Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Müslümanların allah katında deve kadar değeri yok

katakuta

Önerilen İletiler

• Cevaplar 88
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sonuç olarak bu başlık "kopyala-yapıştır" fikri ürünüdür;olayın bütününü arkadaşlar belirttiler;bu olay da "çarpıtmaya" ibret olarak zihinimize yerleştirildi ve karşı tarafın bu samimiyetsizliği beni gerçekten değerlerime daha çok bağladı...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

deve kim miş bakın

mesneviden

4505. Hakikatten de oradan çabucak dönünce bak hele, Kurayza’nın Nazîr’in başına neler geldi,

O iki kaleyle çevrelerindeki yerler teslim oldu, ganimetlerden faydalar elde ettiler.

Öyle olmasa bile şu taifeye bak… onlar gam içinde, keder içinde Tanrı’ya meftun ve âşıklar.

Zehri şeker gibi yemekteler… gam dikenlerini deve gibi otlamaktalar!

Hem de bunu, gamdan kederden kurtulmak için de yapmıyorlar; gama uğradıklarından yapıyorlar. Bu horluk, onlarca rütbelere, mevkilere erişmek!

Ey malla, mülkle, soyla, sopla nazlanan, sen akıllı kişinin yanında oluk üstündeki devesin!

Akılsız bir tavuk, deveyi evine konuk götürür.

Fakat deve, tavuğun evine ayak atar atmaz ev yıkılır, dam çöker!

4670. Bizim aklımız, fikrimiz de tavuk kümesinden ibaret. Salih’in aklıysa Tanrı devesini arar.

Deve, başını suya, toprağa daldırınca orada ne toprak kalır, ne can, ne gönül.

4730. Kendine gel, kendine… bu sırdan pek bahsetme; önce bir sıçra, kendine mahrem bir dost iste!

Âşıksın, sarhoşsun, dilin açılmış… Allah, Allah… sen, oluk üstünde bir devesin

4539. Oluk üstünde deve sözü garip ve olmayacak şeyi ifade eder.

Salih’in devesi görünüşte deveydi, o zalim kavim, bilgisizlik yüzünden deveyi kestiler. Su için deveye düşman olduklarından kendileri, mezara su ve ekmek oldular. ( helak olup mezarı doyurdular).

Tanrı devesi, ırmaktan buluttan su içmekteydi. Onlar, Hakk’ın suyunu Hak’tan esirgediler Salih’in devesi, salih kişilerin cisimleri gibidir; onlar kötülerin helaki için tuzaktır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sonuç olarak bu başlık "kopyala-yapıştır" fikri ürünüdür;olayın bütününü arkadaşlar belirttiler;bu olay da "çarpıtmaya" ibret olarak zihinimize yerleştirildi ve karşı tarafın bu samimiyetsizliği beni gerçekten değerlerime daha çok bağladı

Ali01

gördüğüm kadarıyla, çarpıtma yok

deve yüzünden, kavim katledilmiş

deve bardağı taşıran son damla olsada, bir KAVİM için katletme nedeni olmamalı

sonuçta deve olayı olmasaydı, o kavim katledilmeyecekti

demekki pire yüzünden yorgan yakılmış

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

deve yüzünden, kavim katledilmiş

Neden yazılarımızı dikkate almıyorsunuz..?

Sana bir soru; suçu tehir edilen bir kimse tekrar bir suç işlediğinde son suçu mu baz alınır diğer tehir edilen suçların cezalarıda dikkate alınır mı..?

Aslında "Bardağı taşıran son damla" sözü bu tartışmayı özetliyor, tartışmaya devam etmeye bile gerek yok..

Eğer hala aksini söylüyorsanız zorla işi deveye bağlıyor gibi bir düşünce içinde olduğunuzu düşüneceğim ..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışmaya bile gerek yok deve için bir kavim helak edilmiştir.

Yani Semut kavmi iman etmişti, azgın bir kavim değildi, sapkınlıklar yapmamışlardı, peygambere olmadık laf söylememişlerdi sadece ve sadece deveyi öldürdüler o yüzden helak edildiler öyle mi..?

Eğer gerçekleri bile bile böyle yazacaksak bu tartışma değil inatlaşma olur..

Semut kavminin deve olayına gelinceye kadarki durumunu yazddım durum bundan ibaret..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani Semut kavmi iman etmişti, azgın bir kavim değildi, sapkınlıklar yapmamışlardı, peygambere olmadık laf söylememişlerdi sadece ve sadece deveyi öldürdüler o yüzden helak edildiler öyle mi..?

Eğer gerçekleri bile bile böyle yazacaksak bu tartışma değil inatlaşma olur..

Semut kavminin deve olayına gelinceye kadarki durumunu yazddım durum bundan ibaret..

Saygılar..

Bu dediklerini kanıtlayabilemen için kanıt vermen gerekir.Eğer allah yukarıda kırmızı renklendirdiğim gibi davrananları helak ediyorsa, günümüzde de bu şeklide olan bir çok kavim var,onları niye helak etmiyor edemiyor.?Yoksa muhammedin zamanına kadar kavimleri helak ede ede artık helak edecek gücümü kalmamış?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir gün zaman makinası icat edilirse birlikte gideriz tmm..

Gittiğimizde görürüz, gitmediğimizde göremeyiz, ama siz gitmedende bildiğinizi iddia ediyorsunuz

Semut kavminin katledilmesi için deveye gerek yoktu, deve olayı çok basit, deve bardağı taşıran son damlaysa bu bizim mantığımıza uygun değil, ama size göre olabilir tabiki, katliam ve vahşet sizin kitapta normal !!!

Ayrıca bu semut kavminin çocukları yokmu, zavallı çocuklar olayları idrak edemeden toptan mı katledildiler.

Tabi benim herhangi bir iddiam yok, ben olayların benim mantığıma uymadığını belirtiyorum sadece

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gittiğimizde görürüz, gitmediğimizde göremeyiz, ama siz gitmedende bildiğinizi iddia ediyorsunuz

Ben inandığım Kur-an'ın sözlerini aktarıyorum..

Benim için Kur'andaki her söz doğrudur ve gerçektir..

Olayı gidip görmesemde Kur'an-ı Kerim'e inanıyorum..

katliam ve vahşet sizin kitapta normal !!!

Katlima ve vahşet yok sadece ceza var, onca uyarıya rağmen direnen bir kavme bir ceza..

Tabi benim herhangi bir iddiam yok, ben olayların benim mantığıma uymadığını belirtiyorum sadece

Benim mantığıma uyuyor..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olayı gidip görmesemde Kur'an-ı Kerim'e inanıyorum..

Sen inanıyorsan bizim için doğru olan senin inanman değil, kanıtlanmasıdır

Bizde kendimize inanıyoruz

Peki gerçek olan nedir, 2 tane gerçek yoktur 1 tane gerçek vardır, dolayısıyla iki tane kişisel gerçek varsa bu otomatikman iddiadır.

Katlima ve vahşet yok sadece ceza var, onca uyarıya rağmen direnen bir kavme bir ceza..

Verilen ceza nedir ? Katliam nedir ?

Benim mantığıma uyuyor..

Senin mantığına uyan şey doğru değildir, herzaman sorgulanır bizim açımızdan, bu nedenle benim doğrum budur benim mantığıma uyuyor dediğin zaman konu kapanmış olmuyor. Ben nasıl benim mantığıma uymuyor bu nedenle sorgulamak durumunda kalıyorsam, senin mantığına uymasıda bizim için bir eksiklik yaratır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki gerçek olan nedir, 2 tane gerçek yoktur 1 tane gerçek vardır, dolayısıyla iki tane kişisel gerçek varsa bu otomatikman iddiadır.

Kanıtları bir bir yazdık ikna olmadıysanız yapacak birşey yok..

Bana göre kanıttır san göre değildir..

Senin mantığına uyan şey doğru değildir, herzaman sorgulanır bizim açımızdan, bu nedenle benim doğrum budur benim mantığıma uyuyor dediğin zaman konu kapanmış olmuyor. Ben nasıl benim mantığıma uymuyor bu nedenle sorgulamak durumunda kalıyorsam, senin mantığına uymasıda bizim için bir eksiklik yaratır

Benim mantığıma uyan şey bana rahatsızlık vermez..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Araf/73 Semud (toplumuna da) kardeşleri Salih'i (gönderdik. Salih:) "Ey kavmim, Allah'a kulluk edin, sizin O'ndan başka ilahınız yoktur. Size Rabbinizden apaçık bir belge gelmiştir: Allah'ın bu dişi devesi size bir belgedir; onu salıverin de Allah'ın arzında otlasın, ona bir kötülükle dokunmayın, sonra sizi acı bir azab yakalar" dedi.

Hud/64 "Ey kavmim, size işte bir ayet olarak Allah'ın devesi; onu serbest bırakın, Allah'ın arzında yesin. Ona kötülük (vermek niyeti)yle dokunmayın. Yoksa sizi yakın bir azab sarıverir."

Şems/14 Fakat, onu yalanladılar, deveyi yere yıkıp öldürdüler. Rableri de günahları dolayısıyla 'onları yerle bir etti, kırıp geçirdi'; orasını da dümdüz etti.

Allah bir deve için koskoca bir toplumu kırıp geçirmiş..Dünyada müslümanlara yapılan katliamları tek tek saymama gerek yok müslümanlar bunu daha iyi bilir.Milyonlarca müslüman sürekli allahı anar,hergün namazını kılar,orucunu tutar ve daha bir çok islami abadetleri eda ederler,ama tüm bunlara rağmen allah müslümanlara haksızlık edenlerin kılına bile dokunmaz.

İyi düşünün müslümanlar, yoksa sizin bir deve kadar bile değeriniz yokmu allah katında ?

S.A herkese siteye yeni geldim ve ilkmesajımda bu konuya kısmetmiş

Benim gibi dini bilgisi fazla olmayan bir insan bile bu konuda belirtilmek istenin dişi deve değil Allah ın buyruğunun önemi olduğunu anlar. Her şeyi insan için yaratmış olan Allah bir deveyimi kuluktan esirgiycek sadece gülüyorum rabbimiz o deveyi salih peygamberin milletini sınamak için göndermiş yani burda deve sadece bir sınanma aracıdır yani rabbimiz eğer isteseydi o milleti keçi yada kuzuylada sınardı burda öneml olan rabbimizin buyruğu halktan istediği ve halkın rabbimize itaatmı ediceği yoksa sapkınlığa devammı ediceğidir yukarıdaki ayetleri temiz bir beyin ve tarafsız bir kalple okuyan herkesin anlıyacağını ümit ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın fft

gayet güzel yazmışsınız ama ben bu sistemin eşit olmadığından bahsetmeye çalışmıştım. yani girdiğimiz sınav eşit değil.

o belirttiğim iki kişinin girdiği sınavları derecelendirebilirsem, biri eşit seviyede olmayan iki kişiye biri fizik profesörü, diğeri ise ilkokul terk kişiye oldukça zor sorulardan oluşan sınav yapmaya benzer... ben sınav sistemini eleştiriyorum

aslında bence eşittte olamaz zaten ... eşit olursa anlamı kalmaz... yani ortada bir değer varsa onun karşıtı bir değer de vardır... yani yaratılan ve değer ifade eden herşeyde zıtlık vardır... iyilik kavramı için kötülük kavramı.. ödül ve ceza... güzel ve çirkin.. zengin ve fakir.. dürüst yalancı... biri olmadan diğerinin anlamı yoktur... mesela etrafımızdaki herkesin zengin olduğunu düşünelim ... herkesin kesinlikle kaybetmeyeceği ve her istediğini alabileceği kadar parası var... çalışmak diye bir kavram tamamen ortadan kalkar ve kimse birşey yapamaz hale gelirdi.. zenginliğinizle yaptıracağınız evi yapacak olan amele olmazdı ve o eve asla sahip olamazdınız.. olmanız için kendinizin mühendislik ve amelelik öğrenmeniz ve kendinizin bütün o harçları tuğlaları taşımanız gerekirdi... kısacası zıtlıklar gerek, kademeler gerek... bu örneklerdede yani şu sınav meselesi ,her bir durum, gün geldiğinde hak olacak... birileri tam anlamıyla iyi olmadıkça ,tam anlamıyla teslim olmadıkça ,tam anlamıyla sabredemedikçe cennete giremeyecek belki... birileri de tam anlamıyla kötüleşmedikçe... tam anlamıyla yaradana ve emirlere ters hareket etmedikçe cehenneme gidemeyecek belki... yani diyelimki doğuştan taşıdığımıza inandığım bahanesiz bazı kavramları ele alalım... mesela yalan söylemenin kötü oluşu ,bu ,yeryüzünde yaşayan kaç tane insana yanlış gelebilir... yalan söylemenin kötü oluşu ve dürüstlüğün güzel bir kavram oluşu çok yaygın mı değil mi? şimdi senin inanmadığın kitap yalan söyleme diyorsa sen tersini mi yapacaksın... o kitaba inanmasanda dürüstlük senin için önemli bir kavramsa sen o kavramı yaşamaya devam edeceksin... dürüst olmaya devam ettiğin sürece de iste ya da isteme bizim inandığımız kitap açısından kazanacaksın.. yani sen falanca filanca kitaplardan ya da toplumların kültürlerinden ya da hadislerden ya da bi ton nedenden bizim inandığımız kitaba inanmadın ve farklı algıladın ama tuttun etrafında dürüstlüğünle sana güvenilmesiyle hayvan doğa sevginle, etrafına olan saygınla ,kibarlığınla ,öfkene kapılmadan tartışabilmenle,etrafına yaptığın yardımlarla vs vs bi ton özellikle tanındın... ne yani cehenneme gidecek misin gerçekten... hayır oraya gitmen için önce bi tam anlamıyla hak etmen gerekecek arkadaşım... önce tam anlamıyla bi kötü olman gerekecek... peki ya biz inananlar... kitaba inandık ibadetlerimizi yapıyoruz diyelim... ama yalan konuşuyoruz ama dedikodu yapıyoruz ama verdiğimiz sözleri tutmuyoruz ama mal sevgimiz öne geçmiş gidiyor ama helale haram harama helal demeye başlamışız ama batıl olan inançlara sapmışız(bıçağı birinin elinden alınca falan kara kedi geçince filan) ... tutmuş kahve falı bakmışız baktırmışız...tutmuş falanca kafir diye öfkeyle saldırmışız..Kurandan çok hadis ezberlemiş Kuran ayrılık meshep kabul etmesede ayrılmışızda ayrılmışız... uzar gider bunlar... şimdi biz mi cennete gideceğizzz... neyse bu mevzu bitmez arkadaşım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Verilen ceza nedir ? Katliam nedir ?

Senin mantığına uyan şey doğru değildir, herzaman sorgulanır bizim açımızdan, bu nedenle benim doğrum budur benim mantığıma uyuyor dediğin zaman konu kapanmış olmuyor. Ben nasıl benim mantığıma uymuyor bu nedenle sorgulamak durumunda kalıyorsam, senin mantığına uymasıda bizim için bir eksiklik yaratır.

2 tane gerçek yoksa 1 tane gerçek varsa başı olmayan bir varlığı kanıtla bana .. kanıtlayamazsın... ama başı olmayan varki sen varsın... senin olmadığını kanıtla bana... ne nerden oluştu.. evren!dünya! patlama !! ne patladı!patlayan!ne nerden derken o nerden nerden peki! ee kanıtla ama kanıtlaman için sen olmalısın ama sen yoksun çünkü yok yoktur .. hadi bana seni kanıtla.. al sana aklın yetmediğine kanıt .. bu bana göre aklımın acizliğinin kanıtı.. bilimsel mi istiyorsun... IQ testi mi istiyorsun? veriler yüksek diyor.. ama benden daha iyi bir akılsız göremezsin...inanca kanıt istiyorsun.. bana iyiliğin neden iyilik olduğunu kanıtla ... bana bu kavramın bilimsel kanıtını sun... sunamazsın... bu noktada his dersin... bana ancak o kavramın sonuçlarından bahsedersin o kavramı bana kanıtla ıspatlayamazsın... işte bizim inancımız olan yaratan da ,biz onu sana kanıtlayamayız,delil sunamayız... o varlığıyla,yaşadığımız olaylar ve deneyimlerle ve yıllarla şekillenir ve var olur bizim için,artık var oluncada sen ne yapsan yok dedirtemezsin,yoku hissettiremezsin..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki o inandığın yaratıcının iradesi var mı..?

Yaratıcı İradenin kendisidir.

İrade maddenin kaçınılmaz olarak bağımlı kaldığı yasalar ve doğa kanunlarıdır.

Yada o inandığın yaratıcıyı bizlere tarif edebilir misin..

Her şeydir...

Her şeydedir...

Sana göre o inandığın yaratıcının kainat üzerinde rolü nedir.

Tanı tüm kainatın kendsidir...

İnsan küçük bir kainat,

Kainat büyük bir İnsandır.

Tanrı insanları kendi suretinde var etmiştir.

Tanrı insana şah damarından daha yakındır.

İnsana şah damarından daha yakın oln, yine insanın kendisidir.

Bilinmeyenli bir denklem değil bu,

Çıkarımını çok kolay yapabilirsiniz.

Biraz mantık bilmek yeterli...

Ene'l Hakk...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.