Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

C* Alçak gönüllülük

pardus tulliana

Önerilen İletiler

Lokman Suresi 18. ayetin meali şöyle:

"Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah hiçbir kibirleneni, övüngeni sevmez."

Bu ayetten anladığımız kadarıyla Allah kibirlenmeyi, böbürlenmeyi sevmiyor, tam tersine alçak gönüllü olmayı, mütevazi olmayı emrediyor,

Peki neden kendisi Kur'an ayetlerinde alçak gönüllü, mütevazi söylemlerde bulunmuyor, tam tersine hep kendisini övüyor, kibirleniyor, despot bir görüntü çiziyor.

Bu hadis te Kütüb-i Sitteden:

İbnu Abbâs (R.a) anlatıyor: "Resülullah (S.a.v) buyurdular ki: "Allah Teâla hazretleri buyurdular ki: "Büyüklük benim ridamdır, azamet de benim izarımdır. Kim, bunlardan birinde benimle iddialaşmaya kalkarsa, onu cehenıneme atarım."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lokman Suresi 18. ayetin meali şöyle:

"Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah hiçbir kibirleneni, övüngeni sevmez."

Bu ayetten anladığımız kadarıyla Allah kibirlenmeyi, böbürlenmeyi sevmiyor, tam tersine alçak gönüllü olmayı, mütevazi olmayı emrediyor,

Peki neden kendisi Kur'an ayetlerinde alçak gönüllü, mütevazi söylemlerde bulunmuyor, tam tersine hep kendisini övüyor, kibirleniyor, despot bir görüntü çiziyor.

Bu hadis te Kütüb-i Sitteden:

İbnu Abbâs (R.a) anlatıyor: "Resülullah (S.a.v) buyurdular ki: "Allah Teâla hazretleri buyurdular ki: "Büyüklük benim ridamdır, azamet de benim izarımdır. Kim, bunlardan birinde benimle iddialaşmaya kalkarsa, onu cehenıneme atarım."

Katkıların için teşekkürler sevgili pardus.

Hep kendisini öven, kibirlenen, büyüklük taslayan kişiler için megaloman, narsist gibi tanımlar kullanılır.

Kuran'ın Allah'ı da bu insana bile yakışmayan eylemlerin hepsini yapıyor. Bunları söyleyince kimse hakaret diyorsun demesin lütfen. Bunları söyleyen Kuran/Muhammed.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden insanoğluna kibirlenme demiştir? Cevabı çok basit değil mi? İnsan sadece yaratılan, hiçbir şey'e gücü, kudreti olmayan... Hayatını devam ettirmek yetisine dahi sahip olmayan insan mı kibir duyacak yaptıkları ile? Yaratıcının ortaya çıkardığı eserlerle mi övünecek kul?

Ayrıca alıntı yapmamışsınız ama Mevla Kuran'ın bir çok yerinde her şeyi kendi yapmış olmasına rağmen "biz yaptık" diye ibareler kullanır. Enaniyetlikten yoksun olmanın açık kanıtı değil midir bu?

İslamın emirlerindendir tevazu sahibi olmak. Ve alemlere rahmet olarak gönderdiği Resul'unde en başta görürüz bu meziyeti. Sebebi de alenidir ki ümmetine örnek olsun için...

Çok basit bir örnek olacak ama zannımca uygun. Sizin öğretmen oldğunuzu ve iki öğrenciyi ders çalıştırarak sınavda 100 aldırttığınızı varsayalım. Sınavın akabinde çocukların her yerde "benim başarım, ben çalıştım yaptım" gibi söylemlerle ortalıklarda gezindiğini düşünelim. İç dünyanızın hali ne olur? Başarı aslında kimindir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslamın emirlerindendir tevazu sahibi olmak. Ve alemlere rahmet olarak gönderdiği Resul'unde en başta görürüz bu meziyeti. Sebebi de alenidir ki ümmetine örnek olsun için...

Sen benim imzxayı okumamışsın galiba. Tevazu sahibi Muhammed'i tanı.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İmzanı elbette ki okudum ve sana ayrıca teşekkür etmek isterim. Büyük puntolu harflerle yazmışsın, her okuyuşumda yeniden hayran oluyorum bu din'e. Bu bağlamda katkın için sağolasın.

Birinci yazdığın hadis-i şeriftir ki olaya sadece dış yüzeyinden bakmamanı öneriirim. Neden öyle bir beyanat yapılmış, ileri de birilerinin eline koz olarak verilmesi tehlikesi düşünülmemiş mi, bunları idrak etmek lazım öncelikle.

Hemen gündelik hayatla misallendirelim. Ben bir partiyi desteklerken; atıyorum a şehrinden seçilen milletvekili için desteklemem. Önce partinin lider'i olan şahsın hayat felsefesine, siyasi görüşüne, yaptıklarına ya da bakacaklarına vs. bakarım. O'na göre bir tutum sergilerim. Haliyle kıstas alacağım kişi "lider" olandır. Önce lider olanı desteklerim ki (hadisle bağlantılarsak severim ) uzun vadede onu tercih edeyim.

İkinci büyük puntolu yazın ise ayettir ki, bu da sevginin seviyesini belirtir. Kuluna verdiği önemi beyan eder. Tarihde aşkı için her şey'e katlanan, imkansızı yapmak için tüm emeğini sarfeden insanlar yok mudur? Ve sadece "ol" dediği vakit her şey'i var eden Mevlanın resul'u için dünya yaratmış olması çok da imkansız olmasa gerek... Konu yanlış tarafa çekilmesin. Taraflar arasındaki sevgidir mevzumuz. "Allah (c.c) hz. Muhammed'e aşık mıydı?" gibi bir komedik düşünce gelmez umarım zihinlere.

Ayrıca ayet olarak nitelenen ikinci yazın ile nasıl Muhammed (a.s) itham ettin anlamış değilim. Şimdi "ben seni övsem, sen olmasaydın ben bu siteye girmezdim "desem, buradan senin kibirli bir insan olduğun sonucuna mı varırız?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn. Alimetuliktisat,

Ben kibirli olalım diye birşey demedim, Tanrı alçak gönüllü olmamızı emretmişse biz de alçak gönüllü davranırız,burada sorun yok, zaten insana yakışan da alçak gönüllü olmaktır,

Asıl sorun, Lokman suresi 18. ayetinde Allah hiçbir (buna kendisi de dahil) kibirleneni, övüngeni sevmediğini söylüyor,

Ama Kuran ayetlerinde bunun tam tersi görüntü çiziyor: Sürekli kendini övüyor, kibirleniyor, despotluk taslıyor,

Şimdi öğretmen örneğine gelelim,

Çocuklarım benim sayemde 100 not almış olsun,

Ben onlara şöyle diyorum:"Sakın aldığınız bu not yüzünden kibirlenmeyin, böbürlenmeyin; ben kibirlenen, böbürlenen hiçbir kimseyi sevmem."

Sonrada yolda önüme çıkan her şahsa "Çocuklarım benim sayemde yüz aldı, ben övülmeye en layık insanım, ben ilimlilerin en ilimlisiyim, benim ilmim her şeyi kuşatmıştır." diyorum,

Çocuklarıma da "Alimlik benim ridamdır, bilgelik benim izarımdır. Bunlardan biriyle benimle yarışmaya kalkarsanız sizi sobanın içine atarım." diyorum.

Bu normal bir davranış mı sizce?

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birinci yazdığın hadis-i şeriftir ki olaya sadece dış yüzeyinden bakmamanı öneriirim. Neden öyle bir beyanat yapılmış, ileri de birilerinin eline koz olarak verilmesi tehlikesi düşünülmemiş mi, bunları idrak etmek lazım öncelikle.

Hemen gündelik hayatla misallendirelim. Ben bir partiyi desteklerken; atıyorum a şehrinden seçilen milletvekili için desteklemem. Önce partinin lider'i olan şahsın hayat felsefesine, siyasi görüşüne, yaptıklarına ya da bakacaklarına vs. bakarım. O'na göre bir tutum sergilerim. Haliyle kıstas alacağım kişi "lider" olandır. Önce lider olanı desteklerim ki (hadisle bağlantılarsak severim ) uzun vadede onu tercih edeyim.

Milletvekili adayı sana "Hiçbiriniz beni çocuğundan, babasından ve tüm insanlardan daha çok sevmedikçe gerçek xxx partili olamazsınız. ” dese o adamın akıl sağlığından şüphe etmez misin? Bu söz o adamın ilgi ve sevgi açlığını göstermez mi?

İkinci büyük puntolu yazın ise ayettir ki, bu da sevginin seviyesini belirtir. Kuluna verdiği önemi beyan eder. Tarihde aşkı için her şey'e katlanan, imkansızı yapmak için tüm emeğini sarfeden insanlar yok mudur? Ve sadece "ol" dediği vakit her şey'i var eden Mevlanın resul'u için dünya yaratmış olması çok da imkansız olmasa gerek... Konu yanlış tarafa çekilmesin. Taraflar arasındaki sevgidir mevzumuz. "Allah (c.c) hz. Muhammed'e aşık mıydı?" gibi bir komedik düşünce gelmez umarım zihinlere.

Bu bir ayet değil, hadis. Ancak mevzumuz o değil. Benim için ayet de hadis de Muhammed'in sözüdür. Orada iyice anlaşılsın diye "bana...dedi" ifadesini farklı renklendirdim. Bu sözü Muhammed söylüyor. Yani bu söz Muhammed'in iç dünyasını yansıtıyor. Megalomania, narsissizm, önemsenme ve ilgi odağı olma arzuları. Mitevazilikle yakından uzaktan bir alakası yok

Ayrıca ayet olarak nitelenen ikinci yazın ile nasıl Muhammed (a.s) itham ettin anlamış değilim. Şimdi "ben seni övsem, sen olmasaydın ben bu siteye girmezdim "desem, buradan senin kibirli bir insan olduğun sonucuna mı varırız?

Her iki hadisde de, görüleceği üzere Muhammed mütevaziliğin yanından yakınından geçmemiş. Mütevazilik konusunda örnek olmak bir yana, kibrin, büyüklenmenin allahını yapmış yani. Buna dikkatinizi çekerim.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben kibirli olalım diye birşey demedim, Tanrı alçak gönüllü olmamızı emretmişse biz de alçak gönüllü davranırız,burada sorun yok, zaten insana yakışan da alçak gönüllü olmaktır,

Asıl sorun, Lokman suresi 18. ayetinde Allah hiçbir (buna kendisi de dahil) kibirleneni, övüngeni sevmediğini söylüyor,

Ama Kuran ayetlerinde bunun tam tersi görüntü çiziyor: Sürekli kendini övüyor, kibirleniyor, despotluk taslıyor,

Şimdi öğretmen örneğine gelelim,

Çocuklarım benim sayemde 100 not almış olsun,

Ben onlara şöyle diyorum:"Sakın aldığınız bu not yüzünden kibirlenmeyin, böbürlenmeyin; ben kibirlenen, böbürlenen hiçbir kimseyi sevmem."

Sonrada yolda önüme çıkan her şahsa "Çocuklarım benim sayemde yüz aldı, ben övülmeye en layık insanım, ben ilimlilerin en ilimlisiyim, benim ilmim her şeyi kuşatmıştır." diyorum,

Çocuklarıma da "Alimlik benim ridamdır, bilgelik benim izarımdır. Bunlardan biriyle benimle yarışmaya kalkarsanız sizi sobanın içine atarım." diyorum.

Bu normal bir davranış mı sizce?

Saygılar

şimdi o misal biraz eksik olmuş.. öğretmen tüm övgüyü alamaz çünkü öğrencilerin de katkısı var. yani paylaşmak zorundalar başarıyı.

ama iş Cenab-ı Hakk'a gelince durum başkadır . nasıl mı?

övünmek kendinde var olan güzel hasletlerden dolayıdır.

insan neye malik ki övünsün . elinde var olan sadece cüz-i irade. o da seçmekten başka bir şeye yapamaz. yani iyiliği zaten Cenab-ı Hak seçmiş belirlemiş insana sadece istemek kalıyor. bu istemekten dolayı kendisinde bir övünme duyamaz.

Cenab-ı Hakk ise hepsine hakiki maliktir. ki övünebilir. kibir değildir. bu

tabi şu aklınıza gelebilir. kötüyü seçen de var iyii seçen de var. iyiiy seçen övünsün hakkı değil mi. övünülecek bir şey deil mi. ilk bakışta öyle görünebilir. ama zaten olması gereken o iken insan olması gerekeni yaptığı için övünemez. yani insana cüz-i ihtiyar verilmeseydi .yani hayvandan farklı olmasaydı o zaman kötüyü yapamayacaktı. dolayısıyla hep emredilenler üzerine amel edecekti. insan, cüz-i ihtiyarını bu hale uygun sarf etmekle durumun nötr olarak kalmasını sağlamakla yükümlü. artı bir durum yok yani anlayacağınız. kim ne kadar nötr olarak kalabiliyorsa o daha faziletli olandır.

bu mesele ucb diye islamiyette işlenmektedir. araştırmak isteyene anahtar sözcük.................

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lokman 18 i de eleştiriyorsunuz ya! .pes yani :)

Siz ayette geçen " Allah" sözünden rahatsız oludunuz sanırım...değiştirelim sizin için..

"Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü hiçbir kibirleneniN, övüngeni sevİLmez."..(anonim)

İnsanlara öğreti sunduğunuzda her zaman "neden" sorusuyla muhattap olursunuz..10 yaşındaki bir çocuğa yukarıdaki anonim öğretiyi sunun,çocuktan alacağınız ilk tepki "neden " sorusu olacaktır.Ve siz çocuğa vereceğiniz yanıta"çünkü" diye başlayarak bir neden açıklamak zorunda kalacaksınızdır.Hz.Muhammedin sunduğu öğretinin nedeni Allahtır.Hz.Muhammed sunduğu öğretiyi bir değere (nedene) bağlamak zorundaydı...Neden -Sonuc ilintisindeki ,aranandır Allah,olmnası gerekendir Allah.

Ateistler NEDEN bu ayeti eleştiriler..onların NEDENi ne ?? hangi değer adına eleştiriyorlar ??

Lokman 18 konu edilince,aklıma kuranda en çok beğendiğim ayetlerden biri olan Lokman 19 geldi..O da çok güzel bir öğretidir.

"Davanda gerçekci ol,büyük laf konuşma / gereksiz laf konuşma..en kötü ses eşeklerin sesidir.." (Bana hitap ettiği şekliyle ,aklımda kaldığı kadarıyla yazdım)

anladın sen onu !!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen benim imzxayı okumamışsın galiba. Tevazu sahibi Muhammed'i tanı.

Saygılar.

--------------------

Muhammed: “Hiçbiriniz beni çocuğundan, babasından ve tüm insanlardan daha çok sevmedikçe gerçek Mü’min olamazsınız. ”

Muhammed: Allah bana“"Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım habibim. " dedi.

Ne bu şimdi? Sevgi açlığı, ilgi açlığı ve adam yerine konma açlığının dışa vurumu mu?

yeri gelmişken imzana da değinelim.

burada Muhammed(a.s.m)'den kasıt ne Onun zatı mı yoksa başka bir şey mi? ikisinde de zatından gayrı bir mana var.

sen zatını anlarsan yanlış edersin. ama o manalardan ötürü de zatı sevilir . çünkü insan o manaları anlamak için gönderildiği bu dünyada o manaları en iyi bir şekilde gösteren O'dur.

zatından gayrı mana ise; Onda olan ve Cenab-ı Hakk'ın bizim olmamızı istediği halleri sevmek( kabul edip, yapmak)sünneti seniyyesine itaat etmek yani......

ikincideki mana ise Cenab-ı Hak'a bu dünyada en iyi ayine olmak ve bütün isim ve sıfatlarına tamamıyla mazhar olmaktır. yani insanın yaratılış gayesini diğer mahlukattan onu üstün tutan manayı (onu eşrefi mahlukat yapan manayı) en iyi şekilde yaşayan ve gösteren O olduğudur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn. Palam,

"övünmek kendinde var olan güzel hasletlerden dolayıdır. " demişsiniz,

ben de soruyorum: kendi kendini övmek güzel bir haslet midir?

Hele hele, insanlara alçak gönüllü, mütevazi olmayı emreden bir Tanrının övüngen, narsist bir tavır takınması doğru mudur?

Allah'ın yüce olması, O'nun kendi kendini övmesini mi gerektirir?

Kendi kendini övmek bir asalet, bir yücelik belirtisi midir? Yoksa asıl yücelik , asıl asalet ne kadar büyük olursan ol yine de kendi kendini övmemen, alçak gönüllü davranman mıdır?

Bana göre Tanrı kendi kendini övmeye ihtiyacı olmamalı, kendi kendinin reklamını yapmamalı,

İnsanlar Tanrının yüceliğini O'nun tehditleriyle değil, kendi aklını kullanarak, O'nun yarattığı mükemmel düzenden ibretler alarak kavramalı.

Kur'an da şöyle bir ayet vardır:" Allah bir sivrisineği, ondan daha da ötesi bir varlığı örnek olarak vermekten çekinmez. İman edenler onun, Rablerinden (gelen) bir gerçek olduğunu bilirler.(Bakara 26)"

Kuran da Allah'ın büyüklüğünü anlatan bütün ayetler böyle olsa sorun olmaz, insanlar Allah'ın yüceliğini korku ve tehditle değil, sivrisineğin üstün anatomisinden ibretler alarak kavrarlar. Zaten bir defa ibret alan bir insan da bir daha Allah'tan daha yüce olduğunu iddia etmez.

Ama Kurandaki ayetlerin çoğu böyle değildir. Kuranda Allah yüceliğini insanlara genelde şu üslubla anlatır:"Allah övülmeye en layık olandır, Allah en güçlü olandır, Allah en bilge olandır, kim bu söylediklerime karşı gelirse veya benimle yarışmaya çalışırsa onu cehenneme tıkarım, derisini değiştire değiştire onun kebabını yaparım."

Bu övüngen, büyüklenen ve tehditkar tavrın Tanrının üstünlüğünü anlamada bir yararı olmaz. Tam tersine, bu üslup bazı insanlarda ters tepebilir. Bu uslüp Allah'ın insanlar önündeki itibarını , güvenilirliğini arttırmaz, tam tersine azaltır.

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Orhunca,

Ben söylediğiniz ayetin mealini anladım, ama sizin konuyu anlamadan balıklama daldığınız apaçık.

Ben burada ne Allah sözünden rahatsız oluyorum, ne de Lokman 18 i eleştiriyorum,

Benim eleştirdiğim nokta:" Allah'ın kuranda insanlara alçak gönüllü , mütevazi olmasını emretmesine rağmen , kendisinin neden Kuran'da böyle bir üslup kullanmadığı; övüngen, büyüklenen , despot , insanları kendisine sevgiyle değil, korkuyla bağlayan bir Allah profilinin kendisine yakışmadığı."

Bu arada şu eşeklerle ne alıp veremediğiniz var anlamadım?

Bana göre dünyanın en çirkin sesi diş gıcırtısı sesi ve iki çatalın birbiriyle çarpışması sonucu oluşan metal sesi..

Hadi bakalım ne yapacağız şimdi? ;)

saygılar,

Bu arada son bişey daha,

Ben ateist değilim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Orhunca,

Ben söylediğiniz ayetin mealini anladım, ama sizin konuyu anlamadan balıklama daldığınız apaçık.

Ben burada ne Allah sözünden rahatsız oluyorum, ne de Lokman 18 i eleştiriyorum,

Benim eleştirdiğim nokta:" Allah'ın kuranda insanlara alçak gönüllü , mütevazi olmasını emretmesine rağmen , kendisinin neden Kuran'da böyle bir üslup kullanmadığı; övüngen, büyüklenen , despot , insanları kendisine sevgiyle değil, korkuyla bağlayan bir Allah profilinin kendisine yakışmadığı."

Bu arada şu eşeklerle ne alıp veremediğiniz var anlamadım?

Bana göre dünyanın en çirkin sesi diş gıcırtısı sesi ve iki çatalın birbiriyle çarpışması sonucu oluşan metal sesi..

Hadi bakalım ne yapacağız şimdi? ;)

saygılar,

Bu arada son bişey daha,

Ben ateist değilim...

Ateist olmayan forumdaşım;

Önce,ateist olmadığına sevindi.sonra,sana bu yakıştırmayı yaptığım için özür dilerim.

Kuranda bir yaratan tanımlaması var..Bu tanımlamanın Allah ın kendisine mi , yoksa Hz.Muhammet e mi ait olduğu ayrı bir tartışma konusu.Ama her iki ikhtimalde de tanımlanan insan üstü bir varlık !! İnsan üstü olduğu iddia edilen Allah ı,insansı değerlerimizle beğenip beğenmeme gibi bir lüksümüz olamaz.Kurandaki tanımlanana inanırsın veya inanmazsın ,o sana kalmış,fakat, "beğenmiyorum" diyemezsin.

İnsan üstü olan / olduğu iddia edilen Allah eğer gerçekten varsa,kendini sana beğendirmek zorunda değildir..Ahlak,adalet,bencillik,mütevazilk vs.insansı ve değişken değerlerimizdir.İnsan olmayan Allah ı,bizlerin zamana ,mekana,aldığımız öğretiye bağımlı olan değerlerimizle ölcüp biçmeye hakkımız yoktur.Unutmayalım ki tanımlananın zamana,mekana,bilgiye (öğretiye) ihtiyacı yoktur.

Allah kendini yada Hz.Muhammed Allah ı güzel tanımlayamamış da diyemeyiz..Unutmayalım ki burada söz konusu olan kuran ın kendisi değil,mealidir.Eşek benzetmesini beğenmiyoruz da diyemeyiz.Çünkü bu benztme 7. yüz yılda yaşayan insanların algılayabilmeleri için yapılmıştır.Kurandaki anlatımı genel olaraqk beğenmiyorum da diyemeyiz.Eğer insan (Hz.Muhammed) sözü ise,hatasız kul olmaz..Bu kadarını becerebilmiş..Eğer Allah ın sözü ise,hatalı insanların anlayabileceği şikli ile anlatılmış..Burada bir benzetmede ben yapayım..,tıpkı bir yetişkinin (allah) küçük bir çocuğa (hatalı kul) bir şeyler anlatırken,çocuğun anlayabileceği bir dili konuşması gibi,Çocuğun zeka seviyesine inmesi gereksinimi gibi.

Kuran ın eleştirilemezliği var !!

Bizler ancak kurandaki öğretinin nasıl algılandığını,nasıl hayata geçirildiğini veya geçirilmesinin gerektiğini tartışabiliriz.Ve tabii ki bütün bunların doğru olup olamdığını tartışabiliriz.Gerçek anlamda bir Yaratan yoksa dahi,insanların Allah ı yaratarak yaşamlarının kolaylaştırmış olmalarını,yaratanı tanımlayarak sistem (din) kurmuş olmalarını ayıplayamayız..onlara kızamayız. kimsenin "ben kurandaki anlatımı beğenmiyorum,etik olarak doğru bulmuyorum,demek ki allah yok" deme lüksü olamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bizler ancak kurandaki öğretinin nasıl algılandığını,nasıl hayata geçirildiğini veya geçirilmesinin gerektiğini tartışabiliriz.Ve tabii ki bütün bunların doğru olup olamdığını tartışabiliriz.Gerçek anlamda bir Yaratan yoksa dahi,insanların Allah ı yaratarak yaşamlarının kolaylaştırmış olmalarını,yaratanı tanımlayarak sistem (din) kurmuş olmalarını ayıplayamayız..onlara kızamayız. kimsenin "ben kurandaki anlatımı beğenmiyorum,etik olarak doğru bulmuyorum,demek ki allah yok" deme lüksü olamaz.

Yokyaa. Başka bir emriniz varmı efendim? Adamlar kurmuş oldukları sistem için inanmayanları kıtır kıtır kesecek,vahşet ve terçr estirecek,yaşadıkları hel ülkeyi arap adetine göre dizayn etmeye çalışacak,ama ben buna rağmen eleştirme hakkım olmayacak öylemi?

Bizi ne zannediyorusunuz köleleriniz mi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn. Palam,

"övünmek kendinde var olan güzel hasletlerden dolayıdır. " demişsiniz,

ben de soruyorum: kendi kendini övmek güzel bir haslet midir?

Hele hele, insanlara alçak gönüllü, mütevazi olmayı emreden bir Tanrının övüngen, narsist bir tavır takınması doğru mudur?

Allah'ın yüce olması, O'nun kendi kendini övmesini mi gerektirir?

Kendi kendini övmek bir asalet, bir yücelik belirtisi midir? Yoksa asıl yücelik , asıl asalet ne kadar büyük olursan ol yine de kendi kendini övmemen, alçak gönüllü davranman mıdır?

Bana göre Tanrı kendi kendini övmeye ihtiyacı olmamalı, kendi kendinin reklamını yapmamalı,

benim burada anlatmak istediğim insanın övünecek hiçbir meziyetinin olmadığı ,yalnız Allah'ın böyle meziyetleri olduğudur.

eğer kendini övmese kullarından ne diye kendisine itaat etmesini isteyecek .kendisini tanıttıracak ki kulları o tanıdıkları hasletler dolayısıyla iman edip amel edecek.

her haliyle övünmeye layık olan Allah kendini tanıttırtığı her hareketiyle aslında kendini övmüş demektir.

İnsanlar Tanrının yüceliğini O'nun tehditleriyle değil, kendi aklını kullanarak, O'nun yarattığı mükemmel düzenden ibretler alarak kavramalı.

Kur'an da şöyle bir ayet vardır:" Allah bir sivrisineği, ondan daha da ötesi bir varlığı örnek olarak vermekten çekinmez. İman edenler onun, Rablerinden (gelen) bir gerçek olduğunu bilirler.(Bakara 26)"

Kuran da Allah'ın büyüklüğünü anlatan bütün ayetler böyle olsa sorun olmaz, insanlar Allah'ın yüceliğini korku ve tehditle değil, sivrisineğin üstün anatomisinden ibretler alarak kavrarlar. Zaten bir defa ibret alan bir insan da bir daha Allah'tan daha yüce olduğunu iddia etmez.

Ama Kurandaki ayetlerin çoğu böyle değildir. Kuranda Allah yüceliğini insanlara genelde şu üslubla anlatır:"Allah övülmeye en layık olandır, Allah en güçlü olandır, Allah en bilge olandır, kim bu söylediklerime karşı gelirse veya benimle yarışmaya çalışırsa onu cehenneme tıkarım, derisini değiştire değiştire onun kebabını yaparım."

peki her asırdaki insanlar sivrisinek misalindeki gibi herşeydeki düzenden anlayabilecekler mi Allah'ın kudretini yani isimlerini ve sıfatlarını aanlayabilecekler mi. her asırda onları anlayacak teknoloji var mı? olsa dahi her insan bunu kavrayabilecek mi? o da yok. o zaman Kur'an aracılığıyla Ceanb-ı Hak sadece şu 21. yy zamanlarına ancak hitab etmiş falan olurdu. diğer insanlara ne olacak. o zaman..

demek her devirde insanların iman etmesi farklı oluyor. neden ilk insanlardan itibaren bütün islami kanunlar emredilmedi de. insanlık belli bir kemale erdikten sonra islamiyet getirildi.

önceki dinler de islamiyetten gayrı deği tahrif olunmamış yanlarıyla ..ama eksik bazı hükümler var. niye . çünkü insanlar bunalara hazır değil. hazır olduğu zamanda islamiyetle şerflenmiştir. insanoğlu.

özetle sen şimdi sivrisinekteki vs. varlıktaki sanatı teknoloji ile görsen, bunu Allah'a versen. teknolojinin daha bu seviyelerde olmaıdğı devirlerde insanlar ne yapacak.

Bu övüngen, büyüklenen ve tehditkar tavrın Tanrının üstünlüğünü anlamada bir yararı olmaz. Tam tersine, bu üslup bazı insanlarda ters tepebilir. Bu uslüp Allah'ın insanlar önündeki itibarını , güvenilirliğini arttırmaz, tam tersine azaltır.

Saygılar..

hiç tehdit olmadığını düşün bakalım. şunu yaparsan şu cennete gidersin deyip cehenneden ve azabdan bahsetmese böyle birşey yapmayacak olsa nasıl olurki.

şu dünya adalet sistemine bak . hiç bir devlet ceza hukuku koymamazlık falan yapmıyor değil mi. çünkü ceza uygulayabiliyor olmak o devletin gücünü gösteriyor.

aynen bunun gibi de Cenab-ı Hakk'ın kendsine itiraz edenleri vaz geçirmek için kudretini gösterdiği bir yol da budur. çok yollardan biri tabi ki.. özellikle gençler cehennem fikri ilşe kendini bazı kötülükte alıkoyar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hadi yaa?

Hitler'in eleştirilmezli var.

Mussolini'nin eleştirilmezlliği var.

Stalin'in eleştirilmezliği var.

Evrim teorisinin ekleştirilmezliği var.

Dünyanın öküzün kafasında olduğuna dair inancın eleştirilmezliği var.

BrainSlapper'in en zeki, en yakışıklı, en harikulade insan olduğuna itiraz edilebilemez. Onun eleştirilmezliği var.

Başka?

Eleştirenleri kebap yaparız.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yokyaa. Başka bir emriniz varmı efendim? Adamlar kurmuş oldukları sistem için inanmayanları kıtır kıtır kesecek,vahşet ve terçr estirecek,yaşadıkları hel ülkeyi arap adetine göre dizayn etmeye çalışacak,ama ben buna rağmen eleştirme hakkım olmayacak öylemi?

Bizi ne zannediyorusunuz köleleriniz mi ?

hangi dünyada yaşıyoruz anlamış değilim ..sayın katakuta şu forumdaki herkezi toplasanız bana muhalefet olsanız yinede dünya üzerinde islamı yaşamaya çalışanlardan daha çok zulüm yaşatılan bir topluluk daha gösteremezsiniz..bu ne kindir böle arkadaşlar hangi dünyada yaşıyoruzda bu kadar gözleriniz körelmiş sizin!!! kafa kol kesenlerin islamla bağdaştırmak bu nasıl bir yaklaşımdır..bir ATEİST gidip birini vursa gasp etse biz bütün ATEİST ler böledir işte..mi diyeceğiz ...her yazınızda olduğu gibi yine fiili saldırıya maruz kalıyoruz burda ...biraz daha relax olalım lütfen vermiş olduğunuz ihtamları bi daha gözden geçirmenizi öneririm...

ileri teknoloji sahibi ülkelerin yaptıkları ortadayken bu şekilde üç beş müslümanım adı altında yapılan kafakol kesme sahnelerini beynimize kazımayalım bu düpedüz uyumak ve uyutulmak olur ...LÜTFEN ..!!!

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hangi dünyada yaşıyoruz anlamış değilim ..sayın katakuta şu forumdaki herkezi toplasanız bana muhalefet olsanız yinede dünya üzerinde islamı yaşamaya çalışanlardan daha çok zulüm yaşatılan bir topluluk daha gösteremezsiniz..bu ne kindir böle arkadaşlar hangi dünyada yaşıyoruzda bu kadar gözleriniz körelmiş sizin!!! kafa kol kesenlerin islamla bağdaştırmak bu nasıl bir yaklaşımdır..bir ATEİST gidip birini vursa gasp etse biz bütün ATEİST ler böledir işte..mi diyeceğiz ...her yazınızda olduğu gibi yine fiili saldırıya maruz kalıyoruz burda ...biraz daha relax olalım lütfen vermiş olduğunuz ihtamları bi daha gözden geçirmenizi öneririm...

ileri teknoloji sahibi ülkelerin yaptıkları ortadayken bu şekilde üç beş müslümanım adı altında yapılan kafakol kesme sahnelerini beynimize kazımayalım bu düpedüz uyumak ve uyutulmak olur ...LÜTFEN ..!!!

Sayın Badican,

Müslümanların yaptığı eylemlerle, dinsizlerin yaptığı eylemler arasında şöyle bir fark var:

Ben gidip birisini öldürürsem bu işi kişisel nedenlerle yaparım.

Dolayısı ile yaptığım eylem diğer dinsizleri bağlamaz.

Ancak vücuduma bomba sarmalar ve bir camiye, kiliseye dalar ve "Kahrolsun semitik dinler, yaşasın dinsizlik" dersem, o zaman dinsizlik düşüncesini de suçlayabilirsiniz.

Yani beni motive eden şey dinsizlik ise, dinsizliği de suçuma iştirak etmiş sayabilrisiniz.

İslam coğrafyasında adam kesenlerin, terör eylemi yapanların dayanakları İslamdır. Yani yaptıkları işin hukuki/ahlaki dayanağı İslamdır. Motivasyonu islamdan alıyorlar. Bu nedenle İslam suçludur.

Haçlı seferlerini yapanlar insandır. Ama sadece bu seferleri organize edenler veya katılanlar değil, Hristiyanlık da suçludur. Zira, bu seferi motive eden şey Hristiyanlıktır. Hristiyanlık bu nedenle suçludur.

Bugün Diyanet İşleri Başkanı komşusu ile ortak kullanım alanlarına komşusu çöp döktüğü için kavga etseler ve Diyanet İşleri Başkanı öfkeye kapılıp komşusuna kurşun yağdırsa, Diyanet İşleri Başkanının yaptığı eylemden dolayı İslam'ı suçlamayız. Zira, komşusunu katletmesine neden olan olayın motivasyonunu İslam'dan almamıştır. Diyanet İşleri Başkanı komşusu olan bir dinsizi, "bu kafiri öldürmek sevaptır" diye katlederse, bu kez İslam suçlu duruma düşer. Çünkü komşusunu katletme motivasyonunu İslamdan almıştır.

Kafa kesenler, kafa keserken İslam'a ait sloganlar attıkları için, yaptıkları eylemin motivasyonunu İslam'dan aldıklarını, bu eylemleri İslam adına yaptıklarına açıkça beyan etmektedirler.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Badican,

Müslümanların yaptığı eylemlerle, dinsizlerin yaptığı eylemler arasında şöyle bir fark var:

Ancak vücuduma bomba sarmalar ve bir camiye, kiliseye dalar ve "Kahrolsun semitik dinler, yaşasın dinsizlik" dersem, o zaman dinsizlik düşüncesini de suçlayabilirsiniz.

Yani beni motive eden şey dinsizlik ise, dinsizliği de suçuma iştirak etmiş sayabilrisiniz.

İslam coğrafyasında adam kesenlerin, terör eylemi yapanların dayanakları İslamdır. Yani yaptıkları işin hukuki/ahlaki dayanağı İslamdır. Motivasyonu islamdan alıyorlar. Bu nedenle İslam suçludur.

Haçlı seferlerini yapanlar insandır. Ama sadece bu seferleri organize edenler veya katılanlar değil, Hristiyanlık da suçludur. Zira, bu seferi motive eden şey Hristiyanlıktır. Hristiyanlık bu nedenle suçludur.

Bugün Diyanet İşleri Başkanı komşusu ile ortak kullanım alanlarına komşusu çöp döktüğü için kavga etseler ve Diyanet İşleri Başkanı öfkeye kapılıp komşusuna kurşun yağdırsa, Diyanet İşleri Başkanının yaptığı eylemden dolayı İslam'ı suçlamayız. Zira, komşusunu katletmesine neden olan olayın motivasyonunu İslam'dan almamıştır. Diyanet İşleri Başkanı komşusu olan bir dinsizi, "bu kafiri öldürmek sevaptır" diye katlederse, bu kez İslam suçlu duruma düşer. Çünkü komşusunu katletme motivasyonunu İslamdan almıştır.

Kafa kesenler, kafa keserken İslam'a ait sloganlar attıkları için, yaptıkları eylemin motivasyonunu İslam'dan aldıklarını, bu eylemleri İslam adına yaptıklarına açıkça beyan etmektedirler.

Saygılar.

peki islamiyet böyle bir şeyi emretmese de ya da emrettiği şartlar haricinde yapılssa da islamiyet mi suçluu olur yoksa yapan mı?

insanların yaptığı övünülecek başarıları allah yaptırıyor ama utanç duyulacakları biz yapıyoruz :)

hayır hepsini Allah yaratıyor ama Allah iyiyi emrediyor kötüyü nehyediyor. kötüyü insan da düşünmüyor şeytan ve nefis insana telkin ediyor o da o telkine ya uyuyor ya da uymuyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki islamiyet böyle bir şeyi emretmese de ya da emrettiği şartlar haricinde yapılssa da islamiyet mi suçluu olur yoksa yapan mı?

hayır hepsini Allah yaratıyor ama Allah iyiyi emrediyor kötüyü nehyediyor. kötüyü insan da düşünmüyor şeytan ve nefis insana telkin ediyor o da o telkine ya uyuyor ya da uymuyor.

yani ben şimdi inanmıyor ve ibadetimi etmiyorsam bunu allah ettirmiyor ama etmemi emrediyor

kafam allak bullak oldu valla ne yapacağımı şaşırdım

allahım eğer kaderimi sen yazmışsan sil lütfen yada beni sorgulama yarabbi bi karar ver artık

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Badican,

Saygılar.

ne diyim artık bu konuyu bile çarpıtarak islam'a empoze etmeye çalışıyosunuz ya size diyecek bişe bulamıyorum..sadece ve sadece yazmış olduğum yorumumu idrak ederek bir kaç kere okumanızı öneriyorum...islam adı altında yapılan kafakol kesmeden bahsettim ..yani islamla bağdaşmayan demek istiyorum...ama sizde yazımda dediğim gibi uyutulanlardan olmuşsunuz...yeryüzünde bugüne kadar inanılan bütün hakdinlere oynanmış hunharca saldırılardan birisidir ...islam adı altında din adı altında yapılan terörizm...ve ne yazıkki günümüzün en iyi düşünenleri diye kendilerini tanıtan meteryalist sizler bile bunu idrak edemiyorsunuz nasıl buna inanabilirsiniz anlayamıyorum ...hiçbir aklı başında inanan islamı gerçek manasıyla yaşamaya çalışan fert birey kafakol kesmenin islam dininde yerinin olmadığını ve büyük günahlardan biri olduğunu bilir...buna göre bunu yapan ya müslüman yada başka dine mensup kim olursa olsun kınamaları müslüman ülke olan türkiye'den alır...

birilerine bişeyi empoze etmeden önce biraz düşünün taşının size son söleyebileceğim budur...

saygılar...

şimdi iki ateist çıksa birilerini kesse ve deselerki biz bunu ateist düşünce veya inancı için yapıyoruz deseler biz bütün ateistler kafakol kesicimi diyeceğiz...bi düşünün bakalım...

ve yazımı hz.Muhammed(SAV)'in bir hadisi ile tamamlıyorum anlayana:kendine yapılmasını istemediğin hiçbirşeyi başkasına yapma!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yani ben şimdi inanmıyor ve ibadetimi etmiyorsam bunu allah ettirmiyor ama etmemi emrediyor

allahım eğer kaderimi sen yazmışsan sil lütfen yada beni sorgulama yarabbi bi karar ver artık

Cenab-ı Hak senin istediğin gibi yaratıyor. sen etmek istemiyorsan öyle etmek isteyene öyle yaratıyor. seçme hakkı vermiş bunun ile imtihana tabiyiz biz.

eğer aralardaki mesajları okursan göreceksin ki aynı soruları başka başka isimler soruyor ama yine de cevaplayayım..

eğre Allah sadece insanların emrettiği fiileri istemesi durumunda o fiilleri yaratsaydı da yasakladığını istemeleri durumunda yaratmasaydı hiç kötü olacak mıydı. hayır. ozaman herkes iyilik mükafatı olarak cennete yerleştirilecek söyler misin bana iyi ile kötü nasıl aynı kefede tutulabilir , nasıl adalet olabilir bu. fırsat verilecek ki birbirinden ayrılsın ona göre de muamele yapılsın..

bu arada sadece bir tavsiye: avatar olarak aslan kullanıyorsun, aslanı yahudiler kendilerne simge olarak kullanırlar , eğer yahudi değil isen hele ateist isen bir din ile bağdaştırılman hoşuna gider mi bilmiyorum.onu andırıyor çünkü. küstahlık için yazmadım. öyle bir mana çıkıyorsa haber ver mesajıın bu kısmını sileyim..

saygılar.

Cenab-ı Hak senin istediğin gibi yaratıyor. sen etmek istemiyorsan öyle etmek isteyene öyle yaratıyor. seçme hakkı vermiş bunun ile imtihana tabiyiz biz.

eğer aralardaki mesajları okursan göreceksin ki aynı soruları başka başka isimler soruyor ama yine de cevaplayayım..

eğre Allah sadece insanların emrettiği fiileri istemesi durumunda o fiilleri yaratsaydı da yasakladığını istemeleri durumunda yaratmasaydı hiç kötü olacak mıydı. hayır. ozaman herkes iyilik mükafatı olarak cennete yerleştirilecek söyler misin bana iyi ile kötü nasıl aynı kefede tutulabilir , nasıl adalet olabilir bu. fırsat verilecek ki birbirinden ayrılsın ona göre de muamele yapılsın..

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorun da burda zaten. İslam emrediyor kafa kol kesmeyi.

Kuran kafirlerimn, müşriklerin öldürülmesini emreder.

Kuran Allah yolunda savaşmayan bizden değildir der.

Fanatikler bu ayete dayanarak kafirlerin kafasını kolunu keserek, Allah yolunda savaştıklarına ve sevap kazandıklarına inanırlar.

İyiliği de kötülüğü de insan düşünür, insan yapar. İyiliğin de kötülüğün de sorumlusu insandır.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu arada sadece bir tavsiye: avatar olarak aslan kullanıyorsun, aslanı yahudiler kendilerne simge olarak kullanırlar , eğer yahudi değil isen hele ateist isen bir din ile bağdaştırılman hoşuna gider mi bilmiyorum.onu andırıyor çünkü. küstahlık için yazmadım. öyle bir mana çıkıyorsa haber ver mesajıın bu kısmını sileyim..

saygılar.

yani kader defterimiz günlükmü yazılıyor palam eğer öyleyse adı kader defteri değilde günlük defteri olmalıydı allah bir insanı daha dünyaya göndermeden kaderini yazar diye biliyorum ve o herşeyi bilir iyiyimi seçeceğimi kötüyümü seçeceğimide bilir yoksa bilmezmi? biliyorsada ahirette sorgulaması mantıksız, bilmiyorsada demekki boşuna heyecan yapıyoruz. Bu sorunun cevabı ya biliyor yada bilmiyordur, seçenek sunmuş cevap değildir.

Birde konu sadece iyi ile kötü değil asıl konu müslüman olmak yada olmamak. Müslüman değilsen dünyanın düzü olsan melaike olsan dahi sonsuza kadar cehennem azabı var buda 2. mantıksızlık.

Avatarıma sıra gelince aslanları severim sadece yani birşeyi çağrıştırıyor diye değil sadece severim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.