Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Unarm

Önerilen İletiler

• 3 hafta sonra...
  • Cevaplar 55
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

allah allah? kim karar veriyor peki buna?

kime göre hak?

3259[/snapback]

Mezhepler niçin, nasıl ve ne zaman çıkmıştır?

Ashab-ı kiram devrinden sonra, Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerden hüküm çıkarma kudretine sahip müçtehidler azalmıştı. Bunun üzerine müslümanlar, içtihad kudretinde bulunan fakihlere tabi olma yolunu tuttular. Onların derslerinde bahs ettikleri mevzular, sorulara verdikleri cevaplar ve fetvalar halkın takip ettiği bir yol ve fıkhi bir mezhep olarak doğmuş oldu. Mezheb sahibi olan bu büyük alim ve imamlar hiç bir zaman, biz bir mezheb kuruyoruz, bize uyunuz, diye halkı görüşlerine uymaya çalışmazlardı.

Peygamberimiz, müçtehidlerin içtihadında isabet edrse, iki sevab, iyi niyetle Allah rızası için yaptığı içtihadında hata ederse, bir sevab alacağını söylemiştir.

Müçtehidde bulunması gereken özellikler nelerdir?

Arapça bilmelidir. Çünkü Kur'an bu dille inmiş, Peygamberimiz sünneti de aynı

dille ifade etmiştir.

Kur'an ilmine sahip olmalıdır.

Sünneti bilmelidir.

Üzerinde icma ve ihtilaf edilen konuları bilmelidir.

Kıyas bilmelidir. İçtihad, bütün şekil ve metoduyla kıyası bilmeyi gerektirir.

Doğru bir anlayış ve iyi bir takdir gücüne sahip olmalıdır

Dediğim gibi bende teferruatlı bir bilgiye sahip değilim fakat şimdilik bunları bulabildim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Alevilik: Hz. Ali'ye inananlar, onun yaninda olanlar manasinda kullanilmaktadir. Aleviler Hz. Ali'nin ilk 3 halifeden daha once geldigine inanirlar. Dini inanislari ve bundan dolayidir ki, ibadetleri farklidir. Oruclari, namazlari, orf, adetleri "sunni" ve "sii" lerden farklidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aleviler çeşit çeşittir. Hak olup olmadığının ölçüsü şudur;

"İnanç olarak Allah'ı tek tanrı Hz. Muhammed'i de O'nun kulu ve elçisi kabul eden herkes müslümandır."

Burda tabii Kur'an'da mukayyet bulunan herşeyi kabul etmek de vardır.

Bir de islamın kurallarından bazılarını kafalarına göre değiştiren aleviler var. Mesela Hz. Ali bizim için de namaz kıldı o yüzden biz kılmayız diyenler... Bunlar sapkın mezheptedirler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
alevilik islamiyetin hak mezheplerinden biri mi?islam dinine aykırı bir takım görüşleri var mı?bilenlere soruyorum cevaplarsanız sevinirim

2510[/snapback]

Eğer alevilik, Hz. Ali'yi kabul edip sevmek ise bütün müslümanlar alevidir.

Ancak, Alevilerden bir kısmı Hz. Muhammed'i, Hz. Ebubekir'i, Hz. Ömer'i Hz. Osman'ı veya herhangi birini kabul etmiyor ise onlarda bir sorun var demektir.

Ebubekir, Ömer, Osman halife iken Hz. Ali onların yanında şeyhülislam makamındaydı. Demek ki onların halifeliğini kabul ediyordu. Yok eğer kabul etmiyordu da yanlarına öyle bulunduysa bu Hz. Ali'nin -haşa- ikiyüzlü veya korkak olması ihtimallerini doğuruyor ki bunu da hiç kimse kabul edemez.

Aleviliğe hak mezhep değildir diyemeyiz. Eğer içlerinde Allah'ın birliğine inanan, Hz. Muhammed' i peygamber olarak kabul eden ve dinin emirlerini yerine getirenler varsa bu insanları batıllıkla suçlamak büyük bir iftira olur.

Ancak bunları yerine getirmeyen bir mezhebi de hak mezhep kabul edemeyiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Degerli kardesler!

Farkinda olarak veya olmayarak, bilerek veya bilmeyerek ogrenilmek istenilen gercege yonelirken gercegi kendi saf butunluguyle elde etmemizde sart olan gerekli nukteyi gozden kacirdigimizdan bir turlu hedeflenen gercek o kendi saf butunluguyle elimize gecmemektedir.

sorulan sorularda bazi noktalara dikkat etmek gerekir, bir gercegi ogrenmek tanimak isterken onunla ilgili bircok seyi de iyi tanimak gerekir, ancak o taniyisla hedeflenen gercege saglikli bir sekilde yonelebiliriz.alevilik toplumumuzda hep bir mezhepmis gibidusunulmekte,oysa alevilik bir mezhep degildir.alevilik kenineozgu inanclarla belli birsifatlanmaya sahip bir yapidir.durusu ve yasayisi bu yapi dahilinde hayat bulan fertler alevidir bufertlerin olusturdugu toplumada alevi toplumu adi verilir.bu toplum islam toplumudur,kendisini islam toplumu dahilinde sayarak;hanifi,safii,hanbeli,maliki mezhepli oldugunu soyleyenler yanisira;alevilerde,12 imam/ehlibeyt/caferi mezhepli olduklarini soylerler.elbette kafanizda bir cok soru var ve soracaksiniz da ama once dikkatinizi su hatirlatmama cekmenizi istrim;-alevilik bir sifattir veya alevilik bir fiildir.o halde her kim bu sifati tasiyorsa veya kim bu fiili yerine getiriyor,yasiyor ise o,-sadece o-alevidir.bu sifat ve fiil ile hic alakasi olmayip alevi oldugunu zan eden veya iddia eden kimseler gorebilirsiniz,bu dogaldir.bu celiskiornegi alevilik disindada cok rastlanilan seydirvebununda;tarihsel,siyasi,ekonomik...ayrica ic ve dis olmak uzee bir cok nedeni vardir.

ama siz simdilik sifat ve fiil uzerinde durun.dogru ve esas olanda odur.

simdi de alevi kelimesine bakalim;her isim kelimesi var olan bir seyeverilir,verilen isim var olan isimlenen ile ilgili ve uyumlu olmalidir.alevi kelimesi,arapca bir kelimedir ve ALI isminden kurulmustur.arapcada 'nisbet veme' isini goren 'ya' harfinin ALIismine eklenmesiyle kurulan,var olan bir kelimedir.O halde bazilarinin alevilik ilamdan cok once vardir demeleri safsatadir ve safsatalarina uygun bir isim aramalari gerekir.ALEVILIK:IMAM ALI ile baslar....VEDE IMAM ALI'ye nisbet verilenler manasini icerir.Altun'a, nisbet verilirken;Altuni,Siyah'a,nisbet verilirken;siyahi... denilmesi gibi

Simdi gelelim cok meshur olup herkesin soyledigi ve sizinde buyurdugunuz gibi;ALI'YI SEVMEK ALEVILIKSE BENDE ALEVIYIM tekerlemesine:-Degerli Kardesler,IMAM ALI'yi sevmek ALEVILIK D E G I L D I R!!! Imam Ali sevgisi getirisi ve goturusu olan ilahi bir sozlesmedir; tipki ALLAHRESULU'nun sevgisi, ALLAH sevgisi gibi ; bu ben muslumanim diyebilmenin,hatta insanim diyebilmenin geregi ve sartidir!Burada soz cok,Ali kimdir,nedir?Biz nereden,nasil,kimden,neile,ne sekillde Ali'yi taniyoruz?Dogru mu taniyoruz?Sevmek ne demek?!Ali niye sevilir-sevilince ne olur?...ama sunuda belirteyim;Alevi olmayan tarih kitaplarinda"Ali'yi sevmeyen haramzadedir diye yazmakta...Oysa ALEVI;IMAM ALI'nin INANCINI VE YASAMINI KUSANMAK,HER YOL AYRIMINDA ONA KOSMAK,TUM IHTILAF YAGMURUNDA ONA SIGINMAK,ISLAMIVE INSANI TANIYISI ONDAN ALMAK;OTANIYISTAKI INSAN OLARAK O ISLAMI DIN EDINMEK!....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Alevilik mezhep mi?

alevilik; yani anadolu aleviligigi islamiyetin has mezheplerinden biri degildir.

Siilik, (Sia) islamiyetin has mezhebidir. Dikkat edilirse ortadoguda siilerin ibadet bicimlerinin hic birini anadolu aleviliginde göremeyiz. Siilerin kendilerine göre SIKI bir ibadet ve gelenekler disiplini vardir. Anadolu aleviliginde ise bunlari göremeyiz.

Sii geleneklerini cok yer tutmamasi acisindan buraya yazmayacagim, ancak cem olayi siilerde yoktur.Anadoluya özgüdür. Bu bile bir cok aciklamadan önemlidir.

Islamiyet Türklere zor yoluyla kabul ettirildigi süreclerde anadoluda yayilma egilimi gösterdiginde; islamiyetten ayrilan Ali taraftarlari anadolu insaninin sicak sefkati ve uzak asyalara dayanan gelenekleri arasina siginmis burada yasamistir.

Bu sirada müslümanliga uzak anadolu halklari ve Ali taraftari Türkler tehtid ve katliamlardan korunmak icin takiye yaparak hz. Ali taraftari gibi görünerek kendilerini alevi olarak adlandirarak ortaya cikmislardir. Ama yasam bicimlari tamamen eski Türk geleneklerine göre oldugu icin Sia lardan cok ayri bir kategoridelerdir.Bu anlamda anadolu aleviligini islam mezhplerinden biri olarak görmek cok zordur.

Örnegin;Haci Bektasi Veli anadolu aleviliginin miheng taslarindan biri olmasina karsin asla müslüman degildir. Bektasi Veli asla namaz kilamz ve islamiyetin sartlarini bilmez. Ne hikmet se bas alevi gibi ilan edilmis. Bu alevi takiyesini artik ortadan kaldirmaliyiz.Resimlerindeki basina giydigi uzun sapkaya ve giyisilerine dikkat edrseniz, islamiyet ve alevilikte olmayan bir tarzdadir. Bektasi nin giyisileri su anda türkmenistan ve kirgizistan daki saman dedelerinin kiyafetidir. Bektasi Veli nin düsünceleri ise ölümünden 200 yil sonra kitaba alinmistir. siz düsünün arti ne büyük degisiklige ugradigini.

Tesekürler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
alevilik islamiyetin hak mezheplerinden biri mi?islam dinine aykırı bir takım görüşleri var mı?bilenlere soruyorum cevaplarsanız sevinirim

2510[/snapback]

İlk önce aleviliğin hak olmadıgını söylemek isterim.Ama bazı Aleviler için gecerli degildir.Örnegin caferiler.Onlar namaz kılarlar ramazan ayında oruç tutarlar.Onlarda Hz.Ali taraftarı ama namaz ve orucu yapıyolar.Ama kimi Aleviler de var namaz kılar ramazan ayında oruc tutar.Bunlar haktır ama namaz kılmayıp oruc tutmayanlar batıldır.

Bu görüsler degisir.Örnegin sünnilere göre 4 halife vardır.Ama caferiler ve alevilere göre Hz Muhammed peygamber onun halifesi hz.Ali ve onun 11 evladıdır.

Bunlar sırasıyla:İmam Ali;İmam Hasan;İmam Hüseyin......diye gitmekte.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Carew76 arkadasin da söyledigi gibi, Caferi 12 imam kültünde cok önemli yer tutar. Imam Caferi gercekten saglam bir müslümandir, ve islamin tüm ibadetlerini yapmayanin cani cehennemde son bulur gibi deyisleri de vardir. Namaz, oruc ve hac gibi ibadetlerinin birini bile yapmamak, Caferi gözünde islam disi olmaktir.

Simdi bakalim. Anadolu alevileri 12 imamlari duvarlarina asarken, Imam Caferi`de bunlarin arasinda oldugu halde Caferi´nin buyurduklarinin hangisini yerine getirmektedirler? Asimle olmus, sünnilesmis alevilerin disinda Hic birisini uygulamiyorlar tabi ki. Ne camiye giderler, ne 30 gün orucu vardir, ne de hac.

(Ayrica aslinda Türkmen olduklarindan ümmet kavramini reddetmis, uzak asya geleneklerinden taviz vermemis olmalarindadir hüner)

Anadolu alevi toplumu neden Ali ve 12 imamlari duvarlarina astiklarinin da objektif gerekcelerini bir türlü dile getiremezler.

Kerbela ve Imam Hüseyin´in katlinden sözederken, Iran Sii leri, vicdan azabi icinde dövünürlerken, anadolu aleviligi kendine böyle bir eziyeti asla reva görmez. Bu iyidir elbet.

Ama nedenlerini de aciklayamazlar, Ali den de; Hüseyin´den de bir türlü vazgecemezler:-)

BUNUN BIRICIK NEDENI ISE, ANADOLU ALEVILERININ KENDI TARIHLERINI, YANI ISLAM ÖNCESI TÜRKMEN GELENEKLERINI VE OSMANLI ILE CELISKILERININ NEDENLERINI RESMI TARIHIN DISINDA, HIC ARASTIRMAMIS OLMASINDADIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alevilerde inanç ve ibadet anlayışının kendine özgü yönleri bulunmaktadır. Bu anlayışın temeli, biçimden çok özü esas almasına dayanır. Biçimsel anlamda ibadetin bir araç, olgun insan olmanın ise esas amaç olduğu kabul edilir.Alevi inancının temeli Hak-Muhammed-Ali sevgisine dayanır. Yüzyıllardır yanlış öğretilerle, tanımadığınız tanıyamadığınız veya yanlış tanıdığınız bir hayat ve inanç felsefesidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum, Erdogan Aydin´in "Nasil Müslüman Olduk" kitabindan ben, anadolu aleviliginin köklerini buldum. inceledigimizde, bildiklerimizin ne kadar dogru ya da eksik oldugunu anlaybiliriz. Tek kosul, inceleme sirasinda, inanc kavramini kaldirip en yakin rafa koyun. Sonra onu koydugunuz yerden indirebiliyorsaniz devam edin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bazi konularin aciga kavusmasi, özellile aleviligin, binlerce kitap gerektirmez dostum. Objektif tarih bilinci en bas kosuldur önce.

Dogru gözlem iceren tek bir kitap, hatta tek bir bildiri bile cok sey aciklar, ve kaynaktir. siz de böylece incelemenizi derinlestirme hakkina sahipsiniz.

Ama eger inanclariniz, incelemelerinizi engelliyorsa, bu sizin bileceginiz is.

Asil sorun bu. Kaynak azligi degil.

Islamci tarihci yazar Zekeriya Kitapcinin kitaplari bile, tarihi carpittigi halde kaynaktir. Cünkü o yazar dahi bizi, dogruyu arastirmaya itmeli.??????????

erdogan Aydin sizi yaniltiyorsa, Ilhan Arsel´i okuyun. Ya da Cemil sena´yi.

:clover: Eger inandiran seylerden uzak durursaniz dogru, burnunuzun dibindedir :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Objektif tarih bilincini kişiselleştiriyor olmanız ilgimi çekmekle birlikte, konuyu hafife alıyor olmanızı da hayretle karşıladım. Aleviliği sizin, benim ve diğerlerinin anlayabilmesi için gerekiyorsa yüzbinlerce kitap incelenir. Buradaki uzak duruş, kişilerden ya da gerçeklerden değildir. Bizi dışlayan, at gözlüklü, sabit fikirli, şahsa göre objektivitesi olan, ayrımcı kişilikleredir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bazi konularin aciga kavusmasi, özellile aleviligin, binlerce kitap gerektirmez dostum. Objektif tarih bilinci en bas kosuldur önce.

Dogru gözlem iceren tek bir kitap, hatta tek bir bildiri bile cok sey aciklar, ve kaynaktir. siz de böylece incelemenizi derinlestirme hakkina sahipsiniz.

Ama eger inanclariniz, incelemelerinizi engelliyorsa, bu sizin bileceginiz is.

Asil sorun bu. Kaynak azligi degil.

Islamci tarihci yazar Zekeriya Kitapcinin kitaplari bile, tarihi carpittigi halde kaynaktir. Cünkü o yazar dahi bizi, dogruyu arastirmaya itmeli.??????????

erdogan Aydin sizi yaniltiyorsa, Ilhan Arsel´i okuyun. Ya da Cemil sena´yi.

:clover: Eger inandiran seylerden uzak durursaniz dogru, burnunuzun dibindedir :clover:

5847[/snapback]

artık susamayacağım.bu yukarda yazdıklarınızı tekrar okuyun bence...ne kadar maksadını aşmış ve haddini bilmez cümleler bunlar farkında mısınız?

1.kimse sizin gösterdiğiniz yoldan gitmek zorunda değil

2.az şey bildiğiniz konular hakkında (özellikle alevilik gibi)ahkam kesmeyin bu sizi komik olmaktan öteye götürmez...

3.bir konu hakkında bilgi sahibi olmak için bir kitap okumak yeterlilik değil dar görüşlülüktür.

4.konuyu mezhep kavgası haline getirmek istemiyorum-keza ben de alevi değilim ve inanın yukarıda saydığınız kitapların hiç birini okumadım(kaldı ki,bakınız ne çok kitap okuyorum ne kadar bilgiliyim gösterişini yapmak derdinde de değilim)

ancak şuna eminim ki, DIŞARIDAKİ DÜNYADAN BAKIP AHKAM KESEN , HARİÇTEN GAZEL OKUYANLARDAN DA DEĞİLİM ve anadolu aleviliği hakkında zahmet edip okumadığınız kadar çok şey okuyup HAFZALANIZIN ALAMAYACAĞI kadar çok vatandaşla yarenlik ettim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi ŞU alevilik konusunu durup durup kaşımanın ne anlamı var anlayamadım her şeyden önce alevilik bir realitedir. yani felsefi ititkedi hangi konuda tartışırsanız tartışın bu gerçeklik bizim içimizde komşumuz arkadaşım veya herneyse biz 550 yıldıur bu konuyu tartışıyoruz. bir sonuç alamadık farklılıklardan değil trtışmaya birllekteliklerden başlamak ta yarara var bunu her konuda yapmalıyız. elaviliğin elaviler tarafından net bir tanımı yapılamamıştır. yani ülkemizde bu konuda farklı fraksiyonlar mevcuttur. Ama tarihin getirdiği kendilerini kenar veya dışilanmış hissettikleri ve bir isyan veya zülmden kurtul ma havasına girdikleri görülüyor buda doğal (heterodoks) benim aanlayanmadığım niye aleviler terör örgütlerine cem evlerini kullandıttırıyorlar bu benim aşlevilik hakkındaki tüm düşüncelerimi etkileyen bir huısus saygılar hürmetlet herkese

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tebrikler, tipki bir imam gibi yazmissiniz, size diyecegim yok.

Ama kulaklara küpe olsun diye söylüyorum, Turan Dursun bir da imamdi. adam okudu, bilinclendi, gercegi gördü. Ve Sokrates´in gectigi yoldan, yani bilim yolundan gectigi icin öldürüldü.

Sokrat da öldürülmeden önce,son söz olarak. " bu cinayet dünyada son olmayacaktir" demisti.

Bu, göze alma meselesidir. bu, aydinlanma meselesidir.

Atlar kasinir, sorunlar ise arastirilir.Aydinlanmak ise bedellidir.

550 yildan beri alevi sorununu tartisip icinden cikamadiysaniz; bu, Türk ve islamlastirma tarihini asla bilmediginiz icindir. Eger ögrenmekte direnirseniz, bir 550 yil daha gerceklerden uzak alacaksiniz demektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

2510[/snapback]

Eğer alevilik, Hz. Ali'yi kabul edip sevmek ise bütün müslümanlar alevidir.

Ancak, Alevilerden bir kısmı Hz. Muhammed'i, Hz. Ebubekir'i, Hz. Ömer'i Hz. Osman'ı veya herhangi birini kabul etmiyor ise onlarda bir sorun var demektir.

Ebubekir, Ömer, Osman halife iken Hz. Ali onların yanında şeyhülislam makamındaydı. Demek ki onların halifeliğini kabul ediyordu. Yok eğer kabul etmiyordu da yanlarına öyle bulunduysa bu Hz. Ali'nin -haşa- ikiyüzlü veya korkak olması ihtimallerini doğuruyor ki bunu da hiç kimse kabul edemez.

Aleviliğe hak mezhep değildir diyemeyiz. Eğer içlerinde Allah'ın birliğine inanan, Hz. Muhammed' i peygamber olarak kabul eden ve dinin emirlerini yerine getirenler varsa bu insanları batıllıkla suçlamak büyük bir iftira olur.

Ancak bunları yerine getirmeyen bir mezhebi de hak mezhep kabul edemeyiz.

4159[/snapback]

senin fikrin çok saçma.sana gel hodri meydan.ben şii yim.bi kere hz.muhammed ebubekiri lanetlemiştir.hz.muhammedin lanetlediği bi kimse halife olmaz.simdi sorcan nerde lanetlemiş.hz.muhammedin hazırladıgı usamenin ordusuna katılmamıştır ebu bekir. ama hz.muhammed usamenin ordusuna katılmayanları açıkça lanetlemiştir.(kaynaklarda var)ve ömerin bir hadisi.hudeybiye günü şüphe ettiğim kadar hz.muhammedin peygamberliğinden şüphe etmedim.demek hep şüphe etmiş.hz.muhammedin peygamberliğinden.buna ne diceksin.ayrıca hz.muhammedin bir hadisi var(sünni kaynakları)benim halifem benden sonra 12 kişidir bunlarda kureyştendir.ama ne ebubekir ne osman ne de ömer kureystendir.kureysten olan hz.ali(a.s) dır.ve onun oğlu hz.hasan(a.s) ve hz.huseyn(a.s) dir.daha sonra imam zeynel abidin (a.s).........diye gidiyo. :angry:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Carew76 arkadasin da söyledigi gibi, Caferi 12 imam kültünde cok önemli yer tutar. Imam Caferi gercekten saglam bir müslümandir, ve islamin tüm ibadetlerini yapmayanin cani cehennemde son bulur gibi deyisleri de vardir. Namaz, oruc ve hac gibi ibadetlerinin birini bile yapmamak, Caferi gözünde islam disi olmaktir.

Simdi bakalim. Anadolu alevileri 12 imamlari duvarlarina asarken, Imam Caferi`de bunlarin arasinda oldugu halde Caferi´nin buyurduklarinin hangisini yerine getirmektedirler? Asimle olmus, sünnilesmis alevilerin disinda Hic birisini uygulamiyorlar tabi ki. Ne camiye giderler, ne 30 gün orucu vardir, ne de hac.

(Ayrica aslinda Türkmen olduklarindan ümmet kavramini reddetmis, uzak asya geleneklerinden taviz vermemis olmalarindadir hüner)

Anadolu alevi toplumu neden Ali ve 12 imamlari duvarlarina astiklarinin da objektif gerekcelerini bir türlü dile getiremezler.

Kerbela ve Imam Hüseyin´in katlinden sözederken, Iran Sii leri, vicdan azabi icinde dövünürlerken, anadolu aleviligi kendine böyle bir eziyeti asla reva görmez. Bu iyidir elbet.

Ama nedenlerini de aciklayamazlar, Ali den de; Hüseyin´den de bir türlü vazgecemezler:-)

BUNUN BIRICIK NEDENI ISE, ANADOLU ALEVILERININ KENDI TARIHLERINI, YANI ISLAM ÖNCESI TÜRKMEN GELENEKLERINI VE OSMANLI ILE CELISKILERININ NEDENLERINI RESMI TARIHIN DISINDA, HIC ARASTIRMAMIS OLMASINDADIR.

5437[/snapback]

canuqur sen iranlılara attığın lafı neye dayanarak söylion.ben şiiyim.imam huseyn hz.muhammedin dinini devam ettirmek için kendisi şehit oldu.ve onun sehit düstügü gün gelince kerbela sehitlerini anmaya günah diyosunuz.bizim sine vurmamızın nedenini bilmiyosan anlatıyım.HZ.MUHAMMEDİN ailesine zincirle işkence ettiler.o savastan sonra.bizde onların acısını yasıyoruz.biz ehli beyti seviyoruz.ama siz hayır.içlerinizden sevenler olabilir ama çoğunuz sevmiyosunuz.dinle hz.muhammedin hadisi.size içinizde iki önemli emanet bırakıyorum allahın kitabı ve ehli beytim.simdi anladınmı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

her ikisinin de mitoslari beni alakadar etmez dostum. Tüm dinler ve mezhepleri, aldatici entrikalar üzerine kurulu oldugu icin hikaye, yorum, söylenti ve motoslara dayandigi icin gerceklerle uzaktan bile bagintisi yoktur.

Bu benin bilimsel bakisim. Siz aksini söylerseniz, sizin inancinizdir, saygiliyim dostum.

Beni ilgilendiren belgesel tarihtir. Ben dinleri daha saglam zemine otrurtmak icin din arastirmasi yapmam. Eger saglam tarih arastirmasi zaten yaparsaniz, tüm dinlerin perde arkasinda nelerin gizli oldugunu ap acik görebilirsiniz.

Not:

dünkü Persli zerdüst, bu günün siisi, dünkü Türk samanist bu günün sünnisi olursa iste ortaya cikan komik manzara da böyle olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

her ikisinin de mitoslari beni alakadar etmez dostum. Tüm dinler ve mezhepleri, aldatici entrikalar üzerine kurulu oldugu icin hikaye, yorum, söylenti ve motoslara dayandigi icin gerceklerle uzaktan bile bagintisi yoktur.

Bu benin bilimsel bakisim. Siz aksini söylerseniz, sizin inancinizdir, saygiliyim dostum.

Beni ilgilendiren belgesel tarihtir. Ben dinleri daha saglam zemine otrurtmak icin din arastirmasi yapmam. Eger saglam tarih arastirmasi zaten yaparsaniz, tüm dinlerin perde arkasinda nelerin gizli oldugunu ap acik görebilirsiniz.

Not:

dünkü Persli zerdüst, bu günün siisi, dünkü Türk samanist bu günün sünnisi olursa iste ortaya cikan  komik manzara da böyle olur.

6008[/snapback]

tamam.arkadaşım sana bir soru ama dogru cevapla ehli beyti seviyomusun?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.