Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

tanrı denilmesi doğru mu?

cici05

Önerilen İletiler

ben bir ilahiyatçı değilim ama ''tanrı'' kelimesinin doğru olmadığını düşünüyorum.Allah'ın 99 isminde tanrı diye bişey yok.peki insanlar neden bu kelimeyi tercih ederler...?tanrı denildiğinde sormam gerekir, hangi tanrı ? ateş tanrısı, su tanrısı, gök tanrı v.s birçok uyduruk tanrı var.yani bu uyduruk şeyleri ifade eden o büyük gerçeğin ismi olamaz....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 78
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Doğa üstü güçlere sahip olduğu iddia edlien varlıklara verlen genel isim. Tanrı.

Birde bunların özel isimleri vardır aşağıda listede olduğu gibi.

zeus

hera

athena

apollon

artemis

hermes

hephaistos

hestia

ares

aphrodite

demeter

poseidon

Arapçada doğa üstü güçlere sahip olduğu iddia edilen varlıklara verilen genel isim. Al ilah

Araplarda özel tanrı isimleri.

lat

menat

uzza

hubel

Baal

Genel bir isim olan Al ilah, el artikeli ile ilah kelimesi birleştirip allah şeklinde özel isim haline getirilerek insanlar kandırılmaya çalışlmaktadır. Allah lafzı,etimolojik bir dayanaktan yoksundur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben de hoş karşılamam ve şüpheyle yaklaşırım;bence "tanrı" kavramını ısrarla kullanmak fazlaca genel bir ifade oluyor...

Bu arada yok diyen arkadaşlara:Size göre yok;eğer saygı duyarsanız(şüpheliyim) VAR efendim;ben inanıyorum...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben de hoş karşılamam ve şüpheyle yaklaşırım;bence "tanrı" kavramını ısrarla kullanmak fazlaca genel bir ifade oluyor...

Bu arada yok diyen arkadaşlara:Size göre yok;eğer saygı duyarsanız(şüpheliyim) VAR efendim;ben inanıyorum...

Kuran diyor ki " nasıl kolayınıza geliyorsa öyle isimlendirin" ben hem Tanrı,hem de Allah isimlerini kullanırım.

"Tanrı "ismi fazla genel anlama geliyor diyor ve bundan rahatsız oluyorsanız,Hz.Muhammed in babasının isminin "Abdullah" oluşunu nasıl açıklayacaksınız ??

Hz. Muhammed in babasının ismi gerçekten Abdullah sa (?),Allah " ismide ,islam öncesi kullanılıyor oluşundan dolayı ,genel bir anlam içeriyor demektir.

Bu konuda polemik yaratmak bence doğru olmaz.Kurandan anlaşılacağı üzeri,Hz.Muhammed zamanında da söz konusu edilmiş bu isimlendirme olayı .

Kuran,kötü bir isim vermemek şartıyla serbet bırakmış insanları.

Milli marşımızda "Hüda" ismi geçer.........( Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda ) Hüda farsçadır ve Allah (Tanrı) anlamına gelir.Allahın 99 ismi/sıfatı olarak kabul edilenlerin / ettirilmek istenenlerin arasında "Hüda" yoktur..

Tanrı denilmesinde bir sakınca yoktur !!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuran diyor ki " nasıl kolayınıza geliyorsa öyle isimlendirin" ben hem Tanrı,hem de Allah isimlerini kullanırım.

"Tanrı "ismi fazla genel anlama geliyor diyor ve bundan rahatsız oluyorsanız,Hz.Muhammed in babasının isminin "Abdullah" oluşunu nasıl açıklayacaksınız ??

Hz. Muhammed in babasının ismi gerçekten Abdullah sa (?),Allah " ismide ,islam öncesi kullanılıyor oluşundan dolayı ,genel bir anlam içeriyor demektir.

Bu konuda polemik yaratmak bence doğru olmaz.Kurandan anlaşılacağı üzeri,Hz.Muhammed zamanında da söz konusu edilmiş bu isimlendirme olayı .

Kuran,kötü bir isim vermemek şartıyla serbet bırakmış insanları.

Milli marşımızda "Hüda" ismi geçer.........( Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda ) Hüda farsçadır ve Allah (Tanrı) anlamına gelir.Allahın 99 ismi/sıfatı olarak kabul edilenlerin / ettirilmek istenenlerin arasında "Hüda" yoktur..

Tanrı denilmesinde bir sakınca yoktur !!

Ben sakıncadan çok altında anlaşılabilecek kasıttan söz etmiştim...

Sakıncalılığını ben ilan edemem zaten...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğa üstü güçlere sahip olduğu iddia edlien varlıklara verlen genel isim. Tanrı.

Sayın Katakuta,

Bu konuda size katılmıyorum...

"Tanrı" kelimesi, Türklerin inandıkları Yaratıcıya verilen addır.

Ve ondan başka hiç bir şey için kullanılmamıştır.

Ne Hera,

Ne Zeus,

Ne Lat, Menat, Uzza...

Bu şeylere "Tanrı" denilmesinin nedeni "Arapçı" zihniyettir ve sizin böyle bir zihniyette olmadığınızı çok iyi biliyorum...

O yüzden sizde bu nitelemeyi terketmelisiniz...

Ya o şeyler "Put" ya da "Tapını" falan denilmeli

Ya da özel adları ile tanımlanmalıdır.

Ama kesinlikle "Tanrı" denilemez...

Türkler Müslüman olduktan sonra "Allah"a bu sefer "Tanrı" demeye başlamışlardır.

Onu niteler olmuştur.

Müslüman arkadaşlar o kadar bağlıysalar Kur'an-a, sizin belirttiğiniz o putlara Kur'an-da verilen isim "İlah"tır.

Nasıl ki yaratıcının en özel adı "Allah" ise

O Putların en özel adı da "İlah"tır...

Kim ne derse desin,

Ben forumdaki ilk günümden bu güne kadar ve gerçek hayatımda da "Tanrı" kelimesini kullanmaktan vazgeçmem ve o putlara da "Tanrı" denilmesine tepki gösteririm...

"Tanrı" kelimesinin "Allah" yerine kullanılmasında sakınca yoktur.

Zira Türk Evliyalar (Dede Korkut, Ahmed Yesev, Yunus Emre vs...) hep Tanrı kelimesini aynı anlamda kullanmışlardır...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Katakuta,

Bu konuda size katılmıyorum...

"Tanrı" kelimesi, Türklerin inandıkları Yaratıcıya verilen addır.

Ve ondan başka hiç bir şey için kullanılmamıştır.

Ne Hera,

Ne Zeus,

Ne Lat, Menat, Uzza...

Bu şeylere "Tanrı" denilmesinin nedeni "Arapçı" zihniyettir ve sizin böyle bir zihniyette olmadığınızı çok iyi biliyorum...

Türkler Müslüman olduktan sonra "Allah"a bu sefer "Tanrı" demeye başlamışlardır.

Onu niteler olmuştur.

Müslüman arkadaşlar o kadar bağlıysalar Kur'an-a, sizin belirttiğiniz o putlara Kur'an-da verilen isim "İlah"tır.

Nasıl ki yaratıcının en özel adı "Allah" ise

O Putların en özel adı da "İlah"tır...

Kim ne derse desin,

Ben forumdaki ilk günümden bu güne kadar ve gerçek hayatımda da "Tanrı" kelimesini kullanmaktan vazgeçmem ve o putlara da "Tanrı" denilmesine tepki gösteririm...

"Tanrı" kelimesinin "Allah" yerine kullanılmasında sakınca yoktur.

Zira Türk Evliyalar (Dede Korkut, Ahmed Yesev, Yunus Emre vs...) hep Tanrı kelimesini aynı anlamda kullanmışlardır...

Saygılarımla...

Yani tanrı kavramının patenti türklere aittir diyorsun.Tamam olabilir ama günümüzde artık tanrı kavramı, üsttte belirttiğim gibi doğa üstü güçlere sahip olduğu iddia edilen varlıklara verilen genel bir isim olarak yaygın bir şeklide kullanılmaktadır.

Denilir efendim bal gibi denilir. Bence kavramlara takılmaya hiç gerek yok.Türkçülük,arapçılık dayatmasında hiç gerek yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi burada müslümanların inandığı Allah'a tanrı denip denemeyeceğnden bahs ediiyorsak. bunu müslüman alimler ne demiş diye baksak .. nlar buna karar vermişler mi vermişler se kararları nedir. o bizi bağlayıcı olur. neden? çünkü bir işte ehli ihtisas her zaman sözü muteber olandır.

eğer verdiler ise hüküm onların hükmüdür bence..

eğer vermediler ise bence önemli olan O'na ne isimle hitap ettiğiniz değil her an O'nun huzurunda olduğunu düşünüp o huzurun edebine münasib davranmaktır.mesela şimdi hiç peygamberi kitabı bilmeyen birisi şu kainatı bir yaratıcıya atfetse O'na Allah demedi diye yaratıcıya iman etmemiş mi olacak tabi ki hayır. o kişi mümindir. nasıl bir isim verdiği o kişinin yaratıcıya verdiği kudsiyetin, değerin ifadesi olur.

şimdi bu benim fikrim hiçbirşeye (kendi aklımdan başka) dayandırmıyorum . doğru olmayabilir. kaynak olarak gösterilemez.(islamiyette böyledir manasında bir kaynak gösterimi)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Denilemez...

"İlah" denilen şeylere ya da alelade hiç bir Put'a "Tanrı" denilemez...

"Tanrılar" ya da "Tanrıça" gibi kavramlar "Arapçı" zihniyetin bilmem nerelerinden uydurdukları kavramlardır.

Referans istiyorsanız eğer; Ahmed Yesevi, Yunus Emre, Dede Korkut benim için referanstır...

"Tanrı" kelimesinin Yaratıcı için kullanılması kadar doğal bir şey ve normal bir şey yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Denilemez...

"İlah" denilen şeylere ya da alelade hiç bir Put'a "Tanrı" denilemez...

"Tanrılar" ya da "Tanrıça" gibi kavramlar "Arapçı" zihniyetin bilmem nerelerinden uydurdukları kavramlardır.

Referans istiyorsanız eğer; Ahmed Yesevi, Yunus Emre, Dede Korkut benim için referanstır...

"Tanrı" kelimesinin Yaratıcı için kullanılması kadar doğal bir şey ve normal bir şey yoktur.

Herhangi bir kelimenin yüceltilmesinine veya yerilmesine karşıyım ancak şunu bilmekte yarar var:

Sayın boşig'in lexikoloji bilgisi doğru.

1. Tanrı kelimesi eski Türklerin Yaratıcı'ya verdikleri addır. Çoğulu yoktur. Türkçe kelimelerde erkeklik veya dişilik (masculine or feminine) olmadığı için, bu kelime erkek veya dişi denemez.

2. Tanrı kelimesi, bugünkü kazandığı anlamı, yani "her türlü ilah, mabut, tapınılan şey" anlamını, 1930'lardan sonra Türkiye'de yaşanan dili öztürkçeleştirme furyası sonucunda kazanmıştır. Dil Devriminde önce Tanrı kelimesi ilah anlamında kullanılmıyordu. Bugün Persçe "Hüda" halk arasında nasıl algılanıyorsa "Hüdalar", "Hüdaçe" gibi kelimeler yoksa, dil devriminden önce "tanrılar", "tanrıça" gibi kelimeler de yoktu.

3. Ama katakuta arkadaşımız da haklı, zira kelimeler de zamanla değişime uğruyorlar. Eskiden sadece doğa üstü tek güç anlamına gelen Tanrı kelimesi, bugün artık, başka dillerde ilah kelimesi ile tanımlanan olguları tanımlamak için kullanılan bir kelime haline gelmiştir. Bu nedenle Tanrı kelimesi bugün olduğu gibi ilah veya el-ilah olarak kullanılmasında sakınca yoktur.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi burada müslümanların inandığı Allah'a tanrı denip denemeyeceğnden bahs ediiyorsak. bunu müslüman alimler ne demiş diye baksak .. nlar buna karar vermişler mi vermişler se kararları nedir. o bizi bağlayıcı olur. neden? çünkü bir işte ehli ihtisas her zaman sözü muteber olandır.

eğer verdiler ise hüküm onların hükmüdür bence..

eğer vermediler ise bence önemli olan O'na ne isimle hitap ettiğiniz değil her an O'nun huzurunda olduğunu düşünüp o huzurun edebine münasib davranmaktır.mesela şimdi hiç peygamberi kitabı bilmeyen birisi şu kainatı bir yaratıcıya atfetse O'na Allah demedi diye yaratıcıya iman etmemiş mi olacak tabi ki hayır. o kişi mümindir. nasıl bir isim verdiği o kişinin yaratıcıya verdiği kudsiyetin, değerin ifadesi olur.

şimdi bu benim fikrim hiçbirşeye (kendi aklımdan başka) dayandırmıyorum . doğru olmayabilir. kaynak olarak gösterilemez.(islamiyette böyledir manasında bir kaynak gösterimi)

sanki allah bunu gözden kaçırmışta iş müslüman alimlerine kalmış

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1. Tanrı kelimesi eski Türklerin Yaratıcı'ya verdikleri addır. Çoğulu yoktur. Türkçe kelimelerde erkeklik veya dişilik (masculine or feminine) olmadığı için, bu kelime erkek veya dişi denemez.

Eski Türklerde tanrı kelimesinin çoğulun olmaması ve yaratıcıya verilen ad olması bugünki durumuyla aynı omadığı için o kelimeyi eski Türklerde böyleymiş diyerek kullanmak tutarlı değildir..

Bu bağlamda;

Bugün tanrı kelimesi sonuna ek alır bu konu ile ilgili kaynaklara bakabilrsiniz..

Yani; tanrı-tanrılar ve tanrı kelimesi yaratıcıya verilen özel isim değildir..

Yani; su tanrısı-ateş tanrısı-gök tanrısı gibi..

Zaten yaratan kendi isimlerini zikretmiştir..

Yani; Esma-ül Hüsna...

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eski Türklerde tanrı kelimesinin çoğulun olmaması ve yaratıcıya verilen ad olması bugünki durumuyla aynı omadığı için o kelimeyi eski Türklerde böyleymiş diyerek kullanmak tutarlı değildir..

Bu bağlamda;

Bugün tanrı kelimesi sonuna ek alır bu konu ile ilgili kaynaklara bakabilrsiniz..

Yani; tanrı-tanrılar ve tanrı kelimesi yaratıcıya verilen özel isim değildir..

Yani; su tanrısı-ateş tanrısı-gök tanrısı gibi..

Zaten yaratan kendi isimlerini zikretmiştir..

Yani; Esma-ül Hüsna...

Saygılar..

Çok güzel açıklamışsın Sedat, Tanrı kelimesi putperestlik ten başka bişey değil, buda yı budistler tanrılaştırmıştır, tanrı zulu kabilesininde tanrıları vardır, orman tanrısı gibi daha bir çok tanrıları vardır..

Kelime-i tevhid te zaten "tanrı yoktur yanlızca Allah c.c. vardır" denilmektedir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok güzel açıklamışsın Sedat, Tanrı kelimesi putperestlik ten başka bişey değil, buda yı budistler tanrılaştırmıştır, tanrı zulu kabilesininde tanrıları vardır, orman tanrısı gibi daha bir çok tanrıları vardır..

Dili öztürkçeleştirme diye birşey duydun mu?

1930'lardan 1940'lardan kalan tarih/din kitabı gördün mü hiç?

Osmanlılar bugün bizim tarıştığımız konuları hiç tartışmadılar mı?

Tanrı kelimesi Cumhuriyet devrinde dile yeniden kazandırılmış bir kelimedir.

Cumhuriyet döneminde bu kelime yaygınlaşmadan önce hangi kelimeyi kullanıyordu osmanlılar?

Esma-ül Hüsna Arapçılıktır. Başka birşey değil.

Allah özel isim-miş. Miş miş miş.

Allah kelimsi de cins isim olmuştur.

Halk arasında kullanılan deyimlerden "Bu bu işin Allahını yaparım" demek ne demek?

Kelime-i tevhid te zaten "tanrı yoktur yanlızca Allah c.c. vardır" denilmektedir..

Şahadet kelimesini bari doğru belle. Orada Tanrı diye bir kelime yok. İlah ve El-İlah var. god and The God.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Madem " Tanrı " sözcüğünü bu şekilde açıklıyorsunuz,başkalarının "kuranın allahı-tevratın allahı,incilin allahı"demelerine kızmayacaksınız !!

Kuranın allahına göre,Allah yaratanların en güzelidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Madem " Tanrı " sözcüğünü bu şekilde açıklıyorsunuz,başkalarının "kuranın allahı-tevratın allahı,incilin allahı"demelerine kızmayacaksınız !!

Kuranın allahına göre,Allah yaratanların en güzelidir.

Benim bişeye kızmak gibi bir derdim olamaz sevgili kardeşim, Tevratıda İncilide Kuranı da ALLAH C.C. göndermiştir, neyi kabullenemiyorsun, yada neye tahammül edemiyorsun..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dili öztürkçeleştirme diye birşey duydun mu?

1930'lardan 1940'lardan kalan tarih/din kitabı gördün mü hiç?

Osmanlılar bugün bizim tarıştığımız konuları hiç tartışmadılar mı?

Tanrı kelimesi Cumhuriyet devrinde dile yeniden kazandırılmış bir kelimedir.

Cumhuriyet döneminde bu kelime yaygınlaşmadan önce hangi kelimeyi kullanıyordu osmanlılar?

Esma-ül Hüsna Arapçılıktır. Başka birşey değil.

Allah özel isim-miş. Miş miş miş.

Allah kelimsi de cins isim olmuştur.

Halk arasında kullanılan deyimlerden "Bu bu işin Allahını yaparım" demek ne demek?

Şahadet kelimesini bari doğru belle. Orada Tanrı diye bir kelime yok. İlah ve El-İlah var. god and The God.

Saygılar.

Değerli kardeşim, Tanrı Türkçe bir kelimedir..Ben sana arapça bir meal mi verdim , sen bana arapçadan bahsediyorsun, el ilah var diyorsun yani Arapça bir kelime ben sana türkçesini veriyorum..

Kelimei tevhid te Tanrı yoktur diyorum sen bana arapçada el ilah var diyorsun..Ben sana Türkçe anlamını veriyorum Önce bu hususta anlaşalım... İlah arapça tanrı türkçe bir kelimedir..

Yani "Tanrı yoktur, Yanlızca ALLAH C.C. vardır..Arapçası " Lailahe İllallah"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani "Tanrı yoktur, Yanlızca ALLAH C.C. vardır..Arapçası " Lailahe İllallah"

Hayır arkadaşım...

La İlahe : İlah Yoktur

İllallah : Allah Vardır

Neresinde "Tanrı" kelimesi geçiyor bunun?

Kavramlar konusunda Kur'an-a sıkı sıkıya bağlı olanların "İlah" kelimesinin kullanılmasında Kur'an-a bağlı kalmamaları kendi en büyük çelişkileri ve mantıksızlıklarıdır.

"İlah" kelimesi hiç bir şekilde "Tanrı " adı yerine kullanılamaz...

Kullanan kimseler, nazarımda art niyetli ve Arapçıdır...

Bunun başka bir seçeneği yoktur.

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili boşig,

Sen, ben, veya başkaları ne kadar uğraşırsak uğraşalım, Arapçılık bu ülkede kök salmıştır. İslamiyet kılıfı altında Arap kültür emperyalizmi vatandaşlarımızın beyin hücrelerine işlemiştir.

Allah kelimesini kutsal sanırlar, Arapça olduğu için, Tanrı kelimesini tukaka ederler.

Bu zihniyet putperest Abdulmuttalib2in, kendi oğluna Abdullah adını putperestlik dönemimnde verdiğini ve Allah isminin de bir put olduğunu göremez. Türkçenin dil yapısında bihaberdir. Türkçeleştirme furyası ne zaman olmuştur bihaberdir. 1930'lardaki kitaplarda odun ilahı, böcek ilahı, yağmur ilahı yazdığını, türkçeleştirme devriminden sonra ilah yerine Tanrı kelimesinin yazıldığını bilmez. Cumhuriyet öncesinde hiçbir kaynakta Tanrı kelimesinin Arapça "ilah" anlamında kullanılmadığını bilmez.

Bugün herhangi birisinin ateş hüdası, ot hüdası, yıldırım hüdası dediğini duydunuz mu? Duymadınız. Cumhuriyet öncesinde de "Ateş Tanrısı" gibi bir kelime bugün size "Ateş Hüdası" nasıl komik duruyorsa öyle duruyordu.

Ateş Allahı.

Yıldırım Allahı.

Bereket Allahı.

Savaş Allahı.

Bakın ne güzel oluyor.

Artık böyle kullanıcam.

Ayrıca halk, sıradan halk daha iyi biliyor.

Ben hiç kimsenin "Ben bu işin Tanrı'sını yaparım dediğini duymadım."

Ama "Ben bu işin Allahını yaparım" dediğini duydum.

Yani halk cins isim olarak Allahı kullanıyor, deyimlerinde.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz İngilizce kelime kullananlarada İngilizci mi diyorsunuz.. :)

Saygılar..

Bakın,

Sayın BrainSlapper'in söylediği gibi,

1930lardan sonra dili Türkçeleştirilmeye gidilmiştir.

Lakin daha sonraları Tarih çalışmaları ile birlikte bu dil çalışmaları paralel yürümeye başlamıştır.

Ve daha sonra her nedense Kur'an-daki tüm kavramlar yerli yerince ve aynılığıyla kullanılırken, "Sadece" ve "En Çok" "İLAH" kelimesi değiştirilip, her dini konuda Arapça terimler kullanılırken,"İlah" kelimesi yerine "Tanrı" kelimesi kullanılır olmuştur.

Ve dikkat edin, "Arapçı" zihniyete sahip akademisyenler hep "Tanrı" kelimesini "İlah" karşılığında kullanırlarken, "Laik" kesim "Allah" ile "Tanrı" kelimesini aynı kendi tarihsel anlamlarında kullanırlar.

En azından benim tespit ettiğim kadarıyla öyle, tabi ki her akademisyeni tanımıyorum...

Ama şu var ki, "Tanrı" kelimesinin "İlah" anlamında kullanılması kesinlikle kasıtlıdır.

Çünkü ima edilmek istenen şey "Gök-Tanrı"nın bir "Put" olduğudur ve Kur'an-da geçen "Allah" ile benzeyemeyeceğidir. Çünkü bu Arapçı zihniyet, Türklerin "Tanrı" inancının samimiyetinden ve güçlülüğnden korkmakta, en azından bu şekilde Türkleri sindirmek istemişlerdir ve görüyorum ki ne yazık ki başarılı olmuşlardır.

Eğer samimiyseniz, Tanrı'nın 99adının Arapçasını Kullanmakta gösterdiğiniz samimiyeti, "La İlahe İllalah" tümcesini savunurken de gösterin.

Çünkü bu tümcede "Allah"a özel bir ad verilirken, "Allah Olmayan"a da "İlah" denilmesi gerektiğini açık açık belirtmiştir. Yani Kur'an da belirtilen "Allah"ın özelliklerini taşıyan hiç bir yaratıcıya "İlah" diyemezsiniz.

Tanrı'ya "İlah" derseniz, Allah'da "İlah" demelisiniz.

Çünkü Gök-Tanrı ile Allah birbirinin aynı özellikleri taşır.

Tek'tir...

Hesap sorandır...

Tek yaratandır...

Cennet ve Cehennemi yaratmıştır...

vs..

vs..

vs..

Türklerin "Tanrı"sının "Kur'an"ın Allah'ı ile pek büyük bir farkı yoktur ve bence aynıdırlar.

Gerçi BrainSlapper her halükarda her ikisine de "Put" diyor...

Ama benim demek istediğim şey Müslümanlar açısından ele alınmalı.

Müslümanlar için nasıl ki Allah bir Put değilse, Gök-Tanrı'da bir Put değildir.

Gök-Tanrı bir "İlah" değildir.

Çünkü "Allah" ile aynı özelliktedir.

"İlah" değilse, ne olduğunu varın siz düşünün.

Şu vardır ki,

İster dini kaygılarla olsun,

İster herhangi bir ön yargı ile olursa olsun

Tek bir Türkçe kavramı bile hiç bir zihniyete kurban etmem...

Karşıma dini inancı çıkarsalar bile...

Karşısında olurum.

Bu konuda hakikaten çok katıyımdır.

O yüzden,

Evet Sayın Xlark...

Kasıtlı olarak "İngilizce" kullananlara da "İngilizci" diyorum...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ve daha sonra her nedense Kur'an-daki tüm kavramlar yerli yerince ve aynılığıyla kullanılırken, "Sadece" ve "En Çok" "İLAH" kelimesi değiştirilip, her dini konuda Arapça terimler kullanılırken,"İlah" kelimesi yerine "Tanrı" kelimesi kullanılır olmuştur..

Çok haklısın sevgili boşig.

Bundan sonra ben de türkçe adlarını kullanıcam surelerin. Bakalım ne olucak. (İbrahim, Muhammed, Meryem gibi kişi adları taşıyan Sureleri yazmadım)

Bakara Suresi: İnek Suresi

Enam Suresi: Sığır Suresi

(Muhammed ne kadar çok uğraşmış sığılarlar, bir Hint etkisi mi yoksa?)

Fatiha: Önsöz Suresi

Nisa Suresi: Kadın Suresi

Maide Suresi: Masa Suresi

Enfal Suresi: Talan Suresi

Rad Suresi: Yıldırım Suresi

Nahl Suresi: Arı Suresi

Kahf Suresi: Mağara Suresi

Şuara Suresi: Şairler Suresi

Neml Suresi: Karınca Suresi

Kasas Suresi: Hikaye Suresi

Ankebut Suresi: Örümcek Suresi

Rum Suresi: Romalılar Suresi.

Azhab Suresi: Konfederasyon Suresi (türkçeleşmiş frenkçe oldu bu :blushing: )

Zumer Suresi: Kalabalık Suresi

Duhan Suresi: Duman Suresi

Ahkaf Suresi: Kum Tepesi Suresi

Zariyat Suresi: Rüzgar Suresi

Tur Suresi: Dağ Suresi

Necm Suresi: Yıldız Suresi

Kamer Suresi: Ay Suresi

Hadid Suresi: Demir Suresi

Haşr Suresi: Sürgün Suresi

Saff Suresi: Savaş Düzeni Suresi

Teğabun Suresi: Aldatma/Kandırma Suresi

Talak Suresi: Boşanma Suresi

Tahrim Suresi: Yasaklama Suresi

Mülk Suresi: Egemenlik Suresi

Hakka Suresi: Felaket Suresi

Mearic Suresi: Merdiven Suresi

Müzemmil Suresi: Örtünen Suresi (Mantolu Suresi de olur)

Müdessir Suresi: Gizlenen Suresi (Pelerinli Suresi de olur)

Nebe Suresi: Gelgit/Medcezir Suresi

Naziat Suresi: Ruh Kapkaççısı Suresi

Abese Suresi: Çatık Kaşlı Suresi

Tekvir Suresi: Mola Suresi

İnfitar Suresi: Tufan Suresi

Mutaffifin Suresi: Haksızlık Suresi

İnşikak Suresi: Parçalama Suresi

Buruc Suresi: Burç/Yıldızlar Suresi

Tarık Suresi: Gece Gelen Suresi

Ala Suresi: En Yücelik Suresi

Ğaşiye Suresi: Harikulade Olay Suresi

Fecr Suresi: Şafak/Tan Suresi

Beled Suresi: Kent Suresi (Belediye kelimesinin nerden geldiğini hatırlayın)

Şems Suresi: Güneş Suresi (Şemsiye kelimesinin nerden geldiğini hatırlayın)

Leyl Suresi: Gece Suresi

Duha Suresi: Günışığı Suresi

İnşirah Suresi: Teselli Suresi

Tin Suresi: İncir Suresi

Alak Suresi: Kan Pıhtısı Suresi

Beyyine Suresi: Kanıt Suresi

Zilzal Suresi: Deprem Suresi

Adiyat Suresi: Savaş Atları Suresi (Sadece At Suresi de olur)

Kariya Suresi: Felaket Suresi

Tekasür Suresi: Dünya Kazancı Suresi

Aşr Suresi: Batan Gün Suresi

Hümeze Suresi: İftiracı Suresi

Fil Suresi: Fil Suresi (Bunda değişiklik olmadı)

Maun Suresi: Sadaka Suresi

Kevser Suresi: Bolluk Suresi

Kafirun Suresi: İnançsızlar Suresi

Nasr Suresi: Yardım Suresi

İhlas Suresi: Teklik Suresi

Felak Suresi: Tan Suresi, Gün Doğumu Suresi

Nas Suresi: Adam Suresi

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.