düzeni arzulayanların hevesi kulluk etmek değil, bizzat kullara sahip olmaktır. Anlayamadıgım nasıl oluyorda bunca insan, insana kul olmayı bu kadar arzular? tanrınız size yetmiyormu ki, Baska tanrılar ararsınız kendinize? Putlar her zaman tastan topraktan yapılmaz... O 1500 yıl onceydi.. Modern cagın putları etten ve kemikten... bunu gorüp anlayabilmeniz icin kac peygamber gerekiyor size?

Size 'Oku' dendi ve herbirinize akıl ihsan edildi.. Neden şeyhlere dervişlere, sözde ulemalara ihtiyac duyarsınız? Baskası sizi dogru yola sokucak olsa bile o yol ne kadar sizin olacak?

1920 li yıllardan fotograflar vermissiniz ne guzel... Nerden geldigmizi hatırlatmıssınız bize... 80 yıl sonrasının aklı ve fikriyle, 80 yıl oncesinin zihniyetinemi sahip olmalı? daha geriye gidin o zaman neden 80 yılda takılı kalırsınız... 1000 yıl geriye 2000 yıl geriye gidin.. o zamanki hayatı yasayalım... Atatürk'ün hayatındaki kadınlardan bahsediliyor surekli, resimleri cıkartılıp onlar bile böyleydi deniyor... Atatürk'ün o gunlerde soylediklerini, uyarılarını ikazlarını neden gormezden geliyorsunuz? Atatürk'ün hayatındaki kadınlar örnek alınacaksa eger bugunku kadınlar icin, Atatürk'ün sözlerini de sonuna kadar dikkate alalım.... Mesela en buyuk tehditlerden birinin dinin siyasete alet edilmesi oldugunu her fırsatta dile getirmiş... Bununda arkasında duralım..!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Latife Hanımda çarşaflıymış eee napıcaz şimdi çarşafa onay vericez öyle mi?

Ne maksatla ekledi arkadaş bunu buraya?

Osmanlı'nın ne ile yönetildiği belli değil mi, bilinmiyor mu? O zamanlar çarşaf giymemek tuhaf şimdi tersi...

Atatürk'ün Cumhuriyeti kurduktan sonra ki 10 yılda yaptığı devrimleri ne yapmalı? yok saymalı herhalde...

Atatürk'ün anneside başörtülüydü derler ya, o zamanlar başörtüsüz var mıydı?

Bunlar neyi onaylıyor ya da neyi onaylamamız gerekiyor?

1900'lerin başı ortası ve sonu hatta 2000'ler merak etmeyin kara çarşaf günden güne sokakları istila ediyor bu demek oluyor ki demokratikleşiyor ve gelişiyoruz ben burka giyecek kadar gelişmek istiyorum... :P

Osmanlı'da peçede var dı değil mi? en modernide o!!!

Osmanlı hayranlarına bir dipnot: "Osmanlı hayali kurmak padişaha kul olmayı istemek ve talep etmektir yani ben kendi rızamla esir olmak istiyorum, padişahımız efendimiz ne buyurursa ben onu hiç düşünmeden yerine getiririm demektir."

Ama demokrasilerde gönüllü esarette serbest olmalı % 47 oy alıysanız siz isterseniz laiklik gider isterseniz hilafeti bile geri getirirsiniz demektir... yanisi efendicilik birilerinin kanında var kula kulluk damarlarında geziyor...

Atatürk'ün dindar olması veya olmaması hiç umurumda değil. Bugün için bunların hiçbir manası yok. O zaman olanlar oldu bugün, bugüne bakmak zorundayız...Zira Atatürk'ün gayet orjinal dini söylemleri olduğu gibi dine karşı söylemleri de vardır. İsteyen onu dindar gösterebilir isteyen dine karşı. Pekiyi; bunun bugün bize açacağı bir yol, götüreceği bir yer var mıdır? YOKTUR.

Ama,yukardaki soruya kafam takıldı. Konunun başında bazı fotograflar vardı da şimdi göremedim galiba. Onların içerisinde dahi başörtüsüz kadınlarla başörtülülerin fotografları vardı galiba...Her ne ise o zamanlar enteresan balolar da yapılıyordu...Başörtüsüzlerde vardı...

Yani Atatürk'ün annesinin zamanında başörtüsüz olmadığı için onunda illaki başörtüsü olmak zorunda olduğu için vardı yoksa o da başörtüsünü çıkartırdı diyemeyiz...Yaşından dolayı takıyordur dememiz mümkün yoksa takmazdı diyebiliriz ancak bu farklı birşeydir.

Yani ki; evet o dönemde başını örtmeyen kadınlar vardı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk'ün sirtindan türban mücadelesi vermek gericiligin ta kendisidir.Cünkü Türkiyede kapanmak yasak degildir,üniversitelerde ve kamu alaninda sinirlanmis olmasi,türbana karsi olmakla baglantisi olmayan ama devlet kurumlari ile dini özgürlükleri birbirinden ayirmaya yönelik bir uygulamadir.Devlet kurumlari sirk degildir.insanlarin giyimine kusamina yasak konuluyormus gibi demagojilerle aslinda yobazligin propagandasi yapilmaktadir.Ve de cok yakisiksizdir,helede bu demagojileri yapanlarin hep egitim almis gibi görünmeleri ile dahada yakisiksiz olmaktadir daha dogrusu sevimsiz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zübeyde Hanımın başörtüsü taktığı döneme bakınız biz zaten kılık kıyafet devriminden bahsediyoruz şimdide başı örtülü annelerimiz var nenelerimiz var bu neyi kanıtlıyor?

Atatürk'ün dinide imanıda kendisini alakadar ettiği için alışılan gösteriş müslümanları gibi reklam malzemesi etmemiştir inancını o yüzden kafa yormayın Allah'ın işine karışmayın arkadaşlar :)

Başörtüsü meselesi ARAB saçından kaynaklanmış e malum bilirsiniz ARAB saçı biraz karışıktır çözmesi taraması temizlemesi bakması zordur, en iyisi örteceksin ya da tümden traş edeceksin...

Ha böyle deyince aklıma geldi kadın kafasını kazıtırsa başını açabilir mi?

birde fıkra iliştirmek istiyorum çok hoşuma gitti :D

Erdogan, 'Laikligin guvencesi, benim !' demis. Vay vay vay !

Kumese mudur araniyormus.

Tilki de muracaat etmis...

Tilki'yi cok begenmisler, 'ne ucret istersin?' diye sormuslar..

Tilki, 'Ben gulmekten soyleyemeyecegim, artik siz ne verirseniz'

demis. :yuvarlan:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ABD işbirlikçisi sözde islamcılar da çok komik... Hem Atatürk'ü Türkiye'den silmek için yapmadıları ******* kalmaz, sonra da Atatürk'ten dem vurup kendilerine malzeme ararlar...Saçmalığın da, saptırmanın da ölçüsü yok!..Atatürk'ü anlamak için önce Atatürk devrimlerini, ilkelerini içinize sindireceksiniz. Aydınlanma ruhunu, kulluktan yurttaşlığa geçiş bilincini yaşayacaksınız. Kılık kıyafet devriminden önceki çarşaflı resimler sizi kurtarmaz...Ama komik duruma düşürdüğü bir gerçek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne vahim bir durum...ATATÜRK üm ile hala uğraşmaktan bıkmadınız. O ADAM OLMASA İDİ SENİN BABANIN KİM OLDUĞU BİLE BELLİ olmayacaktı...islamın "i" sini bile göremeyecektin..kuranı kerim arapça dışında TÜRKÇE olmadığı için güzelliklerini göremeyecektin...UNUTMAKİ ATATÜRK ü de yüce ALLAH yarattı ve sen ALLAHIN yarattığına en küçük saygın bile yok...arkadaşım hala MÜSLÜMAN olduğunu mu düşünüyorsun? acı ama DEĞİLSİN.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.