Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah göklerin ve yerin nurudur

muki

Önerilen İletiler

Denilse de: Islam dininde Allah'in nuru sevginin isigi degildir. Bu nur denilen isik ancak bir duvarda asili duran ve hayalet golgeleri meydana getiren bir gaz lambasinin isigini andirir.

Muhammed mutlak itaat istiyor ve bilesigi Allah da Muhammed'in intikamini aliyor. Entellektuel itiraza da yer yok. Kuran'daki ayetlerle Muhammed olaya korku atesi karistiriyor: Sayet bana inanmazsaniz! Boylelikle Allah, Muhammed'in yardakcisi oluyor. Psikolojik acidan Muhammed'in kainatin gucune ihtiyaci var, cunku: Muhammed'in zekasi, inanilacak olana (dine) inandirici bir sekilde izah etmeye yetmiyor. Bu ozellik kendisinde a s a gilik kompleksi olan buyukluk hastaligina kapilmis bir kisinin zihinsel yetersizliginden ileri geliyor. "Peygamber" denilen bir kisinin ikna gucune sahip olmasi gerekirken, o eksikliklerini etrafa korku sacarak dengeliyor ve boylelikle basari elde ediyor. Karakter olarak zayif ve bilgisiz insanlar bu gibi seylere boyun egdiklerinden, Allah'in zeki insanlardan korktugu izlenimi doguyor. Fakat olaganustu yaratma gucu, bunun kabul edilebilecek hic bir yani olmadigini gosteriyor -ki bu da su anlama geliyor; Muhammed kendi eliyle acizligini teyit ediyor.

"Derileri yanip dokuldukce, azabi tatmalari icin onlarin derilerini yenileyecegiz" demekle Muhammed'in insanlarin cekecegi acidan ne kadar haz aldigi aciga cikiyor ve bunu da Allah'a mal etmesi, Allah'in da bundan haz aldigi anlamina geliyor.

Allah'in tehdit jestleri sonunda ona inanilirsa cennette huriler ve baska guzelliklerle son buluyor. Burada da ilkel insanlara hitap edilmis olunuyor. Allah, kendi cikarlarini dusunen ilkel insanlari aklen ileri insanlara tercih ediyor.

Allah'in bilgeligi en buyuk nefreti icinde barindiriyor ve hic bir insan Allah'tan daha bilge ve iyi olamayacagina gore bu nefret toplumda aciga kavusuyor. Islam dunyayi sarmis olsa bile bu nefret ortadan kalkmiyor tersine, bu nefret her turlu akli, anlayisi ortadan kaldiriyor. Boylece bir suru Islam gruplari birbirlerini yok edene, insanlik yok edilene ve gezegen dunya mahvolana kadar insanlar kanli savaslar icine suruklenmis olacaklar. (Dunyada sadece Sunni ve Sii'lerin oldugunu dusunsenize! Akacak olan kanlari dusunebiliyor musunuz?)

Felakete sadece Muhammed'e karsi gelenler ve Islam dinini kabul etmeyenler neden oluyorlar deniliyor. Oysa, Islam dini dunyada gun be gun daha buyuk felaketlere yol aciyor. Araplarin israfi, Islam'da cevre anlayisi ve tinsel duzeyde baslayan seriatin nefreti, laneti ve intikam alma tohumlari dunyayi cehennemin esigine getirecek olan asil etkenlerdir.

Bir kitabin sebebiyet verdigi sey ancak: Butun insanlarin birbirine karsi carpismasidir. Cunku bir muslumanin misyonu: ********.

Hurmet ve saygi bir toplumun isleyebilirliginin olmazsa olmazidir. Sayet insanlar bir kitaba istinaden asagilanip, kucuk dusurulurlerse, o zaman buyuk tartismalar, catismalar kacinilmaz olur. Kucumseme insanlara yapilabilecek en kotu hareket tarzidir, zira bu onyargiyi besler ve bir gercegin esasini/cekirdegini bulmada yardimci olamaz. Bu ancak zehir sayilir ve insanligi asit gibi ayristirir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen iyiliği emreden bir kitabı nasıl algılıyorsun, sen ayrım mezhep tarikat ihtilaf kabul etmeyen bir kitabı nasıl algılıyorsun, yolcuya akrabana yetime yoksula yardım et diyen kitabı,aldatma diyen kitabı,yalan söyleme diyen kitabı, verdiğin sözü hiçbir çıkar uğruna bozma diyen kitabı,öfkene kapılma sabret diyen kitabı,, bağırma en kötü ses merkep sesidir diyen kitabı... anne babana asi olma diyen kitabı.. yaratan sevgisini başka sevgilerle bir tutma onu herşeyden çok sev diyen kitabı.. merhamet !!!!rahman!!!rahim""""bir hata karşısında tövbe etmek demek pişman olmak demek.. pişman olana sakın ha sakın dokunma diyen medeni kitabı... Kuran,İncil;tevrat ,zebur hepsi Allah tandır.. Peygamberler beşer dir,insandır sadece seçilmişlerdir...onların yaptığı herşey Allah tandır... O peygamber ki laf attığın,ayetle sabittir.. bizler 5 vakit namaz kılarken ,O gideceği yerin hakkı için gece de kalkıp 6 rekat namaz kılandır. çünkü ona 5 değil 6 farzdır.. Her peygambere nasip olanlar farklı farklıdır.. ama ne olursa olsun değişmeyen tek kural vardır... herkes elinde sonunda gideceği yeri hakeder.. ister cennet olsun ister cehennem...

sen başka bir yerde diyordun ya kimse bana emredemez... burda yazışırken bile belli kuralları uygulamakla yükümlüsün.. o kuralları aşamazsın ,kabul edersin... yoksa yazamazsın... cezası yazamaman olur... anlamadığın emir farklı kavramdır kural farklı kavram... kimseye emreden yok ... kurallar var ya uyarsın ya uymazsın... uyarsan bu uymazsan şu... ister isteee ister isteme... dön dolaş seçim senin .... bir yaratana inandığını vurguluyorsun ama tam anlamıyla bilmeden ordan burdan etkilerle çok da yaratana inanırmış gibi davranmıyorsun... en ufak bir temkin bir şüphe, inandığın doğruda bırakmamışsın.. ama bırakmadığın bu noktada da başkalarına olan hitabın farklı boyut kazanmış... burda çok ama çok saygıya değer arkadaşlar var ve onlarla yazışmak gerçekten keyifli ama senin öfken ve önyargın buna izin vermiyor...

Selametle..Rahmetle inşallah..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir seyin altini cizmek gerekiyor: Islam, hayatin butun alanlarini kusatan bir din oldugunu soyler. Herseye dair ogutler vazetmis ve muslumanin hepsini sahiplenmesi gerektigi uzerinde durmustur. Bu cok yonluluk bir tarafa birakilip bazilari uzerinde duruldugunda, tek yonlu olundugunda ortaya Kur'an'in istedigi musluman sahsiyetin cikamayacagi gibi Islam'in da yanlis anlasilmasina sebep olur. Zaten Kur'an da bu tehlikeye isaret etmis ve bir kisminin alinip diger kisimlarin gozonune alinmamasi veya red edilmesi kinanmistir.

Islam'in salt ibadi boyutunda kalmis bir insan kendisini dunya gerceklerinden soyutlamis olur. Sadece cihad emirlerini baz alanlar manevi olgunluga erisemezler. Boylelikle din disi uygulamalara da imza atarlar. Cunku parca butunu temsil etmez hicbir zaman. Yalnizca yayilmayi, Islam'in baskalarina anlatilmasini on plana alanlar, gerekli egitim donanimindan ve kitabin metodundan uzak kalirlar. Listeyi biraz daha uzatalim: Sadece fikihta uzmanlasanlar, tasavvufla sinirli kalanlar, kelam ilmiyle mesgul olanlar, Kur'an'dan mucize cikarmayi meslek edinenler, devlet boyutunu hedef edinenler, kelle sayisina itibar eden holdinglesmis cemaatler, Kur'an'daki kissalarla Islam disi masallari birlestirip Islam'i bir nevi efsanelestirenler, Cehennem korkusuyla yasayanlar, cennet istegiyle bencillesenler... Bu saydiklarima bakip "islam budur" dedigimde gercegi yansitmis olmam.

Kisacasi nerden bakarsaniz bakin, tek yonluluk; kisiyi Islam'in icinden aldigi parcanin butun oldugu, dinin kendisi oldugu yanilgisina goturuyor. Ayni durum inanmayanlar icin de gecerli. Bir hukumle Allah'in merhametsiz oldugunu gostermek cok kolaydir. Bu tur yaklasimlarla dini hic olmadigi sekilde yansitmak inanin hic zor degil. Yazdigim birkac cumle icinden bir iki tanesini alip soylemek istediklerimi tersyuz edebilirsiniz. Bunun icin allame olmaniz gerekmiyor.

Selam ile..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kisacasi nerden bakarsaniz bakin, tek yonluluk; kisiyi Islam'in icinden aldigi parcanin butun oldugu, dinin kendisi oldugu yanilgisina goturuyor. Ayni durum inanmayanlar icin de gecerli. Bir hukumle Allah'in merhametsiz oldugunu gostermek cok kolaydir. Bu tur yaklasimlarla dini hic olmadigi sekilde yansitmak inanin hic zor degil. Yazdigim birkac cumle icinden bir iki tanesini alip soylemek istediklerimi tersyuz edebilirsiniz. Bunun icin allame olmaniz gerekmiyor.

Selam ile..

Bir iki ayete dayanarak alllahın merhametli olduğunu söylemek kolay olmaktan öte, kıraldan çok kıralcı geçinmek sayılır. Merhametten bahsedliliyorsa bu evrensel olmalıdır.Allahın gücü meselesine gelince evrensel kılıp evrenin tek yaratıcısı diye gururula öne sürerken, merhamet meselesinde sadece inananlara olan bir merhamete merhamet değil,torpilcilik, ve adam kayırıcılık denir.

Ya inan yada sonsuza değin yan diyen allahın merhameti filan olamaz,zaten olmamıştırda.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce başka bir başlık altında şunu vurgulamıştım ve yine vurguluyorum;

Kuranda bir insanın cennete veya cehenneme gitmesinin en büyük ölçütü

ona inanmaktır,ibadetleri yerine getirmektir.Hırsızlık,gasp,başka insanlara

aklınıza gelebilecek her türlü kötülüğü yaparak yaşamanın cezasının üzerinde

''ağırlıkça''durulmamıştır.''En zalim'' kimselerin bu ayetlere inanmayanlar

olduğu da açıkça belirtilmiştir.Diğer bütün insanlık suçlarına af vardır.

Bilmem anlatabildim mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen iyiliği emreden bir kitabı nasıl algılıyorsun, sen ayrım mezhep tarikat ihtilaf kabul etmeyen bir kitabı nasıl algılıyorsun, yolcuya akrabana yetime yoksula yardım et diyen kitabı,aldatma diyen kitabı,yalan söyleme diyen kitabı, verdiğin sözü hiçbir çıkar uğruna bozma diyen kitabı,öfkene kapılma sabret diyen kitabı,, bağırma en kötü ses merkep sesidir diyen kitabı... anne babana asi olma diyen kitabı.. yaratan sevgisini başka sevgilerle bir tutma onu herşeyden çok sev diyen kitabı.. merhamet !!!!rahman!!!rahim""""bir hata karşısında tövbe etmek demek pişman olmak demek.. pişman olana sakın ha sakın dokunma diyen medeni kitabı... Kuran,İncil;tevrat ,zebur hepsi Allah tandır.. Peygamberler beşer dir,insandır sadece seçilmişlerdir...onların yaptığı herşey Allah tandır... O peygamber ki laf attığın,ayetle sabittir.. bizler 5 vakit namaz kılarken ,O gideceği yerin hakkı için gece de kalkıp 6 rekat namaz kılandır. çünkü ona 5 değil 6 farzdır.. Her peygambere nasip olanlar farklı farklıdır.. ama ne olursa olsun değişmeyen tek kural vardır... herkes elinde sonunda gideceği yeri hakeder.. ister cennet olsun ister cehennem...

sen başka bir yerde diyordun ya kimse bana emredemez... burda yazışırken bile belli kuralları uygulamakla yükümlüsün.. o kuralları aşamazsın ,kabul edersin... yoksa yazamazsın... cezası yazamaman olur... anlamadığın emir farklı kavramdır kural farklı kavram... kimseye emreden yok ... kurallar var ya uyarsın ya uymazsın... uyarsan bu uymazsan şu... ister isteee ister isteme... dön dolaş seçim senin .... bir yaratana inandığını vurguluyorsun ama tam anlamıyla bilmeden ordan burdan etkilerle çok da yaratana inanırmış gibi davranmıyorsun... en ufak bir temkin bir şüphe, inandığın doğruda bırakmamışsın.. ama bırakmadığın bu noktada da başkalarına olan hitabın farklı boyut kazanmış... burda çok ama çok saygıya değer arkadaşlar var ve onlarla yazışmak gerçekten keyifli ama senin öfken ve önyargın buna izin vermiyor...

Selametle..Rahmetle inşallah..

Sayin fft, benim yazdiklarimi okumazsaniz kendi ofkenize ofke eklemek zorunda kalmazsiniz.

Evet, benim hislerimde canlandirdigim/canlandiramadigim Yaratan Kuran'in Allah'i degil. Ayrica Kuran, oyle sizlerin dedigi gibi sadece iyiliklerle dolu bir kitap da degil. Sorun da burada ya! Gercek olmayan vaatlerle dolu bir kitap olmasaydi, hic itirazim olmadan kabul edebilirdim. Ama maalesef bircok ayet erkeklerin gozlerini boyamaya yaradigi icin, kadin olarak itirazim var. Bu goz boyamaya yarayan ayetleri burada siralamama gerek yok sanirim, bunlari sizler de biliyorsunuz. Insanlar arasi kiskirticiligi bu dunyaya tasiyan hic bir yazili belgeye veya sozlu ifadeye prim vermedigim icin Kuran'dan hoslanmiyorum ve icinde yazilmis olanlara da inanmiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce başka bir başlık altında şunu vurgulamıştım ve yine vurguluyorum;

Kuranda bir insanın cennete veya cehenneme gitmesinin en büyük ölçütü

ona inanmaktır,ibadetleri yerine getirmektir.Hırsızlık,gasp,başka insanlara

aklınıza gelebilecek her türlü kötülüğü yaparak yaşamanın cezasının üzerinde

''ağırlıkça''durulmamıştır.''En zalim'' kimselerin bu ayetlere inanmayanlar

olduğu da açıkça belirtilmiştir.Diğer bütün insanlık suçlarına af vardır.

Bilmem anlatabildim mi?

Sayin Lucas, tek basina "Asr Suresi" bircok seyi ozetler. Okuyalim: "Asr'a andolsun ki butun insanlik ziyan icindedir. Ancak iman edip salih amel isleyenler ve birbirlerine hakki ve sabri tavsiye edenler mustesna." Goruldugu gibi sadece iman etmek ve ibadet yetmiyor. Muslumanin diger insanlari da umursamasi bir sorumluluk icinde ele aliniyor.

"Zalim" kavrami Kur'an'da pekcok sey icin kullanilmistir. Ayetleri inkar edenler, insanlari yurtlarindan cikaranlar, dogru yoldan sapanlar, insanlari ibadetten alikoyanlar, zulmedenlere tabi olanlar, kotuluk icindeki toplumlar, dini kendi heva ve heveslerine gore yorumlayanlar, ayetleri carpitanlar, fakirleri kollamayanlar, insanlara haksizlik edenler... zalim olarak adlandirilirlar. Ornekler o kadar cok ki, ayetleri buraya tasimaya kalkarsak sonu gelmez. Hicbir ayette "en zalim" diye bir siniflandirma yapilmamistir. "Bunlar zalimlerin ta kendileridir, iste onlar zalimlerdir" gibi ifadeler kullanilmistir.

Insanlik suclarina affa gelince.. Maalesef bu tamamen bir tersten okuma. Tam tersine Allah'in butun suclari, tevbe edildigi taktirde, affedebilecegi soylenir ama uzerinde "kul hakki" olanlarin ancak uzerinde hakki bulunanlar tarafindan affedildikleri taktirde bagislanacagi ifade edilir. "Halka hicret Hakka hicrettir" der Islam Peygamberi. Dogrusu bu yargiyi nereden cikardiginizi merak ediyorum. Cunku bu durum, aslinda benim gibi bir kararsizin dine karsi ilgisini surekli taze tutan bir mahiyete sahip ve o yuzden yarginizi onemsedim. Islam insanlik suclarini affedilemez suclar olarak gorur oysa.

Benim Islam felsefesinden tutun tasavvufuna, fikhina kadar her dalindan cikarimda bulundugum bir sey vardir: "Ne yaparsan yap, hakiki bir tevbeyle affedilirsin ama sakin ha sakin bir baska insanin hakkina gecme!"

Selam ile..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Insanlik suclarina affa gelince.. Maalesef bu tamamen bir tersten okuma. Tam tersine Allah'in butun suclari, tevbe edildigi taktirde, affedebilecegi soylenir ama uzerinde "kul hakki" olanlarin ancak uzerinde hakki bulunanlar tarafindan affedildikleri taktirde bagislanacagi ifade edilir.

Buda müslümanların uydurması. Kurandan bunu delillendirebilrimisiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Lucas, tek basina "Asr Suresi" bircok seyi ozetler. Okuyalim: "Asr'a andolsun ki butun insanlik ziyan icindedir. Ancak iman edip salih amel isleyenler ve birbirlerine hakki ve sabri tavsiye edenler mustesna." Goruldugu gibi sadece iman etmek ve ibadet yetmiyor. Muslumanin diger insanlari da umursamasi bir sorumluluk icinde ele aliniyor.

.

Hristiyanligin tanrisi "sevgi ve merhamet tanrisi" olarak on plana cikarken Yahudiligin tanrisi ise "hasin, cezalandirici" yonuyle daha cok karsimiza cikar. Islam'in tanri tasavvurunda her iki dinin bileskesini goruruz: Hem merhamet eden, hem de cezalandiran. Tek yonlu degildir Islam'daki Allah inanci. Kur'an'dan her iki durumu da destekleyen ornekler gosterilebilir ama bu tek yonlu ornekler Allah'in ozelliklerini eksik ve yaniltici olarak yansitmakla kalirlar. Ancak tum parcalarin birlestirilmesi sonucunda bir sonuca varabiliriz. Yalniz bir ayrintiyi da belirtmekte fayda var: Islam inancinda Allah hem merhametli hem gazap sahibidir ama merhameti gazabini gecmistir. Ben, sikca elestirildigi gibi, bu durumda bir kisilik bozuklugu gormedim. Cunku gazap ve merhametin neye yoneldigi aciktir. Hastalik tanimina girebilecek bir aksaklik yok.

İşinize geldiği yerde tek başına bir sure bile yeter,işinize gelmediği yerde çok yönlü bakmak lazım. Müslüman kurnazlığı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Zalim" kavrami Kur'an'da pekcok sey icin kullanilmistir. Ayetleri inkar edenler, insanlari yurtlarindan cikaranlar, dogru yoldan sapanlar, insanlari ibadetten alikoyanlar, zulmedenlere tabi olanlar, kotuluk icindeki toplumlar, dini kendi heva ve heveslerine gore yorumlayanlar, ayetleri carpitanlar, fakirleri kollamayanlar, insanlara haksizlik edenler... zalim olarak adlandirilirlar. Ornekler o kadar cok ki, ayetleri buraya tasimaya kalkarsak sonu gelmez. Hicbir ayette "en zalim" diye bir siniflandirma yapilmamistir. "Bunlar zalimlerin ta kendileridir, iste onlar zalimlerdir" gibi ifadeler kullanilmistir.

Selam ile..

Maalesef sizde bu konuda dininizi bilmiyorsunuz.Zaten insanları hep bu mantıkla islama ikna edebiliyorlar.

Al-i İmran 151 Hakkında hiç bir delil indirmediği şeyi Allah’a şirk koştukları için kafirlerin kalbine korku salacağız. Onların varacağı yer ateştir. Zalimlerin varacağı yer ne kötüdür

Enam 21 Allah’a karşı yalan uyduran, yahut ayetlerini yalanlayanlardan daha zalim kim olabilir? Zalimler kesinlikle kurtuluşa eremezler.

Enam 33 Onların söylediklerinin seni üzdüğünü elbette biliyoruz. Fakat onlar seni yalanlamıyorlar, o zalimler, bile bile Allah’ın ayetlerini tanımazdan geliyorlar.

Enam 68 Ayetlerimiz hakkında ileri geri konuşanları gördüğün zaman Kur’an’dan başka bir söze dalana kadar onlardan yüz çevir. Eğer şeytan bunu sana unutturursa, hatırladıktan sonra, artık zalim toplulukla beraber oturma.

Enam 144 Deveden iki ve sığırdan da iki tane De ki:-İki erkeği mi, yoksa iki dişiyi mi; ya da bu kişi dişinin rahimlerindekini mi haram kıldı? Yoksa siz, Allah bunları size tavsiye ederken şahit mi oldunuz? ilme dayanmadığı halde, sırf insanları saptırmak için Allah’a karşı yalan uydurandan daha zalim kimdir? Allah, zalim toplumu doğru yola çıkarmaz.

Enam 157 .-Kitap bize indirilmiş olsaydı, onlardan daha çok doğru yolda olurduk” dersiniz diye, size Rabbinizden açık bir belge, rehber ve rahmet gelmiştir. Artık Allah’ın ayetlerini yalanlayanlardan ve onlardan yüz çevirenden daha zalim kim olabilir? Ayetlerimizden yüz çevirenleri, yüz çevirdiklerinden dolayı kötü azapla cezalandıracağız.

Araf 37 Öyleyse Allah hakkında yalan uydurandan veya O’nun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kim olabilir? Bunlara kitaptan nasipleri ne ise ulaşacaktır. Nihayet; elçilerimiz canlarını almaya gelince:-Nerede, Allah’ın dışında yalvardıklarınız? diye soracaklardır. Onlar da:-Bizden uzaklaşıp gittiler, diyerek kafir oldukları hakkında kendi aleyhlerine şahitlik edeceklerdir.

Yunus 17 Allah adına yalan uydurandan veya ayetlerini yalan sayandan daha zalim kim olabilir. Suçlular kesinlikle kurtuluşa eremezler.

Yunus 106 Allah’ı bırakıp, sana fayda da zarar da veremeyecek olan şeylere yalvarma! Eğer böyle yaparsan kesinlikle zalimlerden olursun!

Hud 18 -Allah hakkında yalan uydurandan daha zalim kim olabilir? Onlar, Rab’lerinin huzuruna çıkarıldıklarında, şahitler:-Bunlar, Rab’leri hakkında yalan söyleyen kimselerdir.” derler. Dikkat edin, Allah’ın laneti, Allah’ın yolundan engelleyen ve onda bir çarpıklık arayan ve ahireti de tanımayan zalimlerin üzerinedir

Secde 22 Rabbin ayetleri kendisine hatırlatılıp da sonra ondan yüz çevirenden daha zalim kim olabilir? Biz, günahkarların elbette cezasını vereceğiz.

Ankebut 68 Allah hakkında yalan uydurandan veya hak geldiğinde onu yalanlayandan daha zalim kim olabilir? Kafirler için cehennemde kalacak yer mi yok?!

Zümer 32 Allah hakkında yalan söyleyen ve kendisine gelen doğruyu yalanlayandan daha zalim kim vardır? Cehennemde kafirler için yer mi yok?

Saf 7 İslama davet edildiği halde, Allah hakkında yalan uydurandan daha zalim kim olabilir? Allah zalim topluma yol göstermez.

Lokman 13- Hani bir zaman Lokman, oğluna öğüt vererek demişti ki: "Yavrucuğum! Allah'a ortak koşma, çünkü Allah'a ortak koşmak (şirk), elbette büyük bir zulümdür."

Kurani okumadan vaaz türü hüküm vermek çok kolay.

Özetleyecek olursak; dünyada insanların birbirlerine yaptığı kötülükler,verdiği zararlar allahın umurunda bile değildir.Allahın yegane derdi gönderdiği ayetlerin sorgusuz sualsiz kabul edilmesi ve insanların sürekli ona kulluk ederek onun adını yüceltmeleridir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Restpektif arkadaşım ben zaten dikkat ettiyseniz ''ağırlıkça''kelimesini

kullandım,ve savlarınıza karşılık sayın katakuta ve muki arkadaşlar

ayetlerde delil olmak üzere gerekli cevapları ilettiler.Ben kuranı baştan sona

okudum ve benim yegane aklımda kalan eğer o kitapta yazılanlara kayıtsız şartsız inanmazsam

cehennemde sonsuz azaba çarptırılacağımdır ve bundan daha önemle üzerinde durulan bir

kabahat suç nederseniz deyin yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buda müslümanların uydurması. Kurandan bunu delillendirebilrimisiniz?

Ancak tövbe edip de inanan ve salih amel işleyenler başka. Allah işte onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. (Furkan Sûresi 70)

Kim de tövbe eder ve salih amel işlerse işte o, Allah'a, tövbesi kabul edilmiş olarak döner. (Furkan Sûresi 71)

Dikkat edin şu müjdeye bakın: "Tevbe ettikleri takdirde Kötülükleri iyiliğe çevriliyor" ne muazzam bir inanç. Ne harika bir yol.

Peki bana şunu söyleyebilir misiniz? Ey inanmayan kâfirler zümresi ?

Dünyaya **** ******** göre öldükten sonra sizin egonuza, benliğinize kısaca ruhunuza ne olacak ? yani bu konu hakkında lütfen kısa ve öz olsun secere döktürmeden cevap verin ? Diyelim ki imansız olarak ***** gittiniz ne olacak ?

Gerçi siz ölümede inanmazsınız hehe... :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ancak tövbe edip de inanan ve salih amel işleyenler başka. Allah işte onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. (Furkan Sûresi 70)

Kim de tövbe eder ve salih amel işlerse işte o, Allah'a, tövbesi kabul edilmiş olarak döner. (Furkan Sûresi 71)

Dikkat edin şu müjdeye bakın: "Tevbe ettikleri takdirde Kötülükleri iyiliğe çevriliyor" ne muazzam bir inanç. Ne harika bir yol.

Dünyaya ***** ******* göre öldükten sonra sizin egonuza, benliğinize kısaca ruhunuza ne olacak ? yani bu konu hakkında lütfen kısa ve öz olsun secere döktürmeden cevap verin ? Diyelim ki imansız olarak ****** gittiniz ne olacak ?

Başı gayet anlamlı ve düzgün sonu ise biraz ahlaki sorun içeren bir ileti olmuş...

Sana bir hatırlatma yapayım arkadaşım:

Nahl Suresi-125. Ayet:

Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel güzel öğütle davet et ve onlarla en güzel şekilde mücadele yap!Çünkü Rabbin, yolundan sapanı en iyi bilendir ve doğru yolda gidenleri en iyi bilen de ancak O'dur.

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başı gayet anlamlı ve düzgün sonu ise biraz ahlaki sorun içeren bir ileti olmuş...

Sana bir hatırlatma yapayım arkadaşım:

Cevabımı alsaydım bi kaç şey daha söyleyecektim ama :D öleceğine inanmıyorsun sonucunu mu çıkarayım ??? :D

Kesin bir cevap alamadım ;) ha bu arada hayırdır hemen arkadaş olmuşsuz ?? ****** ***** ********... :D

Mü'minler, mü'minleri bırakıp inkarcıları arkadaş(dost) edinmesin. Kim böyle yaparsa Allah ile bir ilişiği kalmaz. Ancak onlardan (gelebilecek tehlikeden) korunmanız başkadır. Allah asıl sizi kendisine karşı dikkatli olmanız hakkında uyarmaktadır. Çünkü dönüş Allah'adır. (Al-i İmran 28)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cevabımı alsaydım bi kaç şey daha söyleyecektim ama :D öleceğine inanmıyorsun sonucunu mu çıkarayım ??? :D

Kesin bir cevap alamadım ;) ha bu arada hayırdır hemen arkadaş olmuşsuz ?? ***** ********* ***********:D

Mü'minler, mü'minleri bırakıp inkarcıları arkadaş(dost) edinmesin. Kim böyle yaparsa Allah ile bir ilişiği kalmaz. Ancak onlardan (gelebilecek tehlikeden) korunmanız başkadır. Allah asıl sizi kendisine karşı dikkatli olmanız hakkında uyarmaktadır. Çünkü dönüş Allah'adır. (Al-i İmran 28)

Ne demek istiyorsun; ben burada üzerime düşeni yaptım ve aşırıya kaçtığını düşündüğüm ifadeler için uyardım...

Dersin:Ben buyum, o kadar...

Dersin:Sağol uyardığın için...

Bu verdiğin cevaplar hangi derdinin eseri!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyaya **** ******** göre öldükten sonra sizin egonuza, benliğinize kısaca ruhunuza ne olacak ? yani bu konu hakkında lütfen kısa ve öz olsun secere döktürmeden cevap verin ? Diyelim ki imansız olarak ***** gittiniz ne olacak ?

''İyiliklerin kötülüğe dönmesi''konusunu biraz açabilirmisin,çevrende bu konuyla

ilgili gerçekleşmiş bir örnek var mı?Ya ''dinibütün''vatandaşların yaptıkları kötülükler

ne olacak onları ne yapmalı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kesin bir cevap alamadım ;) ha bu arada hayırdır hemen arkadaş olmuşsuz ?? ****** ******* ******* ********... :D

sayın alio ile hernekadar aynı fikir ve düşünceleri yada inançları paylaşmıyor olsakta

düzeyini daima koruyan karşısındakine saygıyı bozmayan ,Senin

bulunduğun uç noktaları çoktan aşmış bir arkadaştır.karşındaki insan senin

inandığına inanmasa bile saygı göstermek zorundasın yoksa kendi karanlık dünyanda

boğulmaya terkedilirsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne demek istiyorsun; ben burada üzerime düşeni yaptım ve aşırıya kaçtığını düşündüğüm ifadeler için uyardım...

Dersin:Ben buyum, o kadar...

Dersin:Sağol uyardığın için...

Bu verdiğin cevaplar hangi derdinin eseri!!!

SubhanAllah !

bak ali soru gayet açık ve net ölüme inanıyor musun diye soru sordum ? İnanıyorsan ki inanmaman senin için ****** olur kimse ebedi kalmıyor. (*********** ) Buna göre seninde ölümün ecelin geldiğinde gerçekleşecek ondan sonrası için düşüncen nedir ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ayetlerin hiç birsi benim soruma cevap değil.Önce bakalım Respektif ne demiş?

Insanlik suclarina affa gelince.. Maalesef bu tamamen bir tersten okuma. Tam tersine Allah'in butun suclari, tevbe edildigi taktirde, affedebilecegi soylenir ama uzerinde "kul hakki" olanlarin ancak uzerinde hakki bulunanlar tarafindan affedildikleri taktirde bagislanacagi ifade edilir.

respektifin iddiasına iyi dikkat edin diyorki;

kul hakki" olanlarin ancak uzerinde hakki bulunanlar tarafindan affedildikleri taktirde bagislanacagi ifade edilir.

Bunun ne anlama geldiği gayet açık.İnsanlar eğer biribirlerinin hakkına tacavüz etmişlerse, mağdur olan afftetmedikçe allah araya girip karışmıyormuş. Sizin verdiğiniz ayetlerin tamamında ise allahın tevbeleri kabul edeceğinden bahsediyor.Dolayısıyla benim sorum hala geçerli yani respektifin iddiasına kuranda bir delil yok.

Ama ben yinede kuranda delili olmamasına rağmen respektifin bu iddiasını beğendim.Allah sadece inananları değil,kafirleride yarattığına göre yani kafirlerde allahın kulu olduğuna göre, eğer bir müslüman bir kafirin hakkına tecavüz etmiş ise,o kafir affetmediği müddetçe o müslümanın kurtulması mümkün değil.Allah bile sizi kurtaramayacak.Çok dikkat edin ve sakın inanmayanlatın hakkına tecavüz etmeyin, biz zaten cehenneme gideceğiz sırf size gıcıklık olsun diye asla affetmeyiz ona göre. Benden söylemesi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın alio ile hernekadar aynı fikir ve düşünceleri yada inançları paylaşmıyor olsakta

düzeyini daima koruyan karşısındakine saygıyı bozmayan ,Senin

bulunduğun uç noktaları çoktan aşmış bir arkadaştır.karşındaki insan senin

inandığına inanmasa bile saygı göstermek zorundasın yoksa kendi karanlık dünyanda

boğulmaya terkedilirsin.

Ah din kardeşim benim yazdıklarım hakikattır. İnançsız bir kişi ile ben arkadaş olamam bence sen islamı daha iyi öğrenmeye bak inanmıyorum diyenle bizim dinimizde arkadaşlık dostluk söz konusu değildir. Evet kabul ediyorum ****** gideceksiniz derken içimden gelen öfkenin kurbanı oldum hatasız kul olmaz Allah Affetsin beni :unsure: e karşımdakide aynı dini paylaşmadığı için islam dinine göre herhangi bir hak hukuk geçmediğine göre özür dilemenin yersiz olduğunu düşünüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakınız bu ayet yeni dikkatimi çekti.Benim tezimi destekliyor.Bir müslüman dünyanın en gaddar insanı bile olsa bir tevbede kötülükleri iyliğe çeviriliyor.

Kul hakkı mimiş mul hakkı imiş bunların tamamı palavra,yok kuranda böyle bir şey.

CyBeR-iSLaM bu adaletsizliği birde maharetmiş gibi bakın nasıl yorumlıyor

Evet ne güzel müjde as, kes, çal, çırp, her türlü kötülüğü yap sonrada bir tevbede hepsi yok olsun. Bu ayet resmen suça teşviktir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1)Bana iltifatta bulunmuş olan sayın LUCAS'a teşekkürlerimi sunarım...

2)Ben burada İslam karşıtı bir davranışta bulunmuyor aksine İslam'dan beslenmeye çalışıyorum...

3)Sen ki ey karşıdakini anlamadan fişi yapıştıran vatndaş;dinle bak Kur'an ne diyor:

el-Mümtehine 8.ayet

Allah, sizinle din hususunda savaşta bulunmamış ve sizi yurdunuzdan çıkarmamış kimselere iyilik etmenizden ve onlara adalette bulunmanızdan sizi menetmez. Şüphe yok ki: Allah,adalette bulunanları sever.

ve adalet hakkında devamı için bakınız:Adalet meselesi

Daha bitmedi:

Fussilet Suresi

Cüz:24

Sure:41

Ayet:34

Hem hasene(güzellik,iyilik) de bir değildir kötülük de.Kötülüğü en güzel olan hasene ile önle.O zaman bakarsın ki,seninle arasında düşmanlık bulunan kimse yakılgan(şefkatli) bir hısım gibi olmuş!

Ve devam edelim:

EN'AM Suresi

Ayet:1-108-151

Hamd o Allah Teala'ya mahsustur ki, gökleri ve yeri yaratmış ve karanlıklar ile nuru var etmiştir.Sonra kafir olanlar, -bunları- Rablarına denk tutuyorlar.

Allah'tan başkasına tapanlara sövmeyiniz. Sonra onlar da bilmeksizin Allah Teala'ya düşmanlıkla söverler. Öylece her ümmete amellerini süslü gösterdik. Sonra dönüşleri Rab'lerinedir.Artık onlara ne yaptıklarını haber verecektir.

De ki: Geliniz, Rab'binizin, üzerinize neleri haram kılmış olduğunu okuyayım: Ona hiçbir şeyi ortak koşmayınız, ve ana ile babaya iyilik ediniz. Ve çocuklarınızı yoksulluktan dolayı öldürmeyiniz. Sizi de onları da biz rızıklandırırız. Ve kötülüklere, onlardan açıkça olana da, gizlice olana da yaklaşmayınız, ve Allah Teala'nın haram kıldığı herhangi kimseyi öldürmeyiniz, hak ile olan müstesna. İşte bunlar ile size tavsiyede bulunmuştur. Taki akıllıca düşünesiniz.

Şimdi sen kendi kafana göre kimi ölümlük ilan ediyorsun ya;yapmayın lütfen...

4)Ben Allah'a ve ahirete inanırım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fussilet 34- İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.

Tevbe 23-Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi bile dost edinmeyin. İçinizden kim onları dost edinirse, işte onlar, zalimlerin ta kendileridir.

Iste buna ve bunun gibi nice celiskili ayete aklim ermiyor. Celiski derken misal olarak: Allah bir gun once 'kotulugu en guzel bir sekilde sav, bakarsin sicak bir dost oluvermistir' diyor, bir gun sonra da 'baban ve kardesin dahi olsa dost edinme' diyor.

Ne kadar degisken huyu var bu Kuran'in Allah'inin. Muhammed'in de: 'Ya Allah'im ilk once boyle dedin, simdi de boyle diyorsun' demek aklina gelmemis herhalde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fussilet 34- İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.

Tevbe 23-Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi bile dost edinmeyin. İçinizden kim onları dost edinirse, işte onlar, zalimlerin ta kendileridir.

Iste buna ve bunun gibi nice celiskili ayete aklim ermiyor. Celiski derken misal olarak: Allah bir gun once 'kotulugu en guzel bir sekilde sav, bakarsin sicak bir dost oluvermistir' diyor, bir gun sonra da 'baban ve kardesin dahi olsa dost edinme' diyor.

Ne kadar degisken huyu var bu Kuran'in Allah'inin. Muhammed'in de: 'Ya Allah'im ilk once boyle dedin, simdi de boyle diyorsun' demek aklina gelmemis herhalde.

Eveeet...

Çelişki???

Hemen bakalım mantıken...

İlk ayet karşıya yaklaşımla ilgili;yanlış mıyım;hayır;yani iletişimde izlenmesi gereken yönteme dair bir öğüt olsa gerek(devamını bilmiyoruz, net konuşmayalım)...

İkinci ayet ise doğru yola yanlışı tercih edenin dost edinilmesine dair...

Bir kere temelde ikisi ayrık cümleler;çünkü karşıya yaklaşım başka bir olaydır, karşının dost edinilmesi başka bir olaydır;birisi kişisel tercihe dairdir, ötekisi kaçınılmaz sosyal ilişkilere dairdir...

Dost yandaştır, yoldaştır;peki insanlara yaklaşımda ve onlara iyilikte yeri nedir???Allah adaleti emreder, bu yüzden sırf dost değil diye birine kötü yaklaşım hoş olmaz, olur ki o da belki ileride dost olacaktır...

O zaman neymiş???

Bu iki cümlenin konusu farklıymış ve çelişki aramak biraz fazla abartıymış...

Anlaşılmayan yerleri yine mantıken açıkça belirtirseniz sevinirim...

Bir de şu tam anlamadan yaptığınız yorumlar en azından benim açımdan üzücü;rica ediyorum fikrinizi bu kadar karşıyı aşağılar düzeyde dile getirmeyiniz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.