Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah göklerin ve yerin nurudur

muki

Önerilen İletiler

Benim Islam felsefesinden tutun tasavvufuna, fikhina kadar her dalindan cikarimda bulundugum bir sey vardir: "Ne yaparsan yap, hakiki bir tevbeyle affedilirsin ama sakin ha sakin bir baska insanin hakkina gecme!"

"Kul hakki"na dair soylediklerimin Kur'an'da islenmedigini itiraf etmeliyim. Daha cok Islam tasavvufunda bu kavramin uzerinde israrla duruldugunu gormusumdur. Yine insanlararasi iliskilerde Peygamber'in yasantisi ve sozlerinin de bu inanci destekledigini soyleyebiliriz. Fakat dogrudur, Kur'an'da bahsedilmemistir. Ancak muslumanlarin cogunun Kur'an'i tek kaynak olarak gormedikleri de bir gercek. Sunni inancina gore Kur'an ve Sunnet, Sii inancina gore de Kur'an ve Peygamber'in itreri (ehl-i beyt). Ayni zamanda siilerde taklid mercii olarak kabul edilen imamlar da birer kaynak. Kafamdakileri toparlayabilirsem bu konudaki dusuncelerimi de paylasmayi isterim.

Sayin restpektif, bakin ne diyor: "Ancak iman edip... yani iman onsart! Kuran'in hangi sayfasini okursaniz okuyun bu boyle.

Sayin muki, haklisiniz. Iletimde birtakim eksiklikler var. Iman etmek bir on sarttir Islam inancinda, hatta aksi taktirde "yapilan guzel amellerin bosa gidecegi" vurgulanir. Iman etmeyenlere yonelik tevbe kapisi da ancak iman etmeleri halinde acik birakilmistir. Bunlari eklemem lazim.

Islam kaynaklarindan benim gorebildigim tek bir ornek vardir: Peygamber zamaninda yasamis ama iman etmemis bir tuccarla ilgili gunumuze gelen rivayet.. Bu tuccar tum ekonomik gucunu fakirlere yardim uzerine kurmustur. Iyiliksever, yardimsever bir insandir. Peygamber'e sozkonusu tuccarin iyiliklerinin kaynagi sorulmus. O da "tamamen halk sevgisi, nefsi bir sebep yok" mealinde cevaplamis. Tuccar oldugunde de ahiretteki durumunun ne olacagi soruldagunda ise Peygamber su cevabi vermis: "Vallahi ona ates dokunmayacaktir." Cennete gidecegi de belirtilmemis, konu muglak kalmistir. Rivayetin Kur'an'daki "Onlarin amelleri bosa gitmistir" ilkesiyle celistigi de soylenebilir.

Yukaridaki ornegi Mutahhari'nin "Adl-i Ilahi" adli kitabindan okumustum. Mutahhari amelleri ikiye ayirir o kitapta: 1. Allah icin yapilan ameller, 2. Halk icin yapilan ameller. Kisi Allah'a inanmasa bile, samimi olarak insanlik icin yaptigi amellerin mutlaka karsiligini bulacagini iddia eder. O daha cok insanlarin amellerini "niyet" acisindan degerlendirir.

Restpektif arkadaşım ben zaten dikkat ettiyseniz ''ağırlıkça''kelimesini

kullandım,ve savlarınıza karşılık sayın katakuta ve muki arkadaşlar

ayetlerde delil olmak üzere gerekli cevapları ilettiler.Ben kuranı baştan sona

okudum ve benim yegane aklımda kalan eğer o kitapta yazılanlara kayıtsız şartsız inanmazsam

cehennemde sonsuz azaba çarptırılacağımdır ve bundan daha önemle üzerinde durulan bir

kabahat suç nederseniz deyin yoktur.

Sayin Lucas, ben Islam kulturunden anladiklarimi belirtmeye calistim. Kur'an'da Allah'a ve Islam'a imanin bir gereklilik olarak islendigi gercek. Yukarida degindim bu konuya. Ancak insanliga karsi islenen suclarin bir cirpida affedilecegi dusuncesi bana hala temelsiz geliyor. Ornegin Maun Suresi'nde yetimi itip kakanlarin, nemelazimcilarin yaptiklari ibadetin bir anlami olamayacagi ifade edilir. Ben Kur'an'in bir butunluk icinde ele alinmasi gerektigini soylerken, bunun mutlaka her turlu soruyu defedecegini iddia etmiyorum. Ama butun olarak bakalim; tartisilan konularda celiski mi vardir, yoksa birbirini tamamlayan parcalar mi sozkonusu, bunlari gorelim diyorum. Ayni zamanda Kur'an'in Peygamber tarafindan nasil tefsir edilip yasandigi da onemli.

Selam ile..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Kul hakki"na dair soylediklerimin Kur'an'da islenmedigini itiraf etmeliyim. Daha cok Islam tasavvufunda bu kavramin uzerinde israrla duruldugunu gormusumdur. Yine insanlararasi iliskilerde Peygamber'in yasantisi ve sozlerinin de bu inanci destekledigini soyleyebiliriz. Fakat dogrudur, Kur'an'da bahsedilmemistir. Ancak muslumanlarin cogunun Kur'an'i tek kaynak olarak gormedikleri de bir gercek. Sunni inancina gore Kur'an ve Sunnet, Sii inancina gore de Kur'an ve Peygamber'in itreri (ehl-i beyt). Ayni zamanda siilerde taklid mercii olarak kabul edilen imamlar da birer kaynak. Kafamdakileri toparlayabilirsem bu konudaki dusuncelerimi de paylasmayi isterim.

Sayin muki, haklisiniz. Iletimde birtakim eksiklikler var. Iman etmek bir on sarttir Islam inancinda, hatta aksi taktirde "yapilan guzel amellerin bosa gidecegi" vurgulanir. Iman etmeyenlere yonelik tevbe kapisi da ancak iman etmeleri halinde acik birakilmistir. Bunlari eklemem lazim.

Islam kaynaklarindan benim gorebildigim tek bir ornek vardir: Peygamber zamaninda yasamis ama iman etmemis bir tuccarla ilgili gunumuze gelen rivayet.. Bu tuccar tum ekonomik gucunu fakirlere yardim uzerine kurmustur. Iyiliksever, yardimsever bir insandir. Peygamber'e sozkonusu tuccarin iyiliklerinin kaynagi sorulmus. O da "tamamen halk sevgisi, nefsi bir sebep yok" mealinde cevaplamis. Tuccar oldugunde de ahiretteki durumunun ne olacagi soruldagunda ise Peygamber su cevabi vermis: "Vallahi ona ates dokunmayacaktir." Cennete gidecegi de belirtilmemis, konu muglak kalmistir. Rivayetin Kur'an'daki "Onlarin amelleri bosa gitmistir" ilkesiyle celistigi de soylenebilir.

Yukaridaki ornegi Mutahhari'nin "Adl-i Ilahi" adli kitabindan okumustum. Mutahhari amelleri ikiye ayirir o kitapta: 1. Allah icin yapilan ameller, 2. Halk icin yapilan ameller. Kisi Allah'a inanmasa bile, samimi olarak insanlik icin yaptigi amellerin mutlaka karsiligini bulacagini iddia eder. O daha cok insanlarin amellerini "niyet" acisindan degerlendirir.

Sayin Lucas, ben Islam kulturunden anladiklarimi belirtmeye calistim. Kur'an'da Allah'a ve Islam'a imanin bir gereklilik olarak islendigi gercek. Yukarida degindim bu konuya. Ancak insanliga karsi islenen suclarin bir cirpida affedilecegi dusuncesi bana hala temelsiz geliyor. Ornegin Maun Suresi'nde yetimi itip kakanlarin, nemelazimcilarin yaptiklari ibadetin bir anlami olamayacagi ifade edilir. Ben Kur'an'in bir butunluk icinde ele alinmasi gerektigini soylerken, bunun mutlaka her turlu soruyu defedecegini iddia etmiyorum. Ama butun olarak bakalim; tartisilan konularda celiski mi vardir, yoksa birbirini tamamlayan parcalar mi sozkonusu, bunlari gorelim diyorum. Ayni zamanda Kur'an'in Peygamber tarafindan nasil tefsir edilip yasandigi da onemli.

Selam ile..

Sayın Respektif,yazdıklarınızın tamamına katılmasam bile,büyültütüğüm kısım ile ilgili açıklamanızdan dolayı sizi tebrik etmek istiyorum. Keşke her müslüman sizin gibi açıkyüreklilikle hatasını kabul edebilse.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence kitapta dinde ne yazıyor kim ne söylüyor filan diye düşünmektense biraz çevremize

dünyaya bakarsak;Kul hakkı yiyeninde,devleti milleti soyanında gayet güzel

yaşadıklarını başlarına gelen kötü olayların her iyi insanın da başına

gelen ve gelebilecek sıkıntılardan farklı olmadığını görürüz.

Yani kim kime dum duma öyle manevi bir düzenleyici filan yok ortada....

Ama dinler bunun da kulbunu bulmuş kolayca;iyi bir insanın başına

kötü bir olay geldiğinde bu ona sınavdır,ya da Allah sevdiği kuluna çektirimiş,

sabrını denermiş vb...Kötü insanın başına bir sıkıntı geldiğinde ''bak gördün mü

Allah nasıl cezalandırdı'' olur.Yani iyi ol kötü ol her iki durumda da

başına ne gelecekse geliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence kitapta dinde ne yazıyor kim ne söylüyor filan diye düşünmektense biraz çevremize

dünyaya bakarsak;Kul hakkı yiyeninde,devleti milleti soyanında gayet güzel

yaşadıklarını başlarına gelen kötü olayların her iyi insanın da başına

gelen ve gelebilecek sıkıntılardan farklı olmadığını görürüz.

Yani kim kime dum duma öyle manevi bir düzenleyici filan yok ortada....

Ama dinler bunun da kulbunu bulmuş kolayca;iyi bir insanın başına

kötü bir olay geldiğinde bu ona sınavdır,ya da Allah sevdiği kuluna çektirimiş,

sabrını denermiş vb...Kötü insanın başına bir sıkıntı geldiğinde ''bak gördün mü

Allah nasıl cezalandırdı'' olur.Yani iyi ol kötü ol her iki durumda da

başına ne gelecekse geliyor.

Ama bir şeyi unutuyorsunuz...

AHİRET...

Sonuçta biz ona inanıyoruz...

He dünyada ararsanız, gerçekten her gün şahit olabileceğimiz müthiş örnekler de vardır aslında, o ne yaparsa yapsın yaşıyor dedikleriniz ilerde nasıl yaşıyor onlar da var, bunlar rahatça gözlemleyebeliceğimiz bir başka yön.En azından ben gözlemledim...

Saygılar...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama bizler bu dünyada yaşarken,mücadele verirken

her işimizi ahirete bırakamayız,Herhangibir kötülüğe

maruz kalan zarar gören görmüştür,O kötülüğü yapan 20 sene sonra 30 sene

sonra veya öldükten sonra cezasını çekse ne olur?Zarar gören görmüştür birkere.

Yani demek istediğim iyi niyetlinin bir koruma kalkanı filan yok,hakedeni de haketmeyeni de

bu dünyada büyük talihsizlikler yaşıyabiliyor,kötüye ceza iyiye sınav bize göre.Öbür

dünyayı bilemem o bir ''inanç'' meselesi ve bu yüzden tartışmaya açık bir konu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani demek istediğim iyi niyetlinin bir koruma kalkanı filan yok,hakedeni de haketmeyeni de

bu dünyada büyük talihsizlikler yaşıyabiliyor,kötüye ceza iyiye sınav bize göre.Öbür

Size göre kalkan yoktur da bu işin bir de bize hayır gözükenin şer şer gözükenin hayır olabileceği yanı var...

Yine de saygın tavrınız için teşekkür ederim...

Saygılar...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
Buda müslümanların uydurması. Kurandan bunu delillendirebilrimisiniz?

Ey günâhta aşırı giderek nefislerine zulmetmiş kullarım(inanan kullarım denmiyor), Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin; muhakkak ki Allah bütün günâhları bağışlar. Şüphe yok ki O, çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir" (ez-Zümer, 39/53)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne olursa olsun her seyin öyle rast gele iyinin ezildiği bir dünya düşünmemeliyiz. Her şeyin bir nedeni var. Nedeni olan var zaten. Baktığımız zaman ne iyiler zulm çekebilir. Fakat diyorum ya her şeyin bir sebebi var. Eger inancımız doğruluksa bunu böyle biliriz.

Yoksa su adaletsiz dünya da bile bir adalet isler. Eden bulur. Tum mesele ne biliyor musunuz ?

İlk hata. İlk hata olmasaydı butun bunlar olmıcaktı. İnsan gücün esiri olursa kaybeder. Bugün dengeler böyleyse biz bir inancındaysak, Bu koskoca kargasanın icinde adaletin barındıgını görmeliyiz.

Bugun vurdugun yarın sana vurur.

Bugun guldugun yarın agladıgın olur.

Merak etme Hak ne yazıyorsa o oluyor. Eden buluyor. Sizlere şöyle açıklayabilirim.

Bakın doğan çocuk nasıl borçlu Türkiye de. Kim bindirdi ona o borçları.

Sadece Yönetim mi ? Tüm suç onların mı ? Kim bir şey yaptı ? Fakat yokluğu dile getirmeye gelince herkesin söyleyeceği çok şey var. Ağaçlar kesiliyor diye yakarılırken kim dikiyor ? buna bakılır. Yani demek istedigim bugun biri gidip bir deniz yıldızı almazsa, herkes kendi payına düşeni yapmak yerine yok adalet derse, ne kazanabilirsiniz zaten. Habire yokluk gelir.

O yuzden anlatabildiğimi umit ederek iyiliğin varlığına, adaletin yucesine kosulsuz inanmanız dileğiyle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALINTI(katakuta @ Jun 29 2007, 01:43 PM)

Buda müslümanların uydurması. Kurandan bunu delillendirebilrimisiniz?

Ey günâhta aşırı giderek nefislerine zulmetmiş kullarım(inanan kullarım denmiyor), Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin; muhakkak ki Allah bütün günâhları bağışlar. Şüphe yok ki O, çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir" (ez-Zümer, 39/53)

Ben hangi iddia üzerine bunu söylemişim onu neden alıntılamadın ? Yoksa verdiğin ayetin konuyla ilgisi olmadığının ortaya çıkmasından mı korkuyorsun?

Biliyorum kasıtlı olarak yapıyorsunuz bunu,islam adına şişirilmiş balonların patlaması hoşunuz gitmiyor ama çare yok,siz istediğiniz kadar üstünü örtmeye çalışsanızda bende inadına bunları gündeme getirceğim.İddia sahibi erdemli davranıp iddiasını geri çektiği halde siz hala neyin peşindesiniz ?

Şimdi bakalım neymiş o balon ?

Insanlik suclarina affa gelince.. Maalesef bu tamamen bir tersten okuma. Tam tersine Allah'in butun suclari, tevbe edildigi taktirde, affedebilecegi soylenir ama uzerinde "kul hakki" olanlarin ancak uzerinde hakki bulunanlar tarafindan affedildikleri taktirde bagislanacagi ifade edilir.

respektifin iddiasına iyi dikkat edin diyorki;

kul hakki" olanlarin ancak uzerinde hakki bulunanlar tarafindan affedildikleri taktirde bagislanacagi ifade edilir.

Bunun ne anlama geldiği gayet açık.İnsanlar eğer biribirlerinin hakkına tacavüz etmişlerse, mağdur olan afftetmedikçe allah araya girip karışmıyormuş. Sizin verdiğiniz ayette ise allahın tevbeleri kabul edeceğinden bahsediyor.

Yani şimdi ne alakası var sizin verdiğiniz ayetin ''KUL HAKKI BALONU'' ile. Ayette yazıyormu '' ey kullarım tüm günahlarınızı affederim ama kul hakkı olnları ancak sahipleri bağışlar diye ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kul hakkının yukarıdaki ayetle çelişen neyi var ki..Zaten ayette yazmıyor mu (kendi nefsine zulmeden kullarım,başkalarına zulmeden kullarım ibaresi yok)

Benim gerçeklerden korkum yok..Senin kafanda tasarladığın ve böylece inkar ettiğin o Allaha ben de inanmıyorum ve senin o karşı çıktığın dinin ben de ateistiyim..Ama biliyorum ki amaçlarınız gerçekleri bulmak değil..Olsa önce bu saygısız uslubu bırakırdın..Olsa ateist değil Agnostik olurdun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.